#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
15/10/2009 01:27
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τα λιμάνια «θαμπώνουν» την εικόνα της νέας κυβέρνησης

 

Σε Βατερλώ για τη νέα κυβέρνηση, εξελίσσεται η υπόθεση του ΟΛΠ αφού μέχρι στιγμής δεν έχει βρεθεί λύση, η απεργία των ναυτεργατών συνεχίζεται, η οικονομία δέχεται ισχυρό πλήγμα και χιλιάδες κοντέινερ μένουν στον Πειραιά, ή διακινούνται από άλλα λιμάνια. Η αγωνιώδης προσπάθεια της  Λ. Κατσέλη να λύσει τον γόρδιο δεσμό καταλήγει προς το παρόν σε ναυάγιο. Ενδεικτικό της κατάστασης που επικρατεί στην κυβέρνηση και της δυσφορίας για τους χειρισμούς της υπουργού είναι η κυβερνητική σύσκεψη που έγινε στο Μέγαρο Μαξίμου το μεσημέρι σε μια προσπάθεια να δοθούν κατευθύνσεις και να βρεθεί η χρυσή τομή ώστε να μην «θαμπώσει» η εικόνα του Γ. Παπανδρέου προτού ακόμη γίνουν οι προγραμματικές δηλώσεις.

Πέραν, όμως, της πολιτικής σημασίας που έχει η υπόθεση του Πειραιά, της «ήττας» της κυβέρνησης και της «κηλίδας» που αφήνει η υπόθεση προσωπικά στην κ. Κατσέλη, θα πρέπει να επισημανθούν τα εξής:

1. Μήπως η κυβέρνηση θα πρέπει να εξηγήσει γιατί επιμένει με τόσο σθένος στην παραχώρηση του σταθμού εμπορευματοκιβωτίων; Είναι τόσο επωφελής η σύμβαση για τη χώρα μας; Γιατί αν συμβαίνει αυτό θα πρέπει να αποδώσει τα εύσημα στον Κ. Καραμανλή.

2. Περίεργος είναι και ο ρόλος των εργατοπατέρων του Πειραιά. Πληροφορίες μας κάνουν λόγο για μια ιδιότυπη «μαφία» που λειτουργεί στο λιμάνι με λαδώματα, συμφωνίες κάτω από το τραπέζι και προσπάθεια να ναυαγήσει η συμφωνία ώστε να μη διαταραχθεί το προηγούμενο σαθρό καθεστώς. Στο λιμάνι πριν από του Κινέζους υπήρχε η Mediterranean Shipping Company. Η ΜSC φέρεται να είχε στήσει ένα δίκτυο για να κάνει τη δουλειά της, δίκτυο που μοιάζει με αυτά που έστηναν οι αμερικανικές εταιρείες τη δεκαετία του '30 με εργατοπατέρες, συνδικάτα  κ.λπ. Στο προηγούμενο καθεστώς η φορτοεκφόρτωση των εμπορευμάτων που γινόταν στην προβλήτα 1 που ανήκει στον ΟΛΠ. Φαίνεται ότι όσοι έκαναν κουμάντο στο λιμάνι δεν έχουν καταφέρει να κάνουν deal με τους Κινέζους και πιέζουν μέσω των απεργιών.

3. Πλέον, η μόνη λύση που προκρίνεται από την κυβέρνηση είναι η αλλαγή της συμφωνίας ώστε να υπάρξει μια κοινή εταιρεία που θα διαχειρίζεται και την προβλήτα 1 του ΟΛΠ και την 2 που παραχωρήθηκε στους Κινέζους. Έτσι, θα μαλακώσουν οι εργαζόμενοι, πολλοί εκ των οποίων «ξεβολεύονται» με την συμφωνία, ενώ θα υποχωρήσει ο φόβος και όσων πιστεύουν ότι θα χάσουν τη δουλειά τους.

Οικονομικός

ΣΧΟΛΙΑ

  1. mpaxalo avatar
    mpaxalo 14/10/2009 19:36:13

    Ο Γ. Παπανδρέου έχρισε υπουργό Επικρατείας τον Χάρη Παμπούκη, ο οποίος διατέλεσε νομικός σύμβουλος της κινέζικης πολυεθνικής «Cosco», αναλαμβάνοντας τις διαπραγματεύσεις για λογαριασμό της εταιρείας με το ελληνικό δημόσιο για την εξαγορά του λιμανιού του Πειραιά! Ο Γ. Παπανδρέου που δήθεν κατήγγειλε την πλήρη ιδιωτικοποίηση των λιμανιών και έταζε «επαναδιαπραγμάτευση» της συμφωνίας, φαίνεται ότι πήρε το κατάλληλο πρόσωπο για την κατάλληλη θέση...
    http://www2.rizospastis.gr/wwwengine/story.do?id=5293929

    Απάντησε κανείς;

  2. Factorx avatar
    Factorx 14/10/2009 19:38:20

    Πιστεύουμε στη φιλία και τη συνεργασία με την Κίνα και θα κάνουμε τα αδύνατα δυνατά και οι δύο για να επιλύσουμε όποια προβλήματα έχουν δημιουργηθεί, δήλωσε η υπουργός Οικονομίας, Ανταγωνιστικότητας και Ναυτιλίας Λούκα Κατσέλη μετά από συνάντηση που είχε με τον Κινέζο πρέσβη.

    Ανέφερε ακόμη πως κατά τη συνάντηση συζητήθηκαν όλα τα θέματα της συνεργασίας με την Κίνα και εξέφρασε τη βούληση της κυβέρνησης να αναπτύξει την οικονομική συνεργασία με το Πεκίνο, να ενισχύσει τις εμπορικές και τις επενδυτικές σχέσεις για αμοιβαίο όφελος και των δύο χωρών.

  3. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 14/10/2009 19:40:13

    Γιατί... αμφιβάλει κανείς ότι το λιμάνι έχει και είναι μαφία; Και μόνο το λιμάνι; Οι Νομαρχίες; Εγώ θα χάριζα κάθε Νομαρχία σε Οϊγκούρους, να τους καθαρίσουν οι Κινέζοι, μπας και δούμε άσπρη μέρα (θα έβαζα και μερικά Δημαρχεία)

  4. mikiszezas avatar
    mikiszezas 14/10/2009 19:48:52

    Κατάργησε το ΥΕΝ ο ΓΑΠ,επειδή δεν του'βγαιναν τα νούμερα για το μικρό και ευέλκτο κυβερνητικό σχήμα που ήθελε να μας παρουσιάσει,και το έσπασε σε τεσσερα κομμάτια.
    Και σήμερα παίρνει τα λιμάνια από την Λούκα,είτε γιατί δεν προλαβαίνει να ασχοληθεί είτα γιατι πελάγωσε κα τα δίνει στον Σηφουνάκη.
    Αυτό δεν είναι δείγμα σύσχισης και προχειρότητας;

  5. PELIAS avatar
    PELIAS 14/10/2009 20:15:47

    Γιατί αναλύεστε στο θέμα έξω απο το θέμα; Ο Γιωργάκης έχει λάβει την εντολή - μία απο τις περισσότερες - να εμποδίσει την Κίνα να πατήσει πόδι σε λιμάνι της Μεσογείου. Τα άλλα είναι απλώς για την κουβέντα.

    ΠΕΛΙΑΣ

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ PELIAS 15/10/2009 09:55:55

      Κίτρινοι σχιστομάτηδες στην ιερή γή της Αθηνάς και του Ποσειδώνα;
      Τιεν Αν Μεν η Πλατεία Δημαρχείου;
      Φτού στα βυζιά μας κατσικοπόδαροι, αγιαστούρα εξορκισμός κι απήγανος!

  6. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 14/10/2009 20:43:55

    Οπως ειπε και ο ΠΙΤΣΙΡΙΚΟΣ στον ΣΚΑΙ, 2-3 τετοιες απεργιες ακομα και η νεα κυβερνηση δεν θα δει ουτε Χριστουγεννα.Καλα το ξεβρακωμα στον Κινεζο πρεσβευτη σημερα ηταν φοβερο.Οχι μονο για την τηρηση της υπαρχουσας συμφωνιας δωσανε διαβεβαιωσεις αλλα μιλησανε και για επεκταση της!Σουζα στον κινεζο.

  7. parsifal avatar
    parsifal 14/10/2009 21:01:58

    Σωστός ο archaeopteryx ! Πρέπει ΤΩΡΑ να τσακίσει τους εργατοπατέρες και τις συνδικαλιστικές μαφίες η κυβέρνηση. Εάν τους αφήσει θα ακολουθήσει ολη η λέπρα των ΔΕΗτζήδων, Τραπεζικών, οι συμπαθείς μαφίες των ταξιτζήδων και των φορτηγατζήδων - βυτιοφορέων και αλλοι αναξιοπαθούντες με σκοπό να δείξουν τα ορια στον Παπανδρέου. Φυσικά θα ενισχύονται απο τους παντελώς ανεύθυνους ΚΚΕ και ΣΥΡΙΖΑ, απο τα υπολείματα της ΝΔ για προφανείς λόγους και αυτό θα ειναι το τέλος της απεξαρτήσεως του νεόυ ΠΑΣΟΚ απο τις κατεστημένες μαφίες του παρελθόντος, πρωτίστως συνδικαλιστικές και βεβαίως στον ευρύτερο δημόσιο τομέα.
    Δυστυχώς δεν μπορούμε να τους αναθέσουμε ολους στους Κινέζους ! Οι Γερμανοί ηδη στρίμωξαν τα αλλα καθίκια τους ΟΤΕτζήδες... Τιέν Αν Μέν για τους εργατοπατέρες και τους εκβιαστές !

  8. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 14/10/2009 21:06:15

    Εγώ συνεχίζω να απορώ καθότι αργόστροφος. Το ΚΚΕ και ο ΣΥΝ γιατί υποστηρίζουν τις απεργίες των λιμενεργατών που στρέφονται κατά των αδελφών κομμουνιστών της Κίνας; Μήπως είναικάποια ενδομαρξιστική διαμάχη μεταξύ ρεβεζιονιστών και σταλινικών ή κάτι τέτοιο;
    Ούτε ΗΠΑ ούτε και Ρωσία, Εθνική Ανεξαρτησία.
    Πριν πεθάνουμε απ`τη πείνα
    ας μας λυπηθεί η Κίνα!!!

    • (Α)θανάσης avatar
      (Α)θανάσης @ Strange Attractor 15/10/2009 00:46:56

      Βρε συ παράξενε, ντιπ δεν γνωρίζεις από αριστερ(ίστικη) φρασεολογία!

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ (Α)θανάσης 15/10/2009 09:43:32

        Έγραψες!

        • Sic transit gloria mundi avatar
          Sic transit gloria mundi @ αλλενάκι 15/10/2009 09:48:06

          Κάτω οι τρείς υπερδυνάμεις!
          Σύνθημα των seventies, το φωνάζαμε τότε οι Ρηγάδες στους ΕΚΚΕτζήδες και ΜουΛούδες.
          Και πάλι επίκαιρο!
          Ή άν προτιμάτε:
          Έξω οι σχιστομάτηδες από την ιερή γή της Αττικής.

        • αλλενάκι avatar
          αλλενάκι @ αλλενάκι 15/10/2009 10:14:06

          είσαι λίγο off topic εδώ, είναι άλλα επεισόδια αυτά ...

        • Sic transit gloria mundi avatar
          Sic transit gloria mundi @ αλλενάκι 15/10/2009 10:24:59

          Συμφωνώ και απολογούμαι, λένε όμως ότι η ιστορία κάνει ωραίες φάρσες, όταν έχει κέφια!

        • αλλενάκι avatar
          αλλενάκι @ αλλενάκι 15/10/2009 10:33:52

          μην απολογείσαι γιατι αλλού πήγαινε αυτό, άστο σου λέω ...

  9. Pacman avatar
    Pacman 14/10/2009 21:07:50

    Για γελια ρε παιδια,για γελια, που λεει και μια ψυχη.

  10. Προφήτης avatar
    Προφήτης 14/10/2009 21:11:48

    Ο Τιμούρ δεν έκανε παρέλαση.
    Ο ΓΑΠ θα κάνει Χριστούγεννο;

  11. Orestios avatar
    Orestios 14/10/2009 22:02:44

    Η αλλαγή αρμοδιοτήτων έγινε μετά την επίσκεψη του Κινέζου?
    Τον τρέχουν από τον Άννα στον Καϊάφα, αλλά στην Κίνα δεν έχουν τέτοια. Κατά τα άλλα ο εμπνευσμένος αρχηγός εποίησε όλα με σοφία. Βοήθειά μας!

  12. Orestios avatar
    Orestios 14/10/2009 22:46:57

    Πόσα χρήματα χάνουμε καθημερινά από την απεργία? Πόσα εξοικονομούνται από τα πράσινα αυτοκίνητά? Πόσα από τις οικονομικές περικοπές? ΠΟΣΑ?????????????????????????????????????????????????

  13. Lavazza avatar
    Lavazza 14/10/2009 22:58:09

    Άσχετο με το ποστ αλλά μόλις τώρα το διάβασα κι έφριξα...!

    Ο αδερφός του βουλευτή του ΠΑΣΟΚ Φλωρίδη, ο οποίος είναι εισαγγελέας στην Ξάνθη, είπε σήμερα στη Δικαστίνα της Έδρας κυρία Ψάλτη, να βγάλει το Σταυρό που φόραγε στο λαιμό γιατί είναι ρατσιστικό θρησκευτικο σύμβολο και επηρεάζει το Δικαστήριο!!!!!!!!!

    Αυτός ο άνθρωπος, αύριο το πρωί θα ειναι ακόμη Εισαγγελέας...??????????

    • trellakias avatar
      trellakias @ Lavazza 15/10/2009 10:42:03

      Γουστάρω πράσινη ανάπτυξη και έπαρση τα συντρόφια της πράσινης θολής εξουσίας. Άκουσες πατέρα?

  14. akatalliloteros avatar
    akatalliloteros 15/10/2009 00:28:22

    Δείτε εδώ http://wp.me/pEfax-1D τι έλεγε ένα χρόνο πριν ο ΓΑΠ για το λιμάνι. Ακόμα δεν συμπλήρωσε 10 μέρες ως πρωθυπουργός και εκτίθεται...

    • Lavazza avatar
      Lavazza @ akatalliloteros 15/10/2009 01:21:03

      Δεν είπε πουθενά ότι συμφωνεί με την συμφωνία που έγινε και γι' αυτό και την είχαν καταψηφήσει, αλλά από την στιγμή που έχουν πέσει οι υπογραφές δεν τους μένει παρά να αναδιαπραγματευτούνε την σύμβαση και ότι "αρπάξουν" προς ωφελος μας καλό θα είναι.
      Μονομερής ακύρωση της συμφωνίας θα έχει τέτοιες ρήτρες που θα τρέχουμε και δεν θα φτάνουμε.

      • Anonymous avatar
        Anonymous @ Lavazza 15/10/2009 07:21:59

        γιαυτο θα δωσουν και την προβλητα Ι

  15. Βιογόνος avatar
    Βιογόνος 15/10/2009 07:32:06

    Όταν στην συμφωνία με τους Κινέζους υπάρχει "όρος πρόσληψης των παιδιών των εργαζομένων στο λιμάνι" (Παπαδημητρίου στο ΣΚΑΙ), δηλ. το πέρασμα της κονόμας από γενιά σε γενιά, είναι λογικό οι εργατοπατέρες να προσπαθούν να αρπάξουν ότι άλλο μπορούν, λόγω των εξαγγελιών και του χαιδέματος της κυβέρνησης πριν τις εκλογές.

  16. somis avatar
    somis 15/10/2009 09:21:34

    Ωραιώτατα ! Σαν ανάπτυξη πασιέντζας !
    Ο Πρωθυπουργός με εντολές να κάνει δύσκολη τη ζωή των Κινέζων. Οι συνδικαλιστές - μαφία, να βολέψουν τα παιδάκια τους. Ο βλακώδης κομπασμός των δεξιών ότι εξυπηρέτησαν την πατρίδα με τη συμφωνία που πέτυχαν. Ο αμοραλισμός των αριστερών.
    Ευτυχώς που δεν είμαι έμπορος! Δυστυχώς, παραμένω σ'αυτή τη γη !

  17. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 15/10/2009 09:24:44

    Κάθε λιμάνι και καημός
    κάθε καημός και δάκρυ
    κι είναι η ζωή του καθενός
    θάλασσα δίχως άκρη.

    ΠΠ

    • Μποτίλια στο πέλαγος avatar
      Μποτίλια στο πέλαγος @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 15/10/2009 10:51:19

      Τσίτσο, το λιμάνι φεύγει. Η Ελλάδα προορίζεται να γίνει χώρα για κυβερνήσεις διαρκείας το πολύ ενός εξαμήνου. Και προς το παρόν έχει πολλά λιμάνια ακόμη υπό καθεστώς αμφισβήτησης.

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Μποτίλια στο πέλαγος 15/10/2009 11:19:30

        Του Αστακου !!! εκει να δεις γελιο που θα κανουμε !!!
        Ολα τα καλα παιδια ειναι κουμπαροι !

        ΠΠ

  18. parsifal avatar
    parsifal 15/10/2009 09:42:17

    @lavazza γιατί να μήν είναι ακόμη εισαγγελεύς ? Εως πότε η διοίκηση και η εκκλησία θα διαπλέκονται ? Ιράν είμεθα ? Σε ποιά ευρωπαική χώρα φιγουράρει οι εικόνες επάνω απο τα γραφεία υπουργών, προισταμένων υπηρεσιών και αξιωματικών υπηρεσίας ?

    • Blimblomblim avatar
      Blimblomblim @ parsifal 15/10/2009 10:05:03

      Διαπλοκή επειδή φορούσε σταυρό; Δεν έχει το δικαίωμα να έχει μια θρησκεία; Θα απαγορευθεί και να πιστεύουν στο Χριστό οι κρατικοί αξιωματούχοι;

    • trellakias avatar
      trellakias @ parsifal 15/10/2009 10:45:53

      Ενώ αν είχε το σφυροδρέπανο και κάθε λογής σήμα του προοδευτικού προτελαριάτου θα ήταν σωστο και πρέπον??????

  19. Sic transit gloria mundi avatar
    Sic transit gloria mundi 15/10/2009 10:03:05

    Μάλλον ο Παπανδρέας κάνει πλάκα στον "Κινέζο" του Πειραιά!
    Ξέρετε, τον αποκαλούμενο και "αρχιερέα" (πριν ο χοντρός το πάρει πίσω).
    Πολυσήμαντη κίνηση!

  20. Lavazza avatar
    Lavazza 15/10/2009 10:13:45

    Καλά, αληθεύει οτι ο Παμπούκης που είναι δεξί χέρι του ΓΑΠ ήταν νομικός σύμβουλος της COSCO στις διαπραγματεύσεις...;;;

    Γιατί εάν αληθεύει αυτό τότε δεν έχει αλλάξει τίποτε απολύτως ο ΓΑΠ ούτε μέσα στο Κόμμα του...

    Οι εποχές όπου άνθρωποι σαν τον Τρεπεκλή το πρωί μπαίναν στη Χαριλάου Τρικούπη σαν μεγαλοστελέχη του Κόμματος και το απόγευμα παρουσιάζονταν ως μεγαλοεπιχειρηματίες αντιπρόσωποι της SAIC και λοιπών πολυεθνικών δεν μας έλεγαν οτι πέρασε ανεπιστρεπτί...;;;;

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ Lavazza 15/10/2009 10:16:04

      γιατί εσύ τι πίστευες; ότι πέρασαν από την κολυμβήθρα του Σιλωάμ τα 5,5 χρόνια που έμειναν εκτός;

  21. Lavazza avatar
    Lavazza 15/10/2009 10:28:57

    Αλλενάκι μου, έτσι δεν έλεγαν προεκλογικά;;;

    Δεν έλεγαν οτι "είμαστε νέοι, άφθαρτοι, φρέσκοι, πεντακάθατοι, δεν χρωστάμε σε κανέναν και είμαστε πανέτοιμοι να κυβερνήσουμε από αύριο το πρωί"...;;;;;;;;

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ Lavazza 15/10/2009 10:32:24

      χα χα ... ναι έτσι έλεγαν.

  22. Ιων avatar
    Ιων 15/10/2009 10:45:04

    «ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΠΛΗΡΩΝΕ ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΜΕΝΕ ΛΑΕ ΤΗΝ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΚΙΝΕΖΟΥΣ ΕΞΑΙΤΙΑΣ ΤΗΣ ΑΝΕΥΘΥΝΟΤΗΤΑΣ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ...»
    Ο πρέσβης της Κίνας ζήτησε από τη Λ. Κατσέλη την τήρηση της νομιμότητας, ενώ η εταιρεία Cosco προσανατολίζεται να καταφύγει σε διεθνή δικαστήρια για να ζητήσει αποζημίωση για κάθε ημέρα που το ελληνικό Δημόσιο καθυστερεί την παράδοση του σταθμού εμπορευματοκιβωτίων. Ξέρετε πόση είναι η αποζημίωση βάσει της ρήτρας που υπάρχει στη συμφωνία; 1.500.000 ευρώ την ημέρα...
    ΠΑΣΟΚ ΔΕΝ ΘΕΛΑΤΕ;;;; ΠΑΡΤΕ ΤΟ ΤΩΡΑ....

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Ιων 15/10/2009 11:49:35

      ΟΚ. δεν εβγαινε ενας ΝΔτης τοτε π φωναζαν οι του ΠΑΣΟΚ προεκλκογικα να τους πει..

      "κυριοι εχουμε να πληρωνουμε 1.5 εκ / μερα ρητρα, εαν κανετε αυτο που λετε. το θελετε ακομη? που θα βρειτε τα $$ οεο ??"

      Γιατι δεν μιλουσε κανεις???????? ΝΑ σας πω εγω!

      ΣΚΕΦΤΗΚΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΜΕΙΝΟΥΝ ΣΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ ΚΑΙ ΞΕΦΤΥΛΙΣΟΥΝ ΤΟΝ ΓΝΗΣΙΟ Κ ΕΜΠΝΕΥΣΜΕΝΟ ΣΟΣΙΑΛΙΣΤΗ ΓΑΠΠ ΜΕ ΤΙΣ ΚΑΦΤΕΣ ΠΑΤΑΤΕΣ.

      Πολλη σκεψη ..οι τεως.

      ΠΠ

      • Ιων avatar
        Ιων @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 16/10/2009 10:27:00

        Μάλλον ζείς σ3ε άλλη χώρα! Δεν υπήρξε ούτε ένας που δεν το φώναζε. Αλλά που να το παίξουν τα πασοκικά ΜΜΕ!!!

  23. Προφήτης avatar
    Προφήτης 15/10/2009 11:35:00

    Ξανά
    Ο Τιμούρ δεν έκανε παρέλαση.
    Ο ΓΑΠ θα κάνει Χριστούγεννο;

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Προφήτης 15/10/2009 11:45:48

      ΝΑΙ, εκτος εαν τον βρουν εντωμεταξυ οι 3 Μαγοι π τον ψαχνουν!

      Αααααχ ρε Ηρωδη

      ΠΠ

    • ανώνυμος avatar
      ανώνυμος @ Προφήτης 15/10/2009 15:01:39

      Προφήτη ελπίζω τουλάχιστον όταν έρθουν τα χριστούγεννα, όχι μόνο τα φετινά αλλά και κάθε χρόνου της τετραετίας, να μη γίνεις φάκτορας λέγοντας "γιατί πότε είπα εγώ οτι δεν θα κάνει χριστούγεννα βρε κακεντρεχείς συκοφάντες του πατριωτικού χώρου".

  24. Βιογόνος avatar
    Βιογόνος 15/10/2009 12:37:13

    Αλλαγή ΓΑΠ με Μπένυ, όπως έκανε ο "θείος" με Τιμούρ.
    Αναζητείται "θείος" στο ΠΑΣΟΚ (Oh Uncle my Uncle)

  25. leon avatar
    leon 15/10/2009 12:43:06

    Ποιο το αιτημα των Λιμενεργατων?

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ leon 15/10/2009 12:44:23

      να συνεχισουν να ειναι λιμεναραχτοί και λαιτ.

      ΠΠ

      • leon avatar
        leon @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 15/10/2009 14:57:26

        ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΑΙΤΗΜΑ ΤΟΥΣ?

        • Ιων avatar
          Ιων @ leon 16/10/2009 10:28:14

          Να μην τους κόψουν το φαγοπότι.....
          http://ventetta.blogspot.com/2009/10/blog-post_4434.html

  26. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 15/10/2009 13:22:08

    Συνεχιζεται κανονικα το αδειασμα της κας Κατσελη απο φιλοκυβερνητικες εφημεριδες αλλα και απο συντροφους της.Γραφει σημερα το ΒΗΜΑ στη σελιδα Α6:Αρκετα μελη της κυβερνησης υποστηριζουν οτι τα πραγματα θα ηταν πιο ευκολα αν την υποθεση χειριζοταν καποιος πιο εμπειρος διαπραγματευτης.
    Αν αυτο δεν ειναι τραβηγμα του χαλιου τι αλλο μπορει να ειναι.
    Επισης προκαλει εντυπωση αλλο ενα σημειο του αρθρου στο ΒΗΜΑ:Η κα Κατσελη η οποια εχει δεχθει και στο παρελθον βελη κριτικης για πολιτικη ακαμψια,θεωρει οτι εχει στοχοποιηθει προσωπικα απο διαφορους κυκλους συμφεροντων.
    Και εδω γεννιουνται ερωτηματα. Τα συμφεροντα αυτα απο ποιο χωρο προερχονται;Nα ειναι εξωθεσμικα ειναι δυσκολο γιατι η κα Κατσελη δεν εχει κανει ουτε τις προγραμματικες δηλωσεις για το υπουργειο της,οποτε ειναι απιθανο να εχει δημιουργισει αντιπαθειες .Μηπως τα συμφεροντα αυτα ειναι μεσα απο το ιδιο το Πασοκ;Και τα συμφεροντα αυτα χτυπανε μονο την Κα Κατσελη ή και τον πολιτικο της προισταμενο;
    To σιγουρο ειναι οτι η κα Κατσελη αντικριζει το σκληρο πεδιο της πολιτικης. Οπου δεν υπαρχουν φιλοι ή πολιτικοι αντιπαλοι στα δυσκολα.
    Η κα Κατσελη αυτη τη στιγμη παλευει για την πολιτικη της επιβιωση. Νοιωθει οτι ισως ειναι ΑΥΤΗ το ΠΡΩΤΟ ΑΙΜΑ.

    • Paraxenos avatar
      Paraxenos @ ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 15/10/2009 13:27:02

      factorx: εληφθη, υπομονη

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 15/10/2009 13:28:56

      Να τρωει δρακουλινια η Κατσελη να συνηθιζει. Ζορια εεε??

      ΠΠ

  27. nasos avatar
    nasos 15/10/2009 13:34:58

    Θα σαπίσει γρήγορα αυτή η κυβέρνηση,να μου το θυμηθείτε,όλα αυτά που γίνονται σήμερα στον τομέα της ναυτιλίας δείχνουν μόνο άγνοια και έλλειψη σχεδίου.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ nasos 15/10/2009 13:44:16

      Νομιζει κανεις οτι ειχαν σχεδιο? Ηξεραν σε καθε καυτο ζητημα της επομένης την ατζεντα και το τι θα διαπραγματαυτουν?

      Σημερα φαινεται οτι πανε στην τυχη.. μονος τ ο καθενας ! αν δεν κατσει.. στο κλαρι ο μονος .. και αθωος ο ΓΑΠΠ. ΠΑΣΟΚΙΚΑ κολπα παλαιας κοπης ΑΓΠ.

      Εμεις θα την πληρωσουμε και ο τιραμολα ο φιλος μ που τον αγχωνουμε!

      ΠΠ

  28. Sic transit gloria mundi avatar
    Sic transit gloria mundi 15/10/2009 18:29:01

    Σιγά, σιγά, φίλοι, πάτε να κάνετε τη Ντόρα πρωθυπουργό το Γενάρη!
    Ωραία ιδέα, έ!

  29. Ιων avatar
    Ιων 16/10/2009 10:32:59

    Απορώ γιατί ακόμα το συζητάμε και το συζητάτε κα Κατσέλη.
    Να φύγουν και γρήγορα…
    Και γιατί να φύγουν;

    1. … γιατί σταδιακά θα φέρουν στη χώρα μας 4 δις ευρώ. Μέχρι τώρα οι σωστές ξένες επενδύσεις ήταν αυτές που έπαιρναν λεφτά από την χώρα όχι που έδιναν.

    2. …γιατί θα φτιάξουν υποδομές (που θα μας μείνουν) αξίας 350 εκ ευρώ. Δηλαδή να μας χαρίσουν υποδομές; Πού ξανακούστηκε; Εμείς ‘δώρα’ δεν παίρνουμε… είμαστε αδιάφθοροι.

    3. …γιατί αυτά οι Κινέζοι μας τα πρόσφεραν πριν από την διεθνή οικονομική κρίση. Και ενώ όταν ξέσπασε η κρίση όλοι οι επενδυτές διεθνώς αναίρεσαν τα προσυμφωνημένα μειώνοντας κατά πολύ τις προσφορές τους, ο πρόεδρος τους Hu Jintao είχε το θράσος να μην μειώσει την προσφορά του και να έρθει και ο ίδιος στην Ελλάδα για την υπογραφή

    4. …γιατί για τα παραπάνω δεν τους πουλάμε τίποτα (ούτε κυριαρχικά δικαιώματα, ούτε στρατηγικό τομέα, ούτε εκατοστό Ελληνικής γης) παρά μόνο τους νοικιάζουμε τη ΜΙΑ μόνο προβλήτα των containers. Την άλλη θα τη δουλεύουμε εμείς οι Έλληνες.

    5. …γιατί έτσι θα φανεί ότι η μια προβλήτα που θα την δουλεύουν οι Κινέζοι θα τρέχει ενώ η άλλη που θα τη δουλεύουμε εμείς θα… κάθεται.

    6. ...γιατί έτσι θα φανεί η απόδοση (και η διαφορά) των Ελλήνων εργαζομένων κάτω από την Ελληνική κρατική διοίκηση και των Ελλήνων εργαζομένων κάτω από τη κινεζική διοίκηση (για την ίδια ακριβώς δουλειά).

    7. …γιατί πλήττονται 400 εργαζόμενοι του ΟΛΠ που σήμερα τη βγάζουν δεν τη βγάζουν με 80 χιλιάδες ευρώ το χρόνο νόμιμα (και άλλα τόσα και περισσότερα μέσω ιδιωτικών εταιριών).

    8. …γιατί έτσι θα φανεί ότι το κόστος λειτουργίας της ‘κινεζικής’ προβλήτας θα είναι πολύ μικρότερο από το κόστος λειτουργίας της Ελληνικής.

    9. …γιατί υπάρχει κίνδυνος να φανούν σύντομα τα αποτελέσματα και έτσι να μας βάλουν όλους να δουλεύουμε για να πληρωνόμαστε και όχι όπως τώρα να πληρωνόμαστε χωρίς να δουλεύουμε.

    10. …γιατί του Έλληνα ο τράχηλος ζυγό δεν υποφέρει. Φυσικά εννοούμε ζυγό… δουλειάς.

    11. …γιατί υπάρχει ο πολύ μεγάλος κίνδυνος να γίνει ο Πειραιάς το μεγαλύτερο λιμάνι της Μεσογείου… και φυσικά το μεγαλύτερο λιμάνι θα έχει και περισσότερη δουλειά. Μπρρρ… μακριά από μας.

    12. …και γιατί τέλος κα Κατσέλη αν δεν διώξουμε τους Κινέζους, υπάρχει περίπτωση να έρθουν και άλλοι ξένοι επενδυτές στην Ελλάδα να δώσουν τα λεφτά τους και έτσι να αυξηθεί η πραγματική απασχόληση (μπρρρ… δουλειά δηλαδή), και η χώρα μας να κινδυνέψει να θεωρηθεί καλύτερος τόπος για επενδύσεις από τη Ουγκάντα και τη Ζιμπάμπουε…

    Μα να μην έχουμε σκεφτεί έξυπνα και φρόνιμα όπως οι καθηγητές των κρατικών πανεπιστημίων. Που ‘πριν πεινάσουν’ βάλανε στο Σύνταγμα διάταξη που απαγορεύει την παράλληλη λειτουργία των ιδιωτικών πανεπιστημίων. Και έτσι γλίτωσαν και από τον ανταγωνισμό και από την συνεχή προσπάθεια και από την δια βίου εκπόνηση συγγραμμάτων.

    Δημήτρης Πέτρου

    (Διαβάστε και τι γράφαμε στις 24 Σεπτεμβρίου: Το ΠΑΣΟΚ μπλοκάρει και τη συμφωνία με Cosco για ΟΛΠ http://www.elora.gr/portal/index.php?option=com_content&view=article&id=1630:-------cosco--&catid=5:hellas&Itemid=4)

    ΑΠΟ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΩΡΑ http://www.elora.gr/portal/index.php?option=com_content&view=article&id=1670:2009-10-15-11-57-04&catid=14:economy&Itemid=4

  30. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 16/10/2009 16:17:28

    ΜΗΠΩΣ ΤΕΛΙΚΑ Η Κα ΚΑΤΣΕΛΗ ΘΑ ΓΙΝΕΙ Η ΙΦΙΓΕΝΕΙΑ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ;

    O μυθος θελει την Ιφιγενεια ετοιμη για θυσια, προκειμενου να ξεκινησει ο Ελληνικος στολος για την Τροια.
    Ο μυθος θεει επισης τους στρατηγους να επεμενουν στη θυσια της Ιφιγενειας ωστε να ΕΞΕΥΜΕΝΙΣΤΟΥΝ οι θεοι και να στειλουν τον ουριο ανεμο για τα πανια των πλοιων τους.
    Σημερα η κυβερνηση παρα το δυναμικο ξεκινημα που επιχειρησε να κανει εχει μεινει στα ανοιχτα του λιμανιου χωρις αερα στα πανια της.
    Οι χειρισμοι της στο θεμα του ΟΛΠ κινδυνευουν οχι μονο να διαγραψουν τις οποιες θετικες σκεψεις εγιναν για το ξεκινημα της, αλλα ακομα και να αμαυρωσουν την εικονα της .
    Η δυσφορια στην αγορα αρχιζει να μεγαλωνει,η απουσια ξεκαθαρης θεσης οδηγει επαγγελματικους φορεις να παιρνουν την κατασταση στα χερια τους, ενω απο πουθενα δεν ειναι ορατη η εξευρεση λυσης.
    Η κοινωνια, ο εμπορικος κοσμος ,ολοι οσοι εχουν υποστηριξει την παρουσα κυβερνηση περιμενουν με ανυπομονησια το ξεκινημα της.
    Ομως αυτο προς το παρον ειναι αδυνατο, με το προβλημα που υπαρχει στον Πειραια.
    Δεν θα αργησουν λοιπον ολοι αυτοι να ζητουν αυτο που σε λιγο καιρο θα μοιαζει με μοναδικη λυση:
    ΤΗ ΘΥΣΙΑ ΤΗΣ ΙΦΙΓΕΝΕΙΑΣ.