#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
11/08/2012 07:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τακτική και στρατηγική της επαναδιαπραγμάτευσης



Του Κώστα Ροδινού

Υποτίθεται, βάσει του υπάρχοντος σχεδιασμού, ότι τον Αύγουστο θα λαμβάναμε τη μεγάλη δόση των 31 δις.

Τα χρήματα αυτά  επρόκειτο να χρησιμοποιηθούν:

α) για την αποπληρωμή του  ομολόγου, ύψους 3.2 δις που κατέχει η ΕΚΤ

β) για την ανακεφαλαιοποίηση των τραπεζών μας, οι οποίες μετά το PSI είναι ημι-χρεοκοπημένες.

γ) για την εξόφληση μέρους των ληξιπρόθεσμων οφειλών του δημοσίου προς τους ιδιώτες, που υπερβαίνουν τα 7 δις.

Μύθος!

Με άλλα λόγια η δόση αυτή θα έδινε μια ουσιαστική ανάσα στην ελληνική οικονομία. Θα αποτελούσε, επίσης, και μια έμπρακτη στήριξη στη νέα κυβέρνηση. Βέβαια, προϋπόθεση για την εκταμίευση της δόσης, ήταν η «θετική» έκθεση προόδου της τρόϊκα!

Η πολυπόθητη έκθεση επρόκειτο να είναι  έτοιμη στο τέλος Ιουλίου, εν συνέχεια μετατέθηκε για τον  Αύγουστο, κατόπιν για τις αρχές Σεπτεμβρίου και τώρα ακούω για τον Οκτώβριο! Καλά κρασιά, δηλαδή!

Αυτό σημαίνει ό,τι μέχρι τότε η Ελλάδα θα πορευτεί μόνη της! Με ο,τι εισπράττει και με ο,τι καταφέρει να δανείζεται μέσω των εντόκων γραμματίων!

Αρα, μύθος ότι χωρίς τα δάνεια της τρόϊκα δεν θα μπορούσαμε να πληρώνουμε μισθούς και συντάξεις!

Όμως, γιατί, η τρόϊκα καθυστερεί να συντάξει την έκθεσή της;

Σύμφωνα με τον Economist,  η Ελλάδα εκπλήρωσε μόνο 100 από τους 300 στόχους που συμφωνήθηκαν με την τρόϊκα!

Πάλι καλά που εκπλήρωσε και τους 100! Με μια ύφεση που είχε εκτιμηθεί στο 4.8% και  βρίσκεται στο  10%, απορώ πως το κατάφερε!

Είναι, όμως, αυτός ο λόγος;

Σενάρια εκβιασμών

Οι αναλυτές της ALPHA Bank, που συνήθως είναι ακριβείς στις προβλέψεις τους, εκτιμούν ότι ο προϋπολογισμός εκτελείται καλύτερα του αναμενομένου και στο τέλος του 2012 ίσως έχουμε και οριακό πρωτογενές πλεόνασμα!

Αρα;

Ο εκβιασμός είναι προφανής! Όπως  και η μονομερής αθέτηση συμβατικών υποχρεώσεων εκ μέρους των πιστωτών μας. Της ΕΕ για να λέμε τα πράγματα με το όνομά τους!

Αυτός ο ωμός εκβιασμός, που ουδεμία σχέση έχει με την έννοια της κοινοτικής αλληλεγγύης, αναμένεται να  πυροδοτήσει ένα νέο κύκλο οικονομικής, κοινωνικής και πολιτικής αβεβαιότητας.

Επιπλέον:

-Δείχνει και μια πρωτοφανή περιφρόνηση προς τη χώρα  μας, τον ελληνικό λαό  και τις δημοκρατικές του διαδικασίες.

-Ναρκοθετεί το δρόμο της νέας κυβέρνησης και υπονομεύει  τη συνοχή  και την πολιτική της.

Ενισχυτική του κλίματος, ήταν και η έκθεση της Standard&Poor’s που αξιολογεί ως «αρνητική» την προοπτική της ελληνικής οικονομία λόγω καθυστερήσεων στην υλοποίηση μεταρρυθμίσεων!

Καθώς, επίσης, και η  ανεπίτρεπτη δήλωση του Προέδρου του Eurogroup ότι είναι πλέον «διαχειρίσιμη» μια έξοδός μας από το ευρώ!

Βέβαια, η ίδια η τρόϊκα έσπευσε να διοχετεύσει στον ξένο τύπο (αναφέρομαι στο δημοσίευμα του Spiegel) ότι θα …καταβληθεί η επόμενη δόση, αλλά χωρίς να λέει το πότε!

Τυχαία όλα αυτά; Δεν νομίζω!

Σκοπιμότητες

Για να έρθουμε στο δια ταύτα:

Η τακτική αυτή προδήλως εξυπηρετεί σκοπιμότητες.

Πολιτικές και οικονομικές.

Δημιουργεί συνθήκες κρίσης υπό το κράτος των οποίων αυξάνεται η πίεση για άμεσες ενέργειες και νέα μέτρα, υπό τη δαμόκλειο σπάθη μιας ..ενδεχόμενης αρνητικής έκθεσης!

Δηλαδή μας ...στριμώχνουν στη γωνία!

Το γνωστό παιχνίδι, εδώ και δυο χρόνια! Σαν να μην άλλαξε τίποτα!

Κάποιοι κερδίζουν από αυτή την αβεβαιότητα.

Και η κυβέρνηση τι κάνει, είναι η επόμενη ερώτηση.

Μια επιλογή θα ήταν να κάνει αυτό που έκανε πέρσυ ο κ. Βενιζέλος!

Να τα σπάσει,δηλαδή, με την τρόϊκα!

Χωρίς να έχει προηγηθεί κάποια συμφωνία με την ΕΕ και χωρίς εναλλακτικό σχέδιο! Τότε, μέχρι την Ουάσιγκτον είχε φτάσει, ως ικέτης, ο σημερινός πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ! Και χρειάστηκαν μέτρα και χαράτσια για να ξαναγυρίσει η τρόϊκα!

Κτίζοντας γραμμές άμυνας!

Προφανώς ο Πρωθυπουργός, δεν θέλει να την ξαναπατήσει η χώρα.

Για αυτό και επέλεξε μια πιο σύνθετη στρατηγική.

Από τη μιά, πασχίζει με το οικονομικό επιτελείο να βρεί το λιγότερα επώδυνο πακέτο για τα μέτρα των 11.5 δις.

Η προσπάθεια αυτή αποτελεί περισσότερο μια άσκηση αξιοπιστίας, ετοιμότητας  και αποφασιστικότητας γιατί δε νομίζω κανένας, στα σοβαρά, να πιστεύει οτι το πακέτο αυτό θα βελτιώσει την κατάσταση της ελληνικής οικονομίας. Το πιθανότερο είναι να την επιδεινώσει. Οπως, και το προηγούμενο πακέτο μέτρων!

Ομως, ο πρωθυπουργός θέλει να δείξει οτι αυτή η κυβέρνηση δεν είναι όμοια με τις προηγούμενες.

Από την άλλη, αρχής γενομένης από την επίσκεψη Μπαρόζο, ο κ. Σαμαράς έχει προγραμματίσει ένα μαραθώνιο επαφών με τους ηγέτες της ΕΕ.

Γιατί η απόφαση, ας μη γελιόμαστε, θα είναι πολιτική. Οχι οικονομική!

Ο πρωθυπουργός,λοιπόν, προσπαθεί να δημιουργήσει κάποια «bargaining chips” για να είναι πειστικός.

Ποιά είναι αυτά;

-πρώτα-πρώτα η εκτός προγράμματος ύφεση, που είναι η αποτέλεσμα της υφεσιακής πολιτικής της τρόϊκα.

-δεύτερον, κάποια  δείγματα γραφής, απο πλευράς αποτελεσμάτων, της νέας κυβέρνησης

-τα στοιχεία απο την εκτέλεση του προϋπολογισμού για το πρωτογενές έλλειμμα

- το πακέτο των 11.5 δις, που υποτίθεται οτι αποτελεί την πειστική απάντηση στο...πρόβλημα.

Και η επαναδιαπραγμάτευση;

Που αποβλέπει αυτή η στρατηγική; Προφανώς να οδηγήσει σε μια επαναδιαπραγμάτευση, αλλά με όρους και προϋποθέσεις που θα εξασφαλίσουν για τη χώρα ένα επιθυμητό αποτέλεσμα. Γιατί βασικό στοιχείο της θεωρίας των διαπραγματεύσεων, είναι να επιλέγεις και το χρόνο που θα ζητήσεις τις διαπραγματεύσεις.

Αντιλαμβάνομαι οτι πολλοί  πιστεύουν οτι η επαναδιαπραγμάτευση, όνειρο ήταν και πάει! Ενα  προεκλογικό τρίκ και τίποτα παραπάνω.

Διαφωνώ με την άποψη αυτή. Για ένα και μόνο λόγο. Οχι γιατί τα κόμματα δεν μας έχουν συνηθίσει σε μετεκλογικές διαψεύσεις των προεκλογικών τους υποσχέσεων, αλλά γιατί η επαναδιαπράγματευση του προγράμματος και όχι απλώς η χρονική του επέκταση, αποτελεί τη μόνη ρεαλιστική επιλογή στην παρούσα συγκυρία.

Η συνέχιση του προγράμματος ως έχει, οδηγεί τη χώρα στο απόλυτο ναυάγιο και αυτό το γνωρίζουν άπαντες. Ακόμα και ο κ. Τόμσεν!

Το γνωρίζει και ο κ. Σαμαράς!

Και προφανώς δεν θέλει να σκάσει η βόμβα στα χέρια του!

Από το PSI στο  OSI !!!

Από που, όμως, θα μπορούσε να ξεκινήσει αυτή η επαναδιαπραγμάτευση;

Η χώρα μας, αίφνης, απέκτησε έναν απρόσμενο σύμμαχο! Το ΔΝΤ!!!

Δεν αποτελεί μυστικό οτι το ΔΝΤ θεωρεί οτι, λόγω εκτροχιασμού του προγράμματος,  το ελληνικό χρέος μη  βιώσιμο.

Το Ταμείο, ως εκ του καταστατικού του, αδυνατεί να συμμετάσχει στη χρηματοδότηση μιας χώρας, αν το χρέος της δεν είναι βιώσιμο!

Υπάρχουν μάλιστα και φωνές υπέρ της αποχώρησης του από την Ελλάδα! Εννοείται οτι κάτι τέτοιο θα τίναζε το πρόγραμμα  στον αέρα. Και θα δημιουργούσε προηγούμενο! Η ΕΕ ούτε που θέλει να το σκέφτεται αυτό το σενάριο!

Τι προτείνει το ΔΝΤ για να καταστεί και πάλι το ελληνικό χρέος βιώσιμο;

Ενα ακόμα «κούρεμα» των ομολόγων που κατέχουν οι θεσμικοί πιστωτές μας, δηλαδή η  ΕΚΤ και οι Ευρωπαϊκές Κεντρικές Τράπεζες!

Κατά το PSI, δηλαδή, να έχουμε και ένα OSI!

Είναι αυτονόητο οτι κάτι τέτοιο αλλάζει τους όρους της διαπραγμάτευσης και δημιουργεί ένα τοπίο για μια νέα αρχή.

Συμπέρασμα:  Βρισκόμαστε στα προέρτια. Στις εκ του συστάδην μάχες, οι αντίπαλοι  συνήθιζαν να φωνασκούν για να τρομοκρατήσουν αλλήλους. Ο ψυχραιμότερος δημιουργούσε συγκριτικό πλεονέκτημα για να κτυπήσει. Και συνήθως κέρδιζε.  Η επαναδιαπραγμάτευση του μνημονίου αποτελεί μονόδρομο γιατί η συνέχισή του οδηγεί στην καταστροφή.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. VASILIS avatar
    VASILIS 11/08/2012 07:49:08

    Μύθοι, εκβιασμοί, σκοπιμότητες, γραμμές άμυνας και στο βάθος εκλογές στις ΗΠΑ.

  2. Decodex avatar
    Decodex 11/08/2012 07:54:34

    Να δειξει σε ποιους τι; Στους υπαλληλους του διεθνους τραπεζικου συστηματος που για να επιβιωσει πρεπει να δανειζει αφειδως; Να εχει συμμαχο ποιον; Το ΔΝΤ; Που χρονια τωρα εχει αποδειχθει η βαθυτερη σκοπιμοτητα των ενεργειων του; Να γινει κουρεμα παλι; Γιατι αντι της ανακεφαλαιοποιησης των τραπεζων δεν αγοραζουμε ομολογα; 100δις χρεους κοστιζουν γυρω στα 16δις...
    Δηλαδη αποδεχομαστε τον εκβιασμο για να διαπραγματευτουμε; Ειναι αυτο διπλωματια; Παραδειγμα: με εκβιαζουν να κοψω τα ποδια μου για να μειωσω τη δαπανη σε ενεργεια που χρειαζεται ο οργανισμος μου. Το ξερω οτι δεν θα μπορω να περπαταω αλλα αν το κανω μπορει να κερδισω χρονο και οι υπολοιποι να αποφασισουν να μου παρουν καποια στιγμη αναπηρικο καροτσακι...που θα το κουμανταρει αλλος.
    Να περιμενουμε λοιπον τη δημοσιονομικη ενωση, την ενισχυση της ECB, τον υπουργο Ευρωπαικης οικονομιας για να πουμε οτι σωθηκαμε...και να γινει πλεον αποδεκτη με χαρα η de facto εκχωρηση εθνικης κυριαρχιας.
    ΥΓ: η Ιρλανδια τυπωσε Ευρω εκτος ECB. Γνωριζει κανεις λεπτομερειες; Πως και γιατι;

    • Nietzsche avatar
      Nietzsche @ Decodex 12/08/2012 03:24:22

      @100δις χρεους κοστιζουν γυρω στα 16δις…

      Τώρα, που δεν αγοράζει κανείς κοστίζουν τόσο. Μόλις αρχίσει η όποια ζήτηση, θα ξαναφθάσουν, αμέσως, πάλι, 100 δις.

      @η Ιρλανδια τυπωσε Ευρω εκτος ECB.

      Πού το ειδες αυτό; για δώσε κάποια πηγή, γιατί, αν είναι αλήθεια είναι βόμβα.

    • Aδέξιος Δεξιός avatar
      Aδέξιος Δεξιός @ Decodex 13/08/2012 11:49:08

      σταματήσετε να αναπαράγετε αστήρικτες φήμες.
      Από που προκύπτει ο,τι η Ιρλανδία τύπωσε ευρώ εκτός ΕΚΤ.
      Δώστε το link.

  3. Παναγιώτης avatar
    Παναγιώτης 11/08/2012 08:37:39

    Να υποθέσουμε ότι για να πραγματοποιηθεί OSI θα μας τεθούν καμιά εικοσαριά ''δράσεις'' και ''μεταρρυθμίσεις'' που πρέπει να κάνουμε, κοινώς νέα μέτρα εξαθλίωσης? Ποιος αντέχει πλέον νέες ''δημοσιονομικές προσαρμογές''?

    • Aδέξιος Δεξιός avatar
      Aδέξιος Δεξιός @ Παναγιώτης 13/08/2012 11:50:33

      και εσύ που ξέρεις τι όροι θα τεθούν εκτός και αν σου ...κακοπέφτει να κουρευτούν και τα ομόλογα της ΕΚΤ

  4. BLACKQUEEN avatar
    BLACKQUEEN 11/08/2012 08:38:42

    Κι επειδή κάποιος τα λέει πολύ καλύτερα από εμένα, :
    ΟΔΥΣΣΕΑΣ ΕΛΥΤΗΣ - Από το '' Άξιον εστί''
    “Ήρθαν/ ντυμένοι «φίλοι»
    Αμέτρητες φορές οι εχθροί μου
    το παμπάλαιο χώμα πατώντας.
    Και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους.
    Έφεραν/ το Σοφό, τον Οικιστή και τον Γεωμέτρη
    Βίβλους γραμμάτων και αριθμών
    την πάσα Υποταγή και δύναμη
    το παμπάλαιο φως εξουσιάζοντας.
    Και το φως δεν έδεσε ποτέ με τη σκέψη τους.
    Ούτε μέλισσα καν δε γελάστηκε το χρυσό ν’ αρχινήσει παιχνίδι
    ούτε ζέφυρος καν, τις λευκές να φουσκώσει ποδιές.
    Έστησαν και θεμέλιωσαν
    στις κορφές, στις κοιλάδες, στα πόρτα
    πύργους κραταιούς κι επαύλεις
    ξύλα κι άλλα πλεούμενα
    τους Νόμους, τους θεσπίζοντας τα καλά και συμφέροντα
    στο παμπάλαιο μέτρο εφαρμόζοντας.
    Και το μέτρο δεν έδεσε ποτέ με τη σκέψη τους.
    Ούτε καν ένα χνάρι Θεού στην ψυχή τους σημάδι δεν άφησε
    Ούτε καν ένα βλέμμα ξωθιάς τη μιλιά δεν είπε να πάρει.
    Έφτασαν/ ντυμένοι «φίλοι»
    αμέτρητες φορές οι εχθροί μου
    τα παμπάλαια δώρα προσφέροντας.
    Και τα δώρα τους άλλα δεν ήτανε
    παρά μόνο σίδερο και φωτιά.
    Στ’ ανοιχτά που καρτέραγαν δάχτυλα
    μόνον όπλα και σίδερο και φωτιά.
    Μόνον όπλα και σίδερο και φωτιά.”

  5. MAKAO avatar
    MAKAO 11/08/2012 09:01:28

    ΚΑΡΟ ΕΙΧΑ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΩ ΕΝΑ ΩΡΑΙΟ ΑΡΘΡΟ ΕΔΩ. ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ ΑΛΛΑ Σ΄ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΑΣΗ ΠΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ Ο ΣΑΜΑΡΑΣ ΠΡΕΠΕΙ ΠΑΡΑΥΤΑ ΝΑ ΑΝΤΙΓΡΑΨΕΙ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΟΥ ΣΥΡΙΖΑ.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ MAKAO 11/08/2012 09:19:10

      Μη μου πεις πως το έχεις διαβάσει αυτό το χωρίς αριθμούς πρόγραμμα του Σύριζα και σου άρεσε κιόλας! Και να το εφαρμόσει αυτός που έβαλε τα νούμερα κάτω και τα δημοσίευσε;

    • Aδέξιος Δεξιός avatar
      Aδέξιος Δεξιός @ MAKAO 13/08/2012 11:52:06

      σιγά ρε Μακάο,
      εδώ για το πρόγραμμα του ΣΥΡΙΖΑ δεν μιλάνε πια οι Συριζαίοι, ζητά από τον Σαμαρά να το εφαρμόσει;

  6. itos avatar
    itos 11/08/2012 09:22:42

    Πολύ ωραίο το άρθρο κύριε ροδινέ. Με μια διαφορά σημαντική. Το άρθρο ρωτάει και η επαναδιαπραγμάτευση; Εγώ ρωτάω. Ζαπειο 1; 2; 3; 18 σημεία; Αφού η έκθεση Θεσν/κης γίνεται για απλά εγκαίνεια και τίποτε άλλο το τέλος έχει προσδιοριστεί χρονικά . Αν θέλει ο Σαμαράς η βόμβα να μην σκάσει στα χέρια του ας την πετάξει. Η βόμβα όποιος γνωρίζει από όπλα οπλίστικε με χρονοκαθυστέρηση και προσδιορίζεται αμέσως μετά τις αμερικανικές εκλογές.

  7. blue nile avatar
    blue nile 11/08/2012 09:45:41

    Δηλαδή μέχρι τώρα εσύ τι κακό βρίσκεις σε αυτή τη κυβέρνηση;
    Ήδη έχουν αποδείξει ότι είναι απείρως καλύτεροι από τους προηγούμενους που έσφαζαν τον κοσμάκη όταν για τετρακόσια χιλιάρικα κατακρεουργούσαν μισθούς και συντάξεις.
    Αυτοί παλεύουν μέτρα 11,5 δις ευρώ (τρομακτικό ποσό αν αναλογιστείς ότι η Αργεντινή στο ΔΝΤ χρωστούσε όλα και όλα 10 δις ευρώ μετά το 2002) με ισοδύναμα και με επιτέλους κάποια αίσθηση κοινωνικής δικαιοσύνης.
    Μπορώ να διαφωνώ μαζί τους στον τρόπο που χειρίζονται την ανακεφαλαιοποίηση των τραπεζών και στο πως χειρίζονται τα χρονικά περιθώρια που έχουμε αλλά δεν έχουν καμία σχέση με τους προηγούμενους και δείχνουν μαι σοβαρότητα σπάνια για τα ελληνικά πολιτικά πράγματα...
    Το ερώτημα είναι που ήταν όλη αυτή η σοβαρότητα τα προηγούμενα χρόνια;
    Ποιος έλλειπε;
    Η απάντηση αγγίζει μόνο ένα όνομα, αυτό του Σαμαρά...

  8. blue nile avatar
    blue nile 11/08/2012 09:46:53

    Κε Κώστα τους χαιρετισμούς μου. Για ακόμα μια φορά εξαιρετικός.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ blue nile 13/08/2012 22:02:10

      Ευχαριστώ Blue Nile,
      εύχομαι καλό υπόλοιπο καλοκαιριού και να προσέχεις με το Δαναό και τον Strange!
      Ποτέ δεν ξέρεις που θα σε οδηγήσουν, οι ατίθασοι νεανίζοντες...

  9. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 11/08/2012 09:51:37

    Καλημέρα!
    Συμπερασματικά,ὅπως τό ἐκλαμβάνω ἐγῶ ἀπό τήν ἀνάγνωση τοῦ πολύ κατατοπιστικοῦ ἄρθρου-ὅπως πάντα-τοῦ κ.Ροδινοῦ,εἶναι ὅτι μήπως μᾶς δοκιμάζουν ἄν ἀντέχουμε μόνοι μας νά πληρῶνονται μισθοί καί συντάξεις καί γιά πόσο;Μήπως πάλι πειραματόζωα γίναμε,στό πόσο ἀντέχουμε χωρίς φαί;
    Ἀπλά καί μόνο νά μᾶς ἀφήσουν στήν ἐντατική,μέ τούς ὀρούς ἴσα πού νά διατηροῦμαστε στή ζωή χωρίς πολλά ἔξοδα...

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Κυθήριος 13/08/2012 22:03:22

      χαίρε αγαπητέ Κυθήριε,
      πολύ φοβούμαι οτι τα ...πειραματόζωα δεν αντέχουν άλλο!

  10. Anaconda avatar
    Anaconda 11/08/2012 09:58:55

    "Αρα, μύθος ότι χωρίς τα δάνεια της τρόϊκα δεν θα μπορούσαμε να πληρώνουμε μισθούς και συντάξεις!"
    Χμμμ...
    Ο τότε Υπ. Οικονομικών Ζαννιάς το είχε δηλώσει και προεκλογικά.
    Κάποιοι τότε έλεγαν άλλα.
    Γιατί άραγε;

    "Η συνέχιση του προγράμματος ως έχει, οδηγεί τη χώρα στο απόλυτο ναυάγιο και αυτό το γνωρίζουν άπαντες. Ακόμα και ο κ. Τόμσεν!
    Το γνωρίζει και ο κ. Σαμαράς!
    Και προφανώς δεν θέλει να σκάσει η βόμβα στα χέρια του!"
    Δηλαδή ο Ρουμελιώτης έχει δίκιο;
    Δηλαδή κάποιος που το έλεγε πριν καν εμφανιστεί το Μνημόνιο 1 είχε δίκιο;

    "Η επαναδιαπραγμάτευση του μνημονίου αποτελεί μονόδρομο γιατί η συνέχισή του οδηγεί στην καταστροφή."
    Δηλαδή πώς ονομάζεται η συνέχιση προγράμματος με πλήρη αποδοχή της σχεδιασμένης αποτυχίας του προγράμματος από την όποια Ελληνική κυβέρνηση;
    Με ποιά εθνική θέση επαναδιαπραγματεύεσαι κάτι που οι άλλοι δεν έχουν κίνητρο να το κάνουν βιώσιμο;
    Ως εκ τούτου, υφίσταται η έννοια της επαναδιαπραγμάτευσης ή μήπως η εθνική λύση της αντικατάστασης του Μνημονίου με Εθνικό Στρατηγικό Σχέδιο είναι η μόνη βιώσιμη λύση;

  11. GO avatar
    GO 11/08/2012 10:03:35

    Επειδή η επαναδιαπραγμάτευση αφορά τις τύχες ενός έθνους, πρέπει να τεθεί στο ανώτατο πολιτικό επίπεδο, δηλαδή στις αμέσως προσεχείς συναντήσεις με Γιούνκερ, Μέρκελ και Ολάντ και πρέπει πρωτίστως να αφορά τα άκρως υφεσιακά μέτρα των €11,6δις.
    Αλλιώς, τι νόημα θα έχει;
    Ο, πέρα για πέρα, εξαθλιωμένος λαός ποσώς ενδιαφέρεται αν θα συμμετάσχει στο κούρεμα του χρέους η ΕΚΤ και οι λοιπές κεντρικές τράπεζες και αν θα επιμηκυνθεί η περίοδος εφαρμογής του μεσοπρόθεσμου, αν τα προαπαιτούμενα μέτρα τον καταβαραθρώσουν.

  12. unfair avatar
    unfair 11/08/2012 10:10:19

    κ. Ροδινέ,
    πιστεύω στην Ευρωπαϊκή Ένωση, θέλω να έχω σαν νόμισμα το ευρώ. Όμως ΟΧΙ υπό οποιοδήποτε κόστος! Δεν θεωρώ μοναδική λύση το συνεχές σκύψιμο στις προσταγές της τροϊκας, με τα χέρια απλωμένα σαν επαίτης, για μια διαπραγμάτευση της επόμενης χρεοκοπίας, ώστε αυτή να είναι ελεγχόμενη, κ παράλληλα, η Ελλάδα κ οι Έλληνες να είναι διαλυμμένη/οι, να έχουν ξεπουληθεί οι δημόσιες περιουσίες, οι μισθοί κ οι συντάξεις να φτάνουν μόνον για επιβίωση που δύσκολα θα την έλεγε κάποιος αξιοπρεπή. Πράγματι, χρειάζονται διαθρωτικές αλλαγές!! πράγματι χρειάζονται χειρισμοί, να σταματήσουν οι αδικίες που έφερε κατά βάση το σύστημα ΠΑΣΟΚ. Όμως θεωρώ καθήκον του πρωθυπουργού να 'χει έτοιμο κ ένα plan B! ένα εθνικό σχέδιο στην περίπτωση που οι αδιάλλακτοι της τροϊκας συνεχίζουν να μας εμπαίζουν κ να μην μας σέβονται. Δεν είμαστε νούμερα! είμαστε άνθρωποι. Δεν τα φάγαμε όλοι.
    Η συνταγή ΔΕΝ βγαίνει! Δεν μπορούν να πληρωθούν απ' όλους οι φόροι που μας έβαλαν! [κ αυτό θα φανεί στους επόμενους μήνες]. Δεν μπορεί να ζητάς να πληρώνει κάποιος την νοσηλεία του, επειδή έχει πλαφόν το κόστος ανά έτος, κ παράλληλα να πληρώνει τον φουσκωμένο λογαριασμό της ΔΕΗ λόγω ΑΠΕ!! ή αργότερα με ξεπούλημα της ΔΕΗ σε κάποια ξένα συμφέροντα! Δεν θέλω να γίνω σκλάβος μέσα στην χώρα μου. Για να πάω στο χωριό μου, να πρέπει να πληρώνω την βενζίνα πάνω από 1ε φόρο το λίτρο, κ κάθε 15χλμ διόδια [σε εταιρίες που έχουν εκμεταλλευτεί το Δημόσιο] που έχουν πληρώσει οι γονείς μου κ γω.
    Έχω ξαναρωτήσει, ποια ανάπτυξη? για ποιον/ους?
    Αν είχαμε χρεοκοπήσει άτακτα στην αρχή της ύφεσης [5ος χρόνος φέτος] σήμερα θα υπήρχε ανάπτυξη [στατιστικά το λέω].
    Παράλληλα, σ' αυτήν την Ευρωπαϊκή Ένωση, που νομίζω πως όλοι μας την θέλουμε, βλέπουμε καθαρά, πως δεν είμαστε οι μόνοι που ζοριζόμαστε! κ ποιος είναι ο λόγος? Η πολιτική του ευρώ! που συμφέρει μερικές μόνον χώρες, όχι όλες.
    Η λύση από την αρχή, θα ήταν εύκολη. Τύπωμα μερικών κομφετί. Όμως όταν η Γερμανία θέλει τα δικά της, δικά της, κ τα δικά μας, πάλι δικά της, τι θέλουμε την ψεύτικη αυτή ΕΕ?
    κ. Ροδινέ, αν ο κ. Σαμαράς θέλει να είναι ΗΓΕΤΗΣ, έχει καθήκον να κάνει κ ένα ΕΘΝΙΚΟ σχέδιο για το μέλλον της πατρίδας μας. Δεν υπάρχει τίποτα χειρότερο από το να πάρεις απ' τον Έλληνα την περηφάνεια του!

    • GeorgeK avatar
      GeorgeK @ unfair 11/08/2012 22:51:48

      Συμφωνώ απολύτως και επαυξάνω. Επιστροφή σε εθνικό νόμισμα με δική μας απόφαση και σχέδιο εθνικής ανάτασης και ελπίδας, με επιθετική ενεργειακή πολιτική και αξιοποίηση επιτέλους της μεγάλης γεωστρατηγικής σημασίας της χώρας μας. Ο έλληνας μπορεί να αντέξει, να εργαστεί και να μεγαλουργήσει αν έχει σταθερή ηγεσία και στόχο μπροστά του. ΕΙΝΑΙ ΑΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΥΠΟΦΕΡΕΙ ΧΩΡΙΣ ΕΛΠΙΔΑ ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΞΕΦΤΙΛΑ.

      • Aδέξιος Δεξιός avatar
        Aδέξιος Δεξιός @ GeorgeK 13/08/2012 11:54:43

        μάλλον δεν έχετε υπολογίσει οτι η επιστροφή στη δραχμή θα φέρει ...5 μνημόνια.
        Εδώ δεν αντέχουμε το ένα και θα αντέξουμε τα πέντε;
        Υστερα για ποια σκληρή δουλειά μιλάς;
        Απο ποιούς;
        Είπαν να αυξήσουν μια ώρα την απασχόληση των εκπαιδευτικών και έγινε χαμός,...

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ unfair 13/08/2012 22:07:00

      με την τελευταία σου πρόταση, δεν νομίζω να διαφωνεί κανένας.

  13. ΑΠΟΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗ avatar
    ΑΠΟΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗ 11/08/2012 10:43:42

    Τις προηγούμενς ημέρες υπήρχε μια ανάρτηση σχετικά με την δημιουργία πίστας φόρμουλα 1 στην Δραπετσώνα.
    Παρακάτω παραθέτω συνδέσμους απο διεθνή φόρα τα οποία καταπιάνονται με το θέμα.

    http://www.ferrarichat.com/forum/showthread.php?t=378500
    http://planetf1.com/driver/18227/7979550/Greece-wants-F1-grand-prix

    Τα ωραιότερα σχόλια είναι αυτά :
    α) Some countries just don't get it...YOU'RE BROKE!

    β) I was thinking the same thing:
    How ironic that the Germans just lost the Ring, but now they get to finance another GP. In Greece.
    As for the Greeks: Just shut up and save some Drachmas. For the next 100 years.

    γ) Are they ****ing kidding? Bernie could buy their whole failed country....
    ...an Oxcart Grand Prix, maybe.....

    δ) PRIVATE INVESTMENT? Oh you mean the private investors who have not paid any tax into the Greek economy for the last 10 years? Misinformed? Misinformed? We, in europe that is the Germans really but i would also include the French and the British ( No, not many others) have had this rammed down our throats for the last few years! I would imagine that the Germans are frankly sick to the back teeth of the Greeks and the fact that they simply don't pay tax. They have another plan, stuff the economy. The Greek islands basically are owned by the Germans now, or should be! Funny really after what happened half a century ago the Greeks will no doubt want something back for that too! But what can i say.......................................It's all Greek to me!

    Όταν το διεθνές κλίμα είναι αυτό για ένα όχι τόσο σημαντικό θέμα όπως η ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΗ κατασκευή πίστας αγώνων στην Ελλάδα, μπορείτε να φανταστείτε τι αντιμετωπίζει ο Σαμαράς για τα φλέγοντα παρόντα ζητήματα.

  14. Γεωργία avatar
    Γεωργία 11/08/2012 10:45:43

    Σε τρεις μήνες, τα επόμενα θύματα θα είναι οι μισθωτοί του ιδιωτικού τομέα, όπου θα πάνε των κατώτατο στα 450 ευρώ.
    Μετά θα ξαναβαράνε τους συνταξιούχους και τους μισθωτούς του Δημόσιου τομέα.
    Αυτό είναι κομμάτι της προπαγάνδας της τρόικας και των πασοκικών κυβερνήσεων.

    Τον Σαμαρά δεν τον ψήφισα για να συνεχίσει τις πασοκιές. Ούτε ψήφισα τον συνδικαλιστή Βρούτση για να λέει όχι σε...κατώτατες συντάξεις των 1400 ευρώ στοχοποιώντας τους αυταρχικά και ασύδοτα τους συνταξιούχους. Χόρτασα από τον άλλο τον συνδικαλιστή τον Κουτρουμάνη.

    ΨΗΦΙΣΑ ΣΑΜΑΡΑ για να αλλάξει την προηγούμενη κοινωνικά αυτοματοποιημένη πολιτική. Μέχρι στιγμής συνεχίζει την πασοκική.

  15. firiki2010 avatar
    firiki2010 11/08/2012 10:47:57

    Trelos, που ακριβώς το είδες ότι ο Σαμαράς ζητούσε συνεχώς εκλογές; Εδώ μέσα δεν ήταν που τον κατηγορούσαν γιατί δεν ζητάει; Που τον άκουσες να τάζει λαγούς με πετραχήλια; Εγώ τον θυμάμαι επί ΠΑΣΟΚ ακόμα να λέει " ΘΥΣΙΕΣ ΚΑΝΑΜΕ ΚΑΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ..." Την απτελεσματικότητα του μνημονίου και τον τρόπο εφαρμογής του βεβαίως την αμφισβήτησε και την αμφισβητεί (όχι τους στόχους του). Αλλά το μνημόνιο δεν αλλάζει από την μια μέρα στην άλλη, ούτε φυσικά μονομερώς.
    Οσο για "το μόνο που ήθελε ήταν να γίνει πρωθυπουργός" δεν νομίζω ότι είναι εξαιρετικά ευχάριστο πράγμα να είσαι πρωθυπουργός ή μέλος της κυβέρνησης ΣΗΜΕΡΑ και ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ. Κάποια τέτοια επιθυμία κατά την άποψη μου μόνο απο αίσθημα ευθύνης δικαιολογείται.

  16. Γιαγκούλας avatar
    Γιαγκούλας 11/08/2012 10:51:54

    Ο unfair έχει δίκιο σε μεγάλο βαθμό, δεν μπορούμε να αποδεχθούμε τη συνέχιση αυτής της κατάστασης. Δεν μπορούμε να επιμένουμε στο ευρώ πάση θυσία, ήτοι χωρίς σοβαρή μεταβολή των όρων και δη πέραν και εκτός μνημονίων.
    Είμαστε έτοιμοι για το εναλλακτικό σενάριο και αν όχι γιατί;
    Ο Σαμαράς συγκυβερνά εδώ και 9 μήνες ουσιαστικά. Δεν είναι πλέον ανεύθυνος. Δεν έχει τόση σημασία πλέον με ποιούς συσχετισμούς και όρους έγινε αυτό μέχρι τις 17/6. Η ουσία ενδιαφέρει πέραν από φιλοδοξίες, σκοπιμότητες και ικανοποίηση συμφερόντων.
    Και αυτή συνίσταται στο ότι ουσιαστικά ακολουθείται, με μη βαρύνουσες παραλλαγές, ο δρόμος του ΓΑΠ από τους πάλαι ποτέ πολεμίους του μνημονίου Σαμαρά και Κουβέλη.
    Εάν η επίδειξη ¨φρονιμάδας¨ έναντι των τοκογλύφων συνιστά τη γραμμή πλεύσης (που αυτή, δυστυχώς, επελέγη), τότε είναι χαμένο από χέρι το παιχνίδι.
    Δεν μιλάμε για ¨τζάμπα μαγκιές αλά Βενιζέλου¨, αλλά για σχεδιασμένη εναλλακτική λύση, διότι η εξωτερική τρόϊκα έχει δείξει σαφέστατα τις διαθέσεις της και δεν το κρύβει.
    Συμμετέχεις σε κάτι που δεν θέλεις τουλάχιστον να σε καταστρέψει, τίποτα δεν αποτελεί ταμπού για τα έθνη και τους λαούς, όταν πρόκειται να υπερασπίσουν άκρως ζωτικά συμφέροντά τους.
    Και κανένας δανειστής ή ισχυρός δεν σέβεται τον πρόθυμο να υποταχθεί a priori, το ¨ψάρι που δεν χρειάζεται δόλωμα για να πιαστεί στ΄αγκίστρι.¨.
    Εχει δίκιο ο φίλος παραπάνω, έχει θιγεί -και δη βάναυσα- η εθνική αξιοπρέπεια και η κοινωνία δεν αντέχει άλλα νέα βάρη ή συνέχιση των υφισταμένων, ούτε η εκποίηση των ¨ασημικών¨ (αυτών που μπορούν να σε βοηθήσουν ν΄ανασάνεις) λύνει το πρόβλημα. Αντίθετα, σου στερεί κάθε (έστω ελάχιστη) δυνατότητα αποτίναξης του ζυγού. Σε οδηγεί κατευθείαν σε μόνιμη υποδούλωση.
    Διάβασα κάπου για εκποίηση (λέγεται, κατ΄ευφημισμόν παραχώρησις προς αξιοποίησιν) του υδάτινου πλούτου της Πελοποννήσου από το νεοφιλελεύθερο περιφερειάρχη Τατούλη.
    Μετά το ¨δώρο¨ της ΑΤΕ προς την Πειραιώς και άλλες εκποιήσεις, θα δώσουν όσο-όσο και το πολυτιμότερο αγαθό, το νερό;
    Τόσο ταχεία διάψευση των προεκλογικών δεσμεύσεων για πρώτη φορά, νομίζω, σημειώνεται στα μεταπολεμικά χρονικά στη χώρα. Στη μάχη δεν πας προτάσσοντας τα νώτα σου, αλλά τα στήθη και τα όπλα σου (έστω τα γλοίσχρα, τα ελάχιστα).
    Εδώ, εν προκειμένω, δεν συμβαίνει δυστυχώς κάτι τέτοιο, αλλά πλεονάζει η ¨υποτακτική¨ λογική. Ουδείς λογικός άνθρωπος μπορεί να δεχθεί ότι πρέπει να έχουμε άγνοια κινδύνων, αλλά η ¨υποτακτική¨ λογική είναι ό,τι το χειρότερο.
    Το έχουμε ζήσει κατ΄επανάληψη αυτό και το έχουμε πληρώσει πανάκριβα.

  17. deldio avatar
    deldio 11/08/2012 11:19:46

    Όλοι αυτοί οι λόγοι που λένε οι προηγούμενοι φίλοι αρκούν από μόνοι τους ώστε ο Σαμαράς να κάνει ομιλία στη ΔΕΘ και να δώσει συνέντευξη τύπου. Εάν αυτός δεν εξηγήσει τώρα στο λαό τί συμβαίνει και πού πάμε ποιός θα το κάνει; Ο Μπαρόζο ή ο Τόμσεν από τις Βρυξέλλες; Ή μήπως θα εξακολουθήσουν η προπαγάνδα και οι διαρροές και στο καπάκι διαρκώς νέα μέτρα; Πόσο νομίζει ο Σαμαράς και οι συνέταιροί του ότι θα διαρκέσει αυτό;

  18. Tινα avatar
    Tινα 11/08/2012 11:33:28

    Κε Ροδινέ,για όλους εμάς που δεν έχουμε ειδικές γνώσεις στα οικονομικά,είναι ευκαιρία να μας εξηγήσετε μερικά πράγματα.Σε ανάλογα συμπεράσματα με τα δικά σας είχε καταλήξει ο κΧαρβαλιάς σε άρθρο του στον τύπο της κυριακής που αναδημοσίευσε το αντινιούζ με τίτλο "για τα εγκλήματα της κυβέρνησης Παπαδήμου ποιος θα μιλήσει".Εσείς λέτε ότι το OSI δημιουργεί το τοπίο για μια νέα αρχή,το εισπράττω σαν μια δόση αισιοδοξίας που έχουμε όλοι ανάγκη.Εκείνος καταλήγει στο εξής που αντιγράφω.
    "Όλες λοιπόν οι συζητήσεις για το νέο «κούρεμα» του θεσμικού χρέους που βαραίνει την χώρα, έχουν ως προαπαιτούμενο την έξοδο μας από την Ευρωζώνη! Γι αυτό και η κυβέρνηση καλείται άμεσα να αφήσει τα ευχολόγια και τις…κατάρες για όσους ξένους προβλέπουν την έξοδο μας και να διευκρινίσει ότι σε περίπτωση αποχώρησης από την Ευρωζώνη, δεν τίθεται θέμα μείωσης χρέους, αλλά μονομερούς διαγραφής του! Σοφόν το σαφές…"
    Τι από τα δύο είναι πιο πιθανό;Ισχύει το προαπαιτούμενο ;Για ποιο λόγο ακούγεται ότι μόνο μια συνολική ευρωπαική λύση θα δώσει τέλος στην κρίση;Εδώ η Ελλάδα αντιμετωπίζεται σαν ειδική περίπτωση.Πόσο πιθανός είναι ο συνδυασμός των δύο;Ευχαριστώ.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Tινα 13/08/2012 22:14:11

      αγαπητή Τίνα,
      ο Χαρβαλιάς λέει πως αν η Ελλάδα επιλέξει να βγεί από το ευρώ, τότε δεν αρκεί μόνο το κούρεμα του θεσμικού χρέους, αλλά η πλήρης διαγραφή του. Και έχει δίκιο σ' αυτό.
      Αυτό που εγώ αναφέρω είναι το "κούρεμα" των ομολόγων που κατέχουν οι θεσμικοί (δηλαδή ΕΚΤ και Κεντρικές Τράπεζες) και τα οποία κακώς κατά τη γνώμη μου εξαιρέθηκαν απο το PSI.
      Πρόκειται για βαρύτατη ευθύνη της Κυβέρνησης Παπαδήμου, αλλά και του κ. Βενιζέλου που έκανε την διαπραγμάτευση.
      Οταν εμείς "κουρέψαμε" ασφαλιστικά ταμεία, τράπεζες και ιδιώτες, αδυνατώ να καταλάβω γιατί εξαιρέθηκε η ΕΚΤ για παράδειγμα, η οποία μάλιστα έχει αγοράσει τα ομόλογά της από τη δευτερογενή αγορά, άρα σε μειωμένες τιμές, δηλαδή κάτω του αρτίου και αυτή τη στιγμή κερδοσκοπεί σε βάρος της Ελλάδος.
      να γιατί πρέπει να κουρευτούν και αυτά τα ομόλογα.

  19. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 11/08/2012 11:41:50

    Νεοφιλελεύθερος ακόμη και ο περιφερειάρχης Τατούλης ;
    Ο μαοικός κινεζόφιλος, ηγετικό στέλεχος του ΕΚΚΕ και επίτιμο μέλος της Συμμορίας της Σαγκάης;
    Ο γιατρος με το "κόκκινο βιβλιαράκι";
    Έ πάει, αυτή η χώρα έγινε ολικά και ανεπανόρθωτα ανιστόρητη !

  20. Takis avatar
    Takis 11/08/2012 11:43:12

    . Γιατί βασικό στοιχείο της θεωρίας των διαπραγματεύσεων, είναι να επιλέγεις και το χρόνο που θα ζητήσεις τις διαπραγματεύσεις.

    ===
    To timing ,Ελληνιστι. Και ποτε υπολογιζεις νε ερθει το πληρωμα το χρονου?

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Takis 13/08/2012 22:15:17

      μόνο εικασίες μπορώ να κάνω, αλλά ο,τι είναι να γίνει καλόν είναι να γίνει πρίν τις εκλογές των ΗΠΑ.

  21. τσαλες avatar
    τσαλες 11/08/2012 12:11:29

    1.Το Plan B όπως έχω γράψει και σε σχολιασμό άλλης ανάρτησης είναι η μόνη λύση για την Ελλάδα θέλουμε δε θέλουμε. ΑΝ υπάρξει θα έχει αποτέλεσμα διαφορετικά η επιστροφή σε εθνικό νόμισμα "άναρχα" θα φέρει μέχρι και εμφύλιο στη χώρα.
    2. Προεκλογικά, όλα τα κανάλια καθώς και ΝΔ & Πασοκ, μας έλεγαν ότι τα ταμειακά διαθέσιμα της χώρας επαρκούν για δύο εβδομάδες (το πολύ!!), μετά τις εκλογές, δλδ μέχρι τέλη Ιουνίου, φτάσαμε τέλος Αυγούστου και ακόμη την παλεύουμε, μήπως έγινε το θαύμα με τα "ψάρια" ?
    3. Θεωρείται πως ο κόσμος θα μπορέσει να ανταποκριθεί στις φοροεπιδρομές που έχει μπροστά του; Πως θα πληρώσει 2000 ευρώ κατά μ.ο παραπάνω φέτος; πως θα πληρώσει τα χαράτσια της ΔΕΗ που κατά άλλους προεκλογικά θα έπαυαν να υπάρχουν; πως θα πληρώσει πετρέλαιο θέρμανσης στο 1.5ο ; και ταυτόχρονα, φροντιστήρια, κοινόχρηστα κλπ κλπ.
    ΔΙΕΡΕΙ ΚΑΙ ΒΑΣΙΛΕΥΕ
    Αυτό συμβαίνει, το αντιλαμβάνεται κανείς και μέσα από τα σχόλια των αναγνωστών του antinews.
    Κόβονται στο Δημόσιο τομέα χρήματα από μισθούς συντάξεις κλπ χαίρονται οι ελεύθεροι επαγγελματίες οι Ιδ. Υπάλληλοι και όσοι δε μπόρεσαν αν και ήθελαν να είναι στο δημόσιο.
    Χαμηλώνουν στον Ιδ. Τομέα μισθοί, κόβεται ο 13ος & 14ος μισθός και στον ιδιωτικό τομέα, χαρές και πανηγύρια οι του δημοσίου.
    Κράμερ εναντίον Κράμερ έχουμε καταντήσει.....
    Εύχομαι όταν αντιληφθούμε (δεξιοι, αριστεροί, Δημόσιοι Ιδιωτικοί, Γαύροι, Βάζελοι κλπ) ότι όλοι μας είμαστε σε κοινή όχθη και ότι απέναντι μας είναι ο εχθρός να μην είναι αργά.
    Μπορεί "Εφιάλτες" να υπάρχουν και στην σύγχρονη εποχή, μα τώρα δε θα μαστε απλά 300....

  22. ένας βορειοελλαδίτης avatar
    ένας βορειοελλαδίτης 11/08/2012 12:30:44

    Πρέπει οπωσδήποτε να προχωρήσουν οι μεταρυθμίσεις χωρίς καθυστερίσεις και παλινωδίες. Αυτή είναι βασική προϋπόθεση για να φύγει η χώρα μας μπροστά ανεξαρτήτως των προθέσεων των τρίτων. Κατά δεύτερον πρέπει να αποκατασταθεί στη χώρα μας ο νόμος, η αξιοκρατία, η διαφάνεια και η σύνεση. Χωρίς αυτά, όσα χρήματα να βάλουν ή να μην βάλουν οι ξένοι η κατάσταση θα παραμένει η ίδια.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ ένας βορειοελλαδίτης 13/08/2012 22:16:09

      ως ..βορειοελλαδίτης, συμφωνώ απολύτως!

  23. ειδωλοκλάστης avatar
    ειδωλοκλάστης 11/08/2012 12:35:44

    Λένε καί αλήθεια οι μούσες όταν τίς βολεύει.

  24. ειδωλοκλάστης avatar
    ειδωλοκλάστης 11/08/2012 12:40:59

    Ούτε μέ τά πολλά καί κοπιώδη καί καλογραμμένα σου, ούτε μέ τά λίγα καί μασημένα τού επιδέξιου στή γυμναστική Σαμαρά, πείθεται κανείς ότι η χώρα βαδίζει ή δοικείται σωστά. Κάθε άλλο!

  25. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 11/08/2012 12:42:44

    Μα συγνώμη κ Ροδινέ αλλά ...μπούρδες. (ο χαρακτηρισμός απευθύνεται όχι στα γραφόμενα ή στο πρόσωπο αλλά στην στρατηγική και τακτική του δουλέματος όσων ΘΑ ... επαναδιαπραγματευτούν)
    Γιατί ;
    Στην πρώτη μόνο πρόταση διαφαίνεται το "πρόβλημα της χώρας".
    Γιατί να πάρω ...δις για τις ιδιωτικές Τράπεζες;
    ή μήπως δεν μπορεί να λειτουργήσει η οικονομία με ΤΤ Εθνική Παρακαταθηκών και την μικρή τράπεζα των μηχανικών;
    Γιατί να μην κλείσουν;
    Γιατί να γράφω χρέος για ιδιωτικά μαγαζάκια; Επειδή όπου διορίζονται και παίρνουν δάνεια οι αποτυχημένοι στρατοί είναι οι ...Τράπεζες;
    Γιατί να μην κρατικοποιηθούν ώστε σε μεθαυριανή ιδιωτικοποίηση να γράψουμε κέρδη;
    Πόσο θα ήταν το χρέος της χώρας αν δεν ....επιδοτούσαμε τις Proton και λοιπά ιδρύματα;
    Κάθε εξάμηνο τα τελευταία χρόνια τελειώνουν τα διαθέσιμα και δεν θα καταβάλλονται μισθοί και συντάξεις μέχρι να ψηφιστούν τα μέτρα που ...κόβουν μισθούς και συντάξεις ενώ το πάρτι καλά κρατεί.
    Δύο μήνες που θα γίνουν 5 μέχρι να έρθει η δόση τον Οκτώβρη και τα ...διαθέσιμα τέλειωναν σε 14 ημέρες από τον.... Μάιο.
    & πάμε στο προκείμενο:
    Να δανειστούμε με επιβάρυνση Δημόσιου Χρέους για τις Τράπεζες.
    Να δανειστούμε με επιβάρυνση Δημόσιου Χρέους για τα Μέγαρα και τα λοιπά Ιδρύματα που διορίζουμε στα ΔΣ όσους δεν κατάφεραν να εκλεγούν ή είναι του κομματικού σωλήνα.
    Να κοπούν τα δώρα στους συνταξιούχους.
    Να κάνουμε έφεδρους στο Δημόσιο.

    Αλλά είναι όλα θέμα τακτικής και στρατηγικής στο πάρτι που συνεχίζεται.
    Γιατί αν οι εκπαιδευτικοί εργάζονταν 30 ώρες την εβδομάδα θα γλιτώναμε 30.000.000 τον μήνα από τους μισούς αναπληρωτές.....μπα έχουμε ακόμα ...ειδικές Γραμματείες στο ΥΠΑΙΘΠΑ
    Γιατί έχουμε 500 στρατόπεδα
    Γιατί έχουμε 22,000+ Νομικά Πρόσωπα που διορίζουμε Προέδρους και ΔΣ αλλά συγχωνεύουμε ή καταργούμε ....30 έως τέλος Αυγούστου ...χωρίς να έχει ψηφιστεί ο Νόμος ...ακόμα.
    Γιατί θα βγάλουμε 30,000 ή 45,000 έφεδρους και θα μειωθούν οι συμβασιούχοι (που από Σεπτέμβριο θα προσλαμβάνονται από ...ΜΚΟ)....ενώ αν έφευγαν όλοι οι μετακλητοί οι ειδικοί σύμβουλοι και αμείβονταν στη Βουλή όπως σε όλο το Δημόσιο θα εξοικονομούσαμε τα διπλάσια ...αλλά οι κόρες τι θα έκαναν;
    Γιατί το πρόβλημα είναι τα 1,400 € ΜΕΙΚΤΑ όσων έχουν 35 χρόνια ή 10,5000 ένσημα ...για αυτό και οι κύριοι που ευαγγελίζονται στην επαναδιαπραγμάτευση προσλαμβάνουν συνταξιούχους στις Γενικές Γραμματείες του Κράτους.
    Γιατί η κάθε κα Πιπιλή μπορεί να μιλά αλλά το 984 πόσους δημοσιογράφους έχει; Πόσους το κανάλι της Βουλής; Πόσους μετακλητούς και αποσπασμένους έχει που παίρνουν υπερωρίες+ πέρα από τους υπόλοιπους υπαλλήλους;
    Γιατί πόσοι επίορκοι ιατροί που έδιναν μαιμού συντάξεις έχουν απολυθεί; Πόσες συντάξεις ΕΝΤΟΚΑ πάρθηκαν πίσω;
    Γιατί πό την ορκωμοσία της Κυβέρνησης πόσοι μετακλητοί / σύμβουλοι / συνεργάτες έχουν διοριστεί; Πόσο κοστίζουν; Γιατί όχι υπάλληλοι που να πληρώνονται όπως όλοι οι υπόλοιποι;

    Θα επαναδιαπραγματευτούν τι; Το κόψιμο; Γιατί η εξοικονόμηση δαπανών η ορθή διαχείρηση κλπ δεν είναι μέτρα αλλά επιβάλλεται. Αλλά εμείς ζητάμε ....σωτηρία από όσους κυβερνούν τόσα χρόνια. ΠΧ θα μας σώσει ο κ Πάγκαλος και ο κ Πολύδωρας;
    Πίστευα ότι θα ήταν διαφορετικά πχ ότι θα καταργούσαν το χαράτσι της ΔΕΗ ή ότι δεν θα διόριζαν σε θέσεις συνταξιούχους και δεν θα επιχορηγούσαν φίλους και ψηφοφόρους. Για άλλη μια φορά ως ρομαντικός αιθεροβάμων με κορόιδεψαν. Μπράβο τους αλλά ΤΕΛΟΣ.

    Για αυτό λοιπόν:

    Λυπάμαι αλλά οι άνθρωποι είναι απλά …απερίγραπτοι
    Λυπάμαι περισσότερο γιατί ψήφισα και στήριξα τον κ Σαμαρά
    Την Τρίτη φορά όμως θα λυπηθεί άλλος.

    • Κάτων avatar
      Κάτων @ Ο Ιθαγενής 11/08/2012 12:50:47

      Τελικά αν όσοι σαν κι εσένα ψήφιζαν, όπως διατείνεσαι, Σαμαρά, θα είχε βγει με 46% και δεν θα είχαμε τώρα πρόβλημα με τους Βενιζελοκουνέληδες. Εγώ πάντως Ιθαγενή θα ντρεπόμουν να γράφω τα αναμασήματα που παρουσιάζεις σαν "σκέψη". Τι δουλειά έχει, πχ, ο 9.84 με την κυβέρνηση Σαμαρά; Του Δημου Αθηναίων είναι. Και που το ξέρεις οτι οι συμβασιούχοι θα προσλαμβάνονται από Σεπτέμβρη από ΜΚΟ; Απο το σωρό το πήρες κι αυτό; Γιατί έχουμε 500 στρατόπεδα; Πάλι καλά που δεν μας είπες οτι τα έφτιαξε κι αυτά ο Σαμαράς. Ντροπή

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Ο Ιθαγενής 11/08/2012 13:09:31

      Το θέμα με την επανακεφαλαιοποιηση Τραπεζών είναι πολύ σοβαρό και συμφωνώ απολύτως με τον Ιθαγενή.
      Το σημερινό σχήμα έχει ως εξής:
      Τα χρήματα του EFSF (18 + 25 δις, προς το παρόν), δίδονται στο ΤΧΣ (του στενού εθνικού κρατικού τομέα), εγγράφονται στο Δημόσιο Χρέος και έλλειμμα, και με ευθύνη του Ελληνιού Δημοσίου προωθούνται στις τράπεζες ως ανακεφαλαιοποιηση. Προς το παρόν είναι ακόμη άδηλο τι θα γίνει με τις μετοχες που παίρνει το Ελληνικό δημόσιο ως αντάλλαγμα - και τις αναλογικές θέσεις στα ΔΣ: Κοινές, προνομιούχες, μείγμα, ποιά η τιμή ανταλλαγής;
      Στην αντίστοιχη Ιρλανδική περίπτωση, το Ιρλανδικό Δημόσιο πήρε κοινές μετοχές και ανακήρυξε τις τράπεζες προσωρινά Δημόσιες. Προφανώς σε σε μεθαυριανή επαναπώληση - ιδιωτικοποίηση θα γράψει κέρδη. Εδώ, ασάφεια, ως συνήθως.
      Συζητούν στην ΕΕ αλλαγή του σχήματος για Ελλάδα - Ιρλανδία, κατά το Ισπανικό πρότυπο. Άν γίνει, το ποσό θα δοθεί κατευθείαν από τον Ευρωπαικό Μηχανισμό, θα αφαιρεθεί από το εθνικό χρέος, η κυριότητα των μετοχών και ο έλεγχος θα περάσει στον Μηχανισμό Στήριξης ή την ΕΚΤ...
      Μέχρι την απόφαση αυτή, το χρηματοπιστωτικό σύστημα είναι μετέωρο και αδιαφανές πεδίο αθέμιτων ιδιωτικών διεκδικήσεων και κερδοσκοπίας εις βάρος του Δημοσίου

      • ΤΡΟΦΩΝΙΟΣ avatar
        ΤΡΟΦΩΝΙΟΣ @ Ο Θείος 12/08/2012 22:40:13

        Αγαπητέ "Ιθαγενή & Θείε" . Όντως το μεγάλο πρόβλημα είναι η επανακεφαλαιοποίηση των Τραπεζών ... Όμως το Ελληνικό Κράτος δείχνει "δυσκίνητο" (;) ή "αδαές" για τέτοιου είδους θέματα !

    • ΚΑΙΡΟΣΚΟΠΟΣ avatar
      ΚΑΙΡΟΣΚΟΠΟΣ @ Ο Ιθαγενής 11/08/2012 18:59:48

      @@Γιατί αν οι εκπαιδευτικοί εργάζονταν 30 ώρες την εβδομάδα θα γλιτώναμε 30.000.000 τον μήνα από τους μισούς αναπληρωτές…..μπα έχουμε ακόμα …ειδικές Γραμματείες στο ΥΠΑΙΘΠΑ@@

      ΘΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΠΡΟΤΑΣΗ.
      ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ 30 ΩΡΕς ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΑΛΛΑ ΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΝΑ ΚΛΕΙΝΟΥΝ ΜΟΝΟ 24/25 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ, ΚΥΡΙΑΚΗ ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΑ ΤΟΥ ΠΑΣΧΑ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ ΕΠΙΣΗΣ ΤΑ ΣΑΒΒΑΤΑ ΤΟΝ ΙΟΥΝΙΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΙΟΥΛΙΟ(ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΜΑΘΗΜΑ ΕΝΝΟΩ)ΚΑΙ ΝΑ ΚΛΕΙΝΟΥΝ ΑΠΟ 1 ΕΩς 20/8 ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ!!!!
      ΥΠΕΡΒΟΛΕΣ ΓΡΑΦΕΙΣ ΘΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΤΕ. ΕΓΩ ΑΝΤΑΠΑΝΤΩ:
      ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΤΑ ΩΡΑΡΙΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΠΟΥ ΙΣΧΥΟΥΝ ΣΤΗΝ ΕΕ ;; ΤΗΣ ΟΠΟΙΑΣ ΜΕΛΟΣ ΕΙΜΑΣΤΕ !!!! Η ΟΤΑΝ ΜΑΣ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΜΑΣ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΟΧΙ;;;;
      Η ΡΙΧΝΟΥΜΕ ΑΔΕΙΑ ΔΙΧΤΥΑ ΚΑΙ ΟΤΙ ΠΙΑΣΟΥΜΕ;;;;;
      ΔΙΟΡΙΖΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΡΑΘΥΡΟ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΟΠΟΥ ΠΡΟΛΑΒΟΥΝ (ΜΚΟ!!!! ΧΑΧΑΧΑ) ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΔΕΙΧΝΟΥΜΕ ΜΕ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ ΤΟΝ ΚΑΘΕ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟ.
      ΟΛΟΙ ΟΙΚΟΝΟΜΟΛΟΓΟΙ ΓΙΝΑΜΕ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ,,ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΙΣ ΤΣΕΠΕΣ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ!!!!!

      • Ο Ιθαγενής avatar
        Ο Ιθαγενής @ ΚΑΙΡΟΣΚΟΠΟΣ 11/08/2012 21:08:11

        Μπορείς να μου πεις το ωράριο δασκάλων με 20 χρόνια προϋπηρεσία επειδή γίναμε όλοι οικονομολόγοι;
        Πόσες ώρες διδακτικές εργάζονται την εβδομάδα;
        Μπορείς να μου πεις ποια χώρα της ΕΕ έχει τους περισσότερους εκπαιδευτικούς;
        Μπορείς να μου πεις χώρα της ΕΕ που η άδεια λοχείας διακόπτεται και συνεχίζεται από ...Σεπτέμβριο;
        Θέλεις να συγκρίνουμε ωράριο εκπαιδευτικών της ΕΕ με Ελλάδα;
        Γιατί δεν γράφεις πόσοι είναι οι εκπαιδευτικοί στην χώρα;
        Να δούμε πόσους έχει όχι η Γερμανία (γιατί θα κλαίμε ...αναλογικά) αλλά η Φιλανδία πχ.
        Οι τσέπες λοιπόν στην οικονομία μιας χώρας δεν είναι των άλλων αλλά όλων.
        Οι κάστες δεν το έχουν αντιληφθεί για αυτό όχι μόνο φτάσαμε έως εδώ αλλά συνεχίζουμε ...ακάθεκτοι.

        • ΚΑΙΡΟΣΚΟΠΟΣ avatar
          ΚΑΙΡΟΣΚΟΠΟΣ @ Ο Ιθαγενής 11/08/2012 22:32:22

          @Θέλεις να συγκρίνουμε ωράριο εκπαιδευτικών της ΕΕ με Ελλάδα;
          ΟΠΟΤΕ ΘΕΛΕΤΕ ΑΓΑΠΗΤΕ ΚΥΡΙΕ!!!
          ΜΗΝ ΣΤΟΧΟΠΟΙΕΙΤΕ ΟΜΩΣ ΧΩΡΙΣ ΣΤΟΙΧΕΙΑ
          ΕΑΝ ΤΑ ΕΧΕΤΕ ΙΔΟΥ ΑΝΑΡΤΗΣΤΕ ΤΑ.
          ΜΗΝ ΑΠΑΝΤΑΤΕ ΜΕ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΥΠΟΝΟΟΥΜΕΝΑ. ΤΟ ΙΔΙΟ ΕΚΑΝΕ ΚΑΙ Η κ. ΔΙΑΜΑΝΤΟΠΟΥΛΟΥ. @Μπορείς να μου πεις χώρα της ΕΕ που η άδεια λοχείας διακόπτεται και συνεχίζεται από …Σεπτέμβριο.
          ΝΟΜΟΘΕΤΗΣ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ, ΑΛΛΑ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΙΔΕΟΝΤΟΛΟΓΙΚΟ ΝΑ ΑΛΛΑΞΗ.
          ΕΧΕΤΕ ΔΕ ΜΙΑ ΜΑΝΙΑ ΟΛΟΙ ΜΕ ΤΗΝ ΦΙΛΑΝΔΙΑ!!!
          ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΝΑ ΣΑΣ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΣΧΟΛΙΚΕΣ ΜΟΝΑΔΕΣ ΜΟΝΟ ΣΤΙΣ ΜΕΓΑΛΕΣ ΠΟΛΕΙΣ 20.000 ΚΑΤΟΙΚΟΙ ΚΑΙ ΠΛΕΟΝ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΣΤΑ ΜΕΓΑΛΑ ΝΗΣΙΑ.
          Α ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΠΟΥ ΣΑΣ ΔΙΕΦΥΓΕ. ΣΑΝ ΚΑΛΟΣ ΟΙΚΟΝΟΜΟΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΕΙΣΤΕ ΚΑΝΕΤΕ ΑΝ ΔΕΝ ΣΑΣ ΚΑΝΕΙ ΚΟΠΟ ΜΙΑ ΣΥΓΚΡΙΣΗ ΜΙΣΘΩΝ ΤΩΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΕΕ ΠΡΟ ΚΡΙΣΗΣ (2009) ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΚΡΙΣΗΣ( 2011)
          Υ.Γ. ΤΟΝ ΚΑΙΡΟ ΤΗΣ ΦΩΤΟΤΥΠΙΑΣ ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΕΓΙΝΕ ΚΑΝΕΝΑ ΕΙΔΙΚΟ ΣΧΟΛΙΟ...ΤΩΡΑ ΟΜΩΣ ΒΛΕΠΩ ΓΕΝΙΚΗ ΕΠΙΘΕΣΗ.
          ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΣΑΣ!!!!!

          • ΚΑΙΡΟΣΚΟΠΟΣ avatar
            ΚΑΙΡΟΣΚΟΠΟΣ @ ΚΑΙΡΟΣΚΟΠΟΣ 11/08/2012 22:54:38

            ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ: ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΙ ΚΑΘΗΚΟΝΤΑ ΠΛΕΟΝ ΤΩΝ ΔΙΔΑΚΤΙΚΩΝ ΕΠΙΤΕΛΟΥΝ ΟΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΣΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ;;; ΤΙ ΕΙΔΟΥΣ ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΓΡΑΦΕΙΑ ΤΩΝ ΚΑΘΗΓΗΤΩΝ ΚΑΙ ΤΩΝ ΔΑΣΚΑΛΩΝ; ΦΙΛΑΝΔΙΑΣ;; ΔΑΝΙΑΣ;;; ΣΟΥΗΔΙΑΣ;;; ΓΕΡΜΑΝΙΑΣ;;; Η ΑΛΛΗΣ ΧΩΡΑΣ;;; ΕΧΕΤΕ ΕΠΙΣΚΕΦΘΕΙ ΠΟΤΕ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΤΕ ΤΟΥΣ ΟΡΟΥΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ;;
            ΚΑΣΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΔΑΣΚΑΛΟΙ ΚΑΙ ΟΙ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ ΟΥΤΕ ΜΕ ΜΕΣΟΝ ΠΗΡΑΝ ΤΗ ΘΕΣΗ ΤΟΥΣ...ΚΑΙ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ. ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ΤΕΛΕΙΟΙ ΣΤΟ ΕΡΓΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΜΕ ΚΑΛΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΚΑΙ ΚΑΘΟΔΗΓΗΣΗ ΙΣΩΣ ΑΛΛΑΞΕΙ( ΕΞ ΑΛΛΟΥ ΚΑΙ ΣΕ ΑΛΛΟΥΣ ΚΛΑΔΟΥΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ΤΕΛΕΙΟΙ ΧΩΡΙΣ ΑΥΤΟ ΝΑ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΑ)
            ΚΑΠΟΙΟΣ ΦΙΛΟΣ ΜΟΥ ΕΛΕΓΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ 40 ΜΑΘΗΤΕΣ ΣΤΗΝ ΤΑΞΗ ΟΠΩΣ ΤΟ 1970. ΔΕΚΤΟΝ!!! ΚΑΙ 60 ΚΑΙ 70 ΟΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ!!!! ΦΘΑΝΕΙ ΝΑ ΜΕΙΩΘΕΙ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ.
            ΠΟΙΟΣ ΑΛΛΩΣΤΕ ΦΤΑΙΕΙ ΕΝΑ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΑΓΟΡΑΖΕΙ ΠΛΟΙΑ ΠΟΥ ΓΕΡΝΟΥΝ;;; Ο ΔΑΣΚΑΛΟΣ ΚΑΙ Ο ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ ΟΥ ΔΕΝ ΕΚΑΝΑΝ ΚΑΛΗ ΕΠΙΛΟΓΗ.
            ΤΑ ΓΡΑΦΩ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΓΙΑΤ Η ΧΩΡΑ ΠΕΡΝΑ ΚΡΙΣΗ ΚΑΙ ΜΕΡΙΚΟΙ ΕΥΚΟΛΑ ΔΕΙΧΝΟΥΜΕ ΜΕ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΣΤΕ ΤΙΣ ΣΥΝΕΠΕΙΕΣ.
            ΠΙΣΤΕΥΩ ΔΕ ΑΚΡΑΔΑΝΤΑ ΟΤΙ ΚΑΝΕΙΣ Δ.Υ. ΟΥΤΕ ΚΑΙ Ι.Υ. ΧΑΙΡΕΤΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΑΙΝΟΝΙΚΟ ΑΥΤΟΜΑΤΙΣΜΟ ΠΟΥ ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΤΑΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΚΑΙΡΟ ΕΚΤΟΣ ΜΙΑ ΜΕΙΟΨΗΦΕΙΑΣ ΜΟΥ ΚΡΑΥΓΑΖΕΙ ΚΑΙ ΚΑΤΑΡΙΕΤΑΙ ΧΩΡΙΣ ΙΣΩΣ ΝΑ ΣΚΕΠΤΕΤΑΙ ΤΟ ΛΟΓΟ ΠΟΥ ΤΟ ΚΑΝΕΙ.
            ΥΠΑΡΧΕΙ ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΑΚΡΑΙΑ ΛΥΣΗ. ΝΑ ΚΛΕΙΣΟΥΝ ΟΛΑ ΤΑ ΔΗΜΟΣΙΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ ΜΕ ΚΑΘΑΡΑ ΙΔΙΩΤΙΚΑ ΚΡΙΤΗΡΙΑ. ΣΧΟΛΕΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ ΟΠΟΥ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΤΟ ΠΛΗΡΩΝΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΜΕ ΠΡΟΒΛΕΨΗ ΤΟ ΠΟΣΟ ΝΑ ΕΚΠΙΠΤΕΙ ΑΠΟ ΤΗ ΕΦΟΡΙΑ!!! ΛΥΣΕΙΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΤΑΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΠΟΛΛΕΣ!!!

          • Ο Ιθαγενής avatar
            Ο Ιθαγενής @ ΚΑΙΡΟΣΚΟΠΟΣ 12/08/2012 11:27:41

            Μπορείς να απαντήσεις στις απλές ερωτήσεις που έκανα;
            -Πόσες ώρες εργάζεται ο δάσκαλος που έχει 20 χρόνια προϋπηρεσία;
            -Πόσοι είναι οι εκπαιδευτικοί στην Ελλάδα και πόσοι στην Γερμανία;
            -Αν ο εκπαιδευτικός διδάσκει 30 ώρες την εβδομάδα γλιτώνουμε 30,000,000 τον μήνα;
            -Η άδεια λοχείας διακόπτεται το καλοκαίρι και συνεχίζεται το φθινόπωρο;
            -Μπορείς να μου αναφέρεις τα καθήκοντα τα επιπλέον Χριστούγεννα Πάσχα και από Ιούλιο έως Αύγουστο; Πάμε μαζί σε όποιο δημοτικό Γυμνάσιο λύκειο θες να δούμε τα επιπλέον καθήκοντα με την εγγεγραμμένη δύναμη και όσοι είναι ...άτυπα.
            -Επειδή Δ Υπάλληλος είμαι και εγώ δύο είναι οι κάστες οι εκπαιδευτικοί λόγω πλήθους και το Οικονομίας λόγω θέσης στην ΑΔΕΔΥ που εξαιρούνται μόνιμα.

            Δεν υπάρχουν συλλογικές ευθύνες σε ομάδες εργαζομένων. Χρόνια όμως γράφω από εδώ ότι η εφεδρεία είναι βλακεία και όταν δεν χρειάζεσαι κάποιον τον απολύεις. Οι πρώτοι που κάνουν επανάσταση όταν ακούγεται η λέξη αξιολόγηση ποιοι είναι;
            Θες μήπως να μιλήσουμε για το επίπεδο εκπαίδευσης της χώρας με την ΕΕ;
            Με οποιαδήποτε χώρα της ΕΕ;
            Τι εννοείς δεν έμπαιναν; Ξεχάσαμε την επετηρίδα; Το θέσφατο του διορισμού; Πως έχει μπει η μεγάλη πλειοψηφία; Γιατί στο υπόλοιπο Δημόσιο (στενό που λένε και οι άσχετοι) καλώς ή κακώς η πλειοψηφία πλέον είναι με ΑΣΕΠ.
            ή οι εκπαιδευτικοί είναι οι μόνοι πτυχιούχοι που δεν χρειάζονται αξιολόγηση;

          • ΚΑΙΡΟΣΚΟΠΟΣ avatar
            ΚΑΙΡΟΣΚΟΠΟΣ @ Ο Ιθαγενής 13/08/2012 17:18:22

            ΕΣΥ ΕΧΕΙΣ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΙΘΑΓΕΝΗ; ΕΓΩ ΕΣΕΝΑ ΡΩΤΗΣΑ. ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΣΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΠΙΜΕΝΩ: ΚΟΜΜΑΤΙΚΟ ΜΕΣΟΝ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΣΤΟΥΣ ΔΙΟΡΙΣΜΟΥΣ....ΥΠΗΡΧΕ Η ΕΠΕΤΙΡΗΔΑ ...ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΛΓΚΛΗΜΑΤΙΕΣ ΟΣΟΙ ΔΙΟΡΙΣΤΙΚΑΝ ΜΕ ΑΥΤΗ...ΜΕΤΑ ΗΛΘΕ Ο ΑΣΕΠ. ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ: ΠΟΙΟΣ ΤΗΝ ΚΑΤΑΡΓΗΣΕ; ΣΧΟΛΙΚΕΣ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΕΣ ΠΟΙΣ ΤΙΣ ΕΚΛΕΙΣΕ;;; ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ; ΑΡΙΘΜΟΣ ΚΑΘΗΓΗΤΩΝ ΠΟΙΟΣ ΠΡΟΣΛΑΜΒΑΝΕΙ;; ΚΑΙ ΜΙΑ ΚΑΙ ΨΗΦΙΖΩ ΚΑΙ ΝΔ ΕΚΑΝΕ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΕΓΚΛΗΜΑΤΑ ΣΤΟ ΧΩΡΟ ΤΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ. ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΩΡΑΡΙΟ ΛΙΑΝ ΕΠΙΕΙΚΩΣ ΥΠΕΡΒΑΛΕΙΣ...ΒΡΕΣ ΤΟΥΣ ΠΙΝΑΚΕΣ ΓΙΑ ΟΛΗ ΤΗ ΕΕ.
            ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ ΚΑΙ ΤΩΡΑ....ΜΟΝΟ ΝΑ ΜΑΣ ΠΟΥΝ ΤΑ ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΓΙΑΤΙ ΑΚΟΜΑ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΛΕΝΕ.
            ΤΙ ΘΕΣ ΝΑ ΚΑΤΑΡΓΗΘΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΔΙΑΚΟΠΕΣ;;; ΝΑ ΚΑΤΑΡΓΗΘΟΥΝ ΟΥΔΕΜΙΑ ΑΝΤΙΡΡΗΣΗ....ΜΑΣΤΙΓΩΜΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΚΗΦΗΝΕΣ!!!! ΟΤΑΝ ΟΜΩΣ ΤΟ Π.Ι ΜΕΙΩΝΕ ΔΙΔΑΚΤΙΚΕΣ ΩΡΕΣ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ ΚΑΙ ΑΦΗΝΕ ΟΛΟΚΛΗΡΟΥΣ ΚΛΑΔΟΥΣ ΚΑΘΗΓΗΤΩΝ ΣΤΟΝ ΑΕΡΑ ΚΥΡΙΟΛΑΚΤΙΚΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΕΣΕΙΣ ΝΑ ΜΙΛΑΤΕ ΓΙΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ ΣΗΜΕΡΑ, ΤΟΤΕ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΕΙΠΕ ΚΟΥΒΕΝΤΑ. ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΝ ΕΙΜΑΙ ΛΙΓΟ ΑΠΟΤΟΜΟΣ ΑΛΛΑ ΚΟΥΡΣΤΗΚΑ ΝΑ ΑΚΟΥΩ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΓΙΑ ΠΑΡΑΝΟΜΟΥΣ ΚΗΦΗΝΕΣ ΚΛΠ. ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΟ ΦΑΡ -ΟΥΕΣΤ

          • ΚΑΙΡΟΣΚΟΠΟΣ avatar
            ΚΑΙΡΟΣΚΟΠΟΣ @ ΚΑΙΡΟΣΚΟΠΟΣ 13/08/2012 17:23:15

            ΔΕΜ ΓΝΩΡΙΖΩ ΤΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ΚΑΝΕΙΣ ΑΛΛΑ ΠΡΙΝ ΣΤΟΧΟΠΟΙΟΥΜΕ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΣΤΕ. ΠΗΓΑΙΝΕ ΚΡΥΦΑ ΣΕ ΕΝΑ ΣΧΟΛΕΙΟ ΝΑ ΔΕΙΣ ΠΟΣΟΥΣ ΔΙΑΦΟΡΤΙΚΟΥΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΕΣ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΕΙ Ο ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΣ ΚΑΙ ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΚΡΟΒΑΤΗΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΤΥΧΕΙ ΣΤΟ ΕΡΓΟ ΤΟΥ. ΓΙΑ ΣΚΕΨΟΥ ΝΑ ΜΠΑΙΝΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΤΥΡΟΠΙΤΑ Ο ΜΑΘΗΤΗΣ ΣΤΗΝ ΤΑΞΗ ΝΑ ΤΟΥ ΛΕΣ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΜΗΝ ΤΟ ΞΑΝΑΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΝΑ ΣΟΥ ΛΕΕΙ ΔΙΑΦΟΡΑ...ΣΟΥ ΛΕΩ ΤΑ ΠΙΟ ΑΝΩΔΥΝΑ ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΣΗΚΩΣΕΙΣ ΛΙΓΟ ΤΟΝ ΤΟΝΟ ΤΗΣ ΦΩΝΗΣ Η ΚΑΤΑΛΗΨΗ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΧΡΟΝΟΥ.

          • Ο Ιθαγενής avatar
            Ο Ιθαγενής @ Ο Ιθαγενής 13/08/2012 22:18:12

            Συγνώμη αλλά πάλι δεν απάντησες σε καμία από τις 5 ερωτήσεις.
            Λοιπόν:

            -έχει 20 διδακτικές ώρες ΝΑΙ ή ΟΧΙ ο δάσκαλος που έχει προυπηρεσία 20+ χρόνια;
            -έχουμε ΝΑΙ ή ΟΧΙ τους περισσότερους εκπαιδευτικούς στην ΕΕ σε σχέση εργαζομένων - μαθητών - πληθυσμού;
            -η άδεια λοχείας ΝΑΙ ή ΟΧΙ διακόπτεται στις διακοπές μόνο στους εκπαιδευτικούς σε όλο τον κόσμο;
            -θα πάρουμε 14,000 αναπληρωτές; Αν εργάζονταν όσο οι υπόλοιποι της ΕΕ πόσα θα γλιτώναμε;
            -γιατί και το λέω ως Δ Υπάλληλος η αξιολόγηση είναι κακή; Γιατί να μην γίνει αξιολόγηση και απόλυση και σύνδεση μισθού και εργασίας; Οι άλλες χώρες είναι ηλίθιες και εμείς έχουμε ανακαλύψει τον τροχό; Στο χώρο εργασίας μου έχω συναδέφους που δεν κάνουν ούτε για αφισοκόλληση και ακόμα και εγώ αν με πάνε σε άσχετο αντικείμενο από τα οικονομικά ίσως δεν θα τα καταφέρω. Γιατί να δαιμονοπιώ την αξιολόγηση; Να την επιζητούμε πρέπει με εξετάσεις ανταμοιβές και ποινές και απολύσεις...εκτός αν ΟΛΟΙ οι εκπαιδευτικοί είναι άριστοι.
            -Για την επετηρίδα ας το αφήσουμε, θυμάμαι τις απεργίες για να μην καταργηθεί καθώς όποιος έβγαινε έπρεπε να διορίζεται...

            Δεν υπάρχουν και δεν πρέπει να υπάρχουν ταμπού.
            Η αξιολόγηση δεν είναι δαίμονας.
            ΝΑΙ στις απολύσεις αχρήστων με κριτήρια ΝΑΙ στις προαγωγές ΝΑΙ στις αμοιβές.
            Βαρέθηκα 25 χρόνια να ακούω όμως για κεκτημένα και για οριζόντιες περικοπές.

            Τόσο απλά.

    • Aδέξιος Δεξιός avatar
      Aδέξιος Δεξιός @ Ο Ιθαγενής 13/08/2012 11:57:21

      Ιθαγενής όνομα και πράμα!

  26. Κλέων avatar
    Κλέων 11/08/2012 12:45:07

    Κύριε Ροδινέ, πάντα γράφετε με ψυχραιμία και αρκετά εμπεριστατωμένα.
    Σέβομαι τις εκτιμήσεις σας και την αναλυτική σας σκέψη.
    Παραθέτω μερικές σκέψεις μου επάνω στο άρθρο σας.
    Εκβιασμό δεχόμαστε από την πρώτη στιγμή.
    Ακόμα και αυτός ο ανεκδιήγητος ολετήρας, ο ΓΑΠ, όσα χατήρια και αν τους έκανε, συνεχώς τον «εκβιάζανε» για περισσότερες υποχωρήσεις, χωρίς βέβαια να έχει πρόβλημα υλοποίησης.
    Το γεγονός ότι ο Σαμαράς δεν ήταν (συν) υπεύθυνος μέχρι τον Νοέμβριο του 2011, δεν σημαίνει αυτόματα ότι θα έκανε κάτι ουσιαστικά διαφορετικό.
    Η «δύναμη» της τρόϊκας έχει αποδειχθεί ανώτερη από την βούληση της πολιτικής μας «σκηνής».
    Ο παράγοντας εγχώρια διαπλοκή (βιομήχανοι, εκδότες εργολάβοι, εφοπλιστές, συνδικαλιστές, κ.ο.κ), έχει αποδειχθεί ως μία παράπλευρη υποστήριξη, για να μην πω πρωτογενές εργαλείο, της τρόϊκας.
    Αυτό το δίπολο, δεν μπορεί να αντιμετωπισθεί ούτε με ισοδύναμα ούτε με καλές προθέσεις.
    Ο Σαμαράς το μόνο που κάνει είναι να προσπαθεί να διαχειρισθεί μία προειλημμένη κατάσταση, εν γνώσει του (;), με έναν τρόπο που αποδεικνύεται ότι δεν συνάδει με την πολυπλοκότητα της κατάστασης.
    Η τακτική, προσπαθούμε να συμμορφωθούμε για να αποπειραθούμε να διεκδικήσουμε, ξεκινά από ηττοπαθή θέση που παραδέχεται ότι και ο Σαμαράς πρέπει να αποδείξει ότι δεν είναι ίδιος με τους προηγούμενους, παρ’ όλες τις «γραφές» που τους έδωσε με την «οικουμενική», παράνομη, κυβέρνηση.

    Ο απρόσμενος σύμμαχος που αναφέρετε, δεν είναι τίποτα άλλο από την προσπάθεια του ΔΝΤ να ξεμπλέξει από την Ελλάδα ή, άλλη μία εφαρμογή του καρότου και του μαστιγίου.
    Τακτική που έχουμε δει, αναφανδόν, από τους διάφορους «μετριοπαθείς» τρωγλοδύτες.
    Τα μέτρα των 11,5 δις, αν και δεν είναι το μέτρο «συμμόρφωσης», παρ’ όλα αυτά εξαντλούν την ανέχεια της κοινωνίας.
    Δεν υπάρχει κανένα περιθώριο, ώστε να μπορέσει να τα παρουσιάσει ως «βασανιστικά» επιλεγμένα.

    Η ουσία της «συμμόρφωσης», κατ’ εμέ, αφορά τις αποφάσεις που θα παρθούν μέσα στον Αύγουστο για τις αποκρατικοποιήσεις και την τακτική, χρονικά και ουσιαστικά που θα ακολουθηθεί για την ΑΟΖ και την εν γένει εκμετάλλευση του υποθαλάσσιου και ορυκτού πλούτου.
    Εάν γίνουν με τον τρόπο που έγινε της Αγροτικής, τότε…

    Εάν εξελιχθούν όπως οι άλλοι κελεύουν, τα 32 δις θα τα πάρουμε.
    Μέχρι τότε, ας είναι καλά τα έντοκα γραμμάτια δημοσίου, από τις «αγορές», που εδώ και δύο χρόνια τακτοποιούν τα διάφορα προβλήματα ρευστότητας.

    Η διαπραγμάτευση ενώ έχει ανακυρηχθεί ως το διακύβευμα, δεν είναι τίποτα άλλο από ένα στάδιο απασχόλησης της κοινωνίας με σκοπό την απομάκρυνση από την πραγματικότητα.
    Τέλος, θα διαφωνήσω ως προς τα, «καλά», ουσιαστικά δείγματα που έχει δείξει
    ως προς τα ποιοτικά και ποσοτικά πεπραγμένα του.

    Στα προεόρτια βρισκόμαστε και αντιμετωπίζουμε αντιπάλους που δεν λειτουργούν πλέον με την λογική, αλλά με την πρόσκαιρη και ευκαιριακή αντιμετώπιση του πιο σύνθετου προβλήματος που δημιούργησαν ποτέ.
    Το γεγονός ότι έχουν την «δύναμη», επιτείνει ακόμα περισσότερο τα τραγικά αποτελέσματα των «σκέψεων» και των πράξεών τους.

    • Κάτων avatar
      Κάτων @ Κλέων 11/08/2012 12:52:05

      Με συγχωρείς βρε Κλέωνα, αλλά εσύ έχεις καταλάβει τι γράφεις; Σε διαβάζω και ξαναδιαβάζω αλλά αδυνατώ να σε αντιληφθώ

      • Κλέων avatar
        Κλέων @ Κάτων 11/08/2012 13:33:14

        Ξαναπροσπάθησε εάν έχεις χρόνο.
        Διαφορετικά, πες μου, τι δεν καταλαβαίνεις;

        • Afroditi P. avatar
          Afroditi P. @ Κλέων 12/08/2012 15:21:07

          Κλέων,

          μπορεί ο Κάτων να μην καταλαβαίνει- ίσως και να μην θέλει να καταλάβει - τι εννοείς, αλλά μη στενοχωριέσαι, είμαστε αυτοί που καταλαβαίνουμε- και συμφωνούμε - απόλυτα ...

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Κλέων 13/08/2012 22:20:53

      αγαπητέ Κλέων,
      τα ερωτήματα που θέτεις τα έχω ήδη απαντήσει με το άρθρο μου, δεν έχω τίποτα περισσότερο να προσθέσω, ούτε γνωρίζω τις απαντήσεις για όλα!

  27. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 11/08/2012 13:12:01

    Ντροπή;
    Υπάρχει ΝΑΙ ή ΟΧΙ Νόμος ότι δεν πρέπει να επιχορηγούνται όσοι δεν τηρούν Μητρώο Δεσμεύσεων;
    Υπάρχουν ΝΑΙ ή ΟΧΙ φίλε Κάτων 500 στρατόπεδα; Μπορείς να μου πεις πόσα είναι στην Αθήνα μόνο;
    Προσλαμβάνονται σήμερα από ΜΚΟ κόσμος στο Δημόσιο με ....επιχορήγηση των ΜΚΟ ΝΑΙ ή ΟΧΙ;...άντε ΔΙΑΥΓΕΙΑ φίλε μου να δεις.
    Δημοσιεύτηκαν οι πίνακες αναπληρωτών. Πόσοι θα ήταν αν εργάζονταν 30 ώρες την εβδομάδα οι μόνιμοι;
    Θέλεις αποφάσεις της ΔΙΑΥΓΕΙΑΣ να δεις πόσοι συνταξιούχοι έχουν γίνει σύμβουλοι και μετακλητοί;
    Έπρεπε η κυβέρνηση να κλείσει το κανάλι της Βουλής ή το γυμναστήριο;
    Πρέπει το Εσωτερικών να ....επιχορηγεί το Δήμο Αθηναίων ή να κλείσει ο 984;
    Πόσες είναι οι επιχορηγήσεις ξέρεις; Μπες στη ΔΙΑΥΓΕΙΑ και ...πρόσθεσε.
    Πόσοι έχουν διοριστεί ως μετακλητοί και σε ...ειδικές θέσεις από τις εκλογές ξέρεις; Μπες στην ΔΙΑΥΓΕΙΑ (ειδική κατηγορία έχει...) και στο Εθνικό Τυπογραφείο (ειδικό τεύχος έχει) και πρόσθεσε.
    Ξέρεις το κόστος;
    Γιατί εγώ δυστυχώς λόγω θέσης στο Δημόσιο το ξέρω για το Φορέα μου...

    ΥΓ

    αν ψήφισα ή αν στήριξα Σαμαρά ακόμα και μέσα από τις σελίδες των ΑΝΤΙΝΕΩΝ όσοι μπαίνουν τα 4 τελευταία χρόνια το ξέρουν.
    Την μομφή της ντροπής την αποδέχομαι αφού για ακόμα μια φορά πιάστηκα ....κώτσος.

    • Nietzsche avatar
      Nietzsche @ Ο Ιθαγενής 12/08/2012 05:03:47

      Μην στεναχωριέσαι, Ιθαγενή!

      Έχεις το δίκιο της Αλήθειας με το μέρος σου. Όσο για το "κώτσος", ο ..."άπιαστος πρώτος τον λίθο βαλέτω"! Είμαστε πάρα πολλοί σαν και του λόγου σου...

      Το βασανιστικό, πλέον, ερώτημα ξέρεις ποιο είναι;
      "ΚΑΙ, ΤΩΡΑ, ΤΙ;;;"

      Εδώ σε θέλω...

      • Ο Ιθαγενής avatar
        Ο Ιθαγενής @ Nietzsche 12/08/2012 11:47:02

        Προσωπική μου εκτίμηση είναι ότι την επόμενη πενταετία η Χ Αυγή και ο ΣΥΡΙΖΑ θα μάχονται για την πρώτη και δεύτερη θέση και θα εναλλάσσονται στο κυβερνητικό σχήμα με συμμάχους.
        Μέχρι πρόσφατα το απευχόμουν.
        Τώρα μακάρι.
        Γιατί έτσι θα διαλυθούν τα πάντα και ίσως οι επόμενοι και όσοι έχουν επιβιώσει μπορέσουν να κτίσουν μια χώρα με δομές κανόνες και λειτουργίες.
        Δεν διαβλέπω άλλη λύση σε αυτό τα αέναο καρκίνωμα των θυσιών εκ μέρους των υποζυγίων και του πάρτι που συντελείται με τις εισφορές μας .

        • Nietzsche avatar
          Nietzsche @ Ο Ιθαγενής 12/08/2012 16:27:23

          Συμφωνούμε.
          Δυστυχώς ή ευτυχώς...
          Ίδωμεν!

  28. Α avatar
    Α 11/08/2012 13:38:39

    Απορίες - προβληματισμοί :
    Το χρέος που απέμεινε μετά το κούρεμα είναι προς ΕΚΤ, και Ευρωπαϊκές τράπεζες;Γιατί δεν συμπεριελήφθησαν κι΄αυτά τα ομόλογα στο PSI; τι πετύχαμε με το κούρεμα; Ν΄αδειάσουν τα ασφαλιστικά ταμεία και οι τράπεζές μας;
    Έχουν σκοπό να δώσουν αυτή την περιβόητη δόση των 30 δις; Ή μας δουλεύουν;
    Γιατί πρέπει να πληρώσουμε τώρα το ομόλογο προς ΕΚΤ; Ας μην το πληρώσουμε, αφού δεν μας δίνουν την δόση. Γιατί να βγούμε σε δανεισμό εξάμηνων ομολόγων; Ποιός θα μας δανείσει; Μήπως η ΕΚΤ πάλι; Και τι έγινε, θα βγάζουν από την μία τσέπη του παντελονιού και θα βάζουν στην άλλη; Δεν είναι υποκρισία;
    Μήπως θα μας κακοχαρακτηρίσουν; Έτσι κι αλλιώς ήδη μας έχουν αφήσει στα ¨κρύα του λουτρού¨και δεν μας χορηγούν βοήθεια. Έτσι κι αλλιώς μόνοι μας καλούμαστε να τα βγάλουμε πέρα (γι΄αυτό και το πακέτο των 11,5 δις).
    Απ΄οτι φαίνεται οι φίλοι μας το μετάνοιωσαν και δεν θέλουν πλέον να μας δανείσουν, ψάχνοντας απεγνωσμένα το πάτημα ν΄ακυρώσουν τα συμφωνηθέντα.
    Καλά κάνει μεν ο Σαμαράς και δεν θέλει να τους δώσει δικαίωμα να αθετήσουν την συμφωνία δανειοδότησης της χώρας, αλλά αν ο κύβος ερρίφθη από την πλευρά τους, μήπως είναι δώρον άδωρον;
    Εν ολίγοις δεν πιστεύω στις καλές προθέσεις της ΕΕ, απέναντι στη χώρα μας, πιστεύω ότι δεν θέλουν να μας δανειοδοτούν περαιτέρω, απλά περιμένουν μέχρι να οριστικοποιηθεί η γεωπολιτική κατάσταση (π.χ. Συρία κλπ) και ανάλογα με την έκβαση και την ¨μοιρασιά¨ των πετρελαίων και των ενεργειακών δρόμων της φλεγόμενης περιοχής, θ΄αποφασίσουν τι θα κάνουν, πάντα με το βλέμμα στραμμένο και στους ενεργειακούς πόρους της Ελλάδας.
    Το θέμα είναι εμείς τι κάνουμε και πόσο εξαρτώμενοι θα είμαστε.
    Πιστεύω ότι το χαρτί της Ελλάδας πρέπει να το παίξει έξυπνα - εθνικά ο Σαμαράς με τα μέγιστα ωφέλη για μας.
    Ίδωμεν!

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Α 11/08/2012 14:00:47

      1. Το χρέος που απέμεινε μετά το κούρεμα είναι κατά ένα μεγάλο ποσοστό, γύρω στο 60 % σήμερα - και συνεχώς αυξανόμενο με τις δόσεις που μας δίνονται - προς Δημόσιους θεσμικούς οργανισμούς (ΕΚΤ και Κεντρικές Ευρωπαϊκές τράπεζες). Κατά τα λοιπά είναι νέα ανταλλαγμένα ομόλογα μακράς διάρκειας (π.χ. 30 ετών) πρός ιδιώτες (π.χ. εμπορικές τράπεζες και ασφ. ταμεία), καθώς και ένα μικρό απομειούμενο μέρος που δεν συμμετείχε στο PSI.
      Το χρέος προς Δημόσιους θεσμικούς οργανισμούς δεν κουρεύτηκε ακριβώς γιατί είναι δανεισμένο κατόπιν διακρατικής συμφωνίας Δημόσιο χρήμα φορολογουμένων, και όχι επένδυση εμπορικής-κερδοσκοπικής δραστηριότητας τραπεζών ή ταμείων.
      2. Από τη δόση των 30 δις, τα 25 είναι για ανακεφαλαιοποίση "Ελληνικών" τραπεζών - χωρίς αυτά θα "στερέψουν".
      3. Θα βγούμε σε δανεισμό - τρίμηνων εντόκων γραμματίων (ομόλογα απαγορεύονται). Θα δανείσουν οι "Ελληνικές" τράπεζες κυρίως, με πίστωση που θα πάρουν από την ΕΚΤ.
      4. Το ομόλογο της ΕΚΤ θα το πληρώσουμε με τον δανεισμό τρίμηνων εντόκων γραμματίων - είναι όντως "κύκλος", αλλά έχουν κανόνες και τους τηρούν. Θα έπρεπε και εμείς να κάνουμε το ίδιο.
      5. Είναι δείγμα κακής ανατροφής να δαγκάνεις το χέρι που σου δίνει βοήθεια -έστω και με το αζημίωτο, αλλά βρές αλλού 3,5 % επιτόκια δανεισμού όταν Ισπανία - Ιταλία πλκρώνουν 6 και 7 % !!!
      6. Άν δεν πιστεύετε στις καλές προθέσεις της ΕΕ, βρείτε άλλους δανειστές, με καλύτερες προθέσεις !
      Το θέμα δεν είναι άν πιστεύω ή όχι στις καλές προθέσεις της ΕΕ. Αυτό δεν έχει πρακτική σημασία. Σημασία έχει ότι άλλοι δανειστές ΔΕΝ ΤΠΑΡΧΟΥΝ. Διαφωνείτε;
      ¨Οσο για το παραμύθι με τους δήθεν ή μη δήθεν ενεργειακούς πόρους, καλό το "άνοιξε σουσάμι", αλλά μόνον για τα χειμωνιάτικα βράδυα γύρω από το τζάκι, με την γιαγιά.

      • Α avatar
        Α @ Ο Θείος 11/08/2012 14:35:17

        ¨6. Άν δεν πιστεύετε στις καλές προθέσεις της ΕΕ, βρείτε άλλους δανειστές, με καλύτερες προθέσεις !¨

        Δεν το ξέρω, αλλά επιτρέπεται από την στιγμή που είμαστε στον ¨μηχανισμό στήριξης¨, να κάνουμε άλλον δανεισμό
        από άλλη χώρα εκτός ΕΕ; (πάντως όχι από τις αγορές). Μήπως δεν επιτρέπεται;

        • Α avatar
          Α @ Α 11/08/2012 14:37:47

          Επίσης αν πρόκειται για παραμύθι, (ενεργειακοί πόροι) για τα κρύα χειμωνιάτικα βράδυα, γιατί καιγόμαστε ν΄ανακυρήξουμε την ΑΟΖ; Γιατί έχουμε πάρε - δώσε τελευταία με το Ισραήλ;

  29. akisenv avatar
    akisenv 11/08/2012 14:03:13

    100.000 κατασχεσεις ακινητων ζητα η τροϊκα και τον πλειστηριασμο τους σε χαμηλοτερη τιμη για να προκαλεσει μειωση της αξιας των ακινητων στην αγορα. ΘΑ ΠΑΡΟΥΝ ΣΠΙΤΙΑ!!! Στο ονομα του ευρω του τραπεζικου συστηματος πως θα πρεπει να σωθουν παση θυσια την ιδια ωρα που κανουν τα παντα για να καταστρεψουν την οικονομια και την κοινωνια μας παση θυσια!
    Αν η κυβερνηση παρει τα μετρα των 11,6 δις που στην πραγματικοτητα ειναι 14 δις (λογω του φετινου ελλειμματος) η απαντηση της Μερκελ και των υπολοιπων σε οποια διαπραγματευση, θα ειναι η μονοτονη και αδιεξοδη απαιτηση να εφαρμοστουν οι δεσμευσεις...

    • ευριδίκη avatar
      ευριδίκη @ akisenv 11/08/2012 20:03:21

      Φίλε Άκη, λες ότι ΘΑ ΠΑΡΟΥΝ ΣΠΙΤΙΑ!

      Ξεχνάς να αναφέρεις πως τα σπίτια είναι ήδη ιδιοκτησία των τραπεζών και οι (αφελείς ως επί το πλείστον) οφειλέτες (που απλώς τα ενοικιάζουν μέχρι να εξοφληθεί το δάνειο) νόμιζαν ότι θα κερδίσουν στην αναμέτρηση με τις τράπεζες. Μια από αυτές διαφημιζόταν παλαιότερα με το σλόγκαν "η μεγάλη σας φίλη". Οι αφελείς που λέγαμε παραπάνω το πίστεψαν (δε χρειαζόταν δα και ιδιαίτερη προσπάθεια, έτσι που τους είχαν φουσκώσει τα μυαλά). Τώρα η "φίλη" θα κάνει ταμείο.

      Όταν ασήμαντοι δημόσιοι υπάλληλοι ή έμποροι (εισαγομένων αγαθών φυσικά) του ιδιωτικού τομέα, μην αντέχοντας τα μίζερα δυάρια σε Παγκράτι και Καλαμαριά όπου μεγάλωσαν, τσίμπησαν το δόλωμα για μεζονέτα στα Βριλήσια και εξοχικό με τζακούζι στην Κασσάνδρα, δεν σκέφθηκαν ότι τα πάντα ρει. Τώρα θα τους πάρουν τα σπίτια; Τους τα έχουν πάρει από καιρό (αφού πούλησαν ήδη και τα μίζερα δυαράκια), απλά δεν το έχουνε καταλάβει ακόμα.

      Μην λυπάσαι για αυτούς, έζησαν 2-3 δεκαετίες άνεσης και χλιδής που ΔΕΝ δικαιούνταν με βάση αυτά που παρήγαγαν. Να λυπάσαι τους νέους που χωρίς να έχουν μετάσχει στο τσιμπούσι φορτώνονται με φόρους, δάνεια, χαράτσια και τόκους πριν καν ξεκινήσουν τη ζωή τους και χωρίς ουσιαστική ελπίδα να κάνουν κάτι γι'αυτό ή ότι αυτό θα αλλάξει. Το αμαρτίαι γονέων παιδεύουσι τέκνα δεν έπαψε ποτέ να ισχύει.

      Εξήγησε μου σε παρακαλώ γιατί εδικαιούτο σπίτι το νιόπαντρο ζευγάρι, ή γρήγορο αυτοκίνητο ο φρεσκοτελειώσας το λύκειο γόνος, όταν δεν είχε παράγει πλούτο, παρά μόνον ίσως κάποια χρήματα (αν καταλαβαίνεις τη διαφορά) από δάνεια του σπάταλου κράτους μας;

      • ΚΑΙΡΟΣΚΟΠΟΣ avatar
        ΚΑΙΡΟΣΚΟΠΟΣ @ ευριδίκη 11/08/2012 23:23:07

        ΑΓΑΠΗΤΗ ΚΥΡΙΑ ΜΗΝ ΓΕΝΙΚΕΥΕΤΕ ΚΑΙ ΜΗΝ ΙΣΟΠΕΔΩΝΕΤΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ. ΔΕΝ ΠΗΡΑΝ Π.Χ. ΟΛΟΙ ΟΙ ΓΟΝΟΙ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ. ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΕΝΑ ΖΕΥΓΑΡΙ ΕΣΤΩ ΝΙΟΠΑΝΤΡΟ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ;;; ΔΗΛΑΔΗ ΟΙ ΠΟΛΙΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΥΘΥΝΟΙ ΓΙΑ ΟΛΑ ΚΑΙ ΟΙ ΚΥΒΕΡΝΩΝΤΕΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΟΥΔΕΜΙΑ ΕΥΘΥΝΗ;; ΘΥΜΗΘΕΙΤΕ ΛΙΓΟ ΤΟ ΧΡΗΜΑΤΙΣΤΗΡΙΟ;; ΘΥΜΗΘΕΙΤΑΙ ΛΙΓΟ ΤΟ ΚΟΥΡΕΜΑ ΤΩΝ ΜΙΚΡΟΟΜΟΛΟΓΙΟΥΧΩΝ. ΜΕ ΕΓΓΥΣΗ ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ ΑΓΟΡΑΖΑΝ ΤΑ ΟΜΟΛΟΓΑ.....ΞΕΡΩ ΤΙ ΘΑ ΠΟΥΝ ΜΕΡΙΚΟΙ ... ΑΣ ΠΡΟΣΕΧΑΝ!!
        ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΕΤΣΙ ΝΟΜΙΖΕΤΕ.

        • Nietzsche avatar
          Nietzsche @ ΚΑΙΡΟΣΚΟΠΟΣ 12/08/2012 16:39:31

          Τι ΦΩΝΑΖΕΙΣ εσύ;

          Για ...να σε προσέξουμε ή να σε φοβηθούμε;;;

      • akisenv avatar
        akisenv @ ευριδίκη 12/08/2012 02:48:39

        Δεν διαφωνω καθολου ετσι οπως το εθεσες. Πραγματι εγινε παρτυ στην αγορα ακινητων απο εργολαβους, τραπεζες μεσιτες με χρηματα που δεν υπηρχαν ικανοποιονταν φρουδες προσδοκιες και μικροαστικες εμμονες. Και γω ειμαι ενας απο την γενια που πληρωνουν αυτο το παρτυ αφου βλεπω καθε μερα να απαξιωνονται οι σπουδες και η μικρη επενδυση που εκανα σε αυτς για να κανω μια δικη μου δουλεια. Ομως σε αυτη την φαση που ολα εχουν την αξια τους που εχει σημασια να μεινουν ορθιοι οσο το δυνατο περισσοτεροι και μακαρι ολοι, να μην χαθει απο κανενα η δυνατοτητα να σταθει εστω και με ενα σπιτι (προσωπικα δεν εχω καθολου ακινητη περιουσια). Αρκετα εχουν μαζεψει οι τραπεζες, αρκετα εχει επιβαλει η τροϊκα, αρκετα εχουν γινει για να μεινουμε στο ευρω. Πλεον πρεπει, το εχω αναφερει και αλλου, να υπαρξει ενα plan B που δεν θα λαμβανει υποψη του την παρουσια της τροϊκα στην Ελλαδα και θα αντιμετωπιζει την κριση με τροπο αναλογο με εκεινον της Ισλανδιας η της Αργεντινης.... Το να γινεται η Χωρα περα και εξω απο τις οποιες οικονομικες συγκυριες και συνθηκες ενα πιονι στην πολιτικη σκακιερα της πολιτικης Μερκελ για να κερδισει και τις επομενες εκλογες στην πατριδα της ειναι τουλαχιστον προσβλητικο και απαξιωτικο για το καθενα απο μας και για την ιστορια της πατριδας μας.

        • Nietzsche avatar
          Nietzsche @ akisenv 12/08/2012 16:44:01

          Ένα πράγμα να έχετε κατά νου όλοι και, κυρίως, οι νεότεροι:

          Η Ελλάδα είναι η ΜΟΝΑΔΙΚΗ χώρα στην ΕΕ που δεν πέρασε απο Φεουδαρχία και προήλθε το κράτος της από Επανάσταση, οπότε έχει ο καθένας μας μια κάποια ΙΔΙΟ_ΚΤΗΣΙΑ.

          Αυτή είναι ο στόχος, μέσω της Κρίσης, με δικαιολογία το υπαρκτό δημοσιονομικό μας πρόβλημα. Οι κάρτες και τα δάνεια ήταν το "τυράκι".

          • Ο Θείος avatar
            Ο Θείος @ Nietzsche 13/08/2012 12:05:38

            Η Ισπανία έχει σήμερα μεγαλύτερο ποσοστό ιδιόκτητης κατοικίας από την Ελλάδα.
            Η Ελλάδα δεν πέρασε απο Φεουδαρχία;
            Αλήθεια;
            Κι εγώ που νόμιζα ότι 400 χρόνια Οθωμανικής σκλαβιάς (με πασάδες, μπέηδες, αγάδες και τσιφλίκια) ήταν φεουθαρχία ανατολικού τύπου;
            Για τσιφλικάδες που έγιναν μετά το 1910 "αστοί" (αστοί-πιθήκια βεβαίως βεβαίως), δεν έχετε ακούσει;

  30. Orange avatar
    Orange 11/08/2012 14:39:44

    Άν δεν πιστεύετε στις καλές προθέσεις της ΕΕ, βρείτε άλλους δανειστές, με καλύτερες προθέσεις
    ++
    Εσυ τελικα τι ρολο βαρας?

    Σε ποιους "αλλους δανειστες " αποταθηκαμε και μας αρνηθηκαν?

    • akenaton avatar
      akenaton @ Orange 12/08/2012 11:47:58

      Υπάρχει σώφρων άνθρωπος που να πιστεύει ότι θα μας δάνειζε κάποιος τρίτος; Και ποιος θα μπορούσε να ήταν αυτός; Και κυρίως ΓΙΑΤΙ να μας δανείσει; Υπάρχει καμιά απάντηση σε όλα αυτά;

      • Α avatar
        Α @ akenaton 12/08/2012 12:18:20

        Θα μπορούσε να μας δανείσει κάποιος που θα επένδυε συγχρόνως στη χώρα μας αξιοποιώντας τα συγκριτικά της πλεονεκτήματα.
        Δανεισμός χωρίς κίντρο δεν υπάρχει. Μόνοι μας μπορούμε ν΄αναδείξουμε τα κίνητρα και για εξωτερικό δανεισμό και για επενδύσεις. Αλλά ξαναρωτάω, μας επιτρέπει η τρόϊκα να συνάψουμε άλλον δανεισμό χωρίς να τα ¨σπάσουμε¨με την ΕΕ;

        • akenaton avatar
          akenaton @ Α 12/08/2012 13:04:57

          Πως θα γίνει αυτό (να αναδείξουμε τα κίνητρα που λέτε) αφού εμφανιζόμαστε αρνητικοί εκ προοιμίου σε κάθε απόπειρα αλλαγής και μεταρρύθμισης; Με τις υπάρχουσες δομές και "διευκολύνσεις" πιστεύετε ότι θα έρθει κανείς να "πετάξει" τα ζεστά του λεφτά στη χώρα μας;

          • Α avatar
            Α @ akenaton 12/08/2012 13:27:22

            Σ΄αυτό το περιβάλλον και μ΄αυτές τις νοοτροπίες συμφωνώ μαζί σου αγαπητέ akenaton, δεν μπορούμε να πάμε παρακάτω.
            Πρέπει να το ¨πάρουμε όλο από την αρχή¨. Σπάσιμο όλων αυτών των παθογενειών και αλλαγή νοοτροπίας. Αυτό είναι το δυσκολότερο έργο που έχει να επιτελέσει ο Σαμαράς.

          • akenaton avatar
            akenaton @ Α 12/08/2012 13:30:29

            Ακριβώς! Και τότε θα μπορούμε να μιλάμε αλλιώς σε όλους!

      • Ιαπετός avatar
        Ιαπετός @ akenaton 12/08/2012 14:04:25

        ΓΙΑΤΙ να μας δανείσει;

        ΓΙΑΤΙ είμαστε ωραίοι.
        ΓΙΑΤΙ ξέρουμε νά τρώμε τά ξένα χρήματα.
        ΓΙΑΤΙ άν δέν μάς δανείσει, δέν θά καταναλώνουμε τά προϊόντα τους.
        ΓΙΑΤΙ εμείς είμαστε οι απόγονοι τών αρχαίων.
        ΓΙΑΤΙ εμείς ξέρουμε νά ζούμε καί αυτοί όχι.
        ΓΙΑΤΙ άν φύγουμε από τήν ευρωζώνη θά διαλυθούν τά πάντα.
        ΓΙΑΤΙ, σέ τελική ανάλυση, μάς μάθανε νά ζούμε μέ πολλά χρήματα καί τώρα τά θέλουν πίσω; Δέν είναι άδικο;

  31. MAKAO avatar
    MAKAO 11/08/2012 18:10:12

    ΑΠΟΡΩ ,Η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΔΕΝ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟΝ ΤΟΙΧΟ ΜΠΡΟΣΤΑ? ΘΑ ΣΠΑΣΕΙ ΤΑ ΜΟΥΤΡΑ ΤΗΣ...

  32. Bulsara avatar
    Bulsara 11/08/2012 18:17:51

    Αν δεν υπήρχε ο ΣΥΡΙΖΑ (που φταίει και για τα προηγούμενα και για τα τωρινά και θα φταίει και για τα επόμενα, δηλαδή για όλα) δεν θα είχαμε πρόβλημα. Εξάλλου η αναδιαπραγμάτευση έγινε με excellent αποτελέσματα όπως μας επαίνεσε και ο κ. Τόμσεν. Εξάλλου ακόμα και ο Βρούτσης έβαλε μυαλό και τον επαινεί και η Καθημερινή αφότου δήλωσε ότι δεν διανοείται να υπάρχει συνταξιούχος που να παίρνει σύνταξη το αστρονομικό ποσό των 1.400 ευρώ. Αν πείσουμε και τους κρατικοδίαιτους επιχειρηματίες μας να επενδύσουν με λεφτά που θα τους δώσουμε από τις περικοπές (γιατί πάντα συνήθιζαν να επενδύουν με ξένα χρήματα, ακόμα και για την ίδια συμμετοχή τους δεν έβαζαν από τα δικά τους) και επειδή ο κάθε εργαζόμενος θα τους στοιχίζει πλέον κάτω από χιλιάρικο, τότε ... ας τον Τσίπρα να κουρεύεται. Αυτόν άλλωστε τον έχει αναλάβει πότε το Spiegel, πότε οι FT Deutschland και πότε η αντικειμενική και έγκριτη Bild.

    • Νικος avatar
      Νικος @ Bulsara 13/08/2012 09:58:28

      Μια χαρα τα μιλας τα Ελληνικα βλεπω, η μηπως εχεις προσλαβει διερμενεα απο τη Γερμανικη πρεσβεια? ...UFO...
      Μηπως, λεω μήπως, για το δικαιωμα ψηφου θα επρεπε να ειναι υποχρεωτικες εξετασεις απο ψυχιατρο?

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Bulsara 13/08/2012 12:07:37

      Πάντως ο Spiegel τον έβαλε ως δέκατο παρέα με 9 ακροδεξιούς ευρωσκεπτικιστές.
      Προβληματάκι, το image έγινε θρύψαλλα.
      Άκουσα ότι ο Ζίζεκ έπεσε σε κατάθλιψη.

  33. xp avatar
    xp 11/08/2012 18:54:48

    Την δεκαετία 22-32 είχαμε πρωτογενές πλέόνασμα ,παράλληλα με ιδιωτικοποιήσεις (ΟΛΑ :ΝΕΡΟ,ΗΛΕΚΤΡΙΚΟ,ΓΕΩΤΡΗΣΕΙΣ) .Το χρέος αυξανόταν !
    Το 1932 η Ελλάς βάρεσε κανόνι!Διαλύθηκε το Σύμπαν και για πλάκα πήρε την εξουσία ο Μεταξάς! Ιδιο βαρετό έργο.....Η Ευρώπη διακρίνεται για τον κανιβαλισμό της,τα τοπικά συμφέροντα κτλ .Ποιός Σαμαράς ?Θα ανατρέψει την ιστορική ροή? Υβρις!!!

  34. Γιωργος avatar
    Γιωργος 11/08/2012 21:09:39

    Οrange Eκανες ενα λαθος!!!Στη θεση δανειστες βαλε τοκογλυφους!!!Δεν χρειαζομαστε προστατες στη πεινα μας,ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΠΕΙΝΑΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΜΟΝΟΙ ΜΑΣ!!!Εξω........απο τη παραγκα λοιπον!!!!Λαοι που απλωσαν το χερι για ελεειμοσυνη στο τελος εψαχναν να βρουν το χερι τους!!!

  35. MAKAO avatar
    MAKAO 11/08/2012 21:10:56

    ΕΥΡΩ ΛΟΙΠΟΝ ΠΑΣΗ ΘΥΣΙΑ. ΘΥΣΙΑ ΤΩΝ ΥΠΟΛΟΙΠΩΝ ΟΜΩΣ ,ΟΧΙ ΤΗΣ ΕΛΙΤ. ΟΙ ΜΙΣΘΩΤΟΙ , ΟΙ ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΟΙ, ΟΙ ΜΙΚΡΟΜΕΣΑΙΟΙ ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΟΥΝ ΤΟ ΕΥΡΩ ΤΗΣ ΕΛΙΤ. ΑΝ ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ ΤΑ ΜΕΤΡΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΟΝΤΑΙ ΣΤΙΣ ΕΦΗΜΕΡΙΔΕ ΒΛΕΠΕΙΣ ΠΟΙΟΙ ΘΥΣΙΑΖΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΕΥΡΩ.

    • GeorgeK avatar
      GeorgeK @ MAKAO 11/08/2012 23:16:43

      Γιατί οι υπόλοιποι δεν ξυπνάνε επιτέλους? Αναγνωρίζω φυσικά το ελαφρυντικό της χρόνιας με το ζόρι αποβλάκωσης των...Αλλά δεν είναι καιρός?

  36. xp avatar
    xp 11/08/2012 23:05:02

    Το ευρώ δεν είναι αυτοσκοπός .....Αρκετά με το παραμύθι.Σοβαρή ανάλυση κόστους-ωφελειών .

    • Afroditi P. avatar
      Afroditi P. @ xp 12/08/2012 17:08:41

      Το ευρώ μπορεί να μην είναι αυτοσκοπός.. είναι όμως ΦΕΤΙΧ !

      Δεν είπαμε, ότι η Ελλάδα πρέπει να μείνει στο ευρώ ΠΑΣΗ ΘΥΣΙΑ?

      Και τι είναι το φετίχ? (Ακολουθεί ορισμός από βικιλεξικό):

      ''
      αντικείμενο ή πλάσμα (συνήθως ζώο) που λατρεύεται από διάφορους πολιτισμούς για τις υπερφυσικές του ιδιότητες
      (μεταφορικά) η απόδοση ανύπαρκτων ιδιοτήτων σε ένα αντικείμενο, συχνά -αλλά όχι πάντα- για ερωτική ικανοποίηση

      το φετίχ του είναι οι κόκκινες γόβες (τον διεγείρουν σεξουαλικά)
      το φετίχ τους ειναι το χρήμα (το λατρεύουν σαν κάτι θεϊκό) ''

      - Οταν λοιπόν λατρεύεις κάτι θεϊκό, όπως το ευρώ, δεν ζητάς λογικές εξηγήσεις ΓΙΑΤΙ πρέπει να θυσιαστούν οι Ελληνες πρός χάριν του ευρώ.
      Απλά, οι φετιχιστές που πήραν την ψήφο του ελληνικού λαού ΑΚΡΙΒΩΣ για να μας κρατήσουν στο ευρώ, κάνουν αυτό ΠΑΣΗ ΘΥΣΙΑ .( Χωρίς βέβαια, απόλυτες εγγυήσεις ότι θα το πετύχουν κιόλας)

      Το είχαν πεί και διακυρήξει άλλωστε οι άνθρωποι χιλιάδες φορές , σε κανάλια και ραδιόφωνα, πρίν τις εκλογές.

  37. ΕΛΛΗΝ avatar
    ΕΛΛΗΝ 12/08/2012 00:22:55

    ''.........................Οι αναλυτές της ALPHA Bank, που συνήθως είναι ακριβείς στις προβλέψεις τους, εκτιμούν ότι................. στο τέλος του 2012 ίσως έχουμε και οριακό πρωτογενές πλεόνασμα!..................''

    Και τότε γιατί καθόμαστε και μας απαυτώνουν ??????????????

    Και δεν τους στέλνουμε από εκεί που ήρθαν???????????

    Αλλά ξέχασα πρέπει να ολοκληρωθεί το έργο.

    Να πάρουν τις κερδοφόρες επιχειρήσεις για 1 ευρώ την κάθε μία.......

    Και να πάρουν την ''περιουσία'' του Έλληνα πολίτη το μοναδικό σπίτι και κατοικία αφού απαιτούν να σταματήσει η προστασία κατά των πλειστηριασμών..............

    Άκουσον - άκουσον οι Τράπεζες σώζονται με τα δικά μου χρήματα (μειώσεις μισθών - συντάξεων -απολύσεις.......)για να έρθουν και να μου πάρουν το σπίτι.

    Σαμαρά κάντα όλα αυτά για να μπεις στην ιστορία δίπλα στον GAP.!!!!!

  38. Nietzsche avatar
    Nietzsche 12/08/2012 18:03:23

    «Robert M u n d e l l: η διαβολική ευφυΐα πίσω από το ευρώ», (επιγραμματικά, είπε):

    «H NOMIΣMATIKH ENΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΕΜΟΣ ΜΕ ΆΛΛΑ ΜΕΣΑ (!!!)»

    “Το ευρώ τοποθετεί τη νομισματική πολιτική ΠΕΡΑΝ της εμβέλειας των πολιτικών”

    Για τον αρχιτέκτονα του ευρώ, η απομάκρυνση των ΕΚΛΕΓΜΕΝΩΝ ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ από τα μ α κ ρ ο ο ι κ ο ν ο μ ι κ ά και ο εξαναγκασμός σε απορρύθμιση ήταν μέρος του σχεδίου

    “Η ν ο μ ι σ μ α τ ι κ ή πειθαρχία επιβάλλει τη δημοσιονομική πειθαρχία ΚΑΙ στους πολιτικούς”

    "Η ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΔΕΝ ΘΑ ΑΦΗΝΟΤΑΝ ΝΑ ΠΑΡΕΜΒΑΙΝΕΙ ΣΤΗΝ ΑΓΟΡΑ"

    Και όταν εμφανίζονται ΚΡΙΣΕΙΣ, οι αφοπλισμένες οικονομικά χώρες δεν μπορούν να κάνουν πολλά εκτός από το να καταργήσουν εξ ολοκλήρου τις κρατικές ρυθμίσεις, να ΙΔΙΩΤΙΚΟΠΟΙΗΣΟΥΝ τις δημόσιες επιχειρήσεις μαζικά...
    ~~~~~~~~~~~~~~

    «Robert M u n d e l l: η διαβολική ευφυΐα πίσω από το ευρώ», Greg Palast, “The Guardian”

    Η ιδέα ότι το ευρώ έχει “αποτύχει” είναι επικίνδυνα α φ ε λ ή ς. Το ευρώ κάνει ακριβώς ό,τι είχε προβλέψει και είχε σχεδιάσει ο δημιουργός του –και το πλουσιότατο 1% που το υιοθέτησε.

    Ο δημιουργός είναι ο Ρόμπερτ Μάντελ, οικονομολόγος του Πανεπιστημίου του Σικάγου. Ο αρχιτέκτονας των “οικονομικών της προσφοράς” είναι τώρα καθηγητής στο Πανεπιστήμιο της Κολούμπια, αλλά τον γνώριζα μέσω των σχέσεών του με τον καθηγητή μ ο υ στο Σικάγο, Μίλτον Φ ρ ί ν τ μ α ν, πολύ πριν η έρευνα του Μάντελ για τα νομίσματα και τις ισοτιμίες οδηγήσουν στο σχέδιο για την ευρωπαϊκή νομισματική ένωση και το κοινό ευρωπαϊκό νόμισμα.

    Τότε ο Μάντελ ενδιαφερόταν περισσότερο για τη διαρρύθμιση του μπάνιου του. Ο καθηγητής Μάντελ που είχε ένα Νόμπελ και μια αρχαία βίλα στην Τοσκάνη, μου είπε μαινόμενος:
    “Δεν μου επιτρέπουν ούτε μια τουαλέτα να φτιάξω. Υπάρχουν κανονισμοί που μου λένε να μην έχω τουαλέτα σ’ αυτό το χώρο. Μπορείς να το φανταστείς;”
    Βεβαίως και δεν μπορώ. Όμως δεν έχω μια αρχαία ιταλική βίλα, συνεπώς δεν μπορώ να φανταστώ την απογοήτευση που προκαλούν οι ΚΡΑΤΙΚΟΙ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΙ για την τοποθέτηση ουροδοχείων σε τέτοια κτίρια.

    Ο Μάντελ, όμως, ένας Καναδο-αμερικανός που πρεσβεύει το “κάνω ό,τι θέλω”, σκόπευε να μην αφήσει έτσι τα πράγματα. Να εμφανιστεί με ένα όπλο που θα ΔΙΕΛΥΕ τους κρατικούς κ α ν ό ν ε ς και τις εργασιακές ρ υ θ μ ί σ ε ι ς. (Πραγματικά μισούσε τους συνδικαλισμένους υδραυλικούς που ζητούσαν πολλά χρήματα για να μετακινήσουν το θρόνο του.)
    “Είναι πολύ δύσκολο να απολύεις εργάτες στην Ευρώπη”, παραπονιόταν. Η απάντησή του: ΤΟ ΕΥΡΩ.

    Το ευρώ θα έκανε τη δουλειά του ΟΤΑΝ οι ΚΡΙΣΕΙΣ θα έπλητταν τις οικονομίες, εξηγούσε ο Μάντελ. Α φ α ι ρ ώ ν τ α ς τον ΕΛΕΓΧΟ του ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΣ από τις κ υ β ε ρ ν ή σ ε ι ς, οι αντιπαθείς, ασήμαντοι, Ε Κ Λ Ε Γ Μ Ε Ν Ο Ι αξιωματούχοι ΔΕΝ θα μπορούσαν να χρησιμοποιήσουν κεϊνσιανές νομισματικές και δημοσιονομικές πολιτικές ΓΙΑ ΝΑ βγάλουν μια χώρα από την ύφεση.

    “Το ευρώ τοποθετεί τη νομισματική πολιτική ΠΕΡΑΝ της εμβέλειας των πολιτικών”, έλεγε. “Και χ ω ρ ί ς δημοσιονομική πολιτική, ο μ ό ν ο ς τρόπος για να διατηρήσουν οι χώρες θέσεις εργασίας είναι μέσω της ανταγωνιστικής ΜΕΙΩΣΗΣ των ΚΑΝΟΝΙΣΜΩΝ για τις επιχειρήσεις”.

    Αναφερόταν στους εργασιακούς νόμους, στις περιβαλλοντικές ρυθμίσεις και βεβαίως στους φόρους. Όλα αυτά θα σαρώνονταν με το ευρώ. Η ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΔΕΝ ΘΑ ΑΦΗΝΟΤΑΝ ΝΑ ΠΑΡΕΜΒΑΙΝΕΙ ΣΤΗΝ ΑΓΟΡΑ– ή στις υδραυλικές εγκαταστάσεις.

    Όπως σημειώνει ένας άλλος νομπελίστας, ο Πολ Κ ρ ο ύ γ κ μ α ν, η δημιουργία της Ευρωζώνης παραβίασε τον βασικό οικονομικό κανόνα που είναι γνωστός ως “βέλτιστη νομισματική ζώνη”. Αυτός ήταν ένας κανόνας που ε π ι ν ό η σ ε ο Ρ. Μάντελ. Όμως, δεν φαίνεται να ενοχλείται καθόλου. Για τον Μάντελ, το ευρώ δεν αποσκοπούσε στο να καταστήσει την Ευρώπη μια ισχυρή, ενοποιημένη οικονομική μονάδα. Κυρίως είχε να κάνει με τον Ρέιγκαν και τη Θάτσερ.

    “Ο Ρ. Ρέιγκαν δεν θα είχε εκλεγεί πρόεδρος χωρίς την επιρροή του Μάντελ”, έγραψε κάποτε ο Τζουντ Βανίσκι στη Wall Street Journal. Τα οικονομικά της προσφοράς στα οποία διακρίθηκε ο Μάντελ έγιναν ο θεωρητικός οδηγός για τα ρ ε ϊ γ κ α ν ό μ ι κ ς – ή όπως τα αποκαλούσε ο Τζορτζ Μπους “ΒΟΥΝΤΟΥ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ”: τη μ α γ ι κ ή πίστη στα γιατροσόφια της ελεύθερης αγοράς που ενέπνευσαν και τις πολιτικές της Μάργκαρετ Θ ά τ σ ε ρ.

    Ο Μάντελ μου εξήγησε ότι το ευρώ αποτελεί ένα τμήμα των ρεϊγκανόμικς:
    “Η νομισματική πειθαρχία ε π ι β ά λ λ ε ι τη δημοσιονομική πειθαρχία ΚΑΙ στους π ο λ ι τ ι κ ο ύ ς”.

    Και όταν εμφανίζονται ΚΡΙΣΕΙΣ, οι αφοπλισμένες οικονομικά χώρες δεν μπορούν να κάνουν πολλά εκτός από το να καταργήσουν εξ ολοκλήρου τις κρατικές ρυθμίσεις, να ΙΔΙΩΤΙΚΟΠΟΙΗΣΟΥΝ τις δημόσιες επιχειρήσεις μαζικά, να μειώσουν τους φόρους (σσ, σε επιχειρήσεις και χρηματοπιστωτικό κεφάλαιο) και να στείλουν το ευρωπαϊκό κοινωνικό κράτος στα αζήτητα.

    Έτσι, βλέπουμε ότι ο (ΜΗ ε κ λ ε γ μ έ ν ο ς) Ιταλός πρωθυπουργός Μάριο ΜΟΝΤΙ απαιτεί “μεταρρύθμιση” της εργατικής νομοθεσίας στην Ιταλία για να καταστήσει πιο εύκολο για τους εργοδότες όπως ο Μάντελ να απολύουν τους υδραυλικούς της Τοσκάνης. Ο Μάριο ΝΤΡΑΓΚΙ (ΜΗ ε κ λ ε γ μ έ ν ο ς) επικεφαλής της Ευρωπαϊκής Κεντρικής Τράπεζας καλεί για “διαρθρωτικές μεταρρυθμίσεις” — ένας ε υ φ η μ ι σ μ ό ς για σχέδια σ υ ν τ ρ ι β ή ς των ε ρ γ α σ ι α κ ώ ν δικαιωμάτων. Μιλούν για μια νεφελώδη θεωρία που λέει ότι η “εσωτερική υποτίμηση” σε κάθε χώρα θα τις κάνει όλες πιο ανταγωνιστικές. (σσ: ΜΗ ε κ λ ε γ μ έ ν ο ς ήταν και ο Παπαδήμος μας!).

    Ο Μόντι και ο Ντράγκι δεν μπορούν να εξηγήσουν αξιόπιστα πώς μπορεί να κερδίσει οποιαδήποτε χώρα ανταγωνιστικό πλεονέκτημα , αν όλες οι χώρες στην Ευρώπη κάνουν όλο και πιο φθηνό το εργατικό δυναμικό τους. Όμως, δεν χρειάζεται να εξηγούν την πολιτική τους. Απλώς βάζουν τις αγορές να κάνουν τη δουλειά παίζοντας με τα ομόλογα κάθε χώρας. ΕΞ ΟΥ και H NOMIΣMATIKH ENΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΕΜΟΣ ΜΕ ΆΛΛΑ ΜΕΣΑ.

    Η ΚΡΙΣΗ στην Ευρώπη και οι φλόγες στην Ε λ λ ά δ α έχουν δημιουργήσει εκείνη τη θερμή λάμψη που ο φιλόσοφος -βασιλιάς των υποστηρικτών της προσφοράς, ο Τζόζεφ Σουμπέτερ, ονόμαζε “δημιουργική καταστροφή”. Ο οπαδός του Σουμπέτερ και απολογητής της ελεύθερης αγοράς Τόμας Φρίντμαν πήγε στην Αθήνα για να δει το “πρόχειρο τέμενος” της καμένης τράπεζας όπου π έ θ α ν α ν τρεις άνθρωποι μέσα στη φωτιά που προκλήθηκε από εμπρηστικές επιθέσεις κάποιων αναρχικών και άδραξε την ευκαιρία για να κάνει κατήχηση περί π α γ κ ο σ μ ι ο π ο ί η σ η ς και της ε λ λ η ν ι κ ή ς “α ν ε υ θ υ ν ό τ η τ α ς”.

    Οι φλόγες, η μαζική ανεργία, το ΞΕΠΟΥΛΗΜΑ ΔΗΜΟΣΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ θα φέρουν υποτίθεται αυτό που ο Φρίντμαν αποκαλεί “αναγέννηση” της Ελλάδας και τελικά όλης της Ευρωζώνης. Έτσι ο Μάντελ και όλοι εκείνοι που έχουν αρχαίες βίλες θα μπορούν να βάζουν τους καμπινέδες τους όπου γουστάρουν.

    Το ευρώ, παιδί του Μάντελ, όχι μόνο δεν έχει αποτύχει, α ν τ ι θ έ τ ω ς έχει επιτύχει πιο πολύ από το πιο τρελό όνειρο του δημιουργού του.
    Μετάφραση Σ.Ε.
    (tometopo gr)

  39. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 13/08/2012 22:05:48

    η επαναδιαπραγμάτευση έχει σκοπό και νόημα μόνο αν οδηγήσει σ' ένα ρεαλιστικό πρόγραμμα προσαρμογής το οποίο θα εξασφαλίζει την ανάπτυξη της χώρας και όχι την εξαθλίωσή της.

  40. sawas avatar
    sawas 13/08/2012 23:38:14

    @ Ιθαγενης

    Ενδιαφέρων το θέμα και η Μανισια λογική. Μερικά στατιστικά στοιχειά από την γερμανική υπηρεσία στατιστικής τα όποια δεν είναι δυστυχώς επικαιροποιημένη.
    Αν θέλεις να δεις το ποσοστό που δίνεται στην εκπαίδευση σε αναλόγια του ΑΕΠ εδώ:
    https://www.destatis.de/DE/ZahlenFakten/LaenderRegionen/Internationales/Thema/Tabellen/Basistabelle_BildAusg.html

    Ο αριθμός μαθητών πρωτοβάθμιας σε αναλόγια εκπαιδευτικών εδώ:
    https://www.destatis.de/DE/ZahlenFakten/LaenderRegionen/Internationales/Thema/Tabellen/Basistabelle_SchuelerPrim.html
    Ο αριθμός μαθητών δευτεροβάθμιας σε αναλόγια εκπαιδευτικών εδώ:
    https://www.destatis.de/DE/ZahlenFakten/LaenderRegionen/Internationales/Thema/Tabellen/Basistabelle_SchuelerSek.html

    Συνοπτικά στην δευτεροβάθμια φαίνεται σε μέσο όρο όλης της Ευρώπης 10,7 (min 6 – max 24) μαθητές ανά εκπαιδευτικό η Ελλάδα να έχει 8μ/εκ.
    Στην πρωτοβάθμια φαίνεται σε μέσο όρο 13,9μ/εκ (min 6 – max 30) στην Ευρώπη η Ελλάδα να έχει 10μ/εκ.

    Λέω φαίνεται διότι η στατιστική απεικόνιση είναι προβληματική ως προς τον τρόπο συλλογής στοιχείων, δηλαδη:
    Α) Προβλήματα ανακύπτουν όταν καταγράφονται και τα νησιά με εξ αντικειμένου δυσανάλογο αριθμό μαθητών και εκπαιδευτικών
    Β) Σε όλα τα σχολειά πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας (δημόσια και ιδιωτικά) σύνολο 16000 (http://users.sch.gr/mpratis/2010/st5.pdf, http://www.alfavita.gr/artro.php?id=26069) υπολογίζεται και ο/η διευθυντής και η διευθύντρια σαν εκπαιδευτικός που όμως δεν ασκεί κατά πλειονότητα τέτοια καθήκοντα παρά αναλώνεται με τα διοικητικά . Εδώ μπορείς να ταιριάξεις κάπως και την ανάγκη για 14000 αναπληρωτές.
    Γ) Υπάρχουν επίσης παρά πολλοί εκπαιδευτικοί αποσπασμένοι στις υπηρεσίες πρωτοβάθμιας/δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης (δε έχω κάποιο στοιχείο) η στο υπουργείο παιδείας (αν θυμάμαι καλά περίπου 500 άτομα) τα οποία στην στατιστική λογίζονται ως εκπαιδευτικοί!!!!!!!!!
    Το σύνολο των εκπαιδευτικών το 2007 (http://stats.oecd.org/Index.aspx?DatasetCode=RPERS) ανέρχεται σε 202000 άτομα. Τώρα, τι σοι στατιστική είναι αυτή που βάζει στο τσουβάλι ΟΛΟΥΣ και τους διαιρεί με κάποιον αριθμό, δεν ξέρω. Αυτό που γνωρίζω είναι πως με την στατιστική μπορείς να αποδείξεις τα πάντα αν θέλεις και ειδικά αν είσαι ο Μάνος.
    Θα ήταν καλό να γίνει μια πιο προσεκτική καταγραφή του των αναγκών και να μην χρησιμοποιούνται αόριστα παραδείγματα και γενικόλογα συμπεράσματα για την εντύπωση και μόνο του φιλοθεάμων κοινού.

    Για τα υπόλοιπα θέματα δεν έχω ακόμη στοιχεία. Αλλά με τον καιρό ποιος ξέρει, μπορεί να βρούμε.