#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
03/04/2012 21:21
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Στην Εκάλη θα γίνουν κέντρα μετανάστευσης;



Έχουμε προειδοποιήσει εγκαίρως ότι τα “στρατόπεδα συγκέντρωσης μεταναστών” μετατρέπουν την λαθρομετανάστευση σε ωρολογιακή βόμβα!!!

Ήδη στην Αμυγδαλέζα και σε άλλες περιοχές της Ελλάδας άρχισαν οι κινητοποιήσεις εναντίον των σχεδίων του κ. Χρυσοχοϊδη, ενός υπουργού δηλαδή του ΠΑΣΟΚ, το οποίο αφού δημιούργησε και διόγκωσε το πρόβλημα της λαθρομετανάστευσης - με την ολόπλευρη βοήθεια της Αριστεράς - το μεταφέρει τώρα από το κέντρο στην περιφέρεια.

Οδηγούμαστε πλέον αργά αλλά σταθερά σε καταστάσεις εμφυλιοπολεμικές γιατί η ελίτ, ανίκανη να διαχειριστεί την χώρα και το κράτος, κοινωνικοποιεί και μεταφέρει πλέον το εκρηκτικό ζήτημα της λαθρομετανάστευσης  στην επαρχία μετατρέποντας το σε ωρολογιακή βόμβα που θα συνεκραγεί με τα υπόλοιπα που έχουν οξύνει μόνοι τους με τις αντεθνικές πολιτικές εντός και εκτός ΕΕ.

Φυσικά κανένας δεν λέει ότι 30 κέντρα Χ 1.000 το πολύ μετανάστες μας κάνουν 30.000 μετανάστες. Οι υπόλοιποι  από τις εκατοντάδες χιλιάδες που μπαίνουν από τα σύνορα τι θα γίνει; Τίποτα φυσικά.

Το μόνο που θα επιτύχει ο κ. Χρυσοχοίδης - και αυτό είναι μάλλον ο σκοπός - είναι να δημιουργηθούν με επίκεντρο το καθένα από αυτά τα κέντρα μετανάστευσης 30 “Ομόνοιες” και “Πλατείες Βάθης”. Με συγγενείς λαθρομεταναστών, εμπόρους ναρκωτικών και όπλων, λαθρέμπορους ανθρώπων, συμβούλους, γραμματείς και φαρισαίους, να μεταδίδουν την ίωση αυτή από το κέντρο στην επαρχία.

Και ρωτάμε: Στην Εκάλη θα γίνουν "κέντρα μετανάστευσης"; Στη Μύκονο;

Τελικά και όπως διαβάσαμε στο "Παρόν" η λύση είναι ίσως μία: να ανοίξουμε τα σύνορα και να τους αφήσουμε ελεύθερους να πάνε στην Ευρώπη. Όπως έκανε ο Μπερλουσκόνι. Και θα δείτε τότε πως θα λύσουν αμέσως το πρόβλημα

ΣΧΟΛΙΑ

  1. franc avatar
    franc 03/04/2012 21:27:49

    "Τελικά και όπως διαβάσαμε στο “Παρόν” η λύση είναι ίσως μία: να ανοίξουμε τα σύνορα και να τους αφήσουμε ελεύθερους να πάνε στην Ευρώπη. Όπως έκανε ο Μπερλουσκόνι. Και θα δείτε τότε πως θα λύσουν αμέσως το πρόβλημα"

    ΑΜΦΙΒΑΛΛΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΟΤΙ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΜΟΝΗ ΛΥΣΗ?
    Οταν μάλιστα αυτο ακριβώς θέλουν και οι ίδιοι. Γιατί μη μου πείτε οτι ήρθαν να μείνουν στον εργσιακό παράδεισο της Βιομηχανικής Ελλάδας....

    • factorx avatar
      factorx @ franc 03/04/2012 21:38:43

      Στην προσωρινή απόσυρση της τροπολογίας για τα κέντρα κράτησης μεταναστών, που έχει κατατεθεί στο νομοσχέδιο του υπουργείου Υποδομών, το οποίο αφορά ρυθμίσεις Ηλεκτρονικών Επικοινωνιών, Μεταφορών και Δημοσίων Έργων αναμένεται να προχωρήσει ο υπουργός Προστασίας του Πολίτη Μιχάλης Χρυσοχοΐδης !!!!

    • Agriemenos avatar
      Agriemenos @ franc 03/04/2012 22:53:59

      Ουπς!!!!!! καλέ, αυτά τα προτείνει ο ΣΥΡΙΖΑ!!!!! βρε βρε πως αλλάζει ο κόσμος!
      Αλλά περα από αυτό, τελικά μήπως τα στρατόπεδα συγκέντρωσης (εεεε συγγνώμη κέντρα κράτησης ήθελα να πω) δημιουργούνται και δηλώνουν αυτό ακριβώς που κατονομάζουν? Δηλαδή κέντρα ΚΡΑΤΗΣΗΣ (και ουχί απομάκρυνσης) των παρανόμως εισερχομένων στην Ελλάδα? Λύσεις υπάρχουν, αλλά τυφλωμένοι από το πάθος δήθεν να δείξουν ότι αντιμετωπίζουν το θέμα "χρυσή αυγή" και από την άλλη αλλάζουν την ατζέντα της καθημερινότητας από τα μνημόνια και τη γενική φτώχεια στο θέμα "λαθρομετανάστες" θα σωθούν. Πετάνε και ένα σύνθημα "ανακαταλαμβάνουμε τις πόλεις μας" κάνουν και ένα σόου-οπερέτα λέγοντας "υγειονομική βόμβα" και νομίζουν πως καθαρίσανε. Λες και ο οποιοσδήποτε μετανάστης από το Μπαγκλαντές ονειρευόταν μια ζωή να ταξιδέψει 4 ή 5 χιλιάδες χλμ (που όλοι φανταζόμαστε ότι δεν έρχεται με πτήση τσάρτερ) για να σκοτώσει μια γριούλα ή να κλέψει ενός παππού την πενιχρή σύνταξη. Ή για να το πάρω από την ανάποδη, λες και τόσα χρόνια (και πριν έρθουν στην Ελλάδα οι λαθρομετανάστες τη δεκαετία του '90 - ποιός τους προσκάλεσε ρε παιδιά?-) δεν είχαμε ακούσει ποτέ για βιασμούς, ληστείες, δολοφονίες και ξεκαθαρίσματα λογαριασμών. Δεν λέω πως όλοι είναι άγιοι, δεν λέω πως είναι τα καλύτερα παιδιά. Λέω πως το πρόβλημα είναι γενικό και συνεπώς δεν θα έπρεπε από χρόνια να δίνεις ιθαγένεια σε παρανόμως εισελθέντες μετανάστες, δεν θα δημιουργούσες δυνατότητες σε διεφθαρμένους δικηγόρους, αστυνομικούς και μετανάστες να εκμεταλλεύονται την έκδοση "πράσινης κάρτας"-άδειας παραμονής αποκομίζοντας "μαύρα λεφτά", διασφαλίζεις τα σύνορά σου για να μην μπαίνουν αυτοί όποτε θέλουν και γίνεσαι ένα σοβαρό κράτος.

      • E C avatar
        E C @ Agriemenos 05/04/2012 12:52:28

        Ρίξτε μια ματιά εδώ παρακαλώ:
        http://mam.avarchive.gr/portal/digitalview.jsp?get_ac_id=3856&thid=14613#adesc
        και εδώ:
        http://borioipirotis.blogspot.com/2012/03/1990.html
        Καταντάει βαρετή η προσπάθεια διαστρέβλωσης της αλήθειας....

  2. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 03/04/2012 21:36:40

    Μία, δύο, τρεις, πολλές Κερατέες! Να μη γεμίσει η Ελλάδα με χαβούζες λάθρο!

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ Αυριανιστής 03/04/2012 21:44:31

      Ο στόχος είναι ακόμα πιο μακιαβελικός.
      Αν σημερα έχουν τέτοιο θράσος και θέλουν να τους φυτέψουν στη Σχολή Αξιωματικών Αστυνομίας με προφανή τον σχεδιασμό απαξίωσης, αύριο θα απαιτήσουν να τους μοιράσουν στα σπίτια μας!
      Αυτός είναι και ο ΤΕΛΙΚΟΣ στόχος του μακιαβέλι Τζέφρι που κινεί τα νήματα.
      ΝΑ ΜΑΣ ΑΝΑΓΚΑΣΟΥΝ ΝΑ ΤΟΥΣ ΔΕΧΤΟΥΜΕ ΜΕ ΤΟ ΣΤΑΝΙΟ.

      Η ευαίσθητη μεγαλοκυρία με τα Βαν Κλεε και η ποντικομαμμή με το μουστάκι στα δελτία των 8 σήμερα έβριζαν τους Έλληνες που αντιδρούν στη φιλοξενία με έξοδα των Ελλήνων πάπου προς πάπου φορολογουμένων ότι "είναι βάρβαροι οι Έλληνες που δεν τους θέλουν".

      Η μεγαλοκυρία γιατί δεν παίρνει καμιά 20αριά στο σπίτι της; Όλο και κάτι θα βρουν εκ περιτροπής να κάνουν...

  3. Kennan avatar
    Kennan 03/04/2012 21:36:48

    Προστασίας του Πολίτη σχετικά με την συνάντηση του Υπουργού, κ. Μιχάλη Χρυσοχοΐδη με την Ευρ. Επίτροπο για θέματα Eσωτερικών Υποθέσεων κα. Σ. Μάλμστρομ.

    Από την χθεσινή συνάντηση και τις δηλώσεις της κα. Μάλμστρομ για το θέμα των χειρισμών του Υπουργείου στο ζήτημα της παράνομης μετανάστευσης, προκύπτουν για άλλη μια φορά τα αυτονόητα:

    1) Τα κέντρα υποδοχής και κράτησης παράνομων μεταναστών είναι απαραίτητα, δεν επιλύουν όμως από μόνα τους το πρόβλημα της παράνομης μετανάστευσης στην χώρα. Αντίθετα, θα πρέπει να συνδιαστούν με μια ολοκληρωμένη εθνική στρατηγική για την μετανάστευση (από την πρώτη στιγμή που κάποιος διέρχεται παράνομα τα σύνορα της χώρας έως την επαναπροώθησή του), η οποία σήμερα είναι ανύπαρκτη.
    2) Η διαδικασία απόδοσης ασύλου στην Ελλάδα, ώστε να επαναπροωθούνται άμεσα εκείνοι που δεν δικαιούνται άσυλο, εξακολουθεί να είναι εξαιρετικά χρονοβόρα και αναποτελεσματική. Χαρακτηριστικό παράδειγμα, η αδυναμία λειτουργίας της νέας υπηρεσίας ασύλου εξαιτίας έλλειψης προσωπικού.
    3) Η Ελλάδα και αυτό τονίστηκε επανειλλημμένως, δεν έχει αξιοποιήσει παρά ελάχιστους από τους διαθέσιμους ευρωπαϊκούς πόρους από τα σχετικά κοινοτικά ταμεία. Συγκεκριμένα, έχει αξιοποιήσει λιγότερα χρήματα από το 15% του συνόλου των κονδυλίων.
    4) Το γεγονός ότι η Ελλάδα υπέβαλε το πρώτο σχέδιο του ετήσιου προγράμματος για την αντιμετώπιση των παράνομων μεταναστευτικών ροών στις 30 Ιανουαρίου 2011, δηλαδή με 3 μήνες καθυστέρηση, όπως η ίδια η Επίτροπος σημειώνει σε απάντησή της μετά από ερώτησή μου, επιβεβαιώνει την αναποτελεσματικότητα – γνωστή στις Βρυξέλλες – των πολιτικών και γραφειοκρατικών χειρισμών του Υπουργείου τα τελευταία δύο χρόνια.
    5) Μόνο για το 2011, η συγχρηματοδότηση της ΕΕ για τη δημιουργία κέντρων ελέγχου και κράτησης αυξήθηκε από 2,25 εκατομμύρια EUR στο αρχικό, σχέδιο σε 7,5 εκατομμύρια EUR στην τελική εκδοχή του ετήσιου προγράμματος. Παρά τις εξαγγελίες, από αυτά τα ποσά ούτε ένα ευρώ δεν έχει αξιοποιηθεί. Το ξέρει ο Υπουργός, το ξέρει και η Επίτροπος. Αυτή είναι η αλήθεια.

    Σε μια αποστροφή των δηλώσεών της, η Επίτροπος σημείωσε πως «το θέμα της μετανάστευσης θα είναι στην ατζέντα για πολύ καιρό και δεν τελειώνει επειδή θα υπάρξουν εκλογές στη χώρα». Αυτή η τοποθέτηση, αποτελεί την πλέον επίσημη ευρωπαϊκή απάντηση προς το Υπουργείο και καταδεικνύει πως το μεταναστευτικό δεν προσφέρεται για προεκλογική κατανάλωση. Αντίθετα, απαιτεί ολοκληρωμένο σχεδιασμό, συνέχεια και συνέπεια στο ζήτημα της διαχείρισης των παράνομων μεταναστευτικών ροών.

    • Αυτόνομος avatar
      Αυτόνομος @ Kennan 03/04/2012 23:44:18

      Δήλωση του ευρωβουλευτή της Ν.Δ. κ. Γ. Παπανικολάου με αφορμή την ανακοίνωση του Υπ. Προστασίας του Πολίτη σχετικά με την συνάντηση του Υπουργού, κ. Μιχάλη Χρυσοχοΐδη με την Ευρ. Επίτροπο για θέματα Eσωτερικών Υποθέσεων κα. Σ. Μάλμστρομ.

  4. partyman avatar
    partyman 03/04/2012 21:47:28

    Παιδιά το πρόβλημα είναι εξαιρετικά σύνθετο..

    Και πανευρωπαικό!

    Δεν μπορείτε να φανταστείτε τι γίνετε στην Ιταλία (ακόμα και στον βορρά!), Ισπανία και Γαλλία!

    Θα μπορούσα να γράφω προσωπικές εικόνες επί ώρες... αξέχαστο μου έχει μείνει το πρόσφατο ταξίδι στο Μιλάνο και στο Τορίνο.. ακόμα και στο προαύλιο/πάρκινγκ σε ΚΑΘΕ σουπερμάρκετ, δεκάδες αφρικανοί να παρακαλάνε για ένα ευρώ ή κανά σάντουιτς..

    στο λόμπυ του ξενοδοχείου σε μια άλλη πόλη κοντά στην Τεργέστη, ενώ τσέκαρα στο λαπτοπ κάτι, μπαίνει ένας αφρικανός φουριόζος και έκλεγε παρακαλώντας να του δώσω κανα ευρώ.. Μιλούσε άπταιστα ιταλικά, γαλλικά και αγγλικά και έψαχνε λεφτά να ταίσει το παιδί του...

    Στην Ισπανία τώρα.. στην Βαλένθια.. σε μια πιτσαρία που πήγαμε, κλείδωναν (κυριολεκτώ, με το κλειδί) τις πόρτες για μην μπαίνουν μέσα οι μετανάστες και τους ζητάνε πίτσες!!

    Στην δε Βαρκελώνη, όταν νυχτώνει νομίζεις ότι είσαι σε άλλη πόλη... άλλο κόσμο βλέπεις απο το πρωί μέχρι το απόγευμα και μετά λές απο πού ήρθαν ολοι αυτοί..απόβαση απο την Αλγερία-Τυνησία!

    Στην Γαλλία, είμαι σίγουρος ότι όσοι έχετε πάει τελευταία στο Παρίσι και έχετε περιηγηθεί και λίγο παραέξω απο τα αξιοθέατα κλπ, θα έχετε παρατηρήσει τους δεκάδες ανθρώπους που κοιμούνται δίπλα στα φανάρια (μέσα σε χαρτόκουτα, ανάμεσα στους θάμνους) και μέσα στους τηλ. θαλάμους(!) (πλαγίως, για να χωράνε)

    Στις γερμανόφωνες χώρες, λόγω εξαιρετικά αυστηρής αστυνόμευσης και κρατικών δομών είναι λίγο πιο συμμαζεμένα τα πράγματα, αλλά παρόλα αυτά, στην Βιέννη για παράδειγμα, τα τελευταία 2 χρόνια έχει αλλάξει πολύ η εικόνα της πόλης! (είναι στο στάδιο που είμασταν και εμείς καπου εκεί στο 2000-2002 και μετά)

    Αυτά πολύ συνοπτικά, έχω και πολύ χειρότερα παραδείγματα, αλλά να μην σας χαλάσω την διάθεση βραδυάτικα..

  5. A.m.a.n. avatar
    A.m.a.n. 03/04/2012 21:59:19

    Δεν θελουμε χρήματα να μοιραστούν τους λαθρομετανάστες και να τους φιλοξενήσουν στις χώρες .

  6. ΑΝΤΟΝΙΣ ΧΑΤΖΙΣ avatar
    ΑΝΤΟΝΙΣ ΧΑΤΖΙΣ 03/04/2012 22:20:18

    ΜΙΑ ΠΑΤΡΙΩΤΙΚΗ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ θα πρεπει να κανει τα παρακατω για το προβλημα και οχι μονο....1.) αμεσο κλεισιμο σινορων δηλ.ναρκοθετησι και φυλαξι απο ενδοξο στρατο μας 2.)φορτωμα ολων στα καραβια ανα 5000 τεμαχια με αλισιδες και ντελιβερι ακτες αφρικις , ασιας , τουρκιας κ.λ.π εν αναγκη πνιξιμο η καψιμο...μαζι αμεσο φορτωμα υποστηριχτων τους αριστεροι κ.λ.π.3.)Να βγουν επιτελους μικτα αποσπασματα στρατου -αστυνομιας να αντιμετωπισουν την εγκληματικοτητα 4.)Να διωξει ολους τους αλλοδαπους (και τους ελληνοποιημενους και με διαβατηρια ρουμανιας, βουλγαριας, αλβανιας.. ) απο τη χωρα 5.)Να προετοιμασθον οι ενοπλες δυναμεις για πολεμο με τον εσωτερικο εχθρο δηλ.αριστερα και λατηρομεταναστεσ , ουτσεκαδες κ.λ.π και το κυριωτερο για την ΑΟΖ και τους γυρω εχθρους του εθνους μας . Επιτελους να μη βυθιζεται αλλο η πατριωτικη παραταξη στον βουρκο ,αλλως θα την προλαβει καποιος η καποιοι ενστολοι πατριωτες ( αυτο πλεων θελει και ευχεται ολος ο λαος ) ιδου λοιπον και η ροδος και η πατριωτικη υπερβαση. ΑΝΤΩΝΗ ΑΚΟΥς ?????ΠΑΤΡΙΩΤΕΣ ΕΘΝΟΦΡΟΥΡΟΙ ΧΙΟΥ

  7. faioula avatar
    faioula 03/04/2012 22:26:25

    Η λύση είναι μόνο μία, να ανοίξουμε τα σύνορα για την ΕΕ και να δώσουμε διαβατήρια της ΕΕ σε όλους τους λαθρομετανάστες αφού προηγουμένως καταγγείλουμε το Δουβλίνο 2 και αφού σφραγίσουμε τα σύνορά μας αποκλείοντας την είσοδο νέων λαθρό.
    Σε ένα εξάμηνο θα έχει μείνει ένας πολύ μικρός αριθμός λαθρό που θα μπορεί να ελεγχθεί εύκολα.

    Βέβαια, το γιατί υπογράψαμε το Δουβλίνο 2 και το γιατί δεν το καταγγέλουμε σήμερα ενώ όλοι βλέπουμε ότι μόνο έτσι θα λυθεί το πρόβλημα είναι ένα από τα άλυτα ελληνικά σύγχρονα μυστήρια.

  8. Μάνια avatar
    Μάνια 03/04/2012 22:38:53

    ΝΑΙ θα γίνουν
    Ακουσα μαλιστα οτι θα διαθέσει το σπιτι του
    ο ΓΑΠ στο ΚΑστρι γι αυτον τον σκοπο
    ενω αυτος θα μετακομισει στην Αφρικη
    παρεα με τον Ρόντος!

  9. Παύλος avatar
    Παύλος 03/04/2012 23:07:28

    Μια καλή ιδέα είναι να τους μαζέψουν στο περιβόητο ..."κωλόσπιτο" .
    Της Μιμίκας ντε !!
    Έτσι κι αλλιώς , πάνε χαμένες οι οικονομίες του Χάλακ και του Κατσιφάρα και.....
    Ο μόνος άνθρωπος στον κόσμο που το ....κλαίει, είναι ο Κοσκοτάς !

    • ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ avatar
      ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ @ Παύλος 04/04/2012 13:47:45

      Παύλε, τό... κωλόσπιτο εδόθη πρό ετών αντιαπαροχή. Κατεδαφίσθη καί... ο οίκος κατέστη έρημος! Μαζί δέ μέ τόν Κοσκωτά θά τά... κλαίει καί... ο Κάρολος. Υπήρξε καί ούτος δανειστής τού... μακαρίτη!

  10. η Dimi avatar
    η Dimi 03/04/2012 23:22:06

    Oι αποθήκες ανθρώπων στην Ελλάδα και το Δουβλίνο ΙΙ, φέρουν τις υπογραφές των μοιραίων Κώστα Σημίτη (πρωθυπουργού) και Γιώργου Ανδρέα Παπανδρέου (ΥΠΕΞ 2003). Οι κύριοι αυτοί, εξακολουθούν να κυκλοφορούν ελεύθεροι ανάμεσά μας.

    Κανονισμός «Δουβλίνο II»
    http://europa.eu/legislation_summaries/justice_freedom_security/free_movement_of_persons_asylum_immigration/l33153_el.htm

    «Δουβλίνο II» Άλλη μία αποτυχία της ΕΕ ? http://politricks-wwwpolitricks.blogspot.com/2011/05/blog-post_18.html

    Λαθρομεταναστευτικό ζήτημα στην Ελλάδα (wikipedia.org)
    http://bit.ly/HcoiQt

  11. petros avatar
    petros 03/04/2012 23:24:57

    Πρωτον, ο χρυσοχοιδης δεν ειναι υπουργος του πασοκ, ειναι υπουργος της συγκυβερνησης.
    Και δυτερον, στην Καλαματα θα γινουν κεντρα λαθρομεταναστων;

  12. Δον Κιχώτης avatar
    Δον Κιχώτης 04/04/2012 00:35:19

    Να καταθέσω κι εγώ μιά “μη πολιτικώς ορθή” άποψη:
    Μία είναι η λύση ,όσο κι αν προξενεί ανατριχίλα:ένα απομονωμένο ,ακατοίκητο νησί,φυλασσόμενο καλά, όπου θα πηγαίνουν όλοι οι ξένοι που θα μπαίνουν στην Ελλάδα παράνομα,εκτός κι αν κάποιος τους προσφέρει δουλειά.Από το νησί αυτό μπορεί να φεύγει κανείς ΜΟΝΟΝ αν κάποιος του προσφέρει δουλειά-και για όσο χρονικό διάστημα διαρκεί αυτή – ή εάν κάποια χώρα (ευρωπαϊκή ή μη) δεχθεί να τον πάρει από εκεί δια παντός.Η Ευρωπαϊκή ένωση θα υποχρεωθεί να σιτίζει και καλύπτει όλες τις υπόλοιπες στοιχειώδεις ανάγκες των παρανόμως εισελθόντων στη χώρα μας.
    Είναι προφανές ότι οι πρώτοι κάτοικοι αυτού του νησιού θα είναι οι εκατοντάδες χιλιάδες των λαθραίων νταβατζήδων,πορνών,εμπόρων ναρκωτικών κλπ.
    ΥΓ.Ξέρω ότι μπορεί να ακούγεται σκληρό αλλά θα δείτε ότι κάποτε εκεί θα καταλήξουμε ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ ,εάν θέλουμε να επιζήσει η Ελλάδα.
    Εχουμε καθήκον να σταματήσουμε τον κατήφορο που έχει πάρει η πατρίδα μας όσο είναι (;;;) ακόμη καιρός.Το οφείλουμε στα παιδιά μας!
    Άλλη -παρόμοια,ίσως και καλύτερη - λύση είναι να φτιαχτούν πλωτές εξέδρες σε ΔΙΕΘΝΗ ΥΔΑΤΑ πέριξ της Ελλάδας όπου θα φυλάσσονται οι λαθρο από δυνάμεις του ΟΗΕ,οι οποίοι θα αναλάβουν και τη σίτισή τους.Έτσι ,το πρόβλημα μετατρέπεται σε αυτό που ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ είναι,δηλ.διεθνές και ο καθένας αναλαμβάνει τις ευθύνες του.Εμείς αρκετά πληρώσαμε έως τώρα σε αίμα,δολοφονίες,κλοπές,ταραχές κλπ.Ας συμμετάσχουν κι άλλοι στο "πάρτι"...αφού είναι τόόόόσο ανθρωπιστές!!!

  13. Γιώργoς Αχαιός avatar
    Γιώργoς Αχαιός 04/04/2012 01:30:01

    Δεν ξέρω αν τα στρατόπεδα είναι καλή λύση. Αν δεν συνοδευτούν από μαζικές απελάσεις, υπάρχει το ενδεχόμενο να δημιουργηθεί μία αρνητικότατη εικόνα της ελλάδας.

    ΩΣΤΟΣΟ

    Ένα σοβαρό κράτος πρέπει να μπορεί να κάνει ότι θέλει σε όποιο σημείο της επικράτειας θέλει είτε μιλάμε για εκάλη είτε για Μενίδι.

    Οι τοπικές κοινωνίες μας έχουν κουράσει. Προτού ακούσουν τι και πως εξεγείρονται. Δεν κυβερνάται έτσι χώρα.

  14. Ιωάννης33 avatar
    Ιωάννης33 04/04/2012 07:48:26

    Είναι σκάνδαλο και μόνο το γεγονός οτι θέλουν να περάσουν τόσο σοβαρές τροπολογίες,"χωνευτές" σε Νόμους προς ψήφιση άσχετους με το θέμα.
    Δείχνει προχειρότητα και προεκλογική βιασύνη.
    Το πρόβλημα με αυτά τα κέντρα δεν θα λυθεί.Αντίθετα θα αντιμετωπίζουμε συνεχώς εξεργέσεις,φασαρίες,παράπονα και απεργίες πείνας.

  15. avanti avatar
    avanti 04/04/2012 10:34:01

    Φαίνεται ότι έχουν πάρει το θέμα αψήφιστα - και όσοι το έχουν πάρει - αλλά μάλλον θα πρόκειται για την αρχή του τέλους, οι πολίτες έχουν χάψει τα οικονομικά μέτρα, αλλά αυτό δεν θα περάσει έτσι, θα τους βρουν όλους απέναντι.

  16. dani avatar
    dani 05/04/2012 15:49:22

    1.500.000 παρανομοι λαθρομεταναστες σε μια μικρη χωρα 10 εκατομυριων??? ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ.
    Να τους στειλετε απο κει που ηρθαν...με βασει την οικονομικη κατασταση της Ελλαδας δεν μπορουμε να συντηρήσουμε τους λαθρομεταναστες (175.000.000 ευρω το χρόνο δινουμε στους μετανάστες με ένα χρόνο ασφάλισης και 16.000.000 ευρω το μήνα για επιδόματα, περίθαλψη, ασυλο κ.τ.λ).. Δουλειες δεν υπαρχουν στην Ελλαδα... να τους στειλετε σε αλλη χωρα ή στην χωρα τους...Αυτοι ειναι ικανοι να κλεψουν και να σκοτωσουν αν φτασουν σε σημειο πείνας και ηδη εχει ανεβει παρα πολυ η εγκληματικοτητα της χωρας μας...ΕΛΕΟΣ ΦΤΑΝΕΙ...
    Αλλωστε εσεις ειστε υπευθηνοι που δεν φυλατε τα συνορα (ΝΔ και ΠΑΣΟΚ).. μπατε σκυλοι αλέστε εχει γινει η Ελλαδα...
    ΥΣ. Τοσα ξερονήσια εχουμε, γιατι δεν τους στελνουν εκει?? Ξυπνατε Ελληνες... εχουν αλλες προθεσεις οι πολιτικοι μας... μην τους αφησετε να γεμισουν ολη την χωρα με λαθραιους... Ειδικα στην Θρακη εχουμε τεραστιο προβλημα με τους μουσουλμανους και σε λιγο καιρο θα απαιτησουν, θα διεκδηκουν πολλα και θα ξεσηκωθουν... δεν ειναι καθολου αστεια τα πραγματα...εχει παραγινει το κακο...
    ΥΣ. Είναι μαθηματικώς βέβαιον μεχρι το 2015 η χώρα μας σύμφωνα με τον ΟΗΕ θα έχει 4.200.000 μετανάστες, κυρίως μετανάστες προερχόμενους από την Τουρκία..
    ΤΙ ΧΩΡΑ ΘΑ ΠΑΡΑΔΩΣΟΥΜΕ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ?? ΑΥΤΟ ΣΚΕΦΤΕΙΤΕ ΜΟΝΟ.. ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ..