#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
28/04/2012 14:08
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Σώσον Κύριε τον Λαόν Σου»



Έχουμε κατά καιρούς γράψει για το τέλος της Μεταπολίτευσης και την προσπάθεια τουλάχιστον για μια νέα αρχή για την Ελλάδα. Μια νέα περίοδο όπου τα συστήματα, οι οικογένειες, οι βαρόνοι, τα λαμόγια, οι νταβατζήδες και κάθε είδους δυνάστες αυτής της χώρας θα κάνουν πέρα προκειμένου το λόγο να λάβει ο λαός και οι άριστοι.

Ναι καλά, μην φάτε, το βράδυ θα έχουμε γλαρόσουπα.

Δυστυχώς, μια εβδομάδα πριν από τις εκλογές, τα μηνύματα είναι εξαιρετικά ανησυχητικά. Ο λαϊκισμός, η αδυναμία από ορισμένους να αρθρώσουν πολιτικό λόγο και πρόγραμμα, οι ακροαριστερές κραυγές και οι ακροδεξιοί τσαμπουκάδες, επικρατούν της σοβαρότητας και της ελπίδας.

Πολύ φοβούμαστε ότι όλα αυτά θα είναι η αρχή μιας πολύ πολύ σοβαρής πολιτικής και κοινωνικής κρίσης. Κι έτσι όπως έχουν τα πράγματα αυτή τη στιγμή η Ελλάδα είναι σε μια κλωστή κρεμασμένη.

Φανταστείτε μόνο το πολιτικό και κοινωνικό μπάχαλο που θα επικρατήσει αν επιβεβαιωθούν οι δημοσκοπήσεις και μετά τις εκλογές της 6ης Μαΐου θα έχουμε μια  νέα Βουλή με 8-10 κόμματα, μεταξύ αυτών ο Καμμένος, η Χρυσή Αυγή και κάνα δύο άλλοι συν τους γνωστούς υπόλοιπους.

Πρώτη ημέρα στη Βουλή, λοιπόν, και πάει ο Αρχιεπίσκοπος να τους ορκίσει. Η Χρυσή Αυγή μπαίνει στη Βουλή με το βήμα της χήνας, χαιρετά ναζιστικά.Το βλέπουν αυτό οι υπόλοιποι και γίνεται χαμός. Το ΚΚΕ ορμάει στους Χρυσαυγίτες, αναλαμβάνουν τα ΚΝΑΤ και παίζουν ξύλο με τα νεοφασιστάκια σαν τον Μιχαλολιάκο και τον Παναγιώταρο, κάποιοι βγάζουν και μερικά σφυροδρέπανα, ο Τσίπρας και οι δικοί του πλακώνονται με τους «εχθρούς», ο Καμμένος φωνάζει για τους Ελοχίμ και για διεθνή συνωμοσία,  Νεοδημοκράτες και Πασόκοι, πιο συγκρατημένοι, … πετάνε τα ντοσιέ τους και καμιά καρέκλα στους υπόλοιπους, ή κρύβονται κάτω από τα έδρανα.Και στη μέση ο Αρχιεπίσκοπος παθαίνει παράκρουση και ψέλνει το «Σώσον Κύριε τον Λαόν Σου».

Δεν είναι εικόνα επιστημονικής φαντασίας, μπορεί να γίνει εύκολα την πρώτη ημέρα της νέας Βουλής και να επαναλαμβάνεται τις άλλες ημέρες. Αυτό θέλουμε, μια Βουλή που να μοιάζει με την Κορέα που το ξύλο το έχουν σα να κάνουν προσευχή;

Πρέπει λοιπόν όλοι να αναρωτηθούμε: Θέλουμε τέτοια Νέα Μεταπολίτευση;

Δεν ξέρω τι απαντάτε εσείς αλλά εμείς εδώ, πιστοί οπαδοί της ρήξης, θυμόμαστε τον Μεγάλο Τιμονιέρη που έλεγε: «Μεγάλη αναταραχή, υπέροχη κατάσταση»

Από το χάος αναδύεται τάξη

Εκτός όμως από το Μάο υπάρχει και ο Prigogine που λέει ότι από το χάος αναδύεται τάξη! ("Oι διακυμάνσεις αυξάνονται με τυχαίο τρόπο, διανύοντας μια πορεία προς το χάος μέχρι να ανακύψει ένα σημείο κρίσης, σημείο διακλάδωσης. Tότε μία από τις πολλές εξωτερικές διακυμάνσεις ενισχύεται σε τέτοιο βαθμό, ώστε το σύστημα επιλέγει να εγκαταλείψει οριστικά την αρχική σταθερή κατάσταση και να εξελιχθεί προς κάποια άλλη: από το χάος αναδύεται τάξη! Δηλαδή, το χάος μακριά από την ισορροπία εμπεριέχει τη δυνατότητα αυτοοργάνωσης....")

Δεν κάνω πλάκα, σε αυτά τα θεωρήματα και άλλα ποντάρουν διάφοροι συστημικοί εγκέφαλοι (ή ανεγκέφαλοι, πάρτε το όπως θέλετε). Οι οποίοι θεωρούν ότι το βράδυ της Κυριακής  6 Μαΐου μαζί με την πλήρη ισοπέδωση του σημερινού πολιτικού συστήματος θα αρχίσει ταυτόχρονα και η πλήρης αποκατάστασή του.

Επειδή, εδώ που έχει φτάσει η κατάσταση το ίδιο το «σύστημα» θέλει τον κόσμο, τους ψηφοφόρους, να εκτονωθούν με μια ψήφο τιμωρίας, ή διαμαρτυρίας ή ακόμα και αδιαφορίας προς τους πολιτικούς.

Έτσι από την Δευτέρα 7 Μαΐου και… μέχρι κάποια Δευτέρα στο αόρατο μέλλον, η Βουλή θα επιχειρεί – ματαίως - να οργανωθεί σε σώμα, κυβέρνηση δεν θα σχηματίζεται, ή αν σχηματίζεται θα πέφτει την επομένη, στο μεταξύ το κράτος θα αποσυντίθεται, στους δρόμους θα γίνεται της ...κυρίας Πόπης,δεν θα πληρώνεται κανένας, ούτε θα δουλεύει, και κάποια μαγική στιγμή ο υπερήφανος λαός  θα κουραστεί. Και θα αρχίσει να ζητάει σταθερότητα.

Τότε οι Πραίτορες που θα τα παρακολουθούν όλα αυτά με ένα απεριτίφ στο χέρι στις βιλάρες τους στην Εκάλη θα βγάλουν διάγγελμα και θα πουν: ΟΚ μπόυς, εκτονωθήκατε με την ψήφο τιμωρίας στις εκλογές, πάμε τώρα να βγάλουμε μια σοβαρή και ισχυρή κυβέρνηση για να φάτε....

Έτσι η θεωρία του χάους επιβεβαιώνεται, ξαναγίνονται εκλογές, από το χάρος θα αναδυθεί και η «Χρυσή Αυγή» με τους Καμμένους, δύοντας, θα μας προσφέρουν ένα ονειρεμένο ηλιοβασίλεμα. Και ο κ. Παπαδήμος, ή ένας κ. Παπαδήμος τέλος πάντων, θα προβάλει από την γωνία χαμογελαστός...το βλέπετε άλλωστε. Συνεχίζει το ... έργο του.

Αξίζει όμως να φτάσουμε ως εκεί; Να περάσουμε μια τέτοια δοκιμασία;  Γιατί, μια φορά έστω, να μην είμαστε προνοητικοί και να παρακάμψουμε το χρονοδιάστημα της θεωρίας του χάους, έτσι ώστε να είμαστε εμείς εκείνοι που θα ορίσουμε το μέλλον μας;

 Factor X, Αντικοινοβουλευτικός

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ilektro77 avatar
    ilektro77 28/04/2012 14:20:16

    Πραγματικά δε θα γίνει τίποτα από όλα αυτά. Την Κυριακή περίπου 2 και κάτι εκατομμύρια ΝΔκράτες θα πάνε και θα ρίξουν δαγκωτό και από Δευτέρα θα αναλάβει οΣαμαράς. Οι επαναστάτες που περιγράφονται στο άρθρο θα πέσουν από τον καναπέ στο άγγελμα του αποτελέσματος και θα το ρίξουν στα αντικαταθλιπτικά για τα επόμενα 20 χρόνια.

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ ilektro77 28/04/2012 14:32:21

      Αυτό είναι η ευχή όλων μας

    • πρωην ΝΔκράτης avatar
      πρωην ΝΔκράτης @ ilektro77 28/04/2012 14:34:54

      M΄αυτό το πλευρό να κοιμάσαι, λίγη υπομονή και θα τρίβεις τα μάτια σου σε 8 ημέρες.

      • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
        ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ πρωην ΝΔκράτης 28/04/2012 14:51:32

        Φαντάζομαι σε πόση σύγχυση βρίσκεσαι που δεν μπορείς να αυτοπροσδιοριστείς αλλίως παρά μόνο ως "πρώην".

        Αλλά αυτά παθαίνει κανείς όταν αλληθωρίζει στον ψευτοεπαναστάτη Καμμένο και τα χρυσά αυγά τα απολιθωμένα.

        Καμία καταστροφή δεν θα συμβεί. Η δημοκρατία θα νικήσει. Η 7η Μαΐου θα είναι η ανάσα της δημοκρατίας με ηγέτη τον Α. Σαμαρά όχι γιατί κανέναν άλλο λόγο αλλά γιατί εκφράζει την αγωνία να επικρατήσει πια στην Ελλάδα το δημοκρατικά αυτονόητο.

        Ο λαϊκισμός τύπου Καμμένου, Σύριζα, νεοναζιστών και τάχα μου εθνικιστών θα ηττηθεί γιατί οδηγεί στην κατάπτωση της δημοκρατίας και στηρίζεται στο μίσος.

        Το δίλημμα των εκλογών είναι δημοκρατία-εθνική κυριαρχία με ευρωπαϊκή προοπτική έναντι λαϊκισμού-δραχμής-εξοστρακισμού από την Ευρώπη.

        Καλή ανάνηψη στους πλανηθέντες!

      • GreekInLux avatar
        GreekInLux @ πρωην ΝΔκράτης 28/04/2012 14:52:27

        κάντε μας τη χάρη να είστε τουλάχιστο λιγάκι ποιό ευρηματικοί με τα nicknames. Όποιον και να προσπαθείτε να πείσετε ότι είστε πρώην δεν το καταφέρνετε και υποτιμάτε πρωτίστως τη δική σας νοημοσύνη. Α! και κάτι ακόμα...έλεος ποιά με τις δήθεν απειλές του τύπου "κάτσε και θα δεις"...ακούγεται σαν το ελληναράδικο "ξέρεις ποιος είμ' εγώ"...ξεκολλήστε....

        υγ. Δεν έχει πλάκα που ο ανεξάρτητος κατηγορούσε τη ΝΔ για επιστράτευση trolls;

      • alakran avatar
        alakran @ πρωην ΝΔκράτης 28/04/2012 14:53:12

        Tην εποχή που έχουμε τον καλύτερο πρόεδρο αποφάσισες να γίνεις ¨πρώην¨?Και σε εμάς που δεν αντέχουμε να περιμένουμε 8 ημέρες ,δεν μας λες τί είδους ¨νυν¨ έγινες?
        Ποιός ξέρει, μπορεί και να μας πείσεις....

        • dikefalosaitos avatar
          dikefalosaitos @ alakran 28/04/2012 15:16:07

          Τι ρωτάς, δεν βλέπεις το αίμα που τρέχει; Είναι δαγκωμένος στο ... λαιμό.

          • juliet avatar
            juliet @ dikefalosaitos 28/04/2012 15:20:30

            μπα ,τσίμπλες στα μάτια .......

    • GreekInLux avatar
      GreekInLux @ ilektro77 28/04/2012 16:41:24

      Μην απελπίζεστε και μην χάνετε την πίστη σας. Ο δρόμος προς την Κυριακή των εκλογών είναι ακόμα μακρύς όσο και κοντινός κι αν φαντάζει. Μην ξεχνάτε το αίσθημα της αυτοσυντήρησης που στην ανθρώπινη φύση είναι πολύ ισχυρό. Πιστεύω ότι θα επικρατήσει η σωφροσύνη κι ο κόσμος θα προτιμήσει ένα σταθερό αύριο απο μια τιμωρητική ψήφο και ύστερα "ότι βγει". Πολιτική αστάθεια, ανακατωσούρα και αντάρα δεν είναι και αυτό που ζούμε τώρα; Έχει ανάγκη ο άνθρωπος την ηρεμία και την μέγιστη σιγουριά. Μην ξεχνάτε επίσης, όσο κι αν αυτό ακούγεται αφελές, ότι η αμφισβήτηση και η τιμωρία όσο και η απαξίωση είναι ελαφρώς της μόδας κι όσο και αν το αρνιόμαστε επηρεαζόμαστε από την φαινομενικά γενικευμένη τάση...αλλά στο τέλος (γιατί είμαστε και λαός του "παρά πέντε") λειτουργούμε, τις περισσότερες τουλάχιστον φορές, με σύνεση.

      • Πεπόνης avatar
        Πεπόνης @ GreekInLux 28/04/2012 17:57:05

        Η αλήθεια είναι ότι δεν γνωρίζω πολλά περί πολιτικής και ψυχολογίας της μάζας. Έτσι, δεν είμαι σε θέση να ερμηνεύσω τα γεγονότα και τις εξελίξεις τόσο καλά όσο θα ήθελα. Το ότι είμαστε λαός της τελευταίας στιγμής ισχύει σε πολλές περιπτώσεις, ελπίζω κι εύχομαι να λειτουργήσει και τώρα.

        Αυτό που ειλικρινά εύχομαι είναι όχι μόνο μια κυβέρνηση Σαμαρά με 50% και τα κομματικά απομεινάρια εντελώς ξεχαρβαλωμένα, αλλά να καταλάβουμε επιτέλους όλοι, ότι μας συμφέρει να είναι οι εκλογές η ΑΡΧΗ της καινούριας Ελλάδας, και όχι απλά το τέλος της παλιάς.

    • dim avatar
      dim @ ilektro77 28/04/2012 18:03:56

      Αυτή η πιπίλα περί του δικομματισμού πρέπει να τελειώσει. Το ΠΑΣΟΚ φυσικά και θα μαυριστεί, και λογικό είναι να χάσει όχι 24% που φαίνεται να χάνει τελικά, αλλα και 34% αν γινόταν. Αντίθετα, η ΝΔ αν καταφέρει να περάσει το 30% τότε δε θα έχει χάσει ουτε καν 3%, τη στιγμή μάλιστα που σε σχέση με το 2009, που τότε ήταν μόνο το ΛΑΟΣ, τωρα κατεβαίνουν ΔΗΣΥ, ΑΝΕΛ, ΔΡΑΣΗ, ΧΑ...
      Μόνο τις γεωγραφικές 'ταγμένες' ψήφους που θα πάρουν όλοι αυτοί, είναι πάνω από 3%, οπότε στην ουσία η ΝΔ δεν θα έχει χάσει ψήφους. Αυτό που δεν θα καταφέρει βέβαια είναι να πάρει θεαματικά ποσοστά της τάξης του 40%-45% που έπαιρνε σε άλλες εποχές....αλλά άλλο αυτό και άλλο να λέμε συνέχεια για 'τέλος' του δικομματισμού.

      Ο δικομματισμός έχει την έννοια των δυο πυλώνων, έναν στην κεντροαριστερά και έναν στη κεντροδεξιά...

      Ο πυλώνας της κεντροαριστεράς έχει πέσει: ΠΑΣΟΚ 20%, ΣΥΡΙΖΑ 11%, ΚΚΕ 10%, ΔΗΜΑΡ 7%, ΛΟΙΠΑ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΣΧΗΜΑΤΑ 7%....το ΠΑΣΟΚ δηλαδή εκεί που άλλοτε έπαιρνε το 90% των ψήφων της κεντροαριστεράς, τώρα δεν παίρνει ούτε καν το 35%

      Στην κεντροδεξιά - δεξιά όμως με αποτελέσματα της τάξης του: ΝΔ 31%, ΑΝΕΛ 4%, ΧΑ 4%, ΛΑΟΣ 3%, ΔΗΣΥ 2%, ΔΡΑΣΗ 1%, η ΝΔ έχει οκταπλάσια ποσοστά από τον δεύτερο σχηματισμό, και αντιπροσωπεύει σχεδόν το 70% του χώρου αυτού....

      Ο κόσμος με τη ψήφο του στη ΝΔ, εστω και με αυτό το ποσοστό, μπορεί να μη δίνει αυτοδυναμία, δηλώνει όμως ξεκάθαρα ότι δε παρασύρεται από λαϊκιστές και από τα άκρα, και εμπιστεύεται τη ΝΔ ώς το μόνο κόμμα που μπορεί να τον οδηγήσει με τις μεγαλύτερες πιθανότητες σε ένα δρόμο σταθερότητας και εξόδου από την ύφεση.

    • Νικολαος avatar
      Νικολαος @ ilektro77 28/04/2012 20:25:45

      ΜΕΓΑΛΗ ΜΠΟΥΚΙΑ ΦΑΕ ΜΕΓΑΛΑ ΛΟΓΙΑ ΜΗΝ ΛΕΣ

  2. Χαζούλης avatar
    Χαζούλης 28/04/2012 14:22:15

    Γιατί, μια φορά έστω, να μην είμαστε προνοητικοί και να παρακάμψουμε το χρονοδιάστημα της θεωρίας του χάους, έτσι ώστε να είμαστε εμείς εκείνοι που θα ορίσουμε το μέλλον μας;

    Διότι η καχυποψία απέναντι στο σύστημα ΝΔ φαίνεται να υπερέχει απέναντι στην εμπιστοσύνη που έχουμε στις προθέσεις και τις δυνάμεις του Αντώνη Σαμαρά.

  3. ΣΑΛΩΝΙΤΗΣ avatar
    ΣΑΛΩΝΙΤΗΣ 28/04/2012 14:24:08

    Αγαπητέ Factor (α), γράφεις κάπου "... Πολύ φοβούμαστε ότι όλα αυτά θα είναι η αρχή μιας πολύ πολύ σοβαρής πολιτικής και κοινωνικής κρίσης."!
    Εσύ το ... φοβάσαι, αλλά η κοινωνία τη ζει αυτή την κρίση εδώ και δύο χρόνια!
    Η οικονομική κρίση είναι πολύ δύσκολο να αντιμετωπιστεί γιατί στη χώρα μας η κρίση είναι οικονομική, κοινωνική, οργανωτική και θεσμική! Δηλαδή είναι κρίση δομική! Και οι δομικές κρίσεις δεν αντιμετωπίζονται με τα ευχολόγια του κ. Παπαδήμου, αλλά με μέτρα που θα αλλάξουν το σκηνικό! Και αυτά άργησαν δύο χρόνια να γίνουν και δεν έχουν γίνει ακόμα! Το γιατί το γνωρίζουμε πλέον όλοι οι αφελείς ψηφοφόροι! Γιατί τα μέτρα που πρέπει να παρθούν θα βλάψουν τον πυρήνα του πολιτικού συστήματος! Αυτόν που συντηρεί την παραγωγή πολιτικού χρήματος και τη διανομή του αναλογικά στους κομματικούς υπαλλήλους των ΔΕΚΟ και λοιπών ευαγών κρατικών ιδρυμάτων και τα κόμματα!
    Το λάθος της τρόικα και των ντόπιων ενεργούμενων είναι ότι έφτασαν την κοινωνία στον πάτο! Και όταν κάποιος φτάσει στον πάτο μαζεύει τα πόδια του και έχει μόνο μια δυνατότητα: Να εκτιναχθεί προς τα πάνω!
    Εκείνο που δε γνωρίζουμε είναι ποιους και πόσους θα συμπαρασύρει αυτή η εκτίναξη!

  4. SkorpiosTv avatar
    SkorpiosTv 28/04/2012 14:24:15

    Μιλας απαξιωτικα για τον Καμμενο και την Χρυση Αυγη αλλα το βραδυ τις Κυριακης θα τριβεται τα ματια σας οπως μας κανανε την ζωη μας μπαχαλο ετσι θα κανουμε και μεις την βουλη ωστε να μας αφησουν στην ησυχια μας!!!

    • dikefalosaitos avatar
      dikefalosaitos @ SkorpiosTv 28/04/2012 14:54:57

      Σκορπιέ TV, άλλαξε κανάλι, γιατί όπως έγραφε σε ένα άλλο άρθρο http://www.antinews.gr/2012/04/24/157687/ , η πολύ μ...α επιβραδύνει τον εγκέφαλο.

      • SkorpiosTv avatar
        SkorpiosTv @ dikefalosaitos 28/04/2012 17:47:13

        Για αυτο εισαι δικεφαλος αλλιως θα ησουν νορμαλ.

        • dikefalosaitos avatar
          dikefalosaitos @ SkorpiosTv 29/04/2012 00:32:15

          Έσκισες, για επιβραδυνόμενο εγκέφαλο, καλή ατάκα.

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ SkorpiosTv 28/04/2012 14:55:58

      θα τα τρίβουμε τα μάτια μας. Ή μήπως θα τα τρίβουμαι; Ή μήπως θα τα τρύβουμε; Ή μήπως θα τα τρείβουμε;

      Και ποιός σου είπε ότι επιτρέπεται να τα κάνει ο οποιοσδήποτε στη βουλή μπάχαλο; Αν τολμήσει κανείς να τα κάνει μπάχαλο εκπίπτει του βουλευτικού αξιώματος λόγω ασέβειας προς τη Δημοκρατία. Σε ακραίες περιπτώσεις χάνει και τα πολιτικά του δικαιώματα. Ας τολμήσει κανείς να κάνει τον τραμπούκο και έχουν γνώση οι φύλακες. Όλοι είναι ίσοι απέναντι στο νόμο ακόμα και οι νεοφασίστες ή οι ακροαριστεροί τρομοκρατούντες τσαμπουκάδες με τα (κατά τεκμήριο) μικρά ... κότσια.

      • ΙΑΣΟΝΑΣ avatar
        ΙΑΣΟΝΑΣ @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 28/04/2012 15:01:38

        !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    • GreekInLux avatar
      GreekInLux @ SkorpiosTv 28/04/2012 15:47:44

      ω! μα τι επαναστατική διάθεση...συνάδει απόλυτα με τα άσματα που παραθέτετε σε κανάλι που διατηρείτε σε άλλο site, ερμηνευμένα από τους γνωστούς για τους επαναστατικούς τους αγώνες και ύφος καλλιτέχνες όπως οι Μαρτάκης, Βανδή, Γονίδης, Ρόκκος και άλλοι.

    • Tassos avatar
      Tassos @ SkorpiosTv 28/04/2012 16:41:08

      Εγώ πάντως ετοιμάζω έναν φαρδύ ζουρλομανδύα. Μάντεψε για ποιόν μπούλη.

  5. Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 28/04/2012 14:31:51

    Ὅπως καὶ τὸ 1920, ὅπως καὶ τὸ 1985, οἱ ψηφοφόροι ἀποδεικνύονται γιὰ ἄλλη μιὰ φορὰ τελείως κουκουρούκου

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 28/04/2012 15:45:02

      Δεν θα γίνει τώρα αυτό διαισθάνομαι

  6. pan avatar
    pan 28/04/2012 14:35:13

    ανάμεσα σε άλλα,καλό είναι τελευταία εβδομάδα να προσέχουμε για τυχόν προβοκάτσια και συναφείς δραστηριότητες.

  7. Ραβινος avatar
    Ραβινος 28/04/2012 14:35:35

    Factor στην τωρινη συγκυρια επετρεψε μου να παραθεσω την προφητικη γραφη σου σε αρθρο σου τον περασμενο Νοεμβριο ''Απέναντι σ΄ αυτή την ελίτ ορθώνει το ανάστημά της η «άλλη Ελλάδα». Η Ελλάδα του μόχθου, η Ελλάδα των απλών καθημερινών ανθρώπων που είδαν τα όνειρά τους να συντρίβονται, η Ελλάδα που αντιστέκεται και εκφράζεται πλέον μέσα από το Διαδίκτυο. Αυτή η Ελλάδα θα απαγγείλει την ετυμηγορία της Ιστορίας. Κι αυτό πρέπει να το καταλάβουν καλά σε όλα τα κόμματα.Τα μάτια όλων είναι πλέον στραμμένα στον Σαμαρά.''

  8. Γιώργος Βλάχος avatar
    Γιώργος Βλάχος 28/04/2012 14:40:02

    Μία υπόθεση εργασίας επί του σεναρίου: Επειδή οι άθεοι της αριστεράς (πιθανόν) δεν θα παρίστανται στην θρησκευτική ορκωμοσία, είναι πολύ πιθανόν να αποφευχθούν όλα αυτά που περιγράφονται.

    • εναςάσχετος avatar
      εναςάσχετος @ Γιώργος Βλάχος 28/04/2012 15:14:39

      Ναι, ....τα μπόσικα θα τα κρατήσουν οι θεούσοι της δεξιάς!!

  9. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 28/04/2012 14:45:39

    Stratfor: O Eθνικισμός ξαναβρίσκει στην Ευρώπη την περπατησιά του (ανησυχεί και ο Ρομπάϊ…)

    Stratfor: Εθνικισμός, Λαϊκισμός, και η κατάρρευση της ΕΕ
    27 Απριλίου 2012
    Ο πρόεδρος του ευρωκοινοβουλίου, Martin Schulz, δήλωσε ότι η κατάρρευση της Ευρωπαϊκής Ένωσης είναι ένα ρεαλιστικό σενάριο.

    Η “δυσάρεστη” αυτή τάση για επανα-εθνοποίηση συνεχίζεται, όσο οι ηγέτες κρατών και κυβερνήσεων λαμβάνουν πίσω από κλειστές πόρτες αποφάσεις που ευρίσκονται σε ευθεία αντίθεση με το λαϊκό αίσθημα, χωρίς να ρωτούν τους λαούς τους.

    Ο Schulz χαρακτήρισε το Δημοσιονομικό Σύμφωνο ως μια προσπάθεια παράκαμψης της Ευρωπαϊκής Επιτροπής και της Ευρωβουλής, με το στόχο “σφυρηλάτησης” μιας Οικονομικής Ένωσης.

    Ο Πρόεδρος του Ευρωπαϊκού Συμβουλίου, Ρομπάϊ, σε ομιλία του στη Ρουμανία δήλωσε ότι “οι άνεμοι του Λαϊκισμού” απειλούν τα ανοιχτά σύνορα της Ευρώπης.

    Το Stratfor εδώ και καιρό υποστηρίζει ότι η οικονομική κρίση είναι πολιτική κρίση. Η Ευρωπαϊκή Ένωση δεν ήταν σχεδιασμένη για να μπορεί να αντέξει σε μια οικονομική κρίση, που θα είχε πολλαπλές δυσμενείς συνέπειες για τα Έθνη και τις κοινωνικές τάξεις που την αποτελούν.

    H αναζωπύρωση του Εθνικισμού θα ήταν το αναπόφευκτο αποτέλεσμα, αφού οι πολιτικοί ηγέτες θα προσπαθούσαν ο καθένας να προστατεύσει το δικό του Έθνος πρώτα. Αναπόδραστη θα ήταν και η άνοδος του λαϊκισμού, καθώς οι τάξεις που θα πλήττονταν από τη λιτότητα θα αντιδρούσαν απέναντι σε ένα πλήθος μετώπων, από τη λαθρομετανάστευση ως τη μείωση του κοινωνικού κράτους.

    Οι Εθνικοί πολιτικοί ηγέτες [σ.σ. Α: ευθεία αναφορά στην μεγάλη παίκτρια Μαρίν Λεπέν, χωρίς να την ονοματίζει] παρακάμπτουν το Ευρωκοινοβούλιο και την Ευρωπαϊκή Επιτροπή για δύο λόγους:

    Πρώτον, γιατί η εξουσία τους εξαρτάται από τις Εθνικές πολιτικές διεργασίες.
    Η Ευρώπη προσπάθησε να συνδυάσει την Εθνική Κυριαρχία με το Υπερ-εθνικό (Supranationalism).
    Aυτό πρακτικά σημαίνει, ότι τα εθνικά εκλεκτορικά σώματα καθορίζουν ποιος κυβερνά και οι εθνικές κυβερνήσεις λογοδοτούν σε αυτά τα εκλεκτορικά σώματα.

    Οι ΗΠΑ δημιουργήθηκαν επίσης στη βάση της ίδιας ασάφειας, δηλαδή, το εάν κυρίαρχο θα ήταν το ομοσπονδιακό κράτος ή οι κυβερνήσεις των Πολιτειών της.
    Οι νότιες πολιτείες αποσχίστηκαν στη βάση της δικής τους αντίληψης, ότι η κυριαρχία ανήκει στις Πολιτείες και μόνο μετά από ένα αιματηρό και ωμό εμφύλιο κατέστη δυνατόν να επικρατήσει επί των Πολιτειών το ομοσπονδιακό κράτος, ως η υπέρτατη πηγή κυριαρχίας.

    Αυτό οδηγεί απευθείας στο δεύτερο πρόβλημα.
    Στις ΗΠΑ, πάρα πολλοί ήταν έτοιμοι να πολεμήσουν και να πεθάνουν για να διαφυλάξουν είτε την κυριαρχία της Πολιτείας τους, είτε την κυριαρχία του ομόσπονδου κράτους. Και οι δύο πλευρές υπάκουσαν σε μια ηθική αρχή, που αφορούσε την ίδια τη φύση των Ηνωμένων Πολιτειών.

    Τι έγινε όμως στην Ευρώπη;
    Η Ευρώπη έχει μακρά ιστορία πολιτών της που πολέμησαν και πέθαναν για την ανεξαρτησία και κυριαρχία του Έθνους τους, αλλά ποιος είναι σήμερα έτοιμος να πολεμήσει και να πεθάνει για την Ευρωβουλή ή για την Ευρωπαϊκή Επιτροπή???

    Η άνοδος του Εθνικισμού και του λαϊκισμού στην Ευρώπη είναι το αποτέλεσμα της απώλειας εθνικής κυριαρχίας. Γίνεται αισθητή από την άνοδο του Εθνικιστικού συναισθήματος εχθρικού και προς την ΕΕ και προς την μετανάστευση.

    Οι εθνικοί ηγέτες πρέπει να ανταποκρίνονται στις πολιτικές και θεσμικές πραγματικότητες. Η τύχη τους είναι δεμένη με το Έθνος, και όχι με την Ευρωπαϊκή Ένωση. Οι λαϊκιστές εκφράζουν την λαϊκή αίσθηση ότι οι Ευρωπαϊκοί θεσμοί περιφρονούν τις ανησυχίες τους. Και οι δύο, Εθνικιστές ηγέτες και λαϊκιστές, εκφράζουν αληθινό πάθος, είτε λόγω φόβου είτε λόγω Πατριωτισμού.

    Ένα από τα καθοριστικά γνωρίσματα της ΕΕ είναι η σκόπιμη απουσία Πάθους. Σε μια Ήπειρο, όπου στο παρελθόν το πάθος οδήγησε σε ατελείωτες σφαγές, ο στόχος της ΕΕ ήταν να εξοβελίσουν τα πάθη και να κυβερνούν σύμφωνα με τις αρχές της Αποστασιοποιημένης Διοίκησης! (σ.σ. Α: ή ανιδιοτελούς διοίκησης, υποκρύπτεται εδώ έντεχνα η έννοια του πολιτικώς ορθού…]

    Η ΕΕ υποσχόταν ειρήνη και ευημερία.
    Αλλά η ΕΕ υποφέρει από αυτό που κάποιος στοχαστής είχε πει για τη Γερμανία της Βαϊμάρης: “έδινε μια θλιβερή εικόνα δικαιοσύνης, χωρίς το σπαθί”. Η ΕΕ δεν μπορεί να επιβάλλει τη συμμόρφωση. Είναι, στην τελική, μια “ευκολία” βολικά σχεδιασμένη για να φθάσει σε ένα τέλος, στο τέλος της, και δεν είναι αυτοσκοπός.

    Οι …αγωνίες των Schulz και Van Rompuy για την κατάρρευση της ΕΕ δεν είναι κενές περιεχομένου κινδυνολογίες. Οι δύο γραφειοκράτες της ΕΕ ανιχνεύουν ισχυρή δυναμική στο παιχνίδι: τα Έθνη-κράτη μιλούν για τους πολίτες τους με ένα τρόπο που η ΕΕ δεν το κάνει.
    Στις Ηνωμένες Πολιτείες, οι δυνάμεις υπέρ της Ένωσης πολέμησαν και σκοτώθηκαν στο Γκέττυσμπεργκ.

    Κανένας όμως σήμερα δεν αναμένει στα σοβαρά να πολεμήσει κάποιος για να διατηρηθεί η Ευρωπαϊκή Ένωση!!! Λέγεται… μάλιστα, ότι κανείς πια δεν θα πολεμούσε για τα Έθνη-κράτη στην Ευρώπη.
    Και όμως… αυτό μπορεί να είναι αλήθεια για πολλούς, αλλά όχι για όλους! Η ανοδική τροχιά του λαϊκισμού μας δείχνει ότι κάποιοι θα ήταν έτοιμοι και πρόθυμοι να το κάνουν!

    Αυτό είναι απογοητευτικό και ίσως τρομακτικό ενδεχόμενο, αν αναλογιστεί κανείς τι ήταν η Ευρώπη πριν από λίγο καιρό.

    Η μεγάλη ψευδαίσθηση της Ευρωπαϊκής Ένωσης ήταν ότι θα εξουδετέρωνε τον Εθνικό παλμό, ότι θα τον έβλεπε να σβήνει… μέσα στην ευημερία. Όμως σε καιρούς λιτότητας αναγεννώνται ο Εθνικισμός και ο λαϊκισμός, και με το να προσπαθήσεις να τους βάλεις κιγκλιδώματα δεν θα τους κάνεις να εξαφανιστούν.

    Το πραγματικό διακύβευμα στην Ευρώπη δεν είναι η οικονομική κρίση, αλλά το εάν είναι δυνατή η ανάσχεση και εί δυνατόν η αντιστροφή του ρεύματος ανόδου του Εθνικισμού και του λαϊκισμού [σ.σ.Α: πάντα σύμφωνα με το Stratfor]

    Είναι ένα δυνατό αποτέλεσμα, αλλά κατά τη δική μας άποψη, δεν έχει μεγάλες πιθανότητες να συμβεί.

  10. ΒΟΥΚΕΦΑΛΑΣ avatar
    ΒΟΥΚΕΦΑΛΑΣ 28/04/2012 14:48:34

    Προφανώς , Φάκτορα, τη φράση ''Κοκκινόμαυρη Βουλή'' την έχεις διαβάσει από μένα και μερικούς ακόμη συνσχολιαστές αρκετές φορές το τελευταίο τρίμηνο.
    Αυτό ακριβώς που γράφεις-περιγράφεις εννοούσαμε.
    Δεν ξέρω αν είναι και δεν θέλω να είναι αργά.
    Αλλά δες τι γράφει ο SkorpiosTv & o Pan . Εικόνες από το μελλοντικό παρών;
    Ελπίζω όχι.

  11. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 28/04/2012 15:00:45

    Δεν θα επιτραπεί σε κανέναν να τα κάνει μπάχαλο. Αν τολμήσει κανείς να κάνει το παραμικρό, ο προεδρεύων της βουλής μπορεί να διακόψει την τελετή και να ζητήσει την άσκηση ποινικής δίωξης κατά όσων δεν σέβονται τη δημοκρατία. Επειδή δεν θα έχει γίνει ακόμα η ορκωμοσία, κανείς δεν θα είναι βουλευτής ακόμα, οπότε δεν θα υπάρχει "βουλευτική" ασυλία ούτε η οποιαδήποτε απρέπεια κατά την τελετή μπορεί να θεωρηθεί ότι εμπίπτει στη βουλευτική δραστηριότητα επομένως η ποινική δίωξη ασκείται άμεσα.

  12. partyman avatar
    partyman 28/04/2012 15:07:50

    παρότι φύση αισιόδοξος και μέχρι τέλους υποστηρικτής των αξιών και ιδεών και προγράμματος που κομίζει ο Α.Σ., δεν μπορώ παρά να νιώθω απογοητευμένος και ανήσυχος για τα μελλούμενα..

    έχει τονιστεί πολαπλώς πως η επικοινωνιακή τακτική της ΝΔ τους τελευταίους μήνες ήταν ατυχέστατη και απέτυχε να προσεγγίσει τον οργισμένο κόσμο

    ναι, τις τελευταίες εβδομάδες συσπειρώνεται κάπως η βάση της ΝΔ, ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ και μόνο χάρη στον Α.Σ... αλλά δεν είναι αρκετό αυτό..η ζημιά έχει γίνει από τον Νοέμβριο..
    τώρα ο πρόεδρος υπερβάλλει εαυτόν απλά και μόνο να καλύψει λίγο απο το χαμένο έδαφος..

    προσωπικά θεωρώ λάθος ακόμα και το timing των εκλογών.. έπρεπε να είχαν γίνει είτε πολύ συντομότερα (όπως αρχικά είχε προγραμματισθεί, Φεβρουάριο) ή να γίνουν κανά μήνα αργότερα από τώρα, αφού έχει ξεκαθαρίσει πρώτα το τοπίο στην Γαλλία (& Ολλανδία). Ίσως οι εξελίξεις που έρχονται εκεί, να έδιναν ένα δυνατό και ακλόνητο στήριγμα στον Α.Σ. που θα μπορούσε να βοηθήσει ακόμα περισσότερο την "επιστροφή" του..

    γενικότερα, όλα πήγαν λίγο πολύ στραβά..
    Αν δε, αντί του ΑΣ είχαμε κάνα άλλο αρχηγό, απλά θα συναγωνιζόμασταν με το ΠΑΣΟΚ για το ποιός θα τερματίσει χαμηλότερα..

    Προσωπικά θεωρώ ότι το μεγαλύτερο πλήγμα από ενδεχόμενη αναποδιά στο εκλογικό αποτέλεσμα, θα είναι ότι μετά από 2 1/2 χρόνια επίμονης και σκληρής προσπάθειας, θα έχει "καεί" και ο Α.Σ. με ότι αυτό συνεπάγεται...

    τέλοσπαντων, καλή δύναμη σε όλους!!!

    • GreekInLux avatar
      GreekInLux @ partyman 28/04/2012 15:23:20

      Ευτυχώς που μας ξεκαθαρίζετε ότι υποστηρίζετε τον ΑΣ. Τολμώ να φανταστώ τι θα γράφατε εάν δεν τον υποστηρίζατε...έλεος!!!

      • partyman avatar
        partyman @ GreekInLux 28/04/2012 23:22:08

        κε Λουξ(εμβέργιε;)

        συγγνώμη που το γράφω στα αγγλικά αλλά ως γνωστόν, η μετάφραση μπορεί να οδηγήσει σε παρερμηνείες :

        "He has the right to criticize who has the heart to help."
        Αβραάμ Λίνκολν

  13. firiki2010 avatar
    firiki2010 28/04/2012 15:12:33

    Κάτι θα ξέρουν οι αρθρογράφοι για να λένε ότι τα μηνύματα είναι ανησυσητικά. Αφελώς ίσως πιστεύω ότι την ώρα της κάλπης ο κόσμος θα το σκεφθεί δυο και τρεις φορές. Ξέρει ότι παίζεται το μέλλον του και το μέλλον των παιδιών του. Θα το χαραμίσει νομίζοντας ότι τιμωρεί ή για να εκφράσει την αγανάκτηση του ..... πυροβολώντας τα πόδια του;;; Νομίζω πως όχι!

  14. ΚΑΤΕΡΙΝΑ ΓΛΥΚΟΥ avatar
    ΚΑΤΕΡΙΝΑ ΓΛΥΚΟΥ 28/04/2012 15:14:08

    ΠΡΟΣΟΧΗ -ΠΡΟΣΟΧΗ ! ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΑΥΤΟΚΥΡΙΑΡΧΙΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣΥΓΚΡΑΤΗΣΗ!!!!! - Η ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ '' ΕΝ ΔΥΝΑΜΕΙ '' ΚΟΜΜΑ ΤΗΣ ΕΞΟΥΣΙΑΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΑΝΑΓΡΑΦΟΜΕ ,ΝΑ ΑΝΑΠΑΡΑΓΟΜΕ Η ΝΑ ΠΡΟΒΑΛΛΟΜΕ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΜΗΝΥΜΑΤΑ ,ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ''ΦΟΒΙΣΤΙΚΑ'' Η ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΜΑΣ... ΕΞΙΣΩΝΟΥΝ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ !
    ΟΥΤΕ ΤΟ ΗΘΟΣ ΜΑΣ,ΟΥΤΕ ΤΟ ΥΦΟΣ ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ! ΚΑΙ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΑ ΟΠΟΙΩΝΔΗΠΟΤΕ ''ΑΔΕΛΦΟΚΤΟΝΩΝ '' ΕΡΙΔΩΝ !!!!!!!!

  15. λιγη ψυχραιμια δεν βλαπτει avatar
    λιγη ψυχραιμια δεν βλαπτει 28/04/2012 15:18:16

    Τι ειναι ολη αυτη η τρομολαγνεια ; Δημοκρατια δεν εχουμε ; Οι εκλογες δεν ειναι νομιμες ; Δεν εχει το δικαιωμα ο λαος να επιλεξει οτι νομιζει ; Κι' αν αυτο που θελει η πλειοψηφια δεν αρεσει σε καποιους, τοτε πρεπει να επελθει η καταστροφη ; Απο που κι'ως που αποτελει προβλημα η εισοδος στη Βουλη πολλων κομματων ; Δεν συμβαινει το ιδιο και σε αλλες ευρωπαϊκες χωρες ; Δηλαδη, μας αρεσει η δημοκρατια μονο οταν τα αποτελεσματα των εκλογων μας αρεσουν; Δεν ειναι πλεον καιρος να ξεπεραστουν οι διαφορες φοβιες και να μπουμε στον 21ο αιωνα ; Tι ειναι αυτες οι μπουρδες περι "αθεων της αριστερας", περι σκοτωμων με τους ξυρισμενους κοπανους των χρυσων αυγων και τα αλλα μελοδραματικα ;

    • factorx avatar
      factorx @ λιγη ψυχραιμια δεν βλαπτει 28/04/2012 15:27:46

      Μάλλον εσύ έχεις χάσει την ψυχραιμία σου, ή διαβάζεις μόνο τον έξω τίτλο και μετά απαγγέλεις το ...ποίημα. Τι γράφει ο δεύτερος τίτλος; Και τι γράφω αναλυτικά για τα σχέδια της διαπλοκής; Διαβάσέ τα και έλα ξανά να κάνουμε διάλογο

  16. ΝΙΚΟΣ ΝΙΚ. avatar
    ΝΙΚΟΣ ΝΙΚ. 28/04/2012 15:36:23

    Τέτοιο συσχετισμό (Μάο, Ίλια Πριγκοζιν-Νομπέλ 1977) μόνο ο Δημοσθένης
    των "ελοχείμ" θα έκανε. Γράψτε κι άλλα τέτοια.
    "Οψόμεθα" στις 7 Μαϊου.

  17. ΦΙΛΑΡΕΤΟΣ avatar
    ΦΙΛΑΡΕΤΟΣ 28/04/2012 16:06:29

    Όλοι εσείς που είστε ακόμα εγκλωβισμένοι σε ΝΔ και πασοκ -για τους δικούς σας λόγους - απορώ γιατί δεν κατανοείτε το αυτονόητο.
    Είναι δυνατόν να συνεχίζουμε να εμπιστευόμαστε ακόμα αυτούς που μας έφεραν ως εδώ;
    Αυτά που μας τάζουν τώρα για να βγούμε από την κρίση -που οι ίδιοι μας έφεραν- γιατί δεν τα έκαναν όταν τους είχαμε εμπιστευθεί τη διακυβέρνηση της χώρας για τόσα χρόνια;
    Επί τέλους ήρθε η ώρα να τους δείξουμε ότι ξυπνήσαμε!!!

    • factorx avatar
      factorx @ ΦΙΛΑΡΕΤΟΣ 28/04/2012 16:21:48

      Καλά σας είπαν ότι αυτή η επιχειρηματολογία περνάει; επειδή βλέπω ότι την ενστερνίζονται πολλοί. Στους Ανεξάρτητους δεν υπάρχει παλαιά Νέα Δημοκρατία; Πολύ παλιά μάλιστα και εντελώς ρουσφετολογική; Ο ΣΥΡΙΖΑ και το ΚΚΕ δεν ήταν εδώ αυτά τα χρόνια; Στον Άρη ήταν; Ασε λοιπόν το παραμυθάκι ότι είμαστε ακομα "εγκλωβισμένοι" στη ΝΔ γιατί εμείς έχουμε γράψει για το τέλος της πριν εσυ ανακαλύψεις το διαδίκτυο

      • ΦΙΛΑΡΕΤΟΣ avatar
        ΦΙΛΑΡΕΤΟΣ @ factorx 28/04/2012 16:41:53

        Eάν έχετε ήδη γράψει για το τέλος της ΝΔ-με το οποίο συμφωνώ-τότε τι νόημα έχει το ''τρομολάγνο'' άρθρο σας(;) καθόσον σε δημοκρατικές κοινωνίες δεν υπάρχουν αδιέξοδα.
        Όσο για το ΣΥΡΙΖΑ και το ΚΚΕ βεβαίως ήταν εδώ, με τη βασική όμως διαφορά οτι αυτοί δεν κυβερνούσαν.
        Την δε ειρωνεία, απουσία πειστικών επιχειρημάτων, απλά την αντιπαρέρχομαι.

        • firiki2010 avatar
          firiki2010 @ ΦΙΛΑΡΕΤΟΣ 28/04/2012 20:46:25

          Δεν κυβερνούσαν αγαπητέ αλλά ήταν σταθερά "απέναντι" στις μεταρρυθμίσεις που ακόμα και σήμερα είναι το ζητούμενο. Οι "Αριστερές" ήταν σταθερά υπερασπιστές του μεγάλου κράτους, της επιχειρηματικότητας, της απουσίας ελέγχου και αξιολόγησης, της "ήσσονος προσπάθειας" κλπ Με άλλα λόγια είναι υεύθυνες για τις νοοτροπίες που μας έφεραν εδώ τις οποίες άλλοι κυβερνήτες τις "υπέθαλψαν" και άλλοι δεν μπόρεσαν να τις αντιμετωπίσουν αποτελεσματικά.

          • anexartitosellinas avatar
            anexartitosellinas @ firiki2010 28/04/2012 21:42:15

            και που κολλησαν οι κυβερνησεις απο τους αριστερους ? για να καταλαβω γιατι θα τρελλαθω.....οτι θελανε δεν ψηφιζαν? μεχρι και νομους περι μη ευθηνης σκανδαλων ψηφισαν για να κανουν ανενοχλητα την δουλεια τους.παραμυθακια για μικρα παιδια μας λες?

  18. Mara avatar
    Mara 28/04/2012 16:12:34

    Φάκτορα, ανησυχητικά μπορεί να φαίνονται εκ πρώτης όψεως, αλλά τις τελευταίες 3 ημέρες κάτι...θα γίνει και θα φέρει την απόλυτη ανατροπή του κλίματος.
    Θα το δείς....
    Η Ν.Δ θα είναι ο κυρίαρχος του παιχνιδιού και ο Σαμαράς θα είναι αυτός που θα καθορίσει τις εξελίξεις...
    ΕΙΤΕ ΑΡΕΣΕΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΥΣ..., ΕΙΤΕ ΔΕΝ ΑΡΕΣΕΙ....

  19. η Dimi avatar
    η Dimi 28/04/2012 17:28:48

    «Το απόλυτο μέτρο αξιολόγησης του Ηγέτη δεν είναι το Που στέκεται σε στιγμές άνεσης και ευκολίας, αλλά το Πως αντιστέκεται σε περιόδους πρόκλησης και αμφισβήτησης.» ~Dr Martin Luther King Jr.

  20. θρακομακεδονας avatar
    θρακομακεδονας 28/04/2012 17:31:00

    Αγαπητοι , ειναι οι πρωτες εκλογες στη συγχρονη ιστορια , που για τον πολιτη δεν "εγκυμονουν" κατι.
    Μοιαζουν περισσοτερο με στομαχομπουκωμα, και τα κομματα διαγκωνιζονται, για το καλυτερο καθαρτικο...
    Σε καθε περιπτωση η καταληξη ειναι δεδομενη....

  21. hagan avatar
    hagan 28/04/2012 17:31:04

    Πάντως,αν τα μηνύματα δεν είναι πολύ αισιόδοξα- δεν το ξέρω γιατί δεν έχω πρόσβαση σε μυστικές δημοσκοπήσεις,δυστυχώς- , ο κ.πρόεδρος ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ να έχει στο μυαλό του και plan B.Ας μην το γνωρίζουμε οι πολλοί,ας το ξέρει ο ίδιος.Η πατρίδα μας πρέπει να υπάρχει και μετά τις 6 Μαίου.Συγχωρέστε μου την απολυτότητα,πιστεύω ότι αυτό είναι το σωστό.

  22. roadrunner avatar
    roadrunner 28/04/2012 17:40:39

    "Η Χρυσή Αυγή μπαίνει στη Βουλή με το βήμα της χήνας, χαιρετά ναζιστικά..."

    Οι συγκρούσεις σε μια δεκακομματική βουλή (με τους Χ.Α. να συμμετέχουν), θα ήταν ένα πιθανό σενάριο μεν, αλλά ποτέ δεν ξέρεις, πως μπορεί να μεταλλαχτεί ακόμη και ένα τέτοιο μόρφωμα, όπως η Χ.Α... και τι να περιμένεις από αυτούς !!
    Εδώ ανοίξανε το χρονοντούλαπο της ΠΑΣΟΚικής ιστορίας και υιοθετήσανε τα δικά τους συνθήματα ...
    Έτυχε να δω σήμερα το σποτ των Χρυσαυγουλιτών ... Ένα από τα 2-3 βασικά τους συνθήματα ήταν και το "Η Ελλάδα ανήκει στους Έλληνες " !!
    Του Ανδρέα Παπανδρέου και του ΠΑΣΟΚ δεν ήταν το σύνθημα: "Η Ελλάδα ανήκει στους Έλληνες " ;;; ή με απατά η μνήμη μου ;

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ roadrunner 28/04/2012 21:06:16

      Ναι

  23. karenin avatar
    karenin 28/04/2012 18:24:48

    Μονο με την βοήθεια του θεού, και κάποιο θαυμα.....

  24. axis avatar
    axis 28/04/2012 18:29:54

    Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να μην υποστεί ο λαός τις επιπτώσεις της ακυβερνησίας που ο ίδιος θα επιλέξει.

    • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
      ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ axis 28/04/2012 20:53:11

      Eἶναι ἀπλό,γιατί νά ὑποστεῖ ΟΛΟΣ ὁ λαός τίς ἐπιπτώσεις τῆς ἀκυβερνησίας πού κάποιοι θά ἐπιλέξουν;

  25. ΓΑΝΤΙ avatar
    ΓΑΝΤΙ 28/04/2012 18:48:01

    ΟΡΓΗ ΛΑΟΥ - ΦΩΝΗ ΘΕΟΥ

  26. άγρυπνη avatar
    άγρυπνη 28/04/2012 18:53:24

    Ενοχλουν και προβληματίζουν τα συχνά συνυπολογιζ'όμενα ποσοστά ΝΔ και Πασοκ.Και διαπιστώνω μια χλιαρή μάλλον αντίδραση απο τους υπεύθυνους επικοινωνίας της ΝΔ.Μήπως υπάρχει ο κίνδυνος η ψήφος μου να συνυπολογισθεί με αυτές των υπευθύνων της σημερινής δυστυχίας?Θέλω σαφή δέσμευση!Και κάτι ακόμα.Πολύ με τρομάζει ο απίστευτος διαφαινόμενος φανατισμός των μικρότερων[και συχνά πατριδοκάπηλων]κομμάτων.Πως θα μπορούσε η ΝΔ,ακόμα και αυτοδύναμη να κυβερνήσει?Δείχνουν έτοιμοι για όλα!Πάλι αυτή η παράταξη θα επωμισθεί τις αμαρτίες άλλων?Πάλι πρέπει εμείς οι νηφάλιοι,μετριοπαθείς πολίτες να υποστούμε την αυτοκαταστροφική [με συνέπεια και την καταστροφικη γενικά]συμπεριφορά άυτών που με τις επιλογές τους [διότι τους τάιζαν δανειακό κουτόχορτο]οδήγησαν την χώρα στο αδιέξοδο?
    Οσο είναι καιρός ας με ενημερώσουν για όλα όσα με αφορούν.

  27. akenaton avatar
    akenaton 28/04/2012 19:03:20

    Το έγραψα κι αλλού! Το διακύβευμα αυτών των εκλογών είναι το γκρέμισμα του Συστήματος ΠΑΣΟΚ. Ούτε η αυτοδυναμία, ούτε ισχυρή μονοκομματική κυβέρνηση. Όλα αυτά θα είναι "αλειτούργητα" με το ΠΑΣΟΚ ζωντανό και στα κεραμμίδια μαζί με ΔΗΜΑΡ, ΣΥΡΙΖΑ, ΚΚΕ και τις "άλλες δημοκρατικές δυνάμεις". Μπορεί το ΠΑΣΟΚ να πάει σε μονοψήφιο; Ας μπει στη Βουλή και η "κουτσή Μαρία" δε με νοιάζει. Εκλογές θα ξαναγίνουν. Ευκαιρία να εξαφανιστεί το Σύστημα ΠΑΣΟΚ και μαζί του η κακοδαιμονία της Χώρας δε θα μας ξαναδοθεί. Για μένα ο αγώνας είναι μονομέτωπος και ΟΛΟΜΕΤΩΠΟΣ! Και το δηλώνω ξεκάθαρα: συνεργασία με το ΠΑΣΟΚ μετεκλογικά, θα σημάνει το οριστικό και αμετάκλητο βύθισμα της Χώρας στην λαμογιά και στην ατιμωρησία δηλαδή θα προκαλέσει - άνευ ετέρου - τρισμέγιστη κοινωνική αναταραχή που κανείς δε θα μπορέσει να ελέγξει.

    • Aris. A avatar
      Aris. A @ akenaton 28/04/2012 21:22:16

      akenaton

      Το σύστημα Πασόκ με έναν τρόπο διαλύεται:

      Να περάσει τρίτο πίσω από τον Τσίπρα.

  28. Τάκης avatar
    Τάκης 28/04/2012 19:51:40

    Μέχρι σήμερα είχαμε ισχυρές κυβερνήσεις του ΠΑΣΟΚ και της ΝΔ εναλλάξ και βλέπουμε το χάλι μας. Τι χειρότερο μπορεί να μας συμβεί αν αυτά τα δυο κόμματα που ευθύνονται για την καταράκωση της χώρας και των πολιτών της αποδοκιμασθούν και πατώσουν; Ότι θα σταματήσουν οι κυριλέ συνεδριάσεις της βουλής που καλύπτανε τις κομπίνες και τις απάτες και θα αντικατασταθούν με ταραχώδεις συνδριάσεις που οι κομπιναδόροι δεν θα ξέρουν που θα σταθούν;

  29. EL CID avatar
    EL CID 28/04/2012 20:32:25

    Τα κόμματα της αστικής δημοκρατίας ζυγίστηκαν από την Ιστορία και βρέθηκαν ελλιποβαρή. Η αριστερή ιντελλιγκέντσια απονεκρώθηκε μέσα στην καλοπέραση και τον ωφελιμισμό της. Ο κοινωνικός ιστός έχει πια διαρραγεί (και πώς θα μπορούσε να καταλήξει διαφορετικά;) αφού επί χρόνια διαποτίστηκε με την ηθική του συμφέροντος, του ανταγωνισμού και της άνευ όρων επιδίωξης του κέρδους. Η οικονομική κρίση απλώς πυροδότησε πιο γρήγορα τη φυσική εξέλιξη όλων των παραπάνω παραγόντων, μια εξέλιξη που οδηγεί σταθερά στη γενικότερη παρακμή και αποσύνθεση.
    Στις εκλογές της 6ης Μαΐου δεν έχω αποφασίσει ακόμη τι θα ψηφίσω. Μην μου ζητάτε όμως να εμπιστευθώ εκείνους που έστησαν αυτό το θέατρο της ψεύτικης ευημερίας, που σκόρπισαν αλόγιστα τη σοδειά κατά τον καιρό των παχιών αγελάδων για να έρθουν τώρα να την απαιτήσουν με τόκο και επιτόκιο. Εκείνους που γέμισαν τα στομάχια της νέας γενιάς με φαΐ και πιοτό, αλλά δε φρόντισαν παράλληλα να την προικίσουν με ήθος, αξίες και τιμή. Το υπάρχον πολιτικό σύστημα είναι ΕΝΟΧΟ! Εάν μετά τις εκλογές επιβιώσει, θα παραμείνει λαβωμένο να ξεσκίζει και τις υπόλοιπες σάρκες της δύσμοιρης Πατρίδας. Εάν δεν επιβιώσει, υπάρχει περίπτωση να ολισθήσουμε σε περίοδο βαθιάς πολιτικής και κοινωνικής αναταραχής. Σε κάθε περίπτωση η Ελλάδα θα περάσει μέσα από τη φωτιά. Το εάν θα γεννηθεί κάτι καινούριο και αξιόλογο μόνο ο Θεός το γνωρίζει. Η δική μου όμως ετυμηγορία για τα δύο κόμματα της διαφθοράς και του ψεύδους (ΠΑΣΟΚ - Ν.Δ.) και τους δορυφόρους τους, θα είναι σίγουρα καταδικαστική.
    Εύχομαι, μετά την αναταραχή που θα επακολουθήσει, να αναδυθούν νέες πολιτικές δυνάμεις από τα υγιή κύτταρα της κοινωνίας (όσα έχουν απομείνει πλέον), που θα μπορέσουν να δώσουν πραγματικό όραμα στους Έλληνες. Χαρακτηριστική ως προς αυτό είναι η φράση του Herbert Marcuse : "μοναδική ελπίδα της κοινωνίας είναι να ενεργοποιήσει αυτούς που έχουν χάσει κάθε ελπίδα". Καλή λευτεριά σε όλους!

  30. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 28/04/2012 20:57:27

    Πάντως,Φάκτορα,ἑάν ἐπαληθευθοῦν οἱ προβλέψεις σου μέ ὃλα αὐτά τά κόμματα,βλέπω τόν Ἀρχιεπίσκοπο νά μήν πατᾶ τό πόδι του στή Βουλή,παρά νά τούς λέει,ὃποιος θέλει νά τόν ὀρκίσω νά περάσει ἀπό τήν Μητρόπολη...

  31. Αλέξανδρος Χαλκίδης avatar
    Αλέξανδρος Χαλκίδης 28/04/2012 21:05:42

    Συμφωνώ απόλυτα με την λογική που διέπει το άρθρο αυτό. Πρέπει να επικεντρωθούμε στο τι γίνεται μεταξύ αυτών των εκλογών και των επόμενων. Τον ίδιο ειρμό από άλλη μεριά ανέπτυξα συμπτωματικά και στο δικό μου blog σχεδόν την ίδια ώρα! http://alexanderchalkidis.com/politics/?p=895

  32. johnny avatar
    johnny 28/04/2012 21:21:54

    Παρακολουθω καθημερινα αυτο το σαιτ,δεν εχω σχολιασει ομως ποτε γιατι δεν ανηκω στο χωρο της δεξιας..και στην αριστερα που θα ελεγα οτι ανηκω,παλι δεν ξερω τι θα ψηφισω γιατι η αριστερα στην ελλαδα ειναι για γελια..το θεμα ειναι αλλο,που στο καλο βλεπετε ρευμα κ πιθανη αυτοδυναμια?και δεν το λεω με διαθεση ειρωνειας,μιλαω με δεκαδες κοσμο καθημερινα..δεν ξερω τι θα κανουν την ωρα της καλπης,αλλα ολοι βριζουν πασοκ και οι περισσοτεροι κ ΝΔ..υπαρχει σε αρκετους οντως,συμπαθεια προς το Σαμαρα σαν προσωπο-οτι ειναι πιο αγνος κλπ-αλλα απολυτη δυσπιστια προς τη ΝΔ..αυτα,σαν παρατηρηση κ θα δουμε οταν ερθει η ωρα
    θα συμφωνησω με αρκετους παραπανω,το θεμα ειναι να γκρεμιστει οριστικα το ΠΑΣΟΚ κ κυριως οτι σημαινει ΠΑΣΟΚ σαν συστημα κ νοοτροπια

  33. nestrom avatar
    nestrom 28/04/2012 21:22:58

    O καθένας έχει έναν μικρό κοινωνικό κύκλο.
    Στον δικό μου, οι περισσότεροι κατά δήλωσή τους θα ψηφίσουν Σύριζα, πολλοί Καμμένο, κάποιοι ΝΔ αλλά δεν είναι και σίγουροι, κανένας Πασόκ.
    Οι κομμουνιστές σταθεροί.
    Το διαδίκτυο βοά για μη αναμενόμενα αποτελέσματα.
    Προτείνω στον καθένα να κάνει το προσωπικό του "γκάλοπ".
    Το σίγουρο είναι ότι αυτές οι εκλογές θα έχουν πολύ ενδιαφέρον.

  34. franc avatar
    franc 28/04/2012 21:37:43

    Δυστυχώς αγαπητέ Ακενατον,
    Η επιθυμία σου που είναι και δική μου, δεν θα εκπληρωθεί. Ηδη τα "έξυπνα" λαμόγια του ΠΑΣΟΚ είναι πλέον ΔΗΜΑΡ κι όταν τους ρωτάς μα εσύ δεν ήσουνα ΠΑΣΟΚ σου απαντάνε εγώ μ' αυτούς τους κλέφτες? Καμμία σχέση, δεν θυμάσαι καλά...Κάποιοι άλλοι πανε με την Κατσέλη, άλλοι ΣΥΡΙΖΑ ή μικρά κόμματα και μερικοί ακόμα και ΝΔ, με τιμές μάλιστα (Αρια Αγάτσα). Με το Βενιζέλο οι πονηροί που πιστεύουν οτι τα αφεντικά της Ευρώπης, αφού κατάφεραν το Σαμαρά να υπογράψει, τώρα θα τον καταφέρουν και να συγκυβερνήσει. Επομένως πάλι αυτοί θάναι στα πράγματα αφού το ΠΑΣΟΚ προτίμησε να διαλύσει την οικονομία για να προστατέψει τον "κρατικό του μηχανισμό". Θέλει δε θέλει ο Σαμαράς, (αν, λέμε τώρα) γίνει πρωθυπουργός έστω και με "ανοχή" Βενιζέλου, δεν θα τους ξηλώσει αφού τη Δευτέρα ΟΛΟΙ αυτοί θα είναι ΝΔ.

  35. Νικολόπουλος avatar
    Νικολόπουλος 29/04/2012 01:20:32

    Πάντως αν επαλιθευθεί το πρωτοσέλιδο του Πρώτου Θέματος που φέρνει την Χρυσή Αυγή στην Βουλή με 9% θα δημιουργηθεί μεγάλη έλλειψη στην αγορά από υπογλώσσια λόγω των πολλών εγκεφαλικών την νύχτα της 6ης Μαίου .
    Έτσι καλό θα είναι όσοι πιστεύουν ότι έχουν ευαίσθητο οργανισμό σε τέτοιου είδους αποτελέσματα να τα προμηθευθούν από τώρα .Πάνω από όλα η υγεία

    Υ.Γ. Για τους αναρχικούς έχει οργανώσει ομαδικούς εμβολιασμούς το indymedia

  36. Αντίθεσις avatar
    Αντίθεσις 29/04/2012 02:48:35

    Θεωρείτε πως ο Θεός (σας) ασχολείται με τα πολιτικά και μάλιστα επιλέγει στρατόπεδα για να παράσχει τη βοήθειά του;

    Ένας άλλος Θεός βλέπει όλους τους ανθρώπους ως τέκνα του και τα αγαπά εξίσου, ή τουλάχιστον αυτό πρεσβεύει η επίσημη Εκκλησία.

    Σιγουρευθείτε πως ο Θεός σας ταυτίζεται με αυτόν τον άλλο Θεό.

  37. Tsol avatar
    Tsol 29/04/2012 10:57:58

    Λοιπόν η οικογένειά μου πατέρας μάνα και 3 αδέρφια που είμαστε εμείς, όλοι δεξιοί, αναντάμ παπαντάμ που λένε. Το ίδιο και η οικογένεια της γυναίκας μου επίσης άλλα 3 αδέρφια με δύο γονείς εν ζωή δεξιοί φανατικοί. Δηλαδή 10 ψήφοι σίγουροι πριν μια διετία. Σήμερα ξέρετε πόσοι είναι αυτοί οι ψήφοι?? Δύο σίγουροι, ένας 50-50 και 7 ψήφοι 100% δεξιά και αριστερά σε χρυσές αυγές, καμμένους και λεβέντηδες. Αυτό μιλάμε μόνο από στενό οικογενειακό κύκλο το γκάλοπ. Δεν αναφέρω καν για χώρο εργασίας όπου εκεί ακόμα δεν έχω συναντήσει συνάδελφο που να λέει ότι θα ψηφίσει Ν.Δ. και πασόκ. Και αν μέχρι το πρώτο μνημόνιο και με τη σταση του σαμαρά μέχρι τότε είχαμε όλοι εμείς τουλάχιστον οι δεξιοί μια ελπίδα (που αποτυπωνόταν και στις τότε δημοσκοπήσεις), με την συμμετοχή στην κυβέρνηση της ντροπής που σχηματίσθηκε με την συμμετοχή και της Ν.Δ. πραγματικά δεν έμεινε σε τίποτα να ελπίζουμε. Στα 10 άτομα δουλεύουμε τα 3 πλέον, ο ένας παίρνει σύνταξη και από το δεύτερο μνημόνιο και μετά οι μισθοί μας έχουν συρικνωθεί κατά 30%, επιπλέον με αυτή την συρίκνωση ήρθαν αναδρομικά χαράτσια τον οκτώβριο του 11 αφαιρώντας άλλο ένα 15-20% των μισθών μας. Με όλο αυτό το σκηνικό πως είστε πολλοί τόσο αισιόδοξοι για τα αποτελέσματα των εκλογών??? Η συμμετοχή της Ν.Δ. στην κυβέρνηση παπαδήμου με το ακριβώς ίδιο επιχείρημα που χρησιμοποιούσε ο ΓΑΠ, δηλαδή την σωτηρία της χώρας ήταν λάθος τεράστιο. Διότι όλοι τότε μας απειλούσαν με χρεοκοπία γιατί λέγανε τάχα μου δήθεν άμα χρεωκοπήσουμε δεν θα έχουμε καύσιμα, μήπως τώρα έχουμε?? Με την τιμή κοντά στα 2 ευρώ την βενζίνη και οσονούπω το πετρέλαιο θέρμανσης στο 1,5 ευρώ ποιος θα έχει την δυνατότητα να προμηθεύεται καύσιμα?? Δεν θα έχουμε φάρμακα αν χρεοκοπήσουμε, μήπως τώρα έχουμε φάρμακα?? Γεννόσημα αμφιβόλου προελεύσεως από χώρες παραγωγής όπως το Καμερούν και το Μπαγκλαντές. Δεν θα υπάρχουν λεφτά για συντάξεις και μισθούς, ποιους μισθούς και ποιες συντάξεις εννοούσαν??? Της νομεκλατούρας που ακόμα υποστηρίζει το μνημόνιο και κυμαίνονται άνω των 3-4 χιλιάδων ή του δικού μου του μισθού μου από 1300 πήγε στα 900 κατοστάρικα??? Αν δεν δούμε καθαρά την αλήθεια και τα εγκλήματα που έγιναν το χαστούκι το βράδυ των εκλογών θα είναι πολύ ηχηρό. Έτσι απλά.

    • yianna avatar
      yianna @ Tsol 29/04/2012 11:08:36

      Όπως τα λές αγαπητέ μου, έτσι απλά, τόσο απλά.

    • yianna avatar
      yianna @ Tsol 29/04/2012 11:19:13

      Επειδή και στην οικογένεια μου περίπου τα ίδια συμβαίνουν, θέλω να σου πω ότι η μόνη λύση αυτή τη στιγμή για τη Χώρα είναι η υπερψήφιση της ΝΔ, και ειδικότερα νέων ανθρώπων με όραμα και όρεξη για δουλειά, που θα βοηθήσουν τον ΑΣ να βγάλει τη Χώρα από την Κρίση.
      Μπορεί τα αποτελέσματα της 6ης Μαίου να μην μας οδηγήσουν στην αυτοδυναμία. Ο κόσμος θέλει να ξεσπάσει να τιμωρήσει. Στις εκλογές που θα ακολουθήσουν η ΝΔ θα είναι αυτοδύναμη, γιατί όλοι θα καταλάβουν ότι στην Ελλάδα δυστυχώς δεν ευνοούνται οι συνεργασίες, και οι συνθέσεις απόψεων.
      Στη ζωή μου ένα πράγμα δεν κατάλαβα ποτέ, πως επιλέγουμε όλοι να συζητούμε τα θέματα που μας χωρίζουν και δεν επιλέγουμε αυτά που μας ενώνουν.

  38. Νίκος avatar
    Νίκος 29/04/2012 17:11:51

    Από τις εκλογές αυτές ξεκινάει η ακυβερνησία που αναφερανε χρόνια πριν οι γεροντες της Ορθοδοξιας βιωσαμε με την κυβέρνηση παπαδημου και θα βιώσουμε από 7-5 εντονοτερα την πολιτειακη ανωμαλία που είχε προειδει ο γέροντας Ιωσήφ. Οι πολιτικοί είναι ανίκανοι, άχρηστοι και υπηρέτες ξένων και ντόπιων δυναστων. Θα τους σιχαθεί και θα τους διώξει ο λαός είχε πει ο γέροντας Παΐσιος, θα δικαστουνε οι πρασινομπλε προδότες. Όπως διαβάζετε όλοι οι Τούρκοι ετοιμάζονται με Καστελόριζο και ΑΟΖ. Όταν ακούσετε στην τηλεόραση για τα 12 μίλια ο πόλεμος είναι από πίσω είπε. Θα έρθει ο πονηροτουρκος από δω, ποιος ξέρει τι θα γίνει με το Ιράν και η Ρωσία θα βάλει μια και καλή την ταφόπλακα της Τουρκίας. Πάντως οι ακρο- αριστεροι/δεξιοί θα είναι άσχημη εικόνα για την ορκωμοσία του κοινοβουλιου μας. Τα πρασινομπλε Μασονοπουλα που το παίζανε και καλοί χριστιανοί ήταν πάντα ήσυχοι. Ακόμα και με τις ποδιές σερβιτόρων που φοράνε στα λαγουμια - στοές όταν συγκεντρωνονται. Έρχεται η ώρα του θερισμου.