#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
08/01/2010 15:57
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σαμαράς: οι bloggers πρωτοστατούν στην επανάσταση της αμφίδρομης Επικοινωνίας



Επιστολή του Αντώνη Σαμαρά στους Αδέσμευτους Bloggers

Αγαπητοί φίλοι,

Έστω και καθυστερημένα, θα ήθελα να σας ευχαριστήσω για τη μεγάλη συνεισφορά σας στο άνοιγμα του κόμματός μας στην κοινωνία…

Σε μια δύσκολη στιγμή, φέρατε το μήνυμα της Δημοκρατικής Επανάστασής μας, σε όλους τους συμπολίτες μας, ιδιαίτερα στα πιο ανήσυχα πνεύματα που «σερφάρουν» στο διαδίκτυο και συζητούν στις ιστοσελίδες σας.

Δυστυχώς, αυτά τα ανήσυχα πνεύματα είχαν από χρόνια απομακρυνθεί από την Πολιτική και αποτραβηχτεί από τα κοινά. Πολλοί απ’ αυτούς, μάλιστα απέφευγαν να ψηφίζουν…

Ευτυχώς, εσείς βοηθήσατε να έλθουν ξανά κοντά στην Πολιτική, να μας πλησιάσουν, πολλοί απ’ αυτούς και να ψηφίσουν.

Δεν έχει σημασία τι ψήφισαν.

Δεν έχει σημασία τι υποστηρίξατε εσείς.

Σημασία έχει, πάνω απ’ όλα, ότι εσείς γίνατε η «πύλη εισόδου» της Πολιτικής στην Κοινωνία, της Ιδεολογίας στην Πολιτική και της συζήτησης – πολιτικής και ιδεολογικής – στην καθημερινότητά μας.

Και γι’ αυτό σας ευχαριστώ.

Προσπάθησα να δώσω «κινηματικό χαρακτήρα» στο μήνυμά μας – δηλαδή να δείξω ότι αφορά άμεσα κάθε πολίτη, ότι συμπίπτει με τις ανησυχίες και τις φιλοδοξίες του, ότι απαντά στα ερωτήματα και τις αγωνίες του, κι ότι εξαρτάται άμεσα, σχεδόν απόλυτα, από την συμμετοχή του.

Νομίζω ότι το καταφέραμε και σ’ αυτό με βοηθήσατε εσείς. Με βοηθήσατε ακόμα κι όταν δεν συμφωνούσατε. Με βοηθήσατε με την υποστήριξή σας, αλλά και με την κριτική σας.

Με την παρουσία σας να ξέρετε ότι φέρνετε ένα μεγάλο «άλμα ανταγωνιστικότητας» στο χώρο της Ενημέρωσης και της Επικοινωνίας.

Και βοηθάτε όλα τα ΜΜΕ, από τα πιο παραδοσιακά ως τα πιο σύγχρονα, να γίνουν καλύτερα.

Είμαι βέβαιος, ακόμα, ότι αυτή η επανάσταση αμφίδρομης Επικοινωνίας, στην οποία εσείς πρωτοστατείτε, θα φέρει την νέα Μεταπολίτευση που όλοι προσδοκάμε.

Τελικά οι φεουδαρχικές δομές στην Πολιτική, τα καρτέλ και οι στρεβλώσεις στην Οικονομία, τα αγκυλωμένα στερεότυπα της «Πολιτικής Ορθότητας» στο χώρο των ιδεών και τα ταμπού της «μονόδρομης σκέψης», είναι οι αντίπαλοι που όλοι μας πολεμάμε, ο καθένας με τον τρόπο του, ο καθένας από τη θέση του…

Περισσότερη Ελευθερία, περισσότερη Δικαιοσύνη, περισσότερες ευκαιρίες, περισσότερη Αξιοσύνη, περισσότερη Ελπίδα για το λαό μας, περισσότερη υπερηφάνεια και αξιοπρέπεια για τον τόπο μας - όλα αυτά δεν είναι απλές «ευχές», είναι στόχοι αγώνα και νόημα ζωής.

Οι ευχές μου για το νέο έτος είναι Υγεία σε όλους, προσωπική ευτυχία στο καθένα ξεχωριστά κι επιτυχία στους στόχους σας.

Και να θυμάστε: τις μεγαλύτερες τύψεις τις νιώθουμε, εκ των υστέρων, όχι όταν «κάνουμε λάθος», αλλά όταν δεν έχουμε ακούσει τη φωνή της συνείδησής μας.

Σας ευχαριστώ που μας βοηθάτε να ακούμε πιο καθαρά τη φωνή της συνείδησής μας.

Αντώνης Σαμαράς

Πρόεδρος της Νέας Δημοκρατίας

ΣΧΟΛΙΑ

  1. EUROTSOPANHS avatar
    EUROTSOPANHS 08/01/2010 16:04:27

    ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ Ο ΣΑΜΑΡΑΣ ΠΗΡΕ ΚΑΘΑΡΗ ΘΕΣΗ.
    Ο

  2. Tasos avatar
    Tasos 08/01/2010 16:04:42

    Ξανακούγεται στην Ελλάδα πολιτικός Λόγος! καιρός ήταν μετά την χουντοκαφρίλα του Λάος και την φαιδρότητα του ΓΑΠ.

    • thouthou avatar
      thouthou @ Tasos 09/01/2010 00:15:43

      Τάσο, μαστουρώσου με λογάκια... Προφανώς τα έχεις ανάγκη... Θα είσαι μάλλον νέος...

      • Tasos avatar
        Tasos @ thouthou 09/01/2010 00:37:53

        45 σε φτάνουν?

  3. EUROTSOPANHS avatar
    EUROTSOPANHS 08/01/2010 16:07:58

    ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ Ο ΣΑΜΑΡΑΣ ΠΗΡΕ ΚΑΘΑΡΗ ΘΕΣΗ.
    Ολοι εχουμε καθηκον να παλεψουμε για την ΚΑΘΑΡΣΗ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΟΠΡΟ ΤΟΥ ΑΥΓΕΙΑ.
    ΑΡΚΕΤΑ ΑΝΕΧΤΗΚΑΜΕ ΤΙΣ ΔΥΝΑΣΤΕΙΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΛΑΜΟΓΙΑ.

    Περισσότερη Ελευθερία, περισσότερη Δικαιοσύνη, περισσότερες ευκαιρίες, περισσότερη Αξιοσύνη, περισσότερη Ελπίδα για το λαό μας, περισσότερη υπερηφάνεια και αξιοπρέπεια για τον τόπο μας – όλα αυτά δεν είναι απλές «ευχές», είναι στόχοι αγώνα και νόημα ζωής.ΚΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ ΤΙΜΩΡΙΑ ΚΥΡΙΕ ΣΑΜΑΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΕΚΕΙΝΟΥΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΔΙΝΟΥΝ ΛΟΓΟ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ.
    ΟΠΟΙΟΙ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ.

  4. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 08/01/2010 16:12:53

    ευελπιστούμε

  5. (Α)θανάσης avatar
    (Α)θανάσης 08/01/2010 16:23:17

    Ναι. Και μετά?

    • παλιός αναγνώστης avatar
      παλιός αναγνώστης @ (Α)θανάσης 08/01/2010 16:33:26

      Τι εννοείς "και μετά"; Το διάβασε καλά φίλε το κείμενο ή πηρες γραμμή να το υπονομεύσεις ...αδιάβαστο; Δηλωνει ξεκάθαρα οτι θεωρεί τα μπλογκς βασικό όχημα για την ανανέωση και του πολιτι8κού σκηνικού και της χώρας;. Εχεις να πεις κάτι συγκεκριμένο εκτός απο κοτσάνες;

      • (Α)θανάσης avatar
        (Α)θανάσης @ παλιός αναγνώστης 08/01/2010 16:49:16

        Μπα, οι κοτσάνες είναι η ειδικότητά μου.
        Βγάλε με όμως να παίρνω και γραμμή κατά του Σαμαρά, κι ας πεθάνω...

        Το και "μετά" έχει την έννοια του ότι μάλλον θα περίμενα μια δήλωση για ζητήματα με μεγαλύτερη προτεραιότητα.

        Να σου δώσω και μια συμβουλή, ως μίσθαρνο λιβανιστή του Σαμαρά: Μην του ανεβάζετε τόσο πολύ και τόσο απότομα τον πήχυ, τον δυσκολεύετε. Αφήστε τον να ισορροπήσει λίγο πρώτα. Εκτός αν απλά θέλετε να του τραβήξετε το χαλί κάτω απ'τα πόδια...

        • Factorx avatar
          Factorx @ (Α)θανάσης 08/01/2010 19:42:34

          Αθανάση, η απαντηση σου είναι απαράδεκτη. Γιατι χάνεις την ψυχραιμία σου;

          • (Α)θανάσης avatar
            (Α)θανάσης @ Factorx 08/01/2010 21:12:18

            Δεν χάνω την ψυχραιμία μου (διότι δεν έχω κιόλας, χε χε), αλλά τα εννοώ όσα λέω.
            - Περίμενα από τον Σαμαρά λίγο "νεύρο" διότι από πουθενά δεν βλέπω "φως" αυτή τη στιγμή. Καλά κάνει και απευθύνεται στους μπλόγκερ, συμφωνώ με όσα λέει, αλλά θα περίμενα να αρχίσει να μιλάει και για τα φλεγοντα ευρέως.
            -Το εννοώ όταν λέω ότι ΔΕΝ ωφελεί τον Σαμαρά η θεοποίησή του, του βάζει τρικλοποδιά.
            -Φοβάμαι ότι εκτός απ΄τους καλοπροαίρετους που τον έχουν θεό υπάρχουν και οι "πριονιστές", που θεοποιόντας τον θέλουν να τον σπρώξουν σε λάθη.

          • (Α)θανάσης avatar
            (Α)θανάσης @ (Α)θανάσης 08/01/2010 21:12:42

            θεοποιώντας

  6. provocateur avatar
    provocateur 08/01/2010 16:34:51

    Ο Σαμαράς αντιπαραθέτει ξεκάθαρα τα μπλογκς στα διαπλεκόμενα ΜΜΕ. Δεν το έχει κάνει κανένας άλλος μέχρι σήμερα. Μπράβο του και εδω θα είμαστε να δούμε και την συνέχεια

  7. mpaxalo avatar
    mpaxalo 08/01/2010 16:36:15

    Ο Σαμαράς δείχνει ξεκάθαρσ οτι δεν φοβάται κανέναν και δεν χρωστάει τίποτα σε κανέναν. Οχι σαν μερικούς και μερικές

  8. ΠΕΤΡΟΣ ΧΑΣΑΠΗΣ avatar
    ΠΕΤΡΟΣ ΧΑΣΑΠΗΣ 08/01/2010 16:36:58

    Μπράβο Αντώνη,

    Να ξέρεις ότι το περιμέναμε αυτό το μήνυμα.

  9. rs avatar
    rs 08/01/2010 16:49:57

    Μήνυμα στα πλαίσια του "savoir vivre". Δεν λέω και αυτό χρειάζεται. Δείχνει
    αντίληψη αλλά και ερμηνία των ..."καιρών". Όμως και φόβο στην περίπτωση που
    αντιμετωπίσει "αδέσμευτους bllogers".
    Αυτό το "η επανάσταση αμφίδρομης Επικοινωνίας, στην οποία εσείς πρωτοστατείτε, θα φέρει την νέα Μεταπολίτευση που όλοι προσδοκάμε" τί τόθελε;
    Η "θωπεία" λέγεται και αλλιώς!!! Και δεν εντάσσεται στο "savoir vivre"

    • Factorx avatar
      Factorx @ rs 08/01/2010 19:44:42

      για να κάνεις κριτική πρέπει και να μπορείς να το κάνεις. Αλλιως λες και κανεις τρύπες στο νερό. Και μονίμως γραφεις βλακείες ρε φίλε, να με συμπαθας κιόλας

      • skeptiki avatar
        skeptiki @ Factorx 08/01/2010 21:39:45

        Σόρρυ φάκτορα δεν ξέρω αν υπάρχουν υπονοούμενα αλλά βλακείες δεν λένε.... Θεοί ημίθεοι και ήρωες δεν υπάρχουν παρά μόνο στη φαντασία....

  10. xaroylhs avatar
    xaroylhs 08/01/2010 16:51:26

    ..ο ΓΑΠ έλεγε προεκλογικα οτι δεν χρωσταει σε κανενα , ολοι ειδαμε ποσο τον στηρηξαν ολα σχεδον τα ΜΜΕ των Νταβατζηδων , αυτους ποιός θα τους πληρώσει,εχουν αρχίσει κιολας να γκρινιάζουν.
    Αν ο Σαμαράς χρωστάει κάτι το χρωστάει σε εμάς , είμαστε ομως τοσοι πολλοι που σχεδόν ταυτιζόμαστε με τον λαό , άρα χρωστάει και θα το δώσει στον λαό!!

  11. felix el gato avatar
    felix el gato 08/01/2010 16:51:27

    Και ποιος μας βεβαιώνει πως ο Αντωνάκης δεν θα κάνει ότι έκανε και ο Κωστάκης. Και εκείνος θα έδιωχνε τους νταβατζήδες και θα επανίδρυε το κράτος. Τελικά όμως το μόνο που κατάφερε είναι να ξυπνήσει τα αντιδεξιά αντανακλαστικά της μεσαίας τάξης.

    • Factorx avatar
      Factorx @ felix el gato 08/01/2010 19:45:25

      Και ποιος μας βεβαιωνει οτι δεν είσαι η Ντόρα;

    • Μάρκο Τ avatar
      Μάρκο Τ @ felix el gato 08/01/2010 23:43:09

      "Να ξυπνήσει τα αντιδεξιά αντανακλαστικά της μεσαίας τάξης". Ωραίο ανέκδοτο.
      Δηλαδή, θα πρέπει να δεχτούμε ότι 1. η "μεσαία τάξη" είναι αντιδεξιά, 2. ο Σαμαράς είναι κάτι σαν "αριστοκράτης Καρατζαφέρης" όπως τον είχε αποκαλέσει ο Ριχάρδος ο Ποντικόκαρδος (του "Βήματος", ξέρετε).

      • felix el gato avatar
        felix el gato @ Μάρκο Τ 09/01/2010 12:35:57

        Όντως, και τα δύο ισχύουν ...

  12. GREEN avatar
    GREEN 08/01/2010 16:53:44

    ΜΠΡΑΒΟ!
    ΚΑΛΟ ΜΗΝΥΜΑ
    ΑΥΤΟ ΛΕΕΙ ΠΟΛΛΑ ΑΣ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΑΚΤΙΚΗ ΚΑΙ ΣΤΑ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΤΟΠΟΘΕΤΕΙ.
    ΟΧΙ ΑΛΛΟ 'ΙΔΙΑ ΓΕΥΣΗ"

  13. thespieys avatar
    thespieys 08/01/2010 16:59:09

    "...τα αγκυλωμένα στερεότυπα της «Πολιτικής Ορθότητας» στο χώρο των ιδεών και τα ταμπού της «μονόδρομης σκέψης», είναι οι αντίπαλοι που όλοι μας πολεμάμε...

    Πεσ΄τα χρυσόστομε!!!

  14. Κώστας Θ. avatar
    Κώστας Θ. 08/01/2010 17:22:18

    Aυτό που πρέπει να κάνει ο Αντώνης πρώτα απ΄ όλα είναι να επιβάλλει στα δεδομένα στελέχη του κόμματος την αλλαγή νοοτροπίας και συμπεριφοράς που πρεσβεύει ο ίδιος. Όποιος δεν μπορεί να ακολουθήσει, ας πάει σπίτι του. Τέλος πια στην πολιτική ορθότητα και στο φόβο του πολιτικού κόστους που ταλαιπώρησε τόσο πολύ τη χώρα και την παράταξη. Δεν είναι εύκολο και θα χρειαστεί χρόνο. Αλλά θα έχει όλους εμάς μαζί του.

  15. DrNo avatar
    DrNo 08/01/2010 17:46:51

    Αν και δεν εμπιστεύομαι τους πολιτικούς, θεωρώ πως είναι πολύ ξύπνιος ο Σαμαράς, γιατί έχει καταλάβει πως η "δημοκρατία ενημέρωσης" πού έφεραν τα blogs οδηγεί στο μέλλον...

  16. Blimblomblim avatar
    Blimblomblim 08/01/2010 17:55:14

    Μάλιστα! Γι' αυτό σε ψηφίσαμε, γι' αυτό σε στηρίξαμε, Αντώνη μας. Για αυτή τη φρεσκάδα που μας δίνει ο πολιτικός σου λόγος. Για αυτή την ακόρεστη επιθυμία να δούμε τον εαυτό μας στα λόγια ενός ηγέτη. Για την ανάγκη να νιώσουμε να εκφράζονται όλες αυτές οι σκέψεις και τα αισθήματα που τόσο πολύ έχουν καταπιεστεί στη μεταπολιτευτική Ελλάδα.

    Νιώθω ότι το τέλος της Μεταπολίτευσης πλησιάζει. Αισθάνομαι ότι, τηρουμενων των αναλογιών, ζούμε μέρες αντίστοιχες με αυτές της χούντας του Ιωαννίδη, τις τελευταίες ενός ξενόδουλου, καταπιεστικού καθεστώτος. Ξαφνικά και εκεί που δεν το περιμένουμε θα ξημερώσει ένα αύριο μέσα από το μαύρο σκοτάδι της απελπισίας. Ας ελπίσουμε μόνον να μην συνδεθεί αυτή τη φορά με εθνική καταστροφή. Αισθάνομαι όμως ότι είμαστε πιο προετοιμασμένοι ως λαός, για την αλλαγή που έρχεται, σε σχέση με τότε.

  17. isnogood avatar
    isnogood 08/01/2010 18:00:39

    Πρόεδρε Αντώνη,

    έρχεται η σειρά για το επόμενο βήμα:

    http://taxalia.blogspot.com/2010/01/blog-post_5947.html

  18. ndvoice avatar
    ndvoice 08/01/2010 18:28:22

    ΑΝΤΩΝΗ ΣΑΜΑΡΑ, ΑΚΟΥΣΕ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΟΛΜΗΣΕ. Ή ΤΩΡΑ Ή ΠΟΤΕ.

    Αντώνη Σαμαρά,
    Η εκλογή σου στην ηγεσία του κόμματος έγινε, όπως παραδέχονται όλοι, με σχεδόν κινηματικές διαδικασίες. Ανατράπηκαν όλα τα δεδομένα και από το πουθενά ένα τεράστιο αγανακτισμένο πλήθος Νεοδημοκρατών, που έχουν κατασυκοφαντηθεί για συντηρητισμό και οπισθοδρόμηση, σε εξέλεξε στην ηγεσία του κόμματος γιατί του μίλησες για αλλαγή σε όλους τους τομείς. Γιατί πίστεψε ότι εσύ, που κάποτε δεν υπολόγισες τη σίγουρη πολιτική σου καριέρα, θα είσαι ο νέος επαναστάτης που θα τα ανατρέψει όλα. Είσαι λοιπόν καταδικασμένος να είσαι ο οραματιστής επαναστάτης και όχι ο νέος διαχειριστής. Σε διαφορετική περίπτωση, η απογοήτευση αυτού του κόσμου θα είναι τεράστια.

    Αντώνη Σαμαρά,
    Κάποτε, είχες κάνει 20 επαναστατικές προτάσεις που ανέτρεπαν τον παλαιοκομματισμό, όπως έλεγες, αλλά και ολόκληρο το πολιτικό σύστημα θα συμπληρώναμε εμείς. Π.χ. το ασυμβίβαστο βουλευτικής και υπουργικής ιδιότητας, η ανεξαρτησία της Δικαιοσύνης, η εκλογή του Προέδρου της Δημοκρατίας από το λαό, το όριο πρωθυπουργικής θητείας οι δύο τετραετίες, η μείωση των βουλευτών σε 200, η άρση της ασυλίας των βουλευτών, η κατάργηση της μονιμότητας των δημοσίων υπαλλήλων κ.λ.π. Θα θέλαμε λοιπόν τώρα να ξέρουμε αν και πόσες από αυτές, εξακολουθείς να πιστεύεις ακόμα.

    Αντώνη Σαμαρά,
    Ο κόσμος μας αισθάνεται ότι έχουμε παραχωρήσει στο ΠΑΣΟΚ την πρωτοβουλία να παρουσιάζει διάφορες προτάσεις του για θεσμικές αλλαγές (άσχετα με το τι είναι αυτές) και εμείς να ακολουθούμε. Αν δεν το έχεις αντιληφθεί ή δεν σου το έχουν μεταφέρει οι σύμβουλοί σου, υπάρχει ένα μούδιασμα στον κόσμο μας, μετά την αρχική ανάταση.
    Εξαίρεση, η πολύ καλή η πρωτοβουλία σου για τον εκλογικό νόμο που αιφνιδίασε το ΠΑΣΟΚ και έδωσε την ευκαιρία να αυξηθούν οι εσωτερικές του αντιδράσεις. Ταυτόχρονα έδωσε και σε μας την ευκαιρία να αντιπαρατεθούμε με τους ανθρώπους του ΠΑΣΟΚ. Όμως θα πρέπει να προχωρήσουμε άμεσα στις δικές μας ρηξικέλευθες πιο πάνω προτάσεις, τώρα που είναι ακόμα νωρίς για να αρχίσει να τις αφομοιώνει ο λαός και να τις συζητά, αλλάζοντας το πολιτικό κλίμα υπέρ της Νέας Δημοκρατίας, γιατί αν ο λαός σε καταχωρήσει στη συνείδησή του ως έναν ακόμα διαχειριστή και ταυτόχρονα το ΠΑΣΟΚ εδραιωθεί στην εξουσία, τότε θα έχεις χάσει το πλεονέκτημα του πολιτικού αιφνιδιασμού και τον τίτλο του οραματιστή επαναστάτη πολιτικού και όποια πρόταση και να γίνει μετά θα φαίνεται υστερόβουλη και μικροκομματική, επιβαλλόμενη από τις δημοσκοπήσεις των κατεστημένου.
    Υπάρχει και κάτι πολύ χειρότερο. Να εκμεταλλευτεί το γεγονός ο Καρατζαφέρης και να αρχίσει να πετάει αυτές τις δικές σου προτάσεις πρώτος, όπως έκανε με το δημοψήφισμα. Τότε δεν θα σου αφήσει χώρο να ανασάνεις, αλλά θα σε εγκλωβίσει μόνο σε οικονομίστικες διαχειριστικές λογικές και προτάσεις.

  19. BananiaGr avatar
    BananiaGr 08/01/2010 19:30:07

    Ευχαριστούμε κύριε Σαμαρά για τα καλά σας λόγια.

    Επειδή όμως ''επανάληψη μητηρ πάσης μαθήσεως'' τα λόγια καλό θα είναι να γινουν και πράξεις και συμπεριφορές μελλοντικά απο όλους σας.

    Για εμάς τους αδέσμευτους μιλάω.

    Όχι για τους ''δεσμευμένους''... ;)

  20. thespieys avatar
    thespieys 08/01/2010 19:32:29

    To μόνο που θέλουμε είναι όταν ανακοινωθεί συγκεντρωση και πορεια των bloggers για το μεταναστευτικό να μας στηρίξει ακόμα και αν ο ίδιος δεν ερθει αναμεσα μας...

    http://dhmopshfisma.blogspot.com/

  21. Roulis avatar
    Roulis 08/01/2010 19:32:45

    Στο ALTER ειπαν οτι καταργουνται οι παρελασεις!Οποιος ξερει κατι επ'αυτου να μας ενημερωσει ταχιστα!

    • Β.Κ.Σ. avatar
      Β.Κ.Σ. @ Roulis 08/01/2010 20:12:24

      Ρούλη έχεις αναρωτηθεί μήπως τους κάνεις το χατήρι;
      μας έχουν πρήξει τόσα χρόνια τώρα με τις παρελάσεις! ε, αει σιχτίρ να καταργηθούν να νοιώσουν οι κακομοίρηδες πως κατήγαγαν περίτρανη νίκη! αυτή είναι η Ελλάδα μωρέ γμτ;! από τις παρελάσεις εξαρτάται η Ελλάδα;

      • Blimblomblim avatar
        Blimblomblim @ Β.Κ.Σ. 09/01/2010 04:28:14

        Όχι ευθέως, αλλά εξαρτάται από το φρόνημα που θα επικρατήσει. Αν θα τα ισοπεδώνει όλα ή αν θα κρατάει ψηλά τις αξίες της συλλογικότητάς μας. Αν επικρατήσει η λογική "καταργήστε τις παρελάσεις", θα είναι ένα πολύ μεγάλο πλήγμα.

  22. Underdog avatar
    Underdog 08/01/2010 19:43:43

    Ρε Φάκτορα πες μας κάτι το Κουρδιστό Πορτοκάλι γιατί κατέβασε ρολά;
    Και πολλά άλλα μπλογκ που υποστήριζαν ΠΑΣΟΚ ή ήταν αντι-ΝΔ. Μήπως έπιασαν δουλειά στην κρατική μηχάνη;

    • Factorx avatar
      Factorx @ Underdog 08/01/2010 19:47:32

      δεν νομιζω για το κουρδιστό πορτοκάλι. δες το καλύτερα, εει αλλαξει διευθυνση

      • Underdog avatar
        Underdog @ Factorx 08/01/2010 19:51:05

        Εχεις δίκιο. Πάντως δυο ημέρες δεν μπορούσα να μπω.

    • anonymous avatar
      anonymous @ Underdog 08/01/2010 21:10:59

      Το ωραίο είναι ότι όλα αυτά τώρα τελευταία παίζουν μόνο αθλητικά. Για τα βασικά θέματα μούγκα στη στρούγκα. Μαθαίνω και βλέπω ότι ο κόσμος είναι πολύ τσιτωμένος. Δε μιλάνε όμως γιατί δεν τους συμφέρει.

  23. Blimblomblim avatar
    Blimblomblim 08/01/2010 20:01:47

    Φόβο; Μα αυτοί (εμείς) τον βγάλανε. Αυτοί είναι η πραγματική του δύναμη. Ποιοι άλλοι, αν όχι όλοι εμείς; Οι ευκαιριακοί σύμμαχοι που βρήκε στην πορεία, που ο καθένας για τους δικούς του λόγους δεν ήθελε τους Μητσοτάκηδες; Αν δεν υπήρχε ο πυρήνας στήριξης από όλους εμάς, τους αδέσμευτους bloggers, θα βλέπαμε τότε Ντόρα ή Αβραμόπουλο για αρχηγό. Θα γελούσαμε ή θα κλαίγαμε.

    Στα λόγια αυτού του ανθρώπου βλέπουμε τους εαυτούς μας και αυτό είναι πολύ σημαντικό.

  24. ident avatar
    ident 08/01/2010 20:05:48

    Καλησπέρα, Ντόρα. Κανείς δεν μπορεί να μας βεβαιώσει για τίποτε.

  25. Γεωργιος Παπαδοπουλος avatar
    Γεωργιος Παπαδοπουλος 08/01/2010 20:05:51

    Ο Θανασης τα ειπε ολλα.Ας περιμενουμε!ΓΚ.Τριπολις.

  26. Debbie avatar
    Debbie 08/01/2010 21:43:13

    Ο πιο πετυχημένος πολιτικός είναι εκείνος που λέει αυτά που σκέπτονται όλοι και τα λέει όσο γίνεται πιο δυνατά.
    Θεόδωρος Ρούζβελτ,1858-1919,Αμερικανός Πρόεδρος [1901-1909]
    Αυτό ακριβώς κάνει ο Αντώνης Σαμαράς και γι αυτό έχει την αποδοχή της Βάσης. Κατέχει την τέχνη της πολιτικής που είναι να φέρνεις τα πράγματα έτσι, ώστε να έχεις όφελος να είσαι ενάρετος!!!

    • didi avatar
      didi @ Debbie 09/01/2010 01:14:12

      Αυτά που σκέφτονται όλοι είναι ότι ο Τζέφρυ Παπανδρέου είναι ανίκανος και πρέπει να φύγει αύριο αν γίνεται! Μίλα και με κάνενα άνθρωπο του λαού...

  27. Κας avatar
    Κας 08/01/2010 22:00:04

    Μη στέλνει πολλά μηνύματα, θα πάθει υπερκόπωση πείτε του. Έχει καταλάβει τι συζητείται και τι διακυβεύεται αυτήν την περίοδο;
    Ενταξει τι να πούμε, η ...κοροϊδία πάει σύννεφο. Αλλά αφού υπάρχουν οι κλακαδόροι-οπαδοί θα βρίσκει να τα κάνει, αποδεικνύεται άξιος συνεχιστής του Καραμανλή Β'.

    • loretta avatar
      loretta @ Κας 09/01/2010 01:38:00

      Κας

      ...δηλ ρε συ ανθρωπε το συμπερασμα αυτο απο που το εβγαλες ??

      Ο ΣΑΜΑΡΑΣ ξερει πολυ καλα τι διακυβεύεται σαυτη τη χωρα...το θεμα ειναι ΝΑ ΤΟ ΞΕΡΕΙ και το GAP o σημερινος πρωθυπουργος...που εχει χασει τελειως την μπαλα ..!!!

  28. rs avatar
    rs 08/01/2010 22:05:29

    Factor,
    ευχαριστώπου με παρακολουθείς ωστε να ξέρεις οτι γράφω "μονίμως βλακείες".
    Το αν μπορεί κάποιος να κάνει κριτική δεν εξαρτλαται σώνει και καλά από το εάν είναι ...αποδεκτή!Μπορεί να μην συμφωνείς με την άποψή μου. Δεκτόν. Εγώ γιατί πρέπει να συμφωνήσω με το λιβανιστήρι στον Σαμαρά; Σαν πολύ δεν τον υπερτιμήσατε;
    Περιμένετε πρώτα να δείτε δείγματα "πραγματικού πολιτικού λόγου". Μέχρι στιγμής έχει μιά ...ευγενική και αξιοπρεπή παρουσία.Περάν τούτου ουδέν.
    Και φυσικά δεν νομίζω οτι αυτό είναι το ζητούμενο.Δεν τον συγκρίνει κανείς με τον Γιακουμάτο ούτε και τον Πάγκαλο.

    • Factorx avatar
      Factorx @ rs 08/01/2010 22:14:47

      1. Φυσικά και είναι αποδεκτή η κριτική και επιδιωκόμενη μάλιστα. Αλλά αυτό που δεν έχει κανένα νόημα είναι οι μηδενιστικοί αφορισμοόι σαν τους δικούς σου. Δεν μπαίνεις για να κάνεις κριτική, αλλά για να πετάξεις ένα τσιτάτο ήυ έναν αφορισμό. Δεν νομίζερις όμως οτι πρέπει να είναι κανείς ή πολύ προκατειλημμένος, ή πολύ εμπαθής, ή πολύ ανόητος για να κανει ισοπεδωτική κριτική σε έναν ανθρωπο που ούτε μήνα δεν έκλεισε καλά καλά στην ηγεσία του.

      2. Ψάξε σε όλα τα ΜΜΕ και τα μπλογκς και αν βρείς ουσιαστικότερη κριτική απο αυτήν που έχουμε κανει εμείς στον Σαμαρά να μου τρυπήσεις την μυτη. Προσοχή όμως: οχι κριτική του στυλ των Νεων ή της Ντόρας. Αλλά εποικοδομητική που φάρνει αποτέλεσμα.

      3, Δυο χρόνια μπαίνεις εω μεσα αι ουτε μια φορά δεν έκανες κριτική στον ΓΑΠ. Να υποθεσω οτι είναι θέμα αντίληψης;

      • thouthou avatar
        thouthou @ Factorx 09/01/2010 00:25:50

        Φάκτορα, μην παίρνεις πατριωτικά τον Σαμαρά. Έχει πολλά να διαχειριστεί. Όπως πήρε την εξουσία από το νετ, έτσι χρειάζεται και την πίεση από αυτό, για να μην γίνει Αντωνάκης στην θέση του Κωστάκη. Πρέπει να αντιληφθεί το τί κέρδισε. Άλλο να θέλεις λόγο-ελπίδα και άλλο το να θέλεις πράξη-αποτέλεσμα...
        Μια πράξη του Αντώνη, αξίζουν όσο χίλιες ελπιδοφόρες κουβέντες... Αυτό πρέπει να καταλάβει....

  29. Ιωάννης Ένατος avatar
    Ιωάννης Ένατος 08/01/2010 22:14:06

    Οι αδέσμευτοι blogers θα στηρίζουν όποιον φέρνει την ελπίδα για το Έθνος. Δεν αρκούν μόνο τα ωραία λόγια όμως είναι επιτακτική η ανάγκη για δράση. Στο μεταξύ ο Σαμαράς δεν είναι Μεσσίας και οι Έλληνες δεν είναι πια "ισραήλ"...
    Ο καθένας από εμάς πρέπει ν' αλλάξει τον εαυτό του και τον τρόπο που σκεπτόταν πολιτικά μέχρι σήμερα.. Δεν έχουμε άλλο χρόνο!!

  30. popolaros avatar
    popolaros 08/01/2010 22:39:06

    Αντώνη Σαμαρά, όπως και να έχουν τα πράγματα είσαι η πιο πρόσφατη και ελπιδοφόρα επιλογή που ψηφίστηκε μαζικά από τον λαό και όχι από παρέες εκλεκτόρων.
    Παίξε μπάλλα και άσε τις ισορροπίες.
    Δεν υπάρχουν πλέον 4ετίες.Πάπαλα.
    Εκτός και εάν περιμένεις να πέσει το Yorgo μόνο του, το οποίο δεν αποκλείεται κιόλας.

    • Blimblomblim avatar
      Blimblomblim @ popolaros 09/01/2010 04:29:43

      Το ΠΑΣΟΚ αποδομείται με τάχιστους ρυθμούς. Ο Σαμαράς πρέπει να δώσει απλώς μια φιλική αγκαλιά σε όσους ψηφοφόρους πρώην οπαδούς του ΠΑΣΟΚ τον πλησιάσουν. Το κάνει ήδη, από όσο μπορεί να βλέπει κανείς από τη θέση του απλού πολίτη.

  31. ΙΑΒΕΡΗΣ 84 avatar
    ΙΑΒΕΡΗΣ 84 08/01/2010 22:56:51

    Οι bloggers εδώ και 20 μέρες παλεύουν μόνοι τους για να ξυπνήσουν συνειδήσεις και να αποσυρθεί το αισχρό νομοσχέδιο για την απόδοση ιθαγένειας και δικαιώματος ψήφου στους μετανάστες που πραξικοπηματικά θέλει να επιβάλλει το πασοκ.Που είστε κύριε Σαμαρά;Φορολογικοί νόμοι αντισυνταγματικοί,χαράτσια που προκαλούν ασφυξία στους μισθωτούς κ τους συνταξιούχους,πράσινα τέλη πέρα απο κάθε λογική,εκλογικός νόμος κομμένος και ραμμένος στα μέτρα του πασοκ και η ΝΔ που βρίσκεται;Μια αντίδραση περιμένουμε.Πολύ φοβάμαι οτι το τρένο φεύγει,όπως και οι ελπίδες για κάτι διαφορετικό.Η φωνή της συνείδησης σας τι λέει για όλα αυτά;

    • popolaros avatar
      popolaros @ ΙΑΒΕΡΗΣ 84 08/01/2010 23:15:02

      O Αντώνης φοβάται το θεριό και το θεριό τον αντώνη.
      * όπου θεριό μητσοτάκουρας.

  32. Μάρκο Τ avatar
    Μάρκο Τ 08/01/2010 23:54:32

    Αυτό που χρειάζεται από τον Αντώνη Σαμαρά είναι όχι μία οξεία αντιπολίτευση για την αντιπολίτευση, αλλά μία σοβαρή, υπεύθυνη και ταυτόχρονα μη φοβική αντιπολίτευση.
    -Να μιλήσει για ανάγκη εφαρμογής του νόμου και εμπέδωσης του κράτους δικαίου, με βάση την ισονομία. Η ανομία είναι καρκίνος που εξαπλώνεται στην ελληνική κοινωνία και έχει πλέον καταλάβει ακόμα και τη Μέση Εκπαίδευση.
    -Να μιλήσει συγκεκριμένα για την οικονομία, προτείνοντας με σαφήνεια μέτρα ανόρθωσής της. Να μην διστάσει να εξαγγείλει μέτρα δυσάρεστα για ορισμένες συντεχνίες.
    -Να κάνει ουσιαστικές προτάσεις για την προστασία του περιβάλλοντος σε συνδυασμό με την ανάπτυξη. Να κάνει κατανοητή στον κόσμο την αρχή της αειφορίας.
    -Να καταγγείλει ως τυχοδιωκτική και εθνικά επικίνδυνη την πολιτική του GAP στο μεταναστευτικό, να καταγγείλει την ιδεοληψία του πρωθυπουργού και του περί αυτόν κύκλου, να κάνει σαφείς αντιπροτάσεις που θα βασίζονται στην διαπιστωμένη ενταξιμότητα συγκεκριμένων ομάδων μεταναστών και τη μη ενταξιμότητα άλλων, επίσης διαπιστωμένη διεθνώς. Δεν μπορούν να θεωρούνται οι μουσουλμάνοι Πακιστανοί και Αφγανοί εντάξιμοι ως έλληνες πολίτες"! Να δούμε τα πράγματα ξεκάθαρα και όχι μέσα από φακούς "πολιτικής ορθότητας!
    -Να μιλήσει για την ανάγκη επαναφοράς του πατριωτισμού στο προσκήνιο ως αξία. Να καταγγείλει αυτούς που θέλουν να τον ενοχοποιήσουν υποκινούμενοι από συμπλέγματα ή από συμφέροντα.

  33. thouthou avatar
    thouthou 09/01/2010 00:47:41

    Ο Σαμαράς θέλει πίεση. Νομίζω ότι ξεκίνησε με την λογική ότι θα πάρει τον έλεγχο του κόμματος σε 6-12-18 μήνες, μετά θα αρχίσει να ποτίζει με την ιδεολογική του λογική το κόμμα στα επόμενα χρόνια, για να αλλάξει την Ελλάδα σε 5-10-15 χρόνια... Κάποιος ας τον ξυπνήσει.
    Δεν τον στηρίξαμε για να γίνει πρωθυπουργός το 2016, με επικαιροποιημένες λογικές. Τον στηρίξαμε για να υπάρξει αλλαγή στο πολιτικό σκηνικό, με άρμα την δύναμη του ενός εκ των δύο εξουσιαστικών κομμάτων... Η @#%&@ ΑΛΛΑΓΗ που ψάχνει ο Ελληνικός λαός από το '81, δεν θα έρθει μόνο με γάντι και φερέρο ροσέ...
    Αντιλαμβανόμαστε το τί έχει να αντιμετωπίσει, αλλά και αυτός πρέπει να αντιληφθεί την παλάντζα μεταξύ του "κάνω ό,τι μπορώ" και του "κάνω ό,τι πρέπει".... Εκεί φαίνεται ο ηγέτης...
    Και ας σταματήσουν οι κομπλεξαρισμοί για τον Καρατζαφέρη... Αν κάποιοι, στην προσπάθειά τους να γαντζωθούν από μια ελπίδα Σαμαρά, δεν μπορούν να επεξεργαστούν την πολιτική κατάσταση, ας πάνε στο Allu Fun Park... Και ο Σαμαράς, και η πολιτική κατάσταση, χρειάζονται μαχητική λογική, όχι χαβαλέδες του Σαββατοκύριακου... Εδώ ο κόσμος χανεται, και κάποιοι παίζουν με τις Μπάρμπι τους ακόμα...

    • Blimblomblim avatar
      Blimblomblim @ thouthou 09/01/2010 04:32:35

      Δεν είναι κομπλεξισμοί αυτά με τον Καρατζαφέρη, είναι ύπουλο σχέδιο του διεθνούς παρακράτους για να σταμπαριστούν οι πατριωτικές και αγωνιστικές θέσεις ως "ακροδεξιές". Είναι μια παγίδα που πρέπει να αποφύγει και αποφεύγει. Το ίδιο πρέπει να κάνουμε όλοι μας. Να κρατήσουμε τις θέσεις μας, να αγωνιστούμε για αυτές, αλλά να μείνουμε μακριά από τις παγίδες αυτές που μας στήνει "το σύστημα".

  34. didi avatar
    didi 09/01/2010 01:11:10

    Παέι, χάθηκε το άνειρο του Αντώνη. Πολιτικός τη σειράς και αυτός απεδείχθει. Η Ελλάδα κινδυνεύει και θέλει άντρες πολιτικούς από το λαό... και δεν εννοώ αστείους στυλ Καρατζαφύρερ. Τι θα γίνει ρε παιδιά με τη Δεξιά? Θα πάρει μπρος επιτέλους, η θα μας φάνε οι ξένοι και τα πασοκολαμόγια???? Έρχονται δύσκολες μέρες για τους Έλληνες...

  35. loretta avatar
    loretta 09/01/2010 01:39:50

    βαλε τοτε εσυ ανθρωπε του λαου υποψηφιοτητα...να δουμε ποσα απιδια πιανεις στο σακκο σου φιλε...πολυ ευκολα κρινεις και προτρεχεις..!!

    • peri avatar
      peri @ loretta 09/01/2010 02:01:28

      loretta τι μουσική ακούς;
      ROCK OR POP;

      • loretta avatar
        loretta @ peri 09/01/2010 15:03:52

        και τα δυο !!

        • peri avatar
          peri @ loretta 09/01/2010 17:54:21

          thanks.

  36. XAPLAS avatar
    XAPLAS 09/01/2010 02:32:46

    ΕΜΠΡΟΣ!

  37. XAPLAS avatar
    XAPLAS 09/01/2010 02:35:45

    Μια πολυ καλη αναλυση υπαρχει στο σαιτ "Σκανδαλα κομματων"

  38. Spm avatar
    Spm 09/01/2010 21:58:13

    Φακτορα, ο ερωτευμενος φιλος σου, επεστρεψε?

    • Factorx avatar
      Factorx @ Spm 10/01/2010 22:30:45

      αγνοείται ακόμα

  39. στ. τακης avatar
    στ. τακης 10/01/2010 17:54:30

    ΚΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΕΛΛΑΔΑ ΣΤΟΥς ΕΛΛΗΝΕΣ.