#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
06/04/2013 18:45
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σε τροχιά σύγκρουσης Κυβέρνηση - Τρόικα



(Ανανεωμένο) Σε τροχιά σύγκρουσης με την τρόικα οδηγείται η κυβέρνηση και είναι ίσως η πρώτη φορά που η κατάσταση είναι ιδιαίτερα κρίσιμη και σοβαρή. Μπορεί και στις προηγούμενες επισκέψεις του Τόμσεν στην Αθήνα να υπήρξαν διαφωνίες και αντιπαραθέσεις, ωστόσο, η τωρινή έχει μια μεγάλη διαφορά. Δεν υπάρχει άλλο λίπος να καεί. Δεν υπάρχουν άλλα περιθώρια ούτε για νέα μέτρα αλλά ούτε και για την αποδοχή των σκληρών όρων που θέτουν οι τροικανοί, ίσως παίρνοντας θάρρος και από το «μάθημα» που έδωσαν στην Κύπρο.

Επισήμως η αναβολή της συνάντησης του Γ. Στουρνάρα με την τρόικα ήταν ότι ήθελαν οι δεύτεροι να προετοιμαστούν καλύτερα. Να μελετήσουν τις προτάσεις που έκανε η κυβέρνηση και να δουν μέχρι που μπορεί να τραβήξουν το σχοινί. Φαίνεται ότι ήταν αίτημα του Π. Τόμσεν η αναβολή ώστε στη συνάντηση με τον Αντώνη Σαμαρά στις 11 το πρωί της Κυριακής να ξεκαθαρίσει το τοπίο.

Σύμφωνα με πληροφορίες, αυτή την ώρα γίνεται σύσκεψη στο υπουργείο Οικονομικών με τον Γ. Στουρνάρα και το επιτελείο του να βάζουν όλο το πακέτο κάτω και να ετοιμάζουν τις άμυνές τους για το αυριανό ραντεβού. Πιθανότατα το βράδυ ο κ. Στουρνάρας θα κάνει μια ακόμη σύσκεψη με τον πρωθυπουργό, ενδεικτικό της κρισιμότητας της κατάστασης. Μάλιστα, υψηλόβαθμο στέλεχος έλεγε ότι η τρόικα προτείνει «λύση – πακέτο», δηλαδή όλα τα ανοικτά θέματα να κλείσουν εδώ και τώρα και να πάρει η Ελλάδα τις δύο δόσεις των 8,8 δις ευρώ. Αντίθετα η κυβέρνηση λέει ότι μπορεί να επιλυθούν σταδιακά τα θέματα και δεν μπορεί να υπάρξει δέσμευση για όλα μαζί.

Οι πληροφορίες του antinews κάνουν λόγο για πολύ βαρύ κλίμα μεταξύ κυβέρνησης και τρόικας, γεγονός που επιβεβαιώθηκε την Παρασκευή το βράδυ όταν η συνάντηση στο υπουργείο Οικονομικών κράτησε μόλις δύο ώρες και ήταν φανερή η δυσφορία του οικονομικού επιτελείου.

Οι ίδιες πληροφορίες αναφέρουν ότι ο ίδιος ο πρωθυπουργός έχει δώσει εντολή να μην υποκύψουν σε υπερβολικές και εκτός πραγματικότητας απαιτήσεις της τρόικας.

Και μπορεί στο θέμα του δημοσίου να έχουν κάποια δίκια, αφού δεν έχει γίνει καμιά ουσιαστική προσπάθεια αναμόρφωσης του δημόσιου τομέα, ωστόσο, στο θέμα του χαρατσιού και στην απαίτησή τους να μη γίνει το deal Εθνικής – Eurobank βρίσκονται εκτός τόπου και χρόνου.

Πληροφορίες μέσα από την κυβέρνηση αναφέρουν ότι ο υπουργός Οικονομικών στη συνάντηση της Παρασκευής και μετά από συνεννόηση με τον Αντώνη Σαμαρά, είπε στον Πόλ Τόμσεν και την παρέα του: «Ως εδώ. Αν θέλετε να σας παραδώσουμε τα κλειδιά της χώρας και να τα πάτε στον Τσίπρα και τον ΣΥΡΙΖΑ, πείτε το τώρα. Μη ζητάτε άλλα μέτρα, δεν υπάρχουν άλλες αντοχές».

Η έκρηξη της κυβέρνησης οφείλεται στο γεγονός ότι οι τροικανοί ζήτησαν κι άλλα μέτρα, κάτι που σημαίνει ταυτόχρονα περικοπές σε μισθούς και συντάξεις και νέο μαχαίρι στις δημόσιες δαπάνες. Γεγονός φυσικά που δεν αντέχει η κοινωνία και οποιαδήποτε προσπάθεια να περάσουν τέτοια μέτρα στη Βουλή θα οδηγήσουν σε κατάρρευση της κυβέρνησης και πολιτική κρίση άνευ προηγουμένου.

Εκτός βεβαίως κι αν η τρόικα έχει αυτό ακριβώς βάλει στόχο. Να διαλύσει την κυβέρνηση και να οδηγήσει σε χρεοκοπία τη χώρα.

Το «ως εδώ και μη παρέκει» θα είναι και η στάση που θα κρατήσει ο κ. Σαμαράς και στο αυριανό ραντεβού. Η μόνη βάση που συζητά η κυβέρνηση είναι να αποδεχθεί η τρόικα τη συμφωνία στις τράπεζες και να προχωρήσει η ανακεφαλαιοποίηση, να αποδεχθεί την πρόταση για το χαράτσι στα ακίνητα που έχει γίνει και να συζητήσουν τον τρόπο που θα γίνουν οι απολύσεις στο Δημόσιο. Εκεί πράγματι υπάρχει πρόβλημα, όπως και με την αργοπορία του κ. Μανιτάκη, ωστόσο, η κυβέρνηση θα δεσμευτεί ότι θα φύγουν έως και 1.000 επίορκοι και κοπανατζήδες μέχρι τον Ιούνιο ενώ θα προχωρήσει η κινητικότητα με ταχύτερους ρυθμούς.

Και φυσικά στο Μαξίμου δε συζητούν σε καμιά περίπτωση την επιβολή νέων μέτρων λιτότητας.

Όπως όλα δείχνουν οι διαπραγματεύσεις θα κινούνται στη λογική του μπρα ντε φερ με άγνωστο τον τελικό νικητή. Ωστόσο, φαίνεται ότι η κυβέρνηση έχει καταλάβει (έστω κι αργά) ότι δεν υπάρχουν άλλα περιθώρια για μέτρα και δε μπορεί να υποχωρεί η χώρα σε κάθε παράλογη απαίτηση της τρόικας. Δύο είναι οι λύσεις που φαίνονται στον ορίζοντα:

1.      Ή γίνεται η χώρα «Κούγκι» και κανείς δεν ξέρει που πάμε. Τότε θα υπάρξει σίγουρα ρήγμα στο πολιτικό σκηνικό και δεν θα δοθεί η δόση των 8,8 δις ευρώ. Υπενθυμίζουμε ότι αρχές Μαΐου πρέπει να πληρωθεί ένα ομόλογο άνω των 6 δις ευρώ.

2.      Ή γίνονται αμοιβαίες υποχωρήσεις αλλά σε καμιά περίπτωση δεν μπορεί η λύση αυτή να περιέχει νέα μέτρα. Τότε οι διαπραγματεύσεις θα κλείσουν τις επόμενες ημέρες.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Simon Bolivar avatar
    Simon Bolivar 06/04/2013 19:46:35

    Μας τράβηξαν την πρίζα?

  2. RIGAKIS avatar
    RIGAKIS 06/04/2013 19:59:31

    Μακάρι.

  3. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 06/04/2013 20:03:22

    Επειδή όντως δεν πάει άλλο η υποχώρηση μιας και στέγνωσε από αίμα ο λαός μας, να δούμε τη σύγκρουση μέχρι τέλους κι ότι γίνει. Αλλά να βγεί ο Πρωθυπουργός και να πει ΑΚΡΙΒΩΣ τι γίνεται για να ξέρουν όλοι το σκοπό των τροϊκανών και το σκοπό του Σαμαρά. Όχι σκιές πια. Ή ταν ή επί τας κε Πρωθυπουργέ. Δεν αντέχει άλλο η κοινωνία την αφαίμαξη. Έχει γίνει η ζωή ανυπόφορη για 1 στους 3-4 Έλληνες. Μη τους στείλεις όλους σε ΧΑ και Σύριζα. Μόνο αυτοί κερδίζουν με τέτοιες καταστάσεις.

  4. panos2 avatar
    panos2 06/04/2013 20:08:14

    Θελουν να μας πεταξουν εκτος Ευρω τι γινεται?η ειναι κολπο για να περασουν σκληρα μετρα?

    οτι και να ειναι κουραζει αυτη η κατασταση...και δειχνει οτι η κυβερνηση πρεπει να εχει plan b ακομα και αν αυτο αφορα τη δραχμη

    • Μαριος Σιδας avatar
      Μαριος Σιδας @ panos2 07/04/2013 00:03:24

      μη μασας πανο. επικοινωνιακο ειναι.

  5. ΣΑΚΑΤΑΚ avatar
    ΣΑΚΑΤΑΚ 06/04/2013 20:18:33

    Σιγα το καλτσόν μόνο....

    • Μαριος Σιδας avatar
      Μαριος Σιδας @ ΣΑΚΑΤΑΚ 07/04/2013 00:03:49

      εντελως ομως....!

    • Παναγιώτης Κ. avatar
      Παναγιώτης Κ. @ ΣΑΚΑΤΑΚ 07/04/2013 08:40:53

      like!

  6. Σαρακατσανος avatar
    Σαρακατσανος 06/04/2013 20:30:28

    ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΟΤΙ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΜΕΤΡΑΕΙ ΑΝΤΙΣΤΡΟΦΑ. ΤΑ ΨΕΜΑΤΑ ΜΑΣ ΤΕΛΕΙΩΣΑΝ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΩΡΑ ΓΙΑ ΕΡΓΟ.ΑΝΑΚΕΦΑΛΑΙΟΠΟΙΗΣΗ-ΑΠΟΚΡΑΤΙΚΟΠΟΙΗΣΕΙΣ-ΜΑΖΕΜΑ.........ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΤΟΜΕΑ-ΜΑΤΑΡΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΕΧΟΥΝ ΜΕΙΝΕΙ ΣΤΑ.........ΛΟΓΙΑ. Η ΑΣΥΔΟΣΙΑ ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ, Η ΜΕΙΩΣΗ ΤΩΝ Δ.Υ.,ΟΙ ΣΤΡΑΤΙΕΣ ΣΥΜΒΟΥΛΩΝ, ΔΕΝ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ......ΕΙΔΑΛΩΣ ΚΟΡΟΙΔΕΥΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΟΥΣ......ΑΠΕΞΩ ΚΑΙ ΤΟ ΛΑΟ.

  7. Karenin avatar
    Karenin 06/04/2013 20:38:00

    Θετικό ότι έμεινε και κάτι να τους απειλήσουμε και ας είναι ....και ο Τσίπρας.

  8. kosvag avatar
    kosvag 06/04/2013 20:41:40

    αφού δώσαν τα Χριστούγεννα 50,8 δις με 0 ουσιαστική πρόοδο στα 2,8 κ 8,8 θα κολλώσουν? Αλλιώς κ ο Σαμαράς θα είχε ήδη ασχοληθεί με Μανιτάκιδες, Δημόσιους Υπαλ. κτλ.
    Προφανώς η ΑΟΖ παίζει, δείχνει να είναι μεγάλη η σημασία της για πολλούς.
    Ταυτόχρονα βέβαια ο μέσα χρόνος τελειώνει αλλά αυτό είναι και θετικό-ελπιδοφόρο για λύση.

  9. ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ avatar
    ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ 06/04/2013 20:57:31

    Καμια συγκρουση... Ακολουθουμε τη γνωστη πεπατημενη οδος λεμε ΝΑΙ!

  10. Storm1a1 avatar
    Storm1a1 06/04/2013 21:04:31

    Προλαβαίνουμε να "σηκώσουμε" τα εκατομμύρια μας από τις Τράπεζες;
    Χα,χα,χα,χα,χα....
    Θα κάνουν τον Τσίπρα, Κυβέρνηση και θα τρέχουμε...
    Ρε τι τραβάμε...

    • Φαύλος Ενάρετος avatar
      Φαύλος Ενάρετος @ Storm1a1 07/04/2013 00:31:02

      Ακόμα εκεί τα έχεις εσύ; Τα έχουν λούσει και τα πάνε για κούρεμα.
      Στείλε τα Αμερική γρήγορα σύντροφε.

  11. Γεωργία avatar
    Γεωργία 06/04/2013 21:05:12

    Τι έγινε ζητάνε νέα μέτρα;
    Δεν το πιστεύω.!!!

  12. Queen For The Black Side avatar
    Queen For The Black Side 06/04/2013 21:17:55

    Mπαααα.... Έχω εμπιστοσύνη στον κύριο Γιάννη. Δεν θ΄αφήσει αυτός να ξεφύγει η κατάσταση. Θα βρεί εγκαίρως τη σωστή γωνία ..κάμψης, κι όλα καλά!! :-)

    • Φαύλος Ενάρετος avatar
      Φαύλος Ενάρετος @ Queen For The Black Side 07/04/2013 00:38:17

      Στη σωστή θέση βρίσκεται. Είναι ήδη στα 4 ο άνθρωπος, απλά το κάνει λίγο πιό θεαματικό για να εισπράξει το ...χειροκρότημα.

      • dim avatar
        dim @ Φαύλος Ενάρετος 07/04/2013 01:56:08

        Ο Ενάρετος Κύκλος της ανάπτυξης είναι προ των πυλών... Ο Φαύλος Κύκλος της ύφεσης μας αποχαιρετάει το 2013...

        • Φαύλος Ενάρετος avatar
          Φαύλος Ενάρετος @ dim 07/04/2013 08:31:35

          Γι αυτό εγώ θα είμαι εντός ... φαύλων σχεδίων και ...οραμάτων ενάρετων, διαχρονικά. Εσύ που είσαι σταθερά εκτός πραγματικότητας τι κάνεις;
          Πας καλά;

  13. Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 06/04/2013 21:20:15

    Συγγνώμη, ἀλλὰ ἐνῷ ἔχει δεσμευτεῖ ἠ κυβέρνηση (ὑπὸ τὴν παρούσα ἡγεσία της) σὲ ἀπομάκρυνση Χ ἀριθμοῦ δημοσίων ὐπαλλήλων -καὶ εἶναι γνωστὸ πὼς αὐτὸ ἀποτελεῖ ζήτημα κλειδὶ καὶ γιὰ τὶς δύο πλευρὲς- καὶ ἁπλῶς σφυρίζει ἀδιάφορα, βρίσκοντας κολλήματα καὶ κωλύμματα, ἐγὼ... εἶμαι μὲ τὴν τρόϊκα. Ἡ κυβέρνηση δὲν ὑλοποιεῖ βασικὴ δέσμευσή της ἔναντι τῶν ἑταίρων, ἡ τρόϊκα φταίει μετά;

    Ἔχω ἄδικο;

    • Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
      Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης @ Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 06/04/2013 21:22:10

      Μὴ καὶ μᾶς πεῖ κανεὶς «ζητᾶνε κι ἄλλα μέτρα» ἂν ἡ ἀλήθεια εἶναι «ὅσο δὲν ἀπομακρύνεται ὁ συμφωνημένος ἀριθμὸς Δ.Υ., ζητᾶνε ἀντ' ἀυτοῦ κι ἄλλα μέτρα».

    • Μαριος Σιδας avatar
      Μαριος Σιδας @ Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 07/04/2013 00:04:35

      οχι, δεν εχεις

      • Μαριος Σιδας avatar
        Μαριος Σιδας @ Μαριος Σιδας 07/04/2013 00:05:53

        συγνωμη διορθωση: εχεις αδικο. με καλυψε ο απο πανω, αλλα περα απο αυτο δεν νοηται να ειναι κανεις σε οποιοδηποτε σημειο με την τροϊκα

    • Φαύλος Ενάρετος avatar
      Φαύλος Ενάρετος @ Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 07/04/2013 00:33:12

      @ Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης : Όχι καλέ, δεν έχεις άδικο. ΖΗΤΩ Η ΤΡΟΪΚΑ, ΖΗΤΩ Η ΜΕΡΚΕΛ, Ο ΣΟΪΜΠΛΕ, ΖΗΤΩ ΚΑΙ ΟΙ ΓΕΡΜΑΝΟΤΣΟΛΙΑΔΕΣ ΤΟΥΣ!!

    • Φαύλος Ενάρετος avatar
      Φαύλος Ενάρετος @ Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 07/04/2013 00:36:25

      @ Αστυάναξ Καυσοκαλυβίτης : Τι άδικο καλέ; Ζήτω η Τρόϊκα, ζήτω η Μέρκελ, ο Σόϊμπλε και οι φιλότιμοι κατανοούντες και προβληματιζόμενοι Γερμανοτσολιάδες τους.

  14. euagelos avatar
    euagelos 06/04/2013 21:20:29

    Ελπίζω πως μετά το πέρας των διαπραγματεύσεων θα έχει (πάλι) εξασφαλιστεί η θέση μας στο σκληρό πυρήνα της ευρωζώνης.

  15. aporon avatar
    aporon 06/04/2013 21:25:37

    σκληρό θα ναι, τι ακριβώς δεν ξέρω.

  16. νεφέλη avatar
    νεφέλη 06/04/2013 21:30:09

    ...αυτό το μήνα!

  17. *Mara* avatar
    *Mara* 06/04/2013 21:30:46

    Ποιός ξέρει???
    Μπορεί να θέλουν να γίνει "Κούγκι".
    Άν οι πιέσεις... για ΔΕΠΑ ΔΕΣΦΑ, δεν πιάσουν τόπο...., πώς θα πετάξουν τους Ρώσους όξω.....

  18. fe avatar
    fe 06/04/2013 21:36:30

    και γω βασιλισσα στον κυριο γιαννη σ αυτον τον καταπληκτικο τεχνοκρατη αλλα πανω απ ολα Ανθρωπο , με πολυ ανεπτυγμενη συναιθηματικη νοημοσυνη, εχω απολυτη εμπιστοσυνη και πιστευω το μεγαλυτερο ποσοστο των ελληνων συμφωνα με την τελευταια δημοσκοπηση της RASS.

    • Queen For The Black Side avatar
      Queen For The Black Side @ fe 07/04/2013 00:20:11

      :-) Ας ενώσουμε όλοι λοιπόν αγαπητέ fe τις προσευχές και τη θετική μας σκέψη, ώστε να συμπαρασταθούμε νοερά στο συνετό Ευρωυπερυπάλληλο κύριο Γιάννη, που τόσες προσπάθειες καταβάλλει υπηρετώντας μας, με μόνη του ανταμοιβή ένα μπράβο κι ένα ζεστό χαμόγελο του Mr. Σόϊμπλε.
      Καλή επιτυχία κύριε Γιάννη μας και κάνε ότι μπορείς ώστε να ναυαγήσει και η συγχώνευση Eurobank-Εθνικής και να βάλουν κι εκεί οι Γερμανοί αφέντες τη μπότα τους ώστε να ελέγχουν την Εθνική (κι εδώ και στα Βαλκάνια), τις δανειοδοτήσεις και γενικώς, να μην υπάρχει τίποτε υπό έλεγχο Ελληνικό. Να ξεκουραστείτε κι εσείς επί τέλους κάποια στιγμή!! Μονάχα εντολές να εκτελείτε πιστά, χωρίς να ...σπαζοκεφαλιάζετε και να ταράζεται ο ύπνος σας. Άντε, καληνύχτα.

      • Μαριος Σιδας avatar
        Μαριος Σιδας @ Queen For The Black Side 07/04/2013 00:24:06

        καλη επιτυχια στον κυρ Γιαννη κ απο μενα λοιπον. επ' αγαθω της κοινωνιας βεβαιως βεβαιως

        • dim avatar
          dim @ Μαριος Σιδας 07/04/2013 01:54:12

          Τράβα στο Τσακαλώτο εσύ... Μεγάλη μορφή... Ούτε Ελληνικά δε μπορεί να μιλήσει...

          • Φαύλος Ενάρετος avatar
            Φαύλος Ενάρετος @ dim 07/04/2013 08:34:53

            Σημασία έχει όχι μόνο να μιλάς Ελληνικά, αυτό το κάνετε όλοι.
            Ποιός θα σκεφτεί και θα πράξει ΕΛΛΗΝΙΚΑ. Αυτό είναι το ζήτημα.

          • Φαύλος Ενάρετος avatar
            Φαύλος Ενάρετος @ dim 07/04/2013 08:37:26

            Ελληνικά, μιλάτε όλοι σας. Κάποιοι που θα σκέφτονται και θα ενεργούν Ελληνικά απουσιάζουν.

  19. Simon Bolivar avatar
    Simon Bolivar 06/04/2013 21:38:13

    το νου σας στα τριήμερα (με κάτι Δευτέρα του Πάσχα και μπόνους η μεταφερόμενη πρωτομαγιά) .

    • Μαριος Σιδας avatar
      Μαριος Σιδας @ Simon Bolivar 07/04/2013 00:15:18

      +++++

    • Μαριος Σιδας avatar
      Μαριος Σιδας @ Simon Bolivar 07/04/2013 00:25:08

      επισης το νου σας στα εννιαμερα (με κατι συγκρουσεις, ως εδω, δεν παει αλλο κ τετοια)

      • Hrthe_to_telos avatar
        Hrthe_to_telos @ Μαριος Σιδας 07/04/2013 10:20:07

        Διαβλεπεις διεισδυση? :) :)

  20. Apostolos Vlahos avatar
    Apostolos Vlahos 06/04/2013 21:49:55

    "Σε τροχιά σύγκρουσης Κυβέρνηση – Τρόικα"

    Άντε καλέ!

    • Μαριος Σιδας avatar
      Μαριος Σιδας @ Apostolos Vlahos 07/04/2013 00:14:37

      “Σε τροχιά σύγκρουσης Κυβέρνηση – Τρόικα”
      Μια ταινια με πολυ δραση κ πολυ σασπενς!

  21. sceptic avatar
    sceptic 06/04/2013 22:09:34

    Τσ τσ τσ τσ τσ έχω ανατριχιάσει από την αγωνία...

  22. fch avatar
    fch 06/04/2013 22:14:46

    <....Πληροφορίες μέσα από την κυβέρνηση αναφέρουν ότι ο υπουργός Οικονομικών στη συνάντηση της Παρασκευής και μετά από συνεννόηση με τον Αντώνη Σαμαρά, είπε στον Πόλ Τόμσεν και την παρέα του: «Ως εδώ. Αν θέλετε να σας παραδώσουμε τα κλειδιά της χώρας και να τα πάτε στον Τσίπρα και τον ΣΥΡΙΖΑ, πείτε το τώρα. Μη ζητάτε άλλα μέτρα, δεν υπάρχουν άλλες αντοχές»....δηλαδη βρε ξεφτερια ο ΣΥΡΙΖΑ ειναι το μεγαλο διαπραγματευτικο μας χαρτι?....δικαιωνεται αρα η επιχειρηματολογια Τσιπρα? (αν θυμασθε τι μας (σας) ελεγε!

    • euagelos avatar
      euagelos @ fch 06/04/2013 22:18:19

      ΟΚ, φέρτε τα κλειδιά, αλλά θα τα κρατήσουμε εμείς!

  23. Νίκος Α avatar
    Νίκος Α 06/04/2013 22:20:04

    Έχει κουράσει, απελπιστικά, το έργο.

  24. Γιάννης Κιαπέκος avatar
    Γιάννης Κιαπέκος 06/04/2013 22:30:16

    Ασφαλώς έχεις άδικο διότι :
    ἀπομάκρυνση Χ ἀριθμοῦ δημοσίων ὐπαλλήλων
    Λάθος ! το σωστό είναι "μείωση του αριθμού των δημοσίων κατά Χ" και αυτό το εξασφαλίζει, κατά γενική ομολογία, το σχέδιο του Μανιτάκη . Επίσης όλοι παραδέχονται ότι η επιμονή των τροϊκανών στο συγκεκριμένο θέμα τώρα, είναι "τακτικίστικη" με σκοπό να μας "σπάσουν" τον τσαμπουκά χωρίς ουσιαστικό δημοσιονομικό όφελος. Και σαν τέτοιο θα πρέπει να μην τους "περάσει".

    • dim avatar
      dim @ Γιάννης Κιαπέκος 07/04/2013 02:01:53

      Δε θέλω να έχει μειωθεί απλά το δημόσιο κατά χ υπαλλήλους το 2014... Θέλω να είχαν φύγει 25.000 άχρηστοι ΤΩΡΑ, και στη θέση τους να μπουν άξιοι.... Σε ένα δημόσιο 750.000 ανθρώπων που μπήκαν εδώ και 30 χρόνια, δε μπορεί, θα υπάρχει και 1 στους 30 που είναι άχρηστος... Ε, εγώ δεν τον πληρώνω? Θέλω να φύγει...

      Σε κάθε επιχείρηση, κάθε χρόνο αν κάνεις αξιολόγηση, θα βρεις και 1 στους 30 υπαλλήλους σου ότι υστερεί, ότι σε δουλεύει... Στο καλό, κάπου θα βρει μια άλλη δουλειά που θα του ταιριάζει... Όχι και να τον πληρώνω εγώ, για να μου κόβουν όμως μετά εμένα τη σύνταξη, ή να με βάζουν να πληρώνω φόρους για να αμείβεται ο άχρηστος....

      • Γιάννης Κιαπέκος avatar
        Γιάννης Κιαπέκος @ dim 07/04/2013 10:16:42

        Φίλε μου το θέμα δεν είναι τι θέλεις εσύ ή εγώ (που εν πολλοίς συμφωνώ με τα ανωτέρω γραφόμενά σου) αλλά ποιες είναι οι συμβατικές υποχρεώσεις της χώρας όπως προκύπτουν από τη μνημόνιο.
        Όσο για τα περί αξιολόγησης το ερώτημα είναι ποιος και με ποια κριτήρια θα την κάνε δεδομένου ότι έχουμε ένα φαύλο και άκρως κομματικό κράτος. Και προς επίρρωση αυτού ψάξε να βρεις (αν δε το ξέρεις ήδη) πως πήρε το όνομά της η πλατεία Κλαυθμώνος.

  25. MCA avatar
    MCA 06/04/2013 22:32:30

    Αν δεν χαλάει τους δανειστές μας ο ΣΥΡΙΖΑ, υπάρχουν και πιο δραστικά επιχειρήματα όπως η Χ.Α και το ΚΚΕ. Μ αυτούς θα μπορέσουν σίγουρα να συνεννοηθούν και θα πάρουν τα…. λεφτά τους πίσω.

    • Queen For The Black Side avatar
      Queen For The Black Side @ MCA 07/04/2013 00:23:23

      Οτι θα πάρουν, θα πάρουν σίγουρα κάτι.

  26. panas avatar
    panas 06/04/2013 22:42:16

    Λέτε να χρεοκοπήσουμε;
    Να μην πληρωθούν μισθοί και συντάξεις,
    Να δεσμεύσουν ή να κουρέψουν τις καταθέσεις μας,
    Να μην έχουμε πετρέλαιο και φάρμακα,
    Οι λαικές από Δευτέρα να μην έχουν ζαρζαβατικά,
    Να ψοφήσουν τα κοπάδια μας...

    Μη ξεχάσω να βγάλω τα 100 ευρώ από την τράπεζα αύριο. Ζαρζαβατικά, λαδάκι και όσπρια έχω. Έχω και αρκετό κρεατάκι στην κατάψυξη, θα βάλω και ένα κοτέτσι για καλό και για κακό. Ή καλύτερα θα βάλω κουνέλια...
    Θα πάρω και λίγο παστό...
    Ρε σεις, τελικά αν χρεοκοπήσουμε λέω να ξεκινήσουμε και ένα 10ήμερο γλεντάκι από Δευτέρα. Τα απαραίτητα τα έχουμε. Τι κι' αν έχουμε κρασάκι σε απόθεμα και όχι ουίσκι...
    Θα ήθελα να το ζήσω. Μια χρεοκοπία και να μας χαζεύουν οι μίζεροι γερμανοί να το γλεντάμε. Χωρίς τις καγέν, τα γκούντα, τις μπύρες και αυτά τα άθλια ξινά μήλα που μας πουλάνε...
    Μόνο που για κάτι τέτοιο απαιτείται λεβεντιά...,
    και ηλεκτρικό ρεύμα...

    • Φαύλος Ενάρετος avatar
      Φαύλος Ενάρετος @ panas 07/04/2013 00:29:07

      και λιγνίτη έχουμε

  27. Μαριος Σιδας avatar
    Μαριος Σιδας 07/04/2013 00:11:49

    αυτο το "ως εδω" του στουρναρα ομως, ε; χαχαχαχα

  28. MAYRO XABIARI avatar
    MAYRO XABIARI 07/04/2013 00:20:24

    Πάντως όσοι λένε τα μεγάλα γενναία λόγια συνήθως τρέχουν να αγοράσουν τα γάλατα απ' τα μπακάλικα...

    • Φαύλος Ενάρετος avatar
      Φαύλος Ενάρετος @ MAYRO XABIARI 07/04/2013 00:27:56

      Μη φοβάσαι. Θα αφήσουμε μερικά και για σένα αυτή τη φορά. Δε θα τα πάρουμε όλα.

    • Δημήτρης avatar
      Δημήτρης @ MAYRO XABIARI 07/04/2013 00:43:20

      Ακριβώς, γιατί όσοι λένε μεγάλα λόγια έχουν και plan b, εσύ λευκό τζατζίκι (κλεμμένο από άλλον σχολιαστή, ζητώ συγγνώμη που δεν θυμάμαι ποιος είναι) το μόνο που έχεις είναι το "jawohl mein führer"

    • MAYRO XABIARI avatar
      MAYRO XABIARI @ MAYRO XABIARI 07/04/2013 15:48:39

      Κάποιοι ενοχλήθηκαν προφανώς διότι αναγνώρισαν το εαυτό τους. Παιδιά μη πάρετε και τα φρέσκα, χαλάνε...

  29. Petronius avatar
    Petronius 07/04/2013 00:26:06

    Όποιος έχει όρεξη για μαγκιές ("ως εδώ", "τίποτα παραπάνω", κλπ), ας θυμηθεί το πρόσφατο παράδειγμα Αναστασιάδη, πριν γελοιοποιηθεί.

  30. hgemwn avatar
    hgemwn 07/04/2013 01:09:53

    Τελικά θα τα "σπάσουμε" με την Τρόικα γιατί δεν θέλουν οι δικοί μας να κάνουν απολύσεις στο δημόσιο;

    • MAYRO XABIARI avatar
      MAYRO XABIARI @ hgemwn 07/04/2013 15:52:18

      Όχι, επειδή τώρα έχουμε και plan b, νάναι καλά οι τσουτσουρωμένοι ελληναράδες.

  31. The Camel avatar
    The Camel 07/04/2013 15:57:03

    Το έχουμε ξαναδει αυτο το έργο και δεν πείθει πλέον. Στο τέλος θα υπάρξει συμφωνία ως συνήθως ή θα φύγουν και δεν θα πάρουμε την δόση οποτε θα κάνουμε οτι μας ζητήσουν σε λίγες εβδομάδες.