#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
05/11/2011 20:52
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Στα χέρια του Σαμαρά κρέμεται η αξιοπρέπεια της χώρας!



Αυτό που συμβαίνει από το πρωί είναι απαράδεκτο.

Συνιστά πολιτική εκτροπή και κατάλυση της δημοκρατικής λειτουργίας του Κοινοβουλευτικού μας συστήματος.

Ημεδαπά και εξωχώρια κέντρα εξουσίας ασκούν αφόρητες και απαράδεκτες πιέσεις για τον σχηματισμό κυβέρνησης συνεργασίας ΝΔ και ΠΑΣΟΚ με τη συμμετοχή  των γνωστών προθύμων.

Και οι πιέσεις ασκούνται στον Αντώνη Σαμαρά. Γιατί ο κ. Παπανδρέου, έχει ήδη διαμηνύσει ότι παρέδωσε το πνεύμα.

Η κυβέρνηση αυτή, απ' ότι λέγεται,  θα πάει τη χώρα μέχρι το 2013!

Η κυβέρνηση αυτή θα ακολουθεί και θα εκτελεί τις οδηγίες της Τροϊκας.

Προφανώς, ερήμην του ελληνικού λαού.

Μέχρι τώρα μας υπαγόρευαν την οικονομική πολιτική.

Μια πολιτική που οδηγεί τη χώρα στο χάος.

Τώρα επιχειρούν να επιλέξουν και την κυβέρνηση της αρεσκείας τους.

Αυτό η κ. Μέρκελ δεν μπορεί να το κάνει ούτε σ' ένα ομοσπονδιακό κρατίδιο, τολμά να το κάνει σε μια ανεξάρτητη χώρα;

Αν αυτό θέλουν ...φίλοι και  εταίροι, αναρωτιέμαι, τι θα ήθελαν οι ...εχθροί μας;

Και το εκβιαστικό δίλημμα είναι ανεπίτρεπτο.

Αν δεν συμφωνήσει ο κ. Σαμαράς, δεν θα εκταμιευτεί η 6η δόση!

Έτσι, δημιουργείται ένα πολύ κακό προηγούμενο.

Δηλαδή, αύριο για παράδειγμα, μπορούν να μας εκβιάσουν  ότι  αν δεν αποδεχθούμε μια ονομασία των Σκοπίων, της αρεσκείας τους, θα παγώσουν την ...7η δόση;

Αν δεν συμφωνήσουμε με το ...μοίρασμα του Αιγαίου, θα παγώσουν την ...8η δόση;

Αυτή η τακτική  είναι απαράδεκτη και αντιβαίνει τόσο στο διεθνές δίκαιο, όσο και στις ιδρυτικές συνθήκες της ΕΕ.

Να μη το ξεχνάμε αυτό.

Για να τελειώνουμε.

Στα χέρια του Προέδρου της Ν.Δ. κρέμεται  η αξιοπρέπεια της χώρας.

Αν στις 4 Δεκεμβρίου προλαβαίναμε να κάνουμε δημοψήφισμα, προλαβαίνουμε να κάνουμε και εκλογές.

Κ.Ρ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Wolf avatar
    Wolf 05/11/2011 20:58:18

    Είναι πατριώτης ο Σαμαράς, Κώστα.
    Και θα κάνει το σωστό.
    Εγώ τον εμπιστεύομαι, απόλυτα!

    • stanley@gr avatar
      stanley@gr @ Wolf 05/11/2011 21:25:19

      στο Μεγκα ο Μιχελακης ηταν εκπληκτικος!
      Σοβαρος, νηφαλιος, με ευθυνη, μεστοτητα και επιχειρηματα που κανεις δεν μπορουσε να αμφισβητησει!
      Ευγε του!!

      σε αντιθεση ο Παπακωνσταντινου εχασε την ψυχραιμια του και ηταν εξαιρετικα ερειστικος. βλεπουν οτι το παιχνιδι πλεον χανεται!
      Οι εκβιασμοι, ΤΕΛΟΣ

  2. Greek Voter avatar
    Greek Voter 05/11/2011 21:01:24

    Συμφωνώ απόλυτα με την παρούσα επιχειρηματολογία. Κανείς δε θέλει μια τέτοια Ελλάδα. Να αντέξει ο Πρόεδρος και εμείς θα είμαστε δίπλα του.

  3. trooper avatar
    trooper 05/11/2011 21:03:47

    μπράβο! άψογο!

  4. Κακαβούλης avatar
    Κακαβούλης 05/11/2011 21:09:00

    Πού είναι η αντιτρομοκρατική υπηρεσία.
    Αυτή τη στιγμή ο Καρατζαφέρης και Ντόρα στο ΜΕΓΑ μας τρομοκρατούν.

    ΚΡΑΤΑ πρόεδρε.
    Η ΕΘΝΙΚΗ ΜΑΣ ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ ΑΞΙΖΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΗΝ 6η ΔΟΣΗ!

  5. ΙΩΝΑΣ avatar
    ΙΩΝΑΣ 05/11/2011 21:09:23

    Οποιαδήποτε κυβέρνηση, (εκτός μιας μεταβατικής, που θα οδηγήσει σε εκλογές), αποτελεί εκτροπή. Εκλογές εδώ και τώρα.

  6. Aris. A avatar
    Aris. A 05/11/2011 21:10:31

    Κώστα Καλησπέρα

    Κάπου πήρε το αυτί μου ότι η Μέρκελ θεωρούσε δεδομένο το όχι στο δημοψήφισμα.

    Αν είναι αλήθεια και αφού είναι αποφασισμένοι και προετοιμασμένοι τότε γιατί δεν μας άφησαν να βγούμε μόνοι μας από το ευρώ που θα τους διευκόλυνε αφού δεν θα υπήρχαν και νομικές περιπλοκές.

    Το λέω γιατί όλοι πρέπει να καταλάβουν ότι οι εκβιασμοί τους είναι ψεύτικοι.

    Βρήκαν ευκαιρία με τον ελαφρύ τον Παπανδρέου να μας πάρουν και τα σώβρακα.

    Τον Σαμαρά δεν τον θέλουν γιατί ξέρουν ότι διαπραγματεύεται και όταν το παλέυεις κάτι πάντα παίρνεις.

    Οπως λέει και ο λαός και το παιδί η μάνα για να το ταίσει πρέπει να κλάψει.

    Από εκεί και πέρα και εγώ που είμαι υπέρ του ευρώ αν γινόνταν το δημοψήφισμα θα έριχνα όχι γιατί μετά θα μας μπαλταδιάζανε εθνικά.

    Πολύ σωστά λες πως άμα περάσει τώρα ο εκβιασμός και η μπλόφα τους τελειώσαμε.

    Δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι άμα τα σπάσουμε είμαστε αυτοί που έχουμε να χάσουμε τα λιγότερα.

    ο Σαμαράς φαίνεται ότι έχει φέρει το παιχνίδι στα μέτρα του.

    • alakran avatar
      alakran @ Aris. A 05/11/2011 21:49:36

      "Αν είναι αλήθεια και αφού είναι αποφασισμένοι και προετοιμασμένοι τότε γιατί δεν μας άφησαν να βγούμε μόνοι μας από το ευρώ που θα τους διευκόλυνε αφού δεν θα υπήρχαν και νομικές περιπλοκές."

      Mπράβο Άρη,αποδεικνύεις την ψευτιά τους!

  7. mhtsos karditsa avatar
    mhtsos karditsa 05/11/2011 21:12:07

    καταρχην εχετε καταλαβει ολοι σας οτι αυτο που κανει ο παπανδρεου ειναι αντισυνταγματικο?. για να σχηματιστει κυβενηση συνεργασιας επρεοε ο παπανδρεου να παει στον προε0δρο της δημοκρατιας και να του επιβαλλει την παραιτηση του. κατοπιν ο προεδρος της δημοκρατιας θα καλουσε εναν εναν τους αρχηγους κομματων με βαση τα αποτελεσματα των προηγουμενων εκλογων και θα τους κατεθετε την εντολη σχηματισμου κυβερνησης. σε περιπτωση που δε σχηματιζοταν κυβερνηση οδηγουμαστε σε εκλογες.
    ειδατε κανεναν πρωθυπουργο εσεις να παραιτειτε? οχι
    αλλα τι ειναι το συνταγμα για το πασοκ κουρελοχαρτο.

    • DIM avatar
      DIM @ mhtsos karditsa 05/11/2011 21:28:47

      ΜΑ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΟΣΑ ΚΑΝΕΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΑ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΥΝΤΑΓΜΑΤΙΚΑ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΤΩΡΑ ΘΕΛΕΙ ΚΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΑΠΟΔΕΧΤΟΥΜΕ.ΕΚΒΙΑΖΟΝΤΑΣ ΠΛΕΟΝ ΑΠΡΟΚΑΛΥΠΤΑ.

    • ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
      ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ @ mhtsos karditsa 05/11/2011 23:27:14

      Όταν η ΝΔ ήταν κυβέρνηση και πήγαινες για ρουσφέτι ,το πρώτο που σε απαντούσαν είναι "να δούμε αν προβλέπετε από το νόμο".Και ανάλογα την επιρροή που είχες σε ικανοποιούσαν ή όχι.
      Στο πασοκ όταν ζητάς ρουσφέτι πρώτα σε ικανοποιούν και μετά φτιάχνουν και το νόμο στα μέτρα σου.Γι'αυτό έμειναν 30 χρόνια στην εξουσία και γι'αυτό φτάσαμε και στο χάλι που είμαστε τώρα.

  8. ΣΠΥΡΟΣ avatar
    ΣΠΥΡΟΣ 05/11/2011 21:12:13

    Επειδή οι πιέσεις είναι πραγματικά αφόρητες ΠΆΝΤΑ ΜΈΣΩ ΤΩΝ Μ.Μ.Ε. της διαπλοκής ΠΡΟΤΕΊΝΩ ΌΛΟΙ ΟΙ ΝΕΟΔΗΜΟΚΡΑΤΕΣ ΑΠΌ ΑΎΡΙΟ ΤΟ ΒΡΆΔΥ ΣΤΟ ΣΎΝΤΑΓΜΑ . Μόνο έτσι θα καταλάβουν την δύναμή μας και δεν θα τολμήσουν να ακουμπήσουν κανέναν βουλευτή της παράταξης. Διαδώστετο παντού.

  9. ΜΠ avatar
    ΜΠ 05/11/2011 21:14:28

    Δεν θα τους περάσει !!!!! Και αν μου επιτρέπετε και επειδή εδώ βλέπουμε το θέατρο του παραλόγου με τις έξωθεν "ευρωπαϊκές μερκελοκοζίτικες" απειλές καλό θα είναι να ξέρουμε αν ο Α.Σ έχει και plan B το οποίο στρέφεται γύρω από την άμεση αντίδραση της Ελλάδας σε τυχουσα εξοδό της από την ευρωζώνη και το ευρώ. Έχουμε ανοίξει δίαυλο με Ρωσία, Κίνα, κ.λ.π;;; Διότι να είμαστε οι καρπαζοεισπράκτορες της ευρωπαϊκής κοινότητας και εταίροι ενός club εκβιαστών δεν μας είναι αρκετό. Χρειάζεται και το plan B.
    Η κατάσταση δεν ελέγχεται και ούτε πιστεύω ότι οι μερκελοκοζίτικες απειλές θα υποχωρήσουν σε όποια νέα διαπραγμάτευση ζητήσει να θέσει ο Α.Σ. Δεν θέλω να κινδυνολογήσω σε καμία περίπτωση, όμως βλέπω ότι αυτοί εκεί έξω μας θέλουν χειροπόδαρα δεμένους ότι και να γίνει. Θέλουν τη φυσική, βιολογική και γεωπολιτική εξόντωσή μας.

    • ierofantis avatar
      ierofantis @ ΜΠ 06/11/2011 00:12:56

      Είσαι σωστός στη στρατηγική...!

      Κάτι έχει ετοιμάσει ο Αντώνης, κάτι έχει...!

    • Ένας avatar
      Ένας @ ΜΠ 06/11/2011 01:54:41

      Συμφωνώ απολύτως.
      Δεν πάει άλλο. Να πάνε στο διάολο όλοι τους.

  10. rally monkey avatar
    rally monkey 05/11/2011 21:16:19

    Κανε αυτο που πρέπει σαν Έλληνας και ας γίνει ότι θέλει...

  11. DIM avatar
    DIM 05/11/2011 21:20:10

    ΟΤΑΝ ΜΙΑ ΧΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟ ΚΑΤΟΧΗ ΕΚΒΙΑΖΕΤΑΙ ΜΕ ΚΑΘΕ ΤΡΟΠΟ.ΕΜΕΙΣ ΟΜΩΣ ΩΣ ΠΟΛΙΤΕΣ ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΗΣΑΜΕ ΓΙΑΥΤΟ.ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΥΜΦΩΝΗΣΕ ΑΥΘΑΙΡΕΤΑ ΤΟ ΠΑΣΟΚ.ΑΣ ΕΛΠΙΣΟΥΜΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΟΚΥΨΕΙ ΣΤΟΥΣ ΕΚΒΙΑΣΜΟΥΣ ΚΑΙ Ο ΣΑΜΑΡΑΣ.Η ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΧΑΘΗΚΕ ΕΞΑΙΤΙΑΣ ΤΟΥΣ ΑΠΟ ΚΑΙΡΟ.ΕΥΧΟΜΑΙ Ο ΣΑΜΑΡΑΣ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙ ΝΑ ΣΩΣΕΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΤΗΝ ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ ΤΩΝ ΠΟΛΙΤΩΝ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ.ΕΧΟΥΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΑΝΑΓΚΗ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΕΛΠΙΔΑ.

  12. andreas avatar
    andreas 05/11/2011 21:20:13

    Βαστα αρχηγε για να δουμε ποσο προετοιμασμενοι ειναι οι ξεφτιλισμενοι εταιροι μας σε μια χρεωκοπια μας.Ο λαος μας λεει σκυλος που γαβγιζει δεν δαγκωνει.Μην κανεις πισω λοιπον κι ας πανε μετα να πουνε ολοι αυτοι οι μαγκες εταιροι μας στους λαους τους οτι καταστραφηκε η ΕΥΡΩΠΗ γιατι οι ΕΛΛΗΝΕΣ δεν δεχτηκαν να υποταχθουν στις παραλογες απαιτησεις μας.

    • ΚΩΣΤΑΣ70 avatar
      ΚΩΣΤΑΣ70 @ andreas 06/11/2011 11:38:51

      ΣΩΣΤΟΣ!!!!!

  13. rigakisalex avatar
    rigakisalex 05/11/2011 21:23:23

    Μπράβο. Ελπίδα όλων μας να κρατλησει μέχρι το τέλος και να μην συναινέσει (http://www.casss.gr/PressCenter/Articles/2471.aspx ).

  14. Κακαβούλης avatar
    Κακαβούλης 05/11/2011 21:24:02

    Αν το 1940 είχαμε πει ΝΑΙ δε θα είχαμε 1000.000 νεκρούς, πείνα, ανάπηρους και δυστυχία.
    Δε θα είχα όμως κι εγώ ένα γέρο παππού που έβγαζε το δεξί ξύλινο πόδι του αναστενάζοντας από το μόχθο της ημέρας ούτε θα μάλαζε το δεξι σμπαραλιασμένο από τα κρυοπαγήματα ενώ εγώ 7 χρονών παιδί τον παρακολουθούσα σαν Θεό.
    Είχα στ' αυτιά μου άγνωστες λέξεις, Κορυτσά, Κλεισούρα, Ιβάν, Τεπελένι, Πόγραδετς από τις διηγήσεις του και τον ήχο από τις οβίδες που παρίστανε εντυπωσιακά και τις προσταγές που έδινε ως Δεκανέας.
    Δε θα είχαμε ως χώρα την περηφάνεια και το αίσθημα Εθνικής αξιοπρέπειας που μας κάνει να νοιώθουμε ότι στη ζωή αξίζουν μερικά πράγματα πιο πολύ κι απ' την ίδια τη ζωή.
    ΠΡΟΕΔΡΕ ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΤΕΛΟΣ.

    • Ιξίων avatar
      Ιξίων @ Κακαβούλης 05/11/2011 23:39:01

      Κι εμένα ο παππούς μου, γύρισε από το
      μέτωπο με μια σφαίρα κάπου στη μέση του,
      όπου το 1980 αφού ανεξήγητα την αφαίρεσε
      πέθανε από μόλυνση!
      Στο μεσοδιάστημα μεγαλωσε 6 παιδιά,
      φρόντιζε τα χωράφια του, τα ζώα του
      και έκανε ότι μπορουσε για να στέκεται άνθρωπος
      ανάμεσα σε ανθρώπους.
      Δεν τιμήθηκε από κανέναν.
      Δεν ζήτησε καμία σύνταξη.
      Δεν παραπονέθηκε ποτέ.
      Στην μνήμη του λοιπόν ένα έχω να πω :
      Άι σιχτίρ πολιτικές καλτσοδέτες κι εσείς και
      τα αφεντικά σας.Δεν εκπορνεύουμε τα παιδιά μας.

  15. Δικερως avatar
    Δικερως 05/11/2011 21:25:38

    Συντασσομαι.
    Το παιγνιο ξεκαθαρισε.
    Chicken game,ανοιχτες αμυνες και ταση των κοινωνικων ελατηριων μας.
    Τα ΟΧΙ δημιουργουν συχνα νικητες.

  16. Γιωργος avatar
    Γιωργος 05/11/2011 21:35:15

    Δεν έχω ψηφίσει ποτέ μου νδ. Διαφωνώ μαζί σας ιδεολογικά. Ο συλλογισμος σου όμως είναι πέρα για πέρα σωστός. Μακάρι ο Σαμαράς να είναι τόσο παλληκαρι και τόσο πατριώτης όσο δείχνει και να μην εκδώσει. Έχει ευκαιρία να γίνει η σημαία της χαμένης εθνικής μας αξιοπρέπειας. Μακάρι.

  17. Nikolaos avatar
    Nikolaos 05/11/2011 21:36:03

    Κύριε Κ.Ρ. και πάλι σας συγχαίρω.

  18. Ηλίας avatar
    Ηλίας 05/11/2011 21:36:03

    Ο Σαμαράς χρειάζεται να αντέξει μέχρι τέλους τις πιέσεις και τους εκβιασμούς. Δε θεωρώ ότι είναι δύσκολο μιας και αυτοί προέρχονται από τα πολιτικά πτώμτα του πασοκ του λαος και της εθνικής θυγατέρας.
    Από το εξωτερικό θεωρώ ότι δε δεχεται καμία πίεση να υποχωρήσει, μάλλον το αντίθετο! Οι ευρωπαίοι θέλουν να ξεφορτωθούν τον γαπ το συντομοτερο δυνατό καθως αποκαλυφθηκε πληρως το σχεδιο που ειχε εξαρχης [εισοδος δντ στην ε.ε.].
    Υπομονή λοιπόν και σε λίγο η ανάσα των πασοκων που υπερψηφισαν τον στοχαστη με την προυποθεση να παραιτηθει, θα ειναι καυτη στο σβερκο του και θα εχουμε πολλα μα πολλα γελια και ανθρωποφαγιες στο πασοκ.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Ηλίας 05/11/2011 21:55:25

      Θα το επαναλάβω για άλλη μια φορά.

      Ο Αντώνης, να αυξήσει τα μέτρα φρούρησής του. Οι ναζί είναι ΑΔΙΣΤΑΚΤΟΙ!

  19. mx avatar
    mx 05/11/2011 21:37:40

    ....4,5 komata zitoun ekloges kai 3,5 komata oxi....

  20. p.platanitis avatar
    p.platanitis 05/11/2011 21:42:30

    Πραγματικά ο Πρόεδρος Α.Σαμαράς με την στάση του σώσει την αξιοπρέπεια της χώρας και αφού υιοθετηθούν οι προτάσεις του εξασφαλίζονται η ομαλή πορεία και η 6η δόση του Δανείου.
    Προχώρα πρόεδρε και άφησε τον ΓΑΠ, τον Καρατσαφέρει, τη Ντόρα και τα μπουλντόγκ της κάθε πρόταση που λένε να έχει και ένα κατηγορώ για τον Σαμαρά παίρνοντας έτσι την αναγκαία τους ΔΟΣΗ???Tουs είναι απολύτως αναγκαία ειδικά όσο ανεβαίνουν τα εκλογικά ποσοστά σου και της ΝΔ???

  21. Κανένας avatar
    Κανένας 05/11/2011 21:43:34

    Τραγικό λάθος, αν στηρίξει ο Σαμαράς τη κυβέρνηση του ΓΑΠ. Θα φθαρεί πριν τις εκλογές και θα αναγκαστεί να λάβει αποφάσεις για σημαντικά εθνικά θέματα. ΕΙΝΑΙ ΠΑΓΙΔΑ ΠΡΟΣΟΧΗ!

  22. Απορία avatar
    Απορία 05/11/2011 21:46:33

    ΚΡ, μήπως ήρθε η ώρα ο Σαμαράς να διαβάσει αυτά που λες σε εθνικό δίκτυο και στη συνέχεια να καλέσει όποιο άλλο κόμμα θέλει και το λαό και να κατέβει στο πεζοδρόμιο;

    Κόμματα πεζοδρομιακού τύπου όπως το ΠΑΣΟΚ, μόνον στο πεζοδρόμιο αντιμετωπίζονται.

  23. axis avatar
    axis 05/11/2011 21:52:36

    Το πώς τα κατάφερε στο τέλος ο Σαμαράς να είναι πάλι αυτός που αντιστέκεται σε εθνικές - και διεθνείς πιέσεις - και κρατάει την πατριωτική θέση του δεν μπορώ και εγώ ο ίδιος να το πιστέψω. Είναι και ο Παπανδρέου "μάγειρας" αλλά και ο δικός μας δεν παίζεται...

  24. Kώστας avatar
    Kώστας 05/11/2011 21:52:49

    Πρόκειται περί αγγελιοφόρων των γερμανικών τελεσιγράφων.

    Zούμε στιγμές κοινοβουλευτικής και συνταγματικής εκτροπής! Τί διαφορετικό θα έκαναν λχ άφρονες στρατιωτικοί που θα έκαναν πραξικόπημα; Θα επέβαλαν κυβέρνηση της αρεσκείας τους που θα ασκούσε πολιτική της αρεσκείας τους. Με τα όπλα.
    Ε, στη δική μας περίπτωση επιχειρούν να το κάνουν κοινοβουλευτικοί άνδρες βγάζοντας τρομοκρατικά διαγγέλματα από τηλεοράσεως.
    Είδα προ ολίγου τον κ. Παπακωνσταντίνου και την κ. Μπακογιάννη στο δελτίο του Mega. Μα, επιτέλους είναι κοινοβουλευτικοί άνδρες, αντιπρόσωποι του Έθνους στην Έλλαδα και το εξωτερικό ή αντιπρόσωποι των ξένων με αποστολή να περνάνε τους τρομοκρατικούς εκβιασμούς των ξένων στην Ελλάδα;
    Δηλαδή τι μας λένε; Πώς η γερμανίδα Καγκελάριος που καθόρισε πλαίσιο και ημερομηνία δημοψηφίσματος για τις 4/12 θα μας χρεοκοπήσει αν την ίδια μέρα αντί για δημοψήφισμα κάνουμε εκλογές; Πού τα πουλάνε αυτά; Ποιόν εκπροσωπούν; Ποιόν εκφράζουν και ποιανού τα μηνύματα μεταφέρουν; Των Ελλήνων στο εξωτερικό ή των ξένων στην Ελλάδα;

    Η πολιτική αλήθεια είναι πως η διακομματική παράταξη του Μνημονίου ξεσάλωσε. Και πανικόβλητη παίζει το τελευταίο της χαρτί. Δυστυχώς συνεπικουρούμενη από φωνές ξένων. Χωρίς αιδώ. Χωρίς συναίσθηση καθήκοντος απέναντι στη χώρα. Ο Καρατζαφέρης περιφέρει τον εξυπνακισμό και την έλλειψη σοβαρότητας που τον διακρίνει στα τηλεοπτικά παράθυρα υπονοώντας πως θα προτείνει για πρωθυπουργό τον ...Κ. Καραμανλή. Καλά δεν γνωρίζει πως ο πρώην πρωθυπουργός συντάσσεται απόλυτα με το παλλαικό αίτημα για εκλογές; Δεν χόρτασε γελοιοποίηση από τις κωλοτούμπες του τόσους μήνες ο Καρατζαφέρης;
    Η κ.Μπακογιάννη παραδίδει από τηλεοράσεως ιταμά τελεσίγραφα στον ελληνικό λαό και στην Αξιωματική Αντιπολίτευση. "Τελειώνει ο χρόνος σας, οι ξένοι απαιτούν την ΝΔ στην κυβέρνηση". Καταλαβαίνει τι λέει; Καταλαβαίνει πως παρόμοιες διατυπώσεις συνιστούν ευθείες βολές κατά του Δημοκρατικού Πολιτεύματος; Έχει συναίσθηση πως στην αληθινή Ευρώπη οι Λαοί είναι κυρίαρχοι και πως οι αντιπρόσωποί τους δεν σχηματίζουν κυβερνήσεις με έξωθεν υποδείξεις; Καταλαβαίνει πως είναι βουλευτής του Ελληνικού Κοινοβουλίου και όχι του Γερμανικού; Αντιλαμβάνεται πως είναι έκθετη; Πώς θα της ζητηθούν ευθύνες;

    Εν πάσει περιπτώσει οι ώρες περνάνε. Τα -με μισόλογα είναι αλήθεια- τελεσίγραφα των Γερμανών χρειάζονται απάντηση. Ο Αρχηγός της Αξιωματικής Αντιπολίτευσης μιλάει με την Ιστορία. Στους αντιπροσώπους των ξένων και στους μεταφορείς των τελεσιγράφων τους πρέπει να απαντήσουν σήμερα προσωπικότητες που εκφράζουν πλατειές μάζες του Ελληνικού Λαού.
    Να μιλήσουν και να συνεφέρουν τους ξεσαλωμένους εκβιάζοντες γερμανούς, αποκαλύπτοντας τους στην ευρωπαική κοινή γνώμη, ο Μίκης Θοδωράκης, ο Μανώλης Γλέζος, οι πρώην πρόεδροι της Ελληνικής Δημοκρατίας, ο πρώην Πρωθυπουργός και όσοι επιτέλους έχουν διεθνή απήχηση και μιλάνε εκ μέρους των Ελλήνων. Χορτάσαμε απόψει τα ουρλιαχτά των αγγελιοφόρων των ξένων, που δυστυχώς έχουν ορκισθεί πίστη στο Σύνταγμα της Ελληνικής Δημοκρατίας.

    • Aris. A avatar
      Aris. A @ Kώστας 05/11/2011 22:50:44

      Βρε Κώστα επειδή δεν καταλαβαίνε τι έλεγε της δώσαμε πούλο.

      Ντόρα 29 έχεις γενέθλια.

  25. Komis Montechristo avatar
    Komis Montechristo 05/11/2011 21:56:24

    Ο τίτλος της κεντρικής ανάρτησης τα λέει ΟΛΑ.

  26. Κακαβούλης avatar
    Κακαβούλης 05/11/2011 21:57:56

    Πρόεδρε
    έχω παιδί που σπουδάζει στο εξωτερικό και άλλο που σπουδάζει σε άλλη πόλη.
    Τα βγάζω πέρα δύσκολα και οριακά.
    Ξέρω ότι το ΟΧΙ σου μπορεί να με φέρει σε αδιέξοδο μα όσο το σκέφτομαι τόσο πιο πολύ "φτιάχνομαι".
    Αρχίζει να με καταλαμβάνει η "Ιερή Τρέλα" των Ελλήνων.
    Η τρέλα που εκδηλώνεται όταν εισπράττουμε τον εκβιασμό των ισχυρών.
    Η τρέλα που μας κάνει να τα "στυλώνουμε" όταν άλλοι βάζουν την ουρά στα σκέλια.
    Όλοι οι ελεύθεροι Άνθρωποι σε όλο τον κόσμο μας παρακολουθούν.
    Μπορείς να γίνεις ο καταλύτης μιας παγκόσμιας ανατροπής.
    ΠΡΟΕΔΡΕ ΞΕΡΟΥΜΕ ΠΟΙΕΣ ΕΥΘΥΝΕΣ ΣΗΚΩΝΕΙΣ.
    ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΑΖΙ ΣΟΥ.
    ΟΠΟΙΕΣ ΚΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΣΥΝΕΠΕΙΕΣ ΘΑ ΣΤΑΘΟΥΜΕ ΔΙΠΛΑ ΣΟΥ.
    ΚΑΝΕΙΣ ΔΕ ΘΑ ΣΕ ΚΑΤΗΓΟΡΗΣΕΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΥΠΕΚΥΨΕΣ ΣΕ ΕΚΒΙΑΣΜΟΥΣ.
    ΕΠΙΜΕΝΕ ΣΤΟ ΛΥΤΡΩΤΙΚΟ ΟΧΙ ΠΟΥ ΘΑ ΞΕΠΛΥΝΕΙ ΩΣ ΚΟΛΥΜΒΗΘΡΑ ΤΟΥ ΣΙΛΩΑΜ ΤΑ ΑΜΑΡΤΗΜΑΤΑ ΤΩΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΩΝ ΕΤΩΝ.

  27. stanley@gr avatar
    stanley@gr 05/11/2011 22:04:11

    ο Προεδρος χθες ειπε παλι:
    και να μου εχετε εμπιστοσυνη.

    Σου εχουμε Προεδρε. Εισαι εδω για τα συμφεροντα των Ελληνων, για την Ελλαδα!!

  28. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 05/11/2011 22:04:30

    Στο μεταξύ, οργιάζει με κάθε μέσο η πασοκική προπαγάνδα ότι, δήθεν, "μέχρι αύριο θα έχει καμφθεί ο Σαμαράς και θα έχει συναινέσει, γιατί τον απειλούν οι βουλευτές της ΝΔ"! Ας κοπιάσουν λοιπόν. Να έρθει μια ώρα αρχύτερα η πολιτική εξαφάνιση του Κούλη, του Αρούλη και του κάθε νεοφιλελεύθερου απολειφαδιού που νομίζει ότι στη ΝΔ θα βρει χώρο για παιχνίδια υποτέλειας και διαπλοκής!

  29. καιζερ avatar
    καιζερ 05/11/2011 22:08:33

    Για να ειναι στα χερια του πρεπει πρωτα να γινουν εκλογες, κατι που δεν βλεπω να γινεται μεχρι να παρουμε τη δοση αρα μεχρι την ανοιξη.

  30. mx avatar
    mx 05/11/2011 22:08:52

    ....Ti noima exei mia synainesi pou odigei se kybernisi ethnikis enotitas opou kyriarxoun oi apotyximenes idees kai politikes.To noima exei otan oi aperxomenoi kai oi apotyximenoi theloun na synexisoun ton rolo tou rythmisti ?

  31. olympios avatar
    olympios 05/11/2011 22:11:42

    Απάντηση στον p.p Σωστό ???ο ΓΑΠ, ΚΑΡΑΤΣΑΦΕΡΗΣ ΚΑΙ ΝΤΟΡΑ ΟΣΟ ΑΝΕΒΑΙΝΟΥΝ ΤΑ ΠΟΣΟΣΤΑ ΣΑΜΑΡΑ ΚΑΙ ΝΔ ΤΡΕΛΕΝΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΕΠΟΜΕΝΩΣ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΤΗ ΔΟΣΗ ΤΟΥΣ ΚΑΤΗΓΟΡΩΝΤΑΣ ΤΟΝ.

  32. mx avatar
    mx 05/11/2011 22:12:58

    Ypomoni se ligo tha tis zitaei kai i kybernisi.....



    Την άμεση προσφυγή στις κάλπες προκρίνει ο Φώτης Κουβέλης, ως καθαρή λύση για την υπέρβαση της πολιτικής κρίσης. Μιλώντας στο κεντρικό δελτίο ειδήσεων του Mega, τόνισε ότι δεν θα σπεύσει να απορρίψει ή να αποδεχθεί τη συμμετοχή της Δημοκρατικής Αριστεράς σε μία κυβέρνηση συνεργασίας, αλλά έκρινε ότι εξαιρετικά δύσκολα θα έχει επιτυχία ένα τέτοιο σχήμα.

    "Γιατί μέχρι 4 Δεκεμβρίου με μια καθαρή λύση εκλογών δεν θα μπορούσε να αντιμετωπιστεί η κατάσταση;" διερωτήθηκε.

  33. axis avatar
    axis 05/11/2011 22:18:59

    Πρόεδρε, αν μας διαβάζεις, μην συναινείς αν δεν υποκύψουν στην πρότασή σου.

  34. rally monkey avatar
    rally monkey 05/11/2011 22:40:22

    ..οι τοσες αναφορές στον 'κυριο Παπανδρεου' στις δηλωσεις Σαμαρά δεν ήταν απαραιτητες και προσωπικα δεν μου αρεσαν καθόλου
    τον Παπανδρεου βαρυνουν κατηγορίες για εσχάτη προδοσία
    και μελημα των μελλοντικων κυβερνησεων θα πρεπει να είναι να διερευνυθει ο υπονομευτικός ρόλος του
    κατα συνεπεια οποιαδηποτε συζητηση για συνεργασία μαζι του ειναι αδιανόητη,
    ..πάλι δεν το ξεκαθαρισε..
    και ολοι αναρωτιουνται..'μα γιατί δεν τα βρίσκουν..'
    εχουμε ήδη ξεχασει τι ακριβως εκανε ο Παπανδρεου πριν απο δυο 24ώρα..

  35. GEORGE_SPOROS avatar
    GEORGE_SPOROS 05/11/2011 22:40:52

    Ο Θεός να τον έχει καλά! Μόνο από τις πιέσεις που του ασκούνται φαίνεται οτι είναι αυτός που υπερασπίζεται τα ελληνικά συμφέροντα. Μαζί του όλοι.

  36. ΓΤ avatar
    ΓΤ 05/11/2011 22:53:07

    Πρόεδρε, όχι συνεργασία με τους προσκυνημένους και τα παπαγαλάκια τους. Τράβα μπροστά και τρίψε στα μούτρα των ευρωπαίων "δήθεν" εταίρων, τα μνημόνια που θέλουν να μας υποχρεώσουν να υπογράψουμε. Με ποιο δικαίωμα ανακατεύονται στα εσωτερικά μας εκβιάζοντας για την 6η ή την 7η ή την 8η δόση; Μήπως μας τα χαρίζουν τα λεφτά; Τα δανείζουν και μάλιστα με τοκογλυφικά επιτόκια. Σου έχουμε απόλυτη εμπιστοσύνη. Η λύση είναι μια: άμεση προσφυγή στις κάλπες. Και τα υπόλοιπα με τις συμβάσεις και τους εφαρμοστικούς νόμους όταν έρθει η ώρα θα τα βρούμε.

  37. Ευα avatar
    Ευα 05/11/2011 22:53:19

    ΑΦΙΕΡΩΜΕΝΟ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ Σ' ΕΚΕΙΝΟΥΣ ΠΟΥ ΑΚΟΜΗ ΑΝΤΙΣΤΕΚΟΝΤΑΙ......!!!
    ΑΦΙΕΡΩΜΕΝΟ ΣΤΟΥΣ ΑΛΗΘΙΝΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΚΑΙ ΕΛΛΗΝΙΔΕΣ ... ΜΟΝΟ!!!!
    Ένας αληθινός ΈΛΛΗΝΑΣ δε φοβάται !!!
    Ένας αληθινός ΈΛΛΗΝΑΣ δεν υποχωρεί !!!
    Ένας αληθινός ΈΛΛΗΝΑΣ αμύνεται επιτιθέμενος !!!
    Ένας αληθινός ΈΛΛΗΝΑΣ έχει πάντα το κεφάλι ψηλά !!!
    Ένας αληθινός ΈΛΛΗΝΑΣ προτιμά 1000 φορές να τον μισήσεις παρά να... τον λυπηθείς !!!
    Ένας αληθινός ΈΛΛΗΝΑΣ είναι πάντα περήφανος !!!
    'Ενας αληθινός ΈΛΛΗΝΑΣ δε σταματά ποτέ να τραγουδά με στεγνά ή βρεγμένα μάτια !!!
    Ένας αληθινός ΈΛΛΗΝΑΣ δεν ξεχνά ποτέ !!!
    Ένας αληθινός Έλληνας ξεκινάει για τη μάχη σαν να πηγαίνει σε γιορτή!!!
    Ένας αληθινός Έλληνας είναι έτοιμος να πέσει για τα ιδανικά του!!!!!

    • aurora3363 avatar
      aurora3363 @ Ευα 06/11/2011 01:04:32

      ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ!!!! Και σε μια τετοια στιγμή μας εκφράζεις όλες και όλους!

  38. cobalt avatar
    cobalt 05/11/2011 22:54:06

    Το μόνο που μπορεί να κάνει, είναι να πεί "ΟΧΙ"
    Το μόνο που πρέπει να κάνει.

    Τα "πως" και τα "μα τότε.." ας τα αφήσει για μετά, που θα έχουμε χρόνο για αναλύσεις.

    Δεν θέλω να είμαι δραματικός, αλλά δεν παίζεται το μέλλον της ΝΔ εδώ αλλά η ιστορία μιας πατρίδας. Πλήγωσε πολλούς που ακούσανε το "Ναι" για τη δανειακή σύμβαση. Έστω και αν δεν είναι έτσι ακριβώς όπως το νομίζουν. Παρ' όλ' αυτά, το μόνο που του επιτρέπεται να κάνει είναι να κρατήσει αξιοπρεπή στάση. Ελληνικά αξιοπρεπή.

    Κύριε Σαμαρά. Αντώνη. Εδώ σ'αυτή τη μικρή γωνιά του Πλανήτη, στην εσχατιά της Ευρώπης, δύο πράγματα επιτρέπεται να λέγονται στον ενάντιο, σε επικινδύνους καιρούς: ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ και ΟΧΙ.

    Τουτέστιν, δεν έχετε δικαίωμα να πουλήσετε την πατρίδα, τώρα που σας έχει ανάγκη. Δεν υπήρξε στιγμή στην ιστορία μας που ο Εθνικός μας ύμνος δεν είχε νόημα, δεν θα ήταν κομψό να ξεκινήσει τώρα.
    Σκίστε, λοιπόν, τα χαρτιά με τους αριθμούς και θυμηθείτε πως, τώρα, που είναι η ώρα του κινδύνου και βάλλεστε (κι εμείς μαζί σας) από παντού, πρέπει να κάνετε αυτό που προστάζει μια ιστορία τριών ή έξι χιλιάδων χρόνων:

    Να τους γράψετε στ' α@#δ@α σας και να επιμένετε:

    Τό μέν τήν πόλιν σοί δοῦναι, οὐκ ἐμοῦ ἐστίν, οὐδέ ἄλλου τῶν κατοικούντων ἐν ταύτη

    Αμάν πιά..

  39. vaggelis avatar
    vaggelis 05/11/2011 22:56:00

    οι ιδιοι εκβιασμοι οπως στην ψηφιση του μνημονιου με την συμμαχια των προθυμων σε πληρη εξελιξη (κυβερνιση παπαγαλακια εξαπτερυγα) ο ΑΝΤΩΝΗΣ οπως και τοτε θα δικαιωθει και τωρα .ΑΝΤΩΝΗ ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΑΖΙ ΣΟΥ

  40. axellada avatar
    axellada 05/11/2011 22:58:10

    Ποια είναι τα συμφέροντα των Ελλήνων ?
    Αφού η μια κοινωνική ομάδα – είναι ενάντια μιας άλλης .
    Ο Έλληνας δεν αγαπά, δεν σέβεται τον Έλληνα , τον διπλανό του , κατάλοιπο των 400 χρόνων σκλαβιάς , που έμαθε να επιβιώνει στο κλέψιμο, στο κρύψιμο, στην αδιαφορία .
    Άρα το κράτα ΣΑΜΑΡΑ , η το βάστα ΓΙΩΡΓΟ δεν είναι τίποτε από ΙΔΙΟΤΕΛΗΣ καταστάσεις , συμπεριφορές , βολέματα, εγωισμοί , φιλοδοξίες που ο έχων την εξουσία στο κόμμα ευελπιστεί να έχει το κράτος , δηλαδή τους Έλληνες στην ιδιοκτησία του !
    Οποίες νίκες γίνονται σήμερα , αύριο , σε ένα μήνα θα εξελιχθούν σε τραγικές ήττες πολύ σύντομα στο μέλλον , αν δεν είναι αντιπροσωπευτικές στο μεγαλύτερο μέρος του ελληνικού λαού .
    Αυτό το διασφαλίζει μόνο η απλή αναλογική!
    Άμεσα κυβέρνηση συνεργασίας και σε δυο μήνες να προετοιμάσει το έδαφος για ομαλές εκλογές με απλή αναλογική , τότε θα έχουμε συνεργασίες κομμάτων αλλά ΕΚΛΕΓΜΕΝΕΣ από τον λαό , και όχι στο στενό κύκλο των διαπλεκομενων πολιτικών –των λαμογιων –των κλεφτών που διαχειρίζονται χρόνια τώρα της τύχες των Ελλήνων , όπου πάντα ο επόμενος ηρθε για να σώσει την χώρα από τον προηγούμενο
    Πρωθυπουργός και κόμμα με 41% , από εδώ και πέρα , είναι τελειωμένες υποθέσεις.

    • cobalt avatar
      cobalt @ axellada 05/11/2011 23:33:00

      Ιδιοτελείς καταστάσεις;

      Μόνο που η στιγμή έχει ξεπεράσει τα συμφέροντα τα οποία μας τσαμπουνάς και όλη η ιστορία που ζούμε δεν έχει σχέση πια με μικροπολιτικά παιχνίδια, αλλά με Εθνική αξιοπρέπεια.

      Σου πέρασε από το μυαλό πως μερικοί που λέμε στον Σαμαρά να αντέξει και να επιμείνει, το λέμε ενάντια στα προσωπικά μας συμφέροντα;

    • Ένας avatar
      Ένας @ axellada 06/11/2011 02:05:51

      Εύκολες μειωτικές γενικεύσεις.
      Σου φτιάχνω 5-6 τέτοιες για όποιον λαό θέλεις.

  41. Μπάρλας Ευάγγελος avatar
    Μπάρλας Ευάγγελος 05/11/2011 22:58:34

    Όχι στους εκβιασμούς, είμαστε Έλληνες και έχουμε αξιοπρέπεια, ΜΗ μας προδώσεις Πρόεδρε.

  42. lianos avatar
    lianos 05/11/2011 22:59:08

    Οι ¨διανοούμενοι¨ και ο ¨πνευματικός κόσμος¨ απέχουν των δηλώσεων, οι ¨προθυμοι¨ αποκαλύπτονται, εμεις μένουμε να ζητάμε απ' τον Σαμαρά να μας κρατήσει όρθιους

  43. ΝΙΚΗ avatar
    ΝΙΚΗ 05/11/2011 22:59:29

    Η κυβέρνηση αυτή θα πάει μέχρι το 2013;;;;; κι ο λαός στην απ'έξω; κι όλος αυτός ο χαμός για κυβέρνηση συνεργασίας - εθνικής σωτηρίας και δεν ξέρω και πώς αλλιώς θέλει να τη βαφτίζει ο καθένας, τι θα εξυπηρετήσει; ή μάλλον ποιούς θα εξυπηρετήσει;; θα ησυχάσει ο κόσμος και θα ξεχάσει; δε θα βγαίνει πια στο δρόμο να διαμαρτυρηθεί; θα είναι ξαφνικά ευτυχισμένος; ο γιώργος δεν παραιτείται που να χτυπιόμαστε!! από δω το'φερε, από κει το γύρισε ακόμα στη θέση του είναι. έχει καταντήσει αηδία να ξυπνάς το πρωί και να ρωτάς παραιτήθηκε ο γιώργος; πας στη δουλειά, γυρνάς κι ανοίγεις ειδήσεις να δεις αν άλλαξε κάτι. κι όλα τα κανάλια σαν τίτλο στο ρεπορτάζ βάζουν "ραγδαίες πολιτικές εξελίξεις". το ραγδαίο πού είναι ακόμα δεν έχω καταλάβει!! όλοι εκεί που ήταν παραμένουν! κι ο γιώργος προθυπουργός και με φρέσκια ψήφο εμπιστοσύνης!!! του δώσαν την ψήφο για να παραιτηθεί (άλλο ελληνικό παράδοξο κι αυτό!! μόνο εδώ γίνονται αυτά!) κι αυτός τους την έφερε κανονικότατα! αν δεν είναι γατζωμένος στην καρέκλα μπορεί να πάει σε εκλογές, χωρίς παραιτήσεις και μεγάλα λόγια, χωρίς δημοψηφίσματα. οι εκλογές αυτή τη στιγμή πόσο μεγαλύτερο κακό μπορούν να κάνουν στη χώρα μετά από αυτό που ζήσαμε αυτές τις μέρες; όσο για τον ΠτΔ, φυσικά και φοράει κομματική φανέλα και υποστηρίζει ανοιχτά! τόσα χρόνια σ'αυτή την παράταξη ανήκε δεν μπορεί να το έχει βγάλει από μέσα του με το που έγινε Πρόεδρος. αυτό δηλώνει πεντακάθαρα η στάση του. τι κρίμα...

  44. Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΑΡ ΕΓΓΥΣ avatar
    Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΑΡ ΕΓΓΥΣ 05/11/2011 23:00:10

    Συνυπογράφω 100%.

    Οι ούνοι μπλοφάρουν,είναι πανικόβλητοι και εκβιάζουν ωμά. Η επιθετικότητά τους θα ενισχυθεί τις επόμενες μέρες λόγω της ανασφάλειάς τους.

    Εδώ βγήκε η πρωθυπουργός της Αυστραλίας και είπε ότι ανησυχεί!!!

    Ποιο plan B και πράσινα άλογα?Κανένας στον πλανήτη δεν ξέρει τι προεκτάσεις μπορεί να έχει μια ελληνική έξοδος από το ευρώ.

    ΠΑΝΙΚΟΣ ΛΕΜΕ!!!

  45. Anatoli avatar
    Anatoli 05/11/2011 23:03:30

    Κ. Πρόεδρε,

    Μακάρι να είχατε τον χρόνο να μας διαβάσετε. Να πάρετε λίγη από την δύναμη που Σας στέλνουμε από όλα τα μήκη και πλάτη της γής.
    Ο καλός Θεός μας συγκινείται από τους ανθρώπους που έχουν καθαρή καρδιά. Και Σείς είσθε ένας από αυτούς. Μη τους επιτρέψετε να Σας λυγίσουν. Ανθρωπάκια είναι. Για πιά Ευρώπη αγωνιζώμαστε? Δέστε πώς την κατάντησαν. Χωρίς την Ελλάδα μας, τα ιδεώδη μας και τον πολιτισμό μας όλοι τους είναι ένα μεγάλο μηδενικό. Με την προστασία της Παναγίας Μητέρας μας και του Χριστού μας θα αντέξουμε. Είμαστε μαζί Σας.

  46. Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΑΡ ΕΓΓΥΣ avatar
    Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΑΡ ΕΓΓΥΣ 05/11/2011 23:04:53

    Σωστός !!!

  47. Greek Voter avatar
    Greek Voter 05/11/2011 23:11:11

    Άρη πολύ εύστοχη η προσέγγισή σου.

    • ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ avatar
      ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ @ Greek Voter 06/11/2011 01:57:33

      Οι ζημιές που θα υποστούν Γερμανοί, Γάλλοι κλπ από τυχόν χρεωκοπία μας θα είναι πολλαπλάσιες από τις δικές μας. Το μεγαλύτερο ψέμμα είναι ότι μας σώζουν. Το σύστημά τους σώζουν. Μην είμαστε αφελείς και πιστεύουμε τις σαχλαμάρες ότι μας σώζουν. Αυτοί είναι φραγκοφονιάδες, σε μας θα έδιναν χρήματα; Απλά βρήκαν πολιτικό κενό στηνΕλλάδα. Γιά κάθε € που μας δίνουν ποντάρουν να τα πάρουν στο 10πλάσιο. Αν τους χαλάσουμε τα σχέδια τι θα πάρουν; Ένα πράγμα μόνο χρειάζεται πριν τους βαρέσουμε κανόνι, μιά συμφωνία με τη Μόσχα γιά να μας καλύψει οικονομικά και εθνικά σε ένα κρίσιμο αρχικό χρινικό διάστημα. Τίποτ` άλλο. Και ξέρουμε όλοι πόση εκτίμηση και ενδιαφέρον έχουν οι ρώσοι στη δυτική Ευρώπη, που θέλουν να την γονατίσουν οικονομικά.

  48. Νίκος Α avatar
    Νίκος Α 05/11/2011 23:13:07

    Κώστα, συγχαρητήρια.
    Και προσθέτω, επαναλαμβάνοντας σχόλιό μου σε άλλη ανάρτηση:

    Απαραίτητη η καμπάνια ενημέρωσης, ιδίως έξω. Οι αδίστακτοι συκοφαντούν εκεί ασύστολα. Οι ευρωβουλευτές μας, κάνουν όσα πρέπει;
    Μέσα, παρακολουθόύμε αηδιασμένοι τα νταβαζτοΜΜΕ. Αναγούλα. Το ολέθριο δημοψήφισμα έχει εξαφανιστεί. Παρελαύνουν τα πρόσωπα της προδοτικής συμμορίας, διαλαλώντας: εμείς βάλαμε την πατρίδα πάνω από το κομματικό συμφέρον, ας το πράξει και η Νέα Δημοκρατία!!
    Ο κωλοτούμπας σε συνεχή “σύνδεση”. Στο ΜEGA ξεπέρασε και τις εντολές: γιατί 5 μήνες, αν είναι καλή η “νέα Κυβέρνηση” θα τραβήξει μέχρι τέλους και αφήνει άφωνους και τους “συνομιλητές του”.
    Η Ντόρανα “ελπίζει ότι και ο Σαμαράς θα αρθεί στο ύψος των περιστάσεων”.
    Τα υπολείμματα, που έμειναν πίσω για τέτοιες στιγμές, σε κοινό μανιφέστο με το Βρεττό.
    Μέσα ενημέρωσης σε καθαρά πρακτορικό, αντεθνικό ρόλο.
    Κρίσιμες στιγμές. Όλοι κοντά στην παράταξη και στον Αντώνη Σαμαρά. Ας βοηθήσουμε ο καθένας με τον τρόπο του. Κυρίως ενημερώνοντας κόσμο στον περίγυρό μας. Είναι απογοητευτικό να διαπιστώνεις ότι τίμιοι άνθρωποι έχουν “καταπιεί’ την καθεστωτική προπαγάνδα. Και αξίζει η ευγενής προσπάθεια να “καθαρίσει” η ματιά τους.

    • Mara avatar
      Mara @ Νίκος Α 05/11/2011 23:38:09

      Aγαπητέ Νίκο άριστες οδηγίες!

      Όσο για τους "παρά πέντε..." που παίζουν παιχνιδάκια, χάρισμα τους.
      Όχι τίποτα άλλο, να συμπληρώθουν όλα τα ρετάλια της πολιτικής μαζί.

  49. τινα avatar
    τινα 05/11/2011 23:13:15

    Φάκτορα
    ανέβασε τη δήλωση Λαγκάρντ που δικαιώνει απόλυτα τη στάση Σαμαρά.Λέει οτι το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι η ψήφιση της σύμβασης κι όχι μια κυβέρνηση συνεργασίας.Μιλά για μεταβατική κυβέρνηση 8 εβδομάδων και μετά εκλογές.Αφήνει δε και ενδιαφέρουσες αιχμές για πολιτικές σκοπιμότητες που εξυπηρετουνται με τις τελευταιες φήμες.

    • Factorx avatar
      Factorx @ τινα 06/11/2011 00:24:28

      Που την είδες, επειδή αυτά που βλέπω εγώ δεν λένε τα ίδια

      • spiros avatar
        spiros @ Factorx 06/11/2011 07:06:31

        Την είδηση την μετέδωσε ο Δημάδης στο ΣΚΑΙ . Είναι κατά πληροφορίες. Μάλιστα είπε ξεκαθαρίστε το συντομότερο με τις εκλογές και συζητάμε για την συμφωνία.

      • τινα avatar
        τινα @ Factorx 06/11/2011 10:58:17

        Εδωσε χθες συνεντευξη στη Le Monde .Ειπε οτι η κυβερνηση ΝΔ-ΠΑΣΟΚ ειναι ανεφικτη και οι συζητησεις πρεπει να βασιστουν στην προταση Σαμαρα.Εγω το ειδα στο banking news χθες βραδυ.

        • τινα avatar
          τινα @ τινα 06/11/2011 12:26:55

          Να συμπληρώσω μόνο οτι ο λόγος κατα τη γνώμη μου που πρέπει να ακουστεί αυτό είναι γιατί τα "μέσα" θέλουν να μας περάσουν την εικόνα ενός Σαμαρά που απο πείσμα στύλωσε τα πόδια και δεν βάζει νερό στο κρασί του οδηγώντας λέει τη χώρα στον γκρεμό.Λες και ο Σαμαράς δεν κάνει επαφές αυτό το διάστημα,δεν αντιλαμβάνεται τις προθέσεις των "εταίρων".

  50. BlueSky avatar
    BlueSky 05/11/2011 23:13:43

    Α.Σαμαρά, Πρόεδρε υποκλίνομαι συγχαρητήριαααααααααααααααα!!!!
    Πρόσεχε τις κακοτοπιές και τους απατεωνίσκους που προσπαθούν να σε πριονίσουν, εντός και φυσικά εκτός ΝΔ.

  51. Κακαβούλης avatar
    Κακαβούλης 05/11/2011 23:15:29

    Όταν εκπνεύσει το τελεσίγραφο και θα κρατάνε στα χέρια τους το ΟΧΙ, τότε οι εκφυλισμένοι από την κατανάλωση εγκέφαλοί τους θα αναγκαστούν να "λειτουργήσουν".
    Και τότε θα ανακαλύψουν πως ένα μικρό έθνος, "τεμπέληδων", μπορεί και γράφει στα παλαιότερα των υποδημάτων του την τρομοκρατία και τις απειλές τους και ότι θεωρεί την Εθνική του αξιοπρέπεια "σταυρό" κι "ατίμητο γαλόνι" που διαφυλάσσει ως κληρονομιά αιώνων.
    Και τότε θα έχει προκληθεί μια θανάσιμη ρωγμή στο σύστημα της υποδούλωσης των λαών που θα αφυπνίσει κι όσους ακόμη υπνώττουν.

  52. Νίκος Α avatar
    Νίκος Α 05/11/2011 23:15:57

    Συγχαρητήρια.

  53. παρατηρητής avatar
    παρατηρητής 05/11/2011 23:25:53

    KP το έθεσες πολύ σωστά : αν περάσει κι αυτός ο εκβιασμός δεν θα υπάρχει πλέον γραμμή άμυνας, ούτε κόκκινες γραμμές για κανένα θέμα. Ο φόβος που καλλιεργούν να στραφεί εναντίον τους : εμείς δεν φοβόμαστε γιατί είμαστε συνηθισμένοι στα δύσκολα κι ας μαλθακέψαμε με 30 χρόνια πασοκ και διαπλοκής.
    Αν δεν δοθεί η έκτη δόση , να τους πούμε ευγενικά να την βάλουν εκεί που ξέρουν και να κηρύξουμε στάση πληρωμών. Ο πλούτος της χώρας είναι τεράστιος και εκεί αποσκοπούν : πως θα τον λεηλατήσουν. Υπάρχουν κι άλλες δυνάμεις που θα μας στηρίξουν και είμαι σίγουρος ότι αν βρεθεί ο ηγέτης που θα τολμήσει και ανοίξει διαπραγματεύσεις για την αξιοποίηση αυτής της χώρας, σε αυτή τη γεωστρατηγική θέση, με αυτά τα αποθέματα φυσικών πόρων που μπορούν να τροφοδοτήσουν τη Δύση για δεκαετίες στο τεράστιο θέμα της ενέργειας, θα δούμε πώς θα αλλάξουν τροπάριο.
    Οι ώρες που ζούμε είναι καθοριστικές για το μέλλον της πατρίδας και των επόμενων γενεών. Ο Αντώνης Σαμαράς δείχνει ότι είναι ο μόνος αξιόπιστος παράγοντας , αλλά δέχεται τρομακτική πίεση γιατί πάει να τους χαλάσει τη δουλειά που ετοίμαζαν τόσα χρόνια, ειδικά από την εποχή Σημίτη και μετά.
    Δεν φοβόμαστε μην τυχόν και δεν πάρουμε τη δόση, φοβόμαστε μόνο μην χάσουμε την Ελευθερία μας για την οποία χύθηκε πολύ αίμα. Ας στείλει ο Σαμαράς το μήνυμα ότι η μη καταβολή της έκτης δόσης συνεπάγεται πολλά κι ας έχουμε τα μάτια ανοικτά προς τα ανατολικά μας σύνορα.

  54. blue nile avatar
    blue nile 05/11/2011 23:36:39

    Απο το απόγευμα κάθομαι σπίτι και παρακουλουθώ όλς τις ειδησεογραφικές εκπομπές στα κανάλια. Λοιπόν όλο το σύστημα ΠΑΣΟΚ και ΣΙΑ δίνει τα ρέστα του για να πειστεί ο Σαμαράς να συναινέσει στο έγκλημα. Το ξέρουν το διαισθάνονται ότι αυτή είναι η τελευταία τους ευκαιρία. Η κυβέρνηση δεν έχει ζωή πέρα της 17 του Νοέμβρη είτε μείνει ο ΓΑΠ είτε παραιτηθεί και αναλάβει ο Βενιζέλος. Το καζάνι της κοινωνικής οργής που έτσι και αλλιώς με το ζόρι και ύποπτα τεχνάσματα το συγκρατούν κάθε φορά, θα σκάσει ηχηρά και απότομα.
    Ο λαός έκανε θυσίες γιατί του υποσχέθηκαν ότι τα πράγματα θα καλυτερέψουν και όταν ο λαός κατάλαβε ότι οι θυσίες του όχι μόνο δεν πιάνουν τόπο αλλά επιδεινώνουν το πρόβλημα, όταν του γνωστοποίησαν ότι άλλα δέκα χρόνια λιτότητας τον περιμένουν, αν για κάποιο λόγο δεν ξεσηκώνεται όσο πρέπει είναι γιατί τον έπεισαν ότι αξίζει να υποστεί όλα τα δεινά για να σωθεί η ευρωπαική προοπτική της χώρας. Και τώρα αυτός ο αγανακτισμένος λαός που αρχίζει να ψηλαφίζει τη στέρηση, τώρα που θεριεύει το μαύρο παρόν του , βλέπει τον πρωθυπουργό της χώρας να είναι ικανός να τον πετάξει ο ίδιος από την Ευρώπη με το αμοραλιστικό δημοψήφισμα που σκαρφίστηκε για να παραμείνει ακόμα λίγο στην εξουσία. Βλέπει αυτός ο οργισμένος λαός τη χθεσινή φαρσοκωμωδία της Βουλής με τη παροχή της πιο γκροτέσκας ψήφου εμπιστοσύνης και αηδιάζει με το παρατεταμένο χειροκρότημα μετά την ψηφοφορία. Αυτό που έρχεται δεν το φαντάζεται κανείς.
    Αυτοί όμως στα κανάλια δεν υπολογίζουν κανέναν λαό...
    Το τι βλέπουμε είναι απερίγραπτο: λαθεμένες προβλέψεις του Παπαχελά, ξεκατινιάσματα της Ακριβοπούλου και της Σίας Κοσιώνη , δεσμευτικές βεβαιότητες του Παπαχρήστου στο ότι τελικά ο Σαμαράς θα συναινέσει, αυναρτησίες του Πορτοσάλτε για την επικείμενη καταστροφή, υστερικές κραυγές της Τρέμη και του Τσίμα, ανάρμοστες δηλώσεις ξένων πολιτικών που αντί να τις καυτηριάσουν ως εξωθεσμικές τις χρησιμοποιούν ως ευαγγέλιο.
    Τριανταεφτά χρόνια μεταπολίτευση για να φτάσουμε σε αυτό το τηλεοπτικό φασισμό των κίβδηλων συμπερασμάτων και των αφόρητων πιέσεων.
    Ντρέπομαι.
    Λυπάμαι.
    Μόνη ελπίδα σε αυτές τις σκοτεινές ώρες ο Σαμαράς.
    Ο Ύψιστος να του χαρίζει δύναμη και σε μας να χαρίσει ακόμα λίγο κουράγιο.
    Θα σταματήσει το μαρτύριο.
    Σύντομα.

    • Νίκος Α avatar
      Νίκος Α @ blue nile 06/11/2011 14:35:42

      ++++++

  55. ΑΝΤΩΝΗΣ avatar
    ΑΝΤΩΝΗΣ 05/11/2011 23:40:49

    ΜΗΝ ΥΠΟΚΥΠΤΕΙΣ ΑΝΤΩΝΗ Ο ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΛΑΟΣ ΕΧΕΙ ΣΤΟ DNA ΤΟΥ ΤΗΝ ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΔΙΝΕΙΟ ΤΗΝ ΖΩΗ ΤΟΥ ΓΙΑ ΤΑ ΙΔΑΝΙΚΑ ΤΟΥ. ΕΝΑ ΞΕΚΑΘΑΡΟ ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΥΠΟΤΑΓΗ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΛΑΟΥ.

  56. Ξενιτεμένος avatar
    Ξενιτεμένος 05/11/2011 23:40:50

    Δεν συμφωνω με την σταση Σαμαρά.
    Νομιζω οτι θέλει να σκάσει η 'βομβα' στα χερια του Παπανδρεου και μετά, αφού παραλάβει σταχτη, να μπορεί να κάνει μόνο καλό!!!
    Εδώ και 2 χρόνια τον βρίσκω 'λίγο΄ για ηγέτη!!!
    Drs Ir και ΟΝΝΕΔΙΤΗΣ απο το 1984 τα τελευταία 23 χρόνια στην Ολλανδία.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Ξενιτεμένος 06/11/2011 00:19:55

      ...Και θαμώνας των coffee shops του Άμστερνταμ;

      • Ξενιτεμένος avatar
        Ξενιτεμένος @ Αυριανιστής 06/11/2011 02:40:15

        Στο Delft.....μόνο για καφέ....
        Η πολιτικη της Ολλανδίας για τα ναρκωτικα ειναι μια αλλη
        μεγαλη συζητηση.

    • Mara avatar
      Mara @ Ξενιτεμένος 06/11/2011 00:43:13

      Για πάρε το αλλιώς... μπορεί να είσαι και λάθος. Το έχεις σκεφτεί?

      • Ξενιτεμένος avatar
        Ξενιτεμένος @ Mara 06/11/2011 02:46:08

        Ναί μπορεί και να κάνω λάθος,
        αλλά σε πολλές περιπτωσεις είδα τον Σαμαρά απλά να κοιτάει και να κρίνει χωρίς ο ίδιος να είναι μέσα στον χορό.

  57. Aspasia avatar
    Aspasia 05/11/2011 23:42:34

    MANDEPSTE GIATI MERKEL ET SARKOZY DEN THELOUN TON ANDONI PROTHYPOURGO!!!! TON GIORGO TON ECHOUN AGORASEI. OLO AFTO TO THEATRO STIS KANNES, STIMENO. I ellada tha minei stin europi kai me kalliteres synthikes ME TON ANDONI . VGITE STOUS DROMOUS GIA EKLOGES, TORA!!!!!!

  58. τάσος avatar
    τάσος 05/11/2011 23:45:17

    Τότε ὁ ᾿Ιησοῦς ἀνήχθη εἰς τὴν ἔρημον ὑπὸ τοῦ Πνεύματος πειρασθῆναι ὑπὸ τοῦ διαβόλου, καὶ νηστεύσας ἡμέρας τεσσαράκοντα καὶ νύκτας τεσσαράκοντα ὕστερον ἐπείνασε. καὶ προσελθὼν αὐτῷ ὁ πειράζων εἶπεν· εἰ υἱὸς εἶ τοῦ Θεοῦ, εἰπὲ ἵνα οἱ λίθοι οὗτοι ἄρτοι γένωνται. ὁ δὲ ἀποκριθεὶς εἶπε· γέγραπται, οὐκ ἐπ᾿ ἄρτῳ μόνῳ ζήσεται ἄνθρωπος, ἀλλ᾿ ἐπὶ παντὶ ρήματι ἐκπορευομένῳ διὰ στόματος Θεοῦ.
    Τότε παραλαμβάνει αὐτὸν ὁ διάβολος εἰς τὴν ἁγίαν πόλιν, καὶ ἵστησιν αὐτὸν ἐπὶ τὸ πτερύγιον τοῦ ἱεροῦ καὶ λέγει αὐτῷ· εἰ υἱὸς εἶ τοῦ Θεοῦ, βάλε σεαυτόν κάτω· γέγραπται γὰρ ὅτι τοῖς ἀγγέλοις αὐτοῦ ἐντελεῖται περὶ σοῦ, καὶ ἐπὶ χειρῶν ἀροῦσί σε, μήποτε προσκόψῃς πρὸς λίθον τὸν πόδα σου. ἔφη αὐτῷ ὁ ᾿Ιησοῦς· πάλιν γέγραπται, οὐκ ἐκπειράσεις Κύριον τὸν Θεόν σου. Πάλιν παραλαμβάνει αὐτὸν ὁ διάβολος εἰς ὄρος ὑψηλὸν λίαν καὶ δείκνυσιν αὐτῷ πάσας τὰς βασιλείας τοῦ κόσμου καὶ τὴν δόξαν αὐτῶν καὶ λέγει αὐτῷ· ταῦτα πάντα σοι δώσω, ἐὰν πεσὼν προσκυνήσῃς μοι. τότε λέγει αὐτῷ ὁ ᾿Ιησοῦς· ὕπαγε ὀπίσω μου, σατανᾶ· γέγραπται γάρ, Κύριον τὸν Θεόν σου προσκυνήσεις καὶ αὐτῷ μόνῳ λατρεύσεις. Τότε ἀφίησιν αὐτὸν ὁ διάβολος, καὶ ἰδοὺ ἄγγελοι προσῆλθον καὶ διηκόνουν αὐτῷ.

    OXI

  59. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 06/11/2011 00:00:29

    Οσονούπω λοιπόν, θα δούμε την αρχή του τέλους. Του τέλους της κυβέρνησης ΓΑΠ, το τέλος του Παπανδρεϊσμού, και το τέλος της μεταπολίτευσης.
    Θα ακολουθήσει μια νέα αρχή.
    Έστω όμως και προδομένοι, έστω και δεμένοι πισθάγκονα, έστω και υπό την απειλή της χρεοκοπίας, θα τον βρούμε τον δρόμο μας.
    Αρκεί να γλιτώσουμε από τα πράσινα φαντάσματα του παρελθόντος.
    Αυτά που ξεκίνησαν με ζιβάγκο, και κατέληξαν με αρμάνι.
    Προσωπικά, αν και φύσει απαισιόδοξος, έχω εμπιστοσύνη στον Σαμαρά.
    Τον κόβω για γνήσιο.
    Με πείθει.
    Αν αποδειχτεί λίγος, φιλάκια.
    Προς το παρόν όμως αποτελεί τη μόνη μας ελπίδα.
    Αλλιώς πάμε για άλλα.
    Και όχι τίποτα άλλο, αλλά όπως ακούω τα περισσότερα ελικόπτερα είναι καθηλωμένα λόγω των περικοπών..
    Άσε που δεν υπάρχει πιστοποιημένο ελικοδρόμιο στη Βουλή!

    • τάσος avatar
      τάσος @ Strange Attractor 06/11/2011 00:22:52

      ό,τι είναι το πασόκ είναι οι ψηφοφόροι του. και έχουν μείνει κάποιοι, οι πιο ελεεινοί, οι τελευταίοι. μ'αυτούς θα πορευτεί και δεν θα πάει μακριά. στο τέλος της διαδρομής οι φανατικοί θα γίνουν τυφλοί πολέμιοι και θα γεννηθεί κάτι ακόμη χειρότερο, κάτι πιο γραφικό να τους εκφράσει.
      η νέα δημοκρατία δεν έχει την υποχρέωση να επιβιώσει, η νέα δημοκρατία οφείλει να κυριαρχήσει. να κυριαρχήσει επί πάντων. και το ξεκίνημα να γίνει τώρα. τώρα είναι η μεγαλύτερη ευκαιρία. τώρα είναι το μεγάλο μεσημέρι. τώρα είναι η δικαίωση και η νίκη και ο θρίαμβος. τώρα μην πανικοβάλεστε, τώρα ηρεμήστε. τώρα είναι και θα μείνουν από κάτω. για πάντα.

  60. of8almos avatar
    of8almos 06/11/2011 00:16:03

    Αγαπαω τους Γαλογερμανούς αλλά υπάρχουν και κανόνες όπως λέει και ο άντρας του λυγμένου μοντέλου.
    Και αν οι λαοί τους δεν θέλουν να δίνουν μια φορά λεφτά εγώ δεν θέλω να τους δώσω 10 φορές τους τόκους για τα επόμενα 100 χρόνια της αποπληρωμής τους.
    Όξω λαμόγια. δεν θέλουμε να φύγουμε απο το ευρώ αλλά αν θέλετε ε τότε μην σας χαλάσουμε το χατήρι, διαγράψτε μας τα κλοπιμαία χρέη απο τις πολυεθνικές σας και εμείς τυπώνουμε ότι θέτε, Άντε γειά

  61. Εύμηλος avatar
    Εύμηλος 06/11/2011 00:21:11

    Αντώνη ΣΑΜΑΡΑ,

    σήμερα με τη δήλωσή σου περιέσωσες την αξιοπρέπειά μας ως Ελλήνων.
    ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΛΕΙΣΑΙ ΝΑ ΣΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΑΝΕΞΑΡΤΗΣΙΑ ΤΗΣ ΠΑΤΡΙΔΑΣ.
    Διαμήνυσέ τους, ολονών, ότι εδώ είναι η ΓΗ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ. ΚΑΙ ΤΗ ΔΙΑΦΕΝΤΕΥΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΝΥΝ ΚΑΙ ΑΕΙ.
    ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΥΤΕ γερμανική ΜΠΟΥΝΤΕΣΛΑΝΤ ΟΥΤΕ γαλλικό ΝΤΙΠΑΡΤΜΑΝΤ και ΔΕΝ θα γίνουμε κανενός ΠΡΟΤΕΚΤΟΡΑΤΟ πολύ δε περισσότερο κανενός ΒΙΛΑΕΤΙ.
    Εμφανίζονται δυστυχώς αυτή την ώρα από την διευρωπαϊκή καθεστωτική προπαγάνδα της διαπλοκής οι φαύλοι ως "φρόνιμοι". Είμαστε λίγο πριν ροδίσει η αυγή. Το φως θα διώξει τα φαντάσματα.
    ΕΚΛΟΓΕΣ ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ

    ΥΓ: Συγχαρητήρια Κώστα Ροδινέ για την παρέμβαση. Ο λαός έχει ανάγκη από ηθικό. Να σκορπίσουμε το φόβο που έντεχνα καλλιεργούν δυο χρόνια τώρα.

  62. ierofantis avatar
    ierofantis 06/11/2011 00:25:26

    Γειά σου Κώστα. Πόσο δίκιο έχεις στο άρθρο σου.

    Η επόμενη μέρα που ξημερώνει, είναι ίσως η σημαντικότερη της πολιτικής του σταδιοδρομίας.

    Ας γνωρίζει ότι αύριο, δεξιοί, αριστεροί, κεντρώοι, αγαθοί τε και καλοί Έλληνες απανταχού της γής, θα έχουν στραμένα τα βλέμματά τους πάνω του.

    Σηκώνει απίστευτο φορτίο.

    Αν η μικρότητά μου μπορεί να δώσει μια προτροπή, ας είναι τούτη.

    Στο ΟΧΙ σου Πρόεδρε, δεν θα συνεγείρεις μόνο τους Έλληνες. Θα χαλυβδώσεις τους Πορτογάλους, τους Ισπανούς, και τους μαφιόζους τους Ιταλιάνους, τους γείτονες. Το ΌΧΙ των Ελλήνων και του Ηγέτη τους περιμένουν οι λυγισμένες Ηγεσίες των χωρών του Νότου, για να γυρισουν το παιχνίδι, τώρα που τους έχουν όλους ή ετοιμάζουν να τους βάλουν στη λαιμητόμο. Το ΟΧΙ μας περιμένουν Συνέλληνες οι λαοί του Νότου, για να πάρουν δύναμη από το παράδειγμά μας. Το ΌΧΙ 10 εκατομμυρίων, θα γίνει όχι της μισής Ευρώπης. Αυτό φοβούνται, αυτό τρέμουν. Χάρισέ τους λοιπόν με το παράδειγμά σου, έναν απίστευτο εφιάλτη, εκεί, στις παγωμένες νύχτες του Βορρά...!

    • Komis Montechristo avatar
      Komis Montechristo @ ierofantis 06/11/2011 00:32:04

      Ιεροφάντη,κεραυνοβόλο το σχόλιο σου για την αυριανή ημέρα.Δεν έχω να προσθέσω κάτι άλλο.

      • ierofantis avatar
        ierofantis @ Komis Montechristo 06/11/2011 00:49:53

        Η πατημένη τυρόπιτα από την Ανατολική Γερμανία, τα άλλα καλοχτενισμένα γερμανάκια της και οι λοιποί βαρβαρόγλωσσοι υποτελείς της, δεν έχουν καταλάβει ότι πιέζοντας την Ελλάδα, τους Έλληνες και τον μοναδικό πολιτικό κυβερνητικού κόμματος που αρνείται να υποκύψει στις ιταμές προκλήσεις και προσβολές τους, πλησιάζουν επικίνδυνα το κόκκινο μπουτόν.

        Αν το πατήσουν, θα έχει GAME OVER.

    • Τιγράνης avatar
      Τιγράνης @ ierofantis 06/11/2011 00:45:08

      Όχι, ἵνα ᾖ παρ' ἡμῖν τὸ ναὶ ναὶ καὶ τὸ οὐ οὐ.

  63. Θετταλός avatar
    Θετταλός 06/11/2011 00:31:11

    Εγώ σας ρωτώ το εξής : αν ήθελε να συμβάλλει ο Γαπ στη δημιουργία μιας κυβέρνησης ευρύτατης συνεργασίας, όπως δήλωσε εξερχόμενος από το προεδρικό, τότε γιατί έκανε το θέατρο της ψήφου εμπιστοσύνης;;;
    Γνώμη μου είναι πως αν αποτύχει να κάνει κυβέρνηση συνεργασίας κατοχυρωμένος από την ψήφο εμπιστοσύνης που πήρε θα συνεχίζει να κυβερνά έως όσο τραβήξει. Θα πάει στα αφεντικά του και θα τους πει να ο Σαμαράς δεν θέλει συνεργασία, άρα μόνο εγώ θέλω να εφαρμόσω τις συμβάσεις και συνεχίζω.

    • ierofantis avatar
      ierofantis @ Θετταλός 06/11/2011 00:42:58

      Θετταλέ, ο ΓΑΠ έχει τελείωσει. Και για τους έξω και για τους μέσα.

      Επιχειρούν οι ξένοι να τελειώσουν και τον Σαμαρά. Ξέρουν ότι είναι από αυτούς που δεν σκύβει.

      Ώστε μετά, η σούπα που μας ετοιμάζουν ως συγκυβέρνηση, να πάει τη χώρα για τα επόμενα χρόνια.

      ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΛΑΘΟΣ ΣΤΟ ΣΧΕΔΙΑΣΜΟ.

      • Θετταλός avatar
        Θετταλός @ ierofantis 06/11/2011 01:05:47

        Ιεροφάντη, μια χαρά πάνε οι δουλειές τους στην Ελλάδα, δεν βρίσκω το λόγο να τον πετάξουν έξω τον γαπ προς το παρόν.

        • ierofantis avatar
          ierofantis @ Θετταλός 06/11/2011 01:25:43

          Αμ δεν πάνε καλά...

          Ο I - Robot GAP βραχυκύκλωσε, και στην αγορά κυκλοφορεί πλέον ένα ανταλλακτικό που ξέρουν από την εποχή της διάλυσης της Γιουγκοσλαβίας ότι... μουλαρώνει!

  64. Alkimos avatar
    Alkimos 06/11/2011 00:49:52

    Αν καταφέρει ο Σαμαράς να κρατήσει ακόμα μερικές μέρες την ίδια στάση αντίστασης, τότε υπάρχει σοβαρό ενδεχόμενο να ξεσκεπαστεί το παρασκηνιακό παιχνίδι, που είναι η συγκάλυψη του ευρύτερου Ευρωπαϊκού προβλήματος. Η Ελλάδα χρησιμοποιήθηκε ως ο Δούρειος Ίππος από αγγλοαμερικανικά συμφέροντα για να ελέγξουν το Ευρώ και η Γερμανία, διαβλέποντας την πρόθεση αυτή, ενεργοποίησε τις εναλλακτικές της εφεδρείες προς ανατολάς και μπήκε και αυτή στο «μεγάλο φαγοπότι». Αυτή τη στιγμή έχει ξεκινήσει παρασκηνιακό παιχνίδι εξασθένισης του ηθικού του λαού αλλά και προκαλώντας ανησυχία στις αγορές, με κάποιες εισηγήσεις για επιστροφή στη δραχμή. Για το παιχνίδι αυτό έχουν ενεργοποιήσει και τον τουριστικό κολοσσό TUI, ο οποίος δηλώνει πως επιθυμεί πληρωμή των οφειλών της σε δραχμές. Η Γερμανία όμως μπλοφάρει. Παίζει με τα νεύρα μας. Αν ο Σαμαράς αντέξει, τότε η μπλόφα θα αποκαλυφτεί και η Ελλάδα θα βγει κερδισμένη, διότι η όλη υπόθεση της «ελληνικής κρίσης» είναι τεχνητή.

  65. dimitris hamenos avatar
    dimitris hamenos 06/11/2011 00:57:37

    OXI .-

  66. trooper avatar
    trooper 06/11/2011 01:00:00

    όπως έγραψε και άλλος ,είμαι αριστερός (κόκκινος), αλλά εδώ μιλάμε για την πατρίδα.Αντώνη Σαμαρά ,καταλαβαίνω ότι η πίεση είναι τρομερή.Φυλάς όμως Θερμοπύλες και ο λαός είναι μαζί σου.Κράτα λίγο ακόμα.Καμιά συναίνεση με τα σκουλήκια.Τελειώνουν όπου νάναι....

  67. Greek Voter avatar
    Greek Voter 06/11/2011 01:25:43

    Αντώνη δε θα κοιμηθούμε σήμερα.

    Έλεγα να μη στείλω και άλλο μήνυμα, αλλά δεν αντέχω να μην υποκύψω στον πειρασμό. Άλλωστε, τη στιγμή που εσύ δίνεις τη ΜΕΓΑΛΗ ΜΑΧΗ, είναι το ελάχιστο που μπορώ να κάνω.

    Η αλήθεια είναι ότι γίνεται πανικός.

    Οι απειλές είναι ασφυκτικές.

    Οι πιέσεις για καταστολή θαρραλέων, δυναμικών και πατριωτικών φωνών εντός του κόμματός μας είναι πλέον υπαρκτές.

    Οι πιέσεις για ψήφιση της δανειακής σύμβασης με πλειοψηφία άνω των 180 βουλευτών - πράγμα καταστροφικό για τη χώρα- είναι λυσσαλέες και θα γίνουν χειρότερες.

    Είμαι σίγουρος ότι οι απειλές θα επεκταθούν και σε άλλο επίπεδο… ίσως και κάτω από τη ζώνη… γιατί έτσι έμαθαν κάποιοι μηχανισμοί να λειτουργούν, αλλά ΔΕ ΘΑ ΤΟΥΣ ΠΕΡΑΣΕΙ.

    ΕΣΥ πρέπει να αντέξεις και ΘΑ ΑΝΤΕΞΕΙΣ.

    ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΗΣ ΠΑΤΡΙΔΑΣ.

    Το χρωστάς στις ρίζες σου, στην οικογένειά σου, σε όλους εμάς τους φίλους σου που σε αγαπάμε και σε στηρίζουμε χρόνια τώρα, περνώντας δια πυρός και σιδήρου, παραμερίζοντας το προσωπικό μας συμφέρον και προτάσσοντας το συμφέρον της ΠΑΤΡΙΔΑΣ, αλλά πάνω απ´ όλα ΤΟ ΟΦΕΙΛΕΙΣ ΣΤΟΝ ΙΔΙΟ ΣΟΥ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΣΟΥ.

    Εσύ ξέρεις από μάχες.

    Ξέρεις να βγαίνεις νικητής κι ας μετράς πληγές.

    ΕΧΕΙΣ ΤΟ ΛΑΟ ΜΑΖΙ ΣΟΥ.
    ΑΡΙΣΤΕΡΟΥΣ, ΔΕΞΙΟΥΣ, ΚΕΝΤΡΩΟΥΣ, ΜΑ ΠΑΝΩ ΑΠ´ ΟΛΑ, ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΑΤΡΙΩΤΕΣ.

    ΗΡΘΕ Η ΩΡΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΥΠΕΡΒΑΣΗ.

    ΚΡΑΤΑ ΓΕΡΑ ΚΑΙ ΜΗΝ ΥΠΟΚΥΠΤΕΙΣ.

    ΕΜΠΡΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΕΛΛΑΔΑ ΤΟΥ 2021.

    Ο ΘΕΟΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΜΑΖΙ ΜΑΣ.

  68. StarPowerNone avatar
    StarPowerNone 06/11/2011 01:31:20

    Oι περιστάσεις σήμερα θυμίζουν τις προπαγανδιστικές εκστρατείες που ζήσαμε στην περίοδο του σχεδίου Ανάν. Και τότε η καταστροφολογία ήταν ασταμάτητη και ασύστολη. Στην Κύπρο ελληνοκυπριακά συμφέροντα πίεζαν τον Τάσο Παπαδόπουλο, αλλά τα κυπριακά μέσα ενημέρωσης δεν ήταν δοσμένα στον βαθμό που είναι σήμερα τα μεγαλύτερα ΜΜΕ στην Ελλάδα. Από το εξωτερικό οι πιέσεις ήταν αφόρητες από Αμερική, Βρετανία και Τουρκία.
    Ο Τάσος Παπαδόπουλος όμως ήταν η νομιμοποιημένη κυβέρνηση της Κύπρου και άντεξε. Είπε το μεγάλο ΟΧΙ και σήμερα η Κύπρος συνεχίζει να υπάρχει.
    Παρόμοιες συνθήκες υπήρχαν και στην Ελλάδα. Τα ‘κύρια’ ΜΜΕ ήταν υπέρ του σχεδίου, όπως και η αντιπολίτευση του Γ. Παπανδρέου. Υπέρ του σχεδίου ήταν και η οικογένεια Μητσοτάκη με πρώτη και καλύτερη την Ντόρα, όπως και κέντρα σαν το ΕΛΙΑΜΕΠ. Ο Καραμανλής όμως ως νεοεκλεγμένος πρωθυπουργός είχε την φρέσκια νομιμοποίηση και μπόρεσε να αντέξει.

    Κάτι αντίστοιχο συμβαίνει και σήμερα στην Ελλάδα με τις συνταγές της Τρόικας και του ΔΝΤ. Οι συσχετισμοί όμως τώρα είναι κατά πολύ χειρότεροι για τα ελληνικά εθνικά συμφέροντα. Σήμερα η ελληνική κυβέρνηση είναι και ανίκανη και δοσμένη σε ξένα και εγχώρια συμφέροντα, αλλά ‘παραμένει κυβέρνηση με πρόσφατη ψήφο εμπιστοσύνης!’ και συμπαραστάτες την Μπακογιάννη, τον Καρατζαφέρη, ελάχιστους βουλευτές της ΝΔ, και τον πρώην πρωθυπουργό Κ. Καραμανλή σιωπηλό! Η αριστερά μπορεί ανέξοδα να λέει ότι θέλει.
    Οι εξωτερικές πιέσεις τώρα είναι πολύ πιο καθολικές και εκβιαστικές από εκείνες που ασκήθηκαν στην περίπτωση του σχεδίου Ανάν. Και όλες οι πιέσεις στρέφονται προς τον Αντώνη Σαμαρά. Είναι ο μόνος που απέμεινε για να αντισταθεί και δεν φρόντισε μέχρι τώρα να έχει ισχυρούς συμβούλους (π.χ. όπως ο Καραμανλής είχε τον Πέτρο Μολυβιάτη), να έχει εναλλακτικούς τρόπους επικοινωνίας με αυτούς που τον εξέλεξαν, να έχει έναν ισχυρό, δραστήριο, πανελλαδικό, κομματικό μηχανισμό, να έχει ακετούς ικανούς πολιτικούς εκπροσώπους που να μπορούν να επικοινωνήσουν τις θέσεις του (εξαίρεση ο Μιχελάκης).

    Μόνο όμως αυτός ο Σαμαράς έχει απομείνει να αντισταθεί για το καλό του τόπου.
    Θα αντέξει;

    • ierofantis avatar
      ierofantis @ StarPowerNone 06/11/2011 01:38:02

      Αν είναι φτιαγμένος από καλό μέταλλο, θα αντέξει.

      Και αν νιώθει πολύ πιεσμένος, δεν χρειάζεται πολλά - πολλά, ούτε να μένει κλεισμένος στο γραφείο στη Συγγρού.

      Ας ανακοινώσει απλώς αύριο, ότι τη Δευτέρα το βράδυ θα μιλήσει στο λαό από το Σύνταγμα.

      Και την έκτη δόση θα δώσουν, μη σου πω και την έβδομη καπάκι, χωρίς έλεγχο...!

      • χρυσηίς avatar
        χρυσηίς @ ierofantis 06/11/2011 01:48:19

        Διαβαζω ωρα και ελπιζω να μην επικρατησουν οι ακραιοι .
        Πιστευω οτι ο Σαμαρας θα αποδειξει στην πραξη οτι επιθυμει να μην διαταραχτει η ευρωπαικη πορεια της χωρας.
        Ολα τα αλλα, εντασσονται στην προεκλογικη τακτικη ,καταλαβαινομαστε...

        • ierofantis avatar
          ierofantis @ χρυσηίς 06/11/2011 02:54:54

          Να μην επικρατήσουν οι ακραίοι...

          Ποιοι, αυτοί που ζητάνε εθνική αξιοπρέπεια και θάρρος από τον κο. Σαμαρά; Αυτούς εννοείς;

          Και να μη διαταραχθεί η Ευρωπαϊκή πορεία της χώρας

          Χμμμμ, ευτυχώς, αυτή ακόμα είναι, ...αδιατάρακτη...! Ή μήπως όχι;

          Δεν καταλαβαινόμαστε...

          • χρυσηίς avatar
            χρυσηίς @ ierofantis 06/11/2011 03:00:56

            Eιναι γνωστο οτι υπαρχουν στη ΝΔ και ευρωσκεπτικιστες .
            Το ιδιο συμβαινει και στο Πασοκ.Πολυσυλλεκτικα κομματα ειναι ...
            Ως εκει ομως.

      • StarPowerNone avatar
        StarPowerNone @ ierofantis 06/11/2011 02:03:45

        Καλημέρα φίλτατε,
        Το εύχομαι από τα βάθη της ψυχής μου να αντέξει. Και σε θαυμάζω για την αισιοδοξία σου!

        • ierofantis avatar
          ierofantis @ StarPowerNone 06/11/2011 02:41:20

          Αγαπητέ SPN, όπως αντιλαμβάνεσαι δεν έχω ύπνο απόψε. Όπως και πολλοί άλλοι.

          Η αισιοδοξία αντλείται από ένα και μόνο λόγο.

          Οι Έλληνες ξαναρχίζουν να νιώθουν...! Πληγώνονται στο φιλότιμο. Δεν τα έχουν ξεχάσει όλα. Δεν έχουν δηλητηριαστεί οι ψυχές τους. Δεν έχουν λιώσει τα μυαλά τους. Ξυπνάνε από το κάλεσμα της προαιώνιας φωνής.

          Λίγο ακόμα να συνεχίσουν οι ... εταίροι, λίγο ακόμα...!

          Καταλαβαινόμαστε, που λέει και παραπάνω η Χρυσηίς...!

          • χρυσηίς avatar
            χρυσηίς @ ierofantis 06/11/2011 02:50:55

            Oι Ελληνες να πληγωνομαστε με το γιατι φτασαμε εδω , να ειμαστε ο πιο αδυναμος κρικος της Ε.Ε.
            Δεν φταιει μονο το χτισιμο μιας Ευρωπης που βοηθα τον πλεονασματικο βορρα εις βαρος του Νοτου .

            Να αφησουμε τους ψευτοπατριωτισμους και να στρωθουμε στη δουλεια , να διευκολυνουμε τους πολιτικους μας -και των 2 κομματων εξουσιας- να συννενοηθουν .

          • StarPowerNone avatar
            StarPowerNone @ ierofantis 06/11/2011 03:01:02

            Ούτε εγώ έχω ύπνο… και ενώ εμείς σκεφτόμαστε όπως σκεφτόμαστε… άλλοι αυτά αναλύουν: hττp://www.europarl.europa.eu/document/activities/cont/201106/20110615ATT21437/20110615ATT21437EN.pdf
            Δυστυχώς εκεί που φτάσαμε πρέπει να τους λαμβάνουμε υπ’ όψιν…
            Καλή ησυχία… καλή ξεκούραση…

          • StarPowerNone avatar
            StarPowerNone @ ierofantis 06/11/2011 03:21:19

            Ούτε αυτοί συμφωνούν… κατά διαβόλου και η παγκόσμια διακυβέρνηση…
            hττp://www.antinews.gr/2011/11/05/131917/#comments

          • StarPowerNone avatar
            StarPowerNone @ ierofantis 06/11/2011 03:25:24

            Διόρθωση…
            hττp://www.bloomberg.com/news/2011-11-04/g-20-failed-to-agree-on-use-of-imf-resources-in-debt-crises-merkel-says.html

      • spiros avatar
        spiros @ ierofantis 06/11/2011 07:17:49

        ierofanti
        Νομίζω ότι η αντίδραση των αυθορμήτων πολιτών να παραμείνει στις θέσεις του απαιτεί και στήριξη από τον Λαό. Κάποια τέτοια κίνηση πρέπει να γίνει . Είναι απαίτηση έκφρασης λα"ικής βούλησης. Επιβάλλεται να ενημερωθεί ο Λαός άμεσα. Θα μπορούσε επίσης και ένα διάγγελμα ή συνέντευξη μέσω πανελλήνιας εμβέλειας κανάλι. Κάτι πρέπει να γίνει.

  69. Diamond Angel avatar
    Diamond Angel 06/11/2011 01:31:34

    Αντώνη Σαμαρά, παλεύεις για το δίκαιο και την αξιοπρέπεια . Οσους η ζωή έταξε για τα μεγάλα, ο Θεός δεν τους αφήνει!

  70. ΜΠ avatar
    ΜΠ 06/11/2011 02:14:05

    Δεν μου κολλάει ο ύπνος ρε γαμώ το με τίποτα όμως. Έχω να κοιμηθώ μία εβδομάδα !!! Διαβάζω συνέχεια όλες τις αναρτήσεις και τα σχόλια. Νιώθω ότι μέρος της δικής μου αντίστασης - αμελητέο ίσως - είναι η συμμετοχή στα σχόλια μαζί με όλους εσάς. Εδώ και μήνες που συμμετέχω δεν το έχω ξανανιώσει αυτό. Οργή, μίσος, αγανάκτηση, απελπισία, ελπίδα, όλα μαζί ένας αχταρμάς που εκτονώνεται ενεργειακά εδώ μαζί σας. Οι καταστάσεις μας ξεπερνούν. Αντώνη συμφωνώ με το φίλο που από αυτό το βήμα είπε ότι πρέπει να αυξήσεις τα μέτρα ασφαλείας σου. Είναι αδίστακτοι, το ξέρουμε πλέον και πρέπει να είσαι προσεκτικός γιατί καραδοκούν. Παίζονται πολλά συμφέροντα, μία ολόκληρη Ελλάδα για την ακρίβεια και 11.000.000 Ελληνικές ψυχές. Καληνύχτα σε όλους, ελπίζω αύριο η μέρα που ξημερώνει να μας δώσει καλά νέα.

    • Kώστας avatar
      Kώστας @ ΜΠ 06/11/2011 02:38:25

      Kαι γω το ίδιο αδερφέ.
      Ξαπλώνω και τινάζομαι να ανοίξω τον υπολογιστή. Να διαβάσω κάποια είδηση, κάποιο σχόλιο, από κάπου να πιαστώ. Υπνος με τίποτα...
      Άυριο-και μεθαύριο;-είναι η Μεγάλη Μέρα.
      Ελπίζω οι κραυγές της Νίκης μας να είναι ουρανομήκεις.
      Δεν τους φοβόμαστε.
      Αντώνη, τσάκισέ τους και ξεκινάμε το χτίσιμο της χώρας.

  71. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 06/11/2011 07:49:56

    Κώστα, καλημέρα.
    Περιττεύει να συμφωνήσω. Υπάρχει και κάτι άλλο στην εξίσωση αυτή. Θυμάσαι που έγραφα σε παλιότερη ανάρτηση εδώ μεσα ότι "Αφ' ης στιγμής οι Γαλλογερμανοί εξασφαλίσουν τις τράπεζες τους, δεν θα διστάσουν να μας εκδιώξουν".
    Κάτι μου λέει ότι έχουν φτάσει στο σημείο αυτό. Μόνο έτσι μπορεί να είναι βάσιμη η υπόθεση ότι (μπορεί να) έκαναν συμπαιγνία με τον ΓΚΑΠ για να σύρουν τον Α. Σαμαρά σε μειονεκτική θέση και να πεί ναι. Άλλωστε ποιός εγχέφρων άνθρωπος θα ήθελε "να χρωκοπήσει η πατρίδα"; Το ναι στο μνημόνιο δίχως το περιεχόμενο ήταν εφυιής ελιγμός του Αντώνη και τώρα ο ΓΚΑΠ είναι πιο πολύ στριμωγμένος.

  72. στοιχημα avatar
    στοιχημα 06/11/2011 15:02:26

    Εν αναμονεί των εξελίξεων!

  73. σωτηρία καφείρη avatar
    σωτηρία καφείρη 09/11/2011 14:37:45

    Αντώνη,κάνε κουράγιο,είσαι η φωνή μας..μην λυγίσεις...από την Καλαμάτα ξεκίνησε η επανάσταση του 1821,από την πόλη μας θα αρχίσει η λευτεριά....μην υποκύψεις.....είσαι η ελπίδα μας..
    Καλαματιανήμν