#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
23/08/2010 16:03
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τέλος εποχής για τον «μητσοτακισμό» στην Κρήτη



Στην Κρήτη υπάρχει έντονο το τοπικιστικό στοιχείο. Έτσι εξηγείται η επικράτηση της μητσοτακικής επιρροής στους κεντροδεξιούς ψηφοφόρους όλα αυτά τα χρόνια. Ζούμε, όμως, ένα τέλος εποχής. Η δύναμη του μητσοτακαίικου φθίνει και αυτό δεν αλλάζει. Το "νέο" θα εκφραστεί τώρα πια από άλλους ανθρώπους που δεν έχουν καμία σχέση με τα παραδοσιακά πολιτικά τζάκια.

Αυτή η διαπίστωση θα φανεί κατά πόσο ισχύει στην επικείμενη αναμέτρηση των αυτοδιοικητικών εκλογών στην Κρήτη. Αν και εφόσον ο Χρ. Μαρκογιαννάκης κατέβει ως ανεξάρτητος  υποψήφιος περιφερειάρχης μάλλον θα βγει τρίτος και το ξέρει. Το στοίχημα γι' αυτόν (και το μητσοτακαίικο) είναι να πιάσει ένα ποσοστό παρόμοιο με τον Γιάννη Πλακιωτάκη που θα υποστηρίξει η ΝΔ. Δηλαδή, από 20% με 25% έκαστος. Το στοίχημα για τον Πλακιωτάκη - και για τη ΝΔ κατ' επέκταση - είναι να "εγκλωβίσει" τους ψηφοφόρους του Μαρκογιαννάκη στον τόπο καταγωγής του αντιπάλου (τα Χανιά), όπου κρίνεται ότι το στενό τοπικιστικό στοιχείο θα επικρατήσει και είναι ανώφελο να προσπαθεί κανείς και να τρώει χρόνο. Στόχος είναι για τον Πλακιωτάκη να κερδίσει - εκτός από το νομό καταγωγής του (Λασίθι) όπου ευκολότερα θα το πετύχει - και τις κεντροδεξιές ψήφους των νομών Ηρακλείου και Ρεθύμνου. Έτσι υπάρχει δυνατότητα να συμπιέσει το ποσοστό του Μαρκογιαννάκη στο 5% με 10% και να εδραιώσει μια (τηρουμένων των αναλογιών) ισχυρή αυτοδιοικητική παρουσία της ΝΔ στην νέα αιρετή Περιφέρεια Κρήτης.

Ο Χρ. Μαρκογιαννάκης που στήριξε ενεργά την Ντ. Μπακογιάννη για πρόεδρο της ΝΔ, με την στάση του προδιέγραψε το μέλλον του κοντά της. Στην πραγματικότητα ήθελε να φύγει και προκάλεσε ο ίδιος τη διαγραφή του γιατί αφενός καταλογίζει στον Σαμαρά ότι τον άφησε απροστάτευτο όταν το ΠΑΣΟΚ προσπάθησε να τον εμπλέξει στο σκάνδαλο Siemens μέσω C4Ι, αφετέρου γιατί προορίζεται για Νο2 του κόμματος που σκέφτεται να ιδρύσει η Ντ. Μπακογιάννη και για τους δικούς του λόγους προτιμά μια τέτοια προοπτική.

ΜΑΝΩΛΗΣ Μ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 23/08/2010 15:42:52

    Γίγας της πολιτικής προαλείφεται για "Νο. 2" αυτού του κόμματος! Θα έτρεμε και ο... Ελευθέριος Βενιζέλος αν ζούσε!

  2. Tassos avatar
    Tassos 23/08/2010 15:45:05

    Πλάκα πλάκα, μαέστρος της πολιτικής η Ντόρα. Τόχει. Στην αρχή αγκάλιασε το πολιτικό πτώμα του Καραμανλή και την τράβηξε στον πάτο και τώρα θα μαζέψει όλη την πολιτική πλέμπα και σαβούρα που πετάει από το παράθυρο ο πρόεδρος.

    • Σαος avatar
      Σαος @ Tassos 23/08/2010 15:47:18

      Γιατί, υπήρχε περίπτωση να τραβήξει κανέναν σοβαρό άνθρωπο προς το μέρος της;

    • O Θείος avatar
      O Θείος @ Tassos 23/08/2010 15:55:47

      Χά χα, καλύτερα να έκανε κρόουλ αγκαλιά με άγκυρα, άς πρόσεχε!

    • CRAZY DOCTOR avatar
      CRAZY DOCTOR @ Tassos 23/08/2010 18:24:05

      στηριξε την παραταξη και τον καραμανλη οταν ο αντωνακης περιμενε "υπομονετικα" και μικροψυχα το γαλαζιο ναυαγιο

      • ΙΩΝΑΣ avatar
        ΙΩΝΑΣ @ CRAZY DOCTOR 24/08/2010 11:10:17

        Δακρύσαμε...

  3. ΝΙΚΟΣ avatar
    ΝΙΚΟΣ 23/08/2010 16:13:52

    Τέλος εποχής για το μητσοτακισμό γενικά! Γι' αυτό κατέβάζει και το γιόκα της στην Ευρυτανία, σε μια εποχή που η ελληνική κοινωνία βγάζει σπυράκια με την οικογενειοκρατία! Αλλά δεν τους έχουν απομείνει και πολλοί εκτός Οικογενείας! Σε λίγο θα κατεβάσουν και το μπάτλερ τους... οι καημένοι!

    • anonymous avatar
      anonymous @ ΝΙΚΟΣ 23/08/2010 16:35:16

      Την υποψηφιότητα Μαρκογιαννάκη θα τη διαπραγματευτεί με την υποψηφιότητα του γιού της. Π.χ. Η ΝΔ να μην κατεβάσει κανέναν άλλο στο Καρπενήσι.

      Επί της ουσίας στέλνει το μήνυμα ότι σε δυο περιφέρειες έχει δύναμη και ότι μπορεί να κάνει τη ζημιά στη ΝΔ. Ένα 2-3% το έχουν, ο Καρατζαφέρης έχει το δικό του 3-4% και όλα μαζί θα κοστίσουν στη ΝΔ την αυτοδυναμία και την ευκαιρία να γίνει κυβέρνηση.

      Από την πλευρά της Ρηγίλλης απαιτούνται έξυπνες κινήσεις. Π.χ. να αποφύγει την υποκίνηση φανατισμού και σιγά σιγά να τους ξεδοντιάσει αν μπορεί.

      • Bodinus1576 avatar
        Bodinus1576 @ anonymous 23/08/2010 17:12:56

        Για 4% του Καρατζαφέρη μην είσαι και τόσο σίγουρος προϊόντος του χρόνου. Οι νοικοκυραίοι και ελληνοκεντρικοί ψηφοφόροι του σίγουρα αισθάνονται ήδη προδομένοι από το ΝΑΙ στο ΔΝΤ, το άκριτο ΝΑΙ στο Ισραήλ χωρίς να έχειο εξεταστεί τί δίνουμε και τί παίρνουμε και την χαμηλών τόνων αντίδραση στο Λαθρονόμο. Νομίζω ότι τα ποσοστά ΛΑΟΣ Ντόρας είναι πλέον αλληλένδετα. Αν πέσει ο ένας θα πέσει και η άλλη, γιατί οι ψηφοφόροι τους θα δουν ότι η Κεντροδεξιά πάει για ολική επαναφορά. Αν ο ένας μείνει σταθερός ή αυξηθεί θα πάρει και η άλλη το 2%-3% που ανέφερες.

      • anonymous avatar
        anonymous @ anonymous 23/08/2010 17:44:59

        Δε διαφωνώ σε αυτά που λες. Εγώ τον Καρατζαφέρη τον είχα ψηφίσει διότι η ΝΔ φέρθηκε άσχημα χωρίς λόγο στην οικογένειά μου. Όχι διορισμοί και τέτοια, απλά μας έκαναν κακό χωρίς λόγο. Δε ζητήσαμε κάτι. Οι κύριοι αυτοί είναι τώρα ο μεν ένα Δήμαρχος και ο άλλος βουλευτής. Για το λόγο αυτό ΝΔ δε θα ψηφίσω. Δε θα ψηφίσω όμως και Καρατζαφέρη. Κάπου αλλού θα τον ρίξω και να ψάξουν να τον βρουν.

    • lpap avatar
      lpap @ ΝΙΚΟΣ 23/08/2010 21:48:07

      κι η ΝΔ σιωπηρά!!!θα τον στηρίξει για τη μνήμη του Μπακογιάννη!!Δουλευόμαστε κανονικά!!

  4. nicname@ta lefta iparhoun.gap avatar
    nicname@ta lefta iparhoun.gap 23/08/2010 16:50:59

    Μανώλη Μ. μη λες μεγάλα λόγια , εγώ και στον νομό Χανίων αμφιβάλλω αν η κα Μητσοτάκη βγεί πρώτη ,πρίν τον Γιάννη Πλακιωτάκη . Οι Μητσοτακικοί κάνουν θόρυβο και φαίνονται ενώ η ήρεμη δύναμη που εκπροσωπούν οι μορφωμένοι άνθρωποι των Χανίων : Πρόεδρος του Ιατρικού Συλλόγου και της ΝΟΔΕ , ο σεμνός πρώην βουλευτής Μανούσος Βολουδάκης και πολοί άλλοι, δεν φαίνεται, γιατί δεν κατέρχεται στο επίπεδο ηχορύπανσης και κενών περιεχομένου κορώνες των Ντορικών, αλλά έχει επηρεάσει πολύ κόσμο από Νοέμβριο και μετά που τα πράγματα ηρεμούν μέρα με τη μέρα.
    Στο Ηράκλειο οι Κεφαλογιάννηδες στηρίζουν Πλακιωτάκη , τον κο Αυγενάκη τον αποκαλούν ..λαμόγιο !όχι οι Κεφαλογιάννηδες αλλά ο κόσμος, αυτοί κάτι θα ξέρουν.

    • Alex avatar
      Alex @ nicname@ta lefta iparhoun.gap 23/08/2010 17:29:18

      @nicname@ta lefta iparhoun.gap

      Ετσι ακριβως ειναι φιλε μου οπως τα λες..οσο για τον Αυγενακη επειδη περασε μπροστα απο τον Κεφαλογγιαννη σε ψηφους στο νομο Ηρακλειου εχει δει πιο ψηλα απο το μποϊ του.Ας ηραμησει λιγο γιατι το περιμενουν δυσαρεστες εκπληξεις.Με τις πλατες της Ντοριτας εγινε βουλευτης και με εξυπηρετησεις σε κατι προγραμματα κοινοτικα που αναλαμβανε να τα φερει εις περας...οσοι γωνριζουν καταλαβαινουν..

    • tzager avatar
      tzager @ nicname@ta lefta iparhoun.gap 25/08/2010 16:06:24

      Μη τσιμπάτε ρε παιδιά..! Ούτε ο Μαρκογιαννάκης θα κατέβει υποψήφιος περιφερειάρχης στη Μεγαλόνησσο αλλά ούτε ο Πλακιωτάκης έχει καμία τύχη στους εκτός-Λασιθίου νομούς και ειδικά στα Χανιά και το Ηράκλειο που ο μηχανισμός της Ντόρας είναι πολύ ισχυρός μεν και ο Αρναουτάκης πολύ δημοφιλής δε.

      Το στοίχημα για τον Πλακιωτάκη και τη ΝΔ είναι να περάσουν το 15%-20% των ψήφων. Αυτό θα είναι πραγματικός άθλος!!! Μόνο στο Λασίθι και ενδεχομένως στο Ρέθυμνο μπορεί ο εκλεκτός της Ρηγίλλης να ξεπεράσει το παραπάνω ποσοστό. Αλλά τι να σου κάνουν οι δύο μικρότεροι νομοί της Κρήτης..;

      Όσο για τους 'μορφωμένους ανθρώπους των Χανιών', δε θα βρίσκουν ψήφους να μετρούν το βράδυ της Κυριακής 14 του Νοέμβρη... Αν ο Λασιθιώτης υπερβεί το 10% στο νομό θα πρέπει να ανοίγουν σαμπάνιες!!!

  5. nostos avatar
    nostos 23/08/2010 17:32:54

    Alithevi oti I ND tha stiriksei estw Kai emmesa to mikro mpakogianni to karpenisi, opws leei to in.gr?

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ nostos 23/08/2010 18:29:20

      Καμία σχέση. Απλά και διπλωματικά την αφήνουν να παίξει μόνη της εκεί: αντί να έχει μια άσχημη ήττα η ΝΔ στο Καρπενήσι, θα έχει μια άνευ σημασίας νίκη η Μπακό.

  6. ganasta avatar
    ganasta 23/08/2010 17:46:26

    Φάκτορα , συγνώμη που παρεμβαίνω στη δουλειά σου , αλλά ανέβασε σαν κύριο άρθρο το «ΝΔ: Αναποτελεσματική η θεραπευτική αγωγή του μνημονίου».
    Έγινε σήμερα μια εξαιρετική και απόλυτα τεκμηριωμένη παρουσίαση της ακολουθούμενης οικονομικής πολιτικής από την κυβέρνηση του μνημονίου και της θέσης της Ν.Δ σχετικά με αυτήν.

  7. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 23/08/2010 17:58:53

    Μεγάλο στέλεχος ο Μαρκό...

  8. nikos avatar
    nikos 23/08/2010 18:26:02

    μαλλον δεν γνωριζεται το κλιμα στην κρητη.
    προβλεψη μου ειναι αν κατεβει ο μαρκογιαννακης οτι ο πλακιωτακης θα ειναι μεταξυ 10% - 15% και ο μαρκογιαννακης μεταξύ 20% - 25%.

    • nicname@ta lefta iparhoun.gap avatar
      nicname@ta lefta iparhoun.gap @ nikos 23/08/2010 20:38:33

      δηλαδή φίλε μου η ..κεντροδεξιά θα πάρει στην Κρήτη 30-40% ,αυτό είναι έκπληξη 1ου βαθμού αφού το ΠαΣοΚ θα μείνει στο 44-48% αφου οι άλλες δυνάμεις της Αριστεράς έχουν ,όταν το ΠαΣοΚ είναι στα χάι του, 11-12%

  9. Θραξ Αναρμόδιος avatar
    Θραξ Αναρμόδιος 23/08/2010 19:32:25

    "Τέλος εποχής για τον «μητσοτακισμό» στην Κρήτη"

    Αμήν.

    Θραξ Αναρμόδιος

  10. zackii avatar
    zackii 23/08/2010 19:43:05

    Δεν μου τα λέτε καλά. Εκεί που είναι από ποσοστά η ΝΔ πιστεύετε ότι έχει την πολυτέλεια έστω και ελάχιστης απώλειας?

    • Tassos avatar
      Tassos @ zackii 23/08/2010 20:30:18

      Φίλε, αν η ΝΔ δεν ξεφορτωθεί βουλευτές που είναι δικηγόροι εμπόρων ναρκωτικών, βουλευτίνες που η οικογένειά τους είναι (τουλάχιστον) προστάτες εμπόρων ναρκωτικών, πολιτικές οικογένειες που πλούτισαν με αμύθητα πλούτη χωρίς να έχουν εργαστεί ποτέ ( καλά αυτήν την συγκεκριμένη οικογένεια την "έστειλε " ο Αντώνης) σε διαβεβαιώ ότι η ΝΔ δεν θα ξεκολλήσει ποτέ από το 20% που παίρνει στην Κρήτη. Αυτόν τον πολιτικό "υπόκοσμο" που την εκπροσωπεί στην Κρήτη πρέπει να τον εκπαραθυρώσει.

  11. καθρέφτης avatar
    καθρέφτης 23/08/2010 19:49:41

    Αν δεν πάθει, δεν θα μάθει. Απίστευτοι συμβιβασμοί, βραδύτητα, μικροπολιτική. Στελέχη σοβαρά, ούτε γι' αστείο. Θα το ξαναπώ.Έχουν σηκωθεί και οι πέτρες στην επαρχία. Και δεν πρόκειται να πάνε καν στις κάλπες.

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ καθρέφτης 24/08/2010 12:25:19

      Αν θυμάμαι καλά, την ποιότητα των τοπικών στελεχών την σχολίαζες δυσμενώς από τον Νοέμβριο πέρυσι. Μάλλον χρειάζεται περισσότερος χρόνος για να αναδειχθεί νέο αίμα, και είσαι και άτυχος, γιατί στη δική μου τοπική π.χ. η αλλαγή είναι εντυπωσιακή. Δυστυχώς αναγωγές σε εθνικό επίπεδο δεν γίνονται, πρέπει να περιμένουμε για να δούμε.

  12. dora avatar
    dora 23/08/2010 22:13:38

    Κάνει στην άκρη τον Μαρκογιαννάκη...

    Κατεβαίνει η ίδια...

    Εξετέθη για χάρη της, τα 'παιξε όλα για όλα κι αυτή τον έχει στο περίμενε. Γιατί; Βλέπει τον...

    ...εαυτό της περιφερειάρχη Κρήτης. Σκέφτεται να κατέβει η ίδια στις εκλογές.

    Η Ντόρα νιώθει ισχυρή στον τόπο της. Και θέλει να επωφεληθεί από τη δύναμη της.

    Καημένε Mαρκογιαννάκη...

  13. kouklos dhm avatar
    kouklos dhm 23/08/2010 23:22:55

    Δε θα γλυτώσουμε ποτέ από το Μητσοτακαίϊκο, δυστυχία μας!....

    ΒΡΕ ΕΣΕΙΣ ΕΚΕΙ ΣΤΟ ΜΗΤΣΟΤΑΚΕΙΚΟ,ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΑΙΡΙΑ , ΔΕΝ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΑΝΑΜΠΟΥΜΠΟΥΛΑ , ΤΟΝ ΙΣΙΔΩΡΑ ΓΙΑ ΑΡΧΙΕΠΙΣΚΟΠΟ (τωρα που ο Ιερωνυμος είναι στριμωγμενος με τα οικοπεδα της βουλιαγμενης ) ,ΤΟΝ ΚΟΥΛΗ ΓΙΑ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟ (τωρα που ο Γιωργακης ταξιδευει ) ΚΑΙ ΤΗΝ ΜΑΡΙΚΑ ΓΙΑ ΒΑΣΗΛΟΜΗΤΩΡΑ (τωρα που η πορφυρογεννητη κανει κομμα ).

    ΤΟΣΕΣ ΑΡΠΑΧΤΕΣ ,ΤΟΣΕΣ ΛΑΜΟΓΙΕΣ ,ΤΟΣΕΣ ΙΝΤΡΙΓΚΕΣ ΝΑ ΠΑΝΕ ΧΑΜΕΝΕΣ.

    ΕΜΕΙΣ ΤΑ ΥΠΟΖΥΓΙΑ,ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΕΘΟΥΜΕ, ΟΛΑ ΤΑ ΑΝΕΧΟΜΑΣΤΕ ,ΟΛΑ ΤΑ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ.

    ΒΑΛΤΕ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΓΥΡΙΖΕΙ Η ΤΥΧΗ ΣΑΣ. ΑΥΡΙΟ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΣΑΣ ΞΗΜΕΡΩΝΕΙ.
    ΜΗΤΣΟΤΑΚΟΥΛΑ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΣ !!!.

    ΤΩΝ ΦΡΟΝΙΜΩΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΡΙΝ ΠΕΙΝΑΣΟΥΝ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΝ...
    ΤΩΝ ΑΠΛΗΣΤΩΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΑ ΑΡΠΑΖΟΥΝ ΟΛΑ …

    ΔΙΑΒΟΛΟΜΑΖΕΜΑΤΑ =ΔΙΑΒΟΛΟΣΚΟΡΠΗΜΑΤΑ.
    Για το καλό της χώρας!....

  14. kouklos dhm avatar
    kouklos dhm 23/08/2010 23:29:01

    Ο πρώην αναπληρωτής υπουργός Δημ. Τάξης ΜΑΡΚΟΓΙΑΝΝΑΚΗΣ η ΝΤΟΡΑΚΗΣ, είναι από τους βασικούς που απειλούνται με παραπομπή στην Προανακριτική Επιτροπή ,διότι στις αρχές του 2009 είχε υπογράψει την παραλαβή ενός από...τα υποσυστήματα του C4I των Ολυμπιακών Αγώνων του 2004!

    Αν ο περί ου δεν ήταν οικόσιτο και υποτακτικός της Ντοροκρατιας , δεν υπήρχε περίπτωση, να τον τοποθετήσει ο άμυαλος ΚΑΡΑΜΑΝΛΗΣ σε υπουργείο, που είχε συμφέροντα η SIEMENS και ο μιζαδόρος Χριστοφοράκος .
    ( ο κοινωνικά επίσημος χορηγός της οσίας οικογένειας .. )
    Το πολύ πολύ ο Καραμανλης , να τον διόριζε πρόεδρο της εξεταστικής επιτροπής για τα ανομήματα των βατοπεδινων ,για την σχετική κάλυψη των άνταυτου
    (Αγγελου,Βουλγαρακη,Ρουσο κτλ).

    Oμως ο αχ-αμνός τον διόρισε….με μια πιθανή εντολή !!!.
    Κάλυψε μου Μαρκογιαννακη τους εμπλεκόμενους δικούς μου στο Βατοπέδι, κλείνω εγώ μετά αυθαίρετα την βουλή και καλύπτω εσάς για την ΜΙΖΕΝΣ…

    Ετσι ούτε γάτα ούτε ζημιά !!!

    ΟΜΟΡΦΟΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΚΟΣΜΟΣ ΔΙΑΒΟΛΙΚΑ ΜΠΛΕΓΜΕΝΟΣ…
    ΡΕ ΓΙΑΤΙ ΧΑΙΡΕΤΑΙ ΚΑΙ ΧΑΜΟΓΕΛΑ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΕΘΝΟΠΑΤΕΡΑ !!!.
    ΓΙΑΤΙ ΣΥΝΤΟΜΑ ΘΑ ΚΑΝΕΤΕ ΤΟΥ ΚΟΥΦΟΝΤΙΝΑ ΠΑΡΕΑ !!!

  15. kouklos dhm avatar
    kouklos dhm 23/08/2010 23:30:17

    ΦΑΡΜΑΚΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΠΙΕΙ ΜΟΝΗ ΤΗΣ Η ΑΠΟΒΛΗΤΗ ΝΤΟΡΑ , ΟΙ ΑΥΤΟΔΙΟΙΚΗΘΗΚΕΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΣΑΜΑΡΑ.!
     
    Οί έξυπνες αυτοδιοικητικές επιλογές Σαμαρά, ακόμη και με πρόσωπα πού στήριξαν την Ντόρα στή κούρσα διαδοχής, την έχουν τελείως εξωθήσει "εκτός ειρμού.

    Τα ΝΤΟΡΑΚΙΑ (Μαρκογιαννακης,Ελσα,Κακλαμανούλης,Τατούλης κλπ) σπεύδουν να την συλλυπηθούν ,να την παρηγορήσουν, να την γηροκομήσουν.


    Τα τελευταία ερείσματα που είχε η Ντόρα , απογοητευμένα από την αδυναμία της να δημιουργήσει κόμμα, την εγκαταλείπουν ομαδικά..

  16. Παρτο αλλιως... avatar
    Παρτο αλλιως... 23/08/2010 23:34:24

    Βλέπω παραπάνω κάποιους φίλους να "αναλύουν" πώς και γιατί θα κατατροπωθεί ο Μαρκογιαννάκης (που ήταν υποστηρικτής της Ντόρας στις εσωκομματικές) από τον εκλεκτό της Ρηγίλλης τον Πλακιωτάκη...

    Και αναρρωτιέμαι:

    Ο Πλακιωτάκης στις εσωκομματικές με ποιόν ήτανε...;;;;;;;;;;;;;;;

  17. meidin avatar
    meidin 24/08/2010 00:12:51

    τον 5μτοφαλλαγγιτη του λαος τον ψηφισα συνειδητα -σαν μπονους- στις προηγουμενες για τον μονο λογο...βρηκε απο την Ε.Ε ολες τις καταδικαστικες αποφασεις του Ευρ.κοινοβουλιου κατα της Τουρκιας και ΠΟΙΟΙ τις καταψηφισαν >>> Η νεα δημοκρατια ΚΑΙ το πασοκ ΜΑΖΥ !!! Αν αυτο δεν επιβεβαιωνει αποικιακη κατασταση , τι αλλο θελουμε??

    • Παρτο αλλιως... avatar
      Παρτο αλλιως... @ meidin 24/08/2010 00:23:56

      Σωστός!

  18. ΡΩΜΑΝΟΣ ΚΑΡΝΕΖΗΣ avatar