#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
17/09/2011 21:55
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σαμαράς: "Εμείς οι Έλληνες μπορούμε"



«Δεν είναι η Ελλάδα «Ψωροκώσταινα»! Εμείς οι Έλληνες Μπορούμε!» Η φράση αυτή κυριάρχησε στην σημερινή ομιλία του Αντώνη Σαμαρά στην Διεθνή Έκθεση Θεσσαλονίκης, μια ομιλία η οποία περιέγραψε το όραμά του για την Ελλάδα, τους στόχους που βάζει για την διακυβέρνηση της από τον ίδιο και τον τρόπο με τον οποίο θα κυβερνήσει.

Ο Αντώνης Σαμαράς κάλεσε επίσης όλους τους Έλληνες σε συστράτευση, ανεξάρτητα από ιδεολογικές πεποιθήσεις για να αντισταθούν μαζί στη μοιρολατρία, στην ηττοπάθεια, στην ταπείνωση και τον εξευτελισμό, για ένα καινούργιο ξεκίνημα για την Αξιοπρέπεια της Πατρίδα μας.

Η Επανεκκίνηση δεν αφορά μόνο την Οικονομία, είπε. Αφορά και την Ελλάδα και τους Έλληνες. Το ηθικό τους και το φρόνημά τους και τις αξίες τους. Να ανακαλύψουμε τη δύναμή μας, να ανακαλύψουμε τις αρετές μας, να ξαναβρούμε τον εαυτό μας και την Ψυχή μας. Να ξαναβρούμε την Ελλάδα που έχουμε μέσα μας!

Η μοίρα μας βρίσκεται σε χέρια μας, είπε και περιέγραψε το όραμά του για την Ελλάδα:

Με ρώτησαν χθες δύο νέα παιδιά:

Πρόεδρε, το δικό σου όνειρο για μας ποιο είναι;

Τους απαντώ απόψε:

Το όνειρό μου έχει να κάνει με την Ελευθερία μας.

Σε δέκα χρόνια, θα μας πάει ο χρόνος στο 2021.

Και τότε θα γιορτάζουμε τα 200 χρόνια της Ελευθερίας μας.

Τα 200 χρόνια από το δικό μας ’21,

το 1821 του Έθνους και της καρδιάς μας.

Το ’21 που τότε ύψωσε τη μικρή Ελλάδα σε άπιαστα επίπεδα δόξας και παγκόσμιου θαυμασμού.

Με ρωτάτε, λοιπόν, για το όνειρό μου. Απαντώ:

Θα επιτρέψουμε ποτέ εμείς, οι πολίτες της ίδιας αυτής Πατρίδας,

θα επιτρέψουμε ποτέ εμείς, αυτόν τον τόπο που άφησαν κληρονομιά

οι γονείς μας και οι δικοί τους γονείς,

θα επιτρέψουμε να γιορτάσει τα 200 χρόνια της Λευτεριάς της η Ελλάδα, οικονομικά δέσμια, κοινωνικά διαλυμένη και ψυχολογικά εξουθενωμένη;

Σας κοιτώ στα μάτια και σας απαντώ: Ποτέ!

Αυτό είναι το δικό μου όνειρο: Αντίσταση όλων των Ελλήνων, στη μοιρολατρία, στην ηττοπάθεια, στην ταπείνωση και τον εξευτελισμό.

Ένα καινούργιο ξεκίνημα για την Αξιοπρέπεια της Πατρίδα μας:

Για Επανεκκίνηση της Οικονομίας μας σήμερα,

και της Ψυχολογίας της Κοινωνίας,

ώστε να λυτρωθούμε από το χθες,

ώστε τα νέα Ελληνόπουλα να κατακτήσουν

το αύριο της Ελπίδας που τα περιμένει…

Η Επανεκκίνηση δεν αφορά μόνο την Οικονομία.

Αφορά και την Ελλάδα και τους Έλληνες.

Και το ηθικό τους και το φρόνημά τους και τις αξίες τους.

Να ανακαλύψουμε τη δύναμή μας, να ανακαλύψουμε τις αρετές μας,

να ξαναβρούμε τον εαυτό μας και την Ψυχή μας.

να ξαναβρούμε την Ελλάδα που έχουμε μέσα μας!

Ο Οδυσσέας Ελύτης,

για τις σκληρές ώρες που όλοι περνάμε σήμερα,

μας έχει δώσει τη σωστή συμβουλή:

«Από μας θα εξαρτηθεί το τελικό αποτέλεσμα…

Από μας θα εξαρτηθεί ο Παράδεισος ή η Κόλαση που θα χτίσουμε.

Η μοίρα μας βρίσκεται στα χέρια μας!».

Μόνη λύση οι εκλογές

Στην ομιλία του ο κ. Σαμαράς εξαπέλυσε δριμεία επίθεση στην κυβέρνηση και προσωπικά στον Γ. Παπανδρέου , τονίζοντας ότι η κυβέρνηση είναι αναξιόπιστη, διαλύει την οικονομία και λειτουργεί διχαστικά στην κοινωνία.
Το νέο χαράτσι στα ακίνητα είναι ομολογία πλήρους αποτυχίας της οικονομικής πολιτικής και ο κόσμος δεν μπορεί να το πληρώσει υπογράμμισε ο πρόεδρος της ΝΔ και είπε χαρακτηριστικά: η κυβέρνηση καταδιώκει την ιδιοκτησία.

Κατηγόρησε το ΠΑΣΟΚ ότι πρόσθεσε τα 10 από τα 36 δισ. στο έλλειμμα του 2009, κατηγορώντας τον ίδιο τον πρωθυπουργό ότι δεν είπε την αλήθεια για το έλλειμμα και τόνισε ότι «η ΝΔ θα είναι αμείλικτη αν αποκαλυφθεί οργανωμένο σχέδιο πλαστογράφησης των πραγματικών στοιχείων του ελλείμματος».

Ο κ. Σαμαράς  άσκησε σκληρή κριτική και στους  πρόσφατους χειρισμούς της κυβέρνησης τόσο για την συμφωνία της 21ης Ιουλίου και για την διακοπή των συνομιλιών με την Τρόικα που οδήγησαν σε νέα μέτρα. «Δεν είναι αυτά πλήρης ομολογία αποτυχίας; Θέλουν να πιστέψουμε ότι το 2012 με τους φόρους θα υπάρξει πλεόνασμα». Απευθυνόμενος στην κυβέρνηση είπε: «δεν ανορθώνεται έτσι η αξιοπιστία στην Ευρώπη».

Συνεχίζοντας  είπε ότι «αυτή η πολιτική έχει αποτύχει. Έπεσαν έξω σε όλους τους στόχους τους, αύξησαν τις δαπάνες  του κράτους, το πρόγραμμά τους προκάλεσε  ύφεση που ακυρώνει όλες τις θυσίες στις οποίες υπέβλαλλαν τον λαό. Παρόλα αυτά συνεχίζουν την λάσπη και διακινούν ότι εμείς θέλουμε την επιστροφή στην δραχμή. Άλλοι και μάλιστα επώνυμοι υπουργοί διακινούν σενάρια επιστροφής στην δραχμή». Αναφερόμενος στην Ευρώπη είπε ότι δεν συμφωνεί με την σιωπή του στρατώνα.

«Εφαρμόστηκε λάθος πολιτική τι θα έπρεπε να κάνω να σιωπήσω και να συμμορφωθώ προς τα υποδείξεις;» ρώτησε ο κ. Σαμαράς και πρόσθεσε ότι λειτουργούν διχαστικά και καλλιεργούν τον κοινωνικό αυτοματισμό και αντί να ενώνουν διχάζουν.

Δήλωσε τέλος ότι η μόνη λύση είναι η προσφυγή στις κάλπες. "Θα ζητήσω ισχυρή εντολή και καθαρές λύσεις", πρόσθεσε.

Όλη η ομιλία Σαμαρά εδώ:

ΣΧΟΛΙΑ

  1. kp8 avatar
    kp8 17/09/2011 22:02:12

    Μια ομιλία πραγματικά συγκλονιστική, κάθε σημείο της με νόημα, ουσία, πνοή και ιδανικά. Μια ομιλία που απευθυνόταν στους Ελληνες, ήταν αληθινή και και εμπεριστατωμένη. Συγκινήθηκα και ρίγησα απο ενθουσιασμό και νομίζω ότι θα έχει ευρεία απήχηση. Νομίζω δε ότι περιέργως, μπορεί και να κάνω λάθος, παίχτηκε ολόκληρη από περισσότερα κανάλια απ' ότι η ομιλία του ΓΑΠ. Πάνως πρέπει, ΠΡΕΠΕΙ, ο Σαμαράς να είναι ο επόμενος πρωθυπουργός και σύντομα.

  2. Hercules! avatar
    Hercules! 17/09/2011 22:06:34

    Δεν εντυπωσιαζομαι ευκολα, πολυ δε περισσοτερο απο πολιτικους λογους. Ο Σαμαρας ομως δε μιλαει στ΄ αυτια αλλα στην καρδια! Τα μισα να κανει απ' οσα οραματιζεται (οχι υποσχεται), θα μεινει στην Ιστορια ως ο ιδανικοτερος Πρωθυπουργος της χωρας μαζι τον Ελευθεριο Βενιζελο. Το ευχομαι και το προσδοκω... εγω προσωπικα συντασσομαι με το Οραμα του!

  3. ΓΙΑΝΝΑ avatar
    ΓΙΑΝΝΑ 17/09/2011 22:06:36

    ΗΓΕΤΗΣ- ΕΛΛΗΝΑΣ- ΠΑΤΡΙΩΤΗΣ- ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ
    Με λάβαρο τη σημαία της πατρίδας και σένα στρατηγό Αντώνη ξεκινάμε πόλεμο να ξαναπάρουμε την ΕΛΛΑΔΑ στα χέρια μας.
    Μπορούμε και θα το καταφέρουμε.
    Σ' ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!!!!!!!!
    Ξαναγεννήθηκε η ΕΛΠΙΔΑ σήμερα.

    • Delphi avatar
      Delphi @ ΓΙΑΝΝΑ 17/09/2011 22:12:03

      +10000, ta eipes ola!

  4. popolaros avatar
    popolaros 17/09/2011 22:06:37

    Δεν μπορώ να πω...ήταν δυνατός σήμερα.
    Μάλλον για αυτό στήσανε την ματαίωση του ταξιδιού ΓΑΠ.
    Οτιδήποτε για να τραβήξουν την προσοχή από την ομιλία.

    • tpe avatar
      tpe @ popolaros 17/09/2011 22:54:08

      Λες να τα καταφέρουν;
      Ξέρεις που πατάει το λαμογιοσοκ; Στο "όλοι ίδιοι είναι".
      Δείτε το pdf και θα σου πω εγώ...

  5. ΕΛΕΝΗ ΔΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΥ avatar
    ΕΛΕΝΗ ΔΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΥ 17/09/2011 22:10:53

    Η μονη Ελπιδα αυτου του Εθνους !
    Χρονια φυλαγμενη στο ντουλαπι , σαν ιερη , σαν η μαγια του θαυματος , οταν χρειαστει.
    Και να !!!

  6. Delphi avatar
    Delphi 17/09/2011 22:11:02

    Aftos einai o Antonis Samaras pou ithela na akouso! Evge!

  7. nick avatar
    nick 17/09/2011 22:12:42

    Πατριώτης Έλληνας.
    Φοβερή ομιλία, μίλησε για “ανθέλληνες”, για ΑΟΖ, για εθνικά θέματα, για εθνική παιδεία, για τα 200 χρόνια απ’ την απελευθέρωση.
    Και επικαλέστηκε και τον Θεό, πράγμα που δείχνει ότι μιλάει από την καρδιά του. Μίλησε στην καρδιά των Ελλήνων.
    Είμαι περήφανος που τον στήριξα από την πρώτη στιγμή. Ως πρωθυπουργός μπορεί να γράψει ιστορία…

  8. juliet avatar
    juliet 17/09/2011 22:13:00

    ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ!!!!!!!!!!!!!!!ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ..
    Good night,Mr. GAP ...........

  9. firiki2010 avatar
    firiki2010 17/09/2011 22:15:24

    Aπέναντι στο Παπανδρείκό προ εβδομάδος ανάξιο ενός πρωθυπουργού (και τακτικά βλακώδες) " η παραγωγική Ελλάδα μπλα,μπλά ,μπλά...Μπορούμε ? " που επανέλαβε 5-6 φορές, ο Σαμαράς αντέταξε ένα ελπιδοφόρο και ρεαλιστικό "οι Ελληνες μπορούμε!" Χωρίς μιζέριες, χωρίς αυτομαστιγώματα, χωρίς "Λεφτά υπάρχουν!", χωρίς περιττές οξύτητες ο Σαμαράς μίλησε για θυσίες "Κάναμε και θα κάνουμε ...αλλά να βλέπουμε αποτέλεσμα !", αρνήθηκε την κινδυνολογία " Η Ελλάδα θα παραμείνει στην Ευρώπη, θα μείνει στο ευρώ" και έδωσε μαθήματα υπυθυνότητας "Δεν μπορούμε να χτυπάμε το καράβι όταν είμαστε όλοι μέσα σε αυτό".
    Σήμερα ήταν μια απο τις καλύτερες στιγμές του.

  10. Komis Montechristo avatar
    Komis Montechristo 17/09/2011 22:17:24

    Μίλησε σαν πρωθυπουργός,αφήνοντας να υπονοηθεί,στην αρχή της ομιλίας του,πως πολύ σύντομα θα έχουμε εξελίξεις.Επίσης,ήταν απλός,κοφτός,σαφής και ενωτικός.Ήταν μια ΔΥΝΑΤΗ ομιλία,ΚΑΛΕΣΜΑ προς ΟΛΟΥΣ τους Έλληνες.Επίσης,ανέφερε πέντε τομείς που θα ρίξει πολύ μεγάλο βάρος,λαμβάνοντας αστραπιαία και άμεσα μέτρα.Περιμένουμε και την αυριανή συνέντευξη Τύπου.

    • loretta avatar
      loretta @ Komis Montechristo 17/09/2011 22:34:18

      ...Σημειωστε..ΤΗΝ 6 ΔΟΣΗ ΘΑ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΜΕ ΕΚΛΟΓΕΣ ΝΟΕΜΒΡΙΟ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟ.

      ΑΝΤΕ στον ΑΓΥΡΙΣΤΟ ΠΑΣΟΚΙΣΤΑΝ....

  11. Diamond Angel avatar
    Diamond Angel 17/09/2011 22:21:23

    Η διαφορά ήταν εμφανής από την αρχή. Σε μια γεμάτη αίθουσα ,όπου όλοι πρόσεχαν τι έλεγε. Σίγουρος και πατώντας γερά στα πόδια του ,μίλησε με καθαρές κουβέντες . Για το τι πρέπει να γίνει και πως να γίνει. Και μίλησε για όλα. Αλλά το κυριώτερο : Πίστευε αυτά τα οποία έλεγε! Αυτό έκανε τη διαφορά! Και με συγκίνησε ,γιατί ο άνθρωπος αυτός έχοντας περάσει πολλά , νοιώθει την αγωνία μας και πονάει για τον τόπο.Και όταν απευθυνόταν σ'όλους τους Ελληνες ,το εννοούσε! Οι Ελληνες μπορούμε! Μαζί του .Και όλοι μαζί για την Ελλάδα!

  12. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 17/09/2011 22:21:53

    ΚΥΡΙΕ ΣΑΜΑΡΑ, ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!!!! ΟΙ "ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΙ" ΕΛΛΗΝΕΣ, ΜΠΟΡΟΥΜΕ.....!!!!!!!!! "ΦΩΤΙΑ ΚΑΙ ΤΣΕΚΟΥΡΙ ΣΤΟΥΣ ΠΡΟΣΚΥΝΗΜΕΝΟΥΣ...!!"
    ΕΚΛΟΓΕΣ ΤΩΩΩΩΩΩΩΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!!!

  13. Justice avatar
    Justice 17/09/2011 22:22:57

    Τον Σαμαρά δεν τον ψήφισα το 2009.
    Θα τον ψηφίσω (σύντομα όπως φαίνεται) και ελπίζω να τα καταφέρει για το καλό όλων μας, αλλά εξακολουθώ να είμαι επιφυλακτικός.
    Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν θα έχει ούτε μια μέρα περιθώριο ανοχής από την κοινωνία.
    Και να μην ξεχνάει κανείς τους λοιδορούμενους και εξευτελισμένους από εμάς, μικρόψυχους και εκδικητικούς πασόκους, που στην πρώτη ευκαιρία θα ξεσηκωθούν.

    • tpe avatar
      tpe @ Justice 17/09/2011 22:56:36

      Στο χέρι μας είναι να κάνουμε τους πασόκους να μείνουν στο καβούκι τους. Γιατί 10 χρόνια έμειναν. Με ποιον θα ήθελες να τα γιορτάσεις; Με τον τοποτηρητή της Μέρκελ, με τον τοποτηρητή του Ερντογάν ή με ΕΛΛΗΝΑ πρωθυπουργό.

      • Justice avatar
        Justice @ tpe 17/09/2011 23:14:57

        terras irradient

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ Justice 17/09/2011 23:06:22

      Είδες πόσο άδικοι γινόμαστε..η κοινωνία δείχνει ανοχή τόσους μήνες απέναντι σε μια κυβέρνηση που έχει οδηγήσει τη χώρα στην καταστροφή..καταλαβαίνω την ανυπομονησία σου γιατί ανυπόμονοι γίναμε όλοι..

  14. bill avatar
    bill 17/09/2011 22:23:16

    Σημερα ΝΑΙ ήταν ΗΓΕΤΗΣ μα πάνω απ' όλα ΕΛΛΗΝΑΣ ΗΓΕΤΗΣ!!!!

  15. οραματιστης avatar
    οραματιστης 17/09/2011 22:27:05

    Καλα ολα αυτα που ειπε..
    Να κανω εγω μια "πεζη" ερωτηση αν μου επιτρεπεται..

    Μου στειλανε ενα "εξτρα" χαρατσι αλληλεγγυης (!!) 430 ευρω οι ..(ξερετε ποιοι) .. Τους; προσφωνω με καποια κοσμητικα επιθετα αυτους ..

    Λοιπον θα τον καταργησει αυτον το κεφαλικο φορο??
    Καθαρες κουβεντες .. Απο ...ποιηματα εχουμε μπουχτησει!!
    (Ειναι πολλοι μαλιστα που νοσταλγουν την τουρκοκρατια!! επι λογω τιμης φιλτατοι! ΤΟΤΕ ο φορος ηταν 10% μια κι εξω ! Ενω τωρα καθε τρεις και λιγο εχουμε και απο εναν!! Καιουτε και εχει διαφορα η σκλαβια ! τι τουρκος τι ΔΝΤ !)..
    Και σορυ δηλαδη..

    • blue nile avatar
      blue nile @ οραματιστης 18/09/2011 05:14:23

      ... μπορεί και να μην τον καταργήσει αλλά για τον Σαμαρά είμαι σίγουρος ότι δεν θα προσθέσει άλλους φόρους...αν παραμείνει η ίδια κυβέρνηση περίμενε τα 430 να γίνουν 860 και ούτω καθεξής... τα ίδια μου λέιε και ο κουνιάδος μου που είναι δημόσιος υπάλληλος... εγώ θα ψηφίσω λέει, αυτούς που θα μου υποσχεθούν επιστροφή του μισθού μου στα επίπεδα του 2009...και δεν καταλαβαίνει ότι αν δεν ψηφίσει Σαμαρά με ΓΑΠ ή Μπένυ θα ψάχνει σε λίγο τον μισθό του κάτω από τα εξακόσια ευρώ...

  16. The Saint avatar
    The Saint 17/09/2011 22:27:14

    Εδειξε και σήμερα, ότι και τις προηγούμενες φορές σε ομιλίες του, ότι είναι πρωτίστως ΕΛΛΗΝΑΣ, και ΠΑΤΡΙΩΤΗΣ.
    Του Εύχομαι πραγματικά να έχει την τύχη να γίνει και πραγματικός ηγέτης (ώς πρωθυπουργός), και να τον γράψει η ιστορία ώς τον καλύτερο Ελληνα πολιτικό της μεταπολιτευτικής και σύγχρονης Ελληνικής ιστορίας...
    Του εύχομαι επίσης να βρεί τη δύναμη, να πάει κόντρα στα κελεύσματα των καιρών και τις επιθυμίες της "εταίρας" Ευρωπης (που έχει βρεί στο πρόσωπο του ΓΑΠ τον "ανθρωπό" της...) και να προκαλέσει Εθνικές εκλογές ΠΡΙΝ το τέλος της τετραετίας... θα το ρίξω δαγκωτό στο ονομά ΤΟΥ (και μόνο)

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ The Saint 17/09/2011 22:46:28

      Πάντως μου έδωσε την αίσθηση ότι ο λόγος του ήταν προεκλογικός!!!!

      • trans avatar
        trans @ ΕΥΑ 17/09/2011 22:52:20

        Ναι προεκλογική ήταν, και παρά το γεγονός που με συγκίνησε,δεν με κάλυψε σε ουσιαστικά θέματα

        • tpe avatar
          tpe @ trans 17/09/2011 22:57:29

          Όπως;

        • ΕΥΑ avatar
          ΕΥΑ @ trans 17/09/2011 22:58:52

          Μπορείς να δώσεις ένα παράδειγμα;

    • aurora3363 avatar
      aurora3363 @ The Saint 18/09/2011 00:06:04

      εγω πάλι νομίζω ( μπορει και να κάνω λάθος) οτι δεν είναι άνθρωπος της εταίρας ευρώπης,το αντίθετο μάλιστα,,της άλλης εταίρας αμερικής..

  17. Γιογκα avatar
    Γιογκα 17/09/2011 22:28:27

    Πολυ ωραια ομιλια.Ευγε.

  18. Χρήστος Δημάρης avatar
    Χρήστος Δημάρης 17/09/2011 22:37:15

    ΜΕ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ: Ο Σαμαράς μίλησε και στην καρδιά και στο μυαλό. Η αλήθεια είναι ότι με συγκίνησε ο λόγος του και δεν περίμενα ποτέ Έλληνας πολιτικός να πει σε λόγο του την φράση που έβαλα σαν τίτλο του σχολίου μου.

    • Diamond Angel avatar
      Diamond Angel @ Χρήστος Δημάρης 17/09/2011 23:04:29

      Καλησπέρα κύριε Δημάρη. Μα πιστεύει στο Θεό , έχει αρχές και αξίες και το έχει αποδείξει. Γι'αυτό και τον στηρίζουμε.

      • Χρήστος Δημάρης avatar
        Χρήστος Δημάρης @ Diamond Angel 17/09/2011 23:25:01

        Αν οι Χριστιανοί πολιτικοί γίνουν κοσμοκαλόγεροι και το έργο τους γίνει μια προσευχή για τον Θεό τότε να μην φοβόμαστε τίποτα.

    • ΓΙΑΝΝΑ avatar
      ΓΙΑΝΝΑ @ Χρήστος Δημάρης 17/09/2011 23:32:10

      Χρήστο, πόσο καιρό είχαμε αλήθεια ν' ακούσουμε Έλληνα πολιτικό να μιλάει για Θεό και ελληνικότητα;

      • Χρήστος Δημάρης avatar
        Χρήστος Δημάρης @ ΓΙΑΝΝΑ 17/09/2011 23:45:47

        Θεός και Ελληνικότητα. Και τα δυό μαζί είναι η λύση που ψάχνουμε.

      • Diamond Angel avatar
        Diamond Angel @ ΓΙΑΝΝΑ 18/09/2011 02:33:25

        Αλήθεια, πόσο καιρό είχαμε ν'ακούσουμε εναν Ελληνα......;

    • danaos avatar
      danaos @ Χρήστος Δημάρης 17/09/2011 23:41:51

      "...Από δικαιοσύνη διψάγει η πατρίδα και ειλικρίνεια.Όποιοι την κυβερνούνε ο Θεός να τους φωτίσει και να τους οδηγήσει εις αυτό...Όταν μου πειράζουν την πατρίδα και θρησκείαν μου, θα μιλήσω,θα ενεργήσω κι ό,τι θέλουν ας μου κάνουν..."(Μακρυγιάννης)
      Να είσαι καλά Χρήστο και με τη βοήθεια του Θεού όλα θα πάνε καλά!

      • Χρήστος Δημάρης avatar
        Χρήστος Δημάρης @ danaos 17/09/2011 23:48:33

        Δικαιοσύνη και πατρίδα. Και τα δυό μαζί είναι η λύση που ψάχνουμε.

        • The Saint avatar
          The Saint @ Χρήστος Δημάρης 18/09/2011 00:04:44

          Κε Δημάρη μου αρέσει ο λόγος σας, και σέβομαι τις τοποθετήσεις σας. Σε παρένθεση να πώ, ότι τις τρείς τελευταίες τετραετίες, έχω ψηφίσει αριστερά (ΚΚΕ συγκεκριμένα) όχι γιατι είμαι "ιδεολόγος" αριστερός, αλλά γιατί -ανατρέξτε πίσω στα χρόνια αυτά- κανείς άλλος δεν μου "γέμιζε το μάτι". Αυτη τη στιγμή που μιλάμε, η απόφαση μου είναι ότι δεν θα τους κάνω τη χάρη γιά 4η φορά, γιατί κατα την ταπεινή μου άποψη έχουν φανεί πολύ "λίγοι" σε όλο αυτό το σκηνικό που βιώνουμε, αλλά και γιατί κάτι "αριστεροι" τύποι σαν τον Κουβέλη και τον Ψαριανό, κάνουν κινήσεις σαν αυτές που περιγράψατε. Εξουσιολάγνοι, και εξαπτέρυγα του ΠΑΣΟΚ έχουν καταντήσει, και αισθάνομαι πραγματικά αηδία. Συνεπικουρεί στα παραπάνω και οι θέση που διστηρεί η αριστερά γενικώς στο μεταναστευτικό πρόβλημα (είτε γιά λάθρο, είτε για νόμιμους).
          Ο Σαμαράς δείχνει το δρόμο σε όλους. Μιλάει μέσα μας, γιατι εχει καταλαβει, ότι αυτό έχουμε ανάγκη.
          Εχουμε ανάγκη απο έναν ΗΓΕΤΗ που θα μας πάρει και θα μας οδηγήσει στην επαύριο της ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ. Θα χρειαστουν αγώνες, αλλά ελπίζω οτι ΜΕ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΤΟΥ ΜΕΓΑΛΟΔΥΝΑΜΟΥ, θα τα καταφέρουμε...

  19. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 17/09/2011 22:45:03

    Κ. Δημάρη εύγε για το ήθος της γραφής σας..

    • Χρήστος Δημάρης avatar
      Χρήστος Δημάρης @ ΕΥΑ 17/09/2011 23:02:58

      Εύα σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. 'Εχω αγανακτήσει με τους συντρόφους μου τους αριστερούς. Πριν από μερικούς μήνες ο Κουβέλης ρώτησε την Διαμαντοπούλου γιατί διδάσκουμε θρησκευτικά στα σχολεία μας και πριν δυό μέρες ο Ψαριανός ρώτησε την Διαμαντοπούλου γιατί κάνουμε αγιασμό στα σχολεία μας και γιατί προσεύχονται τα Ελληνόπουλα στα σχολεία μας!!!

      • tpe avatar
        tpe @ Χρήστος Δημάρης 17/09/2011 23:05:00

        Κοίτα, θρήσκος δεν είμαι. Αλλά τα ΒΑΣΙΚΑ πράγματα ΔΕΝ ΤΑ ΑΠΕΜΠΟΛΩ. Αν δεν γουστάρουν, να μη συμμετάσχουν. Μάλιστα, ίσως είναι καλύτερα να φτιάξουμε σχολεία ΜΟΝΟ για αυτούς. Εξάλλου, δεν είναι Έλληνες, είναι πολίτες του κόσμου...

        Άντε με τις αηδίες τους.

      • ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΣΑΓΝΟΣ avatar
        ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΣΑΓΝΟΣ @ Χρήστος Δημάρης 17/09/2011 23:23:11

        Αγαπητέ κύριε Δημάρη, τι θέλετε κι ασχολείστε με "αριστερούς" της βόλεψης;Μακαρίζω την "κρίση" γιατί πράγματι γνωριστήκαμε καλύτερα με τους επαγγελματίες της "αριστεράς".Φρονώ ότι η έρχεται η ώρα της πολιτικής τους συνταξιοδότησης. Από τον κο. Ψαριανό κρατώ την αγάπη του για την Α.Ε.Κ.

        • Χρήστος Δημάρης avatar
          Χρήστος Δημάρης @ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΣΑΓΝΟΣ 17/09/2011 23:31:09

          Κύριε Σαγνέ είμαι αριστερός επειδή πάνω από όλα είμαι Χριστιανός. Με μεγάλη θλίψη διαπιστώνω πως οι δεξιοί μας άρχοντες καπηλεύονται την αγάπη του λαού μας για την πατρίδα και οι αριστεροί μας άρχοντες καπηλεύονται την αγάπη του λαού μας για την κοινωνική δικαιοσύση. Ο Σαμαράς σήμερα με συγκίνησε γιατί κατάλαβα ότι σκεφτόταν με την καρδιά του.

          • firiki2010 avatar
            firiki2010 @ Χρήστος Δημάρης 18/09/2011 00:59:59

            Με άλλα πράγματα ασχολείται η θρησκεία και με άλλα η πολιτική. Μην τα μπερδεύουμε λοιπόν! Πολύ περισσότερο τον Χριστιανισμό με την Αριστερά!

          • Χρήστος Δημάρης avatar
            Χρήστος Δημάρης @ Χρήστος Δημάρης 18/09/2011 01:14:29

            Με ποιά πράγματα πρέπει να ασχολείται ο Χριστιανισμός και με ποιά πράγματα πρέπει να ασχολείται η πολιτική; Για πείτε μου σας παρακαλώ. Η οργάνωση των μοναστηριών (όχι αναγκαστικά των Χριστιανικών) δεν είναι ο κομμουνισμός στην πράξη;

          • firiki2010 avatar
            firiki2010 @ Χρήστος Δημάρης 18/09/2011 02:22:27

            Οι θρησκείες δημιουργήθηκαν πριν εκατοντάδες ή χιλιάδες χρόνια για να αντιμετωπίσουν προβλήματα της εποχής τους με τους όρους της εποχής τους. Στο πέρασμα των χρόνων ανέλαβαν κατά καιρούς διάφορους ρόλους. Τα σημερινά προβλήματα δεν μπορούν να απαντηθούν με όρους περασμένων εποχών. Τίποτα από τα παραπάνω δεν σημαίνει ότι οι θρησκείες δεν είχαν τεράστια συμβολή στη διαμόρφωση και συγχρονων ιδεών.
            Δεν ξέρω πολλά πράγματα από την οργάνωση των μοναστηριών για να σας πω αν είναι ο κομμουνισμός στην πράξη. Είμαι πάντως απολύτως σίγουρος ότι ο Χριστιανισμός έχει πολύ περισσότερες εκφράσεις από την οργάνωση των μοναστηριών. Και σε αυτές τις εκφράσεις του η Αριστερά βρέθηκε σταθερά απέναντι.

          • Χρήστος Δημάρης avatar
            Χρήστος Δημάρης @ Χρήστος Δημάρης 18/09/2011 02:41:00

            Η διαφορά του Χριστιανισμού με τις θρησκείες είναι ότι ο Χριστιανισμός δεν είναι θρησκεία. Άλλωστε αυτό που λέτε ότι με άλλα πρέπει να ασχολείται η θρησκεία και με άλλα η πολιτική είναι ουσιαστικά η θέση των Κουβέλη και Ψαριανού. Και αυτοί έχουν την λαθεμένη γνώμη πως Χριστιανισμός είναι θρησκεία. Αυτό που λέτε πως η αριστερά στάθηκε απέναντι στον Χριστιανισμό είναι δυστυχώς αλήθεια και πρόκειται για μια μεγάλη παρεξήγηση. Καλή σας νύχτα. (Πάω για ύπνο. Δεν αντέχω άλλο!!!)

          • firiki2010 avatar
            firiki2010 @ Χρήστος Δημάρης 18/09/2011 02:57:42

            Το ότι ο Χριστιανισμός ΔΕΝ είναι θρησκεία το διαβάζω πρώτη φορά. Ακόμα κι έτσι πάντως δύσκολα με βλέπω ακόμη και στα περί θρησκείας θέματα να συμφωνώ με τους κυρίους που αναφέρετε. Καλή σας νύχτα! Πρώτα ο Θεός αύριο πάλι!

  20. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 17/09/2011 22:57:44

    Επιτέλους ακούσαμε σταράτα λόγια για την εγκληματικότητα και τη λαθρομετανάστευση από έναν πολιτικό.
    Και τι πολιτικό;
    Αυριανό πρωθυπουργό.
    Επιτέλους.

  21. ΝΙΨΟΝΑΝΟΜΗΜΑΤΑΜΗΜΟΝΑΝΟΨΙΝ avatar
    ΝΙΨΟΝΑΝΟΜΗΜΑΤΑΜΗΜΟΝΑΝΟΨΙΝ 17/09/2011 23:02:31

    Αντώνη,
    όλοι εμείς που διωχθήκαμε από την κυρά Ντόρα και τους πραιτωριανούς της το 2008, επειδή ΠΙΣΤΕΥΑΜΕ και ΕΛΠΙΖΑΜΕ στον Κ. ΚΑΡΑΜΑΝΛΗ, σήμερα και ιδιαίτερα ΑΥΡΙΟ, είμαστε στο πλευρό σου, για την ΠΑΤΡΙΔΑ. ΤΙΜΩΡΟΙ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΦΑΙΔΡΩΝ ΠΡΟΔΟΤΩΝ.

  22. Κατερίνα avatar
    Κατερίνα 17/09/2011 23:04:22

    Πολύ καλός.!!! Μπράβο πρόεδρε.!!!
    Η εθνική αστική τάξη εκπροσωπείται πολιτικά,
    έστω και από έναν μόνο άνθρωπο.
    Αν υφίσταται και σε επιχειρηματικό επίπεδο,
    έχουμε ελπίδα σαν χώρα.
    Μερικές σηματοδοτικές επιχειρηματικές
    κινήσεις στην αρχή της διακυβέρνησή του,
    μπορούν να δράσουν καταλυτικά σε μια πορεία ανόρθωσης της χώρας.
    Α και πολύ καλές οι αναφορές του στα ζητήματα ποιότητας, που αφορουν την παιδεία!!!!!!!

    • tpe avatar
      tpe @ Κατερίνα 17/09/2011 23:06:49

      Ας δώσει, ή ας συμψηφίσει τα 7δις. Φτάνουν για να κουνηθούν οι εταιρείες. Ας ξεκλειδώσει το ρημάδι το ΕΣΠΑ.
      Κι αν κάνει και 200 σελίδες τη νομοθεσία, εγώ το δηλώνω: Παραιτούμαι και φτιάχνω εταιρεία, τώρα στα γεράματα.

  23. geothe avatar
    geothe 17/09/2011 23:11:17

    Με τη συναίνεση στο θέμα των Πανεπιστημίων είναι αλήθεια πως με είχαν ζώσει τα φίδια.
    Σήμερα τελείωσαν όλα. Συναίνεση στους μαθητευόμενους μάγους τέλος.
    Αυτό και τίποτα άλλο. Σταράτα λόγια από κάποιον που προτίμησε να μείνει στη άκρη της πολιτικής ζωής κάποτε αντί να θάψει τα πιστεύω του.

    • firiki2010 avatar
      firiki2010 @ geothe 18/09/2011 01:05:42

      Kαι γιατί σε έζωσαν αγαπητέ τα φίδια? Στο κάτω-κάτω το ΠΑΣΟΚ ήρθε στα λόγια της ΝΔ ! Να καταψήφιζε κάρτι με το οποίο συμφωνούσε?

      • geothe avatar
        geothe @ firiki2010 18/09/2011 10:10:17

        Γιατί με τα ΜΜΕ που έχουμε στο Ελλαδιστάν κανείς δεν "πρόσεξε" πως η ΝΔ επέβαλε όπως λες την άποψή της. Μόνο η Αννούλα κέρδισε πόντους στην κούρσα διαδοχής (άσχετα αν τους έχασε όλους έπειτα με τα βιβλία των παιδιών).

        • firiki2010 avatar
          firiki2010 @ geothe 18/09/2011 13:10:44

          Aγαπητέ τα ΜΜΕ ότι και να έκανε η ΝΔ θα την κατηγορούσαν για "υποκρισία", "εξαλλοσύνη", "υπονόμευση" κλπ.Ευτυχώς η αξιοπιστά τους έχει καταρρεύσει και τα παίρνουμε όλο και λιγότερο στα σοβαρά. Η ΝΔ έκανε αυτό που έπρεπε.
          Δεν στεναχωριέμαι που η Διαμαντοπούλου κέρδισε πόντους. Αν σκεφτείς ποιοι είναι οι "σύντροφοι της.....

  24. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΣΑΓΝΟΣ avatar
    ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΣΑΓΝΟΣ 17/09/2011 23:24:52

    Ενα μόνον: από τον Α.Σ. δεν έχετε δεί τίποτα ακόμη.Μείνετε συντονισμένοι...

  25. Aφροδίτη avatar
    Aφροδίτη 17/09/2011 23:29:15

    " Εμείς οι Έλληνες μπορούμε"! Για να μπορέσουμε Αντώνη, θα πρέπει να πιάσεις γρήγορα και γερά το τιμόνι του καραβιού μόνος, να το ξεκολλήσεις από τα βράχια που το έριξαν εξεπίτηδες και να το πας ήρεμα, γιατί είναι πολύ πληγωμένο, στην Ιθάκη μας! Αυτό το θαλασσοδαρμένο τρεχαντήρι θέλει Έλληνα καπετάνιο, και αυτό τουλάχιστον σου το αναγνωρίζουν όλοι!

  26. αλλήθωρος avatar
    αλλήθωρος 17/09/2011 23:33:20

    Δεν χάιδεψε αυτιά και δεν έδωσε ψεύτικες υποσχέσεις.
    Μια ομιλία μεστή,σοβαρή,μα πιο πολύ,γεμάτη συναίσθημα και ΕΛΛΑΔΑ…ρε γαμώτο!!!

  27. tasos avatar
    tasos 17/09/2011 23:45:00

    Ρε παιδια σαν αφελης που ειμαι να ρωτησω....

    ΕΝΩ ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΕΚΤΕΛΕΙ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ,ΔΕ ΘΑ ΠΡΕΠΕ Ο ΣΑΜΑΡΑΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΣΚΛΗΡΟΣ ΜΕ ΤΟ ΠΡΟΔΟΤΙΚΟ ΠΑΣΟΚ?????

    • ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
      ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ @ tasos 17/09/2011 23:52:04

      EINAI MΕ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΣΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ. ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ
      ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ.

  28. Απορία avatar
    Απορία 17/09/2011 23:45:20

    Η πίεση από τα πασοκοκάναλα και τις πασοκοφυλλάδες είναι πλέον αφόρητη.
    Ο σώφρονας λαός λέει ένα μόνο πράγμα:

    Σαμαρά μην συναινείς.

    Συναίνεση σημαίνει την εξαθλίωση και το τέλος της μεσαίας αστικής τάξης της Ελλάδας. Εδώ και τώρα εκλογές.

  29. παρατηρητής avatar
    παρατηρητής 17/09/2011 23:48:25

    Πρέπει να μάθουμε να κρίνουμε τους πολιτικούς από τις πράξεις τους και την αποτελεσματικότητα ή τις συνέπειες των πράξεών τους. Από τα λόγια δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι, τουναντίον. Τα λόγια του Αντώνη Σαμαρά μιλάνε στη καρδιά του Έλληνα, οι πράξεις του αν μείνει συνεπείς στο λόγο του θα δείξουν ότι εκτός από πατριώτης είναι και πολιτικός ευρωπαϊκού βεληνεκούς. Από αυτούς που δεν βλέπουμε για δεκαετίες τώρα στη γηρασμένη ήπειρο των γερακιών της Φραγκφούρτης και των όρνεων των Βρυξελλών.

    • tasos avatar
      tasos @ παρατηρητής 17/09/2011 23:50:10

      Ναι αλλα αμα ελεγε οτι θα κυνηγησει αυτους που υπογραψανε προδοτικες πραξεις,θα τανε ακομα καλυτερο.....Ειναι δυνατον να μην ΚΑΤΣΕΙ ΣΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΟ ΤΟΝ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ ΜΕ ΑΥΤΑ ΟΛΑ ΠΟΥ ΑΠΟΚΑΛΥΦΘΗΚΕ ΟΤΙ ΕΚΑΝΕ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΣΥΡΕΙ ΣΤΟ ΔΝΤ???????

      • alakran avatar
        alakran @ tasos 17/09/2011 23:58:17

        Σχετικά νωρίς στην ομιλία του είπε "Θα είμαι αμείλικτος...."
        Ούτε που υποψιάζονται τα πασοκόσκυλα τί τους περιμένει.

  30. Grigoris avatar
    Grigoris 17/09/2011 23:49:06

    Αντωνη σημερα εγραψες!

  31. StarPowerNone avatar
    StarPowerNone 17/09/2011 23:50:52

    Εξαιρετική η ομιλία/κάλεσμα του κυρίου Σαμαρά.
    Άρχισε ήρεμος, σοβαρός με αυτοπεποίθηση. Ήταν αναλυτικός όπου έπρεπε και πειστικός.
    Ολοκλήρωσε με ένα κρεσέντο ανυψωτικό και αυθεντικά ελληνικό.
    Τώρα και εμείς, η καθεμιά και ο καθένας με τις δυνάμεις μας, από το μετερίζι μας, σταθερά το καθήκον μας. Δεν δικαιολογείτε εφησυχασμός.

  32. ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
    ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ 17/09/2011 23:53:33

    ΑΝΤΑΞΙΟΣ ΤΗΣ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗΣ ΜΑΣ.

  33. Aris. A avatar
    Aris. A 17/09/2011 23:56:35

    Μηνύματα από την ομιλία Σαμαρά:

    Προς τρόικα:

    Αυτά που πρέπει να γίνουν για την εξυγίανση της χώρας θα γίνουν αλλά χρειάζεται χρόνος μέθοδος πρόγραμμα και κυρίως να μην διαλύσουμε τελείως την χώρα.
    Την επαναδιαπραγμάτευση θα την δεχθείτε γιατί αλλιώς θα πάμε όλοι μαζί στον γκρεμό.
    Προσβλητικές και προκλητικές δηλώσειςεναντίον της χώρας από έξω να κοπούν.


    Προς εσωτερικό Νέας Δημοκρατίας και διαπλεκόμενα:
    Τέρμα τζάκια και βαρωνίες θεσπίζω ασυμβίβαστο βουλευτή και υπουργού άρα περιμένετε ανανέωση στα ψηφοδέλτια και πολλούς εξωκοινοβουλευτικούς υπουργούς.

    Δεν πάω σε συγκυβέρνηση ζητώ καθαρή εντολή άντεξα πέρυσι που ήμουν πίσω στις δημοσκοπήσεις τώρα σας γράφω κανονικά και κυνηγάω ισχυρή λαική εντολή.

    Προς Λαος:

    Με τις αναφορές σε μεταναστευτικό ΑΟΖ και στην ανάγκη εθνοκεντρικής παιδείας του περιορίζει σημαντικά το γήπεδο.
    Κάτι μου λέει ότι θα δούμε πολλά σποτάκια προεκλογικά με τις γνωστές δηλώσεις και κυβιστήσεις Καρατζαφέρη του τελευταίου διαστήματος.
    Το Λαος στοχοποιείται περισσότερο και από το Πασόκ.

    Προς κυβέρνηση και Παπανδρέου.
    Απλά είσαστε ανίκανοι οπότε μην μου ζητάτε συνεργασίες συναινέσης και τα τοιαύτα.
    Μόνοι σας επιλέξατε να μπλεχθείτε στο ΔΝΤ καλά ξεμπερδέματα και τα λέμε.

    Προς την κοινωνία:
    Τα πράγματα είναι δύσκολα συμβολική αποκατάσταση των συνταξιούχων των 700 ευρώ είναι το μόνο που μπορώ να υποσχεθώ,

    Δεν θα ανεχθώ Φωτόπουλους άρα ετοιμαστείται για πόλεμο.

    Γενικά κράτησε κλειστά τα χαρτιά του.

    Η ομιλία του είχε έντονα συναισθηματικά χαρακτηριστικά και ήταν καθαρά προεκλογική.

    Η κατάρρευση του Πασόκ μετά την εμφάνιση στην ΔΕΘ το προηγούμενο Σαββατοκύριακο είναι ανεπίστροφη.

    • Προφήτης avatar
      Προφήτης @ Aris. A 18/09/2011 00:49:08

      Άρη σκίζεις.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Aris. A 18/09/2011 02:14:20

      Το βασικότερο, και το πιο ελπιδοφόρο αν πραγματοποιηθεί, είναι τούτο:

      "Την επαναδιαπραγμάτευση θα την δεχθείτε γιατί αλλιώς θα πάμε όλοι μαζί στον γκρεμό."

      Κι άσε την ανέραστη ανατολικογερμανίδα να κάνει τη μάπα της σαν του μπουλντόγκ, και τους Πάσχοντες να κρώζουν για "επιστροφή στα fifties"...

  34. victoria (true) avatar
    victoria (true) 17/09/2011 23:56:39

    Αντώνη Σαμαρά ευχαριστούμε.

  35. Orestios avatar
    Orestios 17/09/2011 23:56:47

    Πολύ καλή ομιλία.
    Το έθνος μπορεί

  36. katalytikos avatar
    katalytikos 18/09/2011 00:02:47

    ¨Ακούτε διάφορα, τα τελευταία χρόνια, για την «πράσινη ενέργεια».
    Ασφαλώς και οφείλουμε να αξιοποιήσουμε
    όλες τις εγχώριες μορφές ενέργειας.
    Και «πράσινες» και «γαλάζιες» και όλων των χρωμάτων…
    Αλλά εγώ θα δώσω προτεραιότητα στην φθηνή ενέργεια.
    που είναι και περιβαλλοντικά ασφαλής.
    Ασφαλώς από την ηλιακή ενέργεια και από την αιολική ενέργεια
    μπορούμε να αντλήσουμε σημαντικά οφέλη.
    Αλλά δεν θα ξεγράψουμε κι όλες τις άλλες.
    Χώρα που ανεβάζει το κόστος της ενέργειάς της,
    μακροχρόνια υπονομεύει την ανταγωνιστικότητά της.¨
    +10000000000000000

    Μια απορία:
    Το σκηνικό με την αναβολή του ταξιδιού στις ΗΠΑ είναι για την οικονομική κατάσταση ή συμβαίνει κάτι πιο σοβαρό??
    Αντί για ΡΑΔΙΟ ΑΡΒΥΛΑ, κάποιοι πρέπει να δώσουν μια καλύτερη εικόνα της κατάστασης στην Αν Μεσόγειο .

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ katalytikos 18/09/2011 01:16:14

      Αυτό που είπε για την ενέργεια είναι πολύ σημαντικό. Αν ξεχάσουμε όλες τις άλλες εγχώριες μορφές ενέργειας και επενδύσουμε μόνο στην πράσινη τότε αυτό σημαίνει εκροή συναλλάγματος και τίποτε παραπάνω. Ας το καταλάβουμε: Ανάπτυξη σε μια χώρα σημαίνει εξασφαλισμένη εγχώρια ενέργεια

  37. alakran avatar
    alakran 18/09/2011 00:10:04

    Κάτι ακόμα:ένα μπράβο και για το Χρύσανθο Λαζαρίδη!

    • Προφήτης avatar
      Προφήτης @ alakran 18/09/2011 00:46:18

      Σωστό - παράλειψη μας

  38. ΠαναγιώτηςΖΜεσ avatar
    ΠαναγιώτηςΖΜεσ 18/09/2011 00:18:32

    Εγώ προσωπικά στην αναφορά του για τον εορτασμό του 1821 στην επέτειο των 200 χρονών πραγματικά ανατρίχιασα! Ήταν συγκλονιστικό το συναίσθημα που μετέδωσε εκείνη την στιγμή ο Πρόεδρος σε χιλιάδες Έλληνες θέλω να πιστεύω. Εντελώς συμπτωματικά σκεφτόμουν τις προηγούμενες μέρες τι φοβερή και μοναδική στιγμή θα είναι στην ζωή κάθε Έλληνα μια τέτοια ημέρα Εορτής.Και ότι το κράτος η Πολιτεία θα έπρεπε να ετοιμάζεται εδώ και καιρό για να αποδώσει σε αυτή την στιγμή την δέουσα αξία και τιμή. Να αναδειχθεί σε όλο τον κόσμο, σε όλη την Υφήλιο αυτή η η μέρα και ο απίστευτος Συμβολισμός της.
    Φυσικά κάτι τέτοιο δεν περίμενα και δεν περιμένω να αποτελεί σκέψη και προτεραιότητα κανενός από την σημερινή κυβέρνηση και γενικότερα πολλών Νεοελλήνων δυστυχώς.Εδώ η Ιταλία για την συμπλήρωση 100 ή 150 χρόνων (συγγνώμη αλλά δεν θυμάμαι ποιο είναι το σωστό ) ως ενιαίο κράτος μέχρι και επετειακές εκδόσεις αυτοκινήτων ετοίμασε (FIAT 500). Εμείς λοιπόν δεν πρέπει να αρχίσουμε να ετοιμαζόμαστε από τώρα;Και πρώτα από όλα παίρνοντας ξανά την Χώρα μας πίσω!Και αυτό θα γίνει με πρωθυπουργό τον Αντώνη Σαμαρά!!!

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ ΠαναγιώτηςΖΜεσ 18/09/2011 01:12:08

      Ειναι 150 χρονια, 1861-2011.

  39. Χρήστος Δημάρης avatar
    Χρήστος Δημάρης 18/09/2011 00:22:49

    Saint και γω ψηφοφόρος του ΚΚΕ είμαι και αυτή την φορά θα το σκεφθώ πολύ καλά που θα ρίξω την φήφο μου. Ο πιό βασικός λόγος που φήφισα ΚΚΕ ήταν ότι το ΚΚΕ δεν πιστεύει στην Ευρώπη. Και αυτή είναι μια βασική διαφωνία που έχω με την ΝΔ τον Σαμαρά τον ΣΥΡΙΖΑ και τον Τσίπρα. Στο λόγο του σήμερα ο Σαμαράς μίλησε για την πίστη του στην Ευρώπη της Δημοκρατίας ενώ ο ΣΥΡΙΖΑ και ο Τσίπρας πιστεύουν στην Ευρώπη των λαών. Πιστεύω πως η Ευρώπη ποτέ δεν θα γίνει η Ευρώπη της Δημοκρατίας και ποτέ δεν θα γίνει η Ευρώπη των λαών. Όμως αυτή την στιγμή το πρόβλημα μας είναι τεράστιο και πολύ πιθανόν να παραβλέψω για μια φορά τις διαφωνίες μου.

    • Κοντη Λιζα avatar
      Κοντη Λιζα @ Χρήστος Δημάρης 18/09/2011 03:55:39

      ...ενώ ο ΣΥΡΙΖΑ και ο Τσίπρας πιστεύουν στην Ευρώπη των λαών. ...
      Σαν να θυμάμαι κάποιο συνδικαλιστή του Ρήγα Φεραίου να μιλάει για την Ευρώπη των λαών κόντρα στην Ευρώπη των καπιταλιστών τέλη της δεκαετίας του 70.

      Αλλά από εδώ φαίνεται η απειρία της ζωής το νεαρό της ηλικία κλπ. Αφού ο το Τσιπροσυριζαίϊκο είναι για την Ευρώπη των λαών (της, προφανώς εννοεί) για ποιό λόγο αυτοί αλλά και το ΚΚΕ έγουν βαλθεί να την καταντήσουν Σοβιετία ή έστω Ακαμπα-Λαχώρη και Τζέντα διευκολύνοντας με το αζημίωτο ή ακόμη από ιδεολογία την είσοδο των λάθρομουσουλμάνων; Θελουν να υποστηρίξουν την ισλαμική επανάσταση νομίζοντας ότι καταργούν τα εθνικά κράτη;

      Βεβαίως όταν κανείς όπως οι κομμουνιστές είναι πεπεισμένοι ότι κατέχουν όχι μόνο την μοναδική υπέρτατη αλήθεια αλλά και τα εργαλεία για την αλλαγή του κόσμου παύουν να βλέπουν την πραγματικότητα να σκέφτονται αλλά και να μαθαίνουν από την ιστορία. Οι μπολσεβίκοι ως εβραίοι αλλά και ως κομμουνιστές υπήρξαν απηνείς διώκτες του Χριστιανισμού και των Χριστιανών πρωτίστως. Την ίδια τακτική ακολούθησε το ΚΚΕ το 46~49. Αν βέβαια ρωτήσει κανείς ας πούμε τον γνωστό μου επαγγελματία τροτσκιστή αλλά με λογαρισμό στην Σιτιμπανκ ΠΚ θα σου πει "γιατί ήταν πράκτορες του καπιταλισμού". Τόσο απλά τα έχει λύσει τα ζητήματα ο άνθρωπος. Αλλά δυστυχώς διαπιστώνω ότι δεν είναι ο μόνος.

    • juliet avatar
      juliet @ Χρήστος Δημάρης 18/09/2011 08:04:12

      Χρήστο Δημάρη,
      Καλημέρα κ.Δημάρη,
      όταν στην ανάρτηση του κ.Ροδινού ''την πατρίδα ουκ ελάττω παραδώσω''(www.antinews.gr/2011/09/17/122659/#comment-797955)απαντήσατε ''η κοιμισμένη αριστερά'' και είπατε ότι ακούτε ότι ο Σαμαράς είναι καλός άνθρωπος,σας απήντησα με βεβαιότητα....ΕΙΝΑΙ ,τώρα ξέρετε και εσείς. E I N A I.........!!!!!!!!
      Σας τιμά που δεν είστε κοντόφθαλμος και μικρόψυχος,κολλημένος σε κάτι που παραπαίει μόνο και μόνο για τους άλλους.Και εγώ το ίδιο είμαι,παραδέχομαι και συνεχίζω με περισσότερη σύνεση.Θυμόσαστε και παλιά σας είπα δεν θέλω να έρθω σε αντιπαράθεση ,τώρα ξέρετε γιατί.Οι άνθρωποι οι έξυπνοι παραδέχονται, διοθρώνουν αφού ''ψηλαφίσουν'',ο Θωμάς έγινε ο πιο πιστός μαθητής .
      Είσαστε δυό φορές Ελληνας,όταν η Πατρίδα είναι πρώτη είναι τιμή για τη χώρα και έπαινος για τους πολίτες της που την τοποθετούν στην ύψιστη θέση.
      Ο Σαμαράς δεν θα πουλήσει αυτή τη χώρα ,τιμά την ιστορία του ,δεν μπορεί να είναι διαφορετικός ο άνθρωπος που μεγάλωσε μέσα σε ιδανικά για τα ιερά και τα όσια.
      Οσο για τις αμφισβητήσεις θα σας παραθέσω τα λόγια του Κων.Τσάτσου:
      ''Αποδοκιμάζω όσους,εν ονόματι δήθεν της επιστήμης και της διανοητικής των ρώμης,αρνούνται η και εμπαίζουν όλο το σύστημα των συμβόλων με τα οποία η Εκκλησία προσπαθεί να καταστήσει προσιτά στους απλούς ανθρώπους νοήματα λογικά απρόσιτα,μεταλογικά.........
      Η στενή διανόηση,ο ρασιοναλισμός της εποχής μας ,κατέστησε τους ανθρώπους ανίκανους να καταλάβουν τι σημαίνει συμβολική σκέψη,που τόσο σεβάστηκαν ο Γκαίτε και ο Πλάτων''.
      Νέα αρχή όλοι μαζί ,για την Ελλάδα και τα ιδανικά της.

  40. Νίκος Α avatar
    Νίκος Α 18/09/2011 00:24:04

    Αντώνη Σαμαρά
    Σε ευχαριστώ για το χαμόγελο που μας χάρισες μέσα στη γενική μαυρίλα.
    Όλα τα είπες: για το αόρατο χέρι που σβήνει την Ελληνικότητα από τα βιβλία μας, την γεωπολιτική μας αξία, την ΑΟΖ, τον ανεκμετάλλευτο ορυκτό πλούτο, τις εύγλωττες κινήσεις των "σταλμένων" (διόγκωση του 2009, ΔΝΤ, κατάργηση των εθνικά κρίσιμων Υπουργείων Ναυτιλίας και Τουρισμού), την θανάσιμη νέκρωση της γεωργίας και κτηνοτροφίας μας.
    Υπερασπίστηκες, έστω και καθυστερημένα, το έργο της κυβέρνησής μας. Και από όλους όσους χειροκροτούσαν στην πρώτη γραμμή, νάχεις το νού σου σε εκείνον που σε παρακολουθούσε σκεπτικός στην πρώτη γραμμή (λίγο πιο πέρα από τον τροχονόμο των συμφερόντων για τρία χρόνια στο Υπουργείο υγείας). Πάρε τη σκυτάλη και προχώρα από κεί που την έφθασε ο μοναχικός και πατριωτικός αγώνας του Κ.Κ. Και να είσαι σίγουρος ότι αυτός δεν θα σε πουλήσει ποτέ. Ξέρεις, ότι αυτό το δίδυμο ενωμένο τρέμουν οι εχθροί, εντός και εκτός Ελλάδας. Κλείσε τα αυτιά σ΄αυτούς που ήθελαν να περάσουν από επιτροπή αξιολόγησης (τρομάρα τους) και τον Καραμανλή. Αυτοί στο πρώτο "γύρισμα" του καιρού θα ψάξουν να συνταχθούν στο νέο αφεντικό. Σαν αρκετά "ντοράκια" που πήρε το μάτι μου να συνωστίζονται στο αποψινό σου ακροατήριο. Και τι γερά χειροκροτούσαν. Σε ούτε δυό χρόνια από το Νοέμβρη του 2009, τύφλα νάχουμε μπροστά τους όσοι με κόστος αγωνιστήκαμε τότε για την εκλογή σου.

    • Προφήτης avatar
      Προφήτης @ Νίκος Α 18/09/2011 00:44:00

      ;)

    • nick avatar
      nick @ Νίκος Α 18/09/2011 00:50:27

      Μπράβο Νίκο!

  41. aurora3363 avatar
    aurora3363 18/09/2011 00:24:32

    Τοσο καιρό, διαβάζοντας τα φλογερά πατριωτικά άρθρα του Φαήλου Κρανιδιώτη , περίμενα πότε θα ξεσπαθώσει ο Αντώνης και ειλικρινά είχα απογοητευτεί.Σήμερα αποζημιώθηκα εγώ, αλλα και όλοι οι δυστυχείς συμπατριώτες μου.Τελικά κ. Φαήλο είχατε δίκιο οταν μας λέγατε να κάνουμε υπομονή και να έχουμε εμπιστοσύνη στον Αντώνη. Φαίνεται πως έφτασε η ώρα να κλείσουμε τους λογαριασμούς μας και με την μεταπολίτευση και με τα λαμόγια της.

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ aurora3363 18/09/2011 01:14:25

      ΕΥΓΕ!!!!!!!!!

      • ΕΥΑ avatar
        ΕΥΑ @ ΕΥΑ 18/09/2011 01:26:01

        Βρε ΕΥΑ...Τι θα γίνει με την περίπτωσή μας...;;; γίναμε δύο...!!!μέχρι κι ο Αδάμ θα έχει πρόβλημα!!!(χαχα)

        • ΕΥΑ avatar
          ΕΥΑ @ ΕΥΑ 18/09/2011 02:03:11

          ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ ΑΓΑΠΗΤΗ ΜΟΥ ΣΥΝΟΝΟΜΑΤΗ! ΠΡΟΣ ΤΙΜΗΝ ΣΟΥ ΘΑ ΥΙΟΘΕΤΗΣΩ ΤΟ ΛΑΤΙΝΙΚΟ ΑΛΦΑΒΗΤΟ!
          ΘΕΡΜΟΥΣ ΚΑΙ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟΥΣ ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟΥΣ, EVA...:-)))

          • ΕΥΑ avatar
            ΕΥΑ @ ΕΥΑ 18/09/2011 02:18:45

            Βρήκες άμεση λύση! κι επαναστατικούς χαιρετισμούς EVA! να είσαι καλά και θα τα λέμε μέσω του antinews..

  42. μαρικα avatar
    μαρικα 18/09/2011 00:27:37

    Αυτος ειναι, αυτον εμπιστεβομαστε.Τον σεβομαι απο τοτε που υπερασπηστικε την Μακεδονια και για αυτον τον λογο ηταν και τοσα χρονια χαμενος.Αλλα ο θεος της Ελλαδος τον ξαναεφερε μπροστα μου.Προεδρε θα ερθω με τα ποδια απο την ξενητια για να σε ψηφισω.RESPEKT!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ μαρικα 18/09/2011 01:16:08

      ΚΙ ΕΓΩ ΕΠΙΣΗΣ!!!!!! ΞΕΚΙΝΩ ΑΠΟΤΑΜΙΕΥΣΗ ΓΙΑ ΤΑ ΕΞΟΔΑ ΤΟΥ ΤΑΞΙΔΙΟΥ!

  43. ο ξένος avatar
    ο ξένος 18/09/2011 00:44:51

    Για να μη γελιόμαστε. Προκειμένου να γίνει πραγματικότητα το όραμα Σαμαρά, πρέπει να πάνε σε δίκη οι υπεύθυνοι της σημερινής κατάστασης.
    Επειδή η Ελλάδα έχει δεχτεί ένα παγκόσμιο συντριπτικό πλήγμα στο brand της, μόνο έτσι μπορεί να ξεφύγει:

    "Εκλέξαμε έναν τύπο για πρωθυπουργό, ΠΑΣΟΚ, που κόντεψε να διαλύσει την Ευρώπη. Επενδυτής; Τίποτα απ΄όλα αυτά, κάτι άλλο; Δεν ξέρουμε, ακόμη το ψάχνουμε. Η ελληνική δικαιοσύνη το διερευνά".

    Τώρα, πάμε πάλι απ΄την αρχή:
    Τί χρωστάμε, τί έχουμε, τί αποφασίσαμε ότι μπορούμε να δεχτούμε.
    Τί πουλάμε, στο τίμημα που μας αρέσει, αλλιώς δεν πουλάμε.
    Τί θέλουμε να χαρίσουμε, τί να ξεφορτωθούμε, και τί να κλείσουμε.
    Τί παραμένει οπωσδήποτε σε ελληνικά χέρια.

    take it or live it !

    Και με τον Γιωργάκη βλέπουμε, μπορεί μετά από χρόνια να τον αθωώσουμε για τη συνεισφορά του στην ανάδειξη, διεθνώς, του σάπιου πασοκικού καθεστώτος που δρα στην Ελλάδα τα τελευταία 30 χρόνια.

    • ο ξένος avatar
      ο ξένος @ ο ξένος 18/09/2011 00:58:21

      Χειρουργικό!

    • firiki2010 avatar
      firiki2010 @ ο ξένος 18/09/2011 01:16:07

      Tα " take it or leave it " τα λένε αυτοί που έχουν το πάνω χέρι. Εμείς προφανώς δεν το έχουμε. Επομένως απαιτούνται άλλοι χειρισμοί
      "Θυσίες ναι! Κάναμε και θα κάνουμε. Αλλά να βλέπουμε αποτελέσματα!" Ετσι δεν είπε και ο Σαμαράς?

  44. ΙΑΣΟΝΑΣ avatar
    ΙΑΣΟΝΑΣ 18/09/2011 00:45:01

    "ΕΙΠΑ:
    ΚΑΘΑΡΟΣ ΕΙΜΑΙ
    ΠΛΥΜΕΝΟΣ ΜΕ ΤΟ ΑΠΟΣΤΑΓΜΑ ΒΕΡΒΕΝΑΣ
    90 ΒΑΘΜΩΝ ΕΚ ΓΕΝΕΤΗΣ
    Ε Λ Λ Η Ν
    ΕΝ ΜΕΣΩ ΤΩΝ ΑΓΡΙΩΝ
    ΔΙΧΑ ΣΤΕΝΑΓΜΩΝ ΚΑΙ ΦΟΒΟΥ
    ΘΑ ΑΠΟΣΠΑΣΩ ΤΟ ΛΕΥΚΟ ΣΗΜΑΔΙ ΜΟΥ
    ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΚΑΤΕΥΘΥΝΩ
    ΜΕ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΨΥΧΗΣ
    ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΑΟΡΑΤΟ ΚΟΡΥΜΒΟ"

    ΟΔΥΣΣΕΑΣ ΕΛΥΤΗΣ

  45. Μ.Γ avatar
    Μ.Γ 18/09/2011 01:10:30

    Αυτα που ειπε ησαν πολυ σωστα. Ιδιαιτερα υστερα απο τις ανεκδιηγητες μπαρουφολογιες του ΓΑΠ και της αθλιας κλικας του ακουσαμε επιτελους ενα ρεαλιστικο πολιτικο λογο. Μακαρι να μπορεσει να πραγματοποιησει τουλαχιστον ενα μερος απο τις εξαγγελιες του (γιατι σιγουρα κουβαλαει κι' αυτος διαφορα διαχρονικα βαριδια που ειναι ετοιμα να του βαλουν τρικλοποδιες). Προσωπικα χαρηκα ιδιαιτερα με τις αναφορες του στην αναγκη στηριξης του πρωτογενους τομεα (γεωργια, αλλιεια, κτηνοτροφια) που αποτελουν ενα απο τα βασικα συγκριτικα πλεονεκτηματα της χωρας μας, καθως και με τις αναφορες του στην αξιοποιηση του ορυκτου πλουτου (ενας απο τους βασικους λογους που μας δεχτηκαν στην παληα ΕΟΚ). Εχει επισης πολυ δικηο οταν λεει πως η Ελλαδα δεν ειναι στ' αληθεια "Ψωροκωσταινα", οπως μας εχουν υποχρεωσει να νομιζουμε. Θα προσεθετα επισης πως, στο τομεα της καινοτομιας, ο τοπος μας εχει επισης συγκριτικα πλεονεκτηματα, οπως εχει αποδειχτει απο τις επιδοσεις πληθους Ελληνων επιστημονων και τεχνικων που διαπρεπουν στο εξωτερικο (επειδη τους εχει αγνοησει η χωρα μας και τους εχει υποχρεωσει να φυγουν). Mε καλυψε επισης η διευκρινηση περι αξιοποιησης -αλλα οχι ξεπουληματος- της δημοσιας περιουσιας.

  46. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 18/09/2011 01:12:18

    Σήμερα έκανε κι ο Πρόεδρος ένα ''σαρδάμ'' που όμως ήταν φοβερός γλωσσοδέτης..αποκάλεσε το μνημόνιο, ''μνημόσυνο''..εξαιρετικός και με εξαιρετική αίσθηση του χιούμορ!

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ ΕΥΑ 18/09/2011 01:23:36

      "Γλώττα λανθάνουσα τ΄ αληθή λέγει"......!!!!!!!!!!!!

      • ΝΤΑΝΤΟΝ avatar
        ΝΤΑΝΤΟΝ @ ΕΥΑ 18/09/2011 01:26:53

        Εύα , λες να ήταν το απωθημένο υποσυνείδητο ;

  47. ΠΗΛΕΑΣ avatar
    ΠΗΛΕΑΣ 18/09/2011 01:23:20

    Και μόνο που μίλησε για επανελληνισμό της διδακτέας ύλης, ζωντανά και μπροστά σε "κοσμοπολίτικο" ακροατήριο, κέρδισε τις καρδιές μας.

  48. PANOS avatar
    PANOS 18/09/2011 01:27:56

    Αντώνη σήμερα συγκίνησες πολύ κόσμο. Μίλησες στην καρδιά μας.
    Είσαι ο ηγέτης που περιμένουμε να κυβερνήσει την πατρίδα μας κι ανυπομονούμε πότε θα γίνει αυτό.
    Είσαι ο άνθρωπος που δίνεις ελπίδα κι όραμα στον κόσμο.
    Να σ' έχει ο θεός καλά γιατί θα από δω και πέρα αρχίζουν τα δύσκολα.

  49. Κεραυνός avatar
    Κεραυνός 18/09/2011 01:32:22

    Εδώ ισχύει το ρητό που λέει: "Γλώσσα λανθάνουσα αλήθειαν λέγει". Του βγήκε αυθόρμητα και θεωρώ ότι κάποιες τέτοιες ανθρώπινες στιγμές μειώνουν και τις αμφιβολίες των δύσπιστων στην αυθεντικότητα του Σαμαρά...

  50. TAKHS avatar
    TAKHS 18/09/2011 01:33:50

    Να σε εχει ο θεος καλα να μάχεσαι για την πατρίδα και το λαό μας.

  51. antony tonino avatar
    antony tonino 18/09/2011 01:35:47

    Σταράτα λόγια.
    Το είχε ανάγκη ο κόσμος μέσα στην ομίχλη που έχει ρίξει ο ΓΑΠ και οι συν αυτώ.
    Οι Ελληνες μπορούμε.!!!!!!!!

  52. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 18/09/2011 01:42:53

    ΕΥΑ, Ντάντον,Κεραυνέ
    συνοψίζω τα γραφόμενά σας:
    αληθινό, αυθόρμητο και στην ψυχολογία ''πιάνει'' όχι μόνο το υποσυνείδητο, αλλά και το ασύνειδο και το συνειδητό!

    • danaos avatar
      danaos @ ΕΥΑ 18/09/2011 10:19:20

      Μπερδεύτηκαν οι Εύες (lol) γαμώτο!!!Ευτυχώς είστε και οι δυο με τον Αντώνη!!!

  53. periklis avatar
    periklis 18/09/2011 02:12:58

    Αντωνη
    Παρε την Ελλαδα στα χερια σου
    και παρε με τις κλωτσιες τους Ανθελληνες-Ελληνες νεοβαρβαρους καπηλευτες της !!
    Μεσοπροθεσμα οπως ανανεωσες την νεα ΝΔ, αναναεωσε και το Ελληνικο ανθρωπινο δυναμικο !!
    Μπραβο και στο Φαηλο Κρανιδιωτη (εκτος απ το Λαζαριδη )

  54. peter13 avatar
    peter13 18/09/2011 02:22:25

    Παμε γερα Προεδρε, την 'επομενη' μερα ομως μην τους λυπηθεις!!!! Οσοι επαιξαν με Greek-statistics και μας ξεφτυλισαν διεθνως θα πρεπει να λογοδοτησουν!

  55. ΜΠΛΟΥΜ avatar
    ΜΠΛΟΥΜ 18/09/2011 02:26:47

    Η καλύτερη του ομιλία!!!!
    Κι απίστευτη η χαρά μου γι αυτά που είπε και όπως τα είπε!!!

  56. ΜΠΛΟΥΜ avatar
    ΜΠΛΟΥΜ 18/09/2011 02:31:26

    Αχ, εκλογές όμως βρε παιδιά πότε θα γίνουν?
    Αυτό είναι που με ανησυχεί........

  57. ΜΠΛΟΥΜ avatar
    ΜΠΛΟΥΜ 18/09/2011 02:33:16

    μήπως, λέω μήπως, να φτιάξουμε μιά σελίδα όπου να μπαίνουμε μέσα όλοι όσοι θέλουμε να παραιτηθεί ο γιωργάκης και να γίνουν εκλογές να υπογράφουμε?

  58. Πέτρος.Μ avatar
    Πέτρος.Μ 18/09/2011 02:49:10

    Η μέρα με την νύχτα.....
    Το θέμα είναι πόσοι Ελληνες παραμένουν νυχτωμένοι.

  59. ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ avatar
    ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ 18/09/2011 02:51:20

    Αντώνη Σαμαρά, μην ξεχάσεις ή συμβιβασθείς και λησμονήσεις το σημαντικότερο από όσα εξήγγειλες απόψε, ότι αν αποδειχθεί ότι αλλοιώθηκαν τα στοιχεία του 2009 θα τους οδηγήσεις στο ειδικό δικαστήριο. Μόνον έτσι θα ανακουφισθεί η ψυχή μας.

  60. Μαρια avatar
    Μαρια 18/09/2011 04:15:46

    Τό πόσο καλός ἦταν, τό ἐπιβεβαίωσαν πρωτίστως οἱ πρασινοπαπαγάλοι πού ἀπελπισμένα προπαγανδίζουν ἀπό τό ἀπόγευμα τήν ἀνάγκη νά κρατηθοῦν μακριά ἀπό κόμματα οἱ Ἕλληνες.......γιά τέτοιο πανικό μιλᾶμε!!!!

  61. markos avatar
    markos 18/09/2011 04:45:27

    αυτην την εποχη που ζουμε γινονται ολα αυτα χωρις αρνηση πληρωμης ολου του χρεους ναι η οχι?

  62. dracon avatar
    dracon 18/09/2011 08:18:43

    Ο μακιαβελικός Μπένυ ,ανησυχώντας για το μέλλον της κυβέρνησής του μετά την ομιλία Σαμαρά,ματαιώνει την επίσκεψη ΓΑΠ στη Ν.Υόρκη,επικαλούμενος για πολλοστή φορά τον μύθο της οικονομικής κρίσης,που δεν πείθει πλέον κανένα σκεπτόμενο πολίτη.
    Τη συνέχεια του έργου τη γνωρίζουμε .Διάγγελμα,έκκληση για συναίνεση των κομμάτων στη σφαγή του ελληνικού λαού,απειλές από ανθυπουπαλλήλους της τρόικα,υποβάθμιση από τους οίκους αξιολογησης,πτώση του ευρώ και ανακοίνωση νέων μέτρων από το ΠΑΣΟΚ.
    Αυτό που έκανε ο Σαμαράς χθες έπρεπε να το είχε κάνει εδώ και ένα χρόνο.Να ζητήσει εκλογές για να μπει το απόστημα που λέγεται ΠΑΣΟΚ στο χρονοντούλαπο της ιστορίας .
    Δεν είναι όλοι ίδιοι .Καμμία κυβέρνηση δεν τόλμησε να κάνει ό,τι η κυβέρνηση ΓΑΠ μέσα σε τόσο λίγο χρόνο,με την ανοχή βέβαια μιας προδοτικής αριστεράς,που φανερά κάνει πλάτες στο ΠΑΣΟΚ "για να μη βγει η ΝΔ".
    Τα έργα και οι ημέρες του ΠΑΣΟΚ μπορούν να συγκριθούν μόνο με τη διακυβέρνηση της οθωμανικής αυτοκρατορίας και τη κατοχή των ναζί.
    Καλή λευτεριά σύντροφοι!!!!

  63. geothe avatar
    geothe 18/09/2011 10:17:35

    Εγώ να κάνω ένα σχολιάκι για τον "τρισμέγιστο" Πάσχο. Μέσα στη ζοφερή πραγματικότητα που ζούμε αν καταφέρει ο Σαμαράς να μας γυρίσει στα "fifties" μαγκιά του.

    Υ.Γ. Μπράβο Φαήλο, μπράβο Χρύσανθε :)

  64. Ελπινίκη avatar
    Ελπινίκη 18/09/2011 10:51:57

    O Σαμαράς μας έδωσε μία ελπίδα.Σιχάθηκα τόσο καιρό εκείνο τον ακατονόμαστο που παντού μας συκοφαντεί και μας οδηγεί στη βέβαιη καταστροφή από πρόθεση η από βλακεία και ανικανότητα .Δεν έχει σημασία και η βλακεία είναι επικίνδυνη γιατί δεν έχει όρια .Ολοι οι ξένοι που έρχονταν φέτος στην Ελλάδα για τουρισμό το μόνο που έχουν εντυπώσει για τους Ελλήνες είναι ότι έιμαστε κλέφτες και φοροφυγάδες.Ετσι τους έχουν κάνει να πιστεύουν και απορούσαν πως όπου πήγαιναν τους έκοβαν αποδείξεις και δεν μπορούσαν να καταλάβουν .Τους εξηγούσα ότι μπορούσα για την κάτάσταση στην Ελλάδα και ειλικρινά έπεφταν από τα σύννεφα.
    Συγκινήθηκα όταν άκουσα για τη συμπλήρωση των 200 χρόνων από 10 1821.Μόνο που πρέπει επιτέλους και εμείς να πορευτούμε με την αξιοκρατία πλέον.

    • juliet avatar
      juliet @ Ελπινίκη 18/09/2011 11:41:15

      Ελπινίκη
      δεν είναι βλάκας ,στυγνός δολοφόνος είναι της Πατρίδας μας και μας εξουδετερώνει με το να μας δυσφημεί.Εσύ θα εμπιστευόσουνα κάποιον που θα σου τον χαρακτηρίσω κλέφτη,άτιμο,απατεώνα;
      Τέλος η λέξη βλακεία .........όλα προμελετημένα ήτανε και είναι .

  65. juliet avatar
    juliet 18/09/2011 11:34:32

    Καλημέρα,
    αύριο τα πράσινα έρπετα θα πιάσουνε δουλειά θ' αρχίσουνε πάλι να μας βομβαρδίζουν με τα πρέπει και τα δώσε.
    Τώρα πιστεύω ότι όλοι θα έχουνε πειστεί ότι ο σκοπός δεν είναι οι μισοί Ελληνες να δουλεύουν και οι άλλοι μισοι να πεινάνε.Ο σκοπός είναι ΟΛΟΙ μαζί ΔΟΥΛΕΥΟΥΜΕ για να σταθούμε στα πόδιά μας.Η παραγωγή μας η γεωργική θα είναι απαραίτητη στις χώρες του βορά ,τιμές ανταγωνίσημες και αν κάνουνε σαμποταζ τα πουλάνε στην Ελλάδα, αλλά, με τιμές χαμηλότερες των εισαγόμενων.Οταν μειωθεί η φορολογία ,όταν μειωθεί το κόστος παραγωγής και ο παραγωγός έχει περιθώρια κέρδους έρχεται η ανάπτυξη.
    Είπε τ΄αυτονόητα ,μίλησε σαν Ελληνας ,που δεν θέλει την Πατρίδα του σκύλο κοκκαλογλύφτη στις γειτονιές της ΕΕ.
    Ακούμπησε το ματωμένο δέρμα ,την ραγισμένη αξιοπρέπεια.Ξέρεις τι είναι να θες να πολεμήσεις ,να σταθείς στα πόδιά σου και να έχεις απέναντι τον πληρωμένο γιό της Αμερικάνας ,που μας μισεί , να μειδιά ειρωνικά και να σου λέει σκύψε.......,να θέλει να σου τα πάρει όλα γιατί είσαι Ελληνας.
    Κάντε έναν απολογισμό των ανθρώπων που μας επιβάλλουν ....τις αλυσίδες και θα βγάλετε τά συμπεράσματά σας ,σε ποιούς ανατέθηκε η διακυβέρνηση της χώρας αυτές τις δύσκολες στιγμές.
    Ανακοινώσεις απο αλλού έγιναν; η μάλλον περιμένουν το βράδυ ή καλύτερα αύριο το πρωΐ που θα είναι εργάσιμη μέρα.

    • Diamond Angel avatar
      Diamond Angel @ juliet 18/09/2011 18:50:54

      '........τον πληρωμένο γιο της Αμερικάνας που μας μισεί.....' Καλά , αριστούργημα πλην όμως, πόσο αληθινό.........Καλησπέρα Juliet!

  66. PANAGIOTHS avatar
    PANAGIOTHS 18/09/2011 12:40:08

    δεν θελω αλλο για πρωθυπουργο εναν ανθρωπο.που οποιος εδω και δυο χρονια με κοροιδευη ας μην εξαπατομαστε ο ανθρωπος αυτος θελει μινυση απο ολο των ελληνικο λαο για απατη και ψευτικων υποσχεσεων ,και εχει τελειωση το παραμυθι με την ιστορια των κοματων .τουσ πηραμε χαμπαρι ολους .ευχομε στον ΣΑΜΑΡΑ να με κανει να νιωσο περισοτερο ελληνας.γιατι τα οικονομικα διορθωνονται να εθνικα ποτε
    Υ.Γ
    Ο ΣΑΜΑΡΑΣ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΝΑ ΔΙΑΛΕΞΕΙ ΣΥΝΕΡΓΑΤΕΣ .ΟΠΟΙΟΥΣ ΘΕΛΕΙ ,ΓΙΑΤΙ Ο ΛΑΟΣ ΘΑ ΨΗΦΙΣΗ ΣΑΜΑΡΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

  67. cobalt avatar
    cobalt 18/09/2011 17:12:31

    ...Και ξαφνικά μύρισε ρωμαίικο.

    Ομολόγησε τον Θεό, την αλήθεια και τον Ελύτη, σ'έναν λόγο που απευθύνεται σε νοήμονες πολίτες και μιλούσε Ελληνικά, όχι μόνο σε λέξεις αλλά και σε νόημα.
    Ταξινόμησε τα συμβαίνοντα με τέτοια ενάργεια, που προκαλεί εντύπωση:
    Από τον διπλοπρόσωπο πρωθυπουργό μέχρι το σκάνδαλο με τις μαϊμού στατιστικές και απο το φιάσκο με τα βιβλία, με το φοβερό εκείνο "το κύριο πρόβλημα με τα σχολικά βιβλία δεν είναι πότε δίνονται, αλλά το τι γράφουν. Ή τι παραλείπουν πολλές φορές…", μέχρι τις πράσινες φαντασιώσεις για Ολλανδία του νότου.

    Μίλησε και για ελευθερία.