#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
08/11/2011 18:17
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σαμαράς: δεν υπογράφω, υπάρχει και εθνική αξιοπρέπεια



Απέρριψε ο Σαμαράς το τελεσίγραφο ΔΝΤ - Eurogroup για δήλωση μνημονιακών φρονημάτων

Ο Πρόεδρος της Νέας Δημοκρατίας έκανε πριν από λίγο την ακόλουθη δήλωση:

"Υπάρχει εθνική αξιοπρέπεια. Έχω από καιρού και επανειλημμένα εξηγήσει γιατί, προκειμένου να προστατευτούν η ελληνική οικονομία και το ευρώ, έχει γίνει “αναπόφευκτη” η εφαρμογή των αποφάσεων της 26ης Οκτωβρίου. Τις δηλώσεις αυτές δεν επιτρέπω σε κανέναν να τις θέτει σε αμφιβολία"

Επιμένουν οι Βρυξέλλες

Η αξίωση των Βρυξελλών περί γραπτής δέσμευσης για την τήρηση των όρων της συμφωνίας της 26/27ης Οκτωβρίου δημιούργησε επιπλέον πρόβλημα στις δύσκολες διαπραγματεύσεις ΠΑΣΟΚ και ΝΔ και οι τελικές αποφάσεις αναβάλλονται μάλλον για αύριο, Τετάρτη.

Η Ευρωπαϊκή Ένωση πρόκειται να επιμείνει στο ζήτημα των γραπτών δεσμεύσεων από τους εταίρους της κυβέρνησης συνεργασίας στην Ελλάδα, υπογράμμισε ο επίτροπος αρμόδιος για τις οικονομικές υποθέσεις, Όλι Ρεν.

Κατά τη διάρκεια συνέντευξης Τύπου στις Βρυξέλλες ο επίτροπος ερωτήθηκε με αφορμή τις σημερινές δηλώσεις του προέδρου της ΝΔ, Αντώνη Σαμαρά.  Όπως εξήγησε, η μονομερής εξαγγελία του δημοψηφίσματος από την Ελλάδα προκάλεσε ρήξη στις σχέσεις των Αθηνών με την ΕΕ και για την αποκατάσταση των σχέσεων απαιτείται η χορήγηση δεσμεύσεων από την κυβέρνηση και τα βασικά κόμματα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. nick avatar
    nick 08/11/2011 18:18:24

    Μας διαβάζει, δεν εξηγείται αλλιώς...

    • anonymous avatar
      anonymous @ nick 08/11/2011 18:26:11

      Τώρα το κατάλαβες εσύ; Δε βλέπεις ότι πολλά από αυτά που λέμε εδώ περνάνε αμέσως και ότι πολλά σχόλια όσο σκληρά κι αν ήταν δημοσιεύτηκαν; Γιατί νομίζεις ότι βγήκαν όλα; Για να πιάσουν όλες τις παραμέτρους. Και φυσικά τις χρειάζονται. Ο κάθε ένας από εμάς είναι διαφορετικός και βάζει ένα μικρό λιθαράκι και αυτό το λιθαράκι είναι σημαντικό για να βγει το οικοδόμημα.

    • Maria-Maria avatar
      Maria-Maria @ nick 08/11/2011 18:30:33

      πού την εκανε τη δηλωση βρε παιδια? γραπτη?
      ειμαι τοσο χαζη που καταλαβαινω διαφορετικα?

    • Greek Voter avatar
      Greek Voter @ nick 08/11/2011 18:30:36

      Σε λιγό θα διαβάσει και τα υπόλοιπα που του γράψαμε ή του γράφουμε.

      Συνεχίζουμε...

      • VOLOVOS avatar
        VOLOVOS @ Greek Voter 08/11/2011 20:46:30

        Kαι που να ακούγατε τι γινόταν στο τηλ. κέντρο της
        Συγγρού.Ελπίζω η πίεσή μας να έχει μεγαλύτερη δύναμη
        από αυτή των "εταίρων" μας.Να είναι καλά και ο
        Φ.Κρανιδιώτης που τους τα είπε καλά στο STAR.

    • τινα avatar
      τινα @ nick 08/11/2011 18:38:34

      Μήπως ν'αρχίσεις εσύ να τον "διαβάζεις" σωστά;

      • nick avatar
        nick @ τινα 08/11/2011 18:47:22

        εγώ μια χαρά τον διαβάζω και χαίρομαι που η γνώμη μας λαμβάνεται υπ' όψιν. Μπράβο Αντώνη!

    • andreas avatar
      andreas @ nick 08/11/2011 18:54:59

      Βρε αν δεν πηγαινα απο κει να του βαλω χερι δεν γινοταν τιποτα.

    • Aris Mathiopoulos avatar
      Aris Mathiopoulos @ nick 08/11/2011 18:58:32

      Μαζί σου Αντώνη!Εσύ το βήμα το έκανες. Τώρα ήρθε η ώρα να δούμε αν αυτοί νοιάζονται για την Ευρώπη!

    • dimis avatar
      dimis @ nick 08/11/2011 20:50:48

      Τώρα βγήκε στο mega o ELLIS απο την αμερική και είπε οτι το ΔΝΤ ζήτησε μόνο προφορικές δεσμεύσεις απο τους πορτογάλους όταν συζητούσαν για τη δική τους δανειακή σκλαβιά.
      Δεν ζήτησε γραπτές εγγυήσεις όπως ζητάνε οι απόγονοι του Χίτλερ και οι σύμμαχοι τους και όπως υποστηρίζουν ότι είχαν κάνει οι πορτογάλοι.
      Τώρα που έπεσε ο Μπερλουσκόνι και θα πάνε σε εκλογές θα ζητήσουν και απο τους Ιταλούς υπογραφές?
      ΕΥΡΩΤΣΑΤΣΑΔΕΣ της π........ας

    • LamprosM avatar
      LamprosM @ nick 08/11/2011 21:53:08

      www.youtube.com/watch?v=Ggd3TkJjlk8
      βαλε και αυτο Αντωνη...!

  2. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 08/11/2011 18:18:53

    ουφ!...

  3. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 08/11/2011 18:18:58

    Eπιτέλους!

    • StarPowerNone avatar
      StarPowerNone @ Κώστας Ροδινός 08/11/2011 18:52:08

      Επιτέλους, σωστά!
      Αλλά και μέχρι τέλους...

  4. ΑΡΚΑΣ avatar
    ΑΡΚΑΣ 08/11/2011 18:21:30

    Αγαπητέ Φάκτορα,

    ΞΑΝΑΥΠΟΒΑΛΩ το παρακάτω σχόλιό μου:

    "ΑΡΚΑΣ είπε:
    08/11/2011 στις 4:42 pm
    Να μου επιτρέψετε να σας πω πώς θα εφέρετο τώρα ο Σαμαράς εάν ήταν σε άλλη ευρωπαϊκή χώρα:

    ΘΑ ΚΑΛΟΥΣΕ ΣΕ ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ ΤΥΠΟΥ ΤΟΥΣ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΥΣ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΜΜΕ και ΘΑ ΤΟΥΣ ΕΛΕΓΕ ΟΤΙ ΕΓΩ ΑΠΟΧΩΡΩ ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΕΧΘΩ ΕΚΒΙΑΣΜΟΥΣ ΑΠΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥΣ ΠΑΡΑΓΟΝΤΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΥΠΟΚΥΨΩ Σ` ΑΥΤΟΥΣ.
    ΕΙΜΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΟΝ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΛΑΟ ΝΑ ΠΡΟΑΣΠΙΣΩ ΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ ΤΟΥ ΚΥΡΙΑΡΧΙΑ ΚΑΙ ΑΝΕΞΑΡΤΗΣΙΑ ΣΤΟ ΠΛΑΙΣΙΟ ΤΩΝ ΣΥΝΘΗΚΩΝ ΤΗΣ Ε.Ε. και ΤΗΣ ΒΟΡΕΙΟΑΤΛΑΝΤΙΚΗΣ ΣΥΜΜΑΧΙΑΣ.

    ΤΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΑΛΛΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΑΛΛΩΝ ΔΥΤΙΚΩΝ ΧΩΡΩΝ.

    ΓΙΑ ΤΟ ΛΟΓΟ ΑΥΤΟ – ΣΕΒΟΜΕΝΟΣ ΤΟΝ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΛΑΟ, ΤΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ – ΑΠΟΧΩΡΩ ΑΠΟ ΤΙΣ “ΠΑΡΑΞΕΝΕΣ” ΑΥΤΕΣ ΔΙΑΒΟΥΛΕΥΣΕΙΣ.

    ΑΝΤΩΝΗΣ ΣΑΜΑΡΑΣ"

    Παρακαλώ πολύ μην υπογράψει!

    • Νικολαος avatar
      Νικολαος @ ΑΡΚΑΣ 08/11/2011 18:32:28

      Συμφωνω και με το παραπανω.Θα προτεινα μαλιστα να κατονομασει και τα ΜΜΕ πουτον πιεζουν γιατι τοτε θα εχουν πεσει πραγματικα οι μασκες.

      • ΣΠΥΡΟΣ avatar
        ΣΠΥΡΟΣ @ Νικολαος 08/11/2011 18:40:56

        Όχι μόνο τα Μ.Μ.Ε. αλλά και τους Κούληδες και τους Αρούληδες.

  5. anonymous avatar
    anonymous 08/11/2011 18:22:05

    Πολύ καλά θα κάνει. Μπορεί να ξεκαθαρίσει ότι αυτή η σύμβαση είναι όχι απλά επαχθής αλλά εντελώς απαράδεκτη και ότι πρέπει να φέρουν μια καινούρια που θα μπορεί να γίνει δεκτή.

  6. Σάββας Βασιλειάδης avatar
    Σάββας Βασιλειάδης 08/11/2011 18:22:45

    Έτσι σε θέλω!!!

  7. Πετρος avatar
    Πετρος 08/11/2011 18:23:12

    ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΜΠΡΑΒΟ
    Ο ΠΙΟ ΣΩΣΤΟΣ ΗΓΕΤΗΣ

  8. Kώστας Θ. avatar
    Kώστας Θ. 08/11/2011 18:23:30

    Δεν αλλάζει ο Σαμαράς, όπως πιστεύουν μερικοί. Εθνικό συμφέρον και εθνική αξιοπρέπεια - με βάση αυτά κινείται.

  9. Νικήτας avatar
    Νικήτας 08/11/2011 18:23:57

    Γνωρίζαμε! Μαζί σου μέχρι το τέλος. Για μια νέα αρχή!

  10. one avatar
    one 08/11/2011 18:24:42

    τότε γιατί να δεχτεί συγκυβέρνηση με τα λαμόγια του πασοκ? Θα έπρεπε να τους στείλει στο διάολο. αυτό θέλει ο λαός

    • d.a avatar
      d.a @ one 08/11/2011 18:28:47

      οχι στο διάολο. στα δικαστήρια και στα κάγγελα.-

  11. rigakisalex avatar
    rigakisalex 08/11/2011 18:25:07

    Μακάρι να ήταν αλήθεια. Αλλιώς πρωθυπουργός θα συνέχιζε να είναι η Μέρκελ (http://www.x-hellenica.gr/PressCenter/Articles/2473.aspx )

    • Costas avatar
      Costas @ rigakisalex 08/11/2011 19:33:16

      +++++++++ Dystyhws to arthro afto einai ola ta lefta....
      Logia starata pou tha lege ki o SAM...

      Dystyhws...

      PS: Eide kaneis sas ti eipe o Berlusconi simera...?? Les kai milage o GAP... Tyhaio ...?? Den nomizw...!!!

  12. Monte avatar
    Monte 08/11/2011 18:25:30

    Συμφωνία της Βάρκιζας - Συμφωνία της ... Μαρκίζας = 0 - 1

  13. gio23 avatar
    gio23 08/11/2011 18:25:50

    ΠΟΛΛΑ ΜΠΡΑΒΟ ΒΕΒΑΙΟΤΑΤΑ και αναμένουμαι συνέχεια στον ίδιο ρυθμό.

  14. Δραγουμης avatar
    Δραγουμης 08/11/2011 18:25:52

    επιτελους ενα καλο νεο!

  15. Σπύρος avatar
    Σπύρος 08/11/2011 18:25:53

    ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΜΠΡΑΒΟ

  16. Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΑΡ ΕΓΓΥΣ avatar
    Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΑΡ ΕΓΓΥΣ 08/11/2011 18:25:56

    Η πιο χαρμόσυνη είδηση των τελευταίων ημερών.

    ΕΛΛΑΣ ΕΛΛΑΣ - ΑΝΤΩΝΗΣ ΣΑΜΑΡΑΣ

  17. kapoios avatar
    kapoios 08/11/2011 18:26:35

    Ετσι μπράβο. Ψηλά το κεφάλι.
    Οτι και να κάνουν την περηφάνεια δεν θα επιτρέψουμε να μας την πάρουν.

  18. Αναφανδόν avatar
    Αναφανδόν 08/11/2011 18:27:05

    "...Τις δηλώσεις αυτές δεν επιτρέπω σε κανέναν να τις θέτει σε αμφιβολία..."

    Κυβερνηση τεχνοκρατών , εκλογές τον Φεβρουάριο κ.λ.π. κλ.π.

    Παιδιά μην βιαζεστε σε λίγες ώρες θα ξέρουμε ...!!!

  19. ANGRY MAN avatar
    ANGRY MAN 08/11/2011 18:28:09

    Δεν θα υπογράψει απλώς την επιστολή ή δεν θα συνυπογράψει και σε κυβέρνηση με συμμετοχή δικών του πολιτικών προσώπων; Και τί γίνεται με την ψήφιση; Θα ψηφίσει το "πακέτο" συνθήκη και εφαρμοστικοί νόμοι ή ακόμα χειρότερα μνημόνιο - εφαρμοστικοί νόμοι; Αν το κάνει τότε είναι σαν να υπογράφει και την επιστολή, αφού de facto θα έχει δώσει εντολή για παρεαχώρηση εθνικής κυριαρχίας που συνεπάγεται η ψήφιση με άνω των 180. Και για να τελειώνει το αστείο. Εμείς είμαστε χαμένοι για χαμένοι. Γιατί να μην κάνουμε το χουνεράκι με την άτακτη χρεωκοπία στη Μέρκελ; Τί θα συμβεί στις δικές της τράπεζες τότε; Γιατί της δίνουμε χρόνο να τις θωρακίσει; Στη βράση κολλάει το σίδερο. Τώρα που δεν είναι έτοιμη πρέπει να την πατήσουμε εκεί που πονάει. Όταν θα είναι έτοιμη και θα μας ελέγχει θα είναι αργά. Έτσι διαπραγματεύεται ο κόσμος.

    • ΜΠ avatar
      ΜΠ @ ANGRY MAN 08/11/2011 19:23:16

      +10000000000000000000000000000000
      Αιφνιδιασμός !!!!!!! Η καλύτερη άμυνα είναι η ΕΠΙΘΕΣΗ !

  20. ΕΛΕΝΗ Τ. avatar
    ΕΛΕΝΗ Τ. 08/11/2011 18:28:15

    ΜΠΡΑΒΟ ΠΡΟΕΔΡΕ.
    ΤΩΡΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΝΟΙΩΘΩ ΠΕΡΗΦΑΝΗ.
    ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΣ Η ΕΛΛΑΔΑ ΕΜΨΥΧΩΣΕ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΛΑΟΥΣ ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΝΙΚΗΘΗΚΕ Η ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΣΤΟΝ Β΄ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΟΛΕΜΟ.
    ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΓΙΝΕΙΣ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΞΥΠΝΗΣΕΙ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΕΥΡΩΠΑΪΚΟΥΣ ΛΑΟΥΣ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΤΗ ΜΟΙΡΑ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΟΥΣ.

    • POKEMON avatar
      POKEMON @ ΕΛΕΝΗ Τ. 08/11/2011 19:00:58

      I ellada eixe tin moira tis sta xera kai ta ekane asta na pane. Den ftaine mono i politiki gia tin forodiafigi kai tin tembelia.

  21. Νικολαος avatar
    Νικολαος 08/11/2011 18:28:54

    Προσυπογραφωντας αυτα που γραφει ο Αρκας θα ηθελα ο κ.Σαμαρας να κατονομασει και τα μεσα που τον πιεζουν και με ποιο τροπο γιατι τοτε πραγματικα θα εχουν πεσει οι μασκες.

    • ΑΡΚΑΣ avatar
      ΑΡΚΑΣ @ Νικολαος 08/11/2011 18:36:33

      Αγαπητέ Νικόλαε,
      δεν τον πιέζουν ΜΜΕ εαν κατάλαβα καλά. Οι πιέσεις που δέχεται είναι από εξωθεσμικούς παράγοντες δια των λαμογίων τους.
      Είναι πολλά τα λεφτά από εδώ και στο εξής. Σας υπενθυμίζω ΕΣΠΑ 21.6 δις ευρώ (δεν έχουμε εκταμιεύσει τίποτα, παρόλο που είναι υπογεγραμμένο από τον Ιούλιο του 2009), ΑΠΕ, ΔΕΚΟ, ΑΟΖ και ΦΥΣΙΚΑ - εαν βεβαίως βεβαίως υπάρχουν σε αξιολόγες ποσότητες - οι ΥΔΡΟΓΟΝΑΝΘΡΑΚΕΣ.
      Εκεί είναι το παιχνίδι τώρα.
      ΠΡΟΣΟΧΗ ΛΟΙΠΟΝ, κ. ΣΑΜΑΡΑ!

  22. Mετοικος avatar
    Mετοικος 08/11/2011 18:29:31

    Μπράβο. Η δήλωση ισοδυναμεί με επαναφορά της εθνικής αξιοπρέπειας ως όρου και προϋπόθεσης γιά την επανεκκίνηση της εθνικής οικονομίας. Κάποιοι πρέπει να λάβουν το μήνυμα εντός και εκτός...

  23. NIK THE GREEK avatar
    NIK THE GREEK 08/11/2011 18:30:25

    Αντωνη παρε σαν δημοσκοπηση τις αναρτησεις και τα σχολια του Antinews και μην υπογραφεις τιποτα,καπου για ολους υπαρχει η κοκκινη γραμμη και αυτην την εχουν περασει προ πολλου οι Ουνοι της ευρωπης.

  24. alakran avatar
    alakran 08/11/2011 18:30:40

    Έτσι Πρόεδρε...μπράβο σου!

  25. victoria (true) avatar
    victoria (true) 08/11/2011 18:31:10

    Ζούμε μεγάλες στιγμές!

    Θα τις πληρώσουμε, αλλά χαλάλι.... άλλωστε δεν είναι δική μας αρμοδιότητα να παραδώσουμε πνεύμα..., είμαστε απλώς μία γενιά, τα έχουμε πει εδώ.

  26. zio avatar
    zio 08/11/2011 18:31:31

    στην πράξη τι αλλάζει?

  27. Οδυσσεύς avatar
    Οδυσσεύς 08/11/2011 18:31:34

    ΕΛΛΑΣ ΕΛΛΑΣ ΑΝΤΩΝΗΣ ΣΑΜΑΡΑΣ

  28. Γεώργιος Γκάγκαλης avatar
    Γεώργιος Γκάγκαλης 08/11/2011 18:31:48

    Μπράβο Πρόεδρε. Βγες και μίλα στον λαό Πρόεδρε, αυτο ήταν πάντα το ατού σου. Μιλά μας, εξήγησε μας τι κάνεις, τι θέλεις να κάνεις και να είσαι σίγουρος ότι ο λαός θα σε ακολουθήσει αν του εξηγήσεις. Μην παρασυρεσαι στα βυζαντινά παιχνίδια εξουσίας πίσω απο την πλάτη του. Αυτο θέλουν οι δοσιλογοι, να σε κάνουν σαν τα μούτρα τους. Ακόμα και αν χρειαστεί να υπαναχωρησεις απο αυτές τις λυκοφιλίες των τελευταίων ημερών, εξήγησε το στον λαό και ο λαός θα καταλάβει. Εμείς ξέρουμε ότι είσαι Ηγέτης, καιρός να το μάθουν και όλοι οι υπόλοιποι. Καλή δύναμη.

  29. ΔΗΜΟΣ ΜΠ. avatar
    ΔΗΜΟΣ ΜΠ. 08/11/2011 18:33:25

    ΜΠΡΑΒΟ ΠΡΟΕΔΡΕ, ΜΑΣ ΚΑΝΕΙΣ ΥΠΕΡΗΦΑΝΟΥΣ.ΕΘΝΙΚΗ ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ ΠΑΝΩ ΑΠ΄ΌΛΑ.

  30. lornion avatar
    lornion 08/11/2011 18:33:57

    ικανοποιείται το δημόσιο συμφέρον και την υπερηφάνεια αυτού του λαού που τόσο μικροί άνθρωποι ποδοπάτησαν. Σταθείτε στο ύψος των περιστάσεων ,ειστε το μοναδικό αποκούμπι για αυτή την χώρα.

  31. george avatar
    george 08/11/2011 18:34:12

    Λειτούργησαν και πάλι τα αντανακλαστικά του Αντώνη.Αφουγράζεται πάλι την βάση,Αυτή είναι η Δυναμή του.

  32. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 08/11/2011 18:34:15

    Ξημερώνει Ελλάδα;;;;!!!!
    ΥΓ: Άντε τώρα να μη συγκινηθείς...(και δε θέλω αηδίες για κλινέξ και τα τοιαύτα)

    • Wolf avatar
      Wolf @ ΕΥΑ 08/11/2011 19:23:19

      +1.000

    • daughter of mercy avatar
      daughter of mercy @ ΕΥΑ 08/11/2011 19:48:41

      Αυτό το κλάμα δεν θέλει κλινέξ Έυα.
      Να είσαι περήφανη που έχεις την ψυχή σου πάνω απ όλα!
      Αυτό είναι και το προαπαιτούμενο για μια Ελλάδα φωτεινή όπως της αξίζει!

  33. spiros avatar
    spiros 08/11/2011 18:35:32

    Μάζί σου μέχρι τέλους . ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ.

  34. evro-skeptikos avatar
    evro-skeptikos 08/11/2011 18:35:41

    Μπράβο! Ελπίζουμε να μην δεχθεί να ψηφίσει με πλειοψηφία 180 συνθήκες που θα εκχωρούν εθνική κυριαρχία. Οι πιστωτές ξέρουν ότι η ΕΚΤ κρατα 80 dis ευρώ ελληνικά ομόλογα που αν η Ελλάδα βγει από το ευρώ θα τα χάσουν μέχρι (σχεδόν) τελευταία δεκάρα...

  35. Ορτικι Ορτικαδ avatar
    Ορτικι Ορτικαδ 08/11/2011 18:37:41

    ΜΠΡΑΒΩ ΠΡΟΕΔΡΕ.ΕΠΕΙΔΗ ΠΙΕΖΟΥΝ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ,ΤΙ ΝΟΜΙΖΟΥΝ ΚΙΟΛΑΣ,ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΑΝΤΙΣΤΑΘΟΥΜΕ? ΠΑΜΕ ΓΕΡΑ ΓΕΡΑ ΜΕ ΑΝΤΩΝΗ ΣΑΜΑΡΑ

    • Ορτικι Ορτικαδ avatar
      Ορτικι Ορτικαδ @ Ορτικι Ορτικαδ 08/11/2011 18:55:36

      *ΜΠΡΑΒΟ

  36. Agriemenos avatar
    Agriemenos 08/11/2011 18:37:57

    Τουλάχιστον έχει τα... άντερα να μην υπογράψει. Κακά τα ψέματα είναι μέγιστη ατίμωση για ένα κράτος το γεγονός ότι οι "σύμμαχοί" σου δεν σε πιστεύουν και ζητούν γραπτώς τη δέσμευσή σου. Από την άλλη μεριά εξακολουθώ να πιστεύω ότι ο ΑΣ παίζει "κατενάτσιο" και άμυνα μέχρι να ξεδιάλυνει το τοπίο (Ιταλία, Ισπανία, σπρεντς Γαλλίας κλπ).
    Το θέμα είναι ότι η Ελλάδα έχει μπει εδώ και καιρό σε ένα κύκλο εκβιασμών από την Ευρωζώνη και πως θα ξεμπλέξουμε. Κατά πάσα πιθανότητα δεν θα γλειτώσουμε την πτώχευση γιατί κατά πως φαίνονται τα πράγματα όλα οδηγούν σε διάλυση της Ευρωζώνης (αντι-σύνοδος χωρών ΕΕ εκτός Ευρώ, Ιταλία, Ιαπανία κα)

  37. diaforos avatar
    diaforos 08/11/2011 18:39:02

    Μακάρι να κρατήσει.

  38. no fear avatar
    no fear 08/11/2011 18:39:59

    Επιτέλους!Μπράβο του.Μας έδωσε ξανά πίσω τη χαμένη μας αξιοπρέπεια.Από ραγιάδες σιγά-σιγά να σηκωθούμε λίγο ψηλότερα,λίγο ψηλότερα...

  39. AWACS avatar
    AWACS 08/11/2011 18:40:18

    Επιτέλους, κάποιος βρε παιδιά έπρεπε να μιλήσει σε όλους αυτούς τους ευρωπαίους χαρτογιακάδες και εκ μέρους του Ελληνικού λαού. Φτάνει πια αυτήν η ξεφτίλα!!
    Άκου που θέλανε και υπογραφές υποταγής...
    Η Ευρώπη που ήξερα και ξέραμε, η Ευρώπη που αγαπήσαμε δυστυχώς δεν υπάρχει πια και αυτό με θλίβει και με πονά.
    Πως φτάσαμε ως εδώ;;;;;

  40. Φωτεινή avatar
    Φωτεινή 08/11/2011 18:40:42

    ΠὈΤΕ ΔΕΝ ἨΜΟΥΝ ΤΟΣΟ ὙΠΕΡΗΦΑΝΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΤΑΞΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟΝ ἈΡΧΗΓΟ ΤΗΣ!!!!

    Εἴμαστε μαζί σου ἈΡΧΗΓΕ, σοῦ ἔχομε ἐμπιστοσύνη!

    • Mara avatar
      Mara @ Φωτεινή 08/11/2011 19:37:56

      Kαλησπέρα Φωτεινούλα.
      (ελπίζω να είσαι η γνωστή....)

      Μωρέ... θα τους αλλάξουμε τα φώτα...
      Περίμενε λίγο καιρό και θα δείς...

  41. katerina avatar
    katerina 08/11/2011 18:41:20

    ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΠΡΟΕΔΡΕ!!!!!
    ΣΗΚΩ ΚΑΙ ΦΥΓΕ ΚΑΙ ΑΣΕ ΤΟΥΣ ΔΩΣΙΛΟΓΟΥΣ ΝΑ ΦΤΙΑΞΟΥΝ ΤΗΝ ΠΡΟΔΟΤΙΚΗ ΚΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΗ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΝΕ ΜΙΑ ΩΡΑ
    ΓΡΗΓΟΡΟΤΕΡΑ ΣΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΟ!!!!!
    ΧΙΛΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΣΤΗ ΔΡΑΧΜΗ ΚΑΙ ΕΘΝΙΚΑ ΥΠΕΡΗΦΑΝΟΙ ΠΑΡΑ ΣΤΟ ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΣΚΛΑΒΟΙ!!!
    ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΡΟΤΙΜΗΣΑΝ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΘΑΝΑΤΟ,ΠΑΡΑ ΝΑ ΣΚΥΨΟΥΝ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΣΕ ΒΑΡΒΑΡΟΥΣ ΚΑΙ ΣΕ ΕΚΒΙΑΣΤΕΣ!!!
    ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ,ΕΙΣΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΟΛΟΓΟΣ,ΟΠΩΣ ΚΙ ΕΓΩ,ΚΑΙ ΞΕΡΕΙΣ ΠΩΣ ΜΕ ΤΗ ΔΡΑΧΜΗ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΑΝΑΚΑΜΨΟΥΜΕ,ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΝ ΦΥΓΟΥΜΕ,ΟΙ ΔΗΘΕΝ ΕΤΑΙΡΟΙ!!!
    ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΜΕ ΘΕΡΜΑ,ΜΗ ΜΑΣ ΠΡΟΔΩΣΕΙΣ,ΜΗ ΜΑΣ ΞΕΦΤΙΛΙΣΕΙΣ!!!ΑΣΕ ΜΑΣ ΝΑ ΖΗΣΟΥΜΕ ΕΛΕΥΘΕΡΟΙ ΚΑΙ ΕΘΝΙΚΑ ΥΠΕΡΗΦΑΝΟΙ,ΚΙ ΑΝ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ,ΝΑ ΠΕΘΑΝΟΥΜΕ ΚΙΟΛΑΣ!!!!!!!!!

    • ΜΠ avatar
      ΜΠ @ katerina 08/11/2011 19:50:19

      +1ooooooooooooooo

  42. η Dimi avatar
    η Dimi 08/11/2011 18:42:08

    « Ευ λέγειν τον Eυ λέγοντα και Eυ ποιείν τον Eυ ποιούντα »

    Με Kάθε Eκφραση Θαυμασμού, Εκτίμησης και Στήριξης
    στον Πρόεδρό μας !

  43. dimitris avatar
    dimitris 08/11/2011 18:42:41

    ΠΡΟΕΔΡΕ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΚΟΜΗ ΧΡΟΝΟΣ ΔΙΕΛΥΣΕ ΤΗΝ ΟΜΙΧΛΗ ΟΧΙ ΣΕ ΚΟΛΟΒΕΣ ΜΕΤΑΒΑΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ.
    ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΤΑΠΕΞΕΛΘΕΙΣ ΤΩΝ ΠΙΕΣΕΩΝ ΜΕΤΕΘΕΣΕ ΤΗΝ ΕΥΘΥΝΗ ΤΗΣ ΣΥΓΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ ΣΤΗ ΒΑΣΗ ΤΗΣ ΝΔ ΘΕΣΤΟ ΣΕ ΑΜΕΣΗ ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ ΖΗΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΘΕ ΜΕΛΟΣ ΑΜΕΣΑ ΜΙΑ ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΓΙΑ ΝΑ ΒΡΟΝΤΟΦΩΝΑΞΟΥΜΕ ΤΟ ΟXI ΚΑΙ ΝΑ ΣΕ ΣΤΗΡΙΞΟΥΜΕ ΞΑΝΑ ΤΑ ΚΟΜΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΩΣΕΙΣ ΠΟΛΙΤΩΝ
    ΕΛΛΑΣ ΕΛΛΑΣ ΑΝΤΩΝΗΣ ΣΑΜΑΡΑΣ

  44. ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ avatar
    ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ 08/11/2011 18:43:14

    Δεν ξέρω όμως αν σώθηκε η παρτίδα....
    Θα δείξει.

    • mainstream συρφετός avatar
      mainstream συρφετός @ ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ 08/11/2011 19:42:34

      Εσύ αποφασίζεις φίλε μου ποιος Προμηθέας είσαι ο "Δεσμώτης" ο "Λυόμενος" η ο "Πυρφόρος"...εκεί θα δεις και την απάντηση που ζητάς

  45. Theoprovlitos avatar
    Theoprovlitos 08/11/2011 18:43:23

    Φαηλο και λοιποι

    Η ανιερη συμμαχια του ΔΟΛ χοροστατουντος του Παπαχρηστου, οχι μονο ειρωνευτηκε εσας ονομαστικά και γλυφει σαν το σκυλι τον εμμετο του αλλα ο Παπαχρηστος βριζει τον Σαμαρα οτι ΔΗΘΕΝ το μονο που τον νοιαζει ειναι να γινει πρωθυπουργος υπεραμυνομενος ΧΥΔΑΙΑ τον Παπανδρεου.

    καποια στιγμη πρεπει καπως καποιος να τους το βουλωσει το στομα.

    ΑΣΤΗΡΙΞΑΝ ΤΟ ΚΑΘΕΣΤΩΣ ΣΗΜΙΤΗ ΚΑΙ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ ΣΤΗΡΙΖΟΥΝ ΤΗΝ ΚΥΒΕΝΡΗΣΗ ΚΑΤΟΧΗΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΕΡΑΓΤΕΣ ΤΟΥ ΣΤΡΑΤΟΥ ΚΑΤΟΧΗΣ.

    ΩΡΑ ΝΑ ΤΕΛΙΕΩΝΟΥΜΕ ΜΕ ΔΑΥΤΟΥΣ. ΤΑ ΠΑΠΑΓΑΛΑΚΙΑ ΚΑΤΕΣΤΡΕΨΑΝ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ.

    α ρ κ ε τ α τ ο υ ς α ν ε χ τ η κ α μ ε

    • ΣΠΥΡΟΣ avatar
      ΣΠΥΡΟΣ @ Theoprovlitos 08/11/2011 18:51:25

      Σωστός αλλά εδώ που φτάσαμε θέλει πόλεμο , αληθινό όχι ψεύτικο. Και πάντα έλεγα και το πιστεύω ότι τέτοια ανθρωπάκια είναι θρασύδειλα, με το πρώτο ντου που θα τους κάνεις θα κρυφτούν στις βίλες τους στο ΨΥΧΙΚΌ ΣΤΗ ΦΙΛΟΘΈΗ ΚΑΙ ΣΤΑ ΑΝΆΚΤΟΡΑ. Όλοι εκεί μένουν ακόμη και σήμερα με μισθούς μέσα σε τέτοια κρίση 20 και 30 χιλιάδων ευρώ ΤΟ ΜΉΝΑ.

  46. Wolf avatar
    Wolf 08/11/2011 18:43:26

    Πόσο περήφανος και δικαιωμένος νιώθω Παναγία μου!!!
    Αντώνη, σ' ευχαριστώ!!!
    Σ' ευχαριστούμε!!!

    • victoria (true) avatar
      victoria (true) @ Wolf 08/11/2011 18:53:24

      Των ταξιαρχών σήμερα.

      • daughter of mercy avatar
        daughter of mercy @ victoria (true) 08/11/2011 19:35:38

        'Επιασαν οι προσευχές μας.
        Ο Θεός της Ελλάδας είναι εδώ.

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ Wolf 08/11/2011 20:37:13

      Ακόμη πιο συγκινητική είναι η αγάπη των συνανθρώπων μου για την Πατρίδα μας κι ό,τι αυτή συμβολίζει...

  47. ΓΙΩΡΓΟΣ Β. ΛΟΥΚΑΚΟΣ avatar
    ΓΙΩΡΓΟΣ Β. ΛΟΥΚΑΚΟΣ 08/11/2011 18:44:31

    ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΑΝΤΩΝΗΣ ΣΑΜΑΡΑΣ. ΕΚΠΛΗΞΗ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΔΕΝ ΤΟΝ ΞΕΡΟΥΝ. ΜΠΡΑΒΟ ΑΝΤΩΝΗ.

  48. asterix avatar
    asterix 08/11/2011 18:46:35

    δεν δέχτηκε ποτέ συγκυβέρνηση, αλλά μεταβατική για εκλογές. Εδώ διαβάζουμε τις επίσημες δηλώσεις κόμματος και Σαμαρά και όχι της ερμηνείες του καθενός τυχαίου. Ο Σαμαράς άλλωστε μιλάει εξαίρετα ελληνικά και δεν χρειάζεται να παίζουμε την Πυθία με τις δηλώσεις του και με όσα ΕΠΙΣΗΜΩΣ έχει συμφωνήσει. Δεν ήταν τυχαίο ότι και η συζήτηση έγινε στο πλαίσιο της ΠτΔ με πρακτικά και η ανακοίνωση ήταν δικιά της. Σαν να λέμε σε συμβολαιογράφο...Διάβασε λοιπόν προσεκτικά σε τί συμφώνησε...

  49. Mara avatar
    Mara 08/11/2011 18:47:05

    Γιατί βρέ Αντώνη μου το χάλασες???

    Δεν πρόλαβες να διαβάσεις το παρακάτω σχόλιο μου???
    (πάντως προλαβαίνεις ακόμα χα χα)

    Άκου… ΑΝΤΩΝΗ

    Θα τους πείς, την επιστολή να σου την δώσουνε ιδιοχείρως στο γραφείο σου στην Συγγρού, οι παρακάτω:
    Mέρκελ…. (συνοδευόμενη από τον Βιετναμέζο νεοταξίτη)
    Σαρκοζί….
    Σόιμπλε… (Ράμπα για τα ΑΜΕΑ έχουμε??? Μάλλον ναι…)
    Θα εκτιμηθεί ιδιαιτέρως…. έαν μας κάνει την “τιμή” και ο Ομπάμα.

    Την ΥΠΟΔΟΧΗ…. τους, αναλαμβάνουν οι παρακάτω:
    Φίλαθλοι του Ολυμπιακού… (είναι και η ομάδα σου πρόεδρε)
    Φίλαθλοι του Παναθηναϊκού
    Φίλαθλοι της ΑΕΚ
    Φίλαθλοι του Πανιωνίου
    Φίλαθλοι του Άρη
    Φίλαθλοι του Πάοκ

    Την φιέστα της “υποδοχής” θα κλείσει ένα άγημα Τσολιάδων, δείχνοντας “τα κάτω… κρεμαστά… τους” στους “υψηλούς” προσκεκλημένους.

    • ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ avatar
      ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ @ Mara 08/11/2011 19:29:25

      Σιγά μην τους κάνουμε τέτοια χάρη. Μιά διμοιρία ταξιτζήδες αρκούν γιά να τους κάνουν τη μάπα μπλε (γιά προκαταβολή). Αν θέλουν κι άλλα το συζητάμε.

  50. blue nile avatar
    blue nile 08/11/2011 18:47:08

    OYΦ...

  51. akisenv avatar
    akisenv 08/11/2011 18:48:20

    Να υπαναχωρησει αμεσα απο οποιαδηποτε συζητηση η Ν.Δ. ειναι το εθνικο της και το πατριωτικο της καθηκον. Καμια συμφωνια σε συνθηκες εκβιασμου απειλων και απαξιωσης του Λαου μας!!

  52. ΚΜ avatar
    ΚΜ 08/11/2011 18:50:01

    Μπράβο Αντώνη Σαμαρά! Κράτα γερά ως το τέλος, για το καλό της Πατρίδας και για την εθνική μας αξιοπρέπεια.

  53. PERIS avatar
    PERIS 08/11/2011 18:50:20

    ΠΡΟΕΔΡΕ ΕΚΑΝΕΣ ΕΝΑ ΘΕΤΙΚΟ ΒΗΜΑ.ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΟΧΙ ΣΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ.ΠΡΟΕΔΡΕ ΑΚΟΥ ΤΟΝ ΛΑΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΝΑ ΦΟΒΗΘΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ.ΘΥΜΗΣΟΥ ΤΙ ΕΚΑΝΑΝ ΣΤΟΝ ΚΑΡΑΜΑΝΛΗ ΚΑΙ ΠΟΥ ΟΔΗΓΗΘΗΚΕ Η ΠΑΡΑΤΑΞΗ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

  54. man8os avatar
    man8os 08/11/2011 18:51:09

    Μπραβο σου προεδρε, καλα δηλωσες.
    Πρεπει να δειξουμε εθνικη ομοψυχια και να επιτυχουμε τους στοχους που μας τεθηκαν και να τηρησουμε τον λογο μας που ειναι προυποθεσεις για να παρουμε την 6 δοση και να εφαρμοστει οτι συμφωνηθηκε στις 27 Οκτωβριου.
    Δεν εχουμε δικαιωμα να παραχωρισουμε εθνικη κυριαρχια η περιουσια.

  55. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 08/11/2011 18:52:09

    Παραθέτω πιο κάτω πώς ο δοσιλογικός Σκάι παρουσιάζει τη δήλωση Σαμαρά:

    A. Σαμαράς: Αναπόφευκτη η εφαρμογή των αποφάσεων του Οκτωβρίου
    Σε γραπτή δήλωση του τονίζει ότι υπάρχει εθνική αξιοπρέπεια και ότι έχει εξηγήσει επανειλημμένα πως έχει γίνει αναπόφευκτη η εφαρμογή των αποφάσεων του Οκτωβρίου.

    Κουβέντα για το ότι αρνήθηκε τη γραπτή δέσμευση!!! Αντίθετα "Το Βήμα" την προβάλλει πρώτη-πρώτη.
    Η όποια φυσική ομοιότητα του Μπάμπη με τον Αρτέμη Μάτσα είναι εντελώς συμπτωματική και δεν πρέπει να οδηγεί στους οιοδήποτε συνειρμούς....

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ ΒΙΣ 08/11/2011 18:53:14

      "στους οιουσδήποτε συνειρμούς", άντε με μάτιασε ο Πορτοσάλτες με το τσακίρικο μάτι του....

    • ΜΠ avatar
      ΜΠ @ ΒΙΣ 08/11/2011 19:55:24

      xaxaxaxaxaaaaaaaaaaaaaaaaa :)

  56. Professor Moriarty avatar
    Professor Moriarty 08/11/2011 18:52:22

    Είναι καλή δήλωση, και ως ένα βαθμό αυτονόητη. Βάζει ένα όριο στην κατηφόρα του πολιτικού κόσμου που ζήσαμε τις τελευταίες ημέρες. Δυστυχώς φτάσαμε στο σημείο να χαιρόμαστε όταν ακούμε τα αυτονόητα.

    Να σημειώσω το εξής: Είναι βαρύτατη προσβολή για όλους από όσους ζητούν υπογραφές. Σημαίνει ότι θεωρούν ότι στερούνται καλής πίστεως. Τους λένε κατάμουτρα ότι είναι αναξιόπιστοι και ότι δεν μετράει ο λόγος τους. Κουρελιάζουν επίσης κάθε θεσμό και διαδικασία στην χώρα μας. Στην ουσία επιβάλλουν κάτι σαν φεουδαρχικό δίκαιο.

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ Professor Moriarty 08/11/2011 18:55:39

      Σκέψου μάλιστα ότι φημολογείτο ότι το εν λόγω κείμενο έλεγε ότι θα πρέπει η επόμενη κυβέρνηση να διατηρήσει το χαράτσι στα ακίνητα! Ούτε ο σουλτάνος Σελήμ ο Β΄να ήταν...
      Σε λίγο, αν συνεχίσουν έτσι, θα βλέπει ο κόσμος γερμανό τουρίστα και θα τον διαπομπεύει.

  57. asterix avatar
    asterix 08/11/2011 18:52:34

    Επειδή πάλι λέει ο καθένας το μακρύ του και το κοντό του. Καλό είναι να διαβάζουμε ΜΟΝΟ τις επίσημες ανακοινώσεις και να μην ακούμε όσους το παίζουν διερμηνείς της ελληνικής.

    Αλλά το πιο σημαντικό καλό είναι να καταλάβουμε τί κάνει ο Σαμαράς. Διαπραγματεύεται! Και όχι εντός, αλλά εκτός.
    Δηλ. σας δίνω κάτι κυβέρνηση μεταβατική για εκλογές και να περάσει η δανειακή της 27/10, μου δίνεται δόση.
    Πιέζετε και για αποδοχή μνημονίων, προσβάλλετε την εθνική αξιοπρέπεια, ζητάτε υποταγή? Δεν το δέχομαι και άντε να σας δώσω και 3-4 πολιτικά πρόσωπα για την μεταβατική κυβέρνηση που οδηγεί σε εκλογές...

    Εδώ φαίνεται ποιος βάζει το εθνικό συμφέρον πάνω και από προσωπικό, κομματικό και όλα...

    Εδώ φαίνεται ποιος έχει την αξιοπρέπεια, τη θέληση, το κουράγιο, την ΙΚΑΝΟΤΗΤΑ να διαπραγματευθεί για το καλό της πατρίδας...

  58. Alex avatar
    Alex 08/11/2011 18:53:30

    Μπράβο πρόεδρε, δώσε ένα τέλος μια και καλή στη δουλοπρεπεια που μας έχουν επιβάλει. Δεν είμαστε όλοι ίδιοι. Δειξτους τι σημαίνει ελληνική υπερηφάνεια. ΨΗΛΑ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ μέχρι τέλους, οποιο κι αν είναι αυτό.

  59. Σπύρος avatar
    Σπύρος 08/11/2011 18:54:56

    ΜΗΝ ΥΠΟΚΥΨΕΙΣ ΠΡΟΕΔΡΕ

  60. ΚΑΤΕΡΙΝΑ avatar
    ΚΑΤΕΡΙΝΑ 08/11/2011 18:55:15

    ΜΠΡΑΒΟ ΑΝΤΩΝΗ ΣΑΜΑΡΑ!!!
    ΟΠΩΣ ΣΕ ΤΙΜΗΣΑΜΕ ΟΤΑΝ ΣΤΑΘΗΚΑΜΕ ΣΕ ΑΤΕΛΕΙΩΤΕΣ ΟΥΡΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΣΕ ΨΗΦΙΣΟΥΜΕ ΣΤΙΣ ΕΣΩΚΟΜΜΑΤΙΚΕΣ ΕΚΛΟΓΕΣ,ΤΟΤΕ,ΑΝ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΚΑΤΑΡΑΚΩΜΕΝΟΙ,ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΣΥ,ΑΝΤΑΠΕΔΩΣΕ ΜΑΣ ΤΗΝ ΤΙΜΗ ΚΑΙ ΜΗ ΜΑΣ ΣΥΡΕΙΣ ΣΕ ΜΙΑ ΕΞΕΥΤΕΛΙΣΤΙΚΗ ΣΥΝΑΙΝΕΣΗ,ΣΕ ΜΙΑ ΕΘΝΙΚΗ ΠΡΟΔΟΣΙΑ!
    ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ΑΝ ΘΑ ΠΕΙΝΑΣΟΥΜΕ ΣΕ ΕΥΡΩ Η ΣΕ ΔΡΑΧΜΕΣ,ΣΗΜΑΣΙΑ ΕΧΕΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΑΥΤΗ Η ΧΛΕΥΗ.ΑΥΤΗ Η ΞΕΦΤΙΛΑ ΤΗΣ ΑΓΑΠΗΜΕΝΗΣ ΜΑΣ ΠΑΤΡΙΔΑΣ.
    ΘΕΡΜΑ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΜΕ,ΦΥΓΕ ΑΠΟ ΑΥΤΗ ΤΗ ΛΥΚΟΣΥΜΑΧΙΑ,ΔΩΣΕ ΜΑΣ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΜΕΙΣ ΘΑ ΒΑΛΟΥΜΕ ΠΛΑΤΗ,ΘΑ ΔΟΥΛΕΨΟΥΜΕ ΚΑΙ ΘΑ ΣΗΚΩΣΟΥΜΕ ΤΗ ΧΩΡΑ ΜΑΣ ΨΗΛΑ!!!!

    • stoxastis avatar
      stoxastis @ ΚΑΤΕΡΙΝΑ 08/11/2011 21:11:24

      Φοβερά λόγια!!! ΜΠΡΑΒΟ!!!

  61. Ασπροποταμίτης avatar
    Ασπροποταμίτης 08/11/2011 18:55:40

    Κε Πρόεδρε της ΝΔ
    Εκπροσωπείς σήμερα την αξιοπρέπεια των Ελλήνων.
    Μην επιτρέψεις να μας ταπεινώσουν.
    Μείνε μαζί μας και όρθιος όπως η Πηνελόπη Δέλτα, ο Ίωνας Δραγούμης.

  62. Ραβινος avatar
    Ραβινος 08/11/2011 18:57:00

    ''..εχετε μου εμπιστοσυνη''Α.Σαμαρας .Αφιερωμενο εξαιρετικα σε αρκετους λιποψυχους εδω αναμεσα μας!

    • daughter of mercy avatar
      daughter of mercy @ Ραβινος 08/11/2011 20:24:51

      Τέτοιες ώρες η ομοψυχία είναι απαραίτητη.
      Μην αδικείς κανέναν, όλοι χρειάζονται στον αγώνα. Ο σκοπός είναι για όλους ο ίδιος!

  63. Γιώργος avatar
    Γιώργος 08/11/2011 18:57:55

    Υπάρχει ένα χθεσινό (7-11-2011) δυναμικό δελτίο τύπου του Στέλιου Παπαθεμελή.
    Νομίζω ότι αυτό το δελτίο τύπου έχει "θαφτεί" (σχεδόν) πλήρως από τα πιο γνωστά Μ.Μ.Ε.

  64. Απλή σκέψη avatar
    Απλή σκέψη 08/11/2011 18:58:56

    Μπράβο Π Ρ Ο Ε Δ Ρ Ε, είμαστε μαζί σου όχι μόνο εμείς αλλά όλος ο λαός!
    Μας εκφράζεις απόλυτα!
    Οι εκβιασμοί δεν θα περάσουν!

  65. Γενίτσαρος Πανεπιστημίου avatar
    Γενίτσαρος Πανεπιστημίου 08/11/2011 18:59:34

    Μπράβο Αντώνη!
    Από την ιστορία θα θεωρηθείς ισάξιος του Λεωνίδα, του Παλαιολόγου και του Μεταξά .

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ Γενίτσαρος Πανεπιστημίου 08/11/2011 19:26:47

      Καληνύχτα.


      ΥΓ

      ...ευτυχώς όσοι αναφέρεις προτίμησαν να πεθάνουν για να γράφει ο καθένας από εμάς τον πόνο του.


      Αν ο Σαμαράς θέλει να προσφέρει κάτι ας πει υπογράφω όταν οι Ευρωπαίοι εταίροι εγγυηθούν την Ελληνική ΑΟΖ.

      Τα υπόλοιπα είναι λεκτικές κυβιστήσεις.

      • ό παγωτατζής avatar
        ό παγωτατζής @ Ο Ιθαγενής 08/11/2011 19:48:21

        .."Αν ο Σαμαράς θέλει να προσφέρει κάτι ας πει υπογράφω όταν οι Ευρωπαίοι εταίροι εγγυηθούν την Ελληνική ΑΟΖ..."

        Ετσι ακριβώς Ιθαγενή.
        Ισως όμως τώρα και να συνειδητοποίησε οριστικά ότι τό βαρέλι τής "Ενωμένης Ευρωπαικής Αξιοπρέπειας " στερείται... πάτου! ......Παντελώς.

  66. μαιρη avatar
    μαιρη 08/11/2011 19:00:01

    χαιρομαι απιστευτα που το ακουσα...να νοιωσουμε και λιγο εθνικα περηφανοι...αυτο χρειαζομαστε βρε παιδια...σημερα η Ελληνιδα μεσα μου ελεγε να μην υπογραψει,να μην υπογραψει ,να μην υπογραψει... και απο την αλλη σκεφτομουν οτι αν μας βγαλουν απο την ΕΕ θα μας κατασπαραξουν...εεε ας μας κατασπαραξουν...θα πεσουμε σαν ΕΛΛΗΝΕΣ ομως...μετο κεφαλι ψηλα...και κατι αλλο... καπου εδω μεσα διαβασα οτι πρεπει να κανει ενα διαγγελμα...νομιζω επιβαλλεται να το κανει ...για να μην μπορει να διαστρεβλωνει κανεις τιποτε...

  67. babis flou avatar
    babis flou 08/11/2011 19:00:26

    ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙ Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΤΕΜΠΟ....ΕΓΙΝΕ ΖΗΜΙΑ...ΠΡΕΠΕΙ ΤΑΧΥΤΑΤΑ ΝΑ ΔΙΟΡΘΩΘΕΙ.....ΕΤΣΙ ΤΟΝ ΜΑΘΑΜΕ ΕΤΣΙ ΤΟΝ ΑΓΑΠΗΣΑΜΕ.....ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΕΛΛΗΝΑΡΑ ΣΑΜΑΡΑ!!

  68. Γιάννης Παπαζαχαρίας avatar
    Γιάννης Παπαζαχαρίας 08/11/2011 19:02:23

    σαν να το σώζουμε...
    Άντε πρόεδρε, άκου την βάση και μόνο τη βάση!
    Μακριά από Αβραμοπουλοαρουλολαζαρίδηδες!

    • η Κατινίτσα της γειτονιάς σας avatar
      η Κατινίτσα της γειτονιάς σας @ Γιάννης Παπαζαχαρίας 08/11/2011 19:35:36

      Ναι μακριά από όλους αυτούς.
      Μαζί με μας τους ανώνυμους Έλληνες/Ελληνίδες που θέλουμε τον ήλιο να φωτίζει την Ελλάδα. Που αρκούμαστε στο ταπεινό φαί μας αλλά απαιτούμε να ζούμε λεύτερα ελπίζοντας ότι τα παιδιά μας θα κτίσουν αυτή την Ελλάδα, που εμείς δεν μπορέσαμε να τους χαρίσουμε.
      Μαζί με το Λαό για τη σωτηρία του Έθνους.

      Καταλαβαίνουμε πως κάθε καράβι θέλει και τη σαβούρα στ' αμπάρια του για να φθάσει ήρεμα σε υπήνεμο λιμάνι. Απαλλάξου όμως απ΄αυτά,
      "τα αγγιά και τα σκατά που γίναν θυμιατά και λιβάνια" όπως τόπε ο Βάρναλης.

      Μην εμπιστεύεσαι τον κο τίποτα και τους άλλους τιποτένιους των κοινών διαγγελμάτων.

      Είσαι ο εκλεγμένος αρχηγός και είμαστε οι αγωνιστές της παράταξης. Μαζί μπορούμε την υπέρβαση. Να θυμάσαι πως σε στηρίζουμε 800000 ΝΔκράτες.

  69. Monte avatar
    Monte 08/11/2011 19:03:07

    Είστε έτοιμοι?
    Διότι η Ευρώπη σκληραίνει απίστευτα το παιχνίδι...

  70. Lewnidas avatar
    Lewnidas 08/11/2011 19:03:56

    18.50: Όλι Ρεν πριν από λίγο: "Εμείς περιμένουμε τις υπογραφές που έχουμε πει!"

    • daughter of mercy avatar
      daughter of mercy @ Lewnidas 08/11/2011 20:33:19

      Έλα να τις πάρεις!

  71. Νεοδημοκρατης avatar
    Νεοδημοκρατης 08/11/2011 19:03:58

    Δειξτε του επιτελους εμπιστοσυνη.Και πριν ξερατε και τωρα ξερετε.ΕΛΛΑΣ-ΕΛΛΑΣ -ΑΝΤΩΝΗΣ ΣΑΜΑΡΑΣ

  72. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 08/11/2011 19:08:14

    Καταλαβατε τωρα ποσο επικινδυνος ηταν ο τυχοδιωκτισμος του Παπανδρεου ; Ωθει και τους αλλους σε απολυτες θεσεις . Καθιερωσε ενα μετρητη μαγκιας που ολοι προσπαθουν να ξεπερασουν .Ας πρυτανεψει η λογικη.

  73. βουλα ελευθεριαδου avatar
    βουλα ελευθεριαδου 08/11/2011 19:08:26

    οι Ελληνες σε στηριζουμε κατατρόπωσε τους

  74. NONOS avatar
    NONOS 08/11/2011 19:08:45

    ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΟΝ ΣΑΜΑΡΑ ΓΝΗΣΙΟΣ ΑΠΟΓΟΝΟΣ ΤΗΣ Π.ΔΕΛΤΑ
    ΠΡΟΕΔΡΕ ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΑΖΙ ΣΟΥ
    ΜΗΝ ΥΠΟΚΥΠΤΕΙΣ ΟΣΟ ΚΙ ΑΝ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΣΕ ΕΓΚΛΩΒΙΣΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΣΕ ΕΚΒΙΑΣΟΥΝ ΤΑ ΓΝΩΣΤΑ ΠΑΡΑΚΕΝΤΡΑ ΕΞΟΥΣΙΑΣ ΝΤΟΠΙΑ ΚΑΙ ΞΕΝΑ
    ΕΘΝΙΚΗ ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ ΠΑΝΩ ΑΠ ΟΛΑ

  75. Paul avatar
    Paul 08/11/2011 19:09:48

    Προσοχή! Θα πουν κάποιοι ότι η Ν.Δ. υιοθέτησε και μιλούσε συνέχεια για το μοντέλο Πορτογαλίας, όπου εκεί έπεσαν υπογραφές από την αντιπολίτευση. Πρέπει να έχουμε επιχειρήματα.
    Ευχαριστώ.

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ Paul 08/11/2011 19:32:22

      To ξέχασαν ήδη τι έγινε στην Πορτογαλία...

      ΥΓ

      όσο περνά η ώρα τόσο μου εδραιώνεται η άποψη ότι κάποιοι ψάχνουν για διέξοδο και έξοδο.
      Η ψήφιση του Νόμου για τη δανειακή σύμβαση δηλαδή που θα φέρει ενδεχομένως και υπογραφές στελεχών της ΝΔ και η δημοσίευση του σε ΦΕΚ ...τι είναι;

  76. Μαρια avatar
    Μαρια 08/11/2011 19:10:28

    ΕΥΓΕ ΑΝΤΩΝΗ ΕΛΛΗΝΑ....

  77. Factorx avatar
    Factorx 08/11/2011 19:10:57

    Επιμένουν οι Βρυξέλλες
    Η αξίωση των Βρυξελλών περί γραπτής δέσμευσης για την τήρηση των όρων της συμφωνίας της 26/27ης Οκτωβρίου δημιούργησε επιπλέον πρόβλημα στις δύσκολες διαπραγματεύσεις ΠΑΣΟΚ και ΝΔ και οι τελικές αποφάσεις αναβάλλονται μάλλον για αύριο, Τετάρτη.

    Η Ευρωπαϊκή Ένωση πρόκειται να επιμείνει στο ζήτημα των γραπτών δεσμεύσεων από τους εταίρους της κυβέρνησης συνεργασίας στην Ελλάδα, υπογράμμισε ο επίτροπος αρμόδιος για τις οικονομικές υποθέσεις, Όλι Ρεν.

    Κατά τη διάρκεια συνέντευξης Τύπου στις Βρυξέλλες ο επίτροπος ερωτήθηκε με αφορμή τις σημερινές δηλώσεις του προέδρου της ΝΔ, Αντώνη Σαμαρά. Όπως εξήγησε, η μονομερής εξαγγελία του δημοψηφίσματος από την Ελλάδα προκάλεσε ρήξη στις σχέσεις των Αθηνών με την ΕΕ και για την αποκατάσταση των σχέσεων απαιτείται η χορήγηση δεσμεύσεων από την κυβέρνηση και τα βασικά κόμματα.

    • man8os avatar
      man8os @ Factorx 08/11/2011 19:23:49

      Mπορει καποιος να ρωτησει τον Ολι Ρεν αν η ριξη ειναι με την προηγουμενη κυβερνηση της Ελλαδας που ειναι υπευθηνη για την γκαφα η με τον λαο της Ελλαδας?
      Γιατι αν εχουν προβλημα με τους Ελληνες τα πραγματα αλλαζουν...
      Και αν δεν εχουν προβλημα με τους Ελληνες δε πρεπει να εχουν προβλημα και με την μεταβατικη κυβερνηση και την κυβερνηση που θα προκυψει μετα απο εκλογες.

      • man8os avatar
        man8os @ man8os 08/11/2011 19:25:05

        ρηξη*

      • βικυ γουλιωτη avatar
        βικυ γουλιωτη @ man8os 08/11/2011 19:38:57

        Σωστο και ευστοχο ! Ισως θα μπορουσε και να χρησιμοποιηθει ως απαντηση στον διορισμενο επιτροπο απο εναν ΕΚΛΕΓΜΕΝΟ αρχηγο κομματος

      • daughter of mercy avatar
        daughter of mercy @ man8os 08/11/2011 20:07:37

        Κάποιος τους τα λέει από τότε που δεν αφήνανε την Ιρλανδία να κάνει εκλογές.
        http://www.youtube.com/watch?v=2gm9q8uabTs

    • ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ avatar
      ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ @ Factorx 08/11/2011 19:39:20

      Προς κ. όλι ρεν (με μικρά γράμματα)
      Αν έχεις κάποιο πρόβλημα μαζί μας ως λαό δεν έχεις παρά να έλθεις με την όποια παρέα σου και να βγεις βόλτα σε μιά πλατεία ή σε ένα κεντρικό δρόμο.

    • Mara avatar
      Mara @ Factorx 08/11/2011 19:52:03

      Άς συνεχίσουν τις πιέσεις, δεν πειράζει... καλύτερα!
      Στο τέλος πίεση στην πίεση..., θα τα τινάξει όλα στον αέρα... και θα τρέχουνε...
      Άχ! Να το δώ ΑΥΤΟ και τί στον κόσμο!!!!

  78. Ξανα! avatar
    Ξανα! 08/11/2011 19:11:49

    Την φορτωσα την βαρκα μου Ελπιδες
    και ζυγιασα τα ερμα της καλα,
    στη μοιρα μου την γυρισα την πλατη
    και τα λυσα του καβου τα σκοινια.

    Ανοιχτηκα στων πελαγων τις στρατες,
    ερετης με τα χερια μου κουπια,
    να χτισω στις ελπιδες μου παλατια,
    να κανω την σκλαβια μου λεφτερια!

    Μα ζυγωσαν γερακια και μ αρπαξαν,
    με πεταξαν σε τρυπες σκοτεινες
    την βουλιαξαν την βαρκα μου την σπασαν,
    αλητες που ντυθηκαν λυτρωτες!

    Σκλαβωθηκα στης Χωρας μου τ αμπαρια,
    επαιτης με τα χερια αδειανα,
    δεν εκτισα στα ονειρα παλατια,
    δεν γινηκε η Σκλαβια μου, Λευτερια!

    Δεν κλαιω πια, εχουν στερεψει
    τα δακρυα κι η πικρα στη καρδια.
    Δεν σκυβω, μη νομιζουνε, γελιωνται!
    Μαζευω...Απο κατω...Σιωπηλα...
    Μαζευω πεταμενα ξυλαρακια
    Τη βαρκα μου θα κτησω, ΕΓΩ, ξανα!

    • danaos avatar
      danaos @ Ξανα! 08/11/2011 19:33:18

      Πολύ καλό!!!

    • ΜΠ avatar
      ΜΠ @ Ξανα! 08/11/2011 20:07:07

      καταπληκτικό ....

    • stoxastis avatar
      stoxastis @ Ξανα! 08/11/2011 21:16:18

      ΚΟΡΥΦΑΙΟ!!!

  79. ΜΑΝΙΑ avatar
    ΜΑΝΙΑ 08/11/2011 19:12:08

    ΜΗΠΩΣ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΑΜΕ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΣΕ ΕΚΛΟΓΕΣ;;;...
    ΒΕΒΑΙΑ Η ΣΗΜΕΡΙΝΗ "ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ" ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΑΡΑΙΤΗΘΕΙ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΠΡΟΣΦΑΤΗ ΨΗΦΟ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗΣ ΑΛΛΑ ΕΠΙΜΕΝΩ...
    ΜΗΠΩΣ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΑΜΕ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΣΕ ΕΚΛΟΓΕΣ;;;
    ΜΗΠΩΣ ΠΡΟΛΑΒΟΥΜΕ ΝΑ ΣΩΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ...

  80. KA avatar
    KA 08/11/2011 19:12:43

    Επιτέλους, ένα καλό νέο στη μαυρίλα της ημέρας! Επιτέλους!

  81. βικυ γουλιωτη avatar
    βικυ γουλιωτη 08/11/2011 19:13:51

    ΕΥΓΕ ΑΝΤΩΝΗ ΣΑΜΑΡΑ!! Αφηστε τους με την μπλοφα της 6ης δοσης.Θελουν να παρουν τις υπογραφες για να τα αγορασουν ολα για ενα κομματι ψωμι.Για να κανουν κουμαντο σε ΟΛΑ για τα επομενα 50 χρονια σε μια Ελλαδα βουλγαροποιημενη.Ας πτωχευσουμε αλλα με τα περιουσιακα ΔΙΚΑ ΜΑΣ! Και να ξερουμε πως εχουμε ανθρωπους, εχουμε ΠΛΟΥΤΟ και μπορουμε να απογειωθουμε κιολας!!Δουλεια, αναπτυξηπραγματικη μεσα απο την παραγωγη για την ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ οικονομια! ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΔΡΑΧΜΗ ΟΠΩΣ ΜΠΟΡΟΥΣΑΜΕ ΜΕΧΡΙ 10 ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΙΝ!

  82. SATO avatar
    SATO 08/11/2011 19:13:52

    Άντε Πρόεδρε! Βάστα και πολλοί από εμάς θα συνεχίσουν τις μάχες τους στην κοινωνία. Ξέρουμε τι τραβάς τους τελευταίους μήνες και προσευχόμαστε να αντέξεις για να δώσουμε όλοι μαζί τις μάχες που έρχονται για όσα χρόνια μας έχουν μείνει αλλά κυρίως για αυτούς που έρχονται μπροστά μας.

  83. Θέμις avatar
    Θέμις 08/11/2011 19:14:28

    Χαίρομαι πολύ. Επιτέλους κάποιος άρχισε να λέει ΟΧΙ.

    • loyis avatar
      loyis @ Θέμις 08/11/2011 20:29:00

      Μπράβο και παλι μπράβο

  84. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 08/11/2011 19:17:13

    ΜΠΡΑΒΟ ΡΕ ΠΡΟΕΔΡΕ.
    ΔΕΝ ΠΑΝΕ ΑΔΙΚΑ ΤΑ ΟΣΑ ΓΡΑΦΟΥΜΕ

  85. coyote avatar
    coyote 08/11/2011 19:18:17

    Αυτο ευροτσαντιρι -οπως ειναι- δεν εχει πολλα ψωμια,μην υποκυπτεις Σαμαρα..

  86. Γιάννης Παπαζαχαρίας avatar
    Γιάννης Παπαζαχαρίας 08/11/2011 19:19:17

    χαχαχαχαχαχα

  87. Lewnidas avatar
    Lewnidas 08/11/2011 19:19:27

    Ο επίτροπος Όλι Ρεν ερωτηθείς για ποίο λόγο επιμένει η Κομισιόν στην έγγραφη δέσμευση από την ελληνική πλευρά ως προαπαιτούμενο για την εκταμίευση της έκτης δόσης απάντησε ότι «μετά την μονομερή εξαγγελία του πρωθυπουργού Γ. Παπανδρέου για δημοψήφισμα, διερράγησαν οι σχέσεις εμπιστοσύνης μεταξύ ΕΕ και Ελλάδας, άρα χωρίς τις υπογραφές των κομμάτων σε δεσμευτική επιστολή των συμφωνηθέντων για την 2η6η Οκτωβρίου, δεν εκταμιεύεται η έκτη δόση».

    • η γλωσσού avatar
      η γλωσσού @ Lewnidas 08/11/2011 19:57:49

      Ώωωωπα της. Μια στιγμή. Μη μου πείτε ότι η αναγγελία του παιντιού περί δημοψηφίσματος ήταν μια παρόρμηση της στιγμής που δεν του βγήκε σε χειρωνακτικό έργο αλλά σε λεκτική έμπνευση. Μάλλον προσχεδιασμένο και αυτό με τους πατρωνές του για να εξασφαλισθεί η οικονομική μας υποδούλωση. Για δέστε και τα CDS του αδελφού του τι απέδωσαν αυτές τις μέρες και κρίνετε κατά συνείδηση την πράξη του.
      Ανάμεσα στον βλάκα και τον απάτριδα ποιος είναι ο επικίνδυνος;

  88. Κεραυνός avatar
    Κεραυνός 08/11/2011 19:20:07

    Μπράβο στον Πρόεδρο! Κρατά την εθνική αξιοπρέπεια ψηλά! Όμως πρέπει να παραμείνει αλύγιστος στην παρούσα δήλωσή του όσο κι αν τον πιέσουν και βεβαίως να μην δεχτεί κανένα καινούριο χαράτσι. Περιμένουμε να μιλήσει στον λαό τις επόμενες μέρες ώστε να εξηγήσει κι ο ίδιος τις αποφάσεις του...

  89. stefanos avatar
    stefanos 08/11/2011 19:20:27

    Αντώνη το σώζεις!! Ντροπή δεν είναι να κανεις λάθος ,ντροπή είναι να μη το παραδέχεσαι. Πες το μεγάλο ΟΧΙ ,....ΤΩΡΑ!!

  90. apostolis - kastoria avatar
    apostolis - kastoria 08/11/2011 19:20:58

    Επιτέλους , έστω και την τελευταία στιγμή , για την τιμή των όπλων , να σώσουμε και την τελευταία ικμάδα αξιοπρέπειας που μπορεί να μας έχει απομείνει . Μη μας τα ξαναγυρίσει μόνο .........

  91. ΜΠ avatar
    ΜΠ 08/11/2011 19:21:04

    Επιτέλους !!!! Φάκτορα, θα μου επιτρέψεις θα αναρτήσω το ίδιο σχόλιο που έκανα το πρωϊ στις 10.45, στο άρθρο "Μας έκαναν παρίες της Ευρώπης":

    "Η αξιοπιστία θα είναι ΠΟΛΥ δύσκολο να ανακτηθεί πλέον.
    Αν ο Α.Σ βγει στην τηλεόραση και βγάλει διάγγελμα που να τους ξεμπροστιάζει όλους, λέγοντας αναλυτικά όλες τις αλήθειες και κυρίως ξεμπροστιάσει όλους τους τυράνους της Ευρώπης ονομαστικά, και τους διαμηνύσει ότι δεν έχουν κανένα δικαίωμα να ζητούν αυτά που ζητούν και να τους καταγγείλει για παραβίαση των κανονισμών που διέπουν την Ε.Ε και καλέσει όλο το λαό να έρθει στο Σύνταγμα και να ζητήσει ο λαός εκλογές εδώ και τώρα ξέρετε τί θα γίνει;;;;;;

    Θα τρέχουν όλοι στο Σύνταγμα φωνάζοντας ΌΧΙ. Και φυσικά στο διάγγελμα να πει όχι μόνον “Δεν συναινώ με το λάθος” αλλά να πει επιπλέον ότι “δεν συναινεί με τους εγκληματίες που υπέγραψαν τις συμβάσεις αυτές και που θα κάτσουν όλοι στο σκαμνί”!

    Μόνον τότε θα βγει και η αλήθεια στο φως και ο λαός θα είναι δίπλα του. Τα δε χρηματιστήρια ας γκρεμιστούν γιατί μόνον έτσι φοβούνται οι έξω και δεν καταλαβαίνουν τίποτα άλλο. Θα χ…ούν όλοι επάνω τους. Έτσι γίνεσαι λαοπρόβλητος ηγέτης κύριε Σαμαρά με ηχηρό ΌΧΙ αλλά σε πανελλήνια και παγκόσμια live κάλυψη των ΜΜΕ".

    Νιώθω πραγματικά συγκινημένη με την ιδέα και μόνον ότι ο Πρόεδρος μάλλον μας διαβάζει :) Είμαστε όλοι δίπλα σου Πρόεδρε στο ΟΧΙ. Ο κόσμος ανάποδα να γυρίσει δεν πρόκειται να δεχτούμε κανένα "Ευρωπαίο" να μας υποτάξει.
    ΝΑΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ και μόνοι μας. Και να ξέρεις δεν θα είμαστε μόνοι μας.
    Εάν αποφασίσουμε ΕΜΕΙΣ να βγούμε από το Ευρώ με τα ομολογάκια μας στο Ελληνικό Δίκαιο δεν φοβόμαστε κανέναν. Να δεις που θα ανασάνουν και χώρες όπως οι BRIC και θα πέσουν επάνω να μας βοηθήσουν.

    Νέες συνεργασίες, Νέες βάσεις, Νέα δεδομένα, Νέα νοοτροπία, ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ !!!!!!!!

    • ΠαναγιώτηςΖΜεσ avatar
      ΠαναγιώτηςΖΜεσ @ ΜΠ 08/11/2011 21:27:08

      Νέα Νέα Δημοκρατία!

  92. Φωφώ avatar
    Φωφώ 08/11/2011 19:22:29

    ΜΠΡΑΒΟ ΠΡΟΕΔΡΕ.
    ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΚΑΙ ΣΕ ΣΤΗΡΙΖΟΥΜΕ .....ΞΕΡΟΥΜΕ ΟΤΙ Η ΕΠΑΝΑΔΙΑΠΡΑΓΜΑΤΕΥΣΗ ΕΧΕΙ ΑΡΧΙΣΕΙ, ΕΧΟΥΝ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΠΑΝΙΚΟΒΑΛΛΟΝΤΑΙ, ΜΗΝ ΤΟ ΒΑΛΕΙΣ ΚΑΤΩ, ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΑΖΙ ΣΟΥ

  93. Γιάννης avatar
    Γιάννης 08/11/2011 19:23:21

    “Υπάρχει εθνική αξιοπρέπεια. Έχω από καιρού και επανειλημμένα εξηγήσει γιατί, προκειμένου να προστατευτούν η ελληνική οικονομία και το ευρώ, έχει γίνει “αναπόφευκτη” η εφαρμογή των αποφάσεων της 26ης Οκτωβρίου. Τις δηλώσεις αυτές δεν επιτρέπω σε κανέναν να τις θέτει σε αμφιβολία”

    Συγνώμη ρε παιδιά τα μπράβο και οι έπαινοι γιά ποιό λόγο άραγε?
    Ο άνθρωπος θα τα εφαρμόσει όλα όπως λέει απλά γιά λόγους αξιοπρέπειας και εγωισμού δεν θέλει να τα υπογράψει, θα τα εφαρμόσει όμως όλα καθότι αναπόφευκτον. Άρα γιατί ζητοκραυγάζεται υπέρ του?

  94. ΧΡΗΣΤΟΣ ΣΑΛΟΝΙΚΑ avatar
    ΧΡΗΣΤΟΣ ΣΑΛΟΝΙΚΑ 08/11/2011 19:23:45

    ΑΝΤΩΝΗ ΓΕΡΑ .
    ΔΕΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΟΤΙ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΚΔΟΧΗ.

    http://taxalia.blogspot.com/2011/11/blog-post_8194.html

  95. George avatar
    George 08/11/2011 19:23:50

    Proedre eimaste oloi mazi sou!!! Se efxaristoume!!

    Tha se stiriksoume me oles mas tis dynameis!!

    Ellas Ellas Antwnhs Samaras!

  96. thin red line avatar
    thin red line 08/11/2011 19:25:44

    Βεστερβέλε : "Επιζήμια για την γερμανική οικονομία η έξοδος της Ελλάδας από το ευρώ"
    08-11-2011 12:01:03

    7

    Μετά τις φωνές και τους εκβιασμούς για την έξοδο της χώρας από το ευρώ τώρα οι Γερμανοί αξιωματούχοι αλλάζουν την θέση τους για την Ελλάδα και ζητούν την παραμονή της στο ευρώ διότι πολύ απλά η πιθανή έξοδος της χώρας μας από την ευρωζώνη θα ήταν επιζήμια για την οικονομία τους.

    Αυτά δήλωσε ο γνωστός Γερμανός υπουργός Εξωτερικών Γκουίντο Βεστερβέλε, σε συνέντευξή του στην εφημερίδα Hamburger Abendblat, Χαρακτηριστικό ο Βεστερβέλε δήλωσε ότι «Η Ελλάδα πρέπει να παραμείνει στην Ευρωζώνη, επειδή ενδεχόμενη αποχώρησή της θα δημιουργούσε κινδύνους για τη γερμανική οικονομία και την Ευρώπη».

    Τελικά οι προειδοποιήσεις των Γερμανών για την πιθανότητα εξόδου της Ελλάδας από το ευρώ φαντάζουν περισσότερο ως προειδοποίηση για να μην συμβεί κάτι τέτοιο παρά ως αληθινή απειλή.

    Τμήμα ειδήσεων defencenet.gr

  97. 3η Σεπτέμβρη avatar
    3η Σεπτέμβρη 08/11/2011 19:25:52

    Μπράβο Αντώνη. Πάρε τώρα τον Σαρκοζί και πές του να ετοιμαστεί να πληρώσει τα cds. Ας πάρει αυτός τον κ. Ο.Ρεν να τα βρουν....

  98. ΑΠΙΣΤΟΣ ΘΩΜΑΣ avatar
    ΑΠΙΣΤΟΣ ΘΩΜΑΣ 08/11/2011 19:25:55

    ΠΑΙΔΙΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΤΕ ΛΙΓΟ ΓΙΑΤΙ Ο ΟΛΙ ΡΕΝ ΑΠΑΝΤΗΣΕ ΑΜΕΣΩΣ ΟΤΙ ΧΩΡΙΣ ΥΠΟΓΡΑΦΕΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ 6 ΔΟΣΗ. ΑΝ Ο ΑΝΤΩΝΗΣ ΕΠΙΜΕΙΝΕΙ ΣΤΗΝ ΔΗΛΩΣΗ ΤΟΥ ΤΟΤΕ ΚΑΙ ΕΓΩ ΩΣ ΑΠΙΣΤΟΣ ΘΩΜΑΣ ΘΑ ΤΟΝ ΠΙΣΤΕΨΩ

  99. σταμ avatar
    σταμ 08/11/2011 19:26:28

    οταν ο προηγουμενος καιει την οποια διαπραγματευτικη δυνατοτητα του επομενου ...με ενεργειες κλοουν-ψυχοπαθητικες...αντιμετωπιζουμε σαν χωρα τη σημερινη κατασταση...

  100. Agni avatar
    Agni 08/11/2011 19:27:36

    Μεγάλος παιχταράς,τελικά το να αποσύρεσαι για κάποια χρόνια απο το προσκήνιο,μάλλον σε κρατάει σε απίστευτη φόρμα!!Και αυτό ήταν μόνο η αρχή..Την κατάλληλη στιγμή θα τους τραβήξει το χαλάκι κάτω απ τα πόδια και θα πάνε σε εκλογές ίσως και συντομότερα απο όσο φανταζόμαστε,γιατι αυτοί εκλογές απο μόνοι τους δεν θα έκαναν ποτέ και μην ακούω για λεφτά και βλακείες εκλογές γίνονται ακόμα και στη Ζιμπάμπουε..ΜΚΟ υπάρχουν,τι στο καλό μόνο για τη "Μακεδονική" "μειονότητα" θα μας πρήζουν?Δεν υποτίθεται οτι προωθούν την διαφάνεια την δημοκρατία και την ανοιχτή κοινωνία?τις εχουμε πληρώσει χρυσές εξάλλου...

  101. TASOS avatar
    TASOS 08/11/2011 19:29:11

    Ετσι μπραβο... υποχειριο κανενος, αυτο σημαινει ηγετης

  102. βασίλης avatar
    βασίλης 08/11/2011 19:33:06

    Προς Κ Σαμαρά
    Πρόεδρε κλείσε τα αυτιά σου στις σειρήνες και κάνε αυτό που πρέπει για να σωθεί
    η αξιοπρέπεια του ελληνικού λαού καθώς και η Ελλάδα. Χτύπα το χέρι οπου χρειασθεί και πάρε κεφάλια απ' αυτούς που είναι βολεμένοι.
    ΚΑΝΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ.

  103. Πετρος avatar
    Πετρος 08/11/2011 19:33:34

    Προτιμω να αγωνιστω ΕΓΩ παρα να γινει δουλος ο 15 μηνων γιος μου!

    Κυριε Σαμαρα ειμαστε στο πλαι σας.....

    • Aporimenos avatar
      Aporimenos @ Πετρος 09/11/2011 12:52:00

      Megali kouventa aderfe pisteuw oti polloi skeftontai etc pia gia auto kai theloun mia kathari lisi.

  104. Απλή σκέψη avatar
    Απλή σκέψη 08/11/2011 19:34:12

    Να μας στηρίξουν τώρα Ιταλία, Πορτογαλία, Ιρλανδία κλπ!
    Eπίσης Ρωσία, Αμερική !
    Κάπου πρέπει να υπάρχει το δίκιο και πρέπει να το βρούμε!

  105. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 08/11/2011 19:36:26

    Πρόεδρε...
    Εσένα ψηφίσαμε..εσένα εμπιστευόμαστε..σε σένα ελπίζουμε...
    Κλείσε τ' αυτιά σου σε όσους σε περιτριγυρίζουν...αυτοί δεν είναι ΕΣΥ...ΕΣΥ έχεις το λαό μαζί σου...αυτοί όχι...

    • danaos avatar
      danaos @ ΕΥΑ 08/11/2011 19:47:54

      Ούτε κοριούς να είχες τοποθετήσει στη Συγγρού! Ακριβώς!!!

  106. Monte avatar
    Monte 08/11/2011 19:36:28

    "
    Σταθερότητα στην εφαρμογή των μέτρων, ζητά από την ελληνική κυβέρνηση συνεργασίας ο αντικαγκελάριος της Αυστρίας, υπουργός Εξωτερικών και αρχηγός του συγκυβερνώντος, με τους Σοσιαλδημοκράτες, συντηρητικού Λαϊκού Κόμματος, Μίχαελ Σπίντελεγκερ, χαιρετίζοντας συγχρόνως τη σχετική απόφαση για το σχηματισμό κυβέρνησης εθνικής ενότητας στην Ελλάδα.

    Από την πλευρά της, η επίσης προερχόμενη από το Λαϊκό Κόμμα, Αυστριακή υπουργός Οικονομικών Μαρία Φέκτερ, επανέλαβε σήμερα πως πριν από την εκταμίευση της έκτης δόσης του δανείου προς την Ελλάδα, είναι αναγκαίες «γραπτές δεσμεύσεις» από την ελληνική κυβέρνηση εθνικής ενότητας και από όλους τους συμμετέχοντες, ότι θα συνεχίσει η υλοποίηση του προγράμματος λιτότητας, ενώ τόνισε πως θα πρέπει να προωθηθούν όλες οι μεταρρυθμίσεις.

    «Δεν μπορούμε να περιμένουμε μέχρις ότου υπάρξει νέα κυβέρνηση, επειδή αυτό θα μπορούσε να γίνει μόνον το Μάρτιο», σημείωσε χαρακτηριστικά η κ. Φέκτερ, υπονοώντας προφανώς τη μελλοντική κυβέρνηση που θα προκύψει μετά τις πρόωρες εκλογές που αναμένονται για τις 19 Φεβρουαρίου.

    Αξίζει να σημειωθεί πως χθες βράδυ είχε προκαλέσει σύγχυση η δήλωση της Αυστριακής υπουργού Οικονομικών στις Βρυξέλλες, ότι οι υπουργοί Οικονομικών της ευρωζώνης θα ζητούσαν γραπτές εγγυήσεις από «όλες τις πολιτικές δυνάμεις στην Ελλάδα» ως προϋπόθεση για την εκταμίευση της επόμενης έκτης δόσης του δανείου.

    Η κ. Φέκτερ θα εννοούσε φυσικά τις πολιτικές δυνάμεις που θα συμμετέχουν στην κυβέρνηση εθνικής ενότητας και όχι βέβαια «όλα τα κόμματα της αντιπολίτευσης», όπως ανέφερε και η σχετική είδηση του Αυστριακού Πρακτορείο Ειδήσεων (ΑΡΑ).
    Στις δηλώσεις του, μετά τη σημερινή εβδομαδιαία συνεδρίαση του υπουργικού συμβουλίου στη Βιέννη, ο κ. Σπίντελεγκερ επισήμανε ότι η ελληνική κυβέρνηση θα πρέπει να υλοποιήσει τα μέτρα που συνδέονται με το πακέτο βοήθειας προς την Ελλάδα, ακόμη κι εάν υπάρχει τώρα μια «νέα κατάσταση» και μια αλλαγή κυβέρνησης - και κάτι ανάλογο ισχύει και για την Ιταλία όπου θα πρέπει επίσης να υλοποιηθούν μεταρρυθμίσεις.

    Κατά την άποψή του, κάθε μέλος της Νομισματικής Ένωσης θα πρέπει να ανταποκρίνεται στις υποχρεώσεις του και μπορεί να είναι θεμιτή μια συζήτηση γύρω από βασικά θέματα μέσα στην Ευρωπαϊκή Ένωση, όμως σε περίοδο κρίσης πρέπει να υπάρχουν άμεσα μέτρα.

    Πάντως, προς το παρόν, δεν τίθεται θέμα ενδεχόμενης αλλαγής συνθηκών.

    Από την πλευρά του ο Αυστριακός καγκελάριος και αρχηγός των Σοσιαλδημοκρατών, Βέρνερ Φάιμαν, επισήμανε, μετά το σημερινό υπουργικό συμβούλιο, πως για μια αλλαγή συνθηκών στην ΕΕ θα πρέπει να προηγηθεί μια μακρά συζήτηση, τώρα όμως θα πρέπει να επιλυθούν επίκαιρα ζητήματα.

    Ο Αυστριακός καγκελάριος αποσαφήνισε πως στην ΕΕ οι αποφάσεις δεν θα πρέπει να λαμβάνονται από τις μεγάλες χώρες -Γερμανία και Γαλλία- και, όπως τόνισε, μπορεί η Γερμανία, λόγω του μεγέθους της, να έχει φυσικά, ένα ιδιαίτερο βάρος στη συζήτηση, όμως προτάσεις κατατίθενται εξίσου και από την Αυστρία

    Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ"

    Από το "διευθυντήριο" των Βρυξελλών έγινε προ ολίγου γνωστό ότι αν δεν προσυπογράψουν όλα τα κόμματα που συμμετέχουν στον κυβερνητικό συνασπισμό της Αθήνας τις δεσμεύσεις που ζητούνται, η 6η δόση δεν θα αποδεσμευθεί.

    Ας ενωθούμε κι ας φωνάξουμε:
    Μας "τιμωρείτε" επειδή ένας απερχόμενος (εκλεγμένος όμως) πρωθυπουργός δοκίμασε (αποτυχημένα ή όχι δε θα το κρίνετε οι τραπεζίτες) μιά απόλυτα δημοκρατική (άρα εντελώς Ελληνική) λύση, να μιλήσει ο λαός μέσω δημοψηφίσματος?

    Ορίστε: ο αντικαστάτης του λέει Όχι στην υπογραφή. Λέει όχι στον τύπο. Ναι στην ουσία. Και είναι άλλος. Δεν είναι ο προηγούμενος. Λέει ότι θα υποστηρίξει την ουσία. Μήπως τιμωρείται το λαό που τον υποστηρίζει? Αυτό κάνετε? Απειλείτε τον ελληνικό λαό χωρίς καμία αιδώ?

    Συνεχίζετε να απειλείτε και να επιχειρείτε να φοβίσετε έτσι ξενδιάντροπα και άνανδρα τον ελληνικό λαό απειλώντας ότι θα τον ρίξετε στη φτώχεια?

    Γιατί το "τραβάτε"? Γιά να γίνει ΟΧΙ σε όλα? Έχει ξαναγίνει ξέρετε...

    Κανείς τουρίστας και κρουαζιερόπλοιος πουθενά!! Εμείς στη δραχμή κι εσείς στις cartpostal...

  107. H pena tis orghs avatar
    H pena tis orghs 08/11/2011 19:36:54

    Κ.Σαμαρά τώρα μιλάς σωστά!

  108. ARIS avatar
    ARIS 08/11/2011 19:38:45

    ΑΝΤΩΝΗ,
    μην ξεχάσεις ποτέ τον πολιτικό σου μέντορα, τον μεγάλο Ευάγγελο Αβέρωφ. Σκέψου, εκείνος ο εκπληκτικός ευπατρίδης τι θα έκανε σε τέτοιες στιγμές. Οι έλληνες ζήσαμε και φτωχοί και θα ξαναζή σουμε αλλά ταπεινωμένοι δε θα επιβιώσουμε. Μην επιτρέψεις σε όλους τους ριψάσπιδες και εφιάλτες να σε παρασύσουν στο δρόμο τους. Ναι, να σώσουμε την οικονομία αλλά πανω απ' όλους και απ' όλα είναι ο Θεός και η Πατρίδα μας. Αυτές τις μέρες είδα ανθρώπουν να κλαίνε σα μικρά παιδιά για την κατάντια μας, όχι την οικονομική αλλά την εθνική. Είδα έφηβους, γιατί είμαι καθηγητής, να αγωνιούν και να 'ναι έτοιμοι να βροντοφωνάξουν μ' όλη τη δύναμη της ψυχής τους ένα "φτάνει ως εδώ". Όχι όμως αυτό το υποκριτικό, ισοπεδωτικό και καταστροφικό "όχι" των αριστερών. ¨Φτάνει ως εδώ", Αντώνη. "Φτάνει ως εδώ" για να μπορούμε να λέμε στα παιδιά μας ότι όταν χρειάστηκε φυλάξαμε κι εμείς κάποιες "Θερμοπύλες". Τη δήλωσή σου αυτή βγες και κάντην τώρα, προστά σε όλα τα κανάλια για να αναθαρήσουν λίγο οι ψυχές μας. ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ ΜΕ ΤΙΣ ΤΣΕΠΕΣ ΜΑΣ, ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΠΕΡΗΦΑΝΕΙΑ

  109. Βαλκάνιος avatar
    Βαλκάνιος 08/11/2011 19:41:11

    Πρόεδρε προχώρα ακάθεκτος!!! Είμαστε μαζί σου . Για την πατρίδα μας και το μέλλον των παιδιών μας . Πολλή απογοήτευση έχουμε πάρει και δεν πάει άλλο. Σου έχω εμπιστοσύνη .Φαήλο θέλω άρθρο για τα τεκτενόμενα στο κόμμα τις 2 τελευταίες ώρες .Τα παπαγαλάκια μας πρήξαν τα κάκαλα.,

  110. Σοφια Γιαννατου avatar
    Σοφια Γιαννατου 08/11/2011 19:41:24

    στα εργα να σε δω Αντωνη! στο τελος θα ζητησουν 10.000.000 υπογραφες για να παρουμε τη δοση!!!!

    • Αριστοκλής avatar
      Αριστοκλής @ Σοφια Γιαννατου 08/11/2011 20:01:21

      Σωστά. Στο τέλος θα υπογράψει.

  111. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 08/11/2011 19:41:44

    Μάλιστα...
    Αν γίνουν λοιπόν εκλογές...
    Και πάρουμε αυτοδυναμία...
    Η ψήφιση του Νόμου της δανειακής ...δεν είναι υπογραφή;

    Το έγραψα και αλλού:

    αφού αποφάσισε να συμμετέχει να συμμετέχουμε ...με κοινωνικό και εθνικό πρόσωπο και ας βάλει χίλιες υπογραφές:

    -Κήρυξη της ΑΟΖ ως προυπόθεση συμμετοχής ...ασχολούμαστε με καρεκλίτσες - πρόσωπα και αφήνουμε τα ουσιώδη (...πόσο φυσικό αέριο βρήκαν στην Κύπρο; ...εδώ ασχολούμαστε με υπογραφές και πρόσωπα...)
    -Ανακούφιση των πολιτών με μείωση φορολογικών συντελεστών στους μισθωτούς, κατάργηση ΦΜΑΠ αφού ισχύει ο φόρος στη ΔΕΗ (για άμεσα έσοδα) κλπ κλπ .

    Έργα όχι λόγια και ....δικαιολογίες

  112. ΤΙΤΟΡΜΟΣ ΑΙΤΩΛΟΣ avatar
    ΤΙΤΟΡΜΟΣ ΑΙΤΩΛΟΣ 08/11/2011 19:45:34

    Εύγε Αντώνη!

    Έπρεπε στη δήλωσή σου επίσης να επισημάνεις ότι:

    Είναι απαίτηση τουλάχιστον 3000 ετών ελληνικής ιστορίας η Ελλάδα να ΜΗΝ υπογράφει σε δηλώσεις υποταγής, και εγώ δεν υπογράφω σεβόμενος τους πριν από εμένα αλλά και τους αγέννητους".

  113. theo1611 avatar
    theo1611 08/11/2011 19:46:06

    Arivederci Roma!!!!

    Aufwiedersehen, Frau Merkel!!!

    ΥΓ: Μάλλον (μακάρι να) κατάφεραν να μας ενώσουν και ξεκινήσαμε από το εθνικό σπορ, την καθυστέρηση και τη μπάλα στην εξέδρα (Σύστημα Ρεχάγκελ!!!)

  114. kostas avatar
    kostas 08/11/2011 19:47:12

    ΚΡΑΤΑ ΓΕΡΑ ΡΕ ΑΝΤΩΝΗ ΕΧΕΙ ΑΝΑΓΚΗ ΑΥΤΗ Η ΧΩΡΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ
    Ο Χ Ι

  115. ΜΑΝΙΑΤΗΣ avatar
    ΜΑΝΙΑΤΗΣ 08/11/2011 19:50:36

    ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ.ΤΙ ΑΛΛΟ ΘΑ ΘΕΛΟΥΝ ΜΕΤΑ.ΟΧΙ ΑΛΛΟΥΣ ΣΥΜΒΙΒΑΣΜΟΥΣ.ΑΝ ΘΕΛΕΙ Ο ΚΑΘΕ ΡΕΝ ΑΣ ΜΑΣ ΠΤΩΧΕΥΣΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΒΡΕΘΟΥΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΧΑΜΕΝΟΙ.ΨΗΛΑ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ Ο ΛΟΓΟΣ ΤΙΜΗΣ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΑ ΚΑΙ ΤΟΥ ΑΝΤΩΝΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΡΑΜΕΙΝΗ ΑΣΧΕΤΑ ΕΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΡΑΣΙΝΟΣ ΠΡΟΘΥΠΟΥΡΓΟΣ ΕΚΑΝΕ ΤΟ ΑΜΕΡΙΚΑΝΑΚΙ.

  116. kostas74 avatar
    kostas74 08/11/2011 19:51:42

    Για μενα πρεπει να αποχωρησει απο τις συνομιλιες για σχηματισμο κυβερνησης ο Σαμαρας το συντομωτερο δυνατο και να καταγγειλει στον Ελληνικο λαο τις αθλιες πιεσεις που δεχεται και τις τρισαθλιες μεθοδευσεις που γινονται.
    Ειναι προφανες οτι οι Βρυξελανθρωποι προσπαθουν να βρουν φυλλο συκης για να κρυψουν την γυμνια των μεχρι τωρα συνεργατων(υποχειριων.....) τους.

    Συγχωροχαρτι για τον ΓΑΠ ψαχνουν ....οχι συναινεση

  117. μαρικα avatar
    μαρικα 08/11/2011 19:54:32

    Oταν ξενιτευωμασταν στην Γερμανια τον καιρο εκεινον τον κακο,επρεπαι να
    προσκομιζουμε πιστοπιοιτικο κοινονικων φρονιματων.Μου φαινεται ξαναγυριζουμε στα ιδια.Ενα μονο σας λεω,τα νοσοκομεια της Γερμανιας γεμισαν με νεαρους Ελληνες γιατρους.ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΑΣ.Οπως τοτε και τωρα

  118. Greek Voter avatar
    Greek Voter 08/11/2011 19:57:31

    Αισθάνομαι την ανάγκη να επαναδημοσιεύσω ένα μήνυμα καρδιάς που έγραψα ξημερώματα Κυριακής, όντας πολύ φορτισμένος και αγχωμένος με όλα αυτά που συνέβαιναν. Άλλωστε διακυβεύεται η εθνική μας υπόσταση. Ελπίζω πλέον να υπαναχωρήσει o Πρόεδρος από το σχέδιο συγκυβέρνησης (ή όπως αλλιώς θέλουμε να το λέμε), θέτοντας λόγους εθνικού συμφέροντος και να πει την αλήθεια στο λαό σε ανοιχτή συγκέντρωση. Εκλογές πρέπει να γίνουν άμεσα, σε 40 μέρες.


    “Αντώνη δε θα κοιμηθούμε σήμερα.

    Έλεγα να μη στείλω και άλλο μήνυμα, αλλά δεν αντέχω να μην υποκύψω στον πειρασμό. Άλλωστε, τη στιγμή που εσύ δίνεις τη ΜΕΓΑΛΗ ΜΑΧΗ, είναι το ελάχιστο που μπορώ να κάνω.

    Η αλήθεια είναι ότι γίνεται πανικός.

    Οι απειλές είναι ασφυκτικές.

    Οι πιέσεις για καταστολή θαρραλέων, δυναμικών και πατριωτικών φωνών εντός του κόμματός μας είναι πλέον υπαρκτές.

    Οι πιέσεις για ψήφιση της δανειακής σύμβασης με πλειοψηφία άνω των 180 βουλευτών – πράγμα καταστροφικό για τη χώρα- είναι λυσσαλέες και θα γίνουν χειρότερες.

    Είμαι σίγουρος ότι οι απειλές θα επεκταθούν και σε άλλο επίπεδο… ίσως και κάτω από τη ζώνη… γιατί έτσι έμαθαν κάποιοι μηχανισμοί να λειτουργούν, αλλά ΔΕ ΘΑ ΤΟΥΣ ΠΕΡΑΣΕΙ.

    ΕΣΥ πρέπει να αντέξεις και ΘΑ ΑΝΤΕΞΕΙΣ.

    ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΗΣ ΠΑΤΡΙΔΑΣ.

    Το χρωστάς στις ρίζες σου, στην οικογένειά σου, σε όλους εμάς τους φίλους σου που σε αγαπάμε και σε στηρίζουμε χρόνια τώρα, περνώντας δια πυρός και σιδήρου, παραμερίζοντας το προσωπικό μας συμφέρον και προτάσσοντας το συμφέρον της ΠΑΤΡΙΔΑΣ, αλλά πάνω απ´ όλα ΤΟ ΟΦΕΙΛΕΙΣ ΣΤΟΝ ΙΔΙΟ ΣΟΥ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΣΟΥ.

    Εσύ ξέρεις από μάχες.

    Ξέρεις να βγαίνεις νικητής κι ας μετράς πληγές.

    ΕΧΕΙΣ ΤΟ ΛΑΟ ΜΑΖΙ ΣΟΥ.
    ΑΡΙΣΤΕΡΟΥΣ, ΔΕΞΙΟΥΣ, ΚΕΝΤΡΩΟΥΣ, ΜΑ ΠΑΝΩ ΑΠ´ ΟΛΑ, ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΑΤΡΙΩΤΕΣ.

    ΗΡΘΕ Η ΩΡΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΥΠΕΡΒΑΣΗ.

    ΚΡΑΤΑ ΓΕΡΑ ΚΑΙ ΜΗΝ ΥΠΟΚΥΠΤΕΙΣ.

    ΕΜΠΡΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΕΛΛΑΔΑ ΤΟΥ 2021.

    Ο ΘΕΟΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΜΑΖΙ ΜΑΣ.”

  119. Maria-Maria avatar
    Maria-Maria 08/11/2011 19:58:58

    φτανει να μην ειναι για εσωκομματικη καταναλωση

  120. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 08/11/2011 19:59:15

    Ο Παπαχρήστος διαβάζει Antinews! Live τώρα στο ΣΤΑΡ ο Φαήλος!

  121. μαρικα avatar
    μαρικα 08/11/2011 19:59:37

    Ο κυριος Σαμαρας πρεπει να καλεσει τον λαο στην πλατια Συνταγματος να του πει ειλικρινα τι τον περιμενει και τι ο ιδιος ο λαος θα ειθελε να γινει.

  122. Diamond Angel avatar
    Diamond Angel 08/11/2011 20:00:33

    Οσο περισσότερα τους δίνουμε , τόσο περισσότερα ζητάνε..... Οσο υποκύπτουμε , τόσο αποθρασύνονται. Υπάρχουν και όρια! Δεν τους συμφέρει να φύγουμε ( τελευταία δήλωση του Βεστερβέλλε).Οι Ούννοι αποσυντονίζονται όταν παίξεις στην ανασφάλειά τους. Μπράβο και πάλι μπράβο!!!! Α. Σαμαρά, να θυμάσαι αυτό: Τον υπεύθυνο και συνετό , τον έχουν δεδομένο και δεν τον υπολογίζουν. Τον απρόβλεπτο ,όχι μόνο τον υπολογίζουν αλλά και τον φοβούνται ,ακριβώς γιατί είναι απρόβλεπτος........Και κάτι ακόμα. Ολοι μας ήρθαμε και θα φύγουμε απο' δω.....Η Ελλάδα όμως , θα μείνει. Πρόσεξε που και σε τι, θα βάλεις υπογραφή!

  123. Μαγειρας avatar
    Μαγειρας 08/11/2011 20:03:27

    ΜΙΑ ΠΡΟΤΑΣΗ ΓΙΑ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΑΛΛΑΓΗ ΣΤΟΝ ΕΚΛΟΓΙΚΟ ΝΟΜΟ
    -ΤΑ ΔΥΟ ΚΟΜΜΑΤΑ ΕΧΟΥΝ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 200 ΨΗΦΟΥΣ-

  124. Ασπροποταμίτης avatar
    Ασπροποταμίτης 08/11/2011 20:03:49

    ΕΛΛΗΝΕΣ ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟ ΠΑΡΑΚΑΤΩ. ΑΣ ΠΑΡΑΜΕΙΝΟΥΜΕ ΨΥΧΡΑΙΜΟΙ, ΕΝΩΜΕΝΟΙ, ΑΤΑΛΑΝΤΕΥΤΟΙ ΣΤΗΝ ΙΔΕΑ ΤΗΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ ΤΗΣ ΠΑΤΡΙΔΑΣ.

    ΑΝΗΚΩ ΣΕ ΜΙΑ ΧΩΡΑ ΜΙΚΡΗ
    Ἕνα πέτρινο ἀκρωτήρι στὴ Μεσόγειο, ποὺ δὲν ἔχει ἄλλο ἀγαθὸ παρὰ τὸν
    ἀγώνα τοῦ λαοῦ, τὴ θάλασσα, καὶ τὸ φῶς τοῦ ἥλιου.
    Εἶναι µικρὸς ὁ τόπος µας, ἀλλὰ ἡ παράδοσή του εἶναι τεράστια καὶ τὸ
    πράγµα ποὺ τὴ χαρακτηρίζει εἶναι ὅτι µᾶς παραδόθηκε χωρὶς διακοπή.
    Ἡ ἑλληνικὴ γλῶσσα δὲν ἔπαψε ποτὲ της νὰ µιλιέται. Δέχτηκε τὶς
    ἀλλοιώσεις ποὺ δέχεται καθετὶ ζωντανό, ἀλλὰ δὲν παρουσιάζει κανένα
    χάσµα.
    Ἄλλο χαρακτηριστικὸ αὐτῆς τῆς παράδοσης εἶναι ἡ ἀγάπη της γιὰ τὴν
    ἀνθρωπιά, κανόνας της εἶναι ἡ δικαιοσύνη.
    Στὴν ἀρχαία τραγωδία, τὴν ὀργανωµένη µὲ τόση ἀκρίβεια, ὁ ἄνθρωπος ποὺ
    ξεπερνᾶ τὸ µέτρο, πρέπει νὰ τιµωρηθεῖ ἀπὸ τὶς Ἐρινύες.
    Ὅσο γιὰ µένα συγκινοῦµαι παρατηρώντας πὼς ἡ συνείδηση τῆς δικαιοσύνης
    εἶχε τόσο πολὺ διαποτίσει τὴν ἑλληνικὴ ψυχή, ὥστε νὰ γίνει κανόνας τοῦ
    φυσικοῦκόσµου.
    Καὶ ἕνας ἀπὸ τοὺς διδασκάλους µου, τῶν ἀρχῶν τοῦ περασµένου αἰώνα,
    γράφει: «… θὰ χαθοῦµε γιατί ἀδικήσαµε …».
    Αὐτὸς ὁ ἄνθρωπος ἦταν ἀγράµµατος. Εἶχε µάθει νὰ γράφει στὰ τριάντα
    πέντε χρόνια τῆς ἡλικίας του. Ἀλλὰ στὴν Ἑλλάδα τῶν ἡµερῶν µας, ἡ
    προφορικὴπαράδοση πηγαίνει µακριὰ στὰ περασµένα ὅσο καὶ ἡ γραπτή. Τὸ
    ἴδιο καὶ ἡ ποίηση.
    Εἶναι γιὰ µένα σηµαντικὸ τὸ γεγονὸς ὅτι ἡ Σουηδία θέλησε νὰ τιµήσει
    καὶ τούτη τὴν ποίηση καὶ ὅλη τὴν ποίηση γενικά, ἀκόµη καὶ ὅταν
    ἀναβρύζει ἀνάµεσα σ’ἕνα λαὸ περιορισµένο.
    Γιατί πιστεύω πὼς τοῦτος ὁ σύγχρονος κόσµος ὅπου ζοῦµε, ὁ
    τυρρανισµένος ἀπὸ τὸ φόβο καὶ τὴν ἀνησυχία, τὴ χρειάζεται τὴν ποίηση.
    Ἡ ποίηση ἔχει τὶς ρίζες της στὴν ἀνθρώπινη ἀνάσα – καὶ τί θὰ
    γινόµασταν ἂν ἡ πνοή µας λιγόστευε;
    Εἶναι µία πράξη ἐµπιστοσύνης – κι ἕνας Θεὸς τὸ ξέρει ἂν τὰ δεινά µας
    δὲν τὰ χρωστᾶµε στὴ στέρηση ἐµπιστοσύνης.
    Παρατήρησαν, τὸν περασµένο χρόνο γύρω ἀπὸ τοῦτο τὸ τραπέζι, τὴν πολὺ
    µεγάλη διαφορὰ ἀνάµεσα στὶς ἀνακαλύψεις τῆς σύγχρονης ἐπιστήµης καὶ
    στὴλογοτεχνία. παρατήρησαν πὼς ἀνάµεσα σ’ ἕνα ἀρχαῖο ἑλληνικὸ δράµα
    καὶ ἕνα σηµερινό, ἡ διαφορὰ εἶναι λίγη. Ναί, ἡ συµπεριφορὰ τοῦ
    ἀνθρώπου δὲ µοιάζει νὰἔχει ἀλλάξει βασικά. Καὶ πρέπει νὰ προσθέσω πὼς
    νιώθει πάντα τὴν ἀνάγκη ν’ ἀκούσει τούτη τὴν ἀνθρώπινη φωνὴ ποὺ
    ὀνοµάζουµε ποίηση. Αὐτὴ ἡ φωνὴ ποὺκινδυνεύει νὰ σβήσει κάθε στιγµὴ ἀπὸ
    στέρηση ἀγάπης καὶ ὁλοένα ξαναγεννιέται. Κυνηγηµένη, ξέρει ποὺ νὰ
    ’βρει καταφύγιο, ἀπαρνηµένη, ἔχει τὸ ἔνστικτο νὰ πάει νὰ ριζώσει στοὺς
    πιὸ ἀπροσδόκητους τόπους. Γι’ αὐτὴ δὲν ὑπάρχουν µεγάλα καὶ µικρὰ µέρη
    τοῦ κόσµου. Τὸ βασίλειό της εἶναι στὶς καρδιὲς ὅλων τῶν ἀνθρώπων τῆς
    γῆς. Ἔχει τὴ χάρη ν’ ἀποφεύγει πάντα τὴ συνήθεια, αὐτὴ τὴ βιοµηχανία.
    Χρωστῶ τὴν εὐγνωµοσύνη µου στὴ Σουηδικὴ Ἀκαδηµία ποὺ ἔνιωσε αὐτὰ τὰ
    πράγµατα, ποὺ ἔνιωσε πὼς οἱ γλῶσσες, οἱ λεγόµενες περιορισµένης
    χρήσης, δὲν πρέπει νὰ καταντοῦν φράχτες ὅπου πνίγεται ὁ παλµὸς τῆς
    ἀνθρώπινης καρδιᾶς, ποὺ ἔγινε ἕνας Ἄρειος Πάγος ἱκανός νὰ κρίνει µὲ
    ἀλήθεια ἐπίσηµη τὴν ἄδικη µοίρα τῆς ζωῆς, γιὰ νὰ θυµηθῶ τὸν Σέλλεϋ,
    τὸν ἐµπνευστή, καθώς µᾶς λένε, τοῦ Ἀλφρέδου Νοµπέλ, αὐτοῦ τοῦ ἀνθρώπου
    ποὺ µπόρεσε νὰ ἐξαγοράσει τὴνἀναπόφευκτη βία µὲ τὴ µεγαλοσύνη τῆς
    καρδιᾶς του.
    Σ’ αὐτὸ τὸν κόσµο, ποὺ ὁλοένα στενεύει, ὁ καθένας µας χρειάζεται ὅλους
    τ“Ἀνήκω σὲ µία χώρα µικρή.
    Ἕνα πέτρινο ἀκρωτήρι στὴ Μεσόγειο, ποὺ δὲν ἔχει ἄλλο ἀγαθὸ παρὰ τὸν
    ἀγώνα τοῦ λαοῦ, τὴ θάλασσα, καὶ τὸ φῶς τοῦ ἥλιου.
    Εἶναι µικρὸς ὁ τόπος µας, ἀλλὰ ἡ παράδοσή του εἶναι τεράστια καὶ τὸ
    πράγµα ποὺ τὴ χαρακτηρίζει εἶναι ὅτι µᾶς παραδόθηκε χωρὶς διακοπή.
    Ἡ ἑλληνικὴ γλῶσσα δὲν ἔπαψε ποτὲ της νὰ µιλιέται. Δέχτηκε τὶς
    ἀλλοιώσεις ποὺ δέχεται καθετὶ ζωντανό, ἀλλὰ δὲν παρουσιάζει κανένα
    χάσµα.
    Ἄλλο χαρακτηριστικὸ αὐτῆς τῆς παράδοσης εἶναι ἡ ἀγάπη της γιὰ τὴν
    ἀνθρωπιά, κανόνας της εἶναι ἡ δικαιοσύνη.
    Στὴν ἀρχαία τραγωδία, τὴν ὀργανωµένη µὲ τόση ἀκρίβεια, ὁ ἄνθρωπος ποὺ
    ξεπερνᾶ τὸ µέτρο, πρέπει νὰ τιµωρηθεῖ ἀπὸ τὶς Ἐρινύες.
    Ὅσο γιὰ µένα συγκινοῦµαι παρατηρώντας πὼς ἡ συνείδηση τῆς δικαιοσύνης
    εἶχε τόσο πολὺ διαποτίσει τὴν ἑλληνικὴ ψυχή, ὥστε νὰ γίνει κανόνας τοῦ
    φυσικοῦκόσµου.
    Καὶ ἕνας ἀπὸ τοὺς διδασκάλους µου, τῶν ἀρχῶν τοῦ περασµένου αἰώνα,
    γράφει: «… θὰ χαθοῦµε γιατί ἀδικήσαµε …».
    Αὐτὸς ὁ ἄνθρωπος ἦταν ἀγράµµατος. Εἶχε µάθει νὰ γράφει στὰ τριάντα
    πέντε χρόνια τῆς ἡλικίας του. Ἀλλὰ στὴν Ἑλλάδα τῶν ἡµερῶν µας, ἡ
    προφορικὴπαράδοση πηγαίνει µακριὰ στὰ περασµένα ὅσο καὶ ἡ γραπτή. Τὸ
    ἴδιο καὶ ἡ ποίηση.
    Εἶναι γιὰ µένα σηµαντικὸ τὸ γεγονὸς ὅτι ἡ Σουηδία θέλησε νὰ τιµήσει
    καὶ τούτη τὴν ποίηση καὶ ὅλη τὴν ποίηση γενικά, ἀκόµη καὶ ὅταν
    ἀναβρύζει ἀνάµεσα σ’ἕνα λαὸ περιορισµένο.
    Γιατί πιστεύω πὼς τοῦτος ὁ σύγχρονος κόσµος ὅπου ζοῦµε, ὁ
    τυρρανισµένος ἀπὸ τὸ φόβο καὶ τὴν ἀνησυχία, τὴ χρειάζεται τὴν ποίηση.
    Ἡ ποίηση ἔχει τὶς ρίζες της στὴν ἀνθρώπινη ἀνάσα – καὶ τί θὰ
    γινόµασταν ἂν ἡ πνοή µας λιγόστευε;
    Εἶναι µία πράξη ἐµπιστοσύνης – κι ἕνας Θεὸς τὸ ξέρει ἂν τὰ δεινά µας
    δὲν τὰ χρωστᾶµε στὴ στέρηση ἐµπιστοσύνης.
    Παρατήρησαν, τὸν περασµένο χρόνο γύρω ἀπὸ τοῦτο τὸ τραπέζι, τὴν πολὺ
    µεγάλη διαφορὰ ἀνάµεσα στὶς ἀνακαλύψεις τῆς σύγχρονης ἐπιστήµης καὶ
    στὴλογοτεχνία. παρατήρησαν πὼς ἀνάµεσα σ’ ἕνα ἀρχαῖο ἑλληνικὸ δράµα
    καὶ ἕνα σηµερινό, ἡ διαφορὰ εἶναι λίγη. Ναί, ἡ συµπεριφορὰ τοῦ
    ἀνθρώπου δὲ µοιάζει νὰἔχει ἀλλάξει βασικά. Καὶ πρέπει νὰ προσθέσω πὼς
    νιώθει πάντα τὴν ἀνάγκη ν’ ἀκούσει τούτη τὴν ἀνθρώπινη φωνὴ ποὺ
    ὀνοµάζουµε ποίηση. Αὐτὴ ἡ φωνὴ ποὺκινδυνεύει νὰ σβήσει κάθε στιγµὴ ἀπὸ
    στέρηση ἀγάπης καὶ ὁλοένα ξαναγεννιέται. Κυνηγηµένη, ξέρει ποὺ νὰ
    ’βρει καταφύγιο, ἀπαρνηµένη, ἔχει τὸ ἔνστικτο νὰ πάει νὰ ριζώσει στοὺς
    πιὸ ἀπροσδόκητους τόπους. Γι’ αὐτὴ δὲν ὑπάρχουν µεγάλα καὶ µικρὰ µέρη
    τοῦ κόσµου. Τὸ βασίλειό της εἶναι στὶς καρδιὲς ὅλων τῶν ἀνθρώπων τῆς
    γῆς. Ἔχει τὴ χάρη ν’ ἀποφεύγει πάντα τὴ συνήθεια, αὐτὴ τὴ βιοµηχανία.
    Χρωστῶ τὴν εὐγνωµοσύνη µου στὴ Σουηδικὴ Ἀκαδηµία ποὺ ἔνιωσε αὐτὰ τὰ
    πράγµατα, ποὺ ἔνιωσε πὼς οἱ γλῶσσες, οἱ λεγόµενες περιορισµένης
    χρήσης, δὲν πρέπει νὰ καταντοῦν φράχτες ὅπου πνίγεται ὁ παλµὸς τῆς
    ἀνθρώπινης καρδιᾶς, ποὺ ἔγινε ἕνας Ἄρειος Πάγος ἱκανός νὰ κρίνει µὲ
    ἀλήθεια ἐπίσηµη τὴν ἄδικη µοίρα τῆς ζωῆς, γιὰ νὰ θυµηθῶ τὸν Σέλλεϋ,
    τὸν ἐµπνευστή, καθώς µᾶς λένε, τοῦ Ἀλφρέδου Νοµπέλ, αὐτοῦ τοῦ ἀνθρώπου
    ποὺ µπόρεσε νὰ ἐξαγοράσει τὴνἀναπόφευκτη βία µὲ τὴ µεγαλοσύνη τῆς
    καρδιᾶς του.
    Σ’ αὐτὸ τὸν κόσµο, ποὺ ὁλοένα στενεύει, ὁ καθένας µας χρειάζεται ὅλους
    τούς ἄλλους. Πρέπει ν’ ἀναζητήσουµε τὸν ἄνθρωπο, ὅπου καὶ νὰ
    βρίσκεται.
    Ὅταν στὸ δρόµο τῆς Θήβας, ὁ Οἰδίπους συνάντησε τὴ Σφίγγα, κι αὐτὴ τοῦ
    ἔθεσε τὸ αἴνιγµά της, ἡ ἀπόκρισή του ἦταν: ὁ ἄνθρωπος. Τούτη ἡ ἁπλὴ
    λέξη χάλασε τὸ τέρας. Ἔχουµε πολλὰ τέρατα νὰ καταστρέψουµε. Ἂς
    συλλογιστοῦµε τὴν ἀπόκριση τοῦ Οἰδίποδα.»


    Ομιλία του Γιώργου Σεφέρη κατά την τελετή παραλαβής του Βραβείου
    Νόμπελ Λογοτεχνίας, 11 Δεκεμβρίου 1963
    Σαν να το είπε χθές!

  125. Κογξ Ομ Παξ avatar
    Κογξ Ομ Παξ 08/11/2011 20:03:53

    Μπράβο ΑΝΤΩΝΗ.
    Ελεικρινά, με μεγαλη προσπάθεια συγκρατούσα τα δάκρυα μου για τη αποφασή
    σου να βάλεις νερο στο κρασί σου, σχεδον ειχα θυμώσει.
    Ξανά μου δίνεις ελπίδα, δίνεις ελπίδα στην Ελλάδα μας.
    Σε ευχαριστώ.

  126. Βαλκάνιος avatar
    Βαλκάνιος 08/11/2011 20:05:25

    Πέστα Φαήλο sto σταρ τώρα

  127. thanasis avatar
    thanasis 08/11/2011 20:05:36

    ΚΡΑΤΑ ΓΕΡΑ ΑΝΤΩΝΗ Ο ΛΑΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΟΝΤΑ ΣΟΥ
    ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΕΡΗΦΑΝΟΙ ΠΟΥ Η ΚΙΝΗΜΑΤΙΚΟΥ
    ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΕΚΛΟΓΗ ΣΟΥ ΕΒΓΑΛΕ ΕΝΑΝ ΕΛΛΗΝΑ
    ΜΑΖΥ ΜΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΗΓΕΤΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ
    ΣΥΣΤΡΑΤΕΥΤΟΥΜΕ ΓΙΑ ΜΙΑ ΕΛΛΑΔΑ
    ΓΑΛΆΝΟΛΕΥΚΗ

  128. tak avatar
    tak 08/11/2011 20:12:33

    Ψηλέ έσκισες! Όταν με το καλό τελειώσουν όλα, θα σε κεράσω καφέ στα Λιθαρίτσια!

  129. nik avatar
    nik 08/11/2011 20:13:31

    Αυτο που γινεται προς τον κ.Σαμαρα ειναι απλα ενα ς εκβιασμος.Προσπαθουν εδω κ μερες να τον παγιδευσουν.Ισως η παραιτηση να ηταν η καλυτερη απαντηση στους εκβιασμους!

  130. μαρικα avatar
    μαρικα 08/11/2011 20:13:45

    Ο Φαηλος εσκεισε στο ΣΤΑΡ.Τους επεξαι μονοτερμα.

  131. dracon avatar
    dracon 08/11/2011 20:13:51

    Να μην υπογράψει το κουρελόχαρτο του Ρεν
    Δεν έχει καμμιά νομική αξία.
    Αποσκοπεί στη ταπείνωσή μας σα χώρα
    Νομική αξία έχουν οι νόμοι που ψηφίζει η βουλή
    Θέλουν να μας κάνουν καθαρό ότι είμαστε κατεχόμενη χώρα
    ΟΧΙ ΣΤΑ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕΤΑΝΟΙΑΣ

  132. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ 08/11/2011 20:15:08

    Είπαμε να μην βιάζονται μερικοί μερικοί και να έχουν πίστη. Μπράβο στον Σαμαρά είναι άξιος

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ 08/11/2011 20:32:12

      Εγώ περιμένω στην άλλη ανάρτηση μερικοί να απαντήσουν οι ίδιοι στα σχόλια τους "είμαι κόπανος τελικά".

  133. Ευμένης avatar
    Ευμένης 08/11/2011 20:16:02

    Επιτέλους, βρέθηκε ένας Έλληνας πολιτικός να υπενθυμίσει στον κλητήρα Ρεν (και τ' αφεντικά του) ότι η Ελλάδα είναι ακόμη ανεξάρτητη χώρα.

  134. Γιώργος avatar
    Γιώργος 08/11/2011 20:17:52

    ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ
    ΣΤΕΛΙΟΣ ΠΑΠΑΘΕΜΕΛΗΣ

    ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ

    7/11/2011

    Το πολιτικό μας σύστημα, δειλό, μοιραίο και άβουλο αντάμα υπέκυψε στον βάναυσο εκβιασμό της Μέρκελ και του διεθνούς τοκογλυφικού συστήματος.
    Κατώτεροι των περιστάσεων Ευρωπαίοι ηγέτες απεδείχθησαν άνανδροι να αντιμετωπίσουν το δημοσιονομικό πρόβλημα μιας χώρας που είναι μόλις το 2% της Ευρωζώνης. Τα κερδοσκοπικά παιχνίδια των Τραπεζών τους έπνιξαν σε μια κουταλιά νερό. Ανίκανοι να δώσουν μια έντιμη λύση στο αστείου μεγέθους ελληνικό πρόβλημα, επιδίδονται σε μια ανήθικη επιχείρηση κατατρομοκράτησης του Ελληνικού λαού-χθες έστειλαν όλα τα διεθνή ΜΜΕ να κατακλύσουν την Αθήνα και να ενσπείρουν τον πανικό στην έμφοβη πολιτική μας ηγεσία η οποία παρεδόθη αμαχητί.
    Η Κυβέρνηση που καταρράκωσε το κύρος της χώρας και την πρόσφερε βορά στους κροκοδείλους της διεθνούς τοκογλυφίας, παραδίδει τώρα σ’ ένα διάδοχο σχήμα απολύτως ελεγχόμενο και εξ ορισμού ανήμπορο να πει ΟΧΙ.
    Η επερχόμενη κυβέρνηση, επί της ουσίας κατ’ εικόνα και ομοίωση της απερχόμενης, με τριτεύουσα διαφορά τα άτομα που την συγκροτούν, έχει πριν ορκισθεί, αποδεχθεί τις διαταγές του Βερολίνου, δηλαδή τις αποφάσεις της 27/10/11.
    Όμως η παραμονή μας στο τροϊκανικό περιβάλλον, η παραδοχή της δανειακής σύμβασης και η συνέχιση της ανεύθυνης επιβολής αιματηρών θυσιών στον ελληνικό λαό θα οδηγήσει, με μαθηματική ακρίβεια, σε ρήξη του κοινωνικού ιστού και σε τραγικές και ανεξέλεγκτες καταστάσεις.
    Το πρόβλημα της χώρας δεν λύνεται από άλλη Κυβέρνηση, αλλά από άλλη Κυβέρνηση με διαμετρικά αντίθετη πολιτική.
    Οποιαδήποτε ελληνική κυβέρνηση, οιασδήποτε σύνθεσης, από δω και μπρος, θα πρόσφερε σημαντικές υπηρεσίες μόνο αν είχε την τόλμη να καταγγείλει το σύνολο των επαίσχυντων Μνημονίων, επικαιροποιήσεων, μεσοπρόθεσμων και όλου του θλιβερού συνονθυλεύματος, που ταπείνωσε και εξαθλίωσε στο έπακρον τον ελληνικό λαό.
    Οι απάνθρωπες θυσίες, που σωρευτικά μας επιβλήθηκαν ήταν χωρίς αντίκρισμα. Να υπενθυμίσουμε ακόμη, ότι δεν πρόκειται απλώς για αναποτελεσματικότητα όλων αυτών των τροϊκανικών μέτρων, αλλά και για υψηλό βαθμό επικινδυνότητάς τους, που οδηγεί την Ελλάδα στην καταστροφή. Αρκεί να υπενθυμίσουμε ότι και μετά το κούρεμα του δήθεν 50% του χρέους (γιατί ουσιαστικά είναι πολύ κατώτερο), το ποσοστό του το 2020 θα είναι υψηλότερο από αυτό που ήταν το 2009. Προβλέπεται, δηλαδή να είναι 120% έναντι 115% το 2009! Ωστόσο διαχειρίσιμο θεωρείται το χρέος μόνο αν είναι κάτω από το 90% του ΑΕΠ, αφού το υψηλότερο αυτοτροφοδοτείται.
    Το κούρεμα το οποίο η Δημοκρατική Αναγέννηση αξίωνε από την πρώτη στιγμή, η Κυβέρνηση το απέρριπτε μετά βδελυγμίας ως δήθεν ανώφελο!
    Για να ακούσει προχθές και από γερμανικά χείλη (αρχισυντάκτης της Handelsblad) ότι:
    «Το κούρεμα ήρθε με καθυστέρηση ενός έτους. Αν μια τέτοια απόφαση είχε ληφθεί πριν, το σημερινό χρέος της Ελλάδος θα κυμαινόταν κάτω από του 100% της οικονομικής ισχύος της χώρας».
    Η καταγγελία Μνημονίων κλπ επιβάλλεται, επειδή αυτό που πρωτίστως χρειάζεται η Ελλάδα είναι σήμερα η δυνατότητά της να επιδοθεί σε επιθετική-ταχύρρυθμη αναπτυξιακή πολιτική, που φυσικά αποκλείεται με τις παρούσες συνθήκες της βαθιάς ύφεσης, που αποτελεί τη μοναδική συνταγή της τρόικας, της οποίας την διαιώνιση εξασφαλίζει η υπερψήφιση των αποφάσεων της 27/10/11.
    Η συνταγή της τρόικας αποβλέπει αποκλειστικά στη σωτηρία των τραπεζών και όχι της Ελλάδας.
    Μας λένε ότι το συμφέρον της χώρας είναι η επόμενη δόση και εκβιάζουν το λαό να αποδεχθεί την ταπεινωτική και καταστροφική, για τα μακροπρόθεσμα συμφέροντά μας δανειακή σύμβαση.
    Δεν μας λένε ότι η αποδοχή της δανειακής σύμβασης σημαίνει την παράδοση της εθνικής μας κυριαρχίας σε ξένα κέντρα εξουσίας, με την αποδοχή δικών τους επιτηρητών που ουσιαστικά θα κυβερνούν τη χώρα και την εκχώρηση στους δανειστές, της εθνικής μας περιουσίας.
    Προσπαθούν να ενοχοποιήσουν το λαό για έναν τρόπο διαβίωσης υπεράνω της παραγωγικής του ικανότητας, όταν αυτοί του τον υπέδειξαν εκχωρώντας του κάθε είδους ανεξέλεγκτες επιδοτήσεις, για να τους κρατά στην εξουσία και ενώ αποβιομηχανοποιούσαν τη χώρα, στήριζαν την ψευδή ευδαιμονία και την παμφάγο φαυλοκρατία τους σε υψηλότοκα δάνεια τα οποία καλούν τώρα τον λαό να αποπληρώσει στο πολλαπλάσιο.
    Κλεπτοκρατία, σπατάλη, παρασιτισμός, ατιμωρησία ιδού η ταυτότητα του ετοιμόρροπου συστήματος.
    Η εθνική ανεξαρτησία όμως δεν οικοδομείται ούτε με μεγαλοστομίες, ούτε με κουτσαβακισμούς. Θέλει ό,τι ακριβώς λείπει. Γιατί εάν υπήρχε αυτό το κάτι, θα υπήρχε κι ο πολιτικός ανδρισμός που δεν θα ανεχόταν καμιά Μέρκελ και κανέναν Σαρκοζί να μας κουνάνε το δάχτυλο. Θα υπήρχε η βούληση να ζήσουμε τρώγοντας πέτρες κι όχι παρασιτώντας ως διεθνείς επαίτες.
    Σε αυτή τη δύσκολη στιγμή τι θα μπορούσε λοιπόν να αποτελέσει ελπίδα σωτηρίας για το λαό παρά η εθνική του αφύπνιση, ενισχυμένη από την ιστορική και καταγωγική του συνέχεια, την γλωσσική του ιδιαιτερότητα, κυρίως δε την ιδιαιτερότητα της κλασσικής του παιδείας και της χριστιανικής του πίστης. Όλα αυτά δηλαδή που συκοφαντούν και από τα οποία πολεμούν να τον αποκόψουν με λύσσα. Ο λαός αναζητεί μία ηγεσία που να εκφράσει αυτά τα ιδανικά και τότε αλλοίμονο τους όταν ο λαός αυτός θα αφυπνιστεί.

  135. dsv avatar
    dsv 08/11/2011 20:22:28

    Κατ' εμε τζαμπα μαγκας:

    Η Νεα Δημοκρατια ήθελε roadmap αντιστοιχο με την Πορτογαλια, δηλαδη διαπραγματευση με τροικα κατ'αρθρο και υπογραφη σύμβασης και συνοδευτικών μέτρων απο κοινού πριν απο εκλογές. Αυτό ακιβώε έκανε η Πορτογαλια.

    Αυτό στην περίπτωσή μας οφείλει να γινει τώρα υπό την ομπρέλα της κυβέρνησης συνεργασίας. Συνεπώς αερας κοπανιστος απο Σαμαρα!!!!!

    • dsv avatar
      dsv @ dsv 08/11/2011 20:23:21

      Τα γράφω και βριστε με οσο θελετε!

    • dsv avatar
      dsv @ dsv 08/11/2011 20:31:24

      Και συμπληρώνω:

      Αυτό που θα έπρεπε να κανουν τα 2 κομματα, ειναι να ζητησουν την τροικα να ερθει να διαπραγματευτουν τα μετρα και την συμβαση και να τα υπογραψουν ολοι.

      Αυτοι χρονοτριβουν στο θεμα σχηματισμου κυβερνησης επιδιωκοντας την μειωση του πολιτικου κοστους (η προεκλογικη εκστρατεια εχει αρχισει).
      Ο Παπαδημος το ξέρει και τους ψηνει το ψαρι στα χειλη για ν'αναλαβουν τις ευθύνες τους.... ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΚΑΝΕΙ!!!!

  136. Αστραία avatar
    Αστραία 08/11/2011 20:22:31

    Σιγά τα αίματα.....

  137. Joao avatar
    Joao 08/11/2011 20:23:29

    αρχιζω και παταω γη...... ουφφφφφφ

  138. katerina konstantinidou avatar
    katerina konstantinidou 08/11/2011 20:23:40

    ΕΙΝΑΙ ΦΩΣ ΦΑΝΑΡΙ, ΚΑΤΑΛΑΒΑΝ ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΑΣΗ ΟΛΕΣ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΤΗΣ ΝΔ, ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΡΑΓΚΙΟΖ ΜΠΕΡΝΤΕ-ΒΛΕΠΕ ΠΑΣΟΚ, ΚΑΙ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΞΑΝΑΚΑΝΕΙ ΣΤΡΟΦΗ Ο ΣΑΜΑΡΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙ ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΜΕ ΝΤΟΡΑ-ΚΟΛΟΤΟΥΜΠΕΝ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΤΟΝ GAP ΕΚΤΟΣ-ΑΦΟΥ ΤΗΝ ΠΑΡΑΙΤΗΣΗ ΤΟΥ ΤΗΝ ΕΧΟΥΝ ΠΛΕΟΝ ΔΕΔΟΜΕΝΗ. ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΟΛΗ Η ΙΣΤΟΡΙΑ. ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΟΝ ΚΟ. ΣΑΜΑΡΑ!!! ΜΕΓΑΛΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥ ΘΑΡΡΟΥΣ.

  139. Γιώργος avatar
    Γιώργος 08/11/2011 20:33:02

    ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ ΦΤΩΧΕΙΑ, ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΠΩΛΕΙΑ ΤΗΣ ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑΣ ΣΟΥ.
    ΠΡΟΕΔΡΕ, ΗΡΕΜΑ, ΓΕΡΑ, ΜΕ ΣΥΝΕΠΕΙΑ.
    ΕΝΑ ΜΟΝΟ ΚΡΑΤΑΩ ΑΠΟ ΣΕΝΑ
    "ΕΧΕΤΕ ΜΟΥ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ"
    ΑΥΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ.

  140. Nικηφορος Φωκας avatar
    Nικηφορος Φωκας 08/11/2011 20:39:11

    Επιτελους ! να ριξουμε και εμεις καμμια ! ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΞΥΠΝΗΣΕ ΤΟ ΘΗΡΙΟ γιατι ακουω οτι εξεδωσε και αλλη ανακοινωση σφαλιαρα στον απιθανο υπαλληλισκο ΟΛΙ ΡΕΝ και του ανταπαντα ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΟΓΡΑΦΕΙ ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ !

    Ελπιζω να συνεχισει ετσι και αν χρειαστει ΕΔΩ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ....

  141. θεία δίκη avatar
    θεία δίκη 08/11/2011 20:44:15

    MΠΡΑΒΟ ΡΕ ΠΡΟΕΔΡΕ.
    Γιά μιά αξιοπρέπεια καί γιά ένα φιλότιμο φημιζόμαστε
    καί αυτό δέν θα μάς το στερήσει κανένας.

  142. ΚΩΣΤΑΣ ΠΑΠΠΑΣ avatar
    ΚΩΣΤΑΣ ΠΑΠΠΑΣ 08/11/2011 20:44:32

    Mακάρι ο Σαμαράς να έλθει ξανά μαζί μας ...Προσωπικά κρατάω μικρό καλάθιΕΜΕΙΣ ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ ΘΑ ΤΟΝ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΟ ΑΝΤΙΜΝΗΜΟΝΙΑΚΟ ΜΕΤΩΠΟ. ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗ ΜΑΣ ΑΦΗΣΕΙ ΜΟΝΟΥΣ ΜΑς ΜΕ ΤΗΝ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΚΑΙ ΝΑ ΔΕΧΤΕΙ ΝΑ ΣΥΝΕΡΓΑΣΤΕΙ ΜΑΖΙ ΜΑς ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΗΣ ΠΑΤΡΙΔΑΣ.Δεν αρκεί να πει όχι.
    Οι αληθινοί πατριώτες- γίγαντες ΜΙΚΗΣ ΘΕΟΔΩΡΑΚΗΣ ΚΑΙ ΜΑΝΩΛΗΣ ΓΛΕΖΟΣ είναι εκεί και τον περιμένουν. Αν πει το ΟΧΙ στους Γερμανούς, το ΝΕΟ ΕΑΜ θα είναι γεγονός! Φανταστείτε να κατέβει μαζί τους στις εκλογές,να βάλει πρόεδρο Δημοκρατίας τον ΜΙΚΗ και Αντιρόεδρο της κυβέρνησηςτον ΜΑΝΩΛΗ ΓΛΕΖΟ, να διαγράψει το παράνομο μέρος του χρέους και να απαιτήσει συμψηφισμό Γερμανικών αποζημιώσεων με το υπόλοιπο. Ετσι και αλλοιώς Η Ενωμένη Ευρώπη δεν υπάρχει πια. Και το Ευρώ ως το καλοκαίρι θα είναι παρελθόν. Θέλουμε δε θέλουμε το μόνο μέλλον που μας μένει είναι με τη ΡΩΣΙΑ.
    Ας είμαστε τουλάχιστο έτοιμοι και κυρίως να σώσουμε τα πολυτιμότερα αγαθά που όσο χρήμα κι άν έχεις δεν αγοράζονται: ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ ΚΑΙ ΕΛΠΙΔΑ…
    Η ανοχή του λαού είναι μεγάλη οπως και η ψυχή του...Ομως η ώρα της Λευτεριας πλησιάζει...Επειδή πολύ μας έχουν βρίσει και υποτιμήσει θα πω μερικές αλήθειες που κανένας δεν μπορεί να αμφισβητήσει.
    Η Ελλάδα είναι αναγκασμένη όσο εξακολουθεί να είναι προτεκτοράτο με ξένες πάντα εξουσίες (Κακά τα ψέμματα ο τελευταίος άρτι παραιτηθείς Πρωθυπουργός μας ήταν Αμερικανός ελληνικής καταγωγής)να επιβιώνει αντάρτικα...
    Ομως ας πούμε και τα καλά της
    1.ΕΙΝΑΙ Η ΚΟΙΤΙΔΑ ΤΟΥ ΔΥΤΙΚΟΥ ΚΑΙ ΕΝ ΓΕΝΕΙ ΤΟΥ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΟΥ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ ΤΗΣ ΓΗΣ.
    2ΕΧΕΙ ΤΟΥΣ ΠΟΛΥΤΙΜΟΤΕΡΟΥΣ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΟΥΣ ΘΗΣΑΥΡΟΥΣ ΤΗΣ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑΣ.
    3.ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΖΩΝΤΑΝΗ ΜΕΣΑΙΩΝΙΚΗ ΠΟΛΙΤΕΙΑ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΜΕ ΤΟΥς ΑΜΥΘΗΤΟΥΣ ΘΗΣΑΥΡΟΥΣ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΗΣ ΤΕΧΝΗΣ(ΑΓΙΟΝ ΟΡΟΣ)
    4. Η ΕΛΛΑΔΑ (αναλογικα με τον πληθυσμο της) ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΩΤΗ ΧΩΡΑ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΣΤΗΝ ΠΟΙΗΣΗ. (Καζαντζάκης,Ελύτης,Σεφέρης,Καβάφης,Ρίτσος, Καββαδίας κλπ.)
    5.ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΩΤΗ ΧΩΡΑ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΣΤΗΝ ΜΟΥΣΙΚΗ. (Μίκης Θεοδωράκης,Μάνος Χατζηδάκης,Βαγγέλης Παπαθανασίου,Δημήτρης Μητρόπουλος, Νίκος Σκαλκώτας, Λεωνίδας Καβάκος,Μαρία Κάλλας, Αγνή Μπάλτσα,Νάνα Μούσχουρη κλπ.)
    6. ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΩΤΗ ΝΑΥΤΙΚΗ ΔΥΝΑΜΗ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΤΗΣ ΝΑΥΜΑΧΙΑΣ ΤΗΣ ΣΑΛΑΜΙΝΑΣ ΕΩς ΣΗΜΕΡΑ.
    7.ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟΥΣ 3 ΚΑΛΥΤΕΡΟΥΣ ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΟΥΣ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥΣ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ.
    8.ΕΧΕΙ ΤΙΣ ΑΝΑΛΟΓΙΚΑ ΠΡΩΤΕς ΣΕ ΠΡΟΟΔΟ ΠΑΡΟΙΚΙΕς ΣΤΙς ΗΠΑ ΚΑΙ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ.
    9.ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΩΤΗ ΕΞΑΓΩΓΙΚΗ ΔΥΝΑΜΗ ΣΤΑ ΒΑΛΚΑΝΙΑ, ΜΕΣΗ ΑΝΑΤΟΛΗ ΚΑΙ Β. ΑΦΡΙΚΗ.
    10.ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΩΤΗ ΔΥΝΑΜΗ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ ΣΤΙΣ ΙΧΘΥΟΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΕς.
    11.ΕΧΕΙ ΤΟΝ ΤΑΧΥΤΕΡΟ ΡΥΘΜΟ ΑΝΠΤΥΞΗΣ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ ΣΤΑ ΦΩΤΟΒΟΛΤΑΙΚΑ.
    12.ΕΧΕΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 300 ΜΕΡΕΣ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΗΛΙΟΦΑΝΕΙΑ.
    13. ΕΧΕΙ ΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΠΑΡΑΛΙΕΣ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΟΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΟΛΥΜΠΑΣ ΑΠΟ 6 ΕΩΣ ΚΑΙ 12 ΜΗΝΕΣ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΕΠΙ ΩΡΕΣ...
    Μπορείτε να συνεχίσετε τη λίστα...

  143. Βασίλης avatar
    Βασίλης 08/11/2011 20:44:45

    Μπράβο ρε Αντώνη Ελληνάρα! Βάστα γερά, κι αν επιμείνουν τρίψε τους το κ....χαρτο στην μούρη, βγες από τις διαδικασίες για την μεταβατική κυβέρνηση κι άσε τους άλλους να υπογράφουν δηλώσεις υποταγής και υποτέλειας!

  144. ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
    ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ 08/11/2011 20:45:10

    ANTΩΝΗ ΜΠΡΑΒΟ . ΑΡΧΙΖΕΙΣ ΚΑΙ ΧΑΡΑΖΕΙΣ ΔΡΟΜΟΥΣ ΕΘΝΙΚΗΣ
    ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑΣ.
    ΤΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ ΟΡΙΣΜΕΝΟΙ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ
    ΕΘΙΣΜΟΥ ΣΤΙΣ ΥΠΟΚΥΨΕΙΣ

  145. dracon avatar
    dracon 08/11/2011 20:47:01

    Επιχειρήματα εντός λογικής της τρόικα
    1)η υπογραφή Υπεύθυνης Δήλωσης από το Σαμαρά και άλλα κόμματα στερείται νομικής αξίας .Εχει την ίδια δεσμευτικότητα με μια προφορική δήλωση.Δεν δεσμεύει τη Βουλή ,πολύ περισσότερο τον ελληνικό λαό.Δεσμευτικότητα έχουν μόνο οι νόμοι που ψηφίζει η Βουλή
    2)στη περίπτωση της Πορτογαλίας υπήρχε προεκλογική περίοδος και υπηρεσιακή κυβέρνηση (διαλύθηκε η βουλή και προκηρύχθηκαν εκλογές) γι αυτό ζήτησαν υπογραφή Υπεύθυνης Δήλωσης Το ίδιο και στην Ιρλανδία.
    3)Αν υποχωρήσουμε και σε αυτό το επόμενο βήμα για το Δ ραιχ θα είναι να ζητήσει να υπογράφουν ανάλογες δηλώσεις όλα τα κόμματα που θα θετουν υποψηφιότητα για εκλογές ,με ποινή τη μη εκταμίευση κάποιας επόμενης δόσης
    4)Δεν μπορεί κανένας λογικός άνθρωπος να δεσμευθεί να υπογράψει μια σύμβαση που ακόμη δεν έχει συνταχθει και δεν γνωρίζει το περιεχόμενό της
    ΟΧΙ ΜΕΧΡΙ ΤΕΛΟΥΣ
    ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ 6η ΔΟΣΗ ΟΙ ΕΝΤΟΛΟΔΟΧΟΙ ΤΟΥ ΟΛΙ ΡΕΝ ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ ΦΤΩΧΟΤΕΡΟΙ ΚΑΤΑ 8 ΔΙΣ ΕΥΡΩ

  146. Κακαβούλης avatar
    Κακαβούλης 08/11/2011 20:48:55

    Ζήτημα Εθνικής και προσωπικής αξιοπρέπειας του Α. Σαμαρά η άρνησή του να υπογράψει.
    Αν όμως υποχρεωθεί να υπογράψει, κάποιοι σύμβουλοι θα πρέπει να κάνουν χαρακίρι.

  147. antanistimi avatar
    antanistimi 08/11/2011 20:49:16

    το ακουσαμε κι αυτο τωρα στο mega
    η παρουσιαστρια ελεγε στον κ δενδια...:δεν ειναι θεμα εθνικης αξιοπρεπειας αλλα
    εγγυησεων που ζητανε αυτοι που μας δινουν τα χρηματα.........
    ρε........... ενα γκρεμο να πεσω ρεεεεεεεε..!

    • Ανωνημος Ελληνας avatar
      Ανωνημος Ελληνας @ antanistimi 09/11/2011 12:05:23

      Οχι φιλε μου μην το κανεις αυτο Δεν αξιζει .... αυτη που το ειπε πουλαει νομιζει οτι η αξιοπρεπεια ειναι κατι με την ανορθωση στηθους

  148. σταμ avatar
    σταμ 08/11/2011 20:59:11

    ....να υπογραψη ο παπαδοδημος και να βαλη ενεχυρο τη περιουσια του

  149. coyote avatar
    coyote 08/11/2011 21:00:35

    Ο εκβιαστης δεν σταματα πουθενα,σε λιγο θα μας ζητανε και πραγματα που εναποκεινται στο "οθωμανικο δικαιο"..ΑΜΥΝΑ ΤΩΡΑ μονο τη δυναμη καταλαβαινουν οι τοκογλυφοι.

  150. Θετταλός avatar
    Θετταλός 08/11/2011 21:05:48

    Αυτή η εμμονή στο δόγμα "ανήκουμε στη δύση" μας έχει τσακίσει. Να τα αποτελέσματα. Εκβιασμοί τύπου ...νταβατζίδων φαίνεται πως δεν έχουν περάσει στη συνείδηση του προέδρου Σαμαρά, γι' αυτό και χειροκροτούμε αυτή του τη στάση.
    Πρόεδρε,
    Στάσου ΑΪΤΟΣ ΔΙΚΕΦΑΛΟΣ με το ένα βλέμμα στην ανατολή και το άλλο στη δύση
    (με όλη τη σημειολογία του θέματος).

  151. athina avatar
    athina 08/11/2011 21:08:05

    Ο Σαμαράς δεν έχει απέναντι μόνο το ΠΑΣΟΚ, έχει και τους δανειστές. Μπορεί να μην είμαι καθόλου σίγουρη για τις προθέσεις τους, αλλά από τη στιγμή που δίνουν τα χρήματα κάθε άρνηση οδηγεί σε αδιέξοδα.
    Αλήθεια, αυτοί εγγυώνται με τις υπογραφές τους την επιτυχία του ελληνικού προγράμματος; Εγγυώνται ότι η Ελλάδα δε θα βγει από την Ευρωζώνη; Όχι βέβαια.
    Γνώμη μου είναι να πάει το θέμα στην Κοινοβουλευτική Ομάδα. Αυτοί θα στηρίζουν με την ψήφο τους την νέα Κυβέρνηση. Να ψηφίσουν αυτοί αν ο Σαμαράς μπορεί να υπογράψει. Είναι κακό για τη ΝΔ να αποδεικνύεται εγκλωβισμένη σε κάθε βήμα.

  152. DHMOKRATHS avatar
    DHMOKRATHS 08/11/2011 21:08:10

    Εντάξει!!! Αφού ο Σαμαράς δεν θα δώσει εγγράφως εγγυήσεις, ενώ συμφωνεί με όλο το πακέτο των αποφάσεων που συνεπάγονται εκχώρηση των κυριαρχικών μας δικαιωμάτων, τότε σωθήκαμε ... Σώθηκε η εθνική αξιοπρέπεια ... Αυτό είναι το ζήτημα, αν θα υπογράψει ο Σαμαράς ... Ας εξουσιοδοτήσει άλλον για να σώσει την προσωπική του αξιοπρέπεια και μετά να κατέβει και στις εκλογές που τόσο πολύ περιμένει ...

  153. Y. avatar
    Y. 08/11/2011 21:10:14

    Πρόεδρε, μη μασάς!!

  154. KAPOIOS avatar
    KAPOIOS 08/11/2011 21:13:34

    H Πηνελοπη Δέλτα γεννήθηκε στην Aλεξάνδρεια το 1874. Kόρη του Eμμανουήλ Mπενάκη, το 1916 εγκαταστάθηκε στην Aθήνα. Παντρεύτηκε τον Φαναριώτη φιλοδημοτικιστή Στέφανο Δέλτα και απέκτησαν τρεις κόρες.
    Δημοτικίστρια και η ίδια έγινε μέλος του Eκπαιδευτικού Oμίλου και βοήθησε στην έκδοση του Δελτίου του. Tα βιβλία της για παιδιά και νέους θεωρούνται από τά καλύτερα στο είδος τους και είναι πλέον κλασικά. H Π.Σ. Δέλτα αυτοκτόνησε το 1941 μετά την κατάληψη της Aθήνας από τους Γερμανούς και τάφηκε στον κήπο του σπιτιού της. Στον τάφο της χαράχτηκε η λέξη ΣIΩΠH.
    Μέσα από παραμυθένιες καταστάσεις η συγγραφέας μιλάει για την πατρίδα και τη δόξα, το θάνατο και την αγάπη, τη θρησκεία και την παράδοση. Ανάμεσα στ' άλλα, ο Χάρος κουβεντιάζει με τους ανθρώπους, ένα παιδάκι ορφανό ονειρεύεται μια Πρωτοχρονιάτικη νύχτα κι ένας Έλληνας θυσιάζει την οικογένειά του για την πατρίδα.

  155. coyote avatar
    coyote 08/11/2011 21:14:58

    ..κατα τον Παπαχελα ακραια στοιχεια ειναι οι πατριωτες, κατ'αυτον πρεπει να σκυβεις το κεφαλι και να εκτελεις διαταγες χωρις πολλα πολλα, η αξιοπρεπεια και η εθνικη ανεξαρτησια ειναι εννοιες αφηρημενες.
    Δεν υπαρχει καταρευση μονο αναγεννηση πουλημενοι γενιτσαροι.

  156. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 08/11/2011 21:15:22

    Προς Αντώνη Σαμαρά: Δεν είμαι δεξιός, δεν ψήφισα ποτέ ΝΔ. Γούσταρα τον Αντρέα που μπορεί να παραμύθιαζε τον κόσμο αλλά έκανε και 2-3 σωστά (έχτισε σχολεία, ΑΕΙ, ΤΕΙ, ΕΣΥ, έδωσε μισθούς και συντάξεις αξιοπρέπειας κλπ.). Δε μιλάω για τις οικονομικές συνέπειες. Είναι ανάλυση μεγάλη άλλης στιγμής. "Το έπαιξε" ίσως άντρας και Έλληνας με το "βυθίσατε το Χόρα". Αυτά τα γούσταρα λοιπόν ως νέος άνθρωπος που θέλει η Ελλάδα μας να μην υποτάσσεται.

    Ήρθε όμως η ώρα σήμερα να αποδειχθεί χωρίς περιθώρια υποκρισίας ποιος είναι ΕΛΛΗΝΑΣ. Και έμεινε σε σένα Αντώνη Σαμαρά να μείνεις όρθιος απέναντι στους προβατόσχημους λύκους (εννοώ τους "φίλους" της Ε.Ε.) και τους προδότες ή απάτριδες και να τους εκθέσεις στα μάτια του λαού μας.

    Ξέρω 2-3 πραγματάκια από σκάκι και παιχνίδια στρατηγικής. Δε σε φοβάμαι. Έχεις και άντρες και Έλληνες δίπλα σου. Σημείο κλειδί για έναν ηγέτη.

    Ήρθε λοιπόν η ώρα να δείξεις πως οι Έλληνες ξέρουν να θυσιάζουν τα πάντα για την Πατρίδα, την Πίστη και την Ελευθερία που είναι η αρετή που μας ξεχωρίζει από τους σκλάβους. Δε θα αντέξουν οι Έλληνες τη σκλαβιά. Αργά ή γρήγορα θα επαναστατήσουν. Το θέμα είναι να μην υποδουλωθούν όμως. Και είναι η μόνη σου ευθύνη αυτή τη στιγμή.

    Δε λένε οι "εταίροι" πως δεν προβλέπεται να εκδιωχθεί ένα μέλος της ευρωζώνης; Λένε ψέμματα; Δε νομίζω. Ξέρεις λοιπόν τι θα κάνεις. Τράβα το σχοινί και θα δεις αν τολμούν να αντικρίσουν κατάματα τις συνέπειες της χρεωκοπίας μας. Όλοι λένε πως πολιτικά επηρεάζουμε με τις αποφάσεις μας περισσότερο από όλες τις χώρες στον πλανήτη τώρα. Ας το εκμεταλλευτούμε.

    Και προσοχή Αντώνη Σαμαρά. Μην ακούς κανέναν εκτός αυτών που ήταν μαζί σου όταν έφυγες το '93 από τη Ν.Δ. Μόνο αυτοί οι δικοί σου άνθρωποι αξίζουν της προσοχής σου. Και αν κάποιος από αυτούς κιοτέψει, πάυει να είναι αδελφός. Θα σε έχει προδώσει για 30 αργύρια.

    Μη φοβηθείς κανέναν και τίποτα λοιπόν. Στάσου στο ύψος των Λεωνίδα, Παλαιολόγου και Καποδίστρια. Δεν είχαν πολλοί άνθρωποι την ευλογία να μπορούν να μπουν μπροστά από το λαό και να τον υπερασπιστούν από τον εχθρό με προσωπικές θυσίες όταν όλοι οι δήθεν φίλοι ορμούσαν στις σάρκες της Ελλάδας μας. Δες το σαν ευκαιρία ζωής λοιπόν. Δε θα παρουσιαστεί ίσως ποτέ ξανά. Η ώρα είναι τώρα!

    Ο Θεός να σε ενισχύει και να σε φωτίζει στην πορεία προς την Ανάσταση της Ελλάδας μας που περνάει μέσα από Γολγοθά. Ο Ελληνικός λαός είναι μαζί σου.

  157. gph avatar
    gph 08/11/2011 21:16:47

    Μη μας προδώσεις Αντώνη.
    'Ολη η Ελλάδα κοντά σου.
    Κάθε βουνό, κάθε νησί, κάθε ακτή, κάθε ρεματιά, κάθε χωριό και πόλη.
    Τα κόκκαλα των προγόνων μας τρίζουν...
    Ο-Χ-Ι

  158. Δάσκαλος avatar
    Δάσκαλος 08/11/2011 21:19:09

    Τα σχόλια είναι η καλύτερη και πιο έγκυρη δημοσκόπηση.
    Δεν μας ενδιαφέρει η εξουσία, αλλά δε ζούμε χωρίς αξιοπρέπεια.
    Ελπίζω ο Σαμαράς να μην ενδιαφερθεί μόνο για τη χώρα, αλλά και για τους πολίτες της.
    Αυτός σίγουρα ξέρει πολύ περισσότερα από μας κι αν κάνει το σωστό τότε θα δικαιωθεί και θα του αναγνωριστεί. Αν όμως κάνει λάθος τότε η πληγωμένη αξιοπρέπεια του, δεξιού κυρίως, λαού θα ξεσπάσει πάνω του.

  159. m.s avatar
    m.s 08/11/2011 21:19:13

    Με τον Αντώνη έχετε να κάνετε...
    Ο ΓΑΠ μας τελείωσε...
    αυτά εκεί που περνάνε φίλοι Ευρωπαίοι...

  160. Κυαίστωρ avatar
    Κυαίστωρ 08/11/2011 21:23:16

    Μπράβο Αντώνη,,

    μακάρι το 1% του πατριωτισμου σου να το ειχαν και αλλοι....

    Ευγε

  161. coyote avatar
    coyote 08/11/2011 21:24:19

    Μεταξυ αλλων θελουν την υπογραφη για να γινει μονιμο το χαρατσι στα ακινητα με συνεχως αυξανομενο τιμημα.
    Σε λιγο καιρο δεν θα μπορεις να διατηρησεις το ιδιο σου το σπιτι-"δομημενη επιφανεια" οπως το αποκαλει πλεον η οργουελικης εμπνευσης πασοκικη διαλεκτο-ετσι σε λιγο καιρο θα ερθουν να τα παρουν ΟΛΑ τζαμπα..αντισταση ΕΛΛΗΝΕΣ.

  162. ηλιας avatar
    ηλιας 08/11/2011 21:27:25

    Κράτα γερά Αντώνη !!! Όλη η Ελλάδα είναι μαζί σου !!! Κράτα γερά !!!

  163. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 08/11/2011 21:31:41

    Και, Αντώνη, μην ξεχνάς ότι η 26η Οκτωβρίου είχε και ψιλά γράμματα... Είναι σαν να εκχωρείς...

  164. ΓΙΑΝΝΑ avatar
    ΓΙΑΝΝΑ 08/11/2011 21:38:55

    Πρόεδρε,
    ακόμα κι αυτοί που διαφωνούσαν και διαφωνούν μαζί σου ιδεολογικά γούσταραν το ΟΧΙ σου απέναντι στους τοκογλύφους που μας εξαθλιώνουν.
    Οι υποχωρήσεις όμως που ξεκίνησαν από την περασμένη εβδομάδα, ύστερα από το σχεδιασμένο έγκλημα του GAP, μας έχουν κάνει όλους-οπαδούς και μη-να έχουμε χάσει την πυξίδα μας και την ελπίδα μας.
    Ζούμε όλοι μέσα στην κοινωνία και ακούμε και ξέρουμε τι θέλει και τι ζητάει ο κόσμος.
    Πρόεδρε,
    ο λαός δεν ξεσηκώθηκε όταν του έκοψαν μισθούς και συντάξεις. Ξεσηκώθηκε όταν κατάλαβε πως θα βρεθεί υπό καθεστώς εποπτείας, άρα κατοχής.
    Πρόεδρε, έστω και την ύστατη στιγμή τίναξέ τα όλα στον αέρα και ας χρεοκοπήσουμε και ας πεινάσουμε.
    Ξέρουμε όλοι ποιος μας έφερε σ' αυτό το σημείο.
    Μην ενδίδεις.
    Έχουν πέσει όλοι επάνω σου και σου φορτώνουν ευθύνες που δε σου αναλογούν και ο εγκληματίας Γιώργος όταν δε γυμνάζεται πίνει καφέ ανέμελος και ξένοιαστος.

  165. Αντώνης Π. avatar
    Αντώνης Π. 08/11/2011 21:43:48

    Ξαναγεννιεται μια αχτιδα ελπιδας... Μπραβο Προεδρε!

    «Ωραίες να 'ναι όλες οι ελπίδες σου, και θα 'σαι ευτυχισμένος και στην ειρήνη και στον πόλεμο.»
    Ουίλιαμ Σέξπιρ

    Ευχαριστώ Αντώνη Σαμαρά

  166. coyote avatar
    coyote 08/11/2011 21:45:57

    Μην περιμενετε τιποτα καλο με τον εναγκαλισμο μας με τη φευουδαρχικη πλεον ΕΕ.
    Βλακες ειναι μωρε οι Βρετανοι που δεν μπηκαν στην Ευρωζωνη,οι Δανοι και οι αλλοι,και την εχουν "αλα καρτ".Η επιστροφη μας στη δραχμη ειναι νομοτελειακη.
    Δεν αντεχουμε στο κλουβι με τις ΥΑΙΝΕΣ, και ο Ελληνας δεν θα μπορεσει να ζησει με μισθους Βουλγαριας και τιμες Λονδινου, δαρμενος, υποδουλος,της καρπαζιας παριας της ιστοριας ανακολουθος των προγονων του.Απλα δεν θα αντεξει,του Ελληνα ο τραχηλος ζυγο δεν ανεχεται.

  167. Anatoli avatar
    Anatoli 08/11/2011 21:48:21

    Κύριε Πρόεδρε,

    σάυτές τις δύσκολες ώρες στάσου μπροστά στον θρόνο του Θεού και θα ακούσεις την φωνή Του. Εκείνος είναι ο βοηθός μας και το στήριγμά μας.
    Φέρε μπροστά στα μάτια σου την στιγμή που θα πάς να μιλήσεις μαζί τους. Θα σε θαυμάσουν αν μείνεις πιστός στις αρχές σου. Αν όχι θα σε χλευάσουν....και μαζί με σένα και μας όλους.
    Δώσε σε όλους μας το μάθημα της αρχοντιάς.
    Τι είπε ο παπούλης ο Παίσιος. Η Ελλάδα προστατεύεται από τον Θεό. Δεν θα μας εγκαταλείψει ότι και να γίνει.
    Μη λυγίσεις.
    Είμαστε όλοι μαζί σου.

  168. ΓΑΝΤΙ avatar
    ΓΑΝΤΙ 08/11/2011 21:56:34

    Επιτέλους ΕΘΝΙΚΗ ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ.

  169. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 08/11/2011 22:00:01

    Χωρίς να παραβλέπω καθόλου τον παράγοντα εθνική αξιοπρέπεια, δεν νομίζω πως είναι το μείζον η αμφισβήτηση της, που με κάποια άλλωστε τερτίπια της Ε.Ε. μπορεί να αλλάξει και να γίνει προφορική δήλωση.
    Ε, και αυτό μας καλύπτει;
    Το ότι η νέα επαχθής μνημονιακή σύμβαση ζεματάει και έχει ξεσηκώσει όλο το κόσμο, γιατί θα μας στείλει όλους στα τάρταρα της φτώχειας και της δυστυχίας, είναι δευτερεύον.
    Σ'αυτή μπορεί να πει ΟΧΙ ο Αντ. Σαμαράς και να ζητήσει εκλογές, που θα γίνουν αναπόφευκτες, με την αποχώρηση της Ν.Δ. από τη Βουλή, όπως μας έλεγε πριν λίγες μέρες;

  170. ηλιας avatar
    ηλιας 08/11/2011 22:00:06

    Συμφωνώ απόλυτα !!!!

  171. Γενίτσαρος Πανεπιστημίου avatar
    Γενίτσαρος Πανεπιστημίου 08/11/2011 22:00:50

    "... Ευτυχώς όσοι αναφέρεις προτίμησαν να πεθάνουν για να γράφει ο καθένας από εμάς τον πόνο του."

    Στον Μεταξά το 36 ζήτησαν παραχώρηση Εθνικής κυριαρχίας, για τα χρέη της χώρας. Ο μπάρμπα Γιάννης τους πρόταξε μια μάντρα αρχ...α

  172. Γιάννης Παπαζαχαρίας avatar
    Γιάννης Παπαζαχαρίας 08/11/2011 22:03:48

    "Να υπερασπίζω με πίστην και αφοσίωσιν, μέχρι της τελευταίας ρανίδος του αίματος μου, τας Σημαίας.
    Να μη τας εγκαταλείπω μηδέ να αποχωρίζομαι ποτέ απ’αυτών."

    ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΑΝΤΩΝΗ ΣΑΜΑΡΑ!
    Είσαι η τελευταία Ελπίδα για την Πατρίδα!
    Ας περάσουμε τα δύσκολα εμείς και οι γενιές που έρχονται να μας ευχαριστούν!

  173. sertis avatar
    sertis 08/11/2011 22:05:04

    ΠΡΟΣ ΑΝΤΩΝΗ
    ΣΗΜΕΡΑ ΧΑΡΗΚΑ ΜΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΔΗΛΩΣΗ.....ΘΑ ΠΡΟΤΙΜΟΥΣΑ ΝΑ ΠΕΙΣ ΟΧΙ.....ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ.....ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΤΟ ΠΑΙΞΕΙΣ ΦΟΥΛ ΕΠΙΘΕΣΗ.....ΞΕΡΩ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΕΧΕΙΣ ΤΗ ΧΡΕΩΚΟΠΕΙΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΟΥ, ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΤΙ...ΜΠΡΟΣ ΓΚΡΕΜΟΣ ΚΑΙ ΠΙΣΩ ΡΕΜΑ.....ΚΑΙ ΤΟ ΕΝΝΟΩ.....Ο,ΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΕΝΕΙΣ ΕΓΩ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΔΙΠΛΑ ΣΟΥ.....ΔΕ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΗΜΟΥΝ ΣΤΗΝ ΘΕΣΗ ΣΟΥ....ΜΑΛΛΟΝ ΔΕ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΑΝΤΕΞΩ.....ΑΛΛΑ Ο,ΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΔΙΠΛΑ ΣΟΥ

  174. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 08/11/2011 22:07:47

    Φοβερό!!! οι καλύτερες απαντήσεις!

  175. Γιάννης Παπαζαχαρίας avatar
    Γιάννης Παπαζαχαρίας 08/11/2011 22:09:09

    εχε εμπιστοσύνη και μην βιάζεσαι!
    Όλα θα γίνουν όπως πρέπει να γίνουν!
    ΕΡΧΕΤΑΙ Η ΩΡΑ

  176. Γιάννης Παπαζαχαρίας avatar
    Γιάννης Παπαζαχαρίας 08/11/2011 22:11:54

    μην παίρνεις και όρκο

  177. firiki2010 avatar
    firiki2010 08/11/2011 22:12:42

    Ενθουσιασμό, συγκίνηση , εθνική ανάταση,πολλά μπρέβο βλέπω και δεν ξέρω τι θα γίνει όταν σε 1-2 μέρες με κάποιο εύσχημο τρόπο η σημερινή τοποθέτηση Σαμαρά αλλάξει (τα καταστροφικά μικρά βηματάκια πίσω αντί για τον θετικό επαναπροσδιορισμό του ρόλου του κόμματος στη νέα κυβέρνηση που έγραψα σε κάποια άλλα σχόλια).
    Οι απαιτήσεις των Ευρωπαίων για υπογραφές κλπ δεν καταλαβαίνω να έχουν πολύ νόημα (και τι θα γίνει δηλαδή αν αύριο δημιουργηθεί καινούργιο κόμμα και πάρει 50% ;;; ) και τις βρίσκω εξαιρετικά άκομψες , αλλά όχι και αδικαιολόγητες μια και ως χώρα (ο κ Παπανδρέου δεν πήγε στις Βρυξέλλες ως Γιώργος αλλά ως Ελλάδα) φροντίσαμε να χάσουμε κάθε ίχνος αξιοπιστίας. Το θέμα είναι ότι έχουν και το μαχαίρι και το πεπόνι.

  178. Bodinus1576 avatar
    Bodinus1576 08/11/2011 22:16:39

    Κύριε Σαμαρά,

    Μην υπογράψετε.

  179. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 08/11/2011 22:17:41

    (συνέχεια)
    δευτερεύον;

  180. Εύμηλος avatar
    Εύμηλος 08/11/2011 22:18:39

    Είχαμε πάντα κι έχουμε εμπιστοσύνη στον Αντώνη Σαμαρά.

  181. Γ Νεοφωτιστος avatar
    Γ Νεοφωτιστος 08/11/2011 22:22:37

    επι τελους ..μια αντρικια φωνη..εφεραν στο αμην..ενα ευγενη και πολυ ηπιο πολιτικό...καποιες φορες μπορει κανει ςνα πει οχι..με οποιοδηποτε κοστος.... Η απαντηση μου ξαναφερε το χαμογελο μετα απο ..2 χροναι ..απογοητευσης..!!!

  182. Χαλκιδέος avatar
    Χαλκιδέος 08/11/2011 22:23:02

    Έμπαινε Αντώνη! Ο Καραϊσκάκης, ο Κωλοκοτρώνης και οι αρχαίοι μας ήρωες είναι μαζί σου!

    (Κι εγώ φοβόμουν μην λυγίσει αλλά...)! ΕΜΠΑΙΝΕ!!!

  183. knight rider avatar
    knight rider 08/11/2011 22:23:55

    ΑΝΤΩΝΗ ΠΕΣ Ο Χ Ι ΚΑΙ ΚΑΝΤΑ ΟΛΑ ΠΟΥΤΑΝΑ
    Ναι, όπως σου το ΄γραφουμε. Δεν είναι ώρα για καθωσπρεπισμούς.
    Σου επέβαλλαν “για να σωθεί η πατρίδα” να κάνεις μια κωλοτούμπα με την αποδοχή της νέας δανειακής σύμβασης. Είπες το ναι και μετά σου ζήτησαν να πείς “ναι” και σε κυβέρνηση συνεργασίας. Οι άλλοι που γκάριζαν τόσους μήνες “έλα Αντώνη να τα βρούμε”, εξαφανίστηκαν και λένε αμπελοφιλοσοφίες.
    Μετά -αφού είπες και το δεύτερο ναι με τον όρο “εκλογές στις 19 Φεβρουαρίου”- σου είπαν “πες ναι και σε εκλογές αργότερα”. Ξαναείπες ναι, για τη σωτηρία της πατρίδας. Αλλά …

    ο σκοπός τους είναι να σε σύρουν στην άβυσσο μαζί τους κι όχι να σωθεί η πατρίδα. Μετά ήρθε ο Όλι Ρεν και σου είπε: “δεν μου αρκούν αυτά, θέλω και την υπογραφή του Σαμαρά”!!!
    Πού ακούστηκε ρε να ζητούν την υπογραφή του προέδρου ενός κόμματος της αντιπολίτευσης;
    Με ποιά λογική; Με τη λογική ότι θα είσαι ο επόμενος πρωθυπουργός μήπως; Μα όλοι ξέρουν ότι δεν θα πάρεις αυτοδυναμία και θα αναγκαστείς ίσως να συγκυβερνήσεις με τον Τσίπρα και την Παπαρήγα για κάποιο διάστημα. Γιατί δεν ζητά ο Όλι Ρεν και τη δική τους υπογραφή; Γιατί δεν λέει “αν δεν υπογράψει η Παπαρήγα, δεν παίρνετε το δάνειο”; Προδικάζει το εκλογικό αποτέλεσμα;
    Αντώνη Σαμαρά, το αίτημα του Όλι Ρεν, είναι κάτι παραπάνω από εξευτελιστικό και προσχηματικό.
    Ήρθε η ώρα να ακολουθήσεις την τακτική Μπουτάρη και να τους πείς, χωρίς κανέναν δισταγμό, ένα φαρδύ – πλατύ “άντε γαμηθείτε ρε επιτέλους” !
    Ναι, έτσι όπως σου το γράφω. Χωρίς ευγένειες, χωρίς διπλωματικό τακτ, χωρίς ενδοιασμούς.
    Αν συνεχίσεις να διολισθαίνεις σε λίγο θα σου ζητήσουν και λίγο κώλο. Θα τον δώσεις κι αυτόν, για να μη σου χρεώσουν την καταστροφή; Την καταστροφή που καλλιεργεί το ΠΑΣΟΚ με τις εγκληματικές του πολιτικές και τις υπογραφές του επί 2 χρόνια -χωρίς να ρωτήσει κανέναν-, θα την χρεωθείς εσύ, για να έρθει ο Γιωργάκης, μετά από 3-4 χρόνια, καθαρός, λουσμένος και σινιαρισμένος να ξανασώσει τη χώρα;
    Αντώνη, ο Θουκιδίδης είπε ότι:
    “ο ισχυρός προσωρεί μέχρι εκεί που του επιτρέπει η δύναμή του και
    ο αδύναμος υποχωρεί μέχρι εκεί που του επιβάλλει η αδυναμία του”
    Αν συνεχίσεις τις πρακτικές του YES για να σωθεί η πατρίδα, ούτε η πατρίδα θα σωθεί, ούτε εσύ, ούτε κανείς από μας.
    Αν συνεχίσεις να προσπαθείς να δείξεις ότι θέλεις να λειτουργείς σοβαρά και υπέυθυνα, κανείς δεν θα το εκτιμήσει και κανείς δεν θα το σεβαστεί. Οι άνθρωποι είναι αδίστακτοι !
    Όταν φτάνουν στο σημείο να σου ζητούν τώρα που είσαι απλά ένας από τους 6 πολιτικούς αρχηγούς, τέτοια ξεφτιλίκια, τι μέλλον μπορεί να έχεις ως Πρωθυπουργός; Τότε που θα έχεις πραγματικά την ευθύνη!
    Αντώνη Σαμαρά, μην γίνεσαι ένα ακόμη υπάκουο παιδί των νταβαντζήδων, των μεγαλοδημοσιογράφων, των τραπεζιτών και των ναζιστών της Ε.Ε. Αυτά που σου ζητούν, είναι απολύτως άσχετα με τη θεσμική σου θέση και θα είσαι για πάντα σκλάβος αφεντικών. Και μείς μαζί για πολλά πολλά χρόνια, χωρίς να ερωτηθούμε αν η αλυσίδα μας θα είναι από χαλκό ή από χρυσό.
    Θυμήσου τον Ρήγα Φερραίο :
    καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
    παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή
    και γράψτους στα αρ@@@@ια σου ! Φτάνει πιά με τους εκβιασμούς, δεν θα ζήσουμε όλη τη ζωή μας εκβιαζόμενοι. Αντώνη διέλυσέ τα όλα ! Φτάνει με την υπεύθυνη στάση, κανείς δεν θα σου πεί “ευχαριστώ”.

  184. gynner avatar
    gynner 08/11/2011 22:25:14

    Νοιώθεις υπερήφανη γιατί έχει δεσμευτεί προφορικά να ψηφίσει αυτά που του ζητάνε εγγράφως.....καλά κρασιά!!

  185. coyote avatar
    coyote 08/11/2011 22:25:16

    15,5 δις ευρω πρεπει να πληρωσουμε μεχρι το τελους του χρονου,σε τοκοχρεωλυσια,και ομολογα,απο αυτα 8 δισ "Θα" μας δωσουν οι δανειστες τα υπολοιπα θα στιψουν τον λαο για να πληρωσουν τους νταβατζηδες, αλλα και τα 8 αυτα παλι πισω στις τραπεζες των γαλλογερμανων θα πανε μεσω ημων,οχι μονο δεν θα δει τιποτα ο λαος αλλα θα τον ρημαξουν και απο πανω.Θελετε να μαθετε τι θα συμβει το 2012 με το νεο κατ' ουσια μνημονιο-ΣΦΑΓΗ.Βλεπω τα ποσοστα των αριστερων να κτυπανε κοκκινο.Δεν μας φτανει που η χωρα ταλαιπωρηται απο αριστερη πρακτικη απο ολα τα αστικα κομματα θα εχουμε και νομιμοποιηση της πεθαμενης αριστερης παραφιλοσοφιας. ΒΑΣΤΑ ΑΝΤΩΝΗ του ¨δυτικους" τους εζησα 25 χρονια..μονο τη ΔΥΝΑΜΗ σεβονται και υπολογιζουν.

  186. gynner avatar
    gynner 08/11/2011 22:28:12

    Με συγχωρείτε που δεν θα μοιραστώ την υπερηφάνεια σας γιατί δεν βρίσκω το λόγο να το κάνω.Νευρίασε ο Σαμαράς γιατί του ζήτησαν εγγράφως αυτά που έχει δεσμευτεί να ψηφίσει προφορικά και εσείς σε αυτό βλέπετε αντίσταση;Καληνύχτα Ελλάδα.

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ gynner 09/11/2011 04:21:11

      Καληνύχτα Σουλειμάν.

  187. Δ.Τ. avatar
    Δ.Τ. 08/11/2011 22:28:53

    Σενάριο:
    Ο Σαμαράς δεν υπογράφει , πολιτικό αδιέξοδο και με κάποιο τρόπο προκύπτουν τελικά οι εκλογές αρχές Δεκεμβρίου. Ο κ. Σαμαράς αποκτά πλειοψηφία σχηματίζει κυβέρνηση και πάει στις Βρυξέλλες, Εκεί ο απαίσιος Ολυ Ρεν του ξανά ζητάει να υπογράψει δέσμευση αλλιώς δεν έχει χρήματα; Ο Σαμαράς τι θα κάνει τότε ; Θα υπογράψει για να πάρει τα χρήματα των μισθών και συντάξεων, ή θα πει όχι και οι Ευρωπαίοι θα συνεχίσουν να εκβιάζουν μέχρι να τυπώσουμε στο τέλος δραχμές; Μήπως τελικά δηλαδή , το όχι δεν έχει νόημα γιατί εδώ που μας έφτασε ο ΓΑΠ, δεν έχουμε κανένα περιθώριο διαπραγμάτευσης. Μήπως δηλαδή δεν είναι ώρα για ηρωισμούς, υποχωρούμε από την κόκκινη γραμμή για να πάρουμε τη δόση και μετά τους κάνουμε .... ανταρτοπόλεμο μέσα στην πόλη μας ;

  188. ierofantis avatar
    ierofantis 08/11/2011 22:29:40

    Πρόεδρε, θα σου μιλήσω αλληγορικά σήμερα.

    Ο πόλεμος είναι αδυσώπητος. Οι Δανειστές πολλοί. Από κάθε φυλή έχουν έρθει στις θύρες μας και τις χτυπούν. Σκυλιάζουν και αφρίζουν, ζητώντας θυσίες στον Θεό τους, τον Μαμωνά.

    Φύλα τις Θερμοπύλες σου. Φύλα τες καλά. Θα έρθουν μπροστά μας και θα περάσουν. Με αίμα πολύ, αλλά θα περάσουν.

    Θα μπουν στις πόλεις και τα Ιερά μας. Θα τα μαγαρίσουν. Θα πάρουν δούλους.

    Φτιάξε καράβια. Πολλά. Βάλε μέσα το λαό, βγες στη Θάλασσα και περίμενέ τους. Θα μας έχουν τελειωμένους. Έτσι νομίζουν. Μας έχουν στριμώξει. Γελούν.

    Άφησε την Ιερή Τρέλα να ξεσπάσει.

    Στην πεδιάδα, θα τους μετρήσουμε τα άψυχα κορμιά τους...!

    Υ.Σ.Όποιος κατάλαβε, κατάλαβε

  189. Greek Voter avatar
    Greek Voter 08/11/2011 22:31:57

    Μη το λες αυτό γιατί αδικείς τον εαυτό σου.
    Όσοι αντιδρούν του επισημαίνουν τη λάθος πορεία, γιατί έκανε χοντρά λάθη τα τελευταία 24ωρα.
    Είναι καιρός να διώξει μερικούς συμβούλους... Όσο ακόμα προλαβαίνει.

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ Greek Voter 09/11/2011 04:17:09

      Δεν αναφέρομαι στο εάν ήταν σωστά ή λάθος όσα είπε και έκανε ο Σαμαράς. Αναφέρομαι στους όψιμους Σαμαρικούς και ντεμέκ ρομαντικούς υπερπατριώτες που ρίχνουνε χολή εδώ και λίγες μέρες, χωρίς μια υποψία αμφιβολίας. Φυσικά και πρέπει να υπάρχει κριτική απέναντί του, αλλά αν δεις γενικά τι παίζει στο διαδίκτυο τα τελευταία 24ωρα, θα σου προκληθεί πνευματική εξέμεση.

  190. ΑΧΙΛΛΕΑΣ avatar
    ΑΧΙΛΛΕΑΣ 08/11/2011 22:32:43

    Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΤΑΙ!
    ΕΚΛΟΓΕΣ ΓΡΗΓΟΡΑ ΚΑΙ 50% ΣΤΟΝ ΑΝΤΩΝΗ.
    ΣΥΝΕΧΙΣΕ ΕΤΣΙ!

  191. Αιθεροβάμων avatar
    Αιθεροβάμων 08/11/2011 22:32:52

    Αντι να τα βρειτε οι ΝΔ με ΠΑΣΟΚ και με οσους αλλους προσφερονται να βοηθησουν και να βαλετε τα καλυτερα στελεχη σε μια κυβερνηση,μια dream team για να δωσει μια νοτα αισιοδοξιας σε αυτον τον ταλαιπωρημενο λαο και για να διαπραγματευεται με την Ευρωπη και τους δανειστες μας στην ΚΡΙΣΙΜΟΤΕΡΗ ΣΤΙΓΜΗ ΤΗΣ ΝΕΟΤΕΡΑΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΜΑΣ καθεστε και παιζετε μικροπολιτικα παιχνιδια για το ποιος θα εχει τις μικροτερες απωλειες στις επομενες εκλογες! Αυτο ειναι το πιο τραγικο της υποθεσεως...τιποτα δεν εχει αλλαξει...καλα να παθουμε...δεν ειμαστε καν για λυπηση ουτε εμεις ουτε οι πολιτικοι μας!

  192. achi nero avatar
    achi nero 08/11/2011 22:33:00

    ας δοκιμασουμε λιγο και τις αντοχες των εταιρων (?) μας ....δεν πειραζει ,αλλα μαλλον καλο κανει .ανεβαινουμε στην υποληψη τους .αλλωστε τον mr yes ( GAP) δεν εξετιμησε κανεις .
    μπαβο Αντωνη νομιζω εχεις αρχισει και πιανεις τον παλμο του Ελληνα και σιγουρα ανεβαινεις και εσυ και η χωρα στα ματια των ξενων .συνεχισε οσο περνει ........

  193. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 08/11/2011 22:38:56

    Δόθηκε χρησμός απ' το μαντείο

    Ο Θεός θα δώσει ένα ανθρώπινο τείχος που θα μείνει απόρθητο. Αυτό το τείχος θα σώσει εσένα και τα παιδιά σου

    • ierofantis avatar
      ierofantis @ Γιάννης Φαίλτωρ 08/11/2011 23:18:24

      Η κόκκινη γραμμή δεν είναι οι Θερμοπύλες.

      Ο βλάσφημος υβριστής εκεί τρεκλίζει για πρώτη φορά, νιώθει το αίμα του, φόβος μπαίνει στην ψυχή του.

      Περιμένουν οι Σαλαμίνες. Εκεί που δεν υπάρχει αύριο. Εκεί είναι οι κόκκινη γραμμή.

      Στις Πλαταιές, πηγαίνουμε για λουτρό. Αίματος. Πολλοί από μας. Πάρα πολλοί.

      Υ.Σ. Αλληγορία.

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ ierofantis 08/11/2011 23:24:46

        Σε έπιασα.
        Ελαστική άμυνα το λένε αυτό οι ειδικοί;

        • ierofantis avatar
          ierofantis @ Γιάννης Φαίλτωρ 08/11/2011 23:29:47

          Άμυνα σε βάθος, ελαστική, τί σημασία έχει.

          Πρέπει να δείξεις ότι είσαι έτοιμος για πόλεμο.

          Στην πρώτη μάχη πρέπει να τους ματώσεις.

          Μετά πρέπει να ενώσεις.

          Στην κρίσιμη ώρα να πολεμήσεις χωρίς έλεος.

          Στο τέλος σπένδεις στα αμέτρητα κορμιά τους.

          Παλιά μας τέχνη κόσκινο.

          Μορφωμένοι οι δυτικοί, αλλά κατά βάθος απολίτιστοι...!

  194. Komis Montechristo avatar
    Komis Montechristo 08/11/2011 22:46:23

    Δεν σχολιάζω τίποτα διότι θα εκραγώ με αυτά που συμβαίνουν.Μπορώ να γράψω πάρα πολλά.Έχω διαβάσει την ομοβροντία των σχολίων.Ελπίζω στη Συγγρού ν'αντιλαμβάνονται.Με το ζόρι κρατιέμαι,παρ'όλο που συνήθως γράφω κομψά.Δεν πιστεύω τίποτα αν δεν δω τη συνέχεια της σημερινής εξέλιξης.Αναμένω.Τίποτα άλλο.

  195. φωνη avatar
    φωνη 08/11/2011 22:46:25

    Πρόεδρε, εσύ έχεις αξιοπρέπεια και ο λαός έχει αξιοπρέπεια.
    Οι βρωμιάριδες μέσα και έξω από τη χώρα δεν έχουν αξιοπρέπεια. Και θέλουν να οδηγήσουν έναν ολόκληρο λαό στα επίπεδα τρίτου υπογείου που στεγάζεται η δική τους.... αξιοπρέπεια. Τους βλέπουμε όλους τους προδότες-ρουφιάνους, που δεν ντρέπονται να λένε οτι είναι και Ελληνες,να συμπράττουν με τους τοκογλύφους και με τους εκβιαστές δανειστές. Θέλουν να καταστρέψουν την τελευταία ελπίδα του κάθε Έλληνα '"συμπατριώτη" τους για το μέλλον. ΔΕ ΘΑ ΤΟ ΚΑΤΑΦΕΡΟΥΝ ΠΟΤΕ! Θα πάμε στην επόμενη μέρα. Θα γίνουν εκλογές. Θα μιλήσει ο λαός. Είμαστε πολύ αρχαίος λαός, έχουμε σπουδαία γενετική εμπειρία στο dna μας, έχουμε περάσει πάρα πολλά σπουδαία και ταπεινωτικά στην ιστορία μας, αλλά, διερχόμενοι μεσα από την ιστορία, είμαστε χιλιάδες χρόνια περήφανοι που είμαστε Ελληνες. Χιλιάδες χρόνια περήφανοι.

  196. anideos avatar
    anideos 08/11/2011 22:47:23

    Ti καθεσε και τους ακους κε Σαμαρα;
    Σε λιγο θα σου ζητησουν ποινικο μητρωο.
    Στειλ' τους στο δ΄ι΄αολο και κανε εκλογες με αλλο τροπο.
    Ο σοιμπλε λεει δεν συνφερει η χρεοκοποια μας την Ευρωπη.
    Αν ειναι ετσι γιατι την προκαλουν;

  197. anideos avatar
    anideos 08/11/2011 22:50:19

    Ποια συνεχεια κομη μου;
    Σε λιγο θα βγει ο ΓΑΠ και θα του πει ''Δεν θελει κανενας να γινει
    πρωθυπουργος Αντωνη, τι να κανω θυσιαζομαι και παραμενω.''

  198. Kάποιος avatar
    Kάποιος 08/11/2011 22:50:26

    Η διαφορά μεταξύ ήρωα και προδότη βρίσκεται συχνά στην κόψη του ξυραφιού.
    Αν ο κ.Σαμαράς βάλει πλάτη και κρατήσει, έστω κι αν αυτό στοιχήσει ως αντίποινα την έξοδο από το ευρώ και την ΕΕ, θα έχει το μεγαλύτερο μέρος του Ελληνικού λαού στο πλάι του και θα γραφτεί στις χρυσές σελίδες της ελληνικής ιστορίας.
    Τα μεγάλα ΟΧΙ απαιτούν πάντα μεγάλες θυσίες ατομικές και συλλογικές.
    Αν τελικά υποκύψει για οποιοδήποτε λόγο θα βρεί τον λαό απέναντι του.

  199. achi nero avatar
    achi nero 08/11/2011 22:53:53

    Αντωνη μη ξεχνας οτι η πατριδα εχει υλικο πλουτο αλλα και το τεραστιο ψυχικο αποθεμα του λαου ,ισως το πιο σημαντικο . αμα καταφερεις και σταθεις εσυ και η πατριδα μαζι ,θα γινεις μεγαλος εθναρχης και θα παρεις ακομα και πολλους αριστερους μαζι σου .
    κουραγιο...

  200. Greek Voter avatar
    Greek Voter 08/11/2011 22:56:01

    ΑΝΤΩΝΗ ας πούμε την αλήθεια και απλά.

    Στην αρχή μας πάγωσες και στα χώσαμε.
    Μετά, μας είπες κάτι καλό σήμερα και σε αποθεώνουμε, ΟΧΙ γιατί μας αρκεί, αλλά μπας και ΞΥΠΝΗΣΕΙΣ επιτέλους.

    Περιμένουμε τη συνέχεια, αλλιώς θα σου πούμε ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ.

    Kάποτε μιλάγαμε για σένα και μας βρίζανε. Δε θα το ξαναπεράσουμε. ΤΕΛΟΣ.

    Και στα λέω εγώ που είμαι δικός σου. Ελπίζω να σου το διαβάσουν.

    Διάλεξε και πάρε.-

    • cobalt avatar
      cobalt @ Greek Voter 09/11/2011 00:08:26

      Σήμερα δεν είχα ιδέα για τα νέα μέχρι αργά το απόγευμα, που έμαθα πως προχωρούμε πάλι προς την πύλη του Ρωμανού, ενώ οι εχθροί απ' έξω μας περικυκλώνουν και μέσα ήδη κάποιοι προσκυνημένοι ζητάνε συναίνεση και ενωτισμό.
      Eida ton Alexis na orietai και κατάλαβα πως κάτι καλό είχε γίνει.

      Το θέμα δεν είναι παραταξιακό εδώ και μέρες. Τα παλαιά κόμματα τελείωσαν.
      Η ΝΔ και το ΠΑΣΟΚ μπορεί να μην ξαναϋπάρξουν ως κόμματα εξουσίας μετά από αυτό. Η μεταπολίτευση με τα σκουπίδια της -πρόσωπα και πράγματα- θάβονται για πάντα μετά τις επόμενες εκλογές. Καλύτερα.

      Το θέμα μας τώρα, είναι η πατρίδα κι ένα κούτελο. Όπως πάντα.
      Και σ' αυτό Σαμαρά δεν είσαι μόνος σου.

      Ο,τι και να σου λένε, όσο και να σε φοβίζουν, να ξέρεις πως η άρνησή σου έχει τη φωνή εκατομμυρίων από εμάς και πως δίπλα και πίσω σου είναι στρατιές ορατές και θριαμβεύουσες.

      Σταμάτα να σκέφτεσαι σαν πολιτικός τώρα και ξεκίνα να σκέφτεσαι σαν κυβερνήτης. Πολιτικούς έχουμε, δεν θέλουμε άλλους, ευχαριστώ.

      Οι μέρες που έρχονται είναι δύσκολες, έτσι κι αλλιώς, αλλά πότε μας φόβισαν αυτά όταν είχαμε το δίκιο με το μέρος μας;
      Θα πιαστούμε ο ένας με τον άλλο και θα ξανασηκωθούμε. Όπως κάνουμε πάντα.

      Αυτό που θέλω να πω τελικά, είναι μη μασάς και πως μπορεί να είμαι ένας ασήμαντος πολίτης που δεν πολυκαταλαβαίνω, αλλά χαίρομαι πραγματικά που δεν εγκαταλείπεις τη σκοπιά σου.

      Χαιρετώ κι ελπίζω

      Και κάτι τελευταίο: Αυτό ήταν το Ευρωπαϊκό όραμα τελικά: Εκβιασμοί, εκφοβισμοί και τοκογλυφία;
      Την θέλουμε στ' αλήθεια την Ευρώπη έτσι, με αυτό το νταβατζιλίκι και το Ευρώ ως ωρολογιακή, που αν δε σκάσει τώρα (που θα σκάσει κι αλί σ' αυτόν που θα 'ναι δίπλα), θα σκάσει στα παιδιά μας;

      θα τα ξαναπούμε στο Ρωμαίικο

  201. Ραβινος avatar
    Ραβινος 08/11/2011 23:01:14

    Αφηστε τα σκυλια Ολι Ρεν και Γιουνκερ να αλληκτιζουν !Αυριο θα μιλησει η Μερκελ για να τα μαντρωσει βλεποντας οτι εχει να κανει με ενα πολιτικο που ο λογος του ειναι συμβολαιο !Θα καταλαβουν οτι η εθνικη αξιοπρεπεια ειναι πανω απο τα 8 δισ που δινουν για την δοση μεχρι και ερανο θα κανουμε να τα βρουμε εθελοντικα οχι δια της βιας γιατι ο ελληνικος λαος ετσι εχει μεγαλουργησει με το ετσι θελω και οχι με το κανε αυτο και κανε το αλλο .Θυμηθειτε με αυριο και ταυτοχρονα μην ξεχναμε για τον ΓΑΠ και την παρεα του οτι το Γουδι ειναι εδω !

  202. Τασος avatar
    Τασος 08/11/2011 23:08:29

    Μπράβο Αντώνη!!

  203. Decodex avatar
    Decodex 08/11/2011 23:12:03

    Κλασσικοι Ελληνες. Οπως κανουν καποιον Ηρωα σε ελαχιστο χρονο, στον ιδιο χρονο τον ριχνουν στα σκουπιδια.
    Θελει υπομονη και επιμονη, κατι που δεν χαρακτηριζει δυστυχως τη φυλη μας.
    Αυθορμητοι και επιπολαιοι βρισκουν την ευκολια στο διαδικτυο να εκφραζονται βασιζομενοι στο θυμικο.
    Μετρο και λογικη χρειαζεται και οι Ελληνες θα διαπρεψουν και παλι...

  204. Greek Voter avatar
    Greek Voter 08/11/2011 23:12:50

    Ξαναδιαβάστε του το λόγο που έβγαλε στη ΔΕΘ.

    Βρίσκετε καμιά ομοιότητα με τις πράξεις του;

    Φαήλο συνέχισε δυναμικότερα γιατί ΧΑΝΟΜΑΣΤΕ.

  205. nan avatar
    nan 08/11/2011 23:21:49

    ο Πορτας της αντιπολίτευσης του συμμαχικού κόμματος της πορτογαλια είχε στείλει την επιστολή /δέσμευση
    http://www.ert.gr/images/stories/Docs/20110509091755789.pdf
    ούτε σε αυτους χαρίστηκαν, άρα΄είναι πρακτική τους εμας μας τα χωνουν γιατι τους εκνευρίσαμε

  206. Απόστολος Γ. avatar
    Απόστολος Γ. 08/11/2011 23:22:11

    Και του Πανουργιά. Είμαστε έτοιμοι να βγούμε στο βουνό.

  207. Γιωργος Παλια 4Α avatar
    Γιωργος Παλια 4Α 08/11/2011 23:25:00

    Αντωνη ΟΧΙΙΙΙ

    Σε γνωρίζω από την κόψη
    του σπαθιού την τρομερή,
    σε γνωρίζω από την όψη
    που με βιά μετράει τη γη.

  208. anideos avatar
    anideos 08/11/2011 23:27:36

    Aν ολοι αυτοι ειναι ΠΑΤΡΙΩΤΕΣ ας πανε αυτοι στον Σαμαρα.

  209. Greek Voter avatar
    Greek Voter 08/11/2011 23:27:59

    Καθόμαστε τόσες μέρες και μιλάμε για Λουκά Παπαδήμο;

    Είμαστε καλά; Κανείς δε θυμάται την υπόθεση πλαστών στοιχείων, τα swaps κλπ;

    Και θα εκπροσωπεί τη χώρα μου; Την οποία όλοι σήμερα βρίζουν και λοιδωρούν;

    ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ !!!

  210. Βαλκάνιος avatar
    Βαλκάνιος 08/11/2011 23:33:31

    Μπράβο Φαήλε!!!!! Πεστον πρόεδρο να τους γράψει και να χτυπήσει το χέρι στο τραπέζι.Παίζονται πολλά εντάξει αλλά ο πατριώτης ο αληθινός στα δύσκολα φαίνεται...Το δις εξαμαρτείν κλπ κλπ ....Οχι στην εκχώρηση των κυριαρχικών δικαιωμάτων μας.Νταβατζήδες Γερμανούς ,ευρωπαίους,Ελληνες δεν δέχομαι και στις εκλογές αν γίνουν θα δούμε τούμπα τα χαρτιά αντιλαβού??? Το σώσον θέλω να δώ ,το ελέησον δεν το θέλω.Τελικά ειμαι αντιμνημονιακός νεοδημοκράτης?????Είδομεν αυριο δωδεκάτη μεσημβρινη.Φαήλο πεστα για να μην τα ακούσει απο μας αργότερα...

  211. Πρέσβης avatar
    Πρέσβης 08/11/2011 23:35:16

    Τι όμορφο ποίημα...

  212. astir avatar
    astir 08/11/2011 23:40:04

    ΕΝΤΑΞΕΙ ΕΝΤΑΞΕΙ ΕΙΣΤΕ ΤΑΓΜΕΝΟΙ ΝΑ ΓΥΡΙΣΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΔΡΑΧΜΗ ΤΟ ΠΙΑΣΑΜΕ ΤΟ ΝΟΗΜΑ Ε ΡΕ ΤΙ ΚΟΣΜΟΣ ΕΧΕΙ ΠΟΝΤΑΡΕΙ ΣΤΗΝ ΧΡΕΩΚΟΠΙΑ ΕΙΣΤΕ ΤΡΑΓΙΚΟΙ ΚΑΙ ΛΙΓΟΙ ΟΛΟΙ ΣΑΣ ΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ

  213. Καθένας avatar
    Καθένας 08/11/2011 23:40:12

    Πολύ θετική δήλωση αυτή.
    Πρέπει να καταλάβουν οι ευρωπαίοι εταίροι μας, ότι δεν είναι δυνατό στο εγκληματικό λάθος Παπανδρέου για το δημοψήφισμα , να βάζουν το μαχαίρι στο λαιμό στον αρχηγό της αξιωματικής αντιπολίτευσης! Ο οποίος δεν είχε καμία σχέση με το έγκλημα.
    Μόνο στην Ελλάδα τα κάνετε αυτά κύριοι Ευρωπαίοι εταίροι μας....
    Αν θέλουν να πιέσουν τον Σαμαρά, να επιτρέψουν τη διεξαγωγή εκλογών και όταν εκλεγεί Πρωθυπουργός, τα ξαναλέμε.
    Αυτή είναι η Δημοκρατική διαδικασία, ή μήπως έχει καταλυθεί κι΄αυτή ;;;

  214. παρατηρητής avatar
    παρατηρητής 08/11/2011 23:44:36

    Αντώνη Σαμαρά , ψηλά το κεφάλι και με τη πρώτη ευκαιρία προσπάθησε να φτιάξεις νέες συμμαχίες στους κόλπους της ΕΕ, ειδικά με Ιταλία, Πορτογαλλία, Ισπανία, Ιρλανδία και Ουγγαρία. Η ανεξέλεγκτη χρεωκοπία με την οποία μας απειλούν και εκβιάζουν θα κτυπήσει και αυτές τις χώρες ενώ και η Γαλλία θα εκτεθεί σε επιθέσεις των αγορών. Αν τα pigs του Βορρά επιμείνουν στην επικράτηση των ισχυρών, πρέπει να βρεθεί μία κοινή στρατηγική αντιμετώπισής τους. Κάποιοι πρέπει επιτέλους να τους υπενθυμίσει τις συνέπειες των ολέθριων πολιτικών που εφαρμόζουν : στη Πορτογαλλία για παράδειγμα που προβάλλλεται ως υπόδειγμα συμμόρφωσης οι συνέπειες της ύφεσης που χειροτερεύει λόγω των μέτρων προκαλούν κοινωνικές αναταράξεις που δεν θα αργήσουν να κορυφωθούν.

  215. Diamond Angel avatar
    Diamond Angel 08/11/2011 23:54:04

    Για να πάρουν ότι περισσότερο μπορούν και να μας υποδουλώσουν.

  216. aurora3363 avatar
    aurora3363 08/11/2011 23:58:59

    Ε ρε Αντώνη στην είχαν φυλαγμένη στη γωνία τα ευρωλαμόγια ,επειδή δεν ψήφισες το Μνημόνιο.Τώρα σε βάζουν(ή νομίζουν,.. αναλογως τι θα πράξεις) να υπογράψεις την πολιτική σου αυτοκτονία. Βούτυρο στο ψωμί των αντιπάλων σου. Και φυσικά θέλουν να στερίσουν απο τον Ελληνικό λαό μια αντιμνημονιακή, ισχυρή και αυτοδύναμη κυβέρνηση!! Με ενα σμπάρο δυό τριγώνια...Μην λυγίσεις με τις απειλές τους,υπάρχουν και αλλού πορτοκαλιές που δίνουν... σαγκουίνια.Αυτοί το πάνε σαν τους εμπόρους ναρκωτικών..κάνε αυτό κάνε εκείνο να ...πάρεις την δόση σου!! Ποιός συνέλληνας δεν είναι πεπεισμένος οτι "αυτοί" δεν θα σταματήσουν ποτέ να απειλούν και να κατασπαράσουν το πτωμα της χώρας μας; Μίλα στον ελληνικό λαό και πήγαινε στον Πούτιν

  217. tsiroso avatar
    tsiroso 08/11/2011 23:59:58

    Σιγά μη δε διάβαζε! Αυτός και όλοι οι όμοιοί του.

  218. Capo d^Istria avatar
    Capo d^Istria 09/11/2011 00:01:08

    Λοιπόν ότι θα ζητήσουν Γη και ΥΔΩΡ το είχα πει ουρλιάζοντας, από τότε που μπήκαμε σε αυτή την ιστορία. Γνωρίζω ότι διαβάζετε εκεί στη Νέα Δημοκρατία, όπως διαβάζουν και πολλοί ρουφιάνοι. Ο καθένας ας αξιολογήσει αυτό που θα πω.
    1. Πάρτε τηλέφωνο το ΚΑΘΗΓΗΤΗ ΜΑΡΚΕΖΙΝΗ να σας μιλήσει για ΔΡΑΧΜΗ.
    2. Πάρτε τηλέφωνο το ΣΤΡΑΤΗΓΟ ΓΡΑΨΑ για να σας μιλήσει για ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΠΟΛΙΟΡΚΙΑΣ.

  219. ΙΩΑΝΝΗΣ ΕΝΑΤΟΣ avatar
    ΙΩΑΝΝΗΣ ΕΝΑΤΟΣ 09/11/2011 00:10:29

    Ο Χατζηνικολάου είπε στο twitter πως "Οριστικά τέλος ο Παπαδημος.Συζητούν Πετσαλνικο και Απ.Κακλαμάνη."

  220. λαλακης avatar
    λαλακης 09/11/2011 00:13:51

    Σεβομαι την αποψη του Σαμαρα , αλλα να δω ρε μαγκες αν γυρισουμε στη δραχμη τι θα τρωνε οι ΔΥ για τους οποιους γινονται ολα.
    Να δουμε ποιος θα δεχεται ενα εξευτελισμενο νομισμα που συνεχως θα αλλαζει ισοτιμια και η φτωχεια και η πεινα θα θεριζουν .
    Να σας δω ρε μορτες με τα ολοημερα σχολεια και ΕΣΥ που θα ξεπαγιαζουν
    τα παιδακια στις αιθουσες αφου δε θα υπαρχει πετραιλεο και θα πεθαινει
    κοσμος στα νοσοκομεια απο τις βασικες ελλειψεις νοσ. υλικου.
    Δεν εχετε καταλαβει οι περισσοτεροι και ειδικα οι ΔΥ σε τι εξαθλιωση θα περιελθει η Ελλαδα ,θα γινει σαν την Αλβανια του Αλια το '90 .

    • aurora3363 avatar
      aurora3363 @ λαλακης 09/11/2011 00:38:53

      ενω με τους ευρωλιγούρηδες ε;;; θα τρώμε με χρυσά κουτάλια!!! ΜΗ Χ#&^@*ΣΩ ώρα που είναι

    • stanley@gr avatar
      stanley@gr @ λαλακης 09/11/2011 05:56:09

      ειλικρινα πιστευεις οτι σε αυτην την ευρωπη που ζουμε τα πραγματα θα ειναι καλυτερα?
      που θα σταματησει η απομειωσει των μισθων, των συνταξεων και των αμοιβων;
      στα 250 Ευρω! με τις τιμες των αγαθων στα υψη!
      Οι περισσοτεροι αρχιζουν και επιστρεφουν στην παραγωγη!
      Θα την φτιαξουμε την Ελλαδα.
      Μονο που αυτη τη φορα τα πραγματα θα ειναι απο εμας για εμας!

  221. Ακόμα Ζωντανός! avatar
    Ακόμα Ζωντανός! 09/11/2011 00:18:28

    Προσοχή!
    Κατόπιν της εξαναγκαστικής "συνεργασίας", σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να υποκύψει ο Σαμαράς στη λήψη αντιλαϊκών μέτρων. Αν καταφέρει και αντισταθεί θα βγει νικητής των επερχόμενων εκλογών, αν όχι θα καταποντιστεί!
    Πάντως φαντάζομαι τη πίεση που υπέστη, αφού εκτός τον βομβαρδισμό από τα ΜΜΕ και τους "εταίρους μας" επιστράτευσαν ακόμα και τον Αρχιεπίσκοπο, για να κάνει δηλώσεις υπέρ κυβέρνησης συνεργασίας.
    Όσο για τον Καρατζαφέρη, έκανε το παν για «κυβέρνηση συνεργασίας» και τώρα ξεγλιστρά, γιατί ο στόχος του δεν ήταν η συνεργασία προς όφελος της χώρας, αλλά η φθορά της Ν.Δ. για να κερδίσει ψήφους και να ανεβάσει τα ποσοστά του, στις επερχόμενες εκλογές.
    Προσοχή λοιπόν κ. Σαμαρά, είστε το τελευταίο κάστρο, αν πέσετε, χάνονται οι ελπίδες του λαού και πέφτει η χώρα.
    Μη συναινέσετε σε αντιλαϊκή πολιτική, αλλά ακόμα κι αν οι πιέσεις είναι αφόρητες, δηλώστε την αντίθεσή σας στον ελληνικό λαό. Να είστε πιστός και σταθερός στην αναπτυξιακή πολιτική που προτείνετε και πείστε τους εταίρους, ότι έχουν συμφέρον από μία όρθια και ζωντανή Ελλάδα και όχι από ένα ασθενή σε κώμα.

  222. aurora3363 avatar
    aurora3363 09/11/2011 00:33:07

    Πάντως οσο παιρνούν οι ώρες και οι μέρες σε μένα γίνεται όλο και πιο σαφές ότι όλος αυτός ο " ακροβατισμός" του δημοψηφίσματος, αυτό το μεταίωρο βήμα του πελαργού ήταν μια πολύ καλά σχεδιασμένη μπλόφα απο τους συμβούλους του @3#$5^Τ (ξέρετε τώρα) που φυσικά θα είναι αμερικάνοι.. Αυτό το απίστευτο τριπλάρισμα του Σαμαρά που τον ανάγκασε να αναδιπλωθε'ι 180 μοίρες δεν είναι εμπνευση του παιντιού...(και μάλιστα το παραδέχτηκε..-τ'ετοια ειλικρίνεια- οτι το έκανε για να αποσπάσει την συναινεση της ΝΔ)..είναι εμπνευση U.S.A,C.I.A κάτι τέτοιο.. Αντώνη χρειάζεσαι έναν αντιπερισπασμό και γρήγορα

  223. Διομηδης avatar
    Διομηδης 09/11/2011 00:40:14

    Αντωνη,οταν η Κιρκη παγιδευσε τον Οδυσσεα και του αποστερησε καθε ελπιδα επιστροφης, τον οδηγησε στην απογνωση-θνητος αυτος,θεα αυτη-
    Ο πολυμηχανος τραβηξε το σπαθι και το ακουμπισε στο λαρυγγι της....
    Υπογραφεις,πεθαινεις..μια και εξω και μια για παντα..μαζι σου και εμεις..
    Λες οχι περνας στην αθανασια και κουβεντιαζεις με τον Θεμιστοκλη..
    Μαζι σου και εμεις..αθανατοι.. δινοντας προοπτικη στα παιδια μας που ερχονται..

  224. ΝΙΚΗ avatar
    ΝΙΚΗ 09/11/2011 00:54:51

    !!!!!!!!

  225. ΝΙΚΗ avatar
    ΝΙΚΗ 09/11/2011 00:56:30

    Φίλη Εύα τι έχεις πεί πάλι!! αυτό ακριβώς!!!!!!!

  226. Θεσσαλονικά avatar
    Θεσσαλονικά 09/11/2011 01:05:37

    Δεν είναι δυνατό την άρνηση των Ελλήνων να την καρπώνεται μόνο η αριστερά.Είναι άδικο. Το έζησα στην παρέλαση της Θεσσαλονίκης. Το ζήσαμε όλοι σε όλη την Ελλάδα.

    Το ΟΧΙ πρέπει να βρει υγιείς πολιτικές δυνάμεις να το εκπροσωπίσουν και να το διαχειριστούν.Το ΟΧΙ το είπε ο ελληνικός λαός αυθόρμητα την 28η Οκτωβρίου, μην το ξεχνάτε αυτό. Ήταν το πιό αυθεντικό δημοψήφισμα. Ο ελληνικός λαός έχει ήδη εκφραστεί και αν οι πολιτικοί δεν το αντιληφθούν καμμιά κυβέρνηση συνεργασίας δεν πρόκειτε να στεργιώσει. Η 17 Νοέμβρη είναι κοντά. Αν δεν υπάρξει πολιτική έκφραση της αντίδρασης θα αιματοκυλιστεί η χώρα.

    Οι απελπισμένοι δεν έχουν να χάσουν τίποτε. Μόνο να ελπίζουν μπορούν. Δώσε ελπίδα και όραμα στον κόσμο.

    Πίστεψε στον ελληνικό λαό όπως και αυτός πιστεύει σε σένα.

    Δεν μπορείς να συνεναίσεις στα σχέδιά τους που και οι ίδιοι ξέρουν ότι δεν είναι σχέδιο σωτηρίας αλλά σχέδιο αφαίμαξης του ελληνικού πλούτου. Θα μας στήψουν σαν λεμονόκουπες και μετά θα μας πετάξουν και εμάς τον λαό και εσάς τους πολιτικούς.

    Σκέψου που θα είσαι και τι θα είσαι σε κάποια χρόνια από τώρα. Σε τι πατρίδα θα μεγαλώσουν τα παιδιά σου. Τι θα λένε τα εγγόνια σου για σένα. Για ποιόν Αντώνη Σαμαρά θα είναι περίφανα. Και δίπλα σε αυτά βάλε και εμάς. Τις ψυχές και τις προσευχές των Ελλήνων.

  227. Οδυσσεύς avatar
    Οδυσσεύς 09/11/2011 01:10:34

    Η ΟΛΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΙΧΕ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΕΚΕΙΝΗ ΠΟΥ Ο ΑΝΤΩΝΗΣ ΣΑΜΑΡΑΣ ΖΗΤΗΣΕ ΤΗΝ ΠΑΡΑΙΤΗΣΗ ΤΟΥ ΓΑΠ. ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΕΙ ΣΕ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΔΗΛΑΔΗ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΠΗΓΕ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ΣΤΟΝ ΠΡΟΕΔΡΟ ΤΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ ΚΑΙ ΕΜΕΙΝΕ ΜΟΝΟ 14 ΛΕΠΤΑ

    Ο ΓΑΠ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΠΑΡΑΙΤΗΘΗΚΕ...
    ΟΤΑΝ ΤΑ ΕΝ ΤΥΠΟΙΣ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΙΟ ΟΥΣΙΩΔΗ.....

    ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΙΚΗ ΕΚΤΡΟΠΗ
    ΚΑΘΑΡΟ ΕΚΒΙΑΣΜΟ

    ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΤΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ?
    ΤΟΣΟ ΑΝΔΡΕΙΚΕΛΟ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ?

    ΟΣΟΙ ΕΝΤΟΣ ΝΕΑΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΟΔΗΓΗΣΟΥΝ ΤΟΝ ΑΝΤΩΝΗ ΣΑΜΑΡΑ ΣΕ ΟΛΕΘΡΙΑ ΣΦΑΛΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙΡΟΣ ΝΑ ΕΤΟΙΜΑΖΟΝΤΑΙ ΝΑ ΦΥΓΟΥΝ
    ΣΤΙΣ ΠΙΟ ΜΕΓΑΛΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ ΠΕΦΤΟΥΝ ΟΙ ΜΑΣΚΕΣ

    ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΣΥΝΟΜΙΛΟΥΣΑΝ ΜΕ ΕΛΕΕΙΝΟΥΣ ΔΗΜΟΣΙΟΚΑΦΡΟΥΣ ΔΙΑΠΛΕΚΟΜΕΝΩΝ ΤΥΠΟΥ ΧΙΩΤΗ ΚΑΙ ΠΑΠΑΧΡΗΣΤΟΥ ΤΟΥ ΒΗΜΑΤΟΣ ΤΟΥ ΔΟΛ. ΚΑΙ ΜΑΖΕΥΑΝ ΥΠΟΓΡΑΦΕΣ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΣΥΝΤΕΛΟΥΝΤΑΝ ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΠΑΡΑΔΟΞΟ

    Η ΨΗΦΟΣ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗΣ ΣΤΟ ΓΑΠ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΑΙΤΗΘΕΙ

    ΞΕΡΟΥΝ ΑΥΤΟΙ.

  228. Νίκος Π. avatar
    Νίκος Π. 09/11/2011 01:37:03

    Το χειρότερο απ'όλα είναι τα νταβατζοκάναλα, που έχουν λυσσάξει να λένε για κυβέρνηση διευρυμένων αρμοδιοτήτων και χρόνου. Σαν να μην έφτανε αυτό, επικαλούνται τη βούληση του λαού που δήθεν "επιθυμεί" μια συγκυβέρνηση ΠΑΣΟΚ-ΝΔ για να υλοποιήσει τις "μεταρρυθμίσεις".
    Μοναδικός εμπαιγμός, μια κοροϊδία ενός ολόκληρου έθνους που "πατάει" στον εκβιασμό των "θεσμικών μας εταίρων".
    Άντε να εξηγήσεις στους "πρετεντέρηδες" και στους "μπάμπηδες", ότι για πολλούς Έλληνες είναι σημαντικότερη η εθνική αξιοπρέπεια απο τις γεμάτες τσέπες.

    Αντώνη Σαμαρά, είσαι η μόνη ελπίδα που έχουμε αυτή τη στιγμή. Το οφείλεις στον κόσμο που σε ψήφισε. Το οφείλεις στους Έλληνες.
    Μην υποκύψεις. Ακόμα και απο χρεωκοπία θα ανακάμψουμε, την εθνική ταπείνωση και υποδούλωση φοβάμαι.

  229. Lewnidas avatar
    Lewnidas 09/11/2011 01:47:09

    ειναι αυτο το ρημαδιασμενο το dna ε περιεργο πραμα, το εχουμε αυτο το συγκρουσιακο, το stand your ground, το οχι ρε δεν θα περασετε, μεσα μας. αλλοι λαοι θα ετρεμαν την ιδεα της πεινας, της επιστροφης στην λιγουρα της δραχμης,το να μεινουν εκτος της "ευρωπαϊκης οικογενειας". εμας μας χτυπησαν τον καλο και εχουμε πεταξτει στον αερα και ουρλιαζουμε σαν να εχουμε παθει ηλεκτροσοκ. τι και εαν λογικη λεει ευρω και μουγκα εμεις εκει να πανηγυριζουμε το ελαχιστο δειγμα ελληνικης αντιστασης.
    ποιο πολυ χαρηκα με τα 300+ μυνηματα σας παρα με την δηλωση σαμαρα που δεν ειναι και κανα ιστορικο οχι.υπαρχει ελπιδα τελικα ........απλα χρειαζοταν ενας ελληναθρεμενος για να το βγαλουμε.

    κακο πραγμα να μην διαβαζουν ιστορια οι εταιροι μας!


    οσο για τον σαμαρα: αφου πηρε αυτον τον δρομο , η μονη αμυνα ειναι η επιθεση. να φερει προ των ευθυνων τους το διδυμο της χαζομαρας που διοικει την ευρωπη. δεν ειναι μονο η ελλαδα το προβλημα και η συνταγη τους σκοτωνει. εαν πραγματικα θεωρουν οτι ειναι ευκαιρια να αρπαξουν οτι μπορουν μαλλων η πεινα ειναι προτιμοτερη.

    αλλα θελει καθαριες λυσεις: οχι μισολογα!

    υ.γ. φαηλο δημοσιογραφικες πληροφοριες αναφερουν οτι σημερα μας δικαιωσες. οχι στο σταρ!στην συγκρου. το ξεραμε οτι στην δυσκολη ορα θα εκανες το σωστο.

  230. Φωτεινή avatar
    Φωτεινή 09/11/2011 01:55:24

    Μπίνγκο Μάρα!

    Ἀγωνία γιά τό τελιωτικό κτύπημα τοῦ ἈΝΤΩΝΗ ΜἈΣ!

  231. mx avatar
    mx 09/11/2011 03:01:32

    ......xwris sxolia....

    Μια «πρόβλεψη» που θα συζητηθεί πολύ έκανε ο Γάλλος πρόεδρος Νικολά Σαρκοζί , ο οποίος, μιλώντας σε φοιτητές στο Στρασβούργο, ούτε λίγο, ούτε πολύ, τόνισε πως η πορεία που ακολουθεί η Ευρωπαϊκή Ένωση οδηγεί σε ένα «μοντέλο δύο ταχυτήτων»!

    Ο Γάλλος πρόεδρος τόνισε χαρακτηριστικά πως με την επικείμενη διεύρυνση της ΕΕ προς Ανατολάς, εκ των πραγμάτων δεν θα είναι εφικτή μια πλήρης ενοποίηση, ένας «ολοκληρωμένος φεντεραλισμός».

    Ο κύριος Σαρκοζί τόνισε πως το εφικτό μοντέλο ενοποίησης της Ε.Ε είναι αυτό που θα αποτελείται από ένα σκληρό πυρήνα ομόσπονδων κρατών και μια εξωτερική περιφέρεια.

    «Υπάρχουν 27 από εμάς. Είναι ξεκάθαρο, ότι τελικά θα συμπεριλάβουμε και τα Βαλκάνια. Θα είμαστε 32, 33 ή 34. Κανείς δεν πιστεύει ότι ο φεντεραλισμός, η πλήρης ενοποίηση, θα είναι δυνατή για 33, 34 ή 35 κράτη», σημείωσε χαρακτηριστικά και συνέχισε ... προβλέποντας πως «θα δημιουργηθεί μια Ευρώπη δύο ταχυτήτων. Η πρώτη ταχύτητα θα κινηθεί προς μια πιο στενή ολοκλήρωση και η δεύτερη για μια συνομοσπονδία στην Ε.Ε.».

    Τέλος, επανέλαβε την άποψη του ότι η ένταξη της Ελλάδας στο ευρώ ήταν ένα λάθος…

  232. mx avatar
    mx 09/11/2011 03:05:28

    ..... τώρα να υποθέσω ότι έχουν κατά νου να το διορθώσουν....?

    • mx avatar
      mx @ mx 09/11/2011 03:08:54

      ....προς τι η σφαγή των νηπίων τότε ?

  233. mx avatar
    mx 09/11/2011 03:17:34

    .......η ελπίδα πεθαίνει .... όταν πεθαίνει η ελπίδα.....

    καλή νύχτα

  234. Νίκος Γκ. avatar
    Νίκος Γκ. 09/11/2011 03:50:40

    Che fece .... il gran rifiuto

    Σε μερικούς ανθρώπους έρχεται μια μέρα
    που πρέπει το μεγάλο Ναι ή το μεγάλο το Οχι
    να πούνε. Φανερώνεται αμέσως όποιος τόχει
    έτοιμο μέσα του το Ναι, και λέγοντάς το πέρα

    πηγαίνει στην τιμή και στην πεποίθησί του.
    Ο αρνηθείς δεν μετανοιώνει. Αν ρωτιούνταν πάλι,
    όχι θα ξαναέλεγε. Κι όμως τον καταβάλλει
    εκείνο το όχι -- το σωστό -- εις όλην την ζωή του.

    Κωνσταντίνος Π. Καβάφης (1901)

  235. Alexios Tegos avatar
    Alexios Tegos 09/11/2011 04:07:27

    Το 1941 οι προδοτες για να δικαιολογησουν την προδοσια τους ελεγαν οτι οι Γερμανοι ειναι φιλοι μας και μας αγαπανε!

  236. ΙΩΝΑΣ2 avatar
    ΙΩΝΑΣ2 09/11/2011 04:30:29

    Αν τελικα καταφερει - καταφερουμε να αποφυγουμε τα προσωπα
    ΠΑΠΑΔΗΜΟΥ -ΡΟΥΜΕΛΙΩΤΗ(αχυρανθρωποι - εγκαθετοι ξενων συμφεροντων) και επιμεινουμε στην ημερομηνια εςκλογων
    που συμφωνηθηκε(19 Φεβρουαριου 2012) τοτε θα υπαρξουν αρκετα περιθωρια
    ελιγμων.
    Ας μην ξεχναμε οτι την σκυταλη την παιρνει η Ιταλια.(Ερε γλεντια που θα χουμε...)
    Ας μην ανησυχουμε που αργει η συγκροτηση της νεας κυβερνησης
    αν ειναι για το καλο της Χωρας.
    Θελει προσοχη στην συνθεση της.
    Οχι σε οτι αφορα τις ικανοτητες των προσωπων -τους ειδαμε και τους πριν-
    αλλα αν τους διακρινει ενα ελαχιστο αισθημα πατριωτισμου.
    Και εκει πρεπει να προταξει τα βετο του ο Αντωνης και μετα να παρει την σκουπα και να καθαρισει την αυλη του απο κατι σκουπιδια του παρελθοντος.
    Πρεπει να εξαφανισει την Πεμπτη Φαλαγγα που τον υπονομευει και τον δινει στους ξενους επιβουλεις της Χωρας.
    Ειμαστε σε πολεμο και οι προδοτες και υπονομευτες θελουν καθαρισμα αλλιως θα μας καθαρισσουν αυτοι.

  237. mx avatar
    mx 09/11/2011 04:41:20

    Χρύσανθος Λαζαρίδης, Φαήλος και Δίκτυο21
    ΚΥΡΙΑΚΉ, 6 ΦΕΒΡΟΥΑΡΊΟΥ 2011

    Αποσπάσματα απο την συνέντευξη του Χρ.Λαζαρίδη στο σημερινό Βήμα.

    - Ενας πρώην «Ρηγάς», στέλεχος του ΚΚΕ εσωτ., με αντιδικτατορική δράση, βρέθηκε πρώτα στην Πολιτική Ανοιξη και μετά στη ΝΔ, ενώ ανήκει και στο «εθνικοπατριωτικό τόξο». Είναι φυσιολογικό;

    «Θα ήταν πιο... “φυσιολογικό” να είχα προσχωρήσει στο ΠαΣοΚ; Θα ήμουν πιο “πολιτικώς ορθός”, έτσι; Το 1973 αγωνιζόμουν για “εθνική ανεξαρτησία και λαϊκή κυριαρχία”. Κανένας δεν με είπε τότε μέλος του... “εθνικοπατριωτικού τόξου”! Για τα ίδια αγωνίζομαι όλα τα χρόνια που μεσολάβησαν... Για τα ίδια και σήμερα. Στην Ελλάδα του μνημονίου και της τρόικας- σε άλλες εποχές, με άλλους όρους- αγωνίζομαι ακριβώς για τα ίδια: για “εθνική ανεξαρτησία” και “λαϊκή κυριαρχία”. Δεν ξέρω αν είναι “φυσιολογικό” αυτό... Πάντως “πολιτικώς ορθό” δεν είναι! Και πολύ το χαίρομαι».

    - Θεωρείστε από πολλούς ένα είδος πολιτικού Ρασπούτιν. Είστε ο σκληροπυρηνικός και ακραίος συνεργάτης του κ.Σαμαρά;

    «Καθόλου σκληροπυρηνικός και καθόλου ακραίος. Αλλά δεν είμαι και... “ανεμοδούρας”! Δεν αλλάζω φίλους, προτιμήσεις και απόψεις ανάλογα με τις συγκυρίες. Και δεν προσκολλώμαι στους εκάστοτε “ισχυρούς”. Με τον Σαμαρά είμαι μαζί από τον καιρό που δεν ήταν ισχυρός γιατί πίστευα ότι είχε δίκιο και ότι κάποια στιγμή θα δικαιωνόταν. Παρά πάσα προσδοκία, αυτό ακριβώς συνέβη! Και αυτό είναι η μέγιστη ικανοποίηση: να επιμένεις σε αυτό που πιστεύεις- ακόμα και κόντρα σε όλους- και τελικά να δικαιώνεσαι.
    Αυτή την εμπειρία δεν την αντέχουν πολλοί. Αλλά αξίζει τον κόπο. Γιατί σε μαθαίνει να μην είσαι ούτε σκληροπυρηνικός ούτε ακραίος, αλλά να είσαι ανθεκτικός στις πιέσεις και σταθερός στις ιδέες σου· και να μην παίρνεις στα σοβαρά όσους προσπαθούν να σε απαξιώσουν. Εχουμε περάσει από δύσκολα, παιδιά... Δεν μασάμε!».

    - Υπάρχει η αίσθηση ότι ο κ. Σαμαράς επηρεάζεται από μια κλειστή ομάδα συμβούλων, στην οποία ανήκετε και εσείς.Τι απαντάτε;

    «Ο κ. Σαμαράς συζητεί με τους πάντες, ρωτάει τους πάντες και διευρύνει συνεχώς τον κύκλο των συνεργατών του. Την “καταβρίσκει” να μαθαίνει συνεχώς. Και δεν έχει αλλάξει σε αυτό από φοιτητής. Τι να απαντήσω;..».

    - Αισθάνεστε τόσο σίγουρος ότι τα ξέρει όλα ο κ.Σαμαράς;

    «Ο κ. Σαμαράς δεν τα ξέρει όλα. Τα ψάχνει όλα! Και τα βασανίζει όλα. Αυτό απαιτεί και από τους γύρω του...».

    - Τελικά, η εκλογή Σαμαρά έφερε τη ΝΔ πιο δεξιά;

    «Δεξιά όπως... μπαίνουμε ή δεξιά όπως βγαίνουμε; Τι θα πει “δεξιά”; Ηταν “δεξιά άποψη” η άρνηση στο μνημόνιο; Είναι “δεξιά άποψη” ή απόρριψη των οριζόντιων περικοπών στους μισθούς; Είναι “δεξιά άποψη” το ότι απέρριψε εξαρχής των πετσόκομμα των χαμηλών συντάξεων; Εχουμε τρελαθεί τελείως;..».

    - Γιατί φοβάστε να πείτε ότι η ΝΔ είναι δεξιό κόμμα; Είναι μομφή να είναι κανείς δεξιός;
    «Δεν είναι μομφή να είσαι δεξιός και δεν είναι αρετή να είσαι αριστερός! Ωστόσο η ΝΔ είναι κεντροδεξιό κόμμα, γιατί απευθύνεται σε όλη την κοινωνία. Και την κοινωνία δεν την ενδιαφέρει πια τι είναι “δεξιό” και τι είναι “αριστερό”. Την ενδιαφέρει τι είναι σωστό, τι είναι ωφέλιμο για το δημόσιο συμφέρον, τι είναι ρεαλιστικό για το σήμερα και τι είναι λυτρωτικό για το αύριο.
    Αυτά δεν είναι εύκολο να τα βάλει κανείς στα παραδοσιακά κουτάκια “Δεξιάς”- “Αριστεράς”. Ξέρω αρκετούς παλαιούς αριστερούς που ομολόγησαν κάποτε για την έκβαση του Εμφυλίου: “Σύντροφοι, ευτυχώς χάσαμε!”. Αυτοί πώς ακριβώς χαρακτηρίζονται σήμερα; Αριστεροί; Οχι. Δεξιοί; Ούτε. Μάλλον αληθινοί! Ή, εν πάση περιπτώσει, όχι δήθεν. Η ΝΔ, λοιπόν, είναι κεντροδεξιό κόμμα. Επιπλέον, δεν είναι δήθεν».

    - Η αντιπολίτευσή σας είναι «τάζουμε τα πάντα στους πάντες»;

    «Είδατε η ΝΔ να τάζει στους πάντες τα πάντα; Είδατε να διαλαλεί ότι “λεφτά υπάρχουν”; Μήπως μας μπερδεύετε με άλλους;».

    - Πώς θα πείσετε για μια σύγχρονη διακυβέρνηση όταν στον κομματικό ανασχηματισμό αξιοποιήθηκαν περισσότεροι από 70 βουλευτές;..

    «Μόλις πριν από λίγο ρωτούσατε αν ο Σαμαράς λειτουργεί με “στενό πυρήνα” συμβούλων. Τώρα αναρωτιέστε γιατί έδωσε ρόλο στα... τέσσερα πέμπτα της Κοινοβουλευτικής Ομάδας. Πρέπει να αποφασίσουμε για ποιο πράγμα θα ασκήσουμε κριτική στον Σαμαρά. Επειδή είναι πολύ “στενός” ή επειδή είναι πολύ “πλατύς”; Και τα δύο δεν γίνεται».

    - Ενας πρώην αριστερός υποστηρίζει την άρση του ασύλου;

    «Το 1973 ζητούσαμε προστασία της ακαδημαϊκής ελευθερίας σε μια κοινωνία όπου διώκονταν οι ιδέες. Σήμερα δεν υπάρχει δίωξη ιδεών εκτός πανεπιστημίων. Υπάρχει δίωξη των ιδεών μέσα στα πανεπιστήμια από συμμορίες παρανόμων και κυκλώματα ακραίων. Και αν δεν πιστεύετε, ρωτήστε τον κ. Πανούση, καθηγητή και αριστερό, που ξυλοκοπήθηκε πριν από δύο χρόνια! Και πολλούς άλλους που υπέστησαν τα ίδια και χειρότερα... Να σας πουν εκείνοι για το “άσυλο” κακουργηματικών πράξεων και για τις ακαδημαϊκές ελευθερίες που στραγγαλίζονται μέσα στο “άσυλο”.
    Ξέρετε κάτι; Το πανεπιστημιακό άσυλο έχει νόημα σε “κολοβές δημοκρατίες”, όπου το φρόνημα διώκεται παντού και αναζητεί οξυγόνο ελευθερίας μέσα στους πανεπιστημιακούς χώρους. Σε δημοκρατίες αυτό δεν έχει νόημα πια. Γι΄ αυτό και δεν υπάρχει σε καμία δημοκρατική χώρα. Σε καμία...».

    - Ησασταν υπερβολικοί ως κόμμα σε μερικές θέσεις, όπως π.χ.με τον μηδενισμό του ελλείμματος... Το υποστηρίζετε ακόμη;

    «Δεν τα μάθατε τα νέα; Τώρα η Ευρώπη θέλει να επιβάλει τον μηδενισμό του ελλείμματος ως... συνταγματική δέσμευση πια! Και όλοι εκείνοι που δεν τον δέχονταν ούτε προσωρινά θα τον αποδεχθούν πλέον μόνιμα. Θα γελάσουμε... Χώρια που με το νέο Σύμφωνο Σταθερότητας η Ελλάδα θα είναι υποχρεωμένη μετά το 2013 να μειώνει το χρέος της κατά 5% τον χρόνο. Και για να το επιτύχει αυτό θα χρειάζεται πια όχι απλώς μηδενικό έλλειμμα, αλλά κάτι παραπάνω: πλεόνασμα! Κάτι είχαμε καταλάβει εμείς, όταν μιλήσαμε πέρυσι για ανάγκη μηδενισμού του ελλείμματος το συντομότερο δυνατόν. Απλώς οι άλλοι το κατάλαβαν αργότερα. Γι΄ αυτό και δεν μιλούν πια. Και μερικοί δεν το κατάλαβαν ακόμη...».

    • Θα τους παρει και θα τους σηκωσει... avatar
      Θα τους παρει και θα τους σηκωσει... @ mx 09/11/2011 06:03:25

      αυτό τώρα τι νόημα είχε?
      Τα σκ@@τωσε και ο Λαζαρίδης!
      Μερικές φορές οι γενίτσαροι γίνονται βασιλικότεροι της Συγγρού!!

      • ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
        ΣΟΝ ΠΕΝ @ Θα τους παρει και θα τους σηκωσει... 09/11/2011 07:56:23

        Είσαι σίγουρος πως ήταν ο Λαζαρίδης?
        Για Αβραμόπουλο έχεις ακούσει τίποτα?

  238. mx avatar
    mx 09/11/2011 05:02:18

    New York Times: Καταπληκτικό άρθρο Βρετανού Ιστορικού για την Ελλάδα
    08/11/2011 13:03 |


    Χθες, όλος ο κόσμος παρακολουθούσε την Ελλάδα καθώς το κοινοβούλιό της ψήφισε ένα διχαστικό πακέτο μέτρων λιτότητας το οποίο θα μπορούσε να έχει κρίσιμες επιπτώσεις στο παγκόσμιο οικονομικό σύστημα. Ίσως προκαλεί έκπληξη που αυτή η μικρή άκρη της χερσονήσου των Βαλκανίων συγκεντρώνει τόση προσοχή. Σκεφτόμαστε συνήθως την Ελλάδα ως την πατρίδα του Πλάτωνα και του Περικλή, με την πραγματική της σημασία να βρίσκεται βαθιά στην αρχαιότητα.

    Του Μαρκ Μαζάουερ*

    Αλλά δεν είναι η πρώτη φορά που για να κατανοήσεις το μέλλον της Ευρώπης χρειάζεται να στραφείς μακριά από τις μεγάλες δυνάμεις στο κέντρο της ηπείρου και να κοιτάξεις προσεκτικά όσα συμβαίνουν στην Αθήνα. Τα τελευταία 200 χρόνια η Ελλάδα ήταν στην πρώτη γραμμή της εξέλιξης της Ευρώπης. Στη δεκαετία του 1820, στη διάρκεια του αγώνα για την ανεξαρτησία από την οθωμανική αυτοκρατορία, η Ελλάδα έγινε ένα πρώιμο σύμβολο δραπέτευσης από τη φυλακή της αυτοκρατορίας.

    Για τους φιλέλληνες, η παλιγγενεσία της αποτελούσε τον πιο ευγενή αγώνα. «Στο μεγάλο πρωινό του κόσμου», έγραψε ο Σέλεϊ στο ποίημά του «Ελλάς», «το μεγαλείο της Ελευθερίας τινάχθηκε και έλαμψε!» Η νίκη θα σήμαινε τον θρίαμβο της ελευθερίας όχι μόνο επί των Τούρκων αλλά και επί όλων των δυναστών που κρατούσαν υπόδουλους τόσο πολλούς Ευρωπαίους. Γερμανοί, Ιταλοί, Πολωνοί και Αμερικανοί έτρεξαν να πολεμήσουν υπό την γαλανόλευκη σημαία της Ελλάδας για χάρη της δημοκρατίας. Και μέσα σε μια δεκαετία, η χώρα κέρδισε την ελευθερία της.



    Στη διάρκεια του 20ου αιώνα ο ριζοσπαστικός νέος συνδυασμός της συνταγματικής δημοκρατίας και του εθνικισμού που ενσάρκωσε η Ελλάδα εξαπλώθηκε στην ήπειρο και κορυφώθηκε στην «ειρήνη που τερμάτισε κάθε ειρήνη» στο τέλος του Α’ Παγκοσμίου Πολέμου, όταν τρεις αυτοκρατορίες, η οθωμανική, εκείνη των Αψβούργων και η ρωσική, κατέρρευσαν και αντικαταστάθηκαν από έθνη-κράτη. Μετά τον Α’ Παγκόσμιο Πόλεμο, η Ελλάδα άνοιξε και πάλι τον δρόμο για το μέλλον της Ευρώπης. Μόνο που τώρα ήταν η σκοτεινή πλευρά της δημοκρατίας που βγήκε στο προσκήνιο.

    Σε έναν κόσμο εθνικών κρατών, εθνοτικές μειονότητες όπως ο μουσουλμανικός πληθυσμός της Ελλάδας και οι ορθόδοξοι χριστιανοί της Μικράς Ασίας ήταν μια συνταγή για διεθνή αστάθεια. Στις αρχές της δεκαετίας του 1920, Έλληνες και Τούρκοι ηγέτες αποφάσισαν να ανταλλάξουν τους μειονοτικούς πληθυσμούς τους, εκτοπίζοντας περί τα δύο εκατομμύρια χριστιανούς και μουσουλμάνους προς χάριν της εθνικής ομοιογένειας. Η ελληνο – τουρκική ανταλλαγή των πληθυσμών ήταν η μεγαλύτερη οργανωμένη μετακίνηση προσφύγων στην ιστορία μέχρι τότε και μοντέλο που οι ναζιστές και άλλοι θα το επικαλούνταν αργότερα για να εκτοπίσουν ανθρώπους στην ανατολική Ευρώπη, τη Μέση Ανατολή και την Ινδία.

    Είναι ειρωνικό, λοιπόν, που η Ελλάδα ήταν επίσης στην πρωτοπορία της αντίστασης στους ναζιστές. Τον χειμώνα του 1940-41, ήταν η πρώτη χώρα που αντεπιτέθηκε αποτελεσματικά κατά των δυνάμεων του Άξονα, ταπεινώνοντας τον Μουσολίνι στον ελληνο-ιταλικό πόλεμο ενώ η υπόλοιπη Ευρώπη επευφημούσε την Ελλάδα. Και πολλοί χειροκρότησαν πάλι λίγους μήνες αργότερα όταν ένας νεαρός αριστερός αντιστασιακός ονόματι Μανώλης Γλέζος σκαρφάλωσε στην Ακρόπολη ένα βράδυ με έναν φίλο και κατέβασαν τη σημαία με την σβάστικα που οι Γερμανοί είχαν πρόσφατα υψώσει. Σχεδόν 70 χρόνια αργότερα, η ελληνική αστυνομία θα έριχνε δακρυγόνα στον κ. Γλέζο ο οποίος διαδήλωνε κατά του προγράμματος λιτότητας. Αλλά στο τέλος, η Ελλάδα υπέκυψε στη γερμανική κατοχή.

    Η κυριαρχία των ναζιστών έφερε μαζί της την πολιτική κατάρρευση, την μεγάλη πείνα, και μετά την απελευθέρωση, την βύθιση της χώρας σε έναν εμφύλιο πόλεμο ανάμεσα στις κομμουνιστικές και τις αντικομμουνιστικές δυνάμεις. Μόλις λίγα χρόνια μετά την ήττα του Χίτλερ, η Ελλάδα βρέθηκε ξανά στο επίκεντρο της ιστορίας, ως μέτωπο του Ψυχρού Πολέμου. Το 1947, ο πρόεδρος των ΗΠΑ Χάρι Τρούμαν χρησιμοποίησε τον κλιμακούμενο εμφύλιο στην Ελλάδα για να πείσει το Κογκρέσο να στηρίξει το Δόγμα Τρούμαν και την ειρηνική δέσμευση αμερικανικών πόρων για τον αγώνα κατά του Κομμουνισμού και την ανοικοδόμηση της Ευρώπης.

    Ανυψωμένη ξαφνικά σε έναν διατλαντικό αγώνα, η Ελλάδα συμβόλιζε τώρα μια πολύ διαφορετική Ευρώπη – μία Ευρώπη που είχε αυτοκαταστραφεί, και που ο μόνος δρόμος εξόδου από την ανέχεια των μέσων της δεκαετίας του 1940 ήταν ως μικρότερος εταίρος της Ουάσινγκτον. Καθώς τα δολάρια άρχισαν να ρέουν, αμερικανοί σύμβουλοι έλεγαν στους έλληνες πολιτικούς τι να κάνουν και αμερικανικές βόμβες ναπάλμ έκαιγαν τα ελληνικά βουνά καθώς οι κομμουνιστές αντάρτες τρέπονταν σε φυγή.

    Η πολιτική και οικονομική ένωση της Ευρώπης υποτίθεται ότι θα έβαζε τέλος στις αδυναμίες και την εξάρτηση της διχοτομημένης ηπείρου. Και εδώ η Ελλάδα έγινε σύμβολο μιας νέας φάσης στην ευρωπαϊκή ιστορία. Η πτώση της στρατιωτικής δικτατορίας το 1974 δεν έφερε στη χώρα μόνο την πλήρη ένταξη σε αυτό που θα γινόταν η Ευρωπαϊκή Ένωση. Προανήγγειλε επίσης (μαζί με τη μετάβαση της Ισπανίας και της Πορτογαλίας στη δημοκρατία την ίδια εποχή) το παγκόσμιο κύμα εκδημοκρατισμού της δεκαετίας του 1980 και του 1990, πρώτα στη Νότια Αμερική και τη Νοτιοανατολική Ασία και μετά στην Ανατολική Ευρώπη.



    Και έδωσε στην Ευρωπαϊκή Ένωση την όρεξη για διεύρυνση και τη φιλοδοξία να εξελιχθεί από ένα μικρό κλαμπ πλούσιων δυτικοευρωπαϊκών κρατών σε φωνή για ολόκληρη την προσφάτως εκδημοκρατισμένη ήπειρο, η οποία εξαπλώθηκε κατά πολύ στο νότο και την ανατολή. Και τώρα, σήμερα, αφότου έσβησε η ευφορία της δεκαετίας του ’90 και μια νέα ταπεινοφροσύνη χαρακτηρίζει τους Ευρωπαίους, ο κλήρος πέφτει και πάλι στην Ελλάδα ως χώρας η οποία θα προκαλέσει τους μανδαρίνους της Ευρωπαϊκής Ένωσης και θα θέσει το ερώτημα: «Ποιό θα είναι το μέλλον της ηπείρου;».

    Η Ευρωπαϊκή Ένωση υποτίθεται ότι θα ένωνε μια κατακερματισμένη Ευρώπη, ότι θα ενίσχυε τις δημοκρατικές της δυνατότητες και ότι θα μεταμόρφωνε την ήπειρο σε μια ανταγωνιστική δύναμη στην παγκόσμια σκηνή. Είναι ίσως ταιριαστό που ένα από τα αρχαιότερα και πιο δημοκρατικά έθνη – κράτη της Ευρώπης βρίσκεται στην καινούργια εμπροσθοφυλακή, όσων θέτουν εν αμφιβόλω όλα αυτά τα επιτεύγματα.

    Γιατί είμαστε όλοι μικρές δυνάμεις τώρα, και για άλλη μια φορά η Ελλάδα πολεμάει στην πρώτη γραμμή του αγώνα για το μέλλον.

    *Μαρκ Μαζάουερ,

    Βρετανός ιστορικός και συγγραφέας,


    καθηγητής Ιστορίας στο πανεπιστήμιο Κολούμπια των ΗΠΑ.

  239. mx avatar
    mx 09/11/2011 05:11:21

    "...... ο κλήρος πέφτει και πάλι στην Ελλάδα ως χώρας η οποία θα προκαλέσει τους μανδαρίνους της Ευρωπαϊκής Ένωσης και θα θέσει το ερώτημα: «Ποιό θα είναι το μέλλον της ηπείρου;».

    Η Ευρωπαϊκή Ένωση υποτίθεται ότι θα ένωνε μια κατακερματισμένη Ευρώπη, ότι θα ενίσχυε τις δημοκρατικές της δυνατότητες και ότι θα μεταμόρφωνε την ήπειρο σε μια ανταγωνιστική δύναμη στην παγκόσμια σκηνή. Είναι ίσως ταιριαστό που ένα από τα αρχαιότερα και πιο δημοκρατικά έθνη – κράτη της Ευρώπης βρίσκεται στην καινούργια εμπροσθοφυλακή, όσων θέτουν εν αμφιβόλω όλα αυτά τα επιτεύγματα.

    Γιατί είμαστε όλοι μικρές δυνάμεις τώρα, και για άλλη μια φορά η Ελλάδα πολεμάει στην πρώτη γραμμή του αγώνα για το μέλλον.

    *Μαρκ Μαζάουερ,

    Βρετανός ιστορικός και συγγραφέας,


    καθηγητής Ιστορίας στο πανεπιστήμιο Κολούμπια των ΗΠΑ.

  240. mx avatar
    mx 09/11/2011 05:25:41

    .... Γίνεται να το καθυστερήσουμε λίγο ακόμη ?.....



    Γαλλική πρόταση… μετατροπής του Ευρώ σε ECU
    //www.dailynews24.gr»,

    Ακολουθεί το άρθρο της γαλλικής εφημερίδας:

    Ένα ρηξικέλευθο «Plan B» που θα μπορούσε να επιλύσει την ευρωπαϊκή κρίση χρέους αλλάζοντας όμως άρδην την εικόνα της ευρωζώνης, έτσι όπως την γνωρίζουμε σήμερα, έχει επεξεργαστεί το γαλλικό Συμβούλιο Οικονομικών Αναλύσεων (CAE) – πρόκειται για ένα ανεξάρτητο συμβουλευτικό όργανο το οποίο έχει ως στόχο την υποβολή οικονομικών προτάσεων στον πρωθυπουργό της Γαλλίας.

    Όπως αποκαλύπτει η γαλλική εφημερίδα Le Monde, το γαλλικό «σχέδιο Β» προβλέπει μεταξύ άλλων τη μαζική «κοπή» ευρώ από την Ευρωτράπεζα, την πτώση της ισοτιμίας του ευρώ στα 1,15 δολάρια, την υιοθέτηση… ευρώ του Βορρά και ευρώ του Νότου και την επανεισαγωγή εθνικών νομισμάτων στα κράτη-μέλη για «εσωτερική χρήση».

    «Το σχέδιο αυτό μπορεί να αποτρέψει την κατάρρευση της ευρωζώνης», αναφέρει στον Monde ο Ζαν-Πιερ Βεσπερινί, μέλος του CAE, ο οποίος όμως, όπως αναφέρει η γαλλική εφημερίδα, ουδέποτε συμφώνησε με τη δημιουργία ενός ενιαίου ευρωπαϊκού νομίσματος. Ο συνάδελφός του Αλέν Γκραντζάν, ο οποίος εμφορείται από οικολογικές ιδέες (το CAE συγκεντρώνει επιστήμονες όλων των πολιτικών τάσεων και ιδεολογιών) προσθέτει ότι το Plan B, «αποτελεί συνολική λύση, που θέτει τέρμα στην αναζήτηση αποδιοπομπαίων τράγων, όπως είναι η Ελλάδα».

    «Η καλύτερη λύση για να σωθεί το ευρώ είναι να μετατραπούν από την Ευρωπαϊκή Κεντρική Τράπεζα σε ευρώ όλα τα χρέη των κυβερνήσεων, να “κόψει” χρήμα δηλαδή η ΕΚΤ και να αναλάβει την πληρωμή όλων των ομολόγων των εθνικών κυβερνήσεων που ωριμάζουν», εξηγεί στον Monde ο Βεσπερινί. «Με τον τρόπο αυτό θα μειωθεί δραστικά η ισοτιμία του ευρώ, με στόχο να ισορροπήσει γύρω από τα 1,15 δολάρια, εξέλιξη που θα επέτρεπε την έξοδο από την κρίση», προσθέτει ο γάλλος οικονομολόγος. Οπως σημειώνει η εφημερίδα, πρόκειται για μια τακτική στην οποία ελάχιστα έχει καταφύγει η ΕΚΤ, τουλάχιστον 10 φορές λιγότερο από όσο η αμερικανική Fed.

    Ο συνάδελφος του Βεσπερινί, Αντουάν Μπρινέ, θεωρεί ότι δεν αρκεί μόνο η μείωση των επιτοκίων και η «ευρωποίηση» των κρατικών χρεών. «Απαιτούνται μαζικές παρεμβάσεις της ΕΚΤ στις διεθνείς αγορές συναλλάγματος, κατά το πρόσφατο επιτυχές παράδειγμα της Τράπεζας της Ελβετίας», εξηγεί. Και προσθέτει ότι για να συμβούν όλα αυτά προαπαιτείται μια ενιαία ευρωπαϊκή οικονομική διακυβέρνηση που θα εξουσιοδοτήσει την ΕΚΤ να προχωρήσει σε μια παρόμοια στροφή 180 μοιρών σε ό,τι αφορά τη νομισματική της πολιτική.

    Η στροφή αυτή της νομισματικής πολιτικής θα τερματίσει αναμφίβολα την οικονομική και χρηματοοικονομική κρίση στη ζώνη του ευρώ, εκτιμούν οι ειδικοί του CAE. Αλλά θα ανακύψει ένα άλλο θεμελιώδες ζήτημα που θα πρέπει να ρυθμιστεί: οι οικονομικές αποκλίσεις από χώρα σε χώρα της ευρωζώνης. Για τον σκοπό αυτό θα πρέπει να μετατραπεί το ευρώ από «ενιαίο νόμισμα» σε «κοινό νόμισμα» – δεδομένου ότι η υιοθέτηση ενός ενιαίου νομίσματος απαιτεί μια ομοσπονδιοποίηση της Ευρώπης κατά τα πρότυπα των ΗΠΑ ή της Γερμανίας, που θα διαθέτει μηχανισμούς μεταφοράς κεφαλαίων από το ένα ομόσπονδο κρατίδιο στο άλλο.

    Οι ερευνητές του CAE σημειώνουν ότι ανάλογη λύση θα έδινε και η έκδοση από την ΕΚΤ ευρωομολόγου, «μιας πρότασης, στην οποία αντιτίθεται σθεναρά το Βερολίνο».

    Σημειώνει ο Αλέν Γκραντζάν: «Το ευρώ λειτουργεί σήμερα ως νόμισμα της Γερμανίας. Η στρατηγική αυτή δεν αποδίδει στους κόλπους της Ευρώπης. Η σύγκλιση της ανταγωνιστικότητας της Βόρειας Ρηνανίας και της Πελοποννήσου μέσω της μισθολογικής και δημοσιονομικής λιτότητας αποτελεί μια μέθοδο που αγγίζει τα όριά της. Για να αποκατασταθούν οι ισορροπίες μεταξύ των οικονομιών πρέπει οι χώρες αυτές να υιοθετήσουν νομίσματα διαφορετικής ισχύος. Κάτι που προϋποθέτει τη διάσπαση του ευρώ σε ευρώ του Βορρά και σε ευρώ του Νότου».

    Να σημειωθεί ότι ο Βεσπερινί θεωρεί ότι «η Γαλλία σε καμιά περίπτωση δεν θα έπρεπε να υιοθετήσει το ευρώ του Βορρά».

    Τα δύο ευρώ θα υφίσταντο ανηλεείς κερδοσκοπικές επιθέσεις στις διεθνείς αγορές συναλλάγματος. Το ευρώ του Νότου θα δεχόταν ασφυκτικές πιέσεις και θα υφίστατο μια βίαιη υποτίμηση και οι δημόσιες και ιδιωτικές επιχειρήσεις των χωρών που θα το υιοθετούσαν θα κινδύνευαν με στάση πληρωμών. Για να αποτραπούν οι συστημικές επιπτώσεις της αλλαγής, οι οικονομολόγοι προτείνουν την υιοθέτηση ενός νέου συστήματος καθορισμού των επιτοκίων στο εσωτερικό της ευρωζώνης.

    «Με δεδομένες τις τεράστιες διαφορές ανταγωνιστικότητας μεταξύ της Ιταλίας, της Ισπανίας, της Πορτογαλίας και των χωρών του Βορρά, θα πρέπει να υιοθετηθεί στο εσωτερικό της ευρωζώνης ένα σύστημα σταθερών πλην καθοριζόμενων ισοτιμιών μεταξύ των κρατών-μελών. Αυτό προϋποθέτει την επανεισαγωγή εθνικών νομισμάτων ελεγχόμενων από την κάθε χώρα και την παράλληλη “κυκλοφορία” ενός “εσωτερικού” και ενός νομίσματος “εξωτερικού”».
    Οι χώρες-μέλη θα έχουν δηλαδή το εθνικό τους νόμισμα και ταυτόχρονα ένα κοινό νόμισμα (άλλο οι Βόρειες και άλλο οι Νότιες), που θα μοιάζει με την παλαιά Ευρωπαϊκή Λογιστική Μονάδα (ΕCU). Θα μπορούν να καθορίζουν την ισοτιμία του εθνικού νομίσματός τους έναντι του «κοινού».

    «Προφανώς το κοινό νόμισμα δεν θα έχει καθημερινή χρήση, αλλά θα επιτρέψει στην προοδευτική επανεξισορρόπηση των οικονομιών, χωρίς να αναγκαστούν οι εθνικές κυβερνήσεις να προχωρούν σε μαζικές υποτιμήσεις της νέας δραχμής, του νέου εσκούδο, της νέας πεσέτας κλπ», αναφέρουν οι ειδικοί.

    Τα ερωτήματα που ανακύπτουν, βεβαίως, από τις προτάσεις των ειδικών είναι πάμπολλα. Και μένουν μοιραία αναπάντητα, καθώς οι επιστήμονες του CAE που μιλούν στον Monde δεν υπεισέρχονται σε τεχνικές λεπτομέρειες που αφορούν το εξωτερικό εμπόριο της… διπλής ευρωζώνης, τις συναλλαγματικές σχέσεις, τη δυνατότητα υποτίμησης των εθνικών νομισμάτων έναντι του ευρώ του Νότου και του ευρώ του Νότου έναντι του ευρώ του Βορρά… Και οι ίδιοι αναγνωρίζουν, άλλωστε, σε πολλές αποστροφές του λόγους τους ότι υπάρχουν πολλά και κεντρικής σημασίας ερωτήματα που θα πρέπει να απαντηθούν και ζητήματα που θα πρέπει να ρυθμιστούν.

    «Το νέο διπλό νομισματικό σύστημα δεν θα λύσει ως δια μαγείας όλα τα προβλήματα», αναφέρουν. Εξάλλου, «για να λειτουργήσει και να αποδώσει προϋποθέτει την πραγματοποίηση μαζικών επενδύσεων σε ολόκληρη τη ζώνη του ευρώ – προϋπόθεση απαραίτητη και για την οικονομική σύγκλιση των κρατών-μελών».

    Οι (περίπου 30 τον αριθμό) ερευνητές του CAE θυμίζουν ότι η Συνθήκη του Μάαστριχτ δεν προβλέπει την έξοδο κάποιας χώρας από το ευρώ. Αλλά ακόμη και στην περίπτωση που κάποια χώρα, όπως η Ελλάδα, αποφάσιζε να διαλέξει να φύγει ανάμεσα στα δύο δεινά (στην παραμονή ή στην έξοδό της), εκείνες που θα ζημιώνονταν περισσότερο θα ήταν οι οικονομικώς και δημοσιονομικώς «καλοστεκούμενες» χώρες. Με την προτεινόμενη λύση οι χώρες που θα υιοθετήσουν το ευρώ του Βορρά θα έχουν τη δυνατότητα να το αφήσουν να ανατιμηθεί, ώστε να κατεβάσουν ακόμη περισσότερο το κόστος των εισαγωγών τους.

    Οι χώρες αυτές μπορούν να είναι, εκτός από τη Γερμανία, η Αυστρία, το Λουξεμβούργο, η Ολλανδία, η Φινλανδία και η Εσθονία, όπως σημειώνει ο Βεσπερινί. Οι υπόλοιπες θα υιοθετούσαν το ευρώ του Νότου. Βεβαίως η διάλυση του γαλλογερμανικού «ζευγαριού» θα προκαλούσε πολύπλοκα προβλήματα και σύγχυση σε διεθνές επίπεδο. Όμως, οι ειδικοί του CAE θεωρούν ότι το κόστος θα ήταν μικρότερο από την επέκταση της κρίσης σε όλες τις πιο εύθραυστες, συγκριτικά, οικονομίες, και από τις οικειοθελείς αποχωρήσεις από το ευρώ που ενδεχομένως θα προκύψουν στην περίπτωση αυτή.

    Ο Βεσπερινί σημειώνει τέλος ότι «η νοσταλγία της γερμανικής κοινής γνώμης για το γερμανικό μάρκο και η άρνησή της να στηρίξει τις χώρες που αντιμετωπίζουν δυσκολίες» ευνοούν τη λύση αυτή του CAE. Η ουσιαστική έξοδος της Γερμανίας από την «ευρωζώνη των Νοτίων» θα επέτρεπε στην ανατίμηση του νομίσματός της και θα απέτρεπε τη συσσώρευση εμπορικών πλεονασμάτων με τους εταίρους της στην ευρωζώνη. Αλλά προϋποθέτει «να δεχθεί το Βερολίνο την υιοθέτηση από την ΕΚΤ μιας νομισματικής πολιτικής εκ διαμέτρου αντίθετης με τις αρχές της Bundesbank».

  241. Alexios Tegos avatar
    Alexios Tegos 09/11/2011 15:31:51

    Το 1941 οι προδοτες για να δικαιολογησουν την προδοσια τους ελεγαν οτι οι
    Γερμανοι ειναι φιλοι μας και μας αγαπανε!

  242. ΙΩΝΑΣ avatar
    ΙΩΝΑΣ 09/11/2011 17:05:59

    Αντώνη Σαμαρά, συγχαρητήρια!
    Τιμάς την εμπιστοσύνη, που σου δείχνουμε!
    Πρόεδρε σε ευχαριστούμε!
    ΕΛΛΑΣ - ΕΛΛΑΣ - ΑΝΤΩΝΗΣ ΣΑΜΑΡΑΣ

  243. Alexios Tegos avatar
    Alexios Tegos 10/11/2011 00:58:48

    ΚΟΥΙΖ :
    Ποιο εθνος της Σκανδιναβικης Χερσονησου συνταχτηκε κατα την διαρκεια του τελευταιου παγκοσμιου πολεμου με τις Δυναμεις του Σκοτους οχι μια αλλα
    ΤΡΕΙΣ ΦΟΡΕΣ συμμετεχοντας μαλιστα και στην περιφημη Επιχειρηση Μπαρμπαροσα με επιλεκτες μεραρχιες του και εχοντας μεγαλη συμβολη
    στιν αρχικη νικηφορα πορεια των Δυναμεων του Σκοτους

    ΥΓ. Κατα την Πτωση των Δυναμεων του Σκοτους το Εθνος αυτο <>παρουσιαζοντας ως αντισταση τα (φυσιολογικα)αντιποινα
    των πρωην συμμαχων τους

  244. ΚΑΚΑΒΕΛΑΚΗ ΑΝΤΩΝΙΑ avatar
    ΚΑΚΑΒΕΛΑΚΗ ΑΝΤΩΝΙΑ 02/01/2014 18:40:14

    Άξιος!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!