03/05/2011 23:07
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Στρος Καν για τον ΓΑΠ: Με πήρε τηλέφωνο για το ΔΝΤ και το δουλέψαμε υπόγεια !!!



Το λογοκριμένο κομμάτι της συνέντευξης του Στρος Καν στο "Canal +" στο οποίο αποκαλύπτεται το στημένο παιχνίδι του ΓΑΠ για την υπαγωγή στο ΔΝΤ, έκανε σήμερα "δωράκι" στον πρωθυπουργό ο Λάκης Λαζόπουλος στην εκπομπή του.

Τι λέει ο ΤΡΟΣ ΚΑΝ στο βίντεο που έπαιξε το «ΑΛ ΤΣΑΝΤΙΡΙ NEWS»



«Όταν λέω υπερβάλλοντας ότι όταν ήρθε το ΔΝΤ [στην Ελλάδα] κλείσαμε το θέμα σε 15 ημέρες, το κλείσαμε σε 15 ημέρες διότι δουλέψαμε επί μήνες πριν με τις ελληνικές αρχές και το κάναμε υπόγεια. Γιατί αυτό; Γιατί οι ελληνικές αρχές επιθυμούσαν την παρέμβαση του ΔΝΤ, αν και ο Παπανδρέου για πολιτικούς λόγους δεν το έλεγε στο λαό. Αλλά από την αρχή με είχε πάρει πολλές φορές τηλέφωνο. Με είχε πάρει τηλέφωνο το μήνα Νοέμβριο – Δεκέμβριο του 2009 λέγοντας μου ότι χρειαζόμαστε βοήθεια. Και είναι αλήθεια ότι είχε συνειδητοποιήσει πως είχε ανάγκη από βοήθεια».

Υπενθυμίζουμε τι γράψαμε για το λογοκριμένο απόσπασμα:

Στο απόσπασμα που έχει κοπεί ο Στρος Καν διηγείται πως λίγες ημέρες μετά την εκλογική νίκη του, ο Γιώργος Παπανδρέου του τηλεφώνησε και αφού του τόνισε πως η Ελλάδα είναι σε πολύ δύσκολη θέση τον ρώτησε αν το ΔΝΤ θα μπορούσε να έλθει για να …βοηθήσει !!!

Είμαστε σε πάρα πολύ δύσκολη κατάσταση…Νομίζεις πως το ΔΝΤ θα μπορούσε να έλθει στην Ελλάδα να μας βοηθήσει;” φέρεται να λέει στον Στρος Καν ο κ. Παπανδρέου, λίγες ημέρες αφότου δήλωνε στον ελληνικό λαό ότι “λεφτά υπάρχουν“.

Ο Στρος Καν απάντησε ότι θα μπορούσε να το κάνει αυτό, αλλά εξήγησε στον Έλληνα πρωθυπουργό ότι “η ΕΕ δεν θα σας άφηνε να έρθετε σ΄εμάς“.

Ποια ήταν η απάντηση του κ. Παπανδρέου; “Μην ανησυχείς για την Ευρώπη, εγώ μπορώ να τους πείσω” !!!.

Και τους έπεισε. Με τον “Τιτανικό”, τα “πιστόλια” στο τραπέζι και όλο τον ευτελισμό της Ελλάδας που γνωρίζουμε

Ο Γάλλος δημοσιογράφος  γράφει επίσης για την  πολύ καλή σχέση του Στρος Καν με τον Γιώργο Παπακωνσταντίνου.

Μας δούλευε άγρια!

Τώρα εξηγείται γιατί μέχρι  τη μέρα που μας ανακοίνωσε, από το Καστελόριζο, την προσφυγή στο ΔΝΤ, έκανε ότι μπορούσε για να απαξιωθεί η οικονομία μας και να διασυρθεί η χώρα!

Γιατί είχε ήδη συμφωνήσει με το ΔΝΤ και μας οδήγησε σε απόγνωση για να το δεχτούμε!

Πρέπει να μάθουμε τι έγινε από τη μέρα που ο κ. Παπανδρέου ανέλαβε την εξουσία.

Τι συμφωνήθηκε στο παρασκήνιο;

Ποιοι ήξεραν;

Ποιοι επωφελήθηκαν;

Ποιοι κερδοσκόπησαν  σε βάρος του ελληνικού λαού;

Αυτό το έγκλημα δεν πρέπει να περάσει ατιμώρητο….

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 03/05/2011 23:14:53

    ΓΑΠ: Ο αναισθησιολόγος εκκαθαριστής. h++p://www.antinews.gr/2010/05/20/46722/

    Αν θυμηθείτε τα πάνω-κάτω των ομολόγων (μπροστά τους το 1400-1600-1400) του ΧΑ είναι ψίχουλα,΄μόνο από αυτό βγτήκαν πολλά.

    Massive case of insider trading. Εάν η "Εύρωπη" υπήρχε, κάτι Γαλλικές καικάτι Γερμανικές τράπεζες και κυβερνήσεις, και η ΓΑΠοπαρέα, θα πήγαιναν ...Επιτροπή ΚεφαλαιαγΟράς

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ archaeopteryx 04/05/2011 14:38:09

      Να κοψει το Δανειο ο Στρος Καν ΣΗΜΕΡΑ !!! του τη λεει το Σρεκ !!! ακουσες??

      ΠΠ

    • ern avatar
      ern @ archaeopteryx 04/05/2011 23:43:23

      Ναι, αλλά ο γερο γκομενάκιας πως και τον έδωσε στεγνά τον γαπ;;

      • ern avatar
        ern @ ern 05/05/2011 00:07:06

        Στον Σαμαρά αυτή την στιγμή ταιριάζει το "εδώ σε θέλω κάβουρα"

        • Αλέξης avatar
          Αλέξης @ ern 05/05/2011 12:27:39

          Και να χάσουμε όλο το χαβαλέ με τι διάλυση του ΠΑΣΟΚ; Άσε καλύτερα. Ας καθήσει ο Σαμαράς άλλα δύο χρόνια στην αντιπολίτευση και μετά θα τον χαρούμε πρωθυπουργό.

  2. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 03/05/2011 23:16:31

    Δεν είχε άλλωστε ξεφύγει (ηθελημένα ή μη) και στο γιαπάκι Σαχινίδη πριν από μερικούς μήνες, που είχε πει "το ΔΝΤ ήταν επιλογή μας από την πρώτη κιόλας μέρα";

    • Cal avatar
      Cal @ Αυριανιστής 03/05/2011 23:51:17

      Καλά, αυτός φαίνεται τι Iq έχει από τη φάτσα!

  3. man8os avatar
    man8os 03/05/2011 23:52:12

    Πρεπει να γινει εφολης της υλης εξεταση απο τον φυσικο δικαστη. Χωρις ταμπου και ασυλιες.

  4. φωνη avatar
    φωνη 03/05/2011 23:56:21

    Κανονικά ο κόσμος, οι Αθηναίοι έπρεπε να είναι έξω από το σπίτι του Παπανδρέου και να απαιτεί να σηκωθεί και να κάνει δηλώσεις παραίτησης ΤΩΡΑ!

    Πρέπει να είναι έξω από το σπίτι του μέχρι να δηλώσει παραίτηση.

    • Eva avatar
      Eva @ φωνη 04/05/2011 00:17:16

      + 1000000000000000000000000000.!!!!!!!!!!!!!!!

    • rally monkey avatar
      rally monkey @ φωνη 04/05/2011 02:38:28

      ..εγω παλι νομιζω ο'τι θα επρεπε να ειναι (και αυτος και κατι αλλοι) καπου αλλου εδω και καιρο.

      • LEWNIDAS avatar
        LEWNIDAS @ rally monkey 04/05/2011 09:03:58

        ασε τωρα που να τρεχουμε

    • Νίκος Α avatar
      Νίκος Α @ φωνη 04/05/2011 09:08:31

      Αυτό και πολύ χειρότερα θα συνέβαιναν αν τα αποκαλυπτόμενα έιχαν γίνει από κανένα Καραμανλή.

    • DELTA avatar
      DELTA @ φωνη 04/05/2011 09:57:02

      +++++++++++++++++++++++ 1.000.000

  5. χρηχα avatar
    χρηχα 03/05/2011 23:58:02

    Όλοι το έχουμε πάρει χαμπάρι ότι η αξαθλίωση μας ακολουθεί προγαμματισμένη (ενδεχομένως και εντεταλμένη) πορεία....το θέμα είναι τι μπορούμε να κάνουμε ΕΜΕΙΣ για να την σταματήσουμε, γιατί κανείς από τους "υπεύθυνους" δεν δείχνει να κουνάει δάχτυλο......

  6. Triantafillidis Ioannis avatar
    Triantafillidis Ioannis 04/05/2011 00:06:28

    Nα ξαναδιαβάσουμε το Καζάκη που απερίφραστα έχει πει (γράψει):
    "Σχεδίασαν τη χρεοκοπία..."
    http://kostasxan.blogspot.com/2011/02/blog-post_5639.html

  7. Igor Rasputin avatar
    Igor Rasputin 04/05/2011 00:08:39

    Μήπως θυμάστε το πάρτι τους πρώτους μήνες του '10 -με το Τ+10- στο χρηματιστήριο και τόσα άλλα?

    Είπαμε οι τύποι είναι ακραία επικίνδυνοι.
    Μας έχει πουλήσει ο ΓΑΠ αντί πινακίου φακής, πριν καν πάρει την εξουσία.
    Είναι εθνικός μειοδότης και ως έτσι πρέπει να αντιμετωπιστεί.

  8. φωνη avatar
    φωνη 04/05/2011 00:10:13

    ΔΟΥΛΕΨΑΜΕ ΥΠΟΓΕΙΑ. ΕΠΙΘΥΜΟΥΣΑΝ ΟΙ ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΑΡΧΕΣ ΤΗΝ ΠΑΡΕΜΒΑΣΗ ΤΟΥ ΔΝΤ. ΤΟ ΟΜΟΛΟΓΗΣΕ . ΤΟΝ ΕΔΩΣΕ
    ΤΙ ΑΛΛΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΠΩΘΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΑΙΤΗΘΕΙ Ο ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ?
    Ο ΚΟΣΜΟΣ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥ ΝΑ ΑΠΑΙΤΕΙ ΤΗΝ ΠΑΡΑΙΤΗΣΗ ΤΟΥ....ΤΩΡΑ.

  9. Αλεξανδρος avatar
    Αλεξανδρος 04/05/2011 00:11:41

    Προδοτες???? Δεν Νομιζω Τακη (Δ.Ν.Τ).....Υπαρχει ακομα Πασοκος που πιστευει στο ΄΄πατριωτισμο΄΄ του ΓΑΠ??? Και ομως ναι!!!!!

    Φουλη Τιραμολα και σια να τον χαιρεστε!!!!!!!

    • Xartografos avatar
      Xartografos @ Αλεξανδρος 04/05/2011 18:30:54

      κι αν βρείτε λόγια να απαντήσετε, με την ευκαιρία βγάλτε απ΄την καρδιά μου εκείνο το "souterrain" -σορρυ για την παρέμβαση αλλά με τσάκισε αυτή η λέξη

  10. Κώστας avatar
    Κώστας 04/05/2011 00:13:42

    Αυτά είναι φοβερά πράγματα όχι οτι είναι δυσκολό κανείς να καταλάβει τι έπαιξε ο ΓΑΠ στις πλάτες του Ελληνικού λαού ( πάντως ρε παιδιά, μόνος του τα σκέφτηκε όλα αυτά ο ΓΑΠ πιστέυει κανείς πως το μυαλό του φθάνει μέχρις εκεί!!!!) ..... Αναρωτίεμαι αν κάτι τέτοιο το είχε κάνει ο Καραμανλής τι θα γινότανε.. Είμαι σίγουρος πως θα τον Σούβλιζαν σαν τον Αθανάσιο Διάκο. Τώρα μούγκα απο όλα τα διαπλεκόμενα ΜΜΕ... άρα αυτή η κατάσταση βολεύει παρα πολλούς ακόμη .... Εκτός φυσικά τους Έλληνες χαμηλόμησθους και συνταξιούχους ...

  11. Γιωργος Κουρουμπελιδης avatar
    Γιωργος Κουρουμπελιδης 04/05/2011 00:17:43

    Τοσες συμπυκνωμενες ασυναρτησιες μονο ο Καζακης μπορει να γραψει. Μας ειπε για επιστροφη στη δραχμη και χρηματοδοτηση των εισαγωγων της χωρας απο τα συναλλαγματικα αποθεματα, τα οποια ανερχονται στο ΚΟΛΟΣΣΙΑΙΟ ποσο των 3 δις ευρω...Δηλαδη 1 1/2 μηνα εμπορικου ελλειματος. Χωρια η εξυπηρετηση του χρεους.

    Μισες αληθειες = Αρλουμπες

  12. Misha avatar
    Misha 04/05/2011 00:21:46

    Δεν είδα το τσαντίρι, μπήκα τωρα στο ΑΝΤΙ και μου έπεσε το σαγόνι!!!

    Σημερα θα έπρεπε η Αντιπολίτευση να καλέσει τις δικαστικές, αστυνομικές και στρατιωτικές αρχές σε ανυπακοή στις κυβερνητικές εντολές και να τους υποδείξει πως κάθε συμμόρφωση προς τις επιθυμίες της συμμορίας ΓΑΠ ισοδυναμεί με συμμετοχή σε πραξικόπημα.

    Ετοιμάστε τις κρεμάλες, σήμερα έπρεπε να είχε καεί το Μαξίμου και η Ιπποκράτους και να είχε συλληφθεί για εσχάτη προδοσία η ενοικούσα ληστοσυμμορία!!!!


    Προκειται για ομολογία υποδούλωσης ισης ατιμίας με αυτή του Ιωαννίδη στην Κύπρο !!!

    • Φακ Κωστας avatar
      Φακ Κωστας @ Misha 04/05/2011 02:41:32

      Μisha,
      έχεις απόλυτο δίκιο...
      Α ρε Σαμαρά, τι περιμένεις...?
      Δεν θα μεινει τίποτα να κυβερνήσει στο τέλος...
      Να υποσχεθεί ειδικά δικαστήρια..δεν θα περνάνε ατιμώρητα όλα..

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Misha 04/05/2011 14:35:34

      Ναι σε ολα !!!! ΟΛΑ....

      ΠΠ

      • juliet avatar
        juliet @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 04/05/2011 14:47:02

        ποιοί θα δικάσουν στα ειδικά δικαστήρια; το λες για να τ' ακούσεις εσύ ,εγώ και όλοι εμείς ,η δικαιοσύνη είναι ΑΦΙΟΝΙΣΜΕΝΗ,ΝΤΟΠΑΡΙΣΜΕΝΗ, ζεί μόνο για την δόση της,τύποι Καραντή τους κρατάνε στο χέρι.

    • γιωργος avatar
      γιωργος @ Misha 04/05/2011 14:36:15

      Πρωτη φορα θα συμφωνησω πληρως μαζι σου.

    • ern avatar
      ern @ Misha 05/05/2011 00:04:58

      Δεν γινεται Misha. Έχουν βάλει δικούς τους παντού. Εδώ και τρείς δεκαετίες. Η πράσινη γλίτσα παρά το χάλι δεν ξεριζώνεται εύκολα.

  13. Επαναστάτης avatar
    Επαναστάτης 04/05/2011 00:21:46

    Μέχρ χθες έλεγα ότι η Επανάσταση της 21ης Απριλίου μέρα με την ημέρα δικαιώνεται. Τώρα λέω ότι η Επανάσταση της 21ης Απριλίου ΔΙΚΑΙΩΘΗΚΕ ΚΑΘ' ΟΛΗΝ ΤΗΝ ΓΡΑΜΜΗΝ.

  14. Nick avatar
    Nick 04/05/2011 00:25:11

    Σώστε το βίντεο τώρα!

    h++p://www.youtube.com/watch?v=vIsvVZl16VA

    • Απολλώνιος avatar
      Απολλώνιος @ Nick 04/05/2011 00:32:38

      "The URL contained a malformed video ID.
      Sorry about that."

      • Nick avatar
        Nick @ Απολλώνιος 04/05/2011 00:35:00

        Αντικατέστησε το h++p με http

  15. Γιωργος Ασημένιος avatar
    Γιωργος Ασημένιος 04/05/2011 00:35:30

    Πάλι καλά που κάνει αντιπολίτευση ο Λάκης γιατί αν περιμέναμε απο τη ΝΔ...

  16. φωνη avatar
    φωνη 04/05/2011 00:42:59

    ρε για ΠΟΣΟ ΖΩΑ ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ. Επρεπε να βγει να δωσει εξηγήσεις στο λαο γιαυτό που προβλήθηκε σε ελληνικό κανάλι και μάλιστα υψηλής τηλεθέασης εκπομπή. Όταν έβγαινε ο Πεταλωτής να μας πει ψέματα ότι δε θα πουλήσει 50 δις περιουσία ήξερε να βγαίνει ξημερώματα. Όταν τους λένε δοσίλογους δεν βγαίνουν. Κοιμούνται......

  17. ΑΡΚΑΣ avatar
    ΑΡΚΑΣ 04/05/2011 00:45:07

    Ελπίζω τώρα να καταλαβαίνετε γιατί εδώ στις Βρυξέλλες μας έχουν στη "μπούκα" όλοι οι ευρωπαίοι. Φυσικά και ήξεραν ότι ο ΓΑΠ είναι ο Δούρειος Ίππος που θα προσπαθήσει να καταστρέψει το ευρώ.

    Ο Δεύτερος Δούρειος Ίππος που ετοιμάζεται είναι ο ίδιος ο Ντομινίκ Στράους που επαλοίφεται για πρόεδρος της Γαλλίας. Να βάλει ο Θεός το χέρι του.
    Ότι είχει χτίσει ο Καραμανλής με πολύ δυσκολία και εσωτερική αντίδραση από τη μεγαλοκοπέλα στηρίζοντας τον Γιούνκερ και την ευρω-τρόϊκα το αποτελείωσε .

    Γ**ώ τη τύχη μας, γ**ώ!!!

    • Γιώργος Μεσσηνία avatar
      Γιώργος Μεσσηνία @ ΑΡΚΑΣ 04/05/2011 11:48:20

      Πόσο δίκιο έχεις...

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ΑΡΚΑΣ 04/05/2011 14:37:14

      Εγω αν ημουν Στρος Καν και ακουγα το Σρτεκ σημερα να λεει οτι..
      "Εχει τους δικους του λογους να λεει οσα λεει ο κ Στρος Καν "!!!!

      ΘΑ ΕΙΧΑ ΚΟΨΕΙ ΤΟ ΔΑΝΕΙΟ ΓΙΑ ΔΙΚΟΥΣ ΜΟΥ ΛΟΓΟΥΣ !!! μπαμ και κατω !

      ΠΠ

      • juliet avatar
        juliet @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 04/05/2011 16:51:39

        σκέφτηκες το ΓΑΠ οτι μπορεί να του πει, μαζί τα φάγαμε!!!!
        Εσύ δε τα φάγατε μαζί , ο Καν;

        • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
          ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ juliet 04/05/2011 18:04:56

          Θα μαθουμε στο δικαστηριο !!!

          ΠΠ

  18. Kostas D avatar
    Kostas D 04/05/2011 00:58:40

    Αυτοι οι 18 μηνες ΨΥΧΙΚΗΣ, ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ κι ΕΘΝΙΚΗΣ ΚΟΛΑΣΗΣ για τον ελληνικο λαο..... δεν θα περασει ..."ετσι"..... ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΙΤΡΕΨΟΥΜΕ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΕΤΣΙ.. Η ΝΑ ΞΕΧΑΣΤΕΙ....!!!!!!

    ΕΙΔΙΚΑ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΑ ΚΑΙ ΦΥΛΑΚΗ ΤΟ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΛΙΓΟΤΕΡΟ!!!!!!!

    Αυτη η διεθνης σπειρα παπανδρεου/τροικας/μμε, που ΕΣΤΗΣΑΝ ΣΚΟΠΙΜΑ ΣΕ ΒΑΡΟΣ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ αυτο το ΦΡΙΚΤΟ και ΜΑΚΑΒΡΙΟ παραμυθι με στοχο την ΕΔΑΦΙΚΗ ΑΚΕΡΑΙΟΤΗΤΑ , ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ και ΤΟΝ ΟΡΥΚΤΟ ΠΛΟΥΤΟ.....

    ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΑΠΙΣΕΙ ΣΤΗ ΦΥΛΑΚΗ ΤΟ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΩ ΣΤΗΝ ΚΟΛΑΣΗ!!!!!!!!!!!!!!!! ΚΥΡΙΩΣ για το ΕΓΚΛΗΜΑ του οτι ΕΠΑΙΞΕ "παιχνιδακια"
    με τις ΨΥΧΕΣ και το ιδιο το ΜΕΛΛΟΝ των Ελληνων......!!!!!!)
    ΚΥΡΙΩΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ, ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ, ΡΑΓΚΟΥΣΗ, ΔΡΟΥΤΣΑ......ΑΛΛΑ και τους....."συμβουλους" τους......ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΠΙΒΛΗΘΕΙ Η ΕΣΧΑΤΗ ΤΩΝ ΠΟΙΝΩΝ που ισχυει στις μερες μας.....
    ΚΑΙ ΑΦΑΙΡΕΣΗ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΥΠΗΚΟΟΤΗΤΑΣ!!!!!!!

    • fwteinh avatar
      fwteinh @ Kostas D 04/05/2011 21:38:55

      συμφωνώ και επαυξάνω. Αντιμετωπίζουν τον ίδιο τους τον λαό ως εχθρό.
      Αλλά να αφαιρεθεί η υπηκοότητα από ΟΛΟΥΣ όσους ψήφισαν το γραμμένο στα αγγλικά μνημόνιο.
      Δεν μας υπερασπίστηκε κανείς και έτρεξαν όλοι να δώσουν ακέραιους τους τόκους στους ξένους ("θα επιστρέψουμε τα δάνεια μέχρι σεντ"...!!!).

  19. ghn avatar
    ghn 04/05/2011 01:00:54

    Επισης ειδατε κι ενα αλλο βιντεο με τον Καζακη να λεει οτι πουληθηκε χρυσος της Ελλαδας και τα χρηματα πηγαν για την ενισχυση της Τραπεζας της Ελλαδας;;;;;;!!!!! Δηλαδη ανταλλαχθηκε ορυκτο της Ελλαδας για να παρουν τα χρηματα η ιδιωτικη τραπεζα της Ελλαδας , της οποιας μονο το 8% ανηκει στο κρατος , το 92% το εχουν ιδιωτε.Ποιοι το εχουν;

  20. Κάποιος avatar
    Κάποιος 04/05/2011 01:04:32

    Ο Λάκης τα βγάζει γιατί δεν φοβάται μήπως κυβερνήσει...

  21. o βουνίσιος avatar
    o βουνίσιος 04/05/2011 01:07:38

    Χωρίς μέτρα λιτότητας ο δανεισμός της Πορτογαλίας
    Σε αρχική συμφωνία με τις αντιπροσωπείες των διεθνών οργανισμών προχώρησε χθες η Πορτογαλία σχετικά με το πρόγραμμα δανειοδότησης από το ΔΝΤ και την ΕΕ.
    Ο υπερεσιακός πρωθυπουργός Jose Socrates δήλωσε ότι ΔΝΤ και ΕΕ συμφώνησαν να μην υπάρχει στους όρους δανεισμού μείωση των μισθών του δημόσιου τομέα, στις συντάξεις θα γίνει μικρή μείωση για τις άνω των 1.500 ευρώ, δεν θα υπάρχουν απολύσεις στη δημόσια διοίκηση, δεν χρειάζεται αλλαγή στο σύνταγμα της χώρας, δεν θα υπάρχουν απολύσεις στη δημόσια διοίκηση, δεν θα γίνουν ιδιωτικοποιήσεις δημοσιών οργανισμών- επιχειρήσεων , υγεία και παιδεία θα συνεχίσουν να παρέχονται από το δημόσιο, δεν θα υπάρξει ιδιωτικοποίηση της κοινωνικής ασφάλισης, ή προσαρμογής των εισφορών, ή αλλαγές στο νόμιμο όριο ηλικίας και ισχύει η μεταρρύθμιση της Κοινωνικής Ασφάλισης που υιοθετήθηκε το 2007.
    Σε ότι αφορά τα μέτρα για την αγορά εργασίας θα βασίζονται κατά κύριο λόγο στην τριμερή συμφωνία του Μάρτιο με τους κοινωνικούς εταίρους, ώστε να διασφαλίζεται πλήρως η ισορροπία στις εργασιακές σχέσεις .
    Για το 2011 συμφωνήθηκε ότι δεν υπάρχει ανάγκη για περαιτέρω δημοσιονομικά μέτρα, ισχύουν τα μέτρα του προϋπολογισμού .
    Το τριετές πρόγραμμα θέτει στόχους για σταδιακή μείωση του ελλείμματος , 5,9% του ΑΕΠ το τρέχον έτος, 4,5% το 2012 και 3% το 2013.
    Μεγάλο μέρος των δανείων θα κατευθυνθεί για την ανάπτυξη της οικονομίας.
    Διαβάζοντας τους όρους της συμφωνίας Πορτογαλίας- Τρόικας εύκολα γίνεται αντιληπτό ότι το πακέτο δανειοδότησης για την Πορτογαλία ακολούθησε μια οδό τελείως διαφορετική από εκείνη που ακολουθήθηκε σε σχέση με την δανειοδότηση της Ελλάδας.
    Συνεπώς, μερικά από τα ερωτήματα που τίθενται είναι:

    अ.Αν είναι πολιτικά ορθό και σύμφωνο με το δίκαιο της ΕΕ να διαφέρουν οι όροι και οι προϋποθέσεις σχετικά με την χορήγηση δανείων στις οικονομίες των χωρών της ευρωζώνης που αντιμετωπίζουν πρόβλημα δανειοδότησης

    Β.Γιατί πριν ένα χρόνο η ελληνική κυβέρνηση δέχτηκε, χωρίς διαπραγματεύσεις και με ιδιαίτερα αυστηρούς όρους το μνημόνιο;

    • Loretta avatar
      Loretta @ o βουνίσιος 04/05/2011 15:44:35

      Mια απαντηση ειναι αγαπητε οτι η ελλαδα εχει το αιγαιο....και η γεωγραφικη της θεση ειναι χρυσος!! σε καλυψα??

  22. Απλή σκέψη avatar
    Απλή σκέψη 04/05/2011 01:22:50

    Μετά από αυτήν την απόδειξη προδοσίας (καλά που υπάρχουν και τα βίντεο, νάσαι καλά Λαζόπουλε), τι περιμένουμε?
    Τα είδαμε - τ΄ακούσαμε όλα!
    Οι ίδιοι οι εξαπατημένοι ψηφοφόροι του ΠΑΣΟΚ, πρέπει ν΄αντιδράσουν!
    Τέτοια ηγεσία δεν είχε ποτέ ο τόπος!
    Δεν πιστεύω αύριο να καμαρώνουν για την τερατογέννεση - αρχηγό τους!
    Δεν ξέρω ποιος, οι βουλευτές τους να άρουν την εμπιστοσύνη στο πρόσωπο και την κυβέρνησή του, ο πρόεδρος της Δημοκρατίας να παρέμβει, δεν μπορεί πλεον να σταθεί στο τιμόνι της χώρας ο επικίνδυνος αυτός άνθρωπος!

  23. ο Μήτσος avatar
    ο Μήτσος 04/05/2011 01:28:09

    Ρε παιδιά, πιστεύετε σοβαρά ότι ο ΚΚ δεν ήξερε; Συμφωνία κάνανε. Γιαυτό δεν βγαίνει να πει κουβέντα.

    • Απλή σκέψη avatar
      Απλή σκέψη @ ο Μήτσος 04/05/2011 01:50:50

      Αλλο τι πιστεύεις και άλλο τι αποδεικνύεται! θα μείνουμε στην εικασία ή θα δεχθούμε την απόδειξη?

    • Εύμηλος avatar
      Εύμηλος @ ο Μήτσος 04/05/2011 10:35:38

      Σταματείστε επιτέλους κάποιοι να λοιδορείτε τον ΚΚ νεώτερο γιατί το μόνο που καταφέρνετε είναι να αυτογελοιοποιείστε.
      Ο ΚΚ νεώτερος είχε το θάρρος και την παρρησία προεκλογικά να περγράψει τα πράγματα και να πει χωρίς περικοκλάδες για τις θυσίες που έπρεπε τότε άμεσα να γίνουν.
      Ο ΓΑΠ σε εκείνο το ντιμπέϊτ του απάντησε "ΛΕΦΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ", ενώ ήξερε, όπως αποκάλυψε ο γερμανός σοσιαλδημοκράτης Στάϊνμαϊερ ότι γνώριζε πολύ πριν τις εκλογές ότι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ. Και τα ΔΑΝΕΙΚΑ τέλος. Προς επίρρωσιν όλων αυτών έρχεται ο Στρος ΚΑΝ σήμερα να τα επειβεβαιώσει.
      Όσο οι Έλληνες πολίτες συνεχίζουν ως επιλήσμονες αμέριμνοι, τέτοια ηγεσία τους πρέπει. Σκληρό. Αλλά καιρός να ξυπνήσει ο ΝΟΥΣ...

  24. Silverakos avatar
    Silverakos 04/05/2011 01:33:38

    Πρέπει να τεθεί ποινικό ζήτημα. Ο ΓΑΠ παραβίασε το σύνταγμα. Περιμένω από τον Σαμαρά όταν γίνει πρωθυπουργός ειδικό δικαστήριο για αυτή την υπόθεση.

  25. Green St avatar
    Green St 04/05/2011 01:39:28

    και οι δημοσιογράφοι σε αυτήν την χώρα που έιναι?????????

    Που στον κόσμο τέτοια αποκάλυψη την κάνει σατυρικός ηθοποιός και όχι οι δημοσιογράφοι ???????????????

    • φωνη avatar
      φωνη @ Green St 04/05/2011 02:23:43

      Δεν υπάρχουν δημοσιογράφοι. Ο Λάκης είναι πολύ σοβαρότερος όλων τους και φυσικά είναι προς τιμήν του όσα κάνει κ λέει. Εμείς τι κάνουμε είναι το θεμα.

  26. Aris avatar
    Aris 04/05/2011 02:06:35

    Τηλεφώνησέ μου ίσως νιώθω έτσι και γω,
    τηλεφώνησέ μου ίσως να μας βγει σε καλό,
    τηλεφώνησέ μου ίσως να 'μαι αυτός που ζητάς,
    τηλεφώνησέ μου έστω κι αν κάποιον άλλον αγαπάς

    Αφιερωμένο στον ΓΑΠ!

  27. Orestios avatar
    Orestios 04/05/2011 02:26:25

    Θα οδηγηθεί στην δικαιοσύνη, μετά από αυτή την αποκάλυψη το GAP?
    Είναι 2 BIG 2 JAIL?

  28. rally monkey avatar
    rally monkey 04/05/2011 02:34:51

    τωρα και με ντοκουμεντα (..oχι ο'τι υπηρχε ποτε αμφιβολια δηλ.)
    ..αλλα περασμενα ξεχασμενα
    αντε τωρα στο Ζαππειο 2 να δωσουμε ιδεες στην κυβερνηση για να κυβερνησει.

  29. Απο Πλατεια Βαθης avatar
    Απο Πλατεια Βαθης 04/05/2011 04:54:04

    Αναρωτιεμαι γιατι αναρωτιεστε !!
    Ας θυμηθουμε :
    1) Ο ΓΑΠ εγινε προεδρος του ΠΑΣΟΚ με ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΗ ΥΠΟΨΗΦΙΟΤΗΤΑ. Θα γινοταν αν υπηρχε -οποιοσδηποτε- αλλος υποψηφιος ? Κατοπιν αυτου, η προθυπουργοποιηση του εγινε υποθεση υπονομευσης της θητειας της ΝΔ.
    2) Ποια ηταν η απαντηση του ΓΑΠ στο ερωτημα "πως θα βγαλει την Ελλαδα απο τις δυσκολιες της" (Ελληνο-τουρκικα, Μακεδονικο, οικονομια κλπ.) κατα τον επομενο προεκλογικο αγωνα?
    ΟΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΜΟΥ ( του ΓΑΠ ) ΓΝΩΡΙΜΙΕΣ !!!
    Σταυροκοπηθηκα -μη οντας θρησκος- τοτε !! Εξωτερικη πολιτικη, Πολιτικη Αμυνας, Οικονομικη πολιτικη .... μεσω "προσωπικων γνωριμιων" ??

    Τωρα, ξερουμε τι εννοουσε... αλλα τοτε δεν ηταν "οριμες οι καταστασεις".

    Υπαρχει ακομα κοσμος που θεωρει τον ΓΑΠ -στοιχειωδως- Ελληνα ?
    Ας μας πει... ποιες εισαν οι 3 πρωτες ενεργειες επι Πρωθυπουργιας του.
    1) Αλλαγη εκλογικου Νομου (ηξερε (-αν) τι συνεβαινε στο εκλογικο σωμα), εν οψει Δημοτικων Εκλογων.
    2) Καλλικρατης : σαλαμοποιηση της Ελληνικης επικρατειας με εξοικονομητικο προσχημα. Ενα αποφασιστικο βημα προς "αυτοδιαθεση".
    3) Ιθαγενοποιηση των Αλλοδαπων (βλ. ενισχυση της ΠΑΣΟΚΙΚΗΣ ΕΚΛΟΓΙΚΗΣ ΠΕΛΑΤΕΙΑΣ). (αντιπαραβολη απογραφης Ελληνικου -αυτοχθονος- πληθυσμου και δυναμης Εκλογικου Σωματος). Ποιος ΕΠΕΛΕΞΕ το ΠΑΣΟΚ (τον ΓΑΠ) ? Για ποσους ψηφους ?

    Αν νομιζετε οτι ΕΜΕΙΣ -οι αυτοχθονες- τον εκλεξαμε.. πλανασθε πλανη οικτρα !!

    Ειναι πιστοτατος στις αρχες του και στις Αρχες αυτων που τον "προσελαβαν" (βλεπε "προσωπικες γνωριμιες"). Αυτοι ομως ειναι Ανθελληνες.
    - Του εδωσαν μια λιστα υποχρεωσεων
    - Του χτυπησαν την πλατη, λεγοντας του "τα ΜΜΕ ειναι στο πλευρο σου"
    - Του εξηγουν ανα πασα στιγμη τι/πως/ποτε θα πει οτιδηποτε ).
    και... voilaaaa !!
    ΟΨΟΜΕΘΑ

    • jkr avatar
      jkr @ Απο Πλατεια Βαθης 04/05/2011 15:47:10

      είσαι πρώτος φίλε....

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Απο Πλατεια Βαθης 04/05/2011 18:05:46

      Συνυπογραφω !

      ΠΠ

  30. neotera avatar
    neotera 04/05/2011 06:18:18

    OXI ! DIOTI MAZY TA TRWNE ! Το σύστημα Πασόκ έχει καταπιεί το πολιτικό σύστημα και ολοι τώρα λειτουργούν παίζοντας ρόλους στην τιβί.

  31. eydoxos avatar
    eydoxos 04/05/2011 07:24:11

    Ο μονοδιάστατος χαρακτήρας της πολιτικής σάτιρας του Λαζόπουλου είναι εντυπωσιακός. Στον κόσμο του, τα πρόσωπα χωρίζονται σε καλούς και κακούς. Καλοί είναι όσοι εχθρεύονται την Ευρώπη, το Μνημόνιο, το ΠΑΣΟΚ. Κακοί είναι όλοι οι υπόλοιποι. Το Αλ-Τσαντίρι News πρέπει να είναι μια από τις τελευταίες μυθοπλασίες που προσφεύγει στον απόλυτο μανιχαϊσμό για να διεκδικήσει την ταύτιση των θεατών της. Για τις ανάγκες του μανιχαϊσμού αυτού, ο Γιώργος Αυτιάς μεταμφιέζεται σε πραγματικό «παιδί του λαού» και η εκπομπή του με θέμα την κλοπή μιας κατσαρόλας με στιφάδο την ώρα του μαγειρέματος (!) μετατρέπεται σε σύμβολο του αντιμνημονιακού αγώνα: στο εξής, εδώ που έχουμε φτάσει, έτσι που οι άνθρωποι πεινάνε, «θα μαγειρεύουν με σεκιούριτι».
    Δεν είναι τυχαία η αναφορά στον Γιώργο Αυτιά, η αναγόρευσή του από τον Λαζόπουλο σε βασική πηγή της εκπομπής του. Είναι η εγγύηση της λαϊκότητας, η πηγή της έμπνευσης των σατιρικών κειμένων που ο Λαζόπουλος επινοεί. Πού αλλού εκτός από την εκπομπή του Αυτιά θα ακούγονταν με κύρος αυθεντίας φράσεις του τύπου «βάλτε έναν φυλακή», χωρίς μια στοιχειώδη ανάλυση για το πώς το κοινοβουλευτικό σύστημα μέσω των ρυθμίσεων και των παραγραφών που ορίζει έχει εξασφαλίσει ουσιαστικά το ακαταδίωκτο πολιτικών που συνέπραξαν σε σκάνδαλα ; Ποιο άλλο κοινό θα ανεχόταν χωρίς να αλλάξει κανάλι προσαρμογές πολυφορεμένων ανεκδότων τύπου «Το πήδημα του Μνημονίου» (το «πήδημα» «Τροϊκά» σε «ανακουφίστρα», που στο τέλος δεν παίρνει δεκάρα για τις υπηρεσίες της); Πώς είναι δυνατόν να θεωρείται ασεβές χιούμορ σε φράσεις τύπου «το αγγούρι κάνει καλό σε πάρα πολλά πράγματα, ενώ τα κολοκυθάκια θα σε καλύψουν προσωρινά μέχρι να βρεθεί το αγγούρι»; Και πώς μπορούν να λειτουργούν ως σατιρικό υλικό συνεχή ανέκδοτα με κλανιές;

    • nikosw avatar
      nikosw @ eydoxos 04/05/2011 09:41:20

      Ναι Εντάξει
      Τόσο καιρό σας βόλευε ο Λαζόπουλος με όσα έλεγε για τους προηγούμενους.
      Ξέρετε: Εκείνα για τη γενιά των 700€ που τώρα έγινε των 590€ ή των 0€ (άνεργοι)
      Τώρα δεν σας κάνει...Κάνει "μονοδιάστατη" σάτιρα Μάλλον θέλετε να ακούτε ό,τι σας βολεύει

  32. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 04/05/2011 07:55:10

    Αλήθεια, ποιός να διέρρευσε το βίντεο, και μάλιστα σε εκπομπή πολύ μεγάλης ακροαματικότητας και σε κανάλι ελεγχόμενο από Γερμανούς?

  33. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 04/05/2011 08:28:34

    Ποιός ρε θα φυλακίσει το ΠΑΣΟΚ; Οι καλοζωισμένοι της Ν.Δ.ούλας. Αυτοί μόνο για να κάτσουν σε καρέκλα νοιάζονται...

    • Makedonas Thessalonikios avatar
      Makedonas Thessalonikios @ Επώνυμος 04/05/2011 15:28:31

      Επώνυμε,σε αδίκησα!

  34. Basilio Emm... avatar
    Basilio Emm... 04/05/2011 08:34:14

    Πράγματι και γω αυτή την απορία έχω...

  35. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 04/05/2011 08:43:51

    έλα ντε...

    • Basilio Emm... avatar
      Basilio Emm... @ archaeopteryx 04/05/2011 08:47:47

      Εξήγησε μας το σκεπτικό σου φιλε Φαίλτωρ.

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ Basilio Emm... 04/05/2011 09:13:10

        Ότι και να πούμε είναι εικασίες και υποθέσεις. Δυστυχώς αυτά τα παζλ λύνονται μετά την παρέλευση πολλών ετών. Πάντως η διαρροή μάλλον δεν είναι τυχαία. Το Canal Plus είναι γαλλικό κανάλι. Κάποιοι μπορεί να υποστηρίξουν ότι υπάρχει πίεση στο "παιντί" που δεν τραβάει. Και σίγουρα οι Γαλλο-Γερμανοί δεν έχουν ξεχάσει ότι έδρασε ως Δούρειος Ίππος μέσα στην ευρωζώνη στον ακήρυκτο πόλεμο ευρώ - δολλαρίου.
        Πέρα όμως απ' όλα αυτά το πρόβλημα είναι δικό μας που καθόμαστε και ανεχόμαστε αυτή την κυβέρνηση των απίθανων .

        • sawas avatar
          sawas @ Γιάννης Φαίλτωρ 04/05/2011 11:03:27

          Η Συνέντευξη είναι δημοσιογραφική και μεταδόθηκε (όπως μεταδόθηκε) στο γαλλικό κανάλι.

          Από την αρχή ήξερε ο κόσμος πως λογοκρίθηκε η συνέντευξη (επίκαιρα-αντιnews) που παρουσιάστηκε εδώ. Άρα έλειπε ένα κομμάτι........

          Αυτό το κομμάτι το βρήκε ο μη δημοσιογράφος Λαζοπουλος και το πρόβαλε...... Προφανώς το πήρε από δημοσιογράφο....

          Ερωτήσεις
          Οι δικοί μας δημοσιογράφοι αφού ήξεραν την ύπαρξη του γιατί δεν το βρήκαν?
          Γιατί δεν το ανάρτησαν στο διαδίκτυο?
          Τι περίμεναν-φοβήθηκαν?

          Τέλος, προφανώς και ο ΓΑΠ θα ήταν ενήμερος (ίσως από τον φίλο του Στρος Καν) για το περιεχόμενο της συνέντευξης και είχε 1-1,5 μήνα καιρό να ετοιμάσει την απάντηση........

          Η πασοκοπαγίδα είναι στημένη......και θέλει προσοχή!!!

    • nostos avatar
      nostos @ archaeopteryx 04/05/2011 15:54:25

      Das ist ανεξηγητο!

  36. kiki avatar
    kiki 04/05/2011 08:51:38

    @ Failtor,
    Το ποιος εχει σημασια , το γιατι δεν αντιδρουμε αφου το ξερουμε απο καιρο, δεν εχω καταλαβει, ακομα.
    χτες διαβασα στο Κουρδιστο Πορτοκαλι αρθρο της Ιολης Πιεριδη , οτι στο Λονδινο , συγκεντρωθηκαν εφοπλιστες, βιομηχανοι, Ελληνες και ελληνοκυπριοι, και αποφασισαν οτι "το παιδι δεν τραβαει ειναι τελειωμενο," και ανησυχουντες για μια Μικρασιατικη Καταστροφη, επαναληψη, αποφασισαν να μας σωσουν , και να βρουν αυτοι διαφορους πεφωτισμενους τους οποιους θα χρησουν κυβερνηση Εθνικης Ενοτητας.
    Να πω την αληθεια αυτο με ανησυχει περισσοτερο ,
    που αλλοι αποφασιζουν για μενα πριν απο μενα.
    Ολα συντεινουν στο οτι βρισκομαστε μονιμως υπο κατοχη διαφορων κεντρων που παιζουν την ζωη μας η με την ζωη μας.
    Αλλα το βιντεο αλλο να το βλεπεις και μαλιστα απο την εκπομπη μεγαλης θεαματικοτητας, και αλλο να το διαβαζεις .
    συμπερασμα
    Αντισυνταγματικο το Μνημονιο
    Επαχθες και Απεχθες το Χρεος, και οχι μισολογα.

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ kiki 04/05/2011 09:26:06

      Το γιατί δεν αντιδρούμε είναι θέμα κοινωνιολογικής μελέτης. Κατά βάση είναι ο φόβος και το ενοχικό σύνδρομο που έχουν καταφέρει να περάσουν σε πολύ απλό κόσμο. Αυτή η κυβέρνηση δεν έχει καμία νομιμοποίηση γι αυτά που πράττει. Το γεγονός ότι είναι νόμιμα εκλεγμένη καταρρίπτεται από το γεγονός ότι έχει παραβιάσει βασικά άρθρα του συντάγματος και έχει εκχωρήσει μέρος της εθνικής κυριαρχίας χωρίς να ρωτήσει κανένα.
      Αλλά η κοινωνική αντίδραση θέλει οργάνωση και στόχους για να έχει αποτέλεσμα. Αλλιώς είναι νερό στο μύλο των εξουσιαστών (μπετατζήδων, μονοπύθμενων, τραπεζιτών, πετρελαιάδων κλπ) που ονειρεύονται οικουμενικές και Λογοθετόπουλους.

      • Καλά τώρα... avatar
        Καλά τώρα... @ Γιάννης Φαίλτωρ 05/05/2011 10:00:32

        Κατά βάση είναι ο φόβος και το ενοχικό σύνδρομο που έχουν καταφέρει να περάσουν σε πολύ απλό κόσμο.

        Δεν είναι αυτό. Απλά ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΘΥΣΙΑΣ. Όλοι, άλλοι λιγότερο, άλλοι περισσότερο, έχουν κάτι να χάσουν.

  37. Ανδρεας avatar
    Ανδρεας 04/05/2011 09:23:44

    Απο σχολια βλεπω ειμαστε πρωτοι και στην ουσια τελευταιοι.Οι Τυνησιοι,Αιγυπτιοι,Συριοι κλπ λαοι εχουν δωσει μαθηματα αλλα οι Ελληνες κοιμουνται τον υπνο του δικαιου και περιμενουν αλλοι να βγαλουν το φιδι απο τρυπα.

  38. juliet avatar
    juliet 04/05/2011 09:39:04

    μήπως οι συμφωνίες δεν τηρήθηκαν και ο αθετών πληρώνει;

    • Φακ Κωστας avatar
      Φακ Κωστας @ juliet 04/05/2011 12:55:11

      αυτό ειναι μάλλον το πιο σωστό...
      ακόμα και αυτός ο ΓΑΠ θα έφτασε να αρνηθεί καποια παραχώρηση, φανταστείτε τι του ζήτησαν..
      το καλό είναι ότι δεν προστρέχουν στον Σαμαρά γεγονός που δηλώνει ότι είναι έντιμος..

      • juliet avatar
        juliet @ Φακ Κωστας 04/05/2011 14:53:32

        εγώ εννοούσα τη μοιρασιά,ο ΓΑΠ τον έριξε.....

  39. nick avatar
    nick 04/05/2011 09:50:53

    Μη περιμένει κανείς να πουν τίποτα γι' αυτό το βίντεο τα κανάλια της διαπλοκής. Αυτά θα στηρίξουν ΠΑΣΟΚ και μνημόνιο μέχρι τέλους.
    Αυτό το βίντεο δεν απλά αιτία πτώσης της κυβέρνησης (αν είμαστε σοβαρή χώρα), είναι η απόδειξη ότι οι άνθρωποι που μας κυβερνάνε διέπραξαν εσχάτη προδοσία (και δεν το αρνούνται κιόλας, κανείς τους δε διέψευσε τον Στρος-Καν).
    Η ΝΔ πρέπει να αναδείξει το θέμα.
    Τώρα για το τι πρέπει να κάνει όταν γίνει κυβέρνηση νομίζω ο Σαμαράς ξέρει καλύτερα από εμάς.

  40. ΔΗΜΟΣ avatar
    ΔΗΜΟΣ 04/05/2011 09:52:04

    ΚΑΛΟΣ Ο ΛΑΚΗΣ ΜΙΑ ΣΤΟ ΚΑΡΦΙ ΚΑΙ ΜΙΑ ΣΤΟ ΠΕΤΑΛΟ! ΤΗ ΜΙΑ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΤΟΥ ΜΝΗΜΟΝΙΟΥ (ΓΙΑΤΙ ΠΟΥΛΑΕΙ ΚΑΙ Ο ΓΙΑΝΝΗΣ ΜΕ ΤΗΝ ΣΟΥΛΑ ) ΚΑΙ ΜΙΑ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΣΥΛΗΒΔΗΝ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΚΚΟΜΑΤΩΝ ΚΑΙ ΘΑΥΜΑΣΤΗΣ ΤΗΣ "ΑΥΘΟΡΜΗΤΗΣ " ΕΞΕΓΕΡΣΗΣ ΤΗΣ ΑΙΓΥΠΤΟΥ ΠΟΥ ΟΔΗΓΗΣΕ ΣΕ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΟ ΝΟΜΟ ΠΟΥ ΙΣΧΥΕΙ ΑΚΟΜΗ, ΓΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΔΕΝ ΛΕΕΙ ΤΙΠΟΤΕ, ΟΠΩΣ ΟΥΤΕ ΕΠΙΣΗΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΚΔΗΛΩΣΗ - ΔΙΑΔΗΛΩΣΗ ΤΗΣ ΠΡΩΤΟΜΑΓΙΑΣ ΤΟΥ ΠΑΜΕ

  41. babis avatar
    babis 04/05/2011 09:58:25

    Γνωστά όλα αυτά, απλά επιβεβαιώθηκαν και γιατί τα είπε όλα αυτά ο Γάλλος, μα γιατί εκλογές έχει το παλικάρι και θα έχει να λέει και το λέει, ''Αυτός με κάλεσε δεν πήγα εγώ''.

  42. jkr avatar
    jkr 04/05/2011 09:59:43

    ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΝΔ;;;;;;;;;;;
    ΓΙΑ ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΕΒΑΣΕΙ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΣΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ;;;;;;ΟΧΙ ΑΠΛΩΣ ΝΑ ΖΗΤΗΣΕΙ ΠΡΟΤΑΣΗ ΜΟΜΦΗΣ....

  43. Costas avatar
    Costas 04/05/2011 10:06:49

    Βασικά επειδή η Ε.Ε. δεν είχε την πυγμή να προχωρήσει όλα αυτά που ήταν αναγκαία και επειδή μόνο το ΔΝΤ έχει την ικανότητα να σφίγγει τον κλοιό σε μια χώρα που ούτως ή άλλως πρέπει να προβεί σε διαρθρωτικές μεταρυθμίσεις, αυτός ήταν ο λόγος της εισόδου του ΔΝΤ. Μη λαϊκίζετε. Το ΔΝΤ έτσι κι αλλιώς συνεισφέρει μόνο κατά 10, το πολύ κατά 20% στο συνολικό δανεισμό. Αλλά ο Έλληνας, ο ψευτοπερήφανος ευθυνόφοβος, "πατριώτης" μόνο με φοβέρα πειθαρχείται. Στο μόνο που πειθαρχεί και συντάσσεται εναντίον άψογα, είναι όταν του θίγουν την αξιοπρέπεια και νιώθει να ξεφτιλίζεται. Είναι όμως αλήθεια ότι του αξίζει πραγματικά. Και αυτό επιβεβαιώνεται από την επίμονη ευθυνοφοβία και υπέρμετρο εικονικό πάντα πατριωτισμό που συνειγορούν σε ένα χαμηλό επίπεδο ανθρώπων που μόνο μία προβληματική οικονομία τους ταιριάζει.

    • MatrixRevolutionEra avatar
      MatrixRevolutionEra @ Costas 04/05/2011 14:30:51

      Ωραία ιδέα έχεις για τον εαυτό σου....Τελικά οι μισοί είναι για ψυχίατρο και για μαθήματα ορθογραφίας.....

    • Makedonas Thessalonikios avatar
      Makedonas Thessalonikios @ Costas 04/05/2011 16:46:17

      Φτάσαμε στο σημείο να μονοπωλούν τον πατριωτισμό των Ελλήνων διάφοροι
      μαγκουροφόροι εξτρεμιστικών οργανώσεων.
      Απαξίωση των ενόπλων δυνάμεων,ανάλωση του τσαμπουκά στα καφενεία και στα γήπεδα,τεμαχισμένο φιλότιμο,που χάνεται στους λαβυρίνθους του βολέματος,
      θάψιμο των θεσμών και του ήθους που διδαχθήκαμε από μικρά παιδιά,και τώρα
      τη θέση τους παίρνουν ο ωχαδελφισμός και η ασέβεια.
      Και οι νέες γενιές;
      Πως θα δικαιολογήσουμε την ατολμία μας στις νέες γενιές;
      Πως να τους εξηγήσουμε τους λόγους που μας έχουν φέρει σ'αυτό το σημείο;
      Πως να τους εξηγήσουμε ότι έχουμε και εμείς οι απλοί πολίτες μεγάλο μερίδιο
      ευθύνης στην κατάντια που έχουμε πέσει;
      Όταν έχουν μάθει να ζουν σε μία κοινωνία υπερκαταναλωτική,που τους προσφέρει μόνο υλική ευδαιμονία,πως να τους κάνουμε κατανοητό ότι όλα
      αυτά έχουν πλέον τελειώσει,διότι από τώρα κι ύστερα μόνο θα πληρώνουν,
      διότι χρωστάμε,και δε μας δανείζει κανένας πλέον.........
      Αρκετά επαναπαυτήκαμε αδέρφια,καιρός είναι να βάλουμε μπρος τις μηχανές
      και να χαράξουμε νέα πορεία.
      Τα ιστιοφόρα μας πήγαιναν όπου ήθελαν ανάλογα με τη μανία των
      ανέμων.Δεν είμασταν καλοί καραβοκύρηδες,ούτε νοικοκυραίοι,κι αυτό πληρώνουμε τώρα .
      Ας το καταλάβουμε επιτέλους,κάνοντας την αυτοκριτική μας.
      Ας ξεκινήσουμε από τις ξεχασμένες αξίες μας,και τους θεσμούς μας.

  44. Tonia G avatar
    Tonia G 04/05/2011 10:07:59

    Μετά από το χθεσινό βίντεο, σε οποιαδήποτε ελεύθερη & δημοκρατική χώρα, η Κυβέρνηση θα ήταν στον ΑΕΡΑ.
    Η ΝΔ έχει μια μόνο επιλογή πλέον. Να καταθέσει πρόταση μομφής, καθώς αποδεδειγμένα πλεόν η Κυβέρνηση (δια στόματος ΣΤΡΟΣ ΚΑΝ) εξαπάτησε οργανωμένα και συστηματικά τους πολίτες.
    Εννοείται πως από δω και πέρα (σε συνδυασμό με ΖΑΠΕΙΟ ΙΙ και αλλαγές προσώπων) η ΝΔ ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ να ζητάει εκλογές κάθε μέρα. Η Κυβέρνηση του ΓΑΠ σε οποιοδήποτε κράτος υπήρχε Συνταγματικό Δικαστήριο θα είχε ήδη τεθεί σε διαδικασία δίκης.

    • Misha avatar
      Misha @ Tonia G 04/05/2011 11:34:21

      Τόνια

      Το ερώτημα παραμένει: ΓΙΑΤΙ Η ΝΔ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΠΑΠΙΑ σε αυτό το κορυφαίο ζήτημα που λαμβάνει πλέον διαστάσεις ΕΘΝΙΚΗΣ ΜΕΙΟΔΟΣΙΑΣ;

      Και για να εξειδικευσω: Μήπως οι δεσμεύσεις της ΝΔ στα πλαισια των ευρωφασιστικών οργανισμών δεν της επιτρέπουν να λειτουργήσει φιλολαϊκά και πατριωτικά και να καταγγείλει τις μεθοδευσεις που οδηγησαν στο κατοχικό μνημόνιο αλλά και αυτό τον ίδιο τον κατάπτυστο φετφά ως αντισυνταγματικό, όπως κάνει ΜΟΝΟΣ ο Π.Καμμένος;

      Τις απαντήσεις τις έχω δωσει στον εαυτό μου, αλλά καλό είναι να αναρωτηθούμε όλοι μας ...

      • ares avatar
        ares @ Misha 04/05/2011 17:36:04

        και μια μικρή προσθήκη: ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ Τ' ΑΛΛΑ ΚΟΜΜΑΤΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΗΝ ΠΑΠΙΑ ???

  45. Sparta avatar
    Sparta 04/05/2011 10:13:56

    Αυτό το έγκλημα δεν πρέπει να περάσει ατιμώρητο….Και φυσικά δεν πρέπει να μείνει ατιμώρητο αυτό το έγκλημα απέναντι σε έναν ολόκληρο λαό. Το χρέος της ΝΔ απέναντι σε ολόκληρο τον Ελληνικό λαό είναι τεράστιο... δεν πρέπει όταν έρθει η ώρα να κάνει πίσω με πρόσχημα την ομόνοια και άλλα τέτοια , αν είχε βάλει στην γωνία όλους τους " εγκεφάλους " του χρηματιστηρίου όταν ανέλαβε το 2004, ίσως σήμερα και να μην βρισκόμασταν σε αυτή την κατάσταση.

  46. katalytikos avatar
    katalytikos 04/05/2011 10:32:44

    Τα γνωστά ΜΜΕ, γιατί δεν έχουν αναφέρει τίποτα??

  47. armagedon avatar
    armagedon 04/05/2011 10:42:01

    ΕΙΔΙΚΟ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΟ ΑΜΕΣΩΣ...ΚΑΙ ΑΠΟΝΟΜΗ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗΣ ΑΜΕΣΑ...ΧΩΡΙΣ ΕΛΕΟΣ

  48. Εύμηλος avatar
    Εύμηλος 04/05/2011 10:47:22

    Η διαρροή έχει και μια ιδιαίτερη γαλλική διάσταση και σίγουρα δεν είναι τυχαία. Ο Σαρκοζί άφησε χτες να εννοηθεί ότι θα επαναδιεκδικήσει τη γαλλική προεδρία. Οι γάλλοι σοσιαλιστές έχουν προκριματικές για ανάδειξη υποψηφίου προέδρου. Ο Στρος Καν ενδιάφερεται. Η παρασκηνιακή του ανάμειξη στην ελληνική κρίση που υπονομεύει την Ευρωζώνη, πολύ πριν την επίσημη εκδήλωσή της, μπορεί να προβληθεί κατάλληλα ως επιχείρημα εναντίον του σε όλες τις φάσεις αυτών των δύο διαδικασιών (είτε στις ενδοκομματικές είτε μετά αν περάσει στην κούρσα για την προεδρία).
    Επιπλέον να μην ξεχνάμε ότι το μεγαλύτερο μέρος του χρέους είναι σε γαλλικές τράπεζες κι ακολουθούν οι γερμανικές. Η αποτυχία του Μνημονίου δεν ενθουσιάζει σίγουρα καθόλου τον γαλλογερμανικό οικονομικό παράγοντα. Και στέλνει τα μηνύματά του...

  49. φωνη avatar
    φωνη 04/05/2011 10:47:43

    Γιατί ζούμε σε δημοκρατία. 'Επεσε σύρμα προφανώς, να το παίξουν τρελίτσα: δεν είδα, δεν άκουσα, δεν ξέρω.....Τόσο χούντα που είναι τα κανάλια, τόσος ελέυθερος λόγος που υπάρχει, φυσικό είναι να ΜΗΝ το αναφέρουν.

  50. Απορία avatar
    Απορία 04/05/2011 10:55:42

    Μετά και από αυτό ακόμα ψάχνει να δει πως θα κάνει αντιπολίτευση η ΝΔ;

  51. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 04/05/2011 11:13:06

    Όλα ήταν προσχεδιασμένα από καιρό.
    Ο ΓΑΠ απλά εκτελεί διατεταγμένη αποστολή.
    Η κατάσταση της Ελλάδας είναι σικέ.
    Η παγκόσμια κρίση τους ήρθε ως μάνα εξ ουρανού.
    Υπάρχουν σχέδια που μόλις τώρα άρχισαν να μπαίνουν σε εφαρμογή.
    Και δεν πρόκειται απλά για την οικονομική μας εξαθλίωση.
    Θα ακολουθήσουν και εθνικές συρρικνώσεις.

    • Misha avatar
      Misha @ Strange Attractor 04/05/2011 11:35:05

      Α-Κ-Ρ-Ι-Β-Ω-Σ

    • Γιώργος Μεσσηνία avatar
      Γιώργος Μεσσηνία @ Strange Attractor 04/05/2011 12:05:08

      Μα είναι ξεκάθαρο πλέον...
      Συμφωνώ 100%

      • Makedonas Thessalonikios avatar
        Makedonas Thessalonikios @ Γιώργος Μεσσηνία 04/05/2011 16:50:14

        Εύχομαι να διαψευτείτε όλοι σας!

  52. Τυχαίος Επισκέπτης avatar
    Τυχαίος Επισκέπτης 04/05/2011 11:36:24

    Tο ΠΑΣΟΚ και ο Στρώς Καν είναι ικανοί να πούν ότι ο Λαζόπουλος έβαλε τον Μητσικώστα να πει στα Γαλλικά όλα αυτά, "πατώντας" πάνω στο ανοιγόκλειμα του στόματος του Στρός Καν στο βίντεο....
    Δε ξέρετε με τι ανθρώπους έχουμε μπλέξει....
    χαχαχαχαχαχα !!

  53. K. Kapadoks avatar
    K. Kapadoks 04/05/2011 11:39:23

    Δεν θέλουμε τις συνομωσιολογίες , αλλά πώς να κρυφτεί το ποιοί ωφελούνται απ΄την εισβολή τού Δ.Ν.Τ. στην Ευρώπη ;
    Ο στόχος τής εμπλοκής τού Δ.Ν.Τ. στον "δανεισμό" προς την Ελλάδα
    δεν ήταν απλά η "αργεντινοποίηση" τής Ελλάδας . Ο κύριος στόχος
    ήταν από την αρχή (και γι' αυτό οι Ευρωπαϊκές αρχές ΔΕΝ το ήθελαν)
    να μπεί το αμερικανικό Δ.Ν.Τ. στην Ευρωζώνη και να αποκτήσει πάτημα
    (έμμεσα) το δολλάριο στον χώρο που το απειλεί . Ο πόλεμος είναι ανάμεσα στο ευρώ (που είναι ΚΑΙ η καίρια σημειολογική αναφορά στην ενοποιούμενη Ευρώπη) και το δολλάριο . Όχι τις Η.Π.Α. απλώς , αλλά το δολλάριο , με ό,τι και αν σημαίνει αυτό .
    Πρόκειται για την μεγαλύτερη και πιό οργανωμένη επίθεση τού δολλαρίου κατά τής Ευρώπης , με στόχο να μην αναδειχθεί αυτή αυτοδύναμο πολιτικό ανάστημα ανάλογο τού μεγέθους και των δυνατοτήτων της . Επιδίωξη είναι η μονοκρατορία τού δολλαρίου με τον μανδύα τής "παγκοσμιοποίησης" . Μετά την κατάρρευση τής Ε.Σ.Σ.Δ. το ενδεχόμενο γιγάντωσης τής Ευρώπης ως παγκόσμιας πολιτικής δύναμης με επιρροή ανεξέλεγκτη , ήταν ο μέγας εφιάλτης τού δολλαρίου και τού φορέα του (των Η.Π.Α.) . Η δημιουργία τής ευρωζώνης έφερε το ενδεχόμενο αυτό ακόμα κοντύτερα . Στόχος ήταν και παραμένει η αποδιοργάνωση τής ευρωζώνης .
    Καλύτερος τρόπος για τα σχέδια αυτά η εισβολή μέσω μιάς χώρας τής ευρωζώνης .
    Επιλέχτηκε η Ελλάδα λόγω τού Jeffry Papandrew's , που είχε δώσει και άλλα δείγματα σωστού υπαλλήλου στο παρελθόν , όταν τού ανέθετα αποστολές οι Η.Π.Α. (βλ. π.χ. αντί άλλων Ν. Μπογιόπουλος στον ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΗ 11 Μάρτ. 2010 , για τις αποστολές που εκτελούσε κατ' εντολή Ολμπράιτ και Στρ.Τάλμποτ στα late nineties) .
    Επιλέχτηκε η Ελλάδα χωρίς ενδοιασμούς για την εξαθλίωση τού λαού της . Με τις γνωστές γκαιμπελικές μεθόδους παρουσιάστηκε η εισβολή αυτή ως λύση , αλλά και ως ηθική υποχρέωση τής Ελλάδας που νωρίτερα “εξαπατούσε” τούς πιστωτές της και τώρα ωφείλει να πληρώσει . Οι τραπεζίτες να κερδίσουν τα δικά τους (όχι απλά να μην χάσουν , όπως λέγεται , αλλά να κερδίσουν και άλλα από την μπίζνα) και το δολλάρια να μαγαρίσει επι τέλους την ευρωζώνη .
    Και εμείς ; ποιός νοιάζεται ; αφού φαίνεται ότι έχει εκλεγεί “λαοπρόβλητος” τάχα ο υπάλληλος των States !!!!
    Ποιός έχει αναστολές και ενδοιασμούς για την διάλυση τής Ελληνικής οικονομίας , για την εξαθλίωση τού λαού ;

    • Misha avatar
      Misha @ K. Kapadoks 04/05/2011 14:06:26

      Καππαδόκη,
      Χριστός Αανέστη, χρόνια πολλά!

      Στο αμερικάνικο ΔΝΤ είναι επικεφαλής ο υποψηφιος για τη γαλλική προεδρία, φεντεραλιστής και σοσιαλιστης (πάνω απ΄όλα) σύντροφος Στρος Καν...
      Ειναι κι ο Τρισέ κι ο Άκερμαν κλπ , γι αυτό δεν βλέπω πολεμο, μάλλον για θεατρο ορνέων πρόκειται

      • K. Kapadoks avatar
        K. Kapadoks @ Misha 04/05/2011 16:40:37

        Αληθώς Ανέστη Misha και επίσης χρόνια πολλά .
        Η αλήθεια είναι πως το κυριώτερο πρόβλημα τής ευρώπης
        είναι ότι ΔΕΝ είναι πιά ευρωπαϊκή . Έπαψε να πιστεύει
        (εδώ και πολύ καιρό) στις αξίες της και στον εαυτό της και κατάντησε
        να άγεται και να φέρεται από τα όρνια τής απληστίας και τής
        πλεονεξίας .
        Απλά μερικοί νοσταλγούμε ακόμα το Ευρωπαϊκό όραμα , αυτό που
        μπορούσε (μπορεί ακόμα ;) να γίνει η Ευρώπη , αυτό που αξίζουν , αυτό που δικαιούνται να γίνουν τα παιδιά της . Ματαιοπονία ;
        Ίσως , αλλά έστω και αν δεν αγνοούμε το πρόβλημα ,
        άσε να ελπίζουμε (ουσιαστικά) στο θαύμα .
        Κινούντες , εννοείται και "χείρας και πόδες" . Όσο μάς παίρνει....
        Ευχές και πάλι,
        καλό απόγεμα .

  54. nick avatar
    nick 04/05/2011 11:42:57

    Μη περιμένει κανείς να πουν τίποτα γι’ αυτό το βίντεο τα κανάλια της διαπλοκής. Αυτά θα στηρίξουν ΠΑΣΟΚ και μνημόνιο μέχρι τέλους.
    Αυτό το βίντεο δεν απλά αιτία πτώσης της κυβέρνησης (αν είμαστε σοβαρή χώρα), είναι η απόδειξη ότι οι άνθρωποι που μας κυβερνάνε διέπραξαν εσχάτη προδοσία (και δεν το αρνούνται κιόλας, κανείς τους δε διέψευσε τον Στρος-Καν).
    Η ΝΔ πρέπει να αναδείξει το θέμα.

  55. Αγαμέμνωνας avatar
    Αγαμέμνωνας 04/05/2011 12:14:24

    Factorx: αυτό που κάνεις λέγεται κακόβουλο spaming. Θες να σταματήσεις ή να πάρω μέτρα;

    • Αγαμέμνωνας avatar
      Αγαμέμνωνας @ Αγαμέμνωνας 04/05/2011 12:31:34

      Έχω δικαίωμα να σας κάνω κριτική;

  56. Thrax avatar
    Thrax 04/05/2011 12:18:29

    Εδώ που μας έφεραν, Δεν υπάρχει καλύτερη ευκαιρία για την αναδιανομή του πλούτου στους πολλούς, από το αναγκαστικό κούρεμα τουλάχιστον κατά 50% των κερδοσκόπων ομολογιούχων!

    Ιδίως εάν αυτό γίνει σε όλα τα κράτη μέλη της ευρωζώνης που έχουν πρόβλημα, "Γουρούνια" και μη, προκειμένου να μην υπάρχει καμιά επίπτωση σε κανένα ευρωπαϊκό λαό μεμονωμένα..

    Να φτιαχθεί ένα ευρωομόλογο που θα αγοράσει με αξία 50% όλα τα ομόλογα των περιφερειακών ευρωπαϊκών κρατών.

    Σε διαφορετική περίπτωση που ΔΕΝ υπάρχει κούρεμα, όλα αυτά τα τοκογλυφικά υπερκέρδη που δημιουργήθηκαν τα προηγούμενα χρόνια από τους λίγους αυτούς απατεώνες, εις βάρος της πραγματικής οικονομίας, θα παγιωθούν και θα πληρωθούν με νέες θυσίες έως το τελευταίο cent από τους ευρωπαϊκούς λαούς..

  57. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 04/05/2011 12:38:39

    Επανερχομαι....
    ειναι η στιγμη της "επαναστασης". ο καθενας απο το μετεριζι του ΤΩΡΑ.
    Δεν εχουμε χρονο. Ειμαστε σε πολεμο με τα γερακια και τοςυ Πρασινους Υπογειους Δρομους.
    Οτι ειπα χτες ισχυει στο ακεραιο. Ειναι επικινδυνοι. Μας χρεωσαν με σκοπο και στοχο το ΔΝΤ... δηλωσεις, κολπα, μυστικες - φιλικες συνατησεις ΓΑΠ-Καν κλπ...
    Να μην μπορουμε να βγουμε αγορες!!! με 130μβ μπηκε και σε 6 μηνες πηγε Τεχνιτα στις 600 και σημερα ειναι 1000μβ. Ολα με σχεδιο...

    Εμπρος να τους φυγουμε το συντομοτερο.

    ΠΠ

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 04/05/2011 12:46:04

      Δεν πρεπει να βορυμε ΟΛΟΚΛΗΡΗ τη ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ Στρος Καν στο Καναλ+ ?????

      Που ειναι??? κ Λαζοπουλε εχετε Εθνικη Ευθυνη να την παραδωσετε στο Λαο !!!!

      Σας εγκαλω φιλικα ως Ελληνα. Δωστε τη στη Δημοσιοτητα Ολοκληρη ΤΩΡΑ.

      ΠΠ

  58. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 04/05/2011 12:41:59

    Εγραφα παλι τιην προηγουμενη εβδομαδαμ για το Ομολογο Διασπορας.

    *Η έκδοση του ομολόγου διασποράς βρίσκεται σε τελική ευθεία και συνολικά εκτιμάται σε 3 δισ. δολάρια. Θα σπάσει σε τρία μέρη, στην αγορά των ΗΠΑ, στον Καναδά και την Αυστραλία. Στην παρούσα φάση παρέχονται οικονομικά στοιχεία για την ελληνική οικονομία στην αμερικανική επιτροπή κεφαλαιαγοράς ώστε να δοθεί η τελική έγκριση για την έκδοση του ομολόγου στις ΗΠΑ.

    Που ειναι το Ενημερωτικο Φυλλαδιο?? Ποιος μπορει να το βρει?? ΝΑ γλιτωσουμε τους ΣυνΕλληνες απο την κλοπλη!!!!! Θα τα φαει ΥΠΟΓΕΙΑ τα λεφτα το ΓΑΠ και ο φιλος του ο Στρος Καν... ψαξτε... ξαχνω κ εγω να το βρω....
    να δω τι θα "πουλησουν" Εθνικα και Περηφανα στους ΣυνΕλληνες ....

    Εκει στη ΝΔ με ακουνε απο λαστ γουικ?? το λεω και σημερα μετα απο επισημη ανακοινωση των Πρασινων ΥΠΟΓΕΙΩΝ Διαδρομων... Μην τους αφησετε σε χλωρο κλαρι. Αρκετη καταστροφη εχουν φερει.

    ΠΠ

  59. Σωτήριος Κομνηνός avatar
    Σωτήριος Κομνηνός 04/05/2011 12:44:14

    Και από τη ΝΔ όμως, όπως και από τα άλλα κόμματα καμία αντίδραση από την αποκάλυψη. Εγώ θα περίμενα τώρα να μην προλαβαίνουν στο ΠΑΣΟΚ από τις δηλώσεις των άλλων κομμάτων. Άκρα του τάφου σιωπή!! Οι κ. βολευτές κοιμούνται, καιρός μουντός γαρ σήμερα.

  60. γιωργος avatar
    γιωργος 04/05/2011 13:19:30

    ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ!ΣΕ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΣΟΒΑΡΗ ΧΩΡΑ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΙΧΑΝ ΠΑΡΑΙΤΗΘΕΙ ΤΩΡΑ Η' Η ΑΝΤΙΠΟΛΙΤΕΥΣΗ ΝΑ ΖΗΤΟΥΣΕ ΠΑΡΑΙΤΗΣΗ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΛΟΥΣΕ ΤΟΝ ΛΑΟ ΣΕ ΚΙΝΗΤΟΠΟΙΗΣΗ.
    ΑΠΑΙΤΩ ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΑΠΟ ΤΗ ΝΔ ΝΑ ΖΗΤΗΣΕΙ ΠΑΡΑΙΤΗΣΗ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΠΡΟΤΑΗ ΜΟΜΦΗΣ.
    ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ!

    • Greece Pleading avatar
      Greece Pleading @ γιωργος 04/05/2011 14:08:54

      Τι προταση μομφης θα κανει η ΝΔ μωρε...
      Σοβαρευτειτε. Η ΝΔ ειναι πλεον "αλλο" κομμα. Πολιτισμενο.. Ησυχο...δεν κάνει τέτοια. Τι είμαστε εδω, Ταλιμπάν? LOL

  61. eydoxos avatar
    eydoxos 04/05/2011 13:20:06

    Σχετικότατο!
    Ο κύριος Μεϊμαράκης είναι άγριο νιάτο. Βέβαια όταν μιλάει στα δελτία ειδήσεων -και κυρίως αν υπάρχει και κυρία παρούσα- μεταμορφώνεται σε γαλίφικο πλασματάκι, σε γλυκούλη. Κάνει ματάκια, χαζούλικα χαμόγελα, γούτσου γούτσου γκριμάτσες, χαμογελάκια υποκριτικά. Αλλά άλλο τα κανάλια κι άλλο η Βουλή βέβαια. Μαντεύω ποιο απ' τα δύο σέβεται περισσότερο.

  62. Misha avatar
    Misha 04/05/2011 13:20:51

    Έχει η πατρίδα "Seals" να κάνουν αυτό που πρέπει;

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ Misha 04/05/2011 13:59:42

      Έχει SEALs, τους ΟΥΚάδες και αφήνει να τους σέρνει σε δίκη το παρατηρητήριο του σόρος γιατί φώναζαν τα συνθήματα που φωνάζουν κατά τις εκπαιδεύσεις.

      • Misha avatar
        Misha @ αλλενάκι 04/05/2011 14:56:26

        Έχει, και φυλάνε το κανό... :(

    • Greece Pleading avatar
      Greece Pleading @ Misha 04/05/2011 14:06:47

      ΦΩΚΙΕΣ?
      Η Ελλάδα έχει μπόλικες.
      Ειναι στη Βουλή και παχαίνουν με τα μιστά που τους πλερώνουμε.
      10 στρέμματα κωλ... ο καθένας τους.

  63. γιωργος avatar
    γιωργος 04/05/2011 13:22:50

    ΚΑΙ ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΩ ΕΙΔΙΚΟ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΟ ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΕΣΧΑΤΗ ΠΡΟΔΟΣΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΜΟΓΙΑ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ!

  64. Παναγος avatar
    Παναγος 04/05/2011 13:31:25

    Τι "χρεια αλλων μαρτυρων εχουμε"??

    Νομιζω αυτο συνιστα εγκλημα εσχατης προδοσιας.
    Και απ οτι τουλαχιστον ξερω εγω ,το "εγκλημα εσχατης προδοσιας" ,ΜΟΝΟΝ μια ποινη επιδεχεται ..
    Η ποινη για εγκλημα εσχατης προδοσιας ειναι ο θανατος.

    Τελεια και παυλα.

  65. Delta Lamda avatar
    Delta Lamda 04/05/2011 13:32:16

    ΒΡΕ ΑΥΤΗ Η ΕΙΣΑΓΓΕΛΕΑΣ, ΕΛΕΝΗ ΡΑΙΚΟΥ ΤΗΝ ΛΕΝΕ ΚΑΙ Η ΠΡΟΚΑΤΑΡΚΤΙΚΗ ΕΞΕΤΑΣΗ ΠΟΥ ΕΙΧΕ "ΔΙΑΤΑΞΕΙ" ΕΔΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΧΡΌΝΟ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΥΠΟΤΙΜΗΤΙΚΗ ΚΕΡΔΟΣΚΟΠΙΑ ΣΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΟΜΟΛΟΓΑ ΜΕ ΤΟ ΠΕΡΙΒΟΗΤΟ Τ-3 ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ Τ-10, ΕΧΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙ ΤΙΠΟΤΑ? ΑΚΟΥΣΕ ΚΑΝΕΙΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΑΥΤΟ? ΜΑΛΛΟΝ ΚΑΝΕΙΣ.

    ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΞΕΤΥΛΙΓΕΤΑΙ ΤΟ ΚΟΥΒΑΡΙ ΘΑ ΤΑ ΜΑΘΟΥΜΕ ΟΛΑ...

    ΠΡΙΝ ΤΑ ΜΑΘΟΥΜΕ ΟΜΩΣ ΜΕ ΤΟ ΣΤΑΓΟΝΟΜΕΤΡΟ ΑΠΟ ΤΑ ΛΙΓΑ ΑΚΟΜΑ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ ΜΜΕ, ΜΗΠΩΣ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ Η ΚΑ ΡΑΙΚΟΥ ΑΝΤΙ ΝΑ ΤΡΕΧΕΙ ΝΑ ΔΙΑΤΑΖΕΙ ΑΥΘΗΜΕΡΟΝ ΝΕΕΣ ΠΡΟΚΑΤΑΡΚΤΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΡΑΚΙΝΤΖΗ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΓΕΝΟΠ-ΔΕΗ, ΝΑ ΑΚΟΥΣΟΥΜΕ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΩΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΩΝ ?

  66. Greece Pleading avatar
    Greece Pleading 04/05/2011 14:02:56

    Ωραια, απο φιάσκο Μπιν Λάντεν γυρίσαμε το κανάλι αφου παραπονιούνται τα Αμερικανά, κι επειδή αλλού παίζει Μεϊμαρακης ΛΑΟΣ και γαργάρες, ας βάλουμε τώρα Λάκη. Πάντα ο Λάκης "έτοιμος" να σώσει τη κατάσταση.
    Αλλά απορώ βρε παιδιά! Ούτε αυτή τη παγιδα τη μυριζεστε?
    Ποιανού τη κατάσταση σώζει ο Λάκης στ'αλήθεια? Της ΝΔ ή του ΠΑΣΟΚ?

    Ποιό ειναι το πιο μεγάλο όπλο της ΝΔ εναντίων του ΠΑΣΟΚ< αν η ΝΔ είχε @@ να το χρησιμοποιήσει? Οτι ο ΓΑΠ έστησε τη κρίση για να φέρει ΔΝΤ.
    Τώρα φαίνεται τον συμβούλεψαν να βάκει το Λάκη του (τσου ρε Λάκη) να το διαρεύσει, και μετά τι λέτε εσείς να απαντήσει ο κος ΓΑΠ?

    Θα βγει με μια Σημιτη-κή δήλωση του στυλ "ε, μα τι θελατε να κανουμε αφου..." και μετά το μπαλάκι θα πάει πάλι στη ΝΔ, ΟΥΕ κι αλλίμονο τότε αν βγούν πάλι οι Λάκηδες (τσου ρε Λακη) και ρωτήσουν τοτε τη ΝΔ...και η ΝΔ τι θα πεί? Θα περιμένει πάλι το ΚΚβ' να μιλήσει?
    Καληνύχτα!

    Ετσι θα παμε ρε παιδια? γαϊτανάκι?
    Ο μιστούλης όμως των βουλευτάδων πέφτει κανονικά. Ο κοσμάκης πιενάει όμως..κατα τα 'άλλα να χαμε να λεγαμε, οτι εχουμε αντιπολιτευση.

    • Παναγος avatar
      Παναγος @ Greece Pleading 04/05/2011 14:08:42

      Το προβλημα της Ν.Δ ειναι η ..ευγενεια. Φοβαται ! Γενικως και αοριστως.
      Μην την κατηγορησει το πασοκ οτι δεν εχει..ηθος!
      Φοβαται μην την κατηγορησουν οι ψηφοφοροι της οτι ..παρεκτρεπεται..
      Φοβαται...... φοβαται ..... Και εν τω μεταξυ η συμμορια πασοκ αλωνιζει..

      Το ασχημο ειναι οτι ενω ΤΟ ΞΕΡΕΙ οτι απεναντι της εχει κοσμο που δεν δισταζει μπροστα σε τιποτα ,αυτη τους ..χαιδευει!!
      Ημαρτον.

      • Greece Pleading avatar
        Greece Pleading @ Παναγος 04/05/2011 14:38:54

        Η συμβαινει το εξης:

        Η ΝΔ ΔΕΝ θελει να κανει ουσιαστικη αντιπολιτευση, ή πιστευει οτι αυτο το καιρό είναι επικίνδυνο για την ίδια αν κάνει. θελει απλα να φτασουν τα ποσοστά στα μέτρα της και μετα θα δει. Δεν θελει να δωσει ουσια, γιατι εφοσων η ουσια ειναι βγουμε απο το τελμα και η ΝΔ οπως και το ΠΑΣΟΚ δεν θελει να αλλαξει τα προσωπα και τη νοοτροπια που μας εφερε ως εδω σαν λαο. Αυτο κρυβεται πισω απο την "ευγενεια" που λες.
        Δεν πρεπει ομως αυτη η ΝΔ να σκεφτει την ξεφτυλα που τρωει απ τους λακηδες? Δεν πρεπει να λυπηθει τον ψηφοφορο της? Οι λακηδες τα κανουν κατα παραγγελια ΠΑΣΟΚ, ας μην απορει ο κοσμος. Γελοιοποιούν τη ΝΔ δείχνωντας οτι ακομη και οι λακηδες (με ολη τη σημασια της λεξης σαν υπονουμενο οπως την κατανοουν στην Αθηνα) εκει που φτασαμε μπορούν να κάνουν πιο αληθινη αντιπολιτευση απο αυτην. Καθολου τυχαιο που γινεται αυτο τον ιδιο καιρο που τα ΜΜΕ αφηνουν να φανει οτι η διαφορα ειναι στη μοναδα μεταξυ των 2 κομματων.

        • Greece Pleading avatar
          Greece Pleading @ Greece Pleading 04/05/2011 14:41:12

          Ενα λακη δηλαδη μονο χρειαζεται το ΠΑΣΟΚ, αντε κι εναν Μεϊμαρακη για να στειλει τη μπαλα στο Στρατοπεδο της ΝΔ για να φαγωθουν εκει μεταξυ τους και το ΠΑΣΟΚ να παει να κανει διακοπες υσηχο.
          Ραντεβου το Σεπτεμβρη?

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Παναγος 04/05/2011 14:40:08

        Με ευγενειες εισαι παντα ΠΑΓΚΟ !!!... μια ζωη τα ιδια !!!
        Ευγενεια οταν το ΓΑΠ σου εχει παρδωσει τη Χωρα που θες να Κυβερνησεις στο ΔΝΤ ΥΠΟΓΕΙΩΣ !!!
        Ευγενεια στο να μη μπει ο Τσουκρατος φυλακη !!

        Νεα Ευγενικη Δημοκρατια?

        ΠΠ

  67. AUD avatar
    AUD 04/05/2011 14:16:09

    ακόμη και οι ποιο αφελείς ΠΑΤΣΟΚΟΙ πρέπει να δράσουν ΤΩΡΑ...

    αυτό είναι προδοσία..

    θα συμφωνήσω σε νοικοκύρεμα των δαπανών και με εξωτερική βοήθεια και με πολιτική συναίνεση όλων..

    ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΑΥΤΟ.... αίσχος... ΑΙαιαιαιαιΣΧΟΣ!!!!

    • Greece Pleading avatar
      Greece Pleading @ AUD 04/05/2011 14:45:59

      ενα αλλο καλο θεμα ειναι τι στο ΔΙΑ... κανουν κι εκεινα τα ΠΡΟΒΑΤΑ οι ψηφοφοροι του ΠΑΣΟΚ. Δεν φριττουν?

  68. vonchristoforakos avatar
    vonchristoforakos 04/05/2011 14:22:21

    Και όπως αποδεικνύεται για μια ακόμη φορά ατράνταχτα, οι Ρώσοι γνώριζαν πολύ καλά τι τρέχει με το Ελλαδιστάν

    Σύσταση Μεντβέντεφ να καταφύγει η Ελλάδα στο ΔΝΤ
    Από factorx στις 16/02/2010

    Ο πρόεδρος της Ρωσίας Ντμίτρι Μεντβέντεφ δήλωσε ότι είπε στον έλληνα πρωθυπουργό Γιώργο Παπανδρέου να απευθυνθεί για βοήθεια στο Διεθνές Νομισματικό Ταμείο και την Παγκόσμια Τράπεζα.

    “Συναντήθηκα μόλις με τον έλληνα πρωθυπουργό και του συνέστησα να απευθυνθεί στο ΔΝΤ και στην Παγκόσμια Τράπεζα για να λύσει τα προβλήματα του ελληνικού κράτους”, είπε ο Μεντβέντεφ κατά την έναρξη μιας συνάντησης με τον πρόεδρο της Παγκόσμιας Τράπεζας Ρόμπερτ Ζέλικ. Ο Ζέλικ απάντησε: “Ποτέ δεν ξέρεις ποιός πρόκειται να ζητήσει βοήθεια”.

    • Παναγος avatar
      Παναγος @ vonchristoforakos 04/05/2011 14:27:22

      Η συμμορια πασοκ το διεψευσε ομως αυτο.
      Και ουτε τα ελληνικα ΜΜΕξαπατησης δωσαν και καμμια ..σημασια.
      Περασε στα ..μαλακα.

      Ποιος ξερει μπορει αυτο το νουμερο να πηγε να ζητησει δανεικα απο την Ρωσσια ,του ειπαν να τους πει για τον .."αγωγο"!! αλλα αυτοι καταλαβαν περι τινος προκειται και αμα θυμασαι τη φωτογραφια πουτιν-γαπα , ο πουτιν το κοιταζε οπως κοιταζει κανεις κανενα "ουφο"...

    • Misha avatar
      Misha @ vonchristoforakos 04/05/2011 15:04:52

      Πήγε στο Μόσκοβο και είπε τις αμερικανοπαπαριές του για τον αγωγό Μπουργκάς Αλεξ/πολη, κι ο Μεντβέντεφ τον έστειλε εκεί που ήδη είχε πάει , δλδ στο διάβολο -ΔΝΤ

  69. thespieys avatar
    thespieys 04/05/2011 14:24:03

    Ένοχος εσχάτης προδοσίας.

  70. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 04/05/2011 14:33:22

    H γνώμη μου είναι ότι το ίδιο το καθεστώς έβαλε το πιόνι τους να "κάψει" το χαρτί αυτό μέσα από το τσαντίρι εθνοαποδόμησης και λαθρομεταναστολαγνείας.

    Άλλωστε θα μπορούσε να μείνει για πολύ αφανές το βίντεο, κάποιος θα το ανακάλυπτε.

    Αλλοίμονο αν περιμένει ο Ελληνικός λαός την αλήθεια από ραδιοπερσόνες και τηλεπερσόνες.

    Αλλοιμονο σε όποιον έχει εμπιστοσύνη στα κίνητρα του οποιουδήποτε εκπομπάρχη και καναλάρχη.

    • Greece Pleading avatar
      Greece Pleading @ αλλενάκι 04/05/2011 14:52:24

      Την τηλεπερσονα αυτη ισα που τη κοβω να βαζει καποτε και για δημαρχος. Αμε! Αφου ειναι χωμενη τοσο καιρο στο πολιτικο σχολιασμο, σιγουρα το παει το γραμμα και για καποιου ειδους αξιωμα.. Αυτο που σκεφτηκα ειναι οτι μαζι με το μπεκρη μεζε, ....το δικο μας θα κανουν καλο ντουετο κλοουν. Λεω αν γινει κλαι δουμε και το λακη αυτοδιοικητικο να τους βγαλουμε μετα στη Ευρωπη για περιοδεια να διαφημισουν το τουρισμο μας. Τα πουρδ... που θελει να μας φτιαξει ο ενας και το πολυπολυτισμο που θελει να μας διδαξει ο αλλος. :)

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ Greece Pleading 04/05/2011 15:02:24

        Είναι να τον έχεις στο αίμα σου... :)

        Τον "πολυπολιτισμό" λέω...

      • Παναγος avatar
        Παναγος @ Greece Pleading 04/05/2011 15:03:43

        Αδελφε μια "παρεμβολη":
        Ποιος ειναι ο "δικος μας μπεκρης-μεζε"??

        Πολλες φορες θελω λεξικο να καταλαβω τι λες...

        • αλλενάκι avatar
          αλλενάκι @ Παναγος 04/05/2011 15:04:57

          ο μεθούας του Βορρά...

          • Παναγος avatar
            Παναγος @ αλλενάκι 04/05/2011 15:29:36

            Α! αυτος. Κατι πηρε το αυτι μου οτι επεσε γραμμη να τον ψηφισουν και ψηφοφοροι της Ν.Δ για να μην βγει ο Γκιουλεκας. Ημαρτον! Και τελικα δεν ξερω αν ειναι αληθεια αλλα "καπνος χωρις φωτια δεν βγαινει".

            Ο ..πολυπολιτισμικος ποιος ειναι??
            Αυτο το νουμερο με το απολυτηριο τρελλου "λακης" η το "καμινι" της Αθηνας?

  71. ΛΕΩΝ avatar
    ΛΕΩΝ 04/05/2011 14:43:28

    Βάλτε καπάκι και τη συνέντευξη του jeffry στον Κούλογλου πριν τις εκλογές που έλεγε τι πάθαν όσες χωρες μπήκαν στον ΔΝΤ...Όχι για κανένα άλλο λόγο αλλα για να δει ο κόσμος τον μεγαλύτερο ΨΕΥΤΗ πρωθυπουργό στην ισοτία της μεταπολιτευτικής Ελλάδας (μετά τον πατέρα του βέβαια)....

    • leonidas avatar
      leonidas @ ΛΕΩΝ 04/05/2011 17:40:34

      ποιος θα καταλαβει?οι ψηφοφοροι του χουντοπασοκ χωριζονται σε δυο στρατοπεδα,του θεσηθηρα και του ηλιθιου και ξερω και πολλους απο δαυτους,βιβλιο θα γραψω με τις μπουρδες που λενε για να δικαιολογισουν τον ΓΑΠ και την ομαδουλα των συμβουλων του

  72. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 04/05/2011 14:48:38

    διόρθωση: άλλωστε ΔΕΝ θα μπορούσε να μείνει για πολύ αφανές το βίντεο.

    Χρειάζεται ένας γελωτοποιός αμφίβολων προθέσεων [με αποκρουστική αισθητική και ποιότητα λόγου κατά τη δική μου γνώμη] και τουλάχιστον υποκείμενος στο νόμο της τηλεθέασης, για να επικυρώσει το καταστρεπτικό αποτέλεσμα της υπαγωγής της χώρας σε καθεστώς ξένης επιτήρησης ένα χρόνο μετά;

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ αλλενάκι 04/05/2011 15:15:10

      εκανε και προλογο χτες....
      " μου στελνουν πολλα βιντεο.. εγω δεν ειμαι δημοσιογραφος !!! "...αλλα... παρτε!" χαχαχαχαχααααααααααααααα
      ο #1 opion leader Δυστυχως !!!!.... το πιανεις τωρα???

      ΠΠ

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 04/05/2011 15:22:23

        δεν το βλέπω... το κακέκτυπο αυτό του Αριστοφάνη...

        μου προκαλεί ναυτία...

        δεν αντέχεται η γλοιώδης και συνεχής βωμολοχία ...

        eschatology... είναι αντικείμενο της ψυχιατρικής...

        • αλλενάκι avatar
          αλλενάκι @ αλλενάκι 04/05/2011 15:23:56

          δεν αντέχονται ούτε και τα συνεχή ΚΟΥΝΗΜΑΤΑ...

          είναι καιρός νομίζω να λάβει τέλος η ιδιότυπη αυτή τηλεοπτική αισθητική ΔΙΚΤΑΤΟΡΙΑ

          • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
            ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ αλλενάκι 04/05/2011 15:26:02

            Δεν ειναισ το χερι μας... αλλα ας τον καλεσει ενας εισαγγελεας να τον ρωτησει ποιος του εστειλε το βιντεο ποσο καιρο το εχει στην κατοχη του ΚΑΙ εαν εχει ολοκληρη τη συνεντευξη !!!
            τι θελει?? εξωδικο?? να το κανουμε !!

            ΠΠ

  73. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 04/05/2011 15:03:53

    Προφήτης είπε:
    04/05/2011 στις 1:00 pm

    Δεν είναι καλό δείγμα η ΝΔ να ΕΠΕΤΑΙ του Λάκη.
    __________________________________________________________

    ...

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ αλλενάκι 04/05/2011 15:13:30

      1. δεν γνωριζουμε ποιος ειναι ο αποστολεας του βιντεο στον Λαζοπουλο !
      2. δεν γνωριζουμε σε ππιον αλλον το εχει στειλει !!.......

      Εκει που ψαχνουμε την Σιτι για την εσωτερικη αλληλογραφια... ΝΑ ΨΑΞΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΟ ΒΙΝΤΕΟ.. παραληπτες και διακινητες !!! ΠΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΕΙΝΑΙ???

      Μιλαμε για Εθνικη Προδοσια με ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ! και οχι με ενδειξεις που φωμαζουμε 1.5 χρονο τωρα !!

      ΠΠ

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 04/05/2011 15:18:23

        ...διαβάζω ότι ενισχύεται η υποψηφιότητα του Κενάν Ντερβίς για το ΔΝΤ...

        • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
          ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ αλλενάκι 04/05/2011 15:24:17

          Οποιος εχει ολοκληρη στην συνεντευξη να τη δωσει στη δημοσιοτητα !!! ΤΩΡΑ !!! δεν τη βρισκω πουθενα....

          ΠΠ

  74. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 04/05/2011 15:23:23

    Δηλωσεις Σρεκ....
    h__p://www.youtube.com/watch?v=-VyIBeyC_HQ&feature=player_embedded

    ΠΠ

  75. ThW avatar
    ThW 04/05/2011 15:29:47

    Πεταλωτης : "ολα εγιναν στο φως"
    Μας τυφλωσε ......

  76. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 04/05/2011 15:35:32

    Που ειναι η Αμεση Δημοκρατια??? ΠΟΥ???

    Ανευθυνοι ολοι !! μα ολοι !!

    ΠΠ

    • ThW avatar
      ThW @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 04/05/2011 15:46:54

      που την θυμηθηκες την Δημοκρατια? Και Αμεση κιολας!!!!! Τωωωωρα , last year!!!!
      Ελλαδα ο παραδεισος των ψευτων , κλεφτων , λαμογιων, τεμπεληδων.

  77. σερτης avatar
    σερτης 04/05/2011 15:44:04

    Η ΕΚΔΙΚΗΣΗ ΤΟΥ ΓΕΡΜΑΝΟΥ

  78. jkr avatar
    jkr 04/05/2011 15:50:29

    1ον: το περιεχόμενο της δήλωσης αυτής είχε διαρρεύσει εδώ και καιρό, απλώς δεν είχε αναπαραχθεί
    2ον: ο Λαζόπουλος είναι απλώς ένας ηθοποιός και ένας παραγωγός εκπομπών; τι πιστεύετε;

    • σερτης avatar
      σερτης @ jkr 04/05/2011 16:34:04

      τώρα το βλέπεις ολοκάθαρα
      επίσης ο λαζόπουλος δεν παύει να είναι πολίτης που έχει τηλεοπτικό χρόνο στη διάθεσή του και άρα έχει το δικαίωμα να πεί ό,τι θέλει.

      • jkr avatar
        jkr @ σερτης 04/05/2011 16:40:22

        δεν εννοούσα αυτό

  79. ThW avatar
    ThW 04/05/2011 15:55:58

    Δεν με ενδιαφερει ποιος το εβγαλε και γιατι. Σημαντικο ειναι οτι ΒΓΗΚΕ.
    και???????? τι κανουμε λοιπον για ενα τοσο σημαντικο γεγονος?????
    Στο χαντακι και αυτο....

  80. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 04/05/2011 16:01:18

    O. EΛΥΤΗΣ

    Η ΑΥΛΗ ΤΩΝ ΠΡΟΒΑΤΩΝ

    Είπεν ο λαός μου: το δίκαιο που μου δίδαξαν έπραξα και ιδού ΑΙΩΝΕΣ ΑΠΟΚΑΜΑ ν’ απαντέχω γυμνός
    έξω από την κλειστή θύρα της αυλής των προβάτων.
    Γνώριζε τη φωνή μου το ποίμνιο και στην κάθε σφυριγματιά μου αναπηδούσε και βέλαζε.
    Άλλοι όμως, και πολλές φορές Ο ΙΔΙΟΙ ΑΥΤΟΙ που ΠΑΙΝΕΥΑΝΕ την ΚΑΡΤΕΡΙΑ ΜΟΥ,
    από δέντρα και μάντρες πηδώντας, ΕΠΑΤΟΥΣΑΝΕ ΠΡΩΤΟΙ
    το πόδι αυτοί μες στη μέση της αυλής των προβάτων. Και ιδού ΠΑΝΤΑ ΓΥΜΝΟΣ εγώ
    και χωρίς ποίμνιο κανένα, στέναξεν ο λαός μου.
    Και στα δόντια του ΓΥΑΛΙΣΕΝ Η ΑΡΧΑΙΑ ΠΕΙΝΑ, και η ψυχή του ΕΤΡΙΞΕ πάνω στην πίκρα της καθώς που τρίζει επάνω στο χαλίκι το άρβυλο του απελπισμένου.

    Τότες ΑΥΤΟΙ που ΚΑΤΕΧΟΥΝΕ τα πολλά, ν’ ακούσουνε τέτοιο τρίξιμο, ΤΡΟΜΑΞΑΝ.
    Επειδή το ΚΑΘΕ σημάδι καταλεπτώς ΓΝΩΡΙΖΟΥΝΕ και συχνά,
    ΜΙΛΙΑ ΜΑΚΡΙΑ ΔΙΑΒΑΖΟΥΝΕ ΣΤΟ ΣΥΜΦΕΡΟΝ ΤΟΥΣ.
    Παρευθύς λοιπόν ΤΑ ΠΕΔΙΛΑ Τ’ ΑΠΑΤΗΛΑ ΠΟΔΕΘΗΚΑΝ.
    Και μισοί πιάνοντας τους άλλους μισούς, από το να και τ’ άλλο μέρος τραβούσανε,
    τέτοια λόγια λέγοντας: άξια και καλά τα έργα σας,
    και ορίστε αυτή που βλέπετε η θύρα η κλειστή της αυλής των προβάτων.
    Ασηκώστε το χέρι και ΜΑΖΙ ΣΑΣ ΕΜΕΙΣ, και ΦΡΟΝΤΙΔΑ ΔΙΚΗ ΜΑΣ η φωτιά και το σίδερο.
    Σπιτικά μη φοβάστε, φαμελιές μη λυπάστε, και ποτέ σε γιου
    ή πατέρα ή μικρού αδερφού τη φωνή, πίσω μην κάνετε.
    Ειδέ τύχει κανείς από σάς κι ή φοβηθεί κι ή λυπηθεί κι ή κάνει πίσω,
    να ξέρει: επάνω του το κρίμα και κατά της δικής του κεφαλής η φωτιά που φέραμε και το σίδερο.

    Και το λόγο τους πριν αποσώσουν είχε πάρει ν’ αλλάζει ο καιρός, μακριά στο μαυράδι των νεφών
    και σιμά στο κοπάδι των ανθρώπων. Σα να πέρασε αγέρας χαμηλά βογγώντας
    και ν’ απόριξε άδεια τα κορμιά, δίχως μια στάλα θύμηση.
    Το κεφάλι μπλάβο και άλαλο αψηλά στραμμένο, μα το χέρι βαθιά μέσα στην τσέπη,
    γραπωμένο από κομμάτι σίδερο, της φωτιάς ή απ’ τ’ άλλα, πό ‘χουν τη μύτη σουγλερή
    και την κόψη αθέρα. Και βαδίζανε καταπάνου στον έναν ο άλλος, μη γνωρίζοντας ο ένας τον άλλο.
    Και σημάδευε κατά πατέρα ο γιος και κατ’ αδερφού μικρού ο μεγάλος.
    Που πολλά σπιτικά πομείνανε στη μέση, και πολλές γυναίκες
    απανωτά δυο και τρεις φορές μαυροφορέσανε. Και που αν έκανες να βγεις λιγάκι παραόξω, τίποτε.
    Μόνο αγέρας βουίζοντας μέσα στα μεσοδόκια και στα λίγα καμένα λιθάρια
    μεριές-μεριές οι καπνοί βοσκώντας τα κουφάρια των σκοτωμένων.

    Μήνες τριάντα τρεις και πλέον βάστηξε το Κακό.
    Που τη θύρα χτυπούσανε ν’ ανοίξουνε της αυλής των προβάτων.
    Και φωνή προβάτου δεν ακούστηκε παρεχτός επάνω στο μαχαίρι.
    Και φωνή θύρας ούτε, παρεχτός την ώρα που ‘γερνε μες στις φλόγες τις ύστερες να καεί.
    Επειδή αυτός ο λαός μου η θύρα και αυτός ο λαός μου η αυλή και το ποίμνιο των προβάτων.

  81. ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
    ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ 04/05/2011 16:06:09

    ΑΥΤΟΣ Ο Δ.ΣΤΑΜΑΤΗΣ ΠΟΥ ΕΙΠΕ ΣΤΗΝ ΒΟΥΛΗ ΟΤΙ ΟΙ 800 ΠΡΩΗΝ
    ΔΙΚΑΙΟΥΝΤΑΙ ΤΙΣ ΑΥΞΗΣΕΙΣ ΑΝΑΔΡΟΜΙΚΩΝ,ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ?
    ΚΑΛΑ . ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ Ο ΣΑΜΑΡΑΣ . ΜΕ ΤΕΤΟΙΑ ΛΟΥΛΟΥΔΙΑ
    ΔΙΠΛΑ ΤΟΥ, ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΣΗΚΩΣΟΥΜΕ ΚΕΦΑΛΙ.

  82. BlueSky avatar
    BlueSky 04/05/2011 16:23:16

    Καϋμένη Ελλάς!! Ελπίζω να λειτουργούν τα Ειδικά Δικαστήρια!

  83. enianos avatar
    enianos 04/05/2011 16:31:30

    Όταν το δοχείο με το νερό ζεσταίνεται σιγά σιγά ο βάτραχος δεν πηδά έξω ! Πως το είπε η …..Κυρία …. Στην εκφώνηση του προέδρου? Θα δώσουμε γη και ύδωρ για να έχουμε ειρήνη? Όλοι τελικά είναι μια συντεχνία- Όλοι!

    • jkr avatar
      jkr @ enianos 04/05/2011 16:41:12

      Έχεις καλή μνήμη...πρώτη γυναίκα Πρόεδρος της Βουλής...γι' αυτό έγινε...ναι...και μετά ξύπνησα...

    • juliet avatar
      juliet @ enianos 04/05/2011 17:12:23

      και πρέπει να πεις οτι ο κ.Παπούλιας δεν αντέδρασε,άρα και η ποιήτρια και ο ποιητής ξέρανε ;και μας παίζανε τον παπά,μέχρι και το επάγγελμα του παπατζή ξεφτυλίσανε!!

  84. Tonia G avatar
    Tonia G 04/05/2011 16:42:27

    Παρακάτω επισυνάπτω την ανακοίνωση της Ν.Δ. για το θέμα.
    Ερωτώ: Είναι αυτό το κείμενο αρκετό;
    Έτσι δείχνει ότι θέλει να βγάλει τη χώρα από τα αδιέξοδα του ΓΑΠ;
    Που είναι η συννενόηση με τα άλλα κόμματα για πρόταση μομφής και άμεση απαίτηση από το Πρόεδρο της Δημοκρατίας για εκλογές. Η Κυβέρνηση αυτή είναι για Ειδικό Δικαστήριο. Πως το λένε ρε γ...... για να το καταλάβουνε στη Συγγρού;
    Μα που ζούμε;

    ΝΔ: «Πολιτικός κόλαφος για την αξιοπιστία του κ. Παπανδρέου

    Ο κκπρόσωπος της Ν.Δ. κ. Γιάννης Μιχελάκης άσκησε κριτική στον ίδιο τον πρωθυπουργό δηλώνοντας : «Πολιτικός κόλαφος για την αξιοπιστία του κ. Παπανδρέου είναι το απόσπασμα των δηλώσεων Στρος Καν σε γαλλικό κανάλι, το οποίο δημοσιοποιήθηκε μόλις χθες στην εκπομπή του Λάκη Λαζόπουλου στον ALPHA.

    Αποκαλύπτει ότι, μαζί με τον κ. Παπανδρέου, δούλεψαν για πολλούς μήνες, ότι το έκαναν υπόγεια -όπως είπε χαρακτηριστικά- και ότι είχαν συστηματική επικοινωνία για το θέμα αυτό.

    Και όλα αυτά γιατί -όπως λέει ο κ. Στρος Καν- ο κ. Παπανδρέου ήθελε να κρύψει από το λαό τις μεθοδεύσεις του για την υπαγωγή της χώρας στο ΔΝΤ.

    Την ώρα, λοιπόν, που ο κ. Παπανδρέου έλεγε ότι «λεφτά υπάρχουν» και ότι «δεν υπάρχει περίπτωση να προσφύγουμε στο ΔΝΤ», μυστικά και υπόγεια, σχεδίαζαν το ακριβώς αντίθετο, εξαπατώντας το λαό.Το ζήτημα, πλέον, δεν είναι η χαμένη αξιοπιστία του κ. Παπανδρέου. Το ερώτημα είναι τι κρύβεται πίσω από την απόφαση εκείνη; Ο ελληνικός λαός πρέπει να μάθει. Και η κυβέρνηση να απαντήσει χωρίς υπεκφυγές

  85. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 04/05/2011 16:45:53

    H Xωρα οπου η Ατιμωρησια ειναι Καθεστως !!!!.....

    Η φαπες γαρ εγγυτατες..

    ΠΠ

    • juliet avatar
      juliet @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 04/05/2011 17:03:43

      εσύ θα φωνάζεις για δικαιοσύνη και εγω θα σου λέω ''στου κουφού τη πόρτα όσο θέλεις κτύπα'',πρέπει να καταλάβεις η ''παρέα είναι μεγαααααάλη'' και κουφή!!!

  86. Misha avatar
    Misha 04/05/2011 23:02:08

    Χαχαχα

    Γάτα ΠΠ!!!
    Εμ τι θα τα κάνουν τα όποια λεφτά;
    Θα τα φάνε βεβαίως !!!

  87. ANNITA avatar
    ANNITA 05/05/2011 09:47:51

    Τελικά το ΔΝΤ και ότι έπεται από αυτό είναι μια μεγάλη απάτη,πολύ απλά έγινε μια τεράστια αγοραπωλησία και ξέπλυμα χρήματος πίσω από την πλάτη μας.Και οχι μόνο αυτό,εξευτελίστηκε η Ελλάδα παγκοσμίως,μας έφτασε ο ΓΑΠ στο σημείο να μας αποκαλούν ζητιάνους,απατεώνες κλπ.. Είναι θράσος να μιλάει για υπέρογκα χρέη της ελλάδας στην ΕΕ, οταν και άλλα κράτη μέλη κ οχι μόνο αυτά χρωστάνε δις παντού. Για τους λόγους λοιπόν αυτούς επ ουδενί η Ν.Δ. δεν πρέπει να δεχθεί συγκυβέρνηση με ΓΑΠ, είναι παγίδα, με την κίνηση αυτή αν την κάνει ο Σαμαράς θα δείξει οτι συναινεί σε ότι έπραξε μέχρι σήμερα ο αναφερόμενος.Θα γκρεμίσει ότι με κόπο έχτισε για το κόμμα μέσα σε ενάμισυ χρόνο. Χίλιες φορές να παλέψει μόνη η Ν.Δ. παρά να επωμισθεί το βάρος της μεγάλης απάτης.Εκτός οτι σε κάθε λάθος επιλογή του Γαπ θα θεωρείται συνυπεύθυνος κ ο Σαμαράς. Ο κ. Μιχελάκης δίκαια μίλησε για "κόλαφο" και αναξιοπιστία, επιεικείς χαρακτηρισμοί. Το μόνο που κατάφερε ο Γαπ είναι, εμάς να μας οδηγήσει σε αδιέξοδο και οι ίδιοι Ευρωπαίοι κολλητοί του να τον δώσουν στεγνά. Την προδοσία πολλοί αγάπησαν, τον προδότη κανείς. Πρόδωσε την χώρα του σε πολλούς τομείς οχι μόνο οικονομικούς αλλά και στον τομέα της Εθνικής μας Ασφάλειας τι άραγε θα έχει συζυτήσει κ με τον φίλο του Ερντογάν; Nα ήταν μόνο το ΔΝΤ που μας επέβαλε; Εφέρε την αθλιότητα σε έναν λαό που ήταν πάντα περήφανος για οτι πρέσβευβε.

  88. Καλά τώρα... avatar
    Καλά τώρα... 05/05/2011 10:10:06

    Είναι λυπηρό που η ΝΔ δεν αντιδρά...