#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
21/12/2010 21:59
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σε μυστικά δείπνα διαλύουν το ΠΑΣΟΚ



Εχουν γίνει πλέον κλισέ οι φράσεις ότι βράζει η κοινοβουλευτική ομάδα του ΠΑΣΟΚ, εξοργισμένοι με την κυβέρνηση οι βουλευτές, καζάνι έτοιμο να εκραγεί η κυβερνώσα παράταξη και άλλα πολλά δημιουργήματα της κρίσης που στην οποία βρίσκεται το ΠΑΣΟΚ. Κάποιοι ίσως πιστεύουν ότι ισχύει ότι και στο παραμύθι με το λύκο και τον βοσκό που όλο φώναζε ότι έρχεται ο λύκος, αλλά κανείς δεν τον πίστευε και όταν ήρθε δεν πήγαν να τον βοηθήσουν.

Στο ΠΑΣΟΚ λοιπόν περνούν τη φάση της θύελλας αλλά, χωρίς πολλές φωνές. Αρκούν άλλωστε οι διαγραφές και οι αντιδράσεις που εντείνονται μέρα με την ημέρα. Σήμερα ήταν η σειρά της Βάσως Παπανδρέου να χαρακτηρίσει τον προϋπολογισμό αναξιόπιστο και ανεφάρμοστο, ότι λένε δηλαδή και τα άλλα κόμματα της αντιπολίτευσης.

Όμως, η εικόνα που περνά προς τα έξω είναι ελάχιστη αντιπροσωπευτική σε σχέση με το τι συμβαίνει πραγματικά. Η φράση είναι “διάλυση στα εξ ων συνετέθη”. Το μόνο που τους κρατά προκειμένου να μην πέσουν είναι η εξουσία και το “μέλι”. Η ουσία είναι ότι όσο περνούν οι ημέρες θα επιτείνεται το κακό κλίμα και όλο και περισσότεροι βουλευτές θα βγαίνουν στα χαρακώματα. Εκτιμήσεις ακόμη και στο εσωτερικό της κυβέρνησης μιλούν για ραγδαίες πολιτικές εξελίξεις όσο πλησιάζει ο Μάρτιος της τέταρτης δόσης και των νέων σκληρών μέτρων. Κρίσιμη ημερομηνία είναι και ο Απρίλιος όπου λήγει το 18μηνο από τις προηγούμενες εκλογές, επομένως και η δυνατότητα διεξαγωγής εκλογών με λίστα. Δεν αποκλείουν δηλαδή κάποιοι το ενδεχόμενο προκήρυξης εκλογών στα μέσα Μαρτίου προκειμένου ο Γ. Παπανδρέου να ελέγξει το κόμμα που βλέπει να χάνει από τα χέρια του.

Η φήμη αυτή συνδέεται και με παλαιότερη ανάρτηση που κάναμε για διεξαγωγή δημοψηφισμάτων για κρίσιμα θέματα. Δεν αποκλείεται δηλαδή ο πρωθυπουργός να επιχειρήσει ένα τρικ προκειμένου να εκβιάσει τον ελληνικό λαό και να πάρει τις εκλογές συνεχίζοντας την ίδια πολιτική.

Δηλαδή να θέσει διλήμματα του τύπου, ή χρεοκοπούμε και χάνετε τις καταθέσεις σας, ή συνεχίζουμε, έχοντας προηγουμένως πετύχει την επιμήκυνση της αποπληρωμής του δανείου. Θα πρόκειται δηλαδή για “διπλή” εκλογική διαδικασία με το μαχαίρι στο λαιμό των πολιτών.

Σε κάθε περίπτωση, στο κυβερνών κόμμα επικρατεί αναβρασμός ενώ φήμες αναφέρουν ότι γίνονται κάποια μυστικά δείπνα βουλευτών που βλέπουν ότι δεν μπορούν να κυκλοφορήσουν στο δρόμο ούτε να πάνε στις εκλογικές τους περιφέρειες. Αν και είναι απίθανο να υπάρξει ομαδική αμφισβήτηση του Γ. Παπανδρέου και της πολιτικής τους, αυτό θα γίνει με έμμεσο τρόπο, δηλαδή με χτυπήματα των άμεσων συνεργατών του, όπως π.χ. του Γ. Παπακωνσταντίνου.

Το ρεπορτάζ από το ΠΑΣΟΚ, λένε οι γνωρίζοντες, αναμένεται να είναι πολύ ενδιαφέρον τις επόμενες εβδομάδες, με μια μικτή ανακωχή στις γιορτές. Οταν όμως, θα έλθει ο Φλεβάρης που θα πρέπει να γίνουν πράξη οι αλλαγές που ζητά η τρόϊκα τότε θα δοκιμαστεί περαιτέρω η συνοχή του κυβερνώντος κόμματος.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 21/12/2010 22:17:32

    Εμπρός λοιπόν, ας ξεστομίσει έναν τέτοιο εκβιασμό. ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ κιόλας, οι καταθέσεις μας θα.. μεταναστεύσουν μόνες τους (όσων δηλαδή δεν έχουν ήδη βγει σε τράπεζες το εξωτερικού), και ας χτυπιέται ο Τζέφρυ (και οι... τραπεζίτες) όσο θέλει.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Αυριανιστής 21/12/2010 22:29:18

      Υ.Γ. Επώνυμε, ξέρω ότι θα διαφωνήσεις με την εξαγωγή των καταθέσεων, ξέρω ότι θα πεις πως αυτό καταστρέφει την ετοιμόρροπη οικονομία μας, αλλά προκειμένου ο Τζέφρυ να πάρει ελογές εκβιάζοντάς με, να με συμπαθάς αλλά προτιμώ να μη "μασήσω" και να βγάλω πρώτος έξω τις γλίσχρες αποταμιεύσεις μου, ρίχνοντας στον Τζέφρυ μια κλωτσιά για να πάει ακόμα παρακατω από εκεί όπου είναι.

    • ΜΑΝΙΑ avatar
      ΜΑΝΙΑ @ Αυριανιστής 21/12/2010 22:52:18

      ΞΕΧΝΑΣ ΚΑΤΙ ΒΑΣΙΚΟ...
      ΠΟΙΕΣ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ;;;;;;;;;

      • ΒΙΣ avatar
        ΒΙΣ @ ΜΑΝΙΑ 22/12/2010 21:39:43

        Οι καταθέσεις όσων έχουν έστω μεσαίας κλίμακας αποταμιεύσεις - δεν λέω για τα πολύ μεγάλα κεφάλαια - έχουν ήδη βγει έξω εδώ και μήνες. Μιλάω για την upper middle class.

  2. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 21/12/2010 22:18:01

    Σε μυστικα δειπνα διαλυουν την Ελλαδα...

  3. ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
    ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 21/12/2010 22:23:36

    Οι μαφίες διαλύονται μόνο με όπλα.

  4. donaE avatar
    donaE 21/12/2010 22:31:19

    Aπο το μυαλο των οπαδων πως θα διαλυθει;Ο πασοκισμος ειναι τροπος ζωης θα αργησει να σβησει αν δεν μεταλλαχθει.

    • Δημήτρης avatar
      Δημήτρης @ donaE 22/12/2010 00:03:06

      Και δεν πρόκειται να σβησθεί όσο το αντίπαλο δέος, η ΝΔ, δεν έχει να αντιπροτείνει διαφορετικό τρόπο ζωής. Δε φτάνουν όσα λέει ο Σαμαράς για την οικονομία. Aλλά αυτοί που μπορούν όντως να προτείνουν διαφορετικό τρόπο ζωής είναι εξοστρακισμένοι από το πολιτικό σύστημα. Οπότε το ΠΑΣΟΚ θα έχει πάντα αποφασιστικό πλεονέκτημα σε αυτόν τον τομέα. Και σε αυτόν τον τομέα είναι που κρίνονται όλα. Για αυτό και εξακολουθεί να πείθει ότι τα μέτρα του είναι αναγκαία και θα συνεχίσει να πείθει όσους χρειάζεται να πείθει κάθε φορά για να παραμένει στην εξουσία.

      • donaE avatar
        donaE @ Δημήτρης 22/12/2010 00:09:41

        Δεν πειθει για τα μετρα ουτε λεπτο απλως με αρκετους τα φαγανε μαζι .Και το κακο ειναι οτι καποιοι εχουν και τυψεις.Νοιωθουν συνενοχοι οπως τοτε ειχαν την ψευδαισθηση οτι κυβερνουσανε.

  5. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 21/12/2010 22:34:33

    Άρχισαν πάντως και οι "λαγοί" των οικουμενικών εξαμβλωμάτων: http://www.thebest.gr/news/index/viewStory/46149

  6. factorx avatar
    factorx 21/12/2010 22:36:38

    Διαμαντοπούλου - Καστανίδης κατά Παπακωνσταντίνου για έλλειψη ενημέρωσης

    http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&ct=32&artId=374072&dt=21/12/2010#ixzz18mSTXr35

  7. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 21/12/2010 22:41:12

    Θα γίνω λίγο αιρετικός: δεν νομίζω ότι θα κάνει εκλογές, όχι γιατί δεν θέλει ή δεν μπορεί αλλά γιατί δεν τον νοιάζει.
    πχ το νομοσχέδιο δεν ήταν για τις ΔΕΚΟ αλλά η ισοπέδωση των εργασιακών δικαιωμάτων. Οι ΔΕΚΟ είχαν και θα έχουν πρόβλημα γιατί διοικούνται από τις εκάστοτε κομματικές ταυτότητες με σκοπό την ταχτοποίηση των εκάστοτε πραιτοριανών. Θα έπρεπε να εξορθολογιστεί η λειτουργία, να αναπτυχθούν ή και να κλείσουν αλλά εμείς κάνουμε ...μετατάξεις και πλαφόν μην χαθεί καμιά θέση Προέδρου, Συμβούλου ή σε ΔΣ. Το άλλοθι ήταν για να περάσει η κατάργηση εργασιακών σχέσεων, όπως και τα Δώρα των Δ Υπαλλήλων για να περάσουν οι μειώσεις των συνταξιούχων.
    Οι άνθρωποι έχουν σχέδιο την ισοπέδωση της χώρας και την εξαθλίωση της κοινωνίας στρέφοντας κανιβαλικά τον ένα εναντίον του άλλου και επιτελώντας το έργο του.
    Γιατί να κάνει εκλογές όταν έχει χεράκια που σηκώνονται στο ΝΑΙ παρόλο που λένε αναξιόπιστο και ανεφάρμοστο τον προϋπολογισμό;
    Πως θα κάνει εκλογές παραμονές της διαβούλευσης της 4ης δόσης;
    Το μνημόνιο είναι εδώ και όποιος ξέρει ανάγνωση καταλαβαίνει ότι δεν θα κάνει εκλογές: απλά θα συνεχίσει να μειώνει μισθούς συντάξεις και να δημιουργεί 1,000,000 ανέργους με προϋπολογισμούς που δεν πιάνουν κανέναν στόχο.
    Η μόνη περίπτωση πέρα από θεσμικές αδυναμίες (πχ να χρειαστεί εκλογή νέου προέδρου) να γίνουν εκλογές είναι να ...λακίσουν βολευτές που νοιώθουν την αγάπη του κόσμου...απλά δηλαδή να υπάρξει σύγκρουση συμφερόντων και ιδιαίτερα επιβίωση εναντίον σκοπού.
    Για αυτό λοιπόν όπου συναντάται βολευτή κράξιμο, όχι βία για να μην έχουν και άλλοθι οι ένοχοι και γιαουρτάκι...κάνει καλό στη χώρα.
    Όσο για τα Μυστικά Δείπνα η μόνη ελπίδα πλέον είναι οι ..."Ιού δες"...

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Ο Ιθαγενής 21/12/2010 22:46:28

      Νομίζεις ότι δεν είναι αρκετά χοντρόπετσοι ώστε να μην ιδρώνει το αφτάκι τους με το κράξιμο; Τι τους νοιάζει κι αν τους κράζουν; Ξέρουν ότι είτε έτσι (προσκυνώντας δουλικά) είτε αλλιώς (βγαίνοντας στο "αντάρτικο") δεν θα ξαναβγούν. Και με δεδομένη την πίεση για κατάργηση προνομίων των βουλευτών -ήδη ασκείται πίεση για κατάργηση της λεγόμενης "ασυλίας"- κοιτάνε πώς θα απολαύσουν την τρυφηλότητα του "αξιώματος" πριν αυτή εκπνεύσει.

      • Ο Ιθαγενής avatar
        Ο Ιθαγενής @ Αυριανιστής 21/12/2010 22:54:48

        Σε πληροφορώ ότι τους νοιάζει.
        πάντα ο βασιλιάς ενοχλεί το όχι γιατί ήταν γυμνός αλλά όταν του το έλεγαν κατάμουτρα.
        Οταν δεν θα μπορούν να κυκλοφορήσουν στο δρόμο δεν θα έχουν σημασία τα πλούτη.

        • Αυριανιστής avatar
          Αυριανιστής @ Ο Ιθαγενής 21/12/2010 22:57:06

          O Έλληνας έχει μνήμη αμοιβάδας. Όταν, λοιπόν, αυτοί οι κύριοι παψουν να είναι βο(υ)λευτές, ουδείς θα ασχολείται μαζί τους. Το ξέρουν καλά, γι' αυτό και δεν τους νοιάζει το παρόν.

        • oxi ki etsi avatar
          oxi ki etsi @ Ο Ιθαγενής 21/12/2010 23:09:17

          Δεν ξέρω τι λέτε εσείς, πάντως εγώ μιά χαρά τους βλέπω στο Κολωνάκι να κυκλοφορούν...

          Η Βαλαωρίτου κατά μήκος (από Βουκουρεστίου εως Αμερικής) που έχει καμιά δεκαριά καφενοφαγάδικα, όλα πίτα από Βουλευτές και Υπουργούς (πρώην και νυν) είναι...

          Μάλιστα μπαινοβγαίνουν κάμποσοι από δαύτους στο κατάστημα "Athina Ora" (ιδιοκτησίας ενός Ελβετοεβραίου) που έχει αντιπροσωπεία των Audemars Piquet και Breitling (ρολόι και 35 χιλιάρικα)...

          Φωνάξτε για μένα μετά γιατί είμαι Χουντικός...

          • Kostas D avatar
            Kostas D @ oxi ki etsi 22/12/2010 04:38:09

            Συμφωνω..!!

          • ΒΙΣ avatar
            ΒΙΣ @ oxi ki etsi 22/12/2010 21:46:29

            Οντως μια χαρά στο Κολωνάκι κυκλοφορούν οι υπουργοί και βουλευτές και μεγαλοδημοσιογράφοι. Δεν τρέχει απολύτως τίποτα. Και μάλιστα στα καφέ στο Κολωνάκι ούτε που πλησιάζει μουλτι-κούλτι λάθρο να πουλήσει τη hand made (χαχα) πράματεια του. Για να μην ενοχληθεί η πελατεία. Εντελώς τυχαία....
            Βέβαια, καμιά φορά όλο και κανένας Πακιστανός από τις υπώρειες των Ιμαλαϊων με κελεμπία και σκουφί θεάται στη Σκουφά, έχοντας χάσει τον δρόμο ερχόμενος από την πρεσβεία τους (όπου πήγε να καταθέσει χαρτιά για να γίνει ένας μουλτι-κούλτι Παπανδρέλληνας), αλλά απλώς αυτός δίνει έναν τόνο γραφικότητας στη δήθεν γκλαμουριά του Κολωνακίου.
            Υποψιάζομαι ότι τα όρια για τους μούλτι-κούλτι είναι Ακαδημίας από τη μια και Σίνα από την άλλη. Πάντως ακόμα και οι εκ Καρα-Κορούμ ημιάγριοι ξέρουν μέχρι πού τους επιτρέπεται (δηλαδή παντού αλλού εκτός από Κολωνάκι).

    • λαλακης avatar
      λαλακης @ Ο Ιθαγενής 22/12/2010 00:55:19

      Eκλογες δε βλεπω με τιποτα.

      Γιατι να τις κανει;

      Για να χασει;

      Σιγα. Το μονο προβλημα ειναι τυχον διαροες βουλευτων που μπορει να απειλησουν την κυβερνηση.

  8. factorx avatar
    factorx 21/12/2010 22:57:26

    «Αν συνεχιστεί η κοινωνική αναταραχή και τον επόμενο χρόνο η λύση είναι η οικουμενική Κυβέρνηση» είπε ο βουλευτής του ΠΑΣΟΚ Δημήτρης Κρεμαστινός.
    χα χα χαααααα

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ factorx 21/12/2010 23:01:14

      Ούτε κυβέρνηση του βουνού δεν τους σώζει, όχι οικουμενική.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ factorx 21/12/2010 23:03:11

      Βγήκαν οι "λαγοί" από τα βρώμικα λαγούμια τους και ανέλαβαν εργολαβικά το "θεάρεστο" έργο να (παρα)σύρουν το Σαμαρά σε ένα ολέθριο λάθος. Ελπίζω να μην υποκύψει, δεδομένης και της εντατικοποίησης των πιέσεων προϊόντος του χρόνου.

      • ierofantis avatar
        ierofantis @ Αυριανιστής 21/12/2010 23:12:18

        Κοντός ψαλμός, αλληλούια. Αύριο θα τοποθετηθεί ο Σαμαράς στη συζήτηση για τον Προϋπολογισμό. Από την τοποθέτησή του και την γλώσσα του σώματος, ίσως βγουν χρήσιμα συμπεράσματα για τον αν θα σιγοντάρει την υφιστάμενη κατάσταση ή θα αρχίσει πραγματικά πυρά πυροβολικού και όχι τα άσφαιρα...
        Για μετά τις Γιορτές έρχονται και τα πυρά MLRS....
        Αναφέρομαι στη συζήτηση για τα Εθνικά θέματα...

  9. δημης avatar
    δημης 21/12/2010 23:11:05

    Πάντως "όταν τρώνε ΔΕΝ ΜΙΛΑΝΕ".....

  10. ΜΑΝΙΑ avatar
    ΜΑΝΙΑ 21/12/2010 23:13:08

    ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΛΛΟΣ DEJA-VU;
    ΓΙΑΤΙ ΚΑΤΙ ΣΑΝ ΝΑ ΘΥΜΑΜΑΙ ΜΕ ΓΕΥΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΡΙΞΑΝ ΤΟΝ ΑΝΤΡΕΑ...
    ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΤΟΤΕ Ο ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ ΜΠΟΡΕΣΕ ΝΑ ΤΟ ΠΑΙΞΕΙ ΣΩΤΗΡΑΣ.
    ΤΩΡΑ ΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΟ;
    ΟΥΔΗΣ ΑΦΘΑΡΤΟΣ... ΕΧΟΝΤΑΣ ΨΗΦΙΣΕΙ ΤΟ ΜΝΗΜΟΝΙΟ!...

    • ΜΑΝΙΑ avatar
      ΜΑΝΙΑ @ ΜΑΝΙΑ 21/12/2010 23:41:15

      *ΟΥΔΕΙΣ...

      • ierofantis avatar
        ierofantis @ ΜΑΝΙΑ 21/12/2010 23:44:29

        Προσωπικά, από τον Οκτώβριο του 2009, έχω vertigo, απώλεια συνειδήσεως, με αυτούς τους κρετίνους του "λεφτά υπάρχουν" και "έχουμε σχέδιο εξόδου από την κρίση"...

      • η Dimi avatar
        η Dimi @ ΜΑΝΙΑ 22/12/2010 09:45:44

        Maya, Déjà Vu, absolument http://bit.ly/1qWxzZ

  11. Orestios avatar
    Orestios 22/12/2010 00:13:17

    Στο μέγκα ο "αντάρτης" τραύλιζε αμήχανα φοβούμενος μην κάνει κάποιο λαθάκι και χαλάσει το ίματζ που έχτισε το απόγευμα.
    Τέτοιον φοβισμένο αντάρτη πρώτη φορά βλέπω. Σαν να υποχρεώθηκε να παίξει αυτόν τον ρόλο αλλά δεν του έβγαινε. Δεν είχε και κείμενο μπροστά του να διαβάσει τον ρόλο του αντάρτη.

    • ierofantis avatar
      ierofantis @ Orestios 22/12/2010 00:18:32

      Σε ποιον αναφέρεσαι; Στον δεν ψηφίζω τον νόμο για τις ΔΕΚΟ;

      • Orestios avatar
        Orestios @ ierofantis 22/12/2010 00:20:35

        Στον Ρομπόπουλο.

        • ierofantis avatar
          ierofantis @ Orestios 22/12/2010 00:22:24

          Χα, χα, χα ξέρεις τί είναι με το που θα βγείς από το στούντιο να ανοίξεις το κινητό και να δεις δέκα κλήσεις από τον ... Καχριμάκη; Τεταρταίος θα τον ει΄χε πιάσει και μόνο με τη σκέψη...

      • Orestios avatar
        Orestios @ ierofantis 22/12/2010 00:22:07

        Αυτήν την εντύπωση μου δημιούργησε. Του φοβισμένου όχι γιατί δήθεν διαφωνει αλλά γιατί δυσκολευόταν να παίξει τον ρόλο χωρίς κείμενο.

        • ierofantis avatar
          ierofantis @ Orestios 22/12/2010 00:23:06

          Δεν τον είδα γιαυτό ρωτώ.

        • ierofantis avatar
          ierofantis @ Orestios 22/12/2010 00:23:50

          Ε, εντάξει, παίζει και αυτός τον ρόλο του αμορτισέρ

          • Orestios avatar
            Orestios @ ierofantis 22/12/2010 00:25:33

            Bingo!

  12. ierofantis avatar
    ierofantis 22/12/2010 00:30:15

    Κοίτα, όσο θα σφίγγουν οί κ*λοι, τόσο θα βγαίνουν δήθεν αντάρτες, διαφωνούντες και λοιποί και θα κλαίγονται. Μπορεί να μου κάνει τη χάρη ο Σαμαράς να ζητάει από εδώ και στο εξης, σε κάθε μείζον νομοσχέδιο, ονομαστική ψηφοφορία; Και όταν με το καλό γίνουν εκλογές, αντί διαφημιστικού σποτ, να αναρτήσει σε αφίσες τα ονόματα της κοινοβουλευτικής ομάδας του ΠΑΣΟΚ και ποια νομοσχέδια ψήφισε κάθε ένας από αυτούς...

  13. Aris avatar
    Aris 22/12/2010 00:31:45

    Άσχετο αλλά επίκαιρο...

    Ανησυχία Αντ. Σαμαρά για τις περικοπές πολυτεκνικών επιδομάτων
    Ανησυχία για το νομοσχέδιο που προβλέπει περικοπές πολυτεκνικών επιδομάτων εξέφρασε ο πρόεδρος της ΝΔ Αντώνης Σαμαράς, ο οποίος συναντήθηκε με το προεδρείο της Ένωσης Πολυτέκνων Ελλάδος. Όπως ανέφερε, για τη ΝΔ το θέμα των πολυτέκνων είναι εθνικό θέμα και έκανε γνωστό ότι προτίθεται να ζητήσει την διεξαγωγή προ ημερησίας συζήτηση στη Βουλή για το θέμα.

    Σας παραθέτω την είδηση όπως δημοσιεύθηκε. Εδώ ο κόσμος καίγεται και ο Αντώνης απλά εκφράζει την ανησυχία του... Ύποπτη συμπεριφορά, περίεργη, εκτός και αν έτσι είναι το στυλ του αρχηγού της ΝΔ και απλά θα πρέπει να το συνηθίσουμε. Πάντως τον κόσμο δεν τον παίρνει έτσι με το μέρος του...

    • ierofantis avatar
      ierofantis @ Aris 22/12/2010 00:37:51

      Και τι να κάνει βρε Άρη; Να πάρει κανά ματσούκι και να κυνηγάει στους διαδρόμους της Βουλής τον αρμόδιο Υπουργό;
      Η ΝΔ είναι αστικό δημοκρατικό κόμμα και τοποθετείται εντός βουλής ή δια των οργάνων της. Δεν γίνεται για κάθε ζήτημα που ανακύπτει να κηρύσσει ανένδοτους. Εξάλλου, θα γινόταν γραφική. Την πλειοψηφία την κερδίζεις με τον μεστό και συγκροτημένο λόγο. Μην κοιτάς εμάς εδώ που λίγο πολύ είμαστε πυροβολημένοι και έχουμε μια πιο, πως να το πω, επαναστατική, διάθεσή για ανατροπές. Η πολιτική ασκείται με το κατάλληλο timing και με ατζέντα πότε φανερή και πότε κρυφή...
      Ελπίζω να μην με παρεξηγήσεις για το άμεσο, αλλά φιλικό πάντα, ύφος μου.

      • ierofantis avatar
        ierofantis @ ierofantis 22/12/2010 00:49:38

        Το ποστ του Άρη δεν το βλέπω. Οπότε ή ο Άρης την κοπάνησε, ή ο Admin τον μόνταρε, ή τα ματάκια μου κάνουν μπιζ. Για να μην αδικήσω κανέναν, μάλλον τα ματάκια μου κάνουν μπιζ, ένδειξη κούρασης.
        Κατά συνέπεια, καλή συνέχεια από τον ierofantis...!

  14. Gia avatar
    Gia 22/12/2010 01:07:33

    Πιστεύω πως και να γίνουν εκλογές τίποτα δεν θα αλλάξει με αυτή ή άλλη κυβέρνηση. Τελευταία εικάζεται ότι θα αρχίσει η καταγραφή της δημόσιας περιουσίας. Ας μην ξεχνάμε ότι το εν λόγω δάνειο είναι ενυπόθηκο ενώ τα ομόλογα όχι. Οι πιστωτές μας θέλουν να μάθουν πόσα από τα κεφάλαια που έχουν σε ελληνικά ομόλογα μπορούν να αντικατασταθούν μέσω του πακέτου, συνεπώς θα προσπαθήσουν με κάθε τρόπο να αποφύγουμε την χρεωκοπία γιατί όσο παίρνουμε δόσεις τόσο μικραίνει το ρίσκο τους. Υπάρχει πλειάδα δημοσιευμάτων για το ποιοι κατέχουν τα ελληνικά ομόλογα που κατά την γνώμη μου καταδεικνύει με σαφήνεια ότι είτε ο ΓΑΠ, είτε ο Σαμαράς είτε οποιοσδήποτε άλλος κυβερνήσει θα ακολουθήσει παρόμοια αν όχι την ίδια ακριβώς πολιτική. Εκτός και αν κανείς πιστεύει ότι η ΝΔ έχει σχέδιο εξόδου από την κρίση η ότι ο Χαρδαβέλλας βρήκε πετρέλαιο. Τώρα αν το δημόσιο ομολογιακό χρέος μας είναι 340 δις, αν αφαιρέσουμε τι έχουν οι ελληνικές τράπεζες το ΙΚΑ κλπ, μπορούμε να εκτιμήσουμε το χρονικό διάστημα των εκλογών (ανάλογα με τις τρίμηνες δόσεις). Κάτι μου λέει ότι θα δοθεί επιμήκυνση του χρέους. Εκτός και αν και εκεί λέμε πάλι τρελά (Δημόσια περιουσία 100,200,300 δις, έχω ακούσει την κολοκυθιά), τότε θα πάρουμε πολλούς μαζί στο πάτο. Η αντίδραση του κόσμου μέχρι τώρα είναι ηπιότατη, φανταστείτε να έπαιρνε τα μέτρα αυτά ο Μητσοτάκης…….
    Με λίγα λόγια την πολιτική αυτή θα της υποστούμε για πολύ, πολύ καιρο ακόμα. Πουθενά το ΔΝΤ δεν έμεινε για κάτω από 10 χρόνια. Εκτός και αν προκληθούν εξεγέρσεις κλπ. Με τις γνωστές συνέπειες.

    • Ioustinianos avatar
      Ioustinianos @ Gia 22/12/2010 09:05:32

      Σωστός

  15. Kostas D avatar
    Kostas D 22/12/2010 04:41:18

    ierofantis
    ---"Μπορεί να μου κάνει τη χάρη ο Σαμαράς να ζητάει από εδώ και στο εξης, σε κάθε μείζον νομοσχέδιο, ονομαστική ψηφοφορία;
    Και όταν με το καλό γίνουν εκλογές, αντί διαφημιστικού σποτ, να αναρτήσει σε αφίσες τα ονόματα της κοινοβουλευτικής ομάδας του ΠΑΣΟΚ και ποια νομοσχέδια ψήφισε κάθε ένας από αυτούς…"----

    ΕΥΓΕ!!!!!!!

    ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ.....!! ΚΙ ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ

  16. Kostas D avatar
    Kostas D 22/12/2010 04:58:23

    ierofantis
    -- "Δεν γίνεται για κάθε ζήτημα που ανακύπτει να κηρύσσει ανένδοτους. Εξάλλου, θα γινόταν γραφική. Την πλειοψηφία την κερδίζεις με τον μεστό και συγκροτημένο λόγο"..

    Σε αυτο διαφωνώ, διοτι
    α) Φαινεται "νεροβραστη" σαν αντιδραση απο πλευρας του κομματος, (ετσι ασχετα πχ αν υπαρχει μυστικη στρατηγικη) ειναι σαν να μην συμμεριζεται την ΑΓΩΝΙΑ και το θυμο του κοσμου που δεν αντεχει αλλο!!.... Και θελει ΑΙΧΜΗΡΟ ΛΟΓΟ.
    Ενας απο αυτους ειμαι κι εγω!!

    β) Εχω ξαναγραψει πως σε τετοιες ΚΡΙΣΙΜΕΣ στιγμες για την Ελλαδα, τη στιγμη που μάλιστα οι πασοκοι/τροικανοι, ΔΕ σεβονται το συνταγμα, ΔΕ σεβονται τη βουλη, ΚΙΝΔΥΝΕΥΟΥΝ τα εθνικα μας θεματα, ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ αυτος ο δηθεν "πολιτικός πολιτισμός"....απο τον οποιο ο κοσμος εχει μπουχτισει....
    και μάλιστα τη στιγμη που οι αντιπαλοι μας "συμπεριφερονται ανορθόδοξα" και υπουλα....
    ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΓΚΑΙΟ ΝΑ ΥΠΑΡΞΕΙ ΑΙΧΜΗΡΟΤΗΤΑ ΛΟΓΟΥ!!

    Καλό θα ήταν σε πρώτη φάση να διοργανωθούνε και
    ΜΕΓΑΛΑ συλλαλητηρια διαρκειας!!

    Η κατασταση ΕΧΕΙ ΠΡΟ ΠΟΛΛΟΥ ξεφυγει κάθε ωρα που περναει και το πασοκ/τροικα παραμενουν στη χώρα ειναι
    καταστροφη..
    Προσωπικα αν και ειμαι παλιος και πιστος οπαδος της παραταξης, και πάντα θα ειμαι, τωρα ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ απο την αντιπολιτευση που γινεται..... δε με εκφραζει οπως και πολλους αλλους εδω μεσα αυτη η χλιαρη αντιπολιτευση..
    ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ ΕΝΤΑΣΗ ΚΑΙ ΜΑΧΗΤΙΚΟΤΗΤΑ....

    Μπορει οντως και το πιστευω, ολα να γινονται ετσι τωρα
    για κάποιο σκοπό... Οκ να το δεχτώ..
    ΑΛΛΑ στα ματια του πολυ κοσμου φαίνεται σαν ΝΑ ΜΗΝ καταλαβαινουν τον κοσμο που υποφερει και ΘΕΛΕΙ ΕΠΙΘΕΣΗ ΚΙ ΑΝΑΤΡΟΠΗ ΤΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ ΤΩΡΑ!!!!!!

    • Ioustinianos avatar
      Ioustinianos @ Kostas D 22/12/2010 09:04:19

      Μαζί σου

  17. koinos_nous avatar
    koinos_nous 22/12/2010 08:19:12

    Εγω θα ηθελα να ακουσω μια αλλη λυση απο τον Σαμαρα.
    πχ την λυση Λαπαβιτσα "εξοδος απο ευρω επαναφορα στη δραχμη" μπας και ξαναρχισει η παραγωγη και οι εξαγωγες. Ο Λαπαβιτσας το ελεγε απο μερυσι τον Ιουνιο μαζι με αλλους και ασκουσε και κριτικη στην αριστερα που ενω εδω ειναι η ευκαιρια της να παιξει μπαλα αυτοι σφυριζουν αδιαφορα.

    http://www.nomoneynodebt.gr/details.php?id=4

    Εμενα αυτο το χρεος και αυτοι οι οροι του μνημονιου δεν με πειθουν οτι βγαινει ο λογαριασμος ουτε με Σαμαρα ουτε και με τον Ζολωτα.

  18. Ksenitemenos avatar
    Ksenitemenos 22/12/2010 10:46:10

    Tα είπε ο Λαπαβίτσας στο ΜΕΓΚΑ το Σαββατοκύριακο στην εκπομπή του Χασαπόπουλου-Αναγνωστάκη (παράξενο!) αλλά ακολούθησε η τοποθέτηση του Χριστοδουλάκη και ουσιαστικά λιδόροισαν την πρόταση εξόδου από το Ευρώ που έκανε ο Λαπαβίτσας.
    http://www.tvxs.gr/uservideo/%CE%BF-%CE%BA-%CE%BB%CE%B1%CF%80%CE%B1%CE%B2%CE%AF%CF%84%CF%83%CE%B1%CF%82-%CF%83%CF%84%CE%BF-mega

    Μου δημιουργήθηκε η εντύπωση ότι όλο το σκηνικό ήταν στημένο!! Παρόλα που έχω την αίσθηση ότι εάν η πατρίδα μας δεν φύγει από το ευρώ δεν πρόκειται να ανακάμψει είμαι πεπεισμένος ότι ο Σαμαράς ποτέ δεν θα υοθετήσει αυτή την πολιτική!

  19. Λεωνίδας avatar
    Λεωνίδας 22/12/2010 10:56:07

    Στο ΠαΣοΚ μια ζωή γίνονται αυτά. Για να πιστεύουν οι ψηφοφόροι του που διαφωνούν με την εκάστοτε εφαρμοζόμενη πολιτική ότι θα αλλάξει στάση. Είναι το "κόλπο" των υποτιθέμενων "τάσεων".

    Για τούτο προβάλλεται με έμφαση κι από τα ΜΜΕ με στόχο να κρατηθούν υπαρξιακά προσδεδεμένοι με το κόμμα αυτοί που μοιάζουν αποστασιοποιημένοι ή ακόμη κ επιθετικοί απέναντί του.

    Εξελίξεις θα υπάρξουν μόνον αν καταρρεύσει με τρόπο απτό η εφαρμοζόμενη πολιτική, οπότε και θα εμφανιστούν οι "αντιπολιτευόμενοι" να μιλήσουν για το "πραγματικό" ΠαΣοΚ κ.λ.π., κ.λ.π.

    Ήδη άλλωστε και η νύν ηγετική ομάδα "δεν πράττει σύμφωνα με την ιδεολογία της", "πονάει για τα μέτρα" κ.ο.κ.

    Η διλημματική διάσταση στην πολιτική του ΠαΣοΚ θα τίθεται μόνιμα σε κάθε περίσταση που κρίνεται αναγκαίο. Το ζήτημα είναι αν υπάρχει άλλος που θα μπορέσει να θέσει τα διλήμματα που πρέπει και να τα καταστήσει δεσμευτικά στη συνείδηση των πολιτών.

  20. stam avatar
    stam 22/12/2010 15:35:34

    Το μόνο που τους κρατά προκειμένου να μην πέσουν είναι η εξουσία και το “μέλι”."
    Και τι "μέλι", ξέρεις τι είναι μέσα σε 4 χρόνια να εξασφαλίζεις σύνταξη, να κάνεις τζάμπα ταξιδάκια, να τρως και να πίνεις τζάμπα, να διαπράτεις αδικήματα και κανείς να μη μπορεί να σε αγγίξει. Όλα ραμμένα και κομμένα στα μέτρα τους.
    Στο μόνο που μπορούμε να ελπίζουμε είναι η "θεία δίκη", γιατί η ανθρώπινη μας απογοήτευσε.

  21. Aris avatar
    Aris 22/12/2010 19:42:14

    Δεν παρεξηγώ κανενός το ύφος... Δημοκρατία έχουμε (τουλάχιστον εδώ μέσα).