Συμφωνία - «ουάου»
21/02/2015 14:52
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Συμφωνία - «ουάου»

Eνώ... αγοράσαμε μνημόνιο δεν παίρνουμε ούτε φράγκο!!!

Της νύχτας τα καμώματα τα βλέπει η μέρα και γελά, λέει ο σοφός λαός. Όμως τι γίνεται όταν τα καμώματα του ελληνικού λαού που ψηφίζει μέρα δεν τα βλέπει κανείς; Τη συμφωνία της κυβέρνησης ΣΥΡΙΖΑ την είδαμε από εδώ, την είδαμε από εκεί, «αχώνευτη» είναι. Αν ο Σαμαράς είχε φέρει μια τέτοια συμφωνία στο λαό και το κοινοβούλιο το λιγότερο που θα άκουγε είναι «μνημονιακός προδότης».

Σκεφτείτε τι θα είχε γίνει στη Βουλή. Ο Διαμαντόπουλος θα έκλεινε ραντεβού στα γουναράδικα, ο Παναγούλης θα είχε βγάλει ήδη το κονσερβοκούτι ο δε Πάνος Καμμένος με τη Ραχήλ αντάμα θα είχαν αλυσοδεθεί σε κάποιο θεωρείο της Βουλής. Για να μην πούμε για τη Ζωή Κωνσταντοπούλου που θα είχε καταθέσει μήνυση για εσχάτη προδοσία.

Όμως, αυτή η συμφωνία της πρώτης κυβέρνησης της Αριστεράς είναι πολύ… ουάου που θα έλεγε και ο Βαρουφάκης. Είναι τόσο ουάου που θα πρέπει να του στήσουμε ανδριάντα στο Σύνταγμα για το καλό που μας έκανε και να τον προτείνουμε για το Νόμπελ Λογοτεχνίας.

Όμως, πέρα από την πλάκα, ο αλλοπρόσαλλος υπουργός Οικονομικών έχει μάλλον πολύ σοβαρό πρόβλημα. Όταν η Κ.Ο. του ΣΥΡΙΖΑ θα κληθεί να υπογράψει αυτά που θα τους φέρει η κυβέρνηση τότε θα γίνει το έλα να δεις. Και τότε θα πρέπει να βρουν το εξιλαστήριο θύμα, την Ιφιγένεια προκειμένου να μη θυσιάσουν τον Αγαμέμνονα, δηλαδή τον Τσίπρα. Ο Βαρουφάκης είναι πολύ πιθανόν να μας χαιρετήσει και να κλαίει όλη η Ελλάδα γιατί έχασε το άξιο τέκνο της.

Ήταν τόσες πολλές οι διαπραγματευτικές γκάφες του Βαρουφάκη που θα πρέπει να γράψει βιβλίο για να γελάμε. Από το αλαζονικό και σνομπ ύφος του, τις περισπούδαστες αναλύσεις του στις συνεδριάσεις, την παντελή έλλειψη ενός κειμένου με τον στοιχειώδη σχεδιασμό της κυβέρνησης. Μέχρι το γεγονός ότι εκνεύρισε τόσο πολύ τους δανειστές και ειδικά τους Γερμανούς που δεν θέλουν ούτε να τον δουν. Χθες στήθηκε ολόκληρη τριγωνική διαπραγμάτευση προκειμένου να μη μιλά ο Σόιμπλε με τον Βαρουφάκη γιατί δεν τον καταλάβαινε.

Και τελικά όλη αυτή η τραγική παρουσία στις Βρυξέλλες ήρθε να σφραγιστεί με μια τραγική συμφωνία που ναι μεν διασώζει προσωρινά την Ελλάδα από τα χειρότερα, αλλά την γυρίζει πολλούς μήνες πίσω.

Κατ’ αρχάς η ελληνική πλευρά δεν έχει στα χέρια της ούτε ένα σχέδιο να παρουσιάσει. Το πρόγραμμα της Θεσσαλονίκης έγινε κουρελόχαρτο και πρέπει μέχρι τη Δευτέρα να καταθέσει προτάσεις που πρέπει να περάσουν από την τρόικα. Άλλες προτάσεις βεβαίως που δεν έχουν σχέση με τις προεκλογικές εξαγγελίες.

Κατά δεύτερο η κυβέρνηση δεσμεύεται ότι θα τηρήσει όλες τις συμφωνίες των προηγούμενων μνημονίων, αποδέχεται πλήρως δηλαδή τις προηγούμενες κυβερνήσεις.

Επίσης, δεσμεύεται να συζητήσει για Τρίτο Μνημόνιο με όρους που ακόμη δεν ξέρουμε και σίγουρα δεν θα είναι χάδια. Αλλά η πλάκα είναι πως ενώ... αγοράσαμε μνημόνιο δεν παίρνουμε ούτε φράγκο.

Πως επίσης θα εξηγήσει η κυβέρνηση στους ψηφοφόρους και τους βουλευτές της ότι αποδέχθηκε τελικά την παράταση; Όχι δεν έλεγαν μέχρι τώρα; Για ρήξεις δεν ετοιμάζονταν στον ΣΥΡΙΖΑ; Ποια ρήξη έγινε; Πλήρης υποταγή στην τρόικα η οποία πήρε τα κλειδιά της χώρας για άγνωστο μέχρι στιγμής διάστημα, κι όχι για το τετράμηνο που ακολουθεί.

Η κυβέρνηση θα βρίσκεται στο τετράμηνο αυτό υπό αυστηρή επιτήρηση με την απειλή των τροικανών πάνω από τα κεφάλια μας. Η αγωνία θα υπάρχει πάντα για το πώς θα βλέπουν οι ξένοι τις ελληνικές δεσμεύσεις και πώς μπορούν να κατεβάσουν ξανά το διακόπτη.

Σε κάθε περίπτωση πρόκειται για μια συμφωνία – καρνάβαλο μια και είναι οι ημέρες τέτοιες. Όπως ντύνεται ο Βαρουφάκης, έτσι ντύθηκε και η συμφωνία που δυστυχώς θα την πληρώσει ο ελληνικός λαός. Τα μέτρα που θα έρθουν θα είναι πολύ σκληρά, αλλά να δούμε ποιος θα τα πάρει. Αυτή η κυβέρνηση που βγήκε υποσχόμενη παράδεισο; Θα έχει πολύ ενδιαφέρον να το δούμε αυτό, όπως και να δούμε από Σεπτέμβριο όταν μετά τα μπάνια του λαού θα έρθουν οι νέοι ΕΝΦΙΑ, τα άλλα χαράτσια, οι έκτακτες εισφορές κ.λπ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. CC avatar
    CC 21/02/2015 15:43:50

    "Ήταν τόσες πολλές οι διαπραγματευτικές γκάφες του Βαρουφάκη που θα πρέπει να γράψει βιβλίο για να γελάμε." Όπως είχε γράψει και κάποιος για τις αερολογίες του He brought an MS Word in an Excel fight...

  2. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 21/02/2015 16:16:26

    Και μια αφανής ήττα ακόμη που δε φαίνεται στο κείμενο... Που είναι η υπόσχεση των εταίρων για ελάφρυνση του χρέους βάσει της συμφωνίας του 2012; Την ξέχασε ο Τσίπρας ή την έκανε γαργάρα για να δεχθούν οι εταίροι την παράταση; Γιατί αν είναι έτσι, είναι μεγάλη η ζημιά μελλοντικά. Και χάσαμε την αξιοπιστία μας με τα καραγκιοζιλίκια του Βαρουφάκη και χάσαμε κεκτημένα όπως αυτό, και δε λήγει το μνημόνιο ακόμη, αλλά αντιθέτως πήρε παράταση με αυστηρές προϋποθέσεις που είναι δύσκολο να τηρηθούν από την παρούσα κυβέρνηση. Μάλλον στο δημοψήφισμα θα καταλήξουμε και πάλι. Και ο ΓΑΠ αναβολές στην εφαρμογή των δεσμέυσεων έπαιρνε και κάθε φορά δεν έκανε τίποτα. Και όταν τα πήραν στο κρανίο οι Ευρωπαίοι για την κοροϊδία, ήρθε πίσω ο ξεφτίλας που είχε υπογράψει τα πάντα χωρίς να μας ρωτήσει και ήθελε και δημοψήφισμα...

  3. airman avatar
    airman 21/02/2015 17:57:55

    Ο ήρωας minister V επέλεξε κάτι πρωτ'οτυπο. Πρώτα μίλησε για την επιτυχία του στα Ελληνικά και ακολούθησε version στα Αγγλικά. Μόνο που το Αγγλικό μοντέλο δεν ήταν το ίδιο, δηλαδή δεν επρόκειτο για μετάφραση της Ελληνικής έκδοσης. Και τι δεν είπε, ανεξαρτήτως γλώσσας. Ότι κατάφερε να "το συνδυασμό της ιδεολογίας με τη λογική" και πέτυχε τη συν-συγγραφή των νέων όρων, οι οποίοι θα αξιολογηθούν βεβαίως από τους "θεσμούς" (αυτό δεν το είπε ξεκάθαρα αλλά απ' όξω-απ' όξω). Έβαλε και λίγο από Μάο Τσε Τουνγκ με πορείες και βήματα. Πρόσεξε βέβαια τη διατύπωση για τις δεσμεύσεις χρησιμοποιώντας το "προτιθέμεθα" αντί του "δεσμευόμαστε". Επισήμανε υπερήφανα πως ο στόχος για πρωτογενές πλεόνασμα δεν προσδιορίσθηκε ως ποσοστό αλλά αποτυπώθηκε περιγραφικά, παραλείποντας όμως ότι το ύψος αυτό ΔΕΝ θα αποφασισθεί μονομερώς αλλά κατόπιν αξιολόγησης από τους "θεσμούς". Κάπου στο ενδιάμεσο μπέρδεψε τη γλώσσα του και αντί για πλεόνασμα έλεγε έλειμμα, άνθρωπος είναι κι αυτός δεν πειράζει. Μίλησε και για αναζήτηση τρόπου με σκοπό την "έξυπνη μείωση χρέους". Εκεί ανέφερε και κάτι για swaps. Ουπς, τι ειν' τούτο. Και γιατί μου ήρθαν στο μυαλό οι υδατάνθρακες, δηλαδή οι υδρογονάνθρακες που εξορύσσονται από θαλάσσια κιτάσματα. Θα ήταν παράλειψη να μη γίνει μνεία και στην "απειλή" προς τους ερωτούντες δημοσιογράφους ότι μπορεί να δέχεται ερωτήσεις μέχρι το πρωΐ! Για να τη δούμε και λίγο παραστατικά τούτη τη συμφωνία. Μετά από τόση βάσανο ο ΣΥΡΙΖΑ επέλεξε να πάει στον ίδιο προορισμό από ένα δρόμο ο οποίος θα ακολουθήσει παράλληλη πορεία με το δρόμο που είχε ήδη συμφωνηθεί, αλλά θα χαραχθεί να απέχει τρία μέτρα πιο αριστερά. Τώρα αν οι δυσκολίες που θα συναντήσει στην πορεία θα είναι μικρότερες ή μεγαλύτερες μένει να φανεί στη διαδρομή. Η οποία βέβαια θα ολοκληρωθεί με δεδομένη καθυστέρηση και τις όποιες παρενέργειες ακολουθήσουν ως "απόνερα" των τακτικών που επέλεξε η Κυβέρνηση. Υ.Γ.1 Κύριε Πρωθυπουργέ καλή δύναμη, καλά κούλουμα και καλή Σαρακοστή. Επειδή το Σέλτσο είναι κοντά στον τόπο καταγωγής σας, με τη χθεσινοβραδυνή εξέλιξη το μόνο που εξασφαλίσθηκε είναι ο "ανεφοδιασμός με τρόφιμα" για ένα συγκεκριμένο διάστημα. Τίποτα παραπάνω. Οι ηρωϊκοί Σουλιώτες άντεξαν όσο άντεξαν απομονωμένοι, με τις λιγοστές προμήθειες που με πολλούς κινδύνους εξασφάλιζαν από τα γύρω χωριά. Μετά ακολούθησε η τραγωδία. Εμείς τώρα έχουμε την ευκαιρία να βγούμε από τη γωνία. Κάτι είναι κι αυτό. Υ.Γ.2 Κάποιος να ενημερώσει τον αναγκαίο Πάνο/Σαμουήλ Κανάρη ότι στο Κούγκι υπήρχε μπόλικο μπαρούτι. Από χθες και για κάποιο χρονικό διάστημα ΔΕΝ υπάρχει μπαρούτι ή άλλη "εκρηκτική ύλη". Οπότε μπορεί να παίζει άφοβα το μπουρλοτιέρη, μέρες που είναι!

  4. η Dimi avatar
    η Dimi 21/02/2015 21:00:00

    (Παραφράζοντας τον συλλεκτικό στίχο των Κατσιμιχαίων) Τα φέρατε από δω, τα φέρατε από κει, άντε ξανά τα ίδια, τα ίδια απ’ την αρχή. Τα φέρατε από δω, τα φέρατε από κει, Αυτός ξανά στο Τίποτα. Στο Γενικά, Εσύ. Στο Γενικά, Εσύ!. Νύχτες, όλο μνημόνια. Νύχτες, χωρίς σκοπό. Χαμένοι από χέρι. Χαμένοι και οι δυό. Ανόητες κουβέντες. Ανόητα παιδιά. Λόγια! Λόγια! Λόγια! Λόγια, Κούφια, Ψεύτικα. Λόγια, Λόγια, Λόγια, Ψεύτικα!. Και τώρα Τί να του πεις εσύ; Και Τί να σου πει αυτός εσένα; Έτσι όπως παίξατε κι οι Δυό, με.. ζάρια πειραγμένα; Τα φέρατε από δω, τα φέρατε από κει, Αυτός ξανά στο Τίποτα! Στο Γενικά, Εσύ. Στο Γενικά, Εσύ!. Νύχτες, όλο μνημόνια. Νύχτες, χωρίς σκοπό. Χαμένοι από χέρι. Χαμένοι και οι δυό. Ανόητες κουβέντες. Ανόητα παιδιά. Λόγια! Λόγια! Λόγια! Λόγια, Κούφια, Ψεύτικα. Λόγια, Λόγια, Λόγια, Ψεύτικα!.

  5. η Dimi avatar
    η Dimi 21/02/2015 23:30:17

    ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ ΣΤΟΝ ΣΥΡΙΖΑ ΓΙΑ ΤΗ ΜΝΗΜΟΝΙΑΚΗ ΣΥΜΦΩΝΙΑ - ΖΗΤΟΥΝ ΤΩΡΑ ΤΗΝ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΙΔΙΟΥ ΤΟΥ ΤΣΙΠΡΑ ΣΕ ΕΚΤΑΚΤΟ ΣΥΝΕΔΡΙΟ! Ανακοίνωση-βόμβα της Κομμουνιστικής Τάσης του ΣΥΡΙΖΑ – που εκδίδει και την εφημερίδα "Επανάσταση" - για τη συμφωνία στο Eurogroup, με την οποία ζητά Έκτακτο Συνέδριο για την αλλαγή του Τσίπρα, καταγγέλλει την Κυβέρνηση για υποταγή σε Μνημόνιο με αθέτηση των προεκλογικών δεσμεύσεων και καλεί σε καταψήφιση της Συμφωνίας όλους τους αριστερούς Βουλευτές... ΝΟΙΑΖΟΜΑΙ/ 2 λεπτά πριν

  6. η Dimi avatar