#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
21/09/2012 15:40
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Στο Μέγαρο Μαξίμου…κοιμούνται τον ύπνο του δικαίου

ΣΧΟΛΙΑ

  1. αρέλεγος avatar
    αρέλεγος 21/09/2012 16:02:17

    -Όταν στις παλιές 'αμαρτίες' (αντιμνημόνιο) προστίθενται νέες (μνημόνιο) το ξύπνημα είναι εφιαλτικό...
    - καλή αφύπνιση σε όλους μας...

  2. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 21/09/2012 16:14:12

    Είχε μαλλιάσει η γλώσσα μας όταν επισημαίναμε συνεχώς, από αυτό το βήμα, αυτά που λίαν ευστόχως επισημαίνονται στο παρόν άρθρο.
    Τότε μας λοιδορούσαν ορισμένοι και κυρίως κάποιος που το όνομα του θύμιζε σαρακοστιανή σαλάτα , γιατί δεν συμφωνούσαμε για την ορθότητα του Μνημονίου και αποκαλούσαμε τους ... πάνθερμους οπαδούς του, παπαγαλάκια , ( άκοντα και μη), αυτών που σήμερα τρίβουν τα χέρια τους και τους είναι βούτυρο στο ψωμί τους, η άκρατη εφαρμογή του!!
    Πιστέψαμε στον Σαμαρά, πλην όμως η ΝΔ κάνει τα πάντα να ξανααναστήσει το τελειωμένο ΠΑΣΟΚ!
    Βέβαια το παιχνίδι έχει ξαναπαιχτεί και να μην ξεχνιόμαστε ποιος και πως ξαναζωντάνεψε το ΠΑΣΟΚ του 2007, με Γιωργάκη ...Πρωθυπουργό!!

  3. Χμμμμ avatar
    Χμμμμ 21/09/2012 16:15:56

    Aν διαβάζει απο μόνος του antinews θα το καταλάβει.
    Αμα περιμένει την αποδελτίωση, μαύρα τα γραμμένα μας.

    • Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
      Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης @ Χμμμμ 21/09/2012 17:03:50

      Ὑποτίθεται ὅτι τὸ διαβάζει χρόνια τώρα, καὶ ὅπως βλέπεις ἔχουμε πήξει στὴ Νέα Μεταπολίτευση.

  4. Δικερως avatar
    Δικερως 21/09/2012 16:22:15

    Τον υπνο του δικαιου δεν τον κοιμαται κανενας.
    Απ'οτι ειμαι σε θεση να γνωριζω,αυτοι που πρεπει μενουν ξαγρυπνοι.
    Οσον αφορα στην "υπεροχη"του Πασοκ,ειδαμε πως το ανταμειψε ο λαος.
    Ειναι παραξενο να ζηλευει καποιος την επικοινωνιακη του πολιτικη,μετα απο τετοια καταστροφη.Το να την συγκρινει ομως με την τακτικη του Σαμαρα,ειναι τουλαχιστον υποπτο.
    Οι διαπραγματευσεις που γινονται απο αυτην την κυβερνηση,ειναι,μακραν,
    οι πιο κρισιμες που εχουν υπαρξει μεχρι τωρα.Γι'αυτο,η στιγμες ΔΕΝ
    προσφερονται για επικοινωνιακη διαχειριση,ουτε για διαρροες που εμπλουτιζουν τις,τοσο αναγκαιες μεταξυ μας,συζητησεις καφενειου.
    Ο ιδιος ειπε :"την μαχη απεναντι στο λομπυ της δραχμης στο εξωτερικο,
    φαινεται να την κερδιζουμε.Μολις τελειωσουμε μ'αυτους ξεκιναμε τον αγωνα στο εσωτερικο.Γιατι υπαρχει και κει λομπυ της δραχμης.Και ειναι ισχυρο."
    Εγω,οπως και η συντριπτικη πλειοψηφια των Ελληνων,δεν εξανισταμαι.
    Δεν κανω τον εξυπνο.Δεν υποδεικνυω.Περιμενω με κομμενη την ανασα
    να δω το τελευταιο στοιχημα της γενιας μου να κερδιζεται.Και στηριζω.
    Εστω σιωπηλα.

    • Ραβινος avatar
      Ραβινος @ Δικερως 21/09/2012 18:33:50

      ''Εγω,οπως και η συντριπτικη πλειοψηφια των Ελληνων,δεν εξανισταμαι.
      Δεν κανω τον εξυπνο.Δεν υποδεικνυω.Περιμενω με κομμενη την ανασα
      να δω το τελευταιο στοιχημα της γενιας μου να κερδιζεται.Και στηριζω.
      Εστω σιωπηλα.''Προσυπογραφω ανεπιφυλακτα !Μπραβο σου !

    • Lampros avatar
      Lampros @ Δικερως 22/09/2012 05:30:32

      Οι διαπραγματευσεις που γινονται απο αυτην την κυβερνηση,ειναι,μακραν,
      οι πιο κρισιμες που εχουν υπαρξει μεχρι τωρα.

      Ποιές «διαπραγματεύσεις»; Διαπραγμάτευση θα ήταν τα ισοδύναμη. Αυτό που γίνεται το λένε «ασάλιωτο» στο χωριό μου, όχι διαπραγμάτευση.

      Ο ιδιος ειπε :”την μαχη απεναντι στο λομπυ της δραχμης στο εξωτερικο,
      φαινεται να την κερδιζουμε.Μολις τελειωσουμε μ’αυτους ξεκιναμε τον αγωνα στο εσωτερικο.Γιατι υπαρχει και κει λομπυ της δραχμης.Και ειναι ισχυρο.”

      Κωλοκύθια τούμπανα και πάλι. Λόμπι της δραχμής ποιοί; Οι μεγαλο-εργολάβοι μας και καναλάρχες έχουν ένα σκασμό δάνεια σε ευρώ, άμα έρθει δραχμή θα πέσουν να φουντάρουν. Οι διεθνείς τοκογλύφοι Ευρώ ζητάνε να έχουμε, ώστε να διαιωνιστεί η κατάσταση αυτή (δραχμή θα σήμαινε και στάση πληρωμών του κράτους προς αυτούς).

      Οπότε ποιό είναι το «λόμπι της δραχμής»; Ο Κουρής ―ένας ημίτρελος μικρομπακάλης;

      Βλακείες επικοινωνιακές είναι που λένε στον κόσμο χωρίς ποτέ να κατονομάζουν κάποιον ή κάποιους.

      Εγω,οπως και η συντριπτικη πλειοψηφια των Ελληνων,δεν εξανισταμαι.
      Δεν κανω τον εξυπνο.Δεν υποδεικνυω.Περιμενω με κομμενη την ανασα
      να δω το τελευταιο στοιχημα της γενιας μου να κερδιζεται.

      Μπράβο, στο περίμενε θα μείνεις.

      Όπως άλλοι περιμένανε να κερδίζεται το στοίχημα Σημίτη, Καραμανλή, ΓΑΠ, κλπ...

      • kat avatar
        kat @ Lampros 22/09/2012 06:43:37

        Ακριβως!

      • ΒΑΣΟΣ avatar
        ΒΑΣΟΣ @ Lampros 22/09/2012 14:47:14

        +1000000000

      • Δικερως avatar
        Δικερως @ Lampros 22/09/2012 21:23:03

        Σεμιναριο για Lampros.
        Οξυδερκεια,ευφυϊα και ηθος.Εργατικοτητα.
        Σεμνοτητα,φιλοτιμο,επιμονη και υπομονη.
        Θαρρος,αρετη κι αγαπη για τον ανθρωπο.
        Ελπιδα για το αυριο,μπεσα και Ονομα.
        Αισιοδοξια,ερωτας για την Πατριδα,Πιστη στον Θεο σου.
        Ευγνωμοσυνη στους Προγονους σου,νεκρους και
        ζωντανους.
        Φροντιδα για τους Απογονους σου,γεννημενους ή
        αγεννητους.
        Αυτα κανουν εναν Ανδρα.
        Αυτα κανουν εναν πραγματικο Δεξιο.
        Τα βρηκα σ'αυτον που υποστηριζω.
        Τον υποστηριζω σθεναρα και του δινω πιστωση χρονου.
        Κι εγω και πολλοι αλλοι,παρ'ολες τους εξυπνακισμους
        διαφόρων και τον πολεμο που του γινεται.
        Γιατι ειμαι και εγω Δεξιος.Απο τοτε,που αν το
        βροντοφωναζες,εχανες την δουλεια σου.
        Ανοιξε τα ματια σου και μην γλυφεσαι για την μπριζολα που σου πηραν μεσα απ'το στομα.Κοιτα ψηλα και μην ψαχνεις γοπες στα πεζοδρομια.Μην μεμψιμοιρεις.
        Ξεκαβαλικεψε το κουτσαλογο του μηδενισμου και ασε
        τους καριερισμους στους αποτυχημενους.
        Και διαβασε και κανα βιβλιο:

        http://www.scribd.com/doc/44418436/Le-Bon-Gustave-%CE%A8%CF%85%CF%87%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%AF%CE%B1-%CF%84%CF%89%CE%BD-%CE%BC%CE%B1%CE%B6%CF%8E%CE%BD

        Αλλιως,πραγματι,"κωλοκυθια τουμπανα".

        • Δικερως avatar
          Δικερως @ Δικερως 22/09/2012 23:50:30

          Οπου"παρ’ολες","παρ'ολους".

          • kapoios avatar
            kapoios @ Δικερως 24/09/2012 03:15:26

            Καλό... Πολύ καλό

        • Γιάννης Κιαπέκος avatar
          Γιάννης Κιαπέκος @ Δικερως 23/09/2012 11:28:20

          .........
          >Αυτα κανουν εναν πραγματικο Δεξιο.
          Καμιά σχέση με αυτά που αναφέρεις δεν έχει η πλειοψηφία των Δεξιών με εξαίρεση ,ίσως,με τη μοντέρνα εκδοχή του "Ελλάς Ελλήνων Χριστιανών".
          Έχω και εγώ ένα πιο συμπυκνωμένο ορισμό του Αριστερού : "πάντων χρημάτων μέτρον έστιν άνθρωπος"

          • Δικερως avatar
            Δικερως @ Γιάννης Κιαπέκος 23/09/2012 20:51:03

            Η “Ελλάς Ελλήνων Χριστιανών” ως μηνυμα,ως δηλωση,ως τροπος ζωης δεν εχει τιποττε το αρνητικο.
            Απλα,το μαγαρισαν οι συνταγματαρχαιοι,
            μ'αποτελεσμα εσυ να κανεις τον εξυπνο.
            Το ιδιο,δε,συνεβει με το"Πατρις,Θρησκεια,
            Οικογενεια".
            Βεβαια,σαν πραγματικος Δεξιος,
            μπορω να σου επιτρεψω με ολη μου την καρδια να φωναζεις "Νικαραγουα Ινδιανων Ανιμιστων" και να δηλωνεις "Απατρις Αθρησκος και Μπακουρας".

          • Γιάννης Κιαπέκος avatar
            Γιάννης Κιαπέκος @ Δικερως 23/09/2012 22:40:15

            1) Για τη τελευταία παράγραφο της ανάρτησής μου "μούγκα" μάλλον κινέζικα σου φαίνονται.
            2) τα ανωτέρω συνθήματα αυτά καθεαυτά δεν είναι κατακριτέα αν όμως οι "συνταγματαρχαίοι" (αλήθεια τι τους θεωρείς αυτούς δεξιούς η αριστερούς) με πρόσχημα αυτά έστελναν το κόσμο στις φυλακές και στα ξερονήσια ενοχοποίησαν και τα συνθήματα.
            3) Κατά τη γνώμη μου η ανθρωπότητα θα ήταν σε πολύ καλλίτερη μοίρα αν δεν υπήρχαν οι θρησκείες πράγμα που αποδεικνύεται περίτρανα με τον Ισλαμισμό.
            4) Δηλώνω Ελληναράς , Πατριώτης, Αγνωστικιστής και ... αριστερός. Απλά δε μπορώ να ακούω τις πα ... ριές ότι τα ανωτέρω (εκτος του Αγνωστικιστής) καθώς και τα "Οξυδερκεια,ευφυϊα και ηθος" κ.λ.π. αποτελούν προνόμιο των δεξιών.

  5. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 21/09/2012 16:27:38

    Η "φουρτούνα" οφείλεται αποκλειστικά και μόνο στην επιθυμία του Συστήματος να μη θιγεί η «ιερή Αγελάδα» που το κρατάει στην εξουσία , δηλαδή οι Δημόσιοι Υπάλληλοι.

    Και τα παραμύθια για την «κακιά τρόικα» οφείλονται αποκλειστικά στην λογική επιμονή τους να μειωθεί άμεσα ο εξωφρενικός αριθμός των Δ.Υ.

    Όλα τα άλλα είναι παραμύθια ,για να καταπιούμε το πικρό χάπι πως πάλι οι «συνήθεις ύποπτοι» θα χρειαστεί να πληρώσουμε για τους αργόμισθους…

    • Louisa avatar
      Louisa @ ΣΤΕΛΙΟΣ 21/09/2012 18:37:21

      Στέλιο, έχεις απόλυτο δίκαιο. Δυστυχώς, οι διάλογοι γι' αυτό θέμα, εξαντλούνται σε κοκορομαχίες ΔΥ εναντίον ΙΥ εναντίον Ελ.Επ. Δεν είναι έτσι. Ουδείς υποστηρίζει, ούτε καν το ΔΝΤ, ότι πρέπει να απολυθούν μόνιμοι υπάλληλοι, ξαναλέω μόνιμοι υπάλληλοι, όπως δάσκαλοι, καθηγητές, γιατροί, νοσοκόμες, πυροσβέστες κ.τλ. Όμως, όταν μιλάς για μεταρρύθμιση στο Δημόσιο με στόχο μείωση δαπανών, που μας καίει άμεσα, αλλά και μείωση γραφειοκρατίας ως επιθυμητό επακόλουθο, διαπιστώνεις ότι ο πρωταρχικός στόχος (μείωση δαπανών) δεν επιτυγχάνεται. Γιατί όταν έξι (6) διαφορετικές διευθύνσεις με το ίδιο αντικείμενο, σε διάφορα υπουργεία, οργανισμούς και υπηρεσίες, πρέπει να συγχωνευτούν σε μία (1), για να γλιτώσεις πεταμένα λεφτά, επικάλυψη αρμοδιοτήτων, γραφειοκρατία, διαφθορά, διαπιστώνεις ότι το μισθολογικό είναι το 95% και άνω του κόστους. Χωρίς απολύσεις, δεν υπάρχει οικονομία. Αυτό το ξέρουν όλοι. Για να μην μιλήσουμε για υπηρεσίες που πρέπει να γίνουν outsourcing, αλλά επιμένει να τις πληρώνει το Δημόσιο (δηλ. εμείς) για να μην χάσουν οι κάστες τα κεκτημένα τους.

      • ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
        ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ @ Louisa 21/09/2012 19:02:10

        Οταν λέμε μόνιμοι δημ.υπάλληλοι δεν είναι μόνον οι τάξεις που αναφέρεις. Μόνιμοι είναι και οι "γραφιάδες" που έδωσαν εξετάσεις και φοίτησαν για δύο χρόνια μετά το πτυχίο τους και γνωρίζουν απαραίτητα μία ή δύο ξένες γλώσσες (αποδεδειγμένα) στην Εθνική Σχολή Δημ.Διοίκησης , έναν θεσμό που υπάρχει σε όλα τα ευρωπαϊκά κράτη και έχει συσταθεί εξάλλου με απόφαση και χρήματα της ΕΕ. Μέχρι στιγμής και εξ όσων γνωρίζω , αυτά τα στελέχη της Διοίκησης φτάνουν να αμείβονται σήμερα με το μισό του μισθού τους πέρυσι δηλ. γύρω στα 900 ευρώ, όσα δηλ. και οι λοιποί μη πτυχιούχοι -ή ακόμη και πτυχιούχοι- υπάλληλοι οι οποίοι διορίσθηκαν με μέσον κοινώς ρουσφέτι στο δημόσιο.
        Οι μόνιμοι αυτοί υπάλληλοι του Δημοσίου απόφοιτοι της ΕΣΔΔ όταν αποσπώνται σε πρεσβείες ή υπηρεσίες του Δημοσίου στο εξωτερικό , δεν έχουν να φάνε μέχρι να τους καταβληθεί ο πρώτος μισθός στο εξωτερικό (δηλ.μετά από 3 και πλέον μήνες).

        • Louisa avatar
          Louisa @ ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ 21/09/2012 19:40:20

          Η Εθνική Σχολή Δημόσιας Διοίκησης, με ιδιαιτέρως απαιτητικές εξετάσεις και φοίτηση, έχει ως αποστολή τη στελέχωση του κρατικού μηχανισμού με υπαλλήλους υψηλής κατάρτισης που προορίζονται να φθάσουν ως το βαθμό του γενικού γραμματέα υπουργείου. Κανονικά ο γ.γ. πρέπει να είναι ένας τέτοιος υπάλληλος, ο οποίος θα διοικεί ουσιαστικά, ως γνώστης του αντικειμένου, το υπουργείο. Βέβαια, στην Ελλάδα γ.γ. γίνεται ο κολλητός του υπουργού. Σαφώς και δεν μιλάμε γι΄αυτούς τους υπαλλήλους.

        • cummulus avatar
          cummulus @ ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ 21/09/2012 19:40:49

          Τό ὅτι γνωρίζουν δύο ξένες γλῶσσες καί φοίτησαν στήν Σχολή τί σημαίνει; Ὅτι εἶναι πλέον "άναντικατάστατοι" δρυϊδες τοῦ γραφειοκρατίστικου Ἑλληνικοῦ Δημοσίου; Μήν τρελλαθοῦμε τώρα!

          • Occam avatar
            Occam @ cummulus 21/09/2012 22:31:26

            Πέστα ντε!
            Αυτα με τα πτυχια και τις σχολές και τις γλώσσες ειναι αηδίες. Αν καποιο πτυχίο δεν έχει δοκιμαστεί τουλάχιστο 10 χρόνια στον ιδιωτικό τομέα δεν λεει τίποτα. Ας βγουν στην αγορά αυτοί που μιλάνε για πτυχια και τα ρεστα με το βιογραφικό τους να βρουν δουλεια (και αφού μιλάνε και ξένες γλώσσες ας πάνε και στο εξωτερικο) και μετά τα λεμε. Ουτε ένας στους δέκα δεν θα μπορέσει να κάνει κάτι.

          • Stefanos avatar
            Stefanos @ Occam 21/09/2012 22:46:47

            Πλήρωσε τους φόρους σου και άσε στην άκρη τα κηρύγματα με τους Δ.Υ.

          • nillionaire avatar
            nillionaire @ Stefanos 22/09/2012 00:41:31

            Άδικα το συζητάτε το θέμα. Τους βρήκαμε τους φταίχτες για τα δεινά μας. Είναι οι ελεύθεροι επαγγελματίες.

          • dim avatar
            dim @ Stefanos 22/09/2012 03:06:53

            Μην το ψάχνετε, και οι 2 κατηγορίες ευθύνονται για το έλλειμμα. Οι ΔΥ για το σκέλος των υπέρογκων εξόδων, και οι Ελ.Επ για το σκέλος των μειωμένων εσόδων. Το κράτος ξεκίνησε από τα πιο ευκολα (μείωση υψηλόμισθων στο δημόσιο). Αν κατεφέρει τώρα και να μειώσει κατά 150χιλ τους ΔΥ, και ταυτόχρονα πατάξει τη φοροδιαφυγή, θα πετύχει ελαχιστοποίηση των εξόδων του, και μεγιστοποίηση των εσόδων του...

            Μια χαρά σωστό είναι το σχέδιο για αποχώρηση 150χιλ σε βάθος τριετίας. Γιατί έτσι θα έχει χρόνο να αξιοποιήση όλα τα όπλα που έχει για τη φοροδιαφυγή και έτσι το σύνολο της κοινωνίας θα νιώθει το αίσθημα της δικαισύνης, ότι δεν χτυπιέται μόνο ο εύκολος στόχος (ΔΥ) αλλά και ο πιο δύσκολος (φοροδιαφυγή)

          • Lampros avatar
            Lampros @ Occam 22/09/2012 05:37:11

            Σε ποιον ιδιωτικό τομέα;

            Στους εκατό μεγαλομπακάληδες που ζούνε χάρη στις αγορές και τα «αναπτυξιακά έργα» του κράτους;

            Να χαρώ εγώ ιδιωτικό τομέα...

            Εκτός αν έχουμε παραγωγή και δεν την ξέρουμε...

    • Lampros avatar
      Lampros @ ΣΤΕΛΙΟΣ 22/09/2012 05:34:41

      Μπράβο, έπιασες μιλάμε τον ταύρο από τα κέρατα...

      Και στην Ισπανία, Πορτογαλλία, κλπ και όπου έχει βάλλει το βρωμοχέρι του το ΔΝΤ, για τους «υπερβολικούς ΔΥ» θα το κάνει...

      Να έχει συμφέροντα η Γερμανία της Ζίμενς άλλα; Όχι, αγνές προθέσεις έχει, ήρθε να μας φτιάξει το κράτος...

      Και το Μνημόνιο Ι & ΙΙ, που ορίζει να πάρουν ό,τι έχει και δεν έχει η Ελλάδα μπιρ παρά, μάλλον θα τους ξέφυγε. Φίλοι μας είναι οι Γερμανοί.

      Όσο για τις δηλώσεις τους, ότι θέλουν να πέσουν οι μισθοί των ΙΔΙΩΤΙΚΩΝ υπαλλήλων σε επίπεδα Βουλγαρίας και Ρουμανίας, για «ανταγωνιστικότητα», μάλλον θα τους ξέφυγαν και αυτές...

      Ύπνος, ύπνος βαθύς...

      (Ένας ΜΗ Δ.Υ).

  6. IOANNIS avatar
    IOANNIS 21/09/2012 16:34:17

    ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟΝ ΕΝΗΜΕΡΩΝΕΙ Ο ΚΕΔΙΚΟΓΛΟΥ ΤΗΣ ΕΡΤ.Ο ΟΠΟΙΟΣ ΟΤΑΝ ΚΑΝΕΙ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΝΑ ΛΕΕΙ ΠΟΙΗΜΑ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

  7. voi8ate kaloi mou an8ropoi avatar
    voi8ate kaloi mou an8ropoi 21/09/2012 16:42:26

    Τα πράγματα είναι απλά : Πόσα είναι η δόση που πρέπει να μας δώσουν γιατί αλλιώς πάπαλα ; 31.5 δις ευρώ .

    Πόσα είναι τα χρήματα που θα στερηθούμε σαν κοινωνία με τα μέτρα ; 11.5 δις μας λένε .

    Ε ας μας δώσουν τα 20 δις από τα 31.5 δις και τα υπόλοιπα 11.5 δις ας τα κρατήσουν για να ισοψηφιστούν με όσα μας ζητούν.

    Τόσο απλό, γιατί δεν το έριξε κανείς στο τραπέζι των συζητήσεων ;

    • drider avatar
      drider @ voi8ate kaloi mou an8ropoi 21/09/2012 17:15:25

      Δεν έχεις καταλάβει το παιγνίδι...
      h**p://www.youtube.com/watch?v=dlBkO8K8JhQ

    • Χμμμμ avatar
      Χμμμμ @ voi8ate kaloi mou an8ropoi 21/09/2012 17:33:54

      Σουτ, μην πάθει συγκοπή και κανένας τραπεζίτης και το εχεις τύψεις μετα, μια που τα 10 απο τα 11.5 σε ευαγή ιδρύματα θα πάνε.

    • Σχετικά Ασχετος avatar
      Σχετικά Ασχετος @ voi8ate kaloi mou an8ropoi 22/09/2012 04:36:05

      Πολύ απλό.
      Τρείς το λάδι,τρείς το ξύδι.....έξι το λαδόξυδο.

  8. Γιάννης avatar
    Γιάννης 21/09/2012 16:42:36

    Δυστυχώς ότι και να λέμε ο Σαμαράς έλεγε το όχι όταν ήταν αντιπολίτευση τώρα που κυβερνά ψάχνει κι αυτός τα μέτρα όπως έκαναν και οι άλλοι. Δικαιως του τη λενε για τα ισοδύναμα και τα ζαππεια. ο κόσμος τον πίστεψε αλλά δεν βλέπει αλλαγή πολιτικής παρά μόνο προσώπων.κριμα.....

  9. kitsos avatar
    kitsos 21/09/2012 16:45:36

    Φανταζομαι οτι καταλαβατε γιατι παραιτηθηκε ο Νικολοπουλος.
    Δεν ειναι κουτος ο Πατρινος.
    Δεν σε κανουν καθε μερα υπουργο.

    • Λιογκος avatar
      Λιογκος @ kitsos 21/09/2012 17:35:08

      Βιαστήκαμε να τον κράξουμε και αυτόν...

    • Γιάννης ο όμορφος avatar
      Γιάννης ο όμορφος @ kitsos 21/09/2012 22:32:58

      Κουτός δεν είναι, ρίψασπις είναι... Και πιθανόν κομπλεξικός...

      • αλχημιστής avatar
        αλχημιστής @ Γιάννης ο όμορφος 22/09/2012 00:07:13

        Ο νικολόπουλος ρίψασπις!!!Ενώ ο βρούτσης .....αγωνιστής, άξιος συνεχιστής του άλλου λιονταριού ..του Κουτρουμάνη.
        όταν δεν θα βρίσκουν σπηλιά να κρυφτούν αυτοί και οι οικογένειες τους , ας πάνε στον Τόμσεν να τους προστατευσει.

    • BLACKQUEEN avatar
      BLACKQUEEN @ kitsos 23/09/2012 09:24:53

      To θέμα με τον κ. Νικολόπουλο, δεν είναι το οτι παραιτήθηκε. Ποιός θα νοιαζόταν. Δικαίωμά του ήταν να αρνηθεί την υπουργοποίηση. Ο τρόπος όμως που επέλεξε να το κάνει, αδειάζοντας και προσβάλλοντας τον Πρωθυπουργό με χυδαίο και κουτοπόνηρο μίζερο τρόπο, ήταν το ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ. Αυτό και τον χαρακτηρίζει ως αχάριστο, υστερόβουλο και αβάσταχα φτηνό.

  10. Δρυς avatar
    Δρυς 21/09/2012 16:53:06

    Συγχαρητήρια

  11. καπτεν avatar
    καπτεν 21/09/2012 16:54:20

    Τον Ιουλιο και Αυγουστο η Ελλαδα ητο με το ενα ποδι εξω απο την ευρωζωνη στο δρομο προς ατακτη χρεωκοπια. Ο Σαμαρας πετυχε να δοθει μια τελευταια ευκαιρια στη χωρα εαν κατορθωσει μεχρι τον Σεπτεμβριο να περασει μετρα 11,5+2δις. Τα κολπακια Βενιζελου και Κουβελη ειναι δικαιολογημενα διοτι μετεχουν στη κυβερνηση και υφιστανται πολ. κοστος (ενω εαν επελεγαν ψηφο ανοχης καθημμενοι απεξω, θα κρατουσαν τις εκλογ.δυναμεις τους αλλά απο την άλλη η χωρα θα επεφτε, καθως μονος του ο Σαμαρας δεν θα μπορουσε να ανακοινωσει καν ενα τετοιο πακετο)

    • Lampros avatar
      Lampros @ καπτεν 22/09/2012 05:39:02

      Τον Ιουλιο και Αυγουστο η Ελλαδα ητο με το ενα ποδι εξω απο την ευρωζωνη στο δρομο προς ατακτη χρεωκοπια.

      Ενώ τώρα βγήκε το πόδι...

  12. Ελλάς το κάτεργο (ex avanti) avatar
    Ελλάς το κάτεργο (ex avanti) 21/09/2012 16:58:46

    Ενα σενάριο για το τι συζητάνε οι τρεις αρχηγοί ... είναι τα ποσοστά των κομμάτων τους και ως που θα κατρακυλίσουν, ο μπάρμπα Φώτης τους λέει με χαντακώσατε βρε, ούτε στην Βουλή δεν πρόκειται να μπω την επόμενη φορά, δίχως κέρδος κέρατα που λένε, γιατί να μπω, καλά ήμουν στην απέξω αριστερίζοντας. Ο Μπένυ από την σειρά του διαμαρτύρεται στον Σαμαρά ότι τον έχει στην απέξω, θέλει να είναι καθημερινά στου Μαξίμου, φτιάχνεται, θέλει να τα ξέρει όλα, να παίρνει αυτός τις αποφάσεις, εξάλλου καθημερινά μας θυμίζει πόσο καλός διαπραγματευτής είναι. Για τα ποσοστά δεν τον νοιάζει, θα μαζέψει από δω κι απο κεί, λεφτά να υπάρχουν (θυμάται την τακτική του ΄Ακη... ξέρετε ...), θα ξαναπεί όταν έρθει η ώρα επιτέλους λεφτά υπάρχουν, θα αρχίσει τους διορισμούς, όλα καλά θα πάνε, πιστεύει στο άστρο του και είναι αισιόδοξος.
    Ο Σαμαράς πάλι θέλει να κάνει το καλό και δεν τον αφήνει η τρόϊκα, μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα, δεν θέλει να αποτύχει, θέλει όλοι να καταλάβουν και να βοηθήσουν.... είναι και αυτή η Ντόρα που όσο την θυμάται τσαντίζεται.
    Αλλού είναι το θέμα, η συρρίκνωση του ΑΕΠ είναι τεράστια, δεν έχουμε καταλάβει το μέγεθος της τρύπας ακόμη και δεν είναι που καλούνται αρκετές εκατοντάδες χιλιάδες άνθρωποι να ζήσουν με λιγότερα ή και με καθόλου χρήματα, είναι που κανένας δεν ξέρει πως και πότε θα ξεκινήσει έστω μία μικρή ανάκαμψη.

  13. Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 21/09/2012 17:00:43

    Ἡ αὔξηση τοῦ ὁρίου ἡλικίας στὰ 67 εἶναι τὸ λιγώτερο, μὲ τοὺς δημογραφικοὺς ρυθμοὺς τῆς χώρας (καὶ δευτερευόντως λόγῳ τῶν οἰκονομικῶν μεγεθῶν) μᾶλλον οὔτως ἢ ἄλλως δὲν γίνεται κι ἀλλιῶς, δεδομένου ὅτι δὲν κοιτάξαμε τὸ ζήτημα ἐδῶ καὶ δεκαετίες. Ὅλα τὰ ὑπόλοιπα εἶναι τὸ πρόβλημα. Ἂς ποῦμε, τόσον καιρὸ ὁ Σαμαρᾶς ἔλεγε πόσο ἀνόητο καὶ κακὸ εἶναι νὰ κόβονται οἱ συντάξεις τῶν χαμηλοσυνταξιούχων, ὅσων παίρνουν κυριολεκτικὰ τρεῖς κι ἑξῆντα. Τώρα ξαφνικὰ δὲν εἶναι ἀνόητο καὶ κακό;

    Ἀκούσθηκε ἐπίσης (μέχρι νὰ γίνουν ἐπίσημες ἀνακοινώσεις, τὰ πάντα εἶναι ράδιο ἀρβύλα) ὅτι θὰ κοποῦν τὰ «δῶρα» ἀπὸ ὅλους, ΕΚΤΟΣ ἀπὸ τοὺς ὑπαλλήλους τῶν ΔΕΚΟ. Ἂν (ἄν!) ἰσχύσει κάτι τέτοιο, ἐγὼ προσωπικὰ θὰ ἀρχίσω νὰ φτιάχνω μολότοφ καὶ νὰ ἐκπαιδεύομαι στὸ... ἀντάρτικο πόλεων!

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 21/09/2012 17:05:22

      Ἔτσι σᾶς χαίρομαι! Μόνο τήν καλύβα μας συνέχεια θά καίμε;

    • cobalt avatar
      cobalt @ Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 21/09/2012 19:50:53

      Μολότοβ ρίχνουν οι άλλοι, εμείς έχουμε τα "κοκτέιλ αετός"

    • enaon avatar
      enaon @ Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 22/09/2012 07:31:09

      Υπάρχουν αποδοτικότεροι τρόποι, πιο σύγχρονοι. Νομίζω οτι αν ένας συνυπολογίσει το κόστος των μολώτοφ , της μάσκας, αθλητικών παπουτσιών, τις σταγόνες για τα μάτια και άλλα φαντάζομαι, θα δει ότι του βγαίνει φθηνότερα να κάνει παύση πληρωμών πρός το δημόσιο και να πληρώσει τα ποσά με τους τόκους υπερημερίας αργότερα, όταν καταρρεύσει το σύμπαν.

  14. Δημήτριος Κοκκαλάκης avatar
    Δημήτριος Κοκκαλάκης 21/09/2012 17:14:44

    Η κατάσταση είναι εγκλωβισμένη στην αρχική κατ΄ ιδίαν συναίνεση στο μημόνιο 1 (2010), την οποία συναίνεση πιθανόν την υπενθυμίζουν αρμοδίως σ΄ αυτόν που αφελώς την έδωσε.

  15. camel avatar
    camel 21/09/2012 17:31:59

    Κυκλοφορει απο το ρωυτερς πως η εκθεση της τροικας θα ανακοινωθει μετα τις αμερικανικες εκλογες. Αν ισχυει αυτο ευρω για την Ελλαδα τετελεσται. Εχουμε 45 ημερες να προετοιμαστουμε για αλλαγη νομισματος. Οι κυβερνωντες ας προσεξουν και ας σκεφτουν ελληνοκεντρικα και οχι φιλοευρωπαικα

    • Λιογκος avatar
      Λιογκος @ camel 21/09/2012 17:33:59

      Γιατί τετέλεσται?

  16. Λιογκος avatar
    Λιογκος 21/09/2012 17:32:44

    Τροφή για συζήτηση...

    http://www.tovima.gr/finance/article/?aid=128558

  17. nikolas avatar
    nikolas 21/09/2012 17:40:10

    Ο Σαμαράς είναι απελπιστικά μόνος. Μαζί με τον Δένδια θεωρώ οτι είναι οι μόνοι που μάχονται για το ακατόρθωτο.
    Τώρα για τα χαράτσια σε ακίνητη περιουσία ενοίκια κλπ, ποινικοποιείται η πρόθεση και μόνο να αποκτήσεις δική σου στέγη. Ποιό φθηνά σου βγαίνει στο ενοίκιο.
    Μια σημερινή είδηση οτι ο κ. Γιώργος Σούρλας τοποθέτησε την τηλεπαρουσιάστρια κ. Τάνια Ιακωβίδου ως ειδική σύμβουλο στο υπουργείο Δικαιοσύνης με λυπεί αφάνταστα!

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ nikolas 24/09/2012 05:26:45

      Μπράβο του, που εμπιστεύτηκε την Ιακωβίδου, η οποία έχει τσαγανό και είναι κόκκινο πανί για τα συριζαριά και τις ροζ ουρές τους (καλή ώρα).

      • ΚΜ avatar
        ΚΜ @ ΚΜ 24/09/2012 05:29:23

        Άν και μάλλον είσαι διαφορετικός Νικόλας από αυτόν που αρχικά υπέθεσα (και στον οποίο κόλλαγε το εντός παρενθέσεων).

  18. Bohemian avatar
    Bohemian 21/09/2012 17:52:21

    Επίσημα διαρρέεται πλέον ότι η έκθεση για τη βιωσιμότητα του χρέους πηγαίνει για τα τέλη Νοεμβρίου. ΔΕεν είχα ανκαλύψει την αμερική όταν το έγραφα πριν από 1 μήνα. Τον Δεκέμβριο θα κριθούν σχεδόν όλα, τα μέτρα θα ξεπεράσουν τα 20 δις.

  19. θησεας avatar
    θησεας 21/09/2012 17:59:09

    1. το πρωι οΧνικολαου ελεγε οτι γερμανος συναδελφος του του ελεγε οτι περιμενανε περισσοτερη αντισταση απο την ελληνικη κυβερνηση που δεν υπηρξε...
    2. συμφωνα με αρθρο που ψηφιστηκε τον Αυγουστο πανω απο 1000τμ εχουν 30% κ πανω απο 2000τμ 60% εκπτωση οι ιδιοκτητες ακινητων ,δηλ μεγαλοι ιδιοκτητες ακινητων ,mall ,Λατσης Βαρδινογιαννης Μπομπολας Βωβος παιρνουν εκπτωσουλα γιατι δεν εχουν λεφτα...

    • drider avatar
      drider @ θησεας 21/09/2012 18:23:53

      Ειδικά το mall θα μπει και στην ρύθμιση των αυθαιρέτων :-)

    • Ραβινος avatar
      Ραβινος @ θησεας 21/09/2012 18:37:31

      '' το πρωι οΧνικολαου ελεγε οτι γερμανος συναδελφος του του ελεγε οτι περιμενανε περισσοτερη αντισταση απο την ελληνικη κυβερνηση που δεν υπηρξε…'' Σιγα τον ανεξαρτητο δημοσιογράφο Χνικολαου που επιασε και διεθνη κονε με δημοσιογραφους Γερμανους κλπ τωρα περα απο τα ντοπια συμφεροντα !

      • ΒΙΓΓΙΑ ΝΤΑΒΙΝΤ avatar
        ΒΙΓΓΙΑ ΝΤΑΒΙΝΤ @ Ραβινος 21/09/2012 18:57:54

        ΕΙΧΕ ΠΑΤΕΡΑ ΥΦΥΠΟΥΡΓΟ ΓΕΩΡΓΙΑΣ ΕΠΙ ΜΗΤΣΟΤΟΥ.
        ΚΑΤΙ ΘΑ ΕΜΑΘΕ ΑΠΟ ΤΙΣ ...ΠΡΑΚΤΙΚΕΣ ΤΟΥ ΕΠΙΤΙΜΟΥ.

      • BLACKQUEEN avatar
        BLACKQUEEN @ Ραβινος 23/09/2012 09:27:43

        Ο Χατζην παίζει ΠΑΝΤΑ όσο κι αν προσπαθεί να το κρύψει λίγο, για την Ντορίτσα την τετελεσμένη. Παίζει φάλτσα όμως, εκτός παρτιτούρας κι εκτός προγράμματος... Ακόμα ένας εχθρικότατος...φίλος

  20. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 21/09/2012 18:49:08

    Πράγματι, με όσους ξένους βρίσκομαι σε επαφή, όλοι τους απορούν με την Ελληνική ..ανεκτικότητα. Και θεωρούν άξιο ιδιαιτέρας ερμηνείας την διαπραγματευτική μαλθακότητα και υποχωρητικότητα της Ελληνικής Κυβερνήσεως! Και μάλιστα από Γερμανούς που δεν διατηρούν και τα καλύτερα των αισθημάτων για μας!
    Χαρακτηριστικά, ένας μου έλεγε ότι αν στη Γερμανία τολμούσε κάποιος να λάβει ανάλογα μέτρα ενάντια στο λαό, σίγουρα δεν θα υπήρχε γι΄ αυτόν αύριο.
    Τα 11,5+2 δις που μας υποχρεώνουν να εξοικονομήσουμε εδώ και τώρα, αντιστοιχούν σαν να επιβάλουν στους Γερμανούς μέτρα λιτότατας , ύψους 206 δις , λαμβανομένων υπόψη το ύψος του Γερμανικού ΑΕΠ, σε σχέση με το Ελληνικό.( Τα στοιχεία είναι ακριβή).

    • Simon Bolivar avatar
      Simon Bolivar @ ΝΤΙΝΟΣ 21/09/2012 19:55:18

      Αυτό το έθνος ήταν τέσσερις αιώνες άκατο από τον Τούρκο. Τριάντα χρόνια κάτω από την τρόικα ούτε που θα τα καταλάβουμε.

      • Lampros avatar
        Lampros @ Simon Bolivar 22/09/2012 05:42:00

        Μόνο που τώρα είναι άλλες εποχές.

        Τώρα, με υπογεννητικότητα, μετανάστευση (ελλήνων προς τα έξω) και λαθρομετανάστευση (προς τα μέσα), στο τέλος των 30 χρόνων δεν θα υπάρχει έθνος...

  21. blue nile avatar
    blue nile 21/09/2012 18:52:16

    Πολλά μπράβο στον Μάρκο Αυρήλιο.

  22. akisenv avatar
    akisenv 21/09/2012 19:06:47

    Απαντωντας στο τελευταιο ρητορικο ερωτημα του αρθρου, "αληθεια τους νοιαζει;;"

  23. NIKOS avatar
    NIKOS 21/09/2012 19:12:01

    Ο ΓΓ του ΑΚΕΛ Άντρος Κυπριανού δήλωσε σήμερα ότι σε περίπτωση που ζητηθούν σκληρά μέτρα από την τρόικα ακόμα και η παραμονή της Κύπρου στο ευρώ δεν είναι δεδομένη. Ας παραδειγματιστούν έστω και τώρα οι δικοί μας "άμπαλοι" πολιτικοί πως διαπραγματεύεσαι, πως ρίχνεις άδεια για να πιάσεις γεμάτα. Μην ξεχνάμε ότι οι Κύπριοι αδελφοί είπαν ΟΧΙ στο σχέδιο Ανάν όταν οι κάποιοι δικοί μας πανηγύριζαν για αυτή την "επιτυχή" διαπραγμάτευση του Ελληνισμού. Ακόμα δεν έχουμε πτωχεύσει, υπάρχει χρόνος

    • Ραβινος avatar
      Ραβινος @ NIKOS 21/09/2012 22:27:07

      Ας μην ηταν ο Καραμανλης και ο Παπαδοπουλος αναχωμα και θα σου ελεγα εγω εαν θα ψηφιζαν οχι στο σχεδιο Αναν οι Κυπριοι αδελφοι μας !Το μηνυμα που στελνει ο ΓΓ του ΑΚΕΛ ειναι αλλο και απευθυνεται σε οσους εβγαλαν τα ευρωπουλα εξω μεσω της Τραπεζας Κυπρου !Αυριο να δεις διαψευσεις απο Κυπρο μερια μολις οι Ελληνες αδελφοι αρχισουν και αποσυρουν τις καταθεσεις τους απο την Τραπεζα Κυπρου !

  24. akisenv avatar
    akisenv 21/09/2012 19:27:18

    Η κυβερνηση Σαμαρα-Βενιζελου-Κουβελη επελεξε με προτροπη προφανως του Στουρναρα ( απο τους συντακτες του πρωτου μνημονιου και προνομιακου συνομιλητη της τροϊκας απο την ανοιξη του 2010), το μοντελο του "ιδανικου κρατουμενου". Η κυβερνηση απετυχε να διαπραγματευτει σθεναρα με την Ηγεσια της Ευρωπης της ΕΚΤ και του ΔΝΤ αφου περαν των φωτογραφιων και των χειραψιων, επι της ουσιας αρκεστηκε στην μονοτονη προτροπη (ξεφορτωμα) της Μερκελ και του Ολαντ "βρειτε τα με την Τροϊκα, οτι πει η εκθεση της τροϊκα".
    Η τροϊκα εδειξε στην Ελληνικη κυβερνηση ηδη απο τον Αυγουστο "ποιος ειναι το Αφεντικο" της χωρας. Μονη επιδιωξη της τροϊκα αν ακομη την ψαχνουν καποιοι ειναι να εξασφαλιστει πως το τραπεζικο συστημα της Ελλαδας δεν θα προκαλεσει αναταραξεις στο Ευρωπαϊκο τραπεζικο συστημα. Τα υπολοιπα τους αφηνουν παγερα αδιαφορους. Δεν ειναι τυχαιο αλλωστε πως ακομη και το επιχειρημα για την ασφαλεια της χωρας εναντι εξωτερικου κινδυνου το αντιμετωπιζουν καγχαζοντας, με ειρωνειες και χαμογελα συγκαταβασης.
    Η βιασυνη αλλωστε του Στουρναρα να ξεμπερδεψει με ΑΤΕ και ΤΤ, δειχνει και τις πραγματικες προτεραιοτητες του ΥΠΟΙΚ.
    Ειναι σαφες πως αφενος η αβεβαιοτητα για την Ελληνικη πραγματικη οικονομια συνεχιζεται, ενω ακομη σαφεστερο το κοινωνικο κοστος που θα πληρωσουν οι συμπατριωτες μας απο τον επομενο κιολας μηνα που η φτωχεια θα διπλασιαστει.
    Η κοινωνικη εκρηξη ειναι αναποφευκτη πλεον. Το πως, το που, και το ποτε, το προσδιοριζουν ηδη τα δημοσιευματα, που κανουν λογο για την παρουσιαση της εκθεσης και σε καθε περιπτωση την οριστικη αποφαση για την συνεχεια του οικονομικου προγραμματος μετα τις Αμερικανικες εκλογες..
    Κριμα...

  25. anorfogafos avatar
    anorfogafos 21/09/2012 19:55:04

    το μετρο ειναι ενα κοψτε τα μετρα,,μηπως και παρει μπρος η οικονομια

  26. Την αλήθεια avatar
    Την αλήθεια 21/09/2012 20:20:52

    "11,5 δισ. ευρώ είναι η κληρονομιά της κυβέρνησης Παπαδήμου"

    Την οποία στήριξε και ο Σαμαράς

  27. firiki2010 avatar
    firiki2010 21/09/2012 20:29:25

    Μαζί σας !

    • Νικήτας avatar
      Νικήτας @ firiki2010 21/09/2012 21:55:52

      Και εγώ!
      (Δεν χρειαζόνται επικοινωνιακές φιοριτούρες από τον Πρωθυπουργό).
      Δύσκολα.... αλλά όχι ακατόρθωτο να τα καταφέρουμε στο τέλος. Συνοχή και όχι ΑΠΕΛΠΙΣΙΑ.

      Πως θα δημιουργηθούν οι συνθήκες για παραγωγἠ πλούτου-για να μπορούμε να λέμε ΟΧΙ όποτε γουστάρουμε- ΑΥΤΌ είναι το ζητούμενο.

  28. Βαγγέλης avatar
    Βαγγέλης 21/09/2012 20:30:26

    Συγχαρητήρια στον Μάρκο Αυρήλιο. Δεν θα σχολιάσω τίποτε άλλο διότι τέτοιοι που είμαστε ,τέτοιοι πολιτικοί μας αρμόζουν (Γιωργάκηδες ,Σαμαράδες κλπ).Σας το έχω ξαναγράψει εδώ:<> γιατί είναι λίγος και καλιεργήτε μεγάλες προσδοκίες για αυτόν.Η αλήθεια είναι μία παραδεχθείτε την:<>.

  29. Παύλος avatar
    Παύλος 21/09/2012 21:04:52

    Μου έλεγε πριν από λίγο κάποιος φίλος μηχανικός:
    Ξέρεις πόσα μπορούσε να εξοικονομήσει το κράτος, μόνο και μόνο,αν έβαζε τα αναλογούντα πρόστιμα στους μεγαλοκαρχαρίες, οι οποίοι έχουν ανεγείρει "μεγαθήρια" συγκροτήματα, ή βίλες πάνω στον αιγιαλό ;;;;

    Και εγώ ρωτάω :
    Πότε θα βρεθεί ένας Πρωθυπουργός με ...ούμπαλα να το κάνει ;;;

  30. panos avatar
    panos 21/09/2012 21:09:43

    Διαβασε φιλε τη σημερινη αναλυση της alpha bank οτι απολυοντας 200.000 παραθυροβαλμενους εξοικονομεις 7 δις το χρονο, και το βασικο δεν μειωνεις καθολου μισθους και συνταξεις και αλλα χαρατσια. ΚΑΙ ΤΟ ΒΑΣΙΚΟΤΕΡΟ ανοιγει ο δρομος για προσληψεις νεων με πολλα πτυχια και προυποθεσεις αναπτυξης του δημοσιου τομεα. Φιλε χρονη πολλα λαμογια τοσα χρονια χορτασαν τσαμπα χρημα του λαου και μπηκαν ΠΑΡΑΝΟΜΑ στο δημοσιο βασει συνταγματος. Φιλε μου δεν νοειται το 10% του πλυθησμου ενος κρατους να ειναι Δ.Υ. Ολη η ιστορια των μετρων ειναι εδω, αλλα το πελατειακο συστημα μας διελυσε.

    • Βούρδουλας avatar
      Βούρδουλας @ panos 22/09/2012 00:44:38

      Μπράβο ρε πάνο που έχεις ακόμα κουράγιο και το παλεύεις, ρε δεν φεύγει κανείς, ας το καταλάβουμε. Η ιερότερη αγελάδα του σύμπαντος ο έλληνας δυ, το είπε και ο μπαρμπα φώτης, δεν πρέπει κανείςι να κουνηθεί από τη θέση του και ας τα ξύνει.

      Εδώ δεν μπορούν να διώξουν επίορκους, τι να λέμε. 3.000 επίορκοι, 3.000 λαμόγια δηλαδή, πέρασαν από κάτι πειθαρχικά, υπο-πειθαρχικά και άλλες παπαροεπιτροπές (που μπορεί να παίρνουν έξτρα λεφτά όσα λαμόγια συμμετέχουν) και μετά από έναν ολόκληρο μήνα ποινής (τέσσερις αγωνιστικές δηλαδή), χωρίς ντροπή και τσίπα ξαναγύρισαν σαν να μην συμβαίνει τίποτα στις υπηρεσίες τους και συνεχίζουν να μας δουλεύουν και να τους πληρώνουμε. Ρε ούτε τους επίορκους, τα σιχαμερότερα κοπρόσκυλα δεν μπορούν να σουτάρουν. Ισως γιατί θα στεναχωρηθεί ο μπαρμπα φώτης και δεν πρέπει.

    • Siegfried avatar
      Siegfried @ panos 22/09/2012 01:53:44

      Γράφεις: ούτε τους επίορκους, τα σιχαμερότερα κοπρόσκυλα δεν μπορούν να σουτάρουν. Ισως γιατί θα στεναχωρηθεί ο μπαρμπα φώτης και δεν πρέπει. Μήπως η ΔΗΜ.ΑΡ. είχε τοπικές οργανώσεις συνδεδεμένες με κυβερνώντες τόσα χρόνια και διόριζε δικά της παιδιά, αλά Ν.Δ. και ΠΑ.ΣΟ.Κ.; Μάλλον όχι, άρα άλλοι θα στενοχωρηθούν περισσότερο με τις απολύσεις (αυτοί οι φαύλοι που άνοιξαν παράθυρα, φεγγίτες, χαραμάδες και κλειδαρότρυπες για να τρυπώσουν χωρίς ΑΣΕΠ τα πράσινα και μπλε "δικά μας παιδιά"). Ας μην ξεχνάμε τόσο εύκολα...

      • Βούρδουλας avatar
        Βούρδουλας @ Siegfried 22/09/2012 08:49:49

        Δίκιο έχεις, το έγραψα εννοώντας αυτό το γελοίο που λέει ο μπαρμπά φώτης πως 'δεν θα απολυθεί κανένας δυ', ό,τι πιο σιχαμένο έχω ακούσει ποτέ. Ρε με τα φτυάρια έξω από τα παράθυρα, πλάκα κάνουμε ;

    • Lampros avatar
      Lampros @ panos 22/09/2012 06:12:59

      Φιλε μου δεν νοειται το 10% του πλυθησμου ενος κρατους να ειναι Δ.Υ.

      Ποιός τα λέει αυτά; Κάθησε και τα μέτρησε ή απλά πετάει ένα νούμερο που του φαίνεται υπερβολικό;

      Σουηδία: 11.9%
      Δανία: 17.9%
      Ισπανία: 18%
      Φιλανδία: 12.1%
      Νορβηγία: 14.9%
      Γερμανία: 7.9%
      Καναδάς: 9.2%
      ΗΠΑ: 7.3%

      Εδώ, από μελέτη των Ηνωμένων Εθνών, σελίδα 147:
      http://unpan1.un.org/intradoc/groups/public/documents/un/unpan012761.pdf

      (κάποιες χώρες έχουν και ΔΕΚΟ ―που συμπεριλαμβάνονται στου νούμερα παραπάνω, άλλες, όπως ΗΠΑ κλπ όχι).

      (Οι ΗΠΑ είναι μεν αρκετά χαμηλά, αλλά πέρα από την ομοσπονδιακή κυβέρνηση έχουν και την τοπική γραφειοκρατία σε κάθε πολιτεία --και βέβαια άλλη τεχνολογική ανάπτυξη και αυτοματοποίηση έχουν οι ΗΠΑ, άλλη εμείς. Συν ότι άμα είσαι στην κορυφή του κόσμου, οικονομικά και στρατιωτικά, δεν χρειάζεται να ελέγχεις τη ΔΕΗ σου ή τον ΟΤΕ σου, ενώ για την Ελλάδα είναι παράγοντας στρατηγικής σημασίας κάτι τέτοιο).

  31. Gn avatar
    Gn 21/09/2012 22:13:45

    Πολύ γκρίνια τώρα τελευταία στο antinews. Η εξίσωση είναι δύσκολη, ο χρόνος ελάχιστος, μαγικές λύσεις δεν υπάρχουν, αρχίζει να φαίνεται κάποιο φως στον ορίζοντα, θα περάσουν τα μέτρα, ο κόσμος αρχίζει να καταλαβαίνει, μαζικές αντιδράσεις δεν θα υπάρξουν, οι στημένες θα κατασταλούν και θα εκφυλισθούν, ο Σαμαράς θα κάνει αυτό που πρέπει να κάνει έστω και μονός του και η Ελλάδα στο τέλος θα τα καταφέρει. Κάθε κρίση έχει θύματα , όσο μεγαλύτερη τόσο περισσότερα αυτό που μετράει στο τέλος είναι η επιβίωση του Έθνους...

    • Αείμνηστος avatar
      Αείμνηστος @ Gn 22/09/2012 00:15:36

      gn μην πίνεις τόσο πολύ .Σε χαλάει.

  32. ΚΕΝΤΡΟ avatar
    ΚΕΝΤΡΟ 21/09/2012 22:29:48

    @panos
    Που ειναι το μεγαλυτερο προβλημα της χωρας;
    Στα 7 δις -των βολεμενων οπως λες Δ.Υ.- που καταβαλλουν ομως
    φορους θελουν δεν θελουν και προκαταβολικα
    'Η στα 36 δις Φοροδιαφυγης απο τα λαμογια του Ιδιωτικου τομεα;
    Συμπερασμα: Αφου δεν μπορω να πιασω τα λαμογια που φοροκλεβουν
    ε, τοτε ας απολυσω Δημ. Υπαλληλους.
    Τετραγωνη λογικη σαν του Χοτζα

    • panos avatar
      panos @ ΚΕΝΤΡΟ 21/09/2012 23:31:32

      Για τη φορ/γη ψαξε τι επαγγελμα κανουν οι εκλεκτοι της βουλης μας και θα καταλαβεις. Οταν λες ιδιωτικο τομεα νομιζεις οτι κλεβει η καθε γιαγια............της υδρας η οι νταβαντζηδες κρατικοδιαιτοι επιχ/τιες που λαδωνουν το πολιτικο συστημα με τα αναλογα ανταλαγματα? Μηπως δεν τους ξερει αυτους το κρατος? Μπορει να κτυπησεις το λαθρεμποριο καυσιμων -το παρεμποριο γιατι εκει ειναι τα δις, και πολυ λιγοτερα στις.........γιαγιαδες. Μηπως στο πολυ χαρτι τα παιρνουν ολοι? Μηπως νομιζεις οτι εκει στα εξω οι χαρτογιακαδες δεν γνωριζουν τη γινεται στο Ελλαδισταν και οταν τους λεει ο εκαστοτε υπουργος οτι ο στοχος για τη φορ/γη π.χ. ειναι τοσα δις αυτοι ξεκαρδιζονται στα γελια. Ειναι απλα τα πραγματα εσοδα-εξοδα=αποτελεσμα κερδη η ζημιες. Αν εχεις μονιμως ζημιες τοτε κλειστο το ρημαδι το μαγαζι γιατι θα εισαι μια ζωη στη ζητουλα,με δανεικο χρημα.ΑΡΑ τις πταιει ? Η πικρη αληθεια των πελατειακων σχεσεων για τα ψηφουλακια, και το κρατος να παει να ............αρκει να ειναι καλα τα πελατακια. Το εχω γραψει πολλες φορες και το ξαναλεω Για ποσο το κρατος θα ειναι νερουλας-ηλεκτρολογος-εμπορος-καζινομπουκ κ.λπ. για να εξυπηρετει τα πελατακια προς αγραν ψηφων? ΤΑ ΨΕΜΑΤΑ ΜΑΣ ΤΕΛΕΙΩΣΑΝ. Υ.Γ. συγνωμη για τα πολλα.......

  33. BLACKQUEEN avatar
    BLACKQUEEN 21/09/2012 23:20:32

    ''Επιτέλους ας ανορθώσει κάποιος το ανάστημά του και να πει και κανένα όχι. Στην Ιστορία γράφονται με χρυσά γράμματα αυτοί που λένε και κανένα όχι….Αλλά θα ξύσουμε πληγές τώρα του παρελθόντος και δεν είναι η ώρα…
    Όλα ξεκίνησαν με τη συμμετοχή της Ν.Δ. στην κυβέρνηση Παπαδήμου…Η ώρα να τα συζητήσουμε όλα αυτά θα φθάσει…'' Προσυπογράφω και αφιερώνω, με την ευχή όσο απομένει καιρός, να επιλεγούν εκείνες οι κινήσεις που θα εμποδίσουν το τραγούδι να ταιριάζει : ΙΔΑΝΙΚΟΣ ΚΙ ΑΝΑΞΙΟΣ ΕΡΑΣΤΗΣ http://www.youtube.com/watch?v=qDuHkTmO1Is

  34. ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΤΡΟΙΚΑ avatar
    ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΤΡΟΙΚΑ 21/09/2012 23:27:26

    Απολύθηκε κάποιος κρατικός κηφήνας; ΟΧΙ έγινε καμιά σοβαρή αποκρατικοποιήση, ΠΑΛΙ ΟΧΙ! Προσωπικά καλά κάνει η τρόικα και δεν συμφωνεί! ΓΙΑ ΚΟΡΟΙΔΑ ΨΑΧΝΕΙ Η ΣΥΝΙΣΤΩΣΑ ΤΟΥ ΤΣΥΡΙΖΑ ΔΗΜΑΡ και το διαλυμένο πασοκ του βενιζέλου! Αλλά την νίλα θα την πάθει ο σαμαράς, ΟΛΟΣ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΤΟΥ ΙΔΙΩΤΙΚΟΥ ΤΟΜΕΑ, ΚΑΙ ΤΟ 1.500.000 ΑΝΕΡΓΩΝ ΤΟΥ ΘΑ ΤΟΥ ΓΥΡΙΣΕΙ ΤΗΝ ΠΛΑΤΗ! Γιατί συμφώνησε ο σαμαράς ΜΕ ΤΟΥΣ ΚΡΑΤΙΚΟΔΙΑΙΤΟΥΣ, ΚΟYΒΕΛΗ-ΒΕΝΙΖΕΛΟ, ΝΑ ΜΗΝ ΑΠΟΛΥΘΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΚΡΑΤΙΚΟΣ ΚΗΦΗΝΑΣ; ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΟΤΙ Ο ΚΟΣΜΑΚΗΣ ΤΟΥ ΙΔΙΩΤΙΚΟΥ ΤΟΜΕΑ, ΘΑ ΞΑΝΑΠΛΗΡΩΣΕΙ ΤΗΝ ΚΡΙΣΗ;

  35. Aφροδίτη avatar
    Aφροδίτη 22/09/2012 01:00:39

    Αλήθειες που σπάνε κόκκαλα και πονάνε πολύ. Κάποιοι από εδώ μέσα τότε λέγαμε στον Αντώνη να απαντήσει και στις σειρήνες και στα εκβιαστικά διλλήματα κατσιμιχέϊκα, «κι ας έχω τις συνέπειες του νόμου, συνένοχο στο φόνο δεν θα μ’ έχετε»!
    Δεν άκουσε και τώρα οδηγείται στο απόσπασμα ως βασικός ένοχος, αφού οι κύριοι ένοχοι διαρρέουν εντέχνως όσα τους συμφέρουν και μένουν σκανδαλωδώς ατιμώρητοι, αυτοί που θα έπρεπε να αντιμετωπιστούν με νέο Γουδί.

  36. Αγροφύλακας avatar
    Αγροφύλακας 22/09/2012 05:57:10

    Εντάξει! Βαρεθήκαμε να περιμένουμε να βρει η κυβέρνηση τα 11.5 δις. Αμ δεν βαρεθήκαμε και τους εαυτούς μας να λέμε ότι η κάθε κυβέρνηση είναι ανίκανη και ότι θα έπρεπε να είχε κάνει τα πράγματα διαφορετικά? Τα λεφτά δεν μεγαλώνουν επάνω στα δένδρα και η κυβέρνηση δεν μπορεί να τα κόψει από τον σβέρκο της και να πληρώσει αυτά που εξανέμισε το ΠΑΣΟΚ τα τελευταία 30 χρόνια (άντε και λίγο και η ΝΔ, λόγω κεκτημένης ταχύτητας της κοινωνίας , δηλ. έμενα, εσένα και του παρόντος σχολιαστή μη εξαιρουμένου).

  37. Factorx avatar
    Factorx 22/09/2012 10:15:33

    «Χάνουμε χρόνο». Αυτή είναι η χαρακτηριστική φράση που κυριαρχεί στο Μέγαρο Μαξίμου μετά την άκαρπη νέα σύσκεψη των πολιτικών αρχηγών που έγινε το μεσημέρι της Πέμπτης και την παράταση της αγωνίας για το πακέτο των 11,5 δισ. ευρώ. Από το πρωθυπουργικό περιβάλλον εκπέμπεται μήνυμα αισιοδοξίας, παρά τα πολλά προβλήματα στη διαπραγμάτευση με την τρόικα, ότι το πακέτο θα κλειδώσει τα επόμενα εικοσιτετράωρα
    http://www.tovima.gr/politics/article/?aid=475942

  38. ΤΑΣΟΣ ΚΩΤΣΗΣ avatar
    ΤΑΣΟΣ ΚΩΤΣΗΣ 22/09/2012 10:19:28

    Για ποιον ύπνο γίνεται λόγος; Για ... λήθαργο μιλάμε!

  39. gn avatar
    gn 22/09/2012 12:41:52

    Καλά κρασιά.... Έγραψα κατά την γνώμη μου το πιθανότερο και ποιο...αισιόδοξο σενάριο. Σε αντίθετη περίπτωση μην το πολυβασανίζετε το πράγμα και χάνετε χρόνο... Όσοι μπορούν να την κάνουν, να την κάνουν γρήγορα και οι υπόλοιποι να χάσουν κανα κιλό και να αρχίζουν να δοκιμάζουν ρούχα ...παραλλαγής.

  40. DNESTO avatar
    DNESTO 22/09/2012 13:12:52

    ΟΧΙ ΡΕ ΦΙΛΕ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΤΑΙΖΩ 5 Δ.Υ ΜΕ ΤΙΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΜΟΥ, ΣΑΣ ΣΤΑ ΧΡΩΣΤΑΓΑ?
    ΕΠΙΣΗΣ
    ΥΠΕΡ ΤΟΥ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑ ΚΑΙ ΤΗΣ ΕΠΙΒΙΩΣΗΣ ΤΟΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΟΣ ΜΕ ΕΝΑ ΕΧΘΡΙΚΟ ΚΡΑΤΟΣ ΔΕΝ ΖΗΤΑΩ ΟΥΤΕ ΑΠΟΔΕΙΞΗ.

  41. Aris 014 avatar
    Aris 014 22/09/2012 15:05:23

    ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΜΕ ΟΛΑ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΕΙΝΑΙ ΣΤΡΑΤΗΓΙΚΟ ΔΟΓΜΑ ΚΑΙ ΣΧΕΔΙΟ ΔΙΑΧΕΙΡΗΣΗΣ ΤΗΣ ΚΡΙΣΗΣ ΕΑΝ ΥΠΗΡΧΑΝ ΑΥΤΑ ΟΛΑ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΘΑ ΕΙΑΧΑΝ ΕΠΙΛΥΘΕΙ ΕΝ ΤΗΣ ΓΕΝΝΕΣΗ ΤΟΥΣ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗ ΔΥΝΑΜΙΚΗ ΤΟΥ ΟΧΙ

  42. loukaslouk63 avatar
    loukaslouk63 23/09/2012 20:34:42

    !!!!!!!!!!!

  43. μχ avatar
    μχ 24/09/2012 04:24:44

    Όλα ξεκίνησαν με τη συμμετοχή της Ν.Δ. στην κυβέρνηση Παπαδήμου…Η ώρα να τα συζητήσουμε όλα αυτά θα φθάσει…

    .... υπάρχουν και οι φωτογραφίες από το κάδρο....

  44. Φανη avatar
    Φανη 24/09/2012 11:34:49

    Ολα εχουν τελειωσει.Απλα το πανε σιγα-σιγα για να γλυτωσουν τον ξεσηκωμο, που δεν θα τον γλυτωσουν τελικα.Ολο κατι συμβαινει και παιρνουμε παραταση, η τελευταια ειναι οι Αμερικανικες εκλογες.Θα βγαινουν συνεχεια σκανδαλα και οι πολιτες θα απηυδησουν και οταν θα σταματησουν τελειως οι πληρωμες.... τοτε θα ξεσηκωθει το ρεμπελο που προφητευσε και ο Αγιος Κοσμας ο Αιτωλος.Και ειναι πολυ το ρεμπελο, ντοπιο και ξενο.......
    Ομως μια και αναφερθηκα στις προφητεις ας μην το κλεισω εδω.Στο τελος θα παει καλα η Ελλαδα αλλα αφου θα εχει ξεχωρισει η ηρα απο το σταρι και αφου θα εχουμε περασει δια πυρος και σιδηρου.Ο καθενας ας σκεφτει τι σημαινουν αυτα, τα οποια παρεπιμπτοντως αναφερω οτι τα μελεταει εμβριθως και η ΣΙΑ, διοτι οπως εχουν πει πολλες φορες Αμερικανικα στελεχη της [ηθελημενα, αθελα δεν γνωριζω],οι Ορθοδοξες προφητειες και δη οι Ελληνικες εχουν μεχρι σημερα επαληθευτει κατα γραμμα.Ολοκληρο τμημα υπαρχει στο Λανγκλεϋ που ξεσκονιζει τον Αγ. Κοσμα, τον γ. Παισιο και τον γ. Ιωσηφ.....
    Γραφικα; ισως για μερικους.Οι περισσοτεροι ομως ιδιως αυτοι που εχουν μελετησει σε βαθος τις ρησεις αυτες, περιμενουν γεγονοτα.Και αν σημερα που σχεδον τα ζουμε μας φαινονται πιθανα, σκεφτειτε οτι τοτε που γραφτηκαν δεν υπηρχε ιχνος που να διαφαινονται τετοια στον οριζοντα.

    Τελος οσον αφορα στους δημοσιους υπαλληλους: μακρυα απο μενα η προθεση να τους δικαιολογησω και ως προς τον αριθμο και ως προς την ανικανοτητα.Αλλα οταν μια χωρα δεν παραγει ΤΙΠΟΤΑ οταν ο πρωθυπουργος της [Σημιτης] ελεγε οχι σταρι και παραδοσιακες καλλιεργειες, φυτεψτε ακτινιδια.....πως να απορροφησει αυτη η χωρα το δυναμικο της; τους επιστημονες της; βρηκε την ευκολη λυση [οπως παντα] και τους εχωσε στο Δημοσιο.Τωρα αν το ΠΑΣΟΚ εχει εκει μεσα τους περισσοτερους και κοπτεται ,ας προσεχε η ΝΔ που μια ζωη σ αυτον τον τομεα κοιμοταν.Αλλα το θεμα ειναι πως σ αυτο τον ορυμαγδο λιτοτητας και απολυσεων θα προσθεσεις και 150.000 οικογενειες στην ανεργια;Ελληνες ειναι κι αυτοι, κι αν στραβοπατησαν το καταλαβαν απ οτι δειχνουν τα ποσοστα, παιδια υπαρχουν που πρεπει να ζησουν.Αλλωστε πρεπει να αναθεωρηθει και το Συνταγμα για τη μονιμοτητα, δηλ φεξε μου και γλιστρησα....
    Και επειδη μας εχουν καταλαβει ολοι, παιρνουν δια των μετρων το χρημα ζεστο,οσο μπορουν, μεχρι οι Ελληνες να ξεσηκωθουν γιατι δεν θα αντεχουν αλλο και απορουν μαλιστα πως εχουμε αντεξει και τοσο.Μας περιμεναν πιο γρηγορα.