#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
10/02/2010 12:57
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τα μέτρα όχι μόνο δε λύνουν το πρόβλημα, αλλά μπορεί να μας οδηγήσουν σε ακόμα βαθύτερη ύφεση



Θα μου επιτρέψετε να σας θυμίσω μια γνωστή ιστορία της Ανατολής: Ο Καραγκιόζης κάποτε, είχε ανέχειες,  έπεσε χειμώνας βαρύς, δεν είχε κάνει τις αναγκαίες προμήθειες, βαριόταν να βγει έξω να ψάξει  και  είπε ν’ αρχίσει τις περικοπές. Ως πρώτο στόχο βρήκε το γάιδαρο του!  Έτσι αποφάσισε να τον μάθει να ζει… χωρίς  να τρώει.  Ο καημένος ο γαϊδαράκος, με το που ..συνήθισε να μην τρώει,  ψόφησε!

Ας  έρθουμε τώρα στα καθ’  ήμας: 

Η χθεσινή λαίλαπα, ήταν «συνταγή Διεθνούς Νομισματικού Ταμείου» με ευρωπαϊκό καπέλο.

Τα μέτρα στοχεύουν τους ..συνήθεις υπόπτους, ημάς τον Λαόν, επομένως από την άποψη αυτή ούτε πρωτοτυπούν, ούτε από  δικαιοσύνη διέπονται. 

Αυτοί που φοροδιαφεύγουν, μάλλον θα συνεχίσουν να φοροδιαφεύγουν

Είναι η πρώτη φορά (αν κάνω λάθος, ας με διορθώσει όποιος γνωρίζει) που έχουμε ονομαστική μείωση μισθών και αυτό είναι επίτευγμα Παπανδρέου. Όμως, φοβούμαι ακόμα περισσότερο για τον τυφώνα που θ’ ακολουθήσει στον ιδιωτικό τομέα.

Ερώτημα πρώτο: Οι χθεσινές εξαγγελίες ήταν  μονόδρομος και θα μας σώσουν από την καταστροφή; Η ξεκάθαρη απάντηση είναι όχι. Και να γιατί:

Τα μέτρα αυτά όχι μόνο δε λύνουν το πρόβλημα, αλλά μπορεί και να το οξύνουν και να μας οδηγήσουν σε ακόμα βαθύτερη ύφεση, όσο  δεν αναλαμβάνεται καμιά πρωτοβουλία στον αναπτυξιακό τομέα.

Δεν αποκλείεται σύντομα να χρειαστούν και νέα, περισσότερο επώδυνα μέτρα

Ήταν το τίμημα που έπρεπε να πληρώσουμε για την πρωτοφανή αδυναμία και ανικανότητα της κυβέρνησης Παπανδρέου, που  παρέδωσε τη χώρα στα νύχια των κερδοσκόπων.

Ερώτημα δεύτερο: Υπάρχει «άλλος δρόμος»;  Φυσικά και υπάρχει:

Η κυβέρνηση αντί να αυξήσει τους φόρους, θα μπορούσε να μαζέψει τα έσοδα που χρειάζεται, από ένα ευρύ πρόγραμμα ιδιωτικοποιήσεων π.χ. ΟΠΑΠ, Τ.Τ., ΑΤΕ, Αεροδρόμια, Λιμάνια κ.λ.π.  Με τον τρόπο αυτό δεν θα μείωνε το διαθέσιμο εισόδημα (άρα και την ζήτηση) και αφ’ ετέρου θα έφερνε  ξένα κεφάλαια, γιατί σε ιδιωτικοποιήσεις αυτού του βεληνεκούς συμμετέχουν , ως επί το πλείστον ξένα  funds.  Άρα θα κέρδιζε και την εμπιστοσύνη των αγορών.

Αντί να αυξήσει το φόρο στα  καύσιμα (όπου το κόστος θα περάσει στον τελικό καταναλωτή, άρα θα μειώσει ακόμα περισσότερο το εισόδημα του) θα μπορούσε να μαζέψει (ίσως και διπλάσια) από τη ρύθμιση για τους ημιυπαίθριους, την οποία κατήργησε η κα. Μπιρμπίλη. Η ρύθμιση αυτή  θα είχε και μια ακόμα θετική επίπτωση: θα αύξανε την αξία του ακινήτου, άρα θα μεγάλωνε τον πλούτο και επομένως το δημόσιο θα προσδοκούσε και σε επιπλέον έσοδα από τις μελλοντικές αγοραπωλησίες.

Αν η κυβέρνηση ήθελε να φορολογήσει τους πραγματικά έχοντες, τότε θα διατηρούσε  το φόρο που επέβαλε στα σκάφη αναψυχής  ο Παπαθανασίου.

Με το άνοιγμα των λεγομένων κλειστών επαγγελμάτων θα δημιουργούσε νέες θέσεις εργασίας, σε μια δύσκολη για την οικονομία μας συγκυρία.

Τέλος από μια ένταξη στο σχέδιο πόλεων των αυθαιρέτων κτισμάτων, το δημόσιο εκτός του ότι θα εισέπραττε 10-15 δις,(τόσο το προσδιόρισε ο κ. Σάλλας)  θα επανακινούσε την οικονομική δραστηριότητα, με όλα  τα συναφή επαγγέλματα, θα μεγιστοποιούσε τον πλούτο, άρα θα δημιουργούσε νέες πηγές εσόδων.

Αυτά μου έρχονται πρόχειρα στο μυαλό. Υπάρχουν και άλλα…

Και ρωτάω τώρα:

Με αυτή την ατζέντα  κέρδισε τις εκλογές, ο «λεφτά υπάρχουν» Γιώργος Παπανδρέου;

Δεν πρέπει ν’ απολογηθεί για αυτό;

Δεν είναι κίβδηλο το αποτέλεσμα των εκλογών  του Οκτωβρίου;

Μελαγχολώ όταν σκέφτομαι τι είχε εξαγγείλει ο Καραμανλής στην ΔΕΘ, όταν  το σύστημα τον έριξε στην πυρά και έκανε, τον μέχρι τότε Γιωργάκη, Γιώργαρο!

Τέλος, εκεί στη Ρηγίλλης, μήπως είναι εύκολο να βγάζουν μια ανακοίνωση και όχι ο κάθε τομεάρχης τη δική του;

Κώστας Ροδινός

Φάκτορα,  μήπως  έχεις εκείνο το video με το Γιώργο να μας διαβεβαιώνει «ότι λεφτά υπάρχουν». Βάλτο σε παρακαλώ να παίζει συνέχεια…

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 10/02/2010 13:14:12

    Όχι ρε παιδιά ιδιωτικοποιήσεις, θα πουλήσουμε τα λιμάνια μας και τις τελευταίες κρατικές επιχειρήσεις που χρειάζονται στο δημόσιο τομέα για να ελέγχει το ελληνικό κράτος κάποια πράγματα στη ρευστότητα, στον ευαίσθητο τομέα του τζόγου, στο χώρο της χρηματοδότησης του πολιτισμού και του αθλητισμού (μέσω ΟΠΑΠ); Όχι, όχι, όχι. Αυτά θα μας υποθηκεύσουν πολύ περισσότερο το εθνικό μας μέλλον. Καλύτερα να ζήσουμε λίγο παραπάνω ύφεση.

    Το βασικό μας πρόβλημα είναι ότι έχουμε μια κυβέρνηση που συκοφαντεί συνεχώς τη χώρα. Σαν να μην υπήρξε καμία ρόδινη αχτίδα φωτός πριν έρθουν αυτοί οι θλιβεροί ερασιτέχνες στα πράγματα. Με τους ακόμη πιο θλιβερούς χειροκροτητές των ΜΜΕ από κάτω.

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ Επώνυμος 10/02/2010 13:32:52

      όχι *άλλες* ιδιωτικοποιήσεις ...

    • Ορθολογιστής avatar
      Ορθολογιστής @ Επώνυμος 10/02/2010 19:44:35

      Τίποτα κρατικό. Αρκετά πιά.

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ Επώνυμος 10/02/2010 20:01:40

      Φίλε Ορθολογιστή, θα συμφωνούσα μαζί σου σε μία άλλη χώρα.
      Οσοι είστε από έξω από το Δημόσιο δεν καταλαβαίνετε τις λαμογιές που γίνονται: δεν είναι στο κρατικό οι βούτες αλλά στα ερμαφρόδιτα: ΜΚΟ, Ιδρύματα, ΝΠΙΔ, ΑΕ κλπ.
      Αν δεν κάτσει δηλαδή ο ΟΤΕ, ΟΠΑΠ, Μέγαρα, Ιδρύματα Πολιτιστικά, Θέατρα κλπ (δραστηριότητες των επωνύμων ιδιωτών) με επιδοτήσεις και επιχορηγήσεις έχουμε και το κακό Δημόσιο που σώζει τους 'αποτυχημένους" φίλους με δάνεια, εξαγορές, επιδοτήσεις κλπ.

      ΥΓ

      πχ glk.gr ας μπει στον προϋπολογισμό των Κεντρικών Υπηρεσιών για το 2010 και ας δουν το ύψος των επιδομάτων και ας το συγκρίνουν με επιδοτήσεις και επιχορηγήσεις ή μεταβιβαστικές πληρωμές.
      Χρησιμοποιούν σαν προπέτασμα τα ΔΙΒΕΤ, ΔΕΤΕ, τα επιδόματα της Βουλής για να μην κοιτάει κανένας τα λοιπά των ιδιωτών...

  2. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 10/02/2010 13:37:56

    Αυτή τη στιγμή με τα μέτρα που εξήγγειλε στράγγισε την αγορά.
    Δεν ομιλώ μόνο για την περικοπή των αμοιβών στο δημόσιο τομέα (να το ξανά πούμε οι περικοπές είναι κεφαλικές όχι αναλογικές -10% έχουν και τα 900 € και τα 3000 €)
    Δεν συζητώ για το φορολογικό, που με την επικείμενη αύξηση των αντικειμενικών αξιών μόνο ηλίθιοι θα δραστηριοποιούνται στην οικοδομή και στην κτηματαγορά
    Δεν συζητώ για το ασφαλιστικό που επιμηκύνει το χρόνο εργασίας, καταργεί την 37ετία και τινάζει προγραμματισμούς και ταμεία στον αέρα.
    Δεν συζητώ για την ουσιαστική κατάργηση του αφορολόγητου ορίου.

    Η κυβέρνηση είναι ια άλλη μια φορά ακριβή στα πίτουρα και φτηνή στο λάδι:

    -αγοράζει την ΑΣΠΙΣ με χρήματά μας ...ΤΤ γαρ
    -μιλάει για ασφαλιστικό αλλά διατηρεί τα "συμφωνηθέντα" στην ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ και επεκτείνει τα του ΟΛΠ, διατηρεί τα συνταξιοδοτικά των ενόπλων
    -αντί να εξορθολογίσει τις αμοιβές στο Δημόσιο περικόπτει σε όλους κεφαλικά το εισόδημα που είναι στα επίπεδα του 2008
    -τινάζει στον αέρα την ατμομηχανή της Ελληνικής Οικονομίας την οικοδομή
    -μιλάει για ΦΠΑ (αποδείξεις γαρ) ενώ δεν μπορεί να εισπράξει τον βεβαιωμένο...
    -δανείζεται ακριβότερα από το 2009 με πενταετή μετακυλιώντας το χρέος στο 2015
    Θα μπορούσα να αναφέρω και άλλα (δημόσια διαβούλευση, κωλοτούμπες, στελέχωση, GREEN BOYS κλπ)

    Αλλά θα ήθελα να ρωτήσω όχι τα στελέχη (αυτά την ίδια "συνέπεια" είχαν λόγων και πράξεων) αλλά στους ψηφοφόρους: δεν νοιώθετε προδομένοι, απατημένοι φτυσμένοι για άλλη μια φορά;

    Ξέρω ξέρω φταίνε οι προηγούμενοι...

    -και για την σκλήρυνση και την μη κατάργηση των διατάξεων του νόμου Πετραλιάς;
    -και για την πρώτη φορά ονομαστική περικοπή αποδοχών;
    -και για την αγορά της ΑΣΠΙΣ;
    -και για τον ΟΛΠ;
    -και για τα ΔΣ ;
    -και για ΓΓ Γυμνασίου;

    ΥΓ

    Αν έπαιρνε διαρθρωτικά μέτρα και ας μάτωνα ή να διαφωνούσα θα το σεβόμουν ή θα το συζητούσα.
    Αλλά να βάζει χέρι στις τσέπες για να τα δίνει στο βαρέλι δίχως πάτο...

  3. Ανώνυμος avatar
    Ανώνυμος 10/02/2010 13:38:59

    Κοιτάχτε, δε θα τσακωθούμε για το αν πρέπει να κάνουμε σε μερικές περιπτώσεις εθνικοποιήσεις, ή κι αλλα ξεπουλήματα στη τωρινή συγκυρία. Αλλά για το εάν πρέπει να ανατραπεί το ταχύτερο η κυβέρνηση των ανδρεικέλων που μεθοδεύει τη χρεωκοπία της χώρας. Καθότι προφανώς ο γιωργάκης και οι περιούσιοι τραπεζίτες της Γκόλνμαν Σατς με τους οποίους "κάνει μπίζνες", αυτοί με τους οποίους στήνει την παγκόσμια διακυβέρνηση που μας λέει, μας πάνε επί τούτου "ισα πέρα στο γκρεμό"(http://neotera.wordpress.com/). Η καθυστέρηση στη λήψη μέτρων παραπέμπει στην αδράνεια με την οποία διαλύουν το ελληνικό κράτος 30 χρόνια τώρα, πλην στην κατάσταση που βρισκόμαστε δεν μπορούμε να κλείνουμε τα μάτια. Να λέμε πως δεν το κάνει επίτηδες, προσχεδιασμένα,αλλά του ξέφυγε και μιλά από την αρχή της θητείας του για χρεωκοπία και απώλεια εθνικής κυριαρχίας, έτσι χωρίς πρόγραμμα...

  4. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 10/02/2010 13:40:33

    Τι μήνυμα θα περνούσε μια τυχόν "ένταξη στο σχέδιο πόλεως των αυθαιρέτων κτισμάτων"; Προφανώς, το μήνυμα "κάψτε, χτίστε νύχτα, καταστρέψτε κάθε έννοια περιβαλλοντικής αισθητικής, μην πληρώνετε για οικοδομικές άδειες στην Πολεοδομία, και όταν στο μέλλον το καλό μας Κράτος θα ξαναβρεθεί σε ανάγκη θα μεριμνήσει για να πληρώσετε (αποπληθωρισμένα) τότε".

    Αυτό το όραμα έχουμε για τη χώρα μας;

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ Αυριανιστής 10/02/2010 13:44:29

      Εναλλακτική λύση: Κατεδάφιση όλων των αυθαιρέτων με ταυτόχρονη καταβολή προστίμου στο Δημόσιο και πληρωμή των εξόδων κατεδάφισης. Γιατί να μην επωφεληθεί και η συμπαθής τάξη των κατεδαφιστών;
      Θα ήταν και καλό παιδαγωγικό παράδειγμα για τις ερχόμενες γενεές:
      Όλα εδώ πληρώνονται.

  5. Έτερος Εταίρος avatar
    Έτερος Εταίρος 10/02/2010 14:08:19

    Υπάρχει «άλλος δρόμος»; Φυσικά και υπάρχει:

    "Η κυβέρνηση αντί να αυξήσει τους φόρους, θα μπορούσε να μαζέψει τα έσοδα που χρειάζεται, από ένα ευρύ πρόγραμμα ιδιωτικοποιήσεων π.χ. ΟΠΑΠ, Τ.Τ., ΑΤΕ, Αεροδρόμια, Λιμάνια κ.λ.π. Με τον τρόπο αυτό δεν θα μείωνε το διαθέσιμο εισόδημα (άρα και την ζήτηση) και αφ’ ετέρου θα έφερνε ξένα κεφάλαια, γιατί σε ιδιωτικοποιήσεις αυτού του βεληνεκούς συμμετέχουν , ως επί το πλείστον ξένα funds. Άρα θα κέρδιζε και την εμπιστοσύνη των αγορών."

    Kύριε Ροδίτη απο που προκύπτει ότι θα έρχονταν πακτωλός ξένων κεφαλαίων εάν ιδιωτικοποιούσε τα πάντα ??? Η μέχρι τώρα εμπειρία ιδιωτικοποιήσεων
    μας έδειξε ότι το ξένο κεφαλαιο αγοράζει επιχειρήσεις που συνεχίζουν να έχουν μονοπωλιακό χαρακτήρα και εκ του ασφαλούς σίγουρα κέρδη "παντός καιρού"
    Για παραδειγμα ΟΤΕ ή Ολυμπιακή ,Ναυπηγεία ,Αεροδρομιο Βενιζέλος COSCOκ.λ.π.
    Εννοείται ότι δεν έχουν επενδύσει επιπλέον κεφαλαια ( παρά ψίχουλα) όλα αυτά τα χρόνια. Οπου εμφανίστηκαν ιδιωτικοποίησεις συνοδεύτηκαν απο καταστροφικές για το ΙΚΑ εθελουσίες εξόδους ( ΟΤΕ , Ολυμπιακή , cOSCO ) και το κυριώτερο ακριβώς επειδή κατείχαν μονοπωλιακές-προνομιακές θέσεις
    καθόριζαν και καθορίζουν τις τιμές.
    Κάποιος θα πρέπει να σας μιλήσει για τις προνομιακές σχέσεις του κεφαλαίου με τις παγκοσμιομένες αγορές όπου το κεφάλαιο επενδύει σε εκείνες τις χώρες με φθηνό εργατικό δυναμικό( ΚΙΝΑ ΙΝΔΙΑ κ.λ.π. και ουχί σε αναπτυγμένες οικονομίες ( βέβαια η λέξη αναπτυγμένες είναι υπερβολική για την περίπτωση της Ελλάδας !!!) τύπου Ιρλανδίας Ισπανίας.

    "...Αν η κυβέρνηση ήθελε να φορολογήσει τους πραγματικά έχοντες, τότε θα διατηρούσε το φόρο που επέβαλε στα σκάφη αναψυχής ο Παπαθανασίου."

    Ο Παπαθανασίου διατήρησε τον φόρο στα σκάφη αναψυχής ...ακριβώς γιατί δεν του απέφερε τίποτα σε έσοδα ( τα σκάφη ήταν γραμένα σε νηολόγια εξωτικών νησιών) Αντιθέτως ένιωσε την ανάγκη να μειώσει τον περασμένο καλοκαίρι τα τέλη ταξινόμησης των εισαγόμενων αυτοκινητων !!!!!! μπας και κινηθούν καμιά 200 εμπορικοί αντιπρόσωποι !!!!
    Εκεί άρχιζε και εκεί τελείωνε η αναπτυξιακή λογική της γαλάζιας λαίλαπας!!!
    Αποτέλεσμα στριμώχθηκαν όλοι η κατέχοντες στην σειρά για να αγοράσουν αυτοκίνητα ακριβά με φθηνό τέλος.( Δες μια ματιά τις πωλήσεις της Μercentes και της BMW το περασμένο καλοκαίρι!!!)
    "Δεν είναι κίβδηλο το αποτέλεσμα των εκλογών του Οκτωβρίου;" ....χμμμ δεν θυμάμαι να ψήφισαν και τα δέντρα αυτή την φορά όπως κάποτε !!!!!

    "...εκεί στη Ρηγίλλης, μήπως είναι εύκολο να βγάζουν μια ανακοίνωση και όχι ο κάθε τομεάρχης τη δική του;"

    Μια έκλειση προς τον διαχειριστή του blog ...εάν είναι εφικτό να εντάσσει
    τέτοιες παρεμβάσεις στα σχόλια όπως και το δικό μου και όχι στην κυρια ανάρτηση .Εγώ δεν είμαι υποχρεωμένος να διαβάζω τις εκλήσεις για ανακοινώσεις τομεαρχών !!!!
    Εμένα με νοιάζει η πατρίδα μου και όχι οι Τομεάρχες κάθε γαλαζοπράσινου κόματος.
    Δεν έχω ψηφίσει ποτέ κανένα απο τα δύο μεγάλα κόματα και είμαι περηφανος γιατί δεν συμετείχα με κατά οποιονδήποτε άμμεσεο ή έμεσο τρόπο στην μπανανία που βλέπω τριγυρω μου. (ΒΑΤΟΠΕΔΙΑ ,ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΑΚΟΙ,ΖΑΧΟΠΟΥΛΟΙ ,SIEMENS ΚΟΚΑΛΗΣ καθώς και παλιότερα κοσκωτάδες κ.λ.π !!!!!
    Δυστυχώς οι σοβαροί οικονομολόγοι ξέρουν καλά ότι δεν υπάρχει λύση απο κανένα γαλαζοπράσινο κόμμα .Μόνοι μας άλοτε αργά άλοτε γρήγορα οικοδομήσαμε τα σημερινά αδιέξοδα αυτά.

    Μόνο σε βάθος χρόνου ίσως δεκαετίας θα μπορούσε να αλλάξει κάτι αρχίζοντας απο τις ίδιες συμπεριφορές μας.
    Βέβαια ο δρόμος προβλέπεται δύσκολος και βασανιστικός αλλά ας το προσπαθήσουμε ...δεν υπάρχει άλλο διεξοδο.

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ Έτερος Εταίρος 10/02/2010 14:45:12

      200 εμπορικοί αντιπρόσωποι οι 100.000 άνθρωποι που "ζουν" από το αυτοκίνητο και το 5% του ΑΕΠ?

    • Έτερος Εταίρος avatar
      Έτερος Εταίρος @ Έτερος Εταίρος 10/02/2010 15:19:05

      Δηλαδή απο την μείωση των τελών ταξινόμησης ( για δύο μήνες) πως προκύπτει ότι σώθηκαν 100.000 ανθρωποι ??? και όχι 200 νοματαίοι .
      Προσπαθώ να καταλάβω πως τα καινούργια αυτοκίνητα του Ιουλίου -Αυγουστου πήγαν σε φανοποιεία για να απασχολήσουν 100.000 άτομα.
      Το 5% του ΑΕΠ ??? ΄Ποιού ΑΕΠ αυτουνού που βασιζόνταν μοναχά στην Κατανάλωση και με μηδέν παραγωγή??

      Το άλλο με τον Τοτό το ξέρετε ???

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ Έτερος Εταίρος 10/02/2010 15:50:51

      200 άτομα μπορεί να απασχολεί μόνο η εισαγωγική εταιρεία μίας μάρκας. Βάλε μετά 30 με 50 αντιπροσωπείες με 3-4-5 έως και αρκετές ντουζίνες προσωπικό ΠΑΛΙ για κάθε μάρκα. Και από κει και πέρα πάει γαιτανάκι τα μαγαζιά με αξεσουάρ, τα υπόλοιπα συνεργεία-φανοβαφεία, οι ασφαλιστικές, οι διεκπεραιωτές κουλουπού κουλουπού. Και τι θα πει παράγω? Το εμπόριο τι είναι δλδ? Η παροχή υπηρεσιών? Δεν είναι προστιθέμενη αξία? Ή μήπως το κράτος δεν τσεπώνει γύρω στο 30-40% της αξίας κάθε αυτοκινήτου λόγω τέλους ταξινόμησης και ΦΠΑ, για να μη μιλήσω για φορολόγηση και τέλη κυκλοφορίας! Δλδ ο τουρισμός που δεν παράγει κάτι απτό τι είναι, του πεταματού? Που έχετε σπουδάσει όλοι οικονομικά, στο Στάλινγκραντ?

  6. o βουνισιος avatar
    o βουνισιος 10/02/2010 14:11:04

    η αύξηση στα καύσιμα θα δημιουργήσει αλυσίδα αυξήσεων, στα τρόφιμα, στις μεταφορές κτλ

  7. donaE avatar
    donaE 10/02/2010 14:11:21

    Φαυλος κυκλος.
    Το ζητημα δεν ειναι μονο ποσο θελουμε εμεις να βγουμε απο αυτον.
    Θελουν και οι αλλοι να μας βγαλουν η μονο ανασες να παιρνουμε;
    Οσο για τους πολιτικους μου φαινεται οτι η πολιτικη εκπιπτει πλεον σαν θεσμος και ποιος ξερει τι θα την αντικαταστησει.Ισως η Ευρωπη.

  8. gap or chaos! avatar
    gap or chaos! 10/02/2010 14:27:40

    Δηλαδή κύριε Ροδινέ προτείνετε τα εξής:
    - Να ξεπουλήσουμε ό,τι έχει απομείνει, για να χρηματοδήσουμε για κανα-δυο χρόνια ακόμα τα παράλογα επιδόματα ΟΡΙΣΜΕΝΩΝ Δημοσίων Υπαλλήλων τα οποία κόβονται!
    - Να νομιμοποιηθεί κάθε αυθαιρεσία!
    - Να επεκταθεί το σχέδιο πόλης σε καμένες εκτάσεις!

    Ωραίο όραμα! Μπράβο σας!

    Ο Γιώργος Παπανδρέου είναι η τελευταία ελπίδα για τη χώρα! Όλοι μαζί του!!!

    • Orestios avatar
      Orestios @ gap or chaos! 10/02/2010 14:52:25

      Το κενό όραμα. Προτιμότερο το χάος

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ gap or chaos! 10/02/2010 14:52:47

      Ρε πατριώτη μπερδεύτηκες στο ψευδώνυμο, εκείνο το "or" κάνε το "is".

      Αυτό που λέει ο κύριος Ροδινός είναι να ξεφορτωθούμε ότι συνεχίζει να γεμίζει το δημόσιο με κρατικοδίαιτους των 3000 ευρώ και να κόψουμε αναλογικά τα επιδόματα, όχι 10% από τον υπάλληλο των 900, 10% και από αυτόν των 3000! Όσο δε για τη νομιμοποίηση αυθαιρέτων ή ημι-υπαίθριων, υπάρχουν πάρα πολλές εκτάσεις ανά την Ελλάδα στις οποίες "δεν μπορείς" να χτίσεις για άσχετους τελείως λόγους. Αλλά βέβαια, ο ημιυπαίθριος είναι αισθητικά και περιβαντολογικά κατακριτέος, αλλά οι εισαγώμενες προπέλες είναι αρτ ντεκό για τα νησιά μας...

    • Μάρκο Τ avatar
      Μάρκο Τ @ gap or chaos! 10/02/2010 23:08:19

      @gap or chaos: "Ο Γιώργος Παπανδρέου είναι η τελευταία ελπίδα για τη χώρα".
      Εννοείς για το Πακιστάν, που θα στείλει εδώ το πλεόνασμα από τους κατοίκους του, και μάλιστα τους ευγενέστερους εξ αυτών;

      Πρόσεξε πάντως, γιατί και η Jeanne d'Arc έβλεπε οράματα και βλέπεις πού κατέληξε.
      Φιλική συμβουλή: Μην το αφήνεις έτσι, κοίταξέ το. Μπορεί και να επιδεινωθεί.

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ gap or chaos! 10/02/2010 23:58:15

      -Δεν κόβει σε ορισμένους κόβει σε όλους και όχι αναλογικά αλλά ισοπεδωτικά: κεφαλικός φόρος 10% σε όλους και στα 900 € και στα 3000 € (περί αναλογικότητας και ισότητας αν έχουν ακούσει τίποτα εκεί)

      -Λεφτά υπάρχουν (κάποιοι φίλοι ανέβασαν το βίντεο ήδη, και ναι λεφτά υπάρχουν για πλοία και αεροπλάνα)

      -Συνέπεια λόγων και πράξεων:

      “Ισχύουν απολύτως «τα τρία ΔΕΝ»
      (δεν αυξάνονται τα όρια ηλικίας συνταξιοδότησης
      – δεν αυξάνονται οι εισφορές – δεν μειώνονται οι συντάξεις)!
      Δήλωση του πραγματικού Ανδρέα Λοβέρδου ,Υπουργού Εργασίας,
      στη ΝΕΤ, τη Δευτέρα, 1.2.2010

      «Θέτουμε στόχο να αυξηθεί ο μέσος όρος ηλικίας
      συνταξιοδότησης κατά τουλάχιστον 2 έτη
      έως το 2015, στα 63 από τα 61 έτη.”!

      Δήλωση του σωσία του Ανδρέα Λοβέρδου, Ψευδοϋπουργού Εργασίας,
      την Τρίτη, 9.2.1920 (Εισήγηση στη συνεδρίαση της
      Επιτροπής Ειδικών για το Ασφαλιστικό

      Από εδώ και πέρα (ας είναι καλά το διαδίκτυο) σε κάθε σημερινή δήλωση Υπουργού θα επισυνάπτω και την χθεσινή

    • Orestios avatar
      Orestios @ gap or chaos! 11/02/2010 00:24:54

      Ιθαγενή
      Προκειται για κυβέρνηση διδύμων.
      Αυτοί που ανακοινώνουν τα "δεξιά" μέτρα είναι οι δίδυμοι αδερφοί των "αριστερών".
      Μη ξεχνάς ότι το GAP είναι δίδυμος επίσης.

      Όταν έρχονται εκλογές φωνάζει "ο λαός δεν ξεχνά τί σημαίνει δεξιά". Τώρα ως κυβέρνηση φροντίζει να το θυμίζει σε οσους τον ψήφισαν. Τους θυμίζει την κοροϊδία.

  9. Έτερος Εταίρος avatar
    Έτερος Εταίρος 10/02/2010 14:28:26

    "Π. Παναγιωτόπουλος: Τα μέτρα θα «στεγνώσουν» την αγορά
    Αρνητική ήταν η υποδοχή του εκπροσώπου της Νέας Δημοκρατίας, Πάνου Παναγιωτόπουλου, στο σχέδιο αλλαγής του φορολογικού συστήματος και στην εισοδηματική πολιτική. Εκτίμησε ότι τα μέτρα θα “στεγνώσουν” την αγορά και θα πλήξουν τους χαμηλόμισθους και τους χαμηλοσυνταξιούχους.
    Ο βουλευτής της αξιωματικής αντιπολίτευσης ζήτησε από την κυβέρνηση, εκ μέρους της Νέας Δημοκρατίας, τη στήριξη του πραγματικού εισοδήματος των χαμηλόμισθων και των χαμηλοσυνταξιούχων και τη λήψη αναπτυξιακών μέτρων, που θα δώσουν "ανάσες" στις μικρομεσαίες επιχειρήσεις."

    Τι λέγαμε ποιό πάνω???... αυτά που ήταν έτοιμη να εφαρμόσει η Ν.Δ. πριν τις εκλογές (και φυσικά ξόρκιζε το ΠΑΣΟΚ) δεν έχει κανένα - μα κανένα πρόβλημα να υιοθετήσει η ΝΔ!!!! Γιατί όχι ??? δεν κοστίζει και τιποτα !!!
    Το θυμικό του λαοτζίκου είναι έτσι και αλλιώς εξασθενημένο !!!!

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ Έτερος Εταίρος 10/02/2010 15:14:40

      Για να καταλάβω, κατηγορείς τη ΝΔ ότι λαικίζει ενώ ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ θα έπαιρνε τα ίδια μέτρα με το ΠΑΣΟΚ. Μάλλον πλανάσαι πλάνην οικτρά φίλε μου.
      1ον Η ΝΔ απέδειξε ότι, έστω και κουτσουρεμένα, έκανε προσπάθειες για να στηρίξει την αγορά, ΤΕΜΠΜΕ, Τέλος Ταξινόμησης, Απόσυρση, Υμιυπαίθριοι (έχει να κάνει με τα οικοδομικά επαγγέλματα).
      2ον Δε θα επιδίδονταν σε αυτό το ράλλι εξευτελισμού της χώρας, άρα και εκτίναξης των επιτοκίων, βρεθήκαμε αντ' αυτού από το να μας δίνουν συγχαρητήρια οι Ευρωπαίοι για το πως κρατηθήκαμε να μας θεωρούν τον τελευταίο τροχό της αμάξης.
      3ον Δε θα άφηνε αστελέχωτα για μήνες τα υπουργεία και τους φορείς για να βρει τους πιο αρεστούς με κίνδυνο πλέον να χαθούν λεφτά από το ΕΣΠΑ (επιπλέον κατακρήμνιση ελπίδων για την αγορά) και χίλια μύρια άλλα.
      4ον Δε θα χτυπούσε τόσο βάναυσα το ηθικό των Ελλήνων και εντέλει της αγοράς με κατάργηση ονομασιών, συμβόλων και υπουργείων, με κατέβασμα των εσωβράκων σε Σκόπια-Τουρκία και με κίνδυνο Ισλαμαμπαντοποίησης της χώρας.

      Το μόνο ίδιο με τη ΝΔ πριν τις εκλογές και το ΠΑΣΟΚ (μήνες) μετά τις εκλογές είναι η συνειδητοποίηση του πόσο δύσκολα είναι τα πράγματα. Ο λαικισμός και η ασχετοσύνη παραμένουν άξια κατακτημένα ιδανικά του ΠΑΣΟΚ.

      Άιντε γιατί πολύ μ@@@@@@ έχουμε καταντήσει οι ΝΔίτες με το να αφήνουμε να φορτώνουνε στα τελευταία 5,5 χρόνια όλες τις αθλιότητες της μεταπολίτευσης!

    • Έτερος Εταίρος avatar
      Έτερος Εταίρος @ Έτερος Εταίρος 10/02/2010 15:36:46

      "...τη ΝΔ ότι λαικίζει ενώ ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ θα έπαιρνε τα ίδια μέτρα με το ΠΑΣΟΚ. Μάλλον πλανάσαι πλάνην οικτρά φίλε μου."

      Κατηγορώ ότι οι γαλαζοπράσινοι κόκοι εξουσίας ( τα δύο κόμματα) είναι εξίσου υπευθυνα για την μπανανία που βλέπω τριγύρω μου.
      Δεν με ενδιαφέρει κανένας συμψηφισμός ποιός έκανε λιγότερο κακό και ποιός το περισσότερο κακό!!!

      "...3ον Δε θα άφηνε αστελέχωτα για μήνες τα υπουργεία και τους φορείς για να βρει τους πιο αρεστούς με κίνδυνο πλέον να χαθούν λεφτά από το ΕΣΠΑ (επιπλέον κατακρήμνιση ελπίδων για την αγορά) και χίλια μύρια άλλα."

      Καλέ μου άνθρωπε πως τον λέγανε εκείνο τον ανεκδιηγητο υφυπουργό οικονομικών που είχε αποκαλέσει τον Γκρουγκμαν ..."κυρία"???? νομίζω το think tank "ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ ΜΠΟΥΡΑΣ" !!!

      "με κατέβασμα των εσωβράκων σε Σκόπια-Τουρκία και με κίνδυνο Ισλαμαμπαντοποίησης της χώρας."

      Να σου πεί καλέ μου άνθρωπε κάποιος για την τουρκική φρεγάτα που ήρθε 6 μίλια απο την Ραφήνα το περασμένο καλοκαίρι και έλα να μιλήσεις για εθνική υπερηφάνια!!
      Ισως να νιώθεις υπερήφανος που επιχειρήσεις κερδοφόρες στρατηγικής σημασίας ( ΟΤΕ) περάσαν σε γερμανικά χέρια !!!!
      Γιατί όχι έχουμε πεί ότι το θυμικό του λαού έχει βάναυσα πληγεί απο την γαλαζοπράσινη εξουσία @!!!!

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ Έτερος Εταίρος 10/02/2010 16:08:11

      Παρ'όλα αυτά πετάμε τις μπηχτές μας για τη ΝΔ. Είναι λογικοί οι κατά τα άλλα τυχαίοι συμψηφισμοί όταν το ΠΑΣΟΚ τα έχει κάνει number two που λένε και οι Αμερικάνοι.

      Εγώ δεν είπα ότι όλα τα στελέχη της ΝΔ ήταν διαμάντια, και οι ίδιοι θα γελούσαν μαζί μου. Από το να πετάς 1-2-3 ονόματα μέχρι το μπάχαλο όμως της υπερδιαδικτυακής μετατεχνολογικής πρασινάλογης σουπερντουπερδιακυβέρνησης μιλάμε για έτη φωτός, in a far far away galaxy και τέτοια.

      Και εσύ να μου πεις καλέ μου άνθρωπε που πήγε το όχι στα Σκόπια, που πήγε η συμφωνία υφαλοκρηπίδας με την Αλβανία, κατά πόσο εμπνευστές του κατάπτυστου σχεδίου Ανάν είναι υψηλόβαθμα στελέχη της Γαποπαρέας, πότε θα ξαναδώ άρματα σε παρέλαση, γιατί οι Τούρκοι κάνανε εικονικό βομβαρδισμό την ώρα που ο Γιωργάκης τους λέει ας μιλήσουμε ελεύθερα για ότι σας κατέβει, πως γίνεται ο Βούλγαρος πρωθυπουργός να υπερασπίζεται τον εμπορικό κόσμο της Ελλάδας κλπ κλπ.

      Και επιτέλους με αυτό το κερδοφόρες επιχειρήσεις ήμαρτον, από τι ήταν κερδοφόρες, από το εξωτερικό? Εμάς ξεζούμιζε ο ΟΤΕ για να παίρνουν μερικοί υπάλληλοί του 80 χιλιάρικα εφάπαξ στα 55 και δωράκια τα παιδιά τους επειδή τελειώσανε το λύκειο.

  10. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 10/02/2010 14:47:30

    'Η κυβέρνηση αντί να αυξήσει τους φόρους, θα μπορούσε να μαζέψει τα έσοδα που χρειάζεται, από ένα ευρύ πρόγραμμα ιδιωτικοποιήσεων π.χ. ΟΠΑΠ, Τ.Τ., ΑΤΕ, Αεροδρόμια, Λιμάνια κ.λ.π. Με τον τρόπο αυτό δεν θα μείωνε το διαθέσιμο εισόδημα (άρα και την ζήτηση) και αφ’ ετέρου θα έφερνε ξένα κεφάλαια, γιατί σε ιδιωτικοποιήσεις αυτού του βεληνεκούς συμμετέχουν , ως επί το πλείστον ξένα funds. Άρα θα κέρδιζε και την εμπιστοσύνη των αγορών.'

    Δεν πρέπει να γίνονται ιδιωτικοποιήσεις για εισπρακτικούς σκοπούς. Αυτό το σφάλμα κάνουμε εδώ και χρόνια και να το συνεχίσουμε; Στο εξωτερικό ιδιωτικοποιούν βάσει στρατηγικής ανάπτυξης της εθνικής οικονομίας κι όχι για να κλείσουν τρύπες. Ακόμη δε μάθαμε από τα τραγικά λάθη των προηγούμενων κυβερνήσεων;

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Δημήτρης 10/02/2010 16:20:58

      Δημήτρη συμφωνώ.Αυτό είναι το σωστό. Η Ελλάδα,όμως έχει ασφυκτικό χρέος που δημιούργησε η κεντρική κυβέρνηση.Αν δε λύσει αυτό το πρόβλημα άμεσα,δε μπορεί να χαράξει καμιά σοβαρή αναπτυξιακή στρατηγική

  11. o βουνισιος avatar
    o βουνισιος 10/02/2010 14:53:42

    donae Μερικά από τα προβλήματα που εμποδίζουν την ανάπτυξη στη χώρα μας είναι:

    Ο μεγάλος όγκος των λαθρο- μεταναστών.

    η αδυναμία εκμετάλλευσης και αξιοποίησης των φυσικών πόρων της χώρας.

    η αδυναμία διεθνοποίησης και ένταξης του εγχώριου παραγωγικού δυναμικού στην αναπτυξιακή διαδικασία.
    τα πελατειακού τύπου καρτελ που οικειοποιούνται όχι μόνο τα χρήματα του προϋπολογισμού , αλλά και το τελευταίο ευρώ από τα ευρωπαϊκά προγράμματα.

    • donaE avatar
      donaE @ o βουνισιος 10/02/2010 15:11:25

      Επισης που ειναι αυτα τα ερμα τα προγραμματα για την επιχειρηματικοτητα και την απασχοληση;

  12. Determinism Is Dead avatar
    Determinism Is Dead 10/02/2010 15:30:12

    Ρε παιδιά γιατί τόσος πεσσιμισμός;
    Αφήστε μερικούς μήνες να δούμε πως θα εξελιχθούν τα μέτρα και μετά τα ξαναλέμε. Κι εγώ θα προτιμούσα για συναισθηματικούς λόγους ίσως, μια κεντροδεξιά κυβέρνηση να είχε τον έλεγχο της χώρας αυτή την στιγμή, αλλά δυστυχώς την ευκαιρία για επανίδρυση του κράτους, την χάσαμε.
    Μπορεί κάποιος να μου πεί γιατί τα τελευταία χρόνια το προσωπικό της Βουλής από 700 αυξήθηκε σε 1.500 άτομα;
    Γιατί πέρσι ενώ συνταξιοδοτηθήκανε απ'το Δημόσιο 14.000 προσληφθήκανε άλλοι 29.000;
    Αυτά είναι τραγελαφικά και το χειρότερο είναι οτι μας πήραν χαμπάρι κι οι ξένοι

    http://www.nytimes.com/2010/02/07/business/global/07greece.html?pagewanted=2

    • Έτερος Εταίρος avatar
      Έτερος Εταίρος @ Determinism Is Dead 10/02/2010 15:40:30

      Αμ το άλλο που το έχετε ??

      "ΟΡΓΙΟ ΠΑΡΑΝΟΜΩΝ ΠΡΟΣΛΗΨΕΩΝ ΣΤΗΝ ΤΡΑΜ Α.Ε.
      Οδηγός τραμ χωρίς να διαθέτει καν δίπλωμα οδήγησης, επόπτης ελέγχου και ασφάλειας γραμμών με προηγούμενη εμπειρία μόνο... στη μαγειρική, αλλά και συνεργάτες - σύμβουλοι σε θέσεις-κλειδιά, συγκαταλέγονται στις αθρόες προσλήψεις προσωπικού που έγιναν το περασμένο καλοκαίρι στην Τραμ Α.Ε. της Αθήνας!...
      Τα στοιχεία αυτά έφερε στην επιφάνεια πρόσφατο 35σέλιδο πόρισμα του γενικού επιθεωρητή Δημόσιας Διοίκησης, το οποίο παραδόθηκε στις 13 Ιανουαρίου στον υπουργό Υποδομών, Μεταφορών και Δικτύων Δημ. Ρέππα και ήδη έχει διαβιβαστεί στον αρμόδιο εισαγγελέα.
      Το πόρισμα διαπιστώνει «πληθώρα παρανομιών και παρατυπιών στην εταιρεία Τραμ Α.Ε. προκειμένου να γίνουν αδιαφανείς προσλήψεις», ενώ ο γενικός επιθεωρητής Δημόσιας Διοίκησης Λέανδρος Ρακιντζής εισηγείται στον αρμόδιο εισαγγελέα να ασκηθεί ποινική δίωξη κατά της διοίκησης της Τραμ Α.Ε.
      Παραμονή εκλογών
      Είναι χαρακτηριστικό ότισύμφωνα με το πόρισμα- μόλις την προηγούμενη ημέρα της προκήρυξης των εθνικών εκλογών εγκρίθηκε η πρόσληψη 62 ατόμων, ύστερα από ολιγόλεπτη συνεδρίαση της επιτροπής αξιολόγησης και χωρίς να κρατηθούν πρακτικά!
      Επίσης, ανάμεσα στο υπό πρόσληψη προσωπικό που κατέφθανε στην Αθήνα με τρένο «για να συμμετάσχει στις συνεντεύξεις» περιλαμβάνονταν και μόνιμοι κάτοικοι επαρχιακών πόλεων!
      Στο πόρισμα καταγράφεται και η πρόσληψη (απόφαση 899/16.06.2009) ενός ατόμου, «χωρίς πρακτικό της αρμόδιας επιτροπής, με σύμβαση ορισμένου χρόνου ενός έτους, ως συμβούλου της διοίκησης, με μηνιαίες απολαβές 4.300 ευρώ».

      Ο επιθεωρητής Δημόσιας Διοίκησης προτείνει να εξεταστεί το ενδεχόμενο καταγγελίας συνολικά 154 συμβάσεων που υπογράφτηκαν το 2009, ενώ επισημαίνει ότι είναι αναγκαία η μείωση του προσωπικού προκειμένου να μην αποτελέσει η Τραμ Α.Ε. ακόμη έναν κρίκο στην αλυσίδα των ζημιογόνων εταιρειών. Κύκλοι του υπουργείου τόνιζαν χθες πως, «αν και από την έρευνα του εισαγγελέα επιβεβαιωθούν οι παρανομίες στη διαδικασία των προσλήψεων, οι εμπλεκόμενοι σε αυτές θα απομακρυνθούν από την Τραμ Α.Ε.».
      Είχε και ζημιές
      Στο πόρισμα γίνεται ακόμα λόγος για «παντελή έλλειψη διοικητικής εποπτείας» από τις προηγούμενες ηγεσίες του υπουργείου Μεταφορών, «πράγμα που συνέτεινε στη διαμόρφωση των συνθηκών αδιαφανών και αδικαιολόγητων προσλήψεων, σε μια επιχείρηση που παρουσίαζε σημαντικές κατ΄ έτος ζημιές».

      Οι επιθεωρητές Δημόσιας Διοίκησης (Σ. Δρόσος και Α. Μπίνης) έκαναν «φύλλο και φτερό» την Τραμ Α.Ε. έπειτα από σχετικό αίτημα του υπουργού Υποδομών Δ. Ρέππα, ο οποίος όπως αναφέρεται στο πόρισμα, «στις 30.10.2009, επισήμανε την ανάγκη διερεύνησης της αύξησης προσωπικού στην Τραμ, δεδομένου ότι η εταιρεία δεν αύξησε ανάλογα το δίκτυό της, ενώ παρουσιάζει συσσωρευμένες ζημίες άνω των 100 εκατ. ευρώ».

      Αύξησαν το προσωπικό κατά 250% - ζημιές 117 εκατ. ευρώ μέχρι το 2008

      Οι επιθεωρητές Δημόσιας Διοίκησης διαπίστωσαν μεταξύ άλλων ότι ενώ από την ίδρυση της εταιρείας Τραμ Α.Ε. έως τις 31.3.2004 είχαν προσληφθεί μόλις 192 άτομα, από τον Απρίλιο του 2004 έως και τις 2.9.2009 το προσωπικό αυξήθηκε περίπου κατά 500 άτομα, αύξηση της τάξης του 250%!

      Ειδικότερα, το 2009 έγιναν 154 προσλήψεις (το ένα τρίτο του συνόλου) χωρίς καν προκήρυξη θέσεων, διπλασιάστηκε ο αριθμός των ελεγκτών κομίστρων και αυξήθηκαν κατά 30% οι επόπτες ασφαλείας (συνολικά στο τμήμα ελέγχου και εποπτείας προσελήφθησαν 34 άτομα σε σύνολο 77). Ακόμα, το 2009, διπλασιάστηκε ο αριθμός των απασχολουμένων στη Διεύθυνση Επικοινωνίας και Εμπορικής Εκμετάλλευσης, «χωρίς να έχει υπάρξει η παραμικρή αλλαγή στα δρομολόγια και στο μήκος της διαδρομής του τραμ»!

      Σύμφωνα με το πόρισμα, το κόστος μισθοδοσίας της Τραμ Α.Ε. είναι πλέον διπλάσιο από τα συνολικά έσοδα και τριπλάσιο από τον κύκλο εργασιών της εταιρείας. Όπως αναφέρεται: «Η Τραμ Α.Ε. έχει ήδη συσσωρεύσει ζημιές 117.467.922,24 ευρώ, ενώ στη χρήση του 2009 αναμένεται αύξηση της ζημίας, δεδομένου ότι τα έσοδα θα κυμανθούν στα ίδια περίπου επίπεδα με το 2008, ενώ η εταιρεία εμφανίζει αυξημένα έξοδα μισθοδοσίας». Πηγή: http://www.tanea.gr

  13. Έτερος Εταίρος avatar
    Έτερος Εταίρος 10/02/2010 15:57:28

    Ας μην διαφευγει της προσοχής και το γεγονός ότι οι χθεσινές ανακοινώσεις είναι μόνο για περιστολή των δαπανών ...ενώ τα αναπτυξιακά δεν ανακοινωθηκαν ακόμα ή δεν θα ανακοινωθούν ποτέ.
    Ποιός ξένος σε συνθήκες κρίσης θα έρθει να επενδύσει εδώ και γιατί ???
    Το πρόγραμα δημοσίων επενδύσεων πάει κατά διαόλου λόγω αδυναμίας συμμετοχής του κράτους στα Εοκικά προγράμματα !!!

  14. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 10/02/2010 16:12:04

    Από πότε οι ιδιωτικοποιήσεις αποτελούν ξεπούλημα;
    Δηλαδή όταν δανειζόμαστε με 6.5% δεν υποθηκεύουμε το μέλλον της χώρας μας; Η Εθνική Τράπεζα, στην οποία σε μεγάλο βαθμό συμμετέχουν ξένοι θεσμικοί επενδυτές δεν είναι ελληνική τράπεζα; Δεν απασχολεί κόσμο στην Ελλάδα; Δεν πληρώνει εδώ φόρους;
    Δε μιλάω για ξεπούλημα, αλλα για την είσοδο στρατηγικών επενδυτών.

    Οσον αφορά στα αυθαίρετα. Αμφιβάλλετε,ότι έστω και σταδιακά τα περισσότερα εξ αυτών τα νομιμοποιηθούν; Γιατί,λοιπον,να μη ενταχθούν στα σχέδια πόλεως, με αυστηρούς όρους, σ'΄αυτή τη δύσκολη συγκυρία;

    • Hase avatar
      Hase @ Κώστας Ροδινός 10/02/2010 19:29:54

      Ξερεις φιλε μου κανα καλο οικοπεδακι εκτος σχεδιου να παω να χτισω; Δηλαδη μας λες να κονομησουμε απο την αυθαιρεσια. Και οι μακακες που δεν καταπατησαν, απλα την πατησαν. Επισης μας λες να κονομησουμε και απο τους ημιυπαιθριους. Αλλη κονομα απο την αυθαιρεσια. Καλα κρατος ειμασται η η σικελικη μαφια.

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ Κώστας Ροδινός 10/02/2010 23:53:29

      Ναι, αυθαιρεσία, η μισή Ελλάδα είναι δάση και η άλλη μισή σπαρμένη με αρχαία και μην τυχόν και κάνεις το λάθος να θέλεις να επενδύσεις σε δικιά σου γη, πρέπει να βάλεις συνέταιρο την τοπική πολεοδομία. Στο 90% των περιπτώσεων αυθαιρεσίας/παρανομίας η αιτία είναι το δαιδαλώδες γραφειοκρατικό νομικό σύστημα και αφορμή η απληστία κάποιου δημόσιου λειτουργού.

  15. george avatar
    george 10/02/2010 16:16:10

    Τα μέτρα γενικά είναι προς την σωστή κατεύθυνση, κυρίως η εισοδηματική πολιτική (με το ουσιαστικό πάγωμα των μισθών) και το ασφαλιστικό (με την προσεκτική μείωση των πρόωρων συνταξιοδοτήσεων), ενώ στο φορολογικό έχουν καθαρά εισπρακτικό χαρακτήρα (με την αύξηση όλων σχεδόν των φόρων). Βέβαια είναι περισσότερο σκληρά από αυτά που έλεγε ο ΚΚ τον Σεπτέμβριο, βρίσκονται όμως στην ίδια γενική κατεύθυνση.
    Ειδικότερα στο φορολογικό, πάντως, πιστεύω ότι θα μπορούσαν να έχουν και κάποιο αναπτυξιακό χαρακτήρα, (έστω κάποιες στοχευμένες φοροελαφρύνσεις νοικοκυριών και επιχειρήσεων για δαπάνες σε "πράσινη ανάπτυξη" κλπ). Αυτό είναι και το πρόβλημα όλου του πακέτου. Είναι τόσο ασφυκτικό που θα μπορούσε να οδηγήσει σε σημαντικά μεγαλύτερη ύφεση από αυτήν που υπολογίζουν αν δεν δώσουν άμεσα και ένα αναπτυξιακό πακέτο, μια διέξοδο διαφυγής από την κρίση. Το αναπτυξιακό πακέτο θα μπορούσε να έχει και χαρακτήρα φορολογικό, αλλά η κυβέρνηση είναι σοσιαλιστική και θεωρεί ότι η αναδιανομή του πλούτου (του ποιού?) ή μάλλον των βαρών, είναι περισσότερο σημαντική από την αύξηση συνολικά του πλούτου.

  16. popolaros avatar
    popolaros 10/02/2010 16:23:10

    Λεφτά υπάρχουν.
    http://www.youtube.com/watch?v=odVGroOBs-Y

    • Orestios avatar
      Orestios @ popolaros 10/02/2010 16:27:35

      Αυτό είναι καλύτερο. Είναι η συνέχεια.

      http://orestios.wordpress.com/

  17. Orestios avatar
    Orestios 10/02/2010 16:28:40

    Αυτό είναι καλύτερο. Είναι η συνέχεια της ομιλίας

    http://www.youtube.com/watch?v=IJ3S44yJJU4

  18. nik avatar
    nik 10/02/2010 16:40:17

    Τωρα αυτο που βάλατε τι ειναι;
    Αρθρο που σας εκφραζει;
    Επιστολή Νεοδημοκρατη που προσπαθει να παρει θάρρος μπας και το κομμα του κυβερνησει στην 5ετια αντι για τη 10ετια;

    Γιατι μονο ανοητος μπορεί να ειναι καποιος που πιστευει οτι το ΠΑΣΟΚ με την πολιτικη του οδηγησε τα πραγματα εδω.

    Γιατι δεν αναζητειτε την αποψη του πρωην Πρωθυπουργου Κ. Καραμαανλή;; Γιατι δεν βρισκετε τον Γ. Αλογοσκουφη που εθεωρείτο και κορυφη στα οικονομικά, να μαθετε σε ποιο πανεπιστημιο του εξωτερικου θα διδαξει για το οικονομικο μοντελο που ο ιδιος εφαρμοσε;;;

    Γιατι δεν αναζητειτε τα χιλιαδες λαμόγια που εισεπραξαν κρατικο χρημα την 5ετία της ΝΔ;


    Το ΠΑΣΟΚ αν για κατι φταιει είναι ότι δεν αφησε τη ΝΔ να κυβερνησει λίγο ακόμα.

    Ετσι κι αλλιως με το διευθυντηριο των Βρυξελων στο κεφαλι για ποια διαφορετική πολιτικη να μιλησουμε;;

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ nik 10/02/2010 16:50:29

      "Γιατι μονο ανοητος μπορεί να ειναι καποιος που πιστευει οτι το ΠΑΣΟΚ με την πολιτικη του οδηγησε τα πραγματα εδω."

      Ναι, καλέ, αφού ο Γιωργάκης με το που βγήκε άρχισε να παινεύει την Ελληνική οικονομία, στελέχωσε με άξια και δυναμικά στελέχη τα υπουργεία, προέταξε σθεναρά τα στήθη του στους εχθρούς μας και...για περίμενε...κάτι δεν..ε?

      "Γιατι δεν αναζητειτε τα χιλιαδες λαμόγια που εισεπραξαν κρατικο χρημα την 5ετία της ΝΔ;"

      Γιατί είναι σα να ψάχνεις καρφίτσα στα άχυρα με τόσα λαμόγια του ΠΑΣΟΚ που φάγαν επί ΠΑΣΟΚ ΚΑΙ ΝΔ.

  19. bugtrottel avatar
    bugtrottel 10/02/2010 16:45:39

    Λοιπόν μία ουσιώδης διαφορά. Το να κάνεις τον καραγκιόζη για να επιβιώσεις σε μια υποδουλωμένη χώρα, μπορεί και να θεωρείτο κάποτε ευπρεπές. Το να γίνεσαι καραγκιόζης για να υποκρύψεις το ξεπούλημα και να αποφύγεις την κατηγορία του δόλου αυτό πως αποκαλείται..._

  20. Dimi avatar
    Dimi 10/02/2010 20:12:09

    Aυξήθηκε ήδη η τιμή της βενζίνης http://bit.ly/bDghYT

  21. Κρης avatar
    Κρης 10/02/2010 20:13:23

    Επώνυμος says:..... στον ευαίσθητο τομέα του τζόγου, στο χώρο της χρηματοδότησης του πολιτισμού και του αθλητισμού (μέσω ΟΠΑΠ); Όχι, όχι, όχι. Αυτά θα μας υποθηκεύσουν πολύ περισσότερο το εθνικό μας μέλλον.

    Με το συμπαθειο κιολας αλλα σιγουρα γνωριζετε τι και ποσο
    προφερει ο ΟΠΑΠ στον Αθλητισμο και στον Πολιτισμο ;
    ( γιατι το παραμυθι εχει και κοντα ποδαρια )

    Ο ΟΠΑΠ των 5,5 δις εωρω τζιρο ;

    Των 100,000,000 που δινει στην διαφημιση του μονοπωλιου του ,
    σε ελληνικες εφημεριδες καναλια ραδια και δημοσιογραφους ;
    ( μεχρι και στον γνωστο Γεωργιου ειχε ''κοψει'' 5,000 μηνιατικο
    ενα φεγγαρι )

    Ο ΟΠΑΠ των 5,5 δις τζιρο και 750,000,000 κερδων
    δινει '' το αστρονομικο ποσρο '' των 5,000,000 ευρω
    στον Αθλητισμο και των 4,000,000 στον Πολιτισμό ,
    συνολικα για Μην ανταποδοτικες χορηγιες δινει ολα και ολα 20 μυρια .
    ( δεν αναφερομαστες βεβαια - στα χρηματα που του φερνουν χρηματα -
    πχ στην ΑΕΚ ή τον Ολυμπιακό ή στον Β΄εθνικη κλπ κλπ )

    http://www.opap.gr/Files/2008-02-25_CSR/CSRP.pdf

  22. zame avatar
    zame 10/02/2010 22:04:15

    αλλά λέω και αλλά κάνω πως να σου το πω....(από το ζεϊμπέκικο του ΓΑΠ)
    το κάνει πρόβα.....γιατί έπονται και άλλα θαυμαστά έργα ....αποδομισης στα πλαίσια του .
    Τέλος η ποιοτική από την ποσοτική παραγωγή της Πολιτικής θα γίνει σύντομα ορατή.
    Δεν θα μιλούσε κανένας όμως αν δεν έσπαγε το απόστημα της διαπλοκής & της διαφθοράς...με τα γνωστά γεγονότα.
    Κάποιος έκανε κάτι ..ώστε να χρεωθεί ολη την βρώμικη δουλεία....(και να παραδώσει την διακυβέρνηση) όχι για να μειοδοτήσει....ΑΛΛΑ γιατί χρειαζότανε αλλαγή ψυχολογίας του κόσμου ώστε να πεισθεί ότι πραγματικά δεν βουλιάζουμε ΑΛΛΑ αλλάζουμε. (δράση που κάνει ..καλλίτερα άλλος ..παρά αυτός που χρεώθηκε την
    ο ενας ηθελε να ειναι χρησημος....αυτος τωρα μας ειπε οχι στην ανοχη..ναι στην συμμετοχη ....εγω λεω ναι στην ΧΡΗΣΙΜΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ γιαυτο...sorry
    ΟΧΙ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ ΤΙΠΟΤΑ ΠΛΕΟΝ.

  23. ραγος avatar
    ραγος 12/02/2010 11:26:01

    μερικές φορές τα πράγματα είναι απλά. Έτσι και τώρα.
    Θεωρώ πως αν κάποιος υποστηρίζει ότι ο Γιώργάκης ή ο Κωστάκης δεν έκανε ό,τι έπρεπε επειδή είναι άχρηστος, είναι αφελής.
    Ας κοιτάξουμε τον εαυτό μας στον καθρεφτη κι ας το παραδεχτούμε:
    ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ. ΟΧΙ ΔΕ ΜΠΟΡΟΥΝ.
    Προφανώς αυτά τα μέτρα με τα οποία στραγγαλίζεται και ασφυκτιά ο ελληνας, είναι η κερκόπορτα, ο δούρειος ίππος, μέσα από τον οποίο θα αποδεκατιστούν και θα σαρωθούν κατακτήσεις αιώνων. Εαν οι πολίτες της Ευρωπαϊκής Ενωσης υποκύψουν, τα πράγματα θα έχουν τελειώσει.
    Και πεστε μου, υπάρχουν ιδανικότερα πειραματόζωα από τους Έλληνες για μιας τέτοια ιστορία; Εγω λέω πως όχι. Αν το αναλογιστείτε, είμαστε ιδανικό πεδίο άσκησης.