#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
12/07/2011 15:02
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σε κατάσταση πανικού η κυβέρνηση



Σε κατάσταση πανικού βρίσκεται η κυβέρνηση μετά την αναβολή των αποφάσεων για το χρέος και την αδυναμία των Ευρωπαίων υπουργών Οικονομικών να καταθέσουν συγκεκριμένες προτάσεις και λύσεις. Στο οικονομικό επιτελείο επικρατεί έντονος προβληματισμός και από τις δηλώσεις των Ολλανδών αξιωματούχων οι οποίοι άφησαν ξεκάθαρα για πρώτη φορά ανοικτό το ενδεχόμενο να συμβεί μια επιλεκτική χρεοκοπία της Ελλάδας.

Το Γιουρογκρούπ μετέθεσε για μετά από ένα μήνα τις αποφάσεις προκαλώντας σοβαρές αναταράξεις στις αγορές και βάζοντας μεγαλύτερη φωτιά σε άλλες περιφερειακές χώρες όπως η Ιταλία και η Ισπανία. Μπορεί η δημοπρασία ομολόγων για την Ελλάδα να πήγε σχετικά καλά και να άντλησε πάνω από 1 δισ. με 4,90% από 4,96%, ωστόσο, στην Ιταλία δανείστηκαν με τσουχτερό επιτόκιο δείχνοντας ότι οι κερδοσκόποι έβαλαν στο στόχαστρο την ιταλική οικονομία.

Είναι χαρακτηριστική η μεγάλη πτώση στα χρηματιστήρια με τις τράπεζες να πιέζονται περισσότερο εν αναμονή των stress tests την Παρασκευή.

Κι ενώ το κλίμα είναι κακό, το βλέπουν όλοι και περιμένουν μήπως υπάρξει κάποιο θαύμα για να αποφευχθεί το μοιραίο, η κυβέρνηση κάνει ότι δεν καταλαβαίνει. Το κυριότερο είναι ότι έχει αρχίσει να μην κυβερνά περιμένοντας τη λύση από το εξωτερικό. Τα έσοδα δεν εισπράττονται, οι δαπάνες ξεφεύγουν και το μόνο που γίνεται είναι η άνευ αντίδρασης υποταγή στις εντολές της τρόικας.

Μάλιστα, έχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον η δήλωση του Ευ. Βενιζέλου μετά το χθεσινό Γιουργκρούπ. Περιέργως, ο τσάρος τα βλέπει όλα με αισιοδοξία και ότι δόθηκε μήνυμα στις αγορές.
«Η χθεσινή απόφαση του Eurogroup τοποθετεί το ελληνικό ζήτημα μέσα στο ευρύτερο πλαίσιο της κρίσης στην Ευρωζώνη και της μεγάλης νευρικότητας στις διεθνείς αγορές. Χαίρομαι γιατί το Eurogroup χθες έστειλε ένα πολύ καθαρό μήνυμα: Πως είναι έτοιμο να αναλάβει όλα τα αναγκαία μέτρα προκειμένου να διασφαλιστεί η χρηματοοικονομική σταθερότητα στην Ευρωζώνη. Αυτό συμπεριλαμβάνει και την Ελλάδα, ως μέλος της Ευρωζώνης. Βεβαίως εμείς πρέπει να κάνουμε τη δουλειά μας”.

Αυτό δηλώνει ο υπουργός πηγαίνοντας κόντρα στο κάκιστο κλίμα και την απαισιοδοξία που επικρατεί σε όλη την Ευρώπη. Ενδιαφέρον έχει ότι ο κ. Βενιζέλος μίλησε για τον πάτο του βαρελιού. “Είναι πολύ σημαντικό το γεγονός πως το Eurogroup έδωσε χθες εντολή να διερευνηθούν άμεσα όλες οι πιθανές λύσεις συνεργασίας με τον ιδιωτικό τομέα. Αυτό περιλαμβάνει μια πιο ευέλικτη και λειτουργική ανάμειξη του EFSF. Περιλαμβάνει τη μείωση των επιτοκίων, την επιμήκυνση της λήξης των ομολόγων, γιατί στόχος είναι να διασφαλιστεί η βιωσιμότητα του δημοσίου χρέους και να μειωθεί το κόστος εξυπηρέτησης του δημοσίου χρέους. Αυτά είναι ζωτικής σημασίας για την Ελλάδα. Είναι ο «πάτος του βαρελιού» για τον οποίο έχω μιλήσει πάρα πολλές φορές. Ο «πάτος του βαρελιού» είναι αναγκαίος προκειμένου να αποκτήσουν νόημα και αποτελεσματικότητα οι θυσίες του ελληνικού λαού.

Είμαστε δηλαδή στον πάτο του βαρελιού και από εδώ και στο εξής θα ανεβαίνουμε. Αυτό άραγε είναι το νόημα, ή ότι κάποιος θα κλείσει το καπάκι και θα μείνουμε μέσα στο βαρέλι για πάντα;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Δημήτριος Κοκκαλάκης avatar
    Δημήτριος Κοκκαλάκης 12/07/2011 15:16:34

    Οι δηλώσεις αυτές φανερώνουν ακαταλληλότητα γιά τη θέση του υπουργού οικονομικών και δείχνουν, οτι αντιλαμβάνεται στρεβλά τις εξελίξεις.

    • Αρματιστής avatar
      Αρματιστής @ Δημήτριος Κοκκαλάκης 12/07/2011 15:42:35

      Παραφουσκωμένος είναι φίλε μου. Και τίποτε περισσότερο. Ξεχειλίζει από αλαζονεία. Θυμήσου το Ζάπειο την επομένη των εκλογών του 2007....

      • Γιώργος Μεσσηνία avatar
        Γιώργος Μεσσηνία @ Αρματιστής 12/07/2011 18:50:12

        Ακριβώς...

  2. Αρματιστής avatar
    Αρματιστής 12/07/2011 15:31:18

    Εγώ θα ήθελα να σας ανακοινώσω τρεις πολύ σημαντικές ειδήσεις:

    1) Ο μεγάλος ηγέτης της χώρας, ο ΓΑΠ, θα αρχίσει ένα μαραθώνιο επισκέψεων στις χώρες της ΕΕ και επαφών με τους ηγέτες της Ευρώπης καθώς και με τις αγορές, προκειμένου να τους πείσει ότι το χρέος της χώρας είναι βιώσιμο και η Ελλάδα βρίσκεται σε τροχιά ανάπτυξης, με έμφαση τη πράσινη. Αν όλοι αυτοί δεν πειστούν, ο μεγάλος ηγέτης προτίθεται να χρησιμοποιήσει άλλα μέσα πολύ πιο πιστικά από το ρεβόλβερ. Θα επιστρατεύσει ένα άρμα Λέοπαρντ 2Α6 με πυροβόλο 120 χιλ.

    2) Μολονότι αγορές χρηματιστήρια και ευρώ έχουν πάρει τη κατηφόρα, ο Βαγγέλας αισθάνεται αισιόδοξος από τη μη λήψη απόφασης από το Eurogroup.

    3) Παρά την μεγάλη απόκλιση των στοιχείων του 1ου εξαμήνου του Π/Υ από τις προβλέψεις του μνημονίου, ο ΓΑΠ ο Βαγγέλας και ο Οικονόμου, δήλωσαν με έμφαση προς όλες τις κατευθύνσεις, ότι η κυβέρνηση δεν πρόκειται να επιβάλει άλλα μέτρα.

  3. ΣΠΥΡΟΣ avatar
    ΣΠΥΡΟΣ 12/07/2011 15:50:20

    Μήπως ο ποιητής ήθελε να μιλήσει γιά άλλους είδους πάτων;
    Γιατί ειδικά στο ΠΑΣΟΚ αλλά και στην Ελληνική κοινωνία γενικότερα από ΠΑΤΟΥΣ ΚΑΙ ΑΠΟΠΑΤΟΥΣ ΑΛΛΟ ΤΙΠΟΤΑ.

  4. koukos avatar
    koukos 12/07/2011 17:19:21

    Δεν εχετε καταλαβει ακομα τι χοντροπετσοι ειναι αυτοι οι αχρειοι..
    ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ να αφησουν την μασα αυτοι.. Παρτε το χαμπαρι..

    Δεν εχετε καταλαβει ακομα τι σοι υποκοσμος ειναι το .."πανελλαδικο ςος-κουνημα"..,,,
    Χαιδεψτε τους χαιδεψτε τους... να δειτε που θα παραιτηθουν απο ..φιλοτιμο!!!

    Ημαρτον.

  5. markos avatar
    markos 12/07/2011 17:27:23

    Η λύση είναι απλή σαν το αυγό του Κολόμβου.
    Θέλει ηγέτη με κότσια όμως.
    Φορολογία των πλουσίων , δήμευση περουσιών των λαμόγιων, εδώ και τώρα.

    • τσώφλι πασατέμπου avatar
      τσώφλι πασατέμπου @ markos 12/07/2011 17:41:20

      Ναί, Νάσερ, Τσάβες, Καστρο.... δέ μου λές, κόρες έχεις ;

      Εγώ έχω !

  6. Βrankaleon avatar
    Βrankaleon 12/07/2011 17:39:57

    1. Bουλευτές μίας μόνον θητείας.
    2. Κατάργηση του δικαιώματος των εφοριακών να διαπραγματεύνται την είσπραξη των φόρων
    3. Χαρακτηρισμός της φοριδιαφυγής ως ιδιωνύμου εγκλήματος με ταυτόχρονη κατάργηση όλων των προσαυξήσεων και απαιτητά με δήμευση όλων των κινητών και ακινήτων περιουσιακών στοιχείων των φοροδιαφευγόντων.
    4. Με δημοψήφισμα η επομένη βουλή να είναι συντακτική.
    5. Ονομαστικοποίηση όλων των μετοχών των Α.Ε.
    6. Κρατικοποίηση της Τράπεζας της Ελλάδος.
    7. Όλη την αλήθεια και μόνον την Αλήθεια χωρίς φόβο.
    8. Αναλογικοποίηση των φορολογικών βαρών.
    9. Κυβερνήσεις Απλής Αναλογικής.
    Αυτά τα λίγα και αναντήρρητα για την ώρα.

  7. mhtsos karditsa avatar
    mhtsos karditsa 12/07/2011 18:20:12

    με τον αντρικο παπανδρεου τι γενεται? καμια δηλωση η ν.δ. αβαβα το θεμα. τι φοβαται η νδ? μαλλον κατι φοβαται. φανταστειτε αδελφος του καραμανλη να ειχε εταιρια που να πονταριζε στην ελληνικη χρεοκοπια τι θα γινοτανε. χαμος,τωρα τοιποτα.

    υγ. συνεχιστε ετσι εκει στη ν.δ. και αμα δειτε εξουσια ελλατε να μου γραψετε.

    • Dee Jay Stelios avatar
      Dee Jay Stelios @ mhtsos karditsa 13/07/2011 19:48:44

      Πές τα Μητσάρα

  8. st.takis avatar
    st.takis 12/07/2011 18:25:23

    DRAXMOYLAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA...

  9. ΜΑΝΙΑ avatar
    ΜΑΝΙΑ 12/07/2011 19:04:33

    ...Το Γιουρογκρούπ μετέθεσε για μετά από ένα μήνα τις αποφάσεις....
    ΚΑΙ Ο ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ ΔΗΛΩΣΕ... Η χθεσινή απόφαση του Eurogroup....
    ΔΗΛΑΔΗ ΤΟΥ ΒΕΝΙΖΕΛΟΥ ΤΟΥ ΑΡΕΣΕ Η "ΑΠΟΦΑΣΗ" ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΑΠΟΦΑΣΗ ΤΟΝ ΑΛΛΟ ΜΗΝΑ!!!
    ΚΑΤΑΛΑΒΕ ΤΙ ΕΓΙΝΕ;;;

  10. neos agrotis avatar
    neos agrotis 12/07/2011 19:12:45

    DJ: Απορρίπτει ο Βενιζέλος οποιαδήποτε συμφωνία που περιλαμβάνει μερική πτώχευση
    Aρα πάμε για "ολική" πτώχευση και δραχμούλα φυσικά!!!
    Σιγά μην χάσει την ευκαιρία η Μέρκελ.

  11. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 12/07/2011 19:21:01

    Οταν ανελαβε και 22 μηνες τωρα ΦΤΑΙΕΙ Η ΝΔ...

    Απο χτες ΦΤΑΙΕΙ Η Ευρωπη και οι κακες Αγορες. Εστειλε και επιστολη με υποδειξεις !! χαχχααα

    Αυτο το ατιμο ΠΑΣΟΚ δε φταιει ποτε και σε τιποτε??

    Τι Πρασινη Σταχτη τρωμε ολοι μαζι πανευρωπαϊκα...

    Θα του πει καποιος για τον πρασινο γρυλο του ??

    ΠΠ