#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
27/05/2011 18:20
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σαμαράς: συναίνεση μόνο για επαναδιαπραγμάτευση του μνημονίου

Δήλωση του Προέδρου της Νέας Δημοκρατίας, Αντώνη Σαμαρά μετά τη συνάντηση των Πολιτικών Αρχηγών υπό τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας



Έχουμε προτείνει ένα διαφορετικό σχέδιο από την αποδεδειγμένα λανθασμένη κυβερνητική συνταγή. Το οποίο στηρίζεται, όχι σε περισσότερους φόρους, αλλά σε λιγότερους. Για να δουλέψει η Οικονομία. Μόνο τότε θα αρχίσουν να παράγονται έσοδα για τους πολίτες, αλλά και για το κράτος. Μόνο τότε θα υπάρξει Ανάκαμψη και Ανάπτυξη. Πρόκειται για το Ζάππειο-ΙΙ, που το παρουσιάσαμε ολοκληρωμένο και κοστολογημένο πριν τρεις εβδομάδες…

Ο κ. Παπανδρέου ανέφερε ότι είναι πρόθυμος να ενσωματώσει στο κυβερνητικό Σχέδιο μέρος από τις προτάσεις του Σχεδίου μας, χωρίς, όμως, το πιο σημαντικό, που είναι η μείωση των φορολογικών συντελεστών.

Επισημάναμε ότι, χωρίς μείωση των φόρων, όλο το υπόλοιπο χάνει σε αποτελεσματικότητα και δεν πετυχαίνει την Επανεκκίνηση της Οικονομίας.

Προτείναμε την πιο ισχυρή βάση για συναίνεση: τη συναίνεση για επαναδιαπράγματευση των όρων του Μνημονίου. Με έμφαση το ξαναλέω: στη μείωση των φορολογικών συντελεστών και τα υπόλοιπα μέτρα τόνωσης της οικονομίας. Σε συνδυασμό πάντα με τη μείωση της σπατάλης και τις αποκρατικοποιήσεις.

Η κυβέρνηση, δυστυχώς, δεν έχει διάθεση για συναίνεση σε επαναδιαπραγμάτευση. Άλλωστε, δεν είχε διαπραγματευθεί το Μνημόνιο ούτε στην αρχή.

Ο κ. Παπανδρέου, μας είπε ότι συζητάει το φορολογικό, μόνον… αν πειστεί η Τρόικα! Του απάντησα ότι πρέπει να συμφωνήσουμε μεταξύ μας πρώτα. Κι ύστερα να πάμε να διαπραγματευθούμε με την Τρόικα!

Δεν ήταν, λοιπόν, η δική μας διαφωνία ως τώρα που οδήγησε σε πλήρες αδιέξοδο. Και, ασφαλώς, ακόμα κι αν εμείς συμφωνούσαμε από δω και στο εξής στην ίδια αποτυχημένη συνταγή, δεν θα άλλαζε τίποτε.

Μετά από μια εβδομάδα καλλιεργούμενης στρατηγικής φόβου, ο Πρωθυπουργός ζήτησε σύνοδο πολιτικών αρχηγών, χωρίς να υπάρχει κανένα καινούργιο στοιχείο και ουσιαστικά χωρίς περιεχόμενο.

Γιατί το μόνο που αξίζει να συζητήσουμε πια είναι πως θα επαναδιαπραγματευθούμε τους όρους του Μνημονίου.

Δεν προσυπογράφουμε μια πολιτική που ισοπεδώνει την Οικονομία και διαλύει την Κοινωνία.

Δεν προσυπογράφουμε μια Πολιτική που αποκλίνει όλο και περισσότερο από τους στόχους που θέτει.

Δεν δεχόμαστε εκβιασμούς που ακυρώνουν το νόημα και το περιεχόμενο της Δημοκρατίας μας.

Τι αξία θα είχε να συμφωνούσαμε εμείς με κάτι που διαλύει την Ελληνική Οικονομία;

Διέξοδος για την Ελλάδα υπάρχει: Η επαναδιαπραγμάτευση του Μνημονίου, για να αναπνεύσει η Ελληνική Οικονομία και να βγούμε από την κρίση.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. κωστής avatar
    κωστής 27/05/2011 18:25:22

    κράτα γερά κύριε Πρόεδρε!
    έτσι έκραζαν πριν από χρόνια οι ψιττακοί υπέρ του Σχεδίου Ανάν και πίεζαν τον ήρωα Παπαδόπουλο ότι εάν δεν δεχθεί η Κύπρος το Ανάν θα εξαφανισθεί, θα διαλυθεί κ.λπ.
    έτσι και τώρα πιέζουν το Σαμαρά να ενδώσει και να υπογράψει την καταστροφή της χώρας μας!!!

    • jkr avatar
      jkr @ κωστής 27/05/2011 18:30:33

      Έτσι!

    • ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ avatar
      ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ @ κωστής 27/05/2011 18:31:47

      Η ίδια ακριβώς κατάσταση, τότε ήταν μόνος του ο γαπ που συμφωνούσε με το σχέδιο Ανάν, εκβιασμοί..... πάντα ο ίδιος.

      • jkr avatar
        jkr @ ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ 27/05/2011 18:44:33

        Ντόρα, ΣΚΑΪ, embassy ...

  2. Orestios avatar
    Orestios 27/05/2011 18:36:54

    Δεν δεχόμαστε εκβιασμούς από τους Banksters που βολεύτηκαν από τα λεφτά των φορολογουμένων

  3. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 27/05/2011 18:38:38

    Μπράβο βρε Αντώνη...

  4. Dentist avatar
    Dentist 27/05/2011 18:40:53

    αν θέλετε το βίντεο, το έχει το ταχάλια
    http://taxalia.blogspot.com/2011/05/blog-post_3097.html

  5. spiros avatar
    spiros 27/05/2011 18:44:19

    Πάμε γερά . Η νίκη είναι με το μέρος των δυνατών.

  6. ΗΛΙΑΣ avatar
    ΗΛΙΑΣ 27/05/2011 18:45:17

    πολυ σωστος ο Σαμαρας

  7. peter13 avatar
    peter13 27/05/2011 18:46:51

    Τα μεγάλα ΟΧΙ ανήκουν στους 'Ελληνες που αγαπούν την πατρίδα!! Μπράβο Πρόεδρε!!

    • κωστής avatar
      κωστής @ peter13 27/05/2011 18:48:27

      Πολύ σωστή παρατήρηση!

  8. Δημήτριος Κοκκαλάκης avatar
    Δημήτριος Κοκκαλάκης 27/05/2011 18:48:32

    ΜΠΡΑΒΟ!

  9. Ευμένης avatar
    Ευμένης 27/05/2011 18:49:35

    Καλά τα λέει ο Σαμαράς.
    Με τόσους φόρους ούτε από το κρεββάτι να σηκωθείς δεν θα συμφέρει σε λίγο. Πως να κινηθεί η αγορα?
    Και γιατί είναι ταμπού για τους Έλληνες η επαναδιαπραγμάτευση του Μνημονίου? Για τους πιστωτές βέβαια που θα πληρωθούν μέχρι δεκάρας όλα καλά.
    Και αν ψοφήσουν στη πείνα 10.000.000 Έλληνες στην πορεία, ε τι να κάνουμε, χρειάζονται και θυσίες. Όλες φυσικά, από την Ελλάδα.
    Αν χρεωκοπήσουμε, η Ελλάδα θα χάσει πολλά. Οι πιστωτές της όμως, ακόμη περισσότερα.

  10. Orestios avatar
    Orestios 27/05/2011 18:50:03

    Η δήλωση Σαμαρά "Δεν δεχόμαστε εκβιασμούς που ακυρώνουν το νόημα και το περιεχόμενο της Δημοκρατίας μας" εμπνέει στα διεθνή φόρα και έχει συνεπάρει τους ξένους σχολιαστές

    • κωστής avatar
      κωστής @ Orestios 27/05/2011 18:51:37

      μεγάλη κουβέντα! όπως είπε κάποτε ο Παπαδόπουλος: "δεν παρέλαβα κράτος, να παραδώσω κοινότητα!"

  11. Κώστας avatar
    Κώστας 27/05/2011 18:56:54

    Οι ξένοι εκβιάζουν ανοιχτά και απροκάλυπτα τον τέταρτο κατά σειρά συνταγματικό θεσμό, σε μια προσπάθεια ακύρωσης του περιεχομένου της κοινοβουλευτικής δημοκρατίας. Ούτε η κολοβή ελληνική Δημοκρατία μετά τον εμφύλιο δεν δέχθηκε ανοιχτά και δημόσια τέτοια έξωθεν παρέμβαση και εκβιασμό.
    Ομως ο αρχηγός της Αξιωματικής Αντιπολίτευσης στέκεται εκεί. Ακλόνητος. Με συνολική αντιπρόταση που αποδομεί την φορομπηχτική μνημονιακή πολιτική και παράλληλα υπερασπίζεται στην πράξη και όχι στα λόγια το ελληνικό πολιτικό σύστημα από τους πρωτοφανείς εξωτερικούς εκβιασμούς.
    Αλλά θα βρεθούν αρκετοί, ευτυχώς όλο και λιγότεροι, που δεν θα έχουν το θάρρος να του δώσουν τα εύσημα της πρωτοφανώς ρωμαλέας και βαθειά δημοκρατικής στάσης του. Αλλωστε το "όλοι ίδιοι είναι" είναι πιο ...πιασάρικο. Απελευθερώνει το προβοκατόρικο αυτό σύνθημα και τον "αγανακτισμένο" πολίτη από την ανάγκη να πάρει θέση για το ποιός έχει δίκιο: οι εκβιαστές και οι ντόπιοι εντολοδόχοι τους ή ο αρχηγός της Αξιωματικής Αντιπολίτευσης που ακυρώνει τον εκβιασμό και δείχνει άλλο δρόμο;
    " Όχου, τι μου λες τώρα, όλοι ίδιοι είναι" απαντούν οι facebookaδες της Πλατείας Συντάγματος. Και νομίζουν πως "ξυπνήσανε" , ενώ το ροχαλητό του "όλοι ίδιοι είναι" είναι πλέον -υπό το πρίσμα των τελευταίων εξελίξεων- το πιο βαθύ αντιδημοκρατικό ψέμα. Χαρά τα παράκεντρα εξουσίας...

  12. THOMAS avatar
    THOMAS 27/05/2011 18:57:57

    Το ΟΧΙ δεν μπορουν να το πουν όλοι . Μόνο οι άξιοι και αυτοί που ξέρουν τι θέλουν . ΜΠΡΑΒΟ ΠΡΟΕΔΡΕ !!!Αλλωστε η συνείδηση σου δεν θα αφηνε να κάνεις κάτι άλλο .

  13. Αφροδίτη avatar
    Αφροδίτη 27/05/2011 19:01:37

    Σήμερα ο κάθε Έλληνας και η κάθε Ελληνίδα νοιώσαμε πως υπάρχει κάποιος που μας νοιάζεται, χωρίς να εκβιάζεται. Σ' ευχαριστούμε γι αυτό, Αντώνη!

  14. Mike avatar
    Mike 27/05/2011 19:03:22

    Μερικοί ακόμη παίρνετε το μέρος του ενός η του άλλου? Είστε σοβαροί? Δεν μάθατε ακόμα? ΕΛΕΟΣ!

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ Mike 27/05/2011 19:09:19

      Δεν παίρνω το μέρος κανενός, ο Σαμαράς είναι ένας από εμάς και συμφωνεί μαζί μας.
      Ο εύκολος δρόμος θα ήταν ένα ΝΑΙ και θα τον έγλειφαν οι αρεστοί.
      Ο δύσκολος δρόμος είναι το ΟΧΙ και δεν θα είναι μόνος του.
      Τη γνώμη μου λέω και ας μιλήσει ο λαός ...όχι το ΛΑΟΣ.

      Από πότε φοβούνται τις εκλογές στη Δημοκρατία οι ...πολιτικοί της εθνικής ομοψυχίας;

  15. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 27/05/2011 19:04:07

    Θα βρίσουν
    Θα απειλήσουν
    Θα εκβιάσουν
    Θα εκφοβίσουν
    Θα πτωχεύσουμε
    Θα πεινάσουμε

    Αλλά όρθιοι το ποτάμι θα διαβούμε
    Γιατί μένει μια πολύ γλυκιά παρηγοριά στους δυστυχισμένους, κι αυτή είναι ότι έχουν εκπληρώσει το καθήκον τους.

  16. Κώστας Τ avatar
    Κώστας Τ 27/05/2011 19:06:18

    ΓΑΠ το έχει η μοίρα σου όπου λές ναι,να σου απαντάνε οι Έλληνες με ΟΧΙ!!!
    ΤΑΣΣΟΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ και ΑΝΤΩΝΗΣ ΣΑΜΑΡΑΣ!!!Σου χαρίζουμε τον Καρατζαφέρη να ανοίξετε μαζί την κερκόπορτα!!!

  17. Y. avatar
    Y. 27/05/2011 19:07:31

    Χαχαχα..(εξάκις..) Τον τάπωσε τον ΓΑΠΟγκαγκά
    Γιάσου Πρόεδρε Αντώνη!!

  18. Νικος avatar
    Νικος 27/05/2011 19:08:03

    Οι ηγέτες γεννιούνται δεν κατασκευάζονται από τα ΜΜΕ.Δυστυχώς όλα αυτά τα χρόνια μας έφαγαν τα Ονόματα και η Οικογενειοκρατία και φτάσαμε εδώ που φτάσαμε.Τώρα αυτό που μένει είναι να καθαρίσει το κόμμα από τα σαπακια.

  19. nik avatar
    nik 27/05/2011 19:08:06

    ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΑΦΕΛΩΣ
    Ο ΑΣ ΠΟΥ ΘΕΩΡΕΙ ΤΗΝ ΕΠΑΝΑΔΙΑΠΡΑΓΜΑΤΕΥΣΗ ΑΠΛΗ ΥΠΟΘΕΣΗ, ΟΤΙ ΟΠΑΠΑΝΤΡΕΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΝΑ ΔΙΑΠΡΑΓΜΑΤΕΥΤΑΙ, ΘΑ ΑΝΑΛΑΜΒΑΝΕ ΤΟΝ
    ΡΟΛΟ ΤΟΥ ΕΘΝΙΚΟΥ ΔΙΑΠΡΑΓΜΑΤΕΥΤΗ.?ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΚΑΙ ΜΕΙΣ ΤΙΣ ΙΚΑΝΟΤΗΤΕΣ ΤΟΥ.ΚΑΙ ΑΝ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΜΑΓΚΙΑ ΤΟΥ. ΑΝ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΑΣ ΤΟ ΔΙΕΚΔΙΚΗΣΕΙ . ΑΣ ΠΕΙ ΣΤΟΝ ΠΑΠΑΝΤΡΕΟΥ.ΘΕΛΕΙΣ ΣΥΝΡΕΝΑΙΣΗ? ΟΠΛΙΣΕ ΜΕ ΘΕΣΜΙΚΑ ΝΑ ΔΙΑΠΡΑΓΜΑΤΕΥΤΩ ΕΓΩ.
    ΑΣ ΔΕΧΤΕΙ ΕΣΤΩ ΤΗΝ ΠΡΟΤΑΣΗ ΤΗΣ ΝΤΟΡΑΣ ΓΙΑ ΣΥΛΛΟΓΙΚΗ ΔΙΑΠΡΑΓΜΑΤΕΥΣΗ ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΟΝΤΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΑΡΧΗΓΟΙ ΚΟΜΜΑΤΩΝ. ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ . ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΜΙΛΑ ΕΚ ΤΟΥ ΑΣΦΑΛΟΥΣ. ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΤΟ ΚΟΥΒΕΡΝΟ ΓΡΗΓΟΡΑ.
    ΑΠΟΡΩ ΟΜΩΣ ΤΙ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ. ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΔΕΝ ΤΟΝ ΝΟΙΑΖΕΙ.
    ΑΣ ΓΙΝΕΙ ΠΡΟΘΥΠΟΥΡΓΟΣ ΚΑΙ ΒΛΕΠΟΥΜΕ.

  20. periklis avatar
    periklis 27/05/2011 19:09:21

    Μπραβο Αντωνη . ! Κερδιδες σημερα επικοινωνιακα, κερδισες ουσιαστικα, και απεκτησες ψυχοογικιο προβαδισμα λογω της μη-συναινεσης σου και αφου ο ΓΑΠ χανει τωρα το ηθικο πλεονεκτημα και την οποια εσωτερικη συνοχη του κομματος σου ! ΑΥτο θα φανει δημοσκοπικα απο τριτη-Τεταρτη ! .

  21. ierofantis avatar
    ierofantis 27/05/2011 19:21:38

    Ο κύριος Όλι Ρεν δήλωσε προ ολίγου ... απογοητευμένος.

    Δε πειράζει...

    Θα σου περάσει.

    Αντώνη, έχεις Γολγοθά μπροστά σου.

    Τα κοράκια θα ξαναζυγώσουν.

    Τώρα θα βρουν την οικονομική ασφυξία, την απειλή χρεοκοπίας, την ασυμφωνία καταβολης της πέμπτης δόσης, και ίσως, τα εθνικά θέματα...

    Κουράγιο και δύναμη.

    Με κάθε σου όχι, να ξέρεις κάτι.

    Μπετονάρεις τους Έλληνες...

    • Y. avatar
      Y. @ ierofantis 27/05/2011 19:30:14

      Πολύ ωραία τα λες ιεροφάντη. Ειδικά η τελευταία πρόταση!!

    • σίγουρος avatar
      σίγουρος @ ierofantis 27/05/2011 21:06:10

      Αναγνωρίζω ότι ο Σαμαράς σήμερα έγραψε ιστορία.

  22. Απλή σκέψη avatar
    Απλή σκέψη 27/05/2011 19:22:53

    Πρόεδρε είσαι μεγάλος Η Γ Ε Τ Η Σ πατριώτης και αγωνιστής!
    Φορτώθηκες έναν πολύ βαρύ σταυρό, αγόγγυστα!
    Σ΄ευχαριστούμε για όλα όσα κάνεις για μας, για τα παιδιά μας, για την Ελλάδα!
    Θα είμαστε πάντα στο πλευρό σου!

    • Eva avatar
      Eva @ Απλή σκέψη 27/05/2011 21:51:31

      ΚΙ ΕΓΩ ΜΑΖΙ ΤΟΥ....!!!! Φοβαμαι οτι ειναι η τελευταια μας ΕΛΠΙΔΑ, οσο κι αν δραματικο ακουγεται αυτο.....

  23. ΑΓΡΟΤΗΣ avatar
    ΑΓΡΟΤΗΣ 27/05/2011 19:25:03

    ΑΚΟΥΩ ΣΤΟ ΣΚΑΙ ΟΤΙ Ο ΓΙΩΡΓΑΚΗΣ ΠΡΟΤΕΙΝΕ ΕΠΑΝΑΔΙΑΠΡΑΓΜΑΤΕΥΣΗ
    ΛΑΘΟΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑ? Η ΑΚΟΥΣΑ ΤΟ ΛΑΘΟΣ? ΑΣ ΜΕ ΔΙΑΦΩΤΙΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ

    • ΑΓΡΟΤΗΣ avatar
      ΑΓΡΟΤΗΣ @ ΑΓΡΟΤΗΣ 27/05/2011 19:50:49

      ΝΑ ΤΟ ΕΚΛΑΒΩ ΩΣ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΑΥΤΟ ΤΩΡΑ?
      ΑΣ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΙΣ ΕΙΔΗΣΕΙΣ ΤΩΝ 8.00

    • spiros avatar
      spiros @ ΑΓΡΟΤΗΣ 27/05/2011 19:55:49

      Το ίδιο λέει και ο ΑΛΦΑ αλλά είναι όσα διαρρέουν από ΜΑΞΙΜΟΥ για να καλυφτούν. Απέφυγαν να αναφέρουν του άλλου αρχηγούς. ΑΥΤΗ είναι ενημέρωση.

      • ΑΓΡΟΤΗΣ avatar
        ΑΓΡΟΤΗΣ @ spiros 27/05/2011 20:46:23

        ΚΑΤΙ ΒΡΩΜΑΕΙ ΕΔΩ...... ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΟΡΟΙΔΕΥΕΙ
        ΑΡΧΙΣΑΜΕ ΠΑΛΙ ΤΑ ΙΔΙΑ? ΠΟΥ ΔΙΑΦΩΝΗΣΑΝ?

      • ΑΓΡΟΤΗΣ avatar
        ΑΓΡΟΤΗΣ @ spiros 27/05/2011 20:46:23

        ΚΑΤΙ ΒΡΩΜΑΕΙ ΕΔΩ...... ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΟΡΟΙΔΕΥΕΙ
        ΑΡΧΙΣΑΜΕ ΠΑΛΙ ΤΑ ΙΔΙΑ? ΠΟΥ ΔΙΑΦΩΝΗΣΑΝ?

  24. Φυγόκεντρος avatar
    Φυγόκεντρος 27/05/2011 19:27:21

    Και μόνο που ο Αντώνης έχει βάλει γερά στην αντζέντα την επαναδιαπραγμάτευση του μνημονίου έχει επιτελέσει μέγα έργο για την πατρίδα.
    Έτσι κι αλλιώς, το μεγάλο μπαμ δεν πρόκειται να συμβεί, γιατί αν ακουστεί εδώ τότε θα ηχήσει με πολύ περισσότερα ντεσιμπέλ σε όλη την Ευρωζώνη και ακόμη παραπέρα.

    { Όσο οι λαοί ξυπνάνε τόσο περισσότερα θα πληρώσουν οι τράπεζες στο τέλος. }

  25. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 27/05/2011 19:29:21

    Μπράβο τού Σαμαρά, ο άνθρωπος αυτός έχει αξιοπρέπεια.
    Να ετοιμαστεί, όμως, από σήμερα να ακούσει τον εξάψαλμο από Μανδραβελοπορτοσαλτομπάμπηδες, με βαθυστόχαστες "ανάλυσες" (κατά το παλαιοκομμουνιστικό λεξιλόγιο).
    Και από διάφορους "αδέσμευτους" ξένους "οίκους", εννοώ δημοσιογράφους...

  26. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 27/05/2011 19:34:56

    Το πνεύμα του Τάσσου ζεί. Η παρτίδα συνεχίζεται σκληρή. Και αυτό το κόλπο του ΓΑΠ απέτυχε. Το πιστόλι που έβγαλε στο τραπέζι ήταν για τα μαλλιά.
    Όμως το παιχνίδι δεν τελείωσε. Μια μάχη κερδήθηκε.
    Και η επόμενη θα είναι δυσκολότερη.
    Ας έχουμε κατά νου ότι είναι αδίστακτοι.
    Πίστη και δύναμη

    (Α! Και να μη ξεχάσουμε να στείλουμε στο Φάληρο ένα κιβώτιο με ξύδι)

    Θα κατέβει κανείς στο Σύνταγμα παιδιά απόψε?

  27. ΣΑΜΟΥΡΕΛΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΣΑΜΟΥΡΕΛΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ 27/05/2011 19:35:57

    ΠΡΟΕΔΡΕ ΠΡΟΧΩΡΑ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΧΑΡΑΞΕΙ ΟΛΟΣ Ο ΛΑΟΣ ΕΙΝΑΙ ΔΙΠΛΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΕΛΠΙΖΕΙ ΣΕ ΣΕΝΑ.

  28. Y. avatar
    Y. 27/05/2011 19:38:30

    @Φυγόκεντρος
    Αν ανατρέξεις στο Ζάππειο 1 (τα 20τόσα σημεία-Ιούλιο), υπάρχουν προτάσεις που είναι τελείως αντίθετες από το Μνημόνιο 1, που είχε υπογραφεί το Μάϊο
    Συνεπώς, 10 μήνες έχει βάλει ο Σαμαράς στη κεντρική ατζέντα την επαναδιαπραγμάτευση, μέσω των δικών του προτάσεων

    • Φυγόκεντρος avatar
      Φυγόκεντρος @ Y. 27/05/2011 19:53:25

      Συμφωνώ. Σήμερα, όμως, η επαναδιαπραγμάτευση έχει μεγαλύτερο βάρος στο τραπέζι . Οι εκδηλώσεις του κόσμου στις πλατείες είναι πολύ καλός σύμμαχος.

  29. ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
    ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ 27/05/2011 19:38:58

    ΟΣΟΙ ΚΑΙ ΝΑΜΑΣΤΕ ,ΘΑ ΓΙΝΟΜΑΣΤΕ ΣΥΝΕΧΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΑΝΤΩΝΗ.
    ΕΔΩ ΘΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΣΟ ΚΑΙ ΝΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ.
    ΚΡΑΤΑ ΓΕΡΑ .ΜΑΣ ΚΑΝΕΙΣ ΥΠΕΡΗΦΑΝΟΥΣ.ΕΔΩ ΘΑ ΕΙΜΑΣΤΕ.

  30. tiramola avatar
    tiramola 27/05/2011 19:47:07

    Ο ΓΑΠ θα προχωρήσει μόνος όπως είχα γράψει και θα τραβήξει το κάρο όσο αντέξει.Δεν είναι από αυτούς που τα παρατάνε.
    Και δεν του αρέσουν και οι φόροι.
    Όπως δεν αρέσουν σε κανέναν...

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ tiramola 27/05/2011 20:08:56

      αυτό είναι καλό. Αλλά μήπως είναι το Σόϊμπλε και αντί για φόρους, θα το βάλει στο ρεύμα;;

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ archaeopteryx 27/05/2011 20:09:18

        "του" Σόϊμπλε

    • Θετταλός avatar
      Θετταλός @ tiramola 27/05/2011 20:16:37

      E όχι και μόνος του..... ολόκληρη τρόϊκα είναι δίπλα του....άσε που έχει και τον "οδικό χάρτη" μαζί του.
      Φαντάσου να τον άρεζαν και οι φόροι δηλαδή....
      Έχασες φίλε. Εμένα μ΄αρέσουν οι φόροι, γιατί είμαι οπαδός του δόγματος Χότζα. Όσο περισσότερους μας βάζουν τόσο περισσότερο θυμάμαι τι καλά που ήταν πριν όταν είχαμε λιγότερους φόρους, τι καλοί που ήταν οι άνθρωποι τότε.

    • Κώστας avatar
      Κώστας @ tiramola 27/05/2011 21:09:41

      "Και δεν του αρέσουν και οι φόροι." !!!

      Bρε αρχιψεύτες αποτυχημένοι μνημονιακοί,που αυξήσατε τους φόρους και σας μειώθηκαν τα έσοδα, προχτές δεν δόθηκαν τα βασικά μέτρα του Μεσοπρόθεσμου;;; Δεν τα ανακοίνωσε ο Πεταλωτής; Δεν έδωσε συνέντευξη στο ΣΚΑΙ ο Παπακωνσταντίνου υπερασπιζόμενος την φορομπηχτική πολιτική;
      Πρότεινει η κυβέρνηση στο Μεσοπρόθεσμο νέους φόρους ή όχι; Θα μας τρελλάνετε με τα ψέμματά σας...Δύο μέρες δεν μπορείτε να μείνετε σταθεροί σε κάτι;

      "Αύξηση της φορολογίας σε σκάφη, πισίνες και πολυτελή οχήματα, αύξηση των τελών κυκλοφορίας, επιβολή ειδικού φόρου στο φυσικό αέριο, μείωση των φοροαπαλλαγών, μείωση επικουρικών συντάξεων στα Ταμεία με ελλείμματα, μείωση του μισθολογικού κόστους του Δημοσίου, καθώς και της φαρμακευτικής δαπάνης περιλαμβάνει, μεταξύ άλλων, το πακέτο πρόσθετων μέτρων 6,4 δισ. ευρώ για φέτος.
      Τα παραπάνω ανέφερε ο υπουργός Οικονομικών, Γιώργος Παπακωνσταντίνου, σε συνέντευξή του στον τηλεοπτικό σταθμό ΣΚΑΙ."
      http://www.naftemporiki.gr/news/cstory.asp?id=1977887

      Πανικόβλητοι αποτυχημένοι ψεύτες....

    • loretta avatar
      loretta @ tiramola 27/05/2011 23:33:08

      χαχα ναι ναι τιραμολα...μονος του θεωρεις εσυ τους τροικανους που θα εγκατασταθουν σε καθε υπουργειο...και θα κανουν τον καθε υπουργο του ΓΑΠ τσιρακι τους!!! ΕΥΓΕ..!!

      Τετοια κυβερνηση να την χαιρεσαι...!! και πουσαι αν θελαμε μαριονετα θα πηγαιναμε στου τζεπετο για τον αυθεντικο ΠΙΝΟΚΙΟ!!

  31. KAPETAN KEFALOS avatar
    KAPETAN KEFALOS 27/05/2011 20:05:36

    ΤΕΛΙΚΑ ΤΟΥ ΕΜΕΙΝΕ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΙΚΟ ΚΟΥΣΤΟΥΜΙ ΣΤΟ ΡΑΦΤΗ ΤΟΥ ΚΩΛΟΤΟΥΜΠΑ!!!!!
    ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΝΑ ΒΟΥΛΙΑΖΕΙ Η ΠΑΤΡΙΔΑ...ΑΥΤΟΣ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΥΠΟΥΡΓΟΣ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΝΑ ΔΙΑΛΥΣΟΥΝ.
    Ο ΕΘΝΟΜΙΔΕΝΙΣΤΗΣ,ΦΙΛΟΣ ΤΩΝ ΜΠΑΧΑΛΑΚΗΔΩΝ ΚΑΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΩΝ ΕΧΕΙ ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ ΠΑΡΕΙ ΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΘΕΣΕΙΣ ΥΠΕΡ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ ΠΟΥ ΛΕΓΕΤΑΙ JEFFRY!!!
    O ΣΑΜΑΡΖΑΣ ΚΑΛΑ ΕΚΑΝΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΔΩΣΕ ΣΥΝΕΝΟΧΗ.
    ΑΥΤΟΣ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΤΟ ΠΛΑΝΟ Β ΤΩΝ ΝΕΟΤΑΞΙΤΩΝ ΑΜΕΡΙΚΑΝΩΝ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟΝ ΑΦΗΣΕΙ Ο ΦΙΛΟΣ ΤΟΥ ΚΑΙ ΣΥΜΦΟΙΤΗΤΗΣ ΤΟΥ JEFFRY ΣΕ ΡΟΛΟ ΝΤΕ ΛΑ ΡΟΥΑ ΑΡΓΕΝΤΙΝΗΣ.ΔΗΛΑΔΗ ΝΑ ΣΚΑΣΕΙ ΣΕ ΑΥΤΟΝ Η ΒΟΜΒΑ ΤΗΣ ΧΡΕΟΚΟΠΙΑΣ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ.
    ΒΕΒΑΙΑ ΟΛΗ ΤΗΝ ΣΚΑΤΟΔΟΥΛΕΙΑ ΑΠΟ ΤΑ SPREAD TVN 129 MΟΝΑΔΩΝ ΣΤΙΣ 1600 ΜΟΝΑΔΕΣ ΚΑΙ Η ΕΠΙΘΕΣΗ ΤΩΝ ΑΠΑΤΕΩΝΩΝ ΑΓΟΡΩΝ ΕΓΙΝΕ ΑΠΟ ΤΟΝ JEFFRY.
    ΤΟ ΤΕΛΙΚΟ ΣΧΕΔΙΟ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΠΛΗΡΗ ΧΡΕΟΚΟΠΙΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΠΟΓΝΩΣΗ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΛΑΟΥ ΑΡΧΙΖΟΥΝ ΤΟΝ ΔΙΑΜΕΛΙΣΜΟ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ.
    ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΕΞΩ ΑΠΟ ΧΡΩΜΑΤΑ ΚΟΜΜΑΤΑ ΚΑΙ ΑΠΟΚΟΜΜΑΤΑ
    ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΤΟ STATUS KVO ΑΠΟ ΤΟ 1821.ΑΡΑ ΑΡΧΙΖΕΙ Η ΕΘΝΙΚΗ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΑΤΗΡΗΣΗ ΤΗΣ ΠΑΤΡΙΔΑΣ ΜΑΣ.
    ΚΑΡΑΙΣΚΑΚΗΔΕΣ ΚΑΙ ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΔΕΣ ΘΑ ΑΝΑΔΕΙΧΘΟΥΝ ΚΑΙ ΠΑΛΙ.ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ.

    ΚΑΠΕΤΑΝ ΚΕΦΑΛΟΣ

    ΥΓ ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΙΣ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΕΙΣ ΣΤΟ ΣΥΝΤΑΓΜΑ ΕΙΝΑΙ ΕΛΕΓΧΟΜΕΝΕΣ ΚΙΝΗΤΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΕΚΤΟΝΩΣΗ ΤΟΥ ΛΑΟΥ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΤΑ ΧΟΥΝΤΟΚΑΝΑΛΑ ΤΑ ΠΡΟΒΑΛΟΥΝ ΤΑΚΤΙΚΟΤΑΤΑ.

  32. firiki2010 avatar
    firiki2010 27/05/2011 20:09:24

    Για μια επαναδιαπραγμάτευση χρειάζονται δύο. Εμείς θέλουμε. Η τρόϊκα όμως; Νομίζω πως όχι ! Κι αυτό όχι βέβαια επειδή δεν συναινεί ο Σαμαράς ή επειδή οι Ευρωπαίοι είναι "στριμμένοι". Ούτε καν επειδή δεν επιτυγχάνονται οι ενδιάμεσοι στόχοι. Τους ενδιαφέρουν βέβαια αλλά είναι σε θέση να καταλάβουν πότε μια πολιτική αντικειμενικά δεν μπορεί να βγει. Θυμηθείτε την επιμήκυνση! Δόθηκε ακριβώς επειδή τα νούμερα δεν έβγαιναν με τίποτα. Η τρόϊκα καταλαβαίνει αυτό που βλέπουμε όλοι μας. Οτι η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ δεν έχει διάθεση να προχωρήσει τίποτα αν δεν αισθάνεται "το μαχαίρι στο λαιμό". Το πρόβλημα μας είναι ότι μια κυβέρνηση που λειτουργεί λόγω σοσιαλιστικών και λοιπών εμμονών σε ορισμένα πεδία μόνο υπό πίεση δεν λειτουργεί αποτελεσματικά, δεν πετυχαίνει στόχους , άρα δεν μπορεί να διαπραγματευθεί. Δεν έχει και καμμιά όρεξη εξ άλλου. Προτιμάει να μεταφράζει την πίεση για να κάνει δουλειά σε εκβιαστικά διλήμματα στους πολίτες.

  33. Dr3D avatar
    Dr3D 27/05/2011 20:11:46

    Η ολη ιστορία βρωμαει μποχα! Ηθελαν να παγιδευσουν τον Σαμαρά.
    Εδω και μια βδομαδα μας εχουν βομβαρδισει πως δεν θα παρουμε την 5η δοση και οτι παμε για σταση πληρωμων. Τρομοκρατια στο λαό και στα κομματα.

    Ξεκιναει η συνεδριαση στις 12.38.
    Στις 13.00 βγαινει ο Ομπαμα και λεει οτι θα στηριξει τους δανειστες μας ωστε να δανεισουν την Ελλαδα.
    Στις 13.30 βγαινει η Ολλανδια και λεει πως δεν εχει προβλημα να δανεισει την Ελλαδα.

    Εδω ξεκιναει το υποθετικο σεναριο:
    Στις 14.30 βγαινουν εξω απο το προεδρικο μεγαρο με τον Σαμαρα να εχει υποκυψει στις πιεσεις, ενοψει στασης πληρωμων, και να δηλωσε συναινεση.
    Στις 14.31 Ολα τα καναλια εχουν τεραστιο τιτλο Ο ΣΑΜΑΡΑΣ ΚΑΤΑΛΑΒΕ ΤΟ ΛΑΘΟΣ ΤΟΥ.
    Στις 15.00 Ολα τα καναλια λενε: τελικα αποφυγαμε τη σταση πληρωμων με τη βοηθεια της Αμερικης. "Αχρηστη" η συναινεση!!

    Βρωμικο παιχνιδι ... ευτυχως που ο Σαμαρας δεν εφαγε τη μπλοφα

  34. ΠαναγιώτηςΖΜεσ avatar
    ΠαναγιώτηςΖΜεσ 27/05/2011 20:17:32

    Μπράβο στον Πρόεδρο! Τώρα όμως χρειάζεται μεγάλος αγώνας διότι δυστυχώς πολλοί έχουν παγιδευτεί στην προπαγάνδα του ΠΑΣΟΚ και των πάντα πρόθυμων ΜΜΕ. Για αυτούς εξακολουθεί να φταίει ο Κ.Κ. και όσα λέει ο Σαμαράς είναι φτηνός λαϊκισμός. Για άλλους όλοι είναι το ίδιο. Χρειάζεται όπως προανέφερα μεγάλη προσπάθεια. Μακάρι να μεταπειστούν όσοι περισσότεροι γίνονται!

  35. EΛΛΗΝΑΣ avatar
    EΛΛΗΝΑΣ 27/05/2011 20:25:26

    Δε γνωρίζω τι περιθώρια επαναδιαπραγμάτευσης του μνημονίου μπορεί να έχει η επόμενη κυβέρνηση - ίσως πολύ λιγότερα από όσα πιστεύουν ακόμη και οι ίδιοι οι πολιτικοί αρχηγοί. Σήμερα αποδείχτηκε περίτρανα η αδυναμία του ΓΑΠ να κυβερνήσει τη χώρα. Ο Σαμαράς πρέπει να ρισκάρει και να ψάξει σε όλους τους χώρους άμεσα να βρει νέους, ικανούς, αδιάφθορους ανθρώπους χωρίς παρωπίδες και εξαρτήσεις και με αυτούς να πορευτεί μόλις αναλάβει την εξουσία. Δε χρειάζεται να είναι γνωστοί, ας μην τους ξέρει ούτε η μάνα τους. Σε κάθε άλλη περίπτωση φοβάμαι ότι θα περάσει κι αυτός στην ιστορία ως ένας ακόμη αποτυχημένος της μεταπολίτευσης. Και το χειρότερο απ' όλα : θα αφαιρέσει από όλους εμάς το δικαίωμα να ελπίζουμε σε μια καλύτερη Ελλάδα.

  36. kiki avatar
    kiki 27/05/2011 20:27:25

    Τι επαθε η ψιλη και ξεφωνιζει , αφου δεν υπαρχει πολυς κοσμος απο κατω, ακουγεται ,
    κατωτεροι των περιστασεων , και ανωτεροι των στασεων και επικυψεων

  37. ΝΤΑΝΤΟΝ avatar
    ΝΤΑΝΤΟΝ 27/05/2011 20:30:07

    Και μεν ξεχνάμε πως ο όρος ¨επαναδιαπραγμάτευση¨ κάποια στιγμή μπορεί να σημαίνει , όπως ισχύει για κάθε ¨διαπραγματευτή¨ με καλή θέληση , και πλήρης απόρριψη ή ανατροπή του ¨Μνημονίου¨ !

    ¨Λογικά ¨ το λέω . Διότι όταν ζητάς στα πλαίσια μιας διαπραγμάτευσης την απάληψη κάποιων ¨απεχθών - άνισων και αμφιβαρών όρων ¨ και ο συνομιλητής -¨εταίρος¨- δεν- το αποδέχεται , τότε ένας αξιοπρεπής και αυτεξούσιος άνθρωπος -πολιτικός απορρίπτει όλη την συμφωνία...

    Επαναδιαπραγμάτευση λοιπόν , υπέρ της αποκατάστασης των δικαίων και των συμφερόντων του Ελληνικού λαού , με παράλληλη πολιτική και ψυχική προετοιμασία του διαπραγματευτή και των πολιτών που των στηρίζουν -στην ανάγκη- για ¨πλήρη ρήξη¨ με οποιοδήποτε - πρόσκαιρο - κόστος .

    Λαοί και κράτη με αυτοπεποίθηση ποτέ δεν είχαν αδιέξοδα. Αυτός είναι ο γνώμονας.

  38. Δήμος avatar
    Δήμος 27/05/2011 20:39:33

    Σωστά, απλώς πρέπει να τα διατυπώσει και με διαφορετική γλώσσα, να τα εμπεδώσουν κάποιοι.

    Πρέπει να πει:

    «Ο κος Παπανδρέου δεν συναινεί στο να βγει η Ελλάδα από την κρίση.»

  39. sauraki avatar
    sauraki 27/05/2011 20:45:35

    Η αλήθεια για το ΠΑΣΟΚ από εδώ και πέρα είναι μια και μοναδική και σημειώστε το: Αν αυτό το καλοκαίρι ψηφιστεί και εφαρμοστεί το μεσοπρόθεσμο και δεν διαλυθεί το ΠΑΣΟΚ ε, τότε δε θα διαλυθεί ποτέ.

  40. tpe avatar
    tpe 27/05/2011 20:50:29

    Αν οι δανειστές-κλέφτες δεν θέλουν να κάτσουν στο τραπέζι, λύσεις υπάρχουν και μάλιστα πολλές.
    Καταρχάς, η μήνυση που έγινε για εσχάτη προδοσία είναι ένα κορυφαίο όπλο. Δεύτερο κορυφαίο όπλο, η αντισυνταγματικότητα του μνημονίου. Τραβάς λοιπόν ένα άκυρο στο μνημόνιο και τη δανειακή σύμβαση που είναι όλο δικό τους.
    Μετά ελάτε να πάρετε λεφτά τους λες. Πηγαίνετε να δικαιολογήσετε στους ψηφοφόρους σας γιατί τα λουκάνικα τα τρώνε οι Έλληνες κι όχι οι Γερμανοί κοκ.
    Μιλάς με όσους έχουν μετρητά, Κίνα, Ρωσία, (Βραζιλία;;;), ΗΠΑ, Άραβες και λες: Χρειάζομαι 20-25 δις. Ελάτε να μου τα δώσετε. Κι ερχόμενοι, φέρτε 1-2 αγωγούς αερίου. Φέρτε και μερικά ερευνητικά για Πετρέλαιο και Αέριο και τα ξαναλέμε...
    Τρόποι υπάρχουν, θέληση υπάρχει;

    • firiki2010 avatar
      firiki2010 @ tpe 27/05/2011 23:42:55

      Μς όλα αυτά τα καταπληκτικά που προτείνεις απορώ γιατί ακόμα ασχολούμαστε με την οικονομική κρίση (ποια κρίση;). Τους έχουμε στο χέρι! Και τους νυν δανειστές μας και τους μελλοντικούς. Ολα είναι λυμένα. Απλά δεν το ξέρουμε.

  41. tpe avatar
    tpe 27/05/2011 20:54:25

    Τα κανάλια παίζουν το έργο Ο ΑΣ φταίει, έχασε, μικροπολιτικά κλπ...
    Να δω τώρα πως θα καταλάβει η γιαγιά στο χωριό ότι ο ΓΑΠ είναι τελειωμένος...

  42. ΝΤΑΝΤΟΝ avatar
    ΝΤΑΝΤΟΝ 27/05/2011 21:02:58

    ΜΟΛΙΣ ΕΓΙΝΕ ΤΟ ΔΙΑΓΓΕΛΜΑ ΤΟΥ ΒΑΣΙΛΕΑ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ
    ************************************************************
    Συμπέρασμα :

    ” MEA CULPA... ”

    - Θα κάνω ότι κάνω και οι εκλογές , ¨σύμφωνα με το Σύνταγμα ¨ που δεν τηρεί , θα γίνουν το 2013 !

    - Έχουμε τη ¨λαϊκή εντολή¨ ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΜΕ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ( ! ) , σύμφωνα με το προεκλογικό ¨ λεφτά υπάρχουν ¨ και το μεταεκλογικό ¨λεφτά δεν υπάρχουν¨ , Νόμος δίωξης για ¨αθέτηση πολιτικών υποσχέσεων ¨ και ¨συμβολαίων με το λαό¨ δεν υπάρχει . Η πολιτική δεν έχει τιμή , αλλά μόνο τιμές συναλλαγής .

    - ¨Θέλω¨ την συνεργασία , αλλά στην βάση των ειλημμένων και προσυνεννοημένων αποφάσεων με τους φίλους μου στην ¨Σοσιαλιστική Διεθνή¨ και τις άλλες ¨Λέσχες¨ .

    Ύφος ( υποκειμενική εκτίμηση που μπορεί να είναι ¨λάθος¨ ) :

    Αδόλφου στις τελευταίες του ώρες στο Μπούνκερ της Καγκελαρίας , χωρίς να κινδυνεύει όμως άμεσα από τα ¨συμμαχικά στρατεύματα¨ , αλλά από φίλια και εχθρικά -εσωτερικά- πυρά …

    ¨Μάλλον¨ δικτατορία έχουμε …

  43. kostas* avatar
    kostas* 27/05/2011 21:10:11

    Προεδρε ευχαριστουμε που μας θυμιζεις γιατι περασαμε οσα περασαμε το 93 και αν αξιζε .... αν Αξιζε να μας λενε προδοτες και να μας απειλουν οτι θα μας καψουν τα σπιτια ... Κατι μερες σαν σημερα που το Συστημα βγαινει ολοταχως απεναντι σου ειναι που νιωθουμε υπερηφανοι οτι αξιζαν ολα αυτα...αξιζε η αναμονη ...και ας μας πικρενεις που πρεπει καμια φορα να λειτουργει με μικροκομματικα συμφεροντα να καλυψεις το καθε λαμογιο .... Μερες σαν αυτες που γραφουν Ιστορια ξερουμε οτι εισαι Παρων , σε αυτο που πιστευουμε ! Μπορει να ειμαστε λιγοι ...αλλα ισως ειναι οι ομορφες Ολιγαρχιες που δεν ερχονται ποτε στα πραγματα που ελεγε και ο Ελυτης ... Ας σε πουν και εφιαλτη (Εδω στο Σκαι ειπαν Ηρωα τον Μαυροκορδατο , και Κλεφτοκοτα τον Κολοκωτρονη ) και οπως θελουν ...Ειμαστε Ελληνες, και αν ειναι να πεθανουμε δε θα σκυψουμε το κεφαλι ...

    • ΚΑΡΑΜΠΙΝΑΣ avatar
      ΚΑΡΑΜΠΙΝΑΣ @ kostas* 27/05/2011 22:04:42

      Τότε οι συνδικαλιστές του ΟΤΕ έριξαν την κυβέρνηση εάν θυμάμαι καλά.

      • kostas* avatar
        kostas* @ ΚΑΡΑΜΠΙΝΑΣ 28/05/2011 01:53:03

        αλλο ειπα εγω οτι μας ελεγαν προδοτες οσους τον ακολουθησαμε και περασαμε πολλα...τις βιδες τα καρπουζια τα αυγα ... παντου ... απειλες σε δουλειες , σε αφισοκολισεις ...τεσπα δοξα το θεο κατι τετοια βραδια καταλαβαινεις οτι ισως να ειχαν και νοημα ολα αυτα

  44. Θοδωρής avatar
    Θοδωρής 27/05/2011 21:13:26

    ΜΠΡΑΒΟ ΠΡΟΕΔΡΑΡΑ

  45. kiki avatar
    kiki 27/05/2011 21:45:04

    Babis For President
    ευρισκομενος σε κρισιμη κατασταση υστεριας ο Μπαμπης , επετεθη εναντιον του προεδρου Παπουλια, διοτι δεν ητο αρκετα αυστηρος προς τους παραβρισκομενους αρχηγους , επρεπε οπως ειπε να τους κλειδωσει μεχρι να συμφωνησει ο Σαμαρας. Να ειναι πιο αυστηρος ο προεδρος, αλλιως θα βαλουμε τον Μπαμπη.
    Και για να συναιτιστει την προσεχη φορα ο Σαμαρας θα του κανουμε Po de Arara ,γνωστο βασανιστηριο στις χουντες της Λατ. Αμερικης, για να κανει δηλωση συναινεσης , και υποταγης στον υστερικο μονοπυθμενο.
    ευτυχως βγηκε αμεσως ο Μιχελακης, και διορθωσε τα περι δραχμης ,
    χουνταρα γκαιμπελισκος.
    Προταση στους μονοπυθμενους ρε παιδια δεν μαζευετε τα μπαζα και τα σκουπιδια του σταθμου σας, και αφηστε τις παραλιες.

    • thanos avatar
      thanos @ kiki 27/05/2011 22:08:11

      O συγκεκριμένος κύριος ήταν απαράδεκτος στις ειδήσεις. Νεύρα, άγχος, υπάλληλος και κυρίως Προσβλητικός απέναντι στον αρχηγό ενός κόμματος. Θα πρέπει να ντρέπεται που ΑΜΕΣΑ ΚΑΤΗΓΟΡΗΣΕ ΤΟΝ ΣΑΜΑΡΑ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑ ΤΟΥ ΕΥΡΩ! Φαίνεται ότι κάποιοι δεν δέχονται ανθρώπους σταθερούς στις θέσεις τους και πιστεύουν έτσι ότι διαμορφώνουν την κοινή γνώμη!
      Επιτέλους αυτού του τύπου οι "δημοσιογράφοι" πρέπει να μπουν στο χρονοντούλαπο της τηλεόρασης γιατί από ...αντικειμενικότητα σκίζουν....

  46. nick avatar
    nick 27/05/2011 22:01:04

    Άξιος ο Αντώνης. Στη χώρα που έχουμε γεμίσει προσκυνημένους ναιναίκους, αυτός αντιστέκεται και λέει ΟΧΙ. Τα ΟΧΙ κάνουν τους Ηγέτες. Από την εποχή του Λεωνίδα μέχρι την εποχή του Τάσσου Παπαδόπουλου.

  47. ΚΑΡΑΜΠΙΝΑΣ avatar
    ΚΑΡΑΜΠΙΝΑΣ 27/05/2011 22:02:20

    Εξαιρετικός. Θα προτιμούσα εκτός των φόρων να είχε θέσει και ζήτημα μη περαιτέρω επιβάρυνσης χαμηλομισθωτών και χαμηλοσυνταξιούχων.

  48. ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
    ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 27/05/2011 22:06:20

    Μπράβο κύριε Σαμαρά,για δυο λόγους:
    Πρώτον δεν υπέκυψες στους εκβιασμούς εσωτερικών και εξωτερικών παραγόντων κρατώντας την γραμμή του κόμματος ακλόνητη.
    Δεύτερον γιατί πλέον το μπαλάκι είναι ξανά στον Παπανδρέου ,που για να πείσει την ΚΟ του πασοκ να ψηφίσει το Μεσοπρόθεσμο,πράγμα που θεωρώ απίθανο, πρέπει να φτύσει αίμα.Άλλωστε ο λόγως για τον οποίο επιζητεί συναίνεση είναι γιατί ξέρει την αρνητική στάση στο εσωτερικό του κόμματος του.
    Σύντομα,θα γελάσουμε πολύ με την κατάντια του.

  49. Οδυσσεύς avatar
    Οδυσσεύς 27/05/2011 22:21:58

    ΕΛΛΑΣ ΕΛΛΑΣ ΑΝΤΩΝΗΣ ΣΑΜΑΡΑΣ

  50. sarkozi avatar
    sarkozi 27/05/2011 22:23:52

    ΜΠΡΑΒΟ ΠΡΟΕΔΡΕ......με το δικό σου ΟΧΙ σήμερα έβαλες μια και καλή τον απροσάρμοστο (gap) και τον κολαούζο του-εθνικό κολοτούμπατζη καρατζαφύρερ στο περιθώριο ή όπως αλλιώς έλεγε και ο father του απροσάρμοστου "ΣΤΟ ΧΡΟΝΟΝΤΟΥΛΑΠΟ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ".......σήμερα πρόεδρε με το όχι σου απέδειξες ποιος είναι ΠΑΤΡΙΩΤΗΣ και πάλι ΜΠΡΑΒΟ!!!!!!

  51. grigorisw avatar
    grigorisw 27/05/2011 22:27:17

    ΜΠΡΑΒΟ ΚΥΡΙΕ ΣΑΜΑΡΑ!
    Παλικάρι...και πάνω από όλα λεβέντης...
    Κέρδισες πόντους στην κοινωνία
    Να είσαι σίγουρος
    Είχα κάποιες αμφιβολίες αν θα υποκύψεις αλλά με έπεισες τώρα..
    Όσο για τον Καρατζαφέρη...είναι κρίμα να κάνει το δεκανίκι. Δεν είναι ανάγκη να το δείχνει τόσο φανερά και να ειρωνεύεται με αστειάκια κιόλας...Έτσι κι αλλιώς έχει και αυτός ...."συνευθύνη" στο(α) μνημόνιο(α) και χάνει με αυτή του τη στάση

  52. etoimos avatar
    etoimos 27/05/2011 22:28:36

    Γιωργακης ο Πατροκτονος , Καραμανλης ο μικρος και Αντωνακης ο ελαχιστος.
    Αν περπατωντας στο δρομο τον συμβουλευε ο πρωτος τυχαιος ανωνυμος πολιτης σιγουρα καλυτερα θα τα πηγαινε . Αγαπω την πατριδα μου σημαινει οτι ειμαι και προθυμος να βαλω τον εαυτο μου σε δευτερη μοιρα .
    Δυστηχως παει και αυτος . Τελειωσαν ολοι
    Ευτυχως ο Θερισος δεν ειναι μακρια

    • grigorisw avatar
      grigorisw @ etoimos 27/05/2011 22:34:45

      Προφανώς είσαι εκτός τόπου και χρόνου

  53. o βουνίσιος avatar
    o βουνίσιος 27/05/2011 23:30:57

    Ένα από τα πιο ενδιαφέροντα στις δηλώσεις Παπανδρέου είναι ότι είπε "κληρονόμησε την κρίση χρέους", όταν είναι γνωστό ότι η κρίση χρέους είναι δικό του δημιούργημα,

  54. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 28/05/2011 00:31:45

    Η ευχάριστη έκπληξη της κωμικοτραγικής αυτής ημέρας (πανέμορφης για τζογαδόρους στο ΧΑΑ), ήταν η Αλέκα Παπαρρήγα στο βραδυνο δελτίο του ΜΕGA. Σοβαρολογώ απολύτως.
    Η κα Παπαρρήγα έκανε μια υποδειγματική ανάλυση για την κρίση στην Ελλάδα και γενικά στην Ευρωζώνη, πραγματικά υποδειγματική, τελείως διαφορετικού επιπέδου απ’ ότι έχουμε συνηθίσει με την κα Παπαρρήγα.
    Είναι φανερό ότι αυτή και το οικονομικό επιτελείο της έχουν κατεβάσει από τα ράφια τους σκονισμένους τόμους του Μαρξικού “Κεφαλαίου”, μελετούν όμως και σοβαρούς αστούς οικονομικούς επιστήμονες, π.χ. τον Σουμπέτερ και τις θεωρίες του για τη “δημιουργική καταστροφή” στον καπιταλισμό.
    Είμαι σίγουρος επίσης ότι μελετούν τα ίδια καθημερινά papers των στελεχών της ΕΚΤ (π.χ. του Γιούργεν Στάρκ, του Λορέντσο Μπίνι Σμάγκι και του Έβαλντ Νοβότνυ), αυτά που φροντίζει να μελετά και η αφεντιά μου. Όπως λέει η κα Παπαρρήγα – και έχει απόλυτο δίκιο από τη μεριά της – “πρέπει να γνωρίζεις καλά τον αντίπαλο”.
    Δεν είχα ποτέ σχέση με κνιτισμό – σταλινισμό και το μαρξιστικό credo μου ήταν και είναι πάντοτε κάπου μεταξύ Αυστρομαρξιστών (Otto Bauer και λοιποί) και Ευρωκομμουνιστών του Μπερλιγκουέρ.
    Αλλά απόψε της έβγαλα το καπέλο, ήταν σοβαρή, εμβριθής, ριζική. Καμμιά σχέση με τους “αγωνιστές του δολλαρίου” που έχουν κάνει “αεροπειρατεία” στο ΣΥΡΙΖΑ. Και μπροστά της, οι σχολιαστές της ΝΔ και του ΠΑΣΟΚ έμοιαζαν απόψε παιδαρέλια που παίζουν πετροπόλεμο “μνημονιακοί” εναντιον “αντιμνημονιακών”.

    • Ιαπετός avatar
      Ιαπετός @ Ο Θείος 28/05/2011 01:08:05

      Συμφωνώ. Με εξέπληξε.

    • o βουνίσιος avatar
      o βουνίσιος @ Ο Θείος 28/05/2011 08:59:50

      @θείος, το παρακάτω κείμενο το έγραψα τέλος του 2008, νομίζω είναι πιο επίκαιρο σήμερα!

      Παρατηρώντας τις εξελίξεις του τελευταίου χρόνουβλέπουμε ότι η τρέχουσα οικονομική και κοινωνική κρίση δεν ήρθε από το πουθενά, για αρκετά χρόνια σε ολόκληρο τον κόσμο η κοινωνία βίωσε μια αρκετά περίεργη κατάσταση που ως βασικό χαρακτηριστικό είχε τις μεγάλες αντιθέσεις και τα προβλήματα, οι εξελίξεις σε αρκετές περιπτώσεις ξεπέρασαν τα όρια των κοινωνικών δυνατοτήτων και παρήγαγαν υψηλό βαθμό ανησυχίας.
      Από την άλλη πλευρά η ανάγκη για αντιστάθμιση των αρνητικών συνεπειών που προκάλεσαν οι συνθήκες που εμφανιστήκαν οδήγησαν σε γενικευμένη κριτική του παρελθόντος και σε θεαματικές πολεμικές και αστικές συγκρούσεις που ορισμένες φορές ξεπέρασαν τα φυσιολογικά όρια. Ως λογική συνέχεια των συγκρούσεων βλέπουμε να υπάρχει μεταβολή των κοινωνικών και οικονομικών δομών αλλά και του πολιτικού και γεωγραφικού χάρτη.

      Οι δυσκολίες που αντιμετωπίζουμε τους τελευταίους μήνες του χρόνου που πέρασε έφεραν την τραπεζική κρίση και μαζί της αναδείχθηκε και η χρόνια κοινωνική κρίση που σε συνδυασμό με την οικονομική κρίση δείχνουν ότι το 2009 η κατάσταση θα επιδεινωθεί. Αυτή τη στιγμή χιλιάδες θέσεις εργασίας χάνονται και η ανεργία αυξάνεται ραγδαία. Οι επιχειρήσεις μικρές και μεγάλες αλλάζουν πλαίσιο και στρατηγική δράσης, τα κράτη προσπαθούν να βρουν τρόπους να αντιμετωπίσουν το αίσθημα πανικού και τις δυσκολίες που δημιουργούνται, αλλά και να αναπτύξουν συνθήκες γενικότερης ανάπτυξης στη νέα κοινωνική πραγματικότητα.

      Μέσα σε αυτό το κλίμα και ανάλογα με το τι επιδιώκει ο καθένας βλέπουμε να υπάρχουν διαφορετικές απόψεις για την αντιμετώπιση της κρίσης, άλλοι έχουν ως στόχο την εξέλιξη της πολιτικής μας παράδοσης μέσα από την ανανέωση και τον προβληματισμό για το μέλλον της κοινωνίας μας και άλλοι σύμφωνα και με αυτά που δηλώνουν έχουν ως εναλλακτική λύση τη χωρίς μεταβολές συντήρηση μιας κοσμοπολίτικης πολιτικής ελίτ.
      Παρά το γεγονός ότι υπάρχουν εμπόδια σταδιακά δημιουργείται ένας νέος κόσμος που δύσκολα ο μηχανισμός «διατήρησης των κεκτημένων» μμε κτλ θα τον περιορίσει ή θα αναπαράγει τα ίδια πολιτικά πρότυπα.

      Στο πλαίσιο αυτό, ο τρόπος ζωής, οι σχέσεις των θεσμών με τις κοινωνικές ομάδες, ο χαρακτήρας της ανθρώπινης εργασίας, οι τομείς της ενέργειας και της τεχνολογίας ως φυσικό επακόλουθο των νέων αναγκών θα αλλάξουν ραγδαία τον ρου της ιστορίας. Παράλληλα εξαιτίας των επιδράσεων στις συνθήκες διαβίωσης θα περάσουμε στην μετάαστική εποχή,
      ένα νέο σταθερό σημείο πρότυπο πολιτικής οργάνωσης που ίσως οδηγήσει σε μια πιο λειτουργική δημοκρατία θα γεννηθεί. Έτσι και με βάση τα γενικότερα φαινόμενα που κάνουν την εμφάνιση τους είναι σαφές ότι βρισκόμαστε στην εποχή της μετάβασης, το ζητούμενο πλέον είναι να αλλάξουν τα πράγματα σύμφωνα με τους όρους και τις ανάγκες της κοινωνίας, η χρονική περίοδος είναι σημαντική.

  55. σερτης avatar
    σερτης 28/05/2011 00:45:30

    ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΚΑΤΙ.....ΧΩΡΙΣ ΣΤΡΟΓΓΥΛΕΥΣΕΙΣ.ΚΑΤΙ ΑΙΧΜΗΡΟ,ΑΛΛΑ ΠΙΣΤΕΥΩ 100% ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΝΟΜΕΝΟ ΣΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ
    ΔΙΑΒΑΖΩ ΣΤΟ ΒΗΜΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΓΚΗ ΤΗΣ ΣΥΝΑΙΝΕΣΗΣ ΚΑΙ ΤΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΑΠΟ ΤΑ ΑΡΘΡΑ ΚΑΠΟΙΩΝ ΔΗΘΕΝ ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΩΝ-ΣΟΣΙΑΛΙΣΤΩΝ.ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ
    1)ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΣΥΝΤΑΓΜΑ
    ''ΤΟ ΠΟΛΙΤΕΥΜΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΕΔΡΕΥΟΜΕΝΗ ΚΟΙΝΟΒΟΥΛΕΥΤΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ''
    ''Η ΤΗΡΗΣΗ ΤΟΥ ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΟΣ ΕΠΑΦΙΕΤΑΙ ΣΤΟΝ ΠΑΤΡΙΩΤΙΣΜΟ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΥΠΟΧΡΕΟΥΝΤΑΙ ΝΑ ΤΟ ΥΠΕΡΑΣΠΙΖΟΝΤΑΙ ΜΕ ΚΑΘΕ ΤΡΟΠΟ ΕΝΑΝΤΙ ΣΕ ΟΠΟΙΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΥΣΕΙ''
    ΟΠΟΙΟΣ ΛΟΙΠΟΝ ΕΠΙΧΕΙΡΕΙ ΝΑ ΕΚΒΙΑΣΕΙ ΤΟ ΣΑΜΑΡΑ ΑΣΚΕΙ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΗ ΒΙΑ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ ΚΑΙ ΔΙΑΠΡΑΤΤΕΙ ΑΔΙΚΗΜΑ.....Η ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΣΥΝΤΑΓΜΑ, Η ΚΕΡΔΟΣΚΟΠΙΑ ΟΧΙ
    -ΠΡΟΣ ΟΛΑ ΤΑ ΜΠΟΥΜΠΟΥΚΙΑ ΤΟΥ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟΥ
    ''ΕΣΕΙΣ ΜΠΟΥΜΠΟΥΚΙΑ ΤΥΠΟΥ ΚΑΨΗ ΠΟΥ ΕΠΑΙΡΕΣΤΕ ΟΤΙ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΗ ΖΩΗ ΣΑΣ ΚΙΝΔΥΝΕΨΑΤΕ ΓΙΑ ΤΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ, ΠΩΣ ΤΩΡΑ ΜΑΣ ΛΕΤΕ ΝΑ ΒΙΑΣΟΥΜΕ ΤΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ;;;;;ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΟΙ ΠΡΩΤΟΙ ΠΟΥ ΘΑ ΠΡΟΤΤΑΣΑΤΕ ΙΔΑΝΙΚΑ ΚΑΙ ΑΞΙΕΣ.....ΓΙΑ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΑΞΙΑ, ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΠΟΛΕΜΗΣΑΤΕ, ΟΠΩΣ ΛΕΤΕ, ΔΕ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΠΡΟΤΡΕΠΑΤΕ ΤΟ ΛΑΟ ΝΑ ΠΟΛΕΜΗΣΕΙ;;;;;''

  56. Ιαπετός avatar
    Ιαπετός 28/05/2011 00:58:43

    Ακούγοντας τίς δηλώσεις των πολιτικών αρχηγών και ιδιαιτέρως του πρωθυπουργού, πού ήλθε καθυστερημένη και την διάβαζε πρσεκτικά, ώστε να μην χάσει ούτε λέξη, θα αποτολμήσω να κάνω μία πολιτική εκτίμηση.

    - Η συναίνεση είναι όντως προαπαιτούμενο γιά τον μεσοπρόθεσμο δανεισμό.
    - Η συναίνεση προαπαιτείται, γιά να καταστεί δυνατή η υπογραφή τού μνημονίου νούμερο δύο.
    - Η προαπαιτούμενη συναίνεση έχει να κάνει και με την συνολικότερη πορεία της ευρωζώνης και της ΕΕ γενικότερα.
    - Η απαίτηση συναίνεσης δεν είναι θέμα πού προέκυψε τα τελευταία εικοσιτετράωρα, αλλά η στρατηγική πού αποφασίσθηκε, πρίν την σύνοδο τού Μαρτίου.
    - Ο Σαμαράς ήταν γνώστης αυτής της στρατηγικής και γι'αυτό τον λόγο δούλεψε εντατικά να καταθέσει βιώσιμη και λειτουργική κυβερνητική πρόταση, πρίν το σενάριο συναίνεσης ενταθεί και μείνει ξεκρέμαστος.
    - Η κυβέρνηση ήταν επίσης ενήμερη. Της ζητήθηκε να καταθέσει και αυτή την δική της πρόταση, όχι για την εφαρμογή των πτυχών του μνημονίου ένα (αυτό θεωρείται ειλλημένη υποχρέωση και η παρεταίρω εφαρμογή αυτονόητη), αλλά γιά το μεσοπρόθεσμο δανεισμό, δηλ. για το επικείμενο μνημόνιο δύο.
    - Η όλη πίεση γιά συναίνεση στοχεύει πρώτιστα τα δύο μεγάλα κόματα και αυτό με την μορφή κοινών δεσμεύσεων για την μελλοντική πολιτική πού θα ακολουθηθεί και θα ενγραφεί στο μνημόνιο δύο, το οποίο θα έρθει πρός ψήφιση.
    - Η κατάθεση της κυβερνητικής πρότασης τού ζάππειου2 από τον Σαμαρά, στόχευε στην αλλαγή τρόπου εφαρμογής και αποτελέσματος τού επικείμενου δεύτερου μνημονίου, ώστε να δείξει ένα άλλο τρόπο εφαρμογής οικονομικής πολιτικής, πού θα μας βοηθήσει και το στόχο να πετύχουμε και να μην αυτοκτονήσει ο μισός πληθυσμός της ελλάδας και προοπτική γιά πραγματική έξοδο από την μέγγενη τού χρέους να δώσει και την ΕΕ ουσιαστικά να βοηθήσει, ώστε θέτοντας το ελληνικό πρόβλημα δανεισμού υπό πραγματικό έλεγχο, πού μόνο η επανεκκίνηση της οικονομίας μπορεί να δώσει.
    - Δεν ήταν τυχαία η μή προγραματισμένη επίσκεψη της Τρόϊκας στην Συγγρού, ούτε και οι δηλώσεις Σώϊμπλε περί αναπτυξιακής κατεύθυνσης, πού πρέπει να πάρει η ελληνική οικονομία καί ο χρόνος πού ενδεχομένως πρέπει να τίς δοθεί.
    - Δεν είναι τυχαίες οι διαρροές του Σπίγκελ γιά επιστροφή στην δραχμή. Σενάριο, πού κατά το περιοδικό έθεσε στο τραπέζι η ελληνική πλευρά.
    - Δεν ήταν καθόλου τυχαίες οι δηλώσεις περί μή καταβολής της επόμενης δόσης, περί δημοψηφίσματος, δηλώσεις Δαμανάκη και γενικά δηλώσεις δημιουργίας κλίματος πανικού. Και αυτό γιατί η κυβέρνηση πιέζεται στην πραγματικότητα να συνεναίσει στο πρόγραμμα Σαμαρά και όχι ο Σαμαράς στο πρόγραμμα Παπανδρέου. Αυτή είναι η γραμμή των ευρωπαίων. Δεν μπορούν να την πούν πιό ανοιχτά, αλλά βάζουν το μαχαίρι στο λαιμό του Παπανδρέου, να συνεναίσει εδώ και τώρα.
    - Η κυβέρνηση έχει το πρόβλημα. Πρόβλημα χοντρό. Παλούκι τεράστιο.Το όχι Σαμαρά δεν της φθάνει. Πρέπει να συνεναίσει. Είναι διαταγή και πώς θα το πετύχει είναι πρόβλημά της. Πρόβλημά της είναι και πώς θα το αιτιολογήσει και πώς θα το διαχειρισθεί. Το γεγονός, ότι έχει την κοινοβουλευτική πλειοψηφία και είναι μιά κυβέρνηση πού δεν εἰχε και δεν έχει κανένα -στην κυριολεξία κανένα- σχεδιασμό για το αύριο, φαίνεται και στην αγωνία της να περιμένει τον αρχηγό της αξ. αντιπολίτευσης να εξαγγείλει πρόγραμμα εξόδου από την κρίση, ώστε να κλέψει κάποιες ιδέες, ώστε νο μπορέσει να πλασσάρει ένα πρόγραμμα κουρελού, από την πολλή συρραφή. Προσπαθεί να πείσει τούς πάντες ότι θα ψηλώσουμε κονταίνοντας.
    - Αυτή η πλήρης ανικανότητα σχεδιασμού και εφαρμογής πολιτικής έχει στην κυριολεξία εξαγριώσει τούς εταίρους στη ΕΕ. Το σπάσιμο και το κλάσιμο, πού επιδεικτικά κάνουν με κάθε ευκαιρεία στούς εκπροσώπους αυτής της κυβέρνησης είναι απερίγραπτο.
    - Εδώ έγκειται και η αγωνία του πτηνού και της ακολουθίας του να κάνουν το μαύρο άσπρο και να επιμένουν σε όλους τους τόνους, ότι η συναίνεση είναι εφικτή. Η απέλπιδα ελπίδα, ότι θα αγοράσουμε ακόμα λίγο χρόνο εξουσίας και μετά βλέπουμε. Ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται.
    - Θα επιμείνουν μέχρι τέλους και θα συρθούν, γιατί το ξέρουν, ότι έχουν απωλέσει κάθε αξιοπιστία έναντι των ευρωπαίων εταίρων. Και άν κάποιος τούς στηρίξει είναι γιατί πρακτορεύουν τα ίδια υπερατλαντικά συμφέροντα.
    - Εν κατακλείδι. Οι ευρωπαίοι προκρίνουν τήν πρόταση Σαμαρά. Δυστυχώς γι'αυτούς την κυβέρνηση την έχει ο γιωργάκης. Θα πιέσουν όσο μπορούν και μπορούν, ώστε το μεσοπρόθεσμο πρόγραμμα δανεισμού να απηχεί τίς απόψεις Σαμαρά, ώστε να τύχει της αποδοχής του (των). Ξέρουν, ότι μόνο αυτός μπορεί να το εφαρμόσει και είναι θέμα χρόνου η ανέλιξή του στην πρωθυπουργία. Θα πιέσουν τον γιωργάκη να διολισθήσει τόσο πολύ, ώστε στο τέλος να δεχθεί το πρόγραμμα Σαμαρά. Αυτό τούς ενδιαφέρει. Η τύχη του γιωργάκη είναι προδιαγεγραμένη και τον έχουν ήδη γιά σφάξιμο. Δεν θα λυπηθούν καθόλου. Θα ανακουφισθούν.
    - Τα κλάμμα καρατζαφέρη και οι κραυγέρς αγωνίας της Ντόρας είναι ενδεικτικά της κατάστασης. Πόνταραν σε ένα άλογο, πού είχε ήδη χάσει την κούρσα πρίν από την εκκίνηση. Η μία ακολουθεί την παράδοση της γκαντεμιάς και ο άλλος να ακυρώνει τίς κωλοτούμπες πέφτοντας διαρκώς στο διπλανό σκάμμα.

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Ιαπετός 28/05/2011 01:37:49

      Έχουν συγκλίνει όλοι στην ΕΕ και ΕΚΤ. Η αναδιάρθρωση (με κούρεμα) έχει αποκλειστεί εντελώς, όχι τόσο λόγω της απομείωσης των τραπεζών, αλλά κυρίως λόγω του τεράστιου συστημικού κινδύνου (ντόμινο στην ευρωζώνη).
      Έχει συγκλίνει ακόμη και η Μέρκελ στην κοινή γραμμή Σόιμπλε-Λαγκάρντ-Τρισέ. Δύο είναι τα προβλήματα για την πρόταση της ΝΔ.
      1. Η νέα συμφωνία πρέπει να κλείσει σύντομα διότι ελλοχεύει και ο "ξαφνικός θάνατος" για τη χρηματοδότηση 2012-2013. Π.χ. άν πέσει η κυβέρνηση Μέρκελ, από βουλευτές "αντάρτες" του FDP ή δικούς της (που τους "παίρνει τηλέφωνο" ο Hans Werner Sinn). Υπάρχει βέβαια το plan B του Σόιμπλε - να το περάσει στη Βουλή μαζί με τους Πράσινους - αλλά θα προλάβει;
      2. Οι Σόιμπλε-Λαγκάρντ-Τρισέ δεν θα συμφωνήσουν ποτέ σε μείωση των ανώτερων φορολογικών συντελεστών εισοδήματος. Γερμανοί και Γάλλοι έχουν 35 -43 % και το θέλουν ως στάνταρ σε όλη την Ευρωζώνη. Μπορούν σχετικά ευκολότερα να δεχθούν μείωση στο ΦΠΑ, άν όμως εξασφαλισθεί ο πόρος από αλλού. Μπορούν επίσης να δεχθούν χαμηλή ή και μηδενική φορολόγηση των εταιρικών κερδών που επενδύονται - ισχύει ήδη στη Φινλανδία. Αλλά τότε θα απαιτήσουν ως αντιστάθμισμα, τα διανεμόμενα κέρδη (μερίσματα φυσικών προσώπων) να μη φορολογούνται αυτοτελώς αλλά στην κλίμακα εισοδήματος του μερισματούχου φυσικού προσώπου.
      Τι λέει όμως επακριβώς και συγκεκριμένα η φορολογική πρόταση της ΝΔ;

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Ιαπετός 28/05/2011 01:56:57

      Ορίστε, έχει συγκλίνει απολύτως στην πιστή τήρηση - καμμιά αναδιάρθρωση -και το ΔΝΤ, παρά την φάση που διέρχεται (με υπηρεσιακή ηγεσία)
      h**p://news.in.gr/economy/article/?aid=1231110737.
      Αξίζει να προσεχθεί ο κατηγορηματικός τόνος των Γάλλων, η στροφή στη Γερμανία τις τελευταίες ημέρες (επιμελητήρια κτλ) και η ομογενοποίηση όλης της διευθυντικής ομάδας της ΕΚΤ (ο Αυστριακός Νοβότνυ, ο Ολλανδός, ο Σλοβένος, ο Γερμανός Γιούργκεν Στάρκ, ο Κύπριος, όλοι αποκλείουν κάθε μορφής αναδιάρθρωση).
      Έχει πιά κατανοηθεί απολύτως ο συστημικός κίνδυνος, που επισήμαναν από την αρχή πριν ένα χρόνο - αλλά αμφισβητήθηκαν και χάθηκε πολύς χρόνος - οι Τρισέ και ο διευθύνων σύμβουλος της ΕΚΤ Μπίνι Σμάγκι.

  57. Ιεροκλής avatar
    Ιεροκλής 28/05/2011 01:01:35

    Σαμαράς, Τσίπρας και Αλέκα μπορούν να συνενοηθούν κάτω απ' αυτές τις συνθήκες κρίσης. Μιλούν την ίδια γλώσσα. Οφείλουν όσοι μπορούν να συντείνουν προς αυτήν την κατεύθυνση...

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Ιεροκλής 28/05/2011 01:42:23

      Τσίπρας και Αλέκα έχουν ασύμβατες γραμμές, όχι μόνον εν γένει, αλλά στο συγκεκριμένο της κρίσης. Μερίδα του SYRIZA έχει υποστεί hijack από "αγωνιστές του δολλαρίου". Αντίθετα το ΚΚΕ είναι καθαρό από "αγγλοσάξωνες".
      Σαμ. και Αλέκα, είναι προφανέστατα ασύμβατοι για γενικούς και ειδικούς λόγους.

      • εΙροκλής avatar
        εΙροκλής @ Ο Θείος 28/05/2011 01:50:33

        Τότε τί έπαθε η Αλέκα σήμερα και τα πε σταράτα; Δεν είπα ότι θα ναι εύκολο... Αξίζει όμως να προσπαθήσει κανείς... Άλλωστε ΝΔ και ΚΚΕ έχουν ξαναδιώξει Παπανδρέου...

        • Ο Θείος avatar
          Ο Θείος @ εΙροκλής 28/05/2011 02:02:27

          ΝΔ και ΚΚΕ έχουν ξαναδιώξει Παπανδρέου...
          Άστο καλύτερα γιατί σε 3 χρόνια επανήλθε δριμύτερος, με σκούντημα Σάμ.
          "Πολλά έχουν δεί τα μάτια μου, μα αυτό μου φέρνει τρόμο", όταν θυμάμαι τα τσίρκουλα που περνούσαν μπροστά μου έτη 1989 - 1993.

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Ο Θείος 28/05/2011 01:59:46

        Σταράτα τα είπε, αλλά πίσω από τις λέξεις, λένε εντελώς διαφορετικά πράματα, Αλέκα και Αλέξης.
        Άν ξεχάσεις για λίγο τα υπερ-πολιτικά και δείς τα οικονομικά τους επιχειρήματα, τους χωρίζει άβυσσος.

  58. εΙροκλής avatar
    εΙροκλής 28/05/2011 01:28:18

    Μακάρι να ήταν τόσο απλά τα πράγματα. Οι δυνάμεις του μνημονίου όμως θέλουν να βάλουν στο χέρι τον πλουτοπαραγωγικό ιστό της Ελλάδας και με το πρόγραμμα Σαμαρά αυτό δεν μπορούν να το επιτύχουν. Η μεγάλη ετοιμότητα Σαμαρά φάνηκε στό ότι όχι απλά την είχε ψιλιαστεί από καιρό, όχι ότι είχε συντάξει ολοκληρομένη και κοστολογημένη εναλλακτική πρόταση, αλλά κυρίως στο ότι κατώρθωσε να εκφράσει, αποσαφηνίσει, συγκεκριμενοποιήσει και εξιδικεύσει το πεδίο διαφωνίας του πάνω στη μείωση των φορολογικών συντελεστών που πρότεινε. Αυτό τον κατέστησε πανίσχυρο!

  59. Eυβοευς avatar
    Eυβοευς 28/05/2011 01:42:14

    Προεδρε ο Τασσος Παπαδοπουλος μας εδειξε το δρομο το 2004.

    Με τη σταση σου να μην υποκυψεις σε εκβιασμους, απειλες και πιεσεις, μεχρι σημερα εχεις διανυσει το μισο αυτου του δρομου.

    Το αλλο μισο ειναι:
    Kαμμια επαναδιαπραγματευση !!!!
    Καταγγελια του Μνημονιου και της Δανειακης Συμβασης τωρα!!!

    Χιλιες φορες "πτωχοι" και αξιοπρεπεις παρα μια πλουσιοι και ξεφτιλισμενοι!!!!

    • εΙροκλής avatar
      εΙροκλής @ Eυβοευς 28/05/2011 01:46:59

      Ζούμε ιστορικές ώρες...

  60. kostas* avatar
    kostas* 28/05/2011 01:54:55

    βγηκε και ο Βαρδινογιαννης και ζητησε συναινεση και να αφησουν στην ακρη τα κομματικα συμφεροντα μπροστα στο εθνικο συμφερον..."αληθινη Δημοκρατια" ειπαμε οτι ζηταμε ???

    • Kostas D avatar
      Kostas D @ kostas* 28/05/2011 02:27:54

      Κατι τετοιοι ειναι που δημιουργησαν το χρεος....οχι ο λαος των 700-1000 ευρω...που τωρα υποφερει

    • juliet avatar
      juliet @ kostas* 28/05/2011 09:18:09

      κάπου εκεί σε ξενοδοχείο της Κηφισίας γίνονται συναντήσεις για την συναίνεση !!!

  61. Δάσκαλος avatar
    Δάσκαλος 28/05/2011 02:31:46

    Ζούμε αλήθεια ιστορικές στιγμές. Όσο ο Σαμαράς ξέρει ότι όλοι εμείς είμαστε μαζί του τόσο θα παίρνει δύναμη να μην υποκύψει στους εκβιασμούς. Νομίζω πως αυτό είναι αμοιβαίο.

  62. βαρκας avatar
    βαρκας 28/05/2011 02:53:27

    Αυριανές δηλώσεις ΓΑΠ:

    -Συγκινούμαι ειλικρινά, όταν αρχηγοί κομμάτων με πιάνουν στο δρόμο και μου λένε «για την πατρίδα, και τη συναίνεσή μου να θυσιάσω»

  63. rally monkey avatar
    rally monkey 29/05/2011 02:29:25

    Ιαπετε -
    αυτο που γραφεις στην αρχη ο'τι η συναινεση ηταν προαπαιτουμενο το οποιο γνωριζε ο Α.Σ. και εσπευσε με το Ζαππειο2 ειναι πολυ ενδιαφερον και πιθανοτατα αυτο συνεβει
    τι γινεται απο εδω και περα ομως - μια 100% υιοθετηση του προγραμματος του Ζαππειου-2 απο τον ΓΑΠ - λογικα εξασφαλιζει την 'συναινεση' του Α.Σ
    η συνεχεια ειναι αναμενομενη -αποτυχια του ΓΑΠ θα αποδοθει σε αποτυχια/αναποτελεσματικοτητα των μετρων και θα τη μοιραστει με τον Α.Σ.
    ακομα και υπουργεια να του παραχωρησει - χαμενο το στοιχημα εξ'αρχης και για τον Α.Σ. και για μας τους υπολοιπους
    Αν ο ζητησει εκλογες σημερα πιθανοτατα δεν σχηματιζει κυβερνηση (αν στεκουν οι δημοσκοπησεις.. που μαλλον στεκουν γιατι αν ειχε διαφορετικα νουμερα στα χερια του θα επεδιωκε εκλογες απο μονος του) και πονταρει σε περαιτερω φθορα του ΓΑΠ ..σε βαθος εξαμηνου ..τοτε μπορει να ειναι too late..οχι για να τις κερδισει αλλα για να περισωσει αν θα εχει απομεινει κατι..θα τον προλαβουν εξελιξεις.. εχω την αισθηση ο'τι τουτοι οι τυποι βιάζονται να ολοκληρωσουν.