#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
05/02/2013 18:33
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Στην Ελλάδα είσαι ό,τι δηλώσεις



Κύριε Διευθυντά

Ο συλληφθείς για ευάριθμα κακουργήματα Νικόλαος Ρωμανός δήλωσε
ότι θεωρεί εαυτόν «αιχμάλωτο πολέμου».

Παρότι νεαρός, έχοντας λογοτεχνικά γονίδια γνωρίζει την Τσαρούχειο ρήση : «Στην Ελλάδα είσαι ό,τι δηλώσεις».

Θα θυμάστε ότι και ο κ. Μάκης Ψωμιάδης, σεβάσμιος θεράπων του ελληνικού ποδοσφαίρου, είχε δηλώσει κατά τη σύλληψή του ότι είναι «πολιτικός κρατούμενος, θύμα του συστήματος».

Θαυμάσια ευκαιρία, στη φυλακή ο αιχμάλωτος πολέμου και ο πολιτικός κρατούμενος να συνδεθούν, τους ενώνει άλλωστε η ενεργός δράση για κάθαρση της «σάπιας κοινωνίας».

Δυστυχώς ο Ρενέ Γκοσινύ δεν είναι πλέον ανάμεσά μας για να εμπνευστεί από τη ληστεία του Βελβενδού άλλη μια περιπέτεια του Λούκυ Λουκ, με τίτλο «Οι Ντάλτον στην Κοζάνη».

Ενδεχομένως όμως, όπως στο μνημειώδες φινάλε της «Καζαμπλάνκα», ο γιγαντιαίος Μάκης, πιάνοντας στο προαύλιο των φυλακών αγκαζέ τον «μικρό» να αναφωνήσει : «Νικολάκη, αγαπούλα, αυτή είναι η αρχή μιας υπέροχης φιλίας».

Για το καλό αυτής της σάπιας κοινωνίας ελπίζουμε ότι θα έχουν άπειρο χρόνο θητείας να την καλλιεργήσουν.

Με τιμή

Προφήτης

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Zugzwang avatar
    Zugzwang 05/02/2013 18:55:33

    Αναμενω απο τον κ. Μπουρτζουκο που, συμφωνα με τις δηλωσεις του πατερα του, ειναι προστατης των παρανομων μεταναστων, να ζητησει να ειναι σε κελι με Πακιστανους, Σομαλους η Αφγανους για να τους προστατευει. Αλλιως θα με απογοητευσει...

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ Zugzwang 05/02/2013 19:54:29

      Να είσαι βέβαιος ότι αυτοί θα το εκτιμήσουν δεόντως...
      Εκείνος δεν ξέρω....

      • BLACKQUEEN avatar
        BLACKQUEEN @ ΒΙΣ 05/02/2013 21:26:19

        Για να το λέτε, δε μπορεί. Θα ξέρετε

      • ΚΜ avatar
        ΚΜ @ ΒΙΣ 06/02/2013 16:32:45

        Δηλαδή, ούτε λίγο ούτε πολύ, ισχυρίζεσαι ότι τα εγκλήματα των Πυρήνων είναι λιγότερο απεχθή από αυτά των βιαστών και των ανώμαλων κακούργων!

      • anideos avatar
        anideos @ ΒΙΣ 06/02/2013 17:11:56

        Απο ποτε εγινε η στοργη, η προστασια και η τρυφεροτης υπονοουμενο και ντροπη;

        • Η Αλίκη των θαυμάτων avatar
          Η Αλίκη των θαυμάτων @ anideos 06/02/2013 17:25:26

          Από τότε που η χυδαιότητα και η άξεστη βλακεία, νόμισαν οτι μπορούν να μακιγιαριστούν και να παρουσιαστούν ως χιούμορ. Ανίδεε.

    • Εν ενεργεία avatar
      Εν ενεργεία @ Zugzwang 05/02/2013 22:42:24

      Φαντάζομαι ότι οι πακιστανοί θα είναι απασχολημένοι να "περιποιούνται" τα φασιστάκια που φάγαν το συμπατριώτη τους στα Πετράλωνα. Not bad ... Δύο χρυσαύγουλοι λιγότεροι, αφού, μετά τις "περιποιήσεις", ούτε η ίδια η οργάνωσή τους δεν θα τους δέχεται, λόγω του αμφισβητούμενου πλέον ανδρισμού τους.

    • JE NE REGRETTE RIEN avatar
      JE NE REGRETTE RIEN @ Zugzwang 06/02/2013 21:03:30

      Γειά στο στόμα σου φίλε @Zugzwang...κάτι σχετικό έγραψα σέ άλλη ανάρτηση με το ίδιο θέμα ! Ελεος πιά με την "ψευτοσυμπόνοια" γιά τους λάθρο ...

  2. antistar avatar
    antistar 05/02/2013 19:07:04

    ή μήπως πρόκειται για συνειδητή εκδήλωση νεο-σκοταδισμού;

  3. ΚΟΙΝΟΣ ΝΟΥΣ avatar
    ΚΟΙΝΟΣ ΝΟΥΣ 05/02/2013 19:07:41

    Ούτε τεκμήρια αθωωότητας, ούτε παραβίαση προσωπικών δεδομένων, τίποτα. Στην πυρά με συνοπτικές διαδικασίες. Θυμηθείτε την ιστορία με την ερωμένη του Ζαχόπουλου, με την αλλοίωση των χαρακτηριστικών του προσώπου της από τον τηλεοπτικό φακό και τη μη δημοσιοποίηση του ονόματος της, από τα ίδια μέσα που δίνουν τους νεαρούς συλληφθέντες βορά στο " φιλοθέαμον" κοινό. Η τήρηση δυο μέτρων και δυο σταθμών, παραπάνω από εφανής...

    • Γιώργος1 avatar
      Γιώργος1 @ ΚΟΙΝΟΣ ΝΟΥΣ 05/02/2013 20:08:52

      Τεκμήριο αθωότητας σε επ'αυτοφόρω σύλληψη; Πλάκα μας κάνεις;;

      • ΚΟΙΝΟΣ ΝΟΥΣ avatar
        ΚΟΙΝΟΣ ΝΟΥΣ @ Γιώργος1 06/02/2013 09:04:38

        Ε, τότε τι τα θέλουμε τα δικαστήρια; 7άκις ισόβια καλά είναι;

        • Γιώργος avatar
          Γιώργος @ ΚΟΙΝΟΣ ΝΟΥΣ 06/02/2013 17:29:55

          Μίλησα πουθενά για 7ακις ισόβια; Μας λες ότι ΔΕΝ την έκαναν αυτοί την ληστεία; Ποιος την έκανε τότε;

  4. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 05/02/2013 19:11:29

    Οι μελανιές φεύγουν και γρήγορα. Ο τρόμος κάποιου που τον σημαδεύουν με πιστόλι ή καλάσνικοφ; Έξω από το χορό πολλά χαζά τραγούδια λέμε. Μόνο και μόνο επειδή δε μπαίνουμε ΠΟΤΕ στη θέση των άλλων και τα βλέπουμε χαλαρά και απο μακρυά με μόνο λριτήριο τις ιδεοληψίες μας.

  5. βαγόνι avatar
    βαγόνι 05/02/2013 19:12:26

    Μόνο που δεν μπορεί να σηκώσει τη μυθολογία του μέχρι το τέλος...δεν
    τον βοηθάει μιά εποχή νόθας κουλτούρας ούτε και η μητέρα του...δεν είναι
    Νταβέλης,δεν είναι Billy the Kid,πολύ περισσότερο δεν είναι Rimbaud....!
    ως εκ τούτου,είμαι επιεικέστερος εσού μαζί του...ο νόμος,όμως,δεν μπορεί να
    είναι μαλακός και δεν έχουμε τέτοια περιθώρια....φρονώ πάντως,ότι θα
    είσαι το ίδιο οξύς και με τα παλληκαράκια της αντίπερα όχθης...στηνπερίπτωση τους,τα γονιδια βγάζουν μάτι...και χωρίς λογοτεχνικά άλλοθι!

    • Προφήτης avatar
      Προφήτης @ βαγόνι 05/02/2013 20:33:24

      Είσαι επιεικέστερος εμού λόγω μιας κοσμοαντίληψης, στοιχεία της οποίας φιλοδοξώ να αναλύσω προσεχώς. Για την ΧΑ θάπρεπε να γνωρίζεις, όπως κι εγώ γνωριζω τις θέσεις σου. Τους κατηγορώ για αντιποίηση αρχής. Πράττουν μερικά από αυτά (όπως έλεγχος αδειών μικροπωλητών και καταστροφή παράνομων εμπορευμάτων) που όφειλε να πράξει το εθνικό κράτος δια των ενόπλων δυνάμεων και των σωμάτων ασφαλείας, ασκώντας τη νόμιμη βία που αρμόζει σε περίπτωση εισβολής και κατοχής εδαφών. Από κει προκύπτει και η πολιτική κριτική για τις υπάρχουσες πολιτικές δυνάμεις.
      Βέβαια οι συνθήκες ελευθέρου εμπορίου δεν θέλουν να αναγνωρίζουν εθνικά κράτη με σύνορα και εθνικούς πολίτες με διακεκριμένα, εξ αίματος δικαιώματα, τα οποία είναι υπερασπιστέα. Εξ ου και η θέση σε "παρανομία" των πράξεων υπεράσπισης εθνικών ορίων και δικαιωμάτων.

  6. ΑΚΤΗΜΩΝ avatar
    ΑΚΤΗΜΩΝ 05/02/2013 19:32:25

    Ευαριθμα ηταν τα κακουργηματα; Αντιθετως μαλλον πολυαριθμα ειναι (που αυτο νομιζω οτι εννοουσες).

  7. Αθωος Περαστικος avatar
    Αθωος Περαστικος 05/02/2013 19:32:41

    Πραγματικά άτυχη σύγκριση...ενός 20χρονου παιδιού, έστω και ληστή τραπεζών, με τον μεγαλύτερο εγκληματία του κοινού ποινικού δικαίου μετά τη μεταπολίτευση Μάκη Ψωμιάδη(που σημειωτέον τον έχει καλύψει το σύστημα πάμπολλες φορές)...έχουν ποιοτική όσο και ποσοτική (τεράστια...) διαφορά τα εγκλήματά τους...λυπάμαι αν δεν το βλέπετε...

  8. τσώφλι πασατέμπου avatar
    τσώφλι πασατέμπου 05/02/2013 19:34:31

    Ά, ρε Προφήτη... γέλασα !

    Οι Ντάλτον... ακριβώς όπως τους σκεφτόμουν. Σίγουρα ο "Τοξοβόλος" θα πεινάει συνέχεια όπως ο Άβερελ.

  9. Zame avatar
    Zame 05/02/2013 19:41:51

    οταν βαζουν μαζι γαιδαρους με πορτοκαλια..το πιθανοτερο ειναι οι γαιδαροι να φανε τα πορτοκαλια..ελεος με αυτο το "στιλακι"..μας "βλεπουν" & τριβουν τα χερια τους..

  10. MAYRO XABIARI avatar
    MAYRO XABIARI 05/02/2013 20:05:38

    Από χτες στο Indymedia αναρτήθηκε η φωτογραφία και το όνομα του αστυνομικού διευθυντή Βέροιας με το σχόλιο:

    “Να σημειωθεί και να μπει στα πρακτικά ότι ο αστυνομικός διευθυντής του ΕΑΤ-ΕΣΑ Βέροιας, στο οποίο οι κρατούμενοι δένονται πισθάγκωνα, κουκουλώνονται και γρονθοκοπούνται επί ώρες από ένστολους βασανιστές, είναι ο #######”

    Ειλικρινά δεν ξέρω με ποια λογική γίνεται ανεκτό το να λειτουργεί ένα μέσο που κάνει ανοικτά προπαγάνδα υπέρ της τρομοκρατίας και να προωθεί τους σκοπούς της. Να δούμε τώρα κι όλους τους ευαίσθητους πολίτες αν θα υπερασπισθούν τον στοχοποιούμενο και αθώο, μέχρι αποδείξεως της όποιας ενοχής, αστυνομικό διευθυντή Βέροιας.

    • Φωτεινή avatar
      Φωτεινή @ MAYRO XABIARI 05/02/2013 21:15:13

      "Indymedia"

      ῾Υπάρχει κάποιος μέ ὄ. . .χεις νά τό κλείση;;;

  11. Σωτ Μητραλ avatar
    Σωτ Μητραλ 05/02/2013 20:12:56

    Ευαριθμα; Αντιθετως, ηταν παρα πολλα.

    • Προφήτης avatar
      Προφήτης @ Σωτ Μητραλ 05/02/2013 20:36:18

      Δες απάντηση πιο πάνω, σε "ακτήμονα"

  12. Προφήτης avatar
    Προφήτης 05/02/2013 20:14:00

    Προς το παρόν, ευάριθμα. Δεν είναι όλες οι κατηγορίες κακουργήματα. Αλλά επειδή συνεχίζεται η συσχέτιση των τεσσάρων της Κοζάνης με προηγούμενες ενέργειες των Πυρήνων πιθανότατα θα γίνουν πολυάριθμα.

  13. Προφήτης avatar
    Προφήτης 05/02/2013 20:34:19

    Κι ο Μάκης Ψωμιάδης κάποτε ήταν 20 χρονών

  14. ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΛΑΚΩΝ avatar
    ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΛΑΚΩΝ 05/02/2013 20:34:53

    "Πραγματικά άτυχη σύγκριση…ενός 20χρονου παιδιού"
    Αδερφέ από τα 18 κάποιος ψηφίζει, είναι πολίτης και καθορίζει τις τύχες μας. Από την ίδια ηλικία μπορεί να 'ναι πατέρας. Πως γίνεται όταν πρόκειται για αναρχοαριστερούς εξτρεμιστές τρομοκράτες με καλάσνικωφ στα χέρια να μιλάμε για "παιδιά" ή "νεαρούς"; Αλήθεια αν ήταν της ίδιας ηλικίας "ακροεθνικιστές χρυσαυγίτες" με τα ίδια αδικήματα θα μιλούσαμε για "παιδιά" ή για "φασιστικά τέρατα"; Η αριστερά είναι το Πρόβλημα που έχει φυτευτεί -με τόνους έντεχνης προπαγάνδας- στα κεφάλια ΟΛΩΝ μας!
    ΥΓ. ...βλέπω το "νεαρό" προστάτη των λαθρομεταναστών στο ίδιο κελί με αφγανοπακιστανούς να γίνεται πιο ρατσιστής κι απ' τη Χ.Α., αλλά επειδή είναι αριστερός γόνος της πλουτοκρατίας δεν θα γίνει ποτέ κάτι τέτοιο: δίκτυ προστασίας και καλοζωίας θα 'χουν "τα παιδιά" και στις φυλακές μην έχετε αυταπάτες... Η Ελλάδα μας είναι η τελευταία κομμουνιστική χώρα!

    • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
      ΣΤΕΛΙΟΣ @ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΛΑΚΩΝ 05/02/2013 21:25:50

      Ετσι είναι! Αν ανήκε σε καμιά Δεξιά οργάνωση, οι ίδιοι θα λέγανε "τι παιδί , 20 χρονώ μαντράχαλος?"

    • Tabula Rasa avatar
      Tabula Rasa @ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΛΑΚΩΝ 06/02/2013 12:46:55

      ''Η αριστερά είναι το Πρόβλημα, που έχει φυτευτεί -με τόνους έντεχνης προπαγάνδας- στα κεφάλια ΟΛΩΝ μας!''

      Έτσι είναι Γεώργιε. Όπως τα λες. Έχει δε φυτευτεί τόσο βαθιά, που η μόνη λύση πια, είναι να αυτοακρωτηριαστούμε αν δεν το αντέχουμε, μήπως έτσι γλιτώσουμε από ΟΛΑ, ΟΛΟΙ ΜΑΣ !! Είναι κι αυτό μια πρόταση. Ακραία μεν, πρόταση δε.

      • JE NE REGRETTE RIEN avatar
        JE NE REGRETTE RIEN @ Tabula Rasa 06/02/2013 21:23:22

        Ψηφίζω ΑΥΤΟΑΚΡΩΤΗΡΙΑΣΜΟ , @Tabula rasa ...

    • JE NE REGRETTE RIEN avatar
      JE NE REGRETTE RIEN @ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΛΑΚΩΝ 06/02/2013 21:17:13

      @ Γεώργιε Λάκωνα, συμφωνώ α-πό-λυ-τα και επαυξάνω.
      Επιτέλους,αρχίζουμε και τολμάμε να τα λέμε...
      Ναί, η τελευταία κομμουνιστική χώρα είμαστε, αλλά δυστυχώς "κρυπτο-κομμουνιστική", πού είναι πιό επικίνδυνο...

  15. atilas avatar
    atilas 05/02/2013 20:36:26

    Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΤΟΝ ΠΑΓΑΚΙ ΟΣΟ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΒΟΥΛΙΑΞΕΙΣ ΘΑ ΒΓΕΙ ΣΤΗΝ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ.ΑΥΤΟ ΕΧΩ ΝΑ ΠΩ.ΟΤΑΝ ΟΛΟΙ Η ΑΘΗΝΑ ΚΑΙΓΟΤΑΝ ΑΠΟ ΤΑ ΑΝΑΡΧΟΚΟΥΜΟΥΝΙΑ ΠΟΛΟΙ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΙ ΚΟΥΜΑΝΤΑΔΟΡΟΙ ΤΗΣ ΚΟΙΝΗΣ ΓΝΩΜΗΣ ΜΑΣ ΕΛΕΓΑΝ ΟΤΙ Ο ΓΡΗΓΟΡΟΠΟΥΛΟΣ ΕΠΑΙΖΕ ΜΗΛΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΤΟΥ ΚΑΙ ΕΝΟΧΛΟΥΣΑΝ ΤΟΝ ΚΟΡΚΟΝΕΑ ΠΟΥ ΕΠΙΝΕ ΚΑΦΕ.

  16. Γιώργος Αχαιός avatar
    Γιώργος Αχαιός 05/02/2013 20:37:44

    Ευάριθμα κακουργήματα...

    Η λέξη ευάριθμα ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ πολλά όπως φαίνεται να νομίζετε αλλά το τελείως αντίθετο, σημαίνει λίγα!
    Είναι απο το ευ = εύκολα και το αριθμώ. Αριθμούνται εύκολα δηλαδή επειδή είναι λίγα. Ανοίξτε κανένα λεξικό.

    Μην χρησιμοποιείτε περίπλοκες λέξεις αν δεν είστε 100% σίγουροι για την σημασία τους. Μπορούσατε να γράψετε απλώς πολλά και εμείς θα καταλαβαίναμε τι θέλατε να πείτε και δεν θα βρισκόταν και ο Γιώργος Αχαιός να σας την πει τόσο άσχημα

    • MAYRO XABIARI avatar
      MAYRO XABIARI @ Γιώργος Αχαιός 05/02/2013 20:50:44

      Τους άτιμους τους Βυζαντινούς που μας μπέρδεψαν, τουλάχιστον οι αρχαίοι έλεγαν ευαρίθμητος και το ξεκαθάριζαν καλύτερα.

    • Προφήτης avatar
      Προφήτης @ Γιώργος Αχαιός 05/02/2013 21:04:39

      Γιώργο Αχαιέ βιάστηκες να την πεις, αλλά ως γνήσιος (βιαστικός) Έλληνας έχεις την αγάπη μου.
      ΠΕΝΤΕ ή ΕΞΙ κακουργήματα είναι δύσκολα μετρήσιμα;

      Απάντησα και στον "ακτήμονα", το κατηγορητήριο είναι υπό διαμόρφωση από ό,τι προκύπτει από τις έρευνες για συμμετοχή και στους ΠτΦ..

      Πιθανόν οι κατηγορίες ΘΑ γίνουν ΠΟΛΥΑΡΙΘΜΕΣ.
      Όταν έγραφα ήταν ευάριθμες.

      Ευχαριστίες για τις συμβουλές, ο παππούς μου έλεγε "όλους άκουσέ τους κι ό,τι σού κόψει το κεφάλι κάνε".

      • Γιώργος Αχαιός avatar
        Γιώργος Αχαιός @ Προφήτης 05/02/2013 22:13:42

        Αν κατάλαβα καλά την απάντηση σου, γνώριζες ότι ευάριθμες είναι οι ολιγάριθμες και αυτό εννοούσες ευθύς εξαρχής.
        Με συγχωρείς τότε.

        Φταίνε πολλοί άλλοι συγγραφείς, δημοσιογράφοι ακόμη και ακαδημαικοί που δεν γνωρίζουν την σημασία της λέξης και με έκαναν να προβληματιστώ τι ακριβώς εννοείς. Και συνήθως το μυαλό μου πάει στο κακό....
        Σόρυ και πάλι.

        • Σπύρος avatar
          Σπύρος @ Γιώργος Αχαιός 06/02/2013 09:21:35

          Μετά από τέτοια ανάλυση το "...σορυ..." τι δουλειά έχει στο κείμενό σου;

        • JE NE REGRETTE RIEN avatar
          JE NE REGRETTE RIEN @ Γιώργος Αχαιός 06/02/2013 21:31:31

          Φίλε @Γ.Αχαιέ, τι κάνεις ; να σε ...διορθώσω και γώ λίγο, μού επιτρέπεις;
          Εκείνο το "σόρυ" τι το ήθελες ;
          Δεν σού έκανε το ΄"συγγνώμη " ;
          Φιλικά !

    • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
      ΣΤΕΛΙΟΣ @ Γιώργος Αχαιός 05/02/2013 21:10:40

      Ενδιαφέρον και σωστό! Για κοίτα ,όλο και κάτι μαθαίνει κανείς ,όταν συχνάζει εις ευπρεπείς ιστιοτόπους, εν τη εννοία της μορφώσεως!

      Respect, που θα’λεγε και ο άλλος Ελληνομαθής Αχαιός (ΓΑΠ!)

  17. hellasatt avatar
    hellasatt 05/02/2013 21:47:58

    Δεν μπορώ να σου δώσω μία εμπεριστατωμένη απάντηση. Όμως ποιος έδειξε ποτέ αγάπη σε αυτά τα πρόσωπα; Ποιος του δίδαξε να μην ενδίδουν στο μίσος που δίκαια ή άδικα νιώθουν;

  18. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 05/02/2013 22:13:18

    Στήν περίπτωση τῶν τεσσάρων ἀναρχοντάλτον,εἶναι ὅ,τι δήλωσαν οἱ γονεῖς τους γι' αὐτούς...

  19. Αγροφύλακας avatar
    Αγροφύλακας 05/02/2013 22:30:51

    Δυστυχως, μονο στην φυλακη ειναι δυνατον για ψυχολογους, ψυχιατρους, και θεραπευτες ναρκομανων να προσεγκισουν τετοια ατομα και να προσπαθησουν να τα βοηθησουν. Κανενας τρελος, παλαβος, βλαμενος κτλ δεν παραδεχεται οτι εχει προβλημα και να ζητησει βοηθεια.
    Η κοινωνια οφειλει πρωτα απο ολα να αυτοπροστατευεται απο τετοια ατομα και μετα να φιλοσοφει για τα αιτια.

  20. nikos avatar
    nikos 05/02/2013 22:35:29

    Πολύ καλό Προφήτη! Εύστοχο μικρό και αιχμηρό!

  21. βαγόνι avatar
    βαγόνι 05/02/2013 22:55:45

    H "weltanschaung",που με αφορά,είναι τόσο διευρυμένη
    που χωράει ένα μεγάλο φάσμα εκλεκτών και μή υπάρξεων,
    άν κάτι έχουν να πούν...οι μονομέρειες των νιάτων είναι
    πλέον πίσω μου...με τον μικρό ασχολήθηκε η αδηφάγα
    δημοσιογραφία καί όσοι,δικαίως,βλέπουν ότι η κάλτσα
    ξηλώνεται επικίνδυνα και χάνεται και ο στοιχειώδης ειρμός.
    ...θέλει,όμως,προσοχή...το κακό δεν ξορκίζεται εύκολα...!
    για τους παλληκαράδες... θα τους συγχωρούσε κανείς την
    "αντιποίηση αρχής"-σε κενό συγκροτημένης εξουσίας-,
    άν διέθεταν ένα στοιχειώδες επίπεδο...είναι κάλπηδες και
    το ξέρεις...επί των "εθνικών ορίων και δικαιωμάτων"
    συμφωνούμε...περισσότερο για λόγους ιστορικής συνοχής
    και λιγότερο για λόγους αίματος...ο εργαλειακός κόσμος
    της παγκοσμιοποίησης φέρνει τον κόσμο σε όρια χαμού!

  22. χρήστος avatar
    χρήστος 05/02/2013 23:27:10

    Φαίνεται ότι οι μελανιές γίνανε πριν και όχι μετά την σύλληψη

  23. Απορών avatar
    Απορών 06/02/2013 01:54:38

    Φανταστείτε τους γονείς τους που δεν τους έδωσαν ποτέ τη δυνατότητα να αντιπαρατεθούν μαζί τους ώστε να ενηλικιωθούν (δεν θα μιλήσω για ξεπέρασμα του οιδιπόδειου γιατί εννοώ κάτι πολύ διαφορετικό) και που τώρα είναι αναγκασμένοι να υπερασπιστούν τις επιλογές των παιδιών τους όσο και να διαφωνούν γιατί αλλιώς θα πρέπει να αναλάβουν την ευθύνη (κάτι που είναι πολύ δύσκολο και ενδεχομένως να μην το κατανοούν). Το δράμα είναι ότι ενδεχομένως να ήταν καλοπροαίρετοι θεωρώντας ότι τα παιδιά πρέπει να έχουν απόλυτη ελευθερία και όλα αυτά τα ωραία...
    Έχω καταλήξει στο ότι τα γονεϊκά όρια δεν είναι τόσο σημαντικά επειδή "στρώνουν" χαρακτήρα, αλλά ακριβώς επειδή δίνουν τη δυνατότητα στο παιδί να νιώσει ότι συγκρούεται με αυτά, ότι ανεξαρτητοποιείται και έτσι ενηλικιώνεται και αποκτάει αυτοεκτίμηση, κερδίζοντας την άρση τους μέσω της υπευθυνότητας που πλέον δείχνει ως ανεξάρτητος άνθρωπος. Δυσκολεύομαι να καταλάβω πως ένα παιδί θα περάσει από αυτή τη διαδικασία χωρίς γονεϊκά όρια... θα νιώθει για πάντα "παιδί" και θα ψάχνει να πολεμήσει εξουσίες και αρχές εκεί που δεν υπάρχουν γιατί έχει ανάγκη να ενηλικιωθεί και να βρει την αυτοεκτίμηση που άθελά τους του στέρησαν οι γονείς του. Έχω κατά νου τη φράση της μητέρας του Ρωμανού "χέσε την ιστορία ας διαβάσουμε ας διαβάσουμε Μάριο Χάκκα"... αυτό δεν θα το έλεγα ποτέ στο παιδί μου ακόμα και αν την ιστορία την είχε γράψει η... Ρεπούση!
    Δεν ξέρω αν καταλαβαίνετε τί προσπαθώ να πω...

    • Τάκης Μπ. avatar
      Τάκης Μπ. @ Απορών 06/02/2013 05:39:47

      Εξαιρετικές σκέψεις. Προσθέτω μόνο ότι η μάνα αυτή, εσκεμμένα κάνω χρήση της δεικτικής αντωνυμίας, με τη φράση που ξεστόμισε, δείχνει πού έχει γράψει την Ιστορία ως στοιχείο παίδευσης και παιδείας.

    • Απορών avatar
      Απορών @ Απορών 07/02/2013 13:20:12

      Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια... Είναι πολύ σωστή η επισήμανση για τη σημασία που δίνουμε στην ιστορία πλέον αλλά και για την προβολή προσωπικών απωθημένων στα παιδιά...

  24. Προφήτης avatar
    Προφήτης 06/02/2013 03:00:07

    Αυτό έγινε επειδή ο επικρατήσας ατομικισμός έκανε τους γονείς εγωιστές, που με κάλυμμα την γονεϊκή φροντίδα θέλουν στην πορεία των παιδιών να προβάλουν τις δικές τους επιθυμίες/βλέψεις/απωθημένα. Η μάνα ρέιβερ αυτοεπιβεβαιωνόταν διαβάζοντας ποίηση στο μειράκιο, στερώντας του γνώσεις που σφυρηλατούν χαρακτήρα.

    Εξαιρετικό το σχόλιό σου.

  25. alex23 avatar
    alex23 06/02/2013 03:02:39

    το αρνητικο ειναι οτι ο συριζα με τα φιλικα του μμε χρησιμοποιει επικοινωνιακα τις μητερες (που ειναι στο απυροβλητο και που αντι να απολογουνται για την γονικη ανικανοτητα τους ή να σωπασουν ή να πουν το ανθρωπινο, οτι δηλαδη αν εχουν κανει κατι κακο τα παιδια τους να τιμωρηθουν οπως οριζει ο νομος αλλα θα ειναι παντα διπλα τους, αυτες πανε να βγουνε και θυματα), για να περασει την αποψη του περι κοινωνικων αγωνιστων που πολεμανε το συστημα (και που μονο αυτο καταλαβαινει, αρα αν γινει κυβερνηση θα βρει τροπο να τους 'ησυχασει')

  26. alex23 avatar
    alex23 06/02/2013 03:22:10

    τα παιδια, μεχρι να αποδειχτει διαφορετικα, εφαγαν ξυλο κατα την συμπλοκη της συλληψης.. εκτος αν εισαι αυτοπτης μαρτυρας, οποτε θα βοηθησεις την δικαιοσυνη..

    μην τρελαθουμε ..τα παιδια δεν ειναι παιδια...ειναι ενηλικα που ψηφιζουν απο τα 18 τους..ο νομος τα αντιμετωπιζει σαν ενηλικους που εχουν επιγνωση των πραξεων τους..

    λαθος τροπος στην δημοκρατια ειναι να ψηφισεις λαθος κομμα ή να μην ψηφισεις..οχι να παρεις τα οπλα, να κανεις ληστειες για να ζεις ανετα και να κανεις και το 'φιλοσοφικο' σου καθηκον με τυφλες βομβες και ποιος ξερει ακομα τι θα αποδειχτει στην πορεια..

    επειδη εχουν λεφτα, θα επρεπε να τα χρησιμοποιησουν για να κανουν καλο σε αυτους που δεν εχουν..οχι απο την βαρεμαρα τους επειδη τα ειχαν ολα απο μικρα και επειδη παπαγαλισανε 10 ατακες που ειπε ενας 'καθοδηγητης', να παιζουν playstation με τις ζωες ανθρωπων..
    καποιες μαρτυριες μιλανε για ενα τυπο με καγιεν που ερχοταν στην μια γιαφκα μιλαγε στο δρομο με καποιους απο αυτους που μπαινοβγαιναν μεσα και εφευγε..αυτος με το καγιεν ποναγε πολυ τους φτωχους..εκανε και αντισταση αγοραζοντας ακριβα γερμανικα προιοντα..χαχαχαχα...

    θα τα βλεπουν αυτα οι αληθινα ιδεολογοι αναρχικοι και τους πιανει κλαυσιγελος..

    • Γιώργος avatar
      Γιώργος @ alex23 06/02/2013 12:12:19

      Αυτοί οι φιλοσοφημένοι με τις πόρσε καγιέν και τα iphone θα σου πουν ότι χρησιμοποιούν αυτά τα όργανα του καπιταλισμού για να χτυπήσουν το σύστημα, για κανέναν άλλο λόγο... βέεεβαια...

  27. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 06/02/2013 08:06:33

    Ένας υπέργηρος Καλαβρυτινός, μου έλεγε ότι οι Γερμανοί στρατιώτες που κατέκαυσαν τα Καλάβρυτα ήταν γύρο στα 20 χρονών, ο δε επικεφαλής Αξιωματικός που διέταξε το πυρ της εκτέλεσης, δεν θα ήταν πάνω από 25!
    Μετά από τις δηλώσεις μερικών ..ευαίσθητων Δημοσιογραφούντων και Αριστεριζόντων περί του νεαρού της ηλικίας των τρομοκρατών-ληστών, νομίζω ότι θα πρέπει να ...αναθεωρήσουμε και τα περί εγκληματικότητας των ναζί!!
    Νομίζω ότι χρειάζεται και λίγο αιδώς!!

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ ΝΤΙΝΟΣ 06/02/2013 09:37:36

      Ο Αλέξανδρος ανέβηκε στον θρόνο, μετά τη δολοφονία του Φιλίππου, σε ηλικία 20 ετών και εισέβαλε στην περσική αυτοκρατορία σε ηλικία 22 ετών, το 334 π.Χ.
      Ο Μωάμεθ ο Πορθητής ήταν 21 ετών όταν κατέλαβε την Κωνσταντινούπολη.
      Εδώ οι δημοσιογράφοι τους έβγαλαν "παιδιά"...Εχουμε μία εντελώς στρεβλή αντίληψη στη χώρα αυτή περί του τί σημαίνει ενηλικίωση. Ο μαμακισμός μας έχει καταστρέψει. Παλιά τα παιδιά πήγαιναν από το δημοτικό στο χωράφι και βοηθούσαν τους γονείς τους και ο πατέρας μου διήνυε κάποια χιλιόμετρα κάθε μέρα, από 6 ετών, για να πάει στο δημοτικό σχολείο, που βρισκόταν στον γειτονικό οικισμό....

  28. LamprosM avatar
    LamprosM 06/02/2013 11:59:25

    Κοινωνία για γέλια...
    Ετσι φανταζομαστε μια συλληψη οπλισμένων τρομοκρατών:
    "- καλημέρα, ειμαστε απο την Αστυνομία. θα μποριυσατε παρακαλώ να μας ανοιξετε και να σας συλλαβουμε?
    - Βεβαιως, σας ανοιγουμε, παρακαλώ ανεβειτε στον τριτο, προσοχη στα σκαλοπατια, το ασανσερ εχει χαλασει.
    - κανενα προβλημα, ευχαριστουμε."
    Τα παιδακια "κανουν αντισταση και δεν μιλανε" αλλα εχουν βαλει τις μαμαδες τους να αλωνιζουν στα καναλια. Τρομερη αντισταση...
    Και μια τελευταια ερωτηση:
    αν αυτοι ειναι "αιχμαλωτοι πολεμου" τα παιδια στην Marfin ειναι θυαμτα πολέμου? Αυτοι γονεις δεν εχουν να πονάνε??

  29. Δρόλαπας avatar
    Δρόλαπας 06/02/2013 12:24:43

    Για να δικαιολογήσουν τις πράξεις τους άλλαζαν ακόμα και την σημασία των λέξεων.Με αυτο το ρητό του Θουκυδίδη αξίζει να ξεκινήσει η οποία ανάλυση
    Τρομοκρατία είναι η πρόκληση τρόμου στην κοινωνία με σκοπό την άσκηση πολιτικής εξουσίας και στην δράση τους είναι διαχυτης η πολιτική τους έμπνευση.

    Η Ελλάδα είναι δημοκρατικό κράτος , κανείς κανείς δεν καταδιώκεται για τις γνώμες του ή για τις πεποιθήσεις του και κανείς δεν ελέγχεται ή καταστέλλεται για τα φρονήματά του.Επομένως ο όρος πολιτικός κρατούμενος δεν υφίσταται

    Απο την άλλη πλευρά ιδεολογία σημαίνει ένα σύνολο ιδεών που προτεινει μια κοινωνική ομάδα σε ολάκερη την κοινωνία Οι Ομάδες αυτές δεν έχουν μια συνολική τέτοια πρόταση απλά αποσπασματικές θέσεις με στόχο την πρόκληση χάους σε όλα τα επίπεδα .Το να επιτίθεσαι λοιπόν απέναντι χρησιμοποιώντας την βία στην πλέον απόλυτη μορφή της απο την μία πλευρά και απο την άλλη να κατηγορείς την Δημοκρατία η οποία και υποχρεωμένη να αμυνθεί σύμφωνα με τους νόμους είναι σχήμα οξύμωρο

    Υπάρχει επίσης μια ακόμα σημαντική παράμετρος " το περί δικαίου αίσθημα".
    Βασική παράμετρος της πολιτικής είναι η κοινωνική δικαιοσύνη.Φορές που η αρχή της κοινωνικής δικαιοσύνης παραβιάζεται , αποτελεί λοιπόν αναφαίρεο δικαίωμα του πολίτη και καθε κοινωνικής ομάδας στο όνομα της προάσπισης του βασικού δικαιώματός , του να ζεί υπο καθεστώς ελευθερίας στα πλαίσια ενός κράτους δικαίου να αμφισβητήσει την εφαρμογή του αδίκου νόμου μέχρι του σημείου της ανυπακοής και παράβασής του. Και στις περιπτώσεις αυτές η ανυπακοή στον νόμο είναι νόμιμη.Ομως η ανυπακοή υπόκειται σε περιορισμούς , πρέπει να επιφέρει ένα καλό αποτέλεσμα (λιγότερο πόνο και ηθική και υλική βλάβη) σε αυτόν ατομικά και ταυτόχρονα ελάχιστο, ή καθόλου κακό, στους άλλους πολίτες ατομικά, ή ως γενικό σύνολο.Επομένως δεν δικαιολογείται ούτε η επίκληση της κοινωνικής αδικίας ως το ιδεολογημα εκείνο που επιτρέπει την χρηση ενοπλης βίας

    Ο πόλεμος ορίζεται σαν «πράξη βίας για την επιβολή της θέλησής μας στον αντίπαλο» και σαν «συνέχιση της πολιτικής με άλλα μέσα»..Αντίπαλος ποιός είναι στην περίπτωση αυτή; Φυσικά το κράτος όπως ευαγγελίζονται .Κράτος όμως τι σημαίνει "μια οργανωμένη πολιτική οντότητα που κατέχει καθορισμένη γεωγραφική περιοχή και αντιπροσωπεύει ένα πληθυσμό".Και άν αυτό βρίσκεται σε αντιδιαστολή μνε όσοα πρεσβεύει και βούλεται η Κοινωνία η ή πλειοψηφεία της τι εμφανίζεται;

    Μια μορφή αριστερισμού , μαι πολιτική θεωρεία η οποία πρεβεύει πως απο την στιγμή που κάποια ομάδα είανι απέναντι σε ολάκερη την κοινωνία χωρίς άλλους συμμάχους πρέπει να ανπτύξει τον αντικοινοβουλευτισμό και την εξωκοινοβουλευτική δράση ως μέσο συνέχισης του αγώνα του ,

    Τι παράγει ο αριστερισμός; Βία και άρνηση

    Τι πρέπει να σημαίνει Ελληνας Αριστερός ; Αριστερό σε κάνει η πράξη και όχι η πολιτική ταυτότητα που επικαλείσαι.Απαιτείται για αυτό συνέπεια διαχρονική λόγου και έργου , ελεύθερη σκέψη, κριτική συνείδηση, συνεχής αμφισβήτηση με σεβασμό στις αρχές, αξίες , ιδανικά του Ελληνικού Πολιτισμού.Αποκλειστικά δε προσηλωμένος στο να περιφρουρηθεί το Εθνικόν, οι αξίες,ο πολιτισμός, το περιβάλλον, η γλώσσα και όλος ο γεωγραφικός χώρο ς στον οποίον ζούν Ελληνες

    • Γιώργος avatar
      Γιώργος @ Δρόλαπας 06/02/2013 15:42:59

      +1. Μια φωνή λογικής που σε άλλα sites θα είχε ήδη καταφρονηθεί και γελοιοποιηθεί...

    • Προφήτης avatar
      Προφήτης @ Δρόλαπας 06/02/2013 20:54:36

      Καίρια η επισήμανση για την διαστρέβλωση των εννοιών. Είναι η βάση της πλάνης τους.

  30. Δρόλαπας avatar
    Δρόλαπας 06/02/2013 14:29:10

    Κάνεις το μίσος κινητηριο μοχλό της εξέλιξης σου.Η πιο σκληρή εκδίκηση να γίνεσαι καλύτερος μέρα με την μέρα και καλύτερος είναι η απόλυτη ισορροπία μεταξύ ποιοτικής και ποσοτικής διάστασης.Οπως λέγει και το τραγούδι αποφασίζεις που θα πάς και με ποιούς . Το με ποιούς δέ μπορεί να μην έρθει και ποτέ, αυτό δεν σημαίνει όμως ότι δεν αξίζει να δοκιμάσεις να χαράξεις την δική σου πορεία συνεπής με τον χώρο και με όσα σου παρέδωσαν.

    Κια μια και είναι επίκαιροι και οι τρείς τους του στίχοι Αλκη Αλκαίου, μουσική Μάριου Τόκα,Ερμηνεία Δημήτρη Μητροπάνου
    "Στον ώμο το δισάκι μου σε σας ξαναγυρνώ
    φωτιά νερό αέρα μου και χώμα
    δε βγαίνουνε τα όνειρα σε πλειστηριασμό
    δεν παίχτηκε η παρτίδα μας ακόμα"

  31. Γιώργος avatar
    Γιώργος 06/02/2013 15:41:03

    Εν τω μεταξύ, από όπου και αν το πιάσεις, αυτά που πιστεύουν είναι γεμάτα τρύπες. Δηλαδή: Έσκασαν ξέρω γω κάπου στα 4-5 χιλιάδες ευρώ για να αγοράσουν όπλα και σφαίρες. Τα όπλα αυτά τα έφτιαξαν ΜΕΓΑΛΕΣ, ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΤΙΚΕΣ ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΕΣ ΟΠΛΩΝ. Ένα το κρατούμενο. Δεύτερον, φοράνε ρούχα των 300 ευρώ, που τα φτιάχνουν Κινεζάκια για ΜΕΓΑΛΕΣ ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΤΙΚΕΣ ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΕΣ ΡΟΥΧΩΝ. Τρίτον, αγόραζαν τσιγάρα, κινητά, τηλεοράσεις που τα φτιάχνουν ΜΕΓΑΛΕΣ ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΤΙΚΕΣ ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΕΣ σε εργοστάσια τρίτων χωρών, όπου οι εργάτες παίρνουν μια κούπα ρύζι την ημέρα. Πλήρωναν ΔΕΗ, ΟΤΕ, και ΕΥΔΑΠ γιατί δεν μπορούν να κάνουν χωρίς ρεύμα, τηλέφωνο και νερό. Όλα αυτά τα παρέχει το ΚΡΑΤΟΣ. Τι σκατά αναρχικοί είναι τότε; Και πως νομίζουν ότι χτυπάνε το σύστημα; Ο Ρόκφελερ και ο Ρότσιλντ δεν μπορούν να κοιμηθούν, ενώ η Μέρκελ και ο Παπανδρέου πάνε σε ειδικό γιατρό για ψυχολογική υποστήριξη με τον αγώνα αυτών των "παιδιών"...

  32. Γιώργος avatar
    Γιώργος 06/02/2013 15:58:10

    Και το ποιο γελοίο; Έβριζαν τα κανάλια και τους δημοσιογράφους, ενώ στην γιάφκα τους είχαν και μια 40αρα LCD τηλεόραση... LOL!!

  33. Η Αλίκη των θαυμάτων avatar
    Η Αλίκη των θαυμάτων 06/02/2013 17:21:33

    Τίποτε δεν ισχυρίζομαι. Για μένα ο βιαστής παιδιών και γυναικών, είναι ασυγχώρητος και ασύγκριτα απεχθέστερος του ένοπλου σαλταρισμένου, που παραμυθιάζεται οτι παλεύει για έναν καλύτερο κόσμο. Μπορείς να διαφωνείς όσο θες, αλλά δεν μπορείς να μου επιβάλλεις την άποψή σου ΚΜ.

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ Η Αλίκη των θαυμάτων 06/02/2013 17:25:26

      Δεν επιδιώκω να σου επιβάλω τίποτα. Απλώς, να καταστήσω εμφανέστερο τί ακριβώς ισχυρίζεσαι!

  34. Κ.Π. avatar
    Κ.Π. 06/02/2013 22:00:13

    Το πρόβλημα έγκειται στην έλλειψη γενικής παιδείας. Τα εν λόγω βουτυρόπαιδα πιθανότατα ακόμη και σήμερα βρίσκονται "αλλού". Η πολλή τηλεόραση/ βιντεοπαιχνίδια/ κόμιξ ανεμιγμένα με τις πιθανές μπαρούφες γονέων/ συγγενών και τα κακοδιαβασμένα συγγράμματα - το πιθανότερο, όχι ολόκληρα, κάποια τσιτάτα- διαμορφώνουν τερατογεννέσεις αυτής της μορφής. Το κοκτέιλ συμπληρώνεται από επίσης αμόρφωτους δημοσιογράφους που ψιλοσιγοντάρουν την εμφανή καφρίλα καθώς "ταιρίαζει" με το image τους και πιθανότατα, με την γενική κατεύθυνση που τους έχει δοθεί από τα αφεντικά τους._Κ.Π.