#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
11/03/2011 11:39
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Στο ψηφοδέλτιο Επικρατείας του ΛΑΟΣ ο κ. Παπαχελάς

[caption id="attachment_90329" align="alignnone" width="600" caption="Η συναίνεση του Alexis!"][/caption]

Ο Διευθυντής και  μέτοχος της Καθημερινής, κ. Αλέξης Παπαχελάς, πλέκει σήμερα την …αγιογραφία του κ. Καρατζαφέρη.

Νομίζω ότι ο Πρόεδρος του ΛΑΟΣ, που εναγωνίως αναζητά  κάποιον επικεφαλής για το ψηφοδέλτιο Επικρατείας, στο πρόσωπο του κ. Παπαχελά, μπορεί να βρει μια λύση που πληροί όλες τις προϋποθέσεις.

Είναι …διάσημος (όπως ο Ψινάκης)

Είναι αποδεκτός από το σύστημα (όπως ο Ψινάκης)

Βγάζει ατάκες στην τηλεόραση (όπως ο Ψινάκης)

Αναλαμβάνει επικίνδυνες αποστολές (όπως ο Ψινάκης)

Τι μας λέει στην περισπούδαστη ανάλυσή του ο μέτοχος της Καθημερινής; Ότι  ο ΛΑΟΣ συμπεριφέρεται σαν ... υπεύθυνο αστικό κόμμα,  σε αντίθεση με τη Ν.Δ,, η οποία αφήνει να εννοηθεί, συμπεριφέρεται ανεύθυνα.

Και   αυτό,  καταλήγει ο Alexis,  αναγνωρίζεται από τους ψηφοφόρους με αποτέλεσμα  το κόμμα του κ. Καρατζαφέρη να σημειώνει δημοσκοπική άνοδο.

Την άνοδο αυτή καταγράφει το βαρόμετρο της Public Issue, του κ. Μαυρή. Απλώς για την ιστορία του πράγματος, να αναφέρω ότι το βράδυ των εκλογών του 2009, ο κ. Μαυρής και το ΣΚΑΙ   έδωσαν τελική εκτίμηση της διαφοράς ΠΑΣΟΚ-ΝΔ τις 4 μονάδες και μετά εξαφανίστηκαν από τις οθόνες μας. Ούτε μια συγνώμη δεν αισθάνθηκαν την ανάγκη να πουν στο κοινό τους.

Όμως, προς τι αυτός ο ξαφνικός …έρωτας του κ. Παπαχελά με τον κ. Καρατζαφέρη;

Τα πράγματα είναι απλά:

Το συγκρότημα του Αλαφούζου, βλέπει ότι το ΠΑΣΟΚ καταρρέει.

Ξέρουν ότι  στις επόμενες εκλογές θα συντριβεί.

Προσπαθούν επομένως να αγοράσουν πολιτικό χρόνο για να αποφευχθεί το μοιραίο.

Προετοιμάζουν τον κ. Καρατζαφέρη για δεκανίκι του συστήματος.

Είδαν ότι το άλλο τους πουλέν,  η κα. Μπακογιάννη δεν περπατάει (ούτε 2% δεν πιάνει ακόμα και με τις αναγωγές) και ρίχνουν το βάρος τους στον κ. Καρατζαφέρη.

Ως γνήσιοι υποστηρικτές του συστήματος, ανέλαβαν εργολαβικά τη διάσωσή του.

Όμως, ο στόχος είναι προφανής και είναι άλλος.

Στόχος είναι  να εκβιάσουν τον κ. Αντώνη Σαμαρά και τη Νέα Δημοκρατία.

Θέλουν να τους υποχρεώσουν να στηρίξουν την πολιτική του μνημονίου.

Ακόμα και η δική τους δημοσκόπηση δείχνει ότι η συντριπτική πλειοψηφία του εκλογικού σώματος όχι απλώς είναι εναντίον του μνημονίου, αλλά εκτιμά ότι τα πράγματα θα χειροτερέψουν.

Φοβούνται μήπως ο Σαμαράς εκφράσει αυτόν τον κόσμο και δημιουργήσει ένα πλειοψηφικό τσουνάμι που θα τα σαρώσει όλα.

Για το λόγο αυτό και χτίζουν πρόχειρα οδοφράγματα…

Τους ξέρουμε…

Ματαιοπονούν…

Αδέξιος Δεξιός

ΥΓ. Δεν πρόλαβα να ανεβάσω το κομμάτι και με ειδοποίησαν γι αυτά που είπε σήμερα το πρωί, πριν ακόμα στεγνώσει το μελάνι της Καθημερινής, η βουλευτής του ΛΑΟΣ  κ. Νίκη Τζαβέλα στους Λυριτζή και Οικονόμου. στο ΣΚΑΪ 100,3 "Πρώτη Γραμμή", φυσικά



Νίκη Τζαβέλα: Θα με τιμούσε ιδιαίτερα να είμαι σε μια εθνική κυβέρνηση..

 

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 11/03/2011 11:45:19

    Με όλα τα ακρονεοφιλελεύθερα απολειφάδια που μαζεύει ο Καρατζαφύρερ, απορώ πώς δεν αισθάνονται ιδεολογική σύγχυση τα μέλη του -κατά τα άλλα... "πατριωτικού"- κόμματός του...

  2. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 11/03/2011 11:51:14

    Να ρωτησει ενας τον Καρατζαφερη.. τι εχει να πει για την εκπομπη 1821 του Αλεξις και μετα να σχολιασει το αρθρο της Καθημερινης... μπορει?? χαχαχααααα
    Στην καμερα!! οχι στο μουλοχτο η ερωτηση.....

    τουμπα στην τουμπα φερνει ζαλαδα!!! σε σπρωχνει αυτος που πουλαει το εκπαιδετικο συστημα, την ανεξιθρησκεια και τον εκπλοτισμο 453 ετων πνω στο αιμα μας... Γιωργαρε!!! χαιρεσαι??? τουμπα τωρα.

    ΠΠ

  3. jkr avatar
    jkr 11/03/2011 11:55:21

    ΕΛΕΟΣ με τον κο Παπαχελά...η απόλυτη κατάντια της ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗΣ...που πουλάει Χατζηδάκι μαζί με υπηρεσίες στα ξένα ανθελληνικά συμφέροντα

  4. Misha avatar
    Misha 11/03/2011 11:56:35

    Eίπε και το άλλο ο Κωλοτούμπας:
    «Ο ΓΑΠ πάει στη σύνοδο για να πολεμήσει για την πατρίδα και πρέπει να το βουλώσουμε και να τον στηρίξουμε. Αν κληθω να μετάσχω σε κυβέρνηση συνεργασίας είμαι έτοιμος να αναλάβω το κόστος αλλά δε μπορώ να πάω μόνος μου χωρίς τον κ.Σαμαρά. »

    Με τι να πρωτοκλάψει και με τι πρωτογελάσει κανείς...
    Σε ποιους έχουμε αναθέσει τις τύχες της χώρας, αδέρφια....

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Misha 11/03/2011 11:58:41

      δωσε θαρρος στο χωριατη να σ ανεβει στο κρεβατι..

      ΠΠ

    • anonymos avatar
      anonymos @ Misha 11/03/2011 12:45:32

      Μωρε θα πας και μόνος σου κρα κάνεις να γίνεις υπουργός αντε τυχερέ θα έχεις και συνάδελφο τον Κουβέλη

    • gram avatar
      gram @ Misha 11/03/2011 12:52:45

      Ετσι είναι ολοι οι παληοί κομμουνιστές...

  5. Έρεβος avatar
    Έρεβος 11/03/2011 11:59:55

    Οι νταβατζήδες καταρρέουν.
    Ένας-ένας.

    Και μαζί οι δημοσιογράφοι και οι πολιτικοί φιλλιπινέζες τους.

  6. ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
    ΣΟΝ ΠΕΝ 11/03/2011 12:07:13

    Και ο Ποροσαλταρισμένος στο καθημερινό πρωϊνό του παραλήρημα τα ίδια έλεγε σήμερα, συμπεριλαμβάνοντας στο στόχο του και τους Λαζαρίδη, Κρανιδιώτη.
    Κανονική ομοβροντία πυροβολικού πριν την επίθεση του συστήματος.

    Στα πρόσωπα των Λαζαρίδη-Κρανιδιώτη βλέπει το σύστημα, ως το μεγαλύτερο εμπόδιο για να μπορέσει να χειριστεί τον Α.Σαμαρά.

    • Misha avatar
      Misha @ ΣΟΝ ΠΕΝ 11/03/2011 12:10:53

      A-K-Ρ-Ι-Β-Ω-Σ !!!

      Ειδικά μετά και την τελευταία παρέμβαση του Φαήλου για την Τρούμπα και τους εργολάβους της .Βέβαια το έργο το είχαμε ξαναδει επί βασικού μετόχου.
      Εύχομαι να μην έχει και την ίδια κατάληξη αν και πολύ αμφιβάλω.

  7. neotera avatar
    neotera 11/03/2011 12:07:15

    Κλασσική παλαιοδεξια... ΠΑΤΡΙΩΤΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΠΡΟΔΟCIA ! ))

  8. ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα avatar
    ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα 11/03/2011 12:09:53

    "προς τι αυτός ο ξαφνικός …έρωτας του κ. Παπαχελά με τον κ. Καρατζαφέρη"

    Το ΛΑΟΣ δεν θα μπει στην επόμενη βουλή. Εξάλλου δεν είναι καν δεξιά, είναι
    το ανάχωμα στην έλευση της ακροδεξιάς. Οι μετρήσεις Χρυσής Αυγής και πατριωτικού Μετώπου το επόμενο διάστημα θα είναι γύρω στο 3%.
    Το χώρο της λαϊκής δεξιάς και της λαϊκής αριστεράς θα τον καλύψει το πατριωτικό μέτωπο και της ακροδεξιάς η Χρυσή Αυγή.
    Ο Καρατζαφέρης ψάχνει στέγη...

    • Έρεβος avatar
      Έρεβος @ ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα 11/03/2011 12:23:46

      Ο κόσμος ψηφίζει μαζικά ότι του πασάρουν στο γυαλί. Ούτε ιντερνετ έχουν οι περισσότεροι, ούτε να ψάξουν να διαβάσουν μπορούν και ξέρουν.

      Εαν τα Μέγκα, ΣΚΑΙ, Αλτερ, ΑΝΤ1 κανένα μήνα πριν τις εκλογές παίζουν δυο ώρες την ημέρα Καρατζαφέρη και τους τηλεπλασιέ του ρωτώντας τους μιλημένες μνημονιακές και αντιμεταναστευτικές ερωτήσεις μην εκπλαγείς να δεις το ΛΑΟΣ με 4-5% και πάλι στη βουλή. Η ελληνική επικράτεια είναι γνωστό ότι έχει πάμπολα βούρλα.

      Πολλούς ψήφους η ΝΔ δεν μπορεί να τους περιμένει από το ΛΑΟΣ και την ακροδεξιά αλλά από το παραπαίων ΠΑΣΟΚ και την αριστερά. Ακούγεται κουφό αλλά έτσι θα γίνει.

      • johnnythespecs avatar
        johnnythespecs @ Έρεβος 11/03/2011 12:46:11

        Συμφωνώ απόλυτα, ιδιαίτερα όσον αφορά στον τρόπο με τον οποίον ψηφίζει ο αποχαυνωμένος Έλληνας...

        • ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα avatar
          ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα @ johnnythespecs 11/03/2011 13:27:05

          Στην επαρχία ψηφίσουν ΚΚΕ ,γιατί νομίζουν ότι βοηθάει τον Έλληνα εργάτη!

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα 11/03/2011 12:35:54

      Μετρήσεις που θα δίνουν στη Χρυσή Αυγή 3%, ΜΗΝ περιμένεις, ακόμα κι αν έτσι έχουν τα πράγματα. Οι νταβατζήδες της διαπλοκής δεν πρόκειται να αβαντάρουν δημοσκοπικά ό,τι ταράζει τη γαλήνη και τη μακαριότητα των λάθρο εισβολέων, τους οποίους χρειάζονται για να "σπάσουν" μεροκάματα και μισθούς.

  9. nick avatar
    nick 11/03/2011 12:15:23

    Ούτε 1 ευρώ στην Καθημερινή, αγνοήστε τον τηλεοπτικό και ραδιοφωνικό ΣΚΑΙ.
    Η Καθημερινή (και το συγκρότημα συνολικά) από το τέλος του 2008 (επί Καραμανλή ακόμα) έχει ξεκινήσει πόλεμο εναντίον της ΝΔ. Η εφημερίδα αυτή έχει εξελιχθεί σε κάτι ξένο προς το μέσο ΝΔάτη. Έχουν απίστευτες εμμονές (οικολόγοι, Μάνος, Βερέμης, διαστρέβλωση ιστορίας, νεοφιλελεύθερες αναλύσεις, σε ορισμένα δελτία μάλιστα παρακαλάνε την κυβέρνηση να πάρει ακόμη σκληρότερα μέτρα). Τελευταία εμμονή τους - αφού το πουλέν τους από τη μαμά πατρίδα, το παλικάρι του νεοφιλελεύθερου σοσιαλισμού - δεν τραβάει, η προσπάθεια να επιβάλλουν συγκυβέρνηση. Με όποιον να 'ναι. Θα ήθελαν τρελά τη Ντόρα (αν πιστεύαμε τη public issue, τώρα θα ήταν πρόεδρος της ΝΔ), αλλά δεν τους χαλάει ούτε το ΛΑΟΣ.
    Ούτε ευρώ στη φυλλάδα που κάποτε διαβάζαμε. Ούτε ευρώ. Να δούμε ποιος έχει μεγαλύτερη δύναμη. Ένα συγκρότημα, ή μια ολόκληρη παράταξη.

    Υ.Γ. κ. Μιχελάκη, μήπως εκτός της καταγγελίες για άνιση μεταχείριση της ΝΔ από τα κανάλια, να κάνατε κι ορισμένες ονομαστικές αναφορές για κάποιους συγκεκριμένους δημοσιογράφους;

    • Αιμιλια Σ. avatar
      Αιμιλια Σ. @ nick 11/03/2011 13:41:20

      ο νεοτερα παραπανω κανει το απολυτο σχολιο!!!
      Κλασσική παλαιοδεξια… ΠΑΤΡΙΩΤΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΠΡΟΔΟCIA ! ))

      νομιζω οτι απο εδω πρεπει να δοθει το ΣΗΜΑ:

      ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΕΥΡΩ ΣΤΗΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ
      ΟΥΤΕ ΕΝΑΣ ΤΗΛΕΘΕΑΤΗΣ ΣΚΑΙ

      να δουμε τι απιδια πιανει ο σακκος του Παπαχελα και καθε Παπαχελα αν την Κυριακη η κυκλοφορια της εφημεριδας πεσει κατω απο τις 50000

      • nick avatar
        nick @ Αιμιλια Σ. 11/03/2011 14:41:23

        Έτσι...
        ΜΠΟΙΚΟΤΑΖ στην Καθημερινή.

  10. zagor avatar
    zagor 11/03/2011 12:27:39

    Παιδιά ας βγάλουμε τα μανταλάκια από τα μάτια και να δούμε την πραγματικότητα ως έχει. Φυσικά το ΛΑΟΣ δεν έχει ούτε και πρόκειται να πιάσει 9% όμως τα γεγονότα τον ευνοούν και είναι βούτυρο στο ψωμί του Καρατζ. Κατ΄αρχήν εκμεταλεύτηκε στο έπακρον και έπαιξε άριστα το θέμα με τους λαθρομετανάστες στην υπατία, ζητώντας την άμεση απελασή τους ενώ η ΝΔ κοιμάται τον ύπνο του δικαίου. Τα έκανε πουτάνα στη βουλή με την συμφωνία του Ραγκούση ο ίδιος ο Καρατζ. ενώ ο ΣΑΜΑΡΑΣ αγνοείται η τύχη του στη Βουλή εδώ και κάτι μήνες. Την αποφεύγει όπως ο διάβολος το λιβάνι ενώ είναι το μόνο βήμα όπου μπορεί να έρθει σε άμεση αντιπαράθεση με τον ΓΑΠ και να τον ξεμπροστιάσει αν φυσικά το εχει και μπορεί. Αντίθετα ο Καρατζ. είναι σχεδόν κάθε μέρα με αποτέλεσμα να φαίνεται ότι το ΛΑΟΣ κάνει την καλύτερη αντιπολίτευση. Δεύτερον η εγκληματικότητα που καλπάζει και ο θάνατος των δύο αστυνομικών ευνοούν το ΛΑΟΣ καθώς είναι γνωστές οι σκληρές του θέσεις. Αλήθεια έχει δει κανένας τον ΣΑΜΑΡΑ σε κάποιο κανάλι? Ο Καρατζ. κάθε μέρα παντού. Εδώ έδωσε συνέντευξη στο βήμα και την έβαλαν ένθετο αντί για πρώτο θέμα και οκτάστηλο. Επί πλέον η ΝΔ έχει το ένδοξο κυβερνητικό παρελθόν της, πχ όταν καταθέτει πρόταση για το άσυλο η απάντηση είναι, καλά όταν είσασταν κυβέρνηση γιατί δεν το κάνατε! Το ίδιο με τους λαθρομετανάστες κοκ. Αν δεν βγει επιθετικά μπροστά ας μην μας παραξενεύουν τα αποτελέσματα των γκάλλοπ.

  11. STAM avatar
    STAM 11/03/2011 13:28:31

    Παιδία περιμένατε τίποτε άλλο από τον Παπαχελά; Δεν είναι γνωστό τι εκπροσωπεί και που προσφέρει τις υπηρεσίες του;
    Το θέμα που πρεέπει να λύσουν στη Νέα Δημοκρατία (οι υπεύθυνοι) είναι τι θα κάνουν με τους Δούρειους Ίππους. Με τις δήθεν φιλεκές εφημερίδες και τους δήθεν φιλικούς δημοσιογράφους εφημερίδων και καναλιών.

  12. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 11/03/2011 13:42:28

    Ειναι σωστά όσα λέει ο zagor. Η ΝΔ δείχνει να φοβάται να ασχοληθεί με θέματα που ενοχλούν τον κόσμο όπως η ασφάλεια και η λαθρομετανάστευση. Ο Γεωργιάδης δεν μου είναι καθόλου συμπαθής, το αντίθετο, αλλά αυτός και ο Πλεύρης φωνάζουν για το Κέντρο της Αθήνας, ενώ οι νεοδημοκράτες βουλευτές απαξιούν. Η Πιπιλή ίσως λέει κάτι, αλλά και πάλι διακριτικά.
    Τα πράγματα έχουν σφίξει, η ευρωπαϊκή Δεξιά βαδίζει προς σκλήρυνση, το δείχνουν και οι δημοσκοπήσεις στη Γαλλία, το δείχνουν και οι δηλώσεις Κάμερον και Μέρκελ, το δείχνει και η εμφάνιση της English Denfence League. Ο λόγος φυσικά ειναι το ισλάμ, όχι γενικά και αόριστα η μετανάστευση. Ο Καρατζαφέρης κερδίζει επειδή λέει - καιροσκοπικά ή όχι, δεν το εξετάζω - πράγματα που λέει η πλειονότητα του κόσμου, ακόμα και άνθρωποι του ΠΑΣΟΚ, αλλά δεν τα λένε οι πολιτικοί.
    Οσο η ΝΔ φοβάται τον ΣΥΡΙΖΑ και τους παρατρεχάμενούς του δεν θα πάει μπροστά. Ο ΣΥΡΙΖΑ έχει μπει σε διαδικασία αποσύνθεσης, ψάχνει στα σκουπίδια του αφροασιατικού ισλάμ να γλείψει κανένα κόκκαλο και κανένα κονσερβοκούτι. Από τη στιγμή που άρχισαν να ψάχνουν ψηφαλάκια μεταξύ των Πάκηδων και να τριγυρνάνε τις γειτονιές με τέτοιες κουστωδίες, είναι τελειωμένοι. Είναι οικτρό, αλλά η ΝΔ φοβάται ένα πολιτικό πτώμα.

    • Greece Pleading avatar
      Greece Pleading @ ΒΙΣ 11/03/2011 16:31:43

      Ακριβως.
      Εν ολιγης θελει @@ η υποθεση.

  13. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 11/03/2011 13:43:58

    Όσο για την "Καθημερινή" της χρειάζεται, απλούστατα, ένα μποϋκοτάζ από μέρους των δεξιών.

    • ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα avatar
      ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα @ ΒΙΣ 11/03/2011 13:50:20

      Θα τρελαθούμε τελείως! Αγοράζετε ακόμη Καθημερινή και realnews?

    • zagor avatar
      zagor @ ΒΙΣ 11/03/2011 14:24:08

      ΒΙΣ Το δυστύχημα είναι ότι τα πράγματα είναι όπως ακριβώς τα βλέπεις και τα γράφεις κι'εσύ αλλά μου φαίνεται μόνοι μας τα λέμε μόνοι μας τ'ακούμε. Ας ελπίσουμε ότι θα ξυπνήσουν εκεί στη Συγγρού. Ορίστε τώρα βλέπω στο μέγκα τον Καρατζ. να λαικίζει πάλι στη βουλή και να τον συγχαίρει ο Πάγκαλος, ενώ ο ΣΑΜΑΡΑΣ μίλαγε πάλι σε κάποιο συμπόσιο με μερικούς κοιλαράδες να κάθονται σε κάτι στρογγυλά τραπέζια και ν' αναφέρεται στην οικονομία. Αντώνη ξύπνα βγες στη βουλή και στον λαό και κάνε αντιπολίτευση και άσε τα φόρουμ και τα δείπνα! Τρέξαμε σε όλη την Ελλάδα για να σε κάνουμε αρχηγό γιατί πιστέψαμε σε σένα και την ελπίδα που φέρνεις!

  14. Κωσταντινος Π. avatar
    Κωσταντινος Π. 11/03/2011 14:05:26

    Απο αυτη την Κυριακη ΜΠΟΥΚΟΤΑΖ της ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗΣ

  15. Rote Phane avatar
    Rote Phane 11/03/2011 14:10:29

    @Πασοκ χωρις συνορα
    Οχι ρε φιλε .
    Ψηφιζουν Ν.Δ και Πασοκ γιατι τους πηδανε 60 χρονια τωρα.

  16. zagor avatar
    zagor 11/03/2011 14:25:46

    Από την κυριακή κανένας καθημερινή, το σύνθημα αυτό να γίνει σημαία όλων μας!

  17. ΧΟΡΧΕ avatar
    ΧΟΡΧΕ 11/03/2011 14:45:10

    ΣΥΝΘΗΜΑ:

    ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΕΥΡΩ ΣΤΗΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ
    Απο αυτη την Κυριακη ΜΠΟΥΚΟΤΑΖ της ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗΣ

    ΑΠΟ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ
    να τους δειξουμε την δυναμη μας

  18. αχ κουλα!! avatar
    αχ κουλα!! 11/03/2011 14:47:30

    ΔΙΑΔΟΣΤΕ ΤΟ!

    ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΕΥΡΩ ΣΤΗΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ
    Απο αυτη την Κυριακη ΜΠΟΥΚΟΤΑΖ της ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗΣ!!!!!

    • juliet avatar
      juliet @ αχ κουλα!! 11/03/2011 16:45:43

      Σωστά,οχι αυτή τη Κυριακή,αλλά κάθε Κυριακή ....όσο η ρότα τους είναι αυτή που διευκολύνει και εξυπηρετεί τα συμφέροντα που θέλει.

  19. Αφροδίτη avatar
    Αφροδίτη 11/03/2011 14:55:58

    Ο "λεφτά υπάρχουν", ο "μαζί τα φάγαμε", η ατυχήσασα, ο πρωταθλητής των κυβιστήσεων και ο υπεύθυνος τύπου της παγκοσμιοποίησης, απλά θα επισημοποποιήσουν τον κρυφό αλλά ΔυΝαΤό δεσμό τους!

    • zbignew brezinski avatar
      zbignew brezinski @ Αφροδίτη 11/03/2011 15:42:20

      Αριστοτεχνικά γραμμένο το σχόλιό σας αγαπητή!
      Τα πράγματα -αν δεν είχαν τόσο τραγικές επιπτώσεις- θα μπορούσαμε με ασφάλεια να τα χαρακτηρίσουμε κατ' εξοχήν κωμικά....
      : )

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Αφροδίτη 11/03/2011 16:35:03

      Αφροδίτη,
      φοβερός ο συνδυασμός!

      • Κωσταντινος Π. avatar
        Κωσταντινος Π. @ Κώστας Ροδινός 11/03/2011 17:48:32

        εγραψες Αφροδιτη!!!

  20. Αφροδίτη avatar
    Αφροδίτη 11/03/2011 16:11:55

    Εξαιρετικό το άρθρο σου Αδέξιε-Δεξιέ! Η Νίκη, απλά δεν είπε ολόκληρη την διακαή επιθυμία της. Κράτησε τα προσχήματα, γιατί και αυτή ανήκει στην ίδια ευπαθή ομάδα που στο άκουσμα της λέξης "εθνική" παθαίνει βαρύτατο αλεργικό σοκ. Ναι, θα μπορούσε να συμμετάσχει σε μια κυβέρνηση εθνικής συνενοχής! Για συνενόχους ψάχνουν εδώ και πολύ καιρό, πρωταγωνιστές και εξαπτέρυγα του μνημονίου.

  21. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 11/03/2011 16:34:33

    Πως κατάντησε έτσι αυτή εφημερίδα;

  22. deldio avatar
    deldio 11/03/2011 16:42:05

    Σας καταγγέλλω ως προβοκάτορες. Ο Alexis είναι ΚΚΕ από την εποχή που ήταν στην Αμερική, γι' αυτό τον απέλασαν!

  23. thanasis avatar
    thanasis 11/03/2011 17:08:47

    με τοσο προμοταρισμ αλλα και γλυψιμο
    τι περιμενατε που θα πηγαινε αλλοστε
    παντοτε ετσι ανεβαινε ο αλεξις

  24. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 11/03/2011 17:18:32

    Ο κ. Παπαχελάς ξεκίνησε ως ανταποκριτής της "Αυγής", στη Νέα Υόρκη, εν συνέχεια μεταπήδησε στη "Γραμμή" του Κοσκωτά, μετά εκτινάχθηκε στο MEGA και προσγειώθηκε στην "Καθημερινή"
    Αυτά για τους μη γνωρίζοντες....

    • ΧΟΡΧΕ avatar
      ΧΟΡΧΕ @ Κώστας Ροδινός 11/03/2011 17:51:12

      ο Παπαχελας ηταν βαρυ ΚΚΕ εσ. στην Αμερικη!!!
      ξερεις του τυπου Κολλεγιο Αθηνων και ολιγο απο επανασταση!!!

    • Αφροδίτη avatar
      Αφροδίτη @ Κώστας Ροδινός 11/03/2011 19:13:08

      Εμ, δεν τα ήξερα αυτά, το ομολογώ φίλε Κώστα Ροδινέ. Τώρα κατάλαβα. Ανήκει σ' εκείνους τους βαθμιαίως μεταλλαγμένους της ροζ αμαρτίας, που μπέρδεψαν την οικουμενικότητα των ιδεών τους με την παγκοσμιοποίηση και προσχώρησαν στη δεύτερη, φροντίζοντας εγκαίρως για το μέλλον τους. Έχουμε πολλά τέτοια φυντάνια με ελληνικό όνομα και άκρατη διεθνιστική συνείδηση.

  25. hellas-orthodoxy avatar
    hellas-orthodoxy 11/03/2011 18:08:35

    Ειναι δυνατον να ασχολειστε με τους βοθρους του ΣΚΑΙ,που εχει γνωστους "χορηγους" και ασκει πιστα το ρολο που του εχει ανατεθει,εδω και χρονια;

  26. effie B. avatar
    effie B. 11/03/2011 20:15:42

    με αυτο το αρθρο ο Παπαχελας ξεπερασε τα εσκαμμενα!
    οχι για τον υπογειο πολεμο στη ΝΔ, αλλα για το ιδιο του τον εαυτο!

    Θα μου το θυμηθητε οτι αυτο το αρθρο θα τον κατατρεχει για πολλα χρονια!!
    Θα το κουνανε εξευτελιστικα μπροστα του... θυμασαι οταν.....

  27. Hase avatar
    Hase 11/03/2011 20:58:25

    Δεστε γιατι εχει ρευμα ο Καρατζαφιρερ
    http://www.youtube.com/watch?v=P-elOawuDh8&feature=related

  28. ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΜΕΙΟΝΟΤΗΤΑ ΑΘΗΝΑΣ avatar
    ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΜΕΙΟΝΟΤΗΤΑ ΑΘΗΝΑΣ 11/03/2011 21:29:20

    Το ΛΑΟΣ είναι το ανάχωμα του βρώμικου συστήματος απέναντι στον πατριωτικό χώρο.
    Ο πατριδέμπορας καραγκιοζοφέρης έχει ξεβρακωθεί με τον πλέον ξεκάθαρο τρόπο.
    Εγινε ένα με το σύστημα που δήθεν θα πολέμαγε και ορέγεται υπουργεία και αξιώματα.
    Μαζί του και τα συμφέροντα που σπρώχνουν όσο μπορούν το τηλεκόμμα του και τους γελοίους νεοφιλελεύθερους Αδωνη,Βοριδη,Πλεύρη,Αϊβαλιώτη ενώ δεν βγάζουν έντιμες και πατριωτικές φωνές όπως του Πολατίδη,του Ροντούλη,του Κοραντή και της Παπανδρέου.
    Ο καραγκιοζοφέρης θα φτύσει αίμα να μπει στην επόμενη βουλή.Οπως αίμα έφτυσε και ο ΣΥΡΙΖΑ που το σύστημα τον προωθούσε και τον έδινε δημοσκοπικά μέχρι και 18%!!!!Την ίδια τύχη θα έχει και το τηλεπτώμα του κολοτούμπα.
    Εχει να φάει μαύρο στην Β Αθήνα που θα είναι όλο δικό του.
    Μόνο από εμάς θα χάσει 6 ψήφους.Και όσους ξέρω που τον ψήφισαν ούτε να τον βλέπουν δεν θέλουν.
    Η έκπληξη θα είναι η Χρυσή Αυγή στην επόμενη βουλή.Τότε θα στηθώ στην τηλεόραση να παρακολουθώ τις υστερίες των αλληλέγγυων και θολοκουλτουριάρηδων να μιλάνε για νεοναζί φασίστες κτλ.
    Απόλαυση

    • zbignew brezinski avatar
      zbignew brezinski @ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΜΕΙΟΝΟΤΗΤΑ ΑΘΗΝΑΣ 11/03/2011 21:54:48

      πρόσεξε όμως κάτι (σενάριο, δεν έχω αποδείξεις, βεβαίως):
      τί γίνεται αν ΚΑΙ η "χρρυσή αυγή" είναι όργανο κι αυτή του συστήματος;

      το υποθετικό το βάζω για σας, εγώ είμαι "πεπεισμένος" (καλύτερα: υποπτεύομαι εντόνως) ότι περί αυτού ακριβώς πρόκειται, το κατασκευασμένο αντίπαλο δέος απέναντι στους επίσης κατασκευασμένους "κινηματίες "διεθνιστές"/"εθνομηδενιστές"των μολότωφ" που όλως τυχαίως παίζουν ξεκάθαρα τον ρόλο του προβοκάτορα (π.χ. στις τεράστιες διαδηλώσεις των 5η Μαϊου, 15 Δεκεμβρίου και 23 Φεβρουαρίου) .

      και η ΧΑ είναι ανάχωμα. Και μάλιστα η πιό κακόγουστη, άξεστη και "αμόρφωτη" εκδοχή. [η πίστη μου, άνευ αποδείξεων]

  29. Γιώργος Γκ. avatar
    Γιώργος Γκ. 11/03/2011 23:11:37

    Τουλάχιστον ο Ψινάκης λέει και μερικές έξυπνες ατάκες και γελάει κανείς.Πάντως εκεί στην Καθημερινή και στον Σκάϊ κάθε μέρα ξεφτιλίζονται και περισσότερο.
    Δεν πειράζει θα τους περάσει και μάλιστα σύντομα.

  30. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΣ avatar
    ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΣ 11/03/2011 23:34:27

    Κάπου είχε αναφερθεί παλιά στο διαδίκτυο ότι ο Παπαχελάς με τούς Καρατζαφέρηδες είναι ξαδέλφια. Εννοείται ότι κάτι τέτοιο (εφόσον ισχύει) δεν θα το διαφήμιζαν οι ίδιοι, για προφανείς λόγους. Κοιτώντας τους όμως στη φωτογραφία - κολάζ τής ανάρτησης πραγματικά κολάζεσαι...

  31. ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΜΕΙΟΝΟΤΗΤΑ ΑΘΗΝΑΣ avatar
    ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΜΕΙΟΝΟΤΗΤΑ ΑΘΗΝΑΣ 11/03/2011 23:36:47

    zbignew brezinski
    Είσαι μάγκας σε παραδέχομαι.Εχεις μυαλό.
    Εχω πολλά επιχειρήματα επ αυτού αλλά δεν είναι της ώρας.
    Η βρωμιά της ΧΑ είναι η κεφαλή της και κάτι παλιοί ναζιστές (αν και έχουν απομακρυνθεί οι περισσότεροι)

  32. ΓΙΑΝΝΗΣ - ΦΑΛΗΡΟ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ - ΦΑΛΗΡΟ 12/03/2011 02:32:43

    Ο ΔΟΛ ήταν αυτός που διαχρονικά είχε καμαρίλα. Που προσπαθούσε να παρεμβαίνει και να διαμορφώνει τις πολιτικές εξελίξεις. Η ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ΤΗΣ ΒΛΑΧΟΥ ήταν καθαρά ειδησεογραφική. Την κατάντησαν οι Αλαφουζαίοι χειρότερη και από το ΒΗΜΑ.

  33. EΛΛΗΝΑΣ avatar
    EΛΛΗΝΑΣ 12/03/2011 11:39:15

    Μη ξεχνάτε το ταξίδι αστραπή του Καρατζ. στο Βουλουρέστι και τα 2 dvd που παρέλαβε. Και τα 2 έχουν σχέση με τον ιδιοκτήτη του ΣΚΑΙ και της ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗΣ. Ετσι ανέβηκε στο 9% και βουλώνουν τα στόματα...
    Στην πραγματικότητα κινείται περί το 3,1% και αυτό είναι το μεγάλο άγχος του. Θα μπεί ή δεν θα μπει στην επόμενη Βουλή; Ολα τα άλλα είναι εκ του πονηρού και σύντομα θα προσγειωθεί ανώμαλα στην πραγματικότητα.

  34. ΝαΤουΚανουμεΤαΕννιαΤρια! avatar
    ΝαΤουΚανουμεΤαΕννιαΤρια! 12/03/2011 12:17:06

    Ευκολώτατον! Αρκεί να μη ακούσουμε τους ΑληΤραγκες και να πάμε να ψηφίσουμε! Ολοι! Οποιον και να επιλέξουμε δεν θα γίνει το τιποτα Αξία χάρι σ΄ ενα μεθοδικά μειωμένο απαξιωμένο παρονομαστή! Που μόνοι μας τον μετράμε με την παρουσία μας ή την υπολογισμένη και προπαγανδισμένη απο τους ΜΜΕμονιτοριγκ αποχή μας!

    Με το χεράκι μας, στο σπιτάκι τους!

  35. Γιώργος Π avatar
    Γιώργος Π 12/03/2011 12:32:43

    Αν η Χρυσή Αυγή μπεί στην βουλή αυτό σημαίνει το τέλος του τηλεκόμματος του Καρακολοτούμπα.
    Και είναι λογικό.
    Αυτήν την στιγμή ο κολοτούμπας έχει το προνόμιο να φαίνεται ο σκληρός μέσα στην βουλή.Αυτό αμέσως θα καταρριφθεί με την είσοδο του Μιχαλολιάκου ο οποίος σαφώς είναι και πιο σκληρός και πιο ακραίος από τον καραζοεισπράκτορα της Μαρίκας.
    Η δεξιά δεν μπορεί να έχει 3 φωνές (το κόμμα της ανύπαρκτης Ντόρας είναι για γέλια).
    Οι δεξιοί ψηφοφόροι ή θα πάνε στην ΝΔ ως κόμμα διακυβέρνησης ενώ οι πιό σκληροί δεξιοί και πατριώτες θα πάνε στην Χρυσή Αυγή.
    Συνεπώς ο μπόζο των ΜΜΕ και το τηλεκόμμα του θα γίνει σάντουιτς.
    Γιαυτό το σύστημα έχει βαλθεί να στηρίξει με νύχια και με δόντια τον προστάτη του μνημονίου στην αντιπολίτευση.

  36. Γιάννης Ι. avatar
    Γιάννης Ι. 12/03/2011 14:39:36

    Συμφωνώ ότι οι κ.Λαζαρίδης - Κρανιδιώτης αποτελούν κάρφο στους οφθαλμούς του συστήματος, αλλά δύο μόνοι κούκοι δεν φέρνουν την άνοιξη. Εξάλλου, ο πολιτικός λόγος του Προέδρου είναι ακόμη άτονος και υποτονικός. Ανησυχεί μήπως, αν αναφερθεί με περισσότερο δυναμικό ύφος στα ζητήματα π.χ. του μεταναστευτικού ή του θρακικού ή σε άλλα ζέοντα θέματα (ασφάλεια, αναρχία, ανομία, παρασιτισμός, κρατική σπατάλη, φοροδιαφυγή) που το σύστημα είτε δεν τα αγγίζει είτε τα αντιμετωπίζει με αντιπαραγωγικό τρόπο, καταστεί στόχος γενικευμένης επίθεσης και από το εσωτερικό και από το εξωτερικό και προτιμά να ομιλεί και να παρεμβαίνει δημοσίως σχεδόν αποκλειστικώς για το οικονομικό ζήτημα, αλλά και πάλι με έναν τρόπο που απευθύνεται περισσότερο στην ψυχρή λογική του τεχνοκράτη και όχι στο συναίσθημα και στην καρδιά. Ας θυμηθεί λίγο τον συμπατριώτη του Γιώργο Γεννηματά, με τον οποίο παραλίγο θα αποτελούσαν το ηγετικό δίδυμο την δεκαετία του 1990 (και η πορεία της χώρας μας θα ήταν φυσικά εντελώς διαφορετική), το ύφος εκείνου, το ενδιαφέρον και τον πόνο που έβγαζε για τον απλό κόσμο, την εντύπωση που έδιδε ότι νοιάζεται για τον απλό πολίτη. Ξέρει απο οικονομικά ο Πρόεδρος, ναι, αλλά ο πολιτικός λόγος πρέπει να είναι και "πολιτικός", ήτοι να έχει και το συναίσθημα, αλλά να έχει και την αναγωγή σε αξίες, τις γνωστές άφθαρτες και περιφρονημένες αξίες, του πατριωτισμού, της αλληλεγγύης, της ευθύνης, της πίστης, της αγάπης, της οικογένειας. Ο κ.Λαζαρίδης αντιλαμβάνεται, νομίζω, την διάσταση αυτή, αλλά φρονώ ότι οι λόγοι και οι παρεμβάσεις του Προέδρου έχουν, παρά ταύτα, σοβαρό αξιακό και συναισθηματικό έλλειμμα. Και μία δυναμικότερη γενικότερα ρητορική και ως ύφος και παράσταση, ουδόλως θα έβλαπτε.
    Το χάλι της Δεξιάς στα επικοινωνιακά έχει προκαλέσει τον οίκτο ως και των δημοκρατών κεντροαριστερών. Ας είναι καλά ο κ.Κουρής με το Παρόν και ο κ.Λιβάνης με τα Επίκαιρα (και βεβαίως καλές υπηρεσίες προσφέρουν και ο Ελ.Τ και η Δημοκρατία), αλλά το κενό που δημιουργεί η έλλειψη μίας πραγματικά συντηρητικής εφημερίδας, όπως η Καθημερινή (προ Αλαφούζων) ή η Βραδυνή του παλαιού καιρού είναι τεράστιο. Κρίμα που ουδείς επιχειρηματίας φαίνεται να ενδιαφέρεται και να γνωρίζει πώς να το καλύψει. Χωρίς όμως δεξαμενή σκέψης δεν παράγεται ιδεολογία.Ντροπή πάντως σε όσους (και ιδίως πολιτικούς) που επί δύο δεκαετίες (από 1990, οπότε η Καθημερινή αποσκίρτησε απο την παγία ιδεολογική της γραμμή) την στήριξαν, την προέβαλλαν ως δήθεν έγκυρη εφημερίδα και επέτρεψαν έως σήμερα την επιβίωσή της.

  37. brankaleon avatar
    brankaleon 12/03/2011 22:40:37

    Σαν παλιός γαλατάς, πριν ξεκινήσει να πουλήσει γάλα, πρόσθεσε στο νερό λίγο γάλα.
    Χαμαιλέοντας με τα ούλα του.

  38. brankaleon avatar
    brankaleon 12/03/2011 22:45:42

    Όσον αφορά για τον Παπαχελά λίγο αν ξυστεί η μπογιά θα φανεί το πραγματικό χρώμα.
    Όλα τα, ανά την πολιτική επικράτεια, παπαγαλάκια, καθαρίζουν το λαρύγγι τους για να κελαηδήσουν.
    Σ' αυτές τις δύσκολες στιγμές για το αμερικανό δοβλέτι, όλοι πρέπει να βάλουν πλάτη.