Στη «Χώρα του Τίποτα» (Nothingland)
12/03/2014 21:25
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Στη «Χώρα του Τίποτα» (Nothingland)

Σίγουρα όλοι γνωρίζετε την Neverland, δηλαδή τη «Χώρα του Ποτέ» από τον Πήτερ Παν. Ε λοιπόν, εδώ στην Ελλάδα έχουμε αρχίσει και φτιάχνουμε και την… Nothingland δηλαδή τη «Χώρα του Τίποτα».

Την ίδια στιγμή που η κοινωνία βράζει, η οικονομία βρίσκεται στην κόψη του ξυραφιού, η ίδια η Ελλάδα απειλείται από ένα σωρό κινδύνους (οικονομικούς, κοινωνικούς, εθνικούς) ένα μεγάλο μέρος του κόσμου ασχολείται με το «τίποτα», με τιποτένια πράγματα. ...Τροφοδότες του «τίποτα» είναι τα «μαντρόσκυλα» του συστήματος, οι διαπλεκόμενοι επιχειρηματίες που θέλουν να στήσουν ξανά τα «τζάκια» τους, τα media της συμφοράς που χρωστάνε εκατομμύρια αλλά θέλουν να συνεχίσουν να απομυζούν τον κρατικό κορβανά, ένα μεγάλο μέρος του πολιτικού σκηνικού που δεν έχει δουλέψει ποτέ στη ζωή του κι επομένως θα χάσει τη γη κάτω από τα πόδια του αν δεν κάνει κάτι για να διατηρήσει την ίδια κατάσταση.

Με διάφορους τρόπους, όπως οι στημένες δημοσκοπήσεις, οι επικοινωνιολόγοι, βαθυστόχαστες αναλύσεις και καταιγισμό «ειδήσεων» κυρίως στο διαδίκτυο, προσπαθούν να οδηγήσουν τον κόσμο στο να ασχοληθεί με το «τίποτα». Και για να λέμε τα πράγματα με το όνομά τους;

"Τίποτα" δεν είναι ο Σταύρος Θεοδωράκης που μέσα σε δύο εβδομάδες έπιασε 10% και όπως πάει μέχρι το Πάσχα θα γίνει Πλανητάρχης;

"Τίποτα" δεν είναι ο Γιώργος Παπανδρέου που απειλεί ότι θα κάνει νέο κόμμα χωρίς να βλέπει ότι με το που το λέει αυτό γελάει ο κόσμος όλος;

"Τίποτα" δεν είναι η Χρυσή Αυγή η οποία αν το καλοσκεφτούμε δεν είναι τίποτε άλλα από ένα μάτσο τρελαμένους που είδαν φως και μπήκαν;

"Τίποτα" δεν είναι η Ρένα Δούρου που μας το παίζει Πασιονάρια αλλά δεν την ξέρει ούτε η μάνα της καθώς δεν έχει να επιδείξει ούτε μια επιτυχία στη ζωή της, πέραν της… ξανθιάς βαφής της κόμης;

"Τίποτα" δεν είναι ο Κακλαμάνης που στα γεράματα έγινε… Τσε Γκεβάρα και θέλει να πάρει εκδίκηση για το… κακό που του έκανε ο Καμίνης πριν από 4 χρόνια;

"Τίποτα" δεν είναι ο ίδιος ο Καμίνης, ο πιο άχρωμος δήμαρχος μιας Αθήνας που βουλιάζει;

"Τίποτα" δεν είναι όλοι αυτοί οι «σωτήρες» της Δεξιάς που έγιναν κομματάρχες ενώ ούτε για υπάλληλοι καταστήματος δεν μπορούν να προσληφθούν;

Ένα ακόμη πιο "τεράστιο" τίποτα δεν είναι ο Τσίπρας για τον οποίο δεν πιστεύουμε ακόμη ότι εκπροσωπεί την αξιωματική αντιπολίτευση;

Τίποτα δεν είναι όλες αυτές οι εφημερίδες και άλλα μέσα ενημέρωσης που πουλάνε εκδούλευση, παίζουν βρόμικα παιχνίδια, εκβιάζουν και αποσπούν χρήματα για να γράφουν… τίποτα;

Τίποτα δεν είναι κι όλοι αυτοί στη Νέα Δημοκρατία αλλά και στην κυβέρνηση που δεν βλέπουν πέρα από το προσωπικό τους συμφέρον, πέρα από το να μη χάσουν το μετερίζι που έστησαν με κόπο;

Κι όλα αυτά τα τίποτα συγκροτούν τη «χώρα του Τίποτα» σε μια στιγμή που η Ελλάδα δεν έχει χρόνο για χάσιμο. Σε μια περίοδο που διακυβεύεται το μέλλον των επόμενων γενεών. Κι όμως, όλα αυτά τα τίποτα ανταγωνίζονται για τον έλεγχο της πατρίδας. Τώρα που η Ελλάδα χρειάζεται μια ολική μεταμόρφωση και χρειάζεται όλους τους σοβαρούς ανθρώπους να αρθρώσουν το ανάστημά τους στα «τίποτα» που μας ρημάζουν.

Ας ελπίσουμε ότι ο κόσμος θα καταλάβει γρήγορα ότι με το να στηρίζεις όλα αυτά τα «τίποτα» το μόνο που κάνεις είναι να τους δίνεις δύναμη να καταστρέφουν τη χώρα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Βούλα Ελευθεριάδου avatar
    Βούλα Ελευθεριάδου 12/03/2014 21:34:59

    έχουν γίνει οι διαπιστώσεις, έχουν γίνει οι προτάσεις,, καιρός να γίνουν και οι πράξεις!

  2. Άπαντα Επιστάμενος avatar
    Άπαντα Επιστάμενος 12/03/2014 21:40:05

    Το καλύτερο που είχαν πει για τον Αδόλφο Χίτλερ είναι το παρακάτω: "Σε έναν φυσιολογικό κόσμο ένα τίποτα, στο χάος ένας τιτάνας"
    Αυτή είναι η απλή εξήγηση γιατί το κάθε τίποτα στην σημερινή ελλάδα έχει αξιώσεις και δυνατότητε,ς αν όχι να γίνει τιτάνας, τουλάχιστον να γίνει κάτι. Η Ελλάδα δεν είναι φυσιολογική χώρα πια. Το 28% ανεργία για παράδειγμα δεν είναι φυσιολογικό. Μέχρι να ξαναγίνει φυσιολογική χώρα το κάθε τίποτα θα έχει μέλλον.

  3. georgios georgiou avatar
    georgios georgiou 12/03/2014 23:15:41

    Να δω τον ανηψιο του Πατακου πρωθυπουργο και τι στον κοσμο...

  4. JIM BEAM avatar
    JIM BEAM 12/03/2014 23:29:25

    Απο το παρτα όλα στο τίποτα ! Απο το ατελείωτο πάρτυ στο μεροκάματο , απο το ξέρεις ποιος ειμαι εγω στο δεν θέλω να με ξέρει κανείς, απο τη μεγάλη ζωή στην δικαιοσύνη .... Απο τα πούρα και το χρηματιστήριο στο απόλυτο τίποτα, απο το real estate στο στην αγωνία της κατάσχεσης . Απο την εργασία στην ανεργία, ποια είναι η λύση ? Ποια η ελπίδα ? Ποιο το σχέδιο εξόδου απο την κρίση ? Ένα μέρος του λαού που εχει πληγεί από την κρίση σκέφτεται να ψηφίσει ένα τίποτα, μπας και δεν γίνει τίποτα με την κατάσχεση, γλιτώσει απο τα χρέη και τελικά μήπως καταρευσει όλο το οικοδόμημα και έτσι σωθούν .

  5. JIM BEAM avatar
    JIM BEAM 12/03/2014 23:29:38

    Απο το παρτα όλα στο τίποτα ! Απο το ατελείωτο πάρτυ στο μεροκάματο , απο το ξέρεις ποιος ειμαι εγω στο δεν θέλω να με ξέρει κανείς, απο τη μεγάλη ζωή στην δικαιοσύνη .... Απο τα πούρα και το χρηματιστήριο στο απόλυτο τίποτα, απο το real estate στο στην αγωνία της κατάσχεσης . Απο την εργασία στην ανεργία, ποια είναι η λύση ? Ποια η ελπίδα ? Ποιο το σχέδιο εξόδου απο την κρίση ? Ένα μέρος του λαού που εχει πληγεί από την κρίση σκέφτεται να ψηφίσει ένα τίποτα, μπας και δεν γίνει τίποτα με την κατάσχεση, γλιτώσει απο τα χρέη και τελικά μήπως καταρευσει όλο το οικοδόμημα και έτσι σωθούν .

  6. JIM BEAM avatar
    JIM BEAM 12/03/2014 23:30:05

    Απο το παρτα όλα στο τίποτα ! Απο το ατελείωτο πάρτυ στο μεροκάματο , απο το ξέρεις ποιος ειμαι εγω στο δεν θέλω να με ξέρει κανείς, απο τη μεγάλη ζωή στην δικαιοσύνη .... Απο τα πούρα και το χρηματιστήριο στο απόλυτο τίποτα, απο το real estate στο στην αγωνία της κατάσχεσης . Απο την εργασία στην ανεργία, ποια είναι η λύση ? Ποια η ελπίδα ? Ποιο το σχέδιο εξόδου απο την κρίση ? Ένα μέρος του λαού που εχει πληγεί από την κρίση σκέφτεται να ψηφίσει ένα τίποτα, μπας και δεν γίνει τίποτα με την κατάσχεση, γλιτώσει απο τα χρέη και τελικά μήπως καταρευσει όλο το οικοδόμημα και έτσι σωθούν .

  7. M.O. avatar
    M.O. 12/03/2014 23:35:24

    Κομματάρα! Συγχαρητήρια στον συντάκτη!

  8. Πλούς avatar
    Πλούς 13/03/2014 01:14:21

    Η Ἀνοδος της Ασημαντότητας. Τάδε έφη Κορνήλιος Καστοριάδης. Η χώρα μας είχε παρακμάσει και τώρα η παρακμή παίζει τα ρέστα της.... Θα την αφήσουμε;;

  9. Ραβινος avatar
    Ραβινος 13/03/2014 05:02:18

    ''Τιποτα'' δεν ειναι ενας λαος που τον λενε και ''σοφο'' που δεν ξερει τι του γινεται λογω ημιμαθειας και ελλειψης λογικου πολιτικου ενστικτου και στηριζει ολα αυτα τα ''τιποτα'' του αρθρου επειδη του εχουν απλωσει το χερι με κλειστη την φουχτα δηθεν οτι κατι εχει μεσα και περιμενει να του βαλλουν την μπουκια στο στομα χωρις κοπο ,χωρις ιδρωτα ,χωρις προσπαθεια ,χωρις ντροπη.Στο ονομα του λαου εχουν γινει τα πιο αποτροπαια εγκληματα οικονομικα ,κοινωνικα και αυτος στεκεται σαν χανος παρατηρωντας τους κυκλους της αυτοκαταστροφης του με τα τιποτα των συριαυγητων να τον μαγευεουν ξεγελωντας τον για ακομη μια φορα σε μια Ευρωπη που παλλεται απο δημιουργικοτητα και αναπτυξη και εδω να παραμενι η χωρα του τιποτα .Η μονη λυση ειναι μηπως με τα χρονια ωριμασει και εκπολιτιστει αυτος ο λαος και ετσι δει ο τοπος προκοπη.Μεχρι τοτε ποιος ζει ποιος πεθαινει.Κουραγιο Συνελληνες !

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ Ραβινος 13/03/2014 08:16:07

      Πολύ ωραίο σχόλιο!

    • Άλυτη εξίσωση avatar
      Άλυτη εξίσωση @ Ραβινος 13/03/2014 09:01:07

      '' ...σε μια Ευρωπη που παλλεται απο δημιουργικοτητα και αναπτυξη..'' Από τι ...πάλλεται η Ευρώπη; Μισό να ψηφίσουμε, ώστε να δούμε πιο ποσοστό των Ευρωπαίων πολιτών ''πάλλεται'' και από τι ακριβώς.... Ο καθένας στη χώρα της φαντασίας του μάλλον ζούμε. Μακάρι να ήρθε η ώρα να διαλυθούν οι αυταπάτες ΟΛΩΝ ΜΑΣ.

  10. martios avatar
    martios 13/03/2014 12:05:42

    kύρια ευθύνη όμως στην προώθηση της τιποτοκατάστασης έχουν τιποτένια ΜΜΕ τα οποία όμως ασμένως προσκυνούνται από τους κυβερνητικούς καταγγέλλοντες.

  11. Ρηνα avatar
    Ρηνα 13/03/2014 15:40:48

    Τα ΜΜΕ εχουν για πολλα μεριδιο ευθυνης. Εφθασε ενα μηνυμα απο ενα ξαδελφο και δεν ηξερα που να το σχολιασω. Στη Κεφαλλονια πηγαν 10 φορτηγα με βοηθεια απο τον Σκλαβενιτη!!!!Κανενα ΜΜΕ δεν το ανεφερε.... Το σπουδαιο ομως ειναι οτι ο Σκλαβενιτης δεν δραστηριοποιειται εκτος Αττικης και βεβαιως οχι στη Κεφαλλονια! Αλλα δεν ειναι και πελατης των "νταβατζηδων" της τηλεορασης οποτε γιατι να τον διαφημισουν; Ο λαος ομως πια ολα τα μαθαινει και κρινει......

  12. victoria (true) avatar
    victoria (true) 13/03/2014 18:02:29

    Το τίποτα επιβραβεύεται. Το τίποτα δεν είναι μόνο στην πολιτική. Λίγοι ξεχωρίζουν το κάτι από το τίποτα. Το τίποτα είναι τα πάντα. Το κάτι είναι κάτι ψιλά.

  13. Θόδωρος 17.06.2014 avatar
    Θόδωρος 17.06.2014 13/03/2014 22:20:27

    Αφού το καταλάβαμε, είμαστε στον σωστό δρόμο. Το πρόβλημα είναι όταν δεν καταλαβαίνεις/παραδέχεσαι το λάθος σου και επιμένεις ξεροκέφαλα. Η αρχή έγινε... Κι όπως έλεγε κι ο Πλάτωνας, "η αρχή.."