#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
29/07/2010 18:57
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σαμαράς: δώστε την Ελλάδα μας πίσω



Αποσπάσματα από την σημερινή ομιλία του Αντώνη Σαμαρά στο Δημοτικό Θέατρο Λέσβου, κατά την διάρκεια περιοδείας του στο νησί:

Από δω από την Περιφέρεια, ξεσηκώνεται μια βοή, που συνοψίζεται σε πέντε λέξεις:

Δώστε την Ελλάδα μας πίσω!

Την Ελλάδα που σέβεται την εαυτό της. Όχι την Ελλάδα που εκλιπαρεί για δανεικά.

Την Ελλάδα που σέβεται τον νόμο. Όχι την Ελλάδα που έχει εθιστεί στην παρανομία…

Την Ελλάδα της Ανταγωνιστικότητας, όχι την Ελλάδα της ρεμούλας και της αρπαχτής.

Την Ελλάδα της Υπερηφάνειας, όχι την Ελλάδα της μοιρολατρίας και την ηττοπάθειας.

Την Ελλάδα της Παιδείας και του Πολιτισμού. Όχι την Ελλάδα της αγραμματοσύνης, που αρνιέται τη Γλώσσα της, ξεχνά την Ιστορία της, επιβραβεύει την αμάθεια, διώχνει τους άξιους, αποθαρρύνει τους ικανούς και αναδεικνύει τους «επιτήδειους».

Γι’ αυτή την Ελλάδα θα σας μιλήσω σήμερα. Την άλλη Ελλάδα. Που την έχουμε όλοι μέσα στην καρδιά μας. Αλλά πολλοί φοβούνται να μιλήσουν γι’ αυτήν. Φοβούνται ότι δεν υπάρχει πια. Φοβούνται ότι την εξόρισαν. Και την εξόντωσαν.

Ε λοιπόν, όχι. Η Ελλάδα αυτή υπάρχει!

Η Ελλάδα αυτή μένει απροσκύνητη, παραμένει όρθια και περιμένει να γυρίσει. Να θερμάνει τις καρδιές μας. Να εμπνεύσει τη δημιουργικότητά μας. Να ενώσει την κοινωνία μας. Να μας βγάλει από την κρίση…

Η λύση στην κρίση είναι αυτή η άλλη Ελλάδα.

Που υπάρχει παντού, μέσα μας και ανάμεσά μας.

Όπου υπάρχουν άξιοι, τίμιοι και δημιουργικοί Έλληνες. Που πιστεύουν σε ένα καλύτερο αύριο.

Όπου υπάρχουν νέοι Έλληνες, που πασχίζουν και ελπίζουν.

Όπου υπάρχουν άξιοι Έλληνες, που δεν υποκύπτουν στη μισαλλοδοξία, δεν κοιτάνε πίσω, κοιτάνε μόνο μπροστά και παίρνουν τη μοίρα τους στα χέρια τους.

Αυτό είναι το πρώτο μήνυμα που σας μεταφέρω: να πάρουμε τη μοίρα μας στα χέρια μας. Να φέρουμε την Ελλάδα, την άλλη Ελλάδα, την αληθινή Ελλάδα πίσω.

Το δεύτερο μήνυμα που σας μεταφέρω είναι ότι το μπορούμε!

Δεν είναι «μονόδρομος» η συντριβή της κοινωνίας μας. Δεν είναι μονόδρομος οι θυσίες χωρίς τέλος και χωρίς ελπίδα.

Υπάρχει διέξοδος! Υπάρχει δρόμος να ξεπεράσουμε την κρίση. Κι είναι εφικτός. Αρκεί να πιστέψουμε στις δυνάμεις μας. Και να ξεπεράσουμε το χειρότερο εαυτό μας…

Και το τρίτο μήνυμα είναι ότι δεν είμαστε μόνοι μας. Παντού σε όλη την Ελλάδα υπάρχουν Έλληνες που δεν γονάτισαν, δεν υπέκυψαν στους εκβιασμούς, που απορρίπτουν τους μονόδρομους και τα αδιέξοδα. Που θέλουν να πάρουν τη χώρα τους στα χέρια τους. Που θέλουν να σταθεί, ξανά, η Ελλάδα στα πόδια της.

Υπάρχει άλλος δρόμος. Είναι εφικτός. Τον μπορούμε.

Και υπάρχουν πολλοί που τον πιστεύουν πια. Και πληθαίνουν κάθε μέρα.



Σκληρή επίθεση στο ΠΑΣΟΚ





Στη συνέχεια ο πρόεδρος της ΝΔ έκανε σκληρή επίθεση στο ΠΑΣΟΚ λέγοντας μεταξύ άλλων:

Το Μνημόνιο εσείς το υπογράψατε.

Τις δεσμεύσεις που μας βυθίζουν σε φαύλο κύκλο ύφεσης, εσείς τις ψηφίσατε.

Επί δικής σας διακυβέρνησης οι παραβιάσεις πολλαπλασιάστηκαν από την πλευρά της Τουρκίας.

Είσαστε το Κόμμα που αφήνει να ανατραπούν όλες οι ισορροπίες σε βάρος της χώρας μας.

Είσαστε το Κόμμα που στήριξε το Σχέδιο Ανάν στην Κύπρο. Κι είμαστε το Κόμμα που αντιτάχθηκε. Και συνέβαλε στην απόρριψή του.

Είσαστε το Κόμμα που ενθαρρύνει την τουρκική αδιαλλαξία.

Το νόμο που ανοίγει την πόρτα να έλθουν μαζικά μετανάστες από την Ασία και την Αφρική, εσείς τον ψηφίσατε.

Με δύο λόγια, είστε το Κόμμα που ξεγέλασε το λαό, ήλθε στην εξουσία με ψέματα, διέσυρε τη χώρα, και παρέδωσε τα κλειδιά της διακυβέρνησής της.

Εσείς έχετε να λογοδοτήσετε στον Ελληνικό λαό. Εσείς έχετε να αντιμετωπίσετε τις συνέπειες των πράξεών σας, που τώρα μόλις άρχισαν να φαίνονται.

Εμείς εκφράζουμε μια ολόκληρη κοινωνία, που ξυπνά σήμερα και ζητά να πάρει τη μοίρα της στα χέρια της.





«Η  Νέα Δημοκρατία που προσπαθούν να ενοχοποιήσουν δεν υπάρχει πια…»



Αναφερόμενος στη  συνέχεια στην συνεχή σκανδαλολογία του ΠΑΣΟΚ τόνισε ότι η κυβέρνηση δεν μπορεί πια να πείσει για την πολιτική της, ούτε τους δικούς της βουλευτές καλά-καλά. Γι αυτό επιτίθεται με μανία κατά της Νέας Δημοκρατίας, ετοιμάζει Ειδικά Δικαστήρια και προχωρεί σε πλήρη ποινικοποίηση της Πολιτικής...

Γνωστό αυτό από παλιά: Όποιος δεν μπορεί να ενώσει το λαό γύρω από την Πολιτική του, διχάζει το λαό, για να την περάσει πιο εύκολα… Όποιος δεν βρίσκει λύσεις, αναζητά εξιλαστήρια θύματα…



Τη Νέα Δημοκρατία προσπαθούν να χτυπήσουν. Και για δικούς τους ανθρώπους προκύπτουν όλο και περισσότερες ενδείξεις ενοχής.

-- Το πρόβλημα του ΠΑΣΟΚ είναι ότι η Νέα Δημοκρατία που προσπαθούν να ενοχοποιήσουν δεν υπάρχει πια…

-- Και τη Νέα Δημοκρατία που υπάρχει σήμερα, τη νέα Νέα Δημοκρατία, δεν μπορούν να την αγγίξουν.

Κι όσο θα σέρνονται μέσα στη λάσπη, η Νέα Δημοκρατία θα δείχνει το διαφορετικό δρόμο για έξοδο από την κρίση.

Διαβάστε κι αυτό:Δέκα θέσεις Σαμαρά για την έξοδο από την κρίση





ΣΧΟΛΙΑ

  1. tzager avatar
    tzager 29/07/2010 19:08:23

    Ποιά Ελλάδα πίσω ακριβώς;

    Την Ελλάδα των ελλειμάτων, του καμποτάζ, των κλειστών επαγγελμάτων, της ακρίβειας, των διογκούμενων χρεών στα νοσοκομεία, στα ασφαλιστικά ταμεία και την τοπική αυτοδιοίκηση;

    Την Ελλάδα της κομματικοποίησης, των πελατειακών σχέσεων, της ευνοιοκρατίας, του νεποτισμού και της διαπλοκής;

    Για αυτή την Ελλάδα μιλάμε; Όχι ευχαριστούμε πολύ κύριε Σαμαρά... Δε θα πάρουμε!

    • noname avatar
      noname @ tzager 29/07/2010 19:26:30

      Καλά βρε tzager στο πληκτρολόγιο σας έχουν έτοιμους να γράψετε το πρώτο σχόλιο εναντίον;
      Φάκτορα, μην τον σβηνεις αστον να γελάμε

      • stam avatar
        stam @ noname 29/07/2010 19:29:30

        ...καλοοοο....!!

    • stelakis avatar
      stelakis @ tzager 29/07/2010 20:00:45

      Ωραία ανάρτηση, με πιάσανε τα κλάματα (για την "Ελλάδα που χάνω"). Σνιφφ...

    • BlueSky avatar
      BlueSky @ tzager 29/07/2010 20:51:38

      Ρε μεγάλε tzager το διακριτικό σου, δημόσιε υπάλληλε του πασοκ, πόσο πασοκ είσαι;;;;;
      Κάτι τέτοιοι σαν και σενα, βγάλανε τον ακατάλληλο, πρωθυπουργό.................

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ BlueSky 30/07/2010 07:12:48

        Δεν είναι πασόκος βρε συ. Νεοφιλελεύθερος του Μάνου (ή και της Ντόρας) είναι. Αλλά έτσι όπως στοιχήθηκαν πίσω από τον ΓΑΠ οι νεοφιλελεύθεροι, το ΛΑΟΣ και οι δημοκρατικο"αριστεροί" του Κουβέλη, επόμενο είναι να δημιουργείται σύγχυση για την προέλευση ενός εκάστου.

    • BM57 avatar
      BM57 @ tzager 30/07/2010 10:50:05

      Φίλε tzager,

      Aυτή την Ελλάδα που περιγράφεις παραπάνω, το ΠΑΣΟΚ τη δημιούργησε - και ασφαλώς δε τη θέλουμε ! και κάποιοι πάλεψαν για μια καλύτερη Ελλάδα, κόντρα στις αντιδράσεις (με πρωτοστάτη σε πορείες και διαδηλώσεις τον ΓΑΠ!!! - συνεπικουρούμενο ασφαλώς από τα ΠΑΣΟΚοφερέφωνα ΜΜΕ)

      Η φράση όμως του ΣΑΜΑΡΑ:

      "ΜΕ ΔΥΟ ΛΟΓΙΑ, ΕΙΣΤΕ ΤΟ ΚΟΜΜΑ ΠΟΥ ΞΕΓΕΛΑΣΕ ΤΟ ΛΑΟ, ΗΛΘΕ ΣΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ ΜΕ ΨΕΜΜΑΤΑ, ΔΙΕΣΥΡΕ ΤΗ ΧΩΡΑ, ΚΑΙ ΠΑΡΕΔΩΣΕ ΤΑ ΚΛΕΙΔΙΑ ΤΗΣ ΔΙΑΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ ΤΗΣ."

      Τα λέει ΟΛΑ.
      ΑΥΤΟ ΗΤΑΝ, ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΠΑΣΟΚ.

      Α ΛΕΕΙ ΟΛΑ.

  2. Demetris avatar
    Demetris 29/07/2010 19:09:02

    ΑΝ Ο ΣΑΜΑΡΑΣ, ΠΡΑΓΜΑΤΙ, ΤΑ ΠΙΣΤΕΥΗ ΚΑΙ ΜΠΟΡΗ ΧΩΡΙΣ ΤΑ ΛΑΜΟΓΙΑ ΤΙΣ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗΣ ΝΔ, ΑΣ ΠΡΟΧΩΡΗΣΗ, ΠΑΡΑ ΚΑΤΩ, ΣΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΒΗΜΑ ΚΑΙ ΒΛΕΠΟΥΜΕ.
    ΘΕΛΟΥΜΕ ΠΡΩΤΑ ΑΠΟΔΗΞΕΙΣ.

  3. Ηλίας avatar
    Ηλίας 29/07/2010 19:13:38

    Αυτό το σύνθημα πρέπει να οδηγήσει το κόμμα εως τις εκλογές. Και με την προτροπή πριν την κάλπη "πάρε τη χώρα σου πίσω".
    Μπράβο Αντώνη.

    • Tassos avatar
      Tassos @ Ηλίας 29/07/2010 23:53:02

      Πράγματι, ωραίο σύνθημα.

    • Γιάννης Σ. avatar
      Γιάννης Σ. @ Ηλίας 30/07/2010 00:32:08

      Συμφωνώ, αλλά να γίνεται αναφορά στη χώρα, γιατί τα έχουμε μπλέξει με τους λαθρομετανάστες και τον κ. Χρειαζόμαστε-Παγκόσμια-Διακυβέρνηση.

      «Παίρνουμε την Ελλάδα μας πίσω.»

  4. Γιάννης Χριστόπουλος ΤΝΣ avatar
    Γιάννης Χριστόπουλος ΤΝΣ 29/07/2010 19:18:48

    ΕΛΛΑΣ ΑΝΤΩΝΗΣ ΣΑΜΑΡΑΣ!
    ΑΝΤΩΝΗ ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΠΡΟΧΩΡΑ!!!!

  5. ΓΑΝΤΙ avatar
    ΓΑΝΤΙ 29/07/2010 19:21:33

    Ο ΠΟΛΙΤΚΟΣ ΛΟΓΟΣ ΤΟΥ ΠΡΟΕΔΡΟΥ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟΣ ΜΑΣ ΕΜΠΝΕΕΙ ΟΛΟΥΣ. ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ Ο ΚΟΜΜΑΤΙΚΟΣ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΣ ΠΟΥ Η ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΤΟΥ ΠΑΡΕΜΕΙΝΕ Η ΙΔΙΑ ΜΕ ΤΙΣ ΓΝΩΣΤΕΣ ΑΠΟ ΠΑΛΙΑ ΑΓΚΥΛΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΜΕ ΣΑΦΗ ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΟ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΓΩΓΗ ΚΑΡΕΚΛΟΚΕΝΤΑΥΡΩΝ ΣΤΕΛΕΧΩΝ ΔΕΝ ΣΥΝΑΔΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΒΟΗΘΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΥΤΟΣ Ο ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΛΟΓΟΣ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΤΟΥ ΛΑΟΥ. ΓΙΑΤΙ Ο ΛΑΟΣ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΟΝ ΙΔΙΟ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΙΔΕΕΣ ΤΟΥ ΠΡΟΕΔΡΟΥ ΒΡΙΣΚΕΙ ΕΝΑ ΤΟΙΧΟΣ ΠΑΛΑΙΟΚΟΜΜΑΤΙΚΩΝ ΝΟΟΤΡΟΠΙΩΝ ΠΟΥ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΑΠΟΤΡΕΠΤΙΚΑ ....ΣΤΟ ΣΥΝΕΔΡΙΟ ΑΛΛΑΓΕΣ ΕΓΙΝΑΝ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΙΚΑΝΕΣ ΚΑΙ ΣΥΜΦΩΝΕΣ ΜΕ ΤΗΝ ΔΥΝΑΜΙΚΗ ΠΟΥ ΕΔΩΣΕ Ο ΛΑΟΣ ΣΤΗ Ν.Δ. ΜΕ ΤΗΝ ΕΚΛΟΓΗ ΣΑΜΑΡΑ. ΟΣΟΙ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΑΜΕ ΚΑΙ ΑΓΩΝΙΖΟΜΑΣΤΕ ΓΙΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΑΡΑΤΑΞΗ ΕΠΕΙΔΗ ΠΙΣΤΕΥΟΥΜΕ ΟΤΙ ΔΙΑΧΡΟΝΙΚΑ ΟΙ ΙΔΕΕΣ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΝΕ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΜΠΡΟΣΤΑ ΑΠΛΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ.

  6. ΚΟΚΚΙΝΗ ΡΟΖΑ avatar
    ΚΟΚΚΙΝΗ ΡΟΖΑ 29/07/2010 19:22:53

    Τι να μας πει και ο Αντωνάκης!!! με τόσα βαρύδια που κουβαλάει, γρήγορα θα πιάσει πάτο!!!
    Η Δεξιά στην Ελλάδα, παραμένει μία παράταξη της δεκαετίας του 1830. Με κοτσαμπάσιδες και ιδέες παλαιολιθικές δεν γίνεται δουλειά!!! Όταν η Ν.Δ. καταφέρει να γίνει σύγχρονο Ευρωπαικό Δεξιό κόμμα, τότε το συζητάμε!!! Ώς τότε... καληνύχτα Αντώνη!!!

    • Ηλίας avatar
      Ηλίας @ ΚΟΚΚΙΝΗ ΡΟΖΑ 29/07/2010 19:33:49

      Δυστυχώς δεν έχεις άδικο. Το μεγαλύτερο βαρίδι της Παράταξης είναι η νδ. Η ελληνική δεξιά πρέπει να αφήσει τη νδ να πέσει από το αερόστατο για να απογειωθεί. Εύχομαι μόνο να έχει σχέδιο στο νου του ο Αντώνης για την απο-νεοδημοκρατικοποίηση της παράταξης και σύντομα.

    • Misha avatar
      Misha @ ΚΟΚΚΙΝΗ ΡΟΖΑ 29/07/2010 19:48:08

      Nα γίνει «σύγχρονο Ευρωπαικό Δεξιό κόμμα»;
      Ωσαν του Μπερλουσκόνι ή της Κάρλας ή της Λίγκας του Βορρά ή τους Χριστιανοκοινωνιστές της Βαυαρίας ή τους άγγλους συντηρητικούς;

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ Misha 29/07/2010 20:21:24

        H αληθεια ειναι οτι η ΝΔ ειναι το πιο "αριστερο" απο τα ευρωπαικα δεξια κομματα,κατι φυσιολογικο για τη χωρα που βρισκεται.
        Παρ ολα αυτα σε αρκετους αριστερους συνεχιζει ο μυθος του δηθεν "καθυστερημενου πρωτογονου δεξιου" κομματος σε σχεση με τα συγχρονα ευρωπαικα.
        Εγω θα ηθελα η ΝΔ να ειναι συγχρονο ευρωπαικο κομμα : να ειναι π.χ. σαν τη Forza Italia ,ο αρχηγος της οποιας Μπερλουσκονι ονομαζει τους αριστερους τυραννους και φροντισε να αθωωθουν οι αστυνομικοι που σκοτωσαν το Τζουλιανι στη Γενοβα ή σαν τους Χριστιανοδημοκρατες της Μερκελ ή σαν τη γαλλικη δεξια του Σαρκοζυ που αποκαλεσε τους ταραχοποιους καθαρματα.
        Για το Συντηρητικο Κομμα της Αγγλιας δε χρειαζονται περιγραφες.
        Ατυχως ολα αυτα ειναι πολυ μακρινα και θα παρεμεινουμε με μια ΝΔ νεροβραστη.

      • Misha avatar
        Misha @ Misha 29/07/2010 20:35:12

        Eγώ πάλι θα ήθελα να βρεθεί ένας έλληνας Μοράλες , ένας πολιτικός με πυγμή να συνεγείρει τους ντόπιους ιθαγενείς που βασανιζόμαστε ακόμα, εδώ και 200 χρόνια, απο τη Βαυαροκρατία.
        Ξέρεις τα όνειρα σου έγιναν πραγματικότητα από την 4η Αυγούστου και την 21η Απριλίου. Και μάλλον δεν είχαν καλά αποτελέσματα για τον τόπο.

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ Misha 29/07/2010 20:45:43

        ΔΕν ηξερα οτι το γαλλικο UDF,το γερμανικο CDU και η ιταλικη Forza Italia ειναι 21η Απριλιου αλλα τελος παντων ειναι και αυτο μια αποψη.
        Για συγχρονα ευρωπαικα δεξια κομματα παντως μιλαγαμε και οχι για ηγετες εξαθλιωμενων χωρων με 80% αναλφαβητισμο.

      • Misha avatar
        Misha @ Misha 29/07/2010 20:56:28

        Είναι καταφανές ότι η Φορτσα Ιτάλια είναι ο πολιτικός επιγονος του Μουσολίνι.Και μόνο το στυλ του Καβαλιέρε αν παρατηρήσεις, το διαπιστώνεις.
        Το γερμανικό CDU και οι Βαυαροί συνοδοιπόροι είναι τα παιδάκια των ψηστών του Άουσβιτς.Δες τη μούρη του Χανς Γιοζεφ Στραους, ίδιος ο Καρατζαφύρερ είναι.
        Ανάλογα και στην Ισπανία όπου η δεξιά ήταν ο πολιτικός διάδοχος του Φρανκο κλπ

      • michal avatar
        michal @ Misha 29/07/2010 21:29:57

        Re su Misha, me olo to sevasmo. Giati den grafeis se ena forum tou KKE, ths AKOA h twn eksarxeiwn, h estw se kana neor8odokso forum na thn briskeis.
        Den 8elw na sou afairesw to dikaiwma gnwmhs sto antinews, alla eisai ektos topou kai xronou.

      • anonymous avatar
        anonymous @ Misha 29/07/2010 21:35:01

        Misha,
        συγγνώμη αλλά ζεις στον κόσμο σου και θα έπρεπε να ντρέπεσαι γι αυτά που λες.
        Ο γιος του Ρόμελ που τον σκότωσαν οι ναζί ήταν για χρόνια δήμαρχος στη Στουτγάρδη με τη Χριστιανοδημοκρατία. Αν η Χριστιανοδημοκρατία ήταν κόμμα διάδοχο των ναζί δε θα πολιτευόταν με τους δολοφόνους του πατέρα του.

        Λίγη ντροπή δε βλάπτει.

      • rally monkey avatar
        rally monkey @ Misha 29/07/2010 23:31:48

        @ψυχραιμια - αρκει η δεξια ιδεολογια να μην εξαντλειται στην εσωτερικη καταναλωση,
        για να το πω πιο λαικα ακομα δεν γινεται να εισαι μαγκας μεσα και κοτα στα εθνικα θεματα, βλ. κατευνασμο στο Αιγαιο, 'ναι στο Αναν', 'ποιος θα θυμαται Μακεδονια' 10 years after στο Σκοπιανο, κοτα στην Θρακη και στην Βορειο Ηπειρο
        και στο τελος αυτομαστιγωση γιατι φταιμε εμεις οι ιδιοι -οι νεοελληνες με τα κουσουρια μας.
        Και επειδη αναφερθηκαν Τορις - Δεν επαιζε ετσι η Maggie.. καμμια σχεση θα ελεγα.

      • Monocultural avatar
        Monocultural @ Misha 29/07/2010 23:40:14

        Όπα ρε Michal που διώχνεις από το antinews τον Misha...Καλύτερα νεορθόδοξος και ΚΚΕ παρά δοσίλογος ντοράκιας! Άντε πάνε στο φόρυμ για την Ελλάδα να κάνεις παρέα του Κουβέλη...

      • Tassos avatar
        Tassos @ Misha 29/07/2010 23:58:18

        Καταρχήν φίλε όταν απευθύνεσαι σε ΝεοΔημοκράτη επειδή βλέπω και κάποια αφ'υψηλού απαξία να έχεις στο μυαλό σου ότι απευθύνεσαι στην παράταξη που τα 2 Νόμπελ που έχει η Ελλάδα ήταν πνευματικοί άνθρωποι ΣΤΡΑΤΕΥΜΕΝΟΙ στην Δεξιά.

  7. Γιάννης Σ. avatar
    Γιάννης Σ. 29/07/2010 19:24:05

    Την Ελλάδα πρέπει να την πάρουμε πίσω και δεν θα περιμένουμε από κανέναν να την καταστρέψει για να μας τη δώσει ερείπιο.

  8. ΓΙΩΡΓΟΣ avatar
    ΓΙΩΡΓΟΣ 29/07/2010 19:26:32

    Ευτυχώς υπάρχει ελπίδα .ΣΑΜΑΡΑ προχώρα τουλάχιστον είσαι πατριώτης ,ελπίζω να πετύχεις και στα οικονομικά ,να είσαι σίγουρος αν αυτά που λές τα πληροφορηθούν οι ΕΛΛΗΝΕς θα σε στηρίξουν ,μην τους προδώσεις όμως ,γράψε στα παλιά σου παπούτσια τα ΓΚΑΛΟΠ ,εγώ βλέπω η κοινωνία βράζει ,ελπίδα θέλει και όχι Δ.Ν.Τ.

  9. Nίκος Θ. avatar
    Nίκος Θ. 29/07/2010 19:40:14

    Ο Αντώνης Σαμαράς σήμερα έδειξε από τη Λέσβο τη ΝΕΑ ΕΛΛΑΔΑ και τη ΝΕΑΝ ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ. Αυτά τα δύο συνοψίζουν την ΕΛΠΙΔΑ. Για όλους τους συνετούς και περήφανους Έλληνες. Όμως, στη ΝΕΑ ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ δεν χωρούν όσοι πλήγωσαν την Παράταξη. Και υπάρχουν πολλοί ακόμα που δεν έχουν θέση στη νέα εποχή. Αντώνη, είσαι γεναίος. Πολύ γεναίος. Με θάρρος και περήσια δύναμη οδήγησε στο δρόμο της αξιοσύνης αυτούς που αντιπροσωπεύεις.

  10. neotera avatar
    neotera 29/07/2010 19:44:59

    Να πάει να βρεί τους απεργούς να τους εμψυχώσει να δηλώσει πως ειναι με το μέρος τους και να απαιτήσει να κάνει πίσω η κυβέρνηση, αλλιώς ξεκινουν απεργία και οι επόμενοι υπ ατμόν κλάδοι. ΔΕΗ, ΔΕΚΟ κλπ. Να πολιτικοποιήσει το ζήτημα, γιατί καταφανώς οι απεργοί το έχουν ανάγκη αντιμετωπίζοντας τα ΔΟΛια καθίκια. Να μιλήσει για τη ραχοκοκαλιά της ελλάδας τη μεσαία τάξη, που οφείλει να τη συσπειρώσει στην αντιπολιτευση, να υπερασπιστεί τη μικρομεσαία επιχειρηματικότητα που βρίσκεται υπό διωγμόν από τα μονοπώλια που εκπροσωπεί ο γιωργάκης. Να πάει να μιλήσει με την τρόϊκα σε όποια ζητήματα χρειαστεί (που δεν χρειάζεται για την ώρα). Αλλιώς δε βοηθά τον έλληνα που παραμένει μόνος του να αντιμετωπίσει μηχανισμούς εξόντωσής του...

    • stelakis avatar
      stelakis @ neotera 29/07/2010 20:06:06

      Που ήσουν εσύ παιδάκι μου τόσα χρόνια! Τόσες ιδέες να πηγαίνουν χαμένες!

      • ΑΚΡΟΒΟΛΙΣΤΗΣ avatar
        ΑΚΡΟΒΟΛΙΣΤΗΣ @ stelakis 29/07/2010 20:23:32

        Φίλε το καλοκαίρι αποφεύγουμε τα ανοιχτόχρωμα παντελόνια
        για να μην φαίνεται ο λεκές στο πίσω μέρος.

      • neotera avatar
        neotera @ stelakis 30/07/2010 01:24:21

        ΑΚΡΟΒΟΛΙΣΜΕΝΟΣ !

    • Misha avatar
      Misha @ neotera 29/07/2010 20:06:15

      Φίλε διαβασες τι γραψανε τα κοτοπουλα της νεολαίας;
      Ανακοίνωση του γραφείου τύπου της Ντόρας στειλανε στους απεργούς...
      Τι ψάχνεις μετά;

  11. stathis avatar
    stathis 29/07/2010 21:34:29

    Υπαρχει καλυτερη Ελλαδα και την θελουμε...Μεταναστευστε μπας και την βρειτε...... Γατες !

  12. laiki vasi avatar
    laiki vasi 29/07/2010 21:46:34

    Κάτι επιτέλους πρέπει να γίνει με την ΕΡΤ. Δεν έπαιξε τίποτα απ όλα αυτά! παρά τα περί δήθεν αυτοκριτικής! έλεος....

  13. παπαμαμίκος avatar
    παπαμαμίκος 29/07/2010 22:21:39

    Για να έχει μέλλον η ΝΔ και να ασχοληθεί σοβαρά η νεολαία μαζί της, πρέπει ο Αντώνης να διαλύσει την υπάρχουσα ΟΝΝΕΔ και να την αναδιοργανώσει. Να φύγουν τα μικρα σε ηλικία (αλλά μεγάλα σε πονηριά) λαμόγια που την στελεχώνουν (ναι ναι αυτοί με τα dapitomagazakia) και να βάλει άτομα της επιλογής του με όρεξη για δουλειά και όχι για κλεψιά.

  14. Wonderland avatar
    Wonderland 29/07/2010 22:51:37

    Απο μια κοινωνια εθισμενη στα μεσημεριανα τωκ σοου ο λογος του Σαμαρα ακουγεται πολυ αντιεμπορικος , ομως αν κανει κανεις τον κοπο να διαβασει αυτα που λεει ειναι οτι πιο συγκεκριμενο υπαρχει στις 30 ιουλιου του ΔΝΤ ετους 2010 .
    Ο ανθρωπος που μας κυβερναει ειναι απειρος πιο γενικολογος και ποτε δεν εκστομισε κατι υλοποιησιμο αλλα η καθοδηγουμενη απο τα ΜΜΕ αγελη τον εβγαλε πρωθυπουργο με 10 μοναδες διαφορα .
    Δεν ξερω αν ο Σαμαρας τελικα θα μας λυσει τα προβληματα μας αλλα ειναι τουλαχιστον μια σοβαρη παρουσια .
    Απο την αλλη μερια εχουμε ενα καθεστως που θα μπορουσε να χαρακτηριστει υβριδιο του νεοφιλελευθερισμου και του εθνικοσοσιαλισμου . Μια εκτρωματικη κυβερνηση που στην οικονομια ειναι νεοφιλελευθερη , στα εξωτερικα ακραιοι ατλαντιστες και στην προπαγανδα και στην διαχειρηση της κοινωνιας εθνικοσοσιαλιστες βαζοντας τις διαφορες κοινωνικες ομαδες να συγκρουονται μεταξυ τους . Περιμενω εναν σοβαρο αντιλογο οτι εχω αδικο σε αυτα που γραφω γιατι οταν βλεπω τον Καψη καθε βραδυ στο ΜΕΓΚΑ κατι μου λεει οτι και επι χουντας δεν ηταν τοσο χειροτερη η προπαγανδα απο τωρα .

  15. Wonderland avatar
    Wonderland 29/07/2010 23:04:25

    Δεν σε βλεπω το ιδιο ευαισθητο με καποιον αλλο που ηταν υπουργος 16 χροννια και τωρα το παιζει μεταρυθμιστης ισοπεδονωντας μια χωρα . Αλλα αυτον τον λενε Παπανδρεου , ξεχασα ειμαστε λαος που μας αρεσει να μας κυβερναν οι φαμιλιες , φαινεται μικρος εβλεπες στην τιβι την δυναστεια ...
    Γιατι το ινδαλμα σου στα 16 χρονια που ηταν υπουργος δεν παραιτηθηκε μια φορα με τοσα στραβα που γινονταν γυρω του ?
    Αλλα για σενα ο Σαμαρας που ηταν υπουργος 3 χρονια και παραιτηθηκε οταν το υπαγορευσε η συνειδηση του φταιει για το χαλι μας .
    Απο σεπτεμβρη θα τρως και εσυ πρασινη αναπτυξη

  16. Mary avatar
    Mary 29/07/2010 23:18:39

    Αν κατηγορείτε το ΠΑΟΚ επειδή είναι ηβπρωτη κυβέρνηση που τολμά και δε φοβάται το τεράστιο πολιτικό κόστος προσπαθώντας να μας κάνει μια χώρα της προκοπής ξεβολευοντας παρά πολλούς και προτιμάται τη νέα Δημοκρατία που όχι απλά έκανε λάθη αλλά πολύ χειρότερα δεν έκανε τίποτα απολύτως !!! Μα τίποτα ;;; Τη στασιμότητα δεν τη έβλεπε κανεις σας ;;; Τουλαχιστον αυτοί τώρα πτοσπαθουν , δουλεύουν , κάνουν αλλαγές ... Ξεβολευτητε ζωαααα . Δε πειράζει... Τα παιδιά σας θα ζήσουν πιο αξιοπρεπώς και τίμια από ότι εσείς ... Εγώ είμαι 20 ετών και από οικογένεια νέο δημοκρατών ... Το ξεκαθαριζω μη νομίζετε ότι τα λέει αυτά κανά χαιβανι ( που είναι πολλά ) που δε ξέρει την τυφλά του κ απλά παπαγαλιζε ...

    • Orestios avatar
      Orestios @ Mary 29/07/2010 23:44:59

      Οι διευκρινήσεις σου στο τέλος ήταν διαφωτιστηκές. Δεν υπάρχει αμφιβολία πως γράφεις από την Ιπποκράτους.

    • panos avatar
      panos @ Mary 30/07/2010 01:39:40

      ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΚΑΙ Ο ΚΑΡΑΜΑΝΛΗΣ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΕΙ, ΚΑΙ ΖΗΤΟΥΣΕ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΤΗΝ ΣΥΝΑΙΝΕΣΗ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ...ΘΥΜΑΣΑΙ?ΑΝ ΗΣΟΥΝ ΝΔ ΘΑ ΘΥΜΟΣΟΥΝ!ΑΛΛΑ ΤΟΤΕ Ο ΓΑΠ ΚΑΤΕΒΑΖΕ ΣΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ ΤΟΥΣ ΣΥΝΔΙΚΑΛΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΚΑΤΕΒΑΙΝΕ ΚΙ ΑΥΤΟΣ ΚΙ ΕΛΕΓΕ ΝΑ ΦΥΓΕΙ Η ΚΑΚΙΑ ΝΔ, ΚΑΙ ΕΚΒΙΑΖΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΨΗΦΙΣΕΙ ΤΟΝ ΠΡΟΕΔΡΟ..ΘΥΜΑΣΑΙ?ΟΤΑΝ ΖΗΤΟΥΣΕ Η ΝΔ ΝΑ ΣΥΝΑΙΝΕΣΕΙ ΝΑ ΑΝΟΙΞΟΥΝ ΤΑ ΚΛΕΙΣΤΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΑ, ΕΦΕΥΓΕ ΑΠΟ ΤΗ ΒΟΥΛΗ Ο ΓΑΠ, ΩΣ ΣΥΝΗΘΩΣ!!!ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΟΣ, ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ....

  17. ΣΩΤΗΡΗΣ avatar
    ΣΩΤΗΡΗΣ 30/07/2010 04:44:02

    ΑΧ ΚΑΚΟΜΟΙΡΗ TZAKER και για κλαμματα αλλα και για γελια εισαι!!!!! ενασ τετοιος ημουν και εγω τον σεπτεμβριο του 2009 ενας ηλιθιος βλακας που πιστεψα -τρομαρα μου λες και δεν το ηξερα- εναν ΑΝΙΔΕΟ εναν ΠΟΥ ΤΟΥ ΛΕΝ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΕΝΑΝ ΠΟΥ ΝΤΕ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΚΑΝΕΙ ΠΟΛΛΑ ΤΑΞΙΔΙΑ...... ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΟ ΜΑΣ...... ΕΝΑΝ ΕΝΑΝ τελος παντων θα σε δουμε αντωνη για προχωρα και θα δουμε παντως τα μετρα σου -αν και στα λογια - με ακουμπουν

  18. koutoxorti avatar
    koutoxorti 30/07/2010 05:42:03

    Σεμνά και ταπεινά παιδιά, χαλαρώστε, θα σας έρθει κανας κόλπος.

  19. TopGunZ avatar
    TopGunZ 30/07/2010 06:47:03

    Μου αρέσει που μερικοί αναφέρονται σε βαρίδια του Αντώνη. Προφανώς αναφέρονται στα πολλά κιλά γεννητικών αδενών που έχει αρχίσει να επιδεικνύει, πράγμα πρωτόγνωρο και τρομακτικό για τις κότες τις λυράτες του πολυπολιτισμικού αχταρμά...

  20. 30ς δρομος για τον κορυδαλλο avatar
    30ς δρομος για τον κορυδαλλο 30/07/2010 07:15:23

    δεν στην δινουμε την ελλαδα μας πισω.σας την δωσαν εξι χρονια....φτανει

  21. lamogios avatar
    lamogios 30/07/2010 08:47:11

    Επιτέλους οικονομική ύφεση τέλος, άρχισαν οι επενδύσεις.

    http://lamogios.blogspot.com

  22. Θραξ Αναρμόδιος avatar
    Θραξ Αναρμόδιος 30/07/2010 11:58:42

    Για να πούμε και του στραβού το δίκιο πάντως, ο pitsirikos (h**p://pitsirikos.net/) εχει εδώ και μήνες ένα παρόμοιο σύνθημα, και σήμερα μάλιστα παραπονιέται κιόλας, και τα παιδιά του h**p://www.getgreeceback.com/ έχουν επίσης κάτι παρόμοιο.

    Δεν πειράζει φυσικά. Καθόλου μάλιστα. Δείχνει μάλλον ότι το διαδίκτυο τροφοδοτεί με ιδέες τα κομματικά επιτελεία.

    Θραξ Αναρμόδιος

    • Factorx avatar
      Factorx @ Θραξ Αναρμόδιος 01/08/2010 14:56:15

      Το συνθημα ξεκίνησε απο δω, δεν θυμάσαι καλά

  23. kalesanos avatar
    kalesanos 30/07/2010 13:08:43

    Μου μοιαζει με το μεριαστε να διαβουμε του τζεφρυ.

  24. Tertios avatar
    Tertios 01/08/2010 14:22:50

    ΑΠΟ ΤΟ CREDO ΣΤΟ FREDO - Η ΦΡΕΝΤΟΠΟΙΗΣΗ ΤΗΣ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ
    ή

    Από το CREDO του πολιτικώς «κοινωνείν», στο FREDO του πολιτικώς "αδιαφορείν»



    Στα πρόθυρα της επίκαιρης αναμέτρησης αναπόφευκτα ο νούς του ενεργού πολίτη ανατρέχει σε εικόνες και ερεθίσματα άλλων εποχών, προσφεύγει σε συγκρίσεις , αναπολεί δυναμικές ατμόσφαιρες, μαζικές κινητοποιήσεις, προσδοκίες, απογοητεύσεις, θριάμβους, όλο αυτό το σκηνικό που σηματοδοτεί το ενδιαφέρον για τα «κοινά» της Πόλης, τον αντίποδα της πολιτικής «ιδιωτείας».

    Μά πάνω από όλα, η διαυγής πολιτική σκέψη ανατρέχει στις γενιές εκείνες που είχαν ή αναδείχτηκαν μέσα από το πολιτικό τους credo, το πιστεύω τους για την αναγκαιότητα αλλαγών και μεταρρυθμίσεων, για ανατροπές παλαιών σχημάτων και βραδυκίνητων θεσμών, για την εξυγίανση των κρατικών δομών, για την επαναφορά του ήθους στην πολιτική ζωή.

    Ο υπογράφων ανήκει στη γενιά του Πολυτεχνείου. Δεν γνώρισε τη βία του πολέμου, αλλά συχνά το μαρτύριο μιας πνευματικά ανεκμετάλλευτης ειρήνης. Μύρισε τον ανθισμένο Μαη του ‘ 68, αλλά και την υγρασία των χουντικών κελιών. Βίωσε την επανάσταση της νέας γενιάς ενάντια στον καθωσπρεπισμό της ηθικοποιημένης συντηρητικής ευπρέπειας, μέσα από τα γυναικεία καπελάκια των γυναικών τις Κυριακές και τα κοντοκουρεμένα πρόσωπα των φραγκοφορεμένων ανδρεικέλων της «εθνοσωτήριας 21ης» με το πένθιμο μουστακάκι του άνω χείλους.

    Αλλά απόκτησε, δημιούργησε, δόμησε ένα πολιτικό CREDO. Είχε όραμα. ΄Εβλεπε την πολιτική με την αξία και την απαξία της.Στράφηκε με πνεύμα αγωνιστικό στον κοινό – ναι, τον κοινό- αγώνα να βγεί η Ελλάδα από το τέλμα και τη λάσπη και την κακομοιριά της μοιρολατρίας. Απόκτησε πίστη στην αναγκαιότητα της αλλαγής, μιάς αλλαγής που δεν είχε χρώμα αλλά αποτελούσε το κοινόν ζητούμενο. Ήταν μια γενιά πολιτικοποιημένη, δηλ. με ενδιαφέρον για το «κοινωνικό γίγνεσθαι». Και για όσους δεν είχαν credo, είχε φροντίσει ο σοσιαλιστικός άνεμος , άλλοτε ως «αύρα πραεία» , άλλοτε ως θύελλα που σάρωνε τα πάντα, να τους οδηγήσει σε ένα νεοδημιούργητο «πολιτικό καφενείο» , να τους αφυπνίσει, να τους ζωντανέψει. ΄Ηταν κέρδος για τον τόπο μας το καφενείο αυτό, γιατι έγινε χώρος ζύμωσης, διαλογικής αντιπαράθεσης, αφύπνισης συνειδησιακής μετά από το λήθαργο που είχαμε υποστεί. ΄Ηταν ο χώρος της παλιάς «Αγοράς», της άμεσης δημοκρατικής αντιπαράθεσης, ακόμα και με τις αρνητικές του συνέπειες, αυτές του άλογου πάθους, της συκοφαντίας και κατασπίλωσης. Αλλά ήταν ο χώρος, που πρόβαλε ζωντανό το ενδιαφέρον του πολίτη για τα κοινά.

    Σε εκείνα τα «πολιτικά καφενεία» ταρακουνήθηκαν τα λιμνασμένα νερά της διανόησης και κοντά στον «μέτριο με ολίγη» και τον ήχο από τα ζάρια που στροβύλλιζαν να βρούν από ποια πλευρά θα πέσουν άκουγες πολίτες – μορφωμένους και μη, διανοούμενους και εργάτες, πολίτες κάθε κοινωνικής και μορφωτικής τάξης και τάσης να αναλύουν την πολιτική, να αφουγκράζονται τα κοινωνικά προβλήματα, να αναζητούν λύσεις για την παιδεία, την υγεία, την κοινωνική ασφάλιση, την υγεία. ΄Ηταν γεμάτα με ενεργούς πολίτες, χωλούς καμιά φορά και μονόφθαλμους, αλλά πολίτες.