#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
14/03/2010 12:15
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σαμαράς: Όσοι προσέβαλαν τον ελληνικό λαό δεν έχουν θέση στη ΝΔ



Μιλώντας σήμερα στον Έκτακτο Συνέδριο της ΟΝΝΕΔ, ο Αντώνης Σαμαράς τόνισε μεταξύ άλλων:

 Το Κόμμα μας συνέρχεται από μια πρόσφατη βαριά ήττα. Σε μια εποχή που η Ελλάδα δοκιμάζεται από μια πρωτοφανή κρίση - Οικονομική και Κοινωνική - είδαμε τα λάθη μας, κάναμε την αυτοκριτική μας. Θα κάνουμε και την αυτοκάθαρσή μας! Όσοι με την συμπεριφορά τους προσέβαλαν τον ελληνικό λαό και το φιλότιμό του,  δεν έχουν θέση στο κόμμα μας.

 Κι αυτό το είπε παρευρισκομένου, μεταξύ άλλων, του Γ. Βουλγαράκη, ο οποίος έσπευσε να …. εξαφανιστεί

"Η κόκκινη γραμμή που θέτω είναι η γραμμή της ενότητας και στη νεολαία και στο κόμμα, εκείνο που δεν θα επιτρέψω και δεν θα ανεχθώ, είναι να επιστρέψουμε στην εσωστρέφεια και στη νεολαία και στο κόμμα", συνέχισε ο κ. Σαμαράς και πρόσθεσε ότι το μήνυμα από τη βάση είναι ενότητα και δημοκρατία, αλλά όχι εσωστρέφεια.
Alea jacta est, λοιπόν.

Είπε ακόμα κατά την διάρκεια της ομιλίας του:

Ίσως, το σημαντικότερο λάθος μας είναι ότι,  ως κυβέρνηση,  δεν αλλάξαμε το καθεστώς ΠΑΣΟΚ που σήμερα και  πάλι προσπαθεί να διασώσει το σύστημά του.

« Ένα σύστημα που αντί να δώσει «ανάσες» στην αγορά, που αντί να τονώσει την οικονομία, για να μειώσει το έλλειμμα, άφησε την Οικονομία να πέσει σε βαθιά ύφεση. Κι όσο αργεί να πάρει τονωτικά μέτρα, τόσο πιο βαθιά θα γίνεται η ύφεση».

Ο πρόεδρος της ΝΔ κατηγόρησε το ΠΑΣΟΚ ότι προσπαθεί σήμερα να ρίξει τις ευθύνες των δικών του λαθών στη Νέα Δημοκρατία παραδέχθηκε ότι η ΝΔ έχει και εκείνη ευθύνες, αλλά όπως χαρακτηριστικά είπε: «Το σύστημα που διένειμε δανεικά δεν το φτιάξαμε εμείς. Το ΠΑΣΟΚ το δημιούργησε, την υπερχρέωση της Ελλάδας δεν τη προκαλέσαμε εμείς. Το ΠΑΣΟΚ την προκάλεσε».

Συμπλήρωσε ακόμα ότι «τα spreads δεν εκτινάχθηκαν στις μέρες μας. Εκτινάχθηκαν επί ΠΑΣΟΚ από την απίστευτη ολιγωρία του, ο δημόσιος δανεισμός με πάνω από 6% επιτόκιο δεν έγινε επί των ημερών μας».

« Έγινε επί ΠΑΣΟΚ από την απίστευτη ανευθυνότητά του, να παρομοιάζει την Ελλάδα με… «Τιτανικό» κι ύστερα να βγαίνει να δανειστεί!», κατέληξε.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. «Κασσάνδρα» avatar
    «Κασσάνδρα» 14/03/2010 12:33:54

    Σωστός τίποτα κωλοτούμπες όπως του χοντρού να μην ξαναδούμε που τους εθνικούς νταβάδες φτάσαμε στην αποκατάσταση του Αρχιερέα.

  2. donaE avatar
    donaE 14/03/2010 12:37:49

    Με το καλο και τον Ρουβίκωνα...

  3. Aris. A avatar
    Aris. A 14/03/2010 12:39:48

    Ασχετο αλλά διάβασα σήμερα στην σοβαρή υποτίθεται Καθημερινή ένα άρθρο του Ζούλα που εξυμνεί τον Καρατζαφέρη ως παράγοντα πολιτικής ωριμότητας και σταθερότητας. Το διαβάζω το ξαναδιαβάζω και δεν το πιστεύω. Τι γίνεται μπορεί κανείς να μας πεί.

    • nasos avatar
      nasos @ Aris. A 14/03/2010 13:35:43

      Όσοι νομίζετε πως η φυλλάδα του Πράσινου Αλαφούζου στηρίζει ΝΔ,γελιεάστε.
      Η Καθημερινή είναι liberal και όχι δεξιά,πιο κοντά βρίσκεται στον ΓΑΠ-για την ακρίβεια οι θέσεις τους ταυτίζονται απόλυτα- παρά στην ΝΔ.
      Όσοι την αγοράζετε επειδή την θεωρείτε σοβαρή εφημερίδα της παράταξης,σφάλετε.

    • Paratiritis avatar
      Paratiritis @ Aris. A 14/03/2010 17:11:23

      Η Καθημερινή ελέγχεται πλήρως από το όργανο του Soros ΕΛΙΑΜΕΠ, το οποίο έχει περάσει τη γραμμή του στην Εξωτερική Πολιτική και στη Παιδεία της χώρας http://www.eliamep.gr/

    • MΑΝΩΛΗΣ Μ avatar
      MΑΝΩΛΗΣ Μ @ Aris. A 14/03/2010 18:53:18

      http://www.eliamep.gr/about-us/funding/xrimatodotisi/#more-739

      Εδώ φαίνονται οι χορηγοί του ΕΛΙΑΜΕΠ στους οποίους περιλαμβάνονται και τα ιδρύματα του Σόρος αλλά και άλλοι αντίστοιχοι.

  4. O Ιθαγενής avatar
    O Ιθαγενής 14/03/2010 12:51:14

    Αντε να πέφτουν κ Σαμαρά τίποτα κεφάλια "ηθικών" και αγυρτών, η ΝΔ και εσείς δεν μπορεί να απολογείται για όσους μας πλήγωσαν.
    Πετάξτε τους από το ...παράθυρο για να μπορέσουμε να ασχοληθούμε με τον θίασο που κυβερνά...

  5. provocateur avatar
    provocateur 14/03/2010 12:51:16

    Οι πληροφορίες και η σημερινή ομιλία δείχνουν οτι ο Σαμαρας διέβη τον Ρουβίκωνα, donaE. Αρχής γενομένης απο Βουλγαράκηδες, Παυλίδηδες κλπ και πρεοχωρώντας προς το πάνω

    • donaE avatar
      donaE @ provocateur 14/03/2010 13:09:34

      Τωρα η ποτε.

  6. anonymous avatar
    anonymous 14/03/2010 13:17:46

    Δε χρειάζονται δηλώσεις. Πράξεις χρειάζονται. Τους καλείς στο γραφείο σου και τους λες ότι το κόμμα δεν υπολογίζει σε αυτούς. Καλώς ή κακώς δίκαια ή άδικα κάηκαν. Τους αποσύρεις με τρόπο και ρίχνεις νέους στην αγορά. Όπως έκανε ο ΓΑΠ.

  7. Bloody_Ophelia avatar
    Bloody_Ophelia 14/03/2010 13:25:37

    Αναρωτιέμαι τότε τί δουλειά είχε... ο Βουλγαράκης στο σημερινό συνέδριο της ΟΝΝΕΔ

    • ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
      ΓΙΑΝΝΗΣ @ Bloody_Ophelia 14/03/2010 14:29:05

      Κι εγώ αναρωτιέμαι γιατί δεν υπάρχει κάποιος να τον αποδοκιμάσει. Πέρσυ τον Ιούνιο στη τελευταία συγκέντρωση της ΝΔ για τις ευρωεκλογές στο Πεδίο του Άρεως, τον είδα μπροστά μου έξω από το ξενοδοχείο ΠΑΡΚ στην Αλεξάνδρας να προσέρχεται στη συγκέντρωση και κάποιοι ανόητοι τον χειροκρόταγαν κι όλας! Είμαστε άξιοι της τύχης μας τελικά..

  8. χελιδόνι avatar
    χελιδόνι 14/03/2010 13:28:23

    ΜΠΡΑΒΟ ΑΝΤΩΝΗ !!!

    (Το χαλαρό ντύσιμο σου πάει καλύτερα... Καθιέρωσέ το !)

    • anonymous avatar
      anonymous @ χελιδόνι 14/03/2010 14:49:01

      εχεις δικιο του παει πολυ και να αφησει τα συντηρητικα κοστουμια
      η ομορφη συζυγος να επιμεληθει του θεματος

  9. FRESCO avatar
    FRESCO 14/03/2010 14:21:48

    Αμήν!

  10. effie B. avatar
    effie B. 14/03/2010 14:27:19

    Επιτελους τελειωνει οπου ναναι ο χειμωνας!!!
    Επιτελους ερχεται εν σπαργη η ΑΝΟΙΞΗ!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  11. Ορθολογιστής avatar
    Ορθολογιστής 14/03/2010 14:27:36

    Τί τό λέει καί δέν τό κάνει; Τί περιμένει;

  12. anonymous avatar
    anonymous 14/03/2010 14:37:50

    ψηφιστηκε το νομοσχεδιο ή Οχι; Αναβληθηκε η συνεδριαση για την Τρίτη 16 Μαρτιου;

    αναδημοσιευση απο Ολυμπια:

    Φαίνεται να έχει βάση η καταγγελία που ακολουθεί, αν αναλογιστούμε ότι τα αποτελέσματα της ονομαστικής ψηφοφορίας δεν έχουν γίνει ακόμα γνωστά. Αναμένουμε βέβαια κάποιες διευκρινήσεις σχετικά με το τυπικό της υπόθεσης.

    ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟ:Το νομοσχέδιο δεν ψηφίστηκε τελικώς την Πέμπτη…

    την Τρίτη 16.03.2010 το ψηφίζουν. Η μεγάλη απάτη των ΜΜΕ μέσα από τα πρακτικά της Βουλής
    ΠΡΑΚΤΙΚΑ ΒΟΥΛΗΣ
    ΙΓ΄ ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΠΡΟΕΔΡΕΥΟΜΕΝΗΣ
    ΚΟΙΝΟΒΟΥΛΕΥΤΙΚΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ
    ΣΥΝΟΔΟΣ Α΄
    ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ ΠΒ΄
    Πέμπτη 11 Μαρτίου 2010

    ΠΡΟΕΔΡΟΣ (Φίλιππος Πετσάλνικος): Συνεπώς το ακροτελεύτιο άρθρο έγινε δεκτό ως έχει κατά πλειοψηφία.
    Συνεπώς το νομοσχέδιο του Υπουργείου Εσωτερικών «Σύγχρονες διατάξεις για την Ελληνική Ιθαγένεια και την πολιτική συμμετοχή ομογενών και νομίμως διαμενόντων μεταναστών και άλλες ρυθμίσεις» έγινε δεκτό κατ’ αρχήν και κατ’ άρθρον κατά πλειοψηφία και η ψήφισή του στο σύνολο

    αναβάλλεται για άλλη συνεδρίαση!

    Κύριοι συνάδελφοι, δέχεστε στο σημείο αυτό να λύσουμε τη συνεδρίαση;
    ΟΛΟΙ ΟΙ ΒΟΥΛΕΥΤΕΣ: Μάλιστα, μάλιστα.
    Με τη συναίνεση του Σώματος και ώρα 19.55’ λύεται η συνεδρίαση για την Παρασκευή 12 Μαρτίου 2010 και ώρα 11.30΄, με αντικείμενο εργασιών του Σώματος ορκωμοσία, σύμφωνα με το άρθρο 33 του Συντάγματος, του εκλεγέντος Προέδρου της Δημοκρατίας κ. Καρόλου Παπούλια, σύμφωνα με την ειδική ημερήσια διάταξη που έχει διανεμηθεί.
    Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΟΙ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΣ
    http://www.parliament.gr/ergasies/showfile.asp?file=syne100311.txt

    Β Ο Υ Λ Η Τ Ω Ν Ε Λ Λ Η Ν Ω Ν
    ΙΓ΄ ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΠΡΟΕΔΡΕΥΟΜΕΝΗΣ
    ΚΟΙΝΟΒΟΥΛΕΥΤΙΚΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ
    ΣΥΝΟΔΟΣ Α΄

    ΗΜΕΡΗΣΙΑ ΔΙΑΤΑΞΗ ΟΛΟΜΕΛΕΙΑΣ

    ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ ΠE’
    Τρίτη 16 Μαρτίου 2010
    ‘Ωρα 6.00’ μ.μ.

    ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ ΠΣΤ’
    Τετάρτη 17 Μαρτίου 2010
    ‘Ωρα 10.00’ π.μ.

    ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ ΠΖ’
    Πέμπτη 18 Μαρτίου 2010
    ‘Ωρα 9.30’ π.μ

  13. άστεγος avatar
    άστεγος 14/03/2010 14:44:23

    Δεν νοείται καράβι χωρίς καπετάνιο, οι καπετάνιοι δεν διαπραγματεύονται ούτε το στόχο ούτε την πορεία που θα ακολουθήσουν.
    Να πάρει κεφάλια ο Πρόεδρος, στην πραγματικότητα δεν έχει τίποτε να χάσει, ξεκινώντας από τη γνωστή αμφισβητία και τις λίγες παρεούλες της. Εάν σήμερα το στοιχημα της Ν.Δ. είναι ο μεσαίος χώρος, η κίνηση αυτή θα φέρει τουλάχιστον τους μισούς κεντρώους πίσω στη Ν.Δ.
    Κλασσική περίπτωση do or die.
    Και εάν μου επιτρέπεται μία πρόταση:
    Με δεδομένη την απόλυτη πρασινοποίηση των ΜΜΕ, ο Πρόεδρος να ενημερώσει τους πάντες ότι απαγορεύεται να βγαίνουν στα κανάλια, τα ραδιόφωνα και τις εφημερίδες με την ιδιότητα του νεοδημοκράτη, εάν πρώτα δεν έχουν πάρει έγκριση από το κόμμα.
    Όποιος τον αγνοήσει και αρχίσει τις γνωστές κουτο-πονηριές τύπου "σήμερα μιλάω σαν απλός πολίτης" αυτόματα να κρατάει ΜΟΝΟ της ιδιότητα του πολίτη, εκδιωκόμενος δεικτικά, προς παραδειγματισμό.
    Δεν είναι καθόλου δύσκολο.
    Δεν φτάνει να λές αυτά που εννοείς, χρειάζεται και να εννοείς αυτά που λές!

    • effie B. avatar
      effie B. @ άστεγος 14/03/2010 15:02:57

      Ερχεται κι αυτο, οσονουπω...
      Τωρα που πηρε φορα ο αρχηγος, they will beg for mercy!!

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ άστεγος 14/03/2010 18:25:09

      Το θέμα είναι ότι αν εξαιρέσεις τους Κεφαλογιάννη, Καμμένο και Μαρκόπουλο, από τη "νέα φουρνιά" ηγετικών στελεχών δεν βλέπω και πολλούς να μπορούν να σταθούν με την παρουσία που είχαν οι παλιότεροι. Μπορεί ο Παυλόπουλος να εξοργίζει για πολλούς και διάφορους λόγους, δύσκολα όμως μπορεί να διαφωνήσει κανείς ότι έχει μεγάλη ευφράδεια και μπορεί να τα καταφέρει μόνος εναντίον όλων, όπως τα κατάφερε πολλές φορές τους τελευταίους δυο-τρεις μήνες. Από την άλλη, είναι εξοργιστικό να βγαίνει "εκπροσωπώντας τη ΝΔ" και τη ΝΔ να μην την έχει ρωτήσει κανένας!

  14. DrNo avatar
    DrNo 14/03/2010 15:02:47

    Μήπως ζούμε σε γυάλα?
    Όλες οι δημοσκοπήσεις δείχνουν κατάρρευση της ΝΔ.
    Και αν δεχθούμε οτι......είναι στημένες...μη μου πει κανείς πως δεν μπορεί να βγάλει και η ΝΔ μια στημένη για εμψυχωθούν και οι νεοδημοκράτες λίγακι.
    Μπορεί κανείς να απαντήσει χωρίς παρωπίδες?

    • Κώστας Θ. avatar
      Κώστας Θ. @ DrNo 14/03/2010 15:11:25

      Ο κόσμος ζορίζεται οικονομικά και βγάζει τον θυμό του στην ΝΔ. Ο Σαμαράς ασφαλώς και δεν ευθύνεται γι'αυτό αλλά εξελέγη αρχηγός της ΝΔ και όχι άλλου κόμματος.
      Θα χρεαστεί καιρό και πολλή προσπάθεια για να επανακτηθεί η εμπιστοσύνη των ψηφοφόρων. Τώρα είναι πολύ νωρίς ακόμα.

    • Chris avatar
      Chris @ DrNo 14/03/2010 19:30:59

      mh ksexnas oti 5 mhnes meta tis ekloges tou 2007 oi dhmoskophseis deixnane diafora pasok - suriza stis 3-5 monades.

    • ΑΦΡΟΔΙΤΗ avatar
      ΑΦΡΟΔΙΤΗ @ DrNo 15/03/2010 09:34:47

      Αγαπητέ, θυμάσαι για πόσο καιρό μετά τις εκλογές του 2004 οι δημοσκοπήσεις έδειχναν ότι η δυσαρέσκεια από οποιοδήποτε κυβερνητικό μέτρο επηρέαζε το ΠΑΣΟΚ;; είναι κλασική περίπτωση πολιτικού τσουνάμι. Κάποια στιγμή ο κόσμος θα αντιληφθεί ότι οι αποφάσεις που ελήφθησαν συνιστούν κυβερνητική επιλογή και όχι υποχρεωτικά αναγκαιότητα, αφού φουσκώσαμε το έλλειμα για να το παίξουμε εθνοσωτήρες. Έλεος με τη μικροπολιτική, καταστρέψανε τη ραχοκοκκαλιά της χώρας.

  15. Κώστας Θ. avatar
    Κώστας Θ. 14/03/2010 15:05:35

    O Aντώνης έστειλε το μήνυμα και ο νοών νοείτο. Δε χρειάζεται να τους πάρει και τηλέφωνο να τους το ανακοινώσει. Ας μην υπερβάλλουμε.
    Πιστέυω ότι όλα αυτά θα πραγματοποιηθούν και αυτό θα αποδειχθεί στις λίστες των επόμενων εκλογών.

    • anonymous avatar
      anonymous @ Κώστας Θ. 14/03/2010 15:36:33

      Αυτό είναι το πρόβλημα φίλε μου. Ότι βγαίνει και μιλάει δημοσίως γι αυτά. Δεν έπρεπε. Απλά τους θάβεις.

    • ΑΦΡΟΔΙΤΗ avatar
      ΑΦΡΟΔΙΤΗ @ Κώστας Θ. 15/03/2010 09:35:28

      Τελεί εν αναμονή του συνεδρίου. Εκεί θα ξεκαθαρίσει η ήρα από το στάρι.

  16. ευτυχια avatar
    ευτυχια 14/03/2010 15:24:08

    Ελπιζω ο Αντωνης ν αρχισει απ τον τεως παιδοβουβαλο-νυν gym freak Καραμανλή, που ακομα προσβαλλει τον ελληνικό Λαο κι εμας που τον ψηφισαμε με την σταση του.Και θαθελα να δω τα μουτρα των golden boys που δηλωναν ΝΔ(?) κι εσπευσαν να μεταστραφουν οταν ο ΓΑΠ πηρε την εξουσία και προσπαθησαν να το παιξουν εθνικα ευαισθητοι που ενδιαφερονται για το κοινο καλο (!!!) οταν και αν υποχρεωθουν να προσελθουν στο ταμείο για να επιστρεψουν τα λεφτα. Dum spiro spero!!

    • ΣΟΦΙΑ avatar
      ΣΟΦΙΑ @ ευτυχια 14/03/2010 18:14:42

      Αυτή τη στιγμή αναπαράγεις αυτά που γράφουν οι πασοκοφυλλάδες όπως το "Πρώτο θέμα". Αυτά που καταγγέλλονται από όλους τους νεοδημοκράτες ως σύστημα ΠΑΣΟΚ φαίνεται να μην σε έχουν επηρεάσει καθόλου!Μέσα στη Ν.Δ. υπάρχει και η μερίδα των πολιτών που στηρίζει με όλη της τη δύναμη τον κ. Σαμαρά χωρίς να απαξιώνει το πρόσωπο του τέως πρωθυπουργού! Αυτοκριτική ναι! Κάθαρση ναι! Αλλά και ανάλυση των όσων διαδραματίστηκαν στη διάρκεια της διακυβέρνησης Καραμανλή!

  17. man8os avatar
    man8os 14/03/2010 16:44:52

    Καιρος να περασει απο τα λογια στην πραξη! Οχι αλλη θεωρεια, να δουμε λιγη ουσια. Και ουσια ειναι η εκαθαριση του κομματος. Απο τον Σαμαρα αναμενω να κανει το Ηρακλειο εργο να καθαρισει τον κοπρο του Αυγεια απο την ΝΔ. Εαν δεν το ανεμενα εγω και αλλοι 400,000 που τον ψηφισαμε θα ειχαμε ψηφισει την Ντορα που εχει φωτογενεια. Αλλα ψηφισαμε Σαμαρα για να δουμε ενα ριζοσπαστικο εργο. Και οσο δεν το βλεπουμε απογοητευομαστε. Δεν ζηταμε κατι ευκολο, αλλα ζηταμε κατι που ειναι εξαιρετικα δυσκολο.Αν τα καταφερει ομως θα δει δραματικα καλα αποτελεσματα. Με παρομοια συνταγη πηρε και ο Γιοργος το ΠΑΣΟΚ. Και δεν μπορω να πιστεψω οτι ο Γιοργος ειναι πιο ικανος απο τον Σαμαρα... Αν 11 χρονια μοναξιας δεν ειναι ικανα να σε εξωντοσουν, τοτε σημαινει οτι ο ανθρωπος αυτος εχει ικανοτητες. Και για αυτο περιμενουμε να δουμε αποτελεσματα.

  18. Επαγρυπνών avatar
    Επαγρυπνών 14/03/2010 17:20:37

    Α ρε αντωνη σαν τον χριστο σε περιμενουμε!Αιμα απο το αιμα μας θα δωσουμε!

    Σημερα παντως τα καλοπαιδα του παπαμιμικου φροντισαν να εκθεσουν για ακομη μια φορα την παραταξη!

  19. ΦΏΤΙΟΣ ΑΘΑΝ. avatar
    ΦΏΤΙΟΣ ΑΘΑΝ. 14/03/2010 17:45:31

    Ο Αντωνης σταθερά , και με προγραμματισμό πού ξεδιπλώνεται, φρονώ πώς προχωρεί σε όλα τα επίπεδα. Μή λησμονούμε τα βάρη που κληρονόμησε : 1/δεδομένη κοινοβουλευτική ομάδα, 2/τίς ευθύνες της ΝΔ για την κατασταση τού τόπου ( πράξεις και παραλείψεις άμα δε και συμπεριφορές ) για τις οποίες ούτε αυτομαστίγωση χρειάζεται ούτε και σφύριγμα αδιάφορο 3/ τη συγκεκριμένη κατάσταση τού κόμματος, Ρηγίλλης και στελεχικό δυναμικό , και κομματική λειτουργία ξεπερασμένη 4/ ανύπαρκτο τύπο και γενικώς ΜΜΕ πού ανέχονται ή γλείφουν τον ΓΑΠ. Στά δύσκολα τού τόπου και στην πορεία για την αναγέννηση της ΝΔ θα δείξει την ηγετική του στόφα.

  20. Καθρέφτης avatar
    Καθρέφτης 14/03/2010 17:51:11

    Ωραία όλα αυτά, αλλά από την άλλη πήρε πίσω την απόφαση ίδρυσης Γραμματείας Νέας Γενιάς, επειδή αντέδρασε η ΟΝΝΕΔ.

  21. Swisse avatar
    Swisse 14/03/2010 17:53:03

    Τα ίδια Παντελάκη μου, τα ίδια Παντελή μου...

    Τα ίδια ακούγαμε και πριν τις εσωκομματικές Εκλογές για αυτούς που στεναχώρησαν και προσέβαλλαν τον λαό και εξακολουθούμε να τους βλέπουνε να βασιλεύουν και να κόβουν-ράβουν μέσα στο Κόμμα...

    Μετά αναρωτιόμαστε για τα ποσοστά...

    • Βρασίδας avatar
      Βρασίδας @ Swisse 14/03/2010 18:49:58

      Ο Αβραμόπουλος που δεν προσέβαλε τον Ελληνικό λαό αλλά τη νοημοσύνη του, έχει θέση στο κόμμα;

    • Swisse avatar
      Swisse @ Swisse 14/03/2010 19:03:27

      Βρασίδα μου,

      Αβραμόπουλος, Παυλόπουλος, Ντόρα, Καραμανλής, Κυριάκος, Γιακουμάτος, Βουλγαράκης, Κιλτίδης, Μεϊμαράκης (και καμιά 35αριά ακόμη "δερβέναγες"), ΤΕΛΕΙΩΜΑ με συνοπτικές διαδικασίες!!!

      Μα καλά, δεν βλέπει οτι φτάσαμε στα ποσοστά του ΣΥΡΙΖΑ (όταν ήταν ο Τσίπρας στα πάνω του);;;;;;;;;

  22. maria avatar
    maria 14/03/2010 18:50:07

    Μου αρέσει πολύ η στολή του μονομάχου στην φωτογραφία της ανάρτησης.
    φανταστείτε πόσο θόρυβο θα κάνει όταν πέσει κάτω...
    Προς το παρόν κάνει τον κούφιο θόρυβο της λαμαρίνας!!!

    • άστεγος avatar
      άστεγος @ maria 14/03/2010 20:18:23

      Ο κούφιος θόρυβος της λαμαρίνας ακούγεται από το άλλο σου αυτί που είναι ο εγκέφαλος του Γιωργάκη καλή μου.

    • ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ avatar
      ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ @ maria 15/03/2010 09:50:36

      Aigiaigiai maria,Maria de Bahija...........

  23. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 14/03/2010 18:55:56

    Με τόσους εσωκομματικούς εχθρούς ο Σαμαράς θα χρειασθεί μια πανοπλία σαν του μονομάχου. Δυστυχώς κάποιοι δεν καταλαβαίνουν ότι δομές που διαμορφώθηκαν μέσα σε πολλά χρόνια ή και σε δεκαετίες και έχουν γίνει πια σκληρές σα γρανίτης, αντιστέκονται στις αλλαγές πολύ σθεναρά και δεν τις ξεφορτώνεσαι σε λίγους μήνες.

    • Swisse avatar
      Swisse @ Δημήτρης 14/03/2010 19:18:17

      Δημήτρη,

      βέβαια γνωρίζουμε τα περί των δομών μέσα στο Κόμμα, αλλά πριν τις εσωκομματικές ο Σαμαράς πρέσβευε την "ρήξη και ανατροπή" που θα επέφερε αμέσως μετά την Εκλογή του!!!

      Τώρα που βλέπω τον Γιακουμάτο, τον Παυλόπουλο, τον Κυριάκο, την Ντόρα κ.λ. να κάνουν δερβεναγίστηκες και αρχηγικές εμφανίσεις (και να έχουν τοποθετηθεί και σε πόστα μάλιστα), αναρωτιέμαι για ποιούς εννοούσε "ρήξη και ανατροπή"...

      Για κανα 2-3 "ντορικούς" της τοπικής της Κάτω Ραχούλας που έχει 17 εγγεγραμμένα μέλη;;;;;;;;;;;;;

  24. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 14/03/2010 18:59:28

    Θα πω το εξης : το θεμα των ευθυνων για την οικονομικη κριση θα κυριαρχει για ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ στην πολιτικη ζωη της χωρας γιατι οι συνεπειες θα ειναι μεγαλες και μακροχρονιες.
    Το ΠΑΣΟΚ και τα συμφεροντα που το στηριζουν εχει αρχισει να καλλιεργει κλιμα για να βγει καθαρο και να απαοδωσει τα παντα στη ΝΔ.Ολιγωρια στο ζητημα αυτο σημαινει καταδικη για πολυ καιρο.Πολυ σωστα εγινε προταση για εξεταστικη επιτροπη απο το 1981 αλλα δεν αρκει.Ας μαζεψουν ολα τα στοιχεια,ας κανουν λεπτομερη προετοιμασια και ΑΣ ΑΠΑΝΤΗΣΟΥΝ στον ελεεινο ΓΑΠ που συνεχεια μιλα για εγκληματικη πολιτικη της ΝΔ για να αθωωσει τον εαυτο του και την επιλογη της συγκρουσης με τη Γερμανια.Στην υποθεση αυτη δεν οφελουν τα ψεματα αλλα δεν οφελει και η αποκρυψη της αληθειας.
    ΟΧΙ ΣΤΗ ΣΤΗΡΙΞΗ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ ΓΙΑ "ΕΘΝΙΚΟΥΣ" ΛΟΓΟΥΣ.Δεν υπαρχει εθνικος λογος μεγαλυτερος απο το χτυπημα του συστηματος ΠΑΣΟΚ.
    Τον τελευταιο καιρο διαφοροι περιεργοι που ξερουν τι εγινε προσπαθουν να ριξουν εθνικα δολωματα π.χ. Ανδρουλακης : ο Σαμαρας εχει καιρο μπροστα του και ας κανει υπομονη,να στηριξει το Γιωργο,αυτον εχουμε κλπ.Η αποδοση ευθυνων ομως παιζεται τωρα και θα σημαδεψει την ελληνικη πολιτικη για πολλα χρονια.

    • alone avatar
      alone @ ψυχραιμια 14/03/2010 21:12:12

      Ο Ανδρουλακης ομως φωναζε απο το 2008 για την σοβαρη πιθανοτητα
      της φουσκας του δημοσιου χρεους, τοτε που η ΝΔ εβλεπε οτι η ελλ. οικονομια δεν επηρεαστηκε απο την κριση. Οπως εγραψα και αλλου:

      Η φουσκα του δημοσιου χρεους υπηρχε εδω και χρονια οταν ηταν γυρω στο 100% του ΑΕΠ.Η χωρα προχωρουσε σε ενα τεντωμενο σχοινι και συντηρουσε την πορεια της λογω της αναπτυξης που εκανε δυνατη την επαναχρηματοδοτηση του χρεους διατηρωντας μια ασταθη ισσοροπια εισροων-εκροων.
      Η λογικη αυτη στηριζονταν στην ΠΕΠΟΙΘΕΣΗ οτι θα υπαρχει ΔΙΑΡΚΩΣ καποιος βαθμος αναπτυξης.Απο τη στιγμη που λογω παγκοσμιας κρισης μπηκαμε σε υφεση ( ηταν αναποφευκτο )η αναλογια χρεος/ΑΕΠ παιρνει την ανηφορα.

      Τωρα @ψυχραιμια να ξερεις οτι υπαρχει κοσμος χωρις κομματικα γυαλια
      και κυριως κοσμος που δεν υπηρξε ευνοημενος απο το φαγοποτι της
      τελευταιας δεκαετιας.. και ξερεις τι λεει;
      Θα τους παρει και θα τους σηκωσει ολους μαζι. Οσο συνεχιζεται ο σκυλοκαβγας περι ευθυνων και απο τα 2 κομματα τοσο φουντωνει η οργη
      οταν βλεπει τους υπευθυνους της καταντιας να αλληλοκατηγορουνται.
      Το καλυτερο που εχουν να κανουν ειναι βγαλουν επιτελους το σκασμο
      και να μην προκαλουν.

    • ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ avatar
      ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ @ ψυχραιμια 15/03/2010 09:53:01

      Απόλυτα σωστές απόψεις' ψυχραιμία '.Μαζύ σου.

  25. Orestios avatar
    Orestios 14/03/2010 19:00:30

    Ο Σαμαράς λέει το αυτονόητο. Είναι απορίας άξιο πόσο ακόμη θα κάνουν τους αδιάφορους όσοι προσέβαλαν τους Έλληνες με την ματαιοδοξία τους.

  26. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 14/03/2010 19:11:14

    H Μερκελ ζητησε απο το Σαμαρα να μιλησει στη συνοδο του ΕΛΚ για τις ιδεες του για την κριση.Πρεπει να εχει προτασεις αλλα και εξηγησεις για το παρελθον.Απαιτειται ειλικρινεια αλλα και αληθεια.π.χ. ποσο ευκολα θα μπορουσε η ΝΔ να παρει μετρα υπο την απειλη βιας.Απο τη στιγμη που αρχισε η κριση αρχισε και η απειλη βιας και η βια απο το αριστερο παρακρατος.Οι Γερμανοι ΞΕΡΟΥΝ.Ειδα στο Stern τεραστια φωτογραφια με ενα αναρχικο ετοιμο να καρφωσει με κονταρι στο εδαφος πεσμενο αστυνομικο και τιτλο "αυτη ειναι η Ελλαδα".Και σε αλλη συνοδο του ΕΛΚ υπηρξε η ευκαιρια και τωρα υπαρχει : Να εκδοθει ΨΗΦΙΣΜΑ ΚΑΤΑΔΙΚΗΣ των Δεκεμβριανων 2008 απο το ΕΛΚ καθως και της βιας της ακρας αριστερας στην Ελλαδα.Δεν θα το αρνηθουν αν το προτεινει η ΝΔ.Ο Σαμαρας ειπε οτι πρεπει να παψουμε να κρυβουμε τις σκεψεις μας.Να παψουμε λοιπον.ΤΟ ζητημα της βιας της ακρας αριστερας στην Ελλαδα πρεπει να διεθνοποιηθει.Η Μερκελ να ακουσει οτι πολλες ελληνικες οργανωσεις black block,antifa κλπ παιρνουν λεφτα και οδηγιες απο τη Γερμανια.Υπονομευεται η ηρεμια του ελληνικου λαου και μετα μιλαμε για αναπτυξη και μετρα;
    Εχει θαρρος ο Σαμαρας να κατονομασει το πραγματικο λογο για τον οποιο ηταν αδυνατον η ΝΔ να παρει μετρα;O Σαρκοζυ θα ειναι φουλ υπερ.

  27. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 14/03/2010 19:14:17

    H Μερκελ ζητησε απο το Σαμαρα να μιλησει στη συνοδο του ΕΛΚ για τις ιδεες του για την κριση.Πρεπει να εχει προτασεις αλλα και εξηγησεις για το παρελθον.Απαιτειται ειλικρινεια αλλα και αληθεια.π.χ. ποσο ευκολα θα μπορουσε η ΝΔ να παρει μετρα υπο την απειλη βιας.Απο τη στιγμη που αρχισε η κριση αρχισε και η απειλη βιας και η βια απο το αριστερο παρακρατος.Οι Γερμανοι ΞΕΡΟΥΝ.Ειδα στο Stern τεραστια φωτογραφια με ενα αναρχικο ετοιμο να καρφωσει με κονταρι στο εδαφος πεσμενο αστυνομικο και τιτλο "αυτη ειναι η Ελλαδα".Και σε αλλη συνοδο του ΕΛΚ υπηρξε η ευκαιρια και τωρα υπαρχει : Να εκδοθει ΨΗΦΙΣΜΑ ΚΑΤΑΔΙΚΗΣ των Δεκεμβριανων 2008 απο το ΕΛΚ καθως και της βιας της ακρας αριστερας στην Ελλαδα.Δεν θα το αρνηθουν αν το προτεινει η ΝΔ.Ο Σαμαρας ειπε οτι πρεπει να παψουμε να κρυβουμε τις σκεψεις μας.Να παψουμε λοιπον.ΤΟ ζητημα της βιας της ακρας αριστερας στην Ελλαδα πρεπει να διεθνοποιηθει.Η Μερκελ να ακουσει οτι πολλες ελληνικες οργανωσεις black block,antifa κλπ παιρνουν λεφτα και οδηγιες απο τη Γερμανια.Υπονομευεται η ηρεμια του ελληνικου λαου και μετα μιλαμε για αναπτυξη και μετρα;
    Εχει θαρρος ο Σαμαρας να κατονομασει το πραγματικο λογο για τον οποιο ηταν αδυνατον η ΝΔ να παρει μετρα;O Σαρκοζυ θα ειναι φουλ υπερ..

  28. provocateur avatar
    provocateur 14/03/2010 19:22:09

    @maria-Theodorea: Πονάει λίγο το ξέρω, αλλά τι να κάνουμε. Οι φελοί πάντως σαν την δικιά σου δεν κάνουν κανένα θόρυβο οταν πεσουν κατω

    • Swisse avatar
      Swisse @ provocateur 14/03/2010 19:25:40

      Provocateur,

      έδωσες ρέστα!!!

  29. o βουνίσιος avatar
    o βουνίσιος 14/03/2010 19:27:49

    Το πασοκ με την υπέρογκη αύξηση της τιμής των καυσίμων δημιουργεί συνθήκες διάλυσης στην ελληνική οικονομία- κοινωνία.

    Νομίζω ότι το ζήτημα συνιστά μέγα ηθικό και πολιτικό σκάνδαλο, η διεθνής τιμή του πετρελαίου [81$] και τα μεγέθη της ελληνικής οικονομίας, δεν δικαιολογούν τη σημερινή τιμή,
    αν, για παράδειγμα, η διεθνής τιμή του πετρελαίου φτάσει στα 100$ η λιανική τιμή πώλησης με βάση τα σημερινά δεδομένα θα ξεπεράσει τα 2 €.

    Η τιμή θα μπορούσε στο πλαίσιο της πράσινης ανάπτυξης να δικαιολογηθεί αν οι καταναλωτές είχαν εναλλακτική λύση, δλδη να μπορούν να χρησιμοποιούν άλλες μορφές ενέργειας, για παράδειγμα ιχ αυτοκίνητα με καύσιμο γκάζι όπως σε όλες της χώρες της Ευρώπης, η οποία, εναλλακτική λύση, δυστυχώς στη χώρα μας δεν παρέχεται …

    Αν τα πράγματα συνεχίσουν με τον ίδιο ρυθμό είναι σίγουρο ότι η κατάσταση θα πάρει ανεξέλεγκτες διαστάσεις. κατά τη γνώμη μου η ΝΔ πρέπει να ζητήσει επαναφορά της τιμής στα καύσιμα στις προ αυξήσεων τιμές.

  30. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 14/03/2010 20:04:19

    Ὁ ἄλλος κάνει θόρυβο σάν τενεκές πρίν πέσει,καί δέν φοράει καί πανοπλία.

  31. Γιάννης Σ. avatar
    Γιάννης Σ. 14/03/2010 20:14:15

    Επομένως, ο κ. Σαμαράς λέει πως θα διώξει τα 2/3 από τα 50 περισσότερο προβεβλημένα στελέχη της Νέας Δημοκρατίας, κατά την προηγούμενη διακυβέρνηση.

    Αν γίνει αυτό, έχει την ψήφο μου.

  32. Τασος avatar
    Τασος 14/03/2010 22:18:31

    Δεν θέλω να δημιουργήσω πρόβλημα στην ΝΔ αλλά λέω να την πέσω χοντρά στον Πάκη στο προσυνέδριο στην Θεσνίκη μπας και ξεκουμπιστεί αλλά φοβάμαι μην το πάρουν πρέφα τα κανάλια.

  33. ραγος avatar
    ραγος 15/03/2010 07:52:09

    όσοι προσέβαλλαν; από πότε μέχρι πότε;
    γιατί αν εννοεί γενικά από παλαιόθεν, τότε είναι οξύμωρο σχήμα, είναι σαν να κλείνει την πόρτα στον εαυτό του και να τον αφήνει απέξω.

    Περισσότερο μου κάνει για φωτοβολίδα από τις συνηθισμένες των πολιτικών

  34. ΜΑΚΕΔΝΟΣ avatar
    ΜΑΚΕΔΝΟΣ 15/03/2010 10:57:29

    Εγω ξερω ενα πραγμα οτι οταν πηραν την εξουσια οι συνταγματαρχες η Ελλαδα ειχε ενα ελλειμα της ταξης των 500εκατομυριων δραχμων και οταν παρεδωσαν την εξουσια στους "δημοκρατες" η Ελλαδα ειχε ενα πλεονασμα 5δις δραχμων,απο τοτε οι δημοκρατες που περασαν μεχρι σημερα ολοι μα ολοι αριστεροι και δεξιοι αριστεριζοντες καταφεραν η Ελλαδα να εχει ενα ελλειμα γυρω στα 400δις ευρω!!!!τωρα γεννατε το ερωτημα ποιος φταιει,μα φυσικα φταιμε ολοι μας απο την ηγεσια καταρχην εως τον τελευταιο πολιτη που ανεχθηκε αυτην την κατασταση και την συντηρουσε με την ψηφο του

    • tanks avatar
      tanks @ ΜΑΚΕΔΝΟΣ 15/03/2010 11:12:11

      Δεν είναι τα λεφτά το πάν Μακεδνέ. Υπάρχουν κι άλλα σημαντικά, όπως ελευθερία λόγου, συναθροίσεων, εκφρασης κ.λπ.
      Εξάλλου ίσως τα 5 δις να ήταν το κόστος του ξεπουλήματος της Κύπρου.
      Ότι όλοι φταίμε πάντως είναι κοινή παραδοχή.

  35. Smash Direct avatar
    Smash Direct 15/03/2010 13:18:40

    Διαβασα καλα???Το ποσοστο της ΝΔειναι στο 12% και η διαφορα με το ΠΑΣΟΚ ειναι 18%..Που εισαι Orestie Σπαρταγε και λοιποι σοφοι της ...συνεχους ενημερωσης...???

  36. κρις avatar
    κρις 16/03/2010 00:21:06

    ΝΑΙ ΝΑΙ θέλουν να μας πείσουν ότι ήταν κρυφός πόθος του Έλληνα οι αυξήσεις ΦΠΑ και οι περικοπές μισθών και επιδομάτων.
    μα πόσο γελοίοι μπορεί να είναι?
    βιομηχανιά γελοιότητας έχουν και όχι εταιρεία δημοσκοπήσεων.

  37. γαλάζιος avatar
    γαλάζιος 18/03/2010 11:08:08

    Δεν είναι μόνο όσοι πλήγωσαν το φιλότιμο του λαού που πρέπει να πάρουν πόδι. Κλωτσιδόν πρέπει να απομακρυνθούν και οι διάφοροι τιμητές που έδρασαν ως δοσίλογοι την προηγούμενη πενταετία.
    Νεροδημοκρατικά στελέχη που έσπευδαν να καταγγείλλουν και να καταδικάσουν συναδέλφους τους, υιοθετώντας τα ψέμματα και την άδικη κριτική του ΠΑΣΟΚ και των ΜΜΕ.
    Η ΝΔ δεν έχασε την εκλογική της δύναμη για τα σκάνδαλα αυτά καθαυτά αλλα κυρίως για τα όσα έλεγαν για τα αποκαλούμενα σκάνδαλα οι βουλευτές του κόμματος της.
    Αυτοί που παρομοίαζαν την ΝΔ με ίδρυμα κλεφτών και έβγαζαν ετυμηγορίες στα μέσα ενημέρωσης.
    Ολοι αυτοί οι γαλάζιοι λασπολόγοι που έβριζαν νύχτα μέρα τον Καραμανλή και τα στελέχη και χρησιμοποιούσαν ακόμη και το κρατικό ραδιόφωνο για να εμπαιδώσουν στο γαλάζιο ακροατήριο ότι η ΝΔ πρέπει να φύγει γιατι έκανε σκάνδαλα.
    Αυτοί πρέπει να φύγουν μόνοι τους ή αλλιώς να τους κλωτσήσει ο πρόεδρος γρήγορα γιατι αλλιώς θα τον προδώσουν όπως έκαναν με τον Καραμανλή.
    θα παίξουν και πάλι τα παιχνίδια του Πασοκ και της διαπλοκής.
    Θα κάνουν ότι κάνει σήμερα ο Καρατζαφέρης και ότι έκαναν και οι ίδιοι χθες.
    Αυτοί είναι οι προδότες της παράταξης. Κι όχι ο βλάκας υπουργός που έμπλεξε τα λόγια του και έγινε κατάπτυστος ούτε ο άλλος που κυνηγήθηκε επειδή εισέπραττε πολλά ως επαγγελματίας πριν γίνει βουλευτής.
    Τα σκάνδαλα -λίγο ως πολύ – ήταν μια απάτη. Κούφιες υποθέσεις χωρίς ζουμί.
    Πήδηξε ένας απο το μπαλκόνι αλλα δεν διόρισε την γκόμενα και έγινε πέντε μηνών θέμα για να φθαρεί η τότε κυβέρνηση. Και κάθε φορά που ένα θέμα ξεφούσκωνε και η AGB έδειχνε ότι δεν τραβάει στους πολίτες , ως δια μαγείας “έσκαγε” σαν βόμβα ένα άλλο “μέγα σκάνδαλο” .
    Πέρασαν αεροπορικώς του Πακιστανούς και έγινε σάλος , λές και δεν τους περνάνε μέχρι σήμερα από τον εναέριο χώρο μας ή δεν τους μαζέυουν ακόμη οι υπηρεσίες.
    Τα ομόλογα δεν συνεχίζονται μέχρι σήμερα; Επενδύσεις των δημοσίων οικονομικών και των ταμείων σε τέτοια χρηματοοικονομικά προϊόντα δεν γίνονται ακόμη;
    Την Αθήνα δεν την έκαψαν με οργασνωμένο σχέδιο;
    Το βατιοπέδιο ποιος το ξεκίνησε; Ανταλλαγές δεν γίνονταν, με άδικους για το δημοσιο όρους, επί 30 χρόνια; Και δεν συνεχίζονται σήμερα;
    Από τα 320 δις του χρέους η προηγούμενηυ πενταετία συνεισέφερε μόνο τα 9, όπως προκύπτει ακόμη και από τα Πασοκικά στοιχεία των πρωτογεννών δαπανών.
    Οι νταβατζήδες, εγχώριοι και ξένοι, δεν ανέχονται μαγκιές και το απέδειξαν. Και οι πολίτες δυστυχώς το έχαψαν το παραμύθι. Το έχαψαν και οι γαλάζιοι αφού κάποιοι γαλάζιοι ινστρούκτορες τους το πέρασαν μέσα στο μυαλό και τους έπεισαν ότι όλα αυτά ήταν τεράστια σκάνδαλα.