#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
24/12/2010 07:09
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τα κούφια λόγια τα μεγάλα



Αν ο Γ. Παπανδρέου ερχόταν από τον πλανήτη Αρη να διεκδικήσει την εξουσία, έβρισκε την Ελλάδα του Καραμανλή έτσι όπως τη βρήκε και δεν ήξερε πόσο ήταν ο χρέος και πόσο το έλλειμμα, τότε δικαιολογημένα να κάνει ότι έκανε. Να πάει στο ΔΝΤ να ζητήσει βοήθεια, να μιλήσει για Τιτανικό, να επιβάλλει σκληρά μέτρα κ.λπ.

Τι συμβαίνει όμως στην περίπτωση που ο πρωθυπουργός είχε πλήρη ενημέρωση της κατάστασης και σκοπίμως παραπλάνησε τον ελληνικό λαό; Θα θυμάστε άλλωστε ότι η προεκλογική εκστρατεία του 2009 στηρίχθηκε στο γεγονός ότι ο Καραμανλής έλεγε ότι θα παγώσει μισθούς και συντάξεις και ο Παπανδρέου ότι αυτό θα ήταν έγκλημα διότι θα διέλυε την αγορά. Μάλιστα, το μακρόπνοο σχέδιό του έλεγε ότι πρέπει να δοθούν χρήματα, δηλαδή αυξήσεις προκειμένου να τονωθεί η αγορά και να υπάρχει ανάπτυξη στη χώρα. Σωστά όλα αυτά, αρκεί να μην έκρυβε αυτό που ήξερε μήνες πριν. Ότι δηλαδή η Ελλάδα ήταν στο χείλος της χρεοκοπίας και θα έπρεπε να πάει στο ΔΝΤ.

Η εκπομπή του Παύλου Τσίμα «Έρευνα» ασχολήθηκε με το κατά πόσο οι πολιτικοί ταγοί μας ήξεραν την κατάσταση της χώρας. Όπως αποκαλύπτεται λοιπόν και ο τότε πρωθυπουργός και ο νυν γνώριζαν με ανατριχιαστικές λεπτομέρειες ότι η Ελλάδα είναι ημι-χρεοκοπημένη χώρα, ότι το έλλειμμα θα ξεπέρναγε το 10%, ότι το χρέος είχε εκτιναχθεί.

Ο Καραμανλής, οι ευθύνες του οποίου είναι βαρύτατες, επέλεξε να πάει σε πρόωρες εκλογές με τη σιγουριά ότι θα τις χάσει. Για την φυγομαχία του θα κριθεί από την ιστορία, όπως και για τα τραγικά λάθη της διακυβέρνησής του.

Ο Παπανδρέου που επίσης γνώριζε τι χώρα παραλαμβάνει πήγε στο δρόμο προς τις κάλπες με κούφια λόγια. Ενώ δηλαδή είχε ενημερωθεί και επισήμως ότι η οικονομία χρεοκοπεί, υποσχέθηκε απίστευτα πράγματα, δημιούργησε προσδοκίες, κορόϊδεψε τον κόσμο, πήρε τις εκλογές με άνετη πλειοψηφία και… έκατσε για μερικούς μήνες επιδεινώνοντας την κατάσταση της χώρας. Θα θυμάστε άλλωστε τις τρομερές δηλώσεις ότι δε χρειαζόμαστε το ΔΝΤ, είμαστε καλά, μαζεύουμε το μαγαζί και πολλά άλλα κουφά.

Πέρασαν σχεδόν πέντε μήνες από τον Οκτώβριο του 2009 και ξαφνικά η Ευρώπη… θυμήθηκε το ελληνικό πρόβλημα και ο Παπανδρέου πιάστηκε εξ απήνης. Σκέφτηκε τον μηχανισμό στήριξης, ήρθε το μνημόνιο και ό,τι ακολουθεί από τότε. Την ίδια στιγμή όμως αποκαλύπτεται ότι ενώ στην Ελλάδα η κυβέρνηση έλεγε ότι δεν υπάρχει περίπτωση να προσφύγουμε στο ΔΝΤ, στο εξωτερικό είχε προχωρημένες συζητήσεις για τα βήματα που έπρεπε να ακολουθήσει και φυσικά τα τήρησε κατά γράμμα.

Επομένως, όλα ήταν προσχεδιασμένα, μέχρι την τελευταία λεπτομέρεια. Ο Παπανδρέου γνώριζε, είπε ψέματα, προχώρησε κατόπιν σχεδίου ενώ ο ελληνικός λαός έμενε άναυδος.

Για όσα είπε και έκανε θα κριθεί κι αυτός από την ιστορία. Όμως η υποκρισία έχει τα όριά της. Δε μπορεί να υπόσχεται ότι το 2013 θα βγούμε από το μνημόνιο ενώ όλοι ξέρουμε ότι είναι αδύνατο να ζήσουμε χωρίς άλλα δανεικά και χωρίς χρόνο να πληρώσουμε τα χρέη μας. Το 2013 απλά θα επιβεβαιωθεί ότι είναι υποκριτής καθώς γνωρίζει τι γίνεται στην οικονομία, έχει ενημέρωση για το πώς πρέπει να αντιμετωπιστεί η κρίση αλλά παρ’ όλα αυτά συνεχίζει να μην λέει την αλήθεια.

Πάνω σε ψέματα λοιπόν χτίζονται καριέρες, κυβερνήσεις, πολιτικοί. Όμως, πολύ σοφά ο ελληνικός λαός λέει ότι ο ψεύτης και ο κλέφτης τον πρώτο χρόνο

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Enzo avatar
    Enzo 24/12/2010 09:34:40

    αυτη η κυβερνηση ειναι σαν το φρεσκο γαλα πλεον.
    με κοντινη ημερομηνια ληξεως.

    • giorgio kaisaris avatar
      giorgio kaisaris @ Enzo 29/12/2010 17:49:03

      καλο....

  2. zackii avatar
    zackii 24/12/2010 11:11:52

    Δυστυχώς παιδιά, υπάρχουν ακόμα, άτομα που θα ψηφίσουν ΓΑΠ. Ο Σαμαράς πρέπει να βγει με ξεκάθαρο λόγο και να πει όταν βγει τι θα κάνει. 1,2,3..κλπ.
    Και να δεσμευτεί, ότι ξέρει την κατάσταση, και δεν θα αρχίσει τα ...περί καμμένης γης κλπ. Δεν υπάρχουν περιθώρια γιά τέτοια καραγκιοζιλίκια, α-λα ΓΑΠ.
    Και κάτι άλλο. Κανείς δεν πρέπει να δεχτεί να συγκυβερνήσει μαζί του..Στο C-130 η στο ελικόπτερο, θα είναι μόνος του..Ολομόναχος..Όσο γιά τους άλλους βουλευτές του..και μη που θα μείνουν πίσω..επιφυλασσόμαστε -αν και νομίζω ότι θα διαπραγματευτεί και γιά τον εκ Πάρου ορμώμενο ξενοδόχο, ενώ τον άλλο..θου κύριε Παπ, θα τον ρίξει στα σκυλιά.

    • zackii avatar
      zackii @ zackii 24/12/2010 11:14:07

      Ξέχασα..Χρόνια πολλά σε όλους με υγεία πάνω απ'όλα..

  3. sawas avatar
    sawas 24/12/2010 11:19:43

    ΚΑΙ στην προβλεψη για αναπτυξη πεσαν (επιτηδες??) εξω τα τσακαλια μας (στο 5:20)

    h**p://www.youtube.com/watch?v=HsNGlfPRW0k

    2011=+1,5%

    Απιστευτα ψεματα, σε τοσο λιγο χρονο, απο τοσους λιγους, σε τοσους πολλους!!!!!!!

  4. Kostas avatar
    Kostas 24/12/2010 11:26:09

    Ασφαλώς και ο Παπανδρέου γνώριζε για το τι κράτος παραλαμβάνει απο τον Καραμανλή και ότι έταζε ήταν ψεύτικες ελπίδες.Αλλά θέλω να ρωτήσω το εξής.Μήπως ο Σαμαράς δεν γνώριζε ως υπουργός πολιτισμού και ως έμπειρος οικονομολόγος που είναι ,τι συμβαίνει στη χώρα με το ''μείγμα πολιτικής'' που ακολουθούσε η ο κ.Καραμανλής και ότι οδηγούμαστε στη καταστροφή.

    Τελικά χρόνος υπήρξε πολύς ώστε η χώρα να μην οδηγηθεί στο μνημόνιο και όσα συζητάμε σήμερα και για άλλη μια φορά οι πολιτικοί μας αποδείχθηκαν κατώτεροι των περιστάσεων και γι'αυτό θα τους κρίνει η ιστορία και ο λαός.

    Αλλά θέλω να κάνω ένα ερώτημα ''επιστημονικής φαντασίας'' για κάποιους αλλά πολύ υπαρκτό για μένα.Μήπως όλα αυτά τα γεγονότα που έγιναν ήταν προμελετημένα και προσχεδιασμένα ώστε δηλ.να κερδίσει ο Παπανδρέου με μεγάλη διαφορά,να αποκτήσει ισχυρή βουλευτική αυτοδυναμία με την ''βοήθεια'' του Καραμανλή ώστε πλέον να υπάρξει η ευκαίρια ώστε να περάσουν όλα αυτά τα αντιλαικά μέτρα και η χώρα να γίνει πλέον μία ''σωστή'' χώρα?Μήπως μας δουλέυουν όλους ψιλό γαζί?

    • Enzo avatar
      Enzo @ Kostas 24/12/2010 11:33:27

      καθολου απιθανο το σεναριο σου.

  5. nemesis avatar
    nemesis 24/12/2010 12:53:17

    Η τέχνη του να εντυπωσιάζεις με ψέμματα. Θέλεις να καταστρέψεις π.χ κάποιον, επειδή αυτό σου πέρασε η μάνα σου όταν ήσουν μικρός, λόγω του μίσους προς τον πατέρα σου. Και εσύ εφευρίσκεις προφάσεις (ψέμματα) για να ανταποκριθείς στον ρόλο της μοίρας σου. Αν αυτό ως νοήμων πολίτης δεν το αντέχεις, ένα πράγμα έχεις να κάνεις. Παρετείσαι και τους αφήνεις μόνος τους να τα βγάλουν πέρα , χωρίς τη δική σου στοχαστική (πνευματική) ικανότητα.

  6. ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΔΙΚΑΙΟΠΟΥΛΟΣ avatar
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΔΙΚΑΙΟΠΟΥΛΟΣ 26/12/2010 12:16:25

    Ο ψεύτης και ο κλέφτης τον πρώτο χρόνο....

    Λάθος κύριοι !

    Υπάρχουν κάποιοι ψεύτες και κλέφτες οι οποίοι τα κατάφεραν μέχρι ακόμα και τον πέμπτο χρόνο !
    Κατά συνέπεια, για τον Γιώργο Παπανδρέου είναι πολύ νωρίς να βγάζουν μερικοί συμπεράσματα, δεδομένου ότι όλοι γνωρίζουμε που έχει η...αχλάδα την ουρά της !

    Εκείνο το οποίο εγώ θα ήθελα να μάθω είναι που έχει ο.... Εφρέμ την ουρά του !


    Dipl.-Ing. Δημήτρης Δικαιόπουλος