Σωπάστε επιτέλους... λομπίστες της δραχμής
28/03/2015 07:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σωπάστε επιτέλους... λομπίστες της δραχμής

Με ποιο δικαίωμα ο Τσακαλώτος μιλά για ρήξη; Ποιος έδωσε το δικαίωμα στον Λαφαζάνη να υβρίζει αυτούς που δανείζουν τη χώρα και να ζητά να συγκρουστούμε μαζί τους; Ποιος είναι ο Βαρουφάκης που ζητά τη συμπαράστασή μας για να πέσουμε στον γκρεμό;

Μια ατάκα από διαφήμιση που έχει γίνει… must αναφέρει «Κράζεις ή θαυμάζεις;» Ταιριάζει γάντι σε όσα συμβαίνουν τους τελευταίους δύο μήνες με αυτό το ιστορικό ατύχημα που προέκυψε ξαφνικά στην Ελλάδα αλλά και με την απίστευτη ανοχή που επιδεικνύει ο κόσμος.

Τόση μεγάλη καταστροφή σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα και παράλληλα, τόση υπομονή από τον ελληνικό λαό, δεν είχαμε ποτέ στη σύγχρονη ιστορία. Πράγματι να δώσουμε χρόνο να ξεδιπλώσει το… όραμά του. Να δώσουμε χρόνο στους υπουργούς να καταλάβουν τι συμβαίνει. Αν και οι πιέσεις είναι ασφυκτικές, να τους δώσουμε την ευκαιρία να κάνουν αυτό που ο ελληνικός λαός τους εμπιστεύτηκε. Δηλαδή αλλαγή πολιτικής, αλλαγή διαπραγμάτευσης αλλά σε καμιά περίπτωση να τεθεί σε κίνδυνο η ευρωπαϊκή πορεία της χώρας.

Κανένας Έλληνας, εκτός από ορισμένα γκρουπούσκουλα της ακροαριστεράς και ορισμένους ψεκασμένους αντιευρωπαϊστές, δεν ψήφισε τον ΣΥΡΙΖΑ για να βγάλει τη χώρα από την Ευρώπη. Κανείς δεν τον ψήφισε για να προχωρήσει σε στάση πληρωμών και σε χρεοκοπία η οποία θα σημάνει την περαιτέρω φτωχοποίηση του ελληνικού λαού.

Η λαϊκή εντολή, λοιπόν, ήταν μια και μοναδική: «Βρείτε τα με τους δανειστές αλλά μην παίξετε τη χώρα στα ζάρια». Κάτω από αυτή την αυστηρή δέσμευση που έλαβε η κυβέρνηση επομένως κάποιος πρέπει να φωνάξει σε όσους έχουν άλλη άποψη: «Βγάλτε επιτέλους το σκασμό».

Με ποιο δικαίωμα ο Τσακαλώτος μιλά για ρήξη; Ποιος έδωσε το δικαίωμα στον Λαφαζάνη να υβρίζει αυτούς που δανείζουν τη χώρα και να ζητά να συγκρουστούμε μαζί τους; Όταν και αυτός και οι υπόλοιποι δημόσιοι υπάλληλοι πληρώνονται από τα δανεικά που παίρνουμε;

Ποιος είναι ο Βαρουφάκης που ζητά τη συμπαράστασή μας για να πέσουμε στον γκρεμό; Ποιος είναι ο Λαπαβίτσας, οι αρθρογράφοι του iskra και ο κάθε τυχάρπαστος που θέλει να οδηγήσει την Ελλάδα στην καταστροφή;

«Σωπάστε λοιπόν κύριοι που βάλατε μπροστά σας το σχέδιο για εθνικό νόμισα. Ησυχία λομπίστες της δραχμής που παίζετε βρόμικα παιχνίδια».

Όλο αυτό το σκηνικό ρήξης που επανέρχεται κάθε λίγο και λιγάκι νομίσαμε ότι τέλειωσε στο Βερολίνο. Πιστεύουμε ότι στην κατ’ ιδίαν συνάντηση του Τσίπρα με την Μέρκελ συζητήθηκαν συγκεκριμένα μέτρα. Κοστολογημένα κι έτοιμα να κατατεθούν. Τι μεσολάβησε και η κυβέρνηση άρχισε να κάνει πάλι την παλαβή; Γιατί αποφάσισε να ξυθεί για άλλη μια φορά στην γκλίτσα του τσοπάνη; Και μέχρι πότε ο τσοπάνης θα κάνει υπομονή και δεν θα δώσει μια με την γκλίτσα του;

Το σενάριο λέει ότι το Μαξίμου μιλά για στάση πληρωμών θέλοντας να παίξει το σκληρό διαπραγματευτικό του χαρτί. Όμως, κανείς δεν γνωρίζει μέχρι πότε ο αντίπαλος θα συνεχίσει να αποδέχεται τον εκβιασμό.

Το δεύτερο και πιο πιθανό σενάριο είναι ότι ο ΣΥΡΙΖΑ παίζει θέατρο σκληρής διαπραγμάτευσης, με τη συναίνεση της τρόικας προκειμένου να περάσει ευκολότερα στον κόσμο τα μέτρα που θα είναι σκληρά. Ένα κούρεμα καταθέσεων, ένας έκτακτος φόρος, ένα νέο χαράτσι ή περιορισμός στην κίνηση κεφαλαίων θα περάσουν πιο… απαλά σε σχέση με μια χρεοκοπία. Αυτό θα «πουλήσει» η κυβέρνηση όταν όλα θα φτάσουν στην κόψη του ξυραφιού.

Αλλά δεν καταλαβαίνουν την ψυχοσύνθεση του ελληνικού λαού. Δεν ξέρουν ότι όσο εύκολα θαυμάζεις άλλο τόσο κράζεις. Η κυβέρνηση θα βρεθεί μπροστά σε μια λαίλαπα που δεν θα μπορεί να σταματήσει.

Όμως, τι μας νοιάζει για την κυβέρνηση; Ας αφανιστεί κι αυτή και οι λομπίστες της δραχμής. Αυτό που μας νοιάζει είναι να αποφευχθεί η εθνική τραγωδία.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΝΙΚΟΣ Π avatar
    ΝΙΚΟΣ Π 28/03/2015 08:03:02

    δυστυχώς είναι εκλεγμένοι αντιπρόσωποι του ελληνικού λαού οι συμπατριώτες μας τους επέλεξαν να ορίσουν τις τύχες μας ,όσο η διαφωνία μας και η διαμαρτυρία μας περιορίζεται στις διαστασεις ενός πληκτρολογίου η πορεία προς τα βράχια θα συνεχίζεται σταθερή ,πρέπει η φωνή μας ν'αρχίσει ν'ακούγεται, η απάθεια θα έχει σοβαρό τίμημα,όσο υπάρχει καιρός πρέπει να οργανώσουμε έναν ηχηρό τρόπο αντίδρασης σ'αυτό που γίνεται πριν είναι αργα.

    • Ραβινος avatar
      Ραβινος @ ΝΙΚΟΣ Π 28/03/2015 10:18:23

      Kαλημερα.Καποιες παληες καραβανες της ΝΔ ειμαστε με το οπλο παρα ποδας για ''εναν ηχηρο τροπο αντιδρασης '' οπως τοτε με την ΕΡΤ στην Μεσογειων κλπ.αλλα τοτε υπηρχε τσαγανο αντιπολιτευσης και οχι ανοχη και ηττοπαθεια πχ ψηφιση της Ζωης στην Βουλη και δηλωσεις Παπαμιμικου ''Θα ψηφισουμε τις μεταρρυθμισεις του συριζα ''.Που πατε ρε {της ΝΔ εννοω } ζυπολητοι στα αγκαθια !Ξυπνηστε ρε πριν ειναι αργα !Καντε οτι κανει ο Γεωργιαδης ,Βρουτσης ,Πλευρης ,Βοριδης κλπ' τρομοκρατειστε του τρομοκρατες !'

  2. Κώστας ΜΠ avatar
    Κώστας ΜΠ 28/03/2015 08:12:52

    Είναι αυτοί στους οποίους έδωσε δύναμη η παλαιοπασοκαρία. Οι ίδιοι χυδαίοι νεοελληναράδες που το 09 ψήφιζαν ΓΑΠ γιατί τους έταζε αυξήσεις εν μέσω παγκόσμιας οικονομικής κρίσης, για να κάνουν λίγους μήνες μετά πως δεν τον ξέρουν και να βρουν καινούριους πάτρωνες.Είναι ο χυδαίος Λαός.

  3. Ελενα Κανελοπούλου avatar
    Ελενα Κανελοπούλου 28/03/2015 09:22:40

    Το έχω ξαναγράψει και λυπάμαι που πρέπει να το επαναλάβω : Πολλοί συμπολίτες μας ψήφισαν συνειδητά ελπίζοντας ακόμα και στη κατάρρευση των Τραπεζών και συνεχίζουν να στηρίζουν τους ολετήρες στη καταστροφική πορεία που έχουν χαράξει.Αυτοί έχουν δάνεια και δεν έχουν καμμία διάθεση να πληρώσουν. Δεν είναι όλοι σε αδυναμία πληρωμής.Είναι η "κουλτούρα" τους αυτή . Φυσικά πρόκειται για ασυνείδητους λωποδύτες , κλέφτες με λευκά γάντια . Αν μη τι άλλο , για να πάρουν ένα μάθημα , θα έπρεπε κάποιος να ανατρέψει τα σχέδια τους και να τους υποχρεώσει να πληρώσουν όσα χρωστάνε ακόμα και με δήμευση της περιουσίας τους , στέλνοντας έτσι ένα μήνυμα και σε μελλοντικούς μιμητές τους.....

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Ελενα Κανελοπούλου 28/03/2015 18:41:03

      Είναι δυστυχώς πολλοί που νομίζουν οι δύστυχοι, αφελείς ή απατεώνες ότι θα κερδίσουν από την άτακτη χρεοκοπία. Πτωχοί το πνεύματι με την κακή έννοια...

  4. blue nile avatar
    blue nile 28/03/2015 11:45:56

    Σε μια διαπραγμάτευση για να κερδίσει κάποιος θα πρέπει σε περίπτωση άρνηση των άλλων να κομίσει στο τραπέζι του διαλόγου κάτι που αν συμβεί θα φέρει μεγάλο πόνο στους ίδιους άλλους. Δυστυχώς η Ελλάδα δεν έχει κάτι άλλο να βάλει στο τραπέζι εκτός από την έξοδο της από το κοινό νόμισμα. Όχι ότι η ένωση του ευρώ είναι όμορφα και αγγελικά πλασμένη. Έχει αναρίθμητα δομικά προβλήματα και καλό θα ήταν να μην είχαμε μπει. Όμως από τη στιγμή που μπήκαμε δεν μπορούμε να βγούμε χωρίς μια μεγάλη καταστροφή που θα γκρεμίσει ότι με πολύ κόπο έχει μείνει όρθιο. Η ελληνική διαπραγματευτική πλευρά είναι σα να λέει ότι: εγώ θα πέσω στο γκρεμό αλλά αυτό το πέσιμο μου αν δεν ρίξει και όλη την ευρωζώνη στον γκρεμό θα της επιφέρει τέτοιες ζημιές που θα ήταν πολύ καλύτερο να μην με αφήνατε να πέσω. Και βέβαια η επιλογή αυτής της συλλογιστικής εμπεριέχει σοβαρότατο ρίσκο. Η αλήθεια είναι ότι το κόστος ενός Grexit είναι πολύ δύσκολα διαχειρίσιμο για τους εταίρους. Και δεν είναι μόνο το οικονομικό. Ρωσία και Κίνα θα κάνουν πάρτυ γιατί θα βρουν έναν ανέλπιστο σύμμαχο.

    Όλα θα μπουν σε μια ζυγαριά και θα εξαρτηθούμε από το τι θα ζητήσουμε. Αν είναι κάτι που μπορούν να το δώσουν οι εταίροι θα το δώσουν. Αρκεί να μην εκτεθούν.

    Όλα παίζονται. Θα δούμε.

  5. οδυσσέας Κ. avatar
    οδυσσέας Κ. 28/03/2015 13:27:51

    Αγαπητέ Blue Nile άλλη μια φορά έχεις απόλυτο δίκιο! Μια μικρή μόνο προσθήκη έχω να κάνω. Όπως το δήλωσε προχθές και ο Τσίπρας και γραπτώς στη Μέρκελ, αυτή τη φορά δεν βάζει στο τραπέζι την "αυτοκτονία" μας που θα προκαλέσει μεγάλη ζημιά και στους συνεταίρους μας, ως διαπραγματευτικό όπλο, αλλά απλούστατα επειδή, με το κλείσιμο της κάνουλας απο την ΕΚΤ, ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΛΛΗ ΕΠΙΛΟΓΗ .Η άλλη επιλογή είναι να αυτοκτονήσει η Ελλάδα εσωτερικά. Βεβαίως οι "εταίροι" φερόμενοι ως εντελώς καθίκια μπορούν να του πούν να αυτοκτονήσει η Ελλάδα αλλά χωρίς να κάνει ζημιά σ΄αυτούς. Ήτοι να πληρώσει π.χ. τους "εταίρους" πουλώντας τον Παρθενώνα, ή την Κέρκυρα, ή αναγκάζοντας τη μεσαία τάξη που καταστράφηκε οικονομικά, να πουλήσει π.χ. τα νεφρά της. Απο τέτοιους "εταίρους" όλα πρέπει να τα περιμένουμε, αλλά κάποια στιγμή θα πρέπει να τους απαντήσουμε κατάλληλα...Κι όπως λες υπάρχει και η Κίνα με τη Ρωσία που περιμένουν αν οι Αμερικάνοι δεν δίνουν δεκάρα τσακιστή...

    • blue nile avatar
      blue nile @ οδυσσέας Κ. 28/03/2015 14:36:43

      Οδυσσέας Κ. Αν κλείσει η κάνουλα από την ΕΚΤ όπως λες τότε αναγκαστικά βγαίνουμε από την ευρωζώνη μόνοι μας. Το ελληνικό χρέος είναι μη βιώσιμο και το ξέρουν όλοι τους. Απλά δεν θέλουν να το παραδεχτούν...

      • Γεώργιος Τ. avatar
        Γεώργιος Τ. @ blue nile 28/03/2015 18:43:58

        Αυτό με τη βιωσιμότητα του χρέους είναι μεγάλο παραμύθι. Βιώσιμο είναι το χρέος που μπορεί να εξυπηρετείται κανονικά. Επί Σαμαρά λοιπόν ήταν κανονικότατα βιώσιμο και κάθε χρόνο (ήδη από εφέτος αν δεν έπεφτε η κυβέρνηση από τους τυχοδιώκτες) με την αυξανόμενη ανάπτυξη θα μειωνόταν σταθερά. Με τη χολέρα που μπλέξαμε δεν εξυπηρετείται τίποτα όμως...

        • οδυσσέας Κ. avatar
          οδυσσέας Κ. @ Γεώργιος Τ. 28/03/2015 22:48:45

          .Δυστυχώς αγαπητέ Γεώργιε, η βιωσιμότητα του χρέους μιας χώρας δεν εξαρτάται κάθε χρονιά απο το άν αρέσει ή όχι η εκλεγμένη κυβέρνηση στους δανειστές. Αν ήταν έτσι, δεν θα υπήρχε κάν χρέος. Θα εξέλεγαν όλα τα κράτη ΜΟΝΙΜΗ κυβέρνηση της αρεσκείας των δανειστών, και θα δανείζονταν αβέρτα χωρίς να μπορούν ποτέ να ξεπληρώσουν...Και εν πάσει περιπτώσει η ικανότητα μιας κυβέρνησης κρίνεται απ' το αν μπορεί να παραμείνει στη θέση της και όχι αν είχε καλές προθέσεις και σωστά προγράμματα...

          • blue nile avatar
            blue nile @ οδυσσέας Κ. 28/03/2015 23:52:44

            Το κοστος ειναι μη βιωσιμο γιατι η ελληνικη κοινωνικη οικονομια δεν μπορει να σηκωσει το κοστος εξυπηρετησης του. Για αυτο και υπογραψαμε οτι θα πρεπει να εχουμε πρωτογενες πλεονασμα 5% ...για να το δινουμε στους δανειστες. Μονο που αυτο το ΠΠ δεν μπορει να πιαστει.

          • rally monkey avatar
            rally monkey @ blue nile 29/03/2015 01:11:14

            το ετήσιο κόστος εξυπηρέτησης του Ελληνικού χρέους (ως % επι ΑΕΠ) είναι χαμηλότερο απο αυτό της Γαλλίας και μόλις ένα τικ πιο πάνω απο αυτό της Γερμανίας, γύρω στο 2% απο τα χαμηλότερα στην ευροζώνη - οποτε μην ακούτε παραμύθια ειναι η δομή του χρέους (διακρατικά δάνεια και ΔΝΤ) και προφανώς οι ΟΡΟΙ (ΜΝΗΜΟΝΙΟ) που έρχονται άπαξ και έφυγες απο τις αγορές αυτους τους όρους ή καταφέρνεις και τους τροποποιείς πολιτισμένα (κάμπτοντας τη Γερμανία - όπως την έκαμψε και ο Ντράγκι και έκανε QE - γιατι υπάρχει και μοντέλο για το πως παίζεται το παιχνίδι..) ή στέλνεις τον Βαρουφάκη και μετά αναρωτιέσαι γιατί θα καταλήξεις τρίτο-κοσμικός και με τρίς-χειρότερο μνημόνιο

          • Διογένης avatar
            Διογένης @ blue nile 29/03/2015 05:57:51

            Για πες μας τώρα και πόσο είναι το "κόστος εξυπηρέτησης" του χρέους. Και πες μας και από πού προκύπτει ότι αυτό το πρωτογενές πλεόνασμα (4,5% και όχι 5%) "δεν μπορεί να πιαστεί".

          • George N avatar
            George N @ blue nile 29/03/2015 08:38:07

            Αυτό ήταν για την αποκλιμάκωσή του, όχι για την εξυπηρέτησή του και προφανώς διαπραγματεύσιμο. Μου αρέσει πάντως που ακόμα υπάρχει ενδιαφέρον για την βιωσιμότητα του χρέους όταν δεν είναι βιώσιμη.....η οικονομία! Για άλλη μια φορά βάζουμε τα πράγματα σε λάθος σειρά.

      • Διογένης avatar
        Διογένης @ blue nile 29/03/2015 05:56:54

        Από πού προκύπτει ρε μεγάλε οικονομολόγε ότι το ελληνικό χρέος είναι "μη βιώσιμο"; Για πες μας και μας για να μάθουμε.

  6. δημήτριος avatar
    δημήτριος 28/03/2015 17:28:17

    σε περίπτωση υιοθέτησης διπλού νομίσματος ή εξόδου από την ευρωζώνη, μην νομίζουν οι υποκριτές τύπου Βαρουφάκη ή Τσακαλώτου ότι θα φύγουν αλώβητοι για να κάνουν διαλέξεις από το εξωτερικό. Οι ψευτομαγκιές από θέση ασφαλείας τέλος.

    • οδυσσέας Κ. avatar
      οδυσσέας Κ. @ δημήτριος 28/03/2015 22:51:12

      .Αφού το λες εσύ φίλε Δημήτρη, έτσι θά 'ναι. Θα τιμωρηθούν κι αυτοί όπως ο Παπακωνσταντίνου με πολύ αυστηρότερη επίπληξη απο τον δικαστή. Και δεν θα δίνουν διαλέξεις όπως ο ΓΑΠ και μετά να ξαναφτιάχνουν κόμματα...

  7. tt avatar
    tt 29/03/2015 13:30:45

    ΕΛΕΓΑΝ ΤΑ ΙΔΙΑ ΠΡΟΕΚΛΟΓΙΚΑ και ο λαός τους ψήφισε. Τα παράπονα στον καθρέφτη, και μόνο από όσους δεν ψήφισαν τους ισλαμολάτρες παλαβούς κομμουνιστές των ρετιρέ με θέα την Ακρόπολη. Οι ψηφίσαντες δεν δικαιούνται να παραπονιούνται, ΤΑ ΕΛΕΓΕ ο ΣΥΡΙΖΑ και πριν τις εκλογές.

  8. Γιωργος avatar
    Γιωργος 31/03/2015 00:21:09

    Kαλησπερα ειναι προφανες οτι δεν ανηκω στον ιδιο ιδεολογικο χωρο με τους σχολιαστες.Και σε καμια περιπτωση δεν ανηκω στον ιδεολογικο χωρο του συριζα (μαλλον βρισκομαι πολυ πιο αριστερα απο τη συγκεκριμενη νεοφιλλελε κυβερνηση).Ωστοσο μπαινω στη διαδικασια να γραψω για να καταλαβω καποια πραγματα.Οπως για παραδειγμα εφοσον ολοι εσεις δεν ανηκετε στους λομπιστες οπως αναφερεται,καιγεσται τοσο πολυ για την παραμονη μας τοσο στο ευρω οσο και στη εε?Οι συγκεκριμενες περιστασεις αποδεικνυουν οτι σε καμια περιπτωση οι εταιροι δεν θελουν το καλο μας(οι γερμανοι δεν ειναι φιλοι μας,το κεφαλαιο εννοω φυσικα και οχι το λαο) και μαλιστα θα τολμουσα να πω πως ειναι οι φυσικοι μας εχθροι και εμεις το θηραμα στην συγκεκριμενη συγκυρια.Γιατι λοιπον υποστηριζεται με τετοιο σθενος αυτους που σε καμια περιπτωση δε φαινεται να νοιαζονται για το πως θα επιβιωσουμε.Η αποψη μου προσωπικα -και γιαυτο δεν υπηρχε περιπτωση να ψηφισω συριζα-ειναι εξαρχης εκτος ευρω...δεν ειμαι ουτε λομπιστας ουτε ταλιμπαν.Δουλευω και αμοιβομαι 350 ευρω το μηνα ενω ειμαι 30χρονων και στην τραπεζα δεν εχω σεντς.Επισης δε χρωσταω και σεντς και δε θελω σε καμια περιπτωση να διασωζονται ηδη πτωχευμενα ιδρυματα που δανειζονται στο δικο μου ονομα και δημιουργουν και μαλιστα την εντυπωση οτι τα λεφτα που δινει ο γερμανος φορολογουμενος πανε στη δικη μου τσεπη ενω στην ουσια στηριζουν μια ηδη πτωχευμενη τραπεζα και κατ επεκταση εναν επιχειρηατια η εστω ενα fund.Μιας λοιπον και δεν εχω σεντς σε καμια ταπεζα οπως και η πλειοψηφια πλεον των συμπατριωτων μου δεν με ενδιαφερει κανενα τραπεζικο συστημα και καμια proton σκανδαλομπανκ.Ας αφεθουν να καταρρευσουν οπως αφεθηκαν τοσες και τοσες επιχειρησεις απο νδ και πασοκ τα τελευταια χρονια.Ειληκρινα ελπιζω να βγουμε απο το ευρω γιατι εγω προσωπικα το βιωνω σαν θηλια τα τελευταια χρονια,για την ακριβεια εχω ηδη βγει απο το ευρω εδω και καιρο... Θα χαρω να διαβασω καποια απαντηση.

    • Σωκράτης avatar
      Σωκράτης @ Γιωργος 31/03/2015 13:10:56

      Αγαπητέ Γιώργο Στην πολιτική δεν υπάρχουν ούτε "φιλίες" ούτε " έχθρες" παρά μόνο ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ ΚΡΑΤΩΝ (όχι επιχειρήσεων) Πρέπει με όλους τους "εταίρους¨στην ΕΕ να βρούμε κοινά συμφέροντα, λίγα ή πολλά. Και πάνω σ΄αυτά να συνάψουμε σχέσεις, για αμοιβαίο καλό. Η επιλογή και η προσπάθεια επιβολής μονομερών απόψεων δημιουργεί προβλήματα, Η θέση μου είναι ότι η θέση της Ελλάδας είναι στην ΕΕ, παρά τις δυσκολίες, διότι μόνο εδώ παράγεται ικανός πλούτος που να καλύπτει τις ανάγκες μας. Με την προυπόθεση ότι θα είμαστε και με τα δύο πόδια μέσα και όχι με το ένα πόδι στη δύση και το άλλο στην ανατολή. Δεν είμαι αισιόδοξος ότι θα τα καταφέρουμε, γιατί οι υπάρχουσες ηγεσίες είναι πολύ κατώτερες των προσδοκιώνκαι των αναγκών μας Έξω από την ΕΕ θα "χάσεις" τον μοσθό των 350 ευρώ και θ΄αρχίσεις να δανείζεσαι και να χρωστάς Υ.Γ προς θεού, δεν είναι ανάγκη να συμφωνήσεις με τα παραπάνω, αλλά και μη κάνεις το σφάλμα να με κολήσεις ένα από τα επίθετα που συνηθίζονται σ΄αυτές τις περιστάσεις, ανάλογα με την ιδεολογία αυτού που δεν συμφωνεί

      • Γιωργος avatar
        Γιωργος @ Σωκράτης 31/03/2015 17:57:06

        Δε θα χαρακτηρισω, προς θεου, ειναι η αποψη σου...Ωστοσο νομιζω πως η πλειοψηφια πλεον των συμπολιτων μας εχει χασει και μισθους και εχει αρχισει να εχει χρεη οποτε καλως η κακως για ολους αυτου θα ειναι το ιδιο...ειτε δραχμη το λενε το νομισμα ειτε ευρω το προβλημα ειναι οτι δεν τα χουμε καν...απλα πιστευω οτι με τη δραχμη θα εχουμε μια ευκαιρια να ξανααρχισουμε και να παρουμε μπρος εστω και σε ενα βαθος χρονου,πραγμα που σημερα δεν το εχουμε.Με το ευρω δηλαδη νομιζω οτι δεν υπαρχουν προοπτικες ουτε για ανθιση της οικονομιας ουτε της παραγωγης.Ας βγουμε λοιπον να τελειωνει το παραμυθι και να ξεκινησουμε απο την αρχη....Τωρα αυτα που λενε οτι δε θα χουμε πετρελαιο και βενζινες και τα λοιπα τα θεωρω απλα γελοιοτητες γιατι απλα σημερα δεν εχουμε λεφτα για να βαλουμε πετρελαιο οποια κι αν ειναι τα αποθεματα...Ευχαριστω

    • George N avatar
      George N @ Γιωργος 31/03/2015 16:31:39

      Ερωτήσεις αντί για απαντήσεις? :-) Τι σημαίνει για σένα "νεοφιλλελε"? Όταν ένα κράτος σου παίρνει και δαπανά 6 στα 10 ευρώ που παράγεις ενώ στους "φυσικούς μας εχθρούς" πάνε 0 ευρώ ποιος δεν "νοιάζεται για την επιβίωσή σου"? Για το 60% του χρόνου απασχόλησης σου παίρνεις κάποια δημόσια υπηρεσία που ισοσταθμίζει την προσφορά σου? Γιατί είναι καλύτερο να παίρνεις 175 Ευρώ σε δραχμές? Yπόθεση: έχεις μαγαζί, αγοράζω και στα χρωστάω, δεν στα δίνω πίσω, χρεοκοπείς και μετά δίνω τμήμα αυτών που σου χρώσταγα για να αγοράσω το μαγαζί. Σε διέσωσα? Τι πραγματικά έγινε? Οι τράπεζες χρεοκόπησαν και το κράτος τους έδωσε λεφτά για να τις διασώσει ή το κράτος χρεοκόπησε, δεν τους πλήρωσε τα κρατικά ομόλογα που είχαν αγοράσει, οι μέτοχοι των τραπεζών χάσανε τις μετοχές τους και το κράτος έβαλε 25 δις και τώρα του ανήκουν?

      • Γιωργος avatar
        Γιωργος @ George N 31/03/2015 20:38:57

        ποτε περιηλθαν στην κατοχη του κρατους οι τραπεζες που διασωθηκαν???Δεν ενημερωθηκα για κατι τετοιο?