#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
02/01/2011 07:12
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τέρμα τα αγγλικά στη Γερμανία



Η Γερμανία αγρίεψε για τα καλά. Πάνε οριστικά οι εποχές που εξαιτίας των ενοχικών της συνδρόμων, το έπαιζε καλή με όλους. Και πιο ειδικά με τους Αγγλο-αμερικανούς. Σήμερα, εκτός από τη κυριαρχία της στην ΕΕ, και το ότι το παίζει (επειδή μάλλον είναι) αφεντικό στην ευρωζώνη, βλέπουμε να αναδύεται και μια, δειλή αρχικά, επιστροφή στον περίφημο γερμανικό σωβινισμό που επί δεκαετίες αποτελούσε ταμπού. Η Γερμανία πάνω απ’ όλα, κλπ.

Έτσι, ο υπουργός συγκοινωνιών της χώρας Thomas Ramsauer, σε αντίθεση με τον Έλληνα ομόλογό του κο Ρέππα, που ασχολείται με πολύ σοβαρότερα ζητήματα(!), αποφάσισε πως στο εξής θα πρέπει να σταματήσει η εισβολή των αγγλικών λέξεων και όρων στη γερμανική κουλτούρα. Για αυτό και ήδη άρχισε την αντικατάσταση των αγγλικών λέξεων και φράσεων, που χρησιμοποιούνταν από τις υπηρεσίες των οποίων προϊσταται, με γνήσια γερμανικά.

Για παράδειγμα, αντί για τη λέξη Ticket, θα χρησιμοποιείται πλέον η λέξη Fahrscheinen, κ.ο.κ. Μάλιστα θα σταματήσει και η χρήση της λέξης stop στις οδικές πινακίδες.

Όπως ισχυρίζεται ο Ramsauer, έχει δεχτεί πολλά αιτήματα από  ψηφοφόρους, οι οποίοι θέλουν την οριστική απομάκρυνση της αγγλικής από τη Γερμανία.

S.A. -The Local

http://www.thelocal.de/politics/20101229-32095.html?utm_source=twitterfeed&utm_medium=twitter

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΣΤΡΑΤΟΣ avatar
    ΣΤΡΑΤΟΣ 02/01/2011 07:54:24

    Με συγχωρείτε πάρα πολύ αλλά αυτό είναι μάλλον κόμπλξ. Δηλαδή θα αλλάξει και τους όρους goal ή offside κλπ. Επισκέφθηκα το μουσείο ιστορίας της Γερμανίας στο Βερολίνο και δεν υπήρχε ούτε οδηγός ούτε βιβλίο στ΄ αγγλικά. Καλό αυτό ή κακό; Εάν κάθε κράτος χρησιμοποιούσε μόνο τη δική του γλώσσα στα μουσεία φαντάζεστε τι θα γινόταν; Και τα ενοχικά συμπλέγματα της Γερμανίας δεν αλλάζουν με λέξεις. Με πράξεις....

    • Κρης avatar
      Κρης @ ΣΤΡΑΤΟΣ 02/01/2011 08:58:27

      goal δεν λένε ούτε το γράφουν
      tore ( τόοορ ) λέει ο εκφωνητής
      και tore αναγράφει ο φωτεινός πίνακας
      και μάλιστα δεν γράφουν πχ 2-1 αλλα 2:1
      Σαν νεαρός μαθητής γκρουμ ( μεταφορά αποσκευών ) σε μεγάλο
      ξενοδοχείο δεν μίλαγαν αλλη γλώσσα εκτός και αν φτάναμε στο αμήν.
      Γαλλικά του σχολείου εγώ και λίγα τουριστικά αγγλικά
      και ενώ αρκετοί ήξεραν τις γλώσσες μου απαντούσαν στα Γερμανικά
      Μόνο πχ αν τους πήγαινα σε δωμάτιο με θέα το .... βουνό ενώ ήξεραν
      ότι ειχαν πληρώσει ''θάλασσα'' κάνανε την ανάγκη φιλότιμο και πετάγανε 2-3 άλλες λέξεις .
      Από πριν 30 χρόνια αυτά.

      @@@

    • JOHN avatar
      JOHN @ ΣΤΡΑΤΟΣ 02/01/2011 12:23:12

      Δεν ειναι κομπλεξ Στρατο ειναι ουσια!Οι Γερμανοι προβαλουν την ισχυ τους με καθε μεσο. Απωτερο στοχο εχουν ν αποκτησουν καποτε και στρατιωτικη ισχυ και να δημιουργησουν πολεμικη μηχανη τετοια ωστε οπου αυτοι νομιζουν οτι ειναι αναγκαιο να επιβαλονται και δια της βιας,οπως ακριβως εκαναν και στο παρελθον!

    • A.M. avatar
      A.M. @ ΣΤΡΑΤΟΣ 02/01/2011 13:30:30

      Μια χαρά κάνουν!
      Μια χαρά!

      Θυμάμαι ένα βράδυ πριν 25 χρόνια στο Μοναστηράκι να πίνω μπύρες με έναν Γάλλο για 5 ώρες και να προσπαθούμε να συννενοηθούμε αυτός μιλώντας γαλλικά - που εγώ δεν καταλάβαινα γρί - και εγώ αγγλικά.
      Μου έφτιαχνε σχέδια, παντομίμες αλλά αγγλικά δεν μίλαγε, ούτε λέξη.
      Και κάπου ξημερώματα και μάλλον με την βοήθεια της μπυροποσίας και αφού ήθελε να μου πεί μια ιστορία για το που πολέμησε ο παππούς του στον Α' Βαλκανικό πόλεμο στην Θεσσαλονίκη άρχισε να μου μιλάει .. αγγλικά!
      Και όταν τον ρώτησα έξαλλος και εκτός εαυτού «γιατί παιδευόμαστε τόσες ώρες αφού γνωρίζεις αγγλικά» τι μου απάντησε; «Επειδή τα γαλλικά είναι ανώτερη γλώσσα απ τα αγγλικά!». Και .. φρίκαρα εντελώς! τότε.. τώρα βλέπω πόσο δίκιο είχε ένας 25χρονος να μην καταδέχεται να μιλάει αγγλικά.

      Βλέπεις οι άνθρωποι που σέβονται την χώρα τους σέβονται και την γλώσσα τους και δεν την αλλάζουν με άλλη ακόμα και αν γνωρίζουν άλλες γλώσσες.

      Εμείς βέβαια ως μελλοντικά γκαρσόνια των βορειοευρωπαίων συνεταίρων μας σε λίγο θα ξεχάσουμε εντελώς και τα ελληνικά αντί να μιλάμε απλώς 4 επιπλέον ξένες γλώσσες για να βρίσκουμε δουλειά και για νάμαστε in.

  2. ΣΠΥΡΟΣ avatar
    ΣΠΥΡΟΣ 02/01/2011 08:19:58

    ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ Η ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΤΗΣ ΓΕΡΜΑΝΙΑΣ.

    ΟΠΟΤΕ ΟΙ ΔΟΡΥΦΟΡΕΣ ΧΩΡΕΣ,πχ ΕΛΛΑΔΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΠΙΛΕΞΕΙ ΜΕ
    ΠΟΙΟΝ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΣΤΟΙΧΙΖΕΤΑΙ,ΜΕ ΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ η ΜΕ ΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ.

    ΤΕΡΜΑ Η ΠΛΕΥΣΗ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ ΣΕ ΔΥΟ ΒΑΡΚΕΣ,ΑΜΕΡΙΚΗΣ η ΕΥΡΩΠΗΣ.

    ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΠΟΛΥ ΑΥΤΟ!!!!!!

    • A.M. avatar
      A.M. @ ΣΠΥΡΟΣ 02/01/2011 13:20:12

      Συμφωνώ.

      • http://chomatery.blogspot.com avatar
        http://chomatery.blogspot.com @ A.M. 02/01/2011 14:01:37

        μακάρι κι εμείς να είχαμε το σθένος να κάνουμε τα αντίστοιχα στην Ελλάδα. Το πρόβλημα είναι ότι θα παρεξηγηθεί ο πρωθυπουργός μας, επειδή απεμπολούμε την μητρική του γλώσσα....

        • Polydoros avatar
          Polydoros @ http://chomatery.blogspot.com 04/01/2011 14:48:25

          Φίλε μου, δεν απεμπόλησε τη μητρική του γλώσσα ο Jeffrey καθόλου. Η μητέρα του είναι εβραιοαμερικανίς και η γιαγιά του Εβραία. Και σ'αυτή την γλώσσα ο Πρωθυπουργός της Ελλάδος αισθάνεται σαν στο σπίτι του.

          Με εκτίμηση,
          Πολύδωρος

    • alfisti avatar
      alfisti @ ΣΠΥΡΟΣ 02/01/2011 16:29:37

      Έμενα δε μου αρέσει και πολύ αυτό! Είναι απολύτως και προσφάτως τεκμηριωμένο ότι όποτε στη Γερμανία υπήρχε άνοδος του σωβινισμού, ο κόσμος αλλά και ειδικότερα η Ευρώπη μπήκε σε τεράστιες περιπέτειες...

    • Kostas D avatar
      Kostas D @ ΣΠΥΡΟΣ 02/01/2011 19:25:01

      Συμφωνω κι εγω!!

      • Kostas D avatar
        Kostas D @ Kostas D 02/01/2011 19:26:12

        Η απαντηση μου για τον Σπυρο
        Συμφωνω κι εγω!!

  3. Τσακαλωτος avatar
    Τσακαλωτος 02/01/2011 08:29:28

    Αλλα λεει το αρθρο, αλλιως τα ερμηνευεις με μπολικο αντιαμερικανισμο. Γνωριζουμε ξενες γλωσσες φιλε μου.

  4. neotera avatar
    neotera 02/01/2011 09:01:27

    Το κόμπλεξ του ραγιά ανήκει σ' εκείνους που θεωρούν ανώτερα τα αγγλικουλια, από τα γαλλικούλια που προτιμούσαν παλιά, ή από τα γερμανικά, ή τα ρώσικα, τα κινέζικα και βεβαίως ασυγκρίτως ανώτερα από τα ελληνικά, τα οποια μιλά ένας λαός που λίγο πολύ δεν πρέπει να υπάρχει...
    Εχει γίνει σαφές ότι οι αγγλοαμερικανοι χρησιμοποιούν τη γλώσσα τους μαζύ με τον σκουπιδοπολιτισμό των μμε ως όπλο για να κατακτήσουν την υφήλιο.
    Σημειωτέον πάντως, ότι απ' όλη την Ευρώπη μόνον εδω πετυχαίνουν το σκοπό τους...

  5. pagkratinos avatar
    pagkratinos 02/01/2011 09:21:52

    ΣΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΤΟ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ ΤΗΣ ΕΙΣΒΟΛΗΣ ΑΓΓΛΙΚΩΝ ΣΤΗΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΜΗ ΧΡΗΣΗ ΕΧΕΙ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΕΣ ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΑΠΟ ΟΤΙ ΕΔΩ.
    ΕΖΗΣΑ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΔΙΑΒΑΖΩ ΑΚΟΜΗ ΕΦΗΜΕΡΙΔΕΣ ΚΑΙ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΕΣ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΓΙΑΥΤΟ.
    ΤΟ ΚΟΙΝΟ ΑΛΦΑΒΗΤΟ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΓΓΛΟΥΣ ΔΕΝ ΒΟΗΘΑ. ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ ΝΑ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΑΥΤΟΥΣΙΕΣ ΑΓΓΛΙΚΕΣ ΛΕΞΕΙΣ ΣΤΑ ΚΕΙΜΕΝΑ ΤΟΥ ΤΥΠΟΥ ΠΧ. ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΤΟ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΙΧΝΟΣ ΠΙΝΑΚΙΔΑΣ ΣΤΑ ΑΓΓΛΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΒΛΑΚΕΙΑ

  6. Twins avatar
    Twins 02/01/2011 10:03:48

    Την προηγούμενη φορά που υπήρξε δίλημα Αγγλίας/Αμερικής ή Γερμανίας εμείς σαφέστατα διαλέξαμε τους πρώτους και κάναμε το σωστό.

    Ας γίνει και η Αγγλική επίσημη γλώσσα του Κράτους μας, οπως ειναι και στην Κύπρο.

    • KM avatar
      KM @ Twins 02/01/2011 10:32:50

      Καλημέρα κυρία Διαμαντοπούλου.

      • man8os avatar
        man8os @ KM 02/01/2011 13:40:00

        ++++

    • λολα avatar
      λολα @ Twins 02/01/2011 11:15:26

      γιατι λοιπόν δεν πας μια κι οξω στην Βρετανία δίδυμε???
      Καλό θα μας κάνεις, ένας μ@@@ας λιγότερο
      Στους αγγλους δεν νομιζω να κανεις καλό βεβαια, μια και τυποι σαν κι εσενα εχουν την ταση να δολοφονουν όχι μόνο την Ελληνική, μα και την Αγγλική γλώσσα. (βλέπε την αρχηγό σου την (Χ)αννουλα που τα αγγλικά της είναι ακόμα χειρότερα και απο τα ελληνικά της και μας παριστανει και τη διεθνίστρια τρομάρα της.

    • Nemecis_Kwn avatar
      Nemecis_Kwn @ Twins 02/01/2011 13:40:11

      τα αγγλικ σεν ειναι επισημη γλωσσα στη κυπρο κανεισ λαθος

      • yiannos avatar
        yiannos @ Nemecis_Kwn 02/01/2011 20:59:23

        είναι η Ελληνική και η Τουρκική.
        στην Ελλάδα (και σε αυτό το site) υπάρχει τόσο ενδιαφέρον για την Κύπρο (δήθεν εθνικό θέμα) πουνομίζουν ότι επίσημη γλώσσα είναι η Αγγλική...

    • occultist avatar
      occultist @ Twins 02/01/2011 22:17:01

      Twins είπε:
      ""Ας γίνει και η Αγγλική επίσημη γλώσσα του Κράτους μας οπως ειναι και στην Κύπρο""
      Ας βρούμε και εμείς φυσικό αέριο όπως και στην Κύπρο.:)

  7. Στέργιος avatar
    Στέργιος 02/01/2011 10:27:15

    Τέρμα τα αγγλικά στη Γερμανία.
    Εγώ προσωπικά, όποτε μιλάω για τη Γερμανία, μιλάω στα "γαλλικά".

  8. LATIN AMERICA avatar
    LATIN AMERICA 02/01/2011 10:27:38

    Η περιοδος πριν το δευτερο παγκοσμιο πολεμο ερχεται....! "Οικονομικο Reich...."
    "Germany never changes....."

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ LATIN AMERICA 02/01/2011 10:46:03

      Πριν τον Β' όσον αφορά τα οικονομικά, πριν τον Α' όσον αφορά τις φιλοδοξίες του Ράϊχ.

      Αλλά πάντα εντυπωσιάζομαι πάντα πώς όλοι αμέσως σκίζονται να προτιμήσουν την μία ξενομανία έναντι της άλλης. Το ποιά γλώσσα γίνεται "διεθνής" γλώσσα το καθορίζει το εμπόριο και η διεθενέις συναλλαγές και η ευελιξία της γλώσσας. Η αγγλική είναι Γερμανική γλώσσα που αφομοίωσε λίγα λατινικά, αρκετά σκανδιναβικά, πολλά Γαλλικά, έχει και τα ελληνικούλια της, και παρ όλη τον παραλογισμό σε πολλές λέξεις και γραφές της είναι "αποτελεσματική" και σίγουρα βόηθησε σε αυτό η ψυχαγωγία του Αμερικανικού κινηματογράφου.

      Θα ήθελα να δω παιδάκια να βλέπουν star wars στα γερμανικά, ή τις κόττες των Βορείων Προαστείων ή της ...Μαγκουφάνας να ψωνίζουν σε Einkaufszentrum αντί σε Mall.

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ archaeopteryx 02/01/2011 10:47:49

        Ποιός ξέρει που είναι η Μαγκουφάνα; χαχαχχάαα
        Ή ποιός ξέρει γιατί καταργήθηκε το πολυτονικό λίγο μετά τον λαοπρόβλητο ΑΓΠ;

        • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
          ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ archaeopteryx 02/01/2011 14:03:59

          Hταν 23 Νοεμβρίου του 1981, ο πρώτος μήνας της κυβέρνησης Ανδρέα Παπανδρέου, όταν θεσπίστηκε με το προεδρικό διάταγμα 297/1982 (που ακολούθησε) το μονοτονικό σύστημα ορθογραφίας, τόσο στη διοίκηση όσο και στην εκπαίδευση. Σύμφωνα με αυτό καταργούνται τα δυο πνεύματα (ψιλή και δασεία, όσοι δεν τα θυμούνται) και οι δυο από τους τρεις ΕΠΙΣΗΜΟΥΣ τόνους, στην πραγματικότητα χρησιμοποιούνταν μόνο δυο (περισπωμένη και βαρεία λέγονταν οι τόνοι που καταργήθηκαν). Έτσι, το μόνο τονικό σημάδι παραμένει η ΟΞΕΙΑ.

          Η μεγαπυτερη συνομωσια εναντιον την Ελλαδας.

          ΠΠ

          • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
            ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 02/01/2011 14:05:18

            ο Λαος δεν ξεχνα τι σημαινει η Δασεια !! χαχαα

            ΠΠ

          • http://chomatery.blogspot.com avatar
            http://chomatery.blogspot.com @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 02/01/2011 17:03:49

            συνομωσία και έγκλημα μαζί....

          • FILODIMOS avatar
            FILODIMOS @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 03/01/2011 01:36:06

            Μήπως οι αρχαίοι ειχαν τόνους και πνεύματα ? Αν όχι τότε θποθέτω ότι αυτουπονομεύοντο ή μήπως υπήρχε δάκτυλος Δαρείου ή Ξέρξου?

        • 321 avatar
          321 @ archaeopteryx 02/01/2011 14:09:32

          1) Πεύκη
          2) Computer-wise...

          • archaeopteryx avatar
            archaeopteryx @ 321 02/01/2011 14:41:24

            αληθεύει ότι φύγαμε από το πολυτονικό επειδή τα νέα εκδοτικά του Μπομπολα και του Λαμπράκη δεν το σήκωναν;

        • στελιος avatar
          στελιος @ archaeopteryx 02/01/2011 15:44:45

          πευκη!

        • Κοντη Λιζα avatar
          Κοντη Λιζα @ archaeopteryx 03/01/2011 00:57:49

          Χρόνια πολλά σε όλους. Πολυσχιδείς και εξαιρετικοί οι προβληματισμοί σου αρχαίε.

          Πεύκη;

        • SPYROS ANT avatar
          SPYROS ANT @ archaeopteryx 23/01/2011 18:34:58

          Μαγκουφάνα είναι η σημερινή Πεύκη! Όσο για τη χρήση των γλωσσών, καλό θα ήταν να είμαστε πρακτικοί. Σε όλες τις χώρες. Θεωρώ τους σοβινισμούς της γλωσσικής καθαρότητας εντελώς παράλογους. Το πιο λογικό, και στη Γερμανία, θα ήταν μια τετράγλωσση επιγραφή, όπως στην πρώην Αν. Γερμανία.
          Γερμανικά - Αγγλικά - Γαλλικά - Ρωσικά.
          Εναλλακτική πρόταση, προσαρμοσμένη στην ευρωπαϊκή πραγματικότητα: Όπως στα διαβατήρια, υποχρεωτικά κάθε επιγραφή να αναγράφεται σε όλες τις επίσημες γλώσσες της ΕΕ, οπουδήποτε μέσα στην Ευρωπαϊκή Επικράτεια, όσο και αν στοιχίσει αυτό. Όλοι έχουν τα ίδια δικαιώματα επικοινωνίας.

      • Nikitas avatar
        Nikitas @ archaeopteryx 04/01/2011 11:21:39

        "Θα ήθελα να δω παιδάκια να βλέπουν star wars στα γερμανικά, ή τις κόττες των Βορείων Προαστείων ή της …Μαγκουφάνας να ψωνίζουν σε Einkaufszentrum αντί σε Mall."

        Γιατί; Που ψωνίζουν τώρα; Στο Media Market ή στο Media MARKT;

  9. ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα avatar
    ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα 02/01/2011 11:11:57

    Οι λέξεις που θα αρχίσει θα είναι στο υπουργείο του:
    Task Force-------Projektgruppe
    Deadline---------Abgabetermin
    Inhouse Meeting-----hauseigenes Seminar
    Public Private Partnership----Öffentlich-Privaten Partnerschaft
    Laptop------------Klapprechner
    Tickets--------Fahrscheine

    Αυτός κάνει χειμερινά αθλήματα-όχι ποδήλατο
    http://img828.imageshack.us/img828/9814/hbgyfbcvpxgenr1100xa.jpg

    Τα μυνήματα και τα τηλέφωνα που λαμβάνει συμφωνούν 100% με αυτή του
    την άποψη. "100 Prozent Zustimmung"

    • λοτοφαγος avatar
      λοτοφαγος @ ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα 02/01/2011 12:12:18

      Zylinder - Topf
      Telefon- Fernsprecher

      • λοτοφαγος avatar
        λοτοφαγος @ λοτοφαγος 02/01/2011 12:13:51

        Οι ελληνικες λεξεις θα μεινουνε η μονο της αγγλικες θα παρει η μπαλλα?

      • λοτοφαγος avatar
        λοτοφαγος @ λοτοφαγος 02/01/2011 12:16:47

        Υπαρχει και γερμανικη γραφη [γοτθικη = Fraktur] για τους σκληροπυρηνικους.. ετσι "bye bye english characters"

        πολυ γελιο

      • ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα avatar
        ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα @ λοτοφαγος 02/01/2011 12:17:57

        Zylinder---κύλινδρος
        telefon ---telefon

  10. λολα avatar
    λολα 02/01/2011 11:19:10

    http://www.youtube.com/watch?v=ogtKNWxrww4

  11. Rotarmist avatar
    Rotarmist 02/01/2011 11:26:05

    Καποιοσ επρεπε να κανει την αρχη.
    Εμεις ως γνησιο προτεκτορατο βεβαια και με νοοτροποια δουλου το βλεπω δυσκολο να ακολουθησουμε. Τι θα γινουμε χωρις TopModel kai Master Chef?
    DEUTSCHLAND ERWACHE.

  12. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 02/01/2011 11:32:37

    Πολύ καλά κάνει η Γερμανία.

    Το πρώτο πράγμα που κάνει κάθε χώρα που θέλει και το ΕΝΝΟΕΙ να ΕΙΝΑΙ ελεύθερη είναι: δική της σημαία, δική της γλώσσα, δικό της νόμισμα.

    • A.M. avatar
      A.M. @ αλλενάκι 02/01/2011 13:35:05

      Έεετσι!!!

  13. Κοινὸς νοῦς avatar
    Κοινὸς νοῦς 02/01/2011 11:40:20

    Ἀντὶ νὰ ἐρίζομε ὑπὲρ τῆς μιᾶς ἢ τῆς ἄλλης ξενομανίας, ἂς στρωθοῦμε νὰ μελετήσομε καὶ νὰ διδάξομε στὰ σχολειά μας πλήρως τὴν δική μας γλῶσσα - χωρὶς τὰ κουτσουρέματα ποὺ νομοθέτησε ὁ γλωσσικὸς λαϊκισμὸς τῶν λογῆς πολιτικάντηδων. Τότε θὰ ἀποκτήσομε καὶ τὸ ὑπόβαθρο γιὰ τὴν συγκροτημένη μελέτη καὶ ἐκμάθηση καὶ ἄλλων γλωσσῶν.

  14. φωτεινη avatar
    φωτεινη 02/01/2011 11:42:54

    γιατι ηταν ανορθογραφος και ανεπιδεκτος μαθησεως ο μικρος πριγκιπας;

  15. Misha avatar
    Misha 02/01/2011 11:49:00

    Από μακριά ακούγονται καθαρά και πάλι οι ερπύστριες των Πάντσερ και φτάνει η τσίκνα από τους «πράσινους» φούρνους που θα αντικαταστήσουν εκείνους τους παλιομοδίτικους στο Μπούχενβαλντ.

    Το παραμύθι του Χάνσελ και της Γκρέτελ είχε προβλέψει ώστε η δέσμια μικρή να είναι τσαούσα και να ρίξει τη γριά γκιόσα στη μασίνα , πριν αυτή προλάβει να τελειώσει το σατανικό σχέδιο της ... Ποιος θα παίξει τη Γκρέτελ μπροστά στο Δ Ράιχ;

  16. Νίκος avatar
    Νίκος 02/01/2011 11:51:23

    Μη μου πείτε! Απαράδεκτον, οποίος εθνικισμός να θέλουν να μιλούν ...την γλώσσα τους δίχως τους "δικούς τους" ραγιάδες να τους λένε πόσο...πισωδρομικοί είναι. Απεναντίας, εδώ στο διεθνοβλαχομπουρδελιστάν όπου αντί κοινής γώσσας μιλάμε...ό,τι μας καπνίσει, και που δεν μπορούμε να συννενοηθούμε για στοιχειώδη πράγματα, ως μεταπρατες κοιτάμε να εισάγουμε όποια μπούρδα μας έρχεται απ' έξω, κυρίως δε κονσερβοποιημένες ιδέες.
    ΤΟ ΑΡΝΗΤΙΚΟ ΜΑΣ ΙΣΟΖΥΓΙΟ ΕΙΝΑΙ ΠΡΩΤΙΣΤΩΣ ΙΣΟΖΥΓΙΟ ΙΔΕΩΝ, ΑΥΤΕΚΤΙΜΗΣΗΣ ΚΑΙ ΕΘΝΙΚΗΣ ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑΣ. Όλα τα άλλα, έπονται και αποτελούν επιφαινόμενα μιας άρρωστης κάστας εξαρτημένων -για όλα απ' έξω- ανθρώπων.
    Καλή Χρονιά.

  17. ruddock avatar
    ruddock 02/01/2011 11:53:27

    Όταν είχα πάει στην Ισπανία μαρτύρησα την ώρα και τη στιγμή : οι άνθρωποι είναι ανόητοι,ΔΕΝ ΜΙΛΑΝΕ ΑΓΓΛΙΚΑ !!!
    Πόσο χαζός πρέπει να είναι κάποιος για να βλέπει το ζήτημα σωβινιστικά!
    Η Αγγλική είναι η πιο απλή γλώσσα,με ένα άρθρο,χωρίς πτώσεις όπως τα γερμανικά,χωρίς συντακτικό όπως τα γερμανικά,χωρίς πολλά ακαδημαϊκά που παρατηρούμε στα Γερμανικά (τα οποία μαθαίνονται κι αυτά εύκολα,αρκεί να κατανοήσουμε ότι είναι σχεδόν όμοια στη σύνταξη με τα αρχαία Ελληνικά).
    Η Αγγλική επικράτησε επειδή είναι απλή και εύκολη στη χρήση για να συνεννοηθούν δύο άνθρωποι,δεν απαιτεί γνώσεις πυρηνικής φυσικής,είναι πάρα πολύ απλή.Γι'αυτό όποιον δεν μιλάει Αγγλικα (όχι λόγω του ότι δεν είχε την ευκαιρία να μάθει,αλλά επειδή τα βρίσκει ...δύσκολα!!),τον θεωρώ ελαφρώς ανόητο,σαν τους Ισπανούς περίπου,που δεν μπορούν να κατανοήσουν απλά πράγματα.
    Εδώ μιλάνε Αγγλικά μέχρι και οι Κινέζοι ή οι Αβορίγινες,αλλά οι Ισπανοί το χαβά τους.
    Έτσι και οι Γερμανοί λοιπόν,στο δρόμο που χάραξε ο ένας και μοναδικός τους Αδόλφος,πάνε να κάνουν τα εύκολα δύσκολα.
    Κι αυτό λόγω εθνικής "υπερηφάνειας" που λέμε.
    Εγώ ηλιθιότητα το λέω.
    Ακόμη και τη γάτα μου να ρωτήσω,στα Αγγλικά θα μου απαντήσει,σιγά τη δύσκολη γλώσσα και σιγά τη μύτη που θα μας πέσει αν το κάνουμε.

    • ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
      ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ @ ruddock 02/01/2011 12:21:00

      Ακόμη απλούστερη ...η νοηματική.

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ ruddock 02/01/2011 12:28:25

      Τα αγγλικά είναι η πιο απλή γλώσσα, sure...

      Up until recently, any debate between proponents and opponents of High Frequency Trading would typically be represented by heated debates of high conviction on either side, with discussions rapidly deteriorating into ad hominem attacks and the producer screaming 'cut to commercial' to prevent fistfights. Luckily, all this is about to change. In a research paper by Reginald Smith of the Bouchet Franklin Institute in Rochester titled "Is high-frequency trading inducing changes in market microstructure and dynamics?" the author finds that he "can clearly demonstrate that HFT is having an increasingly large impact on the microstructure of equity trading dynamics. Traded value, and by extension trading volume, fluctuations are starting to show self-similarity at increasingly shorter timescales. Values which were once only present on the orders of several hours or days are now commonplace in the timescale of seconds or minutes. It is important that the trading algorithms of HFT traders, as well as those who seek to understand, improve, or regulate HFT realize that the overall structure of trading is influenced in a measurable manner by HFT and that Gaussian noise models of short term trading volume fluctuations likely are increasingly inapplicable." In other words, the author finds ample evidence that during the past decade (on the NASDAQ) and especially since the 2005 revision of Reg NMS (on the NYSE), stock trading increasingly demonstrates "self similar" fractal patterns, resulting in volatility surges, recursive feedback loops, and a market structure which is increasingly becoming a product of the actual trading mechanism. In the process, as demonstrated by a Hurst Exponent gravitating increasingly further away from 0.5 (i.e., Brown Noise territory), the Markov Process nature of stock trading is put under question, and thus the whole premise of an efficient market has to be reevaluated. Simply said: HFT has been shown to affect the fairness of trading.
      The paper is, needless to say, a must read for everyone who has an even passing interest in stock trading and market regulation (alas, yes, that would mean the SEC, and Congress). And while one of the key qualities of the paper is presenting the history and implications of High Frequency Trading, and its rise to market dominance primarily as a result of the revision of Reg NMS, allowing stock trading to become a free for all for every algo, and ECN/ATM imaginable, the key findings are what makes it unique. In analyzing stochastic processes and fractal phenomena, and concluding that the Hurst Exponent of transactions that involve less than 1,500 shares per trade (and especially less than 250 - a distinct subdomain relegated to HFT strategies) is no longer 0.5, the author validates the skepticism of all those who for over a year (such as Zero Hedge) have claimed that the direct and increasing involvement of HFT is an de-evolutionary process that is leading to increasing market fragmentation, self-sameness, destabilization, and volatility, offset merely by allegedly improved liquidity, which incidentally disappears on a moment's notice when the negative side-effects of HFT overwhelm the positive, such as was the case on May 6. Furthermore, the authors find that the type of fractal recursive feedback loops inspired by increasing HFT participation lead to spikes in correlation: "Correlations previously only seen across hours or days in trading time series are increasingly showing up in the timescales of seconds or minutes." And due to the implied fractal nature of trading (think standing waves, fern leaves, sandy beaches, and all other goodies unleashed upon the world courtesy of Benoit Mandelbrot), it appears investors now have to consider such quixotic issues as Lorenzian Attractors when it comes to simple trading. What is most troubling, is that micro similarities, as postulated by non-linear theory, tend to rapidly evolve into massively scaled topological disturbances, and thus a few simple resonant trades can rapidly avalanche into a major market destabilizing event.... such as that seen on May 6.
      While the math of the article is a little daunting, and the author appears to derive a peculiar satisfaction from throwing the Riemann Zeta function in the general mathematical stew (incidentally, being sufficiently high to allow at least a valiant effort at proving the Riemann Hypothesis, we hope some of our more industrious readers take it upon themselves to venture and pocket the generous proceeds from the Millennium Prize, for which we will be content to receive a mere pittance as a donation for proffering this forum), the observations and conclusions are water tight

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ αλλενάκι 02/01/2011 13:35:33

        έλα τώρα... διάλεξες κείμενο... Βρες το ίδιο σε άλλη γλώσσα... Να δεις πόσες σελίδες θές...

        • αλλενάκι avatar
          αλλενάκι @ archaeopteryx 02/01/2011 14:10:55

          τυχαία δειγματοληψία,
          μόνο γλωσσικός πρωτογονισμός δεν είναι τα αγγλικά

        • Χαρίλαος avatar
          Χαρίλαος @ archaeopteryx 02/01/2011 21:40:01

          Στην αρχαία Ελληνική θα ήταν συντομώτερα!

    • A.M. avatar
      A.M. @ ruddock 02/01/2011 13:43:00

      @ruddock
      Το τι είναι απλό και το τι είχε έχει σχέση με το τι διδάχτηκες και το τι δεν διδάχτηκες στο σχολείο σου.
      Όσο για τους Ισπανούς.. τους ζηλεύω!
      Μακάρι όποιος ήθελε να έρθει Ελλάδα να αναγκάζονταν να μάθει και Ελληνικά ή να έχει και διερμηνέα - Έλληνα εννοείται! να μειώσουμε και την ανεργία - επ' αμοιβή για να συννενοείται.

      Και κυρίως μακάρι η εκμάθηση της αγγλικής από Έλληνες πολίτες να είχε ως προαπαιτούμενο την ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΓΝΩΣΗ της ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ! και σε περίπτωση που αυτή η γνώση κρίνονταν ανεπαρκής να απαγορεύονταν σε Έλληνα η εκμάθηση οποιασδήποτε άλλης ξένης γλώσσας.

      Αλλά πού;

      • A.M. avatar
        A.M. @ A.M. 02/01/2011 13:44:41

        * το τι είναι απλό και το τι όχι....

    • Professor Moriarty avatar
      Professor Moriarty @ ruddock 02/01/2011 14:14:32

      Αυτό το παραμύθι ότι η Αγγλική είναι οι πιό απλή γλώσσα το ακούω και γελάω. Υπάρχει και η αντίστροφη θεωρία που λέει ότι οι οι πιό πρωτόγονες και ανεξέλικτες γλώσσες έχουν πολλές κλίσεις, εγκλίσεις, γένη, ονόματα και ρήματα εξειδικευμένα, στερούμενες αφαιρετικών εννοιών. Αν είναι έτσι, τότε τα Κινέζικα είναι η πιό πλούσια γλώσσα. Ως έναν βαθμό ο μινιμαλισμός και η αφαίρεση είναι προϊόντα εξέλιξης και εκλέπτυνσης της γλώσσας. Τα Αγγλικά είναι γλώσσα που εξελίσσεται όσο καμιά άλλη τους τελευταίους αιώνες. Έχει τεράστια ζωντανή λογοτεχνία επί σειρά αιώνων. Και είναι η γλώσσα της σύγχρονης τεχνολογίας.

      Όσο για τα Αγγλικά, πιστεύω ότι πολύ πιό έυκολα μπορεί κάποιος ξένος να μιλήσει καλά Γαλλικά, ή και Γερμανικά, αλλά καλά Αγγλικά, με τίποτε! Είναι τόσο ιδιωματική γλώσσα, με τόσο λεπτές αποχρώσεις, που για να την μιλήσεις καλά πρέπει να είσαι γέννημα θρέμμα. Είναι και θέμα προφοράς. Ο Henry James έλεγε ότι αυτός που μπορεί να επιβληθεί σε ένα Λονδρέζικο σαλόνι, μπορούσε να επιβληθεί σε ολόκληρο τον κόσμο. Μιλούσε προφανώς για τον χειρισμό της γλώσσας, το στυλ, και το πόσο ετοιμόλογος έπρεπε να ήσουν.

      Και σήμερα για ποιά Αγγλικά μιλάμε; Της Αγγλίας του Νότου, των midlands, του Yorkshire, της Ανατολικής ακτής των ΗΠΑ, της Δυτικής ακτής των ΗΠΑ; Της Αυστραλίας; Τα αφροαμερικάνικα;

      Ναι, όλοι μπορούν να μιλήσουν κουτσά-στραβά αγγλικά, αλλά να μιλήσουν καλά Αγγλικά είναι πάρα πολύ δύσκολο.

      • Αρκάς avatar
        Αρκάς @ Professor Moriarty 02/01/2011 21:56:33

        Συμφωνώ! Και επί της ουσίας καμία γλώσσα δεν είναι εύκολο να την μάθεις σε βάθος.

    • Νίκος avatar
      Νίκος @ ruddock 02/01/2011 16:22:34

      Σύμφωνα με τη δική σου λογική, επειδή μπορούμε να συννενοούμαστε με 100 κραυγές και λέξεις να καταργήσουμε και τη γλώσσα. Άκου απλά τα Αγγλικά... Σας έχουν λοβοτομήσει όλους. μου φαίνεται τα συμφέροντα.

    • lampros avatar
      lampros @ ruddock 02/01/2011 17:32:48

      Όταν είχα πάει στην Ισπανία μαρτύρησα την ώρα και τη στιγμή : οι άνθρωποι είναι ανόητοι,ΔΕΝ ΜΙΛΑΝΕ ΑΓΓΛΙΚΑ !!!

      Τι λες ρε φίλε;

      Λες και έκαναν την χώρα τους για να εξυπηρετούν τουρίστες...

  18. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 02/01/2011 11:56:24

    Κάποτε, η διεθνής γλώσσα ήταν τα ελληνικά, αργότερα τα λατινικά. Σήμερα, καλώς ή κακώς είναι τα αγγλικά. Μας αρέσει δεν μας αρέσει έτσι είναι. Αύριο μπορεί να γίνουν τα κινεζικά. Ποιος ξέρει; Οποιαδήποτε προσπάθεια να πολεμηθεί η όποια διεθνής γλώσσα είναι σαν να τα βάζουμε με ανεμόμυλους. Μάταιη.

    • lampros avatar
      lampros @ Strange Attractor 02/01/2011 17:39:28

      Κάποτε, η διεθνής γλώσσα ήταν τα ελληνικά, αργότερα τα λατινικά. Σήμερα, καλώς ή κακώς είναι τα αγγλικά. Μας αρέσει δεν μας αρέσει έτσι είναι. Αύριο μπορεί να γίνουν τα κινεζικά. Ποιος ξέρει; Οποιαδήποτε προσπάθεια να πολεμηθεί η όποια διεθνής γλώσσα είναι σαν να τα βάζουμε
      με ανεμόμυλους. Μάταιη.

      Πολλά λογικά λάθη:

      Αφού οι «διεθνείς γλώσσες» όπως λες αλλάζουν, χθες η μία, αύριο η άλλη, το συμπέρασμα που θα έπρεπε να βγάλεις είναι το αντίθετο: Ότι η προσπάθεια δηλαδή να πολεμηθεί μια διεθνής γλώσσα αποδίδει. Π.χ. η προσπάθεια των Αγγλο-αμερικανών να επιβάλλουν την γλώσσα τους έπιασε.

      Δεύτερον, «Οποιαδήποτε προσπάθεια να πολεμηθεί η όποια διεθνής γλώσσα είναι σαν να τα βάζουμε με ανεμόμυλους. Μάταιη». Και ποιός είπε ότι οποιαδήποτε προσπάθεια να πολεμηθεί μια διεθνής γλώσσα αποβλέπει στην ολική της εξάλειψη; Δηλαδή η προσπάθεια να απαγορευτούν τα αγγλικά από τις πινακίδες των καταστημάτων στη χώρα μας, θα ήταν μάταιη επειδή τα αγγλικά θα παρέμεναν διεθνής γλώσσα; Εγώ λέω ότι αντίθετα θα ήταν πολύ χρήσιμη προσπάθεια και εύκολο να πετύχει ―αρκεί η αυστηρή εφαρμογή ενός νόμου.

      Τρίτον, έχουν παραδείγματα χωρών που πολέμησαν τον «πολιτισμικό ιμπεριαλισμό» της μιας «διεθνούς» γλώσσας ιδιαίτερα αποτελεσματικά. Κοντινό μας παράδειγμα η Γαλλία. Αλλά και όλη η Ευρώπη, το πράττει πολύ πιο αποτελεσματικά από εμάς.

      Τέταρτον, το «μάταιη» δεν είναι και τίποτα του θανατά. Και η αντίσταση στις Θερμοπύλες «μάταιη» ήτανε. Πολλοί προτιμάνε να χάσουν με μάταιη αντίσταση παρά να παραδωθούν.

  19. Νικόλας avatar
    Νικόλας 02/01/2011 12:00:56

    Το ότι στην Ελλάδα οι νέοι μιλάμε πλέον σίγουρα 2 γλώσσες δεν ξέρω αν έγινε από την κάποια ξενομανία που τυχό μπορεί να είχαν οι δικοί μας αλλά μπορεί να έγινε και από το ότι είμαστε μία τουριστική χώρα...να μου πεις τώρα και η Γαλλία και η Ισπανία είναι πιο τουριστικές χώρες από εμάς αλλά όντως αν πας εκεί και δεν ξέρεις την γλώσσα τους είναι λίγο μαρτύριο!

    Στο Κεμπέκ εδώ και χρόνια έχει γίνει ακριβώς το ίδιο (μέχρι και την ταμπέλα του STOP έβαλαν στα γαλλικά και στα σχολεία η διδασκαλία της Αγγλικής είναι σε πολύ χαμηλό επίπεδο) και το αποτέλεσμα ήταν οι Γάλλοι να μιλάνε μόνο Γαλλικά και τα παιδιά των μεταναστών 3...Αγγλικά, Γαλλικά και τη γλώσσα των δικών τους, έτσι από αντίδραση και να παίρνουν τις καλές δουλειές!

  20. Rotarmist avatar
    Rotarmist 02/01/2011 12:07:26

    Νομιζω οτι υπαρχει μια διαφορα μεταξυ μιας οιασδηποτε διεθνους γλωσσας και το τι πρεπει να ομιλειται και να γραφεται στην καθε χωρα.
    Καποτε ξηλωσαμε την πινακιδα Piccadilly απο την Πανεπιστημιου.
    Εκτοτε ( απο το '81 και μετα) η επισημη γλωσσα μας εγινε η Αγγλικη με τον πρωθυπουργο της χωρας να μιλαει μονο αγγλικα και να συλλαβιζει απο κειμενο ελληνικα.

    • Νικόλας avatar
      Νικόλας @ Rotarmist 02/01/2011 12:11:39

      Στην Ελλάδα (επειδή έχουμε το δικό μας αλφάβητο) κάτω από τις ελληνικές λέξεις υπάρχουν πάντα και οι αντίστοιχες με λατινικά γράμματα...αλλά έχουν το ίδιο μέγεθος...αυτό ναι εμένα μου είναι περίεργο στην όψη!

  21. UEP avatar
    UEP 02/01/2011 12:19:36

    εγω παρατηρω στο γλωσσικο ζητημα οτι ακομα και το χολιγουντ σε πολλες ταινειες και σειρες χρησιμοποιει ολο και περισσοτερες ελληνικες λεξεις(και μαλιστα οχι μονο στο αυστηρο επιστημονικο και φιλοσοφικο πεδιο αλλα και σε πολλες αλλες χρησεις γιατι πολυ απλα καταλαβαινουν ποσο τονιζεται η ακριβεια των νοηματων με τα ελληνικα).αυτο το απλο κανουν οι κατα αλλα αχαρακτηριστοι αμερικανοι που ειναι ομως πολυ πιο εξυπνοι απ'τους γερμανους κατα τη γνωμη μου.

  22. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 02/01/2011 12:32:19

    Σε όποιον από εμάς, που μέσα στα πλαίσια ενός κακώς εννοούμενου εθνικισμού, επιμένει στην γλωσσική απομόνωση, καταργώντας την αγγλική, προτείνω να δοκιμάσει και πολιτισμική απομόνωση. Δηλαδή να ακούει μόνο ελληνικά τραγούδια, να βλέπει μόνο ελληνικά σίριαλ, ελληνικό κινηματογράφο, να διαβάζει αποκλειστικά ελληνικά βιβλία, να αρχίσει να φορά και πάλι φουστανέλλες και τσαρούχια, κ.ο.κ. Να μη περιορίζουμε τον σωβινισμό μόνο στη γλώσσα. Λογικό δεν είναι; Και δύσκολο;

    • A.M. avatar
      A.M. @ Strange Attractor 02/01/2011 13:54:26

      Με την προϋπόθεση της καλής γνώσης της ελληνικής γλώσσας
      και ως δευτερεύουσα επιλογή δεν είναι κακό να γνωρίζει κάποιος αγγλικά
      ..αν και νομίζω πως καλύτερο είναι να αρχίσει να μαθαίνει κινέζικα.

      • Misha avatar
        Misha @ A.M. 02/01/2011 14:01:05

        ΑΜ

        κατά τη γνωμη μου για να διδαχθεί καποιος άλλη γλωσσα πλην της ελληνικής θα έπρεπε να μπορεί να διαβάζει Ομηρο από το πρωτότυπο, και μόνο μετά από πιστοποιηση αυτης της γνωσης να επιτρέπεται να διδαχθεί εγγλέζικα, γοτθικά ή εσπεράντο.

        • A.M. avatar
          A.M. @ Misha 02/01/2011 14:13:02

          @Misha
          Συμφωνώ.

          • A.M. avatar
            A.M. @ A.M. 02/01/2011 14:18:26

            ..και συμπληρώνω ότι..
            αν και είχα διδαχθεί Όμηρο στο πρωτότυπο όταν στην Ιθάκη πριν χρόνια ένας Γερμανός άρχισε να μου απαγγέλει απ ' έξω το «Άνδρα μοι ένεπε μούσα πολύτροπον..» και ένα κατεβατό στίχους ακόμα, τον άκουγα με ανοιχτό το στόμα σαν χάνος και ντρεπόμουν που το είχα πεί ότι είμαι Έλληνας.

    • Νίκος avatar
      Νίκος @ Strange Attractor 02/01/2011 16:25:33

      Δεν έχεις δίκιο Αρχαίε. Αυτό συμβάινει διότι ΔΕΝ ΠΑΡΑΓΟΥΜΕ ΤΙΠΟΤΑ πολιτισμικό πλεον. Είμαστε καταναλωτες. Και ως τέτοιος σκέφτεσαι αυτή τη στιγμή. Απο πού και ως πού η χρήση της Ελληνικής οδηγεί στην απομόνωση;

    • lampros avatar
      lampros @ Strange Attractor 02/01/2011 17:47:15

      Σε όποιον από εμάς, που μέσα στα πλαίσια ενός κακώς εννοούμενου εθνικισμού, επιμένει στην γλωσσική απομόνωση, καταργώντας την αγγλική, προτείνω να δοκιμάσει και πολιτισμική απομόνωση. Δηλαδή να ακούει μόνο ελληνικά τραγούδια, να βλέπει μόνο ελληνικά σίριαλ, ελληνικό κινηματογράφο, να διαβάζει αποκλειστικά ελληνικά βιβλία, να αρχίσει να φορά και πάλι φουστανέλλες και τσαρούχια, κ.ο.κ. Να μη περιορίζουμε τον σωβινισμό μόνο στη γλώσσα. Λογικό δεν είναι; Και δύσκολο;

      Δύσκολο μόνο λόγο πλύσης εγκεφάλου από τον πολιτισμικό ιμπεριαλισμό.

      Και για έναν άλλο λόγο: δεν αφήνει η αγορά να υπάρχουν ελληνικά τραγούδια και σήριαλ και βιβλία. Και εδώ απομιμήσεις ξένων σε κακές μεταγλωτίσεις έχουμε ―ελληνόφωνα, όχι ελληνικά.

      Η Ελλάδα κάποτε έβλεπε ελληνικό κινηματογράφο, διάβαζε ελληνικά βιβλία, άκουγε ελληνική μουσική και, ακόμα, φόραγε και ελληνικά ρούχα, ναι. Και τα μεγάλα κράτη ακόμα το κάνουν ―καταναλώνουν τον δικό τους πολιτισμό σε πολύ μεγαλύτερο ποσοστό, Κίνα, Ιαπωνία, Γαλλία, Γερμανία, κλπ.

      Και βέβαια η Αμερική. Δεν υπάρχει χώρα που να «εισάγει» λιγότερο πολιτισμό από την Αμερική. Ο Αμερικάνος για να ακούσει ξένο τραγούδι ή να διαβάσει ξένο βιβλίο, ή να δεί ξένη ταινία πρέπει να είναι ο «κάρα» ψαγμένος...

    • Χαρίλαος avatar
      Χαρίλαος @ Strange Attractor 02/01/2011 21:59:17

      Αυτό πρέπει νά γίνει φίλε μου για να αποτοξινοθούμε. Χωρίς τις υπερβολές για τις φουστανέλλες και τα τσαρούχια. Δεν τόχεις πάρει χαμπάρι ότι μέσα στο σχέδιο είναι η διάλυση και ο αφελληνισμός της παιδείας. Και δεν έχει καμμία σχέση η μόρφωση με την παραμόρφωση που μας σερβίρουν με την εξ ηπα σαβούρα των ταινιών της βίας, της τσόντας και της προπαγάνδας... και των serials που μόνο ηλίθιοι κάθονται και τα βλέπουν. Ελπίζω ότι δεν συγκαταλέγεσαι σε αυτούς....

      Χαρίλαος

      • Χαρίλαος avatar
        Χαρίλαος @ Χαρίλαος 02/01/2011 22:05:17

        Το σχόλιό μου είναι για τον strange attractor...

  23. ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΣΤ. avatar
    ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΣΤ. 02/01/2011 12:50:10

    ΑΝΤΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΜΑΣ ΜΟΝΟ ΕΛΛΗΝΙΚΑ,ΦΤΑΝΕΙ ΤΑ ΑΓΓΛΙΚΑ,ΤΟ ΚΑΚΟ ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΟΤΙ Ο ΓΑΠ ΜΟΝΟ ΑΓΓΛΙΚΑ ΜΙΛΑΕΙ!!!.ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΜΕ ΑΥΤΟΝ???.ΟΙ ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ ΜΕ ΛΙΓΟΤΕΡΑ ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΤΑ ΜΑΘΕΝΑΙ!!ΑΥΤΟΣ ΤΟΝ ΧΑΒΑ ΤΟΥ.

  24. Professor Moriarty avatar
    Professor Moriarty 02/01/2011 12:59:13

    Αυτό οι Γάλλοι το έχουν κάνει εδώ και δύο δεκαετίες. Είχαν μάλιστα συστήσει και επιτροπή στην Γαλλική Ακαδημία, αν δεν κάνω λάθος, για να καθαρίσει την τεχνική ορορλογία από τις αγγλικές προσμίξεις. Επίσης απαγορεύονται τα ξενόγλωσσα ονόματα σε καταστήματα. Γιατί είναι περίεργο όταν το κάνουν οι Γερμανοί; Γλωσσικά οι Γάλλοι είναι πιό σοβινιστές από τους Γερμανούς. Και ιστορικά ο Γαλλικός εθνικισμός προϋπήρξε και έγινε μάλιστα αιτία ανόδου του Γερμανικού εθνικισμού.

    Κάτι ανάλογο πρέπει να γίνει και εδώ. Και πρώτα από όλα πρέπει να απαγορευθεί αυτό το αγγλοβλαχοκιτς με τα ξενόγλωσσα ονόματα σε σκυλάδικα, καφετέριες, μπαράκια κλπ. που δίνει εντύπωση Σιγκαπούρης και Χογκ-Κογκ σε βαλκανική έκδοση.

    • Misha avatar
      Misha @ Professor Moriarty 02/01/2011 13:11:35

      Μα «ανηκομεν εις την Δύσιν» και περιμέναμε τον «έκτο στόλο» περιχαρείς δια να κινηθεί η αγορά των λιμανιών μας.
      Πώς θα επικοινωνήσουμε με τους προστάτες μας χωρίς να μιλούμε την γλώσσα τους;

    • Professor Moriarty avatar
      Professor Moriarty @ Professor Moriarty 02/01/2011 13:46:00

      Απορώ, Μίσα, στην Δημητσάνα, στην Κοζάνη, ή στο Διδυμότειχο ποιόν έκτο στόλο περιμένουν. Το φοιτηταριάτο με βάση εισαγωγής το 3 και τίποτε εγχώριους κτηνοτρόφους περιμένουν. Δεν είμαστε στην Τρούμπα της δεκαετίας του πενήντα. Και το αστείο είναι ότι όταν μπορούσε να επικαλεσθείς αυτήν την "λειτουργική" εξήγηση, στην Ελλάδα υπήρχε αυθεντική Ελληνική ψυχαγωγία, μουσική, κινηματογράφος κλπ. Ο πλήρης αφελληνισμός της Ελλάδος άρχισε σταδιακά από την μεταπολίτευση και η ολοκληρωτική άλωση έγινε την δεκαετία του 80, τότε που είμασταν "εθνικά υπερήφανοι" και ο ηγέτης απεκύρηττε το "ανήκομεν εις την Δύσιν" με δυτικοευρωπαϊκές επιδοτήσεις και υπερδανεισμό.

      Στον εσώτερο ελλειμματικό ψυχισμό μας ως έθνος μάλλον πρέπει να αναζητηθεί η αιτία και όχι στον "πολιτιστικό ιμπεριαλισμό" που έλεγαν οι Κνίτες της μεταπολίτευσης. Και φοβάμαι ότι πολλές υστερικές κραυγές εναντίον ο,τιδήποτε Αμερικανικού, Γερμανικού, ή ευρύτερα "δυτικού", αντανακλούν έλλειμμα, και όχι περίσσεια, εθνικής αυτοπεποίθησης.

      • Professor Moriarty avatar
        Professor Moriarty @ Professor Moriarty 02/01/2011 13:49:44

        "απεκήρυττε"

      • Misha avatar
        Misha @ Professor Moriarty 02/01/2011 13:57:41

        Prof

        Πήγα πριν λιγα χρόνια σε χωριό της Ηπείρου και στη μέση της πλατείας είδα να έχει μετατραπεί ενα καταπληκτικό πετροχτιστο οίκημα σε μπαράκι με ουίσκια και τζαζ και άλλες τέτοιες αμερικανιές.
        Noμίζω πως υπάρχει συστημικός ευρωλιγουρισμός και δυτικολαγνεία από τη Βαυαροκρατία και ένθεν που έχει παραγινει με την αναπαραγωγή της από τηλεξεφτιλας από το 1990 και ένθεν.

        • Maya avatar
          Maya @ Misha 02/01/2011 18:29:07

          Καλά, πώς είναι δυνατόν να μη σ' αρέσει η τζαζ;!!!;

          http://www.youtube.com/watch?v=FEPFH-gz3wE

          • Χαρίλαος avatar
            Χαρίλαος @ Maya 02/01/2011 22:18:15

            Εμένα παρ' ότι μ' αρέσει, μπορώ να ζήσω και χωρίς τζαζ... Αλλά αν δεν ακούσω τον Στελλάρα μου και τον Γρηγόρη μου και την Πόλυ μου και τον Βασίλη μου και τον Μάρκο μου στενοχωριέμαι... όπως στενοχωριέμαι και με την Έλληνόφωνη σαβούρα που μου σερβίρουν τα τελευταία 40 χρόνια...

            Χαρίλαος

  25. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 02/01/2011 13:06:50

    Τίποτα παράξενο σε αυτή την απόφαση. Οι Γερμανοί είναι απλά ένα έθνος που δε θέλει να εξαφανιστεί.

  26. σιδεράκιας avatar
    σιδεράκιας 02/01/2011 13:33:37

    Οταν θες να αγοράσεις κάτι, μη μιλήσεις τη γλώσσα του πωλητή!

    Δε θυμάμαι που το άκουσα ή διάβασα, αλλά λέει πολλά.

    Σε έναν ανοιχτό και μικρό κόσμο η διεθνής γλώσσα είναι εργαλείο, δεν νομίζω ότι μπορεί να αντιμετωπίζεται με σωβινιστικούς όρους.

    Αλλά θα είχε πλάκα να ζητούσαμε δικαιώματα για τις ελληνικές λέξεις που χρησιμοποιούν οι ξένοι!

    ρίξτε αν θέλετε και μιά ματιά εδώ, είναι ενδιαφέρον

    http://logioshermes.blogspot.com/2010/12/blog-post_28.html#ixzz19R6y0P1z

  27. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 02/01/2011 13:54:18

    Το κομπλεξ του Φασιστα.
    Οι δικοι μας εχουν παει στην αλλη οχθη βεβαια.. Φασιστικα επισης, διοτι δεν δινουν λογαρισμο σε κανεναν. !!! Το κανουν για το καλο μας.. πζ στελνοντας εγκυκλιους στα σχολια να εορταζεται το ολοκαυτωμα των Εβραιων !!!.. ενω δεν εχουν στειλει ποτε εγκυκλιο για τη γενοκτονια των Ποντιων, τα Μικρασιατικα ΟΥΤΕ και τα συγχρονα.. εισβολη και κατοχη της Β Κυπρου απο τους Τουρκους.

    ΠΠ

  28. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 02/01/2011 14:23:33

    Θα απαγορεύσουν τους Scorpions, τους Rammstein, τους Helloween, γερμανικά εξαγώγιμα πολιτιστικά προϊόντα που έγιναν μύθοι τραγουδώντας στα αγγλικά;

    Ε ρε γέλια!

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ αλλενάκι 02/01/2011 14:26:33

      και να στελνουν τα αυτοκινητα μονο με γερμανικες οδηγιες χρησης !! αχχααα και τις ανεμογεννητριες και τα φαναρια και παντα ολα!!!
      ακομη και τα σφραγισματα.

      ΠΠ

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 02/01/2011 14:28:19

        χε χε...!

  29. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 02/01/2011 14:27:22

    από τον τεράστιο Bruce Dickinson

    For too long now
    There were secrets in my mind
    For too long now
    There were things I should have said

    In the darkness, I was stumbling for the door
    To find a reason, to find the time, the place, the hour

    Waiting for the winter sun, and the cold light of day
    The misty ghosts of childhood fears
    The pressure is building and I can't stay away

    I throw myself into the sea
    Release the wave, let it wash over me
    To face the fear, I once believed
    The tears of the dragon, for you and for me

    Where I was
    I had wings that couldn't fly
    Where I was
    I had tears I couldn't cry

    My emotions, frozen in an iced lake
    I couldn't feel them, until the ice began to break

    I have no prayer over this, you know I'm afraid
    The walls I built are crumbling
    The water is moving, I'm slipping away

    I throw myself into the sea
    Release the wave, let it wash over me
    To face the fear, I once believed
    The tears of the dragon, for you and for me

    Slowly I awake
    Slowly I rise
    The walls I built are crumbling
    The water is moving, I'm slipping away

    I throw myself into the sea
    Release the wave, let it wash over me
    To face the fear, I once believed
    The tears of the dragon, for you and for meI throw myself into the sea
    Release the wave, let it wash over me
    To face the fear, I once believed
    The tears of the dragon, for you and for me.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ αλλενάκι 02/01/2011 14:30:01

      Tears of the Dragon !!!... τι να πει κανεις... μπραβο για την επιλογη!!

      ΠΠ

  30. NTINOS avatar
    NTINOS 02/01/2011 14:33:10

    ΓΙΑ ΝΑ ΛΕΜΕ ΚΑΙ ΤΟΥ ΣΤΡΑΒΟΥ ΤΟ ΔΙΚΙΟ.
    ΕΡΧΕΤΕ ΕΔΩ Ο ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΣ Η Ο ΕΓΓΛΕΖΟΣ ΚΑΙ ΑΠΑΙΤΕΙ Ν ΑΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΓΓΛΙΚΗ ΛΕΣ ΚΑΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΠΟΙΚΙΑ ΤΟΥ.
    ΟΙ ΓΕΡΜΑΝΟΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΚΑΝΟΥΝ ΟΠΩΣ ΗΔΗ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΟΙ ΓΑΛΛΟΙ.
    ΣΤΟΝ ΤΟΠΟ ΜΑΣ ΜΙΛΑΜΕ ΤΗΝ ΓΛΩΣΣΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΘΕΙ ΑΣ ΜΑΘΕΙ ΤΗΝ ΓΛΩΣΣΑ ΤΟΥ ΤΟΠΟΥ ,ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΟΥΡΙΣΜΟ ΑΣ ΜΑΘΕΙ ΤΙΣ ΠΙΟ ΧΡΗΣΙΜΕΣ ΛΕΞΕΙΣ.
    ΟΙ ΙΘΑΓΕΝΕΙΣ ΤΑ ΚΑΘΡΕΦΤΑΚΙΑ ΚΑΙ ΟΙ ΧΑΝΤΡΕΣ ΤΩΝ ΑΓΓΛΟΑΜΕΡΙΚΑΝΩΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙΡΟΣ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΣΟΥΝ.
    ΟΙ ΙΑΠΩΝΕΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΕΠΙΓΡΑΦΕΣ ΣΤΑ ΑΓΓΛΙΚΑ ΠΟΣΟ ΜΑΛΛΟΝ ΟΙ ΚΙΝΕΖΟΙ.
    ΟΙ ΚΑΤΟΙΚΟΙ ΤΗΣ ΜΠΑΝΑΝΙΑΣ ΠΡΕΠΕΙ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΝΑ ΞΕΧΑΣΟΥΝ ΤΗΝ ΓΛΩΣΣΑ ΤΟΥΣ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΟΥΣ COW BOYS ΓΕΛΑΔΑΡΕΟΥΣ ΔΗΛΑΔΗ
    ΚΑΙ ΣΤΟΥ ΑΓΓΛΟΥΣ ΑΛΚΟΟΛΙΚΟΥΣ.
    ΟΙ ΓΕΜΑΝΟΙ ΕΧΟΥΝ ΔΙΚΙΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΠΑΝΑΝΙΑ ΠΙΑ.

  31. Rotarmist avatar
    Rotarmist 02/01/2011 14:41:01

    Τα αγγλικα ειναι η γλωσσα του καπιταλισμου, των δουλεμπορων και της αποκιοκρατιας, μεχρι σημερα.
    Σε οτι αφορα την τεχνολογια ας ειναι καλα καποιοι "αλλοδαποι" επιστημονες που δικην αιχμαλωτων πολεμου "παρεδωσαν" στους καου-μπουδες την τεχνολογια των εθνων τους.
    Οσον αφορα τη δυσκολια της γλωσσας αυτης ο Ομηρος αντιγραφτηκε ολοκληρος απο τον Σαιξπηρ, τοσο σπουδαια ειναι.
    Η δυσκολια της δε εγκειται στο οτι την μαθαινουν και οι ιθαγενεις στη ζουγκλα (Ταρζαν-Τζεην) ενω η νεωτερα εκδοση των αρχαιων ελληνικων, τα γερμανικα, ειναι η ευκολωτερα ολων(!).

  32. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 02/01/2011 14:45:35

    Εκτίμηση και σέβας για τις γλώσσες των λαών όλου του κόσμου.
    Πάνω απόλα όμως η δική μας γλώσσα.
    Η έκφραση της ιδιοσυστασίας μας.

    Δύο ποιήματα, του Έκτωρα Κακναβάτου και του Αντώνη Φωστιέρη [αυτό το βρήκα στον Φαίλτορα].

    Φωνή μου ράτσα υψικάμινου
    Πρώτον: σε θέλουνε ακίνδυνη και να ξεχνάς
    κι ύστερα καλή μ’ αυτούς φιλεναδίτσα
    τρυφερή
    υποσχετική
    οι αχρείοι.
    Φωνή μου ράτσα υψικάμινου από πλευρό
    ανοιχτό του αίλουρου, της ανηφόρας
    απ’ τα εννιά σκοινιά του βούρδουλα
    κι ο ήλιος φίδι μες στο σύρμα.
    Μην ξεχάσεις~ φτύσ’ τους.

    Ας περιμένουν να σε σβήσω με νερό
    ή κατά τες συνταγές αρχαίων Ελληνοσύρων
    ας περιμένουν οι αχρείοι.
    Έκτωρας Κακναβάτος
    ____________________________________________________

    Τρεις ώρες φτάνουν για να γράψεις ένα ωραίο ποίημα
    Όμως τριάντα χρόνια δεν αρκούν να γράψεις ένα ποίημα
    Όσο αν ζητάς κι αν θυσιάζεις. Η άνοιξη
    Κατάλαβα πως είναι υπόθεση ρουτίνας για τη φύση
    Που εχθρεύεται το πνεύμα και αμαυρώνει το άφθαρτο.
    Σκέψου καλά : Κάθε μορφή αθανασίας αντίκειται
    Στην έννοια του όντος. Κάθε αντίθεση
    Θα συντριβεί κάτω απ’ τη φτέρνα του καιρού
    Καθώς πατάει με δρασκελιές και πέλματα γρανίτη.
    Ανοίγοντας μια υπόνοια παρόντος
    Καίγοντας
    Τα φρύγανα των πράξεων σε ουρανομήκεις φλόγες ήλιου.
    Όπου παρόν
    Σημαίνει απλώς το παρελθόν του μέλλοντος
    Ή, πιο σωστά, το μέλλον ενός άλλου παρελθόντος
    Αφού, όσο ξέρω, δεν υπάρχει ακόμα η συνταγή
    Να φτιαχτεί μια στιγμή διαρκείας. Τι άπληστοι
    Σταθήκαμε στ’ αλήθεια, τι άσωτοι
    Μες στη φιλαργυρία μας. Ποιος θα πιστέψει άραγε
    Πως σπαταλήσαμε τη λίγη αιωνιότητα που μας αναλογεί
    Χαμένοι σε μιαν έρημο από λέξεις. Σπέρνοντας
    Και περιμένοντας το νέο φρούτο που θα βγει απ’ το κουκούτσι,
    Αφήνοντας
    Το γινωμένο φρούτο να σαπίσει.
    Αλήθεια, τι άπραγοι
    Τι ανεπίδεκτοι αθανασίας οι θνητοί.
    A. Φωστιέρης

  33. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 02/01/2011 14:48:09

    Εβραικος δακτυλος. Θα το λεω κ ας με σχολιαζουν...
    Αφελληνισμος. Η μοναδικοτητα της γλωσσας μας να διδασκεται στα πανεπηστιμια του εξωτερικου και να μην την μιλαμε ουτε να την γραφουμε.. τα παιδια μας να μαθουν να μιλουν με ενα λεξιλογιο 1000 λεξεων χωρις τονους.
    Τι ειναι ο "τόνος"??
    Τονισμος σημασιας. Ειναι εγκεφαλικη λειτουργια!!!

    ΠΠ

    • Ο Απο Μηχανης Φτωχος avatar
      Ο Απο Μηχανης Φτωχος @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 02/01/2011 15:36:33

      Μα δεν χρησιμοποιείς ούτε τον εναπομείναντα τόνο αγαπητέ ΠΠ ! :)

    • lampros avatar
      lampros @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 02/01/2011 17:30:24

      Δεν διαφωνώ, αλλά:

      α) Δεν έχεις βάλει τόνους.

      β) Το ελληνικό ερωτηματικό είναι το: ; όχι το ?

  34. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 02/01/2011 14:56:53

    ΑΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΤΟΥ “ΕΚΔΗΜΟΚΡΑΤΙΣΜΟΥ” ΤΗΣ ΠΑΙΔΕΙΑΣ
    Tου Xρηστου Γιανναρά
    ====================

    Μετά τη δικτατορία των ετών 1967-1974, ο τομέας του κρατικού και κοινωνικού βίου που γνώρισε τον πληρέστερο «εκδημοκρατισμό» ήταν σίγουρα η παιδεία:

    Καταργήθηκε η ομοιόμορφη ενδυμασία των μαθητών και κάθε περιορισμός στο είδος της κόμμωσης, στη χρήση καλλυντικών, στο αξιοπερίεργο της εμφάνισης.

    Αναπτύχθηκε ελεύθερα ο συνδικαλισμός των μαθητών, το λεγόμενο «μαθητικό κίνημα», με εντυπωσιακές επιδόσεις σε απεργίες, καταλήψεις, αποκλεισμούς οδών, απευθείας διάλογο των μαθητών με τους υπουργούς Παιδείας.

    Απαγορεύτηκε να διορθώνονται τα λάθη στα γραπτά των μαθητών και μάλιστα με κόκκινο μελάνι («κάτω τα αιματοβαμμένα γραπτά»!) ώστε να μην πληγώνονται συναισθηματικά τα παιδιά.

    Διευκολύνθηκε με ποικίλους τρόπους η προαγωγή των μαθητών από τάξη σε τάξη, αποσυνδέθηκε από τις επιδόσεις στα μαθήματα ή τις απουσίες, ώστε να μην απειλούνται τα παιδιά από πλέγματα μειονεξίας και ενοχών.

    Για τους ίδιους λόγους καταργήθηκαν και τα σχολεία αριστούχων, υποβιβάστηκε ο ρόλος της βαθμολογίας, η αξιολόγηση των επιδόσεων.

    Καταργήθηκε το πολυτονικό σύστημα γραφής, για να διευκολύνονται τα παιδιά στην ορθογραφία.

    Απαλείφθηκε από τα σχολικά βιβλία κάθε ενδεχόμενο να παγιδευτεί ο ψυχισμός των παιδιών και το φρόνημά τους στον εθνικισμό, στη θρησκευτικότητα, στην προγονολατρία, στον ιδεαλιστικό εξωραϊσμό της Ιστορίας, σε παραδόσεις πολιτιστικής μονοτροπίας.

    Ο εκδημοκρατισμός επεκτάθηκε αποφασιστικά και στον χώρο των εκπαιδευτικών: Καταργήθηκε ο θεσμός του Επιθεωρητή, αντικαταστάθηκε με «Σχολικούς Συμβούλους», που τη βοήθειά τους στο σχολικό έργο μόνο προαιρετικά ζητούν οι εκπαιδευτικοί. Δάσκαλοι και καθηγητές απαλλάχθηκαν από το ενδεχόμενο να κρίνονται και να αξιολογούνται για την απόδοση και την προσφορά τους, την κατάρτιση και την εργατικότητά τους, την ποιότητα και το ήθος τους.

    Γι’ αυτό απαλείφθηκε και κάθε ιεραρχική διαβάθμιση των εκπαιδευτικών: ο διευθυντής του δημοτικού, ο γυμνασιάρχης, ο λυκειάρχης εξέπεσαν σε τίτλους προσωρινής διοικητικής ευθύνης που την αναλαμβάνει όποιος θέλει, αφού υποβάλει σχετική αίτηση στο υπουργείο. Σε ποια τάξη και ποιο μάθημα θα διδάξει κάθε εκπαιδευτικός αποφασίζεται συλλογικά, κανένας δεν μπορεί να αμφισβητήσει την ικανότητα κανενός για οτιδήποτε. Με την ίδια λογική μοιράζονται οι εκπαιδευτικοί μεταξύ τους και τα «ιδιαίτερα» μαθήματα.

    Υστερα από είκοσι οχτώ (28) χρόνια συνεπέστατης εφαρμογής του «εκδημοκρατισμού» της παιδείας, μήπως θα έπρεπε να τολμηθεί μια (ακομμάτιστη, αμερόληπτη, απροσωπόληπτη, απροκατάληπτη, αδέκαστη) αξιολογική κρίση της επιτυχίας του «οράματος»; Με καταμέτρηση αντικειμενικών μεγεθών: Ικανότητα ανάγνωσης και γραφής των αποφοίτων κάθε σχολικής βαθμίδας, αριθμός λέξεων που συγκροτούν τη γλωσσική τους εκφραστική, κριτική ικανότητα, συνθετική ικανότητα, ικανότητα αφομοιωτικής απομνημόνευσης, δημιουργικής φαντασίας, λογικής συνέπειας, επιδόσεις στον βανδαλισμό σχολικών κτιρίων.

    Η αξιολογική αποτίμηση θα μπορούσε να προκύψει από μια σοβαρή δημοσκοπική έρευνα. Θα αναλάμβανε το κόστος και την οργάνωση μια έγκυρη εφημερίδα;
    ΠΗΓΗ:Καθημερινή

    ΠΠ

    • Αγροφύλακας avatar
      Αγροφύλακας @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 02/01/2011 16:21:57

      Καλά τα λέει ο Γιαναράς για χρονιά τώρα, αλλά κανένας δεν θέλει να ακούει το: 'Τα αγαθά κοποις κτώνται'. Δεν είναι ενδιαφέρον ότι κανένας δεν σχολίασε τις μεγάλες αλήθειες του άρθρου?

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Αγροφύλακας 02/01/2011 16:25:19

        ειμαστε σε σφουγγαρι mode ακομη.... απαλο και μεταξενιο..

        ΠΠ

    • Orestios avatar
      Orestios @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 02/01/2011 17:07:21

      To όραμα του GAP και των λοιπών σοσιαλισταράδων απέτυχε παταγωδώς.
      Οι πειραματισμοί όμως συνεχίζονται από την ανίκανη Αννούλα και την κομπανία της.

  35. sawas avatar
    sawas 02/01/2011 14:58:02

    H Μερκελ κάνει την μια πατάτα μετά την άλλη ή αφήνει άλλους λαγούς να τρέχουν για χάρη της….

    Αυτήν την στιγμή έχει πρόβλημα h**p://www.tagesschau.de/multimedia/bilder/deutschlandtrend/crbilderstrecke178.html

    Και έχει 7 τοπικές εκλογές μπροστά της …..
    H**p://www.tagesschau.de/inland/deutschlandtrend/index.html

    Οι SPD είναι κοντά, οι πράσινοι σταθεροί στο 20% όποτε δεν τις μένει τίποτα άλλο από το να φέρει επί τάπητος το παλιό ¨Πατρίς, Θρησκεία, Οικογένεια¨ ώστε να συσπειρώσει το ακροατήριο….


    Πατάτες made in Germany
    Leitkultur
    multikulturelle Gesellschaft ist gescheitert
    Bezug auf Gott
    Kernenergie

    Όπως γράφει και η FT για τον εν λόγο κύριο….
    H**p://www.ftd.de/politik/deutschland/:initiative-gegen-denglisch-der-klapprechner-des-herrn-ramsauer/50210029.html

    Θα έπρεπε να άλλαζε το δικό του «τίτλο» από Minister σε Diener ή Gehilfe.
    Θα το κάνει?
    ΟΧΙ!!!!!

    Σε δουλεία να βρισκόμαστε δηλαδή…….

    • sawas avatar
      sawas @ sawas 02/01/2011 15:06:06

      Ramsi.....άντε με το καλό να σε βλέπω να παιδεύεσαι

      Donaudampfschifffahrtselektrizitätenhauptbetriebswerkbauunterbeamtengesellschaft

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ sawas 02/01/2011 15:53:21

        Δεν ξέρω γερμανικά, να δοκιμάσω την τύχη μου
        Δούναβης
        ατμός
        πλοίο
        γρήγορο;
        ηλεκτρικό
        πάνω
        εργασίες
        κάτω

        αυτό το γκεσελεσαφτ δεν το έμαθα ποτέ αλλά ξέρω ότι δεν έχει σχέση με άξονες... χαχαχάα, κάτι με εταιρίες

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ sawas 02/01/2011 20:12:22

        Συνδικαλιστική οργάνωση είναι!;

  36. Μακης Πετριδης avatar
    Μακης Πετριδης 02/01/2011 15:23:15

    Τα αγγλικα ειναι η γλωσσα των πιθηκων, τα Ελληνικα η γλωσσα των ποιητων. Τελεια.

  37. Rotarmist avatar
    Rotarmist 02/01/2011 15:44:59

    @

    Αυτη την ανυπαρκτη λεξη την βρηκες στο DUDEN mein Freund?

  38. Rotarmist avatar
    Rotarmist 02/01/2011 15:46:43

    @
    sawas
    Αυτη την ανυπαρκτη λεξη που την βρηκες;
    Στη rittanica?

    • sawas avatar
      sawas @ Rotarmist 02/01/2011 19:22:53

      Εχεις δικιο.....

      τετοιες λεξεις......................δεν υπαρχουν!!!!!!!!!
      h**p://en.wikipedia.org/wiki/Donaudampfschiffahrtselektrizit%C3%A4tenhauptbetriebswerkbauunterbeamtengesellschaft

      • Professor Moriarty avatar
        Professor Moriarty @ sawas 02/01/2011 19:28:46

        "Gemeinschaft und Gesellschaft"

    • sawas avatar
      sawas @ Rotarmist 02/01/2011 20:01:35

      Αν δεν σε κουραζει υπαρχει μια αλλη πιο ευκολη...

      Grundstücksverkehrsgenehmigungszuständigkeitsübertragungsverordnung

      h**p://dipbt.bundestag.de/extrakt/ba/WP16/93/9377.html

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ sawas 02/01/2011 20:04:29

        Σαν βογγητό δυσκοίλιου μου μοιάζει..... αγγκργκρρρ....

    • Professor Moriarty avatar
      Professor Moriarty @ Rotarmist 02/01/2011 21:32:28

      Σας δίνω το κείμενο του Mark Twain, The Awful German Language που αναφέρεται σε τέτοια θέματα:

      ht*p://www.bergerwerbung.at/files/Potpourri/The_Awful_German_Language_by_Mark_Twain.pdf

  39. bgtrotel avatar
    bgtrotel 02/01/2011 16:01:13

    Εκείνο που δεν μπορούν να αλλάξουν, το θέλουν ή όχι, είναι οι ελληνικοί επιστημονικοί ορισμοί και προσδιορισμοί πάνω στους οποίους έχει στηριχθεί η σύγχρονη επιστήμη, μαθηματικών, φυσικής χημείας κ.π.α και προέρχονται απο τα Ελληνικά.
    Τελικά έχουμε , παρά το παράλογο των ενεργειών μας, το προνόμοιο ότι χωρίς την ελληνική γλώσσα θα καταρρεύσει το υπολογιστικό σύστημα, γιατί απλά δεν υπάρχουν αντίστοιχες μονοσήμαντες έννοιες σε άλλη γλώσσα, που θα μπορούσαν να αντιληφθούν τα σύγχρονα μηχανήματα που λειτουργούν με προγράμματα ελέγχου γραμμένα με λατινικά ψηφεία, αλλά με ελληνικούς όρους.

    • Nikitas avatar
      Nikitas @ bgtrotel 04/01/2011 11:39:31

      Εδώ νομίζω ότι κάνεις λάθος. Η υπολογιστική επιστήμη έχει εξαιρετικά λίγους ελληνικούς όρους συγκριτικά με όλες τις άλλες επιστήμες και οι λόγοι είναι προφανείς.

  40. Αγροφύλακας avatar
    Αγροφύλακας 02/01/2011 16:10:15

    Νομίζω ο Strange Atractor κάλυψε το θέμα καλλίτερα από κάθε άλλον. Οι ακρότητες είναι πάντα ακρότητες. Καλά που δεν είπε και κάποιος να απαγορέψουμε τους Αγγλοσάξονες και το 'διεθνές επιστημονικό προλεταριάτο' να χρησιμοποιούν Ελληνικές λέξεις και ορολογία με Ελληνική βάση. Αν και αυτό θα ήταν το λογικό επακόλουθο στην όποια προσπάθεια να απαγορευθεί η χρήση κοινών Αγγλικών όρων στην Ελληνική επικράτεια. Απλές ανοησίες δηλαδή για να περνά η ώρα. Οι ίδιοι μανιακοί που σήμερα τους ενοχλεί η επικράτηση της Αγγλικής διεθνώς και υποστηρίζουν την 'γλωσσική καθαρότητα' είναι οι ίδιοι κουλτουριάρηδες που δεν θέλουν να διδάσκονται τα αρχαία Ελληνικά στα σχολεία, προτιμούν την μονοτονική, και υποστηρίζουν το δικαίωμα των 'μουσαφηρεων μας' να μιλούν την γλώσσα τους και να λατρεύουν τους θεούς τους στην ομόνοια. Διάλεξε και πάρε.

    • Κοινὸς νοῦς avatar
      Κοινὸς νοῦς @ Αγροφύλακας 02/01/2011 20:49:28

      Σωστός. Τὸ πρόβλημα δὲν εἶναι ὅτι λέμε τὸν ὑπολογιστὴ κομπιοῦτερ, ἀλλὰ τὸ ὅτι ὁ μέσος Ἕλληνας δὲν μπορεῖ νὰ διατυπώσει ἕναν συλλογισμὸ μὲ ἀρχή, μέση καὶ τέλος.

  41. bgtrotel avatar
    bgtrotel 02/01/2011 16:58:17

    Σε κάποιους ευρωλάγνους και ευρωπαϊστές, καλόν θα ήταν να υπενθυμίσουν οι φίλοι του blog ότι δεν συμμερίζονται όλοι την άποψη του Σουρή "να τους πάρουμε τα φώτα και να τους αφήσουμε τυφλούς" . Λίγο αποτέλεσμα θα είχε άλλωστε μία τέτοια πρακτική μετά την χιλιετιών διάχυση της επιστήμης. Αλλά τι να κάμουμε, σε ελληνικούς όρους βασίζονται, είτε το θέλουν γηγενείς ή και ευρωπαίοι διεθνιστές είτε όχι.

  42. tiramola avatar
    tiramola 02/01/2011 19:21:29

    Άντε με το καλό, να μιλάνε όλοι μόνο την γλώσσα τους, να επιστρέψουν στα εθνικά νομίσματα και περήφανοι ολοι για την καταγωγή τους να κλειστούν εντός συνόρων αφού απλώσουν παντού ναρκοπέδια περιμένοντας με τις καραμπίνες τον εχθρό...
    Και οι καπιταλιστές της οικονομικής υπερεθνικής ελίτ να τρίβουν τα χέρια τους με τους κατά περιοχή ντόπιους εθνικιστές-βλαχαδερά να αλοίφουν βούτυρο στο ψωμί τους...

    • skeptiki avatar
      skeptiki @ tiramola 03/01/2011 00:39:03

      μμμμμ, ενώ τώρα η υπερεθνική ελίτ κλαίει στην γωνίτσα της μαραζωμένη.... τι να σου πω

  43. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 02/01/2011 19:55:50

    Eμείς εδώ που γράφουμε και υπερασπιζόμαστε τη φροντίδα της Ελληνικής γλώσσας σαν τα μάτια μας μιλάμε, γράφουμε και χειριζόμαστε δύο και τρεις γλώσσες ο καθένας.

    Όσοι είναι υπέρ του πολυπολιτισμικού χυλού τι μιλάνε?
    Fuck Off!

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ αλλενάκι 02/01/2011 20:10:03

      Οι πολυπολιτισμικοί μιλάνε με ιδεογράμματα

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ archaeopteryx 02/01/2011 20:19:37

        έχουν άλλη εκπαίδευση αυτοί, μολότωφ, αφαίρεση σκαλπ από τα θύματά τους που κατασφάζουν και κάψιμο αθώων υπαλλήλων τραπεζων

        εκπαιδεύουν δε και τα παιδιά τους στη ρίψη μολότωφ και όταν καμιά φορά συλλαμβάνονται, οι γονείς πάνε και κλαψουρίζουν στην ασφάλεια να
        τα αφήσουν ελεύθερα

        • αλλενάκι avatar
          αλλενάκι @ αλλενάκι 02/01/2011 20:22:37

          και για τις δύσκολες δουλειές έχουν προσλάβει σομαλούς
          μαχαιροβγάλτες που όταν δεν καθαρίζουν τα αμπέλια,
          τους ξαμολάνε εναντίον Ελλήνων όταν οι τελευταίοι κάνουν πως κουνιούνται

          φωτιά και τσεκούρι στα προσκυνημένα κομματόσκυλα!!

  44. sawas avatar
    sawas 02/01/2011 20:32:09

    ......gesellschaft, ναι!!!!

  45. tiramola avatar
    tiramola 02/01/2011 20:39:50

    Οι πολυπολιτισμικοί δεν γουστάρουν ταμπέλες Αρχαίε ούτε ανθρωποφύλακες.

  46. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 02/01/2011 20:52:34

    Συμφωνώ και επαυξάνω.

  47. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 02/01/2011 22:21:10

    Σίριαλ γενικά δεν βλέπω, αλλά από όσο ξέρω, δεν υπάρχουν χειρότερα από τα ελληνικά. Για τα δε κωμικά σίριαλ μας, τι να πω, ούτε χαμόγελο δεν σκάει.
    Πάντως το να αρνούμαστε το ότι ζουμε σε "παξ αμερικάνα", μπορεί να είναι μια ευγενής, εθνικής έμπνευσης προδιάθεση ή πράξη, αλλά επαναλαμβάνω, είναι σαν να πολεμάμε με ανεμόμυλους.
    Φαντάζομαι πως αντίστοιχα θα υπήρχαν εκατομμύρια ανθέλληνες στη περιοχή της Μεσογείου όταν ανθούσε κάποτε ο Ελληνισμός σε όλες τις εκφάνσεις της ζωής. Τι απέγιναν άραγε; Τους θυμάται κανείς; Κάπως έτσι και τώρα.
    Go with the flow, αλλά χωρίς να απεμπολούμε την ελληνικότητα μας. Είναι δύσκολο, αλλά γίνεται.

  48. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 02/01/2011 22:22:40

    Θενκς, φίλε Αγροφύλακα.

    • Αγροφύλακας avatar
      Αγροφύλακας @ Strange Attractor 03/01/2011 00:02:33

      Μολις διαβασα το κατωθι γραμμα το οποιο ειναι επικαιρο της συζητησης που εχουμε, απλως το μεταφερω.
      ΥΓ. Το επιασα το νοημα 'Παραξενε', not bad!
      ************************************
      KΑΘΗΜΕΡΙΝΗ 16 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2010



      Αρχαία Ελληνικά και ο Εγκέφαλος



      Κύριε Διευθυντά,


      Σύμφωνα με την θεωρία, του Καθηγητού της Φιλολογίας Eric Havelock η οποία στηρίζεται στον Πλάτωνα, το αρχαίο ελληνικό αλφάβητο προκάλεσε πακτωλό αφηρημένων εννοιών στον αρχαίο ελληνικό κόσμο, λόγω ενεργοποίησης του εγκεφάλου των χρηστών του. Στον συνεδριακό τόμο των τετρακοσίων σελίδων «Alphabet and the Brain, έκδοση Springer του 1988» παρουσιάζονται τα συμπεράσματα πλήθους κορυφαίων επιστημόνων φιλολόγων, γλωσσολόγων και άλλων ειδικοτήτων, πλην Ελλήνων αντιστοίχων ειδικοτήτων. Επιμελητές της έκδοσης ήταν ο Καθηγητής της Ιατρικής Charles Lumsden του Πανεπιστημίου του Τορόντο και ο Διευθυντής του Κέντρου Θεωρίας της Επικοινωνίας "Marchal McLuhan" Derrick De Kerckhove. Tα επιστημονικά αποτελέσματα τα οποία υποστηρίζουν την θεωρία του Havelock είναι τα εξής:

      1. Η περιοχή Broca, που βρίσκεται στην αριστερή πλευρά του εγκεφάλου, ενεργοποιήθηκε λίγο περισσότερο, λόγω του ελληνικού αλφαβήτου διότι χρησιμοποιήθηκαν επιτυχώς φωνήεντα σε γραφή για πρώτη φορά.

      2. Ο ανθρώπινος εγκέφαλος επαναπρογραμματίστηκε ριζικώς.

      3. Η πιο πάνω αναφερθείσα συγκλονιστική μεταβολή στην λειτουργία του εγκεφάλου προκάλεσε μία ουσιώδη αλλαγή στην ψυχολογία των χρηστών του αλφαβήτου από την οποία προέκυψε η ανάγκη επικοινωνίας των πολιτών δια της λειτουργίας του θεάτρου.



      Οι δημοσιευμένες έρευνες της επιστημονικής ομάδας του Ιωάννη Τσέγκου παρουσιάζονται στο βιβλίο «Η εκδίκηση των τόνων». Σε αυτές, αλλά και σε νεώτερες έρευνες 1999-2010, απέδειξαν ότι οι μετρήσιμοι δείκτες της Λεκτικής Νοημοσύνης και της Αφαιρετικής Σκέψης με αποδεκτές τεχνικές επιταχύνθηκαν σε ομάδα 25 μη-δυσλεξικών παιδιών.



      Η διδασκαλία στα παιδιά αυτά καθώς και οι μετρήσεις των δεικτών άρχισαν από την ηλικία των 8 ετών και συνεχίστηκαν μέχρι και τα 12 χρόνια τους. Οι ίδιοι δείκτες επιβραδύνθηκαν στην ισάριθμη ομάδα μη-δυσλεξικών παιδιών τα οποία δεν διδάχθηκαν εβδομαδιαίως και εξωσχολικώς επί δίωρο την Αρχαία Γλώσσα. Ας σημειωθεί ότι οι δύο ομάδες διδάχθηκαν τα ίδια προγραμματισμένα μαθήματα στο κανονικό ωράριο η δε στατιστική ανάλυση των αποτελεσμάτων έγινε με γενικώς αποδεκτό πρότυπο. Ωστόσο, η Αυστραλή Πανεπιστημιακή ερευνήτρια Kate Chanock έκανε ένα βήμα παράλληλο ως προς τον Ιωάννη Τσέγκο διότι στο έργο της «Help for a dyslexic learner from an unlikely source: the study of Ancient Greek, Literacy 2006» περιγράφει πως κατέστησε ένα αγγλομαθή δυσλεξικό σε μη-δυσλεξικό με τα Αρχαία Ελληνικά! Εν τούτοις, από φέτος, τα μεν παιδιά της Αγγλίας του Δημοτικού στην περιοχή της Οξφόρδης, με επιστημονική πρόταση, επιπροσθέτως των μαθημάτων τους θα μαθαίνουν Αρχαία Ελληνικά, τα δε αντίστοιχης ηλικίας Ελληνόπουλα, μόνον με πολιτική απόφαση, δεν θα διδάσκονται την Αρχαία Γλώσσα ενώ θα έπρεπε, αλλά Αγγλικά!!



      Σταύρος Π. Παπαμαρινόπουλος

      Καθηγητής Πανεπιστημίου Πατρών

      Μέλος του Εθνικού Συμβουλίου

      Έρευνας και Τεχνολογίας 2004-2010

  49. JOHN avatar
    JOHN 02/01/2011 22:23:26

    Παντως εαν στο LIDLE καθιερωσουν τις προδιαγραφες η τις οδηγιες χρησεις των προιοντων τους μονο στα γερμανικα δυσκολα θα πουλησουν!Το εμποριο θελει ανοιχτο μυαλο.Δεν ειναι θεμα κουλτουρας να μπορεις να συνενοεισαι με το δυνατον περισσοτερους ανθρωπους,αντιθετα ειναι εφυια.Δεν ειναι τυχαιο οτι η Αγγλικη ομιλειται στη Κινα πορισοτερο απ οπουδηποτε αλλου! (Σκεφτητε προιοντα κατασκεθασμενα στη Κινα με οδηγιες χρησης και προδιαγραφες στα κινεζικα!!!)Δεν ειναι μοιωνεκτημα ενας φοιτητης η επιστημωνας να γνωριζει αγγλικα αταν η βιβλιογραφια σ αυτη τη γλωσσα ειναι η πλουσιοτερη!Ας το προσεγγισουμε και λιγο ετσι το θεμα.

    • Χαρίλαος avatar
      Χαρίλαος @ JOHN 02/01/2011 22:43:27

      Ήθελα να ήξερα που το είδες ότι στην Κίνα μιλούν Αγγλικά. Ακόμη και στην Σανγκάη, εμπορική πρωτεύουσα της Κίνας το ποσοστό είναι 3% με το ζόρι. Και στην Κουάνγκτζού που παράγεται το 95% όλων των ηλεκτρονικών κλπ της Κίνας το ποσοστό ακόμη μικρότερο... Εκτός αν πήγες στην expo2010... εκεί ναι το ποσοστό είναι μεγαλύτερο.

      Χαρίλαος

      • JOHN avatar
        JOHN @ Χαρίλαος 03/01/2011 13:24:05

        Διαβασε καλυτερα στατιστικες και θα δεις που ομιλουνται περισσοτερο τ αγγλικα .Για καθαρα εμπορικους λογους βεβαια για να μη παρεξηγουμαι.

  50. Ρομπέν το Γκαρσόν avatar
    Ρομπέν το Γκαρσόν 02/01/2011 22:27:05

    Και εσύ σκυλάς; Γουβ γουβ.

  51. Χαρίλαος avatar
    Χαρίλαος 02/01/2011 22:30:43

    Στην ηλικία μου (66) έχει αλλά στις νεαρές ηλικίες είναι μικρό το ποσοστό. Και δεν φταίνε οι νέοι... Αλλά μην νομίζετε ότι οι Εγγλέζοι π.χ. είναι καλύτεροι... Αν δεν κεκεδίσουν, αναμασήσουν και επαναπροσδιορίσουν 2-3 φορές αυτό που θέλουν να πουν δεν γίνονται αντιληπτοί... Και κεί ακόμη είμαστε καλύτεροι!!!...

    Χαρίλαος

    • Ρομπέν το Γκαρσόν avatar
      Ρομπέν το Γκαρσόν @ Χαρίλαος 02/01/2011 22:33:20

      Εσύ πρέπει νάσουνα τσολιάς. Εγώ ήμουνα ημιονηγός

      • Χαρίλαος avatar
        Χαρίλαος @ Ρομπέν το Γκαρσόν 03/01/2011 00:46:02

        Ηλεκτρονικός στο ναυτικό ήμουνα... Ίσως να μην ήσουν τσολιάς αλλά σαν ημιονηγός(;) μάλλον τσαρούχια θα φορούσες...

  52. Ρομπέν το Γκαρσόν avatar
    Ρομπέν το Γκαρσόν 02/01/2011 22:31:42

    Από ηθοποιία σκίζουμε ως έθνος. Βλέπε Γκλέτσο και Ντενίση. Καλύτερα τριτοκλασάτη αμερικανιά παρά Ντενίση ή 10 ώρες το ίδιο πλάνο του Αγγελόπουλου. Μην τρελαθούμε.

  53. Χαρίλαος avatar
    Χαρίλαος 02/01/2011 22:35:21

    Πρώτα να μάθουμε καλά Ελληνικά! Τα άλλα έπονται...

  54. Professor Moriarty avatar
    Professor Moriarty 02/01/2011 22:37:19

    Δεν μπορείς να έχεις ταυτόχρονα δέκα "κουλτούρες". Ο πρώτος "πολυπολιτισμικός" ήταν ο Ηρόδοτος. Αυτός πρώτος κατέγραψε συστηματικά ήθη και παραδόσεις άλλων λαών και προσπάθησε να τις κατανοήσει και να δείξει την σχετικότητα των ανθρώπινων αντιλήψεων. Και ήταν απολύτως Έλληνας.

    Ο λεγόμενος "δυτικός πολιτισμός", ή καλύτερα "ελληνοδυτικός", υπήρξε ιστορικά ο μόνος πολιτισμός που δέχεται και μελετά τους άλλους πολιτισμούς συστηματικά. Οι αφρικανικές και οι ασιατικές κουλτούρες αγνοούν τους υπόλοιπους. Ακόμη και ένας ναζιστής είναι πολύ πιό πολυπολιτισμικός από έναν Ζουλού.

    Η συζήτηση περί "multicultural" είναι ύπουλη και στρέφεται κατά μίας συγκεκριμένης κουλτούρας υπό την ύπουλη μεταμφίεση της πολυπολιτισμικότητας: στρέφεται κατά της ελληνοδυτικής παράδοσης, κατά του Δυτικού κόσμου. Και αυτή η παράδοση θεμελιώθηκε επάνω στην ελληνορωμαϊκή παράδοση.

  55. Misha avatar
    Misha 02/01/2011 22:40:56

    Μaya

    M αρεσει η τζαζ, όχι όμως κάτω από τον πλάτανο ενος ονειρεμένου χωριου . Εκει θέλει τσίπουρο και κλαρίνα να αναστηθουν κι οι πεθαμένοι.
    Στο Χαφ Νοουτ να ακουσουμε και τζαζ, να πιουμε και μπέρμπον ...
    Παρεμπιπτοντως οι τζαζίστες του μεσοπολέμου συνεργάστηκαν με τους ναζήδες, τα σαμποτάζ γινονταν από τ αλάνια των ρεμπετάδικων κουτουκιών...

    • Professor Moriarty avatar
      Professor Moriarty @ Misha 02/01/2011 22:44:03

      Βρε Μίσα, οι ναζί θεωρούσαν την τζαζ Entartete Kunst...

      • Misha avatar
        Misha @ Professor Moriarty 02/01/2011 22:53:08

        Prof

        Δε μιλάω γερμανικά , την απεχθάνομαι ως γλώσσα και δεν κατανοώ τι έγραψες.
        Τις πληροφορίες για τον κοινωνικοπολιτικό ρόλο της λαϊκής μουσικής , τις άντλησα μιλώντας με κάποιους ερευνητές των μουσικών πραγμάτων.
        Αν δεν με απατά η μνημη μου η τζαζ είχε το χρόνο της ακομα και στο κατοχικό ραδιόφωνο.

        • Professor Moriarty avatar
          Professor Moriarty @ Misha 02/01/2011 23:04:51

          Entartete Kunst=εκφυλισμένη τέχνη. Όρος που είχε καθιερωθεί από τους γερμανούς εθνικοσοσιαλιστές. Περιλάμβανε πολλά σύγχρονα ρεύματα τέχνης, π.χ. κυβισμός. Την τζαζ επίσης την θεωρούσαν εκφυλισμένη μουσική και νέγρικο υποπροϊόν. Τα καμπαρέ του μεσοπολέμου στην Γερμανία όπου συνήθως παιζόταν τζαζ τα σπάγανε τα τάγματα εφόδου των ναζιστών. Ακόμη και η Lili Marlene ήταν επισήμως απαγορευμένη από το ναζιστικό καθεστώς. Άσχετα με το τι νομίζουν κάποιοι εδώ που την έχουν αναγάγει περίπου σε ναζιστικό έμβλημα.

          (Να ακούσεις lieder του Schubert για να καταλάβεις ότι η γερμανική γλώσσα έχει μεγάλη μουσικότητα. Μην κάνεις σαν οπαδός ποδοσφαιρικών ομάδων. Καλή χρονιά σου εύχομαι, με την ευκαιρία.)

        • Professor Moriarty avatar
          Professor Moriarty @ Misha 02/01/2011 23:28:35

          Entartete Kunst, εκφυλισμένη τέχνη. Όρος που είχε καθιερωθεί από τους ναζί και περιλάμβανε διάφορα σύγχρονα ρεύματα τέχνης, πχ κυβισμός. Και η τζαζ θεωρούνταν από τους ναζί εκφυλισμένη και νέγρικο υποπροϊόν. Τα κακαμπαρέ όπου συνήθως παιζόταν τζαζοειδής μουσική τα σπάγανε στον μεσοπόλεμο τα τάγματα εφόδου. Ακόμη και το τραγούδι Λιλή Μαρλέν ήταν επισήμως απαγορευμένο από το καθεστώς. Άσχετα αν μερικοί το θεωρούν εδώ κάτι σαν ναζιστικό ύμνο.

          (σου προτείνω να ακούσεις lieder του Σούμπερτ για να αντiληφθείς την μουσικότητα της γερμανικής γλώσσας. Με την ευκαιρία, εύχομαι καλή χρονια).

        • Misha avatar
          Misha @ Misha 03/01/2011 00:36:30

          Καλή χρονιά , κάθε καλό αντεύχομαι!
          Μουσικότητα; Δε βγαίνει αδερφέ, έχουμε χυμένο «μουσικό» αίμα από τους μουσικολογιώτατους αρχαιολάτρες του Ράιχ.

          Δεν ξέρω τι έκανε το Ράιχ στη Ντόυτσλαντ. Εδω η τζαζ έπαιζε από τον κατοχικό ραδιοσταθμό ανεμπόδιστα και οι μουσικοί της πρωτοστατουσαν στα παρτυς των γκεσταπιτων.
          Θα σου πω και ονόματα ...

      • Professor Moriarty avatar
        Professor Moriarty @ Professor Moriarty 03/01/2011 01:20:16

        Αγαπητέ Μίσα, δεν ξέρω τι έχεις υπόψη σου. Εγώ σου αναφέρω εγκυρες ιστορικές πληροφορίες για τις απόψεις των ναζιστών επί θεμάτων κουλτούρας. Μπορείς και εσύ εύκολα να τις βρείς ανατρέχοντας σε σχετική βιβλιογραφία και πηγές.

        Είμαι πολύ επιφυλακτικός για αυτά που αναφέρονται ως "ιστορικές" καταγραφές την περίοδο της Γερμανικής κατοχής στην Ελλάδα. Αμφιβάλλω κατ' αρχήν αν υπήρχαν αυθεντικοί τζαζίστες εκείνη την περίοδο στην Ελλάδα. Ίσως αναφέρεσαι σε διάφορους "ελαφρούς" μπελ επόκ μουσικούς και βέβαια όχι σε όλους. Ο Αττίκ προτίμησε να αυτοκτονήσει. Από άποψη μουσικής πάντως το κατοχικό καθεστώς δεν ήταν ό,τι χειρότερο. Ο Θεοδωράκης ομολόγησε ότι έμαθε τον Μπετόβεν από τις εκπομπές των Γερμανών.

        Όσο για τους ρεμπέτες, οι πιό απηνείς διώκτες τους ήταν οι κομμουνιστές. Κάποιοι εσφάγησαν από την ΟΠΛΑ διότι τους θεωρούσαν "χασίκλες" και πιθανούς χαφιέδες. Ακόμη και όταν ο Θεοδωράκης έβαλε τον Μπιθικώτση και τον Χιώτη στον Επιτάφιο, ο Ριζοσπάστης έγραψε λίβελο εναντίον της λούμπεν ρεμπέτικης κουλτούρας και της "σπηλαιώδους" φωνής του Μπιθικώτση. Αυτά δεν τα ξέρεις;

        • Μisha avatar
          Μisha @ Professor Moriarty 03/01/2011 14:17:44

          Prof

          Μιλώ για την εγχωρια ευρωπαϊζουσα τζαζ που εκινείτο και στους χώρους των λοιπών ευρωαπαϊκων μουσικών ρευματων. Προφανώς δεν είχαμε ούτε Αρμστρονγκ, ούτε Κολτρέην εδώ.
          Για το ΚΚΕ έχεις μερικό δίκιο.Τα λέει και ο Μίσσιος στο «Καλά εσυ σκοτώθηκες νωρίς». Ωστόσο η Κοκκινιά , το κέντρο της αριστερής αντιστασης στην Αθηνα, ήταν γεμάτη κουτούκια. Ακομα και τωρα έχει μπόλικα.

  56. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 02/01/2011 23:13:39

    Λοιπόν, ας δώσουμε μερικές ακόμη πληροφορίες στην ομήγυρη περί Γερμανίας.

    Όπως είχαμε πει και παλιότερα, (http://www.antinews.gr/?p=74320#comment-580462), οι Γερμανοί αναγνωρίζουν έναν μόνον λαό για ανώτερό τους, και αυτός είναι οι Αμερικανοί. Να μην επαναλαμβάνω όσα είπαμε σε εκείνη την ανάρτηση για τις αιτίες, σας παραπέμπω εκεί. Αυτή η αμερικανική "ανωτερότητα" είναι λοιπόν και η βάση των πάρα πολλών αγγλισμών που εισβάλλουν συνεχώς στη γερμανική γλώσσα - θα μου πείτε, και σε ποια γλώσσα δεν εισβάλλουν;

    Στη Γερμανία όμως υπάρχει και το εξής ζήτημα: Μέχρι το 1945, η γλώσσα των επιστημών ήταν η γερμανική. Όπως η γλώσσα της διπλωματίας ήταν η γαλλική. Είναι καταπληκτικό να σκεφτεί κανείς ότι το 1900, οι μισοί φοιτητές παγκοσμίως που σπούδαζαν εκτός της χώρας τους, σπούδαζαν στη Γερμανία! Αυτό δείχνει και τη γερμανική επιρροή στις επιστήμες. Τι άλλαξε το 1945; Πέρα από τη στρατιωτική ήττα τους και την απόφαση των Η.Π.Α. να επιβάλλουν παντού τα αγγλικά, άλλαξε και το ότι από την άνοδο του Χίτλερ και την εκδίωξη των Εβραίων, πάρα πολλοί Εβραίοι διανοούμενοι και επιστήμονες έφυγαν για τις Η.Π.Α. και πήραν μαζί τους όχι μόνον μεγάλο μέρος της γερμανικής τεχνογνωσίας και γνώσης, αλλά μαζί και την "ηθική νομιμοποίηση" των Γερμανών να έχουν αυτοί τη γλώσσα της επιστήμης παγκοσμίως.

    Επειδή τυχαίνει να γνωρίζω πάρα πολύ καλά και γερμανικά και αγγλικά, μπορώ να σας πω με κάθε βεβαιότητα ότι η πλαστικότητα και η εκφραστικότητα της γερμανικής γλώσσας είναι ασύγκριτη, τουλάχιστον σε σχέση με τα αγγλικά και σε κάθε περίπτωση σε σχέση με τις λοιπές σχετκά γνωστές διεθνώς γλώσσες. Ο Γερμανός έχει πλεονέκτημα απέναντι στους άλλους, μόνο και μόνο επειδή δομεί τις έννοιες σε μια γλώσσα που τη δίνει τη δυνατότητα να αναπτύξει περαιτέρω τις εγκεφαλικές του δυνατότητες και διεργασίες. Η γερμανική γλώσσα είναι πραγματικό εργαλείο στις επιστήμες.

    Τώρα αυτό, όσοι Γερμανοί το ξέρουν (και είναι αρκετοί, αλλά δεν είναι όλοι), τους δημιουργεί ένα σαφές κόμπλεξ σε σχέση με τη συνολική επικράτηση των αγγλικών. Υπάρχει λοιπόν εδώ ένας πληγωμένος γερμανικός εθνικισμός και σου λέει "αφού είμαστε καλύτεροι, γιατί αφήνουμε τον 'εχθρό' (έτσι τους βλέπουν κατά βάθος τους Αμερικανούς και αφήστε όλους τους αναλυτάδες να ψάχνονται, ακούστε τι σας λέει ο Επώνυμος σε αυτό) να κυριαρχεί γλωσσικά ακόμη και μέσα στην πατρίδα μας;". Και πάνε τώρα να επιβάλλουν τουλάχιστον στη χώρα τους πάλι τα γερμανικά. Έχουν και το "καλό παράδειγμα" από τους "φίλους" τους τους Γάλλους, που προσπαθούν με κάθε τρόπο να πουν παντού τις γαλλικές λέξεις, απαγορεύοντας στην πράξη τα αγγλικά (π.χ.: ordinateur αντί για computer), οπότε σου λέει, 'ντάξει, το 1945 πέρασε, εμείς γιατί να μη λέμε Rechner και να λέμε Computer; Οπότε, αυτή η τάση λογικό ήταν να επικρατήσει κάποτα και νομίζω ότι αργά επικράτησε κιόλας.

    Δεν είναι ζήτημα να "πολεμήσουμε" τα αγγλικά και όπως λέει και ο Strange, δεν είναι δυνατόν να ζητήσεις να μην μιλιέται διεθνώς η εκάστοτε lingua franca - κάποτε τα ελληνικά, μετά τα λατινικά, μετά τα γαλλικά, σήμερα τα αγγλικά. Όμως είναι αναγκαίο για τα έθνη κράτη να μην ξεχνούν να δίνουν έμφαση ΠΡΩΤΑ στις δικές τους γλώσσες και μετά, ως "αναγκαίο κακό", να καλλιεργούν και τις δυνατότητές τους να εργάζονται στη lingua franca. Χρειάζεται κι αυτή, όμως πρώτα χρειάζεται η εθνική γλώσσα. Εγώ το χαίρομαι που οι Γερμανοί ξαναανακαλύπτουν τα γερμανικά, διότι το είχαν λίγο παρακάνει με την αμερικανομανία τους κάποια στιγμή. Κι αν δεν τα καλλιεργήσουν τα γερμανικά οι Γερμανοί, ποιοι θα τα καλλιεργήσουν; Η γλώσσα του Σίλερ και του Γκαίτε αξίζει να καλλιεργηθεί. Όπως και όλες οι γλώσσες που έγιναν και γίνονται φορείς πολιτισμού.

    • Professor Moriarty avatar
      Professor Moriarty @ Επώνυμος 03/01/2011 00:49:53

      Πολύ εύστοχες οι παρατηρήσεις σου, Επώνυμε. Ακόμη και αν σήμερα η γλώσσα των "επιστημών, ειδικά των τεχνικών, έγιναν τα Αγγλικά, ωστόσο τα Γερμανικά ήταν και παραμένουν η γλώσσα της Φιλοσοφίας, μαζί, φυσικά, με τα αρχαία Ελληνικά. Χωρίς γερμανικά είναι αδιανόητη κάθε προσπάθεια για σοβαρή κατανόηση της ευρωπαϊκής φιλοσοφίας. Ακόμη και κάποιος που δεν μπορεί να μιλήσει γερμανικά, πρέπει να εξοικειωθεί με κάποιες γερμανικές ρίζες και την φιλοσοφική γερμανική ορολογία, να αποκτήσει κάποια σχέση ουσιαστική και όχι επιφανειακή με την Γερμανική γλώσσα και κουλτούρα για να κατανοήσει τον Καντ, τον Χέγκελ, τον Σίλερ. Για τον Heidegger δεν το συζητώ. (Για να τον καταλάβει κάποιος πρέπει να μπορεί να αντιλαμβάνεται ορους όπως erschlossenheit, entschlossenheit ).

      Όμως, εκεί που εγώ πιστεύω ότι υπάρχει τεράστια παρεξήγηση είναι γύρω από τα Αγγλικά. Είναι γλώσσα λιτή αλλά τεραστίων δυνατοτήτων. Είναι η γλώσσα με την μεγαλύτερη σύγχρονη λογοτεχνική παράδοση. Αρχίζοντας με την λιτή, ωμή και απίστευτα εκφραστική γλώσσα του Σαίξπηρ, περνώντας στην Jane Austen, στον Dickens, την George Elliot, μετά Virginia Wolf, φτάνοντας στον Aldous Huxley βλέπεις αυτή την εξέλιξη της γλώσσας που έχει άπειρες αποχρώσεις και εκφραστικές δυνατότητες και βασίζεται στην διακριτική λεπτομέρεια. Ακόμη και ο Arthur Conan Doyle είναι εκφραστικά απαράμιλλος, όσο κι αν φαίνεται ότι ρέει αβίαστα και απλά, είναι γλωσσικά προϊόν απίστευτης καλλιέργειας και εκλέπτυνσης (μιλάω πάντα για το πρωτότυπο και όχι για μεταφράσεις). Φυσικά δεν ανέφερα την αγγλική ποίηση που είναι ωκεανός. Ούτε το αμερικανικό παρακλάδι της αγγλικής φιλολογίας: Hawthorne, Melville, Poe, Henry James, Ezra Pound, κλπ.

      Είναι μεγάλη γλώσσα τα Αγγλικά (και η Αμερικανική της εκδοχή), άσχετα αν την κακοποιούν βάναυσα ανά την υφήλιο όλες οι φυλές, και αν την μιλάνε για λόγους χρηστικούς τα γκαρσόνια, αλλά και οι καθηγητές.

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ Professor Moriarty 03/01/2011 08:22:20

        Πολύ σωστές οι παρατηρήσεις σου για την αγγλική γλώσσα, καθηγητά μου, με τη διαφορά ότι αυτά ισχύουν για τους native speakers. Αν δεν είσαι native speaker, όλος αυτός ο πλούτος μπορεί να γίνει δικός σου κατά βάση μόνον παθητικά, μπορείς δηλαδή να τον διδαχθείς, αλλά δεν μπορείς (παρά μόνον εντελώς κατ' εξαίρεση) να δημιουργήσεις τέτοια υψηλά γλωσικά πονήματα σε αυτόν.

        Οπότε, η καλλιέργεια της μητρικής γλώσσας καταλήγει να είναι απαραίτητο όπλο για όποιον θέλει να δημιουργήσει. Και κάθε λαός δημιουργεί στη δική του γλώσσα και μαθαίνει και τις γλώσσες των άλλων για να γνωρίζει και τις δημιουργίες των άλλων λαών και να εμπνέεται από αυτές.

        Έτσι θα έχουμε πραγματική φιλία μεταξύ των λαών, όταν η έμφαση δίδεται πρώτα σε αυτά που κάνουμε και μπορούμε να κάνουμε εμείς, ο κάθε λαός ξεχωριστά, και μετά, μόνον μετά, πάμε να δούμε τι κάνουν και οι άλλοι και να κάνουμε κι εμείς μαζί τους.

        Κι εκεί έρχεται και η Lingua Franca για να συνεννοούμαστε όλοι, αλλά αν θέλεις να εμβαθύνεις στη δημιουργία (και θα έλεγα, όχι μόνον στη φιλοσοφία, σε κάθε επιστήμη, ακόμη και στις θετικές βοηθάει η σε βάθος μελέτη των μητρικών γλώσσων ως ξένων γλωσσών), τότε πρέπει να απευθυνθείς στη μητρική γλώσσα του καθενός.

        Για να λάβεις πραγματική και όχι ευρωλιγούρικη ή αμερικανολιγούρικη μόρφωση.

        • Professor Moriarty avatar
          Professor Moriarty @ Επώνυμος 03/01/2011 15:42:44

          Καμία αντίρρηση. Άλλο γλώσσα, κι άλλο κώδικας επικοινωνίας. Τον κόσμο τον βλέπουμε και τον νοηματοδοτούμε πρωταρχικά μέσα από την δική μας γλώσσα. Όποιος δεν γνωρίζει καλά την μητρική του γλώσσα, νομίζω ότι μόνο σαν κώδικες μπορεί να μάθει και τις άλλες γλώσσες.

          Εξ άλλου έχουμε την τύχη να μιλάμε μία ιδιαίτερη γλώσσα και είναι αδιανόητο, όχι μόνο να μην την μαθαίνουμε σωστά και να μην την καλλιεργούμε, αλλά και να την καταστρέφουμε επι πλέον συστηματικά. Τα Ελληνικά είναι από μόνα τους ολόκληρο σύμπαν.

  57. Χαρίλαος avatar
    Χαρίλαος 03/01/2011 00:18:42

    @strange attractor...
    @ρομπεν το γκαρσόν

    Τι να πω ρε παιδιά... απορώ πως δεν σας έχουν βάλει ακόμη υπουργό και υφυπουργό στο ministry of culture να μας ανεβάσετε το πνευματικό μας επίπεδο...
    και δεν ερυθριάζετε...
    Γιατί αυτά που αναφέρετε είναι απλά κακή Ελληνόφωνη απομίμιση των ηλίθιων αμερικάνικων serials η soap-operas όπως προτοελέγχθησαν (δεν ξέρω αν έχει αλλάξει η ονομασία), και είναι και αυτά για ηλίθιους... Επιμένω να πιστεύω πως δεν συγκαταλέγεστε σε αυτούς...

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Χαρίλαος 03/01/2011 00:34:16

      Εδώ να διαχωρήσω τη θέση μου απ τον Ρομπέν. Κατ εμέ, ο Γλέτσος είναι από τους πλέον σημαντικούς ηθοποιούς της γενιάς μας. A true Thespian. Όπως και ο Ταμτάκος στη δεκαετία του `80. Το ταλέντο ξεχειλίζει. Κάτι σαν Πατσίνο, αλλά προς το πιο ... αισθαντικό.
      Όσο για τη Ντενίsη, σεβασμός! Τίποτα άλλο, εξάλλου με έχει καλύψει απόλυτα ο Λαζόπουλος εδώ.

  58. SoToS avatar
    SoToS 03/01/2011 00:27:03

    Δεν καταλαβαινω μερικους εδω μεσα με τιποτα....Στο κατω κατω τα αγγλικα θα αποκαταστησουν και οχι τα ελληνικα για να μας κανει να τρελαθουμε...Δικαιωμα τους...Εμεις που παιρνουμε τις ελληνικες λεξεις και τις προφερουμε με αγγλικη προφορα για να δειξουμε οτι ειμαστε και κατι....ντε και καλα...

  59. ierofantis avatar
    ierofantis 03/01/2011 01:39:18

    Read Aloud For Best Effect!!!
    The European Union commissioners have announced that agreement has been reached to adopt English as the preferred language for European communications, rather than German, which was the other possibility. As part of the negotiations, Her Majesty's Government conceded that English spelling had some room for improvement and has accepted a five-year phased plan for what will be known as EuroEnglish (Euro for short).

    In the first year, "s" will be used instead of the soft "c." Sertainly, sivil servants will resieve this news with joy. Also, the hard "c" will be replaced with "k". Not only will this klear up konfusion, but typewriters kan have one less letter.

    There will be growing publik emthusiasm in the sekond year, when the troublesome "ph" will be replaced by "f". This will make words like fotograf" 20 persent shorter.

    In the third year, publik akseptanse of the new spelling kan be expekted to reach the stage where more komplikated changes are possible. Governments will enkorage the removal of double letters, which have always ben a deterent to akurate speling. Also, al wil agre that the horible mes of silent "e"s in the languag is disgrasful, and they would go.

    By the fourth year, peopl wil be reseptiv to steps such as replasing "th" by "z" and "w" by " v".

    During ze fifz year, ze unesesary "o" kan be dropd from vords kontaining "ou", and similar changes vud of kors be aplid to ozer kombinations of leters.

    After zis fifz yer, ve vil hav a reli sensibl riten styl. Zer vil be no mor trubls or difikultis and evrivun vil find it ezi tu understand ech ozer.

    Ze drem vil finali kum tru.

    Και έτσι όλοι θα μιλάμε Γερμανικά...
    Καλή Χρονιά αγαπητοί φίλοι.

    • Orestios avatar
      Orestios @ ierofantis 03/01/2011 01:54:16

      lol

      h++p://www.youtube.com/watch?v=rD4roXEY8hk&feature=related

    • Αγροφύλακας avatar
      Αγροφύλακας @ ierofantis 03/01/2011 06:17:49

      Ουτε ο Χλεμπας να ησουν!

  60. Γιαννης avatar
    Γιαννης 03/01/2011 07:58:42

    Παλι το κεφαλι τους θα φανε οι Γερμανοι. Μονο μια γλωσσα τους εμεινε να ειναι δικια τους και με αυτα που κανουνε θα τη χασουν κι αυτη...
    Για ποια Γερμανια μιλαμε...?? Το μεγαλυτερο ποσοστο του πλυθησμου της ειναι Τουρκοι και αλλοι μεταναστες...
    Αστους να τραβηξουν το σχοινι μεχρι να σπασει και να τους πεταξει κατω για τα καλα. Παλι εμεις θα επωφεληθουμε.

  61. ruddock avatar
    ruddock 03/01/2011 11:38:44

    Όσοι είστε κατά των αγγλικών,μην στέλνετε τα παιδιά σας να μάθουν τη γλώσσα,αλλα προτιμήστε κάποια άλλη,π.χ. βλάχικα,για να μπορούν να κινηθούν άνετα σε διεθνές επίπεδο.
    Έχω ζήσει στο κέντρο της αγγλικής γλώσσας,στο Κέμπριτζ δηλαδή και έχω μιλήσει την την αγγλική για αρκετά χρόνια.
    Ακόμη θυμάμαι τους Ισπανούς φοιτητές που λόγω μη ευστροφίας στον εγκέφαλο τα αγγλικά τα μιλούσαν όπως θα μιλούσε ένας γήινος σε έναν εξωγήινο,η νοηματική δεν έπιανε μία μπροστά στα καραγκιοζιλίκια που έκαναν αυτοί ΓΙΑ ΝΑ ΜΙΛΗΣΟΥΝ ΑΓΓΛΙΚΑ !!!!!
    Έλεος δηλαδή,και το επαναλαμβάνω,ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΠΛΟΥΣΤΕΡΗ ΓΛΩΣΣΑ ΑΠΟ ΤΑ ΑΓΓΛΙΚΑ !!!
    Έχω φτάσει στο σημείο να κάνω μεταφράσεις βιβλίων που με ενδιαφέρουν για κάποια μελλοντική χρήση κι αυτό χωρίς καν να έχω τελειώσει κάποια ειδική σχολή.
    Τώρα όσοι εδώ δεν συμφωνούν με την άποψη αυτή,τι να κάνουμε,ίσως να τους είναι και γι'αυτούς δύσκολο να μιλήσουν μία τόσο απλή και εύχρηστη γλώσσα.
    Στην Οξφόρδη (αλλά και γενικά στην περιοχή της East Anglia)λένε ότι τα αγγλικά δημιουργήθηκαν για να τραγουδιούνται.
    Αυτό τουλάχιστον σας κόβει λίγο ο εγκέφαλος να το καταλάβετε τι σημαίνει ? Εσάς ρωτώ που και καλά αμφισβητείτε την ευχρηστία των αγγλικών.
    Μη δώσετε πάλι καμμία εντελώς ηλίθια απάντηση σαν μερικές που διάβασα,διάλογο κάνουμε,δεν είμαστε στο γήπεδο.
    Και προπαντός,μην τρελλαίνεστε,αυτή τη στιγμή,γουστάρετε /δε γουστάρετε,τα αγγλικά είναι πολύ πιο σημαντικά από οποιαδήποτε άλλη γλώσσα σε ολόκληρο τον κόσμο.
    Έτσι το θέλει ο πλανήτης, έτσι είναι,σιγά μην ακούσει εσάς τους γραφικούς "πατριώτες".

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ ruddock 03/01/2011 11:52:30

      Μην απαξιώνεις την αντίδραση, διότι έχει ουσία από πίσω. Οι υπερβολές υπάρχουν, αλλά δικαιολογούνται λόγω ατακών τύπου Αννούλας κλπ.

  62. Enzo avatar
    Enzo 03/01/2011 13:31:42

    οι περισσοτεροι γερμανοι ηδη μιλουν πολυ καλα τα Αγγλικα.
    μαλλον παραγινε το κακο και ειπανε να αλλαξουν.

  63. Χαρίλαος avatar
    Χαρίλαος 03/01/2011 14:04:19

    Κατ' αρχήν, και για να συμφωνήσω με τον ToToS, δυό γάϊδαροι μαλώνανε σε ξένον αχυρώνα... Από μέρους μου αυτό που θέλω να τονίσω με αφορμή ορισμένα σχόλια είναι ότι πρώτα από όλα πρέπει να μάθουμε πρώτα πολύ καλά την γλώσσα μας την Ελληνική, και μετά ας μάθουμε και αγγλικά και αρβανίτικα... και ότι άλλο θέλουμε... Προσωπικά θα ήθελα να μάθω... Ποντιακά! (χωρίς πλάκα). Μέ τα κινέζικα απέτυχα... εχουν 48000 ιδεογράμματα και ο μέσος μορφωμένος κινέζος ξέρει μόνο τις 5000. Εγώ μετα απο μαθήματα 4 ωρών την εβδομάδα επι 3 μηνες, έμαθα 5 η 6... Τούβλο...

  64. ierofantis avatar
    ierofantis 03/01/2011 14:21:45

    Εγ'ω λέω να απαγορεύσουμε στους Ευρωπαίους να χρησιμοποιούν ελληνικές λέξεις στα λεξιλόγιά τους. Ή, για να το κάνουμε και πιο εμπορικό, να τους χρεώνουμε ένα λεπτό του ευρώ κάθε φορά που χρησιμοποιούν ελληνικές λέξεις στη γλώσσα τους. Σε ένα χρόνο θα έχουμε ξεχρεώσει και θα μας χρωστούν και από πάνω....

  65. ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα avatar
    ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα 03/01/2011 15:12:58

    Ολες οι μεγάλες αυτοκρατορίες στηρίχθηκαν σε κοινά ήθη και έθιμα και στη γλώσσα.Στη νέα μεγάλη αυτοκρατορία, του πολυπολιτισμικού ιμπεριαλισμού, ως κοινή γλώσσα ορίστηκαν τα Αγγλικά ώστε να μπορούν να συνεννοηθούν όλες οι φυλές του πλανήτη, σ΄αυτό το παγκόσμιο πείραμα.
    Αν τους πειράξεις τη γλώσσα δεν θα μπορούν να συναθροίζονται, να βάζουν βόμβες, να συνεννοούνται με τους αναρχικούς του συστήματος .
    Είναι σαν να τους κόβεις τα πόδια. Όποιος προσπαθήσει να επιβάλλει τη γλώσσα του, στη χώρα του, ξεσηκώνονται οι Γενίτσαροι του συστήματος
    των βολεμένων.Ο λόγος είναι ότι ότι θα σταματήσει η ροή χρήματος από το κεφαλόβρυσο (μετανάστες). Βάζουν τα πνευματικά τους παιδιά: άνεργους, άεργους,πετροβολητές, πυρπολητές σκουπιδοτενεκέδων να ρίξουν το σύστημα . Σύστημα που το αποτελούν οι ίδιοι και τα παιδιά τους.

  66. Enzo avatar
    Enzo 03/01/2011 15:14:15

    ρε παιδια της αννουλας της το ειπανε?

  67. of8almos avatar
    of8almos 03/01/2011 17:04:11

    Ελα ρε παιδιά, κομπλεξικοί είμαστε εμείς που ντρεπόμαστε να πούμε οτι είμαστε έλληνες και πάνε να μας κάνουν να μιλάμε μητρική γλώσσα την Αγγλική. Ξεχάσατε την υπουργού παιδείας πριν απο λίγα χρόνια που το είχε πεί; Για να μην πώ για τον έξω απο εδώ και το υπουργείο του.
    Και στην Ιταλία το ίδιο γίνετε, ξέρουν και δεν σου μιλάνε ακόμα και στα ξενοδοχεία!

  68. Demetris avatar
    Demetris 03/01/2011 17:11:41

    ΚΑΤΑ ΣΥΝΕΠΕΙΑ ΟΛΩΝ, Η ΟΙ ΓΕΡΜΑΝΟΙ ΜΑΘΕΝΟΥΝ ΕΛΛΗΝΙΚΑ Η ΜΕΝΟΥΝ ΧΩΡΙΣ ΦΑΓΗΤΟ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ. ΘΑ ΑΓΟΡΑΖΟΥΝ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ ΤΑ ΑΠΙΘΑΝΑ ΓΕΡΜΑΝΙΚΑ ΠΡΟΙΩΝΤΑ ΚΑΙ ΟΥΤΩ ΚΑΘ΄ΕΞΗΣ.
    ΤΩΡΑ ΘΑ ΜΟΥ ΠΗΣ ΤΙ ΣΟΙ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΝΑ ΜΑΘΟΥΝ ΤΥΠΟΥ ΔΙΑΜΑΝΤΟΠΟΥΛΟΥ-ΔΡΑΓΩΝΑ ΚΑΙ ΛΟΙΠΩΝ ΑΛΛΩΝ "ΕΛΛΗΝΩΝ-ΣΟΣΙΑΛΗΣΤΩΝ-ΠΑΤΡΙΩΤΩΝ"??.
    ΑΣΤΑ ΧΕΣΤΑ, ΞΕΡΟΥΜΕ ΤΙ ΕΣΤΙ ΓΕΡΜΑΝΙΑ, ΑΜΕΡΙΚΗ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΚΑΡΥΔΙΑΣ "ΦΙΛΟΙ-ΣΥΜΜΑΧΟΙ".
    ΤΕΛΟΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΝΑ ΠΩ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ, ΟΤΑΝ ΚΑΤΙ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΠΡΟΣ ΤΟ ΤΕΛΟΣ, ΑΡΧΙΖΕΙ ΤΟΥΣ ΣΠΑΖΜΟΥΣ.

  69. ierofantis avatar
    ierofantis 03/01/2011 17:15:04

    Ναι, μόνο που εμείς, μετά από 30 χρόνια προπαγάνδας life style και φραγκολεβαντινισμού, είμαστε μεν ακόμη υπερήφανοι που είμαστε Έλληνες, πλην όμως η λεξιπενία μας είναι ορατή...

  70. KΠ avatar
    03/01/2011 18:38:20

    1. "Ὅτι μὲν ὑμεῖς, ὦ ἄνδρες Άθηναῖοι, πεπόνθατε ὑπὸ τῶν ἐμῶν κατηγόρων, οὐκ οἶδα: ἐγὼ δ' οὖν καὶ αὐτὸς ὑπ' αὐτῶν ὀλίγου ἐμαυτοῦ ἐπελαθόμην, οὕτω πιθανῶς ἔλεγον. Καίτοι ἀληθές γε ὡς ἔπος εἰπεῖν οὐδὲν εἰρήκασιν."
    2. "What you, men of Athens, have learned from my accusers, I do not know: but I, for my part, nearly forgot who I was thanks to them since they spoke so persuasively. And yet, of the truth, they have spoken, one might say, nothing at all. "
    Η ζημιά που έχουν κάνει... by purpose όλοι οι κοτζαμπάσηδες των τελευταίων 40 τουλάχιστον ετών είναι ότι οι περισσότεροι αναγνώστες αυτής της γωνιάς του Δικτύου ευκολότερα θα καταλάβουν τι έλεγε ο Πλάτωνας στην "Απολογία" στην ενότητα Νο2 παρά στην αυθεντική, Νο1. Πόσο μάλλον οι αναγνώστες άλλων ιστότοπων, και δη αυτών των μισθοφόρων της εθνο-αποδόμησης που κάνουν κολοτούμπες για οποιανδήποτε λατινογενή ή σαξονική γλώσσα αλλά δεν δίνουν ευρώ τσακιστό για την γλώσσα των παππούδων τους.
    Ταπεινή μου άποψη: επιστροφή της κλασικής γλώσσας ως επίσημης γλώσσας της Ελληνικής Δημοκρατίας. Αυτό δεν θα σημαίνει ότι οι λοιποί, του εαυτού μου συμπεριλαμβανομένου, αυτοί της πλεμπάγιας, δεν θα συνεχίσουμε να ομιλούμε την "Δημοτική", δεν είναι εξ' άλλου αναγκαστική η δια βίου καλλιέργεια. Ούτως ή άλλως οι περισσότεροι αληθώς μορφωμένοι Γερμανοί, ευκολότερα θα συνεννοηθούν ως τουρίστες στην κλασική παρά στα αλεξανδρινά. Ανέφικτο βεβαίως να πείσεις για κάτι τέτοιο συνέλληνες όπως έναν Θόδωρα, μια Αννούλα, πόσο μάλλον τον σουβλατζή της γειτονιάς σου. _Κ.Π.

  71. Orestios avatar
    Orestios 03/01/2011 18:43:40

    Το καλύτερο είναι να μην μιλούμε αγγλικά σε κανέναν τουρίστα.
    Μόνο αν υπάρχει δικό μας συμφέρον μπορούμε να κάνουμε μια μικρή υποχώρηση και να εξυπηρετήσουμε όλους αυτούς τους μπαμπουΐνους.
    Μιλάτε ελληνικά όπου μπορείτε.

  72. ΦΩΤΕΙΝΗ avatar
    ΦΩΤΕΙΝΗ 03/01/2011 22:35:14

    Δικαίωμα των Γερμανών είναι να θέλουν να χρησιμοποιούν μόνο γερμανικές λέξεις. Έτσι κι αλλοιώς έχουν μια γλώσσα φτωχή. Καταθέτω λοιπόν και εγώ την εμπειρία μου ως φοιτήτρια στη Γερμανία. Στη δεκαετία του '80 παιζόταν μία μίνι σειρά στη γερμανική τηλεόραση με τίτλο "HOLOKAUST" (δηλαδή ολοκαύτωμα) (Sic! ας είναι καλά η ελληνική γλώσσα). Την άλλη μέρα στο πανεπιστήμιο οι γερμαναράδες έψαχναν να βρουν μια γερμανική λέξη που να αποδίδει τον τίτλο της σειράς και μετά από αρκετή συζήτηση βρήκαν την "γερμανική" λέξη "KATASTROPHE". Αυτή είναι η γερμανική γλώσσα.

  73. Zio avatar
    Zio 03/01/2011 22:59:35

    σε τέτοιες εποχές κρίσης ταυτότητας της Ευρωζώνης, τέτοιες κινήσεις ΤΩΡΑ μόνο καλό δεν κάνουν στην πορεία του συνόλου, ενισχύουν την εσωστρέφεια ή/και ξεκινάει ή επιταχύνει την αντίστροφη μέτρηση.

  74. anhsyxos thrakas avatar
    anhsyxos thrakas 04/01/2011 16:57:19

    Προτείνω το συγκεκριμένο έρθρο να αποσταλεί απευθείας στα ηλεκτρονικά ταχυδρομεία των αγγλοσαξονικών προσκυνημένων που ντύθηκαν κυβέρνηση εξαπατώντας και καταδυναστεύοντας τον ελληνικό λαό. Κατά τα άλλα το GAP δηλώνει πως δίχως ενιαία ευρωπαϊκή οικονομική διακυβέρνηση βαδίζουμε σε επικίνδυνο εθνικισμό.GAP,ο οραματιστής της παγκόσμιας διακυβέρνησης-τυρρανίας των λαών και εξάλειψης κάθε τι εθνικού.Παγκόσμιους καταναλωτές-δούλους, θέλει ο πρωθυπουργός της χώρας μας, στα κέντρα που τα υπηρετεί ο ίδιος καταδυναστέοντας τον Ελληνικό λαό. Στην κα Διαμαντοπούλου και την κλίκα της (Φραγκιουδάκη κ.λ.π.) καλό θα ήταν το συγκεκριμένο άρθρο να αποσταλεί και σε έντυπη μορφή.Scripta mannent.

  75. giorgio avatar
    giorgio 05/01/2011 14:01:01

    ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΤΙ ΛΕΜΕ ΤΩΡΑ?ΕΧΟΥΝ ΙΣΩΠΕΔΩΘΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΑΣ ΚΡΕΤΗΣΟΥΜΕ ΟΤΙ ΠΙΟ ΩΡΑΙΟ ΕΧΟΥΜΕ...ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΜΑΣ ΠΡΑΓΜΑ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΣΤΟ ΚΟΣΜΟ..ΠΗΓΗ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ ΓΛΩΣΣΩΝ ...ΑΣΧΕΤΑ ΑΝ ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΒΡΙΣΚΟΥΜΕ ΙΝ ΤΗΝ ΑΓΓΛΙΚΗ..ΧΑΧΑ ΣΑ ΓΕΛΑΣΩ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟΝ ΝΑ ΜΗ ΞΕΧΝΑΜΕ ΤΟΥΣ ΑΡΧΑΙΟΥΣ Κ ΤΑ ΦΩΤΑ ΤΟΥΣ ΣΤΗΝ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑ

    • ruddock avatar
      ruddock @ giorgio 05/01/2011 16:34:32

      Δεν είναι in η Αγγλική,είναι απλά πολύ πιο εύκολη και κατανοητή στη χρήση.
      Δεν χρειάζονται γνώσεις πυρηνικής Φυσικής για να καταλάβεις το αυτονόητο.
      Σκέψου αντί για "τίκετ" ένας Κινέζος να πρέπει να πει "άιντριτσκάρτε" ή "εισιτήριο" ή πολύ πιο απλά πράγματα, όπως αντί του "νο σμοκινγκ" να πρέπει να πει "απαγορεύεται το κάπνισμα".

      Ακόμη και οι ίδιοι οι αγγλόφωνοι συμφωνούν πως η γλώσσα τους δεν είναι τέλεια αλλά είναι πρακτική.
      Ίσως στο μέλλον να γίνουν παγκόσμια γλώσσα τα Κυπριακά ή τα Ελληνικά,μέχρι τότε όμως θα πρέπει να υποστείτε τα Αγγλικά.

      Αν τώρα σας πέφτει πολύ η μύτη να το κάνετε,σταματήσετε να αγοράζετε π.χ αυτοκίνητα από άλλες χώρες (προτιμήστε τα τούρμπο Ελληνικά με κατανοητές σε όλους οδηγίες χρήσης...),μην τολμήσετε δε να πάτε εξωτερικό γιατί οι πινακίδες τους είναι στα Αγγλικά και θα είναι δύσκολο να το καταπιείτε και αυτό.Επίσης στον υπολογιστή σας μην διανοηθείτε να βάλετε windows για να γράφετε όλα αυτά τα υπέροχα που διαβάζουμε εδώ,αλλά προτιμήστε το Ελληνικότατο και ευχρηστότατο Παράθυρα.Satisfaction guaranteed.

      Ελπίζω δε κύριε συντονιστά να μην με θεωρήσεις υπεύθυνο ΚΑΙ γι'αυτό και μου διαγράψεις ξανά το σχόλιο !!!

  76. Ανώνυμος avatar
    Ανώνυμος 28/01/2011 23:47:59

    Καιρός να τελείωνουμε με τη βάρβαρη γλώσσα των Ούννων

  77. Makedonas Thessalonikios avatar
    Makedonas Thessalonikios 31/01/2011 14:47:05

    Yparxoun polloi orismoi lekseon tis agglikkis glossas,pou xrisimopoiountai diethnos,dioti einai praktiki i xrisi auton ton lekseon sti glossa auti .To katalawaino kai to apodexomai.Alla den katalawaino pos ginetai me tin parodo ton xronon autes oi asimantes leksoules (opos "open,closed,coffee to go,full,empty,power"ginontai eureias xrisis apo olous mas,xoris na yparxei ousiastika kapoios idiaiteros logos.
    Pisteuo oti yparxei sygkekrimeni stratigiki,pou othei tous europaious sti xrisi agglosaksonikon lekseon.Kapoioi antistekontai,einai omos ligoi.To systima einai panisxyro,to exoun doulepsei kala oi agglosaksones oste meta apo liga xronia na theoreitai teleios fysiologiko,na omiloume kai na grafoume toulaxiston ta misa sta agglosaksonika kai opoios katalawe,katalawe.Ta kataferan mia xara,kai emeis paizoume to paixnidi tous.Etsi mia apo tis pio ftoxes glosses tou kosmou tha omileitai kai tha grafetai,dioti einai eukoli kai praktiki.De tha xreiazetai na skeptomaste kai poly,afou outos i allos 1000 lekseis xrisimopoioume.

  78. PK avatar
    PK 31/01/2011 18:11:10

    HELLINES & ATATOYPK

    Ένα απόγευμα η κόρη μου μου ζήτησε να της υπαγορεύσω κείμενο για ορθογραφία, όταν τελειώσαμε μέσα στις λέξεις που διόρθωσα, ήταν κι λέξη “ξύδι” (το ύψιλον το είχε με γιώτα) κι όμως εσύ κάνεις λάθος μου λέει, το γιώτα είναι σωστό και μου δείχνει το λεξικό του Σιδέρη «νάτο με γιώτα κι έλαμψε το πρόσωπό της. Της λέω λοιπόν βρες το μπουκάλι απ’ το μπουκάλι της κουζίνας» κοίτα , το ξύδι με Ύψιλον.
    Είδα προς στιγμήν τον εαυτό μου παλαιοημερολογίτη, αναρωτήθηκα τι είναι αυτό που κάνει το ελληνικό κράτος να μην θέλει να συνεννοούνται στον γραπτό λόγο δύο συνεχόμενες γενιές πολιτών του. Ποιά επιχειρήματα έχει ο «μορφωμένος όχλος» που με την συνένοχη ανοχή του, μεταλλάσσει το ελληνικό αλφάβητο σε αλφάβητο των 21 γραμμάτων; αφού καταργεί το ήτα, το ύψιλον, και το ωμέγα καταργώντας το διφθόγγους (αβγό) και διπλά σύμφωνα από το γραπτό λόγο; Αν μεν πρόκειται για τον εξελληνισμό λατινογενών λέξεων (πχ τρένο αντί τραίνο train) τότε γιατί οι Ευρωπαίοι εταίροι μας που μάλλον ως εταίρες λειτουργούν σε ζητήματα γλωσσικής ισοτιμίας, διατηρούν μέχρι σήμερα τις ελληνικές δασυνόμενες λέξεις στα αγγλικά με h (hymn, hydrogen, hypothesis…) το Apollon 11 πήγε με δύο λάμδα στο φεγγάρι και το λεωφορείο με ένα μι στο Γραματικό, το χ=ch chorus chaos ; ή αν πρόκειται για την αντιστοιχία προφορικού ήχου με τον γραπτό λόγο γιατί οι Γάλλοι διατηρούν ορθογραφικά την λέξη oiseaux αφού δεν περιέχει κανένα γράμμα που ν’ αντιστοιχεί στον ήχο της; Γιατί επίσης ενώ οι Αγγλοσάξωνες γράφουν σήμερα τον Αισχύλο Aeschylus ενώ εμείς καταντήσαμε τον Shakespeare σε Σέξπιρ. Ή ακόμα περισσότερο οι Άγγλοι γράφουν centre, theatre ενώ προφέρουν σέντερ, θίατερ. Δεν είναι γελοίο το Laiki Bank ? ; ή Geniki ή Emporiki Bank με ονόματα ελληνικά στην ίδια την Ελλάδα να χρησιμοποιούν λατινικό αλφάβητο;.
    Eδώ ό Armani γύρισε στα ελληνικά να βαφτίσει με την λέξη emporio την εταιρία του και εμεις αλλοιώνουμε τα ελληνικά ;
    Και εν πάση περιπτώσει άλλο Καινή Διαθήκη και άλλο η Κενή Διαθήκη που προτιμούν οι ανάξιοι Νεοέλληνες κληρονόμοι.

    O τωρινός Συνασπισμός πριν μερικά χρόνια, διαφήμιζε τον εαυτό του σε γιγαντοαφίσσα στους δρόμους ως ARISTERA. Πριν προκαλέσω την υγιή καχυποψία κανενός στους κομματολάγνους μας καιρούς οφείλω να πω ότι κάποτε υπήρξα και συμπαθών. Φοβάμαι όμως την πείνα για εξουσία τρωκτικών που γι’ αυτούς πολιτική είναι ένας απεγνωσμένος αγώνας με ανώτερα όντα από τις Βρυξέλλες.

    Με αρχή το μονοτονικό και στη συνέχεια υπεραπλούστευση του γραπτού λόγου αμβλύνονται οι αντιστάσεις για να ‘ρθει εκείνη η μέρα όπου, όπως ο Ατατούρκ και οι Νεότουρκοι επέβαλαν το λατινικό αλφάβητο στην Τουρκία, οι Neohellines θα δεχτούν μία «πρόταση με οικονομική ανάλυση» από τις Βρυξέλλες που θα λέει περίπου πως «… η ύπαρξη ενός μειονοτικού αλφαβήτου κ ο σ τ ί ζ ε ι στην Ε.Ε. τόσα σε μεταφραστές, διπλές επιγραφές, υπερωρίες, μεταφορικά, προγράμματα υπολογιστών….» γιατί να μην σας δώσουμε ένα δάνειο ακόμα να εκτρέψετε π.χ. τον Νέστο ή τον Αλιάκμονα. Εσείς όμως θα πρέπει να χρησιμοποιείτε στο εξής το λατινικό αλφάβητο. Συγχωρέστε μου την σιγουριά αλλά θα βρεθούν εκείνη την στιγμή πολλοί Hellines να συμφωνήσουν ταυτισμένοι και αλληλέγγυοι προς την Αρεία Φυλή . Όπως βρέθηκαν τότε για το μονοτονικό, όπως συνάδουν βιαστικά και ανυπόμονα, τώρα ο Τύπος και οι Επιτροπές του Υπουργείου Παιδείας σ’ αυτή την μετάλλαξη. Και δεν είναι κακό να δουν πως κάπου εκεί έξω κάποιοι «απλοί» πως τους αρέσει να λένε, πολίτες «Έχουν μάτια και βλέπουν, αυτιά κι ακούν και μυαλό και κρίνουν».