#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
04/02/2011 19:23
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Συμφώνησαν να μας αλλάξουν τον αδόξαστο

Ωσεί παρών ο Πρωθυπουργός



Θα μας βγάλουν την ψυχή μέχρι να μας δώσουν τη λύση οι Γερμανοί. Αυτό είναι το βασικό μέχρι στιγμής συμπέρασμα της Συνόδου Κορυφής στις Βρυξέλλες όπου οι ευρωπαίοι ηγέτες δεν μίλησαν για συγκεκριμένο πακέτο μέτρων σωτηρίας των χρεοκοπημένων χωρών, αλλά περί ανέμων και υδάτων. Η διστακτικότητα να δοθούν εδώ και τώρα λύσεις και η μετάθεση των ανακοινώσεων για τις 4 Μαρτίου στην έκτακτη σύνοδο, ίσως και για τα τέλη, στην εαρινή, προκάλεσε εκνευρισμό και πτώση στα χρηματιστήρια. Οι Γερμανοί δεν βιάζονται, οι Γάλλοι είναι έτσι κι αλλιώς σκυλάκια, οπότε εμείς που καιγόμαστε δεν πήραμε συγκεκριμένες δεσμεύσεις. Ετσι, για τις επόμενες ημέρες θα καθόμαστε σε αναμμένα κάρβουνα μην πάει κάτι στραβά και το μετανιώσουν οι Ευρωπαίοι και μας αφήσουν να χρεοκοπήσουμε για τα καλά. Εκτός κι αν το κάνουν επίτηδες να φτάσουμε στο αμήν, να πάρουμε γρηγορότερα τα μέτρα που μας ζητούν και τότε να κάνουν το ψυχικό.

Τα πρώτα συμπεράσματα από το σχέδιο δήλωσης των αρχηγών είναι μια γενικόλογη αναφορά για συμφωνία στο σχέδιο σωτηρίας μέσω του Ευρωπαϊκού Ταμείου Χρηματοπιστωτικής Σταθερότητας (EFSF).

Στο σχέδιο κοινής δήλωσης τονίζουν ότι στη συνολική στρατηγική που προωθούν από το Δεκέμβριο για τη διατήρηση της χρηματοπιστωτικής σταθερότητας στην Ευρωζώνη, περιλαμβάνεται το νομοθετικό πακέτο για την οικονομική διακυβέρνηση, τα τεστ αντοχής των τραπεζών και η εξυγίανση του χρηματοπιστωτικού τομέα, καθώς και η εφαρμογή του λεγόμενου «Ευρωπαϊκού Εξαμήνου».
Συνεχίζοντας, οι 17 ηγέτες της Ευρωζώνης τονίζουν ότι το συνολικό πακέτο των αποφάσεων θα πρέπει να ολοκληρωθεί εντός του Μαρτίου και σε αυτό το πλαίσιο, καθορίζουν τέσσερα βήματα.
Πρώτον, «την εφαρμογή των υπαρχόντων προγραμμάτων με την Ελλάδα και την Ιρλανδία».
Δεύτερον, «την εφαρμογή των μέτρων που έχουν στόχο την ενίσχυση της δημοσιονομικής κατάστασης και τη δημιουργία προοπτικών ανάπτυξης στα κράτη μέλη της Ευρωζώνης», υπογραμμίζοντας ότι η Ευρωπαϊκή Επιτροπή, σε συνεργασία με την Ευρωπαϊκή Κεντρική Τράπεζα, θα αξιολογούν την επιτευχθείσα πρόοδο.
Τρίτον, «το Συμβούλιο Eurogroup θα παρουσιάσει συγκεκριμένες προτάσεις για την ενίσχυση του Ευρωπαϊκού Ταμείου Χρηματοπιστωτικής Σταθερότητας (EFSF), κατά τρόπο που θα εξασφαλίζεται η αναγκαία ελαστικότητα του Ταμείου και η ικανότητά του να παρέχει την κατάλληλη στήριξη».
Τέταρτον, «ολοκλήρωση των λειτουργικών χαρακτηριστικών του Ευρωπαϊκού Μηχανισμού Σταθερότητας », σύμφωνα με τις αποφάσεις του Ευρωπαϊκού Συμβουλίου του Δεκεμβρίου.
Με λίγα λόγια, το μήνυμα είναι: Ελληνες αν έχετε γαϊδουρινή υπομονή περιμένετε να σας σώσουμε. Αλλιώς χορέψτε το χορό του Ζαλόγγου. Φυσικά ο πρωθυπουργός απλά είναι ωσεί παρών. Αλλωστε τι να κάνει στο λάκκο των λεόντων;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. kiki avatar
    kiki 04/02/2011 19:29:56

    Δεν εδωσε μαχη, πως ρε παιδι μου, αυτος ο μεγαλος μαχητης , ο προεδρος της Σοσιαλιστικης διεθνους,. τι ειναι αυτα που λετε.
    ακουω τωρα οτι διαφωνει το Βελγιο, λετε να μας σωσουν οι Βαλλονοι η οι Φλαμανδοι?
    ωσει παρων, θα εκανε τζοκινγκ, το μυαλο του, αναθεμα αν καταλαβε τιποτα, αυτος θελει μεταφραστη οχι απο τα αγγλικα αλλα γενικως για το τι συζητανε.

    • WY avatar
      WY @ kiki 04/02/2011 19:49:33

      @@
      kiki

      Πρίν ένα μήνα περίπου,συναντήθηκα σέ παραλιακό καφενέ,μέ ""κάποιον"" καθ.Συνταγματικού Δικαίου καί τέως προσωπικό σύμβουλο τού σιδερένιου καί νύν ιδρυτικό μέλος τού κινήματος τού Μίκη ""Σπίθα""!!!
      Ή συνάντησις ήτο εντελώς τυχαία,αφού είναι γείτονάς μου κι είμεθα κι οί δύο θαμώνες (μερικές φορές τά πρωινά,μετά τήν πεζοπορία) τού έν λόγω μικρού καφενέ.
      Ήτο καί λυπημένος αλλά καί αρκετά οργισμένος σχετικά μέ τά τεκταινόμενα,
      κυρίως στόν χώρον τής οικονομίας.
      Σέ σχετική μου ερώτηση,περί τού ΔΝΤ,μού είπε οργισμένος καί θά έλεγα καί μέ δάκρυα στά μάτια :

      ""Μάς Ξεπούλησαν!!!
      Δέν διαπραγματεύθηκαν κάν!!!
      Δυστυχώς,δέν ζούν πλέον ό Κωνσταντίνος Καραμανλής ή έστω κι ό πατέρας τού γαπ,διότι εάν ζούσαν,δέν υπήρχε ΚΑΜΜΙΑ περίπτωση,νά εισερχόμεθα στό ΔΝΤ μέ όρους υποδούλωσης,μέ όρους ΚΑΤΟΧΗΣ!!!!"" .

      Υ.Γ.
      Τά προσωπικά στοιχεία,τού έν λόγω καθηγητή τού Συνταγματικού Δικαίου,διά λόγους αυτονόητους,δέν τά δημοσιοποιώ.

      • kiki avatar
        kiki @ WY 04/02/2011 20:20:02

        @ WY,
        Το ξερω, αν εννοεις τον Κασιματη.
        τι νομιζουν αυτα τα χαμενα οτι ολοι δοσιλογοι ειμαστε,αυτοι οι σαλτιμπαγκοι τσιρακια των τοκογλυφων.
        Αλλα εδω ειμαστε εστω και σε καποια προχωρημενη ηλικια, και δεν προκειται να υποχωρησουμε στον φασισμο των κυβερνωντων, αν θελεις αυτο ειναι το προικιο που θα αφησουμε στα παιδια μας.
        Δεν μπορων να δεχτω οτι αυτοι με πουλησανε χωρις να με ρωτησουν,και δεν μπορω να επιτρεψω να πουλιεται με αυτον τροπο , τον φασιστικο καταργωντας συνταγματα καταπατωντας ολους τους εργασιακους και συνταξιοδοτικους νομους που κτησαμε χρονια τωρα, καταργωντας δικαιωματα ετων, και επιπλεον φτυνοντας με οτι ειμαι ηλιθια και δεν ξερω ποιο ειναι το καλο μου, οσες δυναμεις εχω θα αντιστεκομαι οπου μπορω, οπως μπορω και θα προτρεπω και τους γυρω μου να κανουν αυτο.Αυτοι μας πουλησαν , εμεις θα εκδικηθουμε.Νεμεσις.

        • WY avatar
          WY @ kiki 04/02/2011 21:16:33

          @@
          kiki

          Όσον αφορά στό όνομα τού καθ.δέν θέλω νά προσθέσω/αφαιρέσω τίποτε.
          Μού έκανε όμως μεγάλη εντύπωση,τό συναίσθημα οργής καί λύπης του συγχρόνως !!!!!!

          Εθνική Κατοχή!!
          Εθνική Υποδούλωση!!!

          ΕΘΝΙΚΟΣ ΜΑΚΑΡΙΟΣ ΥΠΝΟΣ!!!!!!!!!

      • TΣOMΠANOS avatar
        TΣOMΠANOS @ WY 04/02/2011 23:03:26

        Γιατι ;βγαλτα στον αερα....απο που κρατα η σκουφια του.

  2. man8os avatar
    man8os 04/02/2011 19:38:12

    2 κακα νεα λοιπον
    1) Ο ΓΑΠ δεν πετυχε ΤΙΠΟΤΑ στη συνοδο, και τζαμπα πανε τα μεγαλα λογια που ελεγαν τις τελευταιες μερες οι δημοσιογραφοι
    2) Αφου τα πραγματα δεν πανε καθολου καλα, δεν εχει την δυνατοτητα να κανει εκλογες με λιστα, επειδη θα τις χασει...

    • man8os avatar
      man8os @ man8os 04/02/2011 23:11:17

      Μιλαμε μεσα επεσα! 2 ωρες πριν μιλησα εγραψα οτι αποκλειονται προωρες εκλογες ως τον Απριλιο!

      • man8os avatar
        man8os @ man8os 04/02/2011 23:11:48

        *μιλησει

  3. φωτεινη avatar
    φωτεινη 04/02/2011 19:38:32

    τωρα που θαρθει θα του τα εξηγησουνε και θα απαντησει.

  4. αλλήθωρος avatar
    αλλήθωρος 04/02/2011 19:56:44

    Και πώς πάνε ρε παιδιά στο Ζάλογγο με τόσα διόδια;

    • kiki avatar
      kiki @ αλλήθωρος 04/02/2011 20:06:30

      Τα καταργεις, και μην φοβασαι δεν πληρωνεις.

  5. victoria avatar
    victoria 04/02/2011 20:09:25

    Και καλά εμείς, μας έβαλαν στο λάκκο. Η αξιοπιστία του χρεωμένου ξερόλα τεμπέλη, χάρη στα ελαττώματα της φυλής μας και σίγουρα χάρη στην πεφωτισμένη ηγεσία μας που τα διατυμπάνισε μεγεθυμένα.

    Οι υπόλοιποι Ευρωπαίοι θα της κάνουν τόσο τα χατήρια της Μέρκελ, δεν μπορώ να καταλάβω. Όλους τόσο πολύ τους κρατάει; Εδώ υπήρχε συζήτηση στην Ευρώπη ότι το 3% του Συμφώνου Σταθερότητας είναι αυθαίρετο (γιατί όχι 2%, γιατί όχι 4%) και πως κι άλλα μεγέθη πρέπει να λαμβάνονται υπόψη όπως έδειξε η κρίση. Τι απέγιναν όλα αυτά; Κάνουν τόσο κουμάντο οι τράπεζες που εντωμεταξύ τις χρηματοδοτούν τα κράτη; Τι γίνεται επιτέλους;

    Μπορεί να είναι εκτός Ευρωζώνης, αλλά να ακούσω ότι η Βρεταννία επέτρεψε συνταγματικά την οικονομική διακυβέρνησή της από τη Γερμανία... είναι δυνατόν;

    Επίσης κάποτε έκανε δηλώσεις ο Μπαρόζο σαν ΕΕ στο τέλος κάθε συνόδου (ή ο κάθε ηγέτης για τη χώρα του), όχι το δίδυμο Μέρκελ - Σαρκοζί. Μας έχει τελειώσει η Κομισιόν;

    • victoria avatar
      victoria @ victoria 04/02/2011 20:11:05

      Εννοώ ότι θεωρήθηκε ανελαστικό το 3% (όπως και η λογική ενός αριθμού), όχι αυτό να γίνει και 0,3%...

  6. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 04/02/2011 20:12:16

    Ενα ειναι το συμπερασμα...
    Οσο περισσοτερο ζεις τοσο αργοτερα θα παιρνεις συνταξη με προυποθεσεις
    - το ταμειο σου να εχει $$
    - τα επικουρικα να μην ειναι κουρεμενα γουλι

    Εγω βλεπω οτι το ΓΑΠ με τη Μεσογειακη Διαιτα η οποια συνεπαγεται μεγαλο προσδοκιμο ζωης.... μας σπρωχνει να ζουμε πολυ, να δουλευουμε συνεχεια, να πληρωνομαστε οταν, εαν και εφοσον και φυσικα οι Δανειστες να εχουν προσδοκομενα εισοδηματα ΑΝΑΛΟΓΑ του προσδοκιμου ηλικιας.

    Το κουστουμι ειναι ετοιμο και ΠΑΡΑΓΩΓΙΚΟ !!!

    ΠΠ

  7. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 04/02/2011 20:20:58

    Δεν ανησυχώ:

    -θα μας γράψουν το Σύνταγμα
    -θα νομοθετούν ότι θέλουν
    -θα αγοράσουν ότι θέλουν
    -θα μας δώσουν πλοία που γέρνουν και άρματα χωρίς οβίδες
    -θα πάρουμε και λόγω μιζών ότι άχρηστο θέλουν

    και θα μας σώσουν

    Δεν ανησυχώ έχω ΓΑΠ και λεφτά υπάρχουν

  8. φωτεινη avatar
    φωτεινη 04/02/2011 20:21:29

    εγω λεω προτου να ανοιγουμε την πορτα του σπιτιου μας οταν μας χτυπανε, καλου κακου να ρωταμε και ποιος ειναι.αυτος ειναι ικανος να μας εχει πουλησει για σκλαβους και ναρχονται να μας παρουνε.κι οχι απο κακια.αλλα επειδη δεν καταλαβε.

    • gamos avatar
      gamos @ φωτεινη 04/02/2011 22:53:52

      Δεν θα μπορούσες να εκφράσεις καλύτερα τις σκέψεις μου όταν μου χτυπούν το κουδούνι. Την ανοίγω με αποφασιστικότητα και με το πόδι σε ετοιμότητα να σπρώξω με δύναμη αν χρειαστεί!

  9. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 04/02/2011 20:24:05

    Σύγκλιση ελληνικής προς γερμανική οικονομία?
    Χλωμό το βλέπω
    Ούτε καν αν ανέκαμπτε θεαματικά ο τουρισμός και η εξαγωγική γεωργία.

    Τίποτα από τα παραπάνω μεγαλεπήβολα ευρωπαϊκά δεν πρόκειται να γίνει, εκτός αν η φράου μετακόμιζε τα εργοστάσια εδώ, επίσης χλωμό το βλέπω.

    Συμπέρασμα: θα συνεχίσουμε να δουλεύουμε σαν είλωτες για τη Γερμανία.

    Εκτός εάν κηρύξουμε Άκυρο και Επαχθές το Χρέος, βγούμε από το ευρώ, τυπώσουμε νόμισμα και τραβήξουμε το δρόμο μας.

    Στη μία περίπτωση θα είμαστε φτωχοί, πτωχευμένοι και δούλοι.
    Στη δεύτερη πάμφτωχοι, πτωχευμένοι αλλά ελεύθεροι.

    Άντε, πάρτε το απόφαση, μια ιδέα είναι όλα.

    • Misha avatar
      Misha @ αλλενάκι 04/02/2011 20:31:19

      γεια σου Αλλενάκι!!
      απλά κατανοητά, , πραγματιστικά!!!
      ++++

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ Misha 04/02/2011 20:33:09

        Γειάσου Μανιαούρι από το Οίτυλο!
        Κοντραμπαντιέρη Ανταρτόπαπα!

        • Misha avatar
          Misha @ αλλενάκι 04/02/2011 20:41:57

          Όχι ακριβώς...αλλά κάποιος προπάππος μου κατέβαζε στο Μικρό Αλγέρι το «εμπόρευμα» από το πειρατικό ...κι έτσι έχω μια επαφή με τους τρελομανιάτες, οι οποίοι είναι και πολλοί εδώ μέσα !

    • karenin avatar
      karenin @ αλλενάκι 05/02/2011 01:14:30

      Εκτός πάλι αν τους κηρύξουμε τον πόλεμο και σε 15 λεπτα παραδοθούμε, μαζι μετο χρέος.

  10. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 04/02/2011 20:27:41

    Φυσικα οι υπολοιποι 26, βγαζω τους 3 της Μεσογειου, 23!!!! θ μας την πεσουν. Γιατι??
    Διοτι με προσδοκιμο ζωης στα 80 πανω κατω εμεις και 70 κατι αυτοι.... οι δικοι τους ΓΑΠ θα τραβηξουν τα ορια συνταξιοδοτησης ανω του 67 ! Βλεπω 70 !!!
    Θα μας στελνουν διοξινες και ρυπους CO2 kai μη.. να μας σκοτωνουν νωριτερα !
    Ανησυχω !! χαχαχααα

    ΠΠ

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 04/02/2011 20:32:13

      Θα βάλει φόρους στο κρέας αλλά και στο γάλα, για να σώσει το περιβάλλον.
      Επίσης θα μετράει τις αναπνοές μας.
      100 αναπνοές ημερησίως για να μην εκπέμπεται διοξείδιο.
      Με τα μωρά δεν έχω αντιληφθεί τι σκοπεύουν να κάνουν οι Ηρώδες.

      Καλά λέει ο Αρχαιοπτέρυγας για μισάνθρωπους, ψυχοπαθείς και ημίτρελους.

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ αλλενάκι 04/02/2011 20:40:20

        μετρηση παραγωγικοτητας με το ειδικο παργωγικομετρο...!*
        κουβεντα, αλισβερισι σου πα , μου πες..
        ο φόβος του υπερπληθυσμού..!
        μισανθρωπία

        ΠΠ

        * του Μνημονιου

      • kiki avatar
        kiki @ αλλενάκι 04/02/2011 20:40:57

        Οταν ειπα οτι το παιντι δεν ειναι ισορροπημενο με κυνηγησαν.
        Αντε μανιαουρια να συγκεντρωθουμε στον Αη Γιωργη και να κυρηξουμε ανεξαρτητη περιοχη την πατριδα μας, την τοπικη μεχρι να ερθει η ωρα ολης.

      • Misha avatar
        Misha @ αλλενάκι 04/02/2011 20:47:21

        Αλλενάκι

        Η μάνα του η οβριά νομιμοποίησε τις εκτρώσεις, τις οποίες πληρωνει το ελληνικό δημόσιο, χρηματοδοτωντας την αυτοκαταστροφή του δηλαδή!!!
        200 χιλιάδες (μετριοπαθώς)- 300000 υπολογίζονται οι εκτρώσεις σε ελληνίδες. Σε μια 20ετία χαθηκε μιση Ελλάδα , 5 εκ ψυχές στα νοσοκομειακά απόβλητα ή μάλλον στις εταιρείες καλλυντικών που κάνουν κρέμες από τα νεκρά παιδιά και τους πλακούντες.

        Ε, αν μέχρι τώρα δεν γεννούσαμε , φέραμε το ΔΝΤ και ολοκληρωθηκε το έγκλημα ...

        • αλλενάκι avatar
          αλλενάκι @ Misha 04/02/2011 20:51:04

          Στις τρεις πολιτικές οικογένειες που κυβερνούν τα 70 χρόνια μετά το '40 πρέπει να απαγορευθεί η συμμετοχή στα κοινά, μέχρι 3ου βαθμού συγγένειας, σε ανιούσα και κατιούσα γραμμή, οριζοντια και κάθετα.

          Για να αρχίσουμε από κει.

  11. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 04/02/2011 20:45:12

    :)

  12. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 04/02/2011 20:53:45

    Εχω μια ιδεα... δεν χτυπανε την πορτα-πορτα του Ακτωρα...
    *Σε 2,6 δισ. ευρώ ανέρχεται το ανεκτέλεστο υπόλοιπο!!!!!!! των συμβολαίων της Ελλάκτωρ την 30/09/2010, ενώ επιπλέον 147 εκατ. ευρώ. αφορούν έργα που αναμένεται!!!!!!!!! να υπογραφούν, σύμφωνα με την παρουσίαση της διοίκησης της εταιρείας χθες στην Ένωση Θεσμικών Επενδυτών.

    Να τα παρουν απο εδω...!
    αν εχουν 2,6Δις Ευρω ανεκτελεστο το 2010.. και αλλα 10 Δις απο το 2006... μαλλον "βγαινει το ΕΘΝΟΣ και το ΜΕΓΚΑ"..!
    Αυτο το ανεκτελεστο ο Ακτωρας το παει σε Τραπεζα και σηκωνει Δανεια ??

    ΠΠ

  13. Ioratous avatar
    Ioratous 04/02/2011 20:59:08

    ΕΘΝΙΚΟσοσιαληστικη διεθνης

  14. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 04/02/2011 21:30:55

    Πέρα από το ότι δεν υπάρχει αυτή τη στιγμή μια ελληνική κυβέρνηση που να εκπροσωπεί τα εθνικά μας συμφέροντα στην ΕΕ, τίθεται και το ζήτημα πως, όποια 'λύση΄κι αν βρεθεί για τα χρέη μας, προκειμένου να τα ξεπληρώσουμε χωρίς να ξεπουληθούμε, θα πρέπει η Χώρα να αρχίσει να παράγει. Πώς θα γίνει αυτό; Υπάρχει κάποιο σχέδιο; Γιατί ο άνεργος, ό,τι διαπραγματεύσεις κι αν κάνει με τους πιστωτές του, αν δε βρει δουλειά δε σώζεται.

  15. ierofantis avatar
    ierofantis 04/02/2011 22:34:50

    ...και έτσι, μετά σχεδόν 80 χρόνια από τη συγγραφή του μέγιστου ευαγγελίου της Γερμανικής πολιτικής διανόησης - αναφέρομαι στο Mein Kampf - του έτερου πρωτοπόρου Σοσιαληστή και Εθνοπατριώτη, Αδόλφου Χίτλερ, ιδού, η Ενωμένη Ευρώπη.... της ΓΕΡΜΑΝΙΑΣ.

    Όχι με τα Panzer, όχι με τη Wehrmacht αλλά με τη Deutschebank...

    Γιατί δεν μας λένε κατευθείαν να γίνουμε Bundesland, να τελειώνουμε...;

  16. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 04/02/2011 22:34:51

    Παραδεχομαι οτι ημουν ετοιμος να γραψω ενα σχολιο μαλλον αντιθετο απο το πνευμα του αρθρου μια και θεωρω λογικο να ζητουν οι Γερμανοι για τους αλλους μετρα που επιβαλλουν στους εαυτους τους προκειμενου να βοηθησουν.
    Ομω ς μολις αρχισε η συνεντευξη του Παπανδρεου και το πρωτο που εκανε ηταν να αρχισει με επιθεση κατα της ΝΔ εναμισυ χρονο μετα την αναληψη της εξουσιας.Το συμπερασμα που βγαζω ειναι οτι δεν χρειαζεται καμμια ανοχη στο καρκινωμα που λεγεται ΠΑΣΟΚ και Οικογενεια Παπανδρεου οποτε και οι υπερβολες στην κριτικη στυλ κατοχικος,δοσιλογος κλπ ισως χρειαζονται.

    • man8os avatar
      man8os @ ψυχραιμια 04/02/2011 23:08:18

      Με τη διαφορα,οτι δεν ειναι υπερβολες.

      • Karampinas avatar
        Karampinas @ man8os 05/02/2011 15:13:28

        Kάποια στιγμή, έστω και με την λογική του ώριμού φρούτου, θα βγει η ΝΔ. Λογικά θα σταματήσει την ανούσια και αυτοκτονική σύγκρουση (μάλλον ατλαντικής προέλευσης, ) με την Γερμανία, άρα και υπόγεια στήριξη αντί για αντιπαλότητα, ως εκ τούτου θα έχει τη δυνατότητα να πάρει μέτρα ενίσχυσης της πραγματικής οικονομίας και του εισοδήματος των εργαζομένων, εξορθολογισμό του δημοσίου, και ελπίζουμε να βάλει τάξη στην λαθρομετανάστευση και την βία της ακροαριστεράς και των αναρχικών.
        Το σημαντικό όμως είναι ιδεολογικά να ξεκαθαρίσει ότι όλα αυτά θα γίνουν για λόγους εθνικής ενότητας, αλληλεγγύης, στο ιδεολογικό πλαίσιο του εθνικισμού (έστω του έθνους κράτους να μην χτυπάει άσχημα σε ευαίσθητους). ότι δηλαδή ο εργάτης και ο αγρότης και ο επιχειρηματίας, συνδέονται και αλληλοϋποστηρίζονται ως οργανικά μέλη μίας ομάδας που έχει εκτός από κοινά συμφέροντα και κοινούς πραγματικούς δεσμούς, το έθνος. Αν είναι όλα αυτά να γίνουν για να επιβεβαιώνουν τις θεωριτικοφαντασιώσεις των αριστερών περί ταξικής πάλης και ταξικών αγώνων και τρίχες κατσαρές και να έχουμε άλλη μία 30χρονη περίοδο αρισtερο-μεταπολίτευσης, ότι και καλά ο αγώνας δικαιώθηκε*, πράγματι θα είναι το τελικό χτύπημα για την Ελλάδα και όχι η πτώχευση ούτε το ΔΝΤ. Δεν θα υπάρχουν πια εθνικές, ηθικές, κοινωνικές αντοχές να αντέξουν άλλη μία περίοδο υπερπροοδευτισμού και αριστερισμού. Η νίκη θα είναι πύρρειος.

        *Βλέπουμε πόσο επιτυχία έχουν σήμερα οι "ταξικοί¨αγώνες ενάντια στην κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ, δεκάρα δεν δίνει για διαδηλώσεις απεργίες και όλα αυτά, ό,τι γουστάρει περνάει. Θα μου πεις εδώ οι αριστεροί στα σοβαρά ισχυρίζονται ότι τις παροχές στους εργαζόμενους πχ επί Μεταξά τις κέρδισαν με ταξικούς αγώνες και πάλη. Μαλλον ο Γιωργάκης είναι πιο σκληρός στην πάλη από τον Μεταξά χαχαχα.

  17. η Dimi avatar
    η Dimi 05/02/2011 00:23:49

    Mε το άρθρο «Μεγάλο κοίτασμα φυσικού αερίου χαρτογραφήθηκε ανοιχτά της Πάφου» http://www.antinews.gr/2011/02/01/83158/

    Και τις επίσημες δηλώσεις του Καθηγητή του Τμήματος Μηχανικών Ορυκτών Πόρων του Πολυτεχνείου Κρήτης κ. Αντώνη Φώσκολου και Συμβούλου της Καναδικής Κυβέρνησης στην αναζήτηση και εκμετάλλευση γαιανθράκων, ότι: «Υπάρχει μια... Αλάσκα σε πετρέλαιο στο κρητικό πέλαγος...»
    http://www.newsbomb.gr/apokalypseis/story/uparxei-mia...-alaska-se-petrelaio-sto-kritiko-pelagos

    Συνάγεται ένα λογικό συμπέρασμα:
    Με τον κατ’εκτίμηση Θησαυρό κοιτασμάτων >2 Τρισεκατομμυρίων Ευρώ στις Νότιες ΑΟΖ Ελλάδας-Κύπρου, οι δύο αυτές Χώρες, μετατρέπονται σε Ενεργειακούς Γίγαντες, από τους οποίους εξαρτάται πλέον, Ολη η Ευρώπή!
    Και οι μετατροπές αυτές, φαίνεται να εξηγούν τις άκαμπτες στάσεις Μέρκελ και Σαρκοζί (υποψήφιος διάδοχός του στη Γαλλική Προεδρία, ο νυν Δ/νων Σύμβουλος ΔΝΤ, Dominique Strauss Khan με το απειλητικό δάκτυλο).
    Οι λυσσαλέες επιθέσεις απαξίας της Ελλάδας. Ο «άνευ όρων» εγκλωβισμός στο Μνημόνιο. Οι προσπάθειες της άρον-άρον «διευθέτησης» του Κυπριακού.
    Πρόεδρε, Τάσσο Παπαδόπουλε, τώρα έπρεπε να ζεις!

    Ο Θησαυρός κοιτασμάτων της Ελλάδας, ο οποίος την καθιστά Ενεργειακό Γίγαντα και Οικονομικά αυτάρκη Χώρα, ξεκάθαρα φαίνεται να είναι ο Στόχος του αρπακτικού Μνημονίου. Ετσι εξηγείατι η εξαθλίωση των Ελλήνων. Ο «περίεργος» οικονομικός «εκτροχιασμός» (όταν άλλες χώρες έχουν τα ίδια ή και πολλαπλάσια χρέη). Η Ελλάδα όμως, ρίχτηκε «άνευ όρων» στη πυρά Ε.Ε. (και με μετατροπή της Γερμανίας από 70ετή οφειλέτη της Ελλάδας €163+ Δις, σε ληστρικό ανάλγητο δανειστή της)-ΕΚΤ-ΔΝΤ (Τρόϊκα).

    Με την ατιμωτική υπογραφή γιά Εθνική αυτοκτονία και εγκατάλειψη της Εθνικής Ασυλίας της Ελλάδας επί των περιουσιακών στοιχείων της και των υποθαλασσίων Θησαυρών της!

    Με την ανεξέλεγκτη λαθρομετανάστευση να έχει χτυπήσει κόκκινο βαθύ και να διαλύει τον Ελληνικό κοινωνικό ιστό. Με τις απεργίες, τις κοινωνικές ομάδες να στρέφονται η μία εναντίον της άλλης. Με το συνεχώς αυξανόμενο κόστος ζωής, τη μείωση εισοδήματος, την α-απαιδεία, τη γενική αταξία., με την απώλεια της Μεσογειάδας..

    Η χιλιοειπωμένη «Τεχνητή Κρίση», η Εθνική μας Υποτέλεια λέγεται Μνημόνιο και έχει άρωμα πετρελαίου, φυσικού αερίου και ορυκτού πλούτου. Θα τους επιτρέψουμε να μάς πάρουν τους δικαιωματικά δικούς μας Θησαυρούς αξίας >2 Τρισεκατομμυρίων Ευρώ, γιά ένα «τεχνητό» χολερικό χρέος €110 δις και με κέρδος γι’αυτούς ± 2000%!
    Είναι δυνατόν ν’αφήσουμε αυτή τη τεράστια παγίδα να πέρασει «αβρόχοις ποσί»; Ελληνες, έχουμε δικαίωμα στην Αισιοδοξία. Υπάρχει Φως!
    Αυτή είναι η προσωπική μου άποψη.

  18. ZXSpectrum avatar
    ZXSpectrum 05/02/2011 02:30:33

    @Dimi +++++++++++++++

  19. o βουνίσιος avatar
    o βουνίσιος 05/02/2011 09:52:48

    Είναι σαφές ότι με το σύμφωνο ανταγωνιστικότητας επιδιώκουν να αφαιρέσουν το δικαίωμα της διαφωνίας στους διαφωνούντες.
    Αφου φτωχοποίησαν, με πολιτικά μέσα την κοινωνία, για να καλύψουν τα ελλείμματα που δημιούργησαν στα κράτη τα πακέτα στήριξης, έρχονται, χωρίς να ρωτήσουν την κοινωνία, και αυστηροποιούν τα δεδομένα του συμφώνου σταθερότητας με κύριο στόχο να διαλύσουν τα κράτη. .
    Μάλιστα για να είναι σίγουρη η διάλυση ζητάνε να κατοχυρωθεί και συνταγματικά.
    Κάποιος πρέπει να τους πει ότι δεν έχουν κανένα δικαίωμα να παραβιάζουν βασικούς κανόνες της δημοκρατίας,
    Αρμόδια όργανα να αποφασίσουν για την αναθεώρηση της συνθήκης της Λισαβόνας είναι οι λαοί της Ευρώπης.
    Τόσο η Μέρκελ, όσο και ο Σαρκοζί, αλλά και οι υπόλοιποι σέρνονται πίσω από τις ορέξεις των αγορών.
    Ο ξεπεσμός της Ευρώπης είναι γεγονός.

  20. KEFALLONITHS avatar
    KEFALLONITHS 05/02/2011 09:54:43

    ΒΑΣΤΑΤΕ ΠΟΔΑΡΑΚΙΑ ΜΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΣΑΣ Χ...ΣΕΙ Ο Κ@Λ@Σ !!!!!!!