#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
10/02/2011 19:04
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Συλλυπητήρια στον 9,84 για το ήθος του



Θα περίμενε κανείς ότι η είδηση του θανάτου του Μιλτιάδη Έβερτ θα ήταν “πρώτο θέμα” στον ραδιοφωνικό σταθμό που ίδρυσε, τον 9,84.

Και όμως, η είδηση του θανάτου του παρουσιάστηκε απο τον σταθμό με καθυστέρηση 20 ωρών και στην 68η θέση και από την σχετική ανακοίνωση του υπουργού Λοβέρδου στη Βουλή (Βλ. παρακάτω).

Και καλά η καθυστέρηση... Ούτε καν στα θέματα πολιτικής, αλλά στα κοινωνικά !

Προτελευταίο θέμα !!

Μεγάλη και οδυνηρή η απώλεια του πολιτικού ήθους, ειδικά στις ημέρες που διάγουμε.

Και το έχουμε ξαναπεί: Οι σχέσεις μας με τον μακαρίτη δεν ήταν απο τις καλύτερες. Αλλά αυτήν την ώρα στεκόμαστε όλοι περιδεείς μπροστά στο Άγνωστο.

Και σε αυτή την ζωή για ένα φιλότιμο ζούμε.

Αφεντικό του Αζάγκα, καλό κατευόδιο...!

Κοινωνία | Πεμ, 10/02/2011 - 15:45

Πένθος για τον Μιλτιάδη Έβερτ



ΣΧΟΛΙΑ

  1. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 10/02/2011 19:49:27

    Αφεντικό του Αζάγκα, καλό κατευόδιο…!

    Και του Μαξ!

  2. LOKROS avatar
    LOKROS 10/02/2011 20:37:07

    Απο ελλειψη υστεροβου-λιας και πονηριάς???

  3. LOKROS avatar
    LOKROS 10/02/2011 20:40:43

    Καλό κατευόδιο Αγωνιστή της
    Δημοκρατίας
    Άσβεστο το καντήλι της σιωπής,ακλόνητο, βράχος απόκοσμος στο πέλαγος κι ο άνεμος λυσσομανά και βρίθει.
    Καλό του ταξίδι, γαλήνιο και φωτεινό, εκεί στον άυλο κόσμο των ψυχών.Ας είναι ελαφρύ το χώμα που θα τον σκεπάσει.
    Ένας διαπρεπής Έλληνας έφυγε από κοντά μας. Η απώλεια του είναι μεγάλη για την πολιτική μας ζωή. Τιμη ,στους αντιδικτατορικούς και πολιτικούς αγώνες του. Δίδαξε, πίστη στη Δημοκρατία πολιτικός ήπιων τόνων , αλλά και ο δημόσιος βίος της χώρας έχασε έναν πολιτικό, ο οποίος τον υπηρέτησε με πίστη στις αρχές του. θα δημιουργήσει ένα κενό που θέλω να πιστεύω πως οι επόμενες γενιές θα το καλύψουν. κοσμούσε με την παρουσία του στο Ελληνικό Κοινοβούλιο, Άνθρωπος με έμφυτη ευγένεια και ηθικό ανάστημα δεν ήταν φερέφωνο κανενός. Περνούμε δύσκολους καιρούς κι ακολουθούν δυσκολότεροι και θα μας λείψει ένας ευπατρίδης της πολιτικής.
    Στην οικογένειά του τα θερμά συλλυπητήρια.

  4. Στεγόσαυρος avatar
    Στεγόσαυρος 10/02/2011 20:50:59

    Πέθανες – κι έγινες κι εσύ: ο καλός.
    Ο λαμπρός άνθρωπος, ο οικογενειάρχης, ο πατριώτης
    Τριάντα έξι στέφανα σε συνοδέψανε, τρεις λόγοι
    αντιπροέδρων,
    Εφτά ψηφίσματα για τις υπέροχες υπηρεσίες που
    προσέφερες.

    Α, ρε Λαυρέντη, εγώ που μόνο το ’ξερα τι κάθαρμα
    ήσουν,
    Τι κάλπικος παράς, μια ολόκληρη ζωή μέσα στο ψέμα
    Κοιμού εν ειρήνη δε θα ’ρθω την ησυχία σου να
    ταράξω.
    (Εγώ, μια ολόκληρη ζωή μες στη σιωπή θα την
    εξαγοράσω
    Πολύ ακριβά κι όχι με τίμημα το θλιβερό σου το
    σαρκίο.)
    Κοιμού εν ειρήνη. Ως ήσουν πάντα στη ζωή: ο καλός,
    Ο λαμπρός άνθρωπος, ο οικογενειάρχης, ο πατριώτης.

    Δε θα ’σαι ο πρώτος ούτε δα κι ο τελευταίος.

    Μ. Αναγνωστάκης, (Ο στόχος, 1970)

  5. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 10/02/2011 21:01:41

    Απορια: Οταν εφυγε ο μεγαλος Καραμανλης ολοι αναγνωρισαν την προσφορα του στην πατριδα και την αυταπαρνηση που εδειξε για να κυβερνησει αυτον τον τοπο.Οταν εφυγε ο Ραλλης ολοι μιλησαν για τον ευπατριδη που εφυγε και για τον αδεκαστο χαρακτηρα του.Τωρα με τον Εβερτ αναφερουν την εντιμοτιτα του και το ηθος του.Και ρωτω πως γινεται ρε που...δες πασοκτζηδες να κατηγορητε την δεξια παραταξη ως καταστροφικη για τον τοπο και απο την αλλη να παραδεχεστε τους ηγετες της;Ειναι ποτε δυνατον;Ειναι δυνατον μια κακη παραταξη να εχει καλους ηγετες;Τελικα κακη ειναι η βαση της;

  6. of8almos avatar
    of8almos 11/02/2011 02:50:53

    Στο καλό να πάει αλλά δεν θα ξεχάσω 2 πράγματα απο την πολιτική του σταδιοδρομία:
    1) "Ο άπειρος Αντωνάκης παρασύσθηκε" μετά την πτώση του Μητσοτάκη και με τον Δήμα στα δεξιά του!
    2) Την εσωστρέφεια που έριξε την ΝΔ όταν μετά απο την παραίτηση ξαναέβαλε και τα κομματόσκυλα τον έβγαλαν πρόεδρο, αποτυχημένο για μια ακόμα φορά

    Σχετικά τώρα με το 984 τι να πείς. Ποιος περίμενε κάτι άλλο, μ.ηπως αναγνώρισε κανείς την βραδιά τον δημοτικών εκλογών πίσω απο το που βγήκε τον Μπέη πάνω σε πλάτες να χοροπηδάει γεμάτος χαρά? Ρε τον κολόγερο αντοχές!!

    ΠΑΣΟΚ και πάσης Ελλάδος αμα λάχει να ούμε...