#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
28/05/2010 17:46
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σε λίγο θα σπάνε τα "καγιέν" των πλουσίων



Συνέβη πριν από λίγο στο Σουπερ Μάρκετ «Ελίτ» στην Βουλιαγμένη.

Μια κοπέλα, περίπου 25 χρονών, βγαίνει φορτωμένη με ψώνια. Προχωρεί προς το αυτοκίνητο της, μια Porsche Carrera, ασημί χρώματος και ετοιμάζεται να βάλει τα ψώνια μέσα.

Εκείνη την στιγμή σταματά στην άκρη του δρόμου ένα κοινό αυτοκίνητο χρώματος μαύρου με επιβάτες ένα ζευγάρι ηλικιωμένων 65-70 ετών. Ανοίγουν το παράθυρο και αρχίζουν να φωνάζουν προς την κοπέλα:

«Εσείς φταίτε που καταντήσαμε έτσι… εσείς με τις πόρσε και τα καγιέν…»

Μας το διηγήθηκε φίλη και αναγνώστρια που ήταν παρούσα στο επεισόδιο και έφυγε άρον – άρον φοβισμένη από τον κόσμο που άρχισε να μαζεύεται και να «φτιάχνει κλίμα».

Έμεινα κόκκαλο μόλις το άκουσα.

Καταλαβαίνετε που μας έχουν φτάσει; Να στρέφεται η μία κοινωνική ομάδα εναντίον της άλλης; Να απειλούνται συμπολίτες με λυντσάρισμα λόγω του αυτοκινήτου;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
    ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 28/05/2010 17:55:31

    Ειπαμε εχουν βαλει σε εφαρμογη τον ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ ΑΥΤΟΜΑΤΙΣΜΟ ολοι εν δυναμει ειναι κλεφτες απαταεωνες κτλ
    Διαβαστε για την ποινη τησ διαπομπευσης στα χρονια του Μεσαιωνα και του Βυζαντιου..ποσο σκληρη ηταν...και σκεφθειτε που οδηγουνται τα πργαματα με την στοχοποιση των παντων

    • Kawasaki lover avatar
      Kawasaki lover @ ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 30/05/2010 22:56:44

      25 χρόνια εμπειρίας σαν εργαζόμενος (όταν λέμε εργαζόμενος εννοούμε των 1.400 ευρώ καθαρά μετά από 25 χρόνια - όχι golden boy)σε μια από τις μεγαλύτερες εταιρείες συμβούλων επιχειρήσεων, λένε το εξής: ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΑΣ = ΚΛΕΦΤΗΣ. Από τη μεγαλοπολυεθνική που έχει τους πολιτικούς στη μισθοδοσία της έως λ.χ. το λούστρο της γωνίας (αν υπάρχουν πια λούστροι) που νοθεύει το βερνίκι για να του βγάλει περισσότερα γυαλίσματα. Όλα τα άλλα είναι κουραφέξαλα και όσοι λέτε το αντίθετο είτε κοιμάστε όρθιοι είτε έχετε τη φωλίτσα σας χεσμ.... Αν βρείτε κανένα τίμιο (που είναι τίμιος από επιλογή του, όχι επειδή δεν τον παίρνει ή επειδή φοβάταινα κάνει τη λαδιά) σφυρίξτε μου κλέφτικα.

      • Θραξ Αναρμόδιος avatar
        Θραξ Αναρμόδιος @ Kawasaki lover 31/05/2010 07:28:46

        Το ότι εμπόριο πάσης φύσεως και επιχειρήσεις από τη μια, και ηθική στις συναλλαγές από την άλλη είναι ασύμβατα δεν είναι δύσκολο ούτε να τεκμηριωθεί αλλά ούτε και να εξηγηθεί.
        Δηλαδή η περίφημη "αγορά", παρόλη την υποτιθέμενη ιερότητά της, ωθεί τον άνθρωπο-έμπορο-επιχειρηματία σε συμπεριφορές που λίγο έχουν να κάνουν με το συμφέρον της κοινωνίας και του συνόλου. Εχοντας ως έπαθλο το οικονομικό κέρδος ΔΕΝ μπορεί κανείς να περιμένεις πολύ καλύτερα αποτελέσματα. Το zeitgeist, η ταινία, εξηγεί εκλαϊκευτικά και γιατί.

        Δεν μπορούμε, δεν πρέπει και δεν θα καταργήσουμε το εμπόριο και τις επιχειρήσεις. Υπάρχουν όμως εκατοντάδες παραδείγματα για το πως ένα χρήσιμο πράγμα αν αφεθεί ανεξέλεγκτο μπορεί να αποβεί καταστροφικό. Χρειάζεται έλεγχος της κοινωνίας στιβαρός, σοβαρός και μετρημένος πάνω στο εμπόριο και την επιχείρηση. Αλλιώς η επιχείρηση καταλήγει να "τρυγά" από το κοινό μας περιβόλι, είτε αυτό είναι η φύση είτε το κοινωνικό μας περιβάλλον, χωρίς όριο και σαν να μην υπάρχει αύριο.

        Εν ολίγοις, όπως ισχυρίζονται κάποιοι ειδικοί και όπως έχουν δείξει και ορισμένα κοινωνικά πειράματα αλλά και η ιστορική μας πείρα, είναι το σύστημα που καθορίζει την ηθικότητα των ανθρώπων. Κάπου είχα δει αυτόν τον αμερικανο-εβραίο γλωσσολόγο να το εξηγεί πολύ καλά αυτό, αλλά δεν θυμάμαι που.

        Οι αγορές χωρίς κοινωνικό έλεγχο εκτροχιάζονται. Τα αποτελέσματα αυτού του εκτροχιασμού ζούμε στις μέρες μας.

        Θραξ Αναρμόδιος (souzouki vstrom owner)

  2. Νικος avatar
    Νικος 28/05/2010 17:56:35

    Λαμογια και απο της δυο πλευρες.

  3. Αγανάκτηση avatar
    Αγανάκτηση 28/05/2010 18:14:29

    Συγνώμην δηλαδή. Τι πιθανότητες έχεις εαν μπινελικώσεις κάτοχο πόρσε καγιέν να είσαι άδικος; 10% και πολύ λέω.

    10%, τόσο πρέπει να είναι το ποσοστό των κατόχων πολυτελών αμαξιών που το έχουν βγάλει πραγματικά με τον μόχθο της εργασίας τους και όχι με μαϊμουδιές πάσης φύσεως.

    • Μποτίλια στο πέλαγος avatar
      Μποτίλια στο πέλαγος @ Αγανάκτηση 28/05/2010 18:19:36

      Τα αντίμετρα δέον να μην υπόκεινται σε θεωρίες πιθανοτήτων. Σε περίπτωση λάθους ποιος θα αναλάβει να ζητήσει συγγνώμη;
      Ή θα δικαιολογούμε όπως κάναμε στην στρατιωτική εκπαίδευση λιποτακτών και ανυποτάκτων στο στιλέτο 4% απώλειες;

    • Τηλέμαχος avatar
      Τηλέμαχος @ Αγανάκτηση 28/05/2010 18:51:27

      Ακόμη και 100% να είναι, τι σημαίνει αυτό δηλαδή; ότι δίνουμε στον καθένα το δικαίωμα να «μπινελικώνει» δημοσίως κάποιον άγνωστό του;

      Αυτή η ανοχή και η παραχώρηση του «δικαιώματος» μας οδηγεί με μαθηματική ακρίβεια στο «ας καούν, υπάλληλοι τράπεζας είναι και δουλεύουν σήμερα».

      Δεν έχει σταματημό η λογική αυτή αν κάνεις το πρώτο βήμα.

    • Moύσα avatar
      Moύσα @ Αγανάκτηση 28/05/2010 19:19:47

      Συμφωνώ Αγανάκτηση και ΒΙΣ
      ..και να πω την αμαρτία μου χτες που ημουν στην Βουλιαγμένη και έβλεπα κατι σούργελα να οδηγούν πόρσε αυτό σκέφτηκα.
      Οτι όλα αυτα αποτελούν πρόκληση πλέον...και δεν πειράζει να τ΄ακούσουν και λίγο.
      ΄Αλλωστε αυτοι που μπορει να είναι δικαιούχοι τετοιων αμαξιών ξεχωρίζουν συνήθως απο τους νεόπλουτους και προκλητικούς ιδιοκτήτες.
      Και τ΄ολο σκηνικό δεν εχει καμια σχέση με το θλιβερο περιστατικό στην Μαρφίν!

      • Μποτίλια στο πέλαγος avatar
        Μποτίλια στο πέλαγος @ Moύσα 28/05/2010 19:25:51

        Η αρένα είναι που δημιουργεί το κλίμα. Και να μην απορούμε όταν αμολάνε μέσα ιπποπόταμους.

    • Αγανάκτηση avatar
      Αγανάκτηση @ Αγανάκτηση 28/05/2010 19:50:53

      Δεν είπα ότι πρέπει να αρχίσουμε να τρωγώμαστε, απλά για πιθανότητες μίλησα. Εγώ προσωπικώς ούτε μπινελίκωσα, ούτε έχω σκοπό να μπινελικώσω στο μέλλον κανέναν.

      Δεν ξέρω βέβαια τις αντοχές μου εαν πετύχω κανέναν πολιτικάντη μπροστά μου. Ας ελπίσουμε ότι θα συγκρατηθώ...

      • Μποτίλια στο πέλαγος avatar
        Μποτίλια στο πέλαγος @ Αγανάκτηση 28/05/2010 19:58:13

        Συμφώνως προς τον Απόστολον Παύλον το αμάρτημα πράττεται "λόγω, έργω ή διανοία".

    • Eastrader avatar
      Eastrader @ Αγανάκτηση 29/05/2010 11:19:55

      Δεν ειναι τιποτα περισσοτερο απο απλο,αγνο και ανοθευτο Ελληνικο κομπλεξισμο.Εχεις φραγκα?Εξ ορισμου εισαι κλεφτης.Εχεις πετυχει καπου?Σιγουρα καποια λαδια εχεις κανει.Ο πλουτος ηταν και θα ειναι εγκλημα σε αυτη την χωρα.Και αλλοιμονο εαν θελεις να παραξεις κατι.Θα πεσεις στα νυχια των λαμογιων-δημοσιων υπαλληλων και θα βλαστημησεις την ωρα και την στιγμη που εμπλεξες.Το καλο αμαξι και το καλο σπιτι ειναι παντα υποπτο,και η αριστεριστικη λογικη της προς τα κατω εξισωσης ειναι κυριαρχη.Δικαιολογω τετοιες αντιδρασεις γιατι ετσι εμαθαν,ετσι κανουν.Μικροψυχα και μικρονοα ανθρωπακια χρονια τωρα τους πιπιλιζουν το μυαλο οτι ο εμπορος ειναι κλεφτης και ο βιομηχανος/παραγωγος αιματορουφηχτρα.Ετσι χασαμε καθε μικρη η μεγαλη παραγωγικη δραστηριοτητα σε αυτην την χωρα και μας εμειναν οι μεγαλοπαραγωγοι μεθανιου στο Κολωνακι και οι μεταπωλητες αερα.Αυτους ετσι και αλλιως οτι και να τους πεις δεν τους νοιαζει.

      • Δημητρης Κ avatar
        Δημητρης Κ @ Eastrader 29/05/2010 14:22:30

        Πολύ σωστος.

      • hotpants avatar
        hotpants @ Eastrader 30/05/2010 11:55:56

        Η Ελλαδα δεν παραγει προστι8εμενη αξια..σχεδον πουθενα

        Ο πλουτος που βλεπεις τριγυρω σου δεν 8α επρεπε να υφισταται

    • Telis avatar
      Telis @ Αγανάκτηση 29/05/2010 11:53:03

      Πολυ καλο

  4. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 28/05/2010 18:16:42

    Για να αποφευχθούν τα έκτροπα, που μόνο χάος οικοδομούν και τα βαμπίρ της νέας τάξης εξυπηρετούν, πρέπει να δοθεί μια προοπτική σώφρονος, ρεαλιστικής και αποτελεσματικής αντιπαράθεσης στα υγιεί μέλη της κοινωνίας, που πονούν τον τόπο και έχουν την διάθεση να αγωνιστούν με κόστος προσωπικής διακινδύνευσης.
    Αυτή η προοπτική οφείλει να περιλαμβάνει τόσο οργανωτικά μέτρα πρωτογενούς οργάνωσης, όσο και την διαμόρφωση συγκεκριμένων αιτημάτων, που θα προωθηθούν από κινητοποιήσεις συγκεκριμένης μορφής.

    • Μεσσήνιος avatar
      Μεσσήνιος @ Μποτίλια στο πέλαγος 29/05/2010 11:32:18

      Υγιή... όχι υγιεί

      • Μποτίλια στο πέλαγος avatar
        Μποτίλια στο πέλαγος @ Μεσσήνιος 29/05/2010 20:33:44

        Ευχαριστώ για την υπόδειξη, η οποία επαναλαμβάνεται μετά από άλλη υπόδειξη σε άλλη ανάρτηση για το ίδιο λάθος.
        Για ένα πράγμα απορώ: Αυτά που συνάντησα και με γοήτευσαν τόσο, ήταν με ήτα ή με έψιλον γιώτα;

  5. Σαος avatar
    Σαος 28/05/2010 18:19:04

    Χωρίς πλάκα, ξέρω σερβιτόρο που έχει Audi TT μεταχειρισμένη και εδώ και χρόνια ξεπληρώνει τις δόσεις, οπότε μην είστε σίγουροι πως όποιος έχει και καλό αμάξι έχει και στην πραγματικότητα το αντίστοιχο οικονομικό υπόβαθρο.

  6. Θραξ Αναρμόδιος avatar
    Θραξ Αναρμόδιος 28/05/2010 18:21:29

    Τα χόρτα είναι ξερά.

    Μένει ένας απρόσεκτος περαστικός να πετάξει το τσιγάρο του και θα κορώσει το σύμπαν.

    Δεν υπάρχει μπλογκ ή άλλη δημόσια συζήτηση που ο κόσμος να μην εκφράζει την οργή του. Διότι του στείλαν πολύ αλμυρό λογαριασμό τη φορά αυτή.

    Αν η αντίδραση δεν γίνει συντεταγμένα, από κάποιο κόμμα, θα κινδυνεύσουμε να την δούμε να εκφράζεται με όποιον τρόπο βρει πρόσφορο την ώρα της έκρηξης.

    Μπορεί να είναι κάποιος ή κάποιοι τυχοδιώκτες που θα ηγηθούν. Μπορεί να γίνει χωρίς επικεφαλής. Αλλά αν το κοπάδι αφηνιάσει, θα τσαλαπατήσει το σύμπαν.

    Αν είχα καγιέν θα το 'κρυβα

    Θραξ Αναρμόδιος

  7. anonymous avatar
    anonymous 28/05/2010 18:29:53

    Αν δεν το καταλάβατε βρισκόμαστε σε μια κατάσταση που αν συνεχιστεί έτσι όπως πάει θα καταλήξουμε σε εμφύλιο. Προπομπός εμφυλίου. Έργο Γεωργίου Παπανδρέου όπως ήταν έργο Γεωργίου Παπανδρέου και ο εμφύλιος 46-49.

    Το έχω επισημάνει στα σχόλια εδώ και καιρό. Πλούσιοι κατά φτωχών δημ. υπάλληλοι κατά ελ. επαγγελματιών, Έλληνες κατά μεταναστών κλπ.

    • Ευθύμης avatar
      Ευθύμης @ anonymous 28/05/2010 19:50:29

      μεγάλα όνειρα έχετε εσείς με τα ταγάρια.

  8. kostasxan avatar
    kostasxan 28/05/2010 18:39:12

    Εγώ, έστω και δειλά, θα ήθελα να βάλω και μία ακόμη προβληματική, επειδή έχει παρατηρηθεί το φαινόμενο (στις πορείες) "κάποιοι" που κοντεύουν στην τρίτη ηλικία να εισέρχονται εντός των διαδηλωτών και να προτρέπουν σε βανδαλισμούς... Αυτοί οι "κάποιοι" προφανώς λειτουργούν μέσα στα πλαίσια δημιουργίας αναταραχών. Έτσι, επειδή αυτό το απότομο σταμάτημα αυτοκινήτου δεν μου κάθεται και πολύ καλά, μήπως (αναρωτιέμαι)... κάποιοι επιθυμούν να δημιουργήσουν κλίμα έντασης (μεγάλης αλλά ελεγχόμενης) για να περάσουν διάφορα στις αμέσως επόμενες ημέρες;
    Να με συγχωρείτε για το συνωμοσιολογικό, αλλά έτσι μας έχουν κάνει να σκεφτόμαστε πλέον. Μήπως το περιστατικό ήταν απόπειρα δημιουργίας μίας νέας προβοκάτσιας (μετά από αυτή την Marfin);

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ kostasxan 28/05/2010 19:02:37

      Μήπως ήταν πράκτορες της ΜΙΤ; Χαλαρώστε... Το μόνο που εμένα δεν μου κάθεται καλά, είναι το ότι ζευγάρι 70ρηδων ξέρει να ξεχωρίζει τις πόρσε και να μιλάει και για Καγιέν.
      Μπορεί όμως και να ήταν τίποτα ελοχίμ (βρίσκονται ανάμεσά μας...) ντουρου ντούρου ντουρου ντούρου, έ Μούσα;

      • Μποτίλια στο πέλαγος avatar
        Μποτίλια στο πέλαγος @ Strange Attractor 28/05/2010 19:08:07

        Δεν υπάρχουν ούτε προβοκάτορες, ούτε μυστικές υπηρεσίες, ούτε κουκουλοφόροι του Χουντοχοιρίδη, ούτε αυτοί που κάψανε την έγγυα αλλοδαπά ομοιλούσαν και ο παπά Γκαπόν ευχέλαια στις διαμαρτυρίες έκανε.

      • kostasxan avatar
        kostasxan @ Strange Attractor 28/05/2010 19:20:17

        Αγαπητέ Strange Attractor, δεν αναφέρθηκα σε πράκτορες της ΜΙΤ, αλλά στο παρακράτος που κάποιοι έφεραν στην επιφάνεια (και που πάντα είχαν στην διάθεσή τους)...

  9. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 28/05/2010 19:02:38

    "Σαν πρόκες πρέπει να καρφώνονται οι λέξεις (ακόμη και ανορθόγραφα) να μην τις παίρνει ο άνεμος".
    Μανώλης Αναγνωστάκης

    • JOHNY F. avatar
      JOHNY F. @ Μποτίλια στο πέλαγος 28/05/2010 20:17:23

      δηλαδη απ΄ο.τι καταλαβα οι παππουδες θα κατηγορηθουν για εξυβρηση "θειων ιερων και οσιων"?

      • Sic transit gloria mundi avatar
        Sic transit gloria mundi @ JOHNY F. 28/05/2010 20:22:46

        Έγραψες Τζόννυ! To We trust in Cayenne είναι η Ελληνική απάντηση στο We trust in God του πράσινου χαρτομομίσματος.

      • Μποτίλια στο πέλαγος avatar
        Μποτίλια στο πέλαγος @ JOHNY F. 28/05/2010 20:54:29

        Μπα, μάλλον εξορκισμό του εξαποδώ κάνανε. Που να ξαναβγεί καγιέν χωρίς γαλάζια χάντρα σε σούπερ μάρκετ μετά από αυτό το συμβάν.

      • Sic transit gloria mundi avatar
        Sic transit gloria mundi @ JOHNY F. 28/05/2010 21:06:11

        Δε φεύγει με συνήθη εξορκισμό αυτό το κακό πνεύμα. Up, up and up again τα φορολογικά τεκμήρια, αυτό είναι το σωστό ξόρκι.
        Helena Blavatsky
        (για την επικοινωνία : Μέντιουμ Sic transit gloria mundi).

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ Μποτίλια στο πέλαγος 28/05/2010 20:33:32

      Wozu Dichter in durftiger Zeit?
      Friedrich Hölderlin
      Τι χρειάζονται οι ποιητές σε μίζερους καιρούς;

      Χρειάζονται και παραχρειάζονται, πάντοτε αλλά ιδίως στους μίζερους καιρούς! Ρητορικά και ειρωνικά αναρωτιόταν ο φιλέλληνας Γερμανός.
      Αγαπητοί Σπάρτακε, Strange Attractor (δανείσθηκα ήδη και την έξοχη καουμπόυκη παραβολή σου), Κόριννα καί λοιποί, συνεχίστε, λυρικά, επικά ή σατιρικά, το χρειαζόμαστε.

  10. panos33 avatar
    panos33 28/05/2010 19:09:18

    θυμηθειτε εναν στοιχο του ξυλουρη που πολυ φοβαμαι οτι θα επιβεβαιωθει.....βοηθα καλε μου μην φαγωθουμε μεταξυ μας....

  11. Sic transit gloria mundi avatar
    Sic transit gloria mundi 28/05/2010 19:12:13

    Έ, δεν έχουν δίκιο τα γεροντάκια; Ψέμα είπαν;

    • Μποτίλια στο πέλαγος avatar
      Μποτίλια στο πέλαγος @ Sic transit gloria mundi 28/05/2010 19:16:58

      eat the reach, εάν αυτό εννοείτε ως επανάσταση

      • asxetos avatar
        asxetos @ Μποτίλια στο πέλαγος 29/05/2010 18:40:38

        eat the RICH

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ Sic transit gloria mundi 28/05/2010 19:22:50

      Βραστούς, ψητούς, θα φάμε τους αστούς!

      • Μποτίλια στο πέλαγος avatar
        Μποτίλια στο πέλαγος @ Sic transit gloria mundi 28/05/2010 19:27:38

        Φροντίστε μόνο να διατηρήσετε μέχρι τότε μερικά δοντάκια, για να μην φάτε με τα ούλα σας.

      • Sic transit gloria mundi avatar
        Sic transit gloria mundi @ Sic transit gloria mundi 28/05/2010 19:31:02

        Τα είπε αυτά ο Σιγισμούνδος, και παλαιότερα ένας πανέμορφος ξανθός νεαρός με μαλλί και μούσι από τη Ναζαρέτ - κάτι για καμήλες και τρύπες από βελόνες, για όσους θυμούνται. Τον νέο δεν τον ακούσανε οι άνθρωποι, τον παλιό τον σταυρώσανε. Άς προσέχανε.

      • Sic transit gloria mundi avatar
        Sic transit gloria mundi @ Sic transit gloria mundi 28/05/2010 19:33:38

        Στο από κάτω, το ψυχαναλυτικό πάει, συγγνώμη.

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ Sic transit gloria mundi 28/05/2010 19:27:24

      Με την ψυχαναλυτικήν - θεολογικήν έννοιαν, βεβαίως βεβαίως: Θα καταναλώσωμεν, αφομοιώσωμεν και μεταβολίσωμεν την δύναμίν των, την ώρα ακριβώς που έχουν ουρήσει επάνω των από τον φόβον, τρέμοντες και κλαυθμηρίζοντες ματαίως: "Όλι Ρεν, Όλι Ρέν, δεν μας παίρνεις τα Καγιέν"!

  12. Sic transit gloria mundi avatar
    Sic transit gloria mundi 28/05/2010 19:13:18

    ΔΕν έχουν κάν ρεζερβουάρ, το πιθανότερο. Όχι θα τους άφηναν, οι βενζινο-νεροφίδες!

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ Sic transit gloria mundi 28/05/2010 19:14:51

      Στο ρεζερβουάρ, συγγνώμη.

  13. panos33 avatar
    panos33 28/05/2010 19:15:31

    και στον εμφυλιο καποιος ειχε δικιο.....και στην ζωη παντα καποιος εχει δικιο
    αλλα οταν αυτο γινεται σαν κυνηγι μαγισσων,καψιμο και οργη για τις μαγισσες τα χρονια τις φτωχιας και τις χολερας,γινεται αγριο πολυ αγριο και ειμαστε ακομα στην αρχη του δρομου........

    • Moύσα avatar
      Moύσα @ panos33 28/05/2010 19:32:36

      Εντάξει, δεν τους έκαψαν κιόλας
      Μια αγανάκτηση, με βάση αυτο που είδαν προφανως, εξεφρασαν οι άνθρωποι!

  14. l
    l' ami du peuple 28/05/2010 19:24:42

    Πού είναι τα πουλιά;
    Ατσάραντοι και λιάροι κι' αητομάχια
    συκοφάγοι και κατσουλιέρες και κοτσύφια
    τσουτσουλιάνοι και τσαλαπετεινοί και τσόνοι
    καλημάνες και καλατζάκια και τσιμιάλια
    τσιπιριάνοι και τσικουλήθρες και σπέντζοι
    τετεντίτσες και τουρλουμπούκια και κίσσες
    καλοκερήθρες και σηκονούρες και ασπροκόλια
    μπεκανότα και δοδόνες και κολοτριβιδόνες
    ξυλοτρούπιδες και σπίγγοι και τρουποφράχτες
    κοκκινονούρες και τρυγονόλιαροι και μυγουσάκια
    γαϊταρίθια και σβουρίτζια και σγουρδούλια
    θεοπούλια και μυγούδια και σπίνοι;

    Πού είναι ο κοκκινολαίμης;

    Πού είναι τα παπιά;

    Κρινέλια και γερμάνια και ψαλίδες
    ξυλόκοτες και μπάλιζες και σουγλοκόλια
    γερατζούλια και ντελίδες και μαυρόπαπα
    ψαροφάγοι και τουρλίδες και ζαγόρνα
    λαγοτουρλίδες και τσιλιβίδια και βουτουλάδες;

    Πού είναι ο Μολοχτός κι' ο Πάπουζας;
    Η Αβοκέτα κι ο Καλαμοκανάς;

    Πού είναι οι συκοπούλες οι βουλγάρες κι' οι σιταρίθρες
    τα βατοπούλια τα κουφαηδόνια κι' οι αερογάμηδες
    οι φάσες και οι σπαθομύτες
    τα κιρκινέζια κι' οι χαλκοκουρούνες;

    Πού είναιο μπούφος ο χουχουλόγιωργας κι' ο κούκος
    ο νυχτοκόρακας ο γκιόνης κι' ο καράπαπας;

    Πού είναι
    τα ξεφτέρια τα γεράκια και οι αετοί;

    Πού είναι ο Ντρένιος ο Καλογιάννης και ο Μπέτος;

    Πού είναι οι Μαυροσκούφηδες;


    Γ. Παυλοπουλος "ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ"

    • Μαύρος Ιάκωβος avatar
      Μαύρος Ιάκωβος @ l' ami du peuple 28/05/2010 20:41:17

      Οι κοκκινολαίμηδες και οι μπεκάτσες δεν ξέρω που είναι,ένα άλλο ερώτημα έχω εγώ.....Τα λεφτά που είναι Γιώργο μου;Μάλλον τα έφαγαν τα κιρκινέζια και οι χαλκοκουρούνες......

    • Caktos avatar
      Caktos @ l' ami du peuple 10/06/2010 11:36:56

      Δύσκολα μασ βάζεις μον αμί !
      Εδώ δεν βρίσκουμε πιά ούτε το δικό μας πουλί ...

  15. ΚΟΥΡΚΟΥΜΠΙΝΙ avatar
    ΚΟΥΡΚΟΥΜΠΙΝΙ 28/05/2010 19:24:45

    Μόλις μου ήρθαν τα νέα "βελτιωμένα" ασφάλιστρα του αυτοκινήτου μου...και λίγα είπαν οι γέροντες.

    • Μποτίλια στο πέλαγος avatar
      Μποτίλια στο πέλαγος @ ΚΟΥΡΚΟΥΜΠΙΝΙ 28/05/2010 19:52:17

      Ελπίζω το αυτοκίνητό σας να είναι μικρού κυβισμού. Διότι με την φόρα που πήραν οι γέροντες, μελλοντικώς μάλλον θα αυξηθούν ακόμη περισσότερο τα ασφάλιστρά σας.

      • ΚΟΥΡΚΟΥΜΠΙΝΙ avatar
        ΚΟΥΡΚΟΥΜΠΙΝΙ @ Μποτίλια στο πέλαγος 28/05/2010 20:03:10

        Ωιμέ ναι,ήταν μικρού κυβισμού.Λέω ήταν γιατί βλέπω τα 1400 σύντομα να είναι κατηγορία πολυτελείας.Επίσης οφείλω να ενημερώσω ότι είμαι 40 ετών και εργάζομαι ανελλιπώς από την εποχή της απόλυσής μου από το στρατό.Porche ούτε στα όνειρά μου δεν τολμώ να σκεφτώ ,πολύ περισσότερο όταν ήμουν 25.

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Μποτίλια στο πέλαγος 28/05/2010 20:12:09

        Πριν 20 χρόνια τα 1400 κ.ε. ήταν η "μεγάλη κατηγορία" στην Ελλάδα.

      • Μποτίλια στο πέλαγος avatar
        Μποτίλια στο πέλαγος @ Μποτίλια στο πέλαγος 28/05/2010 20:56:44

        Αγοράστε καλού κακού κανένα ποδήλατο καλύτερα. Τα γερόντια πήρανε φόρα σας λέω.

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ ΚΟΥΡΚΟΥΜΠΙΝΙ 28/05/2010 21:47:22

      Πλάκα έχετε με τα "γερόντια"! Και καλά το κουρκουμπίνι, εσείς οι υπόλοιποι χρυσά μου μπουμπούκια είσαστε?

      Κάντε και καμμιά αφαίρεση: οι σημερινοί 70άρηδες γεννήθηκαν το 1940, ναι? Γιατί σας κάνει εντύπωση η αντίδρασή τους?

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ δρόμος 28/05/2010 22:48:28

        εναςάσχετος says:
        28/05/2010 at 19:31

        Μη λέμε ανοησίες. Αποκλείεται έλληνες πολίτες να έκαναν τέτοιο πράγμα.
        Ή προβοκάτσια είναι(που είναι και το πιθανότερο), ή ξένες μυστικές υπηρεσίες.

  16. nbechr avatar
    nbechr 28/05/2010 19:27:38

    Δεν είναι κοινωνική ομάδα οι Καγιενίστες.

    • Μποτίλια στο πέλαγος avatar
      Μποτίλια στο πέλαγος @ nbechr 28/05/2010 19:30:14

      Έχετε δίκιο. Είναι αντικοινωνική ομάδα.

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Μποτίλια στο πέλαγος 28/05/2010 19:49:59

        Καλό!!!

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ nbechr 28/05/2010 20:58:46

      Οι Λατινοαμερικάνοι Σαντινίστας, εμείς Καγιενίστας. Πρίτς!

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Sic transit gloria mundi 28/05/2010 21:01:50

        Καγιενίστας - καριερίστας.
        (Άκουσα πως και η Ιωάννα Κουταλίδου διαθέτει Πόρσεν (sic)!!!)
        Στη φωτό όμως o τύπος είναι μάλλον Ζαπατίστας.

  17. Misha avatar
    Misha 28/05/2010 19:31:54

    Μάλιστα...
    25 χρονών με Πόρσε στη Βουλιαγμένη .
    Ή την αγόρασε ο πατέρας της ή ο γκόμενος της ή την κέρδισε με τον ιδρώτα των λαγόνων της.
    Οι μπαρμπαδες που την έκραξαν την άλλη φορά θα έχουν και μολότωφ.
    Ν αφήσουν τις προκλήσεις οι νεόπλουτοι γιατί εδώ στο κατεχόμενο Γιουνανιστάν είμαστε εκπαιδευμένοι σε υπαίθριες ψησταριές...

    • Ευθύμης avatar
      Ευθύμης @ Misha 28/05/2010 19:55:30

      ακριβώς.
      παλιά δεν έβλεπες παρά καμιά πόρσε ανα μήνα και τώρα ειδικά σε μερικές περιοχές δεν βλέπεις ποιο οικονομικά αυτοκίνιτα.
      Και με δεδομένο οτι η Ελλάδα απο τότε αποβιομηχανίστηκε και αποαγροτοποιήθηκε κάθετα!

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ Misha 28/05/2010 22:00:36

      Σωστά. Όσοι από αυτούς έχουν τολμήσει διέλευση από το ανεξάρτητο κρατίδιο των Εξαρχείων το ξέρουν αυτό καλύτερα.

      • Misha avatar
        Misha @ δρόμος 29/05/2010 09:01:14

        Με την έννοια της απαξίωσης τής νεοπλουτίστικης ιδεολογίας, μακάρι να γίνονταν Εξάρχεια όλη η χώρα.

  18. nancy avatar
    nancy 28/05/2010 19:42:10

    Τώρα συνειδητοποιώ οτι και ο απέναντί μου έχει σκύλο πανάκριβης ράτσας. Θα ακροβολιστώ με καραμπίνες στη βεράντα, τον άχρείο..

    • Μποτίλια στο πέλαγος avatar
      Μποτίλια στο πέλαγος @ nancy 28/05/2010 19:45:44

      Εννοείτε τον σκύλο ή τον απέναντι;

      • nancy avatar
        nancy @ Μποτίλια στο πέλαγος 28/05/2010 19:50:09

        Τον σκύλο που έχει τέτοιο αφεντικό...
        Είναι λίγο ειρωνικό το σχόλιο Μποτίλια, γιατι ποτέ δεν ήμουν υπηρέτης του θυμικού μου.

      • Μποτίλια στο πέλαγος avatar
        Μποτίλια στο πέλαγος @ Μποτίλια στο πέλαγος 28/05/2010 19:53:54

        Τι σας πταίει το σκυλάκι; Ο άλλος είναι γομάρι.

      • nancy avatar
        nancy @ Μποτίλια στο πέλαγος 28/05/2010 19:59:10

        Μα μποτίλια, δεν έγινα κατανοητή μου φαίνεται. Ειδικά εγώ τα λατρεύω. Αλλα είναι δυνατόν να αρχίσουμε να πετροβολούμε τον καθένα χωρίς να τον ξέρουμε? Αυτοί μπορεί να είχαν και προηγούμενα στην περιοχή τους.

      • Μποτίλια στο πέλαγος avatar
        Μποτίλια στο πέλαγος @ Μποτίλια στο πέλαγος 28/05/2010 20:07:22

        Αγαπητή nancy έγινες κατανοητή και δεν σου καταλογίζω το παραμικρό. Μόνο που με κάνεις να ζηλεύω τα σκυλιά.

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ nancy 28/05/2010 19:49:37

      Εεεεεπ, κράτει....

      • nancy avatar
        nancy @ Strange Attractor 28/05/2010 19:54:01

        Παράξενε τα σκάγια είναι μακρυά για να κινδυνεψεις. χιχι

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ nancy 28/05/2010 19:56:45

      Τι έγινε ρε παιδιά; Από τις Καγιέν και τον Μαντέλη περάσαμε στο να κυνηγάμε τους φιλόζωους; Ντροπή.
      Υπάρχουν "σκυλιά" για σκάγια άφθονα, και είναι δίποδα και συνήθως βαμμένα ξανθά! (Πολλά μάλιστα κυκλοφορούν με πόρσε).

      • nancy avatar
        nancy @ Strange Attractor 28/05/2010 20:00:43

        Α οι φυσικές τη γλυτώσαν? χιχι

      • Μποτίλια στο πέλαγος avatar
        Μποτίλια στο πέλαγος @ Strange Attractor 28/05/2010 20:02:21

        Ξανθιές - μελαχρινές μου αρέσουν όλες. Τις τιμωρώ με έρωτα, ανεξαρτήτως μάρκας αυτοκινήτου. Οι δε σκυλούδες δικαιούνται προτεραιότητος.

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Strange Attractor 28/05/2010 20:09:49

        Μποτίλια είσαι και γαλαντόμος, είσαι και μερακλής.

      • nancy avatar
        nancy @ Strange Attractor 28/05/2010 20:11:33

        Μποτίλια, πραγματικά είστε μεγαλόκαρδος. Ουάου.

      • nancy avatar
        nancy @ Strange Attractor 28/05/2010 20:13:17

        Παράξενε, ασμοδέε, η σειρά σου να μας εκπλήξεις πάλι.

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Strange Attractor 28/05/2010 20:14:46

        Νάνσυ, για σένα:

        Ωδή στη μίζα.

        Βαρέθηκα μωρέ παιδιά να ακούω πια για μίζες,
        αισθάνομαι σαν το μωρό που παίζει με τις πρίζες.
        Ήμουνα νιος και γέρασα και αλλαγή καμία,
        ψηφίζω κόμμα και αρχηγό, και παίζω εικοσιμία.
        Μας έκλεψαν, μας τσάκισαν, μας έκλεισαν το σπίτι,
        η μίζα έλκει υπουργούς σαν να`χανε μαγνήτη.
        Τέλος πάντων θα περάσει, μέσα μου μονολογώ
        μα όταν βλέπω τις ειδήσεις, ξαφνικά παραμιλώ.
        Τέτοια χώρα, τόσος πλούτος, τόσα κάλλη, τέτοια γη,
        τη ρήμαξαν, την τσάκισαν….λαμόγια υπουργοί.
        Κι όμως κάποτε θα έρθει της Ελλάδας η στιγμή,
        θα ξυπνήσει ο λαός της και θα δείξει μια πυγμή.
        Και οι κλέφτες με τους ψεύτες θα το νιώσουνε καλά,
        και θα πέσουν στο καλάθι με τα υπόλοιπα σκατά.
        Μέχρι νάρθει εκείνη η ώρα, τα κεφάλια μας ψηλά,
        μη μας πάρουνε χαμπάρι και μας δέσουν για καλά.
        Τέλος πάντων, τέτοιες ώρες τόσα λόγια είναι πολλά,
        ας ελπίσουμε του χρόνου, να τα βρούνε τα λεφτά.
        Αυτά είχα φίλοι να σας πω και πείτε του Μαντέλη,
        πως τρίφτηκε στη γκλίτσα τους, κι ο κ---ς του τα θέλει…

      • nancy avatar
        nancy @ Strange Attractor 28/05/2010 20:16:59

        Βρε παιδιά ένα κυνηγό ταλέντων, ο ανθρωπος ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΤΑΙ.

  19. zame avatar
    zame 28/05/2010 19:58:41

    ωχ....πέτυχε ο στόχος...να φαγωθούμε μεταξύ μας...και να ξεφύγουν πάλι οι ...υπαίτιοι.

  20. Orestios avatar
    Orestios 28/05/2010 19:59:44

    Κοινωνικός αυτοματισμός. Σοσιαλιστική πρακτική. Επί υπαλληλάκου Σημίτη οι αστυνόμοι κόβανε τα λάστιχα των αγροτών.
    Μα δεν είναι ότι καλύτερο ο σοσιαλισμός?

    • Μποτίλια στο πέλαγος avatar
      Μποτίλια στο πέλαγος @ Orestios 28/05/2010 20:04:29

      Συμφωνώ. Στον καπιταλισμό κόβουν οι αγρότες τα λάστιχα των αστυνομικών και το θεωρώ απαράδεκτο.

      • Orestios avatar
        Orestios @ Μποτίλια στο πέλαγος 28/05/2010 22:01:40

        Πού το είδες αυτό Μποτίλια?

  21. Sic transit gloria mundi avatar
    Sic transit gloria mundi 28/05/2010 20:09:04

    Για να σοβαρευτούμε, στην πάλη των τάξεων μετά το 1929, το έξυπνο αμφίστομο όπλο λέγεται "φόρος" και "φοροδιαφυγή' και ο εφευρέτης του ο Φράνκλιν ήταν βιρτουόζος. Τα λοιπά αιμοσταγή του 20ού και 19ου αιώνα είναι αρχαικά, βάρβαρα και αναποτελεσματικά. Όσο μπορούν ακόμη να κυκλοφορούν με Καγιέν και το βαστάει η τσέπη τους, ο ταξικός αγώνας δεν έχει αποδώσει.
    Πάτε στο πλούσιο αλλά "φορολογικό παράδεισο" Ελσίνκι, Στοκχόλμη ή το Ούσλο: Για να δείτε Καγιέν ή τα σχετικά θα είστε μια βδομάδα με τα κυάλια κολλημένα στη μύτη.

  22. neotera avatar
    neotera 28/05/2010 20:16:07

    Νομίζω πως ο καλύτερος τρόπος να αντιμετωπίζονται οι Πόρσε είναι η πλάκα, απ' όσους δεν φοβούνται τους ιδιοκτήτες τους και το ποινικό έγκλημα που συχνά μοστράρεται έτσι. Με πλάκα λοιπόν, που υποδηλώνει, το παράτολμο, την κακογουστιά και το ανεγκέφαλο να κυκλοφορείς τέτοιες εποχές με τέτοια τέρατα για ψώνια...

  23. πολιτης μακακας avatar
    πολιτης μακακας 28/05/2010 20:25:00

    τη δεκαετια του 80 στο πανοραμα βουλας στον κρεμαστο λαγο υπηρχαν 2-3 σπιτια που τα ψιλοχαρακτηριζες επαυλεις.
    τωρα εναι γεματη η περιοχη με βιλες σχεδον πανω απο γκρεμους και ζητημα ειναι να βρισκεται καποιο ελευθερο κομματι αχτιστο!
    αρα ολοι αυτοι που κατοικουν τωρα εκει μεσα στη χλιδα πρεπει λογικα να εχουν και απο ενα εργοστασιο τουλαχιστον ο καθεις εως και βιομηχανιες.
    αλλα οπως ξερουμε στη δυσμοιρη αυτη υπο πνευματικη και οχι μονο κατοχη χωρα δεν παραγουμε ουτε καρφιτσες.
    που βρεθηκαν τα λεφτα για ολους αυτους.
    περιμενω απαντησεις ...

    • Μποτίλια στο πέλαγος avatar
      Μποτίλια στο πέλαγος @ πολιτης μακακας 28/05/2010 21:01:57

      Κλεμμένα τα έχουνε αγαπητέ φίλε. Όμως παρ' όλα αυτά δεν μπορούν οι προπηλακισμοί και η αυτοδικία να χαίρουν κοινωνικής αποδοχής. Διότι την επόμενη φορά που θα κοιτάς την κληματαριά, μπορεί ο γέρος να νομίζει ότι έκανες τα ωραία μάτια στην γριά.

      • δρόμος avatar
        δρόμος @ Μποτίλια στο πέλαγος 28/05/2010 22:09:43

        Έλα τώρα, το παρατράβηξες, και σούχω και μια συμπάθεια... Όχι και αυτοδικία, τον πόνο τους εκφράσανε οι άνθρωποι!

        Ίσα-ίσα που το βρίσκω ελπιδοφόρο, να ξαναβρούμε ως κοινωνία αντανακλαστικά: η πολιτικά ορθή κακώς εννοούμενη ανωτερότητα μας έφερε στην εξαφάνιση των κριτηρίων του ορθού λόγου και των αξιών.

        Μακάρι η κοινωνική κατακραυγή να συμμαζέψει λιγάκι το ξεσάλωμα των ηθών της νεολαίας μας, έστω μικρού της τμήματος, που όμως μπορεί να εκμαυλίσει και τους άλλους!

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Μποτίλια στο πέλαγος 28/05/2010 22:11:05

        @δρόμος

        Πες τα, χρυσόστομε!!!

      • Sic transit gloria mundi avatar
        Sic transit gloria mundi @ Μποτίλια στο πέλαγος 28/05/2010 22:15:07

        Έτσι, ορθός 100% Μποτίλια, ουδείς αυτοδικήσει και παρενοχλήσει τον έρωτα της γριάς και του γέρου. Γι αυτό λέω, οι Άγιοι Φραγκίσκος και Φραγκλίνος βοήθειά μας πάντα, όπλον φορολογικόν αναίμακτον, μπούκα στα υπόγεια με τους κρυφούς αποστακτήρες και τα Καγιέν καμουφλαρισμένα σε Πάντα. Και Google Earth με έξυπνες ακτίνες και άλλα δορυφορικά για τις σκεπασμένες πισίνες με ύφασμα παραλλαγής. Άς δώσουν και κάτι παραπάνω ν' αγoράσουν και κανένα Τραπεζικό dvd από Ελβετία και Λονδίνο. Κανένα σπάσμο, και νάτα τα λεφτά!

    • Σαος avatar
      Σαος @ πολιτης μακακας 28/05/2010 23:09:00

      @πολιτης μακακας
      Όχι εργοστάσια! Ένα κοινό εργοστάσιο έχουν οι περισσότεροι εξ αυτών με την επωνυμία "Ελληνικό Δημόσιο"!

      • Sic transit gloria mundi avatar
        Sic transit gloria mundi @ Σαος 28/05/2010 23:13:40

        Ξαχάσαμε όμως τη Ζωζώ, σύμβολο μιας γενιάς: Έφαγε ένα ολόκληρο πραγματικό εργοστάσιο.

      • nancy avatar
        nancy @ Σαος 29/05/2010 05:40:04

        Η Ζωζώ εργοστάσιο και η Μιμή ολόκληρο κράτος.

  24. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 28/05/2010 20:25:29

    Διάβολε!Ἐδῶ μέσα κυκλοφορεῖ ἕνας Σουρής(Attractor)καί ἕνας Καβάφης(Σπάρτακος).

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Kὀριννα 28/05/2010 20:35:13

      Κόριννα για σένα:

      Κήνσορες.

      Όταν τα βράδια κάθομαι και βλέπω χαζοκούτι,
      με κάνουν και αισθάνομαι πως παίζουμε μπαρμπούτι.
      Είναι πολλά τα χρήματα και πέφτουν σαν χαλάζι,
      κι εγώ όταν τα σκέφτομαι με πιάνει το μαράζι.
      Πολιτικοί και κήνσορες, και φάτσες τιποτένιες,
      μας φέρονται σαν πόρνες τους, μας έχουν και χεσμένες.
      Μα πως στα αλήθεια να το πω, και πώς να το εκφράσω,
      πως θα `θελα ειλικρινά δυο τρείς να τους επιάσω.
      Να τους τσακίσω με ραβδιά, κλωτσιές και με σφαλιάρες,
      να σταματήσουν πια για τα καλά τις άναρθρες παπάρες.
      Αυτά`ναι που ονειρεύομαι μπροστά στο τελεβίζιον,
      και παίρνω το τηλεκοντρόλ και πιάνω Γιουροβίζιον…

  25. Hase avatar
    Hase 28/05/2010 20:31:12

    Ζουμε σε μια καπιταλιστικη κοινωνια. Δεν βλεπω λοιπον να μην μπορει καποιος που ειναι εξυπνος, που εχει δουλεψει, που δεν εχει κλεψει και που πληρωνει τους φορους που του αναλογουν να κατακρινεται απο αλλους που δεν εχουν ολα αυτα. Εγω εχω ενα σιτρεοεν του 1990, αλλα δεν τους ζηλευω. Θα τους διαπομπευα μονο αν ηξερα πως ειναι κλεφτεςε και πως καπως απο αυτους εχω αδικειθει. Δεν κανω επιθεση σε ανθρωπους που εχουν καλυτερο αυτοκινητο η καλυτερο σπιτι απο μενα μονο και μονο γιατι ο ΓΑΠ μου εκοψε 800 Ε απο την πενιχρη μου συνταξη.

    • Orestios avatar
      Orestios @ Hase 28/05/2010 23:38:58

      Καπιταλιστική κοινωνία? Χο! χο!
      Μας έκανες και γελάσαμε.

    • ErnestoCHE avatar
      ErnestoCHE @ Hase 29/05/2010 10:35:27

      Nαί, μάλιστα στην Ελλάδα έχουμε τεράστιο ποσοστό δουλευταράδων που δεν φοροκλέβουν και άξια κυκλοφορουν με (βλαχο)χλίδες όπως Καγιέν (και Μπεμβέ και Μερσεντέ). Hase πες μας τι παίρνεις και θα σου πω που θα βρείς καλή φλάντζα καπακιού για το Σιτροεν του 1990 που έχεις.

  26. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 28/05/2010 20:41:28

    Attractor,
    μέ ἔκανες καί γέλασα!
    Στό τσεπάκι τούς ἔχεις τούς στίχους;
    Ξανάγραψε καί ὁ Σπάρτακος,σέ ἄλλη ἀνάρτησι.
    Αὐτή τήν φορά σέ στύλ μᾶλλον δημοτικοῦ παρά Καβαφικοῦ,ὅμως πάντα καί οἱ δύο σας ὡραῖοι.

  27. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 28/05/2010 20:46:26

    Ο Σπάρτακος γράφει σοβαρά ποιήματα, εγώ σε πολύ πιο εύκολο (ιαμβικό;) 15σύλλαβο, στιχάκια για λίγο γέλιο.

    • nancy avatar
      nancy @ Strange Attractor 28/05/2010 21:43:07

      Ετέθη ο θεμέλιος Δρομοκαϊτου λίθος
      παρόντος του πρωθυπουργού και των αρχών εν γένει
      τους υπεδέχθη με χαρά και των τρελλών το πλήθος
      και τέλος όλοι έφυγαν κατενθουσιασμένοι
      Ευχόμεθα μετ ού πολύ και δεύτερο να γίνει
      και εν ανάγκη μάλιστα να κτίσωμεν και τρίτον
      γιατι είναι μονοπώλιον και η παραφροσύνη
      εδώ στη χώρα των Μουσών, στη χώρα των Χαρίτων

      Γ. Σουρής, ο πάντα επίκαιρος.

  28. Sic transit gloria mundi avatar
    Sic transit gloria mundi 28/05/2010 20:49:48

    Χα χα, εργοστασιο να δείς! "Εργόχειρο" καταπατήσεων δημοσίων εκτάσεων, μετά "εργοτάξιο" αυθαιρέτων, στη συνέχεια "εργώδεις" αγοραπωλησίες και όσο πιό αργά αγοράσεις τόσο πιό κορόιδο. Χωρίς ΦΠΑ πάντως και με μαιμού εργολαβικό, αλλά με στεγαστικό δάνειο μεγάααλης τράπεζας και τη ΔΕΗ στο χέρι.
    .....τι θα γίνει φίλε μου με μάς!

  29. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 28/05/2010 20:59:43

    Ο Φερράρι είχε πει λίγο πριν πεθάνει, πως για το μόνο που λυπάται είναι ότι κατασκεύαζε αμάξια για 20αρηδες, που όμως μόνο 50ρηδες μπορούσαν να αγοράσουν.
    (Στην Ελλάδα 50ρηδες... λαμόγια συμπληρώνω εγώ).

    • Crash&Burn avatar
      Crash&Burn @ Strange Attractor 28/05/2010 22:02:48

      τι κριμα πλησιαζω τα 50 και ουτε τωρα μπορω να αγορασω Φερραρι

      και ας με εβριζαν 70χρονοι....

      σε λιγο θα με βριζουν επειδη εχω laptop .......

  30. o βουνίσιος avatar
    o βουνίσιος 28/05/2010 21:03:07

    Αυτό δεν είναι τίποτα! μπροστά σε αυτό που είδα εγώ σήμερα…
    το απόγευμα βρισκόμουν σε χωριό της βόρειας Ηλείας.,
    οι κάτοικοι εκεί λένε ότι οι αλλοδαποί εργάτες είναι περισσότεροι από τον ντόπιο πληθυσμό, αυτό διαπιστώνεται εύκολα αν δεις τη σύνθεση του πληθυσμού στα καφενεία,
    εκεί που καθόμασταν, ξαφνικά ακούγεται δυνατή μουσική, τι συνέβη;
    από τον κεντρικό δρόμο του χωριού πέρασε ένα καμπριολέ αυτοκίνητο [γνωστή μάρκα] με βουλγαρικές πινακίδες
    πάνω στο αυτοκίνητο βρίσκονταν μια Βουλγάρα ημίγυμνη και έκανε στριπτίζ

    τα συμπεράσματα δικά σας…

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ o βουνίσιος 28/05/2010 21:06:04

      Το τηλεφωνό της το πήρες;

    • Μποτίλια στο πέλαγος avatar
      Μποτίλια στο πέλαγος @ o βουνίσιος 28/05/2010 21:09:40

      Μελέτησε σε παρακαλώ πως ξεκίνησε ο εμφύλιος στην Γιουγκοσλαβία.

  31. o βουνίσιος avatar
    o βουνίσιος 28/05/2010 21:17:43

    @ Strange Attractor,
    όχι,
    οφείλω όμως να πω ότι ήταν «σπάνιο θέαμα»...

    @Μποτίλια στο πέλαγος
    έζησα την εποχή του εμφυλίου πολέμου στη Γιουγκοσλαβία, ο πόλεμος εκεί ήταν πόλεμος πολιτισμών…

  32. ΠΑΝΑΓΟΣ avatar
    ΠΑΝΑΓΟΣ 28/05/2010 21:26:19

    Εδώ μέσα πάντως κάποιοι ελαφρά τη καρδία στοχοποίησαν τους δήμοσιους υπάλληλους....
    Οδηγούμαστε με ευθύνη της κυβέρνησης σε μιά κοινωνική ζούγκλα όλοι εναντίον όλων με οδηγό τον φόβο αλλά και την φτώχεια.
    Η χειρότερη κυβέρνηση μαζί με τους δοσίλογους του Τσολάκογλου...

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ ΠΑΝΑΓΟΣ 28/05/2010 22:18:46

      Οντως ζούγκλα, που ακούστηκε πολιτισμένη χώρα, να μη μπορεί να κυκλοφορεί ο καθείς, δημοσιος υπάλληλος και ελέυθερος επαγγελματίας με πόρσε καγιέν!

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ ΠΑΝΑΓΟΣ 28/05/2010 22:20:13

      Οι κουμμουνιστές ήθελαν να μας πάρουν τα σπίτια, ο Παπανδρέου, χειρότερος θα μας στερήσει τα καγιέν χα χα!

      • Sic transit gloria mundi avatar
        Sic transit gloria mundi @ Sic transit gloria mundi 28/05/2010 22:34:02

        Χα χα, όταν το άκουσα γελούσα βέβαια, αλλά μέσα μου έκλαιγα, τι χλεχλέδες. Το δράμα είναι ότι κανείς δικός μας δεν τους έκοψε έγκαιρα τη χλίδα, έτσι έγινε λύση ανάγκης ο Όλι Ρεν και ο Τρισέ.

      • Sic transit gloria mundi avatar
        Sic transit gloria mundi @ Sic transit gloria mundi 28/05/2010 22:39:47

        Άς έχουν άν μπορούν, και ολόκληρο μη εξοπλισμένο Leopard άν θέλουν, δικαίωμά τους αλλά:
        1. Να πληρώνουν φόρο τα ανάλογα (με δίκαιη κοστολόγηση οικονομική και περιβαλλοντική).
        2. Να απομυθοποιηθούν κοινωνικά: Ότι δεν είναι οι μάγκες, ωραίοι και έξυπνοι, αλλά απλώς οι ψωνάρες, ματαιόδοξοι και φλούφληδες. Κουραδόμαγκες, κατά το παλαιόν.

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ ΠΑΝΑΓΟΣ 28/05/2010 22:27:16

      "Φόρος κοινωνικής προκλητικότητας": Άν τον πληρώσουν, μπορούν να το σώσουν. Και να το κυκλοφορούν, με το σχετικό αποδεικτικό αυτοκόλλητο στο τζάμι, βεβαίως βεβαίως. Ιδού η εποικοδομητική, ειρηνοποιός πρότασις, για όσους γουστάρουν ελεύθερη και πλούσια ζωή.

  33. loretta avatar
    loretta 28/05/2010 21:33:21

    Μα καλα η συγκεκριμενη δεσποινιδα μαλλον θα ειναι πολυ πολυ νεα για να εκφραζει μια τετοια απορια...διοτι ειναι γνωστο της πασης οτι τον διχασμο μεταξυ των πολιτων (και ενοω τον κοινωνικό) σαυτη την χωρα την εφερε ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΔΡΕΑ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ. με αξιο συνεχιστει τον Σημιτη ..και απλα την συνεχιζει ο λατρευτος υιος Γιωργος...!!

    • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
      ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ @ loretta 28/05/2010 21:45:52

      1985...γαλαζια πρασινα κοκκινα καφενεια για οποιον δεν θυμαται....
      τι κακο ηταν και αυτο στην επαρχια...σου εβαζαν ταμπελα αναλογα με το που συχναζες...μερικες φορες φιλος δεν μπορουσε να συναντησει φιλο που λεει ο λογος... ας μην παιξουμε αυτο το παιχνιδι παλι...θα ειναι καταστροφικο αυτη τη φορα...

      • loretta avatar
        loretta @ ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 28/05/2010 23:40:09

        Αγαπητε ΡΗΓΑ ΦΕΡΑΙΕ ...απο οτι βλεπεις το εχουν καταφερει ηδη με τα παραλογα μετρα που εχουν παρει ....οταν η λογικη ειναι....λαε κυνηγα οποιον κατα την κριση σου θεωρεις κλεφτη αυτα που γινονται ειναι τα αυτονοητα....!! Εχουν κανει τους ελληνες ακροατηριο και εισαγγελεις και δικαστες μαζι.!!

        Δεν βλεπω λοιπον για ποιο λογο φοβασαι κατι που ηδη εχουν καταφερει με την υπογραφη του Πρωθυπουργου Γ.ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ ΚΑΙ ΤΙΣ ΕΥΛΟΓΙΕΣ ΤΩΝ ΜΜΕ.

  34. ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
    ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 28/05/2010 21:38:00

    Εχεις απολυτο δικιο ...το εχω γραψει αρκετες φορες ...ευθυνη των εκαστοτε κυβερνωντων ειναι η ΧΡΗΣΤΗ ΔΙΟΙΚΗΣΗ και Η ΑΠΑΝΟΜΗ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗΣ....οχι η στοχοποιηση των παντων...επιορκοι και παραβατες υπαρχουν παντου...ειναι γνωρισμα της ανθρωπινης φυσης αυτο...ευθυνη του κρατους ειναι η εφαρμογη των νομων χωρις τυμπανοκρουσιες για το αυτονοητο...

    Δημοσθένους Λεξεις
    Κι αν βγω απ' αυτή τη φυλακή κανείς δε θα με περιμένει
    οι δρόμοι θα 'ναι αδειανοί κι η πολιτεία μου πιο ξένη
    τα καφενεία όλα κλειστά κι οι φίλοι μου ξενιτεμένοι
    αέρας θα με παρασέρνει κι αν βγω απ' αυτή τη φυλακή..........................................

    http://www.youtube.com/watch?v=V5bNMeXDjlQ

  35. Tsene avatar
    Tsene 28/05/2010 21:45:30

    Μάλιστα. Και εις ανώτερα

  36. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 28/05/2010 21:56:10

    Εμένα θα μου επιτρέψετε να είμαι λίγο "αιρετικός" στο συγκεκριμένο περιστατικό.

    Ούτε "κοινωνικούς αυτοματισμούς" βλέπω, ούτε "αβγά του φιδιού", ούτε "κοινωνίες ζούγκλας".

    Απλώς, όπως είπε και ο ΒΙΣ στην αρχή, ο νεοπλουτισμός έχει γίνει τόσο προκλητικός πια, που σύντομα τα μπινελίκια θα ηχούν σαν ουρανόπεμπτη μουσική στα αφτιά μελλοντικών παθόντων αναλόγου "φυράματος".

    Τόσα χρόνια το αφιόνι της στοιχειώδους "καλοπέρασης για όλους" δούλευε καλά και κρατούσε τις μάζες αποχαυνωμένες, με τη βοήθεια και του χαζοκουτιού. Τώρα όμως, μαζί με τις συντάξεις, μαζί με τους μισθούς, μαζί με τα εργασιακά δικαιώματα, καταρρέουν και οι μύθοι και η χρυσόσκονη πια δεν μπορεί να καλύψει την πρόκληση από τα μάτια των "ιθαγενών".

    Οπότε, γαία πυρί μειχθήτω. Καλώς το και ας άργησε!

    • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
      ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ @ Αυριανιστής 28/05/2010 22:02:23

      ΟΙ ΓΚΙΛΟΤΙΝΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΛΑΙΚΑ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΑ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΕ ΑΛΛΕΣ ΕΠΟΧΕΣ...ΜΑΛΛΟΝ ΕΒΛΑΨΑΝ ΠΑΡΑ ΩΦΕΛΗΣΑΝ...ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ Η ΣΥΝΤΕΤΑΓΜΕΝΗ ΠΟΛΙΤΕΙΑ...ΑΛΛΟΙΜΟΝΟ ΑΝ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΑΠΟ ΜΑΣ ΓΙΝΕΙ ΔΙΚΑΣΤΗΣ....
      ΛΙΓΗ ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ ΔΕΝ ΒΛΑΠΤΕΙ...

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 28/05/2010 22:04:17

        Το αν επιδοκιμάζουμε ή όχι ενέργειες αυτοδικίας -προσωπικά δεν τις επιδοκιμάζω- δεν σημαίνει κιόλας ότι θα πάψουν να γίνονται...

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 28/05/2010 22:17:17

        Και, εν πάση περιπτώσει, πώς το έλεγε ο "κύριος" Jamie Shea τότε με τους βομβαρδισμούς στη Γιουγκοσλαβία, τότε που εμείς το μυαλό μας το είχαμε μόνο στο "Σημίτη, τσίφτη, ανέβασε το δείκτη";

        "Παράπλευρες απώλειες" δεν το έλεγε; Και δεν το έκαναν "σημαία" πολλοί (όψιμοι και μη) νεοφιλελεύθεροι;

        Ε, λοιπόν, "παράπλευρες απώλειες" (8α) είναι κι αυτά...

      • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
        ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ @ ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 28/05/2010 22:19:11

        ΣΑΝ ΤΗΣ MARFIN ΠΑΡΑΔΕΙΓΑΜΑΤΟΣ ΧΑΡΙΝ...ΔΙΟΤΙ ΟΣΑ ΑΚΟΥΓΟΝΤΑΙ ΣΤΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΒΙΝΤΕΟ ΠΟΥ ΚΥΚΛΟΦΟΡΗΣΑΝ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΙΚΑ ΑΚΟΥΓΟΥΝΤΑΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ
        ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΜΕ ΤΙΣ ΕΡΕΥΝΕΣ...ΜΑΥΡΟ ΣΚΟΤΑΔΙ..

  37. zame avatar
    zame 28/05/2010 22:02:42

    ...τι μου θυμίζεις ....στην επαρχια....την ταμπελα αυτη..την πληρωσα με 15 διανυκτερεύσεις στο περίφημο τοτε Γεντι-Κουλε.

  38. Crash&Burn avatar
    Crash&Burn 28/05/2010 22:05:19

    γαιτι εμενα δεν με πειθει αυτο η ιστορια ... πιο πολυ για ραδιο αρβυλα μου ακουγεται

    ατε σε λιγο θα με βριζουν επειδη εχω laptop ή γιατι φορω δερματινο μπουφαν στη μηχανη ,,,,
    μηπως αν αγορασω 6 φετες ζαμπον αντι για 2 που δικαιουμαι ?

    τι μπαρουφες

  39. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 28/05/2010 22:26:24

    Φαντάζομαι θα έχεις ακούσει για το αυθόρμητο σύνθημα, γηπεδικής εμπνεύσεως, που ακούστηκε σε κλαμπ της Μυκόνου την ώρα που ο Παπακωνσταντίνου ανήγγελε το τελευταίο πακέτο των μέτρων.

    Αν δεν το έχεις ακούσει, ιδού:
    "Δεν θα μας τα πάρεις τα Καγιέν /
    Όλι Ρεν, Όλι Ρεεεν"!

    Αυτοί είμαστε. Αυτή είναι η Ελλάδα, που είχε πει μετά από το "Σάμινα" και ο αχαμνός λογιστάκος...

  40. Aggelos avatar
    Aggelos 28/05/2010 22:27:31

    ο καθνας εχει δικαιωμα να γιουχαει οποινο θελει.και αν γουσταρει ο αλλος να κανει μυνηση....τα σαπια της κοινωνιας τοσα χρονια τωρα θα γιουχαιστουν

    ατα ειναι δειγματα υγειας της κοινωνιας..ποτιμαγατε οταν ρεζιλια και ξεφτιλισμνους νεοπλουτισμους δεν τους κατεκρινε κανενας?

    η πεινα κανει ηθικο τον ανθρωπο...το αδειο στομαχι...

    • Μούσα avatar
      Μούσα @ Aggelos 28/05/2010 22:47:46

      Μεγάλη κουβέντα ειπες Αγγελε.
      και ισως το μονο θετικό στην ολη κατάσταση που ζουμε.
      ΝΑ ξαναγυρίσουν η ηθικη και η πνευματικότητα στην χωρα που της γέννησε.
      Σε λιγο ολες αυτες οι γκλαμουριες θα χτυπανε πολυ ασχημα στο ολο τοπιο,-συμπεριλαμβανομένων και των τηλεοπτικών σαβουριων.
      ΘΑ ξεβράζονται οπως τα σκουπίδια απ΄την θάλασσα.

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Μούσα 28/05/2010 22:56:40

        Προς το παρόν πάντως, αυτές οι γκλαμουριές ζουν και βασιλεύουν και βγάζουν προκλητικά γλώσσα. Ιδού παράδειγμα που έχει περιέλθει σε γνώση μου:

        Σε μεγάλη πόλη της Ελλάδας, πανάκριβο μαύρο και μονίμως απαστράπτον VW Touareg (με βασική τιμή μοντέλου 62 χιλιάρικα, αλλά το συγκεκριμένο είναι πολύ ακριβότερη έκδοση) με κόκκινες πινακίδες, εδώ και μήνες παρκάρει ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ, όλο το ωράριο λειτουργίας καταστημάτων, στην ίδια θέση ελεγχόμενης στάθμευσης χωρίς φυσικά να πληρώνει εισιτήριο. Η δημοτική αστυνομία, ΠΟΤΕ δεν του έχει κόψει κλήση. (Μπορεί και να περνάνε και να του... σκουπίζουν και τυχόν κόκκους σκόνης που έχει μαζέψει στο μεταξύ, ποιος ξέρει.)

        Αυτή είναι η Ελλάδα, κύριοι. Και μετά απορούμε που οι συνταξιούχοι άρχισαν (προς το παρόν μόνον) τα μπινελίκια...

      • Sic transit gloria mundi avatar
        Sic transit gloria mundi @ Μούσα 28/05/2010 23:03:56

        Πόσα χρόνια το έχει; Η φοροδιαφυγή έχει περίοδο παραγραφής 10 χρόνια ελάχιστο, αναδρομικότητα και σε ειδικές περιπτώσεις δεν έχει παραγραφή (και ..κληρονομείται). Ωραίο εργαλείο, έχω μαλλιάσει να το επαναλαμβάνω: Άν έχει μυαλό ο Παπακωνσταντίνου πρέπει κάθε πρωί να διαβάζει τα απομνημονεύματα του Φραγκλίνου Ρούσβελτ, θα βρεί εκεί μέσα χρήσιμες ιδέες ένα κάρρο!
        Είναι ο ελβετικός σουγιάς για εποχές οικονομικών κρίσεων.

      • ποσα απιδια βανει ο σακος avatar
        ποσα απιδια βανει ο σακος @ Μούσα 29/05/2010 09:57:06

        χμμ
        cayenne στη θάλασσα...
        σε πόλεις με αστικές παραλίες π.χ. θα πήγαινε μούρλια..
        ακτιβιστές και youtube παν χέρι χέρι έτσι κι αλλιώς.
        ξέρεις τι είναι να βλέπεις αυτό το μεταλλικό ελέφαντα να πλέει απαλά και ειδυλλιακά προς το ηλιοβασίλεμα?

        Χαχαχαχαχαχαχαχα!

        A true youtube moment!

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Aggelos 28/05/2010 23:00:19

      Άκρως επίκαιρη ανάρτηση:
      http://www.antinews.gr/?p=6057

      • ποσα απιδια βανει ο σακος avatar
        ποσα απιδια βανει ο σακος @ Strange Attractor 29/05/2010 10:13:52

        Παναία μου!

        Γιατί αν είναι τόσο βλάχος ο έλληνας?
        Τόσο κίτς τόσο...τι να πω!

        Γιατί το βρίσκω πιό sexy να μιλώ για το πατρικό στο χωριό που γκρέμισα και ξανάχτισα ξανασχεδιάζωντας τα πάντα απο την αρχή απο την αρχή με τα χεράκια μου σαν χόμπυ και το έκανα σούπερ ουάου σύγχρονη κατοικία βιλίτσα με ελάχιστα έξοδα, αλλά κυκλοφορώ με παπί?
        (Λέμε τώρα. Πατρικό στο χωριό δεν εχω το πούλησα)
        Είμαι απο άλλο πλανήτη εγω?

  41. Aggelos avatar
    Aggelos 28/05/2010 22:28:46

    και οταν καταδικαζει τετοια φαινομενα το μπλογκ αυτο μυριζει κατεστημενο.σαν τους πολιτικα ορθους ξυλινους πολιτικους λογους..

  42. Aggelos avatar
    Aggelos 28/05/2010 22:29:53

    γιατι ενοχλει αλλωστε τοσο?εκτος αν εχεις πολυ πλουια αυτοκινητα κλπ δεν εχεις λογο να εισαι τοσο εναντιος..

  43. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 28/05/2010 22:32:19

    Αν πάντως κρίνω από το μέσο πνεύμα των σχολίων, αυτό ταυτίζεται με το μέσο πνεύμα του ελληνικού λαού όταν έγινε γνωστή η "11η Σεπτέμβρη" (2001).

    Δηλαδή, "ούτε γελάμε, ούτε κλαίμε" (όπως είχε πει κι η σ. Αλέκα τότε).

    Αφού λοιπόν εμείς "ούτε γελάμε, ούτε κλαίμε", φανταστείτε πόσο ευμενώς θα διάκεινται (σε ενέργειες σαν κι αυτήν) οι υποψήφιοι πρωταγωνιστές της κοινωνικής εξαθλίωσης. Είμαστε, όντως, μόνο στην αρχή...

  44. Jim Panousis avatar
    Jim Panousis 28/05/2010 22:38:05

    Η Ειρωνεία ειναι ρε πατριώτες στην Γερμανία που ζω είναι σπανια τα καγιέν, άντε ρε ξεφτίλες τσιγγανόγυφτοι με τα λαμε πουκαμισα και τα επιχρυσα σταυρουδακια πληρώστε τώρα να λασκάρουμε και εμείς λίγο....

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ Jim Panousis 28/05/2010 22:43:19

      Στη Γερμανία είναι σπάνια γιατί τα φορολογούν αρμοδίως. Και τα καύσιμα ήταν εδώ και πολλά χρόνια πολύ πιό ακριβά στη Γερμανία, ενσωματωμένος περιβαλλοντικός φόρος κτλ. Αυτά είναι μαύρες τρύπες καυσίμου, πληρώνεις πανάκριβα εκεί για να το κινήσεις.

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Jim Panousis 28/05/2010 22:43:41

      Η περιγραφή σου όμως, μάλλον λαζογερμανούς θυμίζει...

      • Sic transit gloria mundi avatar
        Sic transit gloria mundi @ Strange Attractor 28/05/2010 22:49:47

        Συνήθως τέτοιοι τα λιγουρεύονται, Τούρκοι επιχειρηματίες κτλ. Όπως παλιά τις πολύ μεγάλες Μερτσέντες. Οι καθώς πρέπει πλούσιοι Γερμανοί παίρνουν τώρα υβριδικά, Lexus, Honda, έπαιρναν Saab κτλ και τα καινούργια "οικολογικά" BMW και Mercedes, αυτά που δεν πουλάνε εδώ.

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Strange Attractor 28/05/2010 22:53:09

        Πιατάδες και χαμπουργκεράδες δηλαδή. Μπρούκληδες.
        Έχω δει πιο πολλές Τρανσάμ και Κορβέτ σε χωριά του Κιλκίς, παρά στη Νέα Υόρκη! Όου γές!

  45. panos33 avatar
    panos33 28/05/2010 22:59:00

    http://www.youtube.com/watch?v=BvnLydejqvQ&feature=related

  46. χελιδόνι avatar
    χελιδόνι 28/05/2010 23:12:51

    Μη κολάτε στα χοντροκομένα καγιέν. Κιτσάτα αμάξια είναι στο κάτω κάτω.
    Το γελοιότερο είναι, ότι τα περισσότερα από αυτά, έχουνε πουληθεί στην Ελλάδα.

    Στις ανθρώπινες σχέσεις που αλλάζουν, μείνετε λίγο....
    Η καχυποψία, ο οπορτουνισμός, ο φθόνος, το μίσος, ο χαφιεδισμός ήδη κυριαρχούν.

    Οταν η εποχή της αθωότητας, μοιάζει έννοια νοσταλγική, για ποιές δυναμικές αναγέννησης κομμάτων, φορέων, αξιών...μιλάμε;

    Τώρα βιώνουμε, πως η πράσινη ανάπτυξη, περνά μέσα από την ανθρωποφαγία.
    Οσοι επιβιώσουν...κερδίζουν βόλτα με μαζεράτι σε αιολικό πάρκο και δείπνο με την Νία Βαρντάλος και την Μαρί Σαντάλ!!!!

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ χελιδόνι 28/05/2010 23:31:21

      Αλληλένδετες είναι οι σχέσεις και οι συμπεριφορές.

      Ο κραυγαλέος οπορτουνισμός, το κυρίαρχο πρότυπο της καταφερτζήδικης ψευτομαγκιάς είναι που γεννά την καχυποψία, το φθόνο και το μίσος. Δε γεννιούνται άνευ αφορμής τα τελευταία...

      • χελιδόνι avatar
        χελιδόνι @ Αυριανιστής 28/05/2010 23:41:37

        Το νέο αιτούμενο μένει θολό.

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Αυριανιστής 28/05/2010 23:44:47

        Είναι πρόωρο να ψάχνουμε το νέο αιτούμενο αν δεν έχουμε ερμηνεύσει επαρκώς την αλληλοτροφοδότηση των υφιστάμενων σχέσεων.

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Αυριανιστής 28/05/2010 23:46:55

        Στο κάτω-κάτω, από τη συστημική θεωρία γνωρίζουμε ότι η αναγκαία και ικανή συνθήκη για να ανακάμψει ένα σύστημα που φθίνει, είναι να πιάσει πάτο πρώτα. Και πάτο, ακόμα, ΔΕΝ έχουμε πιάσει (όσο παράξενο κι αν ακούγεται αυτό).

    • ποσα απιδια βανει ο σακος avatar
      ποσα απιδια βανει ο σακος @ χελιδόνι 29/05/2010 09:50:04

      Ποια ήταν η εποχή της αθωότητας?
      Για διαβαστε λίγο για τους Περσικούς πολέμους, εκεί να δείς τι ρουφιανιλίκι και συκοφαντία έπεφτε. Αυτός που πρωτομίλησε για εποχή αθωότητας ήταν μάλλον "αθώος" στον εγκέφαλο.

      • χελιδόνι avatar
        χελιδόνι @ ποσα απιδια βανει ο σακος 29/05/2010 12:50:51

        Η μεταπολεμική εποχή στα 50, θα μορούσε, να θεωρηθεί ως πρόσφατη εποχή της αθωότητας.

        Κοινοί στόχοι κι οράματα, κοινές μνήμες, ακόμη και κοινές έχθρες. Ομως πάνω από όλα, αλληλεγγύη και κοινωνική συνοχή.
        Το άσπρο...άσπρο και το μαύρο...μαύρο.
        Οι αποχρώσεις του γκρι εμφανώς ταυτισμένες με ότι εκπροσωπούσε στον κινηματογράφο ο Δήμος Σταρένιος κι ο Αρτέμης Μάτσας.

        Στις μέρες μας η κοινωνική συνοχή κι η αλληλεγγύη είναι εκείνες, που κυρίως βάλονται.
        Το γκρι...πρυτανεύει.
        Η έχθρα ελοχεύει μέσα στις ομάδες κι όχι ανάμεσα στις ομάδες.
        Πολιτική κι αθωότητα συναντώνται μόνο όταν πρέπει... να αγιάσει ο σκοπός τα μέσα.
        Μόνο που.. ο σκοπός αφορά πλέον αποκλειστικά την βίαιη επικράτηση συμμοριών κι όχι την ανασύνταξη κοινωνικών ομάδων.

  47. χελιδόνι avatar
    χελιδόνι 28/05/2010 23:52:19

    Κι όσο δεν πιάνουμε πάτο, τόσο η ανθρωποφαγία διογκώνεται...

  48. ΤΟ ΝΗΣΙ ΤΟΥ ΗΛΙΟΥ avatar
    ΤΟ ΝΗΣΙ ΤΟΥ ΗΛΙΟΥ 29/05/2010 00:57:41

    Ο παγωμένος χειμώνας
    βασιλεύει στο ΠΑΣΟΚοκυβερνιστάν
    και το αύριο παραμένει αβέβαιο
    ...ψέμματα
    καταδικασμένοι και προδομένοι τώρα
    από το ΠΑΣΟΚοκυβερνιστάν
    το ομολόγούν όλοι

    δες τα μάτια μου
    είναι κατακλυσμένα από δάκρυά
    τι σκληρό τίμημα
    πληρώνει ο Ελληνικός λαός
    για τις κλοπές των πολιτικών
    και των συνεταίρων τους
    με την καταλήστευση του κόπου,
    του ιδρώτα και του αίματος
    του Ελληνικού λαού

    αθώοι ή ένοχοι;
    απλά χαμένοι

  49. ποσα απιδια βανει ο σακος avatar
    ποσα απιδια βανει ο σακος 29/05/2010 02:56:51

    Εκείνη την στιγμή σταματά στην άκρη του δρόμου ένα κοινό αυτοκίνητο χρώματος μαύρου με επιβάτες ένα ζευγάρι ηλικιωμένων 65-70 ετών. Ανοίγουν το παράθυρο και αρχίζουν να φωνάζουν προς την κοπέλα:

    Περίεργο.
    Εμείς στη δουλειά μου7 χτες λέγαμε γιατί να πληρώσουμε εμείς?
    Εμείς δε ψηφίζαμε ΠΑΣΟΚ ΝΔ και ΚΚΕ απο το 80, τα λαμόγια οι 60αρηδες και οι 50αρηδες με τη κοιλάρα και το ενα πόδι πανω στ αλλο, που καμάρωναν σα γύφτικα σκεπάρνια επειδή είχαν μπάρμπα στη Κορώνη, αυτοί να πληρώσουν. Εμείς είμασταν ακόμη αγέννητοι.
    Σόρρυ δεν μπορώ να σας πληρώσω της συντάξεις ούτε το το χρέος σας.
    Life is a bitch.

  50. matakis avatar
    matakis 29/05/2010 06:18:37

    Ολυ Ρεν
    Ολυ Ρε-ε-εν
    Δεν θα μας το παρεις
    το Καγιέν

    (Τραγουδιέται κατά το <>)

  51. ΠΑΝΑΓΟΣ avatar
    ΠΑΝΑΓΟΣ 29/05/2010 06:25:29

    Ρε πόσα απίδια του σάκου.. Το πρόβλημα είναι και η δική σου αντίληψη, "στον Καιάδα",
    μιά χαρά τα κατάφεραν τα πασόκια και εκφάσισαν την κοινωνία,άντε να ξεμπλέξουμε τώρα .....

    • l
      l' ami du peuple @ ΠΑΝΑΓΟΣ 29/05/2010 07:37:42

      δεν την εκφασισαν τα πασοκια παναγο.

      τα πασοκια πατησαν με χυδαιοτητα και ιδιοτελεια πανω σε υπαρκτες "φασιστικες" τασεις της ελληνικης κοινωνιας. το ιδιο βεβαιως εκαναν και οι δικομματικοι τους συνεταιροι.

      και δεν το εκαναν ολα τα πασοκια επισης, ουτε ολη η νεα δημοκρατια.
      το προβλημα ειναι οτι οι θεσμοι αντιπροσωπευσης, αυτο που λεμε "αντιπροσωπευτικη δημοκρατια" δεν λειτουργησε και δεν λειτουργει σε αυτον τον τοπο. και ειναι ακριβως η απαξιωση της πολιτικης και του δημοσιου λογου που μας παει σουμπιτους στο φασισμο.

      τι διαφορα εχουν οι διαδικασιες αναδειξης του γιωργακη και του αντωναρου "απο το λαο" με την αναδειξη του μουσολινι, μπορεις να μου πεις;

      κυτταξε στις κουβεντες γυρο μας να δεις ανθρωπους εξυπνους και ευαισθητους και εντιμους που περιμενουν τον ηγετη να τους σωσει ή να τους οδηγησει στη γη της χανααν και αναρωτιουνται για το ποιος τον συμβουλευει στα σωστα και τα λαθη του..
      και ΔΕΝ ΔΙΑΘΕΤΟΥΝ ΚΑΝΕΝΑ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΤΟΝ ΕΛΕΓΞΟΥΝ για τις επιλογες του, παρεκτος να τον ακολουθησουν κι οπου τους βγαλει...
      και το ιδιο κι απο την αλλη πλευρα, πολυ παραπανω.και το χειροτερο ειναι που ουτε που περναει απ'το μυαλο τους πως δικαιουνται να εχουν οι ιδιοι λογο για το κομμα τους... φυσικη καταληξη ειναι η συνωμοσιολογια.

      ομως ολα αυτα δεν ειναι καινουρια. απλως οι τραγικες ανεπαρκειες της ιθυνουσας ταξης αυτης της χωρας βγαινουν δραματικα στην επιφανεια στη σημερινη κατασταση, μαζι φυσικα με την ιδιοτελεια μεγαλου μερους του "πολιτικου προσωπικου".

      • l
        l' ami du peuple @ l' ami du peuple 29/05/2010 07:50:51

        οσο για τον καιαδα του απιδια στο σακκο που λες, απλως ο φιλος δεν καταλαβαινει, οτι αν εκεινος δεν δειχνει αλληλεγγυη, ουτε και κανεις αλλος θα του δειξει.

        ομως κοινωνια θα πει να αποδεχεσαι οτι εχεις ευθυνη για τον Αλλο,
        (ετσι αφεαυτου, επειδη συμβαινει να υπαρχει)

        ειδαλλως ο χομπς το λεει μια χαρα: homo homini lupus και πια, τι ψαχνεις να βρεις;

      • ποσα απιδια βανει ο σακος avatar
        ποσα απιδια βανει ο σακος @ l' ami du peuple 29/05/2010 09:04:44

        Μόλις ανάλυσες τη ψυχοπαθολογία του Καραμανλισμού.

    • ποσα απιδια βανει ο σακος avatar
      ποσα απιδια βανει ο σακος @ ΠΑΝΑΓΟΣ 29/05/2010 09:18:20

      Πανάγο η κοινωνία άρχισε να διαολίζεται ΚΑΙ επι καιρού Παυλόπουλου, η μάλλον τότε έγειρε αποφασιστικά η πλάστιγγα. Αχ αυτός ο Πους ο Παυλόπουλος.
      Τα παραλέω εξ επίτηδες όταν λεω οτι δεν μπορώ σαν νέος να πληρώνω συντάξεις για να δουν ορισμένοι οτι αν ολα γίνουν άσπρο μαύρο αυτοί που θα χάσουν είναι οι λιγότερο ανταγωνιστικοί.
      Φυσικά και κατανοώ τους γεροντότερους ειδικά αν είναι της ηλικίας άνω των 70, που στο κάτω κάτω είναι η γενιά της κατοχής. Όμως αμα δω εγω γέρο με cayenne να δείς τι παθαίνω. Αρχίζω και νομίζω οτι το ρημάδι μου είναι τρίηρης και οτι είμαι τριήραρχος στη ναυμαχία της Σαλαμίνας και μετά τη βλέπω και Μαραθωνομάχος "Ελλήνων προμαχούντες Αθηναίοι Μαραθώνι χρυσοφόρων Μήδων εστόρεσαν δύναμιν".
      Γιατί να είναι προγραμματισμένος ο παππούς και γ γιαγιά να την πεί στο νεο (κι εμείς το δεχόμαστε) και δεν είναι προγραμματισμένη να την πει στον γέρο (και δεν το διανοείται καν ο εγκέφαλος μας)
      Δεν νομίζω να φταίει τόσο το ΠΑΣΟΚ οσο οι δικές μας μεταοθωμανικές αγκυλώσεις.

  52. ανώνυμος avatar
    ανώνυμος 29/05/2010 06:25:54

    ..... κι αν συναντήσετε -όπως εγώ- καγιέν με κόκκινες πινακίδες τι θα κάνετε;

    • fitsulas avatar
      fitsulas @ ανώνυμος 29/05/2010 09:22:57

      Τα 'πες όλα...

  53. Mits avatar
    Mits 29/05/2010 06:32:42

    Αγαπητό antinews και θαμώνες,
    Σας παρακολουθώ εδώ και κάποιους μήνες και σας σέβομαι, αλλά με ωθήσατε να κάνω την πρώτη μου παρέμβαση για να κρούσω τον κώδωνα του κινδύνου. ΚΙνδυνεύετε από τις ίδιες ασθένειες τις οποίες θέλετε να καταπολεμήσετε: την ισοπέδωση, τον μηδενισμό, την μοιρολατρία, τον εκδικητισμό, την μισαλλοδοξία κ.α.

    Αν ήμουν administrator δεν θα επέτρεπα ποτέ να δημοσιευτεί αυτό το post, διότι δεν εξυπηρετεί τίποτα, αλλά μόνο ρίχνει εύφλεκτο υλικό στην επιρρεπή για φτυάρισμα νοοτροπία μερικών αναγνωστών. Πώς περιμένετε Factorx να σας σχολιάσουν το επεισόδιο αυτό, με οικονομολογικές αναλύσεις; Περιμένετε να συμβάλουν τα σχόλια αυτά σε κοινωνιολογικές ερμηνείες τύπου Βέλτσου, Πρέκα και Πιπερόπουλου; Περιμένετε να συμβάλουν στην μοντελοποίηση της βαλκανικής μας πραγματικότητας; Περιμένετε να συμβάλουν σε λύσεις;

    Το μόνο που καταφέρατε είναι να αναδείξετε για άλλη μια φορά πως η κυρίαρχη ιδεολογία του νεοέλληνα είναι "να πεθάνει η κατσίκα του γείτονα". Λοιδωρείτε την γενεά που χρεώθηκε με δάνεια και υποθήκες, και που αντί να φροντίσει να έχει κεραμίδι επάνω από το κεφάλι της προτίμησε να πάρει ένα χλιδάτο αυτοκίνητο, Μήπως βαθιά μέσα σας σκανδαλίζεστε από το κεφάλαιο και τον Μαμωνά; Χλευάζετε την κοινωνία που πιστεύει ότι τα σύμβολα είναι σημαντικά από την πραγματικότητα, ότι το εφήμερο είναι πιο σημαντικό από το μέλλον. Δεν τολμάτε να σκεφτείτε μήπως φέρετε και εσείς μεγάλο μερίδιο ευθύνης και ότι τα παιδιά σας, όσο συνεχίζουν να βλέπουν τηλεόραση, τέτοια υποδείγματα θα θέλουν να καταντήσουν και αυτά.

    Το μόνο που εισπράττω από το συμβάν που μεταφέρατε είναι ότι ο ελληνικός πλούτος, αντί να γίνει επενδύσεις και μια σταγόνα ελπίδας για το μέλλον, έγινε Πόρσε, Αρμάνι, ρετιρέ, γαριδάκια, γούνες βιζόν, στοίβες σπασμένα πιάτα και βουνά μαραμένες γαρδένιες στα πολιτιστικά μας κέντρα. Το αμερικάνικο όνειρο, εκ Τουρνικίου Βοιωτίας ορμώμενο, μετεξελίχτηκε σε χολλυγουντιανό ρετιρέ στην Κυψέλη, ο κάθε ξυπόλητος Καραγκιόζης θέλει να γίνει βεζύρης στη θέση του βεζύρη και οι ορδές των ΚΔΟΑ (κτηνώδης δύναμη, ογκώδης άγνοια) με πτυχία αμερικανικών νεοταξικών think tanks έγιναν καθηγηταί, προσφάτως πρυτάνεις, προϊστάμενοι στην διοίκηση αραμπάδων, υπουργείων και επιχειρήσεων και κυρίως υπουργοί.

    Όχι, με τρικλοποδιές και ρετσινιές δεν σώζεται ο τόπος.

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ Mits 29/05/2010 13:05:32

      Βρέ Mits, μάλλιασε η γλώσσα μου, δεν είναι θέμα για μνησικακία, απλά ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ κε Αλογοσκούφη μου και σύμπαντες οι διάδοχοι. Είπαμε, με τη σειρά, Φραγκλίνος Ρούσβελτ, αναδρομική εφαρμογή του νόμου περί φοροδιαφυγής, μπουκάρισμα στα Parking και σήκωμα το μουσαμά (δεν ψάχνουμε για αποστακτήρια τώρα, δεν ισχύει ποτοαπαγόρευση), όποιος δεν έχει μετρητά δήμευση λογαριαμών και ακινήτων, και σε βαρειές περιπτώσεις δολίας απάτης, άς αντιλαλήσει λίγο και ο Κορυδαλλός. Δεν χρειάζεται Αινστάιν για να εμπεδωθεί.

  54. Cakos avatar
    Cakos 29/05/2010 07:14:27

    Μια που λέμε για τζιπ καγιεν και τέτοια:
    Πόσο εξοργιστικό είναι να έχεις μπροστά σου ένα δυσκίνητο ‘τανκ’ που να οδηγείται από κόρη, γκόμενα και με το κινητό στ’ αυτί. Α, και να βιάζεσαι κι όλας

  55. http://chomatery.blogspot.com avatar
    http://chomatery.blogspot.com 29/05/2010 07:19:00

    αυτός είναι ο πασοκικός κοινωνικός μετασχηματισμός του Ανδρέα Γ. Παπανδρέου. Έκτοτε όλοι όσοι κυβέρνησαν προσπαθούν να βαδίσουν στα χνάρια εκείνου. και το μέγιστο έγκλημα του Κ.Μητσοτάκη είναι ότι πασοκοποίησε και το έτερο αντίπαλο κόμμα, αντί να προσπαθήσει να σπάσει αυτήν την αλυσίδα συνέχειας. Ο δε Καραμανλής ο Β', ενώ εξελέγη το 2004 με σύνθημα την επανίδρυση του κράτους, απλά συνέχισε με την σειρά του τους ύμνους στον σύγχρονο Ηρόστρατο (Α.Γ.Π)!!!

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ http://chomatery.blogspot.com 29/05/2010 13:12:20

      "Πασοκοποιημένοι" ήταν παλαιόθεν αμφότεροι οι πόλοι του Ελληνικού διπολισμού, από την εποχή του Μικρασιατικού και του Μεσοπολέμου. Να μη θυμίσω και τον Μακρυγιάννη που κυνηγούσε να κλείσει φυλακή τον Κολοκοτρώνη (τόσες πιά ιδεολογικές διαφορές είχαν, μοιάζουμε για Αμερικανάκια για να το πιστέψουμε); Λάθος κίνηση του εμβρυουλκού στη γέννα, άν είχε ζήσει ο Καποδίστριας, ίσως να ήταν αλλοιώς τα μετέπειτα.
      Σιγά να μην ήταν Σούπερμαν ο Α. Παπανδρέου και χάλασε αυτός πρώτος και μόνος του τον αγνό παρθένο "πλανήτη Νεο-Ελλάς".

  56. Rasputin avatar
    Rasputin 29/05/2010 07:58:04

    Να ψηφιστει νομος ολοι να κυκλοφορουν με citroen saxo ή αντίστοιχο του 2000 και πριν. Διαφορετικα να τους κρεμανε κουδουνια οτι ειναι κλεφτες, δεν πληρωνουν φορους, παιρνουν μιζες κλπ. Α, και να υπαρχει και η επιμερους διαταξη: Αν καποιος διανοηθει να κυκλοφορησει ωραιοτερη γκομενα απ' τη δικια μου να διαπομπευεται με κρεμασμενη την ταμπελα "Ειμαι λούγκρα". Ακους εκει!.... [...Λυπαμαι πολυ, δεν περιμενα τοσες πολλες φωνες, σ' αυτο το site, να επιδοκιμαζουν πραξεις αυτοδικιας. Γεγονοτα σαν αυτο δειχνουν - δυστυχως - ποσο γρηγορα πετυχαινουν το στοχο τους: Να μας βαζουν να βαδιζουμε σε δρομους far west].

    • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
      ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ @ Rasputin 29/05/2010 08:20:22

      ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΥ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ....
      ΚΑΠΟΙΟΙ ΚΡΥΦΟΓΕΛΟΥΝ ΗΔΗ...ΧΑΙΡΕΚΑΚΑ ...ΠΙΣΤΕΥΟΝΤΑΣ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΞΕΠΡΟΒΑΛΕΙ ΣΤΟ ΒΑΘΟΣ ΤΟΥ ΔΡΟΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ ΚΕΡΔΟΣ....

      • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
        ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ @ ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 29/05/2010 08:21:41

        ΘΕΛΕΙ ΑΡΕΤΗ ΚΑΙ ΤΟΛΜΗ Η ΕΛΕΘΕΥΘΕΡΙΑ

    • ποσα απιδια βανει ο σακος avatar
      ποσα απιδια βανει ο σακος @ Rasputin 29/05/2010 09:21:02

      Στη γαλλία νομίζω βάζουν ειδικό φόρο ή πρόστιμα αν μετακινήστε με "τζίπ" στο κέντρο της πόλης επειδή τα 4χ4 ελέφαντες μειώνουν την ορατότητα των άλλων οδηγών.

    • Misha avatar
      Misha @ Rasputin 29/05/2010 10:07:11

      Nα ψηφιστεί καθολικό πόθεν έσχες, όλων των Ελλήνων για να δούμε αν η ακίνητη και κινητή περιουσία που έχουμε στην κατοχή μας δικαιολογείται από τα δηλωθέντα εισοδήματα μας.
      Η εφαρμογή του νόμου να ξεκινήσει κατά σειρά από τους διατελέσαντες υπουργούς,βουλευτές-ευρωβουλευτές, διοικητές μεγάλων δημόσιων οργανισμών και τραπεζών, νομάρχες, δημάρχους και να φτάσει μέχρι τον τελευταίο Έλληνα.
      Να δούμε τότε πώς στην ευχή φτιάχνονταν εκατοντάδες βίλλες, αγοράζονταν χιλιάδες πολυτελέστατα αυτοκίνητα, συντηρούνταν χιλιάδες πολυτελή διασκεδαστήρια σε μια χώρα που δεν παράγει τίποτα πλήν τού, πάντα φρέσκου, χρηματοπιστωτικού αερισμού.

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Misha 29/05/2010 11:29:49

        Οι πρώτοι που ΔΕΝ θα δέχονταν κάτι τέτοιο είναι όσοι τώρα κόπτονται ενάντια στη "στοχοποίηση" και στην "ισοπέδωση"...

      • δρόμος avatar
        δρόμος @ Misha 29/05/2010 15:50:25

        ακριβώς, όλοι οι "πολιτικώς ορθοί"

  57. ni.kappa avatar
    ni.kappa 29/05/2010 08:30:12

    Ασχετο: Δεν υπαρχει πλεον Elite στη Βουλιαγμενη. Εχει αλλαξει σε Carrefour.

  58. ToniV avatar
    ToniV 29/05/2010 09:08:20

    κοινωνικη ομαδα ειναι αυτοι με τα καγιεν?

    ρε φωτια και τσεκουρι!!

  59. l
    l' ami du peuple 29/05/2010 09:22:43

    αφου συζηταμε για ψυχοπαθολογια,να το πω.

    εχει αναρωτηθει κανεις σας για το τι σημαινει να αγοραζεις "για λογους ασφαλειας"(αυτο συνηθως επικαλουνται οι οδηγοι των τεθωρακισμενων) ενα οχημα που σου δινει την (αποψη, εντυπωση, πιθανοτητα, βεβαιοτητα -διαλεξτε εσεις) οτι σε ενδεχομενη συγκρουση, ΕΣΥ θα επιζησεις; εννοω τι συνεπειες εχει για την κοινωνικη σου υπευθυνοτητα το να θεωρεις πως ΕΣΥ εισαι ατρωτος;

    (τις παρλαπιπες για "επαφη με τη φυση" να μη τις επικαλεστει κανεις, ειναι σαν τον "ερωτα προς την ομορφια" του βιαστη)
    (στην νοτια αγγλια σε ενα καταλυμα που εμενα προπερσι η offroad οδηγηση -εννοειται στην ιδιοκτησια του καταλυματος- χρεωνοταν extra, και φυσικα ουτε κατα διανοιαν παραεξω)

    • ποσα απιδια βανει ο σακος avatar
      ποσα απιδια βανει ο σακος @ l' ami du peuple 29/05/2010 09:45:03

      Δεν γίνεται όμως να βάζουμε πρόστιμα στο κάθε τι θαρρείς και μας εκδικείται η ίδια η Πολιτεία επειδή ζούμε. Αυτό δεν είναι φασισμός?

      • l
        l' ami du peuple @ ποσα απιδια βανει ο σακος 29/05/2010 09:57:53

        ποιος μιλησε για προστιμα; αποθαρρυνση ισως (διοδια)στο να κινουνται στο κεντρο των πολεων λογω μεγεθους και χωρου που καταλαμβανουν ή λογω αυξημενης καταναλωσης και ρυπανσης ασφαλως, ομως περαν ου.

        (εγω ειμαι κομμουνιστης, θεωρω οτι αυξημενη καταναλωση βενζινης* σημαινει σπαταλη κεφαλαιων, διαταραξη εμπορικου ισοζυγιου, ισχυροποιηση των πετρελαιαδων, του lobby των αυτοκινητων και των κατασκευαστων και παει λεγοντας)

        * εαν παλι αποτελει συγκαλυμμενη παροχη των εταιρειων στα golden boys τους το οχημα και αρα η καταναλωση πληρωνεται απο το δικο μου φορο, εφοσον εκπιπτει απο το δικο της, δεν θαπρεπε να αποτελει δηλουμενο εισοδημα για το στελεχος;(το οχημα και η βενζινη του) -για να μη πω και για τον εκσυγχρονιστη που αφαιρεσε τα οχηματα αυτα απο το τεκμηριο εισοδηματος του ιδιοκτητη... η εταιρεια το εχει, το περναει εξοδο αλλα δεν της κοστιζει..το στελεχος το χρησιμοποιει αλλα δεν το επιβαρυνεται...
        που εισαι sgtm να μιλησεις για φορους-κοινωνικο εργαλειο; (ειτε τους βαζεις -ειτε τους βγαζεις!)

      • Sic transit gloria mundi avatar
        Sic transit gloria mundi @ ποσα απιδια βανει ο σακος 29/05/2010 13:54:58

        Φίλε του Λαού, μάλλιασε η γλώσσα μου και ράγισε το πληκτρολόγιο να γράφω για ΤΟ εργαλείο. Να το πώ και λίγο πιό γενικευτικά:
        1. Σε περίοδο παχειών αγελάδων φορολογείς εταιρικά κέρδη (κυρίως τα διανεμόμενα) ΚΑΙ υψηλή κατανάλωση. Αποτέλεσμα: Μαζεύεις απόθεμα για πιό δύσκολους καιρούς, όπως ο μέρμηγκας, και δεν αφήνεις τους τρόμπες να παραφουσκώσουν τη φούσκα.
        1. Σε περίοδο παχειών αγελάδων φορολογείς εταιρικά κέρδη (κυρίως τα διανεμόμενα) ΚΑΙ υψηλή κατανάλωση. Αποτέλεσμα: Μαζεύεις απόθεμα για πιό δύσκολους καιρούς, όπως ο μέρμηγκας, και δεν αφήνεις τους τρόμπες να παραφουσκώσουν τη φούσκα.
        1. Σε περίοδο παχειών αγελάδων φορολογείς εταιρικά κέρδη (κυρίως τα διανεμόμενα) ΚΑΙ υψηλή κατανάλωση. Αποτέλεσμα: Μαζεύεις απόθεμα για πιό δύσκολους καιρούς, όπως ο μέρμηγκας, και δεν αφήνεις τους τρόμπες να παραφουσκώσουν τη φούσκα.
        2. Σε περίοδο ισχνών αγελάδων(όπως καληώρα...) φορολογείς ακόμη πιό πολύ την υψηλή πολυτελή κατανάλωση και ενεργοποιείς αναδρομικά και σε βάθος χρόνου τους νόμους περί φοροδιαφυγής (βλέπε Φραγκλίνος, Σικάγο, ο Άλ κτλ). Μηδεν φόρος στα ΕΠΕΝΔΥΟΜΕΝΑ εταιρικά κέρδη, χαμηλός ΦΠΑ στα είδη πρώτης ανάγκης, ψηλός στα πολυτελή.
        3. Περιβαλλοντική συνιστώσα ενσωματωμένη στο φορολογικό σύστημα.
        Δυστυχώς, μόνον οι Σκανδιναβοί "παίζουν" ως φορολογικοί μέρμηγκες (άντε κάπως λίγο και οι Γερμανοί, Αυστριακοί, Σλοβένοι και μερικοί άλλοι Κεντροευρωπαίοι), οι λοιποί είναι αδιόρθωτοι τζίτζικες.
        Να μη πώ καλύτερα για μας εδώ κάτω με το λεγόμενο Μεσογειακό ταμπεραμέντο: Après nous le déluge, που θάλεγε και ο Νικολά στην Κάρλα.

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ l' ami du peuple 29/05/2010 09:51:19

      Η τετρακινηση επρεπε να ειναι στανταρ σε ολα τα ΙΧ εδω και πολλα χρονια.
      Απλα ειναι θεμα κοστους.

      Τα 4Χ4 φτιάχτηκαν πρωτα για στρατιωτικες αναγκες για οδηγηση σε δυσβατες περιοχες, σε βουνα, σε χιονια, σε αγροτικους χωματινους δρομους.

      Η ψυχοπαθολογια ειναι ενα θεμα, η εξελιξη μιας χρησιμης τεχνολογιας ειναι αλλο θεμα.

      Υπαρχουν και αυτοκινητα με 6 τροχους αλλωστε...

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ αλλενάκι 29/05/2010 09:57:58

        Όσο για τα "καγιέν" εδώ πουλησαν τρελά γιατί η πολιτικη των εταιρειών ήταν "πάρτο με διακόσιες δόσεις".
        Όλες οι εταιρείες που εμπορεύονται γερμανικά SUV και off road το ίδιο κάνουν.

        Το εχω ξαναγράψει, η γερμανική αυτοκινητοβιομηχανία εξάγει το 60% της παραγωγής της και το 40% το διαθέτει στην εσωτερική αγορά [της Γερμανίας].

        Γι αυτό γέμισε ο τόπος καγιέν.
        Οχι ότι στη Γερμανία δεν κυκλοφορούν καγιέν. Είναι δυνατόν?

        Απλά εκεί ΔΕΝ ξεχωρίζουν τόσο πολύ.

      • l
        l' ami du peuple @ αλλενάκι 29/05/2010 10:04:08

        ασφαλεια για τον πεζο και τον ποδηλατη θαπρεπε να ειναι η προτεραιοτητα αλλενακι.

        στη συνεχεια προφυλαξη του αστικου ιστου και του φυσικου τοπιου, αντι για hiways τυπου κηφισιας..και φυσικα προτεραιοτητα στα μεσα σταθερης τροχιας εντος και εκτος πολης.

        δεν θα με πεις γραικυλο που ζηλευω το αμστερνταμ ελπιζω;

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ αλλενάκι 29/05/2010 10:25:21

        Η ανάρτηση γράφει για κοπέλα που πήγε στο σουπερμάρκετ.
        Εχω δει καγιέν να ξεμπουκάρει από το στενάκι δίπλα στο αστυνομικό τμήμα της Καλλιδρομίου τις ημέρες που το είχαν κάψει, η οδηγός δε θα ήταν πάνω από 20 ετών.

        Είμαι κατά της κυκλοφορίας θηριωδών τζιπ στις πυκνοκατοικημένες πόλεις με στενούς δρόμους, ειδικά στην Αθήνα δεν υπάρχει πιο γελοίο θέαμα όταν μποτιλιαρίζονται στη Κηφισιας.

        Αλλά η ασφάλεια των πεζών και των ποδηλατών στην Ελλάδα είναι ανέκδοτο, όταν δεν υπάρχουν ποδηλατόδρομοι, δεν έχει σχέση με τα τζιπ, δεν τα υπερασπίζομαι, αλλά δεν αμφισβητώ τη χρησιμότητά τους όταν πληρούνται οι προϋποθέσεις.

        Αν οι πόλεις μας ήταν σχεδιασμένες διαφορετικά, οι δρόμοι φαρδύτεροι, το κυκλοφοριακό μας πρόβλημα θα ήταν λιγότερο έντονο.

      • l
        l' ami du peuple @ αλλενάκι 29/05/2010 10:33:08

        αλλενακι, αυτο ακριβως ειναι το ζητημα με τον πολιτισμο του αυτοκινητου: οτι πρεπει να αλλαξουμε τις πολεις μας για αυτο, και οχι να αλλαξει εκεινο για να χωρεσει στις πολεις μας...

        μπορεις να αντικαταστησεις τις πολεις με το ζωες επισης, παλι θα ευσταθει.

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ αλλενάκι 29/05/2010 10:33:14

        Και το Άμστερνταμ είναι μια χαρά και ο λαός ευφυής, ίσως οι καλύτεροι Ευρωπαίοι, χωρίς να το διατυμπανίζουν. Με τη φυρομακεδονία έχω ένα ψιλοπροβληματάκι, αλλά τεσπα τεσπα...

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ αλλενάκι 29/05/2010 10:48:19

        Το αυτοκίνητο καθόρισε τις εξελίξεις του 20ου αιώνα και θα συνεχίσει να τις καθορίζει.
        Από πολλές απόψεις ο 20ος ήταν ο αιώνας του αυτοκινήτου.

        Δεν μπορείς να το εξοστρακίσεις έτσι απλά, εκμηδένισε σε ατομικό επίπεδο τις επίγειες αποστάσεις.
        Δεν μπορείς να πας παντού με ποδήλατο, ΜΜΜ ή με πεζή.

        Δεν θα αντικατασταθεί ευκολα από κάτι άλλο, πλην ενός ιπτάμενου ατομικού μέσου μεταφοράς για σχετικά χαμηλές πτήσεις.

        Για μένα είναι ευχής έργο όλοι να έχουμε την οικονομική δυνατότητα να οδηγούμε τεχνολογικά προηγμένα ασφαλή σύγχρονα μη ρυπογόνα αυτοκίνητα.

        Σε λίγο που θα βλέπουμε μόνο ταλαιπωρημένα να κυκλοφορούν θα γκρινιάζουμε για τους ρύπους.

        Όσο για τα Cayenne τα Τοuareg και τα ΤΤ οι μάντρες των κατασχεμένων λόγω κρίσης είναι γεμάτες και προσφέρουν και δόσεις (εγώ οδηγώ ένα απλό καθημερινό αυτοκίνητο)

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ αλλενάκι 29/05/2010 11:40:16

        Όχι, αλλενάκι, δεν πιστεύω ότι οι "200 δόσεις" ήταν ο λόγος που εκτίναξε τις πωλήσεις των Καγιέν και ομοειδών. (Κατ' αρχάς, το "200 δόσεις" είναι προφανώς σχήμα λόγου, δεν ξέρω κανένα αυτοκίνητο να έχει πωληθεί με πάνω από 60 δόσεις- άντε, το πολύ 72, σε περιπτώσεις τραβηγμένες από τα μαλλιά).

        Και με μηδέν δόσεις, πάλι τις ίδιες Καγιέν θα είχαμε. Είναι τόσο θηριώδες το μέγεθος του νεοπλουτισμού που έλκει την καταγωγή του από την (εξίσου θηριώδη για πολιτισμένη ευρωπαϊκή χώρα) παραοικονομία, που οι δόσεις σε τέτοια αυτοκίνητα είναι διευκόλυνση μάλλον περιττή για όσους τα αποκτούν.

      • ni.kappa avatar
        ni.kappa @ αλλενάκι 29/05/2010 12:07:44

        Τα Cayenne δεν πουλησαν τρελα λογω δοσεων. Τα Cayenne πουλησαν τρελα γιατι πολλοι Ελληνες ειναι ασυλληπτες ψωναρες και θεωρουν πως με μια Porsche θα φτασουν στο peak της κοινωνικης καταξιωσης. Το ιδιο ισχυει και για τα πρωτα τραπεζια πιστα,τα iphone, τα φραπουτσινο, τα burberrys κλπ κλπ

      • ΒΡΑΧΟΣ avatar
        ΒΡΑΧΟΣ @ αλλενάκι 29/05/2010 12:14:21

        ni.kappa, αυτό ακριβώς.Απολύτως σωστό.

      • TopGunZ avatar
        TopGunZ @ αλλενάκι 29/05/2010 14:03:50

        Ώπα, ώπα, ώπα, το "Η τετρακινηση επρεπε να ειναι στανταρ σε ολα τα ΙΧ εδω και πολλα χρονια" είναι ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ! Φαντάζομαι αναφέρεστε στην ενεργητική ασφάλεια και την οδηγική συμπεριφορά, και εδώ έχουμε να κάνουμε με την ημιμάθεια του Ελληνικού κοινού. Η τετρακίνηση δεν μπορεί να εγγυηθεί την σωστή οδηγική συμπεριφορά όσο ένα σύστημα ESP(πολύ πιο φθηνό) με ένα καλό σετ ελαστικά ή να αντικαταστήσει το σωστό "στήσιμο" του αυτοκινήτου. Οι συνθήκες εμφάνισης και διόρθωσης υπερστροφής και υποστροφής σε τετρακίνητο όχημα είναι σαφώς διαφορετικές από ενός FWD και λιγότερο φιλικές προς τα αντανακλαστικά του μέσου οδηγού. Επίσης, οι αυξημένες απώλειες οδηγούν σε μικρότερα διαθέσιμα ποσά ισχύος που περνάνε στο δρόμο, για να μην αναφερθώ και στις τεράστιες διαφορές στην κατανάλωση.

        Ναι, η τετρακίνηση μπορεί να βοηθήσει σε σβέλτη οδήγηση στο κακοδιατηρημένο οδόστρωμα της Ελλάδας, όταν τοποθετείται σε ένα καλοστημένο, καλοσυντηρημένο, δυνατό αυτοκίνητο, αλλά από μόνης της, περισσότερο κόστος και έλλειψη φιλικότητας μπορεί να δημιουργήσει στο μέσο οδηγό.

        Για να μην ανφερθούμε στις φάπες που τρώει στην πίστα από κάποιες ιπποδυνάμεις και κάτω...

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ αλλενάκι 29/05/2010 21:30:50

        TopGunZ, ναι αναφέρομαι στην αυξημένη ενεργητική ασφάλεια και την απολύτως θα έλεγα προβλέψιμη συμπεριφορά του τετρακίνητου στον οποιοδήποτε δρόμο και δε βλέπω που έχουμε διαφωνία.

        Κατά τη γνώμη μου η τετρακίνηση είναι ότι είναι το ABS στα συστήματα πέδησης.
        Δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω γιατί άλλα εργοστάσια την έχουν εντάξει πλήρως σε όλη τη γκαμα τους και άλλα όχι.

        Τον παράγοντα κόστος τον ανέφερα συνοπτικά -πολυπλοκότερο και ακριβότερο στην παραγωγή και υψηλότερο κόστος λειτουργίας (πολλά μηχανικά μέρη-τριβές-απώλειες ισχύος-βάρος-κατανάλωση-εκπομπές), αλλά δε βλέπω το λόγο να μην είναι σήμερα στάνταρ επιλογή ενός εργοστασίου σε μερικές σειρές της μεσαίας κατηγορίας.

        Ασφαλώς μέχρι σήμερα τοποθετείται σε υψηλότερου κυβισμού και ιπποδύναμης μοντέλα, αλλά σιγά σιγά κατεβαίνει και στη μεσαία κατηγορία, π.χ. opel insignia έχω στο νου, μιλάμε πάντα για τα 4θυρα σεντάν, όχι για off road και suv φυσικά.

        Τώρα η σύγκριση ενός μηχανικού συστήματος -τετρακίνηση- και ενός ηλεκτρονικού συστήματος επέμβασης σε μηχανικά μέρη -ΕSP- νομίζω ότι δε στέκει.
        Και το ένα και το άλλο κάνουν δουλειά, βελτιώνουν την πρόσφυση και διατηρούν ή διορθώνουν / επεμβαίνουν διορθωτικά στην ευστάθεια του αυτοκινήτου, αλλά συγκρίνουμε πορτοκάλια με μήλα.
        Θεωρείται ότι το ESP είναι το υποκατάστατο της τετρακίνησης στα δικίνητα;
        Μιλάμε για διαφορετικές φιλοσοφίες εδώ, απλά.

        Στις χωμάτινες αγωνιστικές διαδρομές η δικίνηση είναι παλαιολιθική εποχή.
        Τι παίζει με αξιώσεις πλέον πλην τετρακίνητου;
        Για τις ασφάλτινες πίστες συμφωνώ, αλλά στην Ελλάδα όπου λίγο έχω παρακολουθήσει οι περισσότεροι -και οι διαχρονικοί πολυπρωταθλητές- τετρακίνητα οδηγούν εδώ και καιρό.
        Τα σούπερcar επίσης διαθέτουν ηλεκτρονικά ελεγχόμενη πλέόν τετρακίνηση.

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ αλλενάκι 29/05/2010 21:39:30

        TopGunZ, ναι αναφέρομαι στην αυξημένη ενεργητική ασφάλεια και την απολύτως θα έλεγα προβλέψιμη συμπεριφορά του τετρακίνητου στον οποιοδήποτε δρόμο και δε βλέπω που έχουμε διαφωνία.

        Κατά τη γνώμη μου η τετρακίνηση είναι ότι είναι το ABS στα συστήματα πέδησης.
        Δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω γιατί άλλα εργοστάσια την έχουν εντάξει πλήρως σε όλη τη γκαμα τους και άλλα όχι.

        Τον παράγοντα κόστος τον ανέφερα συνοπτικά -πολυπλοκότερο και ακριβότερο στην παραγωγή και υψηλότερο κόστος λειτουργίας (πολλά μηχανικά μέρη-τριβές-απώλειες ισχύος-βάρος-κατανάλωση-ρύποι), αλλά δε βλέπω το λόγο να μην είναι σήμερα στάνταρ επιλογή ενός εργοστασίου σε μερικές σειρές της μεσαίας κατηγορίας.

        Ασφαλώς μέχρι σήμερα τοποθετείται σε υψηλότερου κυβισμού και ιπποδύναμης μοντέλα, αλλά σιγά σιγά κατεβαίνει και στη μεσαία κατηγορία, π.χ. opel insignia έχω στο νου, μιλάμε πάντα για τα 4θυρα σεντάν, όχι για off road και suv φυσικά.

        Τώρα η σύγκριση ενός μηχανικού συστήματος -τετρακίνηση- και ενός ηλεκτρονικού συστήματος επέμβασης σε μηχανικά μέρη -ΕSP- νομίζω ότι δε στέκει.
        Και το ένα και το άλλο κάνουν δουλειά, βελτιώνουν την πρόσφυση και διατηρούν ή διορθώνουν / επεμβαίνουν διορθωτικά στην ευστάθεια του αυτοκινήτου, αλλά συγκρίνουμε πορτοκάλια με μήλα.
        Θεωρείται ότι το ESP είναι το υποκατάστατο της τετρακίνησης για τα δικίνητα;
        Μιλάμε για διαφορετικές φιλοσοφίες εδώ, απλά.

        Στις χωμάτινες αγωνιστικές διαδρομές η δικίνηση είναι παλαιολιθική εποχή.
        Τι παίζει με αξιώσεις πλέον πλην τετρακίνητου;
        Για τις ασφάλτινες πίστες συμφωνώ, αλλά στην Ελλάδα όπου λίγο έχω παρακολουθήσει οι περισσότεροι -και οι διαχρονικοί πολυπρωταθλητές- τετρακίνητα οδηγούν εδώ και καιρό.
        Τα σούπερcar επίσης διαθέτουν ηλεκτρονικά ελεγχόμενη πλέόν τετρακίνηση.

      • TopGunZ avatar
        TopGunZ @ αλλενάκι 30/05/2010 09:20:17

        Το απολύτως προβλέψιμη είναι το μεγάλο λάθος στον συλλογισμό σου, άλλο το αυξημένα περιθώρια πρόσφυσης και άλλο το προβλεπόμενη συμπεριφορά. Η ύπαρξη τετρακίνησης δεν είναι ικανή συνθήκη για τη μεγιστοποίηση της πρόσφυσης, αν και μπορεί να χαρακτηριστεί αναγκαία.

        Η τετρακίνηση είναι ιδιαίτερα χρήσιμη για αυτοκίνητα με εκτός δρόμου προσανατολισμό (πραγματικά θεωρώ γελοία τη χρήση των EVO και Impreza σε άσφαλτο) καθώς και σε GT (Gran Touring) χαρακτήρα αυτοκίνητα, πολυτελή κυρίως sedan και sport/exotic, με υψηλές ιπποδυνάμεις και όχι αμιγώς σπορτίβ χαρακτήρα. Η Veyron δεν είναι supersport αμάξι, είναι βέβαια exotic, αλλά οι Enzo, GT3 και λοιπά "καθαρόαιμα" είναι καθαρά πισωκίνητα.

        Για να μην πλατιάζουμε, εδώ μιλάμε για συγκεκριμένες εφαρμογές και συνθήκες:

        Μέσο οικογενειακό αυτοκίνητο με όχι υπερβολική ιπποδύναμη, προορισμένο για καθημερινή κυρίως οδήγηση, δηλαδή περίπου τα 3/4 ας πούμε των πωληθέντων αυτοκινήτων? Δικίνητο με επαρκώς στιβαρή ανάρτηση (υλικά κυρίως και διάταξη μερών της ανάρτησης) και σωστά προγραμματισμένα ηλεκτρονικά συστήματα.

        GTI? Μπροστοκίνητο μέχρι ιπποδυνάμεις λίγο πάνω από 200 άλογα και χρήση στον δρόμο, τετρακίνηση για πάνω από 250 και χρήση αποκλειστικά στο δρόμο, ενώ για πίστα οπωσδήποτε μέχρι τα 300 εμπρός κίνηση, όλα πάντα με την προυπόθεση σωστά ρυθμισμένης ανάρτησης.

        GT? Για πάνω από 200 άλογα ιπποδυνάμεις καλό είναι η επιλογή τετρακίνησης.

        Supersport/Exotic GT? Αναλόγως του χαρακτήρα πάμε σε καθαρόαιμες λύσεις με πίσω κίνηση ή σε "τέρατα" ροπής με τετρακίνηση.

        Κάποιοι θα αναρωτηθούν γιατί έχω αφήσει εκτός την πίσω κίνηση. Για μένα η πίσω κίνηση είναι καθαρά για τους γνώστες και λάτρεις του αυτοκινήτου, άρα όχι για τον κλασικό αμόρφωτο οδηγικά Έλληνα. Ακόμα και προσεγμένα αμάξια εταιρειών όπως οι Merc και BMW γίνονται εύκολα φονικά εργαλεία στα χέρια των Ελληναράδων. Γενικά για μένα η πισωκίνηση είναι καλή για "προσγειωμένα" roadster (Miata respect!), πολύ προσεγμένα GT (Μ3, αν και πλέον έχει περάσει στα exotic) και φυσικά για τα "υπεραυτοκίνητα".

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ αλλενάκι 30/05/2010 10:43:26

        Ειδικά το Impreza είναι πολύ φιλικό για το μέσο οδηγό.
        Αλλα εγώ μιλώ για φιλοσοφία, για αναπροσανατολισμό των εργοστασίων προς τετρακίνηση, όχι απλά για επιλογή αγοράς, ούτε διαγράφεται η δικίνηση μονοκοντυλιά, ούτε τώρα, ούτε στο άμεσο μέλλον.
        Όσες εταιρείες έκαναν την τετρακίνηση κεντρική φιλοσοφία τους, είτε η αουντι είτε οι γιαπωνέζικες για να επωφεληθούν με πωλήσεις από τα πλεονεκτήματα των αγωνιστικών τους δεν μετάνοιωσαν, η επιτυχία των evo και των impreza αυτό δείχνει τουλάχιστον.

        Και φυσικά ο στολος των τζιπ και suv που κυκλοφορούν σε ολο τον κόσμο αποδεικνύει ότι η τετρακίνηση πρέπει να καθιερωθεί ως στάνταρ.

  60. Aggelos avatar
    Aggelos 29/05/2010 10:04:16

    η Αθηνα αγορασε περισσοτερα καγιεν και δευτερη η Μοσχα..οπως και οι ρωσσοι ετσι και εμεις περασαμε απο τη νεοπλουτιστικη φαση μολις ειδαμε ευρωπαικο χρημα στα χερια..παρομοια περναει και η Βουλγαρια τωρα..θα ισορροπησουμε ,αλλα θα πονεσει.. και θα πεσουν και οι τιμες στο τελος..δεν ηταν τυχαιο που η Μοσχα και η αθηνα ηταν οι ακριβοτερες πολεις ..νεοπλουτιστικες..

    • Misha avatar
      Misha @ Aggelos 29/05/2010 10:10:22

      Η Μόσχα είναι το πολιτικό κέντρο μιας χώρας με αστείρευτες πλουτοπαραγωγικές πηγές.
      Και εργοστάσια έχει η Ρωσία και πετρέλαια και τρελές ποσότητες χρυσού, και η πρώτη παραγωγός των (αναθεματισμένων) όπλων είναι.
      Εμείς τι στην ευχή παράγουμε για να έχουμε τόσους νεόπλουτους;

      • ΒΡΑΧΟΣ avatar
        ΒΡΑΧΟΣ @ Misha 29/05/2010 10:15:25

        Πολιτικούς ολκής...

      • Μούσα avatar
        Μούσα @ Misha 29/05/2010 10:29:38

        χα,χα να τους εξαγάγουμε και στο εξωτερικό Βράχε!.
        Τετοια "εξωτικά φρούτα" δεν πρέπει να τα κρατάμε για τον εαυτο μας μονο.

      • ΒΡΑΧΟΣ avatar
        ΒΡΑΧΟΣ @ Misha 29/05/2010 10:55:31

        Mε συγχωρείτε, κυρία μου, θέλετε να καταστραφεί όλος ο πλανήτης, πριν το 2012;
        χα,χα,χα.

      • Μούσα avatar
        Μούσα @ Misha 29/05/2010 11:17:27

        ΝΑ τους στείλουμε τοτε εκτός γήινου συστήματος.
        Στην Σεληνη ή στον Αρη μαζι με τα υπόλοιπα φρούτα του πλάνητη μας.
        Ετσι και άλλιως άνθρωποι δεν λέγονται αυτοι ολοι για ν΄ανηκουν σ΄αυτον τον πλανητη
        Και ισως τοτε σωθεί πραγματικά η Γγη.
        (ελπίζω μονο να μην μας κανουν παράπονα και οι εξωγήινοιχα΄χα)
        Α!και δεσποινίς οχι κυρία.

    • l
      l' ami du peuple @ Aggelos 29/05/2010 10:28:06

      εμεις; ολοι μαζι εμεις;

      δεν παμε καλα μου φαινεται..αυτοι, ΑΥΤΟΙ, Α-Υ-Τ-Ο-Ι.-


      ΟΙ ΡΩΣΟΙ; ολοι οι ρωσοι; αμ δε..φτωχεια και των γονεων εχουν οι ρωσοι...


      σωστα, οι νεοπλουτοι εχουν αναγκη να επιδειξουν το γεγονος της κοινωνικης τους ανοδου με "επιδεικτικη καταναλωση".

      υπαρχει θαυμασια βιβλιογραφια αυτων των φαινομενων,απο τον βεμπλεν "θεωρια της αργοσχολης ταξης," γκοφμαν "η παρουσιαση του εαυτου στη καθημερινη ζωη". κλπ κλπ

      η γενικοτερη ηθικολογια του α' πληθυντικου εξυπηρετει την νομιμοποιηση των μετρων του ΔΝΤ και οχι τη συζητηση.

      • Misha avatar
        Misha @ l' ami du peuple 29/05/2010 16:47:54

        Tα μέτρα του ΔΝΤ είναι για φωτιά και τσεκούρι.Ξεκάθαρα.
        Και αντίπαλοι μας οι θιασώτες του μονεταριστικού μοντέλου.
        Ααπο κει και πέρα καλό είναι να μη προκαλούμε ο ένας τον άλλον με νεοπλουτίστικες συμπεριφορές γιατί όταν ο άνεργος δεν έχει να φάει θα μάς χτυπήσει την πόρτα για να φάμε παρέα.
        Με το καλό ή με το ζόρι.

  61. DrNo avatar
    DrNo 29/05/2010 10:22:05

    Η οργή κατά καγιέν είναι μεγάλη κοινωνική βλακεία.
    Ένα καγιέν κοστίζει 30.000 -60.000 ευρώ αναλόγως παλαιότητας.
    Ιδιοκτήτες καγιέν είναι μεγαλοστελέχη εταιρειών (υπάλληλοι) ή ελευθεροι επαγγελματίες (φοροφυγάδες)
    Ένα σπίτι στην Εκάλη κοστίζει 2.000.000 ευρώ έως 15.000.000 ευρώ αναλόγως παλαιότητας.
    Ιδιοκτητες σπιτιων στην Εκάλη είναι κυρίως πολιτικοί, και κρατικοδίαιτοι επιχειρηματιες. Έχει και μερικούς γιατρούς (φοροφυγάδες) και εφοπλιστές.

    Όποιος θέλει να ξεσπάσει την οργή του σε υλικά αγαθά (αν και είναι ανόητο) , ας αρχίσει από Εκάλη, μετά μαρίνες σκαφών Αλίμου, Φλοίσβου κλπ και ας αφήσει τελευταίες τις καγιέν

    • nancy avatar
      nancy @ DrNo 29/05/2010 10:36:54

      Και πρώτα να ξεκινήσει απο τα Hummer που τα έχουν κάποια καλόπαιδα ή οξυζεναρισμένες γνωστές καλλιτέχνιδες κλπ. που ροβολάνε κατά τα αγροκτήματα του Κολωνακίου..

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ nancy 29/05/2010 13:24:04

        Strange Attractor says:
        19/04/2009 at 20:47

        Και βέβαια ας μη ξεχνάμε και το μνημείο της νεοελληνικής ματαιοδοξίας, το ιερό δισκοπότηρο των απανταχού μοστράκηδων, το πλεον politically incorrect όχημα που μπορεί κάποιος να κυκλοφορήσει στα στενοσόκακα της μπανανίας μας, το περιβόητο ταραταζουμ…… ΧΑΜΕΡ!!!!
        Η μεγίστη ηδονή είναι να βλέπεις κάποιον οδηγό χάμερ να βολοδέρνει στα στενά του κέντρου μιας ελληνικής μεγαλούπολης. Ή να ψάχνει θέση στάθμευσης στο κολωνάκι. Η χαρά των βενζινοπωλών.
        (Ήξερα έναν που παλιά ψήφιζε και οικολόγους εναλλακτικούς ! Σήμερα μάλλον είναι ΣΥΡΙΖΑ ο τύπος.)

  62. Νίκος avatar
    Νίκος 29/05/2010 10:24:19

    Εμεις οι Ελληνες χρειαζομαστε μαθηματα απλης λογικη:
    Το οτι τμημα της κλεπτοκρατιας εχει Σαϊγιεν δεν συνεπαγεται οτι ΟΛΟΙ ΟΣΟΙ εχουν Σαϊγιεν ειναι κλεφτες.
    Ειναι και αυτη η πρακτικη απαραδεκτη. Αν αντικατασταστησουμε το κρατος δικαιου με την αυτοδικια, ε, τοτε δεν ειμαστε παρα ΟΧΛΟΣ και περναμε, αυτοδικαιως, απο την κληρονομικη οικογειοκλεπτοκρατια στην ατομικη φασιστικη οχλοκρατια. Με τις υγειες μας...

    • Misha avatar
      Misha @ Νίκος 29/05/2010 10:36:00

      Ενοχοποιείται- και δικαίως- ο αεριτζίδικος τρόπος βίου και πλουτισμού, μία εκδήλωση τού οποίου είναι και τα Καγιέν.

      Και ενοχοποιείται γιατί αυτός ο τρόπος κοινωνικής συμπεριφοράς ξεκίνησε από το επιχειρηματικό κατεστημένο, διαπότισε το πολιτικό προσωπικό που ηγείτο τής χώρας, πέρασε στα μεγαλοστελέχη της κρατικής δομής και είναι η αιτία που οδηγείται στην εξαθλίωση η συντριπτική πλειονοψηφία των μισθωτών και συνταξιούχων.

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ Νίκος 29/05/2010 16:07:48

      Δηλαδή, Νίκο, για σένα παραδεκτή στα πλαίσια του κράτους δικαίου είναι η εικόνα του 25άχρονου με την Πόρσε και απαράδεκτη η τάση των λιγώτερο "τυχερών" παππούδων να το κριτικάρουν?

      Ωραίο και δημοκρατικό δίκαιο αυτό, ποιάς χώρας είναι?

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ δρόμος 29/05/2010 16:55:41

        Του Νεοπλουτιστάν-Νεοφιλελευθεριστάν (όπως λέμε της Βοσνίας-Ερζεγοβίνης).

  63. Νίκος avatar
    Νίκος 29/05/2010 10:25:19

    Διορθωση: μαθηματα απλης λογικης, ντε.

  64. Νίκος avatar
    Νίκος 29/05/2010 10:27:00

    Ευλογο το ερωτημα: "Εμείς τι στην ευχή παράγουμε για να έχουμε τόσους νεόπλουτους;"

    Κοπανιστο, πεπιεσμενο αερα εις αλληλους. παραγοντες, βαλτε το "πεπιεσμενος αηρ. ΑΕ" αλλη μια φορα.

    • l
      l' ami du peuple @ Νίκος 29/05/2010 10:30:07

      δημοσιο χρεος παραγουμε που καποιος το βαζει στη τσεπη του.

      • nancy avatar
        nancy @ l' ami du peuple 29/05/2010 10:48:19

        Εχετε πάρει χαμπάρι οτι τα Καγιέν κατοικοεδρεύουν στα γκαράζ μεγαλομεσαίων δημοσιογράφων? Είναι το status symbol τους μαζί με το γυαλάκι.

      • Sic transit gloria mundi avatar
        Sic transit gloria mundi @ l' ami du peuple 29/05/2010 13:19:14

        Είναι πολλοί χλεχλέδες στο επάγγελμα, τι να κάνουμε!

  65. Νίκος avatar
    Νίκος 29/05/2010 10:34:54

    Παρατηρησις προς τερψιν.
    η Λεξη Καγιεν προερχεται απο το ονομα της ομωνυμης φυλης των αμερικανων ιθαγενων Cheyenne, kai to opoio to idio μαλλον προερχεται απο το ονομα των Sioux που πιθανον να σημαινει "συγγενεις των Cree"). Μονο που προφερεται Σιαϊγιεν, με βαρυ το Σσσσσ, οπως το λεμε στην Κοζανη και αλλαχου εν Ελλαδι.

    • Misha avatar
      Misha @ Νίκος 29/05/2010 10:42:31

      Άλλο το Cayenne , άλλο η φυλή Cheyenne.
      Cayenne είναι η πρωτεύουσα της Γαλλικής Γουϊάνας από την οποία πήρε και το όνομα του το καφτερό πιπέρι καγιέν.

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ Νίκος 29/05/2010 14:06:13

      Ακριβώς. Το όνομα Cayenne αναφέρεται στο εν λόγω μπαχαρικό...

  66. n Georgiopoulos avatar
    n Georgiopoulos 29/05/2010 10:47:06

    1)Τα γεροντακια ειχαν υγρο ονειρο οταν ηταν 20αρηδες να εχουν Morgan, Austin Healey για πορωνοντουσαν οταν ο Βουτσας ελεγε το κλασσικο με το κοτερο και την βολτα.
    2)Ο καθενας δικαιουται να εχει Καγιεν, Ρολλς Ρους κλπ Κανενα γεροντακι, η κανενας ντελιβερας οσο και αν αδικηθηκε απο την ζωη, δεν εχει δικαιωμα να ψεγει αυτον που εχει περισσοτερα. Ακομα και αν εκλεψε ο Πορσακιας η δικαιοσυνη ειναι η μονη αρμοδια, αλλιως γινομαστε ζουγκλα.
    3)Τα γεροντακια αραγε τι οδηγουσαν? Τι κοινωνικη προκληση ειναι το αυτοκινητο των γεροντακιων (αραγε με 1000 ευρω συνταξη και οι δυο πως το συντηρουν με 1.5 ευρω το λιτρο βενζινη) για ολους εμας που δεν εχουμε δικο μας αυτοκινητο? Προσωπικα χρησιμοποιω μονο ΜΜΜ και τα ποδια μου.
    4)Αν ξεκινησουμε απο την Καγιεν και κατεβουμε στα Αουντι, στις BMW 316 δηλαδη στα αυτοκινητα της χειμαζομενης ΜΕΣΑΙΑΣ ταξης (καποιο γεροντακι δεν θα εχει Αουντι Α4) τι κανουμε εκει? Αν ειναι να δικαιολογησουμε τον πατο, ε ας ξερουμε πως ο πατος δεν εχει τελειωμο.

    • nancy avatar
      nancy @ n Georgiopoulos 29/05/2010 10:50:46

      Πολύ σωστά

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ n Georgiopoulos 29/05/2010 13:23:13

      Άς έχει και Leopard mit Kompressor, δικαίωμα του καθενός, αλλά με δύο όρους: Μη εξοπλισμένο αφενός και δίκαια φορολογικά τεκμήρια Σκανδιναβικού τύπου παρακαλώ, αναδρομικώς ισχύοντα με ενσωματωμένη περιβαλλοντική συνιστώσα, αφετέρου.

  67. Μούσα avatar
    Μούσα 29/05/2010 10:50:53

    Για αυτούς που αντιδρούν προφανως και δεν είναι το πρόβλημα τ΄αυτοκίνητα και ουτε αυτοι που δίκαια τα κατέχουν
    αλλα η ολη νοοτροπία που αναδύθηκε απ΄αυτον τον νεοπλουτισμό
    καθως επίσης και η Υβρίς που συντελειται οταν βλέπεις ατομα που υπο αλλες συνθηκες ουτε για καθαρίστριες δεν θα τις επαίρνε κανείς,(πρωτων και καλυτερων των οξυζεναρισμένων καλλιτεχνών οπως λεει και η Νανσυ) να εχουν όλα αυτα.

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ Μούσα 29/05/2010 10:54:32

      Ο πρόεδρος του ΛΑΟΣ αντέδρασε πάντως γιατί μία καθαρίστρια είχε ένα σχετικά καινούργιο μοντέλο ΙΒΙΖΑ...

      • Μούσα avatar
        Μούσα @ αλλενάκι 29/05/2010 10:58:48

        Εχω σταματησει να παρακολούθω τον πρόεδρο του ΛΑΟΣ εδω και καιρό αλλενάκι...

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ αλλενάκι 29/05/2010 11:00:34

        Και πολύ καλά κάνεις...

    • n Georgiopoulos avatar
      n Georgiopoulos @ Μούσα 29/05/2010 10:55:19

      Υποχρεωνει κανεις τον οποιοδηποτε να πηγαινει να ακουει την Σασα Μπαστα η να αγοραζει τα γυμνα εξωφυλλα που κανει.

      • nancy avatar
        nancy @ n Georgiopoulos 29/05/2010 11:06:16

        Οχι βέβαια, αντίδραση απέναντι στην ξετσιπωσιά σε κοινωνικοηθικό επίπεδο είναι μόνον. Αντε μην τις παραλάβει και ο μποτίλιας.

      • Μούσα avatar
        Μούσα @ n Georgiopoulos 29/05/2010 11:09:54

        Αγαπητε κ.Γεωργιοοπυλε τα μισα Βορεια προαστεια και υποθέτω και τα νότια κατοικοεδρεύονται απο ανθρώπους οι οποιοι
        σε μια πολιτεία που πλησίαζε απλώς την ιδανική πολιτεία του Πλατώνα θα έπρεπε να βρίσκονται εξορία ή να τους εχουν για δούλους(συμπεριλαμβανομενων πολιτικών,μεγαλοδημισιογράφων,τηλεαστέρων κ.τ.λ)

      • n Georgiopoulos avatar
        n Georgiopoulos @ n Georgiopoulos 29/05/2010 11:25:33

        Το θεμα αγαπητη Μουσα ειναι πως δεν ζουμε στην ιδανικη Πλατωνικη πολιτεια (ευτυχως κατα την αποψη μου). Οι μεγαλο-οτιδηποτε ειναι παιδια του πολιτικου συστηματος. Αρα για καθε Καγιεν υπαρχει και ενας Ροκκος. Για μενα αυτες οι αντιδρασεις εναντια στην 25χρονη ειναι ξεσπασμα στα συμπτωματα της σηψης και οχι στην ασθενεια. Και ειδικα αν τα γεροντακια κραταγαν στα νιατα τους σημαιακια της Αλλαγης. Γιατι ακουω απο πολλους καψοχερηδες συγγενεις μου, να κλαινε για τα μετρα ΓΑΠ, οταν τον Σεπτεμβριο τον ψηφιζαν. Το καλυτερο χαστουκι στο συστημα δεν ειναι το ξεσπασμα σε μια 25χρονη αλλα η κινηματικη διαδικασια των 800.000 που ειρηνικα εφεραν τον αποβλητο του συστηματος, στην ηγεσια της Νεας Δημοκρατιας.

        Προσωπικα με αφηνουν αδιαφορα τα Ρολεξ και τα Χαμερ της καθε οξυζεναρισμενης ξανθιας, ας τα εχει να τα χαιρεται μαζι με την προσωπικη της ξεφτυλα.

      • Μούσα avatar
        Μούσα @ n Georgiopoulos 29/05/2010 11:37:46

        Nancy
        δεν νομίζω οτι είναι ιδανικός ο Μποτίλιας γι΄ αύτα.
        ΄ΑΛλωστε δήλωσε γαλαντόμος και μερακλής!(χα,χα)
        Μάλλον τον Σπάρτακο πρέπει να βάλουμε καταρχήν να τις παραλάβει με μια ποιητική δημιουργία!

      • nancy avatar
        nancy @ n Georgiopoulos 29/05/2010 11:47:43

        Μούσα, δεν διάβασες καλά την δήλωσή του αρκετα πιο πάνω. Γι αυτό και θεωρήθηκε γαλαντόμος ο άνθρωπος απο τον strange.
        Προσωπικά, επικροτώ με χίλια να τις περιλάβει.

      • Μούσα avatar
        Μούσα @ n Georgiopoulos 29/05/2010 11:56:44

        Επειδη το ολο θέμα μπορει να σηκώσει πολυ συζητηση και καποιες αποψεις να παρεξηγηθούν
        καταρχην σ΄οτι αφορα το περιστατικό οπως εγραψα και πιο πανω αυτο που εκαναν οι ηλικιωμένοι ηταν μια αυθόρμητη και απλή αντίδραση σε κατι που προφανώς ειδαν και τους πείραξε.
        Και εκεί θα μέινει φυσικά.
        Τα καψιμματα και οι βανδαλισμοι σε αθώους δεν ανηκουν στην ενστικτώδη λογική του Ελληνα αλλά σε προβακάτορες.
        ΑΛλά στο ολο τοπίο που διαμορφώνεται τώρα,
        ολα αυτα θ΄αρχίζουν να είναι αταίριαστα,θα αρχίσουν να χτυπανε περίεργα και αυτο δεν είναι απαραίτητα κακό.

        Πριν μίλησα για νοοτροπία που δημιουργείται,
        που κάνει τους ανθρώπους που αγωνίζονται για κατι διαφορετικό, ειδικα με πνευματικες και καλλιτεχνικές αναζητήσεις ,ν΄αποτελουν μειονότητες και κατα καποιον τρόπο να βρίσκονται στην γωνία και να λογοδοτουν στην κοινωνια στην οικογένεια γιατι διαλεξαν ενα δρομο διαφορετικο
        ΕΝαν δρόμο απ΄τον οποιο δεν πλουτίζεις εύκολα,και ο τρόπος ζωης είναι τελειως διαφορετικος απ΄αυτον που προσπαθουν να επιβάλλουν

      • Μούσα avatar
        Μούσα @ n Georgiopoulos 29/05/2010 12:11:02

        Ναι εχεις δικιο Νανσυ,
        αλλος τον είπε γαλαντόμο και μερακλή αλλά
        προσωπικά τον θεωρώ ήπιων τόνων άνθρωπο γι΄αυτά.
        Σ΄άλλα όχι.

  68. Θραξ Αναρμόδιος avatar
    Θραξ Αναρμόδιος 29/05/2010 11:23:37

    @Μούσα

    H "Ιδανική" πολιτεία του Πλάτωνα δεν είναι καθόλου ιδανική.
    Είναι η θεωρητική περιγραφή της Ολιγαρχικής πολιτείας.

    Ο δε Πλάτων ουδεμία σχέση έχει με την δημοκρατία.
    Το αντίθετο μάλιστα.


    Θραξ Αναρμόδιος

    • Μούσα avatar
      Μούσα @ Θραξ Αναρμόδιος 29/05/2010 11:35:16

      Στην ιδανική Πολιτέια του Πλάτωνα αυτοι που ορίζονται να κατέχουν την "εξουσία" και να την ασκούν είναι οι άξιοι και οι άριστοι,
      και αυτοί που την διαφυλάττουν οι Φύλακες.
      Αυτο κρατώ
      και αυτο για εμενα εχει σημασία.
      Η δημοκρατία ειναι δύσκολο πολίτευμα και προυποθέτει μια ωριμότητα των πολιτων και της κοινωνίας που μονο μια φορά συντελέστηκε σ΄αυτήν την γη.

      • Θραξ Αναρμόδιος avatar
        Θραξ Αναρμόδιος @ Μούσα 29/05/2010 12:23:16

        Ναι σωστά, "οι άξιοι και οι άριστοι".

        Αλλά ποιος θα καθορίσει ποιοι είναι αυτοί οι άξιοι και οι άριστοι;
        Οι ίδιοι μήπως;

        Μήπως ο Πλάτωνας, που μια ζωή έγραφε έργα πάνω σ' αυτό και προσπαθούσε να βάλει σε εφαρμογή "πειράματα" κοινωνικής μηχανικής στις τυραννίες της Μεγάλης Ελλάδας; Κι όταν δεν θα κατάφερε μια ζωή ολόκληρη να γίνει "πρωθυπουργός" μας έγραψε και τους Νόμους;

        Η δημοκρατία δεν προϋποθέτει ωριμότητα των πολιτών. Η δημοκρατία προϋποθέτει δημοκρατία.

        Αν περιμένουμε να "ωριμάσουμε" πρώτα, θα περιμένουμε πολύ.

        Θραξ Αναρμόδιος

      • Μούσα avatar
        Μούσα @ Μούσα 29/05/2010 12:43:50

        ΑΥτο που εχουμε σημερα Θραξ
        ειναι ακριβώς η ανάποδη Πολιτεία του Πλατωνα.
        Ο ανάποδος Εσταυρωμένος του Τζιοτο.
        Αχρηστοι,ασχετοι,ατάλαντοι κατέχουν την εξουσία και αναλογως οδηγουν και το μεγαλύτερο μέρος του λαου.
        ΠΑρ΄ολα αυτα μεσα σ΄αυτα υπαρχουν άνθρωποι άξιοι στον τομεά τους,ανθρωποι που ξεχωρίζουν, "δημιουργοι"
        που αναλαμβανώντας και εξασκώντας εξουσια ειναι ικανοι ν΄αλλάξουν τις καταστάσεις και να δημιουργήσουν τις ιδανικές αυτες συνθηκες που χρειάζεται μια Πολιτεία και ο Πολίτης.
        Και υπο αυτες τις συνθήκες οι "άξιοι" πολιτες θ΄αυξάνονται και ισως μπορούμε τότε να μιλήσουμε για δημοκρατία,για το ιδανικό Πολίτευμα!
        ΑΛλωστε αν δεις γυρω σου ολοι εναν ηγετη ή καποιους ηγετες ζητανε προς το παρόν να τους οδηγήσουν.

      • Lalakis avatar
        Lalakis @ Μούσα 31/05/2010 12:40:40

        εβρέοι θα τανε οι ηλικιωμένοι, ε Μούσα;

  69. Determinism Is Dead avatar
    Determinism Is Dead 29/05/2010 11:45:31

    @Μούσα
    Άθλια η επιλογή σου να αναφερθείς στον αριστοκράτη και μοναρχοφασίστα γιό του Αρίστωνα και της Περικτιόνης, Πλάτωνα, στα συμπόσια του οποίου εξυφάνθη η αποσύνθεση και κατάρρευση της Αθηναϊκής Δημοκρατίας, εχθρό της φυσικής επιστήμης και του ορθολογισμού των Ιώνων και εν γένει μεγαλοεισαγωγέα ανατολίτικων φιλοσοφικών δοξασιών περί περί μετενσάρκωσης της ψυχής κ.α.

    • Θραξ Αναρμόδιος avatar
      Θραξ Αναρμόδιος @ Determinism Is Dead 29/05/2010 12:42:26

      Αγαπητέ Determinism Is Dead

      ας μην κατηγορήσουμε την Μούσα, που δεν την ξέρουμε κιόλας. Την ίδια αγωνία με εμάς έχει κι αυτή.

      Ο προαιώνιος εχθρός της δημοκρατίας είναι ισχυρότατος.

      Εκθειάζει την μεγαλειώδη γενναιόητα του Λεωνίδα αλλά ρίχνει στην σκιά τους Θεσπιείς ("καταμείναντες συναπέθανον") του Δημόφιλου.

      Μετατρέπει σε σούπερ σταρ τον Σωκράτη, τον Πλάτωνα και όλη την ιδεαλιστική γραμμή των διανοητών (με ολίγον Στωϊκούς και ίσως Ελεάτες κλπ) και αφήνει στην αφάνεια τον Επίκουρο, τον Δημόκριτο και τους "σοφιστές", κατακαίοντας και τα γραπτά τους.

      Ο μέσος τηλεοπτικός άνθρωπος γνωριζει οπωσδήποτε πολλά για τον Μαραντόνα και τίποτε για τον Ανατόλι Κριτσένκο.

      Δεν ξέρουμε καν που χρωστάμε τι.

      Θραξ Αναρμόδιος

      • Μούσα avatar
        Μούσα @ Θραξ Αναρμόδιος 29/05/2010 14:07:51

        Μ΄αυτούς λοιπον θέλετε να κάνετε εσείς δημοκρατία Θράξ?.
        Μ΄αυτούς που δεν ξέρουν οπως λετε τους Ιωνες φιλοσόφους.
        Και λάθος κανετε τον Επικουρο παρεξηγημενο ολοι τον ξερουν λιγο πολυ και τον Δημοκριτο.
        Πειτε τους για Θαλη, Αναξίμανδρο, Αναξιμενη.
        Δεν θε μπορεσω να συνεχισω τον διαλογο γιατι πρεπει να φυγω,

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Θραξ Αναρμόδιος 29/05/2010 14:10:37

        Μούσα says: ΑΥτο που εχουμε σημερα Θραξ...

        Θυμίζω βασική γραμματική: Ο Θράξ, του Θρακός,... κλπ.

    • Μούσα avatar
      Μούσα @ Determinism Is Dead 29/05/2010 12:49:11

      Μ΄ενα ατομο που λεει τον Πλάτωνα μοναρχοφασίστα δεν διατειθεμαι να κανω κανενα διαλογο και πες μεκαι εμενα φασίστρια.
      ΚΑι την μετανσάρκωση ο Πυθαγόρας την εισήγαγε ,μην σπερνεις ψεύδη.

      • Θραξ Αναρμόδιος avatar
        Θραξ Αναρμόδιος @ Μούσα 29/05/2010 13:12:36

        @Μούσα

        Λόγω του nickname σου το θυμήθηκα...

        Στην πολιτεία του ο Πλάτωνας απαγορεύει ποιητές, θέατρο και λοιπά. Και κυρίως την ελεύθερη σκέψη.

        Δεν μπορούμε να κατηγορήσουμε τον Πλάτωνα για δημοκράτη.

        Δεν είναι μόνο γόνος αριστοκρατικής οικογένειας με φυσική αποστροφή προς τον λαό και στον δήμο. Στο πατρικό του γίνονταν συχνά συγκεντρώσεις των Ολιγαρχικών με προεξάρχοντα τον θείο του Κριτία, μετέπειτα πρωθυπουργό της δικτατορίας των 30 τυράννων στην οποία παρέδωσαν την εξουσία της Αθήνας οι Σπαρτιάτες μετά τον πόλεμο.

        Ο Πλάτωνας είναι αυτό που λέμε αντιδραστικός πολιτικά.

        Θραξ Αναρμόδιος

      • Sic transit gloria mundi avatar
        Sic transit gloria mundi @ Μούσα 29/05/2010 13:17:13

        Φίλος ο Πλάτων αλλά φιλτάτη η αλήθεια: Στα λογοτεχνικά, ο μέγας φιλόσοφος Πλάτων ήταν ανεπίδεκτος.
        Το ίδιο και ο επίσης μεγάλος φιλόσοφος Ζαν Ζακ Ρουσσώ, 2000 χρόνια μετά: Πήγε να καταργήσει τα θέατρα στη Γενεύη, ο αθεόφοβος. Με το επιχείρημα ότι "διαφθείρουν τους πολίτες", που θυμίζει πολύ τους αντι-Σωκρατικούς δικαστές.
        Οι παράξενες πονηριές της ιστορίας των ιδεών.

      • Μούσα avatar
        Μούσα @ Μούσα 29/05/2010 13:24:42

        Που το διάβασες αυτό Θραξ
        Ισα ισα μεσα στους αριστους συμπεριλαμβάνει και αυτους.
        ΑΛλωστε για δημιουργούς μιλαει και αν δεν είναι κυριολεκτικά δημιουργοί οι καλλιτέχνες ποιοι έιναι?!.
        Την άποψη μου την εγραψα στο σχόλιο πιο πάνω.

        Καλυτερα θα ηταν ν΄απαντησεις εδώ σ΄αυτον τον προβοκάτορα απο πάνω, που επιασε στο στομα του του αυτόν αυτόν που ολη η Ανθρωπότητα θαυμάζει.

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Μούσα 29/05/2010 13:28:51

        Μουσίτσα, μη πέφτεις συνεχώς σε βαθιά νερά όταν δεν γνωρίζεις κολύμπι.
        Αστο στους επαϊοντες που θα έλεγε και ο Πλάτων, τον οποίον παρερμηνεύεις.

      • Μούσα avatar
        Μούσα @ Μούσα 29/05/2010 13:36:03

        Strange και determinism
        Μήπως ταυτιζόσαστε?
        ΚΑι επειδή στα εχω μαζεμένα αντε και @#&$#^!
        και κάτσε να διαβάζεις για τα εβραικά ολοκαυτώματα .

      • Sic transit gloria mundi avatar
        Sic transit gloria mundi @ Μούσα 29/05/2010 13:37:00

        Ο "Δημιουργός" στον Πλάτωνα, αρχικά είναι μεταφυσική έννοια, δημιουργός κόσμου, δαίμονας, θεότητα.
        Βλέπε και την μετέπειτα (παρεκκλίνουσα) συνέχεια που έδωσαν οι Γνωστικοί (ο "Κακός Δημιουργός" του υλικού κόσμου απέναντι στον Καλό Θεό του άλλου πνευματικού κόσμου).
        Ή και τον όψιμο νεο-Πλατωνιστή Βρετανό ποιητή Percy Bysse Shelley (1792-1822), επαναστάτη και φιλέλληνα (δεν είναι λοιπόν όλοι οι Πλατωνικοί αριστοκρατικοί και συντηρητικοί): Ο δαίμων Δημιουργός (Demiurg) στο λυρικό του δράμα "Προμηθεύς Λυόμενος".

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Μούσα 29/05/2010 14:07:43

        STGM προσπαθείς να τη μπερδέψεις πιο πολύ; Να της μάθεις κολύμπι ενώ αυτή πνίγεται στο ντουζ!

      • Sic transit gloria mundi avatar
        Sic transit gloria mundi @ Μούσα 29/05/2010 14:17:20

        Τι ήθελες και τό 'γραψες, Παράξενε Ελκυστή! Ξέρεις, ο δύστυχος ο Σέλλευ πνίγηκε νεότατος μ' ένα μικρό ιστιοφόρο που ναυάγησε στον κόλπο του Λιβόρνο. Η γυναίκα του η Μαίρη, πού είχε ήδη γράψει τον διάσημο "Φρανκενστάιν", έγραψε μετά τον "Τελευταίο Άνθρωπο" (The Last Man).
        Αυτή το παράξενο μετα - Πλατωνικό ταξίδι στην αρνητική Ουτοπία, ξεκίνησε εξαιτίας της μεγάλης διάδοσης του Πλατωνισμού στην αναγεννησιακή και μετα-Αναγεννησιακή Αγγλία, κυρίως με τους λεγόμενους Πλατωνιστές του Καίημπριτζ (Henry More και λοιποί, γύρω στο 1630 - 1690).
        h**p://en.wikipedia.org/wiki/Cambridge_Platonists

      • Μούσα avatar
        Μούσα @ Μούσα 29/05/2010 14:18:01

        Ναι ήρθαν οι ενισχύσεις.
        Εισαι προβοκάτορας και πονάνε οι αλήθειες μου γι΄ αυτό αντιδράς.

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Μούσα 29/05/2010 14:23:47

        STGM: Ανακάτεψες Σέλλευ, Henry More κλπ. θα της έρθει κόλπος. Λάου, λάου...
        Εδώ αυτή νομίζει τον Πλάτωνα δημοκράτη!!!
        (Φταίνε μάλλον τα πολλά μεσημεριανάδικα).

      • Sic transit gloria mundi avatar
        Sic transit gloria mundi @ Μούσα 29/05/2010 14:24:51

        Αγαπητή Μούσα, τη γνώμη μου (με τα λίγα που ξέρω) ήδη την έγραψα, δεν θεωρούνται όλοι οι Πλατωνικοί συντηρητικοί. Ο Σέλλευ θεωρείται "αριστερός", ίσως και αντιεξουσιαστής. Τώρα άν πάμε στην περίφημη "κόντρα" Πλατωνικών και Αριστοτελικών, του όψιμου Μεσαίωνα, θεολογικο-φιλοσοφική κυρίως κτλ, πολύ μεγάλη συζήτηση, "που να τα λέμε τώρα", κατά τον αξέχαστο sir Μπιθί.

      • Sic transit gloria mundi avatar
        Sic transit gloria mundi @ Μούσα 29/05/2010 14:27:44

        Για μένα που το παρατράβηξα, φταίει πάντως ένα μπουκάλι κόκκινη "Παράγκα" του Γιάννη Μπουτάρη (sorry δεν κάνω διαφήμιση κρασιού - θα με συνθλίψει ο ανταγωνιστής αμπελουργός αντιπρόεδρος).

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Μούσα 29/05/2010 14:33:59

        STGM, μη τα μπαλώνεις και τα αποδίδεις όλα στον Βάκχο, παραδέξου το: Είσαι απλά προβοκάτωρ! Όσο για τη Μούσα, έτρεξε να βρει καμιά εγκυκλοπαίδεια να κάνει catch up.

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Μούσα 29/05/2010 16:31:46

        Μουσίτσα says: "ΚΑι επειδή στα εχω μαζεμένα αντε και @#&$#^!"

        Έχεις τόσο επίπεδο που είσαι και πολύ... επίπεδη τελικά.

    • man8os avatar
      man8os @ Determinism Is Dead 29/05/2010 12:57:44

      Τοσα ξερεις,τοσα λες.

  70. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 29/05/2010 11:57:14

    Όσοι πάντως θέλετε να ερμηνεύσετε τέτοια φαινόμενα (και την επερχόμενη γενίκευσή τους), νοικιάστε στο βίντεο κλαμπ της γειτονιάς σας το "Μίσος" του Ματιέ Κασοβίτς και το "Τσεκούρι" του Κώστα Γαβρά. Αμφότερα (ιδίως το πρώτο) είναι πολύ διδακτικά για όποιους δεν θέλουν να είναι ανυποψίαστος...

    • χελιδόνι avatar
      χελιδόνι @ Αυριανιστής 29/05/2010 12:27:33

      ....αφού πρώτα δουν το Reservoir dogs, για να ξέρουν τι ρόλο παίζουν!

  71. Θραξ Αναρμόδιος avatar
    Θραξ Αναρμόδιος 29/05/2010 13:50:37

    @Μούσα: "Που το διάβασες αυτό Θραξ"

    Πήγαινε στην ελληνική βικιπήντια http://el.wikipedia.org/
    στο λήμμα Πολιτεία του Πλάτωνα, ή κάπως έτσι. Για μια πρόχειρη και γρήγορη επιβεβαίωση.

    Οπου θα διαβάσεις και για αυτή την απαγόρευση της ποίησης, αλλά και για την αγάπη του Πλάτωνα προς την Δημοκρατία, το "Γενναίον Ψεύδος", και ισως, διότι δεν το έχω διαβάσει το άρθρο, την περίφημη πλατωνική θεολογία. Το "κουκλοθέατρο των πλατωνικών ιδεών", όπως το χαρακτηρίζει ο Χρήστος Θεοδωρίδης στο βιβλίο "Επίκουρος, η αληθινή όψη του αρχαίου κόσμου".

    Θραξ Αναρμόδιος

    • Μούσα avatar
      Μούσα @ Θραξ Αναρμόδιος 30/05/2010 09:56:00

      Δεν συνηθίζω να διαβάζω Πλάτωνα απο wikipedia .Τον εχω ολο στον σπίτι μου καθως και όλους τους Αρχαίους.
      Και η ερώτηση μου ηταν ρητορική γιατί αυτό που είπες δεν το γράφει ο Πλατωνας.

      • Θραξ Αναρμόδιος avatar
        Θραξ Αναρμόδιος @ Μούσα 30/05/2010 11:15:54

        @Μούσα: "Και η ερώτηση μου ηταν ρητορική γιατί αυτό που είπες δεν το γράφει ο Πλατωνας."

        Πλάτωνος Πολιτεία 595 και μετά.

        Στην βικιπήντια όπως και σε κάθε εγκυκλοπαίδεια ΔΕΝ διαβάζουμε Πλάτωνα. Είναι άλλη η λειτουργία των εγκυκλοπαιδειών.

        Εν πάσει περιπτώσει, αντιλαμβάνομαι ότι υπάρχει από την πλευρά σας μια ροπή προς την εμπάθεια. Εμένα με ενδιαφέρει η συζήτηση, είμαι και πολυλογάς δηλαδή, αλλά δεν θέλω να παίρνω μέρος σε τέτοιες μάχες. Χωριστικές. Με ταμπούρια και αντεγκλήσεις.

        Ασκώ το δημοκρατικό μου δικαίωμα να λέω την γνώμη μου και εσείς ασκείται την δημοκρατική σας υποχρέωση να με ακούτε. Μετά κάνω εγώ το ίδιο για σας.

        Σας παρακαλώ όμως να μην με ξανακατηγορήσετε ότι μεταφέρω ψέμματα και μάλιστα για έναν τόσο λαμπρό πρόγονό μας όπως ο Πλάτωνας. Ιστορική παραχάραξη από την πλευρά μου, την στιγμή που τα κείμενα αυτών των ανθρώπων είναι απλωμένα στο διαδίκτυο, δεν μπορεί να σταθεί. Εγώ την αντι-δημοκρατικότητα του Πλάτωνα μάχομαι. Τίποτε άλλο.

        Θραξ Αναρμόδιος

      • Θραξ Αναρμόδιος avatar
        Θραξ Αναρμόδιος @ Μούσα 30/05/2010 11:20:10

        Και για όποιον εν γένει ενδιαφέρεται για τέτοια ζητήματα, το Perseus project του πανεπιστημίου Tafts, στο οποίο φοίτησε και ο κ. Καραμανλής αν δεν κάνω λάθος, έχει κάνει λαμπρή δουλειά. Κάτι που η δική μας Ακαδημία ακόμη να κάνει.

        http://www.perseus.tufts.edu/hopper/text?doc=Perseus%3Atext%3A1999.01.0167%3Abook%3D10%3Asection%3D595a

        Θραξ Αναρμόδιος

      • Μποτίλια στο πέλαγος avatar
        Μποτίλια στο πέλαγος @ Μούσα 30/05/2010 11:40:55

        @ Μούσα
        Μόνο οι ενάρετοι έχουν κληθεί να υπερασπίζονται τον μεγάλο Διδάσκαλο της αρετής. Το πνεύμα της Ακαδημίας αποτελεί άγγελμα και εσωτερική έφεση. Τα υπόλοιπα άφησε τα για παρηγοριά στους "ακαδημαϊκούς".
        Συνέχισε. Σε διαβάζουμε και κάποιοι που μας δίνεις δύναμη. Γιατί η επίκληση του ονόματος του Μεγάλου Σοφού έγινε από τα θηρία της φιλοσοφίας, Αρεοπαγίτη, Πρόκλο, Πλωτίνο και Ιάμβλιχο, που έβαλαν τις βάσεις για μια Ιδανική Πολιτεία μέσα στο Νοητόν Κάλος.

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ Θραξ Αναρμόδιος 30/05/2010 12:37:36

      H άποψη που βάζει τα πράγματα στη θεση τους όπως πάντα άλλωστε.
      Από σχόλιο του @Ο νοών...νοείτω
      "Μεγάλο το θέμα, με αντικρουόμενες απόψεις, αλλά παράγει γόνιμο διάλογο

      Κατ’ αρχάς ο Πλάτωνας προτιμούσε την αριστοκρατία και όχι την τυρρανία.
      Και την αριστοκρατία για τον Πλάτωνα δεν την εκπροσωπούσαν απαραίτητα οι γόνοι αναλόγων οικογενειών, αλλά οι άριστοι σε όλα με έμφαση όμως στην μόρφωση.
      Όταν ο Πλάτωνας έλεγε ότι εξουσία ασκείται κατά τον νόμο, την φύση, το έθιμο, αλλά και κατά την καταγωγή και την βία, μάλλον είχε στον νου του τα μελλούμενα.
      Όσον αφορά την πολιτική φιλοσοφία ο Πλάτων θεωρεί ότι πολιτική εξουσία πρέπει να ασκείται από σώφρονες, οι οποίοι φτάνουν στην πολιτική αρετή μέσω της παιδείας.
      Επίσης δεν πρέπει να παραβλέπουμε το γεγονός ότι ήταν μεταγενέστερος της περιόδου της Αθηναϊκής Δημοκρατίας του Εφιάλτη και του Περικλή αλλά και της πτώσης της μέσω της διαφθοράς.
      Για αυτόν τον λόγο υποστήριζε ότι υπάρχει ανάγκη μίας νέας μορφής πολιτεύματος.
      Επίσης να αναφέρω ότι αν και καταγόταν από αριστοκρατική οικογένεια με πολιτική παράδοση που του έδινε την δυνατότητα να αναμειχθεί στην πολιτική των Αθηναίων με μεγάλη ευκολία, ουδέποτε το έκανε.
      Τα ολοκληρωτικά καθεστώτα που βίωσε ο κόσμος τον 20ο αιώνα δεν έχουν παρά ελάχιστα σημεία κοινής αφετηρίας με την ουτοπική Πολιτεία του Πλάτωνα.
      Χαρακτηριστική είναι η εμμονή του, ότι απαραίτητο και κρίσιμο στοιχείο για την πολιτική αρετή είναι η παιδεία.
      Σαν να έλεγε, όχι φωναχτά, παιδευθείτε και αντικρούστε με.
      Η Πολιτεία του Πλάτωνα είχε απώτερο σκοπό την άριστη λειτουργία του κράτους αλλά με ουσιαστικό αποδέκτη τον πολίτη.
      Ουτοπικό αναμφισβήτητα, σε μία κοινωνία που και τότε διακατεχόταν από παθογένειες, ανθρωποκεντρικές, που τις βλέπουμε μέχρι και σήμερα.
      Δεν είχε καμία σχέση με την Δημοκρατία, αλλά δεν παύει να ήταν μία αναλυτική προσέγγιση του τρόπου που ο ίδιος έβλεπε τα κοινά και του πως θεωρούσε ότι μία Πολιτεία μπορεί να λειτουργήσει.
      Λέει λοιπόν ότι «Δεν υπάρχει τίποτα καλύτερο από τους καλούς Νόμους μιας Πολιτείας, καθώς τότε πλούσιοι και φτωχοί είναι ίσοι απέναντί τους . Και στην περίπτωση που ο φτωχός έχει δίκιο δεν το χάνει καθώς νικά τον πλούσιο».

      Αλλά λέει επίσης ότι «Η κάθε μορφή εξουσίας θέτει νόμους που είναι σύμφωνοι προς το συμφέρον της, η δημοκρατία δημοκρατικούς, η τυραννία τυραννικούς και οι άλλες το ίδιο. Και αφού έθεσαν αυτούς τους νόμους, διακήρυξαν ότι αυτό είναι δίκαιο για τους κυβερνώμενους, το δικό τους συμφέρον και αυτόν που εξέρχεται από αυτό τον τιμωρούν, γιατί τάχα παρανόμησε και αδίκησε. Αυτό λοιπόν είναι, σοφότατέ μου [Σωκράτη], εκείνο που εγώ εννοώ, όταν λέω ότι σε όλες τις πόλεις δίκαιο είναι το ίδιο, δηλαδή το συμφέρον της καθεστηκυίας αρχής. Και αυτή επικρατεί, ώστε εκείνος που σκέφτεται σωστά, συμπεραίνει ότι δίκαιο είναι παντού το ίδιο πράγμα, το συμφέρον δηλαδή του ισχυροτέρου».
      Η υποκειμενική θεώρηση των κοινών, από όλους μας, δεν σημαίνει ότι μας δίνει και το δικαίωμα να αφορίζουμε το έργο κάποιων που έφαγαν μία ζωή εξασκώντας την σκέψη τους, ελαφρά τη καρδία.
      Όσον αφορά τους Σοσιαληστές του σήμερα, είναι πράγματι ύβρις να τους βάζουμε δίπλα στους φιλοσόφους που θα είναι διαχρονικοί

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ αλλενάκι 30/05/2010 12:46:28

        Βρε παιδιά, το ζαλίσατε το κορίτσι με τις αναλύσεις περί Πλάτωνα, Σέλλευ κλπ. Είπε κι`αυτό να συνεισφέρει στο διάλογο (χαρακτηρίζοντας τον Πλάτωνα δημοκράτη) πετάγοντας μια ατάκα για τον συγκεκριμένο φιλόσοφο που προφανώς κάπου άκουσε κάποτε ότι ήταν αρχαίος, άρα Αθηναίος, άρα 5ος αιώνας π.Χ., άρα δημοκράτης... Δείξτε κατανόηση.
        Εδώ άλλες θεωρούν τον Πλούταρχο αποκλειστικά ως τραγουδιστή!
        (Παρεμπιπτόντως, έχει σπίτι της λέει όλους τους αρχαίους. Καλά πόσα τετραγωνικά είναι; Που χωράνε όλοι αυτοί οι νοματαίοι;)

      • Θραξ Αναρμόδιος avatar
        Θραξ Αναρμόδιος @ αλλενάκι 30/05/2010 13:21:47

        > Author: αλλενάκι


        > Κατ’ αρχάς ο Πλάτωνας προτιμούσε την αριστοκρατία και όχι την τυρρανία.

        -Τι σημαίνει τελικά αριστοκρατία; Και που κυβέρνησε αυτή η αριστοκρατία και είδαμε προκοπή οι υπόλοιποι; Στην αρχαιότητα; Στον μεσαίωνα; Στους νεώτερους χρόνους;

        > Και την αριστοκρατία για τον Πλάτωνα δεν την εκπροσωπούσαν απαραίτητα οι γόνοι αναλόγων οικογενειών, αλλά οι άριστοι σε όλα με έμφαση όμως στην μόρφωση.

        -Οι άριστοι; Και ποιος αποφασίζει ποιος είναι άριστος και ποιος όχι; Ο Πλάτωνας;

        > Όταν ο Πλάτωνας έλεγε ότι εξουσία ασκείται κατά τον νόμο, την φύση, το έθιμο, αλλά και κατά την καταγωγή και την βία, μάλλον είχε στον νου του τα μελλούμενα.

        -Ο Πλάτωνας δεν βλέπει το μέλλον. Το παρελθόν βλέπει. Τις ολιγαρχικές και συντηρητικές κοινωνίες της εποχής του θαυμάζει. Θεωρεί τα πάντα ακίνητα. Ετσι θεωρεί και την εξουσία και τον νόμο. Που αν εγκαθιδρυθεί δεν πρέπει και να αλλάξει. Η δημοκρατία είναι δυναμική κίνηση και αλλαγή.

        > Όσον αφορά την πολιτική φιλοσοφία ο Πλάτων θεωρεί ότι πολιτική εξουσία πρέπει να ασκείται από σώφρονες, οι οποίοι φτάνουν στην πολιτική αρετή μέσω της παιδείας.

        -Δεν διαφωνούμε. Μόνο στον τρόπο επιλογής των σωφρόνων διαφωνούμε.

        > Επίσης δεν πρέπει να παραβλέπουμε το γεγονός ότι ήταν μεταγενέστερος της περιόδου της Αθηναϊκής Δημοκρατίας του Εφιάλτη και του Περικλή αλλά και της πτώσης της μέσω της διαφθοράς.

        -Δεν θέλω να φανώ υπερασπιστής της Αθηναϊκής δημοκρατίας συγκεκριμένα. Αλλά η διαφθορά της και η πτώση της έγινε από ολιγαρχικές δυνάμεις και με ολιγαρχική ή αριστοκρατική χρηματοδότηση (Σπάρτη, Περσία, Μακεδόνες). Δεν κατέστρεψε ο λαός τη δημοκρατία. Η δημοκρατία την δημοκρατία. Ο δήμος ΔΕΝ αυτοκτόνησε.

        > Για αυτόν τον λόγο υποστήριζε ότι υπάρχει ανάγκη μίας νέας μορφής πολιτεύματος.

        - Δεν είναι καθόλου νέο το πολίτευμα που προτείνει ο Πλάτωνας. Μία διαχειριστική παραλλαγή "πεφωτισμένης δεσποτείας" προτείνει. Που ταϊζει Βολταίρους.

        > Επίσης να αναφέρω ότι αν και καταγόταν από αριστοκρατική οικογένεια με πολιτική παράδοση που του έδινε την δυνατότητα να αναμειχθεί στην πολιτική των Αθηναίων με μεγάλη ευκολία, ουδέποτε το έκανε.

        -Φανερά στην Αθήνα δεν το έκανε, γιατί δεν θα τολμούσε κιόλας μετά από ότι έγινε με το τέλος του πολέμου και που συγγενείς του εξ αίματος κυβέρνησαν τυρρανικά την Αθήνα. Το 404 πχ που ο Θρασύβουλος με τους αντάρτες του αποκαθιστά την δημοκρατία στην πόλη, ο Πλάτωνας είναι 23 ετών νομίζω. Είναι και νέος δηλαδή. Μόλις μετά την στρατιωτική του θητεία (πήγε;)

        > Τα ολοκληρωτικά καθεστώτα που βίωσε ο κόσμος τον 20ο αιώνα δεν έχουν παρά ελάχιστα σημεία κοινής αφετηρίας με την ουτοπική Πολιτεία του Πλάτωνα.

        -Ολα τα ολοκληρωτικά καθεστώτα και όχι μόνον του 20 αιώνα, έχουν πολλές ομοιότητες με την "Πολιτεία" του Πλάτωνα. Ο Πλάτωνας είναι θεωρητικός του ολοκληρωτισμού. Προπαγάνδα, ελεγχόμενη παιδεία, θρησκεία ως γενναίον ψεύδος, απαγόρευση διαφορετικής γνώμης, λογοκρισία γενικώς και ειδικώς στα πνευματικά προϊόντα. Και στην κορυφή οι "γνωρίζοντες". Οι ολιγαρχικοί αγαπούν πολύ τον Πλάτωνα (και τον Σωκράτη και τον Ξενοφώντα).

        > Χαρακτηριστική είναι η εμμονή του, ότι απαραίτητο και κρίσιμο στοιχείο για την πολιτική αρετή είναι η παιδεία.

        -Το λέω κι εγώ αυτό, χωρίς να είμαι ο Πλάτωνας.

        > Σαν να έλεγε, όχι φωναχτά, παιδευθείτε και αντικρούστε με.

        -Με τις μικρές μου δυνάμεις, όσο ζω και αναπνέω, θα αντικρούω και τον Πλάτωνα και κάθε άλλον εχθρό της δημοκρατίας. Ελπίζω να βρω και συμπαραστάτες στο μεταξύ.

        > Η Πολιτεία του Πλάτωνα είχε απώτερο σκοπό την άριστη λειτουργία του κράτους αλλά με ουσιαστικό αποδέκτη τον πολίτη.

        -Η Πολιτεία του Πλάτωνα είχε απώτερο σκοπό την εγκαθίδρυση "εις τον αιώνα" μιας Ολιγαρχίας που θα την έτρεφε ο εργαζόμενος λαός, ταϊσμένος με φόβους περί θεών, εν γνώσει της ίδιας ολιγαρχίας ότι πρόκειται για ψεύδος, και έχοντας έναν συγκεκριμένο πληθυσμό. Τον ορίζει κιόλας αλλά δεν τον θυμάμαι. Ο λαός ΔΕΝ θα έπαιρνε την ίδια εκπαίδευση που θα έπαιρναν οι άρχοντες και οι φύλακες της "Ιδανικής του πολιτείας".

        > Ουτοπικό αναμφισβήτητα, σε μία κοινωνία που και τότε διακατεχόταν από παθογένειες, ανθρωποκεντρικές, που τις βλέπουμε μέχρι και σήμερα.

        -Καθόλου ουτοπικό. Σε γενικές γραμμές έχει εφαρμοστεί πάμπολλες φορές. Αυτό που μας ξεγελάει είναι η προπαγάνδα περί σοφών και αρίστων (Στάλιν, Μάο, Φρειδερίκος της Πρωσσίας κλπ κλπ κλπ)

        > Δεν είχε καμία σχέση με την Δημοκρατία, αλλά δεν παύει να ήταν μία αναλυτική προσέγγιση του τρόπου που ο ίδιος έβλεπε τα κοινά και του πως θεωρούσε ότι μία Πολιτεία μπορεί να λειτουργήσει.

        -παρότι ο ίδιος δεν θα μας άφηνε ως μέλη της πολιτείας του να διαφωνήσουμε μαζί του, εμείς του επιτρέπουμε να έχει και να εκφέρει γνώμη, διότι είναι δημοκρατικό μας καθήκον.

        > Λέει λοιπόν ότι «Δεν υπάρχει τίποτα καλύτερο από τους καλούς Νόμους μιας Πολιτείας, καθώς τότε πλούσιοι και φτωχοί είναι ίσοι απέναντί τους . Και στην περίπτωση που ο φτωχός έχει δίκιο δεν το χάνει καθώς νικά τον πλούσιο».

        -Ψεύδεται διότι και στην εποχή του αλλά και στην εποχή μας υπάρχουν καλοί νόμοι. Και πολλοί καλοί μάλιστα. Αλλά δεν εφαρμόζονται διότι δεν υπάρχει η πολιτική στήριξη για να εφαρμοστούν. Και η Σοβιετική Ενωση είχε και οι ΗΠΑ έχουν πολύ καλούς νόμους. Η Ολιγαρχία και η Αριστοκρατία αξιώνει να εξαιρείται από την εφαρμογή του νόμου διαχρονικά και ιστορικά.


        > Αλλά λέει επίσης ότι «Η κάθε μορφή εξουσίας θέτει νόμους που είναι σύμφωνοι προς το συμφέρον της, η δημοκρατία δημοκρατικούς, η τυραννία τυραννικούς και οι άλλες το ίδιο. Και αφού έθεσαν αυτούς τους νόμους, διακήρυξαν ότι αυτό είναι δίκαιο για τους κυβερνώμενους, το δικό τους συμφέρον και αυτόν που εξέρχεται από αυτό τον τιμωρούν, γιατί τάχα παρανόμησε και αδίκησε. Αυτό λοιπόν είναι, σοφότατέ μου [Σωκράτη], εκείνο που εγώ εννοώ, όταν λέω ότι σε όλες τις πόλεις δίκαιο είναι το ίδιο, δηλαδή το συμφέρον της καθεστηκυίας αρχής. Και αυτή επικρατεί, ώστε εκείνος που σκέφτεται σωστά, συμπεραίνει ότι δίκαιο είναι παντού το ίδιο πράγμα, το συμφέρον δηλαδή του ισχυροτέρου».

        -Λάθος σύλληψη εντελώς κάνει. Και επίτηδες. Διότι χωρίζει την κοινωνία σε κυβερνώντες και κυβερνωμένους. Και μετά βάζει στην συζήτηση και το δίκαιο του ισχυροτέρου.

        > Η υποκειμενική θεώρηση των κοινών, από όλους μας, δεν σημαίνει ότι μας δίνει και το δικαίωμα να αφορίζουμε το έργο κάποιων που έφαγαν μία ζωή εξασκώντας την σκέψη τους, ελαφρά τη καρδία.

        -Δεν πα να την έφαγαν την ζωή τους αυτοί. Θα μου στερήσει εμένα αυτό τα δικαιώματά μου. Δεν αφορίζω. Εχω άλλη άποψη από έναν ΠΡΟΒΕΒΛΗΜΕΝΟ εχθρό της δημοκρατίας και αυτήν εκφράζω με όση παρρησία διαθέτω.

        > Όσον αφορά τους Σοσιαληστές του σήμερα, είναι πράγματι ύβρις να τους βάζουμε δίπλα στους φιλοσόφους που θα είναι διαχρονικοί

        -Υβρις θεωρώ εγώ ότι είναι να αφήνουμε το ελληνόπουλο να πιστεύει ότι όλοι οι ΠΡΟΒΕΒΛΗΜΕΝΟΙ πρόγονοί του ήταν ήρωες της δημοκρατίας και των δικαιωμάτων του λαού.

        Θραξ Αναρμόδιος

        ΥΓ. Εμ, δεν γίνεται δουλειά έτσι. Τρώω πολύ χρόνο με αυτές τις απαντήσεις. Τι θέλω και μπλέκομαι; (λολ)

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ αλλενάκι 30/05/2010 13:42:27

        Αναρμόδιε και αλλενάκι, φυρί φυρί το πάτε να το στείλετε το κορίτσι στον Δρα Ρέγγα και τα λαστιχένια του δωμάτια. Αφήστε τις περισπούδαστες αναλύσεις, και πείτε του τι ωραία τι καλά όταν όλα είναι απλά: αρχαίοι= δημοκρατία, Γερμανοί= καλοί και φιλέλληνες κλπ κλπ
        Η απλούστευση των εννοιών βοηθάει στην αφομοίωση της γνώσης και άρα στην έλλειψη του στρες και άρα στη βελτίωση της υγείας. Simple things for simple minds. Μήπως τα αρνάκια δεν είναι πιο ευτυχισμένα από το λύκο;

  72. TopGunZ avatar
    TopGunZ 29/05/2010 14:12:16

    Λανθάνων κοινωνικός αυτοματισμός και ανωτάτη μαντική περί του ποιόν (-τος?) αγνώστων σε ένα σχόλιο.

  73. TopGunZ avatar
    TopGunZ 29/05/2010 14:15:36

    Μάλλον το σχόλιο στο οποίο αναφερόμουν υπέστη "διαχείριση".

  74. Νίκος avatar
    Νίκος 29/05/2010 14:27:12

    "Άλλο το Cayenne , άλλο η φυλή Cheyenne".

    Aγαπητε Μισια, νομιζω το αλλαξαν επιτηδες. Ή με δουλευε ο (αμερικανος) αντιπροσωπος. Γηρασκω αεί...

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Νίκος 29/05/2010 14:31:20

      Τα περισσότερα αμερικανάκια πιστεύουν πως και ο Ηρακλης ήταν παλιός Αμερικάνος. Φταίει μια σειρά ανιστόρητων καρτούν που έπαιζε στο τιβι τους επί 20 χρόνια καθώς και η ανεκδιήγητη εκείνη σειρά που έδειχναν και στην Ελλάδα, με τον Ηρακλή (που φορούσε σέξι στενό δερμάτινο παντελόνι)και τη Τζίνα κλπ.
      Σε μια δημοσκόπηση κάποτε του Σμιθσόνιαν (νομίζω), το 38% των Αμερικανών θεωρούσε τον Πόπαϊ αληθινό πρόσωπο.

    • Misha avatar
      Misha @ Νίκος 29/05/2010 15:11:38

      Mίσσσα, αγαπητέ.
      Με παχύ «σ», κοζανίτικο , βαλκανικό ή μοσκοβίτικο.

      Μάλλον σας δούλευε ο αντιπρόσωπος.

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ Νίκος 30/05/2010 08:58:32

      Ή σας δούλευε, ή δεν ήξερε την τύφλα του. Και λόγω της αναφερθείσας εθνικότητος, κλίνω προς το δεύτερο...

  75. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 29/05/2010 14:36:04

    Τώρα νά σᾶς πῶ κάτι πού ἴσως δέν τό πιστέψετε.Ὅμως ἔτσι εἶναι.ΔΕΝ ἔχω προσέξει τά καγιέν ἁμάξια καί ἔτσι δέν ξέρω ποιά εἶναι(μή βαρᾶτε ὅλοι μαζί please,ὑπάρχουν καί ἄλλοι σάν ἐμένα).
    Δέν ὁδηγῶ,μολονότι πῆρα τό δίπλωμα.Ἄν ἤθελα θά εἶχα ἕνα smart γιά νά τό παρκάρω καί καθέτως.Λατρεύω τό περπάτημα καί πάντα υιοθετῶ τήν στάσι τοῦ Σωκράτη ὅταν περιφερόταν στήν ἀγορά:πόσων πραγμάτων τήν ἀνάγκη δέν ἔχω.
    Αὐτό πού ἔκαναν οἱ ἐν λόγῳ ἡλικιωμένοι δέν τό ἐγκρίνω διότι τό θεωρῶ ἐκδήλωσι φθόνου,καί φιλοσοφώντας το γνωρίζω πώς ὁ φθόνος εἶναι τό ἕλκος τῆς ψυχῆς,καί μόνο ἐγώ θά βγῶ ζημιωμένη σέ τέτοια περίπτωσι.

    • Θραξ Αναρμόδιος avatar
      Θραξ Αναρμόδιος @ Kὀριννα 29/05/2010 14:56:38

      Kὀριννα

      κι εγώ δεν ξέρω ποια είναι τα καγιέν (λολ). Γενικώς δηλαδή ούτε από αυτοκίνητα ξέρω, ούτε είχα αυτοκίνητο και ούτε θέλω να αποχτήσω. Μόνο που τα βλέπω πάνω στα πεζοδρόμια...

      Κάνω όνειρα τι εικόνα θα είχε η Σαλονίκη αν έλειπαν τα αυτοκίνητα.

      Θραξ Αναρμόδιος

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Θραξ Αναρμόδιος 29/05/2010 15:01:44

        Η ηλίκία σας αν επιτρέπεται κύριε Αναρμόδιε;

      • χελιδόνι avatar
        χελιδόνι @ Θραξ Αναρμόδιος 29/05/2010 15:26:27

        Αναρμόδιε

        Η Υδρα κι η Μονεμβασιά,χωρίς αυτοκίνητα διατηρούν μια μοναδική μαγεία...
        Η Σαλονίκη, με ότι κτίστηκε σε αυτή την καταπληκτική παραλία...ακόμη και χωρίς αυτοκίνητα, πάλι χάλια θά΄ταν (σόρρυ, αλλά...)
        Πάλι σε άλλες εποχές πρέπει να πάμε, για να αναζητήσουμε την αθωότητα..
        Οι ποδηλάτες ... δεν μας σώζουν, πιά!
        Ισως, η ανασύσταση της γειτονιάς, κάτι να βοηθούσε...
        Αλλά έλα, που δεν την θέλει η εποχή, που προσδοκά την παγκόσμια διακυβέρνηση....!

      • l
        l' ami du peuple @ Θραξ Αναρμόδιος 29/05/2010 17:29:58

        ανασυσταση γειτονιας και λατρεια των μετακινησεων ειναι ασυμβατες εννοιες.

        και γενικωτερα πρεπει να αναθεωρησουμε αυτη την ευκολια που ο συγχρονος ανθρωπος καταπινει τα χιλιομετρα. ζουμε σε ενα κοσμο οπου γαριδες που ψαρευονται ανοικτα της ιαπωνιας, ταξειδευουν για ξεφλουδισμα στο μαροκο και στη συνεχεια κατεψυγμενες μεταφερονται στο λονδινο για καταναλωση..32000 χλμ ενσωματωνει αυτη η διαδικασια...

      • Misha avatar
        Misha @ Θραξ Αναρμόδιος 29/05/2010 18:46:46

        1.Γειτονιά με πολυκατοικίες δε γίνεται.
        Είναι φύσει αδύνατον ο άνθρωπος να μπορέσει να συνδεθεί με τους συνανθρώπους του όσο ζει στριμωγμένος σε κάθετες ιδιοκτησίες όπως τα ψάρια στις ψαροκασέλες της ιχθυαγοράς.

        2. Η διαρκής διάθεση φυγής από τόπους, ανθρώπους, εργασίες είναι ενδεικτική της ψυχοπαθολογίας του εικονικού «πολιτισμού» μας

        3.Σπουδαία η παρατήρηση τού "l' ami du peuple" με τις ταξιδιάρες γαρίδες.
        Υπάρχει ήδη κίνημα για κατανάλωση μόνο τοπικών προϊόντων

        http://www.sustainabletable.org/issues/eatlocal/

        4.Σημαντικότατη και η παρατήρηση για την αντίστροφη αντιστοίχηση ποιότητας ζωής/χρήσης αυτοκινήτου.
        Δυστυχώς τα πλεονεκτήματα της δίχως αυτοκίνητα Ύδρας δεν τα αντιλήφθηκαν ούτε καν οι νεόπλουτοι καλόγεροι του Άθωνα, όπου η αλλοίωση από την βίαιη εισβολή των τροχοφόρων είναι εμφανέστατη και προκαλεί μεγάλη θλίψη σε όσους περπατάμε τα μονοπάτια του.

  76. Νίκος avatar
    Νίκος 29/05/2010 14:37:47

    Ετσι ειναι Παραξενε Ελκυστη. Και τα μακαρονια φυτρωνουν οπως το ρυζι στην Ιταλια (απο παλιοτερη Αμερικανικη τηλεοπτικη εκπομπη).

  77. perastikos avatar
    perastikos 29/05/2010 14:47:20

    μπορει οι πωλησεις των πολυτελων αυτοκινητων να πεφτουν και πολλα απο αυτα που κατασχονται απο τις τραπεζες και να πωλούνται στη μιση τιμη, αυτο ομως είναι πρόβλημα που έχει να αντιμετωπίσει ο αντρικός πληθυσμός και κυρίων οι νεόπλουτοι. Αυτές που δεν θα αντιμετωπίσουν σήμερα και αυριο κανενα τετοιο προβλημα είναι οι απόλυτες stars και μοντέλα! Γαμωτο να μην με κανει η μανα μου γυναίκα και μοντελα! Καμια οικονομική κρίση και ανασφάλεια δεν θα με αγγιζε, ουτε και θα με απασχολούσε καν τι ειναι αυτο!

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ perastikos 29/05/2010 14:56:52

      Δεν τις πειράζει που τις αποκαλούν πιά "η μοντέλα" (όπως η προπέλα, η μουλάρα κτλ); Πού η λάμψη πιά, που η γοητεία, γίνε κόρη μου δασκάλα να κρέμονται από το στόμα σου!

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ perastikos 29/05/2010 15:09:08

      Τη χαριστική βολή στο επάγγελμα έδωσε ο ατσούμπαλος λαδο-εισαγγελέας που κυκλοφορούσε με τη μεζούρα, σαν να μετρούσε καδρόνια οικοδομικής ξυλείας. Πάλι καλά που δεν τις κύτταζε στα δόντια, όπως στις εμποροζωοπανηγύρεις.

    • nancy avatar
      nancy @ perastikos 29/05/2010 15:15:33

      Εγώ πάλι που δεν έχω καγιέν, δεν έχω κανένα πρόβλημα περαστικέ.


      (για τον κ. Θράκα: Μαύρο μεγάλο τζίπ, σκουρο τζάμι, πολυτελές εσωτερικό. Το αντίθετο ακριβώς μπορεί να είναι ο κάτοχός του)

  78. Misha avatar
    Misha 29/05/2010 16:50:22

    Μια παράμετρος υποτιμημένη αλλά ιδιαίτερα σημαντική είναι η πρόστυχη διαφήμιση με μεθόδους νευρομάρκετινγκ από τα ΜΜΕ , του συγκεκριμένου νεοπλουτίστικου μοντέλου ζωής με δανεικά.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Misha 29/05/2010 16:59:13

      "Νευρομάρκετινγκ";;;

      Για κάν' το πιο λιανά σε παρακαλώ...

      • Misha avatar
        Misha @ Αυριανιστής 29/05/2010 17:07:10

        Με δυό κουβέντες: χειρίζονται το μυαλό μας ώστε να θέλουμε τα προϊόντα τους.

        «Χάρη στην πρόοδο των νευροεπιστημών, είμαστε σε θέση να μάθουμε πώς αντιδρά ο εγκέφαλος σε συγκεκριμένα ερεθίσματα. Έτσι, σχεδιάζονται στρατηγικές πώλησης που βασίζονται σε χρώματα που ενεργοποιούν θετικά συναισθήματα, αρώματα που βοηθούν τον καταναλωτή να χαλαρώσει στο εμπορικό κέντρο ή μουσικές σε ρυθμό προγραμματισμένο από κάποιο νευροεπιστήμονα ώστε να μειώνει το ρυθμό της αναπνοής και τους καρδιακούς ρυθμούς. Με τέτοιες τεχνικές, κάποιες από τις οποίες ήδη εφαρμόζονται στο νευρομάρκετινγκ, ο πελάτης εισάγεται σε μια κατάσταση σχεδόν απόλυτης ευχαρίστησης (νιρβάνα). «Στοχεύστε στα συναισθήματα που θα οδηγήσουν στην αγορά του προϊόντος σας. Οι νευρώνες των πελατών σας κοστίζουν εκατομμύρια». Αυτές είναι κάποιες από τις προτροπές, που οδηγούν ορισμένους να χαρακτηρίσουν το νευρομάρκετινγκ από ελάχιστα ηθικό έως ανήθικο. Όμως η αλήθεια είναι ότι η αγορά, όπου σημασία έχουν μόνο τα κέρδη, είναι ελάχιστα ηθική από μόνη της. Στις ΗΠΑ ήδη λειτουργούν, σημειώνοντας τεράστια επιτυχία, κέντρα που ειδικεύονται στην παροχή συμβουλών που βασίζονται στο νευρομάρκετινγκ. »

        http://www.focusmag.gr/articles/printable-article.rx?aid=408763

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ Αυριανιστής 29/05/2010 17:20:07

        Αυριανιστή
        Διάβασε το άρθρο που σου λέει ο Misha.
        Οι τεχνικές αυτές χρησιμοποούνται ευρέως και στο πολιτικό marketing καθώς και στην επικοιωνία.

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Αυριανιστής 29/05/2010 17:28:24

        Σας ευχαριστώ και τους δύο για τις πληροφορίες σας. Γνωρίζω για τις συγκεκριμένες πρακτικές, δεν γνώριζα όμως ότι ονομάζονται "νευρομάρκετινγκ".

        Δεν ξέρω όμως αν αυτός ο συλλογικός φετιχισμός με τις Καγιέν, τα Τσερόκια και τα άλλα "σύμβολα κύρους" έχει να κάνει με νευρομάρκετινγκ ή με τη βλαχομπαρόκ σύγχρονη νεοελληνική νοοτροπία.

  79. δρόμος avatar
    δρόμος 29/05/2010 16:54:10

    Τελικά, ένα "χαζό" θεματάκι έγινε μαγνήτης τόσων σχολίων και ξεπέρασε σε προτιμήσεις τα μεγάλα πολιτικά θέματα.

    Συμπέρασμα: ποιά κάθαρση του πολιτικού σκηνικού και τρίχες μου λέτε τώρα...Οι μίζες τους και το λασκάρισμα των συνειδήσεων έχουν περάσει βαθειά μέσα μας, κι αν το αυτοκίνητο ήταν ανέκαθεν ιερό ταμπού για τον Έλληνα, σήμερα πια περάσαμε στη φάση της αγιοποίησης των κεκτημένων. Μην τύχη και θιγούν οι "κόποι" μας, έ? Σκούρο βαθύ το βλέπω το μέλλον.

    Κι επειδή σε διπλανή ανάρτηση κάποιος μιλάει για την ανατροπή που θα φέρει οσονούπω ο θιγόμενος λαός, που θα πάρει στο κυνήγι Λαλιώτηδες, Τσοχατζόπουλους, Μαντέληδες κλπ... λυπάμαι, αλλά τα "προνόμια" που η πολιτική όλων αυτών καταξίωσε και κατοχύρωσε είναι που θίγονται, γιαυτό φωνάζουν όλοι, θέλουνε τη βολή τους πίσω και τα Καγιέν αγέρωχα στους δρόμους. Μαύρη πατρίδα, αργεί πολύ η μέρα που θα ορθοποδήσεις.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ δρόμος 29/05/2010 17:03:14

      Δεν έχεις άδικο. Βάζω στοίχημα ότι όλοι αυτοί που τώρα λένε "οι κλέφτες στη φυλακή", μια χαρά θα συμβιβαστούν και με τους κλέφτες έξω από τη φυλακή, αρκεί αυτοί οι ίδιοι κλέφτες να έπαιρναν μια απόφαση που θα αναιρούσε τα μέτρα του ΔΝΤ...

      • δρόμος avatar
        δρόμος @ Αυριανιστής 29/05/2010 17:17:56

        όσο για το ΔΝΤ, τρέμω από τώρα για τη στιγμή που οι ίδιοι αυτοί που λες θα ερμηνεύσουνε το "ΟΧΙ" του Σαμαρά με την απαίτηση επαναφοράς της πρότερης θερινής διαβίωσης.

    • nancy avatar
      nancy @ δρόμος 29/05/2010 17:07:47

      Δρόμε πέρα απ την πλάκα που κάναμε, απολαύσαμε και τον ποιητικό οίστρο των φίλων της λέσχης Αντινιούζ. Και γέλιο δωρεάν..

      • δρόμος avatar
        δρόμος @ nancy 29/05/2010 17:12:52

        καμμία αντίρρηση, το διασκέδασα κι εγώ για λίγο. Η επιμονή είναι που μου κίνησε τις υποψίες...

    • Misha avatar
      Misha @ δρόμος 29/05/2010 17:12:18

      Σάς φαίνεται εφικτό να ορθοποδήσει λχ μια τερατούπολη σαν την Αθήνα ;
      Μάλλον αναδόμηση εκ θεμελίων, μετά από έναν μεγάλο εμπρησμό, έναν σεισμό ή βομβαρδισμό, έχει ανάγκη.
      Με πρώτες στον κατάλογο για ψεκασμό με Εξαφανιζόλ, τις εγχώριες εκδοχές του χρηματοπιστωτικού αερισμού (τράπεζες, χρηματιστήρια κλπ)

  80. δρόμος avatar
    δρόμος 29/05/2010 17:11:52

    ξέρεις κάτι? δεν τα πήγαινα ποτέ ιδιαίτερα καλά με τους αναρχικούς, αλλά τουλάχιστον εδώ στη γειτονιά μου, το "ελεύθερο κρατίδιο των Εξαρχείων", τέτοιες ξετσιπωσιές δεν ακουστήκανε, κι όποιος τολμάει να παρκάρει τα κυβικά του όσο επισκέπτεται τα φαγάδικα, μετά πηγαίνει το λογαριασμό της "υπαίθριας ψησταριάς" στον μπαμπάκα.

  81. Θραξ Αναρμόδιος avatar
    Θραξ Αναρμόδιος 29/05/2010 18:18:21

    @Strange Attractor

    είμαι 50 πια.

    Πως περνάει ο καιρός ε;

    Θραξ Αναρμόδιος

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Θραξ Αναρμόδιος 29/05/2010 19:07:54

      Ρώτησα για να καταλάβω αν πρόλαβες τη Θεσσαλονίκη με λίγα αυτοκίνητα. Αρκεί να σου πω (και θα θυμάσαι την εποχή) ότι όταν έβγαλα δίπλωμα το 1979, πάρκαρα το αμάξι του μπαμπά μου στη πλατεία Ναυαρίνου εκατό φορές την ημέρα. Σήμερα, πιο εύκολα πέφτει μετεωρίτης στο κεφάλι σου παρά βρίσκεις να παρκάρεις 1-2 χλμ κοντά στην ίδια πλατεία.
      Ενός φίλου μου ο μπαμπάς είχε μαγαζί στο κέντρο, και όταν ήθελε να πάει τουαλέτα, έπαιρνε το αμάξι του και πήγαινε σπίτι του στη Καλαμαριά, και μετά γυρνούσε κέντρο και πάρκαρε ξανά στο ίδιο σημείο!!!! Σήμερα αυτό θα ήθελε 1 ώρα πάνε έλα και 4-5 ώρες για να βρει θέση στάθμευσης. Βέβαια τότε ένα αμάξι κόστιζε σχεδόν όσο ένα διαμέρισμα.

      • Θραξ Αναρμόδιος avatar
        Θραξ Αναρμόδιος @ Strange Attractor 29/05/2010 19:43:35

        @Strange Attractor

        Ηρθα στη Θεσσαλονίκη το 1978. Προσωρινά. Αλλά τελικά δεν ξανάφυγα...

        Θυμάμαι σαν τώρα τη πλατεία Ναυαρίνου εκείνης της εποχής, το Ντορέ και δίπλα το Αλε Χάουζ στο υπόγειο, το φεστιβάλ ροκ στο γήπεδο της ΧΑΝΘ, και τις ελπίδες που είχε μια γενιά και μια ολόκληρη κοινωνία. Και ποιοι την πρόδωσαν.

        Και πόσοι από τους συνομηλίκους μας, συμμαθητές μας πήραν μέρος στην προδοσία αυτή (ευτύχησα να δω και συμμαθητή μου υπουργό, στην προηγούμενη κυβέρνηση)!

        Διέσχιζα την πόλη με τα πόδια και έτσι την γνώρισα. Ετσι και δουλεύοντας για να σπουδάσω σε συνεργεία οικοδομών όπου γνώρισα και τις "εξωτικές" για μένα τότε περιοχές των συνοικιών δυτικά από το Βαρδάρη.

        Την εποχή εκείνη δεν ήταν ακόμη ντροπή να δουλεύεις σε οικοδομές. Το ημερομίσθιο ήταν 363 δραχμές, ο άσσος σκέτος 16 δραχμές, και οι δουλειές λιγοστές λόγω πρόσφατου σεισμού. ("παιδιά δεν θα μας κολλήσει τα ένσημα ο εργολάβος, αλλά άμα τον καταγγείλετε δεν παίρνουμε άλλη δουλειά").

        Αλλά τα βραδάκια μπορούσες να τρυπώσεις σε όποια παρέα ήθελες στο Λευκό Πύργο και στην παραλία στα πάρκα, όπου μαζεύονταν νέα παιδιά με κιθάρες. Ερωτες και φιλίες. Οι φιλίες πάντα βαστάγανε περισσότερο. Ξεχωρίζαμε βέβαια οι επαρχιώτες λόγω ενδυμασίας, σαν τους τωρινούς μετανάστες, αλλά αυτό ήταν παροδικό πρόβλημα.

        Αργότερα θυμάμαι, λίγο πριν πάω στο στρατό και λίγο πριν τον ΠαΣοΚικό αρμαγγεδώνα της "ανάπτυξης", τις αργοπορημένες μπουάτ στην Λώρη Μαργαρίτη και τα μπαράκια της προξένου Κορομηλά. Και την νύστα στο μάτι από το πρωϊνό ξύπνημα.

        Τα καλύτερά μας χρόνια.
        Τουλάχιστον η δική μου γενιά είχε ελπίδες.

        Θραξ Αναρμόδιος (νοσταλγικός)

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Strange Attractor 29/05/2010 19:59:05

        Τελικά λάθος φιλίες κάναμε, με λάθος σεντόνια κοιμηθήκαμε, λάθος τη ζωή μας πήραμε...

  82. λουκάς avatar
    λουκάς 29/05/2010 18:36:59

    αυτός είναι ταξικός πόλεμος ... δεν θεωρώ την ολιγαρχία συμπολίτη μου

  83. N. KOFAS avatar
    N. KOFAS 29/05/2010 19:24:41

    Λαμπρά. Αν κάποιος είχε χρήμα καί το έφαγε στα καζίνο, στις πουτάνες , η ήταν καί αλογομούρης καί τώρα δεν έχει σάλιο καί είναιο φτωχός, είναι καλός, ηθικός καί δεν αποτελεί κοινωνικό στόχο. Αν κάποιος άλλος ήταν μετρημένος και στο τέλος πήρε καί ένα ακριβό αυτοκίνητο (με απόδειξη εισοδήματος), θεωρείται λαμόγιο, κλέφτης κλπ,κλπ. Λίγο προσοχή γιατί στο τέλος θα κυνηγάμε ο ένας τον άλλο και οι μάγκες θα γελάνε. Σε επικίνδυνο τρυπάκι μας βάζουν.

  84. Γιάννης Σ. avatar
    Γιάννης Σ. 29/05/2010 19:39:15

    Έχασα μεγάλο φιλοσοφικό πάρτυ, αλλά μια γρήγορη κουβέντα.

    Δεν μπορούμε να ερμηνεύσουμε τους αρχαίους με σύγχρονο πρίσμα. Μιλάμε για άλλη κοινωνία, με άλλες ανάγκες και άλλα ιδανικά. Οπότε αν αρχίσουμε να λέμε τον Αριστοτέλη μισογύνη, τον Πλάτωνα φασίστα και συνεχίσουμε στο ίδιο μοτίβο, θα βγουν όλοι άχρηστοι.

    Κάτι αντίστοιχο συνέβη στο πρόσφατο παρελθόν. Δεν ήταν λίγοι κακοί Ναζί. Ήταν οι περισσότεροι Γερμανοί που ασπάστηκαν τα χιτλερικά ιδανικά. Αυτή είναι η φύση του ανθρώπου, το καλό και το κακό αλλάζουν ανάλογα με τη γωνία του πρίσματος. Δεν είναι ορισμένα μονοσήμαντα.

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Γιάννης Σ. 29/05/2010 20:06:55

      Έχει παρελθόν η ιστορία. Πάνε στην ανάρτηση http://www.antinews.gr/?p=42988
      και διάβασε τα σχόλια από ώρα 22:00 περίπου και μετά. Θα καταλάβεις ότι κάποια έχει πλήρη άγνοια πραγμάτων, αλλά εκφέρει γνώμες μετ`επιτάσεως.

  85. Telis avatar
    Telis 30/05/2010 02:20:01

    Σήμερα έμαθα οτι με το νέο φορολόγικο νομοσχέδιο μπήκαν τεκμήρια και στα ιστορικά αυτοκίνητα. Ενας φίλος αγόρασε μια παλιά Μερσεντές από τη Γερμανία προς 15.000 και της έβγαλε πινακίδες ιστορικού οχήματος για να κάνει το χόμπυ του. Το αμάξι του στοιχιζει περί τα 500-700 ευρώ το χρόνο, αφου όλα τα έξοδα, τέλη κυκλοφορίας και ασφάλεια ειναι μειωμένα στα ιστορικά οχήματα. Λοιπόν λόγω μεγέθους μηχανής, και παρόλη τη μείωση λόγω παλαιότητος το συγκεκριμένο αμάξι έχει πλέον τεκμήριο 47.000 ευρώ!! Δηλαδή με πρόφαση τους 'δικαιότερους' φόρους να εξαφανίσουμε οτιδήποτε ωραίο, οποιαδήποτε διέξοδο απο τη δύσκολη καθημερινότητα, να γίνουμε μια κοινωνία χωρίς καμμια ευαισθησία και τελικά κανένα πολιτισμό...

    • Telis avatar
      Telis @ Telis 30/05/2010 02:33:44

      Μου θυμίζει την εξαφάνιση στα 8Ος όλων των ορχηστρών και την εξαθλίωση των μουσικών αφου με σύμφωνη γνώμη της Μελίνας και του Δρετάκη τότε, όταν ένα κέντρο είχε ορχήστρα με πάνω από 3 άτομα το ΦΠΑ πήγαινε στο 18%. Μια ολόκληρη γενιά μουσικών, πολλοί διεθνούς βεληνεκούς, στη τζαζ , ροκ και στη κλασική μουσική, ουσιαστικά εξαφανίστηκε και μαζί της χάθηκε και ένα κομμάτι της κουλτούρας μας και της αισθητικής μας...

  86. axinosp avatar
    axinosp 30/05/2010 12:26:41

    Ζούγκλα γίναμε!!
    Που ακούστηκε να μην μπορεί κάποιος με πόρσε να κυκλοφορεί στο Σούπερ Μάρκετ.
    Που είναι η ελευθερία μου, αχάριστος λαός.
    Δεν φτάνει που δεν έχει αυτός πόρσε, θέλει να μην έχει και ο γείτονας του.
    Τι εννοεί το σύνθημα που διάβασα σε ένα τοίχο "Αν ο πλούτος ήταν αποτέλεσμα εργασίας , όλοι οι εργαζόμενοι θα ήταν πλούσιοι".
    Να στρέφεται η μία κοινωνική ομάδα εναντίον της άλλης.
    Τελικά είναι να παίρνεις το αεροπλάνο και να φεύγεις παίρνοντας τα λεφτά σου γιατί η Ελλάδα, τέρμα δεν είναι για επενδύσεις.
    Η εγκληματικότητα έχει αυξηθεί, ακούμε κάθε μέρα και μια ληστεία σε Τράπεζα.
    Τις προάλες που πήγα στην Κύπρο 8 ώρες έκανα για να καταθέσω 100.00 ευρώ στην Τράπεζα.
    Αδύνατο δεν πάω Νότια Αφρική, στο Μουντιάλ, έχει μαύρους , αυτοί πεινάνε εκεί κάτω θα μας φάνε !!
    Αγόρασα πριν μια βδομάδα 2.000 λίρες από την Πειραιώς, σε περίπτωση που πάνε άσχημα τα πράγματα, με την οικονομία.
    Κάθε μέρα βλέπω ανθρώπους να ψάχνουν τους κάδους στην γωνία και αγριεύομαι.
    Ο ξάδελφος μου είπε να μου βρεί ένα όπλο, γιατί κάνουνε ντου και στα σπίτια τώρα.
    Δεν μου κάνει κέφι να πηγαίνω στο Mall για ψώνια , άσε που είναι και άδειο από κόσμο τώρα τελευταία.
    Άμα γυρίσω από τις διακοπές στη Μύκονο, λες να βρω το σπίτι μου παραβιασμένο ;
    Το Σεπτέμβρη λένε ότι θα χειροτερεύσει η κατάσταση, τα σχολεία και τα πανεπιστήμια θα ανοίξουν, η θα αρχίσουν αμέσως τις καταλήψεις ;
    Μου έστειλε ένας φίλος μήνυμα που είχε πτυχίο και δεν έβρισκε εδώ δουλειά , πως βρήκε στο Βερολίνο, αλλά δουλεύει πολλές ώρες .
    Αυτές τις μέρες κάποιοι γράφουν στο Ιντερνετ ότι θα πάρουν τα λεφτά τους από τις Τράπεζες την 1η Ιουνίου.
    Άμα καταρρεύσουν οι Τράπεζες και κλείσουν, να δούμε τι θα τρώνε.
    Καλού κακού πήγα και τα σήκωσα και εγώ, γιατί δεν ξέρεις τι μπορεί να γίνει.
    Κάποιος μου χτυπάει την πόρτα..................

  87. Μούσα avatar
    Μούσα 30/05/2010 13:24:44

    ΑΥτό που γίνεται είναι άδικο και φασιστικό.
    ΝΑ μου πεταει κάποιος λασπη,να μου κανει συνέχεια προσωπικές επιθέσεις ,
    να παραποιεί τα λεγόμενα μου,και διάφορα αλλά και να μην περνάνε τα σχόλια μου προς αυτον,προς υπεράσπιση του εαυτού μου και των οσων γράφω.

    • Lalakis avatar
      Lalakis @ Μούσα 31/05/2010 09:44:44

      εσυ εισαι δημοκρατισσα, όπως και ο Πλάτονας. Χα χου χι χα.

  88. Μάνια avatar
    Μάνια 30/05/2010 13:57:41

    ΜΟυ κάνεις συνεχώς επιθέσεις,παραποιείς τα λόγια μου,με κάνεις να παραφερθω και να εκφραστω ανοικεια για εμενα.
    Πετάς λάσπη και δεν αφηνεις να υπερασπιστώ αυτα που γράφω και τον εαυτό μου παρεμβάινωντας για να κόβονται τα σχολια μου.
    Περα απο προβακατόρικα δρας άνανδρα και φασιστικά .
    Λοιπον θα στο γράψω για τρίτη φορα.., ακόμα και τιποτα να μην είχα διαβάσει για τον Πλάτωνα ολη η γνώση είναι μεσα μου ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΙ ΕΛΛΗΝΙΔΑ και γιατι για τον Πλάτωνα η γνωση είναι Ενθύμησις που βασίζεται και σε γεννετικούς κώδικες.

    • Μάνια avatar
      Μάνια @ Μάνια 30/05/2010 13:58:59

      Προς Strange attractor απο Μούσα

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Μάνια 30/05/2010 14:08:41

        Μάνια-Μούσα- Μουσίτσα λέει: ...Πετάς λάσπη και δεν αφηνεις να υπερασπιστώ αυτα που γράφω και τον εαυτό μου παρεμβάινωντας για να κόβονται τα σχολια μου.
        Περα απο προβακατόρικα δρας άνανδρα και φασιστικά ....

        Μήπως κοριτσάκι μου εκτός από καμμένες τσιμούχες, παίζεις και με λειψή τράπουλα;
        Σύνελθε. Και ενθυμού το ποίος ήρξατο χειρών αδίκων!

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Μάνια 30/05/2010 14:43:38

        Μάνια, Μούσα, Μουσίτσα λέει: ...με κάνεις να παραφερθω και να εκφραστω ανοικεια για εμενα...

        Μη το κάνεις. Άσε με εμένα να εκφράζομαι ανοίκεια για εσένα.

      • Enola Gay avatar
        Enola Gay @ Μάνια 31/05/2010 19:28:03

        Χα χα καλό!

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Μάνια 31/05/2010 21:12:56

      Μάλλον σε θέλω πολύ... ανόητο κορίτσι.

  89. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 30/05/2010 14:00:42

    Δείτε τα παρακάτω, στην πράξη διαδοχικά, άρθρα της χθεσινής "Ελευθεροτυπίας" (ανάμεσά τους μεσολαβεί μία σελίδα με δημοσίευση ισολογισμού) και θα καταλάβετε πόσο στραβά αρμενίζουμε ως κοινωνία:

    Σελίδα 32: http://www.enet.gr/?i=issue.el.home&date=29/05/2010&id=167432

    Σελίδα 34: http://www.enet.gr/?i=issue.el.home&date=29/05/2010&id=167438

    Αυτοί είμαστε. Αυτή είναι η Ελλάδα, που είχε πει κι ο αχαμνός λογιστάκος...

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ Αυριανιστής 30/05/2010 15:08:25

      Άχ Αυριανιστή μου, πριν το πεί ο "αχαμνός λογιστάκος", το είχε πεί ο εθνικός μας "ψυχαναλυτής" και "πολεοδόμος": Είμαστε απέραντο ψυχιατρείο".

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ Αυριανιστής 30/05/2010 15:12:00

      Οι πιό παλιοί πάντως, λέγανε ότι τα μυρμήγκια, όταν είναι να χαθούνε, βγάζουν φτερά.

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Sic transit gloria mundi 30/05/2010 15:19:42

        Όπερ, μεθερμηνευόμενον;...

      • Sic transit gloria mundi avatar
        Sic transit gloria mundi @ Sic transit gloria mundi 30/05/2010 15:25:40

        Όσοι υπερδανείστηναν και ξόδεψαν θα "καούνε", ειδικά οι όψιμοι. Για όσους συνεχίζουν ακόμη, που να στα λέω τώρα!

  90. Sic transit gloria mundi avatar
    Sic transit gloria mundi 30/05/2010 14:17:17

    Όπως ο δορυφόρος της τρυφεράς Γερμανίδος παιδίσκης Λένας, γύρω γύρω από τον άγαρμπο πλανήτη της νεοελληνικής παθογένειας περιστρεφόμεθα και περιφερόμεθα, αλλά, φοβάμαι, ασκόπως. Δυστυχώς- δυστυχώς, και μόνον ο αριθμός-ρεκόρ των σχολίων, λέει ότι το πρόβλημα είναι αμφιλεγόμενον.
    Επιλέγω λοιπόν ως τελευταίον καταφύγιον της λογικής και αναφωνώ, μή έχων αλλού ελπίδα:
    Όλι Ρέν, Όλι Ρέν, πάρτους, πάρτους τα Καγιέν!

  91. CRAZY DOCTOR avatar
    CRAZY DOCTOR 31/05/2010 09:46:40

    αναρωτιεμαι τι να ψηφίζουν οι 2 ηληκιωμένοι

  92. abyssus avatar
    abyssus 31/05/2010 10:00:15

    Ο πλούτος απέναντι στη φτώχεια είναι πρόκληση. Αντικειμενικά.
    Σε εποχές "ανάπτυξης" η πρόκληση αυτή προκαλεί ζήλια (γιατί κυριαρχεί το παραμύθι ότι όλοι έχουν τη δυνατότητα αν προσπαθήσουν να τον αποκτήσουν).
    Σε εποχές αδιεξόδου όμως το παραμύθι καταρρέει και η πρόκληση αυτή προκαλεί μίσος.
    Προσωπικά θεωρώ υγιέστερη και λογικότερη τη δεύτερη αντίδραση.
    Μακάρι να στήνονταν και μερικές γκιλοτίνες στο Σύνταγμα. Δε θα ήταν φυσικά όλες οι εκτελέσεις δίκαιες (όπως συμβαίνει σε τέτοιες περιπτώσεις), και ούτε θα ερχόταν έτσι η κοινωνική δικαιοσύνη, όμως η ατιμωρησία στην Ελλάδα έχει περισσέψει. Έχει γίνει ένα τεράστιο σπυρί που μαζεύει και μαζεύει και κάποτε πρέπει να σπάσει!

  93. Τίποτα avatar
    Τίποτα 31/05/2010 10:28:20

    Δεν μου κάνει εντύπωση: πρώτοι στον εθνικό διχασμό ήμασταν και θα παραμείνουμε!

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ Τίποτα 31/05/2010 10:41:52

      έχεις κι εσύ Καγιέν?

  94. denkserotipota avatar
    denkserotipota 31/05/2010 16:41:30

    700 χλμ έκανα το Σαβκο που πέρασε σε Αυστρία - Σλοβενία .
    Ενα Καγιέν είδα και αυτό με Σλοβάκικες πινακίδες.
    Πρέπει να είμαστε οι μόνοι στην Ευρώπη, που αγαπάμε τόσο πολύ τα "τζιποειδή τέρατα".
    Απεναντίας οι δρόμοι ήταν γεμάτοι με estate αυτοκίνητα, πολύ πιο πρακτικά στη χρήση τους. Και να πεις ότι δε χιονίζει εκεί ή δεν έχει βουνά για να χρειαστούν 4χ4?

    Τέλοσπάντων το ζήτημα είναι ότι στην Ελλάδα είμαστε και ήμασταν πάντα των άκρων! Κάτι γίνεται μόδα για κάποιο διάστημα πέφτουν όλοι πάνω σαν καταναλωτικά ζώα και μετά όταν περάσει η μόδα ψάχνουν αγοραστές όπως γίνεται για το συγκεκριμένο "φαινόμενο" των τζιποειδών.

    • denkserotipota avatar
      denkserotipota @ denkserotipota 31/05/2010 16:51:45

      Και κάτι συναφές με αυτοκίνηση.
      Τα διόδια στην Αυστρία στους μεγάλους αυτοκινητόδρομους είναι με vignette - βινιέτα. Δε σταματάς, απλά προπληρώνεις ένα ποσόν περίπου 77 ευρώ το χρόνο και αυτό ήταν όλο. Κολλάς το σηματάκι και καθάρισες.
      Στη Σλοβενία μπαίνοντας στα σύνορα, πληρώνεις για μια βδομάδα 15 ευρώ (αυτή είναι η τιμή για μια βδομάδα) και φτάνει 95 ευρώ το χρόνο.
      Εδώ έχουμε, ουρές στα διόδια κάθε 30 χλμ και πάνω από 20 ευρώ για να πας από Αθήνα - Θεσσαλοονίκη...
      Και επίσης έχουμε καταβολή 700000 ευρώ το μήνα από το κράτος σε ΜΙΑ μόνο εταιρεία, την Αυτοκινητόδρομο Αιγαίου για την παραχώρηση και για να καλύψει τη "χασούρα" της από τους οδηγούς που κάνουν χρήση των παραδρόμων!!! Το ξέρατε αυτό???

  95. Los Lostrellos avatar
    Los Lostrellos 31/05/2010 17:26:00

    Δηλαδή όλοι εσείς οι φιλελεύθεροι της δεκάρας που υπερασπίζεστε τον "πλούτο", ο οποίος "δεν πρέπει να δαιμονοποιείται" που επαναλαμβάνουν περιέργως τώρα τελευταία και οι του ΛΑΟΣ, μπορείτε να μου αναφέρετε μερικούς τρόπους που μια 25χρονη σήμερα μπορεί με "τον κόπο της" να αγοράσει μια Πόρσε; Για να σας ακούσω ρε φωστήρες του νεοελληνικού νεοφιλελευθερισμού (λέμε και κάνα αστείο). Ακόμα και βιζιτού να είναι, αποκλείεται να έβγαλε τόσα λεφτά. Άρα είναι μάλλον το αμάξι του boyfriend το οποίο δανείστηκε και ποιος ξέρει τι είδους σκιώδης χαρακτήρας είναι αυτός. Άρα πολύ καλά κάνανε τα γεροντάκια, έπρεπε να πέσουν και τίποτα φάπες μάλιστα. Αυτοί είναι που μας έφεραν εδώ! Πράγματι! ΌΛΟΙ αυτοί και ξέρετε πολύ καλά σε ποιους αναφέρομαι, είναι προφανές ότι αρκετοί τέτοιοι γράφουν και εδώ μέσα.
    Ας βρέξει λοιπόν επί δικαίων και αδίκων. Άλλος τρόπος δεν υπάρχει να αλλάξουν τα πράγματα. Όπως λέει και ο λαμπρός Πρωθυπουργός μας, ήρθε η ώρα να ματώσουμε, προσφιλής έκφραση από ότι φαίνεται σε αυτόν και στα αιματόφιλα αφεντικά του της "παγκόσμιας διακυβέρνησης". Βεβαίως, να συμφωνήσουμε, αλλά αφού θα υπάρξει αίμα, το θέμα είναι ποιος θα ματώσει ποιον. Ίσως έχει περισσότερη βάση από όσο αντιλαμβάνεται η χρήση του ρήματος που κάνει στον πρώτο πληθυντικό, για αυτόν και την κάστα του. Ποτέ μην ξεχνάτε ότι κάποιοι αυτήν τη στιγμή οδηγούν Πόρσε κλέβοντας από αυτό το πιο ξεφτιλισμένο και βιασμένο στον κόσμο Δημόσιο Ταμείο, ενώ εσύ δεν ξέρεις αν θα βγάλεις τον μήνα και τους λογαριασμούς σου. Και εκτός αυτών, σου τσαμπουνάνε ασταμάτητα πόσο συνυπεύθυνος είσαι, ενώ βλέπεις μπροστά στα μάτια σου ότι οι πραγματικοί κλέφτες δεν τιμωρούνται και το παίζουν και αδιάσειστη εξουσία.
    Συνταξιούχοι*, ξεσηκωθείτε! Δεν έχετε να χάσετε τίποτα, παρά μόνον τα φάρμακά σας...

    *Ολοκληρώνω με την παραίνεση αυτή διότι έχω παρατηρήσει ότι υπάρχουν αρκετοί τρίτης ηλικίας νδκράτες εδώ που προφανώς δεν είναι πιά σε φόρμα για κομματικό κυνήγι εξουσίας και μέσα από το ίντερνετ το παίζουν ότι "ενδιαφέρονται" πλέον.

    Υπάρχει όμως και μία άλλη διάσταση .Ακόμα και νόμιμα να είναι τα λεφτά που αγόρασαν το Πορσικό της 25χρονης, πάλι δίκιο έχουν τα γεροντάκια-κράχτες. Γιατί; Είναι πολύ απλό. Δεν είμαι απόλυτα κατά των ακριβώς προϊόντων. Αν ένας Γερμανός στη Γερμανία πχ, έχει δουλέψει πολλά χρόνια, και θέλει να αγοράσει ένα γερμανικό αυτοκίνητο υψηλής ποιότητας και τεχνολογίας, για να το οδηγήσει στους κατάλληλους γερμανικούς δρόμους, τότε μεγιά του με χαρά του. Η αδικία του καπιταλισμού βέβαια που προορίζει τα ακριβά προϊόντα για τους σκλάβους του χρήματος είναι πανταχού παρούσα, αλλά τέλος πάντων, ας το παραβλέψουμε χάρην του παραδέιγματος. Όταν όμως ένας νεοέλληνας, με χρήματα που δεν έχει καμία σχέση αυτός ή η χώρα του με την τεχνογνωσία του αυτοκινήτου, δεν έχει δρόμους να το οδηγήσει, που ξέρει ότι ζει σε μία χώρα υπό οικονομικοπολιτική κατοχή και με ένα μοντέλο που θα το χαρακτήριζα μαφιο-κρατικό κομματικό αναδιανεμητικό χρεωστικό 'καπιταλισμό' και μάλλον το εκμεταλεύεται αυτό, διαλέγει μια Πόρσε για να κυκλοφορήσει, ε τότε είναι τουλάχιστον για κράξιμο. Είναι ασέβεια στα χώματα αυτά που πατά.

  96. eliot avatar
    eliot 06/06/2010 08:12:43

    epanastates tou lokou.tis frapieras ..ai kourout..

  97. MILANEZOS avatar
    MILANEZOS 10/06/2010 10:52:49

    Σιγα με τον ντορο που προκαλεσαν τα καγιε(οπως ελεγε και ενας "ευγενης" κατοχος του), τα πηραν ολοι οι μπουρτζοβλαχοι, οι κατα συρροη καταπιεσμενοι (οικονομικα για χρονια), οι ανιδεοι αυτοκινηστικα, και γενικοτερα αυτοι που τα επελεξαν για να ξεχωριζουν οι αλλοι..... διοτι εαν εχεις πχ κατι αλλο εκτος απο τα παραπανω μπουζοκοαμαξα, πραγματικα ξεχωριζεις-εισαι μειοψηφια!
    Και αυτο θεωρω οτι ειναι πολυ καλυτερο απο το να ανηκεις στην μαζα.
    Αν θελεις να ξεχωριζεις, κοινωνικα, οικονομικα, αυτοκινηστικα δεν επιλεγεις μαυρο καγιεν ή μερτσεντέ....ετσι εισαι κομματι ενος ΜΕΓΑΛΟΥ κοπαδιου που επιλεγει απλα οτι βλεπει να πουλαει, χωρις καμια γνωση-σκεψη-κριση.
    Ετσι συμβαινει με τους κατοχους μπουζοκαμαξων, οι οποιοι εαν εβλεπαν κατι αλλο να "πουλαει" αυτο θα το ακολουθουσαν, αυτο θα λατρευαν..
    Ειναι ο λεγομενος ευκαιριακος-ανιδεος-κομπλεξικος αγοραστης των περισσοτερων καγιεν-μερσεντε!

  98. Κωνσταντινος avatar
    Κωνσταντινος 11/06/2010 14:09:39

    Ναι, δεν φταινε ολες οι γενιες ελληναρων απο το 70 ως σημερα που ψηφιζαν τις κυβερνησεις και που ολοι λιγο πολυ λειτουργουσαν κατ'ομοιωση, φταιει η 25χρονη! -Που εχει ψηφισει 2-3 φορες στη ζωη της, εχει βγει στους δρομους 100 φορες και παλευει μονιμα μεσα απο τη νοοτροπια των αχρηστων παπουδων μας να εξυγχρονιστει, να σπουδασει, να εχει μια ποιοτικη ζωη για να μιλαει στα ισα με καθε "ευρωπαιο, αμερικανο κτλ". Σιγουρα βεβαια υπαρχει και η πιθανοτητα η κοπελα να εμπιπτει στην κατηγορια "τραλαλα - τρωω τα λεφτα του μπαμπα.." Αλλα το θεμα ειναι γιατι φτασαμε να μας κυβερνουν 3 δυναστιες? Και αν η Αθηνα και η Ελλαδα αλλαξε εικονα τα τελευταια 15 χρονια δεν ειναι επειδη οι πολιτικοι ηταν ικανοι - αλλα επειδη μας ξεπουλησαν στην Ευρωπη - μετρο=γαλλικο, αεροδρομιο/οτε/κτλ = γερμανικα..κτλ κτλ.. Αυτη η βελτιωση προφανως δεν σημαινει τπτ για την αναλλοιωτη νοοτροπια των "αριστερο-κλεφτο-συντηρητικων ελληναρων μεχρι σημερα!!" Μονο θλυβομαι οταν βλεπω και νεους να μπαινουν στα κομματα και να παθιαζονται φωναζοντας συνθηματα!!! Μα αυτες ειναι οι αξιες τους? Ως ποτε θα μπορουμε να διαιωνιζουμε τη νοοτροπια των παππουδων μας? Μηπως οι μεταναστες η οικονομια η παγκοσμιοποιηση μας αποσυνθεσουν τελειως και ησυχασουμε? Θα γινουμε σε λιγο β.ευρωπαιοι - θα ζουμε για να δουλευουμε και θα σκυβουμε το κεφαλι σε αυτους που απλα εχουν λεφτα! απλα λεφτα! μη μασατε ελληνες

  99. φαφλατ avatar