«Στα τέσσερα», λοιπόν, φίλοι Συριζαίοι και ψεκασμένοι
09/07/2015 13:17
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Στα τέσσερα», λοιπόν, φίλοι Συριζαίοι και ψεκασμένοι

Ψηφίστε τώρα την... Μνημονιάρα σας για να καταλάβετε και τους... «γερμανοτσολιάδες» πώς αισθάνονται

Επειδή οι ψεύτες της «Αριστεράς» έχουν πολλές φορές φτάσει σε συμφωνία αλλά την τελευταία στιγμή κάνουν πίσω, αυτά που διαβάζουμε για συμφωνίες και μέτρα καλύτερα να τα κρατάμε χαμηλά. Γιατί μπορεί να διαψευστούμε ακόμη μια φορά, άλλωστε τώρα η διάψευση θα σημάνει και καταστροφή.

Έχουμε πει ότι ο ΣΥΡΙΖΑ δρα με οργανωμένο σχέδιο και η πρόθεσή του είναι να βγάλει την Ελλάδα από το ευρώ. Αν θα το κάνει ντε φάκτο την Κυριακή ή θα το κάνει σταδιακά δεν το ξέρουμε. Κι αν δεν δούμε την υπογραφή του Τσίπρα κάτω από ένα κείμενο που θα λέγεται «Πρόγραμμα» αλλά θα είναι «Μνημόνιο» καλύτερα να κρατάμε μικρό καλάθι.

Από την καταστροφή καλύτερο είναι ένα κακό και σκληρό Μνημόνιο, λένε όσοι έχουν πίστη στην ευρωπαϊκή πορεία της χώρας. Όσοι αγωνιούν για το μέλλον της. Ίσως κατά βάθος να το λέει και ένα μέρος του ΣΥΡΙΖΑ που αδυνατεί να επωμιστεί το βάρος μιας εθνικής προδοσίας και μιας εθνικής καταστροφής. Καλύτερα λοιπόν ένα σκληρό πρόγραμμα παρά το Grexit.

Όμως, ακόμη κι αν υπογραφεί και την γλιτώσουμε, αυτό σημαίνει ότι θα αθωώσουμε τα εγκλήματα που έκανε ο ΣΥΡΙΖΑ; Θα ξεχάσουμε τα ψέματα που μας ξεφούρνισε προεκλογικά και μετεκλογικά; Θα ξεχάσουμε το πρόγραμμα της Θεσσαλονίκης και τις προγραμματικές δηλώσεις του Τσίπρα; Θα ξεχάσουμε ότι η κυρία Ζωή έλεγε πολλές φορές με στόμφο ότι αυτή η Βουλή δεν θα ψηφίσει ποτέ Μνημόνιο; Θα ξεχάσουμε ότι έλεγαν πως δεν έχουμε ανάγκη από χρήματα και δόσεις αλλά από αξιοπρέπεια;

Θα πάθουμε εθνική αμνησία για τα νταούλια και το πεντοζάλη που θα χόρευαν οι δανειστές; Ή μήπως θα τους αθωώσουμε για το έγκλημα των τελευταίων έξι μηνών που εκτόξευσε τον λογαριασμό σε απίστευτα ποσά.

Απ' ότι μαθαίνουμε η συμφωνία θα προβλέπει ένα νέο Μνημόνιο έως και 100 δισ. ευρώ (ναι καλά διαβάσατε, η κυβέρνηση της Αριστεράς παίρνει τέτοιο δάνειο – μαμούθ) και τα μέτρα θα φτάνουν τα 12 δισ. ευρώ. Θα περιλαμβάνει όλα όσα ξέραμε με το πακέτο Γιούνκερ και ακόμη περισσότερα. Θα έχει και έκτακτες εισφορές, και περικοπές στις αμυντικές δαπάνες, και φόρους στις επιχειρήσεις που θα οδηγήσουν σε απολύσεις και λουκέτα, και λοιπά υφεσιακά μέτρα που θα βουλιάξουν την Ελλάδα. Κανείς δεν θα την γλιτώσει από την καταιγίδα που έρχεται αλλά αντιθέτως, το μεγαλύτερο έγκλημα που έχει γίνει είναι ότι η κυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ δημιούργησε και τραπεζική κρίση. Διότι αν από τα 100 δισ. ευρώ τα 25 δισ. είναι για την ανακεφαλαιοποίηση των τραπεζών, αυτό σημαίνει ότι οι πολίτες θα το πληρώσουν κι αυτό. Κι όμως, έξι μήνες πριν οι τράπεζες πήγαιναν «σφαίρα». Είχαν πλήρως ανακεφαλαιοποιηθεί, είχαν καταθέσεις άνω των 150 δισ., υπήρχε εμπιστοσύνη, άρχισαν να δίνουν δάνεια δειλά – δειλά.

Τώρα έχουν καταρρεύσει και το λογαριασμό θα τον πληρώσει ο πολίτης. Μαζί με τους υπόλοιπους. Θα τα ξεχάσουμε όλα αυτά, μαζί και τον Καμμένο που έλεγε στη Βουλή «εσείς στα τέσσερα»; Τώρα που ο ίδιος είναι στα «τέσσερα» τι λέει άραγε;

Κι ακόμη περισσότερο, οι παραπλανημένοι για ακόμη μια φορά Έλληνες πολίτες που ψήφισαν το ηχηρό «όχι» την Κυριακή στην πρόταση Γιούνκερ, πώς αισθάνονται τώρα που θα μασήσουν χωρίς... σάλιο την ίδια πρόταση με επιπλέον μέτρα; Και τι θα κάνουν άραγε αύριο Παρασκευή που έχουν προγραμματίσει νέα συγκέντρωση στο Σύνταγμα; Θα πουν «όχι» σε τι; Στο νέο Μνημόνιο, στα μέτρα που έρχονται, στους ψεύτες της κυβέρνησης, ή στον ίδιο τον Τσίπρα, τον μεγαλύτερο «πολιτικό απατεώνα», που ξεπέρασε και τον Ανδρέα Παπανδρέου;

«Στα τέσσερα», λοιπόν, φίλοι Συριζαίοι και ψεκασμένοι. Γιατί εμείς σας τα λέγαμε. Ψηφίστε τώρα την... Μνημονιάρα σας για να καταλάβετε και τους... «γερμανοτσολιάδες» πώς αισθάνονται.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ρεαλιστης avatar
    Ρεαλιστης 09/07/2015 14:30:03

    "Στα τέσσερα" αυτοι. Αλλα για να ριξουν την μπαλλα αλλού αρχισαν την αποδομηση και του Μειμαράκη. Το τι γραφουν στο ΦΒ και στα μπλογκ ειναι το κάτι άλλο. Οτι εχει παρει μίζες, οτι ηταν συμμετοχος στα δομημενα , οτι..... . Ο Γκαιμπελισμος στο μεγαλειο του. Παιδια αντιδραστε. Τα χτυπηματα κατω απο την ζωνη ειναι πολλα πλεον. Διωκουν δημοσιογραφους, δυσφημουν τους παντες ενω κρυβουν τα δικα τους. Περαν του Μανελη δεν ακουσα κανεναν να αντιδρα. Δεν βλεπω μηνυσεις....... Κατι πρεπει να γινει γιατι εκτος της φτωχιας χασαμε και την Δημοκρατια

  2. Παράξενος avatar
    Παράξενος 09/07/2015 14:37:28

    Σημασία έχει τα μέτρα να έχουν αριστερό πρόσημο, τότε είναι ευπρόσδεκτα γιατί υπηρετούν τη γενικότερη πορεία της ανθρωπότητας προς τον αταξικό παράδεισο. Αν και δε νομίζω ότι θα μείνουμε στην ευρωζώνη... Ο γεμάτος πατριωτικό ενθουσιασμό λαός περιμένει διαγραφή χρεών στις τράπεζες, καταστροφή του μισητού άλλου που τόσα χρόνια ευημερούσε κι αυτός, ανταλλάγματα για την αφοσίωση στο κόμμα. Δεν εξεγειρόταν με τις αμέτρητες ξεφτίλες της μεταπολίτευσης τόσα χρόνια αλλά τώρα που στερέψαν τα λεφτά διεκδικεί την αξιοπρέπεια. Σήμερα άκουγα κυριούλα να εξοργίζεται με τον Μεϊμαράκη στην τηλεόραση επειδή "παίζει την τύχη της πατρίδας στα ζάρια" και όπως είπε γεμάτη δίκαιη αγανάχτηση "μην τρελαθούμε κι όλας". Τι είπατε; Δεν κυβερνάει η ΝΔ; Μα οι φαν του περήφανου οχι έχουν αποφασίσει ότι φταίει πάντα ο άλλος, το κοινό τους χαρακτηριστικό είναι ότι απεχθάνονται την προσωπική ευθύνη. Κάνουν χωρίς τύψεις κάτι κι όταν αυτό το κάτι έχει δυσάρεστες συνέπειες λένε ότι ήταν αναπόφευκτο ή κατηγορούν άλλους. Εξάλλου το σύριζα "έχει μόνο την κυβέρνηση, όχι την εξουσία". Την εξουσία θα έχει όταν αλλάξει το καθεστώς και σταματήσουν διάφορες αντιλαϊκές πρακτικές όπως η λειτουργία πολλών καναλιών (μπορούμε βέβαια να έχουμε πολλές ΕΡΤ). Αναρωτιέμαι μάλιστα αφού το ναι ήταν ανθελληνικό και γερμανοτσολιάδικο γιατί έγινε το δημοψήφισμα; Ίσως για να ξετρυπώσουν τα μέλη της τρόικας εσωτερικού. Έρχονται μεγάλες στιγμές. Και μόνο το γεγονός ότι η εθνομηδενιστική αριστερά αναφέρεται στους αρχαίους Έλληνες και καλεί σε πατριωτική αντίσταση δείχνει ότι οι τρελοί έχουν ξεφύγει πια από το άσυλο και έχουν ξεχυθεί στους δρόμους.

  3. λαέρτης avatar
    λαέρτης 09/07/2015 15:04:47

    ο Μειμαράκης τους πόνεσε γι αυτό λασπολογούν σύμφωνα με την πάγια τακτική τους. Αν είναι μαλάκες οι δημοκράτες ας πιστέψουν τους αριστερούς που έχουν ...καθαρή σκέψη ...τετράγωνη λογική και πάνω από όλα δεν κάνουν συμμαχίες με το αυγό του φιδιού !!!!! Να δω τώρα αν θα ανεβάσει βιντεάκια ο Κασιδιάρης !!! Όσο για την συμφωνία ακόμα δεν τους μάθατε;;;;; Αν δεν δείτε υπογραφές, μην τον τρώτε τον ....Παππά (είναι πάντα εκεί και πάντα κρυμμένος!!!!!)

    • Γιαγιά avatar
      Γιαγιά @ λαέρτης 09/07/2015 15:13:46

      Σωστά. Στα λόγια όλα μπορεί να τα υπόσχεται κανείς. Για να δούμε όμως και στην πράξη.

      • Φωτεινή avatar
        Φωτεινή @ Γιαγιά 09/07/2015 17:12:50

        Τόν λογαριασμό γιά τά σοῦρτα-φέρτα στίς Βρυξέλλες τῶν μελῶν τοῦ πρώτη-φορά-ΑΡΙΣΤΕΡΑ κυβερνοθιάσου ποιός τόν πληρώνει; Πόσο κοστίζει; ῞Ολοι οι ἄλλοι πολύ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΑ ἔχουν CAPITAL CONTROL!! ΞΕΥΤΙΛΕΣ ΜΠΟΛΣΕΒΙΚΟΙ τῶν β. προαστείων.

        • Petit Nicolas avatar
          Petit Nicolas @ Φωτεινή 09/07/2015 17:52:33

          Πως να στο πω για να το καταλάβεις; Υour mind and a pound :)

          • Παρατηρητής avatar
            Παρατηρητής @ Petit Nicolas 09/07/2015 19:04:50

            μεινε ηρεμος. η τελοσπαντων μην συγχυζεσαι. αριστεροι εκλεισαν τις τραπεζες. αριστεροι χρεωκοπησαν τη χωρα. καταλαβαινω οτι στο βιβλιο των τρολλ δεν υπαρχουν ατακες για τετοιες περιπτωσεις.

          • Petit Nicolas avatar
            Petit Nicolas @ Παρατηρητής 10/07/2015 07:18:35

            Δεν συγχύζομαι καθόλου βρε μακριά νυχτωμένε Παρατηρητή, με τα θολωμένα κυάλια. Έχω πάθει ανοσία στην ανοησία τόσον καιρό πια.

          • λαέρτης avatar
            λαέρτης @ Petit Nicolas 10/07/2015 00:48:40

            τι να σου πω??? με βούλωσες με τα επιχειρήματά σου!!!!!!

          • Petit Nicolas avatar
            Petit Nicolas @ λαέρτης 10/07/2015 07:15:55

            Δεν απευθύνθηκα σ΄εσένα λαέρτη. Για τη Φωτεινή είναι το σχόλιό μου.

          • Φωτεινή avatar
            Φωτεινή @ Petit Nicolas 10/07/2015 09:50:53

            ΑΡΙΣΤΕΡΗ ΠΑΡΕΝΘΕΣΗ. That's all! :)

  4. ΕΛΕΝΗ avatar
    ΕΛΕΝΗ 09/07/2015 15:20:34

    Η ΧΟΥΝΤΑ ΤΩΝ ΣΥΡΙΖΑ ΑΝΕΛ ΕΠΑΙΡΟΝΤΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΕΡΙΦΑΝΗ ΝΙΚΗ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΡΠΟΝΤΑΣ ΓΛΕΙΦΟΥΝ ΚΑΙ ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΝ ΓΙΑ ΕΝΑ ΜΝΗΜΟΝΙΟ 12 ΔΙΣ.ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΤΟΝ ΨΗΦΙΣΑΝ ΜΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΝ ΟΤΙ ΤΟ ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑ ΤΟ ΕΚΑΝΕ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΕΡΝΟΥΣΑΝ ΤΑ ΜΕΤΡΑ ΤΩΝ 8 ΔΙΣ ΤΩΡΑ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΘΑ ΤΟΝ ΚΑΤΑΚΡΗΜΝΙΣΟΥΝ ΟΤΑΝ ΤΟΥΣ ΘΕΡΙΣΕΙ Η ΠΕΙΝΑ.Ο ΤΣΙΠΡΑΣ ΘΑ ΓΡΑΦΤΕΙ ΜΕ ΤΑ ΠΙΟ ΜΕΛΑΝΑ ΣΗΜΕΙΑ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΙΣΟΠΕΔΩΣΕ ΑΞΙΕΣ ΗΘΗ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΤΟΜΕΙΣ ΤΗΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑΣ ΚΑΙ ΥΠΟΒΙΒΑΣΕ ΤΟΝ ΕΛΛΗΝΑ ΣΕ ΠΑΡΙΑ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ.ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΠΩΣ Η ΠΑΡΕΑ ΤΩΝ ΠΑΡΑΝΟΙΚΩΝ ΚΥΒΕΡΝΩΝΤΩΝ ΟΠΩΣ ΤΟΥΣ ΑΠΟΚΑΛΕΣΕ Η RYANKUR ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΤΑ ΜΕΤΡΑ ΤΩΝ 12 ΔΙΣ ΤΩΡΑ.ΜΕΣΑ ΣΕ 5 ΜΗΝΕΣ ΚΑΤΑΒΑΡΑΘΡΩΣΕ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΜΑΛΛΟΝ Ο ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΣ.ΤΟΝ ΒΓΑΖΟΥΝ ΣΤΗ ΣΕΝΤΡΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΞΕΥΤΙΛΙΖΟΥΝ ΣΑΝ ΨΕΥΤΗ ΕΠΕΙΔΗ ΠΑΡΑΠΛΑΝΕΙ ΤΟ ΛΑΟ ΛΕΓΟΝΤΑΣ ΟΤΙ ΟΙ ΞΕΝΟΙ ΚΛΕΙΣΑΝ ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΧΑΣΚΟΓΕΛΑΕΙ ΚΑΙ ΠΑΕΙ ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ Ο ΙΔΕΟΛΟΓΟΣ ΑΝΕΥ ΠΡΑΚΤΙΚΟΤΗΤΟΣ Η ΑΛΛΙΩΣ ΕΚΛΟΓΙΚΟ ΑΤΥΧΗΜΑ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ

  5. λαέρτης avatar
    λαέρτης 09/07/2015 15:23:59

    ΟΛΟΙ ΣΤΟ ΣΥΝΤΑΓΜΑ

    • Φραπεδομυαλος avatar
      Φραπεδομυαλος @ λαέρτης 09/07/2015 16:24:07

      Μετα τη συμφωνια κολαφο,ολοι αγανακτισμενοι στις παραλιες,καφετεριες,ταβερνες,κλαμπακια για να ξοδεψουμε τα νεα δανεικα,το παρτυ δεν τελειωσε κυριε γιουνκερ.

      • λαέρτης avatar
        λαέρτης @ Φραπεδομυαλος 10/07/2015 00:50:28

        ...

  6. kristim avatar
    kristim 09/07/2015 15:33:49

    http://www.bild.de/politik/ausland/syriza/zerlegt-sich-im-streit-um-reform-und-sparplaene-41708568.bild.html H Bild εδώ δημοσίευσε πριν λίγο, ότι ο Τσίπρας συνεννοήθηκε εχθές με το Θεοδωράκη να γίνει κυβερνητικός εταίρος και να διώξει τον Καμμένο.

  7. Άπαντα Επιστάμενος avatar
    Άπαντα Επιστάμενος 09/07/2015 17:00:36

    Μην τους αποπαίρνεις καλό μας antinews, γιατί δεν το έχουν σε τίποτα να μας κάνουν κούγκι.

  8. Montechristo avatar
    Montechristo 09/07/2015 17:22:48

    Με αγωνία κι ενδιαφέρον περιμένουμε, να δούμε τι περιλαμβάνει αυτή τη φορά το ...μενού! Δεν μας αφήνουν ποτέ να πλήττουμε, ούτε να χαλαρώνουμε, ούτε να εφησυχάζουμε. Στην τσίτα μόνιμα.

  9. κατωυποστάθμης avatar
    κατωυποστάθμης 09/07/2015 17:41:34

    Mα βρέ παλληκάρια εάν συμφωνήσει είναι έτοιμοι ολοι οι εν τω ....προεδρικώ μεγάρω συνομιλητές του να του δώσουν καί συγχαρητήρια που έβαλε μυαλό και στο παρά ένα μας λύτρωσε ,μετά αυτοί εκεί στο Μαξίμου θα βρούν άλλα παραμύθια να μας αποκοιμίσουν, τι διάλο τόσα χρόνια wanna be τσόντα του πασόκ ητανε, ολα τα κόλπακια του θα τα εχουν μάθει ,ελπίζω εκεί στην αξιωματική αντιπολίτευση ο Βαγγέλας να μην μασάει οχι για το καλό του κόμματος του [ποσώς με νοιάζει] αλλά γιά τα κοιμισμένα αντανακλαστικά των μη κομμουνιζόντων που ενω ειναι συντριπτική πλειοψηφία εχουν φάει τέτοιο μπουνίδι απο τα αστικά κόμματα [τώρα και το πασόκ... αστικό; αισχος]που δεν ξέρουν για τι πράγμα να αγωνιστούν

  10. milkman avatar
    milkman 09/07/2015 19:40:16

    Ο αντρα πρεπει να παραδεχεται το λαθος του και να μην αδικει. Ζητω συγνωμμη δημοσια απο τον κ Σαμαρα. Μπορει να εδωσε ασυλια στους πρωταιτιους της καταστροφης μας,μπορει να μην εβαλε μαχαιρι στις δαπανες,αλλα κρατησε την πατριδα και την σημαια ψηλα.

    • Vassilis avatar
      Vassilis @ milkman 10/07/2015 00:37:26

      Ζητα συγνωμη απο οσους δεν ψηφισαν ΣΥΡΙΖΑ... Η ζημια που κανατε δεν αφορα εναν...αλλα ολους.

  11. greg avatar
    greg 09/07/2015 22:48:22

    Λένε ότι ο έξυπνος παραδέχεται τό λάθος του, ο πονηρός τό δικαιολογεί, ο ηλίθιος επιμένει.
    Μετά από 5,5 μήνες ρεσιτάλ βλακείας, πού τά αδιέξοδα αποτελέσματά της είναι ορατά κι από τό ...διάστημα, τό μόνο πού απομένει στούς πρωτεργάτες καί τούς ακόλουθούς τους είναι νά επιλέξουν μόνοι τους, σέ ποιά από τίς 3 κατηγορίες ανήκουν. Τώρα, γιατί σέ λίγο ούτε η γή δέν θά ανοίγει νά τούς καταπιεί, λόγω ....τοξικότητας.

  12. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 10/07/2015 00:41:23

    Όχι μέτρο-μέτρο το νέο μνημόνιο παρακαλώ,με τον πόντο για να μας πονέσει λιγότερο..

  13. kromanos avatar