#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
08/12/2009 16:12
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σουν Τσου: Σύντριψε τον εχθρό σου ολοκληρωτικά



Όλοι οι μεγάλοι ηγέτες, από τον Μωυσή και μετά, ήξεραν ότι ένας εχθρός που σπέρνει τον φόβο και την διχόνοια πρέπει να συντριβεί (μερικές φορές το έμαθαν πληρώνοντας ακριβά). Αν αφήσεις έστω και λίγη στάχτη να σιγοκαίει, τελικά θα ξεσπάσει φωτιά.  Θα χάσεις περισσότερα αν δεν τελειώσεις αυτό που άρχισες, παρά αν προκαλέσεις ολοκληρωτική συντριβή. Αν δεν τον πατάξεις ο εχθρός θα συνέλθει και θα θελήσει να εκδικηθεί. Κατατρόπωσέ τον όχι μόνο φυσικά, αλλά και πνευματικά.

Τι μου ήρθε και θυμήθηκα τις σημειώσεις μου περί στρατηγικής;

Επειδή διάβασα διάφορα περίεργα έως καταπληκτικά στις σημερινές εφημερίδες.

«Πρώτες προστριβές Σαμαρά και Ντόρας» γράφει η μία.

«Ντόρα: το πρώτο «όχι» σε Σαμαρά» η άλλη.

«Η διαφαινόμενη ανάδειξη του Δημήτρη Αβραμόπουλου σε «νο2» της παράταξης πυκνώνει τα σύννεφα στις σχέσεις Ντόρας – Σαμαρά» μια άλλη.

Για «διπλωματική (;) ωτίτιδα» μια τέταρτη με αφορμή την απόφαση της Ντόρας να μην συνοδεύσει τον πρόεδρο της ΝΔ στο συνέδριο του Λαϊκού Κόμματος μετά τον πάγο που της έβαλε το Γραφείο Τύπου της ΝΔ για τις απόψεις που φέρεται να εξέφρασε στην κατ’ ιδίαν συνάντηση με τον Σκοπιανό ομόλογό της τον Σεπτέμβριο του 2008.

Τα δημοσιεύματα αυτά, τα πρώτα αυτού του ύφους, μετά τον αιφνιδιασμό των ΜΜΕ της πρώτης εβδομάδος, είναι ενδεικτικά του τι θα ακολουθήσει.Μετά το σοκ της ήττας η Αγία Οικογένεια θα αρχίσει να διεκδικεί «το 40% των μετοχών της Ν.Δ.!» όπως άρχισε ήδη να λέει. Θα υπονομεύει, θα αποπροσανατολίζει, θα διαρρέει συκοφαντικά και βρώμικα δημοσιεύματα όπως πολύ καλά ξέρει να κάνει, θα προσπαθεί με κάθε τρόμο και μέσω να ακυρώσει τις προσπάθειες του Σαμαρά για αναγέννηση της ΝΔ. Ήδη μιλάνε για παρασκηνιακή συμφωνία Καραμανλή – Σαμαρά, προκειμένου να μειώσουν το εύρος της νίκης του Αντώνη.

Οι κινήσεις αυτές θα κορυφωθούν πηγαίνοντας προς το Συνέδριο. Στόχος τους, να μην γίνει ποτέ πρωθυπουργός ο Αντώνης Σαμαράς, όπως οι ίδιοι λένε να γράφουν φιλικοί τους δημοσιογράφοι. 

Όπως έχουμε ξαναγράψει, ο Σαμαράς στην Ντόρα και στην Οικογένεια μπορεί να επιδείξει τόση εμπιστοσύνη όση σε έναν κροταλία.

Είναι μονόδρομος η σταδιακή απομάκρυνσή τους από το κόμμα. Με όλη την κινητοποίηση όλων των «προυχόντων» της ΝΔ πήραν 300.000 ψήφους. Από αυτούς περίπου το 1/3 μπορούν να θεωρούνται υπό την επιρροή της Οικογένειας. 100.000 Κρητικοί, Ευρυτάνες, ταϊσμένοι και ευνοημένοι κάθε μορφής. Πέραν αυτών ουδέν. Καμία απήχηση, εκτός από μίσος έναντί της, δεν έχει η Οικογένεια σε άλλους κομματικούς χώρους.

Αντιστοιχούν στο 1% του εκλογικού σώματος. Τόσο είχε πάρει και ο Επίτιμος όταν είχε κατέλθει μόνος του.

Αν ο Σαμαράς δεν ρισκάρει να χάσει 1% για να απογειωθεί εκλογικά πετώντας τα βαρίδια, θα υποστεί το γνωστό «πριόνισμα».

Όποιος έχει αμφιβολίες ας ρωτήσει σχετικά τον Καραμανλή. Εκείνος ξέρει καλύτερα.

Για να επιτύχεις την τελειωτική νίκη πρέπει να είσαι ανηλεής έλεγε ο Ναπολέων Βοναπάρτης

ΣΧΟΛΙΑ

  1. loretta avatar
    loretta 08/12/2009 16:27:34

    Σωστος FACTORA.

    καιρος να δραση και να αποτελειωσει το αποστημα.

  2. F avatar
    F 08/12/2009 16:41:57

    Συμφωνῶ. Εἶναι θέμα χρόνου νὰ ἀρχίσει ἡ ὑπονόμευση (ἄν δὲν ἔχει ἀρχίσει ἤδη), ἐνῶ ἡ πραγματικὴ ἐπιρροὴ τῆς Οἰκογενείας εἶναι ἀσήμαντη ἔξω ἀπὸ τοὺς μηχανισμούς.

  3. aris lalidis avatar
    aris lalidis 08/12/2009 16:43:03

    Στην καταξερη απ την αναβροχια αυλη του Ελληνισμου,με την πρωτη σταγονα νομιζουμε οτι ηρθε η ποθητη φθινοπωρινη βροχουλα.
    Καλο ειναι να κραταμε μικρο καλαθι,να επαγρυπνουμε και κυριως να ΑΠΑΙΤΟΥΜΕ.
    Κερδος θα ειναι να κρατησουμε ψηλα το φρονημα και το πνευμα της 29/11/09.
    Κι οταν λεω να κρατησουμε εννοω γαλαζιοι,πρασινοι,κοκκινοι κ.λ.π
    ΑΡΚΕΤΑ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΘΗΚΑΜΕ ΕΠΙ ΔΕΚΑΕΤΙΕΣ..

  4. ETHEROVAMON avatar
    ETHEROVAMON 08/12/2009 16:49:31

    Το μητσοτακέϊο δεν θα το βάλει κάτω.Έχεις δίκιο FACTORA.

  5. tiramola avatar
    tiramola 08/12/2009 16:58:08

    Για πάρτυ της Ντόρας...
    EVIL WOMAN
    E.L.O

    http://www.youtube.com/watch?v=Coi1Fam_XDQ&feature=related

  6. Ένας παλιός... avatar
    Ένας παλιός... 08/12/2009 17:00:38

    Οι εσωκομματικές αυτές εκλογές είχαν ιδιαίτερη αξία για τον τόπο διότι έφεραν στο φως τους ανθρώπους αυτούς, που στήριζαν όλα αυτά τα χρόνια το μισητό από όλους τους Έλληνες ΠΑΡΑΚΤΑΤΟΣ. Οι περίπου 350.000 ψήφοι που πήγαν στην Ντόρα δεν προέρχονται από «οπαδούς» ή «φίλους». Προέρχονται από ανθρώπους, οι οποίοι βρίσκονταν εγκλωβισμένοι στα πλοκάμια αυτού του παρακράτους και εκτελούσαν απλά εντολές. Την στιγμή όμως που οι άνθρωποι των «μηχανισμών» έχουν τώρα ποια αποκαλυφτεί, αυτό σημαίνει την αποδυνάμωσή τους και άρα την αποδόμηση του δικτύου που είχαν υπό τον έλεγχό τους. Αν ο Σαμαράς κινηθεί όντας γρήγορα και αποτελεσματικά, τότε είναι ζήτημα χρόνου να περιορίσει τους πραγματικούς υποστηρικτές της «οικογένειας» σε μια χούφτα «αυλικούς». Αν μείνουν δε και εκτός χαρτοφυλακίου, τότε θα μπορούμε να μιλάμε για πραγματική ΕΚΑΘΑΡΙΣΗ, ενός από τα ποιο επικίνδυνα εθνικά «καρκινώματα»!

  7. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 08/12/2009 17:03:57

    Η "ασθένεια" της Μητσοτάκαινας δείχνει ότι δεν έχει χαϊρι με αυτούς τους ανθρώπους. Δεν υπάρχει άλλη επιλογή για το Σαμαρά. Θέλει όμως προσεκτικές κινήσεις, ώστε να κρατήσει το πάνω χέρι πολιτικά.

  8. LUXOR avatar
    LUXOR 08/12/2009 17:07:36

    Πνευμονία το Σεπτέμβριο, ωτίτιδα εχθές, αφού δεν σε σηκώνει η πολιτική, δεν την αντέχεις, γιατί δεν πας από μόνη σου στο σπιτάκι σου να σου πούμε και μπράβο από επάνω κιόλας;

  9. donaE avatar
    donaE 08/12/2009 17:07:39

    Ο Σαμαρας χρειαζεται επισης γρηγορα ανακλαστικα.
    Εχει;

  10. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 08/12/2009 17:14:08

    O Mέγας Αλέξανδρος τα δίδαξε αυτά πρώτος.
    Αυτός κι' αν ήταν ανηλεής. Ήταν όμως και ασύλληπτα ευφυής.

    • Ένας Τυχαίος avatar
      Ένας Τυχαίος @ αλλενάκι 08/12/2009 17:24:28

      Και είχε δάσκαλο τον Αριστοτέλη...

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ Ένας Τυχαίος 08/12/2009 17:25:51

        πάνω απόλα αυτό!

        • (Α)θανάσης avatar
          (Α)θανάσης @ αλλενάκι 08/12/2009 23:16:31

          Και ως γνωστόν ο Αριστοτέλης ήταν Μιλαγωϊτης εξόριστος (από το Μ του Λαγού δηλαδή), εξωγήινη διάνοια, που είχε ρθει στη Γη με το κοσμοσκάφος σταγειρα-ε, έτσι? Γνωστά και τετριμμένα, να μην τα λέμε...

  11. isnogood avatar
    isnogood 08/12/2009 17:14:13

    Διάβασα τους νέους υπεύθυνους στη Ν.Δ. που έβαλε ο Αντώνης.
    Μέχρι τώρα δεν διέκρινα τον ...Λαβρέντη Μπέρια.
    Αναμένω...

  12. 21 avatar
    21 08/12/2009 17:16:25

    Σωστός ο Σουν Τζού, Φακτωρ, το μήνυμα της 29ης είναι σαφές. Τέλος, σε και γιά όσους δεν δίστασαν να υπονομέυουν κάθετι πραγματικό συντηρητικό αλλά και φιλελεύθερο. Οι απολογητές του Ανάν, της Μαδρίτης , των Μιλοσόσκι, το παρακράτος πού ασέλγησε και στο Υπουργείο Εξωτερικών πρέπει να σαρωθεί. Το μόνο πού πρέπει να δούνε στην ΝΔ είναι η δοσολογία. Κινέζικο βράσιμο ή δυτικός αποκεφαλισμός. Αυτοί πάντως θα το έπραταν ενάντια στους λοιπούς 61%. Ο σκληρός πυρήνας τους δεν εκφράζει παρά προσωπικό συμφέρον , συνδιαλλαγή και υποταγή σε κελεύσματα κρατικοδίαιτων επιχειρηματιων, εκδοτών και δημοσιογράφων κλπ.
    μία ΝΔ που κοιτά μπροστά...Χωρίς τους γίγαντες Ντόρες, ντοράκηδες,ζημενάκους, βατοπεδινούς και γιακουμάτους και τους λοιπούς υβριστές...Ο κόσμος βαρέθηκε. Αρκεί να ψηφίζατε θα βλέπατε ότι πήγαν γιάνα κάνουν πράξη το πασοκικό σύνθημα (πάλι για μητσοτάκηδες!!!) "επιτέλους τέλος..."

  13. xaroylhs avatar
    xaroylhs 08/12/2009 17:22:37

    Factora υπερβάλεις νομίζω προσπορίζοντάς της 100.000 ψήφους από Κρήτη και Ευρυτανία . Τό πολύ 80.000 σε επίπεδο επικράτειας. Ακόμη και αυτό συζητιέται γιατί εξαρτάται από τα στελέχη που θα την ακολουθήσουν αν π.χ. είναι του βεληνεκούς Κασσίμη ή το πολύ κας Βούλτεψη......

    • Ένας Τυχαίος avatar
      Ένας Τυχαίος @ xaroylhs 08/12/2009 17:27:25

      Οταν θα γίνουν οι επόμενες εκλογές θα ξέρουμε....Υπομονή!

      Τι Η1Ν1 αυτός ήταν Α1Σ1! Με το που βγήκε ο Σαμαράς ο ένας ανταγωνιστής μπήκε στο νοσοκομείο με πνευμονία και μόλις βγήκς έπαθε ωτίτιδα ο άλλος!

      Τι να περιμένει άραγε τον ΓΑΠ, που θα βρεθεί αντιμέτωπός του;

  14. Κεραυνός avatar
    Κεραυνός 08/12/2009 17:32:05

    Aς την διαγράψει απο το κόμμα τότε.
    Τί περιμένει? Φοβάται να το κάνει?

  15. mpaxalo avatar
    mpaxalo 08/12/2009 17:32:43

    Την στήνει ο Αντουάν και με την πρώτη κίνησητης ρίχνει μια διαγραφή. Τι θα κάνει δηλαδή τότε η Ντορίτα; Πόσοι θα πάνε μαζί της; ¨ηδη οι περισσότεροι δικοί της προσπαθούν να ρίξουν γέφυρα με τον Σαμαρα

    • Κεραυνός avatar
      Κεραυνός @ mpaxalo 08/12/2009 17:36:05

      Θα είναι οτι πιό εύκολο γι'αυτόν η Ντόρα δέν έχει καθόλου μηχανισμούς τώρα στην ΝΔ, όλοι δικοί του είναι μηχανισμοί και οπαδοί.

  16. anagnostis avatar
    anagnostis 08/12/2009 17:33:26

    Φντ΄λαζεστε ΄να κανει συνέδριο με τη Ντόρα;

  17. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 08/12/2009 17:47:01

    Κόψε την ξεκάθαρα. Χωρίς «πρώτη κίνηση», Ή βάλε το σε ψηφοφορία «ποιός θέλει Ντόρα και σία έξω; Να σηκώσει το χέρι»

  18. Ανεξάρτητοι Πολίτες avatar
    Ανεξάρτητοι Πολίτες 08/12/2009 17:53:18

    Η Ντόρα πήρε περίπου 300.000 ψήφους.
    Αν υπολογίσουμε ότι ένας "πιστός οπαδός" της Ντόρας επηρεάζει τουλάχιστον 5 άτομα που είναι αδιάφορα, αλλά πήγαν να ψηφίσουνε εξαιτίας του (παιδιά, συγγενείς, φίλους, εξαρτώμενους) τότε, οι πραγματικά πιστοί οπαδοί της οικογένειας πέφτουν στους 60.000.
    Αυτός είναι ο πραγματικός αριθμός.
    Αν σκεφθούμε, δε, ότι οι πιστοί οπαδοί του Μητσοτακέικου είναι άνθρωποι που έχουν ωφεληθεί από το Μητσοτάκη και τη Νέα Δημοκρατία, ελέω Μητσοτάκη, αυτός ο αριθμός είναι πάρα πολύ μικρός.
    Τη συγκεκριμένη στιγμή το Μητσοτακέικο μπλοφάρει (και έχει αποδειχθεί ότι ξέρει να μπλοφάρει πολύ καλά).
    Για να δούμε αν θα φάει τη μπλόφα ο Σαμαράς....

  19. donaE avatar
    donaE 08/12/2009 17:56:17

    Απλως ας αναρωτιεμαι τι θα εκανε ο Καραμανλης ο πρεσβυτερος και ο Ανδρεας Παπανδρεου στην θεση του.
    Εν μια νυκτι...

    • ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
      ΓΙΑΝΝΗΣ @ donaE 08/12/2009 20:23:55

      Ο Καραμανλης ο παλιος ή ακομη και ο Αντρέας ΔΕΝ ΤΑ ΣΗΚΩΝΑΝ ΑΥΤΑ..Τα μαχαίρια ήταν μεγάλα και κοφτερά για κάθε υπονομευτή ή επίδοξο διασπαστή.

    • αχαβαχ avatar
      αχαβαχ @ donaE 09/12/2009 07:40:30

      Μήπως ξεχνάμε ότι ο Καραμανλής ο πρεσβύτερος τους έφερε στη ΝΔ;

  20. Χρήστος avatar
    Χρήστος 08/12/2009 18:11:35

    έτσι όπως το πάτε αγόρια...μάλλον θα δικαιωθώ...
    βλέπω το ΠΑΣΟΚ για άλλα 12 χρόνια στην εξουσία και στο τέλος θα παρακαλάμε τον Καραμανλή να ξαναγίνει αρχηγός για να πάει η παράταξη μπροστά...

    στο μεταξύ...εμείς θα ετοιμαζόμαστε να βγούμε στην σύνταξη...

    οι Νεοδημοκράτες της δικής μου η γενιάς είναι καταδικασμένοι να είναι μια ζωή στην αντιπολίτευση επειδή κάποιοι κοκορόμυαλοι αιθεροβάμονες και κομπορρήμονες "γνήσιοι δεξιοί" δεν μπορούν να κοιτάξουν πέρα από την μύτη τους...

    ...άντε...καλό παράδεισο...

  21. ο βουνισιος avatar
    ο βουνισιος 08/12/2009 18:16:48

    faxtorx, δεν νομίζω ότι η υπόθεση είναι ζήτημα συντριβής του αντιπάλου,
    στην προκειμένη περίπτωση το θέμα είναι αν μπορούν οι 2 διαφορετικές ιδεολογικές τάσεις που για χρόνια η συνύπαρξη τους στο ίδιο πολιτικό κόμμα ταλαιπώρησε την ελληνική κοινωνία να συνεχίσουν συνυπάρχουν; τη στιγμγη μαλιστα που η μια ταση απο την αρχή της "πορείας" δηλώνει οτι έχει "ωτίτιδα" δλδη δεν ακούει τίποτα!.

  22. sauraki avatar
    sauraki 08/12/2009 18:21:19

    Κάτι παρόμοιο αναφέρει και ο Μακιαβέλι στον αξεπέραστο «Ηγεμόνα». 11 χρόνια στην απομόνωση ο Πρόεδρος, δε μπορεί..θα το διάβασε.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ sauraki 08/12/2009 18:30:59

      «Ο πόλεμος δεν μπορεί να αποφευχθεί. Μπορεί να αναβληθεί, αλλά αυτό είναι πλεονέκτημα για τον άλλο»

      • ΟΔΥΣΣΕΑΣ avatar
        ΟΔΥΣΣΕΑΣ @ archaeopteryx 08/12/2009 23:27:44

        Ακριβώς έτσι. Είναι αναπόφευκτο. Μακριά και αγαπημένοι. ¨οπως και στην υπόλοιπη Ευρώπη. Χριστιανοδημοκράτες ή Συνηρητικοί ή Λαϊκό Κόμμα από τη μια και Φιλελεύθεροι ήτοι Νεοφιλελεύθεροι από την άλλη.
        'Οπως το ΠΑΣΟΚ δεν είχε πρόβλημα με δυο κόμματα αριστερότερα, ούτε και η ΝΔ θα έχει με δύο κόμματα δεξιότερα.
        Ένας έντιμος χωρισμός είναι προτιμότερος από μια μίζερη συμπόρευση.
        Και Ντόρα μην ξεχάσεις τον Νικήτα...

  23. Κώστας Θ. avatar
    Κώστας Θ. 08/12/2009 18:39:02

    Παιδιά, εγώ προς το παρόν δε βλέπω καμιά υπονόμευση που να σηκώνει διαγραφή. Οι σαχλαμάρες του Κασίμη, η παραίτηση κανά δυό κρητικών κομματαρχών και η ωτίτιδα δεν είναι υπονόμευση. Την Ντόρα δεν την παίρνει να κάνει τίποτα αυτή τη στιγμή. Αλλωστε πολλοί υποστηρικτές της θα ρίξουν γέφυρες στον Σαμαρά για να διασφαλίσουν το μέλλον τους. Θα μείνει ένα μέρος των παλιών πιστών Μητσοτακικών που συνιστούν μια πολύ μικρή μειοψηφία.
    Δεν υπάρχει 40% των μετοχών. Η ΝΔ έχει μόνο μία μετοχή στα χέρια της βάσης της.

    • Blimblomblim avatar
      Blimblomblim @ Κώστας Θ. 08/12/2009 19:27:32

      Νομίζω ότι το νόημα της ανάρτησης είναι το "αυτή τη στιγμή". Σήμερα ισχύουν αυτά, αύριο δεν θα ισχύουν και θα ζητάει. Η ωτίτιδα από μόνη της δεν είναι τίποτα, αλλά είναι μια πολύ κακή αρχή.

  24. kanis avatar
    kanis 08/12/2009 18:56:42

    Κάθε υποχωρητικότητα από την πλευρά του Σαμαρά, θα εκληφθεί ως αδυναμία!
    Μηδενική ανοχή λοιπόν κι όποιος διαφωνεί...
    την πόρτα να διαβεί!

    • loretta avatar
      loretta @ kanis 08/12/2009 21:36:49

      Για να μην ξεχνιομαστε τι επισημανε ο Αντ. Σαμαράς (στη συνέντευξή του που δημοσίευσε την Κυριακή «Η Καθημερινή») ότι «το εύρος της συμμετοχής και το εύρος της νίκης δεν αφήνει σε κανέναν το περιθώριο να διχάσει πλέον τη βάση». Και πρόσθεσε ότι «αυτά τελείωσαν».
      Όσοι δεν θέλουν να το αντιληφθούν αυτό, όσοι βαυκαλίζονται ότι μπορούν να «σκάψουν» και να υπονομεύσουν τον νέο πρόεδρο της Ν.Δ. δεν έχουν παρά να δοκιμάσουν. Αυτά για όσους λένε πως «δεν τελείωσαν ακόμα…». Η ζωή πηγαίνει μπροστά. Το ίδιο και η πολιτική ζωή. Όποιος μένει προσκολλημένος σε πρακτικές του παρελθόντος διατρέχει τον ορατό κίνδυνο να γίνει και ο ίδιος παρελθόν.

      • loretta avatar
        loretta @ loretta 08/12/2009 21:38:10

        Πιο ξεκαθαρο μυνημα απο αυτο δεν μπορουσε να στειλει και ας εχει ωτίτιδα η θεοδωρα!!

      • kanis avatar
        kanis @ loretta 08/12/2009 21:58:01

        Aκριβώς !

        Οσα υπέστει ο ΚΚ έγιναν αντιληπτά από τη "βάση"!
        Ο Σαμαράς σίγουρα τα γνωρίζει καλύτερα.
        Πάντα τους έλληνες ο διχασμός τους οδηγούσε σε καταστροφές!

  25. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 08/12/2009 19:29:18

    Περι ποιας υποχωρητικοτητας και τα συναφη λετε;Η Ντορα ειχε στο προγραμμα της να μπει στο καταστατικο 4ετης θητεια προεδρου με εκλογες καθε 4 χρονια απο τη βαση.Παρ ολα αυτα συνεχισθηκε το βιολι περι "μηχανισμων" που συνεχιζεται και μετα τις εκλογες.
    Δινουν και παιρνουν οι ισχυρισμοι οτι το "πραγματικο" ποσοστο της Ντορας ειναι πολυ μικροτερο και ολοι που την ψηφισαμε τωρα ειμαστε πληρωμενοι.
    Ωραια.Ιδου η λυση : το Μαρτιο στο συνεδριο να καθιερωσει ο Σαμαρας την εκλογη προεδρου ανα 4ετια απο τη βαση.Αν ειναι αληθεια αυτα που λεγονται την επομενη φορα θα παρει 80%;Τι προβλημα υπαρχει;

    • ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
      ΓΙΑΝΝΗΣ @ ψυχραιμια 08/12/2009 20:27:26

      Ασε μας ρε ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ με την γνωστη καραμελα. Βαρεθηκαμε να ακουμε πως η Ντόρα ηταν η πρωτη που ελεγε πως ο αρχηγος πρεπει να εκλεγεται απο τη βαση, κλπ. Λογια, λόγια, λόγια...Όταν ηρθε η ωρα της εκλογης κοιταζε να γινει αψε σβησε εκλογη απο το συνεδριο. Αυτη είναι η υποκρισία της Οσίας Κόρης. Όσο για την 4ετη θητέια, ο Αντώνης δεν ειναι αρνητικός. Το συνέδριο του Μαρτίου θα αποφασίσει για όλα..

      • ΠΕΤΡΟΣ avatar
        ΠΕΤΡΟΣ @ ΓΙΑΝΝΗΣ 08/12/2009 22:19:39

        Μόνο ΟΣΙΑ ρε Γιάννη. ΟΣΙΟΜΑΡΤΥΡΑ την βλέπω να καταντάει. Τι!!!! Κρίμα!!!

    • Pyros avatar
      Pyros @ ψυχραιμια 08/12/2009 21:05:38

      Ο Αντώνης βγήκε πανηγυρικά χωρίς να έχει υποσχεθεί τέτοιο πράγμα. Ρωτήθηκε δημόσια πριν εκλεγεί και είπε ότι δεν είναι η θέση του να έχει ορισμένη θητεία ο αρχηγός. Τον ψηφίσαμε και γιαυτό. Οπότε μην ονειρεύεστε. Τέτοια δώρα αυτουπονόμευσης δε γίνονται, που θάλεγε και ο Φάκτορας.

  26. Blimblomblim avatar
    Blimblomblim 08/12/2009 19:34:32

    Ο λόγος που προσωπικά διαφωνώ με τη θητεία είναι η δυνατότητα διαρκούς αμφισβήτησης του Προέδρου. Δεν θα φέρει περισσότερη δημοκρατία αυτή η πρόταση, με δεδομένο τον τρόπο που λειτουργούν τα ελληνικά κόμματα και ειδικά η Νέα Δημοκρατία. Ο αρχηγικός χαρακτήρας είναι συμβατός με την ελληνική ψυχοσύνθεση, διότι διαφορετικά τα λαμόγια έχουν μεγαλύτερο περιθώριο χειρισμών. Οπότε το στοίχημα είναι τελικά αν είναι λαμόγιο ο αρχηγός. Η θητεία θέλει περισσότερη ωριμότητα στη δημοκρατική λειτουργία των κομμάτων και τέτοια δεν υπάρχει. Είναι αμφίβολο αν υπάρχει καν δημοκρατική λειτουργία. Εδώ τώρα μόλις καθιερώσαμε εκλογή από τη βάση. Ας συνηθίσουμε αυτό, να ηττηθούν κι άλλο οι μηχανισμοί και το θέμα της θητείας μπορεί να περιμένει, δεν είναι τόσο σημαντικό. Το σημαντικό αυτή τη στιγμή για μένα είναι να έχουμε αρχηγό χωρίς αμφισβήτηση.

  27. kanis avatar
    kanis 08/12/2009 19:41:07

    O Πρετεντέρης γιατί περιφέρει την γελαστή του κεφαλή, ενόσω μιλά ο Παναγιωτόπουλος και τον διακόπτει συνεχώς κι αναιδώς η Τρέμη;
    Καλούς τρόπους δεν ξέρουν στο αστικό δελτίο ειδήσεων;

  28. ANASTASIOS avatar
    ANASTASIOS 08/12/2009 19:58:02

    Ως θαυμαστής του κινέζου στρατηγού και των απόψεών του συμφωνώ απολύτως με το άρθρο σας. Το θέμα είναι να συμφωνεί και ο κ.Σαμαράς.Κανένα έλεος στους γενίτσαρους της πολιτικής1

  29. ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ 08/12/2009 20:13:36

    Ακομη και μια οχιά ειναι ακινδυνη αν της αφαιρεσεις το σακουλακι με το δηλητηριο που εχει κατω απο τη γλωσσα!!Ακομη και τα πιρανχας ειναι ακινδυνα αν τους αφαιρεσεις τα κοφτερα δόντια τους..ΑΝΤΩΝΗ ΞΕΔΟΝΤΙΑΣΕ ΤΟΥΣ ΤΩΡΑ που εχεις νωπη λαικη εντολη. Μέχρι το Μάρτη που θα γίνει το συνέδριο πρεπει να εχουμε καθαρισει. Αξιοκρατια ναι. Όχι στους υπονομευτές και σε αυτούς που παίζουν παιχνίδια και προσωπικές στρατηγικές..

  30. Spm avatar
    Spm 08/12/2009 20:27:54

    Factor ο Σουν Τζου, στην Τεχνη του Πολεμου, λέει επίσης ότι στρατηγική έχει εκείνος που διαμορφώνει τις συνθήκες εκείνες, ώστε να κερδίσει τον πόλεμο χωρίς να παει στο πεδίο της μάχης.
    Αυτό προϋποθέτει πολλά πράγματα και τακτικές πριν -κατα τη διάρκεια της προετοιμασίας- και φυσικά γνώση του άριστη περιβάλλοντος.

  31. Kurosaki Ichigo avatar
    Kurosaki Ichigo 08/12/2009 20:39:40

    Όπως είχα πει ξανά, τον Σαμαρά τον πιστεύω ως πολιτικό αρχηγό. Μπορεί να διαψευσθώ, αλλά μέσα στη ζωή είναι όλα. Προς το παρόν μου είναι εξαιρετικά συμπαθής και χαίρομαι για την ανάδειξή του στην αρχηγία.
    Από την άλλη πλευρά με απωθεί σε πολύ μεγάλο βαθμό (προσπαθώ να το θέσω όσο κομψότερα μπορώ) η πλειοψηφία του είδους ανθρώπων που τον στηρίζουν και τον χειροκροτούν.

    Δεν αναφέρομαι σε «πολίτες», «υπηκόους», ή «συνέλληνες». Μιλάω για ανθρώπους. Με την έννοια της ποιότητας χαρακτήρα και προσωπικότητας, στοιχεία απέναντι στα οποία προσωπικά τυχαίνει να είμαι βαθύτατα ρατσιστής. Είναι το μόνο είδος ρατσισμού που υποστηρίζω και μάλιστα θερμά, ίσως μέχρι εμμονής. Και ξέρετε, το να είναι κάποιος άνθρωπος σιχαμερός σαν ύπαρξη ή όχι, δεν έχει να κάνει ούτε με το πόσο καλλιεργημένο εγκέφαλο έχει, ούτε με το πόσο μεθοδικά επιχειρηματολογεί. Παίζουν ρόλο και αυτά, αλλά οι παράμετροι αξιολόγησης είναι πολυπλοκότεροι σε αυτό το θέμα.
    Από εκεί και πέρα υπάρχουν βέβαια και συμπαθείς υποστηρικτές του Σαμαρά αρκετοί αλλά δεν έχουν συμπληρώσει αριθμητικά μέχρι στιγμής την κρίσιμη εκείνη μάζα που θα μετριάσει στα μάτια μου την εικόνα που παρουσιάζει το σύνολο.
    Από συζητήσεις μου στο διαδίκτυο αλλά και στην καθημερινή μου συναναστροφή με κόσμο, διαπιστώνω οτι δεν είμαι ο μόνος που το βλέπει έτσι το πράγμα. Αρκετοί –όχι πολλοί, αλλά πάντως αρκετοί- βλέπω οτι συμφωνούν μαζί μου πως στην προκειμένη περίπτωση ταιριάζει γάντι η παροιμία «μάθανε πως xxxx, πλακώσανε και οι xxxxx».

    Για εμένα λοιπόν το ζητούμενο δεν είναι μόνο να καθαρίσει ο Σαμαράς με την Ντόρα και να ξαποστείλει τους μητσοτακικούς που θα επιχειρήσουν πριόνισμα. Θέλω να τον δω και να τον ακούσω εμπράκτως, με συγκεκριμένες θέσεις και διαφοροποιήσεις να παίρνει ξεκάθαρες αποστάσεις από υπερσυντηριτικά καθιζήματα, σε σημείο που να κάνει τον Καρατζαφέρη και τον υπόλοιπο συφερτό να αφρίζει από το βήμα της Βουλής. Πράγμα που δεν το βλέπω ακόμη να συμβαίνει, αντιθέτως υποφώσκει μια υποψία χαριεντίσματος. Όπως διαπραγματεύεται χλιαρά με τους Ντορικούς, έτσι διαπιστώνω οτι κάνει και με τους ακραίους της «πολυκατοικίας». Έχω κουραστεί από την διαχειριστική προσέγγιση των πολιτικών αρχηγών απέναντι στο κόμμα τους και ελπίζω ο Σαμαράς να βρεί τον βηματισμό του ως προς την πορεία και τον ρυθμό εκείνο, που θα με κάνει στις επόμενες εκλογές να ψηφίσω Νέα Δημοκρατία δαγκωτό, χωρίς να ύστερα να σκεφτώ οτι καλύτερα θα ήταν να μου κοπεί το χέρι από το ύψος του σβέρκου. Για ιδεολόγο τον έχω στο μυαλό μου, όχι για στυγνό «ρεαλιστή» που μετράει τα κουκιά στις πολιτικές του συμμαχίες και συσχετισμούς. Ας εκφράσει αυτά που πιστεύω σε ικανοποιητικό βαθμό, κι ας μη δω κυβέρνηση ποτέ. Αλλά να ξέρω οτι υπάρχει μέσα στη βουλή ένα κόμμα που θα γουστάρω να το ψηφίζω μέχρι να πεθάνω.

    Στον Παπανδρέου που είναι κυβέρνηση, ως πολίτης του έχω δώσει τις 100 μέρες προθεσμία που ζήτησε, άντε να δώσω και άλλες 50 δώρο, ανάλογα τα κέφια της τελευταίας στιγμής. Στον Σαμαρά που είναι αντιπολίτευση, όπως είναι φυσικό δίνω πολύ περισσότερες αλλά επαναλαμβάνω, εύχομαι να μην διαψευσθώ γιατί τα πρώτα επικοινωνιακά του μηνύματα που λαμβάνω προσωπικά δεν με ικανοποιούν ούτε ως προς την στάση του απέναντι στο μητσοτακέικο, ούτε απέναντι στην άλλη πλευρά που περιέγραψα. Θα δείξει όμως, νωρίς είναι ακόμα.

  32. thouthou avatar
    thouthou 08/12/2009 21:43:19

    Αν και είμαι από τους "ακραίους της πολυκατοικίας" (συρφετός, σταγονίδιο κλπ), με ενδιαφέρει να δώ τον Σαμαρά να πετυχαίνει.
    Και ο λόγος είναι απλός: πρέπει να προκύψει αποτέλεσμα για την πατρίδα. Αυτή είναι η δουλειά του Σαμαρά, γιαυτό είναι εκεί που είναι, και όχι για το καλό μιας ιδεολογίας, ούτε για το διαχειριστικό καλό ενός κόμματος.
    Συμφωνώ με την λογική του Σουν Τζου (αν και προτιμώ του πιο ολοκληρωμένου Θουκυδίδη).
    Απλά ο Σαμαράς δεν έχει κανένα λόγο να ξεκινήσει ολοκληρωμένο πόλεμο με την Ντόρα. Μπορεί πολύ απλά να της τσακίσει τον μηχανισμό. Σε κόμματα λίγο πολύ εξουσιαστικά-διεφθαρμένα, δεν μπαίνουν ιδεολογικοί δεσμοί. Οι συσσωματώσεις είναι αποτέλεσμα μηχανισμών και συμφερόντων.... Αν σπάσουν οι μηχανισμοί σε 2ο-3ο επίπεδο, η όποια "βάση" από κάτω θα πάει με τον δυνατό, τον αρχηγό, ή θα φτιάξει νέους μηχανισμούς. Θα αποδυναμωθούν και τα ηγετικά στελέχη, οπότε θα μπορούν να μπουν στην άκρη κατά το δοκούν...
    Αυτό για τα εσωτερικά, μαζί με μια ιδεολογική εκστρατεία που θα δώσει όραμα στον λαό, και θα του προσαρτήσει εύκολα τους ΝΔτες της αποχής, τους μεσαιοκεντρώους αδέσποτους, και τους απολιτίκ... (και προς θεού, αφήστε τον Καρατζαφέρη... Ποιος κοντόφθαλμος αλαζόνας θα στόχευε ένα μή εχθρικό μικρό μέγεθος -που ανάλογα με τις καταστάσεις που θα έρθουν θα μπορούν να δώσουν μια βοήθεια σε κάποια στιγμή-, αφήνοντας το αχανές και εχθρικό μέγεθος από την άλλη πλευρά; ήμαρτον, μιλάμε και για Σουν Τζου...)
    Και μια παρατήρηση: μην πέφτετε στο ψευτοδίλημμα "αποτελεσματικότητα vs ιδεολογική καθαρότητα"... Δεν γράφουμε μυθιστόρημα εδώ. Αποτελεσματικότητα χωρίς ιδεολογικό στόχο είναι χωρίς μέλλον, αλλά οποιαδήποτε ιδεολογική αυτοϊκανοποίηση χωρίς αποτελεσματικότητα είναι παντελώς άχρηστη, και αναιρεί την ίδια την ουσία της πολιτικής. Ας πάρουμε μαθήματα από την αριστερά: έχουν τις θεωριούλες και τα ωραία λογάκια, αλλά ούτε διανοούνται να αφήσουν την δύναμη που τους δίνουν οι εταιρείες, οι καθηγητάδες, οι δημοσιογράφοι και οι φοιτητοϊδεολογικοποιημένοι στρατοί...
    Είναι παντελώς απολίτικο το "ας μου αρέσει εμένα και ας μην γίνει κυβέρνηση ποτέ"... Τουλάχιστον για όσους βλέπουν την πολιτική και τα κόμματα ως μέσα για την πορεία της πατριδας...

    • Kurosaki Ichigo avatar
      Kurosaki Ichigo @ thouthou 08/12/2009 22:34:56

      «πρέπει να προκύψει αποτέλεσμα για την πατρίδα»

      Αν είναι να πρέπει να συμμαχήσω με τον διάβολο για να σωθεί η πατρίδα, μη σώσει και σωθεί. Θα έχει σωθεί στηριζόμενη πάνω σε σαθρά θεμέλια και θα είναι θέμα χρόνου να γκρεμοτσακιστεί πάλι. Η θα γίνει σωστά αυτό που πρέπει να γίνει, η δεν θα γίνει καθόλου. Εξ’ άλλου, την πατρίδα την θέλω ακέραιη και υγειή, για λόγους αξιοπρέπειας. Δεν είναι αυτοσκοπός. Αν με ενδιέφερε κοντόφθαλμα η προσωπική μου ευημερία, ήξερα να στηρίξω άλλους ανθρώπους που θα μου βόλευαν τη ζωή πολύ καλύτερα από ότι ο Σαμαράς. Αν καλούμε λοιπόν να τσαλαπατήσω την ατομική μου αξιοπρέπεια ανεχόμενος δίπλα μου ως «ισοϋψείς συναγωνιστές» το χνώτο ανθρώπων που με προσβάλλουν πνευματικά με τον κοινωνικοπολιτικό τους λόγο, μάλλον δεν έχει τελικά νόημα η διάσωση της πατρίδας. Προέχω εγώ και η φωνή της συνείδησής μου. Συμφωνώ με την ατάκα του Λαζόπουλου απέναντι στον Γεωργιάδη: «Αν είναι να μου αλλάξεις εσύ τη μοίρα, να την αφήσεις ήσυχη εκεί που είναι». Εύχομαι να μην αναγκαστώ να πω ποτέ κάτι παρόμοιο για τον Σαμαρά.

      • Δημήτρης avatar
        Δημήτρης @ Kurosaki Ichigo 09/12/2009 12:20:40

        Ο Λαζόπουλος... Αν και λέει και μερικά σωστά, πρόκειται για κλασικό παράδειγμα αριστερού με δεξιά τσέπη. Όσο για τα υπόλοιπα, η Ελλάδα, αν σωθεί ως Ελλάδα (γνώμη μου είναι ότι δε θα το καταφέρει γιατί ελάχιστοι την αγαπάνε πια), με τον πολιτισμό που παρήγαγε από τη μακρινή αρχαιότητα μέχρι το σχετικά πρόσφατο παρελθόν της, δε θα μπορούσε ποτέ να σωθεί με διαβολικές συμμαχίες γιατί τότε θα έχανε την ουσία της ύπαρξής της. Το λέω αυτό αναγνωρίζοντας ότι όσοι είναι υλιστές δε θα καταλάβουν τίποτα. Δεν πειράζει. Το γράφω για τους υπόλοιπους.

  33. kanis avatar
    kanis 08/12/2009 21:59:27

    φατφατ

    Ποιά είναι η γνώμη σου;

    • loretta avatar
      loretta @ kanis 09/12/2009 01:14:10

      where is fatfat!!!

  34. Ηλίας avatar
    Ηλίας 08/12/2009 22:02:28

    Πρώτη φορά γράφω. Ενδιαφέροντα τα όσα διαβάζω. Στηρίζω τον Αντώνη Σαμαρά καθώς εκτός από συντοπίτης μου [πύλος] είναι αυτός ο πρόεδρος που επιτέλους δίνει σημασία στην ιδεολογία ενός πολιτικού οργανισμού και στα πρόσωπα που αποτελούν αυτόν τον οργανισμό, τους πολίτες.
    'Οσον αφορά την Θεοδώρα Μητσοτάκη το καλύτερο που έχει να κάνει ο νέος πρόεδρος είναι να την περιθωριοποίησει πολιτικά. Φυσικά αν επαναλαμβάνονται φαινόμενα "ασθενειών" και διαφοροποιήσεων η λύση είναι μία και μόνη. Έξοδος από το κόμμα με ΣΥΝΟΠΤΙΚΕΣ διαδικασίες. Τέλος στα βαρίδια και τους υπονομευτές. Σε αυτό που διαφωνώ με τον νέο πρόεδρο και μερικούς από εσας είναι ότι πρέπει να διαφυλαχτεί η ενότητα της νεας δημοκρατιας πάση θυσία. ΛΑΘΟΣ φίλοι μου. Πρέπει να διαφυλαχτεί η ενότητα της ΠΑΡΑΤΑΞΗΣ και όχι της νεας δημοκρατίας. Αν πρέπει να διασπαστεί η νεα δημοκρατία ας διασπαστεί. Όσοι θέλουν να κάνουν ένα νέο πολιτικό σχηματισμό κεντρωο-φιλελεύθερο-και λίγο από αριστερά, ας το πράξουν. Η ιστορία μας κρίνει όλους.
    Η μετατροπή της νεας δημοκρατίας σε ένα σύγχρονο λαϊκό κόμμα προϋποθέτει την ιδεολογική αποσαφήνιση του κόμματος, την ιδεολογική καθαρότητα αν θέλετε. Ένωση κέντρου έχουμε, δεξιά δεν έχουμε στην Ελλάδα. Και φυσικά δε μιλάω για καρικατούρες σαν τον Καρατζαφέρη, Μιλάω για γνήσια πατριωτική δεξιά με λαικό χαρακτήρα. Ντόρες και Καρατζαφέρηδες περισσεύουν.
    Συγνώμη αν σας ζάλισα.

  35. ΠΕΤΡΟΣ avatar
    ΠΕΤΡΟΣ 08/12/2009 22:39:00

    Άκουσα καλά για "ωτίτιδα". Χειρούργο Ω.Ρ.Λ. δεν έχουμε ρε παιδιά;
    Χειρουργείο γρήγορα. Και !!!!! Χωρίς αναισθητικό!!!
    "Κυρίιιες και Κύυυριοι" όπως θα έλεγε ο φίλος μου ο Τράγκας.

  36. gaetano avatar
    gaetano 08/12/2009 23:05:08

    Ο ΒΑΛΥΡΑΚΗΣ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΤΟΝ ΧΟΡΟ . ΕΞΑΤΑΣΤΙΚΗ ΓΙΑ SIEMENS . ΚΑΙ ΑΟΛΗΡΩΤΑ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ ΣΤΗΝ SIEMENS ΚΑΙ ΒΟΥΛΕΥΤΕΣ ΚΑΙ ΠΡΟΕΔΡΟΙ ΚΟΜΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΤΗΤΑ ΑΠΟΨΗΣ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ . ΞΞΤ ΑΠΟ ΔΩ ΦΡΑΓΚΟΦΟΝΙΑΔΕΣ . ΣΑΣ
    ΤΕΛΕΙΩΣΕ Η ΒΑΣΗ . ΓΙΑ ΠΟΙΟ 40% ΜΙΛΑΤΕ ; ΑΝ ΓΙΝΟΥΝ ΤΩΡΑ ΕΚΛΟΓΕΣ ΟΥΤΕ ΤΗΝ ΨΗΦΟ ΤΟΥΣ ΔΕΝ ΘΑ ΒΡΟΥΝ .

  37. gaetano avatar
    gaetano 08/12/2009 23:05:12

    Ο ΒΑΛΥΡΑΚΗΣ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΤΟΝ ΧΟΡΟ . ΕΞΑΤΑΣΤΙΚΗ ΓΙΑ SIEMENS . ΚΑΙ ΑΟΛΗΡΩΤΑ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ ΣΤΗΝ SIEMENS ΚΑΙ ΒΟΥΛΕΥΤΕΣ ΚΑΙ ΠΡΟΕΔΡΟΙ ΚΟΜΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΤΗΤΑ ΑΠΟΨΗΣ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ . ΞΞΤ ΑΠΟ ΔΩ ΦΡΑΓΚΟΦΟΝΙΑΔΕΣ . ΣΑΣ
    ΤΕΛΕΙΩΣΕ Η ΒΑΣΗ . ΓΙΑ ΠΟΙΟ 40% ΜΙΛΑΤΕ ; ΑΝ ΓΙΝΟΥΝ ΤΩΡΑ ΕΚΛΟΓΕΣ ΟΥΤΕ ΤΗΝ ΨΗΦΟ ΤΟΥΣ ΔΕΝ ΘΑ ΒΡΟΥΝ .

  38. gaetano avatar
    gaetano 08/12/2009 23:10:49

    Ο ΗΛΙΑΣ ΕΧΕΙ ΔΙΚΗΟ . Ο ΚΑΘΕ ΚΑΤΕΡΓΑΡΗΣ ΣΤΟΝ ΠΑΓΚΟ ΤΟΥ . ΤΑ ΤΣΙΠΡΑΚΙΑ ΝΑ ΚΑΜΑΡΩΝΟΥΝ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΝΑ ΚΡΥΒΟΜΑΣΤΕ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ . Η ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΜΕ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ ΚΑΤΑΦΕΡΕ ΝΑ ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΕΙ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΜΠΑΙΝΙΟΝΤΑΣ ΣΤΑ ΜΥΑΛΑ ΟΛΩΝ . ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ . ΝΑ ΠΟΥΜΕ ΠΟΙΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΕ ΚΑΘΑΡΟΤΗΤΑ , ΝΑ ΠΕΙΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΦΕΡΟΥΜΕ ΚΟΝΤΑ ΜΑΣ . ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΕΙΣΟΥΜΕ ΝΑ ΜΑΣ ΨΗΦΙΣΟΥΝ ΟΠΩΣ ΤΟΥΣ ΠΕΙΣΑΜΕ ΝΑ ΕΡΘΟΥΝ ΣΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ ΓΙΑ ΠΡΟΕΔΡΟ ΤΗΣ ΝΔ . ΠΟΙΟΙ ΟΙ ΟΠΑΔΟΙ ΤΟΥ ΚΑΝΑΠΕ . ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΥΠΟΓΡΑΦΟΝΤΑΣ ΜΕΛΗ , ΟΧΙ ΟΙ ΠΕΡΑΣΤΙΚΟΙ ΟΠΩΣ ΣΤΟ ΠΑΣΟΚ . ΑΝΤΩΝΗ ΠΡΟΧΩΡΑ ΧΩΡΙΣ ΛΑΘΗ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΥΠΟΣΧΕΘΗΚΕΣ .

  39. Κοινός νους avatar
    Κοινός νους 08/12/2009 23:46:19

    Θυμάστε τον Shaka Zulu πριν από 10-15 χρόνια; Το είχε πει κι εκείνος, σε ένα επεισόδιο που άφησε κάποιον υπονομευτή του να ζήσει κι εκείνος του ξαναεπιτέθηκε, με αποτέλεσμα να ...μείνει χωρίς κεφάλι. Αφού τακτοποίησε το θέμα, ο μεγάλος Ζουλού είπε - με δικά του λόγια που δε θυμάμαι κατά λέξη, όπως αντιλαμβάνεστε - κάτι που είχε το νόημα ότι "αν χτυπήσεις κάποιον, πρέπει να το κάνεις τόσο δυνατά που να μην μπορεί να ξανασηκωθεί". Μετά, υποθέτω ότι τον έφαγε κιόλας τον αποκεφαλισμένο (κυριολεκτικά), λόγω καταγωγής, κι έζησαν αυτοί καλά κι εμείς καλύτερα...

    Αυτά, όλα αυτά που λέτε, και από τον Πρόεδρο και από την Ντόρα, είναι λίγο ως πολύ αναμενόμενα. Θα πέσουν κάτι ψιλές, κανα-δυο θα μείνουν χωρίς ...σβέρκο, όποιος είναι να φύγει (δύσκολο) θα το κάνει, θα κάτσει η σκόνη και θα δούμε. Πάντα συμβαίνουν.

    ΟΜΩΣ, καλό θα είναι να σκεφτούμε, πέρα από τα κεφάλια που θα πέσουν, τα άλλα μεγάλα κεφάλια, που δε φαίνονται να κινδυνεύουν, αλλά, τουλάχιστον σε ό,τι αφορά τα προσχήματα, για εκείνα έγινε - τουλάχιστον στα λόγια - όλο το πανηγύρι. Εξηγώ αμέσως:

    Όποιος δε ζει στην Αφρική αλλά σε τούτη δω τη χώρα, ξέρει ότι η ΝΔ έχει τα εξής αφεντικά: Στα Χανιά την Οικογένεια (ΟΚ με αυτήν, όλος ο λόγος άλλωστε για εκείνη γίνεται μέχρι στιγμής), στο Ρέθυμνο τον Κεφαλογιάννη με τις ...ευαισθησίες για τους Ζωνιανούς "καλλιεργητές" και την εγκάθετη κόρη, στην Αρκαδία το Βαρβιτσιώτη που δεν έφευγε από τη λίστα αν δεν εξασφάλιζε πρώτα το γιο με το ασύλληπτο IQ, στις Σέρρες το θείο Αχιλλέα που δεν έφευγε από τη λίστα γενικώς και έχει το ...χόμπυ να καταρτίζει ο ίδιος τα ψηφοδέλτια (όλα τα ψηφοδέλτια, βουλευτών, νομαρχών, δημάρχων κλπ) τα τελευταία 35 χρόνια, και κάτι άλλοι τέτοιοι, αλλά μικρότεροι.

    ΕΡΩΤΩ λοιπόν, και δεν είναι ρητορική η ερώτηση: Το τέλος της οικογενειοκρατίας, το οποίο υποσχέθηκε ο Πρόεδρος, ισχύει και γι' αυτούς, οι οποίοι, σημειωτέον, όλοι τον στήριξαν; Οι μηχανισμοί του Ρεθύμνου και των Σερρών, που έκαναν τα πάντα για να βγάλουν Σαμαρά, θα διαλυθούν; Τα τέκνα θα απομακρυνθούν; Κι όταν έρθει με το καλό η ώρα του επόμενου Καραμανλή να πάρει τη θέση του μπαμπά του, ο Πρόεδρος θα του πει όχι;

    Τι λέτε;

  40. Κοινός νους avatar
    Κοινός νους 09/12/2009 00:15:05

    Kαι μια ερώτηση στον Blimblomblim, που πραγματικά φαίνεται σκεπτόμενο παιδί: αν ο 3ος διεκδικητής δεν ήταν ο Πανίκας αλλά κάποιος καραμανλικός, ποια θα ήταν η τύχη του Σαμαρά; Και η όποια απάντηση (σεβαστή, πάντα, ως άποψη) σε αυτό το ερώτημα, τι ακριβώς μας λέει;

  41. ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ 09/12/2009 00:33:12

    Νέα από Κρήτη: Κρητικός συνάδελφος που ψηφισε Ντόρα στις εκλογές λόγω εντοπιότητας αλλά συμπαθει το Σαμαρά μου είπε τα εξης: Τα πράγματα για τον Αντώνη δεν είναι καθόλου ασχημα στη Μεγαλόνησο. Ήδη η τριανδρία Μανουσος Βολουδάκης-Κωστας Σχοινάς και Γ.Πλακιωτακης αποτελούν τον πυρήνα του Αντώνη στην Κρήτη. Ο Πλακιωτακης στηριξε Ντόρα για να μην κακοκαρδίσει τους ψηφοφόρους του στο Λασίθι αλλά δεν έχει ξεχάσει τα όσα υπέστη από τους Μητσοτάκηδες που προωθούσαν τον εκλεκτό τους Πευκιανάκη το 2004 για βουλευτη Λασιθίου. Επίσης μου είπε πως οι Κρητικοί από φιλότιμο στήριξαν τη συμπατριώτισσά τους αλλά δεν έχουν όλοι την καλύτερη γνώμη για την οικογένεια. Σε καθε περίπτωση χρειάζεταια γώνας από την πλευρά του Αντώνη.

  42. blue nile avatar
    blue nile 09/12/2009 01:32:08

    H Ντόρα πρέπει να φύγει από το κόμμα. Αυτή και όλοι της η οικογένεια.
    Το θέμα για τον Σαμαρά είναι ότι πρέπει να δείξει έμπραχτα ότι κοπιάζει για την ενότητα του κόμματος. Θα φανεί ασυνεπής αν προχωρήσει σε κάτι αναντίστοιχο των προηγούμενων του θέσεων και δεσμεύσεων. Πιστεύω ότι τα τσαλίμια της αγίας οικογένειας τον έχουν προβληματίσει και θα αντιδράσει. Πιστεύω, όμως δεν μπορώ να προβλέψω με ασφάλεια. Όπως και να έχει δεν πρέπει να χαθεί πολύς χρόνος, όλα πρέπει να γίνουν γρήγορα σε κοντινή χρονικά απόσταση από την μεγαλειώδη νίκη. Αλλιώς όσο περνάει ο καιρός θα είανι δυσκολότερα τα πράματα.

  43. BROWN avatar
    BROWN 09/12/2009 13:51:45

    Ο ΣΑΜΑΡΑΣ ΑΣ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑ ΤΟΥς ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΠΟΥ ΠΑΛΕΨΑΝ ΓΙΑ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΤΟΥ ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ. ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΓΙΑ ΤΟΥΝ ΝΕΟΚΟΠΟΥΣ ΣΑΜΑΡΙΚΟΥΣ. ΟΙ ΠΑΛΙΟΙ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟΝ ΕΝΟΧΛΗΣΟΥΝ ΘΕΛΟΥΝ ΜΟΝΟ ΕΝΑ ΝΕΥΜΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΧΕΙΡΑΨΙΑ...

    • Tasos avatar
      Tasos @ BROWN 09/12/2009 16:00:44

      Να ξερες τί φάτσες ξαναείδα... Συναγωνιστές που ψήφισαν τελευταία φορά ΝΔ το 91 να έρχονται με αποφασιστικότητα για την τελευταία μάχη. Να ρίξουν την χαριστική βολή στην κατάπτυστη οικογένεια. Δόθηκε σε πολλούς από μας αυτή η ευκαιρία και την αξιοποιήσαμε για το καλό της χώρας, όχι μόνο της ΝΔ. Και τώρα ξαναγυρνάμε στο κόμμα όπως φύγαμε, με το κεφάλι ψηλά.

  44. ο νοών...νοείτω avatar
    ο νοών...νοείτω 09/12/2009 16:27:27

    Κάνετε όλοι το ίδιο λάθος.
    Υποτιμάτε τον αντίπαλο και προσδοκάτε ότι η κίνηση του νέου αρχηγού θα είναι αυτή που προτιμάτε.
    Η εξουσία έχει πολλές λακούβες, και αυτό που βρίσκεται ψηλά πρώτα αυτές κοιτάει.
    Άλλες τις κλείνει, αλλά άλλες απλώς τις προσπερνάει.
    Εδώ μιλάμε για πολιτική και όχι για μάχη στα χαρακώματα.
    Εκτός από την κατά μέτωπο επίθεση υπάρχει και ο κλεφτοπόλεμος.
    Η επιλογή εξαρτάται από τις δυνάμεις, την αποφασιστικότητα, και την ευφυία των αντιπάλων.
    Και αυτός που βρίσκεται ψηλά δεν αναλώνεται σε ατέρμονες συζητήσεις και προτάσεις.
    Διότι στην πολιτική, σήμερα, δεν υπάρχουν θέλω αλλά πρέπει.

  45. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 10/12/2009 00:01:01

    Το Στρατηγικόν του Κεκαυμένου αντί Τέχνη του Πολέμου ταιριάζει στη ΝΔ...

    700000+ πολίτες αποφάσισαν να γίνουν μέλη και να εκλέξουν έναν αρχηγό ενάντια στο ρεύμα των ΜΜΕ και των παραδόσεων, λέμε τώρα...

    ΚΑΙ;

    Πρώτη συνέντευξη στον ...Ταρζάν
    Καλά λένε, η μέθη της νίκης φταίει...
    Ακολουθούν κινήσεις...και αρχίζει να παγώνει ο κόσμος στο ροτέσιον καρεκλών
    Δημοκράτης και ενωτικός λένε ..
    και αρχίζει το νέο σύστημα να κοπιάρει πρακτικές που κατηγορούσαμε..
    και φτάνουμε σε κοκορομαχίες για δήμαρχο....
    Αλλά κλείνει λακκούβες ο αρχηγός που είναι ψηλά...

    ...και εμείς που πιστεύαμε ότι ταλαιπωρηθήκαμε και ψηφίζαμε για να φτιάξει νέους δρόμους, βλέπουμε ανακύκλωση υλικών και ισορροπία καρεκλών...

    Ο κόσμος δεν θέλει καρέκλες, οι αυλές θέλουν καρέκλες, ο κόσμος θέλει λύσεις και όχι πλαστικές σημαίες...
    Αντί να ανοίξει τις πόρτες στις 700000 κόσμο, κλείνουν τις πόρτες για καρέκλες...
    Αντε να βγουν δήμαρχοι, εκπρόσωποι, γραμματείς και δ/ντες γιατί αυτοί είναι η αγωνία της βάσης.
    Ποιος θα είναι υποψήφιος δήμαρχος και όχι τα σκουπίδια....

    • ο νοών...νοείτω avatar
      ο νοών...νοείτω @ Ο Ιθαγενής 10/12/2009 08:46:01

      Ιθαγενή, τα είπες πιο χοντρά.
      Ή μάλλον, έτσι όπως πρέπει.

  46. Kalesanos avatar
    Kalesanos 10/12/2009 12:51:04

    ΣΤΑ ΟΣΑ ΓΡΑΦΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΡΗΤΗ Ο ΓΙΑΝΝΗΣ ΠΡΟΣΘΕΣΤΕ ΤΟΝ ΡΟΚΑΔΑΚΗ ΣΤΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΠΡΟΕΔΡΟΥΣ ΤΩΝ ΙΑΤΡΙΚΩΝ ΣΥΛΛΟΓΩΝ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ,ΑΓ ΝΙΚΟΛΑΟΥ-ΙΕΡΑΠΕΤΡΑΣ,ΣΗΤΕΙΑΣ.ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΛΑΚΙΩΤΑΚΗ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΟΠΩΣ ΤΑ ΛΕΣ ΓΙΑΝΝΗ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΑΡΑΒΡΕΘΗΚΕ ΣΤΗΝ ΟΜΙΛΙΑ ΤΟΥ ΣΑΜΑΡΑ.

  47. Κοινός νους avatar
    Κοινός νους 10/12/2009 17:05:16

    Έχω προσέξει ότι κανείς σας δεν τολμά να ασχοληθεί με το θέμα των τζακιών που στήριξαν το Σαμαρά. Όσο εσείς θα το αποφεύγετε, τόσο πιο έντονα θα το ρωτώ:

    "ΟΜΩΣ, καλό θα είναι να σκεφτούμε, πέρα από τα κεφάλια που θα πέσουν, τα άλλα μεγάλα κεφάλια, που δε φαίνονται να κινδυνεύουν, αλλά, τουλάχιστον σε ό,τι αφορά τα προσχήματα, για εκείνα έγινε – τουλάχιστον στα λόγια – όλο το πανηγύρι. Εξηγώ αμέσως:

    Όποιος δε ζει στην Αφρική αλλά σε τούτη δω τη χώρα, ξέρει ότι η ΝΔ έχει τα εξής αφεντικά: Στα Χανιά την Οικογένεια (ΟΚ με αυτήν, όλος ο λόγος άλλωστε για εκείνη γίνεται μέχρι στιγμής), στο Ρέθυμνο τον Κεφαλογιάννη με τις …ευαισθησίες για τους Ζωνιανούς “καλλιεργητές” και την εγκάθετη κόρη, στην Αρκαδία το Βαρβιτσιώτη που δεν έφευγε από τη λίστα αν δεν εξασφάλιζε πρώτα το γιο με το ασύλληπτο IQ, στις Σέρρες το θείο Αχιλλέα που δεν έφευγε από τη λίστα γενικώς και έχει το …χόμπυ να καταρτίζει ο ίδιος τα ψηφοδέλτια (όλα τα ψηφοδέλτια, βουλευτών, νομαρχών, δημάρχων κλπ) τα τελευταία 35 χρόνια, και κάτι άλλοι τέτοιοι, αλλά μικρότεροι.

    ΕΡΩΤΩ λοιπόν, και δεν είναι ρητορική η ερώτηση: Το τέλος της οικογενειοκρατίας, το οποίο υποσχέθηκε ο Πρόεδρος, ισχύει και γι’ αυτούς, οι οποίοι, σημειωτέον, όλοι τον στήριξαν; Οι μηχανισμοί του Ρεθύμνου και των Σερρών, που έκαναν τα πάντα για να βγάλουν Σαμαρά, θα διαλυθούν; Τα τέκνα θα απομακρυνθούν; Κι όταν έρθει με το καλό η ώρα του επόμενου Καραμανλή να πάρει τη θέση του μπαμπά του, ο Πρόεδρος θα του πει όχι;"

    Υποθέτω ότι θα περιμένω απάντηση για πολύ καιρό ακόμη...

  48. Tasos avatar
    Tasos 10/12/2009 17:14:10

    Τί πήρε ο Σαμαράς στο Ρέθυμνο ρε φίλε? Εδώ ξεφτιλίστηκε απαξ και δια παντός ο Κεφαλογιάννης όπως και ο Βαρβιτσιώτης που πήγαν τα παιδιά τους με την Ντόρα. Τελείωσαν από την ΝΔ αυτοί οι τύποι και θα υπάρξουν συνέπειες από την βάση και για τα βλαστάρια τους. Οσο για τις Σέρρες, ο Αχ. Καραμανλής δεν βγήκε ούτε βουλευτής. Δηλ. τί έπρεπε να πει ο Σαμαράς στα κομματικά στελέχη των Σερρών? Μη συμπαρατάσσεστε μαζί μου (μία βουλευτής πήγε με το μέρος του) και θα γυρίζω ρακένδυτος και μόνος για να ικανοποιηθεί ο "κοινός νους"?

    • Κοινός νους avatar
      Κοινός νους @ Tasos 10/12/2009 17:30:38

      OK Τάσο, αυτό τουλάχιστον είναι μια απάντηση, μια εκτίμηση. Πιστεύεις ότι πραγματικά τελειώσαμε με τις οικογένειες; Μακάρι να το πιστεύει και ο Πρόεδρος. Σου υπενθυμίζω όμως, ότι άλλο είναι η βάση, που στέλνει τον καθένα σπίτι του χωρίς να δώσει λογαριασμό, και άλλο ένας Πρόεδρος που βγήκε με συγκεκριμένα συνθήματα.

      Να περιμένουμε, λοιπόν, ότι δε θα δούμε πουθενά το Μιλτιάδη "αξιοποιημένο" από τον Πρόεδρο, ούτε και την Όλγα (για τη δεύτερη μάλλον έχεις δίκιο); Αν πραγματικά το πιστεύεις, το δέχομαι. Ο χρόνος θα δείξει. Όσο για τον Αχ! Καραμανλή, η στήριξή του δεν ήταν όπως την περιγράφεις. Ήμουν μέσα στα γεγονότα και ξέρω τι σου λέω. Ο Αχ! Καραμανλής πρότεινε Σαμαρά (αυτό κανείς δεν το αμφισβητεί), στις Σέρρες τον πήρε από το χέρι τον Πρόεδρο και τον πήγε παντού, και έκανε γενικά τα πάντα για να δείξει ότι οι Καραμανλήδες (μηδενός εξαιρουμένου) στηρίζουν Σαμαρά. Δεν ξέρω τι έκανε ο ex-Πρόεδρος, ο Αχ! όμως αυτό εξέπεμπε προς κάθε κατεύθυνση. Όπότε, να δούμε τι θα γίνει με τον επόμενο Κωστάκη, όταν έρθει η ώρα - και κάθε Κωστάκη δηλαδή...

      • Y. avatar
        Y. @ Κοινός νους 10/12/2009 18:17:14

        Μικρή χώρα είμαστε, και αρκούντως διαμεσολαβούμενοι με οικογενειακούς δεσμούς. Παιδιά ή ανίψια γιατροί γιατρών, δικηγόροι δικηγόρων, επιχειρηματίες επιχειρηματιών, και πάει λέγοντας. Αυτό από μόνο του δεν σημειολογεί οικογενειοκρατία, αλλά πλεονέκτημα ως προς τη μεταφορά επαγγελματικής παράδοσης και κάποιου έτοιμου πελατολογίου. Η αγορά όμως (σχεδόν πάντα σοφή), ανταμείβει ή τιμωρεί αυτή την επαγγελματική συνέχεια.
        Ισχύει το ίδιο για τους πολιτικούς? Η πολιτική ιδεατά, είναι προσφορά στο κοινωνικό σύνολο, και όχι επαγγελματικός προσανατολισμός ή/και αποκατάσταση. Από τη στιγμή όμως που τα μπικικινία ανηγορεύθησαν σε πεμπτουσία της ύπαρξης, λίγοι αυτοί που πολιτεύονται για την προσφορά. Μένει στους πολίτες (η βάση), να διαχωρίσουν τους μεν από του δε, και να τους ανταμείψει ή τιμωρήσει δια της ψήφου, ή μη. Συνεπώς, ναι ισχύει.

  49. Κοινός νους avatar
    Κοινός νους 11/12/2009 18:59:52

    Και πριν αλέκτωρ λαλήσαι τρις... Δείτε εδώ μια είδηση για τα "βλαστάρια", όπως τα λέτε: http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=11378&subid=2&pubid=8768843 : "Σύμφωνα με πληροφορίες θα αξιοποιηθούν μεταξύ άλλων και οι κ. Κ. Γκιουλέκας (ακούγεται για τη θέση του επικεφαλής της Γραμματείας Πολιτικού Σχεδιασμού), Ευρ. Στυλιανίδης, Χρ. Σταϊκούρας, Μαξ. Χαρακόπουλος, Μ. Βαρβιτσιώτης, Γερ. Γιακουμάτος και Γ. Κοντογιάννης. Ερώτημα αποτελεί το εάν στη σύνθεση της «σκιώδους κυβέρνησης» θα μετάσχουν οι κ. Ν. Δένδιας και Κ. Χατζηδάκης, ενώ ακόμη δεν έχει διευκρινιστεί εάν και τι θέση θα δοθεί στον κ. Αρ. Σπηλιωτόπουλο."