#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
07/01/2011 21:15
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Στο δρόμο για το Ερζερούμ, ή στο δρόμο για το «Μόναχο» του, o ΓΑΠ;



Μια φωτογραφία που θα δούμε αύριο σε πολλές εφημερίδες είναι ίσως όλα τα λεφτά στη συνάντηση του Ερντογάν με τον Παπανδρέου. Ο Τούρκος πρωθυπουργός χαρίζει στον Ελληνα ομόλογό του ένα ζευγάρι πέδιλα του σκι, κι επειδή όλοι γνωρίζουμε την τουρκική πονηριά, μάλλον κάποιο μήνυμα θα ήθελε να στείλει παρά να επιβεβαιώσει ότι ο Γ. Παπανδρέου είναι… fitness.

Να ήθελε άραγε να πει ότι μας περιμένει εθνικός… χιονιάς και καλό είναι να μάθουμε και λίγο σκι;

Να μας έστελνε το μήνυμα ότι οι δρόμοι της διπλωματίας θα είναι ιδιαίτερα ολισθηροί;

Ή μήπως μας προϊδέαζε για… ξε – σκι;

Το μέλλον θα δείξει ...

Όμως, η καλή ημέρα από το πρωί φαίνεται. Την ώρα που Ελληνας πρωθυπουργός πήγαινε τον δρόμο του Ερζερούμ τα αεροσκάφη των στρατηγών έκαναν πάλι πάρτι στο Αιγαίο. Ενώ  κατά τη διάρκεια των συζητήσεων, τουρκικό σκάφος ουσιαστικά αμφισβήτησε το δικαίωμα της Ελλάδας να κάνει διασώσεις στα νερά του Αιγαίου.

Αυτό που βγαίνει  πάντως σε κανάλια και ελεγχόμενες εφημερίδες είναι δύο περιστατικά, με το οποία επιχειρούν να μας πουν ότι ο δρόμος προς το Ερζερούμ δεν είναι ...ολησθηρός

Το πρώτο είναι ότι ο Γ. Παπανδρέου αποθεώθηκε όταν μπήκε σε στάδιο που εγκαινιαζόταν. Όπως μάλιστα διαβάζουμε στην Hürriyet ο κ.  Παπανδρέου απευθυνόμενος στο κοινό είπε στα τουρκικά  «Başarılar diliyorum», που σημαίνει «εύχομαι επιτυχία», αποσπώντας το θερμό χειροκρότημα του. Ο Έλληνας πρωθυπουργός δεσμεύτηκε ότι η Ελλάδα θα υποστηρίξει την τουρκική υποψηφιότητα για τους Ολυμπιακούς  Αγώνες του 2020.

Το δεύτερο περιστατικό – που θα «επικοινωνηθεί» το επαναλαμβάνουμε- θα είναι ότι ο Ελληνας πρωθυπουργός ύψωσε το ανάστημά του μέσα στην Τουρκία και ζήτησε εξηγήσεις από τον Ερντογάν γιατί πετούν τουρκικά αεροσκάφη πάνω από τα ελληνικά νησιά.

«Τι προσπαθεί να αποδείξει η Τουρκία», ρώτησε ο Γιώργος Παπανδρέου τον Ταγίπ Ερντογάν κατά τη διάρκεια της ομιλίας του στους πρεσβευτές. "Πέταξαν οκτώ αεροσκάφη πάνω από το Αγαθονήσι. Αυτές οι ενέργειες να ξέρετε ότι δεν θα αλλάξουν το καθεστώς στο Αιγαίο",είπε ο Έλληνας πρωθυπουργός ο οποίος πρόσθεσε ότι "αυτές μπορεί να είναι πτήσεις ρουτίνας για σας, δεν είναι όμως για μας".

Το ρεπορτάζ λέει ότι ο Ερντογάν έγραψε τις δηλώσεις του ΓΑΠ κανονικά στα παλιά του τα παπούτσια και απλά ανέφερε ότι θα ήθελε το Αιγαίο να γίνει θάλασσα ειρήνης. «Κάνουμε τεράστιες προσπάθειες να μετατρέψουμε το Αιγαίο σε μία λίμνη ειρήνης και φιλίας», είπε .

Κι εδώ ίσως κρύβεται το μυστικό. Εντάξει, να γίνει θάλασσα ειρήνης αλλά με ποιο τίμημα; Και με ποιους συμβιβασμούς;

Μήπως εννοεί ο φίλος μας ο Ταγίπ ότι θα γίνει το Αιγαίο «ημιθάλασσα ειρήνης»; Για να μην ισχύουν δηλαδη καθεστώτα υφαλοκρηπίδας και ΑΟΖ; Λέμε, μήπως;

«Διαπραγματεύσεις» σημαίνει «αμοιβαίες παραχωρήσεις». Τι θα δώσει όμως η Ελλάδα στην οποία ανήκει το Αιγαίο και τι η Τουρκία η οποία δεν έχει καμιά δουλειά εδώ; Και γιατί όλη αυτή η συζήτηση γίνεται την ώρα που η Ελλάδα περνά την οικονομική κρίση, έχει αδύναμη φωνή, δεν έχει συμμάχους αλλά ούτε και δυνατότητα να πάει σε μια ρήξη, αν χρειαστεί;

Πληροφορίες αναφέρουν ότι συζητήθηκε η υφαλοκρηπίδα, το Κυπριακό, οι τουρκικές διεκδικήσεις και γκρίζες ζώνες και φυσικά η ένταξη της Τουρκίας στην ΕΕ. Βεβαίως μίλησαν και για τη λαθρομετανάστευση αλλά ουδόλως απασχολεί την Τουρκία αν περνούν χιλιάδες από το έδαφός της για να φτάσουν στην… Ομόνοια.
Στη δημοσιότητα θα βγουν σίγουρα μόνον όσα θέλει η κυβέρνηση να βγουν. Όμως, σε μια τόσο κρίσιμη στιγμή δεν πρέπει να γίνονται μυστικές διπλωματίες και δεσμεύσεις πίσω από την πλάτη του ελληνικού λαού. Ο πρωθυπουργός πρέπει αμέσως μόλις επιστρέψει να ενημερώσει τον ελληνικό λαό από τη Βουλή και κατ’ ιδίαν όλους του πολιτικούς αρχηγούς. Διότι το παιχνίδι είναι πολύ μεγάλο, ειδικά στο Αιγαίο. Μια λάθος κίνηση μπορεί να τινάξει τη χώρα στον αέρα.

Και για να κλείνουμε. Η διπλωματία του ...ΠΑΣΟΚ υποστηρίζει ότι όλα αυτά γίνονται επειδή ο ΓΑΠ και ο Ερντογάν θέλουν να εξευμενίσουν την επιθετικότητα των στρατηγών – το παραμύθι δηλαδή που ακούμε τα τελευταία χρόνια. Όμως η ιστορική εμπειρία διδάσκει ότι οι ικέτες άνευ αρχών καταλήγουν σαν τον Τσάμπερλαιν στο Μόναχο, που νόμιζε ότι κάνει συμφωνία με τους Γερμανούς, αλλά στην πραγματικότητα τους έδινε χρόνο για να προετοιμασθούν.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. o βουνίσιος avatar
    o βουνίσιος 07/01/2011 21:31:58

    Η Τουρκία θέλει τους ολυμπιακούς αγώνες του 2.020, γ αυτό το αθλητικό δώρο.

    α.
    το ζήτημα εδώ είναι αν μπορούν; να δοθούν αγώνες σε μια χώρα που έχει υπό στρατιωτική κατοχή το 36,2 % του κυρίαρχου εδάφους της Κύπρου.

    β.
    δεδομένων των προβλημάτων, μπορεί η Ελλάδα να λέει ότι θα υποστηρίξει ένα τέτοιο αίτημα;

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ o βουνίσιος 07/01/2011 21:39:47

      Οταν τους υποστηριζεις για ενταξη στην ΕΕ δεν μπορεις να εισαι κατα των Ολυμπιακων Αγωνων.

  2. rally monkey avatar
    rally monkey 07/01/2011 21:32:36

    etσι ακριβως θα πρεπει να 'ενημερωσει' τους αρχηγους ..μετα θα του πουμε πως 'πρεπει να αλλαξει πολιτικη' ..και μετα μπορουμε να αλλαξουμε πλευρο και να συνεχισουμε. (λες και δεν μας 'ενημερωσε' αρκετα το 2010)
    Καλη Χρονια

  3. giannis avatar
    giannis 07/01/2011 21:38:25

    Πρέπει να τους βοηθήσουμε να πάρουν τους Ολυμπιακούς. Αυτό θα είναι μια καλή τιμωρία.
    Όσο για το παραμύθι καλοί πολιτικοί - κακοί στρατηγοί το ακούω από τα Ίμια.
    Αν μιλούσε τα ελληνικά με την ίδια άνεση και προθυμία που μιλάει τούρκικα θα είμασταν τυχεροί.
    Καρντάσι ξέρει τι σημαίνει, τσογλάνι ξέρει τι σημαίνει;

  4. Προφήτης avatar
    Προφήτης 07/01/2011 21:50:58

    Οι Τούρκοι δεν θέλουν -και πλέον με την ψοφοδεή επί 15ετία στάση της Ελλάδας δεν συμβιβάζονται με- τίποτα λιγότερο από ΟΛΟ το Αιγαίο, ανατροπή της Συνθήκης της Λωζάνης στην πράξη - όπως η Κατοχή στην Κύπρο λένε δημιουργεί Διεθνές Δίκαιο, και τελική δορυφοροποίηση της Ελλάδας σε μεσοδιάστημα, με τελική, σε 60-100 χρόνια πλήρη εξαφάνιση του ελληνικού στοιχείου-πληθυσμού σε ηπειρωτική Ελλάδα-Κύπρο.
    Τελεία.

    Τα πράγματα είναι εντελώς απλά για το τι θέλουν οι Τούρκοι
    και άδικα "ερμηνεύουμε".

    "Σκεφθείτε μια πλατεία με δυο μαγαζιά, μια μεγάλη ταβέρνα και ένα μικρό μαγαζάκι. Το μικρό μαγαζάκι έχει όλα τα τραπέζια στην πλατεία, ενώ το μεγάλο κανένα".
    Νταβούτογλου

    Πλατεία=Αιγαίο

    Απλά πηγαίνουν βήμα-βήμα ΑΝΑΤΡΕΠΟΝΤΑΣ σημείο-σημείο το Δ. Δίκαιο το οποίο είναι με την Ελλάδα. Μέχρι το 74 η Τουρκία δεν είχε το ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ δικαίωμα (διάσωσης, ελέγχου κλπ) στο Αιγαίο.
    Η βλακώδης συναισθηματική αποχώρηση από το στρατιωτικό ΝΑΤΟ το 74 της έδωσε το δικαίωμα το 80 με την Συμφωνία Ρότζερς να "πατήσει πόδι" στο Αρχιπέλαγος, κατ' αρχήν. Η συνέχεια γνωστή.

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Προφήτης 07/01/2011 22:23:15

      Προφανώς, ο ΓΑΠ ακούγοντας Ερζερούμ, κατάλαβε γιουσουρούμ. Για αυτό πήγε. Για να ξεπουλήσει....

      • skeptiki avatar
        skeptiki @ Strange Attractor 07/01/2011 22:27:09

        Σωστό αλλά δεν βλέπω και κανέναν να τον εγκαλεί στα σοβαρά. Μόνο στα μπλόγκ υπάρχει μιά κινητικότητα. Οι επίσημοι φορείς καθεύδουν.

      • tiramola avatar
        tiramola @ Strange Attractor 07/01/2011 22:45:45

        Α, ώστε έτσι.
        Καταλάβαμε....

        • Αλεξανδρος avatar
          Αλεξανδρος @ tiramola 07/01/2011 23:02:28

          μπα καταλαβαινουν οι οσφυοκαμπτες οπαδοι του ΓΑΠ?

  5. ierofantis avatar
    ierofantis 07/01/2011 21:55:00

    Η υποστήριξη που παρέχει η Ελλάδα ομοιάζει με την υποστήριξη που παρέχει ο βοσκός (Ελλάδα), στο γουρούνι (Τουρκία) λίγο πριν το οδηγήσει στο σφαγείο (Γερμανία και λοιπές δυτικοευρωπαϊκές χώρες που δεν θέλουν άλλους Τούρκους στις ήδη ισχυρές τουρκικές τους μειονότητες).

    Τί να σου πω! Όλο χαρά και το γουρούνι και ο σφαγέας...

    • Kostas avatar
      Kostas @ ierofantis 08/01/2011 12:30:38

      Τι να σου πω καταπληκτική η παρομοίωση σου.Λέω μήπως είσαι λιγάκι ρατσιστής?Λέω μήπως...

      • noldor avatar
        noldor @ Kostas 08/01/2011 18:35:52

        Το πιο εύκολο σήμερα όταν δεν έχεις επιχειρήματα είναι να λες στον άλλο "είσαι ράτσιστης"

        • noldor avatar
          noldor @ noldor 08/01/2011 18:36:16

          ρατσιστής

      • ierofantis avatar
        ierofantis @ Kostas 08/01/2011 18:42:35

        Δεν είμαι vegeterian...

  6. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 07/01/2011 22:34:28

    Παίδες και ένα παραπολιτικό:

    Υπό τους ήχους του «Μαρμαρωμένου Βασιλιά» του Σπανουδάκη τα εγκαίνια στο Ερζερούμ!

    Το κλείσιμο της τελετής εγκαινίων των εγκαταστάσεων της Πανεπιστημιάδας στο Ερζερούμ έκρυβε μια απίστευτη έκπληξη για τα μέλη της ελληνικής αποστολής, που προς στιγμήν αναρωτήθηκαν εάν βρίσκονται σε πολιτική εκδήλωση του… Κώστα Καραμανλή. Συγκεκριμένα, ενώ Γιώργος Παπανδρέου και Ρετζέπ Ταγίπ Ερντογάν αποχωρούσαν από το κλειστό στάδιο και χαιρετούσαν προς τις εξέδρες το κοινό που τους χειροκροτούσε, μπήκε μουσική του Σταμάτη Σπανουδάκη ως μουσική υπόκρουση! Και μάλιστα όχι όποια κι όποια μουσική σύνθεση, αλλά το «Θα’ ρθεις σαν αστραπή» από του «Μαρμαρωμένο Βασιλιά»! Πιθανότατα, στους Τούρκους διοργανωτές άρεσε η μουσική (χωρίς να ξέρουν τους στίχους υποθέτουμε…) ή οι ίδιοι αποφάσισαν να κάνουν…. καψόνι στον σημερινό πρωθυπουργό, θυμίζοντάς του ένα τραγούδι ταυτισμένο με τον πολιτικό του αντίπαλο επί πέντε χρόνια. Ο Γιώργος πάντως παρέμεινε ατάραχος και συνέχισε να χαιρετά τους πολίτες στις κερκίδες, όπως και ο Ερντογάν.

    • Δημήτρης avatar
      Δημήτρης @ Δημήτρης 07/01/2011 22:35:14

      από star.gr

  7. Kennan avatar
    Kennan 07/01/2011 22:49:48

    Εκτός από το show φιλίας, υπάρχει και το αφανές, υπάρχει μία συνάντηση που δεν γνωρίζουμε τι μπορεί να ειπώθηκε σε μία τόσο μακρά συζήτηση, που δεν είχε διπλωματική προετοιμασία και δεν είχε και διπλωμάτες μάρτυρες.

  8. factorx avatar
    factorx 07/01/2011 22:50:49

    ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΝΕΟ ΑΙΓΑΙΟ;

    Ο Ερντογάν είπε ότι στο μέλλον θα δεχθούμε ορισμένες προκλήσεις, εμείς δεν πρέπει να δώσουμε σημασία, να έχουμε έναν νέο λόγο, μία νέα γλώσσα, για να έχουμε το νέο Αιγαίο.

  9. factorx avatar
    factorx 07/01/2011 22:51:59

    δεν ήταν «παρών» στη συνάντησή τους παρά μόνο οι μεταφραστές, ούτε διπλωματικοί υπάλληλοι, ούτε έχουν καταγραφεί πρακτικά.

    • Orestios avatar
      Orestios @ factorx 07/01/2011 23:10:51

      !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
      Απαράδεκτο

  10. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 07/01/2011 23:02:27

    Έγραψες Factor στον επίλογο!

    Μία παρατήρηση μόνο: το Αιγαίο δεν είναι "λίμνη", όπως πονηρά λέει ο μογγόλος.
    Είναι ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΑΡΧΙΠΕΛΑΓΟΣ ΚΑΙ ΔΙΕΠΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΔΙΚΑΙΟ ΤΟΥ ΑΡΧΙΠΕΛΑΓΟΥΣ!

    • Orestios avatar
      Orestios @ αλλενάκι 07/01/2011 23:11:34

      +1000
      Άντε τώρα να εξηγήσεις στο GAP τί διαφορά έχουν.

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ Orestios 07/01/2011 23:30:43

        Πρέπει πρώτα να κηρυχθεί Αρχιπέλαγος και μετά οι χαράξεις της ΑΟΖ θα προκύψουν αυτόματα από νησί σε νησί που θα συνδέεται συνεχόμενα άρρηκτα το ένα με το άλλο.

        Έβαλα ένα κείμενο.

        • αλλενάκι avatar
          αλλενάκι @ αλλενάκι 07/01/2011 23:42:07

          www . aigaio . org H ανούσια συζήτηση περί ΑΟΖ

          ανάμεσα σε άλλα γράφει: Εάν η Ελλάδα χαράξει υφαλοκρηπίδα με το σημερινό καθεστώς, ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ η μετεπειτα χάραξη νεων αρχιπελαγικών γραμμών που εφαρμόζονται στα παράκτια αρχιπελάγη! Επομένως, εάν η Ελλάδα οριοθετήσει υφαλοκρηπίδα με 6 ή 12 μίλια, χάνει οριστικά και διαπαντός το δικαίωμα στο οποίο αναφέρεται ο Τούρκος διεθνολογος και για το οποίο η Τουρκία ενεργεί έτσι ώστε η Ελλάδα να μην το εφαρμόσει ποτέ: Το δικαίωμα αναγνώρισης του Αιγαίου ως Παρακτίου Αρχιπελάγους.

          Συνεπώς, εάν η Τουρκία θέλει η Ελλάδα να χάσει αυτό το δικαίωμα, το καλύτερο που έχει να κάνει είναι να "προκαλεί" την Ελλάδα με παρελκυστικές και αποπροσανατολιστικές τακτικές να χαράξει υφαλοκρηπίδα με το σημερινό καθεστώς των 6 ή 12 νμ, είτε με συμφωνία, είτε στο δικαστήριο.
          Έτσι εξηγείται και η ξαφνική αλλαγή τακτικής, με τη θετική της στάση για παραπομπή στο ΔΔΧ!!!
          Με την αναγνώριση του Αιγαίου ως Παρακτίου Αρχιπελάγους στο διεθνές δίκαιο καλύπτονται τα κυριαρχικά κενά που ονομάζονται διεθνή ύδατα.

          Το κάθε νησί δεν αποτελεί αυθύπαρκτη οντότητα, αλλά ενώνεται άρρηκτα με το διπλανό του και δημιουργείται μία κι ενιαία αρχιπελαγική κυριαρχική αλυσίδα.

          θα πρέπει πρώτα να αναγνωριστεί το Αιγαίο ως Παράκτιο Αρχιπέλαγος, όπως ρητά ορίζει το διεθνές δίκαιο, και μετά να καθορισθούν οι κυριαρχικές ζώνες, όπως έκανε η Νορβηγία το 1951 και ο Καναδάς το 1985.

        • Orestios avatar
          Orestios @ αλλενάκι 07/01/2011 23:47:00

          Αλλενάκι, πολύ ωραία τα λες.
          Αλλά η αποστολή του GAP είναι άλλη και μάλιστα αυτή που είναι εναντίον των Εθνικών Συμφερόντων.

          • αλλενάκι avatar
            αλλενάκι @ Orestios 07/01/2011 23:52:51

            είναι άρθρο απο το Αιγαίο org., πολύ κατατοπιστικό και διαφωτιστικό

  11. Orestios avatar
    Orestios 07/01/2011 23:05:58

    Εθνική ξεφτίλα με την παραπαίουσα διπλωματία του GAP.

  12. loretta avatar
    loretta 07/01/2011 23:18:37

    ....μετα την τουρκια....καρφι για αμερικα τον βλεπω τον ΓΑΠ....να δωσει αναφορα στον ομπαμα.

    • Orestios avatar
      Orestios @ loretta 07/01/2011 23:45:18

      Γίνονται τέτοια πράγματα?

      • loretta avatar
        loretta @ Orestios 08/01/2011 00:16:53

        αμα εχεις το ΓΑΠ ...μονο τετοια γινονται.

        • Orestios avatar
          Orestios @ loretta 08/01/2011 00:19:59

          Άξιος! Άξιος! Άξιος!
          Εθνικός ηγέτης από τους λίγους!!!

        • Orestios avatar
          Orestios @ loretta 08/01/2011 00:21:04

          Και τί χρειάζεται για να διαπραγματευτεί σκληρά κανείς μαζί του?
          Να του κάνει δωράκια.
          Με ένα κασκόλ και έναν σκούφο ο Ερντογάν καθάρισε!

          • loretta avatar
            loretta @ Orestios 08/01/2011 00:28:12

            ξεχασες τα σκι....εκτος αν οι τουρκοι τα σκι τα περνανε για.....κουπια!! Χαχαχα

          • Orestios avatar
            Orestios @ loretta 08/01/2011 00:34:50

            Μάλλον το GAP θα τα πέρασε για κουπιά.
            Το δούλεμα που του ρίχνουν είναι αμίμητο και αυτός καμαρώνει!!!!

          • Kostas avatar
            Kostas @ Orestios 08/01/2011 12:54:50

            Φίλε Ορέστιε καλό το χιουμοράκι σου αλλά τα αστεία σου είναι για παιδιά του δημοτικού.Πες και τίποτα άλλο εκτός του:ο ΓΑΠ φταίει,ο ΓΑΠ το άλλο..Εσένα τελικά ποιά η άποψη σου?Απόψεις και θέσεις θέλουμε να ακούσουμε και όχι πόσο πολύ δεν γουστάρεις τον ΓΑΠ.Στο κάτω κάτω αυτός κάποια μέρα θα φύγει, η χώρα είναι αυτή που μένει

  13. ierofantis avatar
    ierofantis 07/01/2011 23:24:22

    Είναι τραγικό να έχεις το πάνω χέρι σε μια διαπγραγμάτευση και να μην αξιοποιείς τα πλεονεκτήματα της θέσης σου. Στην διαπραγμάτευση θα δώσεις και θα πάρεις. Αν ξεκαθαρίσεις στον συνομιλιτή σου ότι γνωρίζεις τα πλεονεκτήματά σου και τη δυσχερή δική του θέση, μπορείς να βγείς από τη διαπραγμάτευση συνολικά κερδισμένος και θα έχεις χάσει σε μικρής, όχι ζωτικής, σημασίας θέματα. Αν καταφέρεις και έρθεις ισα βάρκα - ίσα πανιά ή ακόμη χειρότερα, ανατρέψεις από φοβικότητα ή βλακεία το πλεονέκτημά σου και καταλήξεις σε μειονεκτική θέση, θέλεις όχι απλώς κριτική, αλλά σκότωμα, ειδικά αν το θέμα της διαπραγμάτευσης είναι εθνικό.

  14. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 07/01/2011 23:26:08

    Αν κηρυχθεί το Αιγαίο Αρχιπέλαγος σύμφωνα με το Διεθνές Δίκαιο,
    όπως ρητά ορίζει το διεθνές δίκαιο, μετά θα καθορισθούν οι κυριαρχικές ζώνες, όπως έκανε η Νορβηγία το 1951 και ο Καναδάς το 1985.

    Πρέπει να βλέπουμε την κοινωνία σαν ένα αρχιπέλαγος. Ο καθένας από εμάς συμβολίζει ένα νησί και πρέπει όλοι να ενωθούμε σε μία, ενιαία, κοινωνικά αρχιπελαγική αλυσίδα. Και για να χρησιμοποιήσω το παράδειγμα του Αιγαίου, εάν ενωθούν μεταξύ τους, όπως προτάσσει το διεθνές δίκαιο, τα νησιά που βρίσκονται στα ανατολικά, (Σαμοθράκη – Λήμνος – Μυτιλήνη – Χίος – Σάμος κλπ), αναπόφευκτα περικλείονται και όλα τα νησιά που βρίσκονται στο εσωτερικό, στα δυτικά τους. Έτσι κι εμείς, εάν αποτελέσουμε την εθνική προμετωπίδα, οι άλλοι, στα μετόπισθεν, ακολουθούν. Ούτως ή άλλως και τώρα το ίδιο κάνουν.

    Ο μεγαλύτερος Τούρκος διεθνολόγος Yucel Acer σε πόνημά του για το Αιγαίο, γράφει σε μια υποσημείωσή του οτι η Τουρκία ενεργεί έτσι ώστε να αποπροσανατολίσει τους Έλληνες απο το να εφαρμόσουν τις ευεργετικές διατάξεις της Σύμβασης για το Δίκαιο της Θάλασσας, αυτές που αφορούν στο άρθρο 7 και τα Παράκτια Αρχιπελάγη: Yucel Acer, "The Aegean Maritime Disputes and International Law", υποσημείωση 156: "It is noted that Turkey has not applied the straight baselines system since June 1973 in order not to encourage Greece to apply the same system in the Aegean Sea. See İnan & Başeren, (1996), p. 58." Μετάφραση: Η Τουρκία δεν εφαρμόζει τις ευθείες ακτογραμμές βάσης (το άρθρο 7 - παράκτια αρχιπελάγη) απο το 1973 για να μην τις εφαρμόσουν οι Έλληνες στο Αιγαίο!!

    Στη σελ. 26 γράφει : "It is emphasised that if Greece benefits from its right to the system of straight baselines as a party to the 1982 Convention, it would gain considerable maritime areas as its Aegean coasts are deeply fringed and surrounded by many islands and islets in close vicinity" Μετάφραση: Τονίζεται ότι εάν η Ελλάδα εφαρμόσει το σύστημα των ευθειών ακτογραμμών βάσης θα κερδίσει σημαντικά κομμάτια θαλάσσιας δικαιοδοσίας, καθώς η γεωμορφολογία (ακτές-νησιά) το επιτρέπει.
    Κλειδί για την ερμηνεία των παραπάνω είναι το εξής: Εάν η Ελλάδα χαράξει υφαλοκρηπίδα με το σημερινό καθεστώς, ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ η μετεπειτα χάραξη νεων αρχιπελαγικών γραμμών που εφαρμόζονται στα παράκτια αρχιπελάγη! Επομένως, εάν η Ελλάδα οριοθετήσει υφαλοκρηπίδα με 6 ή 12 μίλια, χάνει οριστικά και διαπαντός το δικαίωμα στο οποίο αναφέρεται ο Τούρκος διεθνολογος και για το οποίο η Τουρκία ενεργεί έτσι ώστε η Ελλάδα να μην το εφαρμόσει ΠΟΤΕ:
    Το δικαίωμα αναγνώρισης του Αιγαίου ως Παρακτίου Αρχιπελάγους.

    Συνεπώς, εάν η Τουρκία θέλει η Ελλάδα να χάσει αυτό το δικαίωμα, το καλύτερο που έχει να κάνει είναι να "προκαλεί" την Ελλάδα με παρελκυστικές και αποπροσανατολιστικές τακτικές να χαράξει υφαλοκρηπίδα με το σημερινό καθεστώς των 6 ή 12 νμ, είτε με συμφωνία, είτε στο δικαστήριο. Έτσι εξηγείται και η ξαφνική αλλαγή τακτικής, με τη θετική της στάση για παραπομπή στη Χάγη!!!!!!
    Έχει δοθεί η εντύπωση οτι με την ΑΟΖ κερδίζουμε περισσότερα απ' ό,τι με την υφαλοκρηπίδα, επειδή έτσι λέει το αρθ 121. Λοιπόν, ορίστε το άρθρο 121:

    Article121

    Regime of islands
    1. An island is a naturally formed area of land, surrounded by water, which is above water at high tide.
    2. Except as provided for in paragraph 3, the territorial sea, the contiguous zone, the exclusive economic zone and the continental shelf of an island are determined in accordance with the provisions of this Convention applicable to other land territory.
    3. Rocks which cannot sustain human habitation or economic life of their own shall have no exclusive economic zone or continental shelf.
    Σκοπός είναι η αναγνώριση του Αιγαίου ως Παρακτίου Αρχιπελάγους, η οποία αφορά σε αμιγή εθνική κυριαρχία.
    Με την αναγνώριση του Αιγαίου ως Παρακτίου Αρχιπελάγους στο διεθνές δίκαιο καλύπτονται τα κυριαρχικά κενά που ονομάζονται διεθνή ύδατα.
    Το κάθε νησί δεν αποτελεί αυθύπαρκτη οντότητα, αλλά ενώνεται άρρηκτα με το διπλανό του και δημιουργείται μία κι ενιαία αρχιπελαγική κυριαρχική αλυσίδα.

    Το διεθνές δίκαιο είναι σαφές. Σε παράκτιο αρχιπέλαγος δεν εφαρμόζεται ο κανόνας των 6 ή 12 νμ, αλλά ο προπεριγραφείς κανόνας του άρθ 7.
    Αποκλειστική Οικονομική Ζώνη και Υφαλοκρηπίδα είναι ακριβώς το ίδιο στη χάραξη, αφορούν στα δευτερεύοντα κυριαρχικά δικαιώματα, ενώ το αρχιπέλαγος καθιστά τον αιγαιοπελαγίτικο χώρο εσωτερικό και αφορά σε αμιγή εθνική κυριαρχία.

  15. sauraki avatar
    sauraki 07/01/2011 23:30:22

    οπως καταλάβατε από τη φωτο ο Γιωργος δε θα φυγει, ουτε με ελικόπτερο ούτε με κανό. Με πέδιλα θα φύγει από το τουρκο...λίμανο

  16. SoToS avatar
    SoToS 08/01/2011 00:08:25

    Ξεπουληθηκαμε στο Ερζορουμ ...για ένα κασκόλ για ένα κασκόλ

    • Orestios avatar
      Orestios @ SoToS 08/01/2011 00:15:24

      Για ένα κασκόλ και ένα σκούφο ρε μαμώτο.

      • loretta avatar
        loretta @ Orestios 08/01/2011 00:17:44

        ...Το γαλαζιο τι να συμβολιζε αραγες??? Μηπως το ΑΙΓΑΙΟ????

        • Orestios avatar
          Orestios @ loretta 08/01/2011 00:31:44

          Δεν ξέρω.
          Κάτι συμβολίζει πάντως.
          Του δικού μας είναι σαν θηλιά στο λαιμό.

    • ierofantis avatar
      ierofantis @ SoToS 08/01/2011 00:21:46

      "Έγραφε" ωραία πάντως το τυρκουάζ στο κοστούμι του Γιώργου, ε;

      Επίσης είπε το φοβερό αμίμητο ότι "δεν πρόκειται να αλλάξει το καθεστώς στο Αιγαίο, όσο συνεχίζονται οι υπερπτήσεις"

      Ερώτηση αδαούς:

      Αν σταματήσουν οι υπερπτήσεις, θα αλλάξει το καθεστώς στο Αιγαίο;

      Τί εννοεί ο μέγας τιτανοτεράστιος διανοητής;

      • Orestios avatar
        Orestios @ ierofantis 08/01/2011 00:32:47

        Άρχοντας όμως!
        Αν η εξωτερική πολιτική γίνεται έτσι τότε απορώ πως ακόμη υπάρχουμε σαν κράτος.

        • ierofantis avatar
          ierofantis @ Orestios 08/01/2011 00:42:05

          Εγώ αρχίζω να πιστεύω ότι υπάρχουμε εξαιτίας του ευπροσάρμοστου του έθνους σε κάθε πιθανή συνθήκη (κάτι σαν τις κατσαρίδες, ένα πράμα) και από αγαθή τε και καλή ΤΥΧΗ...!

          • Orestios avatar
            Orestios @ ierofantis 08/01/2011 00:44:00

            Ευτυχώς γιατί το GAP πασχίζει να μας εξαφανίσει.
            Μα τόσο πολύ μίσος για κάθε τί Ελληνικό?
            Είναι ..... τί να πω?
            Σχεδόν προδοτικό.

          • ierofantis avatar
            ierofantis @ Orestios 08/01/2011 00:51:30

            Κανονικά, αν ανατρέξεις στην ιστορία του Ελληνικού Έθνους φίλε Ορέστιε, θα έπρεπε να είχαμε εξαφανιστεί (εννοώ και βιολογικά, όχι μόνο πολιτιστικά ή άλλως πως) καμιά δεκαριά φορές...

            Ο ΓΑΠ θα το καταφέρει;

            Μπαααα!

          • Orestios avatar
            Orestios @ ierofantis 08/01/2011 00:59:33

            Άτιμα γονίδια!

  17. Underdog avatar
    Underdog 08/01/2011 00:21:58

    Πως του ξέφυγε του GAP ; Ερζερούμ στα περσικά σημαίνει η Χώρα των Ρουμ δηλαδή Ρωμιών. Η δε ποδοσφαιρική ομάδα Ερζερούμσπορ έχει για σήμα της το Δικέφαλο Αετό και χρώμα της το μπλε και το άσπρο. Μήπως πρόκειται για κυτταρική μνήμη ;

  18. Professor Moriarty avatar
    Professor Moriarty 08/01/2011 00:23:52

    Αυτά θα ήταν φαιδρά, αν δεν ήταν τραγικά.

    Από πού να αρχίσουμε; Από την σημειολογία των turk-oise κασκόλ, το χρώμα της του Τουρκικού λίθου (pierre turquoise) το οποίο του φόρεσαν οι Tούρκοι;

    Από το ότι ενώ κατήγγελλε τις υπερπτήσεις επάνω από το Αγαθονήσι οι Τούρκοι έκαναν νέες παραβιάσεις;

    h*tp://www.enet.gr/?i=news.el.politikh&id=238960

    Από την πολιτική των "καρντάσηδων";

    Από το ότι του ρίξανε για πλάκα (είναι παμπόνηροι οι Τούρκοι) μουσικές για "μαρμαρωμένους βασιλιάδες";

    Αυτή είναι η σημειολογία της διπλωματίας ενός εθνους brought to its knees (του δικού μας).

    Ποιού έθνους; Αυτού που αποστερήθηκε από κάθε παιδεία και εκπαίδευση και ανατρέφει κακομαθημένα τσογλάνια που θα γίνουν αύριο άνεργοι, σφουγκοκωλάριοι, χουλιγκάνοι, μπιγκμπραδεράδες, ή ντιντήδες. Με στρατό ευνουχισμένο. Με αντικοινωνική ατομικιστική κουλτούρα, κοινώς ψευτομαγκιά. Με μυριάδες λαθραίων μουσουλμάνων στο νότο και μυριάδες καυκασιανών παρασίτων στον βορρά. Με πολιτικούς που τα έκαναν όλα αυτά και ψηφίζονται από τα εκμαυλισμένα θύματα-θύτες του μέλλοντός τους. Ένας λαός που ταϊστηκε με πνευματικές διοξίνες επί τρείς δεκαετίες. (Τις πραγματικές διοξίνες τις τρώμε και τις εισπνέουμε επίσης, αλλά δεν υπάρχουν οι ελεγκτικοί μηχανισμοί για να αποκαλύψουν το σκάνδαλο).

    This is Greece, gentlemen!

    • ierofantis avatar
      ierofantis @ Professor Moriarty 08/01/2011 00:37:32

      Υπάρχει και άλλη Ελλάδα αγαπητέ φίλε...

      Υπάρχει η Ελλάδα
      -των Αετών του Αιγαίου που φιλούν γυναίκα και παιδί, κάνουν το σταυρό τους και ορμούν στον γαλανό ουρανό για αναχαίτηση.
      - των δασκάλων σαν την Χαρά Νικολοπούλου που σαν σε κρυφό σχολιό, μεταλαμπαδεύει σε νέους και νέες, αγάπη για τα πάτρια.
      - των κατώτατων και κατώτερων κληρικών που με πύρινα κηρύγματα κρατούν όρθιους τους γέροντές μας και τους έχοντες ανάγκη μιας πατρικής αγκάλης.
      -των εκατομμυρίων σκληρά εργαζόμενων και κακώς αμοιβόμενων Ελλήνων, που χωρίς καταθέσεις, χωρίς σπίτι, χωρίς όλες τις μέρες μεροκάματο, σφίγγουν τα δόντια και τη γροθιά, κοιτάνε ψηλά και λένε πάλι "Δόξα τω Θεώ", γιατί έχουν υγεία, οικογένεια, τιμή, και φιλότιμο.
      - των λαμπρών μυαλών που ζουν και εργάζονται στο εξωτερικό, κάνουν διάσημη τη χώρα μας με το παράδειγμά τους, και δακρύζουν στο άκουσμα ελληνικών στα πέρατα της οικουμενης που η τύχη τους έριξε.
      - των απλών "αντιπαραγωγικών" στρατιωτικών, αστυνομικών και ενστόλων, που λοιδορούνται, συκοφαντούνται, ή αγνοούνται και που συνεχίζουν, σε πείσμα της σκληρότητας με την οποία τους αντιμετωπίζουμε, να τιμούν τον όρκο τους και να πεθαίνουν εν υπηρεσία, χωρίς ποτέ να μάθουμε γιατί και πως

      Ο κατάλογος είναι μακρύς αλλά δεν θέλω να κουράσω.

      Ναι, φίλε έχουμε σκατά μπροστά μας και πρέπει να τα αντιμετωπίσουμε. Αλλά έχουμε και Διαμάντια. Δεν θα μας τελειώσουν τόσο εύκολα.

      Τουλάχιστον αυτό λέω εγώ στον εαυτό μου και από αυτό παίρνω δύναμη...

      • Professor Moriarty avatar
        Professor Moriarty @ ierofantis 08/01/2011 00:55:25

        Καταλαβαίνω τι λες, αγαπητέ Ιεροφάντη, αλλά δυστυχώς αυτοί που εγώ περιγράφω έχουν το πάνω χέρι και κάνουν παιχνίδι. Έχουν κάνει "οικοσύστημα" κομμένο και ραμμένο στην φυσιολογία και ψυχολογία τους και πολλαπλασιάζονται διαφορικά σε σχέση με αυτούς που εσύ αποκαλείς "άλλους".

        Αλλά και μόνο το ότι τους αποκαλείς "Άλλους", σημαίνει ότι αυτομάτως δέχεσαι το ότι "Αυτοί" είναι το καθεστώς. Οι 'Άλλοι", οι οποίοι άλλωστε είναι οι Οικείοι, θα πρέπει δυστυχώς να επαναδιεκδικήσουν τον οικείο χώρο (φυσικό και πνευματικό) από τον οποίον έχουν αλλοτριωθεί. Για να γυρίσει ο ήλιος θέλει δουλειά πολλή...

        • ierofantis avatar
          ierofantis @ Professor Moriarty 08/01/2011 01:00:18

          Α, ναι, θέλει δουλειά. Και ναι, είναι καθεστώς και έχουν το πάνω χέρι.

          Εκτιμώ όμως ότι σε πλήθος, σε απόλυτους αριθμούς, είναι λίγοι.

          Και πάντως λιγότεροι από εμάς, τους "Άλλους"...

          Τους "έχουμε" λοιπόν Προφέσσορα, τους "έχουμε", και το ξέρουν...

      • rally monkey avatar
        rally monkey @ ierofantis 08/01/2011 01:26:08

        @ierofantis
        Δεν υπαρχει 'αλλη Ελλαδα'.
        Μια ειναι και ειναι αυτη ακριβως που περιγραφεις.

        Τωρα αν *καποιοι* τυχαινει να εχουν (και) Ελληνικο διαβατηριο ελπιζω πως οι υπολοιποι καποια στιγμη θα ξυπνησουμε και θα παψουμε να τους κανουμε τη χαρη συνεχιζοντας να τους αποκαλουμε Ελληνες.

        Οι γραμμες εχουν τραβηχτει και ειναι πολυ συγκεκριμενες - το ζητουμενο ειναι μαζικη συμπαγης παραταξη μαχης.
        Καποιοι θελουν να το εμποδισουν, τροποι διαφοροι - π.χ. συστηματικα επικαλουνται ασχετους/ψευτο-ιδεολογικους προσδιορισμους (ταυτοχρονα με γενικοτερα αποδεκτες θεσεις - για να ειναι το μυνημα πιο ευπεπτο) - στοχος τους η διαιρεση και προκληση συγχισης (θα το δεις ..παιζει πολυ).

    • Orestios avatar
      Orestios @ Professor Moriarty 08/01/2011 00:41:53

      Θα συμφωνήσω με τον ιεροφάντη.
      Προφέσσορα γενικεύεις.
      Αυτό που διαπιστώνεις είναι αποτέλεσμα τηε επίδρασης του σοσιαλισμού σε κάποιους ανθρώπους.
      Δεν είναι όλοι έτσι, αν και πολύ θα το ήθελε το GAP.

      • Professor Moriarty avatar
        Professor Moriarty @ Orestios 08/01/2011 00:59:37

        Ορέστιε, φοβάμαι ότι εσύ βιάζεσαι να γενικεύσεις αντίστροφα, με αποτέλεσμα να με παρεξηγείς. Διάβασε αυτό που έγραψα πιό πάνω, στον Ιεροφάντη.

        • Orestios avatar
          Orestios @ Professor Moriarty 08/01/2011 01:04:30

          Πως γενίκευσα?

        • ierofantis avatar
          ierofantis @ Professor Moriarty 08/01/2011 01:07:02

          @ Professor Moriarty & Orestios

          Ειρήνη παιδιά. Παρακάτω έχει το πάρτυ...

          Ο ΦΙΛΟΣΟΦΟΣ "γράφει" πρωϊνιάτικα.

  19. ΦΙΛΟΣΟΦΟΣ avatar
    ΦΙΛΟΣΟΦΟΣ 08/01/2011 00:24:29

    Λυπάμαι που εσείς οι δεξιοί απαξιώνετε την σοβαρή διπλωματική προσπάθεια του καταξιωμένου διεθνώς ηγέτη της χώρας. Ο Πρωθυπουργός είναι έμπειρος και ξέρει καλύτερα από οποιονδήποτε άλλο να διασφαλίζει τα συμφέροντα της χώρας. Επιτέλους έχουμε και πάλι λόγο στο εξωτερικό. Πέντε χρόνια η ΝΔ ακολουθούσε ενδοτική και φιλοαμερικάνικη πολιτική, πισωγυρίζοντας την χώρα.

    • loretta avatar
      loretta @ ΦΙΛΟΣΟΦΟΣ 08/01/2011 00:26:38

      ....ξεχασες να παρεις τα χαπια σου ......περασμενη και η ωρα....οτι θεμε λεμε...

    • Αλεξανδρος avatar
      Αλεξανδρος @ ΦΙΛΟΣΟΦΟΣ 08/01/2011 00:31:53

      ααχαχαχχααααχαχαχχααχαχαχαχ σε καλο σου Φιλοσοφε θα με πνιξεις....χαχαχα Οντως τοσο ενδοτικη και φιλοαμερικανικη κυβερνηση δεν υπηρξε ποτε απο τη κυβερνηση Κ.Κ
      Για αυτο αλλωστε με εντολη των ΗΠΑ εβαλε βετο στα Σκοπια εκανε παιχνιδι με τους ρωσικους αγωγους ειπε οχι στο σχεδιο Α(υ)ναν.Και επειδη οι Αμρικανοι τον αγαπουσαν πολυ το Κ.Κ του υπεκλεπταν τις τηλεφωνικες συνομιλιες για να προφυλαξουν το προστατευομενο τους.

      • Orestios avatar
        Orestios @ Αλεξανδρος 08/01/2011 00:44:35

        Είσαι θεά!!!!!!

      • loretta avatar
        loretta @ Αλεξανδρος 08/01/2011 00:44:42

        ξεχασες στο τελος της παραγραφου σου να βαλεις και ενα ΟΛΕ!!

        • Orestios avatar
          Orestios @ loretta 08/01/2011 00:46:28

          lol
          Καμμένη είναι.
          Μας διασκεδάζει.
          Πες κι άλλα κοπέλα μου, ΦΙΛΟΣΟΦΕ.

    • taxidriver avatar
      taxidriver @ ΦΙΛΟΣΟΦΟΣ 08/01/2011 00:43:51

      κοψε τον μπαφο φιλε,σε πειραζει

      • ΦΙΛΟΣΟΦΟΣ avatar
        ΦΙΛΟΣΟΦΟΣ @ taxidriver 08/01/2011 00:47:33

        Σε τι έχετε να κατηγορήσετε τις κυβερνήσεις ΠΑΣΟΚ σε ό,τι αφορά την εξωτερική πολιτική ;;;;;

        • Orestios avatar
          Orestios @ ΦΙΛΟΣΟΦΟΣ 08/01/2011 00:48:15

          ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

          • ΦΙΛΟΣΟΦΟΣ avatar
            ΦΙΛΟΣΟΦΟΣ @ Orestios 08/01/2011 00:52:48

            Σε τίποτα δεν μπορείτε να τις κατηγορήσετε γιατί ξέρετε πολύ καλά ότι χτύπησαν το χέρι στο τραπέζι όταν έπρεπε. Ενώ οι κυβερνήσεις της δεξιάς προσκυνούσαν τους αμερικάνους. Ηγέτες σαν τον Ανδρέα Παπανδρέου, τον Κώστα Σημίτη, τον Γιώργο Παπανδρέου και υπουργοί Εξωτερικών σαν τους Χαραλαμπόπουλο, Πάγκαλο, Παπούλια και Μπακογιάννη δεν μπορεί να βγάλει η ΝΔ.

          • ierofantis avatar
            ierofantis @ ΦΙΛΟΣΟΦΟΣ 08/01/2011 00:54:05

            Η Ντόρα είναι ΠΑΣΟΚ;

          • Petros avatar
            Petros @ ierofantis 08/01/2011 00:59:17

            Από τρελό και από μικρό μαθαίνεις την αλήθεια.

          • taxidriver avatar
            taxidriver @ ΦΙΛΟΣΟΦΟΣ 08/01/2011 00:55:45

            μη πολεμος,mea culpa,σου θυμιζει τιποτα μαστορα

          • ΦΙΛΟΣΟΦΟΣ avatar
            ΦΙΛΟΣΟΦΟΣ @ taxidriver 08/01/2011 00:57:18

            Όλα αυτά ήταν αποτέλεσμα της προδοτικής στάσης μιας δεξιάς κλίκας του στρατού που παγίδευσαν τους ηγέτες του Κινήματος.

          • Orestios avatar
            Orestios @ ΦΙΛΟΣΟΦΟΣ 08/01/2011 00:57:08

            Δώστα όλα φιλόσοφε!!!!!!
            Ζήτω τα ναρκωτικά!!!!!!
            χαχαχαχαχαχα

          • loretta avatar
            loretta @ Orestios 08/01/2011 00:58:44

            ....θα τα θυματε αυριο αραγες???

          • Orestios avatar
            Orestios @ Orestios 08/01/2011 01:01:21

            Η βλάβη είναι μόνιμη λορέττα στον φιλόσοφο.

        • ierofantis avatar
          ierofantis @ ΦΙΛΟΣΟΦΟΣ 08/01/2011 00:53:21

          Σε τίποτα. Είναι όλο λαμπρές επιτυχίες...

          Μουχαρ, χαρ, χαρ, χαρ

        • Δημήτρης avatar
          Δημήτρης @ ΦΙΛΟΣΟΦΟΣ 08/01/2011 09:23:32

          Φιλόσοφε, πήρες από τον ηγέτη σου ελληνάρα Τζέφρυ Μινέϊκο Τσαντ Παπανδρέου...και
          παίρνεις φυσικά "μηδέν εις το πηλίκιον"...
          Όχι πολύ πίσω αν θυμηθούμε τα Ίμια, τον Οτσαλάν, το "ευχαριστούμε την Αμερική", "πες τε πως πήρε την σημαία ο αέρας"...
          Όσο για τον τελευταίο Καραμανλή, έκανε και μια συμφωνία για τον αγωγό με την Ρωσία, τον οποίο κάνει ότι μπορεί να τον ακυρώσει ο φιλόσοφός σου, όπως και κάθε σχέση με Ρωσία,...είπε και
          ένα όχι ο Καραμανλής στην ένταξη των Σκοπίων στο ΝΑΤΟ ...φαντάζεσαι τον φιλόσοφο σε μια τέτοια πίεση και ...
          ο φιλόσοφος υπέγραψε "αμετάκλητα και άνευ όρων" παράδοση της εθνικής κυριαρχίας της Πατρίδας μας και ήδη μαζί με όλους τους μνημονιακούς κρίνονται ύποπτοι για εσχάτη προδοσία...

          υγ ο Ανδρέας ήταν και άντρας...ένα μου είχε αρέσει "βυθίσατε το Χόρα"..

  20. Νέστωρ Καλλιθεάτης avatar
    Νέστωρ Καλλιθεάτης 08/01/2011 00:34:57

    Πολύ σωστή η τοποθέτηση από το αλλενάκι. Όμως, μια κυβέρνηση η οποία δεν τολμά να κάνει το ελάσσον ( ανάρτηση σημαίας στα Ίμια) , πως θα κάνει το μείζον ( χάραξη αρχιπελαγικών γραμμών);

    • Orestios avatar
      Orestios @ Νέστωρ Καλλιθεάτης 08/01/2011 00:37:24

      Μην λες τέτοια γιατί θα σε περιλάβει το κήτος της κυβέρνησης και θα μιλάει για κοπρίτες.

    • ΦΙΛΟΣΟΦΟΣ avatar
      ΦΙΛΟΣΟΦΟΣ @ Νέστωρ Καλλιθεάτης 08/01/2011 00:55:16

      Τα Ίμια ήταν αποτέλεσμα προδοτικών χειρισμών του στρατιωτικού κατεστημένου της Ελλάδας σε συνεργασία με τη ΝΔ του Έβερτ.

      • Orestios avatar
        Orestios @ ΦΙΛΟΣΟΦΟΣ 08/01/2011 00:58:39

        ROFL
        Φιλόσοβε θα βγεί εμβόλιο για την κόκα. Κρύψου!!!!!!

        • Καθηγητής avatar
          Καθηγητής @ Orestios 08/01/2011 15:31:29

          Με την συμμετοχή υποβαθμίζεις πάρα πολύ την συζήτηση .
          Τα παιδιά του δημοτικού συνήθως στα blogs τύπου καφενείου συχνάζουνε .

      • ierofantis avatar
        ierofantis @ ΦΙΛΟΣΟΦΟΣ 08/01/2011 01:08:18

        ΠΕΣ ΜΑΣ ΤΙ ΠΙΝΕΙΣ!

        • TopGunZ avatar
          TopGunZ @ ierofantis 08/01/2011 21:03:33

          Αν μάθεις θέλω κι εγώ μια κάσα! Τι LSD και μαλακίες!

      • taxidriver avatar
        taxidriver @ ΦΙΛΟΣΟΦΟΣ 08/01/2011 01:25:21

        Βαστατε Τουρκοι τ αλογα

  21. taxidriver avatar
    taxidriver 08/01/2011 00:59:15

    ελνσικι,μαδριτη,ζωτικα συμφεροντα της Τουρκιας στο Αιγιο.μαλλον τα ξεχασες κι αυτα.
    Αλλα σιγουρα θυμασαι τα ΙΜΙΑ.

  22. tomy avatar
    tomy 08/01/2011 01:00:31

    Η Τουρκια θελει να γινει αυτοκρατορια, ενω εμεις νομος της Ευρωπαικης Ενωσης

  23. Maximilien avatar
    Maximilien 08/01/2011 01:03:03

    Φιλόσοφε θα σε ξανάβρω στους μπαξέδες, τρεις του Σεπτέμβρη να περνάς...Μόνο ο άξιος γιος του Ανδρέα μας θα φέρει τον σοσιαλισμό. Φιλόσοφε εμείς οι διαγραμμένοι τροτσκιστές του '77 είμαστε μαζί σου.

    • ΦΙΛΟΣΟΦΟΣ avatar
      ΦΙΛΟΣΟΦΟΣ @ Maximilien 08/01/2011 01:06:31

      Το λαϊκό κίνημα δεν πισωγυρίζει. Η χώρα περήφανη πάει μπροστά !!! Το σύνθημα που δονούσε τις καρδιές μας "Εθνική Ανεξαρτησία Λαϊκή Κυριαρχία" είναι ο οδηγός μας σ' αυτές τις δύσκολες ώρες του τόπου.

      • ierofantis avatar
        ierofantis @ ΦΙΛΟΣΟΦΟΣ 08/01/2011 01:10:11

        Κάτσε σε λίγο θα σε περιλάβει ο Φωτόπουλος της ΓΕΝΟΠ...

        Πήγαινε πές του για το Λαϊκό Κίνημα, αχα,χα,χα,χα,

        • Professor Moriarty avatar
          Professor Moriarty @ ierofantis 08/01/2011 01:15:27

          Αυτός παραήπιε στο ΣΥΜΠΟΣΙΟΝ του Παγκάλου και είναι ακόμη τύφλα. Μην του δίνεις σημασία.

          • ierofantis avatar
            ierofantis @ Professor Moriarty 08/01/2011 01:18:43

            χα, χα, χα, χα, χα, έμεινε τίποτε να πιει ή τα ήπιε όλα ο "κοπρίτης";

            Αχα,χα,χα,χα,χα

      • taxidriver avatar
        taxidriver @ ΦΙΛΟΣΟΦΟΣ 08/01/2011 01:26:31

        Εξω οι βασεις του Θανατου

      • rally monkey avatar
        rally monkey @ ΦΙΛΟΣΟΦΟΣ 08/01/2011 01:32:46

        ..ετσι! ..στο τελος λες να γινει κι ο Γιωργος ΠΑΣΟΚ?

      • TopGunZ avatar
        TopGunZ @ ΦΙΛΟΣΟΦΟΣ 08/01/2011 21:05:40

        Ψιτ, φιλαράκο, ξεχάσανε να σας προσδιορίσουν ποιανού έθνους και ποιανού λαού, σίγουρα όχι του Ελληνικού...

  24. Μαύρος Ιάκωβος avatar
    Μαύρος Ιάκωβος 08/01/2011 02:39:54

    Ένα μπλέ καστόλ,ένα ζευγάρι χιονοπέδιλα και απο πίσω να παίζει Σπανουδάκης......Να θυμάστε αυτά τα τρία στοιχεία όταν αύριο θα αναφέρουμε τη σημερινή αποφράδα ημέρα.Όλο αυτό το θέατρο του παραλόγου με τους ψευτολεονταρισμούς του μάμυ,τα καρντάσια,τις κορδέλες μυρίζει ξεπούλημα.Πολύ εύστοχος ο τίτλος του άρθρου,ο δρόμος του Ερζερούμ θα σημαδέψει τις ζωές όλων μας......Ο Τζέφρυ παρέλαβε κράτος κ θα παραδώσει κοινότητα,μια ελληνόφωνη μειονότητα που θα ασφυκτιά μέσα στην μουσουλμανική πλημμυρίδα που εποικίζει με γοργούς ρυθμούς τη χώρα.....Κρίμα και ντροπή για όλους μας....Περιμένω να διαβάσω το επόμενο άρθρο του Φαήλου περί Ερζερούμ,γιατί μόνο μέσα απο τα λόγια αυτού του ανθρώπου κρατάω μέσα μου μια αμυδρή ελπίδα

  25. ierofantis avatar
    ierofantis 08/01/2011 02:45:45

    Καλή συνέχεια από τον ierofantis...

  26. daughter of mercy avatar
    daughter of mercy 08/01/2011 07:55:56

    Σαν την Πηνελόπη Δέλτα αισθάνομαι .............
    Μέτραγα τις ώρες μέχρι να βγουν τα αποτελέσματα του δημοψηφίσματος για το σχέδιο α(υ)ναν ανάμεσα στα ταπεινωτικά (προδοτικά) λόγια ¨Ελλήνων αδελφών¨ που κουρελιάζανε το αυτονόητο μέχρι την υπέροχη στιγμή που με ξύπνησε η εθνική υπερηφάνεια : ΟΧΙ ΔΕΝ ΠΟΥΛΑΜΕ.
    Δεν πρόλαβα όμως να χαρώ , ούτε και μπορώ, για την ιδιαίτερη μου πατρίδα και τώρα βγάζουν την ΜΑΝΑ στο σφυρί.
    Αδέλφια , έφυγα από την Κύπρο και ήρθα στην Ελλάδα όταν οι τουρκικές σημαίες στον Πενταδάκτυλο, δεν με ενοχλούσανε πια , γίνανε ένα τοπίο με την καθημερινότητα μου.
    Σαν Κύπρια τότε, ολίγον oldfashion ρομαντική πριν έντεκα χρόνια εισέπραξα τον γνωστό ρατσισμό :
    Τουρκόσποροι, συμφεροντολόγοι, - Τι σχέση έχει η Ιστορία της Κύπρου με την Ελλάδα (ειρωνικά) από φιλόλογο παρακαλώ και λίγο πριν το δημοψήφισμα δέχτηκα ύβρεις και προπηλακισμούς για τις Ελληνικές μου Θέσεις.
    Την ένιωσα την μοναξιά βαθιά στο πετσί μου μέχρι που τυχαία πριν ένα χρόνο συνάντησα το antinews και έκανα όλους εσάς φίλους και ας μην σας γνωρίζω προσωπικά. Σας ευχαριστώ, υπάρχει ελπίδα ακόμα

    • Δημήτρης avatar
      Δημήτρης @ daughter of mercy 08/01/2011 11:04:21

      Πίστεψέ με περήφανη Ελληνίδα είμαστε πολλοί...
      Μόνο θα σου πω το εξής: Στο κέντρο της Θεσσαλονίκης ο Ιερέας, παλιός αγωνιστής της ΕΟΚΑ που γλύτωσε 3 φορές από εκτέλεση...., είναι Κύπριος Έλληνας!!! Όταν λοιπόν το φέρνει ο λόγος τονίζει μπροστά στο συνειδητοποιημένο πιστό εκκλησίασμα "Μία είναι λύση: Η Ένωση Κύπρου - Ελλάδας ", το αίμα αγαπητή μου νερό δε γίνεται...το ομόγλωσσον, το ομόθρησκον...

      υγ. Δυστυχώς και στην Κύπρο έκαναν καλή δουλειά οι Άγγλοι...το χρήμα έγινε ο θεός για μεγάλο μέρος του πληθυσμού και υποτιμάνε την Μητέρα Ελλάδα...

  27. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 08/01/2011 09:31:12

    Ε πατριώτες την απάντηση του Ερντογάν στο Παπανδρέου όταν είπε για την Κύπρο που την κρύψανε;;; Καλά να ναι το δώρο, το διαδίκτυο...
    Θαυμάστε πόσο φοβήθηκαν οι αιμοχαρείς μογγόλοι. Μολών λαβέ.
    Ερντογάν:
    "Eğer Türkiye'yi gerçekten istemiyorsanız, istemediğinizi ilan edin. Eğer bizi sabır test ediyorsanız, sabrında bir sonu var. Bir yere kadar biz bu sabrı devam ettireceğiz, dayanacağız. Dadaşlığımızı bir yere kadar devam ettireceğiz, ama Dadaşın sabrının da bir sonu var."

    Εάν θέλετε πραγματικά την Τουρκία μέσα στην Ε.Ε, το θέλετε για διαφήμισή σας. Αν δοκιμάζεται την υπομονή μας, μέχρι ενός σημείου θα την συνεχίσουμε ,και θα δούμε αν υπάρχει στο τέλος ενός προγράμματος συζήτησης των ομάδων. Εμάς θα εξακολουθήσει μέχρι ενός σημείου, αλλά δεν υπάρχουν τέλος και όρια, στην υπομονή του ηγέτη.

  28. night star avatar
    night star 08/01/2011 09:58:09

    Ο "Νεος Σουλτανος" Ερτογαν περιχαρης παρουσιασε στο κατσαμεστο σταδιο με τους μπασιμπουζουκους το νεο του φιλο, το Γιωργο. Ειναι ενας ειλικρινης φιλος της Τουρκιας, φερνει μηνυμα ειρηνης και συναδελφωσης. Στο κατω κατω βρε αδελφε τι εχουμε να χωρισουμε?-και πριν 180 χρονια μαζι ειμασταν, εμεις απο κατω και αυτοι απο πανω, γιατι να χαλαμε τις παραδοσεις?
    Εκανε ο Γιωργος και παρατηρησεις στο Σουλτανο για τις υπερπτησεις. Μα γιατι το κανετε αυτο? Δεν ειναι σωστο. Και αμεσως κοκκινησε ο Μεγας Βεζιρης απο ντροπη...
    Μα δεν υπαρχει πλεον καμμια συναισθηση της καταντιας που εχουμε φτασει? Ετσι θα κανουμε συμμαχια με το Ισραηλ, αυτοι εχτες θα ειχαν σκασει στα γελια και με το δικιο τους. Ειναι αυτα σοβαρα πραγματα? Με τετοιες επιπολαιοτητες ο πολεμος θα ερθει τελικα πολυ νωριτερα απο οτι υπολογιζεται και αν συνεχισουμε ετσι ουτε η Ρωσια θα βοηθησει ουτε κανεις. Αφου εμεις αυτοκαταργουμαστε κανεις δε θα μας παιρνει πια στα σοβαρα....

  29. neotera avatar
    neotera 08/01/2011 10:39:24

    Στην απάντησή του ο Ερντογάν μετά τα περί θάλασσας ειρήνης το Αιγαίο κατήγγειλε αυτούς που καίνε παιδιά με απαγορευμένα όπλα. Το απόσπασμα λοιπόν που λέει ο γιωργάκης για την επίδειξη πάνω απ' το αγαθονήσι και την επί της ουσίας απάντηση του τούρκου στο "τις πταίει" που δεν γινόμαστε μια χαρούμενη γειτονια ειρήνης σωστά τα έβαλαν μαζύ στο Μέγκα σε ένα βίντεο αναδεικνύοντας οτι η χρεωκοπημένη ελλάδα σχοινοβατεί ανάμεσα στους 2 ισχυρούς γείτονες "ανοιχτή" σε όλα ! .. ))

  30. Άναυδος avatar
    Άναυδος 08/01/2011 15:53:04

    [... Όμως η ιστορική εμπειρία διδάσκει ότι οι ικέτες άνευ αρχών καταλήγουν σαν τον Τσάμπερλαιν στο Μόναχο, που νόμιζε ότι κάνει συμφωνία με τους Γερμανούς, αλλά στην πραγματικότητα τους έδινε χρόνο για να προετοιμασθούν. ...]

    !!!
    Μήπως να σε κάναμε και πολιτικό, μπας και, βλεπαμε άσπρη μέρα;

  31. zackii avatar
    zackii 09/01/2011 21:21:00

    ΟΙ S-300 ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ?