#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
30/05/2011 14:01
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σαμαράς: Να αφουγκραστούμε τους Αγανακτισμένους



Συναίνεση για συνέχιση της ίδιας αδιέξοδης πολιτικής δεν πρόκειται να δώσουμε, τόνισε πριν απο λίγο ο πρόεδρος της ΝΔ Αντώνης Σαμαράς στην Κοινοβουλευτική Ομάδα του κόμματος και τόνισε μεταξύ άλλων:

Συναίνεση για Επαναδιαπραγμάτευση του Μνημονίου και Επανεκκίνηση της Οικονομίας, όση θέλετε. Αυτή την αλλαγή οικονομικής πολιτικής ζητάει ο Ελληνικός λαός. Αλλαγή πολιτικής και Αξιοπρέπεια. Αυτό ζητούν  οι συμπολίτες μας που μαζεύονται πια στις πλατείες. Ας τους αφουγκραστούμε!

Ξέρετε ποιους εννοώ: Αυτούς που μαζεύονται κάθε μέρα και δηλώνουν «αγανακτισμένοι». Είναι κάτι παραπάνω από αγανακτισμένοι: είναι απελπισμένοι! Αλλά το κίνημα τους είναι ειρηνικό, ακομμάτιστο, ενωτικό και πανεθνικό. Είναι όλοι ενωμένοι. Δεν είναι κομματικά μπλοκ. Κρατάνε ελληνικές σημαίες. Μόνο ελληνικές σημαίες! Όπως πάντα ο λαός στις δύσκολες στιγμές του, πυκνώνει τις τάξεις του γύρω από τη σημαία του που εκφράζει ενότητα και αγώνα. Σε αυτούς οφείλουμε να δώσουμε ελπίδα και προοπτική.


ΣΧΟΛΙΑ

  1. Tasos avatar
    Tasos 30/05/2011 14:17:38

    Δεν χρειαζετε πολυς κοπος να καταλαβουμε τι θελουνε οι''Αγανακτησμενοι''
    ΟΧΙ ΣΤΟ ΜΝΗΜΟΝΙΟ=ΑΛΛΑΓΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ

    Απλα τα πραγματα....

  2. jkr avatar
    jkr 30/05/2011 14:30:51

    ΟΧΙ ΣΤΗ ΔΑΝΕΙΣΤΙΚΗ ΣΥΜΒΑΣΗ, ΣΤΟ ΜΝΗΜΟΝΙΟ 1, ΣΤΑ ΕΠΙΚΑΙΡΟΠΟΙΗΜΕΝΑ ΜΝΗΜΟΝΙΑ, ΣΤΟ ΜΕΣΟΠΡΟΘΕΣΜΟ ΣΧΕΔΙΟ

  3. iordanis avatar
    iordanis 30/05/2011 14:32:58

    Καλά τα λέει σήμερα ο Σαμαράς. Όμως το Σάββατο κυκλοφόρησε στο διαδίκτυο η είδηση ότι ΠΑΣΟΚ, ΝΔ και ΛΑΟΣ ψήφισαν ομόφωνα κατά του Λογιστικού έλεγχου του Δημόσιου Χρέους στη βουλή για να μην συγχυστούν οι δανειστές μας. Αν αληθεύει είναι κρίμα για τον Αντώνη γιατί ακυρώνει κάθε προσπάθεια να αλλάξει το προφίλ της ΝΔ. Αν είναι ψέμματα γιατί δεν το έχουν διαψεύσει;

    • ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
      ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ @ iordanis 30/05/2011 15:45:12

      ΑΧ ΡΕ ΦΙΛΕ ΠΟΥ ΖΕΙΣ?
      ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΙΣΧΥΡΟ ΠΟΥ ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΙΝΔΥΝΕΥΟΥΜΕ
      ΝΑ ΧΑΣΟΥΜΕ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ. ΕΧΕ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ ΣΤΟΝ ΣΑΜΑΡΑ.

    • giorgos avatar
      giorgos @ iordanis 30/05/2011 18:02:32

      Ποτέ δεν ετέθη τέτοιο θέμα, ποτέ δεν ήρθε προς ψήφιση τέτοιο θέμα, είναι προβοκάτσια του Καρατζαφέρη και της Ντόρας

      • tpe avatar
        tpe @ giorgos 30/05/2011 19:36:30

        OK, ας βγουν να το πουν...

  4. Eυβοευς avatar
    Eυβοευς 30/05/2011 14:33:22

    h**p://olympia.gr/2011/05/29/%ce%bf%cf%87%ce%b9-%cf%83%cf%84%ce%bf-%ce%bb%ce%bf%ce%b3%ce%b9%cf%83%cf%84%ce%b9%ce%ba%ce%bf-%ce%b5%ce%bb%ce%b5%ce%b3%cf%87%ce%bf-%cf%84%ce%bf%cf%85-%ce%b4%ce%b7%ce%bc%ce%bf%cf%83%ce%b9%ce%bf%cf%85/

    ΠΡΟΕΔΡΕ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ??

    Θα ηθελα να ξερω (και μαζι με εμενα πολλοι αλλοι αναγνωστες) τις θεσεις του antinews επ'αυτου.

    • factorx avatar
      factorx @ Eυβοευς 30/05/2011 15:41:59

      Πιστεύεις ότι μπορεί να γίνει λογιστικός έλεγχος του χρέους με αυτήν την κυβέρνηση και αυτήν την βουλή; Είτε είναι πολύ αφελείς όσοι το πιστεύουν, είτε επιδιώκουν θάψιμο του θέματος μέσω των γνωστών εξεταστικών επιτροπών. Όποιος βιάζεται σκοντάφτει αγαπητέ. Ο Σαμαράς δεν θα αποκαλύψει από τώρα όλα τα χαρτιά του

      • Kostas D avatar
        Kostas D @ factorx 30/05/2011 16:49:33

        Εμεις του εχουμε εμπιστοσυνη να ερθει επιτελους να κυβερνησει...!!
        ΑΛΛΑ πως θα ερθει χωρις ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!
        ΑΣ ΤΙΣ ΖΗΤΗΣΕΙ για να δειξει ΕΠΙΘΕΤΙΚΑ τις προθεσεις του..... Η συμμορια παπανδρεου εκανε το συνταγμα ΚΟΥΡΕΛΟΧΑΡΤΟ....τι περιμενουμε??

      • Φακ Κωστας avatar
        Φακ Κωστας @ factorx 30/05/2011 22:02:45

        factorx: δεν το ήξερα, θα τους ...στείλω

  5. ΣΠΥΡΟΣ avatar
    ΣΠΥΡΟΣ 30/05/2011 14:37:05

    Θα τους αφουγκραστούν οι τζιτζιφιόγκοι του ΠΑΣΤΟΚ.

  6. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 30/05/2011 14:38:01

    Οι "αγανακτησμένοι" καταλαβάινουν ότι θέλει ο καθένας. Μάλλον δεν θέλουν το αναπόφευκτο που είναι το ctrl-alt-del στην Ελληνική ευμάρεια με δανεικά ή με ξένα λεφτά.

    Όπως είπα, πήγα, ωραία ήταν αλλά εάν μου πείτε σείς ποιό είναι το αίτημα... Υπάρχουν πολλά, ασαφή και αντιφατικά αιτήματα.

    Το ζητούμενο δεν είναι να πάρουμε τους "αγανακτισμένους" με το μέρος μας. Το ζητούμενο είναι να τους πούμε τι πιστεύομε ότι είναι η αλήθεια, και τι εναλλακτικές έχουν, και τι τους προτείνουμε.

    Αν μου δίνατε μικρόφωνο, θα τους έλεγα (με βάση τα πανώ που βλέπω) ότι Παγκόσμια διακυβέρνηση για μας είναι η Γερμανική Κυριαρχία με την Αμερικανική ανοχή, ότι η Ευρώπη είναι παραμύθι, και ότι η Δημοκρατία, μετά το τέλος του Ψυχρού έχει γίνει ακαδημαϊκή έννοια. Θα τους έλεγα ότι ο λαός δεν έχει καμία νομοθετική εξουσία, και για να αποκτήσει πρέπει να αλλάξει το πολίτευμα ώστε οι νομοθέτες να είναι νομθέτες και όχι τυφλές σφραγίδες, ο Πρόεδρος να είναι Προεδρος και όχι ασήμαντο προϊόν συμβιβασμού, κλπ κλπ.

    Ωστόσο, ξέρω ότι ποτε δεν θα πάρω το μικρόφωνο, και ποτέ δεν θα μου το δώσουν, γιατί είμαι ...εικονικός.

    Οι πραγματικοί πολτικοί, όσο κι αν τους συμπαθώ ή όχι, πρέπει να πούθνε την αλήθεια: Επιλογές, προτάσεις, εναλλακτικές λύσεις, διαλέξτε. Οι καιροί είναι ζόρικοι, οι ανοχές περίεργες, και η ανοχή σε λάθη έχει στενέψει.

    Ο πονηρός ΓΑΠ κρύβεται πίσω από συναινέσεις. Ιδού ο λαός (η ρόδος) έρχεται και το πήδημα. Βεβαιωθείτε ότι λέτε αλήθεια και να εκλεγείτε ή να μην εκλεγείτε μόνο έχοντας πει την αλήθεια. Ειδεμή πάμε για μια από τα ίδια ή και χειρότερα.

    • Αρματιστής avatar
      Αρματιστής @ archaeopteryx 30/05/2011 14:57:39

      "Θα τους έλεγα ότι ο λαός δεν έχει καμία νομοθετική εξουσία, και για να αποκτήσει πρέπει να αλλάξει το πολίτευμα ώστε οι νομοθέτες να είναι νομθέτες και όχι τυφλές σφραγίδες, ο Πρόεδρος να είναι Προεδρος και όχι ασήμαντο προϊόν συμβιβασμού"

      Κρυφός οπαδός της προεδρικής δημοκρατίας;;;

      Οι πολιτικοί δεν θα πουν ποτέ την αλήθεια. Τουλάχιστον οι κυβερνώντες. Αυτοί στο πανικό που τους έχει κυριαρχήσει, θα λένε όλο και περισσότερα ψέματα για να κρύψουν την αποτυχία τους, Με ψέματα άρπαξαν την εξουσία, με ψέματα μας οδήγησαν στο μηχανισμό και τη καταστροφή και μέσα στα ψέματα θα φύγουν.

      Κατά άλλα, ο κάθε άνθρωπος που κατεβαίνει στο σύνταγμα, αντιμετωπίζει τα πράγματα με το δικό του τρόπο. Σωστό δεν είναι; Εμένα πχ αν με ρωτήσεις, θέλω να η χώρα να σταθεί όρθια, να ντιδράσει, να μην υποκύψει σε εκβιασμούς και αν δεν θέλουν να δώσουν την 5η δόση, κακό του κεφαλιού τους ... και του δικού μας ασφαλώς. Τίνος περισσότερο; Εγώ πιστεύω του δικού τους.... Η μεγάλη φούσκα στις τραπεζές τους βρίσκεται. Είδες στην Ιρλανδία... Αν θέλεις διάβασε το άρθρο "Τρόμος για έκρηξη... μεγατόνων στο ευρώ!" σχετ (h--p://www.sofokleous10.gr/portal2/toprotothema/toprotothema/2011-05-27-21-44-37-2011052737311/). Απλά ο Γιώργος που τελικά είναι Γιωργάκης, ή δεν καταλαβαίνει (;), ή είναι μέρος του παιχνιδιού (;), ή δεν ξέρει τι του γίνεται (;), ή φοβάται τα μάλα (;), ή όλα τα παραπάνω

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ Αρματιστής 30/05/2011 16:08:10

        Κρυφός; Καθόλου. Δεν δηλώνω είμαι ειδικός περί τα πολιτικά, θεωρώ ότι πάσχουμε από συγκέντρωση εξουσιών σε ένα άτομο, που μπορεί και να είναι αχυράνθρωπος (με την έννοια ότι περνάει φέης κοντρόλ από την Τρέμη), αβουλοι οι βουλευτές, θεσμικά άσχετος ο ΠτΔ, και τρέχα γύρευε τα υπόλοιπα, με την Βουλή να σφραγίζει ότι της πει ο μηχανισμός του (αχυρ)ανθρώπου.

    • Κάποιος avatar
      Κάποιος @ archaeopteryx 30/05/2011 15:20:20

      Όποιος είναι παρών στις συγκεντρώσεις μπορεί να μιλήσει στις γενικές συνελεύσεις που γίνονται κάθε βράδυ.
      Στην πραγματική δημοκρατία, ο ελεύθερος σκεπτόμενος πολίτης έχει την δική του φωνή και δεν χρειάζεται επαγγελματίες κρατικοδίαιτους εκπροσώπους που ζητούν λευκές επιταγές τετραετούς διάρκειας.
      Μέσα από την πολιτική ζύμωση που προέρχεται από την πολυφωνία και την σύνθεση των διαφόρων απόψεων θα προκύψουν οι λύσεις που θα εκφράζουν το σύνολο των πολιτών και όχι την κομματική και οικονομική ολιγαρχία.
      Το αν το φαινόμενο που ζούμε καθημερινά στις πλατείες της χώρας αποδειχθεί μια ρομαντική ή εκτονωτική ουτοπία ή αποτελέσει τον προθάλαμο της πολιτικής και κοινωνικής αφύπνισης του ελληνικού λαού, θα το κρίνει η ατομική στάση όλων μας και ο χρόνος.

  7. Αρματιστής avatar
    Αρματιστής 30/05/2011 14:40:29

    Πολύ σωστά τα λέει ο πρόεδρος.

    Έχω και εγώ κατέβει σε όλες τις συγκεντρώσεις αυτές τις μέρες και αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι οι πολίτες είναι τρελαμένοι με τους πολιτικούς. Δηλαδή αν περάσει κάποιος πολιτικός από τη περιοχή, θα τον φάνε. Τα συνθήματα που ακούγονται και που όλοι τα φωνάζουν, άλλοι με στεντόρεια φωνή και άλλοι σιγοψιθυρίζοντας, αντανακλούν τα αισθήματα που τρέφουν οι πολίτες για τους πολιτικούς, όσο και αν κάποιοι θα μπορούσαν να αποστρέψουν το πρόσωπο.

    Υπάρχει όμως και κάτι άλλο. Ο κόσμος δεν είναι μόνο αγανακτισμένος με τα οικονομικά, αλλά νοιώθουν και βαθύτατα μειωμένοι στο πατριωτισμό τους. Και ας μη ξεχνάμε ότι, ότι και αν λέμε, όσο και αν δε φαίνεται ή δεν το βλέπουμε, ο Έλληνας είναι πατριώτης. Και αυτά που γίνονται τον θίγουν βάναυσα. Τους είναι (μας είναι) αδιανόητο ότι κάποιοι κωλοδιεθνιστές του κερατά της παγκόσμιας διακυβέρνησης, αποδέχονται η αξιοπρέπεια της πατρίδας μας να βιάζεται κατά τόσο χυδαίο τρόπο και μάλιστα χωρίς καμιά αντίδραση.

    Αυτό λοιπόν που είναι το απείρως σημαντικότερο, είναι η πατρίδα μας να αποκτήσει την αξιοπρέπεια της, τη τιμή της και το κύρος της. Θα πρέπει λοιπόν να βρεθεί κάποιος που όταν τον ρωτάνε αν σκεφτόμαστε να πουλήσουμε κάποιο νησί, να τους απαντά ότι δεν καταδέχεται να απαντήσει σε γελοίες ερωτήσεις και όχι «τα νησιά δεν τα πουλάμε γιατί τα αγαπάμε»… Ή όταν μας δείχνουν το δάκτυλο, να τους απαντά να το βάλουν εκεί που ξέρουν.

    Όταν λοιπόν «κάποιος» αποφασίσει να αναλάβει την ευθύνη και να αποκαταστήσει τη τιμή της πατρίδας, ο λαός θα τον τιμήσει.

    Όποιος λοιπόν, πιάσει το σφυγμό της κοινωνίας…. Να τον μετρήσει καλά όμως…

    • Αρης avatar
      Αρης @ Αρματιστής 30/05/2011 20:03:21

      συμφωνω! Το θεμα ειναι οτι δεν υπαρχει ακομα αυτος ή τουλαχιστον δεν τον ξερουμε ακομα.

  8. Aris. A avatar
    Aris. A 30/05/2011 14:43:39

    Συνεκτιμώντας:

    α) Οτι ο Παπανδρέου τα έχει χαμένα και απλά χάνει χρόνο με μικροπολιτικούς ελιγμούς.

    β) Οσοι υποστήριζαν ανοιχτά το μνημόνιο αντιλαμβάνονται ότι με νέα μέτρα και νέους φόρους δεν βγαίνει πουθενά και άρα καποιος πρέπει να βρεθεί να το επανδιαπραγματευτεί στα πλαίσια μιας ολοκληρωμένης λύσης του ελληνικού προβλήματος.

    γ) Οι χαμηλοί τόνοι του Σαμαρά στις επιθέσεις που δέχεται σε συνδυασμό την επιμονή του για επαναδιαπραγμάτευση προφανώς σημαίνει ότι πίσω του στοιχίζονται τμήματα της κοινωνίας και της οικονομίας που ζητούν συνολική αλλαγή της οικονομικής πολιτικής και αυτή την στιγμή δεν μπορούμε να τα διακρίνουμε.
    Το επόμενο διάστημα θα δούμε και ποιοι είναι και πόσο δυνατοί είναι.

    δ) Η πρόταση του να συμμετέχει και ο ίδιος ενεργά στις διαπραγματεύσεις στην ουσία ακυρώνει τον Παπανδρέου.
    Είναι σαν να πηγαίνει ο μαθητής να δώσει εξετάσεις με τον καθηγητή του.

    Για να δούμε τι θα δούμε.

  9. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 30/05/2011 14:43:47

    OXI ΣΤΗΝ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΔΙΑΚΥΒΕΡΝΗΣΗ!

    γράφει το τεράστιο πανό των Αγανακτισμένων.

    Επιτέλους Αφύπνιση!

    • Kostas D avatar
      Kostas D @ αλλενάκι 30/05/2011 16:50:24

      ΑΑΑΑΑΑΧΧΧΧΧΧΧ......!!!!!!!!!!! ΑΦΥΠΝΙΣΗ΅ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!!!!!!

  10. Εκηβόλος avatar
    Εκηβόλος 30/05/2011 14:52:09

    Οι Αγανακτισμένοι θα σας πάρουν και θα σας σηκώσουν,κύριοι πολιτικοί.Και εσείς της ΝΔ ξεκολλήστε από τα (απο)κόμματα.

    • Ανοιξιάτικος avatar
      Ανοιξιάτικος @ Εκηβόλος 30/05/2011 16:34:08

      Σιγά μη σκίσεις κανένα καλσόν...

      • Εκηβόλος avatar
        Εκηβόλος @ Ανοιξιάτικος 30/05/2011 16:56:17

        Εγώ χωρίς να το παἰζω επαναστάτης είμαι κάθε μέρα στη συγκέντρωση και δε σχίζω κανένα καλσόν.Εσύ φίλε μου πέρα από τα λόγια τι άλλο προτείνεις;

        • Ανοιξιάτικος avatar
          Ανοιξιάτικος @ Εκηβόλος 30/05/2011 17:08:58

          Εγώ αγαπητέ μου έχω πρόταση όπως αυτή παρουσιάστηκε στο Ζάππειο. Έχω απόλυτη εμπιστοσύνη και ελπίδα σε αυτόν που τη παρουσίασε. Η πολιτική του σταθερότητα και ο πατριωτισμός του αναλλοίωτος σε όλη του τη πολιτική διαδρομή με κάνει να ελπίζω. Αυτά τα προοδευτικά καρναβάλια που συμμετέχεις εσύ δεν έχουν κανένα σκοπό και δεν έχει ακουστεί καμία πρόταση!

          • of8almos avatar
            of8almos @ Ανοιξιάτικος 30/05/2011 17:39:48

            Εχεις εμπιστοσύνη στην πρόταση αυτού που ακούει τα καρναβάλια και βγάζει το πρόγραμμα που εσύ ακούς και αποδέχεσαι. (Σύμφωνα με το παρακάτω απόσπασμα)

            Μάλιστα, δηλαδή το πρόγραμμα που όπως λές θα μας βγάλει απο την κρίση έχει εμπνευστεί απο τα καρναβάλια.

            Άλλος ένας βαθιά σκεπτόμενος πολίτης που κρίνει αυτούς που κάνουν το ελάχιστο παραβλέποντας ότι αυτός δεν κάνει τίποτα ευρισκόμενος σε πνευματικό νιρβάνα...

            Αυτή την αλλαγή οικονομικής πολιτικής ζητάει ο Ελληνικός λαός. Αλλαγή πολιτικής και Αξιοπρέπεια. Αυτό ζητούν οι συμπολίτες μας που μαζεύονται πια στις πλατείες. Ας τους αφουγκραστούμε!

          • Εκηβόλος avatar
            Εκηβόλος @ Ανοιξιάτικος 30/05/2011 17:56:52

            Σε αυτές τις συγκεντρώσεις κυριαρχεί η σημαία της Ελλάδας και όχι η ψευτοπροοδευτικότητα.Τώρα αν εσύ θέλεις πολιτικούς που αρνούνται το λογιστικό έλεγχο του χρέους και λένε ναι στο ξεπούλημα της δημόσιας περιουσίας,αλλά κατά τ΄άλλα δε συναινούν,τι να πω;

          • MatrixRevolutionEra avatar
            MatrixRevolutionEra @ Ανοιξιάτικος 30/05/2011 20:58:58

            Αν έχεις ΑΠΟΛΥΤΗ εμπιστοσύνη στον οποιονδήποτε μάλλον δεν έμαθες.....

          • ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ avatar
            ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ @ Ανοιξιάτικος 30/05/2011 21:40:49

            και αφού έχει πρόταση τι περιμένει και δε ζητά εκλογές?
            Γιατί ανέχεται αυτή την κυβέρνηση των δοσίλογων?
            Μήπως είναι η εφεδρεία του συστήματος? Το plan B?
            Το "μή χείρον βέλτιστον"?
            Όσο δεν ζητά εκλογές να φύγει η χολέρα, την εμπιστοσύνη μου, δυστυχώς, δεν την έχει

  11. Μεσογεια avatar
    Μεσογεια 30/05/2011 15:03:35

    Πολλα λογια και ουσια μηδεν..Να κλεισουν τις κρατικες εταιρειες ,οπου γινετε το μπαχαλο τοσα χρονια,με ολα τα λαμογια να τα οικονομανε.Και να πουνε στο κοσμο το βολεμα στο δημοσιο τερμα..Και να δουσουν κινητρα να ανοιξουν οι δουλειες παλι...Και οσοι φυγουν απο το δημοσιο να πανε στο ιδιωτικο τομεα για δουλεια. Αυτη ειναι η λυση...μαθανε στη τεμπελια και στα δανεικα..Και να εξαφανισθουνε οι συνδικαλιστες τα λαμογια..

  12. θοδωρης avatar
    θοδωρης 30/05/2011 15:22:04

    πολλά λόγια και ουδία μηδέν

    τρόποι υπάρχουν για να βγούμε άμεσα απο την κρίση αλλά κάποιος πρέπει να την πληρώσει

    'εαν ειμασταν τραπεζίτες θα μας ειχαν σώσει'........

  13. periklis avatar
    periklis 30/05/2011 15:27:36

    ΛΟΙΠΟΝ πριν πω για τους ΑΓΑΝΑΚΤΙΣΜΕΝΟΥΣ , εσεις εκει (φακτορα ) στο Αντινιουζ () απαντηστε μου και σε κανα Ιμειλ για βοηθεια στο σαιτ
    Λοιπον ΤΟ Κινημα των Αγανανκτισμενων εχει μια ιδιατερη Σημειολογια που υποκειται σε ερμηνευτικες διαζευξεις . 1) οπως λεει ο ΑΡΜΑΤΙΣΤΗΣ βριζουν ολους τους πολιτικους σα διαφθερμενους και ακομη δε μπορω να σκεφτων καποιον τροπο ο Σαμαρας να ΜΗΝ γινει αντικειμενο αυτης της οργης τους . Πρεπει να το σκεφτουν ακλα αυτο στο επιτελειο σχεδιασμου της ΝΔ . ΙΣως μεσω της Γραμματεια της Κοινωνιας ο Καραχαλιος να μπορει να δρασει.
    2) Δεν νομιζω οτι το κινημα των Αγανακτισμενων (παρ ολο που κ ιεγ ωσυμμετεχω αν και ΝΔ ) μπορει να οδηγησει πουθενα . Το μονο σωστο που ειπε ο Παγκαλος ειναι οτι αυτοι οι ανθρωπο στερουνται σαφους ιδεολογιας και προερχονται απ ο αποκκλινοντες χωρους και με διαφορφετικες εμπειρεις χωρις πολιτικη πειρα !! εδω αλλοι κι αλλοι στη Ελλαδα δε μπορεσαν να συννενοηθουν 3) Αυτο το κινημα οπως το Πολυτεχνειο το 74 ειναι μοιραιο να πεσει κατω απο τη φτερουγα νεων "προστατων " π.χ. Δραχμανακη οι οποιοι θα το εκμεταλλευτουν και θα γινουν χαλιφης στη θεση του χαλίφη . !! ΑΛλωστε απο τα Σοβιετ εως τωρα ξερουμε οτι ΜΟΙΡΑ καθε επαναστατημενου ειναι να γινεται ΚΑτεστημενο !! 4) Παντω ςπρεπει να προβληματιστουμε πολυ στην αποδοχη των πολιτικων. Ειναι τοσο εξαγριωμενοι που δε βλεπου νοτι ο Σαμαρας ηταν Ο ΜΟΝΟΣ που ξηταν εκτος του βρομικου παιχνιδιου 15 χρονια και φοβαμαι οτι θα δυσκολευτουμαι πολυ να τους πεισουμε να του δωσουν μια ευκαιρια. Αυτα ,ΑΡΜΑΤΙΣΤΗ και ΚΩΣΤΑ_ΡΟΔΙΝΕ θα θελα τα σχολια σου ...

    • factorx avatar
      factorx @ periklis 30/05/2011 15:43:05

      Δεν πήρα κανένα e-mail σου. Λαμβάνω εκαντοντάδες καθημερινά και μπορεί να μην το πρόσεξα.

  14. ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
    ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ 30/05/2011 15:50:25

    ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΚΙΝΗΜΑ ΤΩΝ ΑΓΑΝΑΚΤΙΣΜΕΝΩΝ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΧΙΛΙΕΣ
    ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΕΣ ,Ο ΚΟΣΜΟΣ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΑΝΑΛΥΤΙΚΗ ΣΚΕΨΗ ΚΑΙ ΠΡΑΞΗ.
    ΑΛΛΟΙΩΣ ΕΛΛΟΧΕΥΟΥΝ ΧΙΛΙΟΙ ΚΙΝΔΥΝΟΙ.

  15. Professor Moriarty avatar
    Professor Moriarty 30/05/2011 15:53:56

    Είχα γράψει από τους πρώτους εδώ ότι οι κινητοποιήσεις στην Ισπανία δίνουν μία πρώτη εικόνα για το τι μορφή ενδεχομένως έπρεπε να έχει ένα κίνημα διαμαρτυρίας ακηδεμόνευτο από την κατεστημένη (κοινοβουλευτική και εξωκοινοβουλευτική) αριστερά.

    Όμως, δεν εννοούσα, ούτε εγώ, ούτε πολλοί άλλοι που έχουν παρόμοια άποψη, ότι πρέπει να αντιγράψουμε, ή να μεταφράσουμε, βιαστικά και σε πρόχειρα ελληνικά τους Ισπανούς “αγανακτισμένους”.

    Εξεγέρσεις κατά παραγγελία, μέσω Ισπανίας, δεν γίνονται. Η όλη κατάσταση μπορεί να εκφράζει ένα απωθημένο μεγάλης μερίδας λαού που ήθελε να εκφραστεί, αλλά δεν ήθελε να εγκλωβιστεί ή να καπελωθεί από τους επαγγελματίες των διαδηλώσεων και των απεργιών, αλλά εγώ βλέπω ότι στερείται αυθεντικότητας και συνειδητοποίησης προτεραιοτήτων και στόχων. Βέβαια όλα αυτά δεν γίνονται προγραμματισμένα. Πολλά δημιουργούνται στην πορεία. Όμως ένα κίνημα διαμαρτυρίας δεν είναι απλώς ένα άθροισμα ατόμων σε πλατείες. Τότε και η συγκέντρωση εκατοντάδων χιλιάδων σε συναυλία του Michael Jackson θα θεωρούνταν διαδήλωση.

    Δεν με ενοχλεί η χρήση των διάφορων σύγχρονων μέσων για την πρόσκληση σε διαδηλώσεις, όπως τον κο Πάγκαλο και διάφορους “ρομαντικούς” που αναπολούν την ηχορύπανση της ντουντούκας και την αφισορύπανση. Περισσότερο με ενοχλεί ότι σε αυτή την χώρα δείχνουν σχεδόν όλοι να έχουν ενστερνιστεί την φιλοσοφία της ανώδυνης εξέγερσης. Και δεν εννοώ να γίνουν βιαιοπραγίες. Εννοώ ότι ο καθένας πρέπει να συνειδητοποιήσει ότι θα χάσει λίγο από το βόλεμά του, ας πούμε τον τρίτο καθημερινό του φραπέ. Όσο για εκείνους που δεν έχουν χρήμα και χρόνο για τέτοιες πολυτέλειες, αυτοί μάλλον τρέχουν σε τρεις δουλειές ταυτόχρονα και δεν έχουν χρόνο να κάθονται σε πλατείες.

    Μόνο όταν γίνει η συνειδητοποίηση α) ότι πρέπει να γίνουν συγκεκριμένες κινήσεις στο εσωτερικό οι οποίες είναι δεδομένες και δεν υπάρχουν πολλές εναλλακτικές λύσεις, και β) αφού τακτοποιήσουμε τα του οίκου μας πρέπει να προχωρήσουμε σε επανακαθορισμό των σχέσεών μας με τους δανειστές μας, με αναβαθμισμένο status και όχι σαν ζητιάνοι.

    Τα υπόλοιπα που έχουν γραφεί για επάνοδο στην “άμεση δημοκρατία” των αρχαίων, και για υπαίθριες συνελεύσεις και εκκλησίες δήμων (Θεοδωράκης), είναι φαιδρά και ανιστόρητα. Αυτοί που τα λένε αυτά αμφιβάλλω αν έχουν διαβάσει ποτέ πως ήταν οργανωμένο το πολίτευμα των Αρχαίων Αθηνών και πόσο αυστηρές ήταν οι διαδικασίες στην εκκλησία του δήμου και στα άλλα όργανα. Και υπήρχαν και οι Θράκες ραβδούχοι έτοιμοι να πετάξουν έξω όποιον πήγαινε να πει ό,τι του κατέβαινε στην εκκλησία του δήμου. Και προπαντός έχουν άγνοια του τρόπου και του χρόνου των ιστορικών εξελίξεων. Δεν μπορούμε να περάσουμε μέσα σε μια νύχτα από την κατάσταση του μαζικού τηλεοπτικού αυνανισμού στην παιδεία και την τεράστια υπευθυνότητα του πολίτη, όπως αυτός οριζόταν στην αρχαία δημοκρατία. (Και πριν από αυτό πρέπει να αποφασίσουμε ποιος θα θεωρείται πολίτης με πλήρη δικαιώματα – μήπως και ο συμπαθέστατος Τζαμάλ αλ Σαλαμαλέχ που του επετράπη με συνοπτικές διαδικασίες να ψηφίσει σε δημοτικές εκλογές;)

  16. εΙροκλής avatar
    εΙροκλής 30/05/2011 16:14:52

    Θέλω να 'ναι γεμάτη η πλατεία Συντάγματος όταν μέσ' τη βουλή ο ΓΑΠ θα προσπαθεί να περάσει το μεσοπρόθεσμο...

    • Kostas D avatar
      Kostas D @ εΙροκλής 30/05/2011 16:52:36

      ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΑΥΤΟ ΘΕΛΟΥΜΕ!!!!!!

      Αυτο θα ΑΦΥΠΝΙΣΕΙ ΑΚΟΜΑ και το ΓΑΠ.....και ΘΑ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΤΡΕΧΕΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΝΑ ΠΡΟΛΑΒΕΙ ΤΟ ΕΛΙΚΟΠΤΕΡΟ......μην φυγει χωρις αυτον γιατι μετααααα..... (καλυτερα να μη γραψω τι θα γινει....)

  17. ΚΑΤΕΡΙΝΑ avatar
    ΚΑΤΕΡΙΝΑ 30/05/2011 16:57:31

    Συμφωνω αγαπητέ Πρόεδρε .Αφουγρστήτε τους ανθρώπους που δεν έφταιξαν σε τίποτα παρά μόνο ότι ήταν νοταγείς.Δεν δέχομαι αγαπητέ Πρόεδρε να με κλέβουν αυτοί που έκλεψαν όχι μόνο τα χρήματά μας αλλά υρίως την ελπίδα και τα όνειρά μας.Φέραμε στον Κόσμο παιδιά ελεύθερα και τώρα ζητούν να τα υποδουλώσουμε με την θέλησή μας.Κάναμε όνειρα να τα δούμε ΄ευτυχισμένα να δημιουργούν οικογένειες και τώρα βλέπουμε θλιμένα πρόσωπα,απογοητευμένα ,απελπισμένα.Αυτά τα μέχρι χθές χαμογελαστά νεανικά πρόσωπα χάθηαν.Καταλαβαίνεις ότι δεν μπορούμε να το ανεχτούμε;Δικαίωμα στην χαρά δεν μπορεί να έχουν τα παιδιά μόνο όσων φρόντισαν με "άνομους" τρόπους.Δώστε λοιπόν ελπίδα.Είναι υποχρέωσή σας να επαναφέρετε το χαμόγελό τους πίσω.Δεν θέλω να αναφερθώ στα υπόλοιπα :περιοπές μισθών ,συντάξεων,εργασιακών δικαιωμάτων ,υψηλή φορολογία άμεση και έμμεση,την ατιμωρησία όσων μας οδήγησαν εδώ.Ξέρεις ότι φτάνεις στο σημείο να λές :άν ήμουν λαμόγιο ,άν είχα δημιουργήσει "απόθεμα"τώρα δεν θα με ενοχλούσαν οι αυξήσεις,οι περικοπές,οι φοροι.Με λίγα λόγια τιμωρείται η νομιμότητα ,η τιμιότητα και επιβραβεύεται το αριβώς αντίθετο.Αυτό ούτε εγώ΄αλλά και κανένας νέος δεν το καταλαβαίνει και θυμώνει.Ο θυμός δεν θα έχει καλά αποτελέσματα.Οι αγανακτισμένοι είναι άνθρωποι με συναισθήματα δεν είναι αριθμητικές μονάδες.Το έχετε αταλάβει:Άν ναί επιστρέψτε μας το χαμόγελό μας και το αίσθημα δικαίου που πρέπει να διέπει την κοινωνία.Κατερίνα-Πάτρα

  18. ΓΙΑΝΝΗΣ ΠΑΠ. avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ ΠΑΠ. 30/05/2011 17:05:06

    Ο ΛΑ(Γ)ΟΣ του Καρατζαφέρη έβγαλε ανακοίνωση πριν λίγο και αποκαλεί το Σαμαρά Εφιάλτη!!! Στόχος της ΝΔ πρέπει μεταξύ άλλων να είναι και η μη είσοδος του κόμματος αυτού ξανά στη Βουλή.

    • anonymos avatar
      anonymos @ ΓΙΑΝΝΗΣ ΠΑΠ. 30/05/2011 17:22:08

      Απ το στόμα σου και στου Θεού τ'αυτί

    • εΙροκλής avatar
      εΙροκλής @ ΓΙΑΝΝΗΣ ΠΑΠ. 30/05/2011 17:34:20

      Η ανακοίνωση του γραφείου τύπου του κόμματος ανέφερε: «Δεν θα χρειαζόταν καμία συνεννόηση μεταξύ Θεμιστοκλή και Ευρυβιάδη, αν δεν είχε προηγηθεί η προδοσία του Εφιάλτη που έφερε τους Πέρσες στην Αθήνα, ή το ΠΑΣΟΚ στη εξουσία». Εφιάλτης είναι αυτός που συμψήφισε το μνημόνιο, συνυπεύθυνος και συμπροδότης...

  19. Orestios avatar
    Orestios 30/05/2011 17:48:33

    Ο Σαμαράς στα βήματα του Ούγγρου Πρωθυπουργού.

  20. ΝΙΚ ΚΑΡΑΣ avatar
    ΝΙΚ ΚΑΡΑΣ 30/05/2011 18:30:39

    ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΑΡΑΓΕ;

  21. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 30/05/2011 18:40:34

    Οι Αγανακτισμεοι και Εξαπατημενοι και Ακαπέλωτοι, σας δηλωνουμε, οτι θα σας περναμε κοσκινο, σαν να εισαστε ΠΑΣΟΚΟΙ !!!... το νου σας, τι γραφετε, τι λετε, τι προτεινετε...διοτι π0λεον δεν υπαρχουν συγχωροχαρτια ! ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑΝ !

    Εγω δε θα διαβαζω αναμεσα στις λεξεις... to the last detail!! και θα ρωταω !!

    φιλικα

    ΠΠ

  22. ΔΡΑΜΙΝΟΣ avatar
    ΔΡΑΜΙΝΟΣ 30/05/2011 18:53:11

    Αντώνη,

    πρέπει να βγεις πλέον επιθετικά, να υπενθυμίσεις τις θέσεις του ΓΑΠ για
    ΕΤΕ, ΟΤΕ, ΕΥΔΑΠ, ΟΛΠ, ΟΛΘ, ασφαλιστικό, φορολογικό, μισθούς και συντάξεις,ο καιρός περνάει επικίνδυνα γρήγορα και εσύ αργείς λίγο, πρόσεξε μη σε προσπεράσουν οι εξελίξεις.

  23. Romios avatar
    Romios 30/05/2011 18:55:11

    Δεν νοιώθω τόσο αγανακτησμένος, όσο προδομένος και πουλημένος από την συμπεριφορά όλων των πολιτικών παρατάξεων.
    Η αγανάκτηση μπορεί κάποια στιγμή να ξεχαστεί, η προδοσία δεν ξεχνιέτε ποτέ.
    Τώρα εναπόθεσα τις ελπίδες μου στο Ζάπειο II.
    Δεν είμαι ΑΓΑΠΟ = ΑΓΑνακτησμένος ΠΟλίτης είμαι
    ΠΡΟΠΟ= ΠΡΟδομένος ΠΟλίτης.
    Όποιος παρακολουθεί ΣΚΑΙ και διαβάζει ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ίσως νομίσει πως ο Σαμαράς συμφώνησε σε όλα. Μη τρώτε το παραμύθι του Αλαφουζέϊκου.

  24. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 30/05/2011 18:59:29

    Να συμπηρωσω ΚΑΙ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΤΕ ΟΤΙ...
    Με το ΣΧΕΔΙΟ MARSHAL, Δωσαμε τις Βασεις!!!!!!!!!!!! αυτες του θανατου....
    Δεν εχει σημασια πως θα ομονασουν το νεο "σχεδιο", σημασια εχει ΤΙ και ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΣΚΟΠΟ ΘΑ ΑΠΑΙΤΗΣΟΥΝ ΝΑ ΔΩΣΟΥΜΕ !!!

    «Διά του παρόντος η Ελληνική Κυβέρνησις, υπό τας προϋποθέσεις ..........................εξουσιοδοτεί την κυβέρνησιν των Ηνωμένων Πολιτειών της Αμερικής να χρησιμοποιή οδούς, σιδηροδρομικάς γραμμάς και χώρους και να κατασκευάζη, αναπτύσση, χρησιμοποιή και θέτη εν λειτουργία στρατιωτικά και βοηθητικά έργα εν Ελλάδι, οία αι αρμόδιαι αρχαί των δύο κυβερνήσεων ήθελον θεωρήση κατά καιρούς ως αναγκαία διά την εφαρμογήν ή την προαγωγήν εγκεκριμένων σχεδίων του NATO...............
    Αι ένοπλαι δυνάμεις των Ηνωμένων Πολιτειών και το υπό τον έλεγχόν των υλικόν δύνανται να εισέρχωνται, εξέρχωνται, κυκλοφορούν, υπερίπτανται ελευθέρως εν Ελλάδι και εις τα χωρικά της ύδατα, υπό την επιφύλαξιν οιασδήποτε τεχνικής συνεννοήσεως εις ην ήθελον προέλθη αι αρμόδιαι Αρχαί των δύο κυβερνήσεων. Αι ενέργειαι αύται απαλλάσσονται οιωνδήποτε τελών, δικαιωμάτων και φόρων».

    ΠΠ

    • εΙροκλής avatar
      εΙροκλής @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 30/05/2011 19:05:08

      Αυτά ατύπως υπήρχαν πάντα. Το καινούργιο πείραμα που εφαρμόζεται στην Ελλάδα είναι η απόλυτη κατάργηση κάθε κρατικής εξουσίας...

  25. Xristoforos avatar
    Xristoforos 30/05/2011 19:03:49

    Να έχετε εμπιστοσύνη, ο Σαμαράς είναι και πανέξυπνος και πατριώτης, δε θ αφήσει να χαθεί η Ελλάδα, αλλά και μείς μη το περιμένουμε όλα στο πιάτο, χρειάζεται την παρουσία στα πολιτικά δρώμενα, ο Σαμαράς χρειάζεται τη στήριξη όλων των Ελλήνων, ας τελειώνουμε με τους καναπέδες αι τους φραπέδες μαζί με την αμπελοφιλοσοφία μας...

  26. Ανώνυμος avatar
    Ανώνυμος 30/05/2011 19:03:59

    "Παράθυρο" συναίνεσης από τον Σαμαρά, λέει ο ALPHA. Εντάξει, προπαγάνδα είναι, αλλά πές πές στο τέλος οι Έλληνες θα πιστέψουν ότι ο Σαμαράς "συναινεί"...

  27. Κάποιος avatar
    Κάποιος 30/05/2011 19:13:28

    Συζητήθηκε χθες στην Ολομέλεια της Βουλής και απορρίφθηκε η πρόταση του ΣΥΡΙΖΑ για την σύσταση ad hoc κοινοβουλευτικής Επιτροπής για τον «πλήρη και εξονυχιστικό έλεγχου του δημοσίου χρέους», προκειμένου -κατά την σχετική επιστολή του Αλέξη Τσίπρα, προ διμήνου- «να μάθει ο ελληνικός λαός, πώς δημιουργήθηκε αυτό και ποιο μέρος του είναι παράνομο, άκυρο και επαχθές, ώστε η Ελλάδα να αρνηθεί την αποπληρωμή του».

    Με τέτοιες αποφάσεις θεωρούν οι βουλευτές και οι κοινοβουλευτικοί αρχηγοί ότι αφουγκράζονται τον κόσμο ;

    • εΙροκλής avatar
      εΙροκλής @ Κάποιος 30/05/2011 19:27:17

      Χθες ο Τσίπρας, σήμερα ο Σαμαράς...

    • φρόνιμος avatar
      φρόνιμος @ Κάποιος 30/05/2011 19:31:54

      Με πόσες και ποιες ψήφους καταψηφίστηκε;

    • factorx avatar
      factorx @ Κάποιος 30/05/2011 19:51:15

      Η δήθεν αγωνιστική ορθοδοξία που πουλάς βερεσέ είναι πολύ καλός κακός σύμβουλος για τον κόσμο. Το γράφω και προηγουμένως: Νομίζεις ότι με αυτήν την Βουλή μπορεί να γινει λογιστικός έλεγχος; Η θα επαναληφθεί το θάψιμο των Εξεταστικών Επιτροπών για να υπαρχει δεδικασμένο; Μόνη με άλλη κυβέρνηση μπορεί να γίνει αυτό. Και η προώθηση υπερ-επαναστατικών συνθημάτων και αιτημάτων στις σημερινές συνθήκες μόνο προβοκατόρικα λειτουργεί.

      • Κάποιος avatar
        Κάποιος @ factorx 30/05/2011 23:55:18

        Δυνατότητα απάντησης υπάρχει ή το ερώτημα ήταν ρητορικό ;

  28. Giorgos_T avatar
    Giorgos_T 30/05/2011 19:21:23

    Η Νέα Δημοκρατία μαζί με το ΠΑΣΟΚ, την Παρασκευή ψήφισε ΟΧΙ ακόμα και σε έναν απλό, κοινοβουλευτικό λογιστικό έλεγχο τους χρέους.

    Τα λόγια περιττεύουν.

    Υ.Γ.: σε κανένα νεοδημκρατικό site δεν είδα ανάρτηση....

  29. ARISTSAKTV avatar
    ARISTSAKTV 30/05/2011 19:39:45

    ΔΕΙΤΕ ΣΤΟ ΒΙΝΤΕΟ ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΧΘΕΣ

    http://youtu.be/ockT4GWFx6s

  30. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 30/05/2011 19:50:51

    Πέρα από το λογισιτκό έλεγχο, πέρα από την εκ του μηδενός διαπραγμάτευση με τους φίλους και συμμάχους μας (άρα στην πράξη κατάργηση του μνημονίου), είναι χρέος του πολιτικού κόσμου να καταγγείλει τη δανειακή σύμβαση. Η τελευταία είναι που μας έχει δέσει χειροπόδαρα και μας ρίχνει και βουρδουλιές. Πρέπει άμεσα να καταγγελθεί. Έχω την αίσθηση ότι δεν είναι στην πολιτική ατζέντα του κ.Σαμαρα. Ελπίζω να κάνω λάθος.

    • rally monkey avatar
      rally monkey @ ΝΙΚΟΛΑΣ 30/05/2011 21:40:43

      Λεει καθαρα ο'τι επιδιωκει επαναδιαπραγματευση του μνημονιου
      Να καταγγειλει τη συμβαση ειναι τελειεως διαφορετικο
      ειναι σαν να κατηγορεις τους δανειστες σου - ενω πρεπει να τους δει ως εταιρους (και αντιστροφως) και να τα βρει μαζι τους
      οι δανειστες εξ ορισμου κοιτανε να προσταψουν τα συμφεροντα τους
      και καλα κανουν - το θεμα ειναι ΕΜΕΙΣ τι καναμε να προστατεψουμε τα δικα μας..
      αν πρεπει (επρεπε) να καταγγειλει καποιον ειναι τους ΓΑΠ ΠΑΠΑΚι κλπ
      δεν το εκανε και του στοιχιζει ηδη

      • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
        ΝΙΚΟΛΑΣ @ rally monkey 30/05/2011 22:49:40

        Φοβάμαι η πραγματικότητα είναι διαφορετική. Η δανειακή σύμβαση είναι ο πραγματικός εφιάλτης που - εν πολλοίς υλοποιώντας το μνημόνιο - μας δεσμεύει στα πάντα. Ναι, ας τσακωθούμε με τέτοιους δανειστές που μας επιβάλλαν όρους δουλείας. Δουλείας μάλιστα όχι μόνο οικονομικής αλλά και πολιτικής. Είναι φοβερό να προβλέπει τέτοιους όρους και παγίδες μια δανειακή σύμβαση, παραβιάζοντας κατάφορα την εθνική κυριαρχία, το κράτος δικαίου και θεμελιώδη κοινωνικά και πολιτικά δικαιώματα. Καθόλου τυχαίο που ένα τέτοιο αντισυνταγματικό κείμενο συντάχθηκε από το δικηγορικό γραφείο "Slaughter and May" του Λονδίνου, το ίδιο που συνέταξε το Σχέδιο Ανάν.

  31. Ανώνυμος avatar
    Ανώνυμος 30/05/2011 20:20:35

    Ξυπνήστε, και ξυπνήστε και την Συγγρού! Είδατε πώς παρουσιάζουν απόψε τα "ανοίγματα" του Σαμαρά και ιδιαίτερα το επανακάμψαν ALTER...

  32. Βατάτζης avatar
    Βατάτζης 30/05/2011 21:02:48

    Χωρίς να θέλω να υποτιμήσω μια φαινομενικά παλλαϊκή αντίδραση όπως αυτή των "αγανακτισμένων", απλά να σας υπενθυμίσω τι είχε γίνει με όλες τις "πορτοκαλί", "ροζ" και "πουά" εξεγέρσεις ανά τον κόσμο: Ολες αυτές υποστηριγμένες από τους Σόρος, Κίσινγκερ, Μπρεζίνσκι, και των εσωτερικών ντελάληδων τους (βλέπετε "Δραχμανάκηδες", "σοσιαλδημοκράτες", "οικολόγους", "ποδηλάτες", "πολιτικά ορθούς" κλπ), οδήγησαν είτε σε ακυβερνησία, είτε σε πλήρη υιοθέτηση των αμερικανικών θέσεων και πολιτικών στις χώρες αυτές, κυρίως μέσω της υποταγής στο ΔΝΤ. Σε λίγες μέρες να δείτε που μάλλον θα κλειδώσει και το "αυθόρμητο" αίτημα ενός πιθανού δημοψηφίσματος: Ευρώ ή Δραχμή!!! Στόχος των αμερικανοτραφών υποστηρικτών τέτοιων διλλημάτων είναι ακριβώς η διάλυση της ΕΕ και του Ευρώ, κάτι που δεν συμφέρει κανέναν στην ήπειρό μας. Και ο ΓΑΠ (όπως φωνάζουμε εδώ και χρόνια -από το 1999) είναι ακριβώς ο ΕΦΙΑΛΤΗΣ που έλειπε σε Ελλάδα και Ευρώπη. Σε λίγες μέρες να αναμένετε ακόμα και...δήλωση υποστήριξης από τον ΓΑΠ προς τους αγανακτισμένους!! Αν δεν τρελαθούμε και τότε, δεν θα το πάθουμε ποτέ...Δείτε τα όλα προσεκτικά και συνδέστε τα μεταξύ τους!! Το χειρότερο που μπορεί να μας συμβεί, είναι μια "κυβέρνηση εθνικής ενότητας" με ουρανοκατέβατους επιχειρηματίες και "προσωπικότητες" που, κύριος οίδε, τι σκοπούς θα εξυπηρετήσουν και μάλιστα ΧΩΡΙΣ Λαϊκή εντολή και βάση, κάτι που (κι όμως) ακόμα διαθέτουν τα πολιτικά κόμματα που λογοδοτούν ΜΟΝΟ ΣΤΟ ΛΑΟ!! Γι'αυτό και θεωρούμε, ότι η ΜΟΝΗ ΑΠΑΙΤΗΣΗ ΤΩΝ ΑΓΑΝΑΚΤΙΣΜΕΝΩΝ πρέπει και ΟΦΕΙΛΕΙ να είναι οι ΕΚΛΟΓΕΣ!!! ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ!!!!!! Η μόνη περίπτωση να επιβάλλει ο λαός τη θέληση του, σωστή ή λάθος!!

    • σίγουρος avatar
      σίγουρος @ Βατάτζης 30/05/2011 21:18:10

      Οι αγανακτισμένοι είναι ο λαός που βάσει συντάγματος όλες οι εξουσίες απ' αυτόν εκπηγάζουν.

    • κώστας avatar
      κώστας @ Βατάτζης 30/05/2011 21:55:00

      Συμφωνώ απόλυτα. Αλλά η οργή του κόσμου και τα αντιφατικά μηνύματα ή πληροφορίες που εκπορεύουνται από όλους προς όλους, αποπροσανατολίζουν. Εν τω μεταξύ, ο Παπανδρέου που "προχωράει μόνος" βάζει τη χώρα σε διεθνή επιτροπεία και εντός υπουργείων πλέον. Προτεκτοράτο κανονικό και με τη βούλα ενώ ο δημόσιος διάλογος περί άλλων τυρβάζει, για συναινέσεις και μπούρδες, κερδίζοντας χρόνο ώστε να συντελεστεί η κατοχή της χώρας.

    • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
      ΝΙΚΟΛΑΣ @ Βατάτζης 30/05/2011 22:51:12

      Δεν είσαι ο μόνος που έχει αυτούς τους φόβους.

    • rally monkey avatar
      rally monkey @ Βατάτζης 30/05/2011 23:57:32

      βασιμα ολα οσα λες
      και μπορει οπως γραφει και ο Tagr πιο κατω ο λαος στις πλατειες να αρχισε 'να ακουει και να μιλαει'
      δεν νομιζω ομως ο'τι αρχισε να καταλαβαινει
      αγνοει το ρολο που επαιξε η κυβ/νση ΓΑΠ - βοηθαει και η συγκλυψη απο τα Μεσα και η χαλαρη αντιπολιτευση
      και στο φιναλε (αν και ενοχλητικη σαν διαπιστωση - δυστυχως οφειλουμε να την κανουμε...) αυτοι τον ψηφισαν...
      αλλα ακομα και τωρα αν τους δωσουν πισω κατι ευρω που εχασαν οι περισσοτεροι ειναι ΟΚ - αυτο που ενδομυχα θελει να ακουσει ειναι ενα ακομα 'λεφτα υπαρχουν' ή κατι του στυλ 'με τη δραχμη περναμε καλα' και ειμαστε ready για καναπε.. και υπεράνω - αποχη -ακομματιστοι - trendy!
      Το ΠΑΣΟΚ δεν ειναι ο Γιωργακης & οι κολλητοι
      ειναι βασικα οσοι το ψηφισαν - το χρωστανε στους υπολοιπους -να μπουν μεσα και να τους βγαλουν σηκωτους, οχι ελικοπτερα και paparies

      Οσο για το τι γινεται στο Συνταγμα να σταματησουν να μουτζωνουν προς τον Αγνωστο Στρατιωτη.

  33. Tagr avatar
    Tagr 30/05/2011 21:34:15

    Εγώ ξέρω ότι αν κάτι είναι προς τη σωστή κατεύθυνση το υποστηρίζεις (έλεγχος του χρέους). Η ΝΔ αποτελεί μέρος του συστήματος και αυτή τη στιγμή απλά περιμένει τη σειρά της και τίποτα άλλο.
    Νομίζουν όπως και στο ΠΑΣΟΚ ότι τίποτα δεν έχει αλλάξει. Όπως και όλα τα κόμματα που βρίσκονται στη Βουλή. Ούτε το απόκομμα της Ντόρας, ούτε του Κουβέλη ούτε κανενός.
    Κι αν αυτή τη χρονική στιγμή δεν πρόκειται να συμβεί τίποτα περισσότερο θεαματικό από ένα μαζεμένο πλήθος στις πλατείες δεν πειράζει.
    Ο κόσμος άρχισε να μιλάει και να ακούει. Θα πάρει χρόνο, είναι σίγουρο αλλά στο τέλος της διαδρομής κάτι σημαντικό θα μείνει.
    Αφού δεν αλλάζουν οι "εκπρόσωποι" του έθνους θα αλλάξει ο εντολέας....

    • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
      ΝΙΚΟΛΑΣ @ Tagr 30/05/2011 22:54:26

      Θίγεις κρίσιμα ζητήματα. Πραγματικά, η πολιτική είναι υγιής όταν πηγάζει από τα χαμηλά (απλός λαός) και καταλήγει να δίνει εντολή στα ψηλά στρώματα των κυβερνώντων. Για πολλούς λόγους ξέχασε ο απλός λαός να παράγει πολιτική. Καιρός να αλλάξει αυτό. Θα πάρει χρόνο να μάθουμε να συνεργαζόμαστε σε οριζόντιο επίπεδο και να μην απαευθυνόμαστε στον κάθε κομματάρχη. Αλλά δεν υπάρχει άλλη διέξοδος.

  34. δημης avatar
    δημης 30/05/2011 22:53:31

    ΑΝΤΩΝΗ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΝΑ ΤΟΥΣ ΑΦΟΥΓΚΡΑΣΤΟΥΜΕ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΕΙΣΟΥΜΕ...

  35. Θετταλός avatar
    Θετταλός 30/05/2011 23:23:10

    Οι αναποφάσιστοι δίνουν κατά τεκμήριο τις εκλογικές νίκες ή ήττες.
    Αν υποθέσουμε πως ο κύριος όγκος των αγανακτισμένων προέρχονται από τους αναποφάσιστους, τότε δικαιολογούνται τα χαμηλά ποσοστά ΠΑΣΟΚ και ΝΔ.
    Εμένα με προβληματίζει το γεγονός ότι ενώ η ΝΔ εκμηδένισε τη διαφορά και ξεκινούσε την προσπάθεια να καρδίσει τους αναποφάσιστους, ώστε να αυξάνει σταδιακά τη διαφορά από το ΠΑΣΟΚ, εμφανίζεται το κίνημα των αγανακτισμένων.
    Μήπως αυτό το κίνημα κινούμενο στη λογική "φταίνε όλοι άρα μην τους ψηφίζετε" θα λειτουργήσει ως φράκτης, θα εγκλωβίσει αναποφάσιστους ανθρώπους και κυρίως νέους που θα ήθελαν να στραφούν στη ΝΔ και στο πρόγραμμα Σαμαρά για έξοδο από την κρίση και που τώρα βρίσκουν ιδιεολογική στέγη και αλλυλέγκυους στην παραπάνω λογική ;;;

    • Θετταλός avatar
      Θετταλός @ Θετταλός 30/05/2011 23:24:47

      αλληλέγγυους

  36. ΜΠΛΟΥΜ avatar
    ΜΠΛΟΥΜ 31/05/2011 01:25:51

    Πιστεύω ότι είναι καλό που δείχνει ό κόσμος την αγανάκτηση του γιά το μνημόνιο, γιά την πολιτική του γαπ και γιά τις αλλεπάληλες κοροιδίες του.
    Μήπως βοηθήσει αυτό στο να φύγει ο τζέφρυ?
    Πάντως φωνάζουμε ΕΛΛΑΣ ΕΛΛΑΣ!

  37. ΜΠΛΟΥΜ avatar
    ΜΠΛΟΥΜ 31/05/2011 01:33:28

    Το "όλοι οι πολιτικοί τα ίδια χάλια είναι άρα δεν θα ψηφίσω κανέναν", δυστυχώς το ακούω πολύ συχνά τώρα τελευταία και πριν το κίνημα των αγανακτισμένων!
    Πρέπει να βάλλουμε τα δυνατά μας όσοι εμπιστευόμαστε το Σαμαρά να πληροφορήσουμε και τους υπόλοιπους γιά αυτά που λέει και που προτείνει.

  38. nickname@taleftaiparchoun.gap avatar
    nickname@taleftaiparchoun.gap 31/05/2011 08:48:59

    είτε το θέλουμε είτε δεν το θέλουμε , με τα σημερινά δεδομένα η μοναδική ελπίδα είναι ο Σαμαράς ! Αν και αυτός βγεί κατώτερος των περιστάσεων τοτε δεν ξέρω τι μπορεί να γίνει; η δημοκρατία μας δεν επιτρέπει διαγραφή των κομμάτων για να προκύψει ένας Έλληνας ..Ερτογαν!!
    Αυτό βέβαια δεν σημαίνει κοματικοποίηση των αγανακτισμένων,αν παραμείνουν αλώβητοι από κομματικές παρεμβάσεις ,ίσως από αυτούς προκύψει το νέο κόμμα και ο Ελληνας Ερτογαν ,αν βέβαια δοκιμαστεί ο Σαμαράς και αποτύχει ,πράγμα που απευχομαι.

  39. ΙΩΝΑΣ avatar
    ΙΩΝΑΣ 31/05/2011 09:59:27

    Το κίνημα των αγανακτισμένων τερμάτισε την διαδρομή του μια μέρα πριν βγει στους δρόμους και τις πλατείες. Σίγουρα συμμετέχουν και αγνοί πολίτες,πατριώτες,ειλικρινά αγανακτισμένοι και κυρίως ΝΕΟΙ και ΝΕΕΣ. Άπειροι περί τα πολιτικά πράγματα και μέσα στον άδολο ενθουσιασμό τους,που προέρχεται από την (ψευδ)αίσθηση ότι αλλάζουν τον κόσμο, δεν αντιλαμβάνονται ότι οι πάτρωνες αυτού του κινήματος,ήδη φρόντισαν να τους περιβάλλουν με τον μανδύα του ροζ και του γραφικού. Ήδη έπρεπε να πονηρεύονται για το πατρονάρισμα της κίνησης από ...αδέσμευτα,νεοεποχίτικα και νεοφιλελεύθερα τηλεοπτικά κανάλια,όπως το Σκάι και το επανακάμψαν Άλτερ. Δεν αντιλαμβάνονται τα παιδιά μας και φταίμε κυρίως εμείς οι γονείς τους γι αυτό, ότι οι διάσπαρτοι κράχτες στο Σύνταγμα και στον Λευκό Πύργο, τους ωθούν σε ανούσια,απολιτίκ συνθήματα, ακίνδυνα για το Σύστημα και πολύ βολικά για το σάπιο ξενόδουλο κατεστημένο και την κυβέρνηση που το υπηρετεί,καθώς επίσης και σε προσβλητικές χειρονομίες προς Εθνικά σύμβολα,όπως ο Άγνωστος Στρατιώτης,μουντζώνοντας τάχα την Βουλή. Τα αυθόρμητα τάχα συνθήματα,στην πλειοψηφία τους συντελούν στην άδικη κι απαξιωτική αντίληψη ότι όλοι είναι ίδιοι και σιγά σιγά την παγιώνουν ισοπεδώνοντας δίκαιους και αδίκους, κλέφτες και τίμιους,Πατριώτες και αρνησιπάτριδες συνηγορώντας στην εκπάγλου ευφυίας Παγκάλειο λογική του ...όλοι μαζί τα φάγαμε... Χωρίς να το καταλαβαίνει η χιλιοπροδομένη νεολαία μας, με τις ...αυθόρμητες μα και μαεστρικά κατευθυνόμενες από τους ξένους και ντόπιους χαφιέδες εκφράσεις και πράξεις αγανάκτησης, συντελούν στην ακίνδυνη εκτόνωση της κατάστασης και βοηθούν την κυβέρνηση και τους τοκογλύφους-αφεντικά της, να κερδίσουν χρόνο στην προσπάθειά τους να υποδουλώσουν την Πατρίδα, το Έθνος και να υφαρπάξουν κάθε πλουτοπαραγωγική ικμάδα του Τόπου μας,που έχει απομείνει. Αναρωτήθηκαν άραγε τα παιδιά μας,για ποιό λόγο οι συντονιστικές επιτροπές των αγανακτισμένων δεν έχουν συγκεντρώσει χιλιάδες υπογραφές των συγκεντρωμένων, που να ζητούν να κηρυχθεί παράνομο το μνημόνιο και επαχθές το χρέος? Ζήτησε κάποια συντονιστική επιτροπή των Παυλώφειων αγανακτισμένων συνάντηση με απεργούς, ακομμάτιστα φυσικά, έτσι ώστε να συντονιστούν μεταξύ τους έναντι του κοινού εχθρού και να ενδυναμώσουν την αποτελεσματικότητα του αγώνα τους? Στην κατάσταση που φτάσαμε,είναι λογική η έκφραση της άρνησης, πλην όμως ατελέσφορη, μάταιη και εύκολα διαχειριζόμενη. Πρέπει η Νεολαία μας, που μπήκε μπροστάρης στην κινητοποίηση και μας σηκώνει εμάς τους γονιούς της στην πλάτη της, αυτή η Νεολαία, που της στερήσαμε το μέλλον της και που τόσο πολύ την φοβόμαστε,τρομάρα μας, να καταλάβει ότι τώρα είναι η ώρα των προτάσεων. Σίγουρα στην παρούσα φάση είναι καλό να τεθούν στην άκρη οι κομματικές ταυτότητες και να αντιπαρατεθούμε στο τέρας ακομμάτιστοι, κάτω από την ίδια Σημαία. Την Γαλανόλευκη. Ας μιλήσουμε όμως πολιτικά. Διαλεχθώμεν πολιτικώς, έλεγαν οι αρχαίοι μας πρόγονοι και έχουν διαχρονικά δίκιο. Ας συζητήσουμε λοιπόν μεταξύ μας για την Πολιτική,κάτι που μας το στέρησαν οι γνωστοί επιτήδειοι εδώ και 30 χρόνια. Ας καταλήξουμε σε κοινές προτάσεις και ας απαιτήσουμε από τους δημίους μας να τις υλοποιήσουν ΧΘΕΣ. Μπορούμε και τώρα πια, το ...ξέρουν και το ξέρουμε.

  40. Αννίτα avatar
    Αννίτα 31/05/2011 12:13:39

    factorx είσαι φοβερός. Το ίδιο ακριβώς δήλωσε ο αρχηγός σε συνέντευξή του στον Τράγκα. Ο εξαιρετικά καλός πολιτικός δεν πρέπει ποτέ να ανοίγει όλα τα χαρτιά του.

  41. zame avatar
    zame 03/06/2011 15:12:32

    Αποκατασταση στοιχειώδους Ορθολογισμου...ανθρωπινης ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑΣ
    ετσι θεωρω την Μακροχρονη απουσια του ΣΑΜ απο το "αμμεσα" πολιτικα τεκταινομενα.. της χωρας αντικειμενικο ΠΛΕΟΝΕΚΤΗΜΑ. που θα ενισχυετε αν τιμωρηθουνε οι κλεφτες & θα αποδυναμώνει για το αντιθετο..
    επισης το ιδιο σχετικα & με τους περιφημους ορους της Δανειακης συμβασης..

  42. igognito avatar
    igognito 05/06/2011 23:56:17

    Ο ΓΑΠ ΚΑΙ ΟΛΗ ΗΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΤΗΣ ΑΚΥΒΕΡΝΗΣΙΑΣ, ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ
    ΦΑΙΔΡΟΙ ΠΟΥ ΟΥΤΕ ΝΑ ΣΚΟΥΠΙΣΟΥΝ ΤΑ ΠΑΠΟΥΤΣΙΑ ΤΗΣ ΜΕΡΚΕΛ
    ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΙΚΑΝΟΙ.ΤΙ ΝΑ ΔΙΑΠΡΑΓΜΑΤΕΥΘΕΙ Η ΜΕΡΚΕΛ
    ΜΕ ΤΑ ΚΟΘΟΝΙΑ .ΑΥΤΟΙ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΚΑΝΟΥΝΕ ΓΙΑ ΠΕΡΙΟΔΕΥΟΝΤΑ
    ΘΙΑΣΟ Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΤΑΙΝΙΑ ΤΟΥ 50.
    ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΚΟΥΣΤΟΥΜΙΕΣ ,ΤΑΓΙΕΡΙΕΣ ΚΑΙ ΛΙΦΤΙΝΓΚ ΟΙ ΣΑΚΑΤΗΔΕΣ
    ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΗΘΟΣ.EXACTLY BERLUSCONI STYLE.
    ΦΟΡΙΕΤΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΣΟΚΙΣΤΑΝ.

  43. Κ. ΡΟΥΜΟΓΛΟΥ avatar
    Κ. ΡΟΥΜΟΓΛΟΥ 06/06/2011 18:47:29

    κ. ΣΑΜΑΡΑ, ΑΝ ΕΛΘΕΤΕ ΣΤΟ ΣΥΝΤΑΓΜΑ ΘΑ ΑΚΟΥΣΕΤΕ ΚΑΙ ΘΑ ΔΙΑΒΑΣΕΤΕ ΟΤΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΘΕΛΕΙ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΟ ΜΙΑ ΣΥΝΑΙΝΕΣΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΑΝΑΔΙΑΠΡΑΓΜΑΤΕΥΣΙ. ΤΟ ΣΥΝΘΗΜΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΠΑΝΤΟΥ ΕΙΝΑΙ: - ΔΕΝ ΧΡΩΣΤΑΜΕ, ΔΕΝ ΠΟΥΛΑΜΕ, ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ.