#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
07/06/2013 11:23
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σαν τους Σπαρτιάτες, οι Έλληνες θυσιάστηκαν για να αγοράσει η συμμαχία χρόνο



«Σαν τους Σπαρτιάτες, τους Θηβαίους και τους Θεσπιείς στα στενά των Θερμοπυλών, οι Έλληνες θυσιάστηκαν για να αγοράσει η συμμαχία χρόνο. Αντί για χειροκρότημα, διασύρθηκαν για τις ηρωικές τους προσπάθειες από τους κακά πληροφορημένους Ολλανδούς, Φινλανδούς, Αυστριακούς και Γερμανούς πολιτικούς, οι οποίοι κοίταζαν το δικό τους συμφέρον. Ένα άθλιο επεισόδιο».

Αυτό το απόσπασμα είναι ο επίλογος από ένα άρθρο – κόλαφο κατά της τρόικας και ειδικά του Ολι Ρεν, που δημοσιεύει η βρετανική εφημερίδα Telegraph.

Ήδη στο διεθνή τύπο έχουν αρχίσει να εμφανίζονται ανάλογα δημοσιεύματα για τη μεγάλη «ξεφτίλα» της τρόικας και το έγκλημα σε βάρος της ελληνικής οικονομίας. Ωστόσο, στο συγκεκριμένο άρθρο ζητείται η παραίτηση του κοινοτικού επιτρόπου. «Εάν ήταν ο υπουργός Οικονομικών ενός δημοκρατικού κράτους, σίγουρα θα έπρεπε να παραιτηθεί».  Και συνεχίζει: «Έπρεπε να παραιτηθεί διότι η τρόικα είναι δικό του παιδί».

Αναφέρει επίσης για τον κοινοτικό επίτροπο ότι αν δεν υπάρξει παραίτηση απλά θα συνεχιστεί η ίδια καταστροφική ανοησία που οδηγεί στην ανεργία άλλους 100.000 ανθρώπους κάθε μήνα.

Στο άρθρο παρέμβαση που υπογράφει ο πολιτικός αρθρογράφος Α. Evans-Pritchard, γίνεται λόγος για πραγματικό έγκλημα σε βάρος της Ελλάδας καθώς τα τραγικά λάθη της ΕΕ και του ΔΝΤ έχουν οδηγήσει την ανεργία των νέων στο 58,3%.

«Κανείς δεν έχει παραιτηθεί ή δεν έχει στερηθεί έστω για μια ημέρα τον μισθό του ή δεν έχει υποστεί καμία κύρωση», τονίζεται

Το χειρότερο από όλα υποστηρίζει στο άρθρο του είναι πως τα βασικά συστατικά αυτής της πολιτικής που οδήγησαν σε αυτό το τραγικό επεισόδιο δεν έχουν διορθωθεί.

«Αυτό που βλέπουμε είναι το σχεδόν τέλειο παράδειγμα των όσων πηγαίνουν στραβά με το ευρωπαϊκό project. Δεν υπάρχει μηχανισμός ευθυνών. Κανείς δεν πληρώνει τίποτα».

Ο αρθρογράφος, αναφέρεται σε σειρά εκτιμήσεων για την ελληνική οικονομία, που έπεσαν εντελώς έξω αποδεικνύοντας ότι όλα ήταν λάθος από την αρχή.

Φωνή βοώντος εν τη ερήμων, ωστόσο, για τους χαρτογιακάδες τύπου Ολι Ρεν ο οποίος μας κουνούσε το δάκτυλο και μας έλεγε με συγκατάβαση «kalo kouragio». Αυτός ο καλοπληρωμένος όπως και πολλοί από τους πρωταγωνιστές του ελληνικού δράματος κοιτάνε τώρα πώς θα τα μπαλώσουν. Ίσως ποτέ στην ιστορία της παγκόσμιας οικονομίας να μην έγιναν τόσα λάθη μαζί και με θύμα μάλιστα όλους εμάς του πολίτες μιας χώρας μικρής που δε θα μπορούσε να αντέξει για τόσο χρονικό διάστημα τις εγκληματικές τους πρακτικές.

Άραγε άρθρα όπως αυτό της βρετανικής εφημερίδας θα αφυπνίσουν τους αλαζόνες οικονομολόγους;

http://blogs.telegraph.co.uk/finance/ambroseevans-pritchard/100024771/ollie-rehn-should-resign-for-crimes-against-greece-and-against-economics/

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αθώρ avatar
    Αθώρ 07/06/2013 11:44:47

    Απλά, Α Ψ Ο Γ Ο !!!! Εμείς πότε αλήθεια θα ξυπνήσουμε για ν΄ απαγκιστρωθούμε το συντομότερο απ΄το κουτσό άρμα της θείας Δωροθέας (που δεν μας αγαπά αλλά μας χρησιμοποιεί πότε χαστουκίζοντας και πότε λιβανίζοντάς μας); Τώρα που όλοι την πυροβολούν την άπληστη για τα δικά τους βέβαια συμφέροντα, μήπως να προτάξουμε κι εμείς με κάποιον τρόπο επί τέλους ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΑΣ;
    Η ''αφοσίωση'' και η ''αγάπη'' όταν μένει στα κούφια λόγια, στα (αυτο-) λιβανιστικά πρωτοσέλιδα αλλά ποτέ δεν μεταφράζεται σε πλήρη συμπαράσταση, ειλικρινή στήριξη και κατανόηση, καταντάει κοροϊδία....
    Ποιός δικαιούται όμως να ...κοροϊδεύεται πια σήμερα;

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ Αθώρ 07/06/2013 14:06:05

      Εμεις θελουμε να ειμαστε στο ευρω.Η Τελεγκραφ θελει να βγουμε και να διαλυθει το ευρω..

      • Αθώρ avatar
        Αθώρ @ ψυχραιμια 07/06/2013 15:02:38

        '' Εμείς'' πάλι, είτε ευρώ, είτε ρούβλια, είτε γουάν, όταν
        Δ Ε Ν έχουμε στην κατοχή μας ικανή ποσότητα του νομίσματος, τόση ώστε να ζούμε ΑΞΙΟΠΡΕΠΩΣ, τέτοιου είδους επιλλεκτικά ...κολλήματα σας βεβαιώ, πως ΔΕΝ έχουμε. (Να μην αναφέρω αυτούς που δεν διαθέτουν ούτε καν μία μικρή ποσότητα, για δείγμα...). Να σας πληροφορήσω δε αν δεν το έχετε ακόμη αντιληφθεί, οτι ''εμείς'' -δυστυχώς-, κάθε ημέρα που περνά, πολλαπλασιαζόμαστε. Και καθόλου δεν το θέλουμε, αλλά αναγκαστικά, ....εγκαταλείπουμε ομαδόν τις τρυφερές αυταπάτες που τόσο υπερασπίζεστε!!

        • blue nile avatar
          blue nile @ Αθώρ 07/06/2013 15:58:12

          Δηλαδή υπάρχει κανένας λογικός που να μη θέλει να διαλυθεί το εκτρωματικό ευρώ που μόνο επέφερε κέρδη στην γερμανική συμμαχία και πόνο στους νότιους;
          Οι τραπεζίτες εξαιρούνται.
          Εκτός και αν θέλουν να το επανασχεδιάσουν.
          Αλλά κάτι τέτοιο δεν είναι ορατό...
          Προς το παρόν τουλάχιστον...

          • Albert avatar
            Albert @ blue nile 07/06/2013 18:55:26

            Να το επανασχεδίασουν??? Bingo!, αλλά...

            να το επανασχεδιάσουν δε θέλουν ακόμα,
            να το διαλύσουν δε πρόκειται,
            να φύγουμε, δε παίζει

            Κοινώς μένουμε μέσα και ευχόμαστε να αντέξουμε.

          • ψυχραιμια avatar
            ψυχραιμια @ blue nile 07/06/2013 21:57:54

            Δεν σου ζητησε κανεις να μπεις στο ευρω.
            Η χωρα σου και ολα τα κομματα πλην ΚΚΕ το ζητησε.Εσυ βεβαιως αν τα αγνοουσες αυτα δεν ευθυνεσαι αλλά τα κομματα που εξαπατησαν τον κοσμο για το τι σημαινει ευρω.

          • rally monkey avatar
            rally monkey @ ψυχραιμια 08/06/2013 00:21:30

            η Ελλάδα βρισκεται στην δυσμενεστερη θέση εντός Ευροζώνης εξαιτίας των
            Γ. Α. Παπανδρέου και
            Γ. Παπακωνσταντινου
            τα υπόλοιπα είναι για ιστορίες για ιθαγενείς

          • Αθώρ avatar
            Αθώρ @ ψυχραιμια 08/06/2013 22:12:19

            Στη νομισματική ένωση μας έβαλε ο Γερμανόδουλος ολετήρας Σημίτης, με αλχημείες, ψέματα και απατεωνιές προσκηνοθετημένες από τ΄αφεντικά του. Όλα έγιναν για να μας υποτάξουν (πετρέλαια, φυσικό αέριο,γεωπολιτική θέση) όπως κι έγινε. Σταματήστε να αναμασάτε τις ανοησίες περί ...επιλογής μας λοιπόν.

        • Γεώργιος Τ. avatar
          Γεώργιος Τ. @ Αθώρ 07/06/2013 17:12:11

          Είμαστε μικροί (διπλωματικά-στρατιωτικά-οικονομικά) για να τσακωθούμε με όλους μαζί (εκτός αν θες να γίνουμε προτεκτοράτο των ΗΠΑ πάλι και να τους χαρίσουμε τα κοιτάσματα σε αντάλλαγμα για την οικονομική βοήθεια) παίζοντας με τη βόμβα στα χέρια μας και ρισκάροντας την καταστροφή μας. Σου φαίνονται λογικοί αυτοί που ππαίρνουν τις αποφάσεις για να υπολογίσουν σωστά τα πράγματα και να έχει αίσιο τέλος η μπλόφα; Το καλύτερο κάνει ο Σαμαράς. Είτε αλλάζει πολιτική η ΕΕ και τέλος τα μνημόνια και τα μέτρα, είτε διαλύεται επειδή δε τα βρίσκουν οι μεάλοι μεταξύ τους και τα διακρατικά χρέη της δανειακής διαγράφονται επειδή δε θα υπάρχει ευρώ και ΕΚΤ να πλητώσουμε. Καλά το πάει αλλά το αποτέλεσμα αργεί λίγο ακόμη. Είναι μακράν η εξυπνότερη και λιγότερο ζημιογόνος πολιτική. Εκτός αν είναι κάποιος αναρχικός και θέλει αργεντίνικες καταστάσεις με νεκρούς, πλιάτσικο και μάλιστα με 1 εκατομμύριο λάθρο ανεξέλεγκτους...

          • Αθώρ avatar
            Αθώρ @ Γεώργιος Τ. 07/06/2013 18:40:50

            Σαν προτεκτοράτο της ανοργασμικής νυφίτσας, να υποθέσω οτι αισθάνεστε πολύ άνετα..... ΄Οποιος δεν τολμά όμως και δεν ρισκάρει, αυτός που δεν ανοίγει το δικό του δρόμο εκεί που όλοι του λένε πως υπάρχει αδιέξοδο, ΔΕΝ είναι ικανός να ηγηθεί. Να διαχειριστεί με τιμιότητα, με σύνεση και σοβαρότητα, ίσως. Οι κρίσεις κι οι φουρτούνες όμως, απαιτούν ΗΓΕΤΕΣ. Τις ....συνετές μετριότητες σε φάσεις κρίσης, τις ...ξερνάει η Ιστορία.
            π.χ ΓΑΠ

          • GO avatar
            GO @ Αθώρ 07/06/2013 23:06:43

            ΓΑΠ:

            Για να με φτάσεις βρε Αθώρ, μη λες κοινοτοπίες,
            ανέβα δέκα επίπεδα, στις χοντρομακακίες.

            Εγώ, τώρα γυρνώ στου κόσμου τις σχολές
            και κάνω σεμινάρια, δεν έχω αναστολές.

            Σε όλα τα κολλέγια που δίνω διαλέξεις,
            έχω για κατακλείδα μου τις παρακάτω λέξεις.

            Σαν απαλλοτριώνετε ενός λαού την τσέπη,
            κλέψτε μαζί, ψυχή και νου, να λέει: "Έτσι πρέπει!".

          • Αθώρ avatar
            Αθώρ @ GO 08/06/2013 09:09:42

            :-) προς ΓΑΠ :
            Eυχή-Προφητεία
            Δε φταίς εσύ πραγματικά, πάνσοφε στοχαστή, που βόσκουν τόσα πρόβατα σ΄ετούτο το μαντρί. Ταξίδια, χλίδα, δούλεμα, όλα σου παν καλά, δεν είσαι ακόμη σε κελί, αντί του Γαβαλά.
            Μα έχει ο καιρός γυρίσματα, που ξέρεις κάποια μέρα, μπορεί η πίκρα κι ο θυμός να γίνουνε και ...σφαίρα.

          • Αθώρ avatar
            Αθώρ @ Αθώρ 08/06/2013 22:02:15

            Προς ΓΑΠ :
            Το τέλος....
            Δεν ξέρω τι σε πότιζαν, ξέρω πως είσαι βλάκας, μάλλον θα φταίει η μάμι σου που΄σαι τόσο μαΚάκας. Δε γίνεται να είσαι γιός του ευφυή Αντρέα, μάλλον με άλλον σ΄έκανε η Μάργκαρετ …παρέα.
            Κι αυτός ο ντάντι τελικά, αν κι είχε πολλές χάρες και γοητεία, κι ευφράδεια και πλήθος αρετές, είναι απορίας άξιον που πάντα τα κατάφερνε και διάλεγε …κουλές !!
            Χάσου τώρα ζωντόβολο, τσακίσου από μπροστά μου, βαρέθηκα, κουράστηκα, πάρα πολλά σου είπα, άντε να σκάψεις γρήγορα για να κρυφτείς, μιά τρύπα.

          • GO avatar
            GO @ GO 08/06/2013 13:39:11

            ΓΑΠ:

            Αθώρ,
            να ξέρεις για καλά, εκτός
            του 'τι με φιτ,
            έχω διαβάσει κι όλα τ' ακτς του Πειρατή Λαφίτ.

            Πέρα από όλα τ' άλλα, σκίπερ είμαι σε κότερα
            κι' ακόμα έχω δίπλωμα πιλότου σ' ελικόπτερα.

            Παρ' όλα αυτά, φοβάμαι πως:

            Αν πάρουν φόρα καναδυό τη νύχτα της οργής,
            δεν θα υπάρχειχει πια, για μένα, οδός διαφυγής.

          • GO avatar
            GO @ GO 08/06/2013 20:59:37

            ΓΑΠ:

            Αθώρ,
            Αν είναι μεταξύ μας, να κάνουμε μια κόντρα,
            σε ξεκινάω απ' την αρχή και όχι από τσόντα.

            Εγώ μικρός το γάλα μου το έπινα καρνέϊτιον,
            γι' αυτό και ενστερνίστηκα τη γκλομπαλαϊζέϊτιον.

            Από μικρός το έτρωγα όλο μου το ριμπ-άϊ,
            έτσι ανέβηκα ψηλά, δεν γίνεται πιο χάϊ.

            Η μάμι μου έλεγε:

            Γκιόργκος, εσύ πολιτικός, σαν ντάντι και σαν γκράντπα,
            γι' αυτό μετά το φαγητό πίνε και μία γκράπα.

            Αλλά ο ντάντι ήταν αλλιώς:

            Βρε Γιώργο, βρε αγόρι μου, τι είναι αυτά που κάνεις;
            "Σπάνιος" εγεννήθηκες, "Σπάνιος" θα πεθάνεις.

          • Αθώρ avatar
            Αθώρ @ GO 08/06/2013 22:03:18

            Η τελική απάντησή μου, πήγε από μπέρδεμα παραπάνω :-)

          • GO avatar
            GO @ GO 08/06/2013 22:33:10

            Win, win!!!

          • Αθώρ avatar
            Αθώρ @ GO 08/06/2013 23:03:47

            Vici Vici Vici !! :-)

          • Αρχιμήδης avatar
            Αρχιμήδης @ Γεώργιος Τ. 07/06/2013 20:33:51

            Θα είχες δίκιο αν δεν προχώραγε με τοσο ζήλο στην εφαρμογή των συμφωνηθέντων προς είσπραξη απο τους δανειστές και αν
            όντως στο τέλος "Είτε αλλάζει πολιτική η ΕΕ και τέλος τα μνημόνια και τα μέτρα, είτε διαλύεται επειδή δε τα βρίσκουν οι μεγάλοι μεταξύ τους και τα διακρατικά χρέη της δανειακής διαγράφονται επειδή δε θα υπάρχει ευρώ και ΕΚΤ να πληρώσουμε". Αρκει να έχουμε επιβιώσει ως τότε και να μας "κάτσει" όπως λες. Αν όμως δεν μας κάτσει και μετατραπούμε απλά σε αποικία χρέους, δεν θά 'ναι χειρότερο απ' το να παραμείνουμε Αμερικάνικο προτεκτοράτο, αφού οι βάσεις ούτως ή άλλως ποτέ δεν θα φύγουν οπως είπε κι ο "μεγάλος" Ανδρέας?...

        • ψυχραιμια avatar
          ψυχραιμια @ Αθώρ 07/06/2013 21:55:21

          Δεν υπερασπιζομαι τιποτα αλλο απο τις καθαρες κουβεντες.
          Σε οποιο κομμα δεν κανει το ευρω να βγει να το πει στα ισια οπως ο Αλαβανος.Οχι να κατεβαινουν ολοι με συνθημα οτι προς θεου,εμεις ειμαστε υπερ της παραμονης στην ευρωζωνη αλλα με αλλους ορους.
          Δεν υπαρχουν άλλοι οροι.Μνημονιο είτε επιστροφη στη δραχμη.
          Κανενα προβλημα δεν εχω εγω με τη δραχμη.Προβλημα εχω με αυτους που πουλανε ευρω χωρις θυσιες.

          • rally monkey avatar
            rally monkey @ ψυχραιμια 08/06/2013 00:32:58

            Το ευρώ ειναι ΚΑΙ δικό μας νόμισμα
            Επισης το Ευρώ ΔΕΝ ειναι 'κανονικό νόμισμα' (προφανώς όχι, αφου δεν εχει 'κανονική' κεντρική τράπεζα .. όπως λ.χ. η Φεντ)
            Η Ελληνική (και ευτυχώς όχι μόνο) ατζέντα επιβάλλει κόψιμο χρήματος..

            ..τωρα μπορεις να συνεχισεις τις λογικοφανεις προτροπές προς την Έλλάδα να επιλέξει την αυτοκτονία ..

          • ψυχραιμια avatar
            ψυχραιμια @ rally monkey 08/06/2013 11:10:34

            Υπαρχει καταστατικο και υπαρχει και πλειοψηφια στην ΕΚΤ.

          • rally monkey avatar
            rally monkey @ ψυχραιμια 08/06/2013 13:09:20

            μονο που αναφέρεται μονο στη 'σταθεροτητα των τιμών' και τον πληθωρισμό...για ανεργεια δεν λέει τιποτα απολυτως...σε αντιθεση με τις σοβαρές κεντρικές τραπεζες

          • αρχιμήδης avatar
            αρχιμήδης @ rally monkey 08/06/2013 14:01:31

            ΣΩΣΤΟΤΑΤΟΣ!!!!!!!
            Αυτό δολίως αποσιωπάται...

      • JayGatsby avatar
        JayGatsby @ ψυχραιμια 07/06/2013 19:01:55

        Σωστό κι αυτό. Reading between the lines.

  2. Kαλοκαιρια και Χειμώνες avatar
    Kαλοκαιρια και Χειμώνες 07/06/2013 11:57:28

    Kαμιά θυσία δεν πήγε χαμένη .
    Ο πρωθυπουργός έγκαιρα είδε όλα τα λάθη του μνημονίου και τα διόρθωσε.
    Το ανέφερε εχθές.
    Η ανάκαμψη ήδη ξεκινησε .

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ Kαλοκαιρια και Χειμώνες 07/06/2013 12:41:34

      Αὐτοί πού αὐτοκτόνησαν ἤδη ξεκίνησαν τά πανηγύρια...

      • Αθώρ avatar
        Αθώρ @ Κυθήριος 07/06/2013 15:06:02

        Τώρα, βλασφημείτε όμως αγαπητέ μου Κυθήριε!!!!
        Τι δηλαδή; Απαιτείτε ζωή και ...πριν απ΄το θάνατο;

      • Mara avatar
        Mara @ Κυθήριος 07/06/2013 15:30:20

        Κυθήριε, αυτοί που αυτοκτόνησαν εκτός από τα οικονομικά προβλήματα που προέκυψαν βίαια λόγω μνημονίου ήταν και ΨΥΧΙΚΑ ΑΡΡΩΣΤΟΙ.
        Κανένας νορμάλ άνθρωπος δεν προβαίνει σε τέτοια ενέργεια άν δεν έχει ισχυρή προδιάθεση.
        Αλλιώς 1,5 εκατομμύριο άνεργοι και πόσοι άλλοι που είχαν επιχειρήσεις και έκλεισαν, θα έπρεπε να είναι στον ...άλλο κόσμο...

        • Αθώρ avatar
          Αθώρ @ Mara 07/06/2013 17:08:12

          Σωστά. Κατ΄άλλες ακόμη πιό ... ''ψύχραιμες εκτιμήσεις'', οι αυτοκτονούντες, δεν είναι παρά θύματα ΕΡΩΤΙΚΗΣ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗΣ!!!! Έχουμε τρελαθεί στον έρωτα χωρίς ανταπόκριση σ΄ετούτη την Παραδεισένια χώρα... Γι αυτό, την επόμενη φορά που θα σας προσφέρουν ανθοδέσμη με κόκκινα τριαντάφυλλα και θα πέσουν απελπισμένοι στα πόδια σας, παρακαλούμε ΜΗΝ ΤΟΥΣ ΚΛΩΤΣΗΣΕΤΕ !!! Μπορεί να προκαλέσετε το ...μοιραίο!
          Τι να πει πια κανείς; Ψυχικό πρόβλημα έχουνε μαλλον όλοι αυτοί που συμβιβάζονται με την κατάντια, κλείνουν τα μάτια τους στη φρίκη και μέμφονται με αλαζονεία όσους δεν έχουν πια να φάνε, ούτε...παντεσπάνι.

          • Γεώργιος Τ. avatar
            Γεώργιος Τ. @ Αθώρ 07/06/2013 17:19:29

            Με την αυτοκτονία δε συμβιβαζόμαστε κυρία μου όσο και να τη διακιολογείς εμμέσως. Εμείς που θέλουμε να παλεύουμε να ζήσουμε μισούμε την απελπισία και την κατσουφιά. Όσο σκούρα και να είναι τα πράγματα. Σου ξαναθυμίζω την κατοχή και τις χιλιάδες που πέθαιναν από πείνα, χωρίς να αυτοκτονούν. Είναι πρόβλημα ψυχικό η τάση προς την αυτοκτονία και σε ενήλικο άτομο απλή επιλογή αν θα αγωνιστεί ή θα τα παρατήσει εμπρός στα προβλήματα.

          • Αθώρ avatar
            Αθώρ @ Γεώργιος Τ. 07/06/2013 18:34:09

            Κάτι μπερδεύετε. Άλλο η ΖΩΗ, άλλο το ένστικτο της επιβίωσης που έχουν ακόμη και τα ποντίκια. Η αυτοκτονία, δεν είναι ο δρόμος που παίρνουν οι ...βολεμένοι τάχα ''ασυμβίβαστοι'' καλέ μου κύριε!! Είαι ο αναγκαστικός δρόμος στον οποίο οδηγούνται απ΄ την ανικανότητα και την αδιαφορία των ασκούντων την εξουσία, αυτοί που δεν αντέχουν τον εξευτελισμό και την προσβολή της αξιοπρέπειάς τους. Αυτοί που θολώνουν και αυτοκαταστρέφονται αντί να δράσουν επιθετικά. Κι επειδή δεν νογάτε και πολλά παρά μονάχα όλο ψέλνετε δοξαστικούς παιάνες, καλύτερα να δείξετε λιγάκι σεβασμό και να επιλέξετε τη σιωπή. Δε χρειάζεται για όλα να έχετε έναν αντίλογο σύμφωνο με το ...ήθος των αλαζόνων!! Κρύψτε και κάτι.... (Αυτοί που πέθαιναν από την ....πείνα και δεν ορμούσαν να αφοπλίσουν τους δυνάστες τους, ήταν απλά άνθρωποι αδύναμοι κι υποταγμένοι. Οι ''άλλοι'', είχαν βγει από νωρίς, στο βουνό).

          • Mara avatar
            Mara @ Γεώργιος Τ. 08/06/2013 00:41:16

            Γιώργο, έτσι ακριβώς!

          • Mara avatar
            Mara @ Αθώρ 07/06/2013 18:48:14

            Αγαπητή και ...μελλοδραματική βασίλισσα, άνθρωπος σε αυτή την γή δεν υπάρχει που να μην έχει φθάσει κάποιες φορές στην ζωή του σε κατάσταση απόγνωσης και απελπισίας για πολλούς και διαφόρους λόγους.
            Τα "δεν αντέχω... άλλο..." και τα "...δεν μπορώ να το ξεπεράσω..." και ποιός δεν τα΄χει πεί. Σύμφωνα δε με τους ειδικούς τέτοιες σκέψεις είναι φυσιολογικές,
            γιατί με αυτό τον τρόπο εκφράζεται η οδύνη και ο πόνος του αδιεξόδου που βιώνουμε. Είναι όμως στιγμιαίες και περαστικές σε ψυχολογικά υγιείς ανθρώπους, γιατί δεν σημαίνει επειδή το λέμε, το κάνουμε κιόλας...
            Οι άνθρωποι όμως που μετά από τέτοιες σκέψεις προχωρούν παραπέρα... και βάζουνε τέρμα στην ζωή τους, είναι παγιδευμένοι στο αδιέξοδο το οποίο βρίσκονται και θεωρούν ότι δεν πρόκειται να ξεφύγουν ποτέ και οι περισσότεροι από αυτούς πάσχουν από κλινική κατάθλιψη είτε το δέχεστε μεγαλειοτάτη... είτε όχι.

          • Αρχιμήδης avatar
            Αρχιμήδης @ Mara 07/06/2013 20:37:13

            Την οποία κλινική κατάθλιψη δεν θα είχαν μεγαλειοτάτη κυρία Mara αν είχαμε πρόεδρο τον Ισλανδό...

          • Αθώρ avatar
            Αθώρ @ Mara 07/06/2013 20:50:21

            Έτσι όπως το τοποθετείτε αγαπητή μου Μάρα, έχουμε κάποιον κοινό τόπο. Διαφωνούμε ως προς το πως ορίζεται ο ψυχικά υγιής και ο ψυχικά ασθενής. Κατά τη γνώμη μου ταυτίζετε -από λάθος- αυτόν που παραιτείται απ΄την προσπάθεια να πολεμήσει εξ αιτίας ψυχικής κόπωσης , μ΄εκείνον που νοσεί. Απλά εσείς κι εγώ, κρίνουμε φέρνοντας στη μνήμη μας ενδεχομένως κάποιες προσωπικές ''δυσκολίες'', που δεν μας είχαν ούτε κατά διάνοια όμως ασκήσει τις ασυγκρίτως ασφυκτικότερες πιέσεις, που μέσα σ΄ένα περιβάλλον γενικής κατήφειας και μιζέριας ασκούνται στις ψυχές των ανθρώπων που χάνουν ξαφνικά το εισόδημα, το σπίτι, την ασφάλεια, την ψυχική ηρεμία και την ελπίδα. Γενικά, δεν έχουμε δικαίωμα να τους κρίνουμε και είναι ασέβεια και να τους χαρακτηρίζουμε μ΄επιφανειακή επιπολαιότητα... Το τραγικό, είναι πως τελικά δεν καταφέρνουν να εξωτερικεύσουν με τη μορφή της επιθετικής έκφρασης την ασφυκτική πίεση που εισπράττουν κι έτσι, αυτοκαταστρέφονται. Ας σεβαστούμε την ψυχική συντριβή που βιώνουν, ας ντραπούμε που είμαστε ανίκανοι να βοηθήσουμε κι ας μη τον συζητήσουμε άλλο με την επαγγελματική ψυχρότητα του ...ιατροδικαστή.

          • Mara avatar
            Mara @ Αθώρ 08/06/2013 01:07:46

            Βασίλισσα να το θέσω πιό ωμά και ουσιαστικά.
            Άν αυτοκτονούν αυτοί που χάσανε δουλειές, τί θα έπρεπε να κάνουν αυτοί που έχουν άρρωστα παιδιά με σοβαρές ασθένειες ή που ακόμα χειρότερα τα έχουν χάσει???

          • Αθώρ avatar
            Αθώρ @ Mara 08/06/2013 09:24:13

            Δε χρειάζεται καλή μου Μάρα να αθωώσουμε ή να ενοχοποιήσουμε τον ''αποχωρούντα''. Δεν είμαστε ο ΘΕΟΣ, που σίγουρα δε θα...δικάσει ούτε και θα...επιβραβεύσει όσους αντέχουν κι όσους δεν αντέχουν. Άλλοι καταφέρνουν κι άλλοι όχι, να παλεύουν ισόβια με τη φρίκη της απάνθρωπης καθημερινότητας στην οποία έχουμε μετατρέψει τη ΖΩΗ, που είναι ΔΩΡΟ ΤΟΥ. Ένα δώρο, που η χυδαιότητα και ο υλισμός μας, το έχουν μετατρέψει δυστυχώς, σε οδυνηρή δοκιμασία.

          • fe avatar
            fe @ Mara 07/06/2013 22:36:10

            Σύμφωνα με τον αυστριακό ψυχολογο Von Hayek Fufutus η αυξηση των αυτοκτονιων στην ελλαδα ωφειλεται σε τρεις λογους
            α)Ερωτικη απογοητευση.Για ανεξηγητο λογο απο το 2010 οι ελληνες ερωτευονται παραφορα.
            β)Στροφη στην φιλοσοφια.Ειναι γνωστο οτι η φιλοσοφια γενναει περισσοτερα ερωτηματα απο αυτα που απανταει πραγμα που οδηγει τους ανθωπους σε αυτοκτονια.
            γ)Ενασχοληση με τις τεχνες.Επισης ειναι γνωστο οτι αυτοι που ασχολουνται με τις τεχνες εχουν το χαρακτηριστικο της τελειομανιας.Και επειδη το τελειο ειναι ουτοπια οδηγει τον κοσμο στην αυτοκτονια.

            Και καταληγει ο μεγαλος ψυχολογος οτι μονο λαος που εχει λυσει το βιοποριστικο του προβλημα ασχολειται με τον ερωτα,την φιλοσοφια και τις τεχνες.
            Καλα ειναι λοιπον οι λαικιστες να σιωπησουν αφου το ειπε και ο μεγαλος fufutus.

          • Αθώρ avatar
            Αθώρ @ fe 08/06/2013 09:40:46

            Και το μουσικό κομμάτι που ταιριάζει ΑΠΟΛΥΤΩΣ στη θεωρία του φιλοσόφου Φούφουτους, ο ΥΜΝΟΣ δηλαδή, ανήκει στον αξεπέραστο ποιητή, διανοητή και συνθέτη, Ν.Καρβέλα :
            ''Τάσεις αυτοκτονίας
            Αν γεννιόμουνα ακόμη μια φορά,πάλι εσένανε θα ερωτευόμουνα
            Αν γεννιόμουνα ακόμη μια φορά,πάλι για σένανε εγώ θα πέθαινα.
            Δεν έχω τάσεις αυτοκτονίας
            όμως η έλλειψη επικοινωνίας
            μαζί σου, μ’ έχει τρελάνει
            μου `χει κάνει κακό.
            Δεν έχω τάσεις αυτοκτονίας
            όμως η έλλειψη επικοινωνίας,
            δεν μου αφήνει περιθώρια
            λογικά να σκεφτώ.
            Και θέλω να πεθάνω, θέλω να πεθάνω σου το ορκίζομαι, σου το ορκίζομαι
            σου το ορκίζομαι, σου το ορκίζομαι πως
            Αν γεννιόμουνα ακόμη μια φορά, πάλι εσένανε θα ερωτευόμουνα
            Αν γεννιόμουνα ακόμη μια φορά,πάλι για σένανε εγώ θα πέθαινα.
            Ααα......
            Ααα......
            Δεν έχω τάσεις αυτοκτονίας...''
            Το λέει καθαρά : ''Η έλλειψη....επικοινωνίας'' !!
            Πολιτικό και το μήνυμα και η γενεσιουργός αιτία... :-)
            ΤΟ ΚΡΙΜΑ, ΣΤΟ ΛΑΙΜΟ ΤΟΥΣ.

          • fe avatar
            fe @ Αθώρ 08/06/2013 14:06:24

            χααχχα κλαιωωωω

        • Ρηνα avatar
          Ρηνα @ Mara 07/06/2013 17:19:26

          Καμια φορα η προδιαθεση μενει ΠΑΝΤΑ προδιαθεση, αν δεν τη σπρωξει κατι να γινει πραξη. Η προδιαθεση στο διαβητη η στη χοληστερινη αμα δεν ξεσκιστεις στο φαγητο δεν εκδηλωνεται, το ιδιο και κατι ψυχικο αμα δεν το εξοντωσεις.....
          Υπαρχουν αντοχες και αντοχες, ηλικιες και ηλικιες και η κοινωνια πρεπει να εχει μεριμνα για ΟΛΟΥΣ....

          • Mara avatar
            Mara @ Ρηνα 07/06/2013 18:51:57

            Όχι αγαπητή Ρήνα δεν μένει ΠΑΝΤΑ προδιάθεση, εκτός και άν παρακολουθήσε από ειδικούς και πάλι όμως τίποτα δεν είναι σίγουρο.

          • mara M. avatar
            mara M. @ Mara 08/06/2013 22:44:01

            Αγαπητή Μάρα, ακόμα κι αν υπάρχει γενετική ή βιολογική προδιάθεση χρειάζεται το ερέθισμα για να εκφραστεί τέτοιου είδους προδιάθεση. Κοινωνικοοικονομικοί παράγοντες έχουν μεγάλη επίδραση στην κατάθλιψη. Οποιοδήποτε αγχωτικό γεγονός, βίαιη ανατροπή του βιοτικού επιπέδου, ανεργία, άγχος αγωνία απόγνωση και γενικά συνθήκες μεγάλης πίεσης είναι το έδαφος για να εμφανιστεί η νόσος.
            Αυτή τη στιγμή στην Ελλάδα 1 στους 6 Ελληνες πάσχει απο κατάθλιψη. Τα αιτήματα ατόμων προς υποστηρικτικές μονάδες έχουν αυξηθεί κατα 30%.
            Οι αυτοκτονίες τη 2ετία 2009-11 αυξήθηκαν κατα 22%.
            Μη θεωρείς δεδομένο ότι αυτοί οι άνθρωποι θα είχαν νοσήσει ή θα γίνονταν αυτόχειρες υπό άλλες συνθήκες.

    • sok avatar
      sok @ Kαλοκαιρια και Χειμώνες 07/06/2013 15:33:26

      Ναι τα γνωριζε απο πριν, δηλαδη απο την εποχη των Ζαπείων 1-2-3 κλπ... και αλλαξε την οικονομικη πολιτικη σε πιο φορομπηχτικη οικονομικη πολιτικη......

  3. DebbyTant avatar
    DebbyTant 07/06/2013 12:00:41

    Πληρη συμπαρασταση ειλικρινη στηριξη κατανοηση
    γιατι τα λες ελληνικα?
    Η δωροθεα δεν καταλαβαινει τη γλωσσα.
    Ριξε μεταφραση

    • Αθώρ avatar
      Αθώρ @ DebbyTant 07/06/2013 15:08:24

      Δυστυχώς, βοδινά δεν γνωρίζω!!! Πως να της τα εξηγήσω;
      Η επικοινωνία υπήρξε μάλλον εξ αρχής αδύνατη! :-)

      • DebbyTant avatar
        DebbyTant @ Αθώρ 07/06/2013 15:57:00

        Ναι ηταν αδυνατη γιατι προειχε η συγχυση κ το κουκουλωμα των προθεσεων για την χωρα.
        Η γερμανια κ οι διεθνεις επενδυτες εκαναν το λυκο κ αλεπου κ μεις τον Πινοκιο.

  4. Aρχιμήδης avatar
    Aρχιμήδης 07/06/2013 12:01:02

    Kαλοπροαίρετο το άρθρο, αλλά ολίγον αφελές. Στην ουσία μας λέει πως η Ελλάδα δολοφονείται "κατά λάθος". Δεν υπάρχει δόλος ή συνενοχή με τους επωφελούμενους τελικά απο την θυσία της Ελλάδος. Τα κέρδη των αρχικών δανειστών μας που εισπράττουν σε πραγματικό χρήμα στο 100% όσα χρέωσαν στην Ελλάδα ενω στις αγορές θα εισέπρατταν μόνο το 10-12% και τα κέρδη της Γερμανίας απο την διαφορά του επιτοκίου (τοκογλυφία) προς την Ελλάδα (Με χρήμα όλων των Ευρωπαίων) τα τσεπώνουν "κατά λάθος" και όχι απο πρόθεση. Μάλιστα δεν τα επιστρέφουν ούτε τώρα που διαπιστώνεται δημόσια το "λάθος" για να μην δημιουργηθεί κακό προηγούμενο...
    Κι αν παραιτηθεί ο Ολι, θα ξαναπιάσουν δουλειά οι 1.300.000+ απολυμένοι και θα αναστηθούν οι αυτοκτονήσαντες λόγω κρίσης?

  5. dioklis avatar
    dioklis 07/06/2013 12:14:12

    Οσονούπω έρχεται και το κούρεμα των καταθέσεων !

    • kiki64 avatar
      kiki64 @ dioklis 07/06/2013 13:42:03

      Άστο αυτό το είπα...χτες

  6. ειδωλοκλάστης avatar
    ειδωλοκλάστης 07/06/2013 12:48:57

    "the combination of labour mobility with internal devaluation and lack of fiscal union in the Eurozone is potentially lethal. There is no possibility of recovery for countries caught in the deadly embrace of high public debt and youth migration. For them, "internal devaluation" actually means creeping desertification."

    (Π.Κρούγκμαν)

  7. daresome avatar
    daresome 07/06/2013 12:56:52

    Ρε παιδιά, ωραία τα λέτε, αλλά οι εξοντωτικοί φόροι και τα χαράτσια παραμένουν !!! Από θεωρίες φλομώσαμε, όταν έρχεται η ώρα της πράξης, μόνο φόρους και χαράτσια βλέπουμε. Α, και τους ίδιους και τους ίδιους να πληρώνονται χρυσά από τα λεφτά μας και να κερδοσκοπούν σε βάρος μας !

  8. Αντάμ Παπαντάμ avatar
    Αντάμ Παπαντάμ 07/06/2013 13:45:25

    οι Άγγλοι δημοσιογράφοι είναι ανιστόρητοι ,διαφορετικά θα γνώριζαν ότι οι Θηβαίοι μήδισαν στην πιό κρίσιμη στιγμή της μάχης .

  9. ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ avatar
    ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ 07/06/2013 14:51:43

    τωρα ειναι αργα.....! Καλο κουραϊο!

  10. Δημ Τασ. avatar
    Δημ Τασ. 07/06/2013 15:13:16

    Συγνώμην που επεμβαίνω... αλλα τους Θηβαίους, ο Λεωνίδας, τους κράτησε με το ζόρι, επειδή η πόλη τους είχε μηδίσει...
    Οι Πλαταιείς παρέμειναν με την θελησή τους, μη δεχόμενοι να εγκαταλήψουν τον αγώνα.

  11. πολιτης avatar
    πολιτης 07/06/2013 16:05:35

    σιγα σιγα αρχιζουν και ακουγονται τα προφανη. αυτα που το εδω πολιτικο συστημα θελει να κουκουλωνει κλεινοντας αυτια και ματια. σε αγαστη συνεργασια με το μιντιακο κατεστημενο που καταληστεψε την χωρα και τους χαχολους κατοικους της θελουν να συνεχισουν να κανουν το μαυρο ασπρο.
    μας οδηγησαν ευρισκομενοι σε διατεταγμενη υπηρεσια στην καταστροφη. γιατι καλα τοσα χρονια οι νταβατζηδες ανεβοκατεβαζαν κυβερνησεις και πρωθυπουργους, αλλα αφηναν την αγελαδα να ζει ωστε να κατεβαζει γαλα και να την αρμεγουν.
    τωρα σκοτωσαν την αγελαδα.
    και κυνηγαμε την ουρα μας προσπαθωντας να τηρησουμε ενα επιβαλλομενο προγραμμα που ουτε αυτοι που το συνεταξαν, ουτε αυτοι που το εφαρμοζουν πιστευουν οτι θα εχει αισιο αποτελεσμα.
    -που ειναι εκεινη η εξεταστικη για το πως οδηγηθηκαμε στο μνημονιο?
    -γιατι ο ξεφτυλας ο γεωργιου αν και υποδικος παραμενει προεδρος της ελστατ?
    -τι γινεται με τη διεκδικηση των οφειλων απο το κατοχικο δανειο?
    -που ειναι η επιβολη βετο στις επιλογες και στοχους του μνημονιου μετα τον ορυμαγδο αποκαλυψεων για τα λαθη του μνημονιου?

    και εις αλλα με υγεια μου φαινεται....υφεση 5,6 % .......

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ πολιτης 07/06/2013 17:16:35

      "Τι γινεται με τη διεκδικηση των οφειλων απο το κατοχικο δανειο;"

      Επειδή ηθικά, πολιτικά και οικονομικά είναι μακράν το σπουδαιότερο θέμα, ο ΑΣ είναι ο μόνος γηέτης της χώρας που μέτρησε επισήμως τη ζημιά και προχωράει μεθοδικά σε επίσημη νομική διεκδίκηση. Δεν καις τέτοιο χαρτί απλά για εντυπώσεις. 70 χρόνια περιμέναμε να βρεθεί άκρη. Τώρα θα το διαλύσουμε από άκρατο ενθουσιασμό ή από ανώριμη εκδικητικότητα; Και να θυμίσω πως δεν είχε πει κουβέντα για αυτό προεκλογικά. Και πρέπει να καταλαβαίνουμε το γιατί χωρίς εξηγήσεις σε κάποια πράγματα. Αλλιώς έχουμε IQ ραδικιού...

  12. Dimitris avatar
    Dimitris 07/06/2013 16:08:02

    Ύφεση 5.6% το πρώτο εξάμηνο του 2013. Και συνεχίζουμε....

  13. ΓΕΩΜΕΤΡΗΣ avatar
    ΓΕΩΜΕΤΡΗΣ 07/06/2013 16:42:23

    Καθήστε έρχονται και άλλα από την περιφέρεια. Δείχνουν τα αγροτεμάχια και συζητάνε πόσο θα φορολογήσουν το στρέμμα αλλά κρύβουν το μεγάλο κόλπο με τα οικόπεδα. Έτσι τώρα που στα χωριά μας θα πληρώνουμε όχι μόνο για το σπίτι αλλά και για το οικόπεδο με το τετραγωνικό θα δείτε τι καλά θα πάει η αγορά, η οικονομία, πώς θα αυξηθούν οι θέσεις εργασίας και πώς θα κερδίσει ο Σαμαράς τον κεντροδεξιό χώρο και θα κάνει αυτοδύναμη κυβέρνηση για να μην παρακαλά τον κάθε Βενιζέλο και Κουβέλη.

  14. ΓΕΩΜΕΤΡΗΣ avatar
    ΓΕΩΜΕΤΡΗΣ 07/06/2013 16:53:08

    Υπάρχει ο "ψυχραιμία" και κάνα δύο άλλοι νομίζω.

    Χαίρε φίλτατε blue nile!

    • Β.Κ.Σιάπκα avatar
      Β.Κ.Σιάπκα @ ΓΕΩΜΕΤΡΗΣ 07/06/2013 21:44:32

      Στο ευρώ θέλουμε να είμαστε για γεωπολιτικούς λόγους. Η ήττα του 74 και η ουρά στα σκέλια των Ιμίων τους πιστοποιεί. Όταν θα μεταβληθούν οι γεωπολιτικοί λόγοι θα πάμε και πάλι κατά τα συμφέροντά μας.

  15. Αθώρ avatar
    Αθώρ 07/06/2013 16:53:10

    '' ....για να μην παρακαλά τον κάθε Βενιζέλο και Κουβέλη'' Που έτσι κι αλλιώς θα μας έχουνε αφήσει...χρόνους ! :-)

  16. Φοιτητης avatar
    Φοιτητης 07/06/2013 18:53:12

    Όπως πάντα, τα ξένα δημοσιεύματα κάνουν την τρίχα τριχιά και παραπλανούν.

    Μέγιστη ύβρις να βάζουν τους Σπαρτιάτες και τους Θηβαίους που πέθαναν για να υπερασπιστούν την χώρα τους με τους νεοέλληνες που ψήφιζαν αυτούς που δημιουργούσαν ελλείμματα και μετά θυσιάστηκαν οικονομικώς για να... για να... παραμείνουμε στο ευρώ. Λίγη ντροπή και σεβασμός.

    Βέβαια, ο Telegraph μας το παίζει αθώα περιστέρα λες και δεν ξέρει ότι όχι μόνο στην "αμαρτωλή" Ελλάδα αλλά σε όλη την ΕΖ (συμπεριλαμβανομένων των "νοικοκυραίων" Βορείων) παίζεται ένα βρωμερότατο παιχνίδι εξουσίας και επιβολής. Να το γυρίσουμε σε σειρά στο ΗΒΟ. Games of Europe. Με δράσεις και παραλείψεις, η ανεργία σε όλη την ΕΖ γιγαντώνεται και η ύφεση βαθαίνει ώστε αυτά να χρησιμοποιηθούν ως μοχλοί πίεσης για αντικοινωνικές "διαρθρωτικές μεταρρυθμίσεις", δηλαδή διάλυση εργασιακών και δραστικές μειώσεις μισθών και στις υπόλοιπες 15 χώρες της ΕΖ. Όλα αυτά όχι για την ανταγωνιστικότητα κόστους (όχι όταν εργοστάσια φεύγουν τώρα και από την φτωχή Κίνα για να πάνε στην παμφτωχή Μιανμάρ, πως να το ανταγωνιστείς αυτό;) αλλά για να υποτιμηθούν εσωτερικώς (και ημιτελώς) όλα τα κράτη της ΕΖ ώστε να μπορέσει το ευρώ να πάει στα 2$ να αγοράζουν οι Γερμανοί βιομήχανοι πάμφθηνα τα εισαγόμενα ημιέτοιμα "γερμανικά" προϊόντα και να ξαναπάρει "μπροστά" η... "ατμομηχανή".

  17. daresome avatar
    daresome 07/06/2013 19:04:57

    Χίλια μπράβο φίλε μου !!! Αυτή ακριβώς είναι η οργή όλων μας !!!

  18. JayGatsby avatar
    JayGatsby 07/06/2013 19:07:36

    http://www.youtube.com/watch?v=STcDMoQ4KT0

  19. JayGatsby avatar
    JayGatsby 07/06/2013 19:08:13

    www.youtube.com/watch?v=STcDMoQ4KT0

  20. Σ.Κ.Μ. avatar
    Σ.Κ.Μ. 07/06/2013 19:27:11

    Πρώτη παρατήρηση : Ας μην ξεχνάμε ότι πίσω από τους 300 του Λεωνίδα υπήρξε ένας Εφιάλτης, ομοεθνής τους που υπηρετούσε όμως ξένα συμφέροντα, σαν να ήταν δικά του. Ναι, οι Εφιάλτες παραμένουν στην Ιστορία με ονοματεπώνυμο είτε κρεμαστούν σαν τον Ιούδα, είτε αν δίνουν αδιάφοροι διαλέξεις στα πέρατα του κόσμου.
    Δεύτερη παρατήρηση : Έχω την εντύπωση ότι είμαστε θεατές πολλών και διαφορετικών θεατρικών μονόπρακτων από ξένους θιάσους [μπουλούκια] με τα πιο αλλοπρόσαλλα θέματα. Ένα θρίλλερ, μια έκρηξη με γκαζάκια, ένα ιστορικό γεγονός [300 Λεωνίδα] , ένα αντιρατσιστικό νομοσχέδιο, ένα success story κλπ.
    Και ο καιρός περνά, κι εμείς γλείφουμε τις πληγές μας και δεν παρασύρεται το μυαλό με κωμωδίες και τραγωδίες, παρά αναμένουμε κάτι μεγάλο από δικούς μας ανθρώπους για μας όλους να γίνει, να σταθούμε πάνω από τα τετριμμένα και καθημερινά που μας πληγώνουν και να δώσουμε τα χέρια σε γροθιά. Τότε θα εξαφανιστούν και οι εφιάλτες μας.

  21. JayGatsby avatar
    JayGatsby 07/06/2013 19:34:03

    Και στα γερμανικά. Άλλη γοητεία.

    Και όμως ακούστε το!


    http://www.youtube.com/watch?v=zEtkZ_ROWKc

  22. Νικόλαος Μπεχράκης avatar
    Νικόλαος Μπεχράκης 07/06/2013 20:05:17

    Δεν έχω λόγια !!!

  23. Economist avatar
    Economist 07/06/2013 21:20:50

    Το σωστό είναι ότι οι Έλληνες στρατηγοί θυσίασαν τους στρατιώτες τους για να σώσουν τους ξένους. Εδώ είναι η διαφορά που ανέφερε ο Χριστός ανάμεσα στο βοσκό και το μισθωτό. Ο μισθωτός μόλις βλέπει το λύκο αφήνει τα πρόβατα και φεύγει ενώ ο βοσκός δίνει και τη ζωή του για να προστατέψει τα πρόβατα. Οι Έλληνες αποδείχτηκε περίτρανα ότι ήταν απροστάτευτοι.

  24. Ανδρεας45 avatar
    Ανδρεας45 08/06/2013 07:33:14

    Εγω εχω μια απορια. Ποινικη διωξη δεν χωραει σε αυτην την υποθεση;

    • rally monkey avatar
      rally monkey @ Ανδρεας45 08/06/2013 13:38:41

      το γράφει στο αρθρο .. 'δεν υπάρχει μηχανισμός ευθυνών'
      ο Ολι Πεν συγκεκριμένα (πρόσεξε ..τον θεωρεί σοβαρό και 'αξιο σεβασμού'.. την παραιτηση του ζητάει για τα εγληματα δεν του αποδίδει υπαιτιότητα)
      εχει 'ευθύνη χωρίς εξουσία'
      'Mr Rehn is a decent man, with an impossible task, carrying responsibility without power.'

  25. mara Μ avatar
    mara Μ 08/06/2013 16:11:41

    Δεν χρειάζεται να προσπαθούμε να αναλύσουμε το ψυχισμό του καθενός σε τραγικές καταστάσεις. Η ψυχή ειναι χάος σαν του αριθμούς που δεν τελειώνουν ποτε.
    Ο ψυχισμός του άνθρώπου είναι κάτι ευμετάβλητο ακαθόριστο και ευαίσθηστο. Δεν έχει συγκεκριμένες απαντήσεις.

  26. Αθώρ avatar
    Αθώρ 08/06/2013 16:57:33

    Προς ΓΑΠ :
    Καλά κάνεις και φοβάσαι όπως κάθε ένοχος κι αν δε σ΄έσωζε ο Αντώνης σήμερα -καλά το ξέρεις-, δε θα σ΄έβλεπε ήλιου φως....
    Δυστυχώς στο Ελλαδιστάν μας, δύο μέτρα δυό σταθμά, τα έντομα τα πιάνει ο ''νόμος'', ξεγλιστρούν τα ερπετά. Για την ώρα τη γλιτώνεις, μα στο λέω να το θυμάσαι :
    Είτε σκίπερ, είτε ούφο είτε απλός.... καντηλανάφτης, θα σωθείς απ΄τις κατάρες, μόνο αν γίνεις αστροναύτης!
    :-)

  27. Ewiak Ryszard avatar
    Ewiak Ryszard 08/06/2013 19:43:05

    Είναι αλήθεια ότι οι Έλληνες θυσιάστηκαν για να αγοράσει η συμμαχία χρόνο. Πού πάμε; Η Αγία Γραφή λέει: «Και [ο βασιλιάς του βορρά] θα γυρίσει στη γη του με μεγάλη ποσότητα αγαθών [1945], και η καρδιά του θα είναι εναντίον της άγιας διαθήκης [η εχθρότητα προς τους Χριστιανούς]. Και θα ενεργήσει [υψηλή δραστηριότητα στη διεθνή σκηνή] και θα γυρίσει στη γη του [1991-1993. Η κατάρρευση της Σοβιετικής Ένωσης και της Σύμφωνο της Βαρσοβίας. Τα ρωσικά στρατεύματα επέστρεψαν στη γη τους]. Τον προσδιορισμένο καιρό θα επιστρέψει [η μεγάλη ύφεση στην Ευρώπη, η διάλυση όχι μόνο της ευρωζώνης, αλλά και της Ευρωπαϊκής Ένωσης και του ΝΑΤΟ. Πολλές χώρες του πρώην ανατολικού μπλοκ θα επιστρέψει στη ρωσική σφαίρα επιρροής]. Και θα μπει στα νότια [Γεωργία]· αλλά δεν θα είναι όπως την πρώτη φορά [1921] και όπως την τελευταία φορά [2008]». (Δανιήλ 11:28, 29) Στη συνέχεια οι ΗΠΑ θα επιτεθεί η Ρωσία. (Δανιήλ 11:30α)

    Ο Μωυσής έγραψε: «Και πλοια από πλευρά της Κιττίμ [το Πολεμικό Ναυτικό των ΗΠΑ], και θα ταλαιπωρήσουν τον Ασσουρ [Ρωσία], και θα ταλαιπωρήσουν τον Εβερ [άλλους εχθρούς, όπως το Ιραν και η Κίνα]». (Αριθμοί 24:24α)

    Θα είναι ένα πυρηνικό πόλεμο. (Αποκάλυψη 6:4) «Μαχαιρα μεγαλη» = πυρηνικό όπλο. Αυτό είναι «η αρχή της γέννησης τύψεις». (Ματθαίος 24:7, 8).

  28. makis Stefanatos avatar
    makis Stefanatos 08/06/2013 23:45:01

    "Ίσως ποτέ στην ιστορία της παγκόσμιας οικονομίας να μην έγιναν τόσα λάθη μαζί και με θύμα μάλιστα όλους εμάς του πολίτες μιας χώρας μικρής που δε θα μπορούσε να αντέξει για τόσο χρονικό διάστημα τις εγκληματικές τους πρακτικές.".....

    Αγαπητέ Factorx, να μου επιτρέψετε για λόγους ευγενείας και αυτοσεβασμού να χαρακτηρίσω το άρθρο σας (επιεικώς) αφελές...Αν εσείς θεωρείτε ότι οι δανειστές έκαναν λάθη (sic), τότε η συνέργεια των ντόπιων πολιτικών φερεφόνων στην εξαθλίωση μιάς κοινωνίας και στην ταπείνωση μίας χώρας πως ακριβώς την σκιαγραφείτε και που ακριβώς την εντάσετε ? ...
    Λίγη συστολή δεν βλάπτει...

    Υ.Γ

    Ανακοινώθηκε αρμοδίως, ότι εντός μίας ημέρας το κράτος θα δεσμεύει τις καταθέσεις των πολιτών που έχουν χρέη προς το δημόσιο. Φαντάζομαι ότι κι αυτό εμπίπτει στο λάθος που περιγράφετε...