Σκοτώνουν την Ελλάδα
16/06/2015 06:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σκοτώνουν την Ελλάδα

Θα έρθει η ώρα που θα λογοδοτήσουν. Οι μοιραίοι αριστεροί, αλλά καθόλου άβουλοι όταν πρόκειται να καταστρέψουν ό,τι κερδήθηκε έπειτα από δεκαετίες θυσιών.

Οδεύουμε προς το τέλος. Καλό ή κακό θα το δούμε σύντομα και θα καταλάβουμε τελικά ποια θα είναι η πληρωμή που θα κληθούμε να δώσουμε εξαιτίας των εγκλημάτων του ΣΥΡΙΖΑ.

Η περιπέτεια της διαπραγμάτευσης οδεύει στο τέλος της και αρχίζει μια άλλη, πολύ χειρότερη περίοδος στην οποία η προσαρμογή θα είναι για όλους επώδυνη. Όταν ο ελληνικός λαός, οι επιχειρήσεις, οι απλοί πολίτες θα κληθούν στο ταμείο για... κηδεία ή χρεοκοπία τότε θα δούμε πόσα απίδια έχει ο σάκος για τους εγκληματίες της χώρας.

Επειδή, όμως, δεν απέμεινε πολύς καιρός από τη στιγμή που θα μπει ο καθένας στη θέση του και θα πληρώσει για τις αμαρτίες του, καιρός είναι να δούμε τους μοιραίους ανθρώπους της καταστροφής που πλησιάζει. Είτε αυτή θα έχει να κάνει με την καταστροφή μιας χρεοκοπίας είτε εξαιτίας της σοβαρής και ανηκέστου βλάβης που θα έχει πάθει η ελληνική οικονομία τους τελευταίους πέντε μήνες.

Ο πρώτος και... χειρότερος είναι ο ίδιος ο πρωθυπουργός. Το πρώτο βιολί έχει πάντα την ευθύνη. Ο μαέστρος όταν η ορχήστρα φαλτσάρει επικίνδυνα είναι αυτός που πρώτος απολύεται. Επειδή δεν έχουμε να κάνουμε με τον αρχηγό του αριστερού μπουλουκιού, είναι σίγουρο ότι θα είναι ο πρώτος που θα φάει τις... ντομάτες όταν ο λαός καταλάβει το παραμύθι που του παίζει.

Αλέξης Τσίπρας: Ο πρωθυπουργός, είτε λόγω των ψεμάτων του, είτε από τις λάθος επιλογές των προσώπων, είτε επειδή ο ίδιος στάθηκε ανίκανος και λίγος στις κρίσιμες στιγμές που ζει η Ελλάδα, θα πληρώσει με το βαρύτερο τίμημα που υπάρχει. Όταν θα έρθει η ώρα θα πρέπει να αναλάβει τις ευθύνες του. Το... ελικόπτερο είναι λίγο. Η αιώνια καταδίκη του μέσω της γραφής του ονόματός του στην πιο μαύρη σελίδα της ιστορίας της χώρας θα είναι η Ερινύα που θα τον κυνηγά πάντα.

Γιάνης Βαρουφάκης: Ο αμέσως επόμενος στις ευθύνες, ο απίθανος αυτός «ογκόλιθος» της οικονομικής «σκέψης», που ήρθε από το πουθενά και συνεχίζει να μας ταλαιπωρεί απίστευτα. Έξυπνο άνθρωπο τον λες, αλλά ταυτόχρονα και καταστροφέα ο οποίος με τη δημιουργική του ασάφεια έφερε τη χώρα στο χείλος του γκρεμού. Ακόμη και τώρα που έχει φάει... σουτ από την ομάδα διαπραγμάτευσης, συνεχίζει να βάζει τορπίλη σε κάθε προσπάθεια που γίνεται. Και ταυτόχρονα πουλάει «λαϊκισμό» και αριστεροσύνη. Ποιος; Ο σύμβουλος του Παπανδρέου, ο συνομιλητής του Σορός. Αυτός ο άνθρωπος έχει τεράστια ευθύνη για το έγκλημα που συντελείται.

Νίκος Παππάς: Ο άνθρωπος των ειδικών αποστολών, κρυφών και φανερών. Αυτός που συμβουλεύεται ο Τσίπρας συνεχώς και έχει μερίδιο ευθύνης για την στρατηγική που έχει ακολουθηθεί. Ο κ. Παππάς θα τιμωρηθεί γιατί είναι ένας από αυτούς που έφτιαξαν το «τέρας» που ακούει στο όνομα ΣΥΡΙΖΑ.

Γιάννης Δραγασάκης: Ο παλαιός κομμουνιστής, που ξέρει από ίντριγκες, παρασκήνιο και κομματικές ισορροπίες είναι μεγάλος υπεύθυνος διότι ενώ έχει πιο καλό μυαλό από τους άλλους, είναι πιο σοβαρός από το λοιπό συνονθύλευμα εντούτοις αρνείται να συγκρουστεί. Τα έχει με όλους καλά ενώ βλέπει τη χώρα να βουλιάζει. Θα μείνει στην ιστορία κι αυτός γιατί δεν τόλμησε να σταματήσει την κατηφόρα, αν και ο μόνος που είχε κυβερνητική εμπειρία. Στην Οικουμενική πριν τον Μητσοτάκη βέβαια, αλλά κάτι είναι κι αυτό.

Υπάρχουν κι άλλοι. Όπως ο Καμμένος αλλά μ' αυτόν δεν πρέπει να ασχολούμαστε και πολύ. Είναι και ο Τσακαλώτος που ξέρει από οικονομικά αλλά έχει εμμονές. Είναι και οι περισσότεροι υπουργοί, που ξημεροβραδιάζονται στα καφενεία. Είναι και η Ζωή αλλά μ' αυτήν αν ασχοληθούμε θα χάσουμε κι ότι μυαλό μας έμεινε.

Όλοι αυτοί, κι ο μπάρμπα Αλέκος Φλαμπουράρης συγκροτούν την... δολοφονική ομάδα της Ελλάδας. Θα έρθει η ώρα που θα λογοδοτήσουν. Οι μοιραίοι αριστεροί, αλλά καθόλου άβουλοι όταν πρόκειται να καταστρέψουν ό,τι κερδήθηκε έπειτα από δεκαετίες θυσιών.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 16/06/2015 07:09:13

    Πολύ σωστό. Να προσθέσω τον Κουβέλη που βοήθησε να γίνουν εκλογές και τέλειωσε το κόμμα του υπέρ του Τσίπρα...

  2. Παράξενος avatar
    Παράξενος 16/06/2015 07:37:04

    Μα τι γράφετε; Το σύριζα παρέλαβε καμένη γη, όλη η δεξιά ευρώπη του είχε στήσει καρτέρι στη γωνία και η τρόικα εσωτερικού του βάζει τρικλοποδιές συνέχεια αλλά το παλεύει ηρωικά εδώ και μήνες. Να είμαστε περήφανοι για αυτή την κυβέρνηση! Οι πρώτες χιλιάδες προσλήψεις στο δημόσιο έρχονται. Επιτέλους ανάπτυξη. Ιδιωτικέ τομέα κάνε το καθήκον σου.

  3. ππ avatar
    ππ 16/06/2015 07:45:46

    Ακουγα σημερα το πρωι σε μεγαλο εμπορικο ραδιοφωνο να τα χωνουν στον Σαμαρα και τον Κρανιδιωτη που υπονόησαν οτι η ρηξη ηταν ισως ο κυριος στοχος της κυβερνησης. Πότε επιτελους θα μιλησετε για αυτους που τους εφτιαξαν την εικονα ωστε να μην τους θεωρησει ο λαος ακραιους και να τους ψηφισει? Τι κρυβεται πισω απο αυτους? Απλος λαικισμος για ακροαματικοτητα η τηλεθεαση? Κατι αλλο?

  4. Κώστας ΜΠ avatar
    Κώστας ΜΠ 16/06/2015 08:18:28

    Γουδί.

  5. Jim Beam avatar
    Jim Beam 16/06/2015 08:50:36

    Ο ΒΙΑΣΜΟΣ ΤΗΣ ΛΑΙΚΗΣ ΕΝΤΟΛΗΣ !!! Ο ΣΥΡΙΖΑ ειχε περίπου 5% του εκλογικού σώματος, άτομα με αριστερή προέλευση, όλοι έχουν περάσει απο το ΚΚΕ στο παρελθόν ή απο το ΚΚΕ εσωτερικού. Έχουν βαθιά ριζωμένη μέσα τους την αριστερή φιλοσοφία και πολλές φορές το μίσος για την δεξιά, ως κόμπλεξ απο τον εμφύλιο. Στο μυαλό τους ποτέ δεν ξεπεράστηκε το μοντέλο διακυβέρνησης του υπαρκτού Σοσιαλισμού και βεβαίως του Μαρξισμού !

    Απο το 5% του εκλογικού σώματος οι Μαρξιστές - κομμουνιστές και φανατικοί αριστεροί κάθε απόχρωσης δεν ειναι ούτε οι μισοί !
    Απο αυτούς συμμετέχουν στα όργανα και τις συνιστώσες ενεργά 1000 - 1500 άτομα και οι συνδικαλιστές οι οποίοι έχουν δικά τους όργανα και ιδεολογία ( συλλογικές συμβάσεις κλπ).
    Αυτοί οι 1500, πνευματικά τέκνα των Λαφαζάνη, Φραμπουραρη και ΣΙΑ, αποτελούν τα όργανα του ΣΥΡΙΖΑ.
    Οι εξαπατημένοι πολίτες, το 30% του λαού, που πίστεψαν στα ψέματα και τις υποσχέσεις και ΨΗΦΗΣΑΝ τον ΤΣΙΠΡΑ, τι σχέσεις έχουν μια τα όργανα του κόμματος ???
    Όταν η πλειοψηφία των ψηφοφόρων του ΣΥΡΙΖΑ, το 90%, ειναι πρώην ψηφοφόροι του ΠΑΣΟΚ και της ΝΔ, είμαστε σίγουροι οτι εκφράζονται απο τα όργανα του ΣΥΡΙΖΑ ???
    Ειναι λοιπόν τεράστιο θέμα η αντιπροσώπευση του εκλογικού σώματος και των ψηφοφόρων του ΣΥΡΙΖΑ τόσο στη Βουλή, όσο και στις αποφάσεις που πρόκειται να πάρουν !

    Δεν ειναι μαζι σας ο λαός στην ρήξη, δεν θελουν οι Έλληνες να βγουν απο την Ευρωζώνη, το Ευρώ, το ΝΑΤΟ. Σας ψήφισαν για να αποκατασταθούν οι μισθοί και οι συντάξεις, τα δώρα και επιδόματα, και να εφαρμοστεί το πρόγραμμα της Θεσαλονίκης και τα άλλα ψέματα που είπατε !
    Δεν έχετε εξουσιοδότηση σύγκρουσης και καταστροφής της χώρας !!!!

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ Jim Beam 16/06/2015 10:54:38

      Δεν είναι καθόλου εξαπατημένοι.Ήξεραν πολύ καλά τι είναι ο σύριζα και τον ψήφισαν για αυτό.Καλά να πάθουν και όλοι μας μαζί. 40 χρόνια μας λένε ότι η αριστερά είναι καλή.Ποιός είναι αυτός που έλεγε οτι σέβεται και τιμά τους αγώνες της αριστεράς;Ε;Αυτός που κρύβεται στην Ραφήνα και παίζει τον μουγγό δεν είναι; Έχουν εξουσιοδότηση και σύγκρουσης και καταστροφής.Την πήραν από πολλούς.Από Γιανναράδες,από Πολύδωρες,από Αμβρόσιους ,από όλη τη μούργα της "λαικής δεξιάς" που τους στήριξε.

  6. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 16/06/2015 08:54:33

    Μαζί σας για τις ευθύνες όλων που γράφετε,όμως τις ντομάτες που θα τους πετάξει ο λαός που θα τους καταλάβει,ποιοί ακριβώς περιμένετε να τις ρίξουν; οι δεξιοί που δεν ξέρουν ούτε τι χρώμα έχουν οι ντομάτες; οι...αγανακτισμένοι που μεθαύριο θα βγούν στις πλατείες να ξεσπαθώσουν κατά των δανειστών; Μην αυταπατώμεθα,όταν θα αποτελειώσει το έργο του το παιδαρέλι,ήσυχα θα αποτραβηχτεί,μην πώ και δικαιωμένος στα μάτια του επαναστατημένου λαού πως πάλεψε όσο μπορούσε αλλά δεν τον άφησαν... Τα πράγματα έχουν πάρει το δρόμο τους,από την στιγμή που δεν τους έκανε ο Σαμαράς διότι η χώρα ήδη άλλαζε σελίδα,ό,τιδήποτε κι αν κάνει ο κάθε τυχάρπαστος ''σωτήρας'' μας από δώ και πέρα θα είναι μέρος σχεδίου για την ''σωτηρία'' της χώρας...

    • GREGORY P. avatar
      GREGORY P. @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 16/06/2015 13:15:32

      Αγαπητέ Κυθήριε, συμφωνώ και επαυξάνω. Σιγά και μήν, "Θα έρθει η ώρα που θα λογοδοτήσουν." Και ποιά δικαιοσύνη θα τους αποδώσει ευθύνες ? Αυτή που απέδειξε την ενοχή του, αλλά καταδίκασε τον Τσάρο της οικονομίας την ώρα της σύγκρουσης με το παγόβουνο, σε ένα χρόνο με αναστολή και αυστηρή παρατήρηση "Να πάει σπίτι του και να μην το ξανακάνει?", κι ας έχασε η χώρα μόνο απο τη λίστα Λαγκάρντ πάνω απο 10 δις επειδή την εξαφάνισε για να κρύψει την οικογένειά του που ήταν μέσα? Άλλωστε μην ξεχνάμε οτι ο ίδιος ο Εθνάρχης είπε πως οι Πρωθυπουργοί πάνε σπίτι τους, όχι φυλακή.

  7. ΤΤ avatar
    ΤΤ 16/06/2015 09:25:25

    ΠΡΕΠΕΙ να γινει η χώρα Αλβανία του 92. Ο λαός ας κρατήσει και μια ντομάτα για τα μούτρα του.

  8. ΤΤ avatar
    ΤΤ 16/06/2015 09:37:19

    επιτέλους, τώρα και αγαμοι γιοι...

  9. Giorgis avatar
    Giorgis 16/06/2015 10:17:35

    Ποιος Τσήπρας/Βαρουφάκης ... εδώ ακόμα χαίρουν την προτίμηση του λαού. Ο Σαμαράς πχ είναι όχι μόνο πίσω από Τσήπρας/Βαρουφάκης αλλά και Ζωή, και καμένου. Δεν φταίνε άλλοι. Πρέπει να μείνει το Σύριζα κυβέρνηση μέχρι να ξεραθεί το σάλιο μας γιατί είμαστε ο πιο ηλίθιος λαός στη γη.

  10. Παρατηρητής avatar
    Παρατηρητής 16/06/2015 11:07:42

    Προσθετω: Προκοπης Παυλοπουλος: Σε μια κρισιμη στιγμη νομιμοποιησε την ανωμαλια της μη εκλογης προεδρου της Δημοκρατιας απο μια εκλελεγμενη κυβερνηση. Νομιμοποιησε απο τα δεξια την ανωμαλια της ΠΦΑ και των οσων ψεματων ευαγγελιζοντο. αυτοι ειναι οι φανεροι!

  11. ΠανΖ74Μεσ avatar
    ΠανΖ74Μεσ 16/06/2015 11:12:08

    Θερμή παράκληση. Μην γράφετε το όνομα του Βαρουφάκη με ένα «ν». Μην του δίνετε αυτό που τόσο θέλει την (δήθεν) διαφορετικότητα, την (δήθεν) ανωτερότητα την αλαζονεία του, την πεποίθηση τα αλλάζω όλα όπως γουστάρω... Κατά τα άλλα συμφωνώ απόλυτα με το σχόλιο του Κυθήριου σχετικά με την σημερινή κατάσταση.

    • Πάρης ο όμορφος avatar
      Πάρης ο όμορφος @ ΠανΖ74Μεσ 16/06/2015 12:11:22

      Μπράβο. Μονάχα Εσύ επεσήμανες τη σατανική αυτή λεπτομέρεια, που μπορεί από μόνη της να καταστρέψει, να κάνει συντρίμια σε μιά μόνο στιγμή την αυτοπεποίθηση, την αυτοκυριαρχία και τον μεγαλοϊδεατισμό αυτού του αυτάρεσκου διάνου! Ενωμένοι όλοι με ομοψυχία στην επαναστατική και πρωτοπόρα κίνηση ! '' ΓΡΑΨΤΕ ΤΟ ΓΙΑΝΗΣ ΤΟΥ ΒΑΡΟΥΦΑΚΗ, ΜΕ 2 Ν'' Τι θ΄ακούσουμε ακόμα καθώς σφίγγουνε οι ζέστες; :)

      • Γιάννης με δύο νν avatar
        Γιάννης με δύο νν @ Πάρης ο όμορφος 16/06/2015 13:06:31

        Αγαπητέ, η γλώσσα ενός λαού δεν καθορίζεται από τους εστετισμούς κανενός, αλλά υπακούει στους δικούς της νόμους που εξελίσσονται με το χρόνο. Έτσι, στα ελληνικά, είναι αρέσει είτε όχι , το "Γιάννης" γράφεται με δύο ν, το επιβάλει η ίδια η γλώσσα. Με ένα ν, απλώς δεν είναι ελληνικά!

    • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
      ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ ΠανΖ74Μεσ 16/06/2015 13:22:59

      Συμφωνώ κι εγώ απολύτως ΠανΖ74Μεσ με το σχόλιό σου για το ''Γιανης'',το είχα επισημάνει κι εγώ παλαιότερα. Μπορεί να φαίνεται για κάποιους λεπτομέρεια,αλλά οι λεπτομέρειες μερικές φορές αποκαλύπτουν πολλά σχετικά με τα αποτελέσματα και τις συνέπειες...

    • Ουαί ημίν... avatar
      Ουαί ημίν... @ ΠανΖ74Μεσ 16/06/2015 13:34:10

      Είτε με ένα, είτε με δύο είτε με τρία Ν γράψει κανείς το ''Γιάνης'' αγαπητέ ΠανΖ74Μεσ, ο μόνος άξιος κριτής του καθενός θα είναι τα έργα του και η θέση που θα του δώσουνε οι πολίτες με την αποδοχή ή με την απαξίωση. Όλοι κρίνονται.

  12. Ποντομέδων avatar
    Ποντομέδων 16/06/2015 13:44:18

    Καλά τα λέτε ΠανΖ74Μεσ και ΚΥΘΗΡΙΕ Και συμφωνώ.
    Μα δεν απάντησε κανείς σας στο ομορφόπαιδο, τον Πάρη !!!!!!!!

    • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
      ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ Ποντομέδων 16/06/2015 19:59:45

      Αγαπητέ Ποντομέδων,σύμφωνα με τον λόγο κάποιου συγγραφέα,υπάρχουν δυό είδη ανθρώπων,εκείνοι που μπαίνουν σε ένα δωμάτιο και λένε ''εδώ είμαι'' κι εκείνοι που λένε ''α,εδώ είστε''. Η αγαπητή κατά τα άλλα συνσχολιάστρια,κατατάσσει τον εαυτό της μάλλον στην πρώτη κατηγορία,οπότε ποιός είμαι εγώ που θα μπορούσα να της απευθύνω τον λόγον;... Την καλησπέρα μου.

  13. tasoti avatar
    tasoti 16/06/2015 13:45:54

    πρώτος στην λίστα θα έπρεπε να είναι ο υπερήφανος Ελληνικός λαός...

  14. Incredible avatar
    Incredible 16/06/2015 16:32:32

    δεν είμαι και πολύ σίγουροι ότι θα λογοδοτήσουν: όταν θα πέσουμε στο γκρεμό, αυτοί θα εξαφανιστούν για να πληρώσουμε εμείς τη νύφη!

  15. ΠανΖ74Μεσ avatar
    ΠανΖ74Μεσ 17/06/2015 11:20:54

    Δεν θα επανερχόμουν στο όλο θέμα διότι δεν θέλω να μπαίνω σε αντιπαράθεση με άτομα που ψάχνονται για καυγά. Δείτε όμως το καμάρι της Ελλάδος το καμάρι μας το τιτανοτεράστιο ΓΙΑΝΝΗ ΒΑΡΟΥΦΑΚΗ οκλαδόν στην βουλή. Δείτε και θαυμάστε το πλέον νάρκισσο πολιτικό που έχει περάσει από την Ελλάδα. Αυτόν που γλυκάθηκε από το μέλι της πολιτικής και θα κάνει τα πάντα για να αυτοπροβληθεί και να διατηρηθεί στο πολιτικό βίο. Και μετά κύριε όμορφε Πάρη ή όπως αλλιώς λέγεσαι έλα να συζητήσουμε αν το ένα ν είναι θέμα ή όχι.

    • Ποντομέδων avatar
      Ποντομέδων @ ΠανΖ74Μεσ 18/06/2015 14:56:24

      Πραγματικά σε παραδέχομαι καλέ μου ΠανΖ74Μεσ, όχι τόσο για την μεστή απάντηση που έδωσες ( που πράγματι είναι επαινετή) , όσο για την αυτοσυγκράτησή σου, αντιμετωπίζοντας τοιαύτες και τοσαύτες προκλήσεις με ψυχραιμία ! Το ίδιο για τον στωικότατο φίλο ΚΥΘΗΡΙΟ !!!!!

  16. UncleStgm avatar
    UncleStgm 17/06/2015 17:09:42

    Τους λογαριάζετε ακόμη για "αριστερούς"; Με τόσους μεγαλοαστούς, επενδυτές, τοκιστές, ραντιέρηδες και λαιφστυλίστες στα υπουργεία; Χαρά στα κουράγια σας και στις εμμονές σας...