#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
19/08/2013 07:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σαμαρά πάρε το βούρδουλα πριν είναι αργά



Η ιστορία του Στέλιου Σταυρίδη ήταν μαχαιριά στο κορμί της κυβέρνησης. Ξύπνησε φαντάσματα από το παρελθόν και έδωσε λαβή για σκληρή κριτική στην αντιπολίτευση. Αλήθεια πως μπορεί να δικαιολογήσει κανείς ότι ο Στ. Σταυρίδης, πρόεδρος του ΤΑΙΠΕΔ, μέχρι το μεσημέρι της Κυριακής, ταξίδεψε ´´φιλικά´´ με το ιδιωτικό τζετ του επιχειρηματία Δημήτρη Μελισσανίδη που συμμετέχει στην εταιρεία που απέκτησε τον ΟΠΑΠ;

Πως να επιχειρηματολογήσει κανείς όταν ο Στ. Σταυρίδης προτίμησε την χλιδή του τζετ λίγες ώρες μετά την ολοκλήρωση της συμφωνίας. Πολλοί θα αντιδράσετε και θα πείτε ότι δεν ευθύνεται ο Αντ. Σαμαράς, αν και ο Στ. Σταυρίδης είχε μέχρι χθες την στήριξη παραγόντων του Μεγάρου Μαξίμου. Προφανώς και όχι. Οφείλει όμως να είναι πιο αυστηρός και να πάρει το βούρδουλα, διότι αρκετοί τον εκθέτουν.

Ο Σταυρίδης ήταν μια τρανταχτή περίπτωση. Διότι κάλλιστα κάποιος άλλος θα θυμηθεί την εποχή της πρωθυπουργίας του Κώστα Σημίτη, όπου πολλοί υπουργοί του προτιμούσαν τα κότερα εφοπλιστών και εργολάβων του δημοσίου -νταβατζήδες τους έλεγε ο Καραμανλής- προκαλώντας θύελλα αντιδράσεων.

Οι έχοντες καλύτερη μνήμη θα ενθυμούνται τον αποκαλούμενο και στρατηγό, Θόδωρο Τσουκάτο, τότε πανίσχυρο συνεργάτη του Σημίτη, να κάνει διακοπές με το κότερο του Σωκράτη Κόκκαλη. Η αναφορά δεν γίνεται τυχαία. Οφείλει ο Σαμαράς να αναζητήσει και να πληροφορηθεί τους δεσμούς υπουργών του με επιχειρηματίες.

Εάν διαπιστώσει ότι υπάρχει ζήτημα, ας κινηθεί γρήγορα, διότι θα μάθει και για άλλες υποθέσεις σαν του Σταυρίδη από τα ΜΜΕ. Και εάν δεν υπάρχει κάτι μεμπτόν, τουλάχιστον να τους τρίξει τα δόντια να είναι πιο προσεκτικοί.

Είναι δυνατόν την ημέρα που το Πρώτο Θέμα αποκάλυπτε την ιστορία με τον Σταυρίδη, στην ίδια εφημερίδα να υπάρχει πρωτοσέλιδο για τις διακοπές του Κυριάκου Μητσοτάκη, όχι με κότερο, αλλά με καραβόσκαρο της εφοπλιστικής οικογένειας Δαλακούρα;

Για να συμμαζευτούνε ορισμένοι...πριν λίγες εβδομάδες είχε βουίξει η πιάτσα για το πάρτυ υπουργού σε κλαμπ των Νοτίων Προαστίων, παρουσία αρκετών επιχειρηματιών...Αυτά για την ώρα, αλλά θα επανέλθουμε!!!

Μάρκος Αυρήλιος

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 19/08/2013 07:52:42

    Τα παλιά "καλά" χρόνια, το ελικόπτερο γνωστού επχειρηματία της οδικής βοήθειας ήταν στην ουσία το προσωπικό αεροταξί πολλών υπουργών (και των δυο κομμάτων).
    Και όχι μόνο αυτό....

    • tak avatar
      tak @ Strange Attractor 19/08/2013 08:43:25

      Φίλε Strange "Μωραίνει Κύριος ον βούλεται απολέσαι. (Ευριπίδης)".
      Δεν το κάνει απ' ευθείας, αλλά του ... χαρίζει τόση βλακεία, όση είναι απαραίτητη για να καταστραφεί...
      Τώρα, όσο για το βούρδουλα, μάλλον είναι αργά!
      Quo vadis domine, με τέτοιους propius!
      Όπου Dominus ο γνωστός και αγαπημένος, αλλά;

      • Δαναός avatar
        Δαναός @ tak 19/08/2013 10:05:06

        Tak έγραφα πέρσι εδώ στο Antinews: «Πού είναι όλοι αυτοί που θα έπρεπε να τσακίζουν τώρα κόκαλα, δίνοντας ελπίδα τουλάχιστο, στο φουκαρά, στο φτωχό, στον εξαθλιωμένο κάτοικο αυτού του τόπου;

        Πού είναι αυτά τα ανθρωπάκια, που θα πάρουν στις πλάτες τους ένα ολόκληρο έθνος να το βγάλουν απ’ την απελπισία και το τέλμα;

        Σφυρίζουν κλέφτικα; Ε τότε έχετε γεια βρυσούλες.

        Και μόνο ένας Σαμαράς να προσπαθεί ολομόναχος."

        Ε, σα να μην πέρασε μια μέρα!

        Γιατί και τώρα πάλι ολομόναχος ο Σαμαράς προσπαθεί.

        Οι υπόλοιποι, αφού βολεύτηκαν αναπαυτικά στις καρέκλες τους, άρχισαν τις κολιγιές και τα χαχα μπάχα με τους πασόκους, σε σημείο που να δέχονται στα γραφεία τους όλα τα πασοκικά “απολειφάδια”, σα να ήταν από χρόνια φιλαράκια και να νιώθουμε όλοι ότι μάλλον ακόμα κυβερνάει το ΠΑΣΟΚ. Μην τους χαλάσουμε χατίρι.Και περιμένουμε όλοι από τον Πρωθυπουργό να γίνει χίλια κομμάτια, που έχει γίνει ούτως ή άλλως, να τα προλάβει όλα και οι ρεμπεσκέδες να κοιμούνται τον ύπνο του δικαίου. Και να καλοπιάνουν τα πασοκικά λαμόγια.

        Αλλά αν συνεχίσουν έτσι δε θα κοιμούνται για πολύ. Και να μην ξεχνούν ότι: «Τον άρχοντα τριών δει μεμνήσθαι∙ πρώτον μεν ότι ανθρώπων άρχει∙ δεύτερον κατά νόμους άρχει∙ τρίτον ότι ουκ αεί άρχει».

        Και το μαστίγιο αυτή τη φορά θα πονέσει πολύ. Μα πάρα πολύ!

        • Kostas nikolaou avatar
          Kostas nikolaou @ Δαναός 19/08/2013 12:39:27

          ας φροντίσει ο πρόεδρος να στείλει διακοπές τον στουρνάρα που έχει το θράσος να ζητάει τα σπίτια του κόσμου για να μην καταρεύσουν οι αγαπημένες του τράπεζες ( που τις έχουμε πληρώσει 1000 φορές με τις ανακεφαλαιοποιήσεις).
          ας φροντίσει επίσης να μην στέλνει εκπροσώπους στην θεσσαλονίκη στην τελετή εγκαινίων του σπιτιού του μογγόλου εξολοθρευτή των προγόνων μας. ας το εγκαινιάσει ο μπουτάρης μόνος του.
          με τέτοιες κινήσεις ο μιχαλολιάκος θα φαίνεται σε λίγο Ιών Δραγούμης για τον '' πατριωτισμό '' του και ο τσίπρας μητέρα τερέζα για τον '' κοινωνικό του αισθηματισμό και μεγαλοψυχία του''

      • Γεώργιος Τ. avatar
        Γεώργιος Τ. @ tak 19/08/2013 21:49:25

        Πάντως για να γίνουμε ρεαλιστικοί, και εγώ βούρδουλα θέλω να πάρει, μόνο που:
        1) Πόσους ξέρετε ως σίγουρα έντιμους και γνώστες και έμπειρους να αναλάβουν σοβαρά πόστα; Υποθέτω μετρημένους στα σάκτυλα των 2 χεριών το πολύ. Και όμως μια κυβέρνηση θέλει από 100 και πάνω σε κρίσιμα πόστα. Να τα κάνει μόνος του ο Σαμαράς; Φτάνει που όταν γίνεται κάτι άσχημο επεμβαίνει λοιπόν.
        2) Πόσους βουλευτές έχει; Αν τραβήξει το σχοινί που έχει αρχίσει να σπάει, θα σπάσει και με τις εκλογές, ακόμη και αν τις κερδίσει, αυτοδυμανία δεν υφίσταται. Επομένως χάνει πολύτιμο χρόνο χωρίς νόημα για να καταλήξει ακριβώς στα ίδια με σήμερα με σημαντική ζημιά χρονικών περιθωρίων στις κινήσεις του.

        Δυστυχώς έπεσε στη χειρότερη εποχή. Όλοι οι προηγούμενοι τα έκαναν σκ@τ@ με αυτοδυναμία. Αυτός που θα έκανε πραγματικές τομές αν την είχε είναι ο μόνος που δεν την έχει...

    • Αναξ avatar
      Αναξ @ Strange Attractor 19/08/2013 11:32:05

      Δίκιο έχεις αγαπητέ Strange Attractor. Τίποτε δεν άλλαξε για τους εκπροσώπους της άρχουσας τάξης (Νταβατζήδες). Πάντα αυτποί θα απολαμβάνουν την καλοπέρασή τους μέχρι τελευταίας ρανίδος του αίματός μας.
      Και ο Πρωθυπουργός πάντα απλώς θα προεδρεύει για να φαίνεται οτι δήθεν αυτός δεν συμμετέχει, αν και τίποτε δεν γίνεται χωρίς την έγκρισή του και έχει απεριόριστο έλεγχο στα πάντα, με πρώτη και καλύτερη τη λίστα Λαγκάρντ που κανείς ποτέ δεν του απαγόρεψε να χρησιμοποιήσει και να εισπράξει δις του Ελληνικού λαού. Ομως όταν βγαίνουν τα 'απλυτα στη φόρα, αυτός κανονίζει να βρίσκεται "μόνος" στην απέραντη μοναξιά της εντιμότητας αφήνοντας και πάλι σε εμάς την πληρωμή του λογαριασμού...

      • Αντίδοτο avatar
        Αντίδοτο @ Αναξ 19/08/2013 13:13:36

        Ακριβώς έτσι.
        Και που να βρεθούν μεταξύ των διεφθαρμένων υστερόβουλων μικροεπαγγελματιών του πολιτικοκοινωνικού κατεστημένου 200 έντιμοι, σοβαροί, υπεύθυνοι, αξιοπρεπείς και αδιάφθοροι αξιωματούχοι ώστε να στελεχώσουν την όποια κυβέρνηση και να υπηρετήσουν από κρατικές θέσεις το δημόσιο συμφέρον; Πως να παρουσιάσει ο ταλαντούχος Σεφ το γκουρμέ πιάτο που υποσχέθηκε, όταν τα υλικά έχουνε ξεπεράσει κατά πολύ την ημερομηνία λήξης τους; Ανυποψίαστος δεν ήτανε κι ο ...βούρδουλας, δεν αρκεί πια.

  2. GO avatar
    GO 19/08/2013 09:00:04

    Αχ, αυτή η γυναίκα του Καίσαρα, δεν το 'μαθε ακόμα το μάθημά της;

    • Θεός και Δαίμονας avatar
      Θεός και Δαίμονας @ GO 20/08/2013 17:54:38

      Άμα έχεις μόνο μία, την εκπαιδεύεις! Αν όμως έχεις ...πολλές, προκαταδικασμένο το εγχείρημα.

  3. Φελίζα avatar
    Φελίζα 19/08/2013 09:31:15

    "Η ακεραιότητα δεν έχει ανάγκη από κανόνες."
    Albert Camus

    "Ο ακέραιος χαρακτήρας κάνει το σωστό ακόμα κι όταν κανένας δεν κοιτάει."
    J.C. Watts, Αφροαμερικανός πολιτικός

    • Zame avatar
      Zame @ Φελίζα 19/08/2013 11:05:47

      !+10000000000000000000000..

      • tak avatar
        tak @ Zame 19/08/2013 18:31:03

        Μπράβο Φελίζα! Τα είπες όλα!!!!

  4. Hawk avatar
    Hawk 19/08/2013 10:42:59

    Πωπω φασαρία, μα είναι προφανές ότι πήγε με το τζετ για να φτάσει μιά ώρα γρηγορότερα .... έτρεχε η πισίνα και πήγε ο ίδιος να επιβλέψει την επισκευή της διαρροής ....

    • bQ avatar
      bQ @ Hawk 19/08/2013 14:42:54

      Άφήστε...Δεν αναγνωρίζεται στις ημέρες μας η αυτοθυσία και η υπευθυνότητα!

  5. Greg avatar
    Greg 19/08/2013 10:51:10

    Μετά την αξιοκρατική επιλογή Παπουτσή, όλα τα άλλα φαίνονται σαν απλές οδοντόπαστες.

  6. γιώργος πιπερόπουλος avatar
    γιώργος πιπερόπουλος 19/08/2013 11:22:43

    Όταν έρθει η ώρα να διηγηθούμε στα εγγόνια μας τις 4 δεκαετίες της ‘μεταπολίτευσης’, με μύδρους και κεραυνούς ανάμεσα στους μακαρίτες Καραμανλή και Παπανδρέου εντός Βουλής και τις φοβερές αντιπαραθέσεις μεταξύ ‘πράσινων’ και ‘μπλε’ σε κάθε γωνιά της Ελλάδας με κατάληξη την παρούσα ΑΓΑΣΤΗ συνεργασία μεταξύ ‘πράσινων και μπλε’ σας παρακαλώ να θυμηθείτε και εκείνο τον στίχο που σοφά συμβουλεύει και λέει…
    “Και διηγώντας τα να…κλαίς!”
    Καλή εβδομάδα επιστροφής στα καθημερινά μας δράματα…

    • tak avatar
      tak @ γιώργος πιπερόπουλος 19/08/2013 18:32:49

      Peper,τα ... πιπέρωσες πολύ ωραία! Αλλά πάντα αγαστή συνεργασία είχαν, απλά δεν υπήρχαν διαρροές...

  7. victoria (true) avatar
    victoria (true) 19/08/2013 11:54:00

    Ολος ο κόσμος ξέρει ποιοι εχουν σχέση με επιχειρηματίες και δεν φαίνεται από τις διακοπές τους μόνο, αλλά από τη ..στήριξη!

    Μην πουλάμε τρέλα τώρα... Ο Σαμαράς ξέρει, το θέμα είναι τι κάνει ή τι δεν κάνει και γιατί. Πραγματικά ελπίζω (ακόμα) περισσότερα.

  8. Tassos avatar
    Tassos 19/08/2013 12:05:31

    Απασφάλισαν τα ΜΜΕ που τους έδινε διαφήμιση ο Ρέστης ή ήταν μέτοχος πχ ΠΡΩΤΟ ΘΕΜΑ

  9. Τί να λέμε; avatar
    Τί να λέμε; 19/08/2013 12:05:36

    Αυτά δεν σταματούν ποτέ.
    Είναι άλλωστε γλυκιά η ρημάδα η μπουρζουαζία. Και το δάχτυλο δύσκολα κρατιέται μακριά από το μέλι...

  10. galis avatar
    galis 19/08/2013 12:28:27

    Η γυναίκα του Καίσαρα δεν χρειάζεται να είναι τίμια, αρκεί να φαίνεται ότι είναι...

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ galis 19/08/2013 19:44:02

      Ναί ἀλλά ἄν ὁ Καίσαρας εἶναι..Καίσαρας,κάνει καί τή γυναίκα του καί νά εἶναι καί νά φαίνεται τίμια,μέ τό καλό ἤ μέ τό στανιό...

  11. Νικήτας avatar
    Νικήτας 19/08/2013 13:13:18

    Μεγαλύτερο καλό στην πατρίδα απο την πάταξη όλων αυτών που κοιτάνε την πάρτη τους και την καλοπέραση τους απο τα κυβερνητικά πόστα δεν υπάρχει.
    Είναι πολύ δύσκολο γιατί το λίπος είναι τεράστιο και αποθαρρύνεται κανείς που αναλαμβάνει να καθαρίσει την κόπρο , μα είναι και εύκολο διότι οι κότες δεν έχουν ψυχή και με την πρώτη σοβαρή ομοβροντία θα κλάσουν μέντες.
    Η πολιτική είναι άθλημα προσφοράς στον συνάνθρωπο και αυτός που το κάνει εμπνέεται απο αίσθημα θυσίας και δεν ζητά καμμία εξασφάλιση για τα γεράμματα . Για να επιστρέψουμε σε αυτήν την ύστατη αναγωγή είναι αναγκαίος ο βούρδουλας και όποιος αντέξει απο την φωτιά.
    Μετά απο αυτό θα εμπλουτιστεί η πολιτική ζωή απο Ελληναράδες που είναι έτοιμοι να πέσουν στην φωτιά για τον συνάνθρωπο και να του λύσουν όλα τα προβλήματα . Για την ώρα επειδή τα ρουθούνια τους είναι μαθημένα στον καθαρό αέρα της ανοιδιοτέλειας κόβουν λάσπη μακρυά απο την σαπίλα των συμφερόντων.

  12. panas avatar
    panas 19/08/2013 13:15:13

    Πάμε σε πρωτογενές πλεόνασμα λένε και ίσως σε κάποιες λύσεις - ανακούφιση από την Ευρώπη. Αν τελικά ο Σαμαράς είναι αντισυστημικός, όπως θέλουν να πιστεύουν πολλοί, τι τον χρειάζεται πια το σύστημα...
    Ποιοι έχουν δηλαδή περισσότερη δύναμη: Ο Σαμαράς ή οι υπουργοί που συναλλάσονται με τους επιχειρηματίες - επενδυτές - σωτήρες...

  13. ΤΙΤΟΡΜΟΣ ΑΙΤΩΛΟΣ avatar
    ΤΙΤΟΡΜΟΣ ΑΙΤΩΛΟΣ 19/08/2013 14:10:15

    Θα φανεί ολίγον ρατσιστικό και ισοπεδωτικό ( διότι πάντα υπάρχουν και οι εξαιρέσεις) αλλά η λύση είναι μία:
    Αντώνη, "ρίξε πόρτα" στις γενιές των 50ρηδων και των 60ρηδων ( οι χειρότερες γενιές, καθότι Πασοκοαναθρεμένες) και δώσε την ευκαιρία σε νέα παιδιά με τίτλους και επαγγελματική εμπειρία.

    Νισάφι πια με τους εξαγορασμένους και εξαγοράσιμους δεινόσαυρους!

    • WY avatar
      WY @ ΤΙΤΟΡΜΟΣ ΑΙΤΩΛΟΣ 19/08/2013 19:33:41

      Θυμήσου τί ## ηλικίες ## ψήφισες εσύ, π.χ. στίς τελευταίες εκλογές!!!

  14. d8 avatar
    d8 19/08/2013 14:11:47

    Alea jacta est (ο κύβος ερίφθη).
    Ιούλιος Καίσαρ
    Καιρό τώρα.....

    • d8 avatar
      d8 @ d8 19/08/2013 14:44:16

      ερρίφθη

    • WY avatar
      WY @ d8 19/08/2013 22:03:01

      Τά ΄δικά μας όμως, είναι ##φτιαχτά##!!

      • d8 avatar
        d8 @ WY 20/08/2013 11:25:53

        Τα ''δικά σας'', μπορεί. Τα δικά μας ΟΧΙ.

        • WY avatar
          WY @ d8 20/08/2013 13:02:54

          έχουν ISO από τήν........Κουμουνδούρου??

          • d8 avatar
            d8 @ WY 20/08/2013 17:26:50

            Πάρτο όπως σε βολεύει. Δεν έχει έτσι κι αλλιώς σημασία.... Το πεπρωμένο, φυγείν αδύνατον!

  15. Diamond Angel avatar
    Diamond Angel 19/08/2013 15:43:00

    Ανθρωποι έντιμοι και ικανοί , με όρεξη για δουλειά , υπάρχουν . Εχουν όμως τη διάθεση , ή την ψυχική δύναμη να μπλέξουν ; Αυτό ο ίδιος το ξέρει, όπως ξέρει ότι έπρεπε να προχωρήσει με ότι είχε . Γι' αυτό και έχει φτάσει τον εαυτό του στα όριά του ( και πολλές φορές ξεπερνώντας τα ), για να τα προλαβαίνει όλα . Και όλη αυτή η .. σαβούρα , μακάρια , αδιάφορη, ανίκανη αλλά και πονηρή , περιμένει μόνο απ'αυτόν να κάνει τη δουλειά, γιατί ξέρει ότι εκ χαρακτήρος , του είναι αδύνατο να κάνει πίσω . Καιρός λοιπόν είναι ο Α. Σ. , να θυμηθεί τον παλιό, καλό, απρόβλεπτο εαυτό του και να το γυρίσει το χαρτί ..... Το αν θα είναι ο βούρδουλας ή κάτι άλλο , αυτό θα το αποφασίσει αυτός . Και χωρίς λόγια . Ετσι , γιατί απλά πρέπει να γίνει . Γιατί τα περιθώρια έχουν στενέψει. Γιατί ότι γίνεται , είναι κρίμα να σκάει σ'αυτόν .

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ Diamond Angel 19/08/2013 19:37:46

      Πολύ σωστά Διαμαντένιε Ἄγγελε!

  16. Επιφανιος avatar
    Επιφανιος 19/08/2013 15:55:03

    ποιες ιδεολογιες και ποιοι πατριωτες. Η φωτογραφια τα λεει ολα

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ Επιφανιος 19/08/2013 16:51:00

      Τί ἀκριβῶς λέει ἡ φωτογραφία;

      • Επιφανιος avatar
        Επιφανιος @ Κυθήριος 19/08/2013 22:25:07

        Εννοω την φωτογραφια του Σταυριδη στο αεροπλανο.
        Τα λεει ολα ... στην υγεια των κοροιδων !

        • bQ avatar
          bQ @ Επιφανιος 20/08/2013 00:46:42

          Αν λέτε για τη φωτό του Σταυρίδη (σε άλλο άρθρο), εκείνη λέει : Ένας χαζοχαρούμενος μπάρμπας, ταξιδεύει δίπλα σε μία αεροσυνοδό. Πάντα θα υπάρχουν κυνικά και καλοταϊσμένα ζόμπι.....

          • WY avatar
            WY @ bQ 20/08/2013 13:13:08

            Στήν φωτ.,μάλλον προσπαθεί νά απολαύση τήν οπίσθια κι αθέατη πλευρά τού παράδεισου (αεροσυνοδός), έκπληρώνοντας μάλλον έτσι, τήν τελευταία επιθυμία του,
            λίγο πρίν - λόγω ηλικίας - όδηγηθή στήν πραγματική κόλαση,!!!!!!
            Γήρας γάρ!!!

          • WY avatar
            WY @ WY 20/08/2013 13:17:27

            @@ bQ.

            Αναφέρομαι φυσικά, στήν φωτ.τού Σταυρίδη (σχετικό σχόλιό σου).

  17. bQ avatar
    bQ 19/08/2013 18:19:20

    Άφήστε…Δεν αναγνωρίζεται στις ημέρες μας η αυτοθυσία και η υπευθυνότητα!

  18. bQ avatar
    bQ 19/08/2013 18:24:06

    Εμένα πάντως μου λέει :
    '' Ωραίος!! Να ήτανε κι επαναστάτης!''

  19. tak avatar
    tak 19/08/2013 18:30:09

    Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, αλλά Κώστα μου, ας αφήσουμε τον Ίωνα Δραγούμη στη φωλιά της ιστορίας του! Δεν κάνει να τον ταυτίζουμε με όσους ανέφερες αλλά και με κανένα άλλο πατριώτη της δεκάρας, από αυτούς, των οποίων ο πατριωτισμός είναι ανάλογος με το βόλεμα!

    • Kostas nikolaou avatar
      Kostas nikolaou @ tak 20/08/2013 13:00:14

      ειλικρινά συγνώμη αν από λάθος διατύπωση φάνηκε οτι ταυτίζω τον Ιώνα Δραγούμη με τον μιχαλολιάκο . τον Δραγούμη τον χρησιμοποίησα ως ύψιστο παράδειγμα πατριωτισμού και τον μιχαλολιάκο ως παράδειγμα ''πατριωτισμού ''.

  20. Ιαπετός avatar
    Ιαπετός 19/08/2013 18:45:04

    Μιλάμε με τον πατέρα Νικόλαο Λουδοβίκο, με σπουδές Ψυχολογίας, Φιλοσοφίας, Παιδαγωγικής και Θεολογίας στην Αθήνα, τη Θεσσαλονίκη, το Παρίσι και το Κέμπριτζ. Είναι καθηγητής Δογματικής και Φιλοσοφίας και πρόεδρος της Ανώτατης Εκκλησιαστικής Ακαδημίας Θεσσαλονίκης (ΑΕΑΘ), επισκέπτης καθηγητής στο Ορθόδοξο Ινστιτούτο του Κέμπριτζ, ερευνητής καθηγητής στο Πανεπιστήμιο του Γουίντσεστερ. Εχει συγγράψει δέκα βιβλία και παράλληλα έχει μεγάλο αριθμό δημοσιευμένων άρθρων. Εργα του έχουν μεταφρασθεί σε οκτώ γλώσσες.

    * Από την απόλυτη εξουσία, λόγω κρίσης, στην απόλυτη κατάπτωση;

    Απόλυτη εξουσία

    - Μα η κρίση γεννήθηκε ακριβώς από την «απόλυτη εξουσία», είναι η αναπόδραστη σύνθλιψη που ακολουθεί κάθε ναρκισσιστική ανύψωση προς κατακυρίευση -αντί της διακονίας- του κοινωνικού χώρου, είτε ιδιωτικά -μέσω των υπαγορεύσεων του lifestyle- είτε συλλογικά, και εδώ φυσικά εννοώ τα κόμματα, τα οποία στην Ελλάδα έχουν προ πολλού υποκαταστήσει όχι μόνον τη λειτουργία του κράτους και της κοινωνίας των πολιτών, αλλά και σειράς πρώην κοινοτικών, αδέσμευτων συλλογικών δράσεων. Η σύνθλιψη αυτή, κατά τον Γρηγόριο Παλαμά, προέρχεται από το γεγονός πως η ανύψωση αυτή είναι στην ουσία της ακριβώς φαντασιωτική, δηλαδή άδεια από πραγματικό ανθρώπινο περιεχόμενο, ως θέληση για δύναμη που εκμεταλλεύεται τους άλλους, ενώ δήθεν τους συμπεριλαμβάνει στη φροντίδα της.

    * Δεν σας εξέπληξαν, λοιπόν, τα απότοκα της κρίσης;

    - Κρίση υπήρχε ακριβώς όταν λέγαμε πως δεν υπήρχε, αλλά δεν το καταλαβαίναμε λόγω φιλαυτίας.

    * Πώς απαντά η Εκκλησία στον βιωμένο, πλέον, πανικό της στέρησης και της ανασφάλειας;

    - Με την πρόταση -ίσως- κατ' αρχάς της μεταβολής του τρόπου της υπάρξεως, από ναρκισσιστικό και φίλαυτο, σε φιλόθεο και φιλάδελφο. Η παρεμβολή του θυσιαστικού Θεού, όπως τον «εξηγεί» ο Χριστός, καλεί σ' ένα πολύ βαθύτερο ρίζωμα του εαυτού σε μια διαλογική συνεργία θεανθρώπινη, όπου η Ιστορία και η Κοινωνία δεν παράγονται πλέον ως αυθαιρεσίες των υποκειμένων της ισχύος, αλλά ως ανακάλυψη του πλούτου του Θεού μέσα στον άνθρωπο -της θεοείδειάς του- και της αιώνιας δημιουργικότητας και ζωτικότητας του ανθρώπου μέσα στην αγάπη του κοινωνικού αυτού Θεού. Ο οποίος, σε αντίθεση μ' εμάς που καταλαβαίνουμε την ταυτότητά μας πρωταρχικά ως περίκλειστα υποκείμενα στοχασμού και δράσης απέναντι στον άλλον, αυτοορίζεται μόνον ως Τριάς προσώπων, τα οποία υπάρχουν ως μοναδικά και ανεπανάληπτα μόνον, επειδή βρίσκονται σε αμοιβαία εγκατοίκηση μεταξύ τους -τα μόνα θετικά ονόματα του Θεού, Πατήρ, Υιός, Πνεύμα, είναι ονόματα σχέσεων.

    * Βοηθά η Εκκλησία με τη θεολογία της;

    - Η θεολογία του Ομοουσίου είναι το καλύτερο φάρμακο κατά της θέλησης για δύναμη και ξαναφέρνει στη μέση τον προβληματισμό για το πραγματικό νόημα της ανθρώπινης κοινότητας. Τι αναπάντεχη κάθαρση για την απόλυτη ψυχαναλυτική τραγωδία της ανεξέλεγκτης παρεμβολής του Αλλου στον υποκειμενικό μου χώρο! Η Εκκλησία λοιπόν βοηθεί, με τη θεολογία της, στην κατανόηση των βαθύτερων αιτίων της κρίσης, αν και η εν συνεχεία υποχρέωσή μας για μια όσο γίνεται γενναιότερη αλληλεγγύη προς τους πάσχοντες παραμένει ακέραια. Ούτε είναι δυνατόν να αποσιωπήσουμε το γεγονός ότι συγκεκριμένοι εκκλησιαστικοί άνδρες στο πρόσφατο παρελθόν παραδόθηκαν, αθεολόγητα, στους ίδιους πειρασμούς πλούτου και ισχύος, αν και οι επιδόσεις των πολιτικών μας υπήρξαν καταιγιστικά υψηλότερες -αφού αυτοί διαχειρίζονταν το δημόσιο χρήμα.

    * Λείπει ο τίμιος λόγος απ' την κοινωνία μας;

    - Τίμιος μπορεί να είναι μόνον ο ανιδιοτελής και είναι αυτό ακριβώς το είδος ανθρώπου που ελαττώνεται δραματικά στο δημόσιο χώρο. Μόνον άνθρωποι ανιδιοτελείς μπορούν να είναι τόσο επαναστατικοί ώστε να είναι τίμιοι, δηλαδή να μην κρύβουν ίδιον όφελος πίσω απ' τη φροντίδα για τα κοινά. Ανιδιοτελής όμως γίνεται μόνον εκείνος, για τον οποίο είναι η ίδια η πνευματική χαρά της συγκρότησης της ανθρώπινης κοινότητας που αποτελεί τροφή και τρυφή του, καταπώς το 'θελε αίφνης ο Πλάτων ή ο Ιωάννης Χρυσόστομος. Ποιος σας είπε, όμως, πως το lifestyle χρειάζεται τιμιότητα αντί για νέες φαντασιώσεις γκλαμουριάς και ισχύος; Η κοινωνία μας τρέφεται από την εξαπάτηση και αυτήν κυρίως προτιμά. Γι' αυτό και η πολιτεία ως πλατωνικό «παιδαγωγείον» έχει πλέον εκλείψει.

    «Νέες συλλογικότητες»

    * Συμφωνείτε με τον Χρήστο Γιανναρά πως «ο Ελληνισμός σήμερα είναι μια φθίνουσα νοσταλγία»;

    - Ως ιδεατό μόρφωμα ναι, ως ζωντανή, αρχαία και βυζαντινή πηγή σοφίας και έμπνευσης αποτελεί ακόμη μέγα εντρύφημα για το Δυτικό Ανθρωπο και μας προσκαλούν ως συνδαιτυμόνες και -κάποτε- τροφείς. Αυτό που πέθανε στον ίδιο τον τόπο που γεννήθηκε είναι η Ελληνική Παιδεία της έρευνας, της κριτικής και της αυτονομίας, όπως την όρισε ο Πόπερ και ο Καστοριάδης.

    * Σας ανησυχεί η διαρροή μεγάλου αριθμού Ελλήνων νέων επιστημόνων στο εξωτερικό;

    - Από τη μια τους καταλαβαίνω, από την άλλη το θεωρώ συχνά σύμπτωμα της διάλυσης του κοινωνικού μέσα στο ναρκισσισμό. Γιατί εξέλιπε κάθε δυνατότητα συλλογικής απαίτησης εξυγίανσης του τόπου; Μήπως μας κατατρύχει η απαξίωση του τυχοδιώκτη προς το πρώην αντικείμενο εκμετάλλευσής του; Οι νέοι χρειάζονται νόημα ζωής και νέες συλλογικότητες.

    * Εσείς πώς φαντάζεστε το αίτημα του δίκαιου και θεσμικά λειτουργικού κράτους;

    - Δεν επαρκεί ο χώρος προς συζήτηση. Το κράτος όμως αυτό ορίσθηκε στη Δύση ελεύθερα και με τους όρους συγκεκριμένων κοινοτήτων -θεσμός παράγεται μόνον, κατά Σεφέρη, ως «συμφωνημένο υπονοούμενο», είναι άνθος αλληλεγγύης, δεν επιβάλλεται ως τιμωρία.

    * Είστε ικανοποιημένος με τη λειτουργία της ΑΕΑΘ, όπου προεδρεύετε;

    - Επιχειρούμε μια σειρά από διεθνή ακαδημαϊκά ανοίγματα. Το συναρπαστικό στην ΑΕΑΘ δεν είναι τόσο το θεολογικό της τμήμα όσο αυτό της Συντήρησης της Βυζαντινής Τέχνης, μια ολοκληρωμένη μονάδα πλήρους μελέτης του άμεσου πολιτισμού μας, κάτι που ποτέ δεν υπήρξε στην Ελλάδα πριν. Το τμήμα διαθέτει περί τις δύο δεκάδες από τα καλύτερα εξοπλισμένα στην Ευρώπη εργαστήρια και πολλαπλές ειδικότητες. Το πιστεύετε ότι ακόμη αγωνιζόμαστε να πείσουμε μια σειρά από επιφανείς εκπροσώπους της ιεραρχίας και της θεολογίας για την αξία του τμήματος αυτού; Ευτυχώς, συμπαρίστανται διακεκριμένοι πανεπιστημιακοί και ο Οικουμενικός Πατριάρχης.

    http://www.enet.gr/?i=news.el.episthmh-texnologia&id=380436

    • Π. Ευθυμιάδης avatar
      Π. Ευθυμιάδης @ Ιαπετός 19/08/2013 22:32:45

      Ο πατέρας Νικόλαος έχει πολλές περγαμηνές , αλλά τα έκανε όλα "κοτσίδα" δεν βγαίνει άκρη από αυτά που λέει στη συνέντευξη. Άκρατος βερμπαλισμός χωρίς καμία ουσία και κανένα νόημα. Θα τα χαρακτήριζα μπαρούφες .....Εκτός και εμείς δεν μπορούμε να τον κατανοήσουμε. Είμαι περίεργος τι είναι αυτό που ερευνά σαν ερευνητής καθηγητής στο Πανεπιστήμιο του Γουίντσεστερ.... πολύ περίεργος και που κατέληξαν οι ...έρευνες!!!.

  21. Θόδωρος 17.06.2013? avatar
    Θόδωρος 17.06.2013? 19/08/2013 19:18:53

    Κάποια "γαλάζια περιστεράκια" λένε ότι ο ΑΣ έχει περιχαρακωθεί από τους έμπιστους του της παλιά ΠΟΛΑΝ στο Μεγ. Μαξίμου και δεν αφήνει άλλους να τον πλησιάσουν εύκολα.
    Ξέρει κανείς αν αληθεύει?
    Γιατί αν αληθεύει δεν είναι πολύ καλό. Έτσι δεν είναι? Ο ηγέτης (πρέπει να) είναι προσιτός απ' όλους. Πως θα μαθαίνει παράδειγμα ΟΛΕΣ τις πλευρές για να έχει ολόκληρη και σφαιρική εικόνα για το κάθε τι? Πολυσυλλεκτικοτητα το λέγαμε παλιότερα.

    Κάποιοι λένε ότι ο ΑΣ είναι και συγκεντρωτικός. Εμ, θα ψοφήσει στην κούραση έτσι. Αν θέλει να περνούν όλα απ' τα χέρια του, όλο και κάτι θα του ξεφύγει. Τι να το κάνω αν αρρωστήσει απ' την υπερπροσπάθεια? Αποτέλεσμα ήρθε? Αποκέντρωση αρμοδιοτήτων πρέπει να κάνει. Σε ικανούς και αφοσιωμένους. Δεν υπάρχουν τέτοιοι? Θα πρέπει να τους βρει τότε.

  22. Σαρακατσανος avatar
    Σαρακατσανος 19/08/2013 19:18:54

    Δυστυχως για τον Α. Σαμαρα υπαρχουν καποια στελεχη της κυβερνησης που θυμιζουν ΠΑΙΔΙΚΗ ΧΑΡΑ....Ποσο σοφος......μπορει να ειναι ο κατα τα αλλα τεχνοκρατης και με προτιμησεις στα τηλεπαραθυρα κυριος ΘΕΟΧΑΡΗΣ σε ενα τετοιο σημαντικο ποστο, οταν δηλωνει οτι οποια επιχειρηση ειναι ελλειματικη και χρωσταει πρεπει αμμεσα να κλεινει.......ειναι μαλλον επικινδυνος ο κυριος για το ποστο του. Το αυτονοητο που θα επρεπε να κανει ο προεδρος θα ηταν να στειλει σπιτι τους καποιους που ζουν ΕΚΤΟΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑΣ. Και δεν ειναι μονο αυτος........

    • tak avatar
      tak @ Σαρακατσανος 19/08/2013 19:51:47

      Έχει δίκιο ο κύριος Σαρακατσάνος Πρόεδρε... Κόκκινη κάρτα στο Θεοχάρη τώρα! Τους πίνει το ζουμί τους (αίμα δεν υπάρχει πλέον), όχι και να απειλεί...
      Αλήθεια, πόσα παίρνει ο Θεοχάρης για να μας απειλεί;

    • Π. Ευθυμιάδης avatar
      Π. Ευθυμιάδης @ Σαρακατσανος 19/08/2013 23:07:49

      Ο Θεοχάρης είπε ότι ξέρει και ο τελευταίος μπακάλης στο τελευταίο χωριό, όταν το μαγαζί μπαίνει μέσα το κλείνει. Τόσο παράξενο σας φάνηκε αυτό; Αν δεν κλείσει κάποιος πρέπει να το χρηματοδοτεί. Για ποιο λόγο;

      • dim avatar
        dim @ Π. Ευθυμιάδης 20/08/2013 03:24:37

        Αν μπαίνει με "πρωτογενές έλλειμμα" τότε ναι, να κλείνει...

        Αν όμως μπαίνει μέσα επειδή πρέπει να πληρώσει και 80% φόρους, αυξημένη δεη, χαράτισα, εισφορά αλληλεγγύης, έκτακτη εισφορά, αυξημένες εισφορές κλπ κλπ κλπ κλπ κλπ... τότε κάτι κακό κάνει το κράτος, και όχι ο επιχειρηματίας...

        Αλλά ο πασοκάνθρωπος Θεοχάρης, αυτά ξέρει αυτά λέει... Σοσιαλισμός κι άγιος ο Θεός...

    • Κ.Π. avatar
      Κ.Π. @ Σαρακατσανος 19/08/2013 23:27:03

      ''Η σοφία'' δεν περισσεύει μόνο στα οικονομικά υπουργεία. ''Ευτυχώς'' τέτοια υπάρχει σε αφθονία και σε εκείνο της Παιδείας. Η διαπίστωση αυτή με αφορμή το νέο σύστημα εισαγωγής στα ΑΕΙ & ΤΕΙ. Μια ακόμη αλλαγή (ούτε καν εξέλιξη, λες και η ΠΑΙΔΕΙΑ είναι πουκάμισο που αλλάζει ανάλογα με τις προτιμήσεις), που θα έχει ως συνέπεια, μεταξύ άλλων, ένα άλλο σημαντικό οικονομικό βάρος στον οικογενειακό προϋπολογισμό. Μια γενική επισκόπηση αυτού είναι αρκετή για να διαπιστώσει το μεγαλείο της ''σοφίας''. Καλά, τόσο χρόνο χρειάζονταν οι ''κατασκευαστές'' για να φτιάξουν αυτό το ''μεγαλούργημα''. Δυστυχώς, η απογοήτευσή μου απλώνεται.

  23. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 19/08/2013 20:17:39

    Η παρτίδα δεν σώζεται πιά ούτε με κνούτο.
    Καημό το έχω πάντως να βγεί ένας, έστω και ένας από τους χλιδάμπουρες που ανεβοκατεβαίνουν στα "liar" και να αναφωνήσει:
    "Άννα, δεν ήμουνα εγώ γι' αεροπλάνα..."

  24. Σπορέας avatar
    Σπορέας 19/08/2013 20:20:37

    3 μέχρι 35 χρόνων και 1 στα 55.
    Όλοι τους με το μικρότερο δυνατό δέσιμο με τον κομματικό μηχανισμό.
    Δεν βγήκε κανένας.

    • WY avatar
      WY @ Σπορέας 19/08/2013 21:59:56

      Στό ίδιο ##λάθος## υπέπεσα κι εγώ!!!!!
      Κάποια άλλα εκατομμύρια ψηφοφόρων όμως???

      Όσον αφορά τόν Σαμαρά,χρησιμοποιεί ό,τι ό
      σοφός (;;;;;;;;;;)ψηφοφόρος τού ## έστειλλε ##.
      Ανάλογα μέ τό σαλόνι δλδ καί τά έπιπλα!!!

  25. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 19/08/2013 20:24:39

    Τι βίτσια Θεέ μου, τι υπερκινητικοί...
    O ένας ψοφάει να κάθεται στο κάθισμα που είναι δίπλα στον καπετάνιο (του κότερου), ο άλλος δίπλα στην αεροσυνοδό του Liar...
    Συγγνώμη, θα αρχίσω να προτιμώ τον πυροβολημένο ανάπηρο που κάθεται ακίνητος στην αναπηρική πολυθρόνα του. Αλλά κι αυτόν θα τον "σηκώσει" κάποια στιγμή ο Αντώνης ο Ρέμος και θα τον κάνει αεικίνητο. Θα μάθει καλό ζεϊμπέκικο ο Βόλφγκανγκ, πάω στοίχημα σε ότι θέλετε...

    • ΤΙΤΟΡΜΟΣ ΑΙΤΩΛΟΣ avatar
      ΤΙΤΟΡΜΟΣ ΑΙΤΩΛΟΣ @ Uncle Stgm 19/08/2013 22:19:42

      Learjet, θείε, κι όχι Liar( = ψεύτης) , αν και συνειρμικά το Liar( = ψεύτης) ταιριάζει μια χαρά στην περίσταση...

      • Uncle Stgm avatar
        Uncle Stgm @ ΤΙΤΟΡΜΟΣ ΑΙΤΩΛΟΣ 19/08/2013 23:27:15

        Yes !!!

    • bQ avatar
      bQ @ Uncle Stgm 20/08/2013 00:50:09

      Σιγά μη μάθει και χορό της κοιλιάς το γκρέμλιν.

  26. ΜΑΡΑ avatar
    ΜΑΡΑ 19/08/2013 20:32:46

    Αυτοι που περιμεναν απο τους διεφθαρμενους που μας οδηγησαν στην κριση οτι θα μας βγαλουν απ αυτη πηραν μετα τις βολτες με το λιαρ τζετ (και οχι μονο) την απαντηση τους. Η νομη του χρηματος και της εξουσιας καλα κρατει εν μεσω κρισης.
    Για το λαο φοροι ,απολυσεις ,κατασχεσεις,ΤΡΟΜΟΣ.
    ΥΓ. Οι αμοιβες του προηγουμενου συμβουλιου του ΤΑΙΠΕΔ για ενα χρονο ηταν (1) ενα εκατομμυριο ευρω χωρις να καταφερουυν τιποτε (συμφωνα με απαντηση του Στουρναρα στη βουλη).

  27. dem avatar
    dem 19/08/2013 22:55:06

    Ο Σαμαράς δεν πρεπει να πάρει απλώς το βούρδουλα, αλλά το χασαπομάχαιρο κατά τη γνώμη μου και να αρχίζει να κόβει...μόνο έτσι θα αποδείξει οτι δεν έχει καμμία σχέση με την διαπλοκή και τους "νταβατζήδες" και οτι προχωράει μπροστά μακριά από βαρίδια και στεγανά του παρελθόντος. Δεν μπορεί να την πληρώνει πάντα ο λαουτζίκος και οι συστημικοί έχοντες και κατέχοντες να συνεχίζουν να απολαμβάνουν.

  28. Petronius avatar
    Petronius 20/08/2013 02:09:27

    ΕΙΝΑΙ αργά. Καλή σας νύχτα.

    • Μικρασιάτης avatar
      Μικρασιάτης @ Petronius 20/08/2013 04:19:01

      ΟΧΙ, δεν ειναι αργα, ερχονται ο Αλεξης με το Πανουλη για να μας σωσουν, με την ..αβαντα Μιχαλολιακου. Ολα θα πανε καλα. Αλλα μην σε χασουμε ως τοτε... να περνας που και που, να μας λες τα νεα σου.

  29. Agrofylakas avatar
    Agrofylakas 20/08/2013 16:30:04

    Καλα λενε: It's a small world (Μικρος κοσμος)!
    "Ο Κυριακος κανει διακοπες σε 'βαρκουλα' του Δαλακουρα".
    Νομιζω τα εχω ξαναπει, αλλα αυτο το νεο με πατησε στον καλο.
    Οταν ηταν πρωθυπουργος ο Κ. Μητσοτακης, μας εστελνε συχνα πυκνα τον Δαλακουρα στο Τοροντο (και στο Μοντρεαλ οπου, κατα καλη συμπωση, σπουδαζε καποιος γυιος του). Συνηθιζε να μας βγαζει λογο και να αποχωρει. Οταν παρατηρησα οτι θα επρεπε να μας δεινετε και λιγος χρονος να τον πληροφορησουμε για τις αναγκες και τα προβληματα του αποδημου Ελληνισμου με εβαλε στην μαυρη λιστα. Οταν μας προτεινε να στειλουμε την οικονομικη μας υποστηριξη στον ονομα Κ. Μητσοτακης και οχι επ'ονοματι της Ν.Δ., και διαφωνησα, οι γνωστοι γλυφτες εκαναν προταση να αποβληθω απο την αιθουσα και αν δεν μου αρεσε να παω στο ΠΑΣΟΚ. Ευτυχως ομως η ΝΔ εχει και ανθρωπους με αρχες και αξιοπρεπεια και δεν του εγινε η χαρη. Εγω παρεμεινα στην ΝΔ ενω τους γλυφτες (και λεφταδες) φιλους του Δαλακουρα (και της οικογενειας Μητσοκακη) τους ψαχνουμε. Τα προβληματα με τους λεφταδες που παντα θελουν να περνα το δικο τους ουτε επαψαν, ουτε θα παψουν ποτε να υπαρχουν, όσο υπαρχουν πολιτικοι που σκυβουν το κεφαλι , η μη τι άλλο. Κριμα, αλλα δεν εκπλησομαι.

  30. ΚΑΡΑΜΠΙΝΑΣ avatar
    ΚΑΡΑΜΠΙΝΑΣ 23/08/2013 11:59:35

    Από ανθρώπους της αγοράς όπως ο Σταυρίδης (αγοραίους) δεν θα περίμενα άλλη συμπεριφορά. Λόγω της ιδεολογίας του δεν μπορεί ή δεν θέλει να κατανοήσει τη διαφορά δημόσιου-ιδιωτικού. Ακούτε καμία φορά και κανένα "κρατιστή"!