#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
01/03/2011 12:45
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σε αδιέξοδο ο Καρατζαφέρης τρέμει την λαϊκή οργή




Δεν έχει περάσει πολύς καιρός από τότε που ο κ. Καρατζαφέρης  και το κόμμα του, ψήφιζαν το μνημόνιο!

Και όχι μόνο το ψήφιζαν, αλλά μας  έλεγαν ότι το κάνουν από …πατριωτικό καθήκον.

Για να πληρωθούν «μισθοί και συντάξεις», όπως επιχειρηματολογούσε, οργισμένος, από τηλεοράσεως ο κ. Αδωνις Γεωργιάδης!

Τότε, όσοι τάχθησαν εναντίον του Μνημονίου  ήταν «ανεύθυνοι και λαϊκιστές».

Ενώ, ο κ.Καρατζαφέρης ήταν …υπεύθυνος!

Με πανθομολογούμενη πλέον την αποτυχία του μνημονίου, οι υποστηρικτές του, βρίσκονται εκτεθειμένοι.

Η βασική τους πολιτική απέτυχε. Δικαιολογίες δεν υπάρχουν!

Είναι σε αδιέξοδο.

Τρέμουν την λαϊκή οργή που θα εκδηλωθεί εναντίον όσων έφεραν την οικονομία μας στη κατάσταση αυτή, με όχημα το μνημόνιο.

Διόλου περίεργο, λοιπόν, που τώρα τελευταία επανέρχονται στο προσκήνιο τα σενάρια συνεργασίας του ΛΑΟΣ, με τη Ν.Δ.!

Το ειδύλλιο με το ΠΑΣΟΚ κατέληξε άδοξα!
Αναζητούνε τώρα νέο  σύμμαχο, για να ...μοιραστούν την εξουσία.

Νομίζω ότι η απάντηση της Ν.Δ.  πρέπει να είναι ένα ξεκάθαρο και  κατηγορηματικό «όχι»!

Δεν έχει λόγους η Ν.Δ. να διασώσει τον κ. Καρατζαφέρη

Δεν έχει λόγους ο κ. Σαμαράς να εμφανιστεί στον ελληνικό λαό, ότι επιδιώκει ευκαιριακές συμμαχίες για να κερδίσει την εξουσία

Δεν έχει λόγους η Ν.Δ. να συνεργαστεί με έναν πολιτικό αρχηγό και ένα κόμμα, που μέχρι πρόσφατα ακόμα έλεγαν τα μύρια όσα, τα περισσότερα εξ αυτών εκτός πλαισίου πολιτικού διαλόγου

Δεν έχει λόγους η Ν.Δ. να δείξει ότι δεν μπορεί μόνη της, αλλά αναζητά πολιτικά δεκανίκια

Δεν έχει λόγους η Ν.Δ. να απολογείται για τις …«κυβιστήσεις» του κ. Καρατζαφέρη ή το παρελθόν ορισμένων στελεχών του

Δεν έχει λόγους η Ν.Δ. να θαμπώσει και πάλι την ιδεολογική της φυσιογνωμία και αντί για αρχές και θέσεις, να μιλάμε για μηχανισμούς διεκδίκησης της εξουσίας και προσωπικές συναλλαγές

Κατά τη γνώμη μου δεν έχει κανέναν απολύτως λόγο!

Σε όσους διακινούν το επιχείρημα ότι το άθροισμα των ποσοστών της Ν.Δ. και του ΛΑΟΣ θα αναδείκνυαν τη Ν.Δ. πρώτο  κόμμα, θα επαναλάβω αυτό που έχω πει και παλαιότερα: Η πολιτική δεν είναι άθροισμα πρακτικής αριθμητικής. Τα σύνολον που θα προκύψει από τα  αθροιζόμενα μέρη ενδεχομένως να είναι μικρότερο απ’ όσο αριθμούν μόνα τους τα μέρη!

Η νέα κοινωνική πλειοψηφία που αγωνίζεται να κτίσει  ο Πρόεδρος της Ν.Δ. πρέπει να διαμορφωθεί  σε επίπεδο αρχών και θέσεων. Σε επίπεδο κοινωνίας.

Όχι σε επίπεδο συνδιαλλαγής μεταξύ προσώπων και κυρίως όχι μέσα από ευκαιριακές συμμαχίες.

Αν ο κ. Καρατζαφέρης θεωρεί ότι απέτυχε, ας διαλύσει το κόμμα του και ας ακολουθήσει ο καθένας το δρόμο του!

 

Κ. Ρ.

 

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. skeptomenos avatar
    skeptomenos 28/02/2011 17:00:56

    Πολλές πράξεις του, και συμπεριφορές του, είναι αξιοπερίεργες.
    Όλος ο κόσμος έχει καταλάβει πως κάτι περίεργο συμβαίνει.
    Αυτό το έχουν καταλάβει και οι ψηφοφόροι του.
    Σε λίγο οι δρόμοι του Καρατζαφέρη με τους ψηφοφόρους του χωρίζουν.

  2. kiki avatar
    kiki 28/02/2011 17:03:41

    Τα ξεφωνητα του Αδωνιδος , οι υστερικες κραυγες του, ας λειτουργησουν σαν τις σαλπιγγες της Ιεριχους, στα τειχη του ΛΑΟΣ για να καταρευσει.

  3. krhtikos avatar
    krhtikos 28/02/2011 17:13:39

    Μα η εποχη της κωλοτουμπας στην πολιτικη εχει εδω και καιρο τελειωσει. Ο Καρατζαφερης (κλασσικη περιπτωση πολιτικου που παντα προσπαθουσε να λεει αυτα που ο κοσμος ηθελε να ακουει) ειναι κενος πολιτικα και αυτο πλεον φαινεται. Αναζητα σανιδα σωτηριας σε ενα απο τα δυο μεγαλα κομματα αλλα κανενας απο τους δυο δεν τον εχει αναγκη. Η Νεα Δημοκρατια καλα θα κανει να παραμεινει μονη της χωρις βαριδια και να προβαλλει τις προτασεις της. Αυτες ειναι που θα κανουν τον ελληνικο λαο να την ψηφισει και οχι οι συνεργασιες.

    Η αληθεια ειναι οτι το τελευταιο χρονικο διαστημα (με τον κ. Μιχελακη) η επικοινωνια της ΝΔ ειναι πολυ δυνατη και για πρωτη φορα η φωνη και οι θεσεις της ακουγονται πολυ δυνατα σε ολον τον λαο. Ειναι πλεον θεμα χρονου η ΝΔ να περασει μπροστα και δημοσκοπικα, ασχετα αν τα καναλια προσπαθουν να καθυστερησουν αυτην την εξελιξη για λιγο καιρο ακομα.

  4. Orestios avatar
    Orestios 28/02/2011 17:19:01

    Ο πανικός των μνημονιακών είναι έκδηλος. Τους ξέρουμε ποιοί είναι και τι σκοπό εξυπηρετούν.
    Η θέση του ΛΑΌΣ είναι με το ΠΑΣΟΚ, του οποίου αυθεντικό εξαπτέρυγα αποτελεί.

  5. TASOS avatar
    TASOS 28/02/2011 17:24:32

    Προσωπικά δεν εκτιμώ ιδιέταιρα τον Καρατζαφέρη και το κόμμα του πλην συγκερκιμένων εξαιρέσεων τύπου Βορίδη, ωστόσο έχει κατορθώσει να δημουργήσει έναν πολιτικό οργανισμό που επιβιώνει παρά την υπερψήφιση του μνημονιου και τις συνεχείς παλινωδίες του, και έχει εγκλωβίσει αρκετούς ψηφοφόρους και στελέχη της ευρύτερης παράταξης. Πολλές φορές μάλιστα επιτυγχάνει να δημιουργεί μεγαλύτερο θόρυβο απο στελέχη της Νεας Δημοκρατίας και έχει στελέχη που διαθέτουν μαχητικότητα που λέιπει απο νεοδημοκράτες . Αν μπορεί να φέρει στην ΝΔ το κρίσιμο ποσοστό που θα μπορέσει να την οδηγήσει στην πλειοψηφία και να απαλλάξει την χώρα από τον ολέθριο ΓΑΠ, δεν πρέπει να είμαστε τόσο αρνητικοί στο ενδεχόμενο της συνεργασίας. Ο Σαμαράς μπορεί να είναι η προσωπικότητα που θα ενώσει την παρατάξη και θα καταστήσει τις ιδεες μας πλειοψηφικό ρεύμα στην κοινωνία ας πάνε πίσω οι προσωπικές στρατηγικές εξάλλου αμφότεροι Σαμαράς και Καρατζαφέρης αποτελούν πολιτικά τέκνα του μεγάλου Ε. Αβέρωφ.

    • ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
      ΣΟΝ ΠΕΝ @ TASOS 28/02/2011 23:43:09

      Τάσο
      Ο Καρατζαφέρης είναι παιδί του Μητσοτάκη.
      Για Βορίδη συμφωνώ.

    • ΕΛΛΗΝ avatar
      ΕΛΛΗΝ @ TASOS 02/03/2011 04:08:03

      @ Τασος

      Ο καρατζαφύρερ φίλτατε Τασο είναι ίδιος και χειρότερος απο τον πρώην χρηματοδότη του τηλεκόματός του και της κατάρας της ΝΔ που ακούει στο όνομα Αγία Οικογένεια......

  6. Πετρος Μ. avatar
    Πετρος Μ. 28/02/2011 17:33:52

    ''Σε όσους διακινούν το επιχείρημα ότι το άθροισμα των ποσοστών της Ν.Δ. και του ΛΑΟΣ θα αναδείκνυαν τη Ν.Δ. πρώτο κόμμα, θα επαναλάβω αυτό που έχω πει και παλαιότερα: Η πολιτική δεν είναι άθροισμα πρακτικής αριθμητικής. Τα σύνολον που θα προκύψει από τα αθροιζόμενα μέρη ενδεχομένως να είναι μικρότερο απ’ όσο αριθμούν μόνα τους τα μέρη!''

    Συμφωνώ και ως προσωπική στάση επαυξάνω....

    • effie B. avatar
      effie B. @ Πετρος Μ. 28/02/2011 18:04:18

      Ακριβως ετσι...
      Αλλωστε, η επιστημη της ζωης, η βιολογια, εχει περιτρανα δειξει οτι 1+1=1!!!!
      Μην καταληξουμε με λιγοτερο απ' οτι πριν...
      Η μνημονιακη τους τακτικη αλλωστε δεν πορευεται με τα δικα μας οραματα!

      • koxakis avatar
        koxakis @ effie B. 02/03/2011 04:00:42

        "Αλλωστε, η επιστημη της ζωης, η βιολογια, εχει περιτρανα δειξει οτι 1+1=1!!!!"

        ΛΑΘΟΣ !!

        ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΔΙΔΥΜΑ

  7. Γιωργος Ασημενιος avatar
    Γιωργος Ασημενιος 28/02/2011 17:50:22

    Αν είναι να γίνει πρωθυπουργός ο Σαμαράς και προηγουμένως να δώσει άφεση αμαρτιών στον Καρατζαφέρη καλύτερα να μην γίνει ποτέ . Συνεργασία με πολιτικούς γυρολόγους που έχουν βάλει την υπογραφή τους για το επαίσχυντο μνημόνιο θα γίνει η ταφόπλακα για τη ΝΔ. Προσωπικά πιστεύω οτι ο Σαμαράς δεν θέλει ντε και καλά να γίνει απλώς ένας πρωθυπουργός του μνημονίου αλλά να βγάλει τη χώρα απο το αδιέξοδο που την οδηγεί το μνημόνιο. Ο Σαμαράς οφείλει πλέον να ξεκαθαρίσει τι είδους επαναδιαπραγματεύσεις θα κάνει με την τρόικα για το μνημόνιο και πότε θα απεγκλωβιστούμε απο αυτό.

  8. Ορθολογιστής avatar
    Ορθολογιστής 28/02/2011 17:54:54

    Μάλιστα. Οί ψηφοφόροι τού ΛΑΟΣ άλλη σκοτούρα δέν είχαν, από τό νά ξαναδούν τά στελέχη τής εποχής τού ΚΚ νά ξανακαταλαμβάνουν τίς θέσεις.

    • loretta avatar
      loretta @ Ορθολογιστής 28/02/2011 22:22:11

      Ναι και ειναι εικονα να δουμε τον Ροντουλιηηη να γινεται υπουργος...να γελαμε και να κλαιμε ολη μερα...!!

  9. Γιωργος Ασημενιος avatar
    Γιωργος Ασημενιος 28/02/2011 17:55:31

    Ο Σαμαρας δεν θα γίνει το σωσίβιο του πολιτικού γυρολόγου διαφορετικά....

  10. Rote Phane avatar
    Rote Phane 28/02/2011 17:56:37

    Οτι και να κανουν με οποιον και να συμμαχησουν , συναινεση η μοκομματικες,δεν σωζωνται. H Xρεοκοπια ερχεται, εμεις βγαλαμε τα λαβαρα απο τα σεντουκια, η επανασταση φτανει!!!!

    • neotera avatar
      neotera @ Rote Phane 01/03/2011 01:44:41

      Τα λάβαρα χωρίς ηγεσία είναι άχρηστα και δεν κάνει να ξεφτιλίζονται από έντρομες μαριονέτες.

  11. spiros avatar
    spiros 28/02/2011 18:05:41

    Πως είναι δυαντόν να δεχθεί έναν γυρολόγο ετεροπροσδιοριζόμενο πολιτικά χωρίς ρότα τυχοδιόκτη της πολιτικής ; Δεν υπάρχει απολύτως κανένας λόγος συνεργασίας εκτός από την αυτοκτονία.

  12. μούτρο avatar
    μούτρο 28/02/2011 18:16:39

    ας ρουφήξουν το αυγό του Λοβέρδου τότε και ας κάτσουν στην γωνία τους..

  13. Marios avatar
    Marios 28/02/2011 18:24:18

    Η τελευταια πρόταση του αρθρου είναι πολύ σωστή. Ας διαλύσει το κομμα του Καρατζαφέρης. Απέτυχε εξ ' ολοκλήρου. Πατριωτικό κόμμα λέει οτι ειναι με θέσεις υπερ της πατρίδος και δεν μπήκε στον κόπο να διαβάσει τους όρους του μνημονίου που δίνουν την πατρίδα στους δανειστές μας; Μας απογοήτευσε ο Καρατζαφέρης. Ο Σαμαράς μονο να κερδίσει έχει από μία αρνηση για συνεργασία. Να είναι σίγουρος ότι ψηφοφόροι του ΛΑΟΣ , μετά το ΝΑΙ στο μνημόνιο , την έχουν "κάνει" απο αυτό το χώρο.

    • thanasis avatar
      thanasis @ Marios 28/02/2011 19:05:11

      η παρεα των προθυμων χανει ενα μελος να δουμε τι θα
      γινει με τους υπολοιπους που θα μεινουν. Ερχονται
      καινουργια δεινα κα ο καρατζαφερης κοιτα να
      καλυφθη

  14. babayaro avatar
    babayaro 28/02/2011 18:34:14

    ....μα και η ΝΔ εχει δηλωσει οτι θα τιμησει την υπογραφη του μνημονιου.
    Ελαχιστα τους χωριζουν,πολλα που τους ενωνουν.

  15. ΓΙΩΡΓΟΣ avatar
    ΓΙΩΡΓΟΣ 28/02/2011 18:53:41

    οσον αφορα την στηριξη του μνημονιου θα μας απαντησει κανεις απο τους αξιοτιμους σχολιαστες .................. δεν το εχετε καταλαβει οτι ο κοσμος αναρωτιεται τι θα γινει μετα την αλλαγη.Γιατι αυτη η σιωπη.Αναλυσεις επι αναλυσεων.ΒΑΡΕΘΗΚΑΜΕ ΘΕΛΟΥΜΕ ΠΙΣΤΙΚΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΕΦΙΚΤΕΣ ΛΥΣΕΙΣ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

  16. A.M. avatar
    A.M. 28/02/2011 19:11:46

    Το εάν συμφέρει να γίνουν συνεργασίες ή όχι αυτό κρίνεται βάσει ΘΈΣΕΩΝ και όχι βάσει προσωπικών συμπαθειών ή αντιπαθειών.

    Εξηγούμαι:
    Προσωπικά δεν είχα ποτέ ούτε έχω κάποια συμπάθεια στον κ. Καρατζαφέρη ούτε στον κ. Γεωργιάδη ούτε στον κ. Πλεύρη των νεώτερο, βρίσκω όμως και συμπαθή και σωστό πολιτικό τον κ. Βορίδη για παράδειγμα.
    Αυτές όμως οι αντιπάθειες ή οι συμπάθειες δεν έχουν να κάνουν σε τίποτε με το εάν κρίνω σκόπιμη μια συνεργασία του ΛΑΟΣ με την ΝΔ ή όχι κάποια στιγμή στο μέλλον.
    ΠΡΟΦΑΝΏΣ και δεν περιμένω ΠΡΟ-εκλογικά συνεργασία της ΝΔ με το ΛΑΟΣ!
    Αυτό σαν επιλογή θα ήταν η απόλυτη ανοησία για τον Αντώνη Σαμαρά και δεν νομίζω πως έχει κάποια τέτοια πρόθεση.
    ΜΕΤΆ τις εκλογές όμως, ΕΆΝ το ΛΑΟΣ ή κάποιοι βουλευτές του ΛΑΟΣ συμφωνούν με τις ΘΈΣΕΙΣ της ΝΔ δεν βρίσκω τον λόγο γιατί να μήν επιστρέψουν κάποιοι βουλευτές στην ΝΔ ή γιατί να μήν συνεργαστεί η ΝΔ με το ΛΑΟΣ. Ειδικά στην περίπτωση που η ΝΔ γίνει αυτοδύναμη κυβέρνηση χωρίς όμως ισχυρή αυτοδυναμία νομίζω πως η συνεργασία θα πρέπει να μελετηθεί ως ενδεχόμενο και να μην απορριφθεί.
    Εάν το ΛΑΟΣ συμφωνήσει με τις θέσεις της ΝΔ και ψηφίζει τους νόμους που θα φέρνει η ΝΔ στην Βουλή γιατί να είμαστε απόλυτα κάθετοι και αρνητικοί στην συνεργασία;
    Το ζητούμενο για την ΝΔ είναι να έχει θέσεις, πρόγραμμα για το πως θα βγάλει την χώρα απ το μνημόνιο, απ την κρίση.
    Όποιος μπορεί να συνεισφέρει στην επίτευξη του σκοπού της ανάκαμψης της χώρας δεν πρέπει να απορρίπτεται.
    Δεν είναι καιροί για πείσματα και εκδικητικότητες.
    Το εάν το ΛΑΟΣ ψήφισε το μνημόνιο μπορεί να οφείλεται σε λάθος εκτιμήσεις του. Δεν επιτρέπεται δηλαδή αλλαγή στάσης; Και είναι τόσο τραγικό αυτό το να αλλάξει κάποιος πολιτική θέση για κάτι που βλέπει ότι ήταν λάθος απόφαση; Δεν το νομίζω.

    Ο Αντώνης κρατάει το τιμόνι, χαράσσει την πορεία, ξεκινάει το ταξίδι και όποιος θέλει να ανέβει στο καράβι συνταξιδιώτης για τον ίδιο προορισμό καλοδεχούμενος. Το ταξίδι προβλέπεται δύσκολο και το καράβι χρειάζεται προσωπικό. Και όποιος μπορεί να βοηθήσει, έστω και στη λάντζα, να προσλαμβάνεται.

    • Λεμονοφόρος avatar
      Λεμονοφόρος @ A.M. 28/02/2011 19:25:20

      @ Α.Μ.
      Το παλιό κρασί δεν είναι πάντα καλό. Ενίοτε ξυνίζει και πειράζει.
      Ο "συμπαθής" και "σωστός" πολιτικό κ. Βορίδης του παραδείγματος, δεν είναι αυτός που με τα βαρύγδουπα λόγια και ύφος πολλά βαρύς και όχι είπε το περιβόητο "ΝΑΙ" στο μνημόνιο καταδικάζοντας μια ολόκληρη χώρα σε μαρασμό και εθνικό αποδεκατισμό?
      Πώς τα είχε πει να δεις, "τιμιοτέρα η Πατρίς" κάτι τέτοιο νομίζω.

      Εγώ τον ερωτώ τώρα, του αρέσει αυτή η Πατρίς σήμερα του κ. Βορίδη?
      Είναι και δικό του έργο.


      Έχω πολλούς λόγους να στηρίξω ΝΔ και στηρίζω. Με τον Βορίδη θα έχω έναν μόνο να μην την στηρίξω.
      Κι ο ένας γίνεται σύντομα "πολλοί".
      Ούτε καν στην λάντζα, στον κάδο απορριμάτων θα έλεγα εγώ.

  17. χριστινα avatar
    χριστινα 28/02/2011 19:21:34

    μετα τη δηλωση συμπαραστασης του ΛΑΟΣ στον Παγκαλο τι να πει κανεις,εκτος απο:H σιωπή είναι χρυσός!

    • SPYROS T. avatar
      SPYROS T. @ χριστινα 28/02/2011 19:46:19

      Χριστίνα τί εννοείς???

      Οι φοιτητοπατέρες στο Παρίσι που φώναζαν αποκλειστικά και μόνο για τους 300 λαθρομετανάστες καλώς το έκαναν???

      Όποιος και να ήταν εκεί προσκεκλημένος, οι φοιτητοπατέρες και οι εξωπανεπηστιμιακοί στο Παρίσι που7 φώναζαν για τους 300 λαθρομετανάστες ορθώς έπραξαν???

      Η χώρα περνάει τα πάνδεινα κι αυτοί φώναζαν για τους 300 λαθρομετανάστες...

      Τί κάνει νιαου-νιαου....

      Είναι η ΜΟΝΑΔΙΚΗ φορά που δίνω δίκιο του Πάγκαλου για τους Συριζαίους και τους συν αυτω...

  18. NIKOS avatar
    NIKOS 28/02/2011 19:23:13

    αυτο ειναι το προβλημα της Νεας Δημοκρατιας οτι δήλωσε οτι θα τιμήσει την υπογραφή του μνημονίου οσο εμενει σε αυτο δεν προκειτε ο κοσμος να στηρίξει κάτι απο το οποίο υποφέρει, καλα θα κάνει ο Αντώνης Σαμαράς να βγεί μπροστα με καθαρο αντιμνημονιακο λόγο μονο τότε θα είναι ο κόσμος μαζι του.

    • ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
      ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ @ NIKOS 28/02/2011 20:22:13

      Συμφωνώ απόλυτα!!!!
      Δεν μπορεί να διαφωνείς στην υπογραφή του Μνημονίου αλλά να δέχεσαι την εφαρμογή του .Είναι ανακόλουθη συμπεριφορά που διχάζει τη βάση του κόμματος.Ο Σαμαράς πρέπει από τώρα να δεσμευτεί ότι θα καταγγείλει την προδοτική δανειακή σύμβαση ,που υποθηκεύει το μέλλον της χώρας ,μόλις αναλάβει την κυβέρνηση.

  19. γαλαζιος avatar
    γαλαζιος 28/02/2011 19:32:39

    Ο Καρατζαφέρης πριν το 2004 έλεγε ότι ήθελε να γίνει ο Φίνι του Καραμανλή. τελικά έγινε αυτό αναμενόταν από όλους όσους ήξεραν πόσο τυχοδιώκτης και υποκριτής είναι. Το φίδι και μάλιστα πράσινο στον κόρφο του Καραμανλή. Αφού είπε όσα είπε για τον Σαμαρά πρίν την εκλογή του στην ηγεσία και έστειλε τους ψηφοφόρους του να ψηφίσουν Ντόρα, αφού τον είπε λαϊκιστή και έκανε το δεκανίκι του ΠΑΣΟΚ και των αφεντικών για το Μνημόνιο, τώρα που βλέπει ότι τα ψέμματα τελείωσαν και αποκαλύφθηκε γύρισε πάλι στο ρόλο του δήθεν αγωνιστή της δεξιάς παράταξης.
    Φίδι θα γίνει και πάλι. Ο Σαμαράς δεν τον χρειάζεται.
    Η χώρα δεν έχει ανάγκη απο κωλοτούμπες καρατζαφέρηδες.

  20. irida avatar
    irida 28/02/2011 19:36:33

    Ποτέ δεν συμπάθησα πολιτικά τον Καρατζαφέρη ούτε όσους έχουν εκλεγεί με το ψηφοδελτιό του, πλη του Βορίδη που ποτέ δεν κατάλαβα γιατί συντάχτηκε με τον Καρατζαφέρη. Είναι ο πρόεδρος κωλοτούμπα, ο πρόεδρος που τα ανακατεύει όλα και τσε και χριστό και αλλάχ κλπ. Χωρίς προσανατολισμό και χωρίς κανένα ιδεολογικό στίγμα. Μπορεί να μπει στη βουλή. Πιθανόν! Αλλά θα μου φαινότανε και περίεργο και παράξενο να ενταχθεί στη ΝΔ κι ο ίδιος και τα στελέχη του. πχ άδωνις πχ αιβαλιώτης κλπ. Θα επρόκειτο για κατέβασμα στη σκάλα της ΝΔ, τι κατέβασμα, κουτρουβάλιασμα θα λεγα. Πολύ περίεργα όλα τούτα όμως. Κι επειδή στην πολιτική το ΠΟΤΕ είναι άγνωστη λέξη δεν θα με εκπλήξει αν τον δω πίσω στη ΝΔ. Αν γίνει αυτό θα ναι ένα ακόμα ολέθριο λάθος του Σαμαρά. Θα δείξει τι τελικά θα γίνει.

  21. SPYROS T. avatar
    SPYROS T. 28/02/2011 19:42:48

    Γυρολόγος εδώ, γυρολόγος εκεί, γυρολόγος παραπέρα...αλλά το 6% ΑΚΑΤΕΒΑΤΟ...

    Και χωρίς αυτό το 6% δεν γίνεται κυβέρνηση η ΝΔ ούτε την Τρίτη Παρουσία (να γίνει κι η Δευτέρα πρώτα).....

    • Tassos avatar
      Tassos @ SPYROS T. 28/02/2011 20:00:09

      Ασε μας ρε φίλε. Ο Κουρασμένος έγινε πρωθυπουργός όταν τον ξαπέστειλε. Ο άνθρωπος είναι μουντζωμένος. Οπου πάει (τώρα ΠΑΣΟΚ) πέφτει...δάκος. Τί να τον κάνει τον ...υπόλοιπο ο Σαμαράς?

      • SPYROS T. avatar
        SPYROS T. @ Tassos 28/02/2011 21:16:58

        Βρε μακάρι να μην τον χρειαστεί ο Σαμαράς τον Καρατζαφέρη...

        Πρόσεξε όμως μην καθόμαστε μετά τις εκλογές εδώ και συναθροίζουμε και λέμε: "με το 6% του ΛΑΟΣ, το 2,5% της Ντόρας, το 1,5% της Χ.Α, γινόμασταν ή δεν γινόμασταν Κυβέρνηση?"...

        Όπως λέγαμε περίπου μετά τις δημοτικές...

        • ΕΛΛΗΝ avatar
          ΕΛΛΗΝ @ SPYROS T. 02/03/2011 04:14:04

          1000 φορές να μήν γίνουμε κυβέρνηση

          Ο σκοπός δέν αγιάζει τα μέσα πάντοτε.

  22. Ιαπετός avatar
    Ιαπετός 28/02/2011 19:49:09

    Λίγο σοβαρότητα δεν βλάπτει. Αν στον Αβραμόπουλο, Κυρ. Μητσοτάκη και Σπηλιωτόπουλο κολλήσουμε τον Βορίδη ή τον Καρατζαφέρη. το ΠΑΣΟΚ θα φαίνεται, ως το κόμμα της απόλυτης σοβαρότητας. Η εξουσία είναι ο στόχος. Οχι αυτοσκοπός. Αγωνιστκούς χαιρετισμούς απο την Ντόρα.

  23. Κούκλος avatar
    Κούκλος 28/02/2011 19:50:01

    Ρε παιδιά συμφωνώ με όλους, αντιμνημονιακά!!!! Ο τρόπος όμως απεμπλοκής φαντάζει όνειρα θερινής νυκτός. Ή πάλι θα μας φλομώσουν στα ψέματα τύπου επανίδρυση... νταβατζήδες κλπ κλπ. Το ευχάριστο για μένα είναι ότι είναι σοβαροί και δεν μιλάνε.... όμως μήπως αυτό δείχνει απλά "πέσε πίτα να σε φάω";; Ξυπνήσαμε βλέπετε παιδιά. Δεν μασάμε. Τουλάχιστον ο Καρατζαφύρερ αποκαλύφθηκε νωρίς και ξέρουμε ... για τους άλλους όμως δεν ξέρουμε γιατί απλά δεν εκδηλώνονται, περιμένουν το ώριμο φρούτο ...αμ δε....

  24. A.M. avatar
    A.M. 28/02/2011 20:01:42

    Το θέτω διαφορετικά λοιπόν.
    ΕΑΝ για να φύγει το πασοκ χρειάζεται η ΝΔ να συνεργαστεί με το ΛΑΟΣ εγώ δεν θα πω όχι, δεν θα είμαι αρνητικός σε αυτήν την συνεργασία.
    ΕΆΝ για να καταφέρει η χώρα να βγεί απ την κρίση χρειάζεται και η συμβολή του ΛΑΟΣ και αυτή η συμβολή παρέχεται, εγώ δεν θα την αρνηθώ.
    ΕΆΝ για να γίνει η ΝΔ κυβέρνηση χρειάζονται 3 βουλευτές του ΛΑΟΣ και αυτοί είναι πρόθυμοι να ενταχθούν στην ΝΔ εγώ θα είμαι θετικός.

    Αν τώρα στις εκλογές η ΝΔ βγάλει 165 βουλευτές τότε δεν νομίζω πως έχει κάν νόημα η οποιαδήποτε συζήτηση περί συνεργασίας με το ΛΑΟΣ.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ A.M. 28/02/2011 20:05:43

      ΑΜ,
      οταν αρχίζεις να συζητάς με τον κ. Καρατζαφέρη για το ενδεχόμενο συνεργασίας, προκαταβολικά κερδισμένος είναι ο κ. Καρατζαφέρης!

      • A.M. avatar
        A.M. @ Κώστας Ροδινός 28/02/2011 20:13:21

        Κώστας Ροδινός
        Στην προηγούμενη παράθεσή μου έγραψα για ΜΕΤεκλογικό ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΟ συνεργασίας.
        Εννοείται πως ΠΡΟεκλογικά ούτε κάν τίθεται θέμα συζήτησης!

        • ελιζα βοζεμπεργκ avatar
          ελιζα βοζεμπεργκ @ A.M. 01/03/2011 05:30:23

          Yπάρχει στην πολιτική κάτι που πλέον από τον λαό εκτιμάται! Η συνέπεια. Οσοι καταψηφίσαμε το μνημόνιο, αρχικά επικριθήκαμε, λοιδωρηθήκαμε και εν πολλοίς μας είπαν και προσδότες που δεν ... σκεφθήκαμε την πτώχευση της χώρας και τη δυστυχία των πολιτών ! Σήμερα που η δυστυχία αυτή αποδεδειγμένα είναι συνέπεια της αδιέξοδης μνημονιακής πολιτικής όλοι οι παραπάνω αλλάζουν ρητορική!!! Οι πολίτες όμως, έχουν γνώση, ενημέρωση, νωπή μνήμη και πολύ θυμό! Διότι δεν είναι μόνο η δυστυχία, η φτώχεια και η ανισότητα που το μνημόνιο έφερε στην Ελλάδα, αλλά κυρίως η παραχώρηση κυριαρχικών δικαιωμάτων της χώρας μας. Ο Σαμαράς δικαιώνεται καθημερινά !

  25. Λεμονοφόρος avatar
    Λεμονοφόρος 28/02/2011 20:06:33

    ΕΆΝ για να καταφέρει η χώρα να βγεί απ την κρίση χρειάζεται και η συμβολή του ΛΑΟΣ και αυτή η συμβολή παρέχεται, εγώ δεν θα την αρνηθώ.


    Κρίση στην οποία βύθισε τη χώρα το ΠΑΣΟΚ με τις ευλογίες του "πάω από δω πάω κι από κει" ΛΑΟΣ.

    Τα υπόλοιπα του προλαλήσαντα είναι φθηνοί εκβιασμοί.

    Εγω και πολλοί άλλοι είμαστε ΑΡΝΗΤΙΚΟΙ σε αυτούς τους αρραβώνες.

    Βορίδη δες τα χάλια της πατρίδος σου. ΜΑΣ
    Φταις και ΕΣΥ.

    • irida avatar
      irida @ Λεμονοφόρος 28/02/2011 20:12:36

      Τι λες ρε φίλε; Νομίζεις πως το ΛΑΟΣ που ψήφισε το μνημόνιο δεν ήξερε τι έκανε; Δεν το πιστεύω. Όπως δεν πιστεύω πως κι η ΝΔ θα αρνηθεί το μνημόνιο. Αυτο πια είναι μονόδρομος. Το ζήτημα είναι η διαχείρισή του πια. Ποιος είναι πιο ικανός γι αυτό; Άγνωστο! Ας αποφασίσει ο λαός. Έτσι δεν γίνεται πάντα;

      • Λεμονοφόρος avatar
        Λεμονοφόρος @ irida 28/02/2011 20:25:12

        Το ΛΑΟΣ στήριξε το μνημόνιο γιατί περίμενε ανταπόδωση από το ΠΑΣΟΚ. Δεν βρήκε και στρέφεται αλλού.
        Το μνημόνιο μπορεί να είναι μονόδρομος πια, αλλά ίσως να ΜΗΝ ήταν αν δεν το στήριζε το ΛΑΟΣ κι ο βαρύγδουπος Βορίδης.

        Τα φαινομενικά υψηλού ήθους αλλά ουσιαστικά "ποταπά" λόγια τους για την χώρα μας, όλοι τα θυμούνται. Ακόμη κι έξω απ' την κάλπη και θα φτήνουν στον κόρφο τους. Ο προδότης.

    • A.M. avatar
      A.M. @ Λεμονοφόρος 28/02/2011 20:18:50

      @Λεμονοφόρος
      Δεν συνηθίζω να εκβιάζω κανέναν, ούτε έχω κάποια τέτοια πρόθεση, ούτε ποτέ ψήφισα ΛΑΟΣ.
      Το ζητούμενο είναι για μένα πάντα ένα και μόνο ένα:
      ΝΑ ΠΕΤΥΧΑΊΝΕΙΣ ΤΟΝ ΣΚΟΠΌ ΣΟΥ!
      Και το ξαναγράφω - χωρίς καμμία απολύτως πρόθεση να εκβιάσω κανέναν! - ότι ΆΝ ο Σαμαράς, η ΝΔ, για να πετύχει τον ΣΚΟΠΌ ΤΟΥ και να ξαναβάλει την χώρα σε μια σωστή πορεία χρειαστεί να συνεργαστεί ΚΑΙ με το ΛΑΟΣ ή και με ΟΠΟΙΟΝΔΉΠΟΤΕ άλλον βάλει πλάτη για την επίτευξη του σκοπού, εγώ θα είμαι θετικός και θα υπερασπιστώ τις επιλογές του.
      Ξεκάθαρες κουβέντες και χωρίς καμμία πρόθεση - επαναλαμβάνω - εκβιασμών.

      • ΕΛΛΗΝ avatar
        ΕΛΛΗΝ @ A.M. 02/03/2011 04:22:32

        Τι μας λες ρε μεγάλε !!!!

        Κι ο άλλος μας λέει να κάνουμε το Σύνταγμα πλατεία Ταχρίρ για να φύγει το ΠΑΣΟΚ
        Να πάμε και μ΄ αυτόν τότε μήν τον αφήσουμε ακάλυπτο τον άνθρωπο .......

  26. Λεμονοφόρος avatar
    Λεμονοφόρος 28/02/2011 20:09:34

    ΒΟΡΙΔΗΣ =ΔΝΤ

    Απολυμένοι, πεινασμένοι, φτωχοδιάβολοι πλέον, πρώην περήφανοι Έλληνες μην το ξεχάσετε ποτέ αυτό.

    • sofia or8h avatar
      sofia or8h @ Λεμονοφόρος 01/03/2011 22:22:25

      κακώς ψήφισε το Λάος γιατί δεν χρειαζόταν οι ψήφοι του,μπορούσε και μόνο του το Πασοκ ,για να εξιλεωθεί όμως ίσως θέλει να στηρίξει την ΝΔ.
      Εγω όπως και η Πατρίδα μας έχει περιθώρια να πεί οχι στην στήριξη?
      Ο Φλωράκης είπε ας είναι η εκκλησία ορθόδοξη και όποιος θέλει ας ανάψει κερί..
      Για την φουκαριάρα την Πατρίδα μας ....

  27. ΕΛΕΝΗ ΔΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΥ avatar
    ΕΛΕΝΗ ΔΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΥ 28/02/2011 20:09:38

    Οσοι ψηφοφοροι θελουν ας στηριξουν την προσπαθεια του Αντωνη.
    Ετερον ουδεν !

  28. ΑΝΤΙΛΑΜΟΓΙΟ avatar
    ΑΝΤΙΛΑΜΟΓΙΟ 28/02/2011 20:11:38

    ΕΑΝ ΦΙΛΕ Α.Μ. ΓΙΑ ΝΑ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΙ Η Ν.Δ. ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΠΑΥΞΗΣΕΙ ΤΟΥΣ ΕΠΑΧΘΕΙΣ ΟΡΟΥΣ ΤΟΥ ΜΝΗΜΟΝΙΟΥ ΣΥΜΦΩΝΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΙ??

    • A.M. avatar
      A.M. @ ΑΝΤΙΛΑΜΟΓΙΟ 28/02/2011 20:24:10

      Ούτε έγραψα κάτι τέτοιο, ούτε άφησα να εννοηθεί κάτι τέτοιο. Νομίζω.
      ΥΠΟΤΊΘΕΤΑΙ πως θα ψηφίσουμε Αντώνη Σαμαρά για να γίνει η ζωή μας καλύτερη και η χώρα να πάει μπροστά, αν όχι άμεσα, μέσομακροπρόθεσμα.
      Αυτό δεν σημαίνει πως αν με το που γίνει πρωθυπουργός ο Σαμαράς αρχίζει να μας πουλάει τρελλίτσα αλά ΓΑΠ θα συνεχίσω να τον υποστηρίζω!!!
      Αν πρώτα ο Θεός είμαστε εδώ και αν ο Σαμαράς αρχίζει να το παίζει .. ΓΑΠ θα αρχίσω να του τα χώνω κανονικά και με τον νόμο!

  29. Λεμονοφόρος avatar
    Λεμονοφόρος 28/02/2011 20:16:01

    Άδωνις ο Μπουμπούκιος και Βορίδης ο ροπαλοφόρος ΔΝΤίτης.

    Αυτών την στήριξη θέλει η ΝΔ?

  30. Πυριφλεγέθων avatar
    Πυριφλεγέθων 28/02/2011 20:21:07

    Γιατί κύριε Κώστα Ροδινέ (ΚΡ) θεωρείτε ότι , αν αρχίσετε να συζητάτε με τον
    Καρατζαφέρη γιά το ενδεχόμενο συνεργασίας, προκαταβολικά κερδισμένος θα
    είναι ο Καρατζαφέρης ; Τόσο πολύ τον φοβάστε ; Ή τόσο πολύ υποπτεύεσθε ότι
    ο Πρόεδρος σας ο κ. Αντ. Σαμαράς δεν θα τα καταφέρει και τόσο καλά στην
    σχετική διαπραγμάτευση ; Γιά εξηγείστε μας ποιό από τα δύο συμβαίνει ;

    • ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
      ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ @ Πυριφλεγέθων 28/02/2011 20:29:47

      Από αγορά γνωρίζεις;
      Έχεις δει Σουπερ Μαρκετ να επιδιώκει συνεργασία με το απέναντι περίπτερο;
      Απλά το καταπίνει.
      Δεν αναγάγει τον περιπτερά σε παράγοντα της αγοράς με το να διαπραγματεύεται μαζί του.

      • SPYROS T. avatar
        SPYROS T. @ ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 01/03/2011 12:26:55

        Όταν είσαι στο 25% και το περίπτερο ειναι στο 6% μόνο περίπτερο δεν είναι...

        Από πέρυσι περιμένουμε να "καταπιεί" η ΝΔ το ΛΑΟΣ αλλά το 6% ακατέβατο...

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ Πυριφλεγέθων 28/02/2011 20:54:55

      Τι δουλειά έχουμε με τα ΝΑΙ που έθεσαν την χώρα υπό επιτήρηση; υπό περιορισμένη κυριαρχία;

      Ας πάνε με το ΠΑΣΟΚ και την κα Μπακογιάννη να είναι όλα τα ΝΑΙ υπό το ίδιο λάβαρο

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Πυριφλεγέθων 28/02/2011 22:06:11

      Πυριφλεγέθοντα,
      η αντίθεσή μου με τον κ. Καρατζαφέρη είναι σε θέματα αρχής.
      Κατά τα άλλα, εύστοχο το παράδειγμα που παρέθεσε ο φίλος πριν απο εμένα.

  31. Λεμονοφόρος avatar
    Λεμονοφόρος 28/02/2011 20:31:47

    Και για να τελειώσω (αναγούλα μου έρχεται και μόνο που τους αναφέρω), και τον χωρό του Ζαλόγγου να χορέψουν ποτέ δεν πρόκειται να εξιλεωθούν στην συνείδηση του Έλληνα και οι ενδιαφερόμενοι ένθεν κακείθεν να το βάλουν καλά στο μυαλό τους.


    Υ.Γ Φαντάζομαι ότι τις κουτσουρεμένες συντάξεις των γονέων Βορίδη, θα τις συμπληρώνει από τον παχυλό βουλευτικό μισθό ο υιός.
    Εμείς δηλαδή.

    Άτιμα προδομένη μου πατρίς.

  32. Νίκος avatar
    Νίκος 28/02/2011 20:49:21

    Αν η ΝΔ δώσει σωσίβιο σε περιστεροκουτσουλημένους, χαλάλι της...

    Θα χάσει (ελπίζω...) όλους εμάς, που δεν μας κουτσούλησαν περιστέρια... και θέλω να πιστεύω ότι είμαστε πάνω από το 2% του ξοφλημένου 3/4Πάγκαλου (στα κιλά, εννοώ...) και του αστείου βραχνοκόκορα...

  33. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 28/02/2011 20:50:07

    Γιατί να συνεργαστεί η ΝΔ με το ΛΑΟΣ;
    Τι έχει να μας προσφέρει; Τις καρέκλες των βολευτών που ψήφισαν ΝΑΙ στο μνημόνιο; ή βαυκαλίζονται ορισμένοι και πιστεύουν ότι το 2011 ο κόσμος ακολουθεί τις μεταπηδήσεις των πολιτευτών όπως επί φεουδαρχίας;
    Ο κύριος Καρατζαφέρης και το κόμμα του, πρώτα μας έσωσαν τους μισθούς και συντάξεις τώρα πρέπει να σώσουμε τις καρέκλες τους;
    Ας συνεργαστεί με την κα Μπακογιάννη και οι δύο ΝΑΙ ψήφισαν για να μας σώσουν...

    ή έχει περίλαμπρα στελέχη που πρέπει να εντάξουμε στις τάξεις;
    Πως η λυδία λίθος της στρατηγικής μας η αντιμνημονιακή πολιτική μπορεί να έχει στις τάξεις της τα ...ΝΑΙ;

    Η ΝΔ πρέπει να καταθέσει την πρότασή της και ο πολίτης να κρίνει, όχι να τρέξει να βολευτεί ο οποιοσδήποτε σε καρέκλες...

  34. Εύμηλος avatar
    Εύμηλος 28/02/2011 21:21:36

    Η ΝΔ και ο Αντώνης Σαμαράς δε χρειάζονται τον κ. Καρατζαφέρη και το συνοθύλευμά του.
    Η ΝΔ και ο ΑΝΤΩΝΗΣ ΣΑΜΑΡΑΣ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΑ, ΤΟΥΣ ΠΟΛΙΤΕΣ.
    Ο Αντώνης ΣΑΜΑΡΑΣ κέρδισε την εσωκομματική μάχη γιατί μίλησε πολιτικά. Χωρίς φτιασιδώματα και στρογγυλέματα. Η ελληνική κοινωνία, βρίσκεται σε κρίσιμη καμπή. Η κρίση είναι βαθιά και πολυεπίπεδη. Στο πολιτικό πεδίο δεν αντιμετωπίζεται με συνήθεις πολιτικούς τρόπους αβροφροσύνης και δημιουργικής αριθμητικής. Πολύ περισσότερο δίνοντας περισσότερη αξία απ’ την πραγματική του στον τσιρίζοντα θίασο των πρωταθλητών της κυβίσθησης. Σημειώνω μόνο ένα: Πως μπορεί η αγωνιστική πολιτική ΣΥΝΕΠΕΙΑ έργων και λόγων του Αντώνη Σαμαρά, έστω και κατά διάνοια, να συνδιαλεχθεί με την ΑΣΥΝΕΠΕΙΑ διακηρύξεων, λόγων και έργων του αρχηγού του Λάος;
    Όλη αυτή η συζήτηση τελευταία προδίδει μάλλον την αγωνία των παραγόντων του ΛΑΟΣ για τις καρέκλες τους που τρίζουν. Είναι και η υψηλή ανεργία βλέπετε...

    • sofia or8h avatar
      sofia or8h @ Εύμηλος 01/03/2011 22:31:32

      ναι συμφωνώ πρώτα χρειάζεται τους πολίτες.....
      Για ποιούς μαμ.....ους πολίτες μιλάς?Αυτούς που ψήφισαν Καμίνη?η αυτούς που ψήφισαν Μπουτάρη,Γιαννακίδη και Τατούλη?
      Γιατί δεν ψήφισαν αντιμνημονιακά?
      Που κοιμόνταν?Ευλογά εξ αιτίας των έβγαλε ο ΓΑΠ τα συμπεράσματα του,αντέχουν οι πολίτες βάρη,φορτώστε και άλλα
      Άσε ρε φίλε ,δεν ξέρω τι είδους πολίτες γίναμε.

  35. SPYROS T. avatar
    SPYROS T. 28/02/2011 21:22:23

    Χωρίς το 6% του ΛΑΟΣ η Νεα Δημοκρατία ΔΕΝ γίνεται Κυβέρνηση!!!

    Αυτό πρώτος και καλύτερος το ξέρει ο Σαμαράς...

    • ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
      ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ @ SPYROS T. 28/02/2011 21:26:34

      6% ;;;;
      Κόψε κάτι Σπύρο.......
      4% και πολλά θα του είναι.

      • SPYROS T. avatar
        SPYROS T. @ ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 28/02/2011 21:43:44

        Είτε 4% είτε 6%, δεν μας περισσεύουν...

        Δεν βλέπεις οτι ο κόσμος δεν σηκώνεται από τον καναπέ με τίποτα???

        Στην Ιρλανδία έπεσε η Κυβέρνηση με το 1/100 των μέτρων που παρθήκαν εδώ και στην Ελλάδα ο κόσμος λέει οτι ορθώς έχουμε αυτήν την λαίλαπα μέτρων γιατί "μας χαντάκωσε" η Ν.Δ...

        Βλέπει μετά και τον Παυλόπουλο, τον Άρη Σπηλιωτόπουλο, τον Γιακουμάτο, τον Κυριάκο, τον Χατζηδάκη, τον Στυλιανίδη, τον Νάκο κ.λ. δερβέναγες στη Ν.Δ (και επί Σαμαρά) στα κανάλια και εμείς μένουμε με την απορία για τις δημοσκοπήσεις...

        • ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
          ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ @ SPYROS T. 28/02/2011 21:58:52

          Για την αναγκαιότητα συνεργασίας με το ΛΑΟΣ διαφωνώ.
          Για τα υπόλοιπα συμφωνώ απόλυτα.
          Έχω σιχαθεί να βλέπω πολιτικά ερείπια να μιλούν για νέες πολιτικές.
          Απόσυρση τώρα σε όλα τα σαράβαλα τις πολιτικής.............

  36. Αργοναύτης avatar
    Αργοναύτης 28/02/2011 21:43:23

    Γιώργο κράτα γερά . Το Δαφνί και το Δρομοκαΐτιο μαζί σου

    • Tassos avatar
      Tassos @ Αργοναύτης 28/02/2011 22:22:55

      Ωραίος!!!

  37. Παπαρουνας avatar
    Παπαρουνας 28/02/2011 21:43:55

    Αν ο Σαμαράς θέλει να δει εξουσία πρέπει να συσπειρώσει όλη τη ΔΕΞΙΑ. Αυτό σημαίνει να γίνει προγραμματική σύγκλιση με το ΛΑ.Ο.Σ. με ο,τι συνεπάγεται αυτό.

    Υπό άλλες συνθήκες, δν βλέπω αυτοδυναμία, αφού το ΠΑ.ΣΟ.Κ. έχει καβάτζα Δημοκρατικη Συμμαχία και Δημοκρατική ΑΡΙΣΤΕΡΑ

  38. babayaro avatar
    babayaro 28/02/2011 22:49:31

    Κανενα κομμα δεν δειχνει ικανο για αυτοδυναμια ουτε η ΝΔ,μητε ο πρασινος ηλιος. Ερχονται οι κυβερνησεις συνεργασιας λοιπον..
    Και να θυμισω την προταση Καρατζαφερη στον κουρασμενο για στηριξη παλαιοτερα σε επισης δυσκολες στιγμες.Δεν νομιζω οτι ο Σαμαρας θα θελησει κολεγια με την Ντορα(αν μπει στην βουλη,χα,χα!) η με καποιο αποκομμα της αριστερας.Ας χαμηλωσουν οι τονοι λοιπον και ας μην καιμε τα χαρτια μας.
    Στην τελικη,ποιος το ειχε διαβασει το μνημονιο πριν την υπογραφη του?
    Αν ζητουσε τα δυο τριτα της βουλης ο ΓΑΠ τον Μαιο του 10,θα ηταν βεβαια στυγνος εκβιασμος και ο Σαμαρας απλουστατα θα υπεκυπτε γιατι δεν θα υπηρχε αυτο που λεμε συντεταγμενη υποχωρηση,αλλα θα βυθιζομασταν αυτανδροι...
    Κατι μου λεει πως ο ΓΑΠ δεν ηθελε να τον καψει τον Αντωνη.
    Τελευταια ευκαιρια της Ελλαδος βλεπω τις επερχομενες εκλογες.Μπορει η
    ευρυτερη πατριωτικη παραταξη να μας βγαλει απο τα σχοινια που μας στριμωξαν οι ανικανοι? Το ευχομαι....

  39. ΑΡΚΑΣ avatar
    ΑΡΚΑΣ 28/02/2011 22:54:32

    Συμφωνώ απόλυτα ότι το 1+1 στην πολιτική δεν κάνει απαραίτητα 2 γιατί όμως θεωρούν ορισμένοι ότι κανει 1 και όχι 3 ή 4. Η επανένωση της κεντροδεξιάς γιατί αύτο θα σημάνει η συνεργασία ΝΔ και ΛΑΟΣ θα δημιουργήσει νέα δεδομένα και θα ανατρέψει το πολιτικό σκηνικό δημιουργώντας προοπτική νίκης που θα λειτουργούσε πολλαπλασιαστικά για τα ποσοστά του χώρου. θα ανέμενα θερμή υποδοχή για αυτή την συνεργασία και όχι βολές εκ των ένδω, η ΝΔ με το χειρότερο ΠΑΣΟΚ της 20ετίας δεν ξεπερνά το 28% στην καλύτερη, επομένως μην κομπάζουμε περί σουπερ μάρκετ και ας είμαστε λιγότερο αλαζονικοί. Εχουμε τον καλύτερο αρχηγό μετά τον Ευάγγελο Αβέρωφ αλλα δεν πρέπει να ακολουθήσει την μοίρα να μην καταστεί ποτέ πρωθυπουργός. Επίσης μην σοκάρεστε με άδωνη, πλέυρη και αηβαλιώτη την στιγμή που στη ΝΔ φιγουράρουν ακόμη αρούλης, γιαννάκου, γιακουμάτος, πάκης, ράπτη αντώναρος και όλο το καραμανλικό φθαρμένο υλικό!

  40. Κούκλος avatar
    Κούκλος 28/02/2011 23:04:13

    Ευτυχώς που υπάρχετε για να μας ανοίγετε τα μάτια σας ευχαριστώ.

    Α αα!! να μη ξεχάσω την κουτάλα την άφησα λίγο παρακάτω
    μετά το μνημόνιο να παραλάβετε
    Τώρα μπορείτε να συνεχίσετε σας προστατεύει το μνημόνιο

  41. zagor avatar
    zagor 28/02/2011 23:09:49

    Παιδιά ο άνθρωπος δεν έχει μπέσα.Πέρυσι τον Μάρτιο πριν το μνημόνιο τον είχαμε επισκεφθεί στο γραφείο του (είμαι συνδικαλιστής) για να στηρίξει στη βουλή κάποιο ετοιμά μας.Ούτε λίγο ούτε πολύ μας είπε ότι δεν μπορεί να το κάνει γιατί δεν θέλει να φέρει σε δύσκολη θέση την κυβέρνηση. Μάλιστα κομπορεύοταν ότι κάθε μέρα τον παίρνει ο ΓΑΠ τηλέφωνο και τον συμβουλεύει τι να κάνει. Μας είπε ότι κανόνισε το ταξίδι του ΓΑΠ στον Ομπάμα μέσω της Τζαβέλλα (πράγματι είχε πάει ο ΓΑΠ πριν λίγες ημέρες στην Αμερική), προέβλεπε χρεοκωπία και ότι αυτός θα διαδραμάτιζε σύντομα σημαντικό ρόλο στην διακυβέρνηση της χώρας προφανώς συνεργαζόμενος με το ΠΑΣΟΚ. Δεν πίστευα στ'αυτιά μου και τσιμπιόμουνα μήπως ονειρευόμουνα. Τώρα που βλέπει ότι δεν του βγαίνει πλέον το εγχειρημά του τα γυρίζει πάλι προφανώς για να κρατάει τους δεξιούς ψηφοφόρους αφήνοντας να εννοηθεί ότι δήθεν θα συνεργαστεί προεκλογικά με την ΝΔ. Ωραία ας διαλύσει το κόμμα του και να επανέλθει χωρίς όρους αν θέλει να γίνει πιστευτός.

    • popolaros avatar
      popolaros @ zagor 01/03/2011 12:17:13

      Ήθελε και Τζαβέλλα για να μπει στα μεγάλα σαλόνια....

  42. BlueSky avatar
    BlueSky 28/02/2011 23:28:38

    @ Πρόεδρο Α.Σαμαρά: Τα διάφορα πασοκομμε διαδίδουν, ότι ο Αντώνης "ενδέχεται'' να συνεργαστεί με τον κωλοτούμπα, ότι να ναι, καρατζαφέρη. Πρόεδρε, σου υπενθυμίζω, ότι επί 18 μήνες βάλλεσαι ανηλεώς, από το πασόκ και από τον κωλοτούμπα καρατζαφέρη. Ελπίζω, να μην πέσεις στην παγίδα του άχρηστου μνημονιακού και του δώσεις το φιλί της ζωής, τώρα που το απόκομμά του είναι υπό διάλυση. Καιρός, να διαλυθεί το κλεπτόσυνείδητο κόμμα του ΛΑΟΣ. Ελπίζω, Πρόεδρε να μη ξεχάσεις και να μη βάλεις ντελβέ στην κούτρα σου, ''κρυώνοντας'' εμάς που ανελλειπώς στεκόμαστε στο πλάι σου. Η πολιτική συγκυρία, δεν οδηγεί σε συνεργασία με τον καρατζατέτοιο, αλλά στην διάλυσή του πασόκ και του ΛΑΟΣύκου.

  43. ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
    ΣΟΝ ΠΕΝ 28/02/2011 23:46:08

    Κ.Ρ
    Συμφωνώ.
    Δε χωράει η ακροδεξιά στη Ν.Δ.
    Και οταν λέω ακροδεξιά εννοώ και όσους επένδυσαν στα υπολείματα της χούντας.

    • babayaro avatar
      babayaro @ ΣΟΝ ΠΕΝ 01/03/2011 00:09:51

      Χουντα? 60+ θα πρεπει να ειναι ο νεαροτερος "πολιτικος" της.

      • ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
        ΣΟΝ ΠΕΝ @ babayaro 01/03/2011 10:10:05

        Έγραψα για όσους "επένδυσαν " στη χούντα.
        Μήπως έχεις ακούσει απανθίσματα ομιλιών του Κρατζαφέρη για τη χούντα, όταν για να πάρει ψηφαλάκια και τι δεν έλεγε ο στόμας του?
        Θα ήθελες να τα ακούσεις "ποτ πουρί" σε περίπτωση συνεργασίας του με τη Ν.Δ?

  44. A.M. avatar
    A.M. 01/03/2011 00:11:57

    Μπορεί η ΝΔ υπό τις ΠΑΡΟΎΣΕΣ συνθήκες να έχει ισχυρή ΚΑΙ αυτοδύναμη κυβέρνηση;
    Ναί ή όχι;
    Ας απαντήσει ο καθένας στον εαυτό του τι πιστεύει. Με ειλικρίνεια.

    Εάν μέν απαντήσει «Ναί» τότε δεν υπάρχει κάν ζήτημα συνεργασίας ούτε με το ΛΑΟΣ ούτε με κανένα άλλο κόμμα ή πολιτικό.

    Εάν όμως απαντήσει «Όχι» τότε ποιές επιλογές υπάρχουν για τις επόμενες εκλογές;
    Με το ΥΠΟΘΕΤΙΚΌ δεδομένο ότι η ΝΔ δεν σχηματίζει αυτοδύναμη κυβέρνηση έχουμε και λέμε:

    Πρώτον
    Ή ξανατρώμε στην μάπα το ΠΑΣΟΚ σκέτο ή με ..μεζέ (Ντόρα, Κουβέλη κλπ)

    Δεύτερον
    Ή η ΝΔ συνεργάζεται με το ΛΑΟΣ ή παίρνει κάποιους βουλευτές του ΛΑΟΣ και σχηματίζει κυβέρνηση και μας λυτρώνει απ την λαίλαπα του ΓΑΠ και των συναφών ειδών.

    Τρίτον
    'Η η ΝΔ συνεργάζεται με το ... ΠΑΣΟΚ!
    Δεν νομίζω να υπάρχει εδώ μέσα ΟΎΤΕ ΈΝΑΣ που να θέλει κάτι τέτοιο!

    Βλέπετε κάποια άλλη επιλογή;
    Εγώ όχι.

    Αν αποκλείσουμε συνεργασία με το ΛΑΟΣ ή κομμάτι του ΛΑΟΣ τότε η ΝΔ τα δίνει όλα για όλα για να σχηματίσει αυτοδύναμη κυβέρνηση ή ξανατρώμε στην μάπα το πασοκ.

    Μετρημένα κουκιά.

    Το θέμα λοιπόν ΔΈΝ είναι ποιό είναι το ιδανικό και το τέλειο.
    Αυτό το γνωρίζουμε όλοι: αυτοδύναμη ΝΔ.!
    Το θέμα είναι αν αυτό το ιδανικό και τέλειο είναι εφικτό ΜΈΧΡΙ τις αμέσως επόμενες εκλογές ή όχι.
    Και εάν όχι προκειμένου να ξαναφάμε μια τετραετία ΓΑΠ και συναφή ..... τι να κάνουμε;
    Καλύτερα κυβέρνηση με το ΛΑΟΣ παρά άλλη μια τετραετία αντιπολίτευση.

    Αυτή είναι η δική μου άποψη.

    • ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
      ΣΟΝ ΠΕΝ @ A.M. 01/03/2011 10:11:08

      Η λογική σου πηγάζει από την απλή αριθμητική.

  45. zagor avatar
    zagor 01/03/2011 00:26:44

    ΑΜ μάλλον έχεις δίκιο αλλά ο ίδιος ο ΚΑΡΑΤΖ. είναι βαρίδι για το κόμμα του. Να παρει πίσω όσα έχει πει κατά καιρούς αυτός και κάτι βουλευτές του για την ΝΔ στυλ Αϊβαλιώτη και τότε το συζητάμε.

  46. περήφανος δεξιός avatar
    περήφανος δεξιός 01/03/2011 00:29:48

    από το ΛΑΟΣ μόνο ο Βορίδης αξίζει..ας τον πάρει ο Σαμαράς να τελειώσει το παραμύθι..ποιός άδωνις και ποιός ροντούλης??γελάει ο κόσμος..αν του φύγει ο Βορίδης του Καρατζαφέρη την έχει βαμμένη..θα του κοστίσει πολύ σε εντυπώσεις και ουσία..

  47. Χριστόφορος avatar
    Χριστόφορος 01/03/2011 00:33:58

    Ο λαός δεν ξεχνά και το έχει αποδείξει πολλές φορές.
    Βορίδης, να με σχωρνάει η μάνα μου κι ο πατέρας μου αλλά εγώ θα γίνω προδότης και θα ψηφίσω υπέρ του μνημονίου γιατί μισώ τους Έλληνες και την πατρίδα Τους.
    Θα στηρίξω ΓΑΠ γιατί όμοιος ομοίω αεί ΒΕΛΑΖΕΙ.

    Καλά για βλάκες μας περνάτε όλους?
    Πρώτα κάνουμε τα ανεπανόρθωτα λάθη που τα πληρώνει ο λαός και μετά κάνουμε τους ήρωες και τους ανυπάκοους.
    Σαν την άλλη , εκείνη την Σακοράφα που πρώτα το στήριξε με την υποψηφιότητά της, τάχα δεν ήξερε τι πρόκειται να γίνει και τώρα το παίζει και αντιστασιακιά και κινηματίας.

    Άντε βρε συνέλθετε λίγο γιατί χάσατε κάθε επαφή με την πραγματικότητα.
    Συνέλθετε κύριοι γιατί δεν βαδίζετε καλά. Παρα πέητε.

  48. zagor avatar
    zagor 01/03/2011 00:36:12

    Περήφανε δεξιέ έχεις απόλυτο δίκιο θα πρόσθετα και τον ΠΛΕΥΡΗ. Ο ΚΑΡΑΤΖ. ο ίδιος είναι φούμαρα, εμφυολογήματα και αέρας κοπανιστός.Δλδ μια φούσκα που έχει βρεί κάτι θεούσες γριές και παπούδες που έχουν μείνει στην εποχή του 40 και τους δουλεύει ψιλό γαζί.

  49. περήφανος δεξιός avatar
    περήφανος δεξιός 01/03/2011 00:53:43

    δεν θα πρέπει να ξεχνάμε και την πίεση που θα δεχτεί ο κωλοτούμπας από την χρυσή αυγή που ακόμα και σε συνθήκες εθνικών εκλογών είναι πιθανό να ξεπεράσει το 1-1,5%..

  50. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 01/03/2011 02:04:28

    Νομίζω ότι τη ΝΔ θα έπρεπε να την προβληματίζει όχι το τι κάνει ο Καρατζαφέρης αλλά γιατί ο κόσμος, παρόλο που ο Σαμαράς καταψήφισε το Μνημόνιο και πρόβλεψε τις αρνητικές επιδράσεις του, εξακολουθεί να μην την υποστηρίζει, ακόμη κι όταν ξέρει ότι αν δεν την υποστηρίξει, στο πλαίσιο αυτού του πολιτικού συστήματος, θα ξαναέχει κυβέρνηση το ΠΑΣΟΚ.
    1-Μέρος της απάντησης είναι νομίζω το εξής: αν δε δίνεις την εντύπωση ότι θέλεις να κυβερνήσεις, ο κόσμος δε θα σε βοηθήσει να κυβερνήσεις. Απαντήσεις του τύπου 'η ΝΔ είναι έτοιμη να κυβερνήσει' δεν απαντούν στο ερώτημα. Ακόμη κι αν είναι έτοιμη η ΝΔ να κυβερνήσει (με ποιους αλήθεια;) σίγουρα δε δίνει αυτή την εντύπωση προς τα έξω, αφού η ένταση της αντιπολιτευτικής της δραστηριότητας δεν ανταποκρίνεται στο απλό γεγονός ότι η χώρα καταστρέφεται ολοσχερώς. Κάποιοι θα πουν ότι η ΝΔ είναι 'αστικό' κόμμα, απευθύνεται στους νοικοκυραίους, δεν κάνει σαματά, κ.λ.π. Εντάξει τότε, ας κάτσει η ΝΔ να συνεχίσει να βλέπει την πλάτη του ΠΑΣΟΚ περιμένοντας να το ξεπεράσει μόνο όταν αυτό φθαρεί ακόμη περισσότερο, που θα φθαρεί, αφού είναι βέβαιο ότι ο ΓΑΠ και η τρελοπαρέα του θα συνεχίσουν να κάνουν όργια εις βάρος της χώρας. Όμως ο κόσμος το βλέπει αυτό και θα ψηφίσει ανάλογα.
    2-Άλλο μέρος της απάντησης είναι ότι ο 'λαός δεν ξεχνάει τι σημαίνει δεξιά', η δαιμονοποίηση δηλαδή της δεξιάς και των κομμάτων που θεωρούνται ως δεξιά και η συνακόλουθη πολύ μικρότερη λαϊκή ανοχή για τα λάθη μιας δεξιάς κυβέρνησης (όπως του ΚΚ Β) σε σχέση με τα λάθη μιας άλλης κυβέρνησης. Αυτό έχει σχέση και με την ιδεολογική ηγεμονία της αριστεράς στην Ελλάδα, την οποία η ΝΔ ουδέποτε προσπάθησε να σταματήσει (και δε νομίζω ότι μπορεί άλλωστε, δεν έχει ούτε κατά διάνοια τα κατάλληλα στελέχη)

  51. firiki2010.wordpress.com avatar
    firiki2010.wordpress.com 01/03/2011 02:23:39

    Σε περίπτωση προεκλογικής συνεργασίας με ΛΑΟΣ πιθανώτατα θα αποδειχθεί ότι 4+1 δεν κάνουν 5 , αλλά μάλλον 4,8 πιθανώς και λιγότερο. Το θέμα είναι η ΝΔ να πολιτευθεί κατά τέτοιο τρόπο ώστε να καταργήσει τους λόγους ύπαρξης του ΛΑΟΣ αλλά και της ΔΗΣΥ στη συνείδηση των δυνητικών ψηφοφόρων τους. Το πρόβλημα είναι ότι όσο η ΝΔ δεν δίνει την αίσθηση ότι "απογειώνεται", όσο δεν πείθει ότι είναι "το αύριο που έρχεται" τόσο δυσκολότερη γίνεται η απορρόφηση ψηφοφόρων που επι της ουσίας ελάχιστα έχουν να χωρίσουν μαζί της και όσο δεν υπάρχει αυτή η απορρόφηση τόσο δυσκολότερη γίνεται η "απογείωση".
    Αν πάντως δεν καταργηθεί αυτή η τριχοτόμηση της κεντροδεξιάς παράταξης όχι με συμφωνίες κορυφής αλλά στη βάση η κατάκτηση της εξουσίας και κυρίως η αποτελεσματική άσκηση της θα παραμένει στοίχημα πρακτικά αδύνατο να κερδηθεί.

  52. Tzimas avatar
    Tzimas 01/03/2011 03:08:09

    ΣΥΜΦΩΝΩ ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ: ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΛΟΥΓΟΥΣ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ. ΟΥΕ ΤΟ ΠΑΣΟΚ. ΑΛΛΑ ΘΑ ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΗΣΟΥΝ ΝΑ ΥΑΠΑΡΧΟΥΝ. ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΚΟΝΤΥΤΕΡΟΙ. ΤΩΡΑ 'Η ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΡΜΕ ΡΥΜΙΣΤΕΣ ΚΟΙΝΟΒΟΥΛΙΟΥ Η ΞΑΝΑΝΤΡΕΥΟΜΑΣΤΕ ΤΟΥΣ ΚΟΝΤΥΤΕΡΟΥΣ.ΣΚΕΨΟΥ ΤΟ!!!!

  53. Amalia avatar
    Amalia 01/03/2011 03:09:00

    Όποιος πιστεύει τις δημοσκοπήσεις των εργολάβων που δίνουν στο κόμμα Καρατζαφέρη 5, 6 και 7% είναι μεγάλο κορόιδο και δεν έχει επαφή με την κοινωνία. Ο Καρατζ. είναι σίγουρα κάτω από το 3% και μετά τις επόμενες εκλογές θα εξαφανιστεί. Η ψήφος υπέρ του μνημονίου, τα "πατρός και μητρός..." και τα "χάρις σε μας τρώτε" δεν ξεχνιούνται. Το δημοσίευμα του Βήματος είναι πονηρό και εξυπηρετεί τους σκοπούς του Καρατζ. Σ' όλες τις προεκλογικές περιόδου κάνει δήθεν "επιθέσεις φιλίας" στη ΝΔ για να καλοπιάσει τους ψηφοφόρους της. Και για όποιον αμφιβάλλει, στο βραδινό δελτίο του Μέγκα η παρουσιάστρια είπε επί λέξη τα εξής: "Φλερτ Καρατζ. προς τη ΝΔ με σκοπό να κρατήσει ανοιχτούς τους διαύλους επικοινωνίας με τους κεντροδεξιούς ψηφοφόρους". Αλλά και να ήθελε ο Καρατζ. να συνεργαστεί ειλικρινά με τη ΝΔ, δεν τον αφήνουν η Ντόρα και οι μιντιάρχες. Το πιθανότερο είναι να κατέβει μαζί με τη Ντόρα στις εκλογές, για να μπούνε και οι δύο στη Βουλή. Γιατί σε αντίθετη περίπτωση δεν θα μπει κανένας από τους δύο. -

  54. spiros avatar
    spiros 01/03/2011 07:38:05

    Ελίζα
    Δεν είναι μόνο η δικαίωση του Σαμαρά. Είναι και η διάδοση προς τον κόσμο με θέρμη ,πειθώ και πάθος των ιδεών και των δράσεων . Αλλιώς δεν μπορεί να υπάρξη ανάταση και πλήρη δικαίωση. Οι διαφορετικές φωνές ή εκφράσεις ή όπως αλλιώς τις ονόμασετε δείχνουν ότι το ενδιαφέρον δεν είναι για το ΛΑΟ. Δείχνουν ότι μάχονται για την θέση που διαθέτουν ή κατέχουν και και ας μην έχουν την καλύτερη έξωθεν μαρτυρία. Ο Λαός αναμένει σύσωμες κινήσεις για απεμπλοκή καιΌΧΙ κινήσεις χαρακωμάτων . Όταν όμως ο συνάδελφός σου Βερβεσός παίρνει 26% αυτό σημαίνει ότι η ελιτ δεν έχει πεισθεί ή είναι το ποσοστό που λυμαίνεται το χρήμα του λαού ακόμη. Δεν σας γνωρίζω αλλά σέβομαι την θέση σας ως εκλεγμένη της παράταξης που πιστεύω και γις την οποία αγωνίζομαι πλέον των 30 ετών και χαίρι δεν είδαμε.

    • juliet avatar
      juliet @ spiros 01/03/2011 08:34:55

      Σπύρο,μετά από 3ο χρόνια τη βασιλεία των ουρανών την είδες;;;;

  55. Αφροδίτη avatar
    Αφροδίτη 01/03/2011 07:48:08

    Καλό μήνα! Δεν έχει απολύτως κανένα λόγο ο Αντώνης, που καθημερινά δικαιώνεται για όλες του τις επιλογές παρελθούσες και παρούσες, να μαζέψει τον ομογάλακτο αδελφό της Ντόρας. Θα είναι σαν να ανοίγει την πόρτα για να μπει το φαρμακερό φίδι στο σπίτι του. Η στάση του Καρατζαφέρη, γνωστού και ως πρωταθλητού των κυβιστήσεων, είναι στάση προπομπού της ατυχήσασας, για τη δική της επιστροφή! Άλλωστε η επιλογή παραμονής στη Ν.Δ. κάποιων σταγονιδίων μεν, αλλά γνωστότατων ντορακίων δε, αυτήν την προσφιλή στρατηγική του δούρειου ίππου, μαρτυρεί. Μακριά από την αθλία οικογένεια!

  56. juliet avatar
    juliet 01/03/2011 08:32:18

    Σκέφτητε σε μια πιθανή συνεργασία με τον Καρατζαφυρερ τι γλέντια θα γίνουν,εισητήρια θα κόβουμε....πω,πω τι έσοδα χάνουμε!!
    Καλό μήνα!!!

  57. Δίσκος Γεώργιος avatar
    Δίσκος Γεώργιος 01/03/2011 09:50:23

    Ο Καρατζαφέρης έσφαλε, όντως! και πιθανόν το μόνο που τον ενδιαφέρει είναι η πολιτική του επιβίωση.
    Ο Σαμαράς έσφαλε, αν θυμάμαι καλά αυτός άνοιξε τα σύνορα και ακολούθησε η εισβολή των αποκαλουμένων μεταναστών, επί 20ετία και δεν έχει ανακοπεί!
    Η Ν.Δ. σήμερα, επί Σαμαρά εκφράζει τους δεξιούς; εκφράζει την δεξιά ή είναι και τώρα ένα liberal-φιλελεύθερο κόμμα (της ανοικτής κοινωνίας και του ατομικισμού, της ελεύθερης οικονομίας και του καπιταλισμού, του πολυφυλετισμού και της πολυπολιτισμικότητας) όπως π.χ. η ΔΡΑΣΗ, το ΣΥΡΙΖΑ, η Δημ.Συμμαχία κ.ά, κ.ά;
    Ο φιλελευθερισμός θέλω να πώ έχει πολλούς εκφραστές, άν κάποιος είναι φιλελεύθερος (* 1η εκδοχή) γιατί να μην στηρίξει την Ντόρα και να στηρίξει τον Σαμαρά; Άν κάποιος είναι φιλελεύθερος (@ 2η εκδοχή) γιατί να μην στηρίξει το Σύριζα και να στηρίξει την Ν.Δ.; Άν κάποιος είναι φιλελεύθερος (# 3η εκδοχή) γιατί να μην στηρίξει την Δράση και να στηρίξει την Ν.Δ; Όλοι αυτοί και άλλοι πολλοί, είναι γνήσιοι liberal τύποι, οι φιλελεύθεροι κάθε είδους αυτούς θα ενισχύσουν.
    Αν λοιπόν η Ν.Δ. σήμερα δεν είναι καθαρά ΔΕΞΙΑ (καθαρά ΔΕΞΙΑ από κάθε άποψη, όχι πολύ, όχι λίγο, όχι στην μέση, αλλά ξεκάθαρα ΔΕΞΙΑ) κάτι δεν πάει καλά...

  58. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΣ avatar
    ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΣ 01/03/2011 09:59:34

    Ο Καρατζαφέρης είναι καμμένο χαρτί. Ότι ήταν να κάνει το έκανε. Ο λόγος που δημιούργησε το κόμμα του ήταν για να πλευροκοπεί τον Καραμανλή και να διευκολύνει την ήττα και το πέρασμα τής ΝΔ στη Ντόρα. Γι αυτό, αν και στα χαρτιά "ακροδεξιός", λύσσαξε να γίνει αρχηγός στη ΝΔ η Ντόρα... Το άτομο δεν είναι ούτε ακροδεξιός, ούτε δεξιός, ούτε αριστερός, ούτε τίποτα. Ένας πολιτικός σκιτζής (που ανέδειξε το μητσοτακιστάν) με όχημα και σημαία ευκαιρίας. Τώρα πια είναι μόνο για τα πολιτικά μικροθελήματα και γι αυτό τον παίζουν ακόμα τα κανάλια, μπας και συγκρατήσει έστω κάποιο ποσοστό να μην πάει στον Σαμαρά. Τα ποσοστά που τού δίνουν οι γκαλλοπατζήδες είναι τόσο έγκυρα όσο ακριβώς και οι "προγνώσεις" τους για τη διαδοχή στη ΝΔ.

    Τον διέταξαν να ψηφίσει το μνημόνιο και το έκανε, χωρίς μα και μου. Αυτό ήταν και το τέλος του. Έχασε και προς τη ΝΔ και προς τη Χρυσή Αυγή. Αν γίνουν εκλογές θα βλέπει τη βουλή με το μακαρόνι. Το ξέρει και γι αυτό παίζει τα ρέστα του, μπας και τσιμπήσει ο Σαμαράς και τού δώσει σημασία (κερδίζοντας έτσι "νομιμοποίηση" στη συνείδηση τών δεξιών). Τώρα όμως είναι αργά για δάκρυα Στέλλα (ή, όπως λέει κι ο λαός, "έκλασε η νύφη σχόλασε ο γάμος").

    • popolaros avatar
      popolaros @ ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΣ 01/03/2011 12:14:12

      +1000

  59. Έρεβος avatar
    Έρεβος 01/03/2011 11:22:08

    Ο Καρατζαφέρης είναι ένα καθαρά μιντιακό κατασκεύασμα. Όσο θα τον σπρώχνουν ποικιλοτρόπως οι καναλάρχες τόσο θα υπάρχει.

    Αυτό που πρέπει να κάνει η ΝΔ είναι να μην του αφήνει καθόλου αντιπολιτευτικό αέρα.

    Π.χ. μεταναστευτικό, τζαμί. Γιατί να προλαβαίνει ο Άδωνις στις επερωτήσεις τον σαφώς εμπειρότερο και μεγαλύτερο μηχανισμό της ΝΔ;

    Θα πεις χέστηκε η φοράδα στ' αλώνι αλλά μην ξεχνάμε όλα θέμα εντυπώσεων είναι. Με τούτο και με τ'αλλο το ΛΑΟΣ έχει σήμερα 5% και όχι 2% δηλαδή όσο θα'πρεπε να'χει.

    Όλα θέμα ΝΔ είναι.

  60. helas george avatar
    helas george 01/03/2011 11:57:40

    ο καυγας των "στρατηγων" με τον "επιτελαρχη"?πεσ μου ομως η βαση που τραβαει τοσα χρονια το καναλι χωρις εφοδια γιατι να τρεξει για τον "μπαμπουλα"? για ενα καπριτσιο?αυτο που θελαν παλι πετυχε αλλα μπορει να χαλασει ξαφνικα απο ασταθμιτους παραγοντες οχι απο εμμονες σε "λαικες" φιγουρες η αριβιστες πολιτικουσ η (διαζ) αλλους επιδοξους εκτος των ζωντων "επικυριαρχων"

  61. nikosw avatar
    nikosw 01/03/2011 12:00:38

    Κατά πάσα πιθανότητα οι 15 βουλευτές ήταν το ταβάνι του μικρού αυτού κόμματος
    Μέγα σφάλμα του η ψήφιση του μνημονίου
    Γύρισε μπούμερανγκ και τώρα τρέχει και δε φτάνει
    Η ιστορία δείχνει πως πάντα υπήρχε ένα 5-7% (Εθνική παράταξη το έλεγαν παλιά) που εμφανιζόταν με τη ΝΔ κυβέρνηση. Τώρα με τη ΝΔ αντιπολίτευση είναι φυσικό να αρχίσει η πτώση του ΛΑΟΣ εξ' ου και ο πανικός

  62. A.M. avatar
    A.M. 01/03/2011 12:24:36

    Βεβαίως υπάρχει και το ενδεχόμενο ο κύριος Καρατζαφέρης να ενεργήσει για μια ακόμα φορά - σύμφωνα πάντα με τα δικά του λεγόμενα - με μόνο κίνητρο το συμφέρον και την σωτηρία της πατρίδας.

    Να διαλύσει τον ΛΑ.Ο.Σ.!

    Αυτό θα έλυνε άμεσα όλα τα προβλήματα!

    Θα έδινε 6% επιπλέον στην ΝΔ
    Θα ένωνε το δεξιό πατριωτικό χώρο στην βάση γύρω απ τον Αντώνη Σαμαρά και την ΝΔ
    Θα αποδέσμευε στελέχη αξιόλογα του ΛΑΟΣ που θα μπορούσαν να προσφέρουν στην ΝΔ ψηφοφόρους και οχι μόνον.
    Θα γλύτωνε τον ίδιο τον Καρατζαφέρη απ τον πολιτικό διασυρμό της σχεδόν εξαφάνισης του ΛΑΟΣ αν όχι μέχρι τις εκλογές σίγουρα μέχρι τις επόμενες.
    Θα απάλλασε την πατρίδα απ το ΠΑΣΟΚ και τον ΓΑΠ και θα έκανε τον Σαμαρά πρωθυπουργό.

    Και θα ήταν η πιο πατριωτική απόφαση που θα είχε πάρει ποτέ στην ζωή του!
    Και η πατρίδα θα τον ευγωμονούσε πάντα που την απάλλαξε απ την παρουσία του, απ το διασπαστικό ΛΑΟΣ, απ τον ΓΑΠ και απ το ΠΑΣΟΚ.

    Λέτε να τολμήσει να φανεί τόσο πατριώτης;

  63. popolaros avatar
    popolaros 01/03/2011 12:34:31

    Αγαπητέ Γεώργιε Κ. και λοιποί εξαπτερυγούντες, ο Λαός έχει μια παροιμία για την κατάληξη του έξυπνου πουλιού.
    Έτσι την πάτησες και εσύ.
    Είδαν ότι η αδυναμία σου είναι να κυβερνήσεις ντε και καλά, το πόπολο.
    Να αποκτήσεις θώκο.
    Χθες εάν γινόταν κιόλας.
    Αυτό σου έταξαν και έτσι στήριξες μνημόνια και εθελοδουλία.
    Άκουγες πολύ την κυρία με τις υπερατλαντικές γνωριμίες.
    Την πάτησες...μετά την υπογραφή ουδέν λάθος αναγνωρίζεται.

  64. Έρεβος avatar
    Έρεβος 01/03/2011 12:35:23

    Με τον Καρατζαφέρη στη ΝΔ προκοπή δεν γίνεται. Θα θέλει πάλι συνέχεια να καπελώσει το κόμμα. Όσον αφορά τα στελέχη του μόνον ο Βορίδης αξίζει κι αυτόν τον έχει κάψει πλέον.

  65. popolaros avatar
    popolaros 01/03/2011 12:39:49

    ναι μόνο ο Βορίδης και ίσως ο Πλεύρης junior δείχνουν να έχουν μέλλον και μια πολιτική σοβαρότητα.
    Δεν πουλάνε και βιβλία.... :)
    Θα πρέπει βέβαια δημοσίως να αποκυρήξουν το μνημόνιο.

    • Έρεβος avatar
      Έρεβος @ popolaros 01/03/2011 12:46:40

      Μιας και ανάφερες τον Πλεύρη jr, άσε το image και κάθησε μόνον να σκεφτείς τον ψυχισμό που θα έχει αναπτύξει μεγαλώνοντας στο σπίτι του papa-Πλεύρη. Μακρυά...

    • popolaros avatar
      popolaros @ popolaros 01/03/2011 13:57:16

      Συμφωνώ...για αυτό και το ίσως.

  66. ANNITA avatar
    ANNITA 01/03/2011 12:42:31

    Εύχομαι ο Σαμαράς να μην γίνει σωσίβιο κανενός κόμματος, αξίζει από μόνος του σαν προσωπικότητα και μπορεί να οδηγήσει το καράβι του κόμματος του χωρίς δεκανίκια. Πιστεύω ακράδαντα ότι για πρώτη φορά οι τοποθετήσεις της Ν.Δ. ακούγονται δυνατά δια στόματος κ.Μιχελάκη. Ξεκίνησε ο εν λόγω πολύ καλά να εκπροσωπεί επάξια το κόμμα και την θέση την οποία κατέχει εύχομαι και ελπίζω να συνεχίσει έτσι. Συμμαχίες δεκανίκια δεν ταιριάζουν στην Ν.Δ. Και εν πάσει περιπτώσει πιστεύω ότι το έχουν καταλάβει όλοι όσοι απαρτίζουν το επιτελείο της αλλά και όσοι την στηρίζουν.

  67. o aneksartitos avatar
    o aneksartitos 01/03/2011 12:56:42

    Το 2% του Κατατζ. απο που προκυπτει;;;;;
    Στις εκλογές προχθές στο Δικηγορικο Συλλογο Θεσσαλονίκης ο υποψήφιός του πήρε 8%, και της ΝΔ 15%!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Και μιλάμε για μορφωμένους ανθρώπους που ψήφισαν...
    Που να ψήφιζε, όπως στις εθνικές, και η γιαγιούλα των 80 ετών....

    • Έρεβος avatar
      Έρεβος @ o aneksartitos 01/03/2011 13:32:34

      "Που να ψήφιζε, όπως στις εθνικές, και η γιαγιούλα των 80 ετών…."

      6.5% είχε το ΛΑΟΣ στα αστικά κέντρα με 5 ώρες την ημέρα τη φάτσα του Καρατζαφέρη στην τηλεόραση και τις επιπτώσεις του μνημονίου να τις δέχεται μόνο μικρό ποσοστό του πληθυσμού.

      Κάτσε λίγο ακόμα που θα πέσει η πείνα της αρκούδας λόγω μνημονίου και θα δεις που θα πάει το ΛΑΟΣ.

      Είναι καμμένο χαρτί μεσοπρόθεσμα. Μόλις δουν και οι καναλάρχες ότι δεν τραβάει τ'αλογο θα κοπεί η πολύ τηλεοπτική κάλυψη και τότε θα δεις ότι και το 2% είναι ευνοική πρόβλεψη...

  68. anonymous avatar
    anonymous 01/03/2011 14:33:48

    Αφήστε τους νεκρούς θάπτειν τους εαυτών νεκρούς.

  69. ΕΒΡΙΤΗΣ avatar
    ΕΒΡΙΤΗΣ 01/03/2011 14:36:06

    Πρέπει να αντιληφθούν ορισμένοι ότι οι ψηφοφόροι και τα στελέχη του ΛΑΟΣ, στους οποίους δεν ανήκω, αποτελόυν κομμάτι της δεξιάς παράταξης και έχουν αγωνιστικότητα που λείπει απο την Νέα Δημοκρατία, αρκεί να παρατηρήσει κάποιος την κοινοβουλευτική τους παρουσία, παρά τον μικρό τους αριθμό. Η παρουσία τους θα τονώσει την προσπάθεια του Σαμαρά και θα ενισχύσει την ΝΔ η οποία αποτελεί σκιά της σε σχέση με το στελεχιακό δυναμικό του 80΄ και των αρχων του 90' .
    Να θυμίσω στους νεότερους ότι ενώ η συνεργασία με την ΠΟΛΑΝ στις εκλογές του 96 θα μπορούσε να δώσει την νίκη στον Εβερτ, δεν επετεύχθει επειδή ο Μητσοτάκης απειλούσε ότι θα κάνει κόμμα αν επέστρεφε ο Σαμαράς, και φάγαμε μια πασοκικη οκταετία. Τότε ο Καρατζαφέρης ήταν στη ΝΔ και νομιμόφρων και ο Σαμαράς ήταν ο αποδιοπομπαίος και εξωμότης μονο που ο Καρατζαφέρης μιλούσε για συνεργασία με ΠΟΛΑΝ !
    Μας λείπει παραταξιακή και ενωτική συνέιδηση, να αφήσουμε τις βεντέτες και την ιδιοτέλεια η πατρίδα έχει ανάγκη μια μεγάλη ενωμένη πατριωτική κεντροδεξιά δεν αρκέι μόνο ο Καρατζαφέρης θέση έχει και το πατριωτικό κέντρο και ανεξάρτητες δυνάμεις.
    Ο Καρατζαφέρης πρωταρχικά όπως και ο Σαμαράς είναι παιδιά του Αβέρωφ έχουν κωδικες επικοινωνίας πρέπει να τα βρούν. Το απαιτούν οι καιροί!

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ ΕΒΡΙΤΗΣ 01/03/2011 15:46:25

      ο Καρατζαφέρης δεν είχε καμιά σχέση με τον Αβέρωφ.
      Γνήσιο πολιτικό τέκνο του Μητσοτάκη είναι.

  70. Αγρινιώτης avatar
    Αγρινιώτης 01/03/2011 15:26:27

    Ουδεμία συνεργασία με τους υποκριτές !!!! Δεν είναι πραγματικοί Χριστιανοί !!! Είναι ..Λ(ΥΠΟ)Σ !!!! = Λαικός Υποκριτικός Συρφετός !!!!!!

  71. αποκατάσταση avatar
    αποκατάσταση 01/03/2011 20:44:35

    Εγώ νομίζω ότι όλα θα τα κρίνει το πολιτικό συμφέρον στον τόπο (και στη ΝΔ). Αν είναι να τεμαχιστεί η δεξιά σε 50 κόμματα τι νόημα έχει; Το ΠΑΣΟΚ θα κυβερνά μια ζωή με συμμαχίες.
    Τουλάχιστον ο Σαμαράς δεν σπεύδει να προσεγγίσει το κέντρο (ή και την αριστερά) σαν τον προκάτοχό του που έπαιξε και έχασε. Μεταξύ "ακραίου" Καρατζαφέρη και το ρεύμα της Ρεπούση να είστε σίγουροι ότι θα διάλεγα τον πρώτο.

  72. ΜΠΛΟΥΜ avatar
    ΜΠΛΟΥΜ 01/03/2011 23:23:19

    Συμφωνώ με το άρθρο.
    Και τέλος πάντων ας κάνει παρέα και στο σημίτη.

  73. ΑΔΕΣΜΕΥΤΟΣ avatar
    ΑΔΕΣΜΕΥΤΟΣ 02/03/2011 00:08:07

    Τον Νοέμβριο του 2009 με την εκλογή Σαμαρά πιάσαμε το νήμα εκεί που το είχαμε αφήσει το 93΄, με τον φυσικό διάδοχο του Ευάγγελου Αβερώφ να παίρνει το τιμόνι της παράταξης.
    Όραμα του Αβέρωφ ήταν η δημιουργία μιας μεγάλης πανίσχυρης πατριωτικής κεντροδεξιάς με αμφίπλευρη διεύρυνση, να θυμίσω τα στελέχη της Εθνικής Παράταξης που εντάχθηκαν στην Νέα Δημοκρατία, ενδυνάμωση της ΟΝΝΕΔ, οργάνωση κομματικού μηχανισμού και καθαρή ιδεολογική μάχη.
    Αν θέλουμε να αλλάξουμε το πολιτικό σκηνικό, να επαναφέρουμε τις διαχρονικές μας αξίες στην ελληνική κοινωνία, να απαλλαγούμε από την νεοπασοκική λαίλαπα και να διαλύσουμε το κεντροαριστερό κατεστημένο είμαστε καταδικασμένοι να συνεργαστούμε. Αυτά που ενώνουν την παράταξη είναι σημαντικότερα.
    Ο Σαμαράς πρέπει να ενισχυθεί να κάνει το βήμα της προσέγγισης που θα περιλαμβάνει και τον Καρατζαφέρη, και πολλούς που εθελούσια απομακρύνθηκαν, ακόμη και ανθρώπους που παραδοσιακά δεν ανήκαν στον χώρο αλλά ο πατριωτικός καθαρός λόγος του Σαμαρά προσεγγίζει τον δικό τους έστω και προέρχονται απο το πατριωτικό ΠΑΣΟΚ . Δεν έχουμε το πλεονέκτημα της έπαρσης και του αποκλεισμού
    Τα πέρι μητσοτακικής προέλευσης του Καρατζαφέρη δεν ισχύουν , σαφώς και υπήρχε στενή σχέση, όπως και με τον Σαμαρά αρχικά, άλλωστε οι αβερωφικοί αποτέλεσαν την εμπροσθοφυλακή της ανόδου Μητσοτάκη στην ηγεσία της ΝΔτο 1984 . Ο Κ αρατζαφέρης από τη εποχή Αβέρωφ το 1983 ξεκίνησε την CITY PRESS ως σκληρός αβερωφικός που φυσιολογικά στήριξε το σύστημα Μητσοτάκη, κόμματι του οποίου αρχικά ήταν και το πρωτοπαλίκαρο του Αβέρωφ από το 78΄ Σαμαράς. Αυτά επειδή πολλοί αναφέρονται στην ιστορία!

  74. Γιώργος Π avatar
    Γιώργος Π 02/03/2011 10:28:22

    Αγαπητοί φίλοι

    Είμαι κι εγώ ένα εξαπατημένος ψηφοφόρος του Καραγκιοζοφέρη και του τηλεκόμματός του.Το ψήφισα για 2η φορά το 2009.Δυστυχώς αποδείχτηκε μεγάλος κωλοτούμπας,πατριδέμπορας και λαγός του Μητσοτακείκου.Αποδειχτηκε ότι μπορεί να συμμαχήσει ακόμα και με τον διάολο (βλ. ΠΑΣΟΚ) προκειμένου να συμμετέχει στην εξουσία.
    Απο την οικογένειά μου πήρε 7-8 ψήφους ενώ τον ψήφισαν και διάφοροι φίλοι.Κανένας απ όσους γνωρίζω δεν θα τον ξαναψηφίσουν.Οι περισσότεροι θα πάνε Σαμαρά και κάποιοι Χρυσή Αυγή.

    Επίσης μαθαίνουμε απο γνωστό που εργάζεται σε εταιρεία δημοσκοπήσεων ότι τα ποσοστά δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα.Υπάρχει μεγάλο φούσκωμα στα ποσοστά του ΛΑΟΣ ,του ΠΑΣΟΚ και στο άλλο τηλεκόμμα της Ντόρας.Μάλιστα χτες υπήρξαν δημοσιεύματα ότι η ψηλή έχει επιστρατεύσει τον Φλέσσα (μέγας δημοσκόπος!!!) για να πιέζει τις δημοσκοπικές ετιαρείες να ανεβάζουν το ποσοστό της ανύπαρκτης πάνω από 3%.
    Και κάτι τελευταίο σχετικά με τις δημοσκοπήσεις.Η Χρυσή Αυγή στην αναγωγή βρίσκεται κοντά στο 2,5-3% αλλά φυσικά δημοσιεύται στα κανάλια το "άλλο κόμμα" με 5%!!!!

  75. v-karditsa avatar
    v-karditsa 02/03/2011 10:31:33

    Επιτέλους η σωστή προσέγγιση! Δεν αντέχω άλλο να ακούω για την "στρατηγική" συνεργασία της ΝΔ με το ΛΑΟΣ, ένα κόμμα της ευκαιρίας, του συγεχυμένου και συγκυριακού λόγου (όχι πολιτικού αλλά καθαρά επικοινωνιακού), των γραφικών και του ανόητου εντυπωσιασμού (διανθισμένου με θυμοσοφικού τύπου, φαιδρές τις περισσότερες φορές, ατάκες του Προέδρου του). Ενός κόμματος που ποντάρει στην απελπισία, το αδιέξοδο την απαξίωση του πολιτικού συστήματος με τη σημερινή δομή και μορφή του από τους πολίτες, αδιαφορώντας να εκφράσει εναλλακτική πρόταση διακυβέρνησης, χωρίς καθαρό ιεδολογικό στίγμα, υψώνοντας μόνο σημαίες ευκαιρίας για να "οικονομήσουν" τον ρόλο του ρυθμιστή, για να κρατηθούν στο σύστημα και να μην χάσουν τις βουλευτικές τους αποζημιώσεις. Τι σχέση μπορεί να έχει η ΝΔ, ένα κόμμα, που παρόλα τα λάθη, τις αδυναμίες ακόμη και τις όποιες αποκλίσεις της από τις αρχές της οφείλει να υπερασπιστεί την ιστορία της αλλά και το μέλλον με αυτή τη συγκυριακή "συνύπαρξη" μερικών "δήθεν" και "ψώνιων; Όχι ότι δεν υπάρχουν ψώνια στα άλλα κόμματα, περισσεύουν σήμερα τα "ψώνια" και οι φαύλοι, αλλά τουλάχιστον για τη ΝΔ υπάρχουν και ψήγματα ελπίδας για σοβαρότητα και όχι σοβαροφάνεια, λίγα, έτσι όπως την κατάντησαν, αλλά υπάρχουν. Δεν χρειάζεται να τα ισοπεδώσει κι αυτά ο τραγέλαφος του ΛΑΟΣ. Επιτέλους, παιδιά, ας επιστρέψουμε στη σοβαρότητα και στην ευθύνη!

  76. Δητω avatar
    Δητω 21/03/2011 00:40:18

    Και εγω ψηφισα Καρατζαφερη δυο φορες. Η σταση του μετα τις εκλογες ειναι αισχρη. σκεφτομαι αυτη τη φορα να ψηφισω χρυση αυγη. γιατι η νεα δημοκρατια που ψηφιζα παλια εχει και αυτη δυστυχως πολλους νεοταξικους βουλευτες. Με την εκλογη Σαμαρα μου δημιουργηθηκε καποια ελπιδα αλλα ουτε για τα εθνικα θεματα γινεται καποια αντιπολιτευση.

  77. καποιος πολιτης avatar
    καποιος πολιτης 23/03/2011 23:42:37

    Η ψήφιση του μνημονίου παιδιά ήταν απαραίτητη για να επιβιώσει η χώρα... Το είπε και ο Αβραμόπουλος, ότι και η ΝΔ θα είχε ψηφίσει ένα ανάλογο μνημόνιο, αν ήταν κυβέρνηση...Αυτά για την υποθήκευση δημόσιας περιουσίας και εκχώρηση δικαιωμάτων από κάποιον δανειστή εμπεριέχονται στη δανειακή σύμβαση, που γνωρίζετε, ότι δεν έχει έρθει στη βουλή προς κύρωση ακόμα, άρα δεν υπέγραψε το ΛΑΟΣ κάποιον από αυτούς τους όρους... Τώρα, αναφορικά με τη συνεργασία ΛΑΟΣ ΝΔ, προσωπικά πιστεύω, ότι θα ωφελούσε τη χώρα να κυβερνήσει η δεξιά συντεταγμένη... Η θέση μου είναι, ότι πρέπει να αφήσουμε τα μικροπολιτικά συμφέροντα και να κοιτάξουμε το συλλογικό συμφέρον του τόπου... Με απέλαση των λαθρομεταναστών και ποσόστωση στους νόμιμους, με κατάργηση του ασύλου στα πανεπιστήμια με ανάπτυξη για τη χώρα... Κοινώς να πάρουμε τις καλύτερες θέσεις από κάθε ένα από τα δύο κόμματα και να προχωρήσουμε να ρίξουμε το ΠΑΣΟΚ... Κάτι ακόμα... Δεν μπήκα εδώ για να την πω σε κανένα, δεν είμαι φανατισμένος, αλλά για να πάρω και τη γνώμη σας...