#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
28/11/2010 07:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Στις 29 Νοεμβρίου 2009 συνέβη το αδιανόητο για την μεταπολιτευτική παράγκα

Πριν από ένα χρόνο και κάτι ώρες, στις 29 Νοεμβρίου 2009, συνέβη το αδιανόητο. Ο Αντώνης Σαμαράς κέρδισε θριαμβευτικά τη Ντόρα Μπακογιάννη στις εσωκομματικές εκλογές για την ανάδειξη του νέου προέδρου της Νέας Δημοκρατίας μετά την ήττα της ΝΔ στις βουλευτικές εκλογές του ιδίου έτους και την αποχώρηση το Κώστα Καραμανλή από την ηγεσία της.

Ο χρόνος που πέρασε ήταν μεστός σε γεγονότα και εξελίξεις. Συνοψίζοντας αυτά που πέτυχε ο Σαμαράς μέσα σε ένα μόνο χρόνο μπορούμε να πούμε ότι κατάφερε μέσα σε 12 μήνες ό,τι δεν κατάφερε ο Καραμανλής σε 12 χρόνια:



1.Παρέλαβε μια ισοπεδωμένη πολιτικά και ιδεολογικά Νέα Δημοκρατία, ύστερα από μια βαριά εκλογική ήττα, και την έκανε όχι μόνο να σταθεί στα πόδια της εν μέσω σφοδρότατων επιθέσεων από το ΠΑΣΟΚ και τα εξαπτέρυγά του, αλλά εκμηδένισε κιόλας την διαφορά της από το ΠΑΣΟΚ στις πρόσφατες εκλογές για την Τοπική Αυτοδιοίκηση.

2. Ξανάδωσε στη ΝΔ ιδεολογικό στίγμα. Για πρώτη φορά η Κεντροδεξιά κάνει τις ιδέες της σημαία για να κερδίσει την κοινωνία. Δεν προσπαθεί πια να πείσει ότι… «δεν είναι δεξιά», μπας και την ψηφίσουν τίποτε απογοητευμένοι «κεντρώοι». Προβάλλει τα πιστεύω της και προσπαθεί να πείσει τους πάντες. Δεν είναι τυχαίο άλλωστε ότι ο “κοινωνικός φιλελευθερισμός” βάλλεται σφοδρότατα αυτές τις ημέρες από την κυβερνητική παράταξη και τα εξαπτέρυγά της

3.  Έλεγξε πλήρως τη Νέα Δημοκρατία! Όχι με τον συνήθη τρόπο της κομματικής επιβολής, αλλά με μαζική προσχώρηση στελεχών του Κόμματος στις θέσεις του.

4.  Απάλλαξε το κόμμα από τα τζάκια και τις βαρονίες και διέγραψε τη Ντόρα Μπακογιάννη, πράγμα αδιανόητο για τα προηγούμενα χρόνια.

5. Είπε ΟΧΙ στο Μνημόνιο όταν όλοι τον πίεζαν αφόρητα να πει ΝΑΙ και πρότεινε ένα εναλλακτικό οικονομικό πρόγραμμα διεξόδου από την κρίση που μπορεί να μην πείθει ακόμα ευρύτερα λαϊκά στρώματα, αλλά αποτελεί την πιο σοβαρή προσπάθεια του είδους μέχρι σήμερα.

6. Σε μια στιγμή που όλοι έβαλαν καταιγιστικά εναντίον του για το Μνημόνιο και τις άλλες θέσεις του κατάφερε να αντεπιτεθεί και όχι μόνο να ορθώσει το ανάστημα της ΝΔ, αλλά να επιβάλλει τον αγώνα εναντίον του Μνημονίου ως κύριο πολιτικό διακύβευμα των τελευταίων εκλογών και να παρασύρει το ΠΑΣΟΚ σε αυτό.



Φυσικά υπάρχουν πολλά ακόμα να γίνουν στη Νέα Δημοκρατία για να καταφέρει να προβάλλει ως πειστικός εναλλακτικός πόλος εξουσίας και αναφέρουμε μερικά από όσα έχουμε επισημάνει κατά καιρούς: Ριζική ανανέωση του στελεχιακού δυναμικού. ΝΕΑ ΠΡΟΣΩΠΑ. Αποφασιστική βελτίωση της πολιτικής επικοινωνίας με τα πλατιά στρώματα, ενίσχυση της ιδεολογικής δουλειάς, ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ κλπ κλπ - Διαβάστε κι αυτό:Τι περιμένει η κοινωνία απο τον Αντώνη Σαμαρά

Όμως με την απόφασή του να καταψηφίσει το Μνημόνιο και να τραβήξει σαφείς διαχωριστικές γραμμές στα Εθνικά Θέματα, ο Αντώνης Σαμαράς  τράβηξε το χαλί κάτω από τα πόδια όχι μόνο του Γιώργου Παπανδρέου, αλλά και του σάπιου μεταπολιτευτικού συστήματος που διαφεντεύει ακόμα τις τύχες της χώρας. Από εδώ και πέρα αυτοί θα εισπράττουν μόνο φθορά και όταν θα κλονίζονται τα πάντα ο Αντώνης Σαμαράς και οι χιλιάδες που τον ακολουθούν θα στέκονται όρθιοι στον αγώνα για την Πατρίδα.

«Σαν έτοιμοι από καιρό, σα θαρραλέοι»

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Nίκος Θ. avatar
    Nίκος Θ. 28/11/2010 09:18:43

    Πρίν από ένα χρόνο, είδα το όνειρό μου των τελευταίων 17 ετών να πραγματοποιείαι. Η εκλογή του Αντώνη Σαμαρά στην ηγεσία της Νέας Δημοκρατίας, παρά τη λυσαλέα μάχη σε βάρος του, ήταν η απαρχή για μια νέα μέρα, ένα νέο ξημέρωμα για την Ελλάδα.
    Σε ένα χρόνο, ο νέος Αρχηγός έδειξε το δρόμο, συσπείρωσε, ενεργοποίησε πολλούς, έδωσε ελπίδα και όραμα σ'όλους μας που είμαστε κοντά του από τα φοιτητικά μας χρόνια. Χρειάζεται πολλή δουλειά, χρειάζονται φρέσκα άξια και ικανά πρόσωπα, χρειάζεται δέσμευση για υλοποίηση των αναγκαίων βημάτων από κάθε ένα από μας. Μπροστά μας είναι ο μακρύς, αλλά γεμάτος προσδοκίες δρόμος. Να τον περπατήσομε με σταθερά βήματα. Μαζί με τον Αρχηγό μας.

  2. spiros avatar
    spiros 28/11/2010 09:46:20

    Μεταφέρω μια είδηση από το ΜΕΓΑ που την είπε ο αναλυτής Παναγιώτου στην εκμπομπή MEGA Σαβατοκριακο. Η γερμανία πριν τις εκλογές του 2009 ζήτησε από τον Καραμανλή να μπεί στον μηχανισμό του ΔΝΤ και αρνήθηκε. Στη συνέχεια το ζήτησε από τον ΓΑΠ και εκείνος κολυσιεργούσε . Όταν ήλθε η στιγμή της ένταξης τιμώρησε την Ελλάδα με τα επαχθή μέτρα γιατί στο ενδιάμεσο απευθύνθηκε ο ΓΑΠ στην Αμερική με την οποία ουσιαστικά είναι σε πόλεμο νομισματικό η ΕΕ.
    Αποδεικνύεται ότι η ΝΔ δεν δέχθηκε να εισάγει την χώρα στο ΝΔΤ. Τα λάθη του ΓΑΠ επιβάλουν τις δύσκολες συνθήκες διαβίωσης στον Ελληνικό Λαό . Είναι αποκλειστικά υπεύθυνος και υπόλογος. Νομίζω ότι την προσπάθεια αυτή δεν την πίστεψε κανένας συνεργάτης του Καραμανλή και σήμερα ερωτεύτηκαν το μνημόνιο.

  3. Μπάμπης avatar
    Μπάμπης 28/11/2010 10:32:52

    μαζί με τον αρχηγό σου?πόσο κομμάτικος είσαι ρε φίλε?είσαι τόσο αφελής να πιστεύεις κάπιοιον που έμενε στο ίδιο δωμάτιο με τον καραγιόζη τον αμερικανόφιλο πρωθυπουργό μας?τι σου έχουν τάξει για να τον υποστηρίζεις τόσο?γιατί κάτι θα έχεις πάρει για να υποστηρίζεις 'εναν τέτοιον άνθρωπο και τις ηλίθιες ψεύτικες ιδέες του, αλλιώς πρέπει να κάνεις fMRI να δούμε που δεν πάει αίμα!

    • Λαρισαίος avatar
      Λαρισαίος @ Μπάμπης 28/11/2010 11:10:24

      Aγαπητέ Μπάμπη. Το σχόλιό σου είναι και ανόητο και ακατανόητο. Αν δεν μπορείς να γράφεις λογικά προσπάθησέ τουλάχιστον να γράφεις με σωστή γραμματική για να καταλαβαίνουμε τι θες να πεις.

      Υ.Γ. Τι είναι το fMRI;

      • η Dimi avatar
        η Dimi @ Λαρισαίος 28/11/2010 11:25:54

        ΜRI = Μagnetic Resonance Imaging (in slices) =
        Mαγνητική Τομογραφία (σε φέτες) καρκινοπαθούς εγκεφάλου

        Το δε «f», σε ελεύθερη μετάφραση..

        Θου, Κύριε

        • ακτινολόγος avatar
          ακτινολόγος @ η Dimi 04/12/2010 20:58:23

          fMRI= functional Magnetic Resonance Imaging.
          Είναι ο τύπος εκείνος της Μαγνητικής τομογραφίας εγκεφάλου που δείχνει τι δραστηριότητα ελέγχει κάθε περιοχή του εγκεφάλου.
          Καμία σχέση δεν έχει με το που πάει το αίμα από τις καρωτίδες και τις σπονδυλικές αρτηρίες στον εγκέφαλο. Αυτή η εξέταση λέγεται perfusion και γίνεται και σε απλούς Μαγνητικούς Τομογράφους.
          Μπάμπη, αν είσαι ακτινολόγος, όπως εγώ που είμαι ειδικευόμενος, άνοιξε και κανένα βιβλίο. Κι αν δεν το βρίσκεις, υπάρχει και το internet, όχι μόνο σχόλια και τσόντες. Δεν είναι σωστό ...

  4. Nίκος Θ. avatar
    Nίκος Θ. 28/11/2010 10:44:05

    Για τον Μπάμπης:

    To επίπεδό σου δεν μου επιτρέπει να σου απαντήσω. Για ενημέρωσή σου, ούτε κομματόσκυλο είμαι, ούτε ποτέ προσκύνησα κανένα. Αν ήξερες την επαγγελματική μου καριέρα, θα το βούλωνες.

  5. ΓΙΑΝΝΗΣ - ΑΛΙΜΟΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ - ΑΛΙΜΟΣ 28/11/2010 11:09:00

    Το καθεστώς ΠΑΣΟΚ αποθρασύνεται. Οι πραίτωρες του Καρχιμάκη από το Λασίθι επιτέθηκαν χθες βράδυ σε ναυτικούς που απεργούσαν στο λιμάνι του Ηρακλείου. Μάλιστα με εντολή του Υπουργού Ναυτιλίας Διαμαντίδη έσπασαν την απεργία 3 επιβατηγά και έφυγαν τη νύχτα από την Κρήτη μεταφέροντας στην Αθήνα πάνω από 300 φορτηγά. Η Κρήτη είναι ανεξάρτητο κράτος και δεν το ήξερα? Πρώτη φορά ακούω πως έσπασε η απεργία με εντολή Υπουργου!!!Φάκτωρα ψάξε λίγο το θέμα, έχει πολύ ζουμί. Μιλάμε για χουντικό καθεστώς.

  6. Orestios avatar
    Orestios 28/11/2010 11:54:23

    Αυτό που έγινε ένα χρόνο πρίν ήταν "επανάσταση".
    Ο κόσμος της ΝΔ αηδιασμένος από την οικογενειοκρατία της μεταπολιτευτικής παρωδίας έκανε το αυτονόητο.
    Αρχικά έδιωξε τον ΚΚ και στην συνέχεια στέρισε από το Μητσοτακέικο την πρόσβαση στην εξουσία.
    Η ωριμότητα αυτή συνεχίζει να δέχεται λυσσαλέα επίθεση αλλά το ποτάμι δεν γυρίζει πίσω.
    Όλο και περισσότεροι καταλαβαίνουν πως μόνο αν κινητοποιηθούν μαζί μας μπορούν να κάνουν την πραγματική αλλαγή που χρειάζεται η Χώρα σπάζοντας τα δεσμά που μας τοποθέτησε μια ομάδα συμφερόντων διαρκώς κατηγορώντας μας.

    • firiki2010.wordpress.com avatar
      firiki2010.wordpress.com @ Orestios 28/11/2010 14:47:04

      Εδιωξε τον Καραμανλή? Αν έβαζε υποψηφιότητα εκείνη την ώρα είτε σε Συνέδριο είτε στη βάση 80% θα έπαιρνε!

      • Orestios avatar
        Orestios @ firiki2010.wordpress.com 28/11/2010 15:06:45

        Υποθέσεις.
        Ο Καραμανλής πήρε το μήνυμα στις εθνικές εκλογές.
        Αυτό είναι το γεγονός.
        Το αμέσως επόμενο πραγματικό γεγονός -και όχι υποθετικό- είναι η "επανάσταση" της βάσης με την απόρριψη της έτερης εκπροσώπου της οικογενειοκρατίας

        • Ραβινος avatar
          Ραβινος @ Orestios 28/11/2010 20:51:28

          Ορεστιε λιγη αυτοσυγκρατηση δεν βλαπτει.Οταν μιλας για τον Καραμανλη λιγα τα λογια σου γιατι αν παρει η μπαλα αυτα που λες και πικαριστουν οι Καραμανλικοι η ΝΔ με οποιονδηποτε αρχηγο και εαν εχει δεν θα ξερει απο που θα της ερθει !Παρε παραδειγμα απο τον καθ'ολα αξιο Σαμαρα και τις θεσεις του απεναντι στον ΚΚ και μαθε !

          • Orestios avatar
            Orestios @ Ραβινος 28/11/2010 21:00:47

            Φίλε μου, ο ΚΚ επέλεξε τον δρόμο της σιωπής και δικαίωμά του. Αποχώρησε οικιοθελώς. Δεν θέλησε να συγκρουστεί. Δικαίωμά του επίσης.
            Οι προσωπικές επιλογές είναι σεβαστές.

            Όμως ο κόσμος της ΝΔ έκανε επιλογή ζωής και απέδειξε πως επιθυμεί απομάκρυνση από οικογενειοκρατικές αντιλήψεις.
            Ο κόσμος της ΝΔ αποδείχθηκε ώριμος και πολύ μπροστά από την εποχή του κάνοντας το βήμα για το τέλος της μεταπολιτευτικής παρωδίας.
            Επέλεξε Σαμαρά γιατί συνειδητοποίησε πως μόνο με αυτόν μπορεί πραγματικά να υπάρξει ελπίδα για την Ελλάδα.
            Πρόσεξε αυτά που λέω γιατί όποια παράτολμη κίνηση αμφισβήτησης της έκφρασης της βάσης θα απομονώσει ακόμη περισσότερο όσους προσπαθήσουν να την αμφισβητήσουν και θα οδηγήσει τους αμφισβητίες στην λήθη και την απαξίωση.
            Όλοι αυτοί που ελπίζουμε, δώσαμε στον Σαμαρά την σκυτάλη πλέον. Μαζί του πια ενώνουμε τους Έλληνες.

  7. Θανάσης avatar
    Θανάσης 28/11/2010 12:22:00

    Η κοινωνία περιμ'ενει πάρα πολλά από τον Αντώνη Σαμαρά. Κυρίως, ελπίζει ότι δεν θα την απογοητεύσει, όπως όλοι οι άλλοι. Επίσης ότι έχει σαφή γνώση για όλα όσα συμβαίνουν σήμερα (http://www.casss.gr/PressCenter/Articles/2236.aspx ), αφού είναι ο ίδιος Οικονομολόγος και ότι ξέρει να διαπραγματεύεται σωστά.

  8. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 28/11/2010 12:36:44

    Άντε Αντώνη, να σε δούμε σύντομα πρωθυπουργό.

  9. leftayparxoyn avatar
    leftayparxoyn 28/11/2010 12:53:25

    Ωραία ,εγώ προσωπικά χάρηκα που ένας πολίτικος, ακουστός για τα πατριωτικά του αισθήματα και εκτός συστήματος -μίζας τα τελευταία χρόνια, ανέλαβε το τιμόνι της ΝΔ.
    Από και πέρα και μέχρι τώρα δεν έχουμε ακούσει κιχ για την αθρόα λαθρομετανάστευση που απειλεί την χώρα ,όπως επισης και για τα εθνικά μας θέματα που οι προδότες-ανθέλληνες ετοιμάζονται να ξεπουλήσουν τα πάντα!
    Εάν ο Σαμαράς θέλει να δεί κυβέρνηση και όχι ένα απλό πέρασμα θα πρέπει εκτός από τον αντιμνημονιακό λόγο να σηκώσει τους τόνους για τα εθνικά μας θέματα και το μεταναστευτικό.
    Αλλιώς εμένα προσωπικά, αυτή η σιωπή μου φαίνεται ύποπτη και με κάνει να πιστεύω πως και αυτός είναι δεμένος στο άρμα των αμερικανοσιωνιστών, απλά με αλλό περιτύλιγμα.-

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ leftayparxoyn 28/11/2010 13:08:16

      Δεν ειναι υποπτη η σιωπη.Απλως το 60% του ελληνικου λαου δεν ενδιαφερεται για τα θεματα αυτα παρα μονο για τα οικονομικα.
      Αν ο Σαμαρας πεισει ενα κομματι απο αυτους οτι θα τα παει καλυτερα εκει μονο τοτε θα τους προσελκυσει και θα κανει και οτι αλλο θελει.

  10. leftayparxoyn avatar
    leftayparxoyn 28/11/2010 14:11:22

    Ο κόσμος δεν ενδιαφέρετε για τα εθνικά θέματα γιατί τον κρατούν στο σκοτάδι τα διαπλεκόμενα ΜΜΕ.
    Και γιατί δεν έχει ακούσει κανέναν πολιτικό να του μιλήσει ανοικτά και να του πει οτι από αυτά εξαρτάται και η μελλοντική ευημερία του (εξόρυξη ορυκτού πλούτου-πετρελαίων) και η συνέχεια του σαν κράτος-έθνος.
    Η οικονομική κρίση της χώρας τυχαία έχει συνδεθεί με τα εθνικά μας θέματα;
    Η ξαφνική αγάπη των Ισραηλινών τυχαία και αυτή;
    Η αθρόα έλευση των λαθρομεταναστών τυχαία και αυτή;
    Όλα τυχαία θα συμβούν.....

    • Θανάσης avatar
      Θανάσης @ leftayparxoyn 28/11/2010 14:27:35

      Πάρα πολύ σωστή τοποθέτηση!

  11. firiki2010.wordpress.com avatar
    firiki2010.wordpress.com 28/11/2010 14:59:08

    Χαλώντας λίγο την επέτειο να επισημάνω ότι ένα πολύ κρίσιμο σημείο είναι αυτό που αναφέρει και η ανάρτηση: "...πρότεινε ένα εναλλακτικό οικονομικό πρόγραμμα διεξόδου από την κρίση που μπορεί να μην πείθει ακόμα ευρύτερα λαϊκά στρώματα...." . Αυτό που έχει περάσει στον πολύ κόσμο είναι ότι η ΝΔ λέει κάτι που "παραείναι ωραίο για να είναι αληθινό", αρα ο κόσμος εισπράττει ότι η ΝΔ δεν προτείνει τίποτα.
    Αυτό το θέμα μαζί με την αποχή (μέσα σε 1,5 χρόνο 3 φορές εκατοντάδες χιλιάδες Νεοδημοκράτες αρνήθηκαν να την ψηφίσουν) και την ανάταξη ή αναδόμηση των διαλυμένων Οργανώσεων είναι τα επόμενα κρίσιμα στοιχήματα.

  12. firiki2010.wordpress.com avatar
    firiki2010.wordpress.com 28/11/2010 15:42:31

    Oσο υπόθεση είναι η δική μου άλλο τόσο φανταστικό ( και ίσως περισσότερο) είναι τό δικό σου " ο κόσμος της ΝΔ έδιωξε τον Καραμανλή".

    • Orestios avatar
      Orestios @ firiki2010.wordpress.com 28/11/2010 20:10:15

      Τον έστειλε στον αγύριστο, για την ακρίβεια.

  13. anastos avatar
    anastos 28/11/2010 16:16:00

    ΔΕΝ ΓΟΝΑΤΙΖΟΥΜΕ
    ΔΕΝ ΠΡΟΣΚΥΝΑΜΕ
    ΔΕΝ ΥΠΟΤΑΣΣΟΜΕΘΑ...............

    ΟΡΙΖΟΝΤΙΟΣ ΠΑΤΡΙΩΤΙΣΜΟΣ..............ΩΣ ΑΠΑΝΤΗΣΗ
    ΣΤΗΝ ΣΥΜΜΑΧΙΑ ΤΩΝ ΠΡΟΘΥΜΩΝ..............

    29 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ
    ΗΜΕΡΑ ΛΗΞΗΣ ΤΗΣ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΚΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ
    ΚΟΜΜΑΤΙΚΗΣ ΓΡΑΦΕΙΟΚΡΑΤΙΑΣ

    ΗΜΕΡΑ ΕΘΝΙΚΗΣ ΕΝΑΤΕΝΙΣΗΣ ΚΑΙ ΠΡΟΟΠΤΙΚΗΣ.................

  14. ΠΑΣΠΑΡΤΟΥ avatar