Τέρμα στα αντάρτικα και στους μικρόψυχους της ΝΔ
16/03/2014 08:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τέρμα στα αντάρτικα και στους μικρόψυχους της ΝΔ

Η ψήφος είναι και μυστική και ιερή, αυτό το ξέρουμε από τότε που υπάρχει δημοκρατία. Το ίδιο ισχύει φυσικά και για τους πολιτικούς. Μπορούν να ψηφίζουν όποιον θέλουν χωρίς ποτέ εμείς να το μάθουμε. Με μια ειδοποιό διαφορά. Εφόσον ανήκουν σε κάποια παράταξη οφείλουν να συμμορφώνονται με τις οδηγίες που αυτή δίνει. Αλλιώς δεν πρόκειται για κόμμα αλλά για διαδήλωση ή στην καλύτερη περίπτωση για πολιτική Βαβέλ.

Ακόμη και στον ΣΥΡΙΖΑ που είναι γνωστό το μπάχαλο που επικρατεί, έχουν αποφασίσει ότι πρέπει να στηρίξουν τους υποψήφιούς τους. Πολλοί δεν πιστεύουν στον Σακελλαρίδη ή τη Δούρου, αρκετοί τους θεωρούν «λίγους» ή περαστικούς αλλά πρέπει να τους στηρίξουν το κάνουν. Βουλευτές και στελέχη του ΣΥΡΙΖΑ βγαίνουν ανοιχτά και δηλώνουν ότι πρέπει να δώσουν ένα χεράκι για να βγουν οι σύντροφοί τους, έστω κι αν η καρδούλα τους λέει δεν συμφωνούν.

Πώς, λοιπόν, ορισμένοι στη Νέα Δημοκρατία νομίζουν ότι με το να βγάζουν την ουρά τους από το πρόβλημα που λέγεται «στήριξη των γαλάζιων υποψηφίων» θα διασωθούν και οι ίδιοι όταν έρθει το πλήρωμα του χρόνου; Και τι είναι εκείνο που τους κάνει να πιστεύουν ότι με το να πάνε κόντρα στην επίσημη γραμμή του κόμματος παίρνουν εκδίκηση για κάτι απροσδιόριστο;

Βλέπουμε στην Αττική ειδικά, αλλά και στη Μακεδονία μια τάση των βουλευτών και στελεχών της ΝΔ να το παίζουν αποστασιοποιημένοι από τις εξελίξεις. Ο ένας δηλώνει ότι ψηφίζει στην Κηφισιά, ο άλλος στη Γλυφάδα, ο τρίτος στον… Αγιο Μαυρίκιο και όλοι μαζί αποφεύγουν να στηρίξουν τον Άρη Σπηλιωτόπουλο που ανεπίσημα στηρίζει η Συγγρού. Αλλά από την άλλη δεν έχουν καν το θάρρος να συγκρουστούν με τη γραμμή αυτή και να πουν χωρίς φόβο και πάθος ότι στηρίζουν τον Κακλαμάνη. Το ίδιο ισχύει και για την περιφέρεια. Έχουν αφήσει μόνο του τον Κουμουτσάκο να τα βάλει με το σύστημα Σγουρού που όλοι ξέρουμε πόσο ισχυρές επιχειρηματικές πλάτες έχει. Το χειρότερο είναι ότι δεν του δίνουν ένα χέρι βοηθείας για να ξεπεράσει τη Δούρου και να πάει αυτός στο β’ γύρο αν υποθέσουμε ότι ο νυν Περιφερειάρχης έχει κλειδώσει τη μία θέση. Αν υπήρχε ένας γαλάζιος ξεσηκωμός που θα έδινε ώθηση στον Κουμουτσάκο να αφήσει πίσω του την υποψήφια του ΣΥΡΙΖΑ δεν θα αποτελούσε αυτό μια μεγάλη νίκη για τη ΝΔ σε μια περιφέρεια που η Κουμουνδούρου επαίρεται ότι κυριαρχεί; Ακόμη κι αν ο Κουμουτσάκος δεν εκλεγόταν Περιφερειάρχης μια ηχηρή νίκη απέναντι στη Δούρου δεν θα έκανε καλό σε όλα τα στελέχη της Νέας Δημοκρατίας που τώρα κάνουν την πάπια;

Στο δήμο της Αθήνας, μια νίκη Σπηλιωτόπουλου απέναντι σε έναν Καμίνη που δείχνει δυναμική και στηρίζεται από Πασοκικά συστήματα και εκδοτικά συγκροτήματα, αλλά και απέναντι στον.. δήμαρχο Εξαρχείων Σακελλαρίδη, δε θα ήταν μια μεγάλη νίκη για τη ΝΔ; Και ειδικά όταν απέναντί του ο Άρης έχει και τον Κακλαμάνη;

Τόσο μικρόψυχοι είναι λοιπόν όσοι κάνουν ότι δεν υπάρχουν εκλογές και υποψήφιοι κι εμφανίζονται να έχουν πολύ δουλειά στα υπουργεία τους για να ασχοληθούν και με τις εκλογές; Αν συντριβούν οι επιλογές της ΝΔ δε θα είναι ηττημένοι και οι ίδιοι όταν ο ΣΥΡΙΖΑ θα έχει κάθε λόγο να ζητά εθνικές εκλογές; Ας αφήσουν λοιπόν τα προσωπικά παιχνίδια οι υπουργάρες και οι βουλευταράδες που έχουν αποστασιοποιηθεί και δε βοηθούν στον προεκλογικό αγώνα Άμα στις μάχες οι αξιωματικοί κοιτάνε από το ύψωμα να σκοτώνονται οι στρατιώτες τους χωρίς να δίνουν οδηγίες είναι σίγουρο ότι θα έρθει η ώρα τους.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 16/03/2014 18:04:45

    Εφόσον ανήκουν σε κάποια παράταξη οφείλουν να συμμορφώνονται με τις οδηγίες που αυτή δίνει. Αυτό είναι αντισυνταγματικό και αντιδημοκρατικό και είναι από τους λόγους που προκαλεί αηδία το παρόν πολιτικό σύστημα.

  2. manafouki avatar
    manafouki 16/03/2014 19:12:25

    Hμουν ΝΔ , στήριξα τον Α Σαμαρά και με απογοητεύσατε. Συγγνώμη αλλά απο εδώ και στο εξής θα βρεθώ απέναντι απο τον άνθρωπο που πίστεψα και στην ΠΟΛΑΝ και στη ΝΔ. Περαστικά σας με τον Αρούλη σας κύριοι. Νικήτας για Δήμαρχος!!

  3. Διογένης avatar
    Διογένης 16/03/2014 19:21:54

    Κάνουν ότι μπορούν για να ξεκαθαρίσει η ΝΔ από αυτούς μια ώρα αρχύτερα.

  4. ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟΣ ΓΙΩΡΓΟΣ avatar
    ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟΣ ΓΙΩΡΓΟΣ 16/03/2014 19:35:22

    Αγαπητέ σχολιαστή ακριβώς την πρόκληση εθνικών εκλογών επιζητούμε. Να αποφασίσει ο κυρίαρχος λαός αν επιθυμεί μνημόνιο και απώλεια της αξιοπρέπειάς του ή εθνική πολιτική και σεβασμό του κοινωνικού προσώπου ενός κράτους δικαίου.

    • Φωτεινή avatar
      Φωτεινή @ ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟΣ ΓΙΩΡΓΟΣ 16/03/2014 20:55:25

      ῾Ο κυρίαρχος λαός ἔπρεπε νά ἐρωτηθῆ ἐάν ἤθελε μνημόνια δημίους πρίν ὁ "λεφτά ὑπάρχουν" μικρός γιωργάκης μᾶς τό ἐπιβάλει δακρύβρεκτος, τρομάρα του! Τώρα πού τελειώνει τό μνημόνιο θά ἐρωτηθοῦμε ἄν τό θέλωμε;; Βαλτός εἶσαι;;;

      • ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟΣ ΓΙΩΡΓΟΣ avatar
        ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟΣ ΓΙΩΡΓΟΣ @ Φωτεινή 20/03/2014 15:13:52

        Αγαπητή κυρία θεωρώντας ότι το σχόλιό σας είναι επώνυμο λόγω φωτογραφίας παρότι θα προτιμούσα το ονοματεπώνυμο σας απαντώ. Το οτι δεν ρωτήθηκε ο κυρίαρχος λαός απο τον κ. Παπανδρέου ουδόλως απενοχοποιεί τον κ. Σαμαρά για την καταστρατήγηση των εξαγγελιών του στο ΖΑΠΕΙΟ 1,2,3 .....- Για δε την ορθότητα των επιλογών του, σας παραπέμπω στους συμπολίτες Σας και συνανθρώπου μας. Εαν οι εικόνες εξαθλίωσης που αντικρίζεται σας πείθουν για έξοδο απο το μνημόνιο τότε μαλλον χρήζετε ιατρικής παρακολούθησης αλλα σας συνιστώ να έχετε τη δυνατότητα καταφυγής σε ιδιωτικά ιατρικά κέντρα καθώς το δημόσιο σύστημα υγείας έχει εξαϋλωθεί απο τον τηλεπωλητή. Τέλος βαλτός δεν υπήρξα ποτέ η δε γνώμη καθορίζετε απο τα πιστεύω μου και οχι απο υλικά ανταλλάγματα. ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ - ΣΕΡΡΕΣ

  5. ΜΑΡΙΑ ΜΑΓΔΑΛΗΝΗ avatar
    ΜΑΡΙΑ ΜΑΓΔΑΛΗΝΗ 16/03/2014 20:12:54

    Παρτε το χαμπάρι επιτέλους....ο κόσμος σιχενεται τα κόμματα! Έτσι πήρατε τηλέφωνο από τη συγγρου για να ψηφίσουν Αδαμοπουλο και συνετριβη! Ο αντίπαλος του πήρε 70%!!!! Μαζευτειτε σπίτια σας!! Τελειώσατε και προσπαθείτε να πείσετε τον εαυτό σας ή το Σαμαρα ότι υπάρχετε!

  6. Fiscal avatar
    Fiscal 16/03/2014 21:55:38

    "Τώρα που τελειώνει το μνημόνιο....". Κράτα και μία επιφύλαξη ,Φωτεινή,και μην είσαι και τόσο σίγουρη. Σκέψου μόνο τι λέγανε οι κυβερνώντες την προεκλογική περίοδο του 2012 και τι έκαναν μετά!

    • Φωτεινή avatar
      Φωτεινή @ Fiscal 17/03/2014 00:41:37

      Περίμενα νά σχολιάσης καί τό πρῶτο μέρος τοῦ σχολίου μου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  7. vagelis avatar
    vagelis 17/03/2014 14:23:02

    Exoume gemisei mikro-varonous kai strouthokamhlous th ND, alla ayto me th grammh einai poy syxenete h aplh vash......
    Omws pws na metaferoun ton palmo ths vash sth syggrou ta melh twn topikwn tis perifereias poy apo to 2009 , exoun parei grammh na einai kata korron palia melh tou Pol.A...

  8. Μικρασιάτης.. avatar