#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
06/01/2013 17:52
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

ΣΥΡΙΖΑ εναντίον Φαήλου Κρανιδιώτη



Ο ΣΥΡΙΖΑ εξέδωσε σήμερα αυτήν την πρωτοφανή - ακόμα και γι αυτόν - ανακοίνωση:

«Σε ένα άθλιο άρθρο στην εφημερίδα Δημοκρατία, ο στενός συνεργάτης και επί έτη έμπιστος του κ. Σαμαρά, κ. Κρανιδιώτης προβαίνει σε ένα κήρυγμα μίσους, μνημείο εμφυλιοπολεμικής μισαλλοδοξίας για τα μεταπολιτευτικά χρονικά, το οποίο θα ζήλευε ακόμα και η Χρυσή Αυγή.

Η κυβέρνηση καλείται να απαντήσει στο εάν αποδοκιμάζει αυτήν την ακραία και επικίνδυνη τοποθέτηση ή αν είναι διατεθειμένη να καθοδηγείται από μια δράκα ακροδεξιών, επικίνδυνων και εμπαθών συμβούλων.

Όσο δεν το κάνει θεωρούμε ότι αυτός ο εμετικός λίβελος είναι η επίσημη κυβερνητική γραμμή».

Για να προλάβουμε, πριν ο ΣΥΡΙΖΑ επιβάλει λογοκρισία σε όλους όσους δεν έχουν καμία κομματική ιδιότητα και αρθρογραφούν εναντίον του, διαβάστε το άρθρου του Φαήλου, οπότε  ο καθείς θα κρίνει μόνος του

Ακριβοί στα πίτουρα

Ο ιδανικός άνθρωπος, ο πολίτης που είναι αξιότερος όλων τιμής, υπόληψης και προστασίας, για τον ΣΥΡΙΖΑ/ΕΚΜ «Βίλα Αμαλία» είναι Πακιστανός/Αφγανός/Σομαλός κ.λπ., gay λαθρομετανάστης, που εκτρέφει καρέτα-καρέτα, ζει σε «κοινωνικό χώρο», ήγουν κατάληψη, και πουλάει απλωμένα στη λινάτσα τα λαθραία της Καμόρα.

Αμα κατεβαίνει και στις πορείες μαζί με τους «αλληλέγγυους» εγχωρίους, κι είναι κι αυτός συλλέκτης μπουκαλιών, στουπιών, βενζίνης και έχει ρόπαλο, αντιασφυξιογόνο μάσκα και κουκούλα, τότε μιλάμε για το απόλυτο είδωλο της διαταραγμένης αριστεροσύνης, τον Ιερό Μόσχο της «Ηρωες Πολυτεχνείου Α.Ε.» αλλά και της νεοτέρας «επανάστασης», ερήμην του μικρού και αδικοχαμένου Αλέξη, που κανείς δεν τον ρώτησε για τα πλιάτσικα, τους καμένους και τους βανδαλισμούς που ενίοτε λαμβάνουν χώρα αυθαιρέτως στο ανύποπτο όνομα και στη μνήμη του.

Εκεί δίνουν τα ρέστα τους οι «σκουρλέτηδες» και η Κλάραμπελ της γνωστής προοδευτικιάς οικογενείας. Δώσε τους μειονότητα και πάρ' τους την ψυχή. Πέφτουν τ’ ανάσκελα από την έκσταση.

Αμα είσαι Ελληνας, χριστιανός ορθόδοξος, ανήκεις στη συντριπτική πλειονότητα που θέλει, φευ, τάξη και ασφάλεια, ή νόμιμος μετανάστης, που σέβεσαι τη χώρα που σε φιλοξενεί, οικογενειάρχης και δουλευτής, που δεν κλέβεις, δεν πουλάς πρέζα, γυναίκες, λαθραία, που δεν διακινείς, απαγάγεις και εκβιάζεις συμπατριώτες σου, τότε δεν έχεις τύχη. Δεν σε πιάνει το αριστερόμετρο των φασιστοειδών αντιλήψεων της Κουμουνδούρου. Είσαι μπανάλ.

Αν είσαι από τις λίγες μανάδες που ζουν ακόμη, πατέρας, σύζυγος, γιος ή κόρη αγνοουμένου στην Κύπρο, μάταια θα ψάξεις δύο λέξεις, μια εκδήλωση διαμαρτυρίας, μνήμης, από τις βαρεμένες «συνιστώσες», για τον γιο, πατέρα, σύζυγο ή αδερφό που χάθηκε πολεμώντας στην Κύπρο. Ο Αλέξης, που έχει ως γκράντε ατραξιόν στο βιογραφικό του τη συμμετοχή του στις… καταλήψεις του λυκείου του, δεν σύχναζε σε τέτοια κακά πράγματα.

Αν μάλιστα τους στριμώξεις στο τετ α τετ για το ζήτημα, αφού ξινίσουν τη μούρη τους, θα σου παίξουν στερεοφωνικά την πιο κεμαλική σοβινιστική κασέτα, επαναλαμβάνοντας ως κλισέ ένα προς ένα τα επιχειρήματα του τουρκικού ισλαμοφασισμού, με τέτοια ζέση, που θα νομίσεις ότι κατά λάθος έπιασες την παλιά ελληνόφωνη εκπομπή του «Μπαϊράκ». Πιο ντενκτασικοί και από τον Ντενκτάς, που ήδη κοχλάζει στα καζάνια της Κόλασης. Θα κάνουν συμψηφισμούς με το πραξικόπημα, με «Τουρκοκύπριους αγνοούμενους» κι όλα τα καλούδια που παπαγαλίζουν οι Τούρκοι σοβινιστές.

Τα στελέχια του ΣΥΡΙΖΑ/ΕΚΜ/ «Βίλα Αμαλία», της βαριάς αριστεροσύνης, από Μπουχάριν και πάνω, δεν χαράμισαν ποτέ τον επαναστατικό χρόνο τους στις διάφορες μαυροκόκκινες παραφυάδες που υπηρετούσαν ή υπηρετούν για πασέ πράγματα που αφορούν κωλοέλληνες αγνοούμενους, πρόσφυγες, γενικά το ζήτημα εισβολής και κατοχής της Κύπρου από τον τουρκικό ισλαμοφασισμό.

Τιμητική εξαίρεση, το λέω, ο Πάνος Λαφαζάνης. Μπορεί να διαφωνώ σε πολλά, λιγότερα απ’ όσα νομίζετε, αλλά ο Πάνος ήταν εκεί, παρών και στα εθνικά και δεν ήταν από τους ψωραλέους ψευτοπροοδευτικούς, που προμοτάρανε μαζί με Τούρκους ισλαμοφασίστες και Αγγλοαμερικανούς το σχέδιο απαρτχάιντ σε βάρος της Μικρής Ελλάδας του Νότου, το επαίσχυντο και ρατσιστικό Σχέδιο Ανάν. Κάτι τσανάκια, ταλιροφονιάδες, «αγωνιστές» παρά τω πλευρώ επιχειρηματιών - νταβατζήδων, τρόφιμοι του πρυτανείου της μεταπολιτευτικής παράγκας, δώσανε τα ρέστα τους. Ο Λαφαζάνης όχι. Κάτι άλλοι όμως…

Μεγαλύτερο όνειδος στη μεταπολεμική Ιστορία της Αριστεράς από τη στάση του τότε Συνασπισμού στο Σχέδιο Ανάν δεν υπάρχει. Ισως μόνο η στάση τους στο ψευτομακεδονικό, το φλερτ τους με τους επιγόνους του Ιβάν Μιχαήλοφ, του φίλου του Χάινριχ Χίμλερ, αρχηγού των SS, και του Αντε Πάβελιτς, αρχηγού των αιμοσταγών Ουστάσι, ήταν μεγαλύτερη ξεφτίλα από αυτό. Πάντα άλλωστε οι αληθινοί φασίστες τα βρίσκουν και κολεγιάζουν, στο βουνό, σε γιορτές νεολαίας στα Σκόπια ή σε πολιτικές θέσεις.

Αν δε τους ψιθυρίσεις τις δύο κακές λέξεις, Βόρειος Ηπειρος, τότε παθαίνουν σπασμούς, στραβώνει το στόμα τους και μόνο στο άκουσμα της ύπαρξης των δικαιωμάτων της Ελληνικής Εθνικής Μειονότητας. Ανήκουστο πράγμα να πρέπει να υπερασπιστείς, να συζητήσεις έστω, για εκατοντάδες χιλιάδες Ελληνες, που έχουν περάσει του Χριστού τα πάθη κάτω από τη ληστρική αλβανική εξουσία.

Είναι άτιμο και διεστραμμένο να αρνείσαι να κάνεις το καθήκον σου απέναντι στα ίδια σου τ’ αδέρφια και την ίδια στιγμή να υποκρίνεσαι τον «διεθνιστή». Πόσο μάλλον να εχθρεύεσαι τ’ αδέρφια σου, να προκρίνεις και υπηρετείς, εκ του αποτελέσματος, ξένα συμφέροντα, σε βάρος των συμφερόντων του έθνους σου. Πώς το λέει αυτό ο λαός μας, «σύντροφοι»;

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Γιώργος Π. και ... avatar
    Γιώργος Π. και ... 06/01/2013 18:15:23

    Καλά δεν είπε και κανένα ψέμα ο Φαήλος Κρανιδιώτης, ο κόσμος το 'χει τούμπανο και εσείς κρυφό καμάρι.
    Είναι γνωστό ότι με πρόσχημα τον ανθρωπισμό θέλετε να καταστήσετε την Ελλάδα πολυπολιτισμική χαβούζα και πως η ρητορεία σας είναι τόσο ακραία ώστε να συναντιέστε ιδεολογικά στα Σκόπια, στη Τουρκία με την εκεί "ακροδεξιά".
    Είναι ντροπή να παριστάνετε τους θιγμένους.
    Με τους μόνους που έχετε καλές σχέσεις εις βάρος των ελλήνων εργαζομένων αλλά και ανέργων, είναι με τη πακιστανική κοινότητα και τις διάφορες μειονότητες.
    Όχι ότι είναι απαραίτητα κακό αυτό, αλλά δυστυχώς καταντάει αηδία όταν υπονομεύεται η ίδια η κοινωνική συνοχή των συμπατριωτών σας(;)για λόγους, που οπωσδήποτε κινούν υποψίες.
    Όπως λένε και στο χωριό μου, σας ξέρουμε δα...

  2. yiannos avatar
    yiannos 06/01/2013 18:20:32

    καλά τους τα γράφει.

  3. tak avatar
    tak 06/01/2013 18:21:01

    Εξαιρετικά καλά τα γράψατε κ. Κρανιδιώτη...

  4. ΣΠΑΡΤΙΑΤΗΣ avatar
    ΣΠΑΡΤΙΑΤΗΣ 06/01/2013 18:30:03

    Συγχαρητήρια κε Κρανιδιώτη, και εις ανώτερα, πάντα άξιος!

  5. Fëanor avatar
    Fëanor 06/01/2013 18:31:00

    Ε βέβαια, έχοντας συνηθίσει τόσα χρόνια με Καραμανλή, τώρα που αρθρώνεται επιτέλους ένας πραγματικός δεξιός λόγος (ακόμα και αν σε μεγάλο βαθμό λέει απλώς αυτονόητα πράγματα), κοκκινίζουν σαν τις παρθένες! Μπράβο Φαήλο!

  6. Κυθήριος Τ. avatar
    Κυθήριος Τ. 06/01/2013 18:31:59

    MΠΡΑΒΟ κ.Κρανιδιώτη,πολύ καλά τούς τά γράφετε καί φαίνεται πόσο τσούζει!
    Τήν ἀνακοίνωση δέ τοῦ ΣΥΡΙΖΑ,ἐγῶ θά τήν θεωροῦσα ὥς ἐπιβράβευση!

    • Κυθήριος Τ. avatar
      Κυθήριος Τ. @ Κυθήριος Τ. 06/01/2013 19:17:10

      Ὅσο γιά τήν ἀπάντηση πού περιμένει ἀπό τήν κυβέρνηση ὁ ΣΥΡΙΖΑ,μακάρι αὐτή ἡ τοποθέτησή σας νά ἦταν ἡ ''ἐπίσημη κυβερνητική γραμμή''...

      • Γεώργιος Τ. avatar
        Γεώργιος Τ. @ Κυθήριος Τ. 06/01/2013 22:27:29

        Όταν δηλαδή τόσους μήνες ο Σαμαράς μιλάει για τα 2 άκρα που στην ουσία είναι 2 όψεις του ίδιου νομίσματος και μετά βγαίνουν κάποιες κουκούλες και ανακαλύπτεις το σύριζα να τους στηρίζει εσένα δε σου φτάνει. Με συγχωρείς αλλά εμένα μου περισσεύει. Τους έχει κάνει να "ομολογούν χωρίς ξύλο"...

        • Κυθήριος Τ. avatar
          Κυθήριος Τ. @ Γεώργιος Τ. 07/01/2013 06:02:31

          Δέν μοῦ φτάνει,γιατί θέλω νά ρίξει τό βάρος περισσότερο καί στά Ἐθνικά θέματα.Νά ξεσκεπάσουν τίς πραγματικές θέσεις τοῦ ΣΥΡΙΖΑ γιά τό Σκοπιανό,τή Θράκη μας,τή Βόρεια Ἤπειρο,ὅπως τά λέει καί ὁ Φαήλος.Ἐδῶ δέν πρόκειται γιά ἀπλή ὑπονόμευση κυβερνητικοῦ ἔργου,ἀλλά γιά ἄθλια ὑπόσκαψη τῶν θεμελίων τῆς ἴδιας τῆς Πατρίδας,γιά προδοσία! Χρειάζονται λοιπόν-κατά τή γνώμη μου-σκληρές ἀπαντήσεις.

          • Γεώργιος Τ. avatar
            Γεώργιος Τ. @ Κυθήριος Τ. 07/01/2013 17:31:16

            Μα όταν τα γράφει ένας φίλος του πρωθυπουργού τόσα χρόνια τώρα και κάθε τρεις και λίγο ξαναγράφει, τι άλλο να γίνει; Να διαδώσουμε και εμείς σαν υπεύθυνοι πολίτες στο περιβάλλον μας τις θέσεις τους. Αυτοί έχουν ξεβρακωθεί μόνοι τους!

  7. theo1611 avatar
    theo1611 06/01/2013 18:33:27

    Ζοριστήκανε οι προεδρικοί και οι συνιστώσες του ΣΥΡΙΖΑ από την εξαίρεση του Λαφαζάνη. Αλλεργία στη διαφοροποίηση της κριτικής!

  8. ΚΜ avatar
    ΚΜ 06/01/2013 18:36:34

    Ακριβοδίκαιος ο Φαήλος. Όλα όσα έγραψε ισχύουν.

  9. M.O. avatar
    M.O. 06/01/2013 18:37:20

    Μάλλον οι πόντοι στον Λαφαζάνη πείραξαν την ηγετική ομάδα...

    • Ανώνυμος avatar
      Ανώνυμος @ M.O. 06/01/2013 19:55:36

      Όχι ότι εκπλήσομαι από το εγγεγραμένο προσωπικά, αλλά έχεις και πολιτική σκέψη
      Κρίμας που δεν έχεις και πολιτική θέση. Θα προσέθετες στο μπάχαλο

      • M.O. avatar
        M.O. @ Ανώνυμος 06/01/2013 22:43:21

        Δεν προσθέτω, μπάχαλο είμαι από μόνος μου. Σας πείραξε βλέπω το σαρκαστικό σχολιάκι. Δεν ήταν αυτή η πρόθεση μου, πιστέψτε με...
        Και πολιτικήν θέσιν έχομεν, πολλάκις αναρτηθείσα. Πάρτε μια γεύση, μιας και δεν είστε τακτικός αναγνώστης http://www.antinews.gr/2011/11/12/133174/

        • Ανώνυμος avatar
          Ανώνυμος @ M.O. 07/01/2013 21:22:21

          Παρεξήγηση που οφείλει εξήγηση (..αντίθετα με το τραγούδι του Χατζηδάκη)
          Θεώρησα το σχόλιο σου Μικρέ ότι απεικονίζει μια πραγματικότητα. Επειδή σε έχω σταμπάρει για το πνευματώδες χιούμορ σου κάποια χρόνια που σε διαβάζω, που για μένα είναι και πολιτικό, εκεί και η αναφορά μου για τη πολιτική σκέψη, Όπερ συνεπαγόμενο, μακάρι να είχες και πολιτική θέση ώστε να συνεισφέρεις για να διορθωθεί αυτό το μπάχαλο που υπάρχει
          Όποια άλλη υπονόηση που προήλθε από την έλλειψη λογοτεχνικής πληρότητας του σχολίου, άκυρη

          • M.O. avatar
            M.O. @ Ανώνυμος 08/01/2013 00:25:34

            χαχαχα καρέκλα εννοείς λοιπόν. Θα το σκεφτώ γιατί έχω και πρόταση για το dancing του χρόνου. Να είσαι καλέ φίλε, σε ευχαριστώ

      • ΟΛΕ avatar
        ΟΛΕ @ Ανώνυμος 07/01/2013 01:31:41

        ο λαός φταίει που δεν έχει;

  10. JE NE REGRETTE RIEN avatar
    JE NE REGRETTE RIEN 06/01/2013 18:43:44

    Tί σχόλιο να κάνει κανείς γι'αυτό το άρθρο ; ΑΠΛΑ ΤΕΛΕΙΟ.
    Φαήλος 100%.
    Ο αγαπημένος Φαήλος.
    Ευτυχώς επανήλθε.

  11. dim avatar
    dim 06/01/2013 18:43:55

    Εξαιρετικός Φαήλος!

    Θέλω να βγει ένας Συριζαίος και να μας πει έστω και ένα σημείο από αυτά που γράφει ο Φαήλος που δεν είναι έτσι... Ένα, μόνο ένα..... Ανυπομονώ...

    • JE NE REGRETTE RIEN avatar
      JE NE REGRETTE RIEN @ dim 06/01/2013 19:24:32

      Μπράβο DIM. Επί της ουσίας: ΕΝΑ μόνον να αντικρούσουν οι Συριζαίοι.
      ΕΝΑ πού ΔΕΝ είναι αλήθεια.
      Περιμένουμε "αριστεροί του χαβιαριού" -gauche caviar...

  12. αντιθετικός avatar
    αντιθετικός 06/01/2013 18:48:07

    Να αγιάσει το στόμα σου!!!

  13. roadrunner avatar
    roadrunner 06/01/2013 18:58:25

    Δεν τους "πιανει" ουτε η Θεια Φωτιση της ημερας των Θεοφανείων εκει στο συριζαιικο ! Αψογο το αρθρο σας κ.Κρανιδιωτη.

  14. giannis avatar
    giannis 06/01/2013 19:05:29

    Εγω νομιζω πως λιγα τους εσυρε..Να το επαναλάβει μπας και συνέλθουν.

  15. aggelosview avatar
    aggelosview 06/01/2013 19:08:55

    Φαήλο, έρχεται ο Σκουρλέτης με το γκαζοζέν....
    Στρατοδίκης ο Πάντζας.
    Δημόσιος κατήγορος η Κλάραμπελ.

  16. GP avatar
    GP 06/01/2013 19:09:22

    Σωστός !!! Το κακό είναι ότι ο ΣΥΡΙΖΑ μπορεί να είναι η επόμενη κυβέρνηση.......

  17. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 06/01/2013 19:16:08

    Α Ρ Ι Σ Τ Ο κείμενο.
    Συμφωνώ σε όλα ,αν και είναι λίγο επιεικής σε ότι αφορά την βίλλα ,γιατί υπάρχουν σχεδόν σε όλες τις μεγάλες πόλεις τέτοιου είδους...βάσεις εξορμήσεως
    και απόρώ, ο Δένδιας πως και δεν έχει διατάξει εντός 24ώρου να έχουν διαλυθεί;
    εκτός αν Ελλάδα είναι μόνο η Αθήνα.

  18. Kώστας ΜΠ avatar
    Kώστας ΜΠ 06/01/2013 19:16:43

    Mόνο έτσι καταλαβαίνουν. Αυτοί επέλεξαν να αποκαλούν τους αντιπάλους τους "μερκελιστές" δια των χειλέων του φαιδρού αρχηγού τους, ενώ η γούνα τους έχει ράματα πολυτραυματία. Δεν δικαιούνται σεβασμού οι αποκαλούντες την βίλα Αμαλία "κοινωνικό και πολιτιστικό χώρο", δεν προσφέρονται για κλασική πολιτική αντιπαράθεση όσοι είναι μπολιασμένοι με απόψεις Γαιτάνη και Νάσου Θοδωρίδη. Δεν δικαιούται πολιτικού σεβασμού το κόμμα που εμπαίζει με τον πλέον άθλιο τρόπο και σπεκουλάρει στον πόνο που η Κρίση προκαλεί όταν το ένα στέλεχος( Στρατούλης ) δηλώνει "θα επαναφέρουμε μισθούς και συντάξεις στο 2009" και το άλλο( Παπαδημούλης) δηλώνει ακριβώς τα αντίθετα "δεν είμαστε λαικιστές για να υποσχεθούμε πως θα τα επαναφέρουμε". Ακόμη και σήμερα αν τους ρωτήσει κανείς για το θέμα, αλλά τους χαιδεύουν, θα σφυρίξουν κλέφτικα.
    Δεν δικαιούνται σεβασμού όσοι λειτουργούν ως Σιν Φέιν για τον φασιστικό και τραμπούκικο "αντιεξουσιαστικό χώρο". Είναι οριακά εκτός δημοκρατικού συνταγματικού τόξου. Ως εξτρεμιστές και κόμμα των άκρων θα αντιμετωπιστούν. Αυτοί το επέλεξαν.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Kώστας ΜΠ 06/01/2013 20:12:34

      Μπράβο στο Φαήλο όπως πάντα, μπράβο και σε σενα πατριώτη. Και χρόνια καλά και ευλογημένα για τη μεγάλη σημερινή μέρα των Θεοφανείων! Μακάρι να φωτιστούμε κια να δούμε όλοι καθαρά τα πράγματα.

  19. Bixiou avatar
    Bixiou 06/01/2013 19:18:34

    Η γλωσσα κοκκαλα δεν εχει και κοκκαλα τσακιζει! Το ιδιο και ο γραπτος λογος, ιδιως οταν αναφερεται με χιουμορ σε ωμες, σκληρες, οδυνηρες αληθειες. Ο Φαηλος Κρανιδιωτης φαινεται οτι τους λυπηθηκε, αλλοιως ειχε να τους πει και αλλα...Τιποτε απο οσα γραφει το αρθρο δεν δικαιολογει την ανοητη (επιεικως) ανακοινωση του ΣΥΡΙΖΑ. Αχ, γιατι να υπαρχει αυτη η υποθηκη Βενιζελου!

  20. Kραντωρ avatar
    Kραντωρ 06/01/2013 19:19:12

    Η απάντησις του ΣΥΡΙΖΑ, άλλα λόγια για να αγαπιόμαστε, διότι, εν εναντία περιπτώσει, υπάρχει «μίσος» και « μισαλλοδοξία». Γνωστή νεοταξική ορολογία.
    Ο ΣΥΡΙΖΑ, παρά τις συνεχείς αλλαγές στην ονομασία του, παραμένει το απόκομμα του ΚΚΕ, η δε ηγεσία του μεταφέρει στους ώμους της όλα τα ανομήματα των κομμουνιστών κατά του Έθνους, από την εποχή της ιδρύσεώς του σαν ΚΚΕ-ΕΤΚΔ από τους Εβραίους της Θεσσαλονίκης.
    Η ρήσις του Γεωργίου Παπανδρέου για το «κόμμα της προδοσίας και του εγκλήματος» αφορά στις ΄μέρες περισσότερο τους μετεμφιεσμένους σταλινο-τροτσκιστο-μαοϊκούς του ΣΥΡΙΖΑ παρά το παλαιολιθικό ΚΚΕ.
    Μια ζωή υπηρέτες ξένων συμφερόντων. Τώρα απλώς το καθοδηγητικό κέντρο δεν είναι το Κρεμλίνο...

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Kραντωρ 06/01/2013 22:31:45

      Απλά υπέροχος!

  21. kapsiotis avatar
    kapsiotis 06/01/2013 19:20:04

    Επιτέλους αντίλογος... Μας έχει κλείσει μονότερμα τόσα χρόνια η "διαταραγμένη αριστεροσύνη". Όταν μπαίνουν στον κόπο κι απαντούν οι τυχοδιώκτες, πολύχρωμοι, αριστεροί γυρολόγοι φαίνεται ότι αρχίζει και "τσούζει" η πένα του Κρανιδιώτη. Φαήλο, συνέχισε να ξεδιπλώνεις τη σκέψη σου και να μην κόπτονται οι αριστεροί "πλάνοι"... οι αναγνώστες διαθέτουν νου ώστε να μην δέχονται τίποτα άκριτα. Βοηθάς με έναν ξεχωριστό τρόπο στο μετασχηματισμό λαθεμένων πολιτικών αντιλήψεων, πεποιθήσεων και παραδοχών πολλών πλανεμένων συμπολιτών μας. Η προσφορά σου στο δημόσιο διάλογο κατά την άποψή μου είναι ανεκτίμητη!

    • Ελπιδοφορος avatar
      Ελπιδοφορος @ kapsiotis 08/01/2013 19:13:19

      Κυριολεκτικα ...επιτελους!
      Συγχαρητηρια και στους δυο σας!
      Οι αριστερο-συριζο-κομμουνιστες βρηκαν τον μαστορα τους!
      Εαν δεν τους αρεσουν αυτα που γραφει ο Φαηλος ας αλλαξουν αυτοι αποψεις αντι να αλλαξουμε εμεις εθνικοτητα!

  22. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 06/01/2013 19:20:31

    Ν' αγιάσει το στόμα σου Φαήλο. Δυστυχώς, για την πλειοψηφία της Αριστεράς, αυτή είναι η κατάσταση. Υπάρχουν οι τιμητικές εξαιρέσεις και κυρίως ο κύκλος του "Άρδην" γύρω από τον Γιώργο Καραμπελιά (διαβάστε την "Αποστασία των διανοοουμένων", το τελευταίο βιβλίο του). Αλλά αυτές είναι οι εξαιρέσεις που επιβεβαιώνουν τον κανόνα.
    Η Ελλάδα χρειάζεται μία τίμια και ακομπλεξάριστη δημοκρατική και πατριωτική Δεξιά, σαν αυτή που εκφράζει ο Φαήλος Κρανιδιώτης. Δεν θα υπήρχε τότε κανένας χώρος για τη ΧΑ.
    Να συμπληρώσω ότι τελευταία ο Σύριζα, αντιχριστιανικός μέχρι το κόκκαλο, ρίχνει τα δίχτυα του στον χώρο της Εκκλησίας, με όχημα διείσδυσης από τη μια μερικούς αριστερο-χριστιανούς θεολόγους (του συστήματος, καλά προσκολλημένους κάπου) και κάποιους αρριβίστες ή "χρήσιμους ηλίθιους" μητροπολίτες (ας μην λέμε ονόματα, ο ένας πάντως, ο Ιλίου Αθηναγόρας, είναι κολλητάρι του Αρχιεπισκόπου)....

    • Κυθήριος Τ. avatar
      Κυθήριος Τ. @ ΒΙΣ 06/01/2013 20:43:02

      Καί κείνος ὁ Ἀρχιεπίσκοπος ρίχνει τό παραγάδι του στά ρηχά,σαλιαρίζοντας μέ τόν κύρ Φώτη..

      • ΒΙΣ avatar
        ΒΙΣ @ Κυθήριος Τ. 06/01/2013 23:22:19

        Πες μου τους φίλους σου (Μεσσηνίας, Ιλίου....) να σου πω ποιος είσαι....

        • Γεώργιος Τ. avatar
          Γεώργιος Τ. @ ΒΙΣ 07/01/2013 08:22:13

          Είσαι πολύ λάθος και είτε το ξέρεις και το κάνεις λόγω εμπάθειας είτε είσαι μη γνώστης καταστάσεων.

  23. chrisss90 avatar
    chrisss90 06/01/2013 19:25:51

    Μόνο και μόνο για το Κλάραμπελ, είσαι Θεός!!! Όχι πάντως πως τα υπόλοιπα μπάζουν από κάπου. Ρίχνε Φαήλο!!και λίγα τους λες...

  24. Bixiou avatar
    Bixiou 06/01/2013 19:27:34

    Ελπιζω να μην εννοειτε καποιους σοβαροφανεις με αξιωματα που διετελεσαν και μελη της Κ.Ε του Κ.Κ

  25. ΤИΤΟΡΜΟC ЭTOЛOС avatar
    ΤИΤΟΡΜΟC ЭTOЛOС 06/01/2013 19:31:35

    Τί κρίμα η μεταπολιτευτική Ελλάδα να μην έχει μερικούς ακόμη Φαήλους! 'Ισως να μην είχαμε φτάσει ως εδώ... Διότι, της οικονομικής χρεοκωπίας προηγήθηκε η πολιτιστική με αυτουργό την αφασική ψειτοαριστερά.

  26. GA avatar
    GA 06/01/2013 19:36:37

    ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΣΟΒΑΡΟΣ ΕΛΛΗΝΑΣ ΠΟΥ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΟΤΙ Ο ΣΥΡΙΖΑ ΘΑ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΙ? ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΣΕ ΚΑΜΜΙΑ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΠΟΤΕ ΤΟΝ ΠΟΛΥ ΤΣΙΠΡΑ ΝΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙ ΕΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΤΥΠΟΥΣ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΤΩΝ ΘΕΟΦΑΝΕΙΩΝ Η ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΗ ΕΟΡΤΗ .Ο ΦΑΗΛΟΣ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΠΑΝΕΡΧΕΤΑΙ ΠΟΥ ΚΑΙ ΠΟΥ ΝΑ ΤΑΡΑΖΕΙ ΤΑ ΝΕΡΑ ΤΗΣ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΤΟΥ ΣΥΡΙΖΑ.ΚΑΗΜΕΝΗ ΧΩΡΑ! ΑΛΟΙΜΟΝΟ ΣΟΥ ΑΝ ΠΕΣΕΙΣ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΑΥΤΩΝ ΤΩΝ ΑΝΘΕΛΛΗΝΩΝ

  27. Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
    Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 06/01/2013 19:43:41

    Άστε με, ρε παιδιά, στον πόνο μου. Μου μούτρωσε ο Σκουρλέτης, δεν θα μου μιλάνε η Κλάραμπελ, ο ΠΟΙΗΤΗΣ με το μαλακό λευκό μπαστούνι. Πενθώ, αδέρφια....http://www.youtube.com/watch?v=xxKkqcODwN4

    • Δαναός avatar
      Δαναός @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 06/01/2013 22:48:00

      Τον ποιητή τον έχω αναλάβει.Άστον.Θα του γίνει το λευκό μπαστούνι πράσινη μπάμια!

  28. ΚΠ avatar
    ΚΠ 06/01/2013 19:48:06

    Η γνωστή .......δημοκρατική αντίληψη του ΣΥΡΙΖΑ:
    Να έχει το δικαίωμα της κριτικής γιά τους πάντες και τα πάντα,μην διανοηθεί κάποιος όμως να κριτικάρει αυτούς,τον καίνε άνετα ζωντανό, και μεταφορικά και κυριολεκτικά (Μαρφίν).
    Φαήλο respect.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ ΚΠ 06/01/2013 20:14:01

      Και για να συμβάλω περαιτέρω αν μου επιτρέπεις, τι πιο φασιστοειδές από αυτό;

    • Tryphoon avatar
      Tryphoon @ ΚΠ 08/01/2013 14:13:48

      Οi δίκοι σας προβοκάτορες την κάψαν την Marfin για αυτό και δεν τους έχουν πίασει ακόμα.

  29. m.s avatar
    m.s 06/01/2013 19:54:26

    Σ ύριζα - Φαήλος διπλό από ημίχρονο...

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ m.s 06/01/2013 20:13:21

      Πολύ καλό!

  30. stamoschios avatar
    stamoschios 06/01/2013 19:55:22

    Κύριε Κρανιδιώτη, τι να πω, τα γράψατε όλα. Απλά τα θερμότερα μου συγχαρητήρια. Εύγε και πάλι Εύγε.

  31. Ανώνυμος avatar
    Ανώνυμος 06/01/2013 19:58:32

    Μαυρογυαλούροι του εσχίστου είδους (..για τα ψηφαλάκια), επενδεδυμε΄νοι με τη προβιά του αρισεροσροφισμού, που αγόραζε το πόπολο για 35 χρόνια
    “..Εμπρός Ανδρέα, για μια Ελλάδα νέα”

    Όσο για το “Κάτι τσανάκια, ταλιροφονιάδες, «αγωνιστές» παρά τω πλευρώ επιχειρηματιών – νταβατζήδων, τρόφιμοι του πρυτανείου της μεταπολιτευτικής παράγκας, δώσανε τα ρέστα τους…”
    …τα πάντα όλα!

  32. MIKE avatar
    MIKE 06/01/2013 19:58:47

    mpravo failo........

  33. Παναγιώτης avatar
    Παναγιώτης 06/01/2013 20:04:54

    Να αγιάσει το στόμα σου, Φαήλο. Όσο και να το θέλουν, αυτή η χώρα δε θα πάψει ποτέ να κατοικείται από Έλληνες και Ορθόδοξους. Ήδη η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΗ ''φιλοξενεί'' στην αγκαλιά της, αμέτρητους.

  34. ΕΣΧΑΡΕΥΣ avatar
    ΕΣΧΑΡΕΥΣ 06/01/2013 20:07:38

    Στη δια-λογική αντιπαράθεση, οι Συνιστώσες δεν αντέχουν!

    Αφού εδώ πονάνε, στη Διαλεκτική Κόντρα, εδώ θα τους βαρέσουμε δυνατά και συνεχώς!

    ... με πολύ δημοκρατία, δημοσιότητα και ανάλυση της ηλίθιας συμπεριφοράς των και των ψυχολογικών προβλημάτων (κολλημάτων) τους.

    • Ανώνυμος avatar
      Ανώνυμος @ ΕΣΧΑΡΕΥΣ 06/01/2013 20:32:45

      !!!!!

  35. Κυψελιώτης avatar
    Κυψελιώτης 06/01/2013 20:08:30

    To πρόβλημα δεν είναι τα γραφικά νούμερα με τις μολότοφ της Κουμουνδούρου.
    Το πρόβλημα είναι ότι πατριωτικές φωνές σαν του Φαήλου είναι είδος προς εξαφάνιση στη "φιλελεύθερη" ΝΔ.!!!!
    Και αυτό θα το πληρώσει άσχημα

    • dim avatar
      dim @ Κυψελιώτης 06/01/2013 23:26:56

      Δηλαδή όλη η δουλειά που γίνεται στο Υπουργείο Δημόσιας Τάξης δε σε ικανοποιεί?? Τι πιο πατριωτικό στη πράξη, από το να βγαίνουν οι κουκούλες, να σταματάει η εισροή λαθρομεταναστών, να έχουμε διαρκή επιχείρηση Ξένιου Δία, να τελειώνουμε με τις καταλήψεις κλπ κλπ κλπ ?? Ο γνήσιος πατριωτισμός εκφράζεται μόνο μέσα από τη πολιτική και τις πράξεις της ΝΔ... Εθνικιστικές κορώνες τύπου ΧΑ, δεν προσφέρουν καλές υπηρεσίες στη πατρίδα μας... Και φυσικά οι εθνομηδενιστικές απόψεις του Σύριζα είναι ό,τι χειρότερο έχει να επιδείξει το πολιτικό σκηνικό της χώρας μας εδώ και δεκαετίες...

      • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
        Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ dim 07/01/2013 21:24:06

        Ο Δένδιας με τους συνεργάτες του, χωρίς πολλά - πολλά λόγια, δουλεύει κι αρχίζει να φαίνεται αποτέλεσμα. Αν ξεπεράσουν και την συστολή της "πολιτικής ορθότητας" να βάζουν στην ζυγαριά κάθε τόσο και για την ΧΑ και πάνε σαν οδοστρωτήρας πάνω στο σύνολο της ανομίας, τότε θα γράψει Ιστορία για τον εασυτό του και την Πατρίδα, κυρίως.

  36. So avatar
    So 06/01/2013 20:13:36

    O Φαήλος πολυ σωστά έχει αναφερθεί στην ανάγκη να ενσωματώσει η ΝΔ και την Χρυσή Αυγή ...όπως πολύ σωστά πήρε όλο το ΛΑΟΣ.

  37. TIMAIOS avatar
    TIMAIOS 06/01/2013 20:15:08

    Οταν το κρατος ποτε δε λειτουργησε οπως επρεπε οι καθε λογεις "επαναστατες" θεωρησαν την απραξια και αποθεια του σαν κεκτημενο... Ατυχως για τους "αγωνιστες συντροφους" η ανακοινωση του ΣΥΡΙΖΑ ειναι αυτη που αναβιωνει εμφυλιοπολεμικης υφης συνειρμους, (τυπου οσοι διαφωνουν μ' εμας ειναι φασιστες)...Δυστυχως λειτουργουν στο πλαισιο του 2,9% (δυστυχως διοτι ειναι αντιπολιτευση)...

  38. Άλκιμος avatar
    Άλκιμος 06/01/2013 20:15:18

    Εύγε στον κο. Κρανιδιώτη!
    Και λίγα λεεί για τους Φασίστες της Κουμουνδούρου!

    Επιτέλους υπάρχει αντίλογος στην αριστερό-ροζ ηγεμονία της Μεταπολίτευσης που έχει αποδομήσει τις αρχές και αξίες της Ελληνική κοινωνίας και του Έθνους.

    Άλκιμος

  39. ΧΑΡΗΣ avatar
    ΧΑΡΗΣ 06/01/2013 20:17:43

    ΣΕΒΑΣ Κ. ΦΑΗΛΟ !!!
    Υποκλίνομαι όπως πάντα στην αγωνιστικότητά σου και τη προσφορά σου στην χαχολισμένη κοινωνία μας.

  40. Drakos avatar
    Drakos 06/01/2013 20:19:53

    Για ποιον Δεξιό ή Αριστερό λόγο μιλάμε; Η αλήθεια δεν έχει ούτε Δεξιά, ούτε Αριστερά. Είναι απλά... αλήθεια.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Drakos 06/01/2013 22:33:48

      Έτσι!

    • Παύλος avatar
      Παύλος @ Drakos 07/01/2013 19:58:32

      Καλά τα λες για την αλήθεια !!!!
      Έλα όμως , που 9 στα δέκα ο Αριστερός γενικά ( ή αριστερίστικος, ή αριστερίζων, ή αριστερόστροφος, ή αριστερόφιλος, ή αριστερώνητος ) λόγος είναι ψέμα !;!

  41. Μεγάλες στιγμές avatar
    Μεγάλες στιγμές 06/01/2013 20:25:56

    Τίποτε στην πολιτική δεν είναι τυχαίο..ούτε και η ανακοίνωση αυτή.
    Ο Σύριζα ενηλικιώθηκε και βλέπει ποιοι είναι ικανοι ''γαμπροί'' για να του κλέψουν την ''νύφη'' μεσα απο τα χερια τους.Οπου νύφη βάλε την εξουσία.
    Ο κ.Κρανιδιώτης αποτελεί ικανό αντίπαλο και όταν καταλάβουν οτι δεν νικιέται,αναμένω προταση απο μέρους τους για συνεργασία.

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Μεγάλες στιγμές 07/01/2013 21:21:18

      Μ' ένα ρομαντικό δείπνο με τον Σκουρλέτη, δέχομαι.

  42. usound avatar
    usound 06/01/2013 20:26:19

    "Εκεί δίνουν τα ρέστα τους οι «σκουρλέτηδες» και η Κλάραμπελ της γνωστής προοδευτικιάς οικογενείας".Εκπληκτική η ομοιότης!
    http://vapsomalliades.blogspot.gr/2012/09/lookalikes.html

    • Πετρόπουλος avatar
      Πετρόπουλος @ usound 07/01/2013 01:05:23

      Επειδή πολλοί αναρωτηθήκαμε τι σημαίνει κλαραμπελ:
      Η αγελαδομούρα. Που θυμίζει την Κλαραμπέλ του Ντίσνεϋ. Γυναίκα με παχουλά μάγουλα (κι ας είναι αδύνατη), ανοιχτά ρουθούνια, στρογγυλά μάτια, φαρδύ κούτελο, μεγάλο στόμα.

      Φαήλο , τους πήρες τα "πάσσα"

  43. ΚΠ avatar
    ΚΠ 06/01/2013 20:32:33

    Σωστά Γιώργο.

  44. GA avatar
    GA 06/01/2013 20:52:49

    ΦΑΗΛΕ ΣΟΥ ΣΥΝΙΣΤΩ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΟΝΕΣΕΙ ΠΟΛΥ Ο ΣΥΡΙΖΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΠΑΣΤΙΛΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΟΝΟ ΤΟΥ ΑΛΛΟΥ ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΞΑΛΑΦΡΩΣΟΥΜΕ ΛΙΓΟ.....

  45. anonymous avatar
    anonymous 06/01/2013 20:57:21

    Χα χα πλάκα έχουν!!! Ζητάνε κυβερνητική ανακοίνωση αποδοκιμασίας. Αλήθεια ο ΣΥΡΙΖΑ έβγαλε ανακοίνωση για τα γεγονότα της ΜΑΡΦΙΝ και τις λοιπές αλητείες και καταστροφές σε βάρος της χώρας;

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ anonymous 06/01/2013 21:36:23

      Ευελπιστώ ότι αντί για «ανακοίνωση αποδοκιμασίας», θα λάβουν τα δέοντα.

  46. Ζω σαν σκυλι,πεθαινω σαν σκυλι avatar
    Ζω σαν σκυλι,πεθαινω σαν σκυλι 06/01/2013 21:05:21

    Kυριοι-ες εχω μια ειλικρινη απορια.
    Ετοιμαζομαι να αποχωρησω στο εξωτερικο.δυστυχως δεν ειμαι απο τους τυχερους που μποπρω να το κανω οργανωμενα διοτι λογο αναλγησιας κρατικης και αγνοιας προσωπικης σε βαθμο ηλιθιοτητας δεν μπορω να πιστοποιησω την γνωση μου πανω στα περονοφορα οχηματα και στους γερανους.για να ερθω ομως στην απορια μου ρωτω.πιστευει κανεις απο εσας οτι εκει που θα παω(αγγλοσαξωνικη χωρα λογω γνωσης αγγλικων)θα ειμαι Ελληνας ή Πακιστανος;νομιζω πως ολοι "πιανετε"την ερωτηση.γνωμη μου ειναι πως θα ειμαι το δευτερο.αυτα προς το παρον αν και εχω να πω και αλλα.η δικη σας γνωμη ποια ειναι;

    • Ραβινος avatar
      Ραβινος @ Ζω σαν σκυλι,πεθαινω σαν σκυλι 06/01/2013 21:31:08

      Αλλο να τα ξερεις στα σκορπια κι αλλο να τα διαβαζεις με την διυσδιτικη γραφη του Φαηλου !Πανικος στην Κουμουνδουρου των συριζαυγητων που τρεχουν στον μπαρμπα στην κορωνη να κανει ντα τον Φαηλο !Σαν δεν ντρεπομαστε λεω εγω !Εαν με μια γραφη του Φαηλου σκορπισαν τα φουσατα των συριζαυγητων τι θα κανουν αυριο -μεθαυριο που θα ξεχυθουν απεναντι τους τ'ασκερια των νοικοκυραιων ?Φαηλο μαθε οτι τα νεα για το τσουξιμο των συραυγητων εχει κανει τον γυρο των μπλογκς μαλιστα συμπληρωμενα και με την απαντηση σου για το σχισιμο των καλσον των συριζαιων ..!Μπραβο σου !

    • Ανώνυμος avatar
      Ανώνυμος @ Ζω σαν σκυλι,πεθαινω σαν σκυλι 06/01/2013 21:40:48

      Ανέπτυξε τη προσωπικότητά σου, τις ικανότητες σου, και αν είναι ισχυρές και έχουν βάσεις, μη φοβάσαι τίποτα. Οι “Ούνοι” έχουν το καπασιτέ, αμεροληψία και αντικειμενικότητα να ξεχωρίζουν τους ικανούς
      (..παρ’ όλα αυτά, μη ξεχνάς την Ελλάδα, και μην αλλοτριωθείς)

    • ΠΑΛΛΗΞ avatar
      ΠΑΛΛΗΞ @ Ζω σαν σκυλι,πεθαινω σαν σκυλι 06/01/2013 22:01:20

      Ευρωπαίος θα είσαι φίλε, ισότιμος και respected (όπως λένε και οι αγγλοσάξωνες) για 0τι μπορείς να προσφέρεις με την εργασία σου καλή επιτυχία στην νέα σου προσπάθεια, ψηλά το κεφάλι!

    • Κυθήριος Τ. avatar
      Κυθήριος Τ. @ Ζω σαν σκυλι,πεθαινω σαν σκυλι 06/01/2013 22:14:46

      Φίλε μου,μή τολμήσεις νά πιστέψεις ποτέ ὅτι εἶσαι τό δεύτερο.
      Ἕλληνας νά νιώθεις πάντα,γιατί Ἕλληνας σημαίνει παληκάρι!

    • O Bixiou avatar
      O Bixiou @ Ζω σαν σκυλι,πεθαινω σαν σκυλι 06/01/2013 22:16:33

      Θα σου φερθουν σαν να εισαι Ευρωπαιος οταν συμπεριφερεσε και εσυ σαν Ευρωπαιος. Σαν μεγαλυτερος στην ηλικια, περνω το θαρρος να σε συμβουλευσω να βελτιωσεις οσο πιο πολυ μπορεις τα αγγλικα σου με ιδιαιτερη προσοχη στη προφορα. Διαβαζε εφημεριδα, βλεπε τηλεοραση και ακου ραδιοφωνο για να συνηθισει το αυτι σου. Να σεβεσαι τις τοπικες συνηθειες και κυριως τις ωρες κοινης ησυχιας. Καλη επιτυχια!

  47. Αλμωπιευς avatar
    Αλμωπιευς 06/01/2013 21:35:38

    Ζήσε όπως θέλεις καί πέθανε όπως θέλεις αλλά στήν Ελλάδα μήν είσαι ρίσπασπις .

    • Ζω σαν σκυλι,πεθαινω σαν σκυλι avatar
      Ζω σαν σκυλι,πεθαινω σαν σκυλι @ Αλμωπιευς 07/01/2013 05:39:46

      Σας ευχαριστω ολους σας για την συμπαρασταση και την υποστηριξη.
      ηδη εχω ζησει 2 χρονια εξωτερικο.χαμενος δεν πηγα ουτε προκειται να παω.ομως φιλοι γνωριζω πολυ καλα τί σας λεω.δεν υπαρχει κοινοτητα ή οικογενεια ή καποιο φιλικο προσωπο εκει που πηγαινω παρα μονο εγω και τα χερια μου και η....παρανομια μου.μολις τελειωσει η βιζα ηοποια δεν θα μπορουσε να ειναι κατι αλλο απο τουριστικη θα ειμαι πλεον λαθρο.και ακομα και ετσι θα την παλεψω.επισης τα τελευταια χρονια δεν εχουμε την εξωθεν καλη μαρτυρια.θυμαμαι 2 χρονια πριν στα πεθερικα μου στην βαλτικη την τηλεοραση τεμπεληδες να μας ανεβαζει,κλεφτες να μας κατεβαζει σε αδιανοητο ρυθμο λες και συνεβαινε στην δικη τους χωρα.ειμαι σε θεση να σας πληροφορησω πως το ιδιο ισχυει και σημερα και βεβαια οχι μονο στην βαλτικη.επισης ειμαι σε θεση να σας πω οτι απο υην μερα της κρισης εχω "τυπικα"προβληματα σε ολα τα ευρωπαικα αεροδρομια σχεδον που βρεθηκα.ξερω λοιπον πολυ καλα τί θα αντιμετωπισω και θα το παρω.ειναι καλλιτερα απο το απολυτο τιποτα και την απυθμενη κοροιδια που βιωνω.
      να θυμαστε ειμαι ακριβως στην τελευταια κοινωνικη ταξη πριν τους δυσμοιρους αστεγους και καταννοω πως οι περισσοτεροι απο εσας(ευχομαι ολοι οπως επισης ευχομαι κανενας αλλος να μην καταντησει ετσι)δεν γινεται να καταννοησεται τί εστι απολυτη φτωχεια,απωλεια οικογενειας και λοιπα εξοχως λυπηρα.προκειται για ΚΑΤΑΝΤΙΑ και αν εσας σας ενοχλει η λεξη σκεφτειται αυτους που το εχουν για βιωμα.

      υγ.η Ελλαδα ζει μεσα μου
      προς Αλμωπιευς:με εβαλες σε σκεψεις.διακρινω μια υποτιμητικη υποψια στα λεγομενα σου.εγω ομως φιλε δεν σφαζομαι με βαμβακι και προφανως εσυ δεν εισαι σε θεση να αμφισβητεις την πατριωσυνη μου.μου φενεται πως αδυνατεις να δεις τους ανθρωπους μπροστα στο φοβο σου μην και πεταξουμε την ασπιδα.αυτο φιλε επιτρεψε μου να σου πω πως δεν ειναι πατριωτισμος τουλαχιστον υγιεις.αν σε εχω κρινει λαθος να μου το επισημανεις να διορθωσω.

      • Ζω σαν σκυλι,πεθαινω σαν σκυλι avatar
        Ζω σαν σκυλι,πεθαινω σαν σκυλι @ Ζω σαν σκυλι,πεθαινω σαν σκυλι 07/01/2013 05:46:47

        Και μιας και το ξεχασα.αν πεινασω σε ξενη χωρα,θα κλεψω και θα φαω.θα ειμαι λοιπον πακιστανος.αν πεινασω στην δικη μου χωρα,θα κλεψω και θα φαω.θα ειμαι λοιπον ελληνοπακιστανος.
        το επιπεδο των σχολιαστων ειναι ιδιαιτερως ψηλο ωστε δεν ανησυχω πως καποιος δεν αντιλαμβανεται τι λεω.

  48. Κώστας Σταματάκης avatar
    Κώστας Σταματάκης 06/01/2013 21:37:33

    Αδέλφια ο Φαήλος είναι σπλάχνο από τα σπλάχνα μας. Είναι ο δικός μας άνθρωπος, από την φτωχογειτονιά του Κορυδαλλού, από πατέρα τεχνίτη στο λιμάνι του Πειραιά και μάνα κοπτοραπτού. Είναι άνθρωπός αυτοδημιούργητος, όπως οι περισσότεροι έντιμοι Έλληνες, που δεν οφείλει σε κανένα την καριέρα του, και δεν προσκύνησε κανένα κερατά, μόνο την Ελληνική Σημαία. Αυτά που γράφει και αυτά που λέει μας εκφράζουν όλους. Για αυτό τον φοβούνται όλα αυτά τα καλοζωισμένα παιδάκια των Βορείων προαστίων της αριστεράς και της προόδου, και για αυτό τον σεβόμαστε και τον αγαπάμε όλοι μας.

    Συμπατριώτη εκ μητρός, Καλή Χρονιά να σε χαίρονται οι Άξιοι γονείς σου και η οικογένεια σου. Συνέχισε τον αγώνα σου και να ξέρεις ότι έχεις πολλούς φανατικούς φίλους.

  49. Νίκος Θ. avatar
    Νίκος Θ. 06/01/2013 22:08:29

    Φαήλο, καλή χρονιά, με υγεία και επιτυχίες.
    Επιτέλους, φωνάζεις και εκφράζεις την ψυχή του Ελληνα. Τα πιό θερμά μου συγχαρητήρια. Η αλήθεια πονάει και ο ΣΥΡΙΖΑ βρίσκεται στο καναβάτσο. Τον νίκησες και είναι μεγάλη η νίκη η δική σου και ΔΙΚΗ ΜΑΣ.

  50. ΤΑΚΗΣ avatar
    ΤΑΚΗΣ 06/01/2013 22:23:15

    Συγχαρητηρια αγαπητε κε Κρανιδιωτη
    Ετσι ακριβως λειτουργει ο συριζα
    Θα μου επιτρεψετε μια συμπληρωματικη φραση που του παει γαντι
    Θελει η που....να να κρυφτει μα η χαρα δεν την αφηνει.

  51. kostas karakasis avatar
    kostas karakasis 06/01/2013 22:24:54

    Σωστός κ κ. Κρανιδιώτης. Απόλυτη απουσία όσων δήθεν τον κατηγορούν για κήρυγμα μίσους κλπ. Υποψιάζομαι ότι τους ενόχλησε ο καλός λόγος για τον κ. Λαφαζάνη, τον ηγέτη της εσωτερικής αντιπολίτευσης στο ΣΥΡΙΖΑ.

  52. kostas.k. avatar
    kostas.k. 06/01/2013 22:31:11

    θα ζητήσω αποζημίωση ψυχικής οδύνης λόγω επιβάρυνσης της μετα-εορταστικής κατάθλιψής μου, από το άρθρο αυτό, και ως ένδειξη συμπαθείας θα αποστείλω στον γράφοντα μισο-γεμάτα μπουκάλια, κρασί ή και τσίπουρο, από τα βόρεια..

  53. ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΥ avatar
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΥ 06/01/2013 22:34:06

    φαηλο γραψε κ τιποτα για τη σημερινη πολιτικη της κυβερνησης.καιρο εχω να σε ακουσω να σχολιαζεις.εκτος κ αν κανω λαθος....

  54. Μάϊκ avatar
    Μάϊκ 06/01/2013 22:36:32

    Mπράβο Φαήλο. Επιτέλους κάποιος που δεν φοβάται να πει τα πράγματα ΜΕ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥΣ. Η Ελλάδα δυστυχώς εδώ και χρόνια είναι όμηρος μιας κλίκας ψευτοκουλτουριάρηδων, ψιλογκέϊ, ψευτοαριστερών. Μαζί σου Φαήλο....

  55. billi smart avatar
    billi smart 06/01/2013 22:43:48

    τσιμπατε σαν χανοι....οι συρριζαιοι ειναι γυμνοι απο ιδεες και ενιοτε επιστρεφουν στην αριστερολογια και στην στρουχτουρα για να γεμισουν τις μπαταριες των λιγουρηδων οπαδων τους που ζηλευουν τα βουλευτιλικια και τα θεσμιλικια των πρωην πεινασμενων συντροφων τους....ολοι θελουν κομματι απο το κοκαλο και η κουμουνδουρου με τις παλλικαριες προσπαθει νατους κρατα ζωντανο το ονειρο.........τους εχουν ξεπερασει τα γεγονοτα εδω και καιρο....

  56. Δεξιός Ψάλτης avatar
    Δεξιός Ψάλτης 06/01/2013 22:45:24

    Έμπαινε ...Φαήλο!!!!!
    Χώσε και σώσε!!!

  57. unfair avatar
    unfair 06/01/2013 22:49:08

    μπράβο κ. Κρανιδιώτη!
    έτσι! πρέπει να μάθουν κ αυτοί πως δεν έχουν μονοπώλιο στα τσιτάτα κατηγοριών! κ φαίνεται πως τους πείραξε όταν κάποιες αλήθειες λέγονται!!
    ΥΓ. το μόνο που δεν θ' ανέφερα θα 'ταν τ' όνομα του αδικοχαμένου μικρού [για τον λόγο που ντρέπομαι μόνο, γι' αυτά που κάνουν στ' όνομα του].

  58. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 06/01/2013 23:00:59

    Α! να αγιάσει το στόμα σου κ. Κρανιδιώτη.

  59. idaios avatar
    idaios 06/01/2013 23:03:51

    Μπράβο Φαήλο, συνέχισε να σφυροκοπάς με αλήθειες τους υποκριτές ψευτοπροοδευτικούς απάτριδες που ονειρεύονται τη θέση του "πασοκικού βεζύρη". Κι επιτέλους, δημιούργησε σεμινάρια, δώσε διαλέξεις ή οτιδήποτε άλλο για να μπολιαστούν με πατριωτικά αισθήματα και αλήθειες, πολλοί που απλά αγαπούν και νοιάζονται για την πατριδα τους, για να διδαχτούν...

  60. BLACKQUEEN avatar
    BLACKQUEEN 06/01/2013 23:08:54

    Αγαπητέ Φαήλο, ακόμα κι όταν δεν συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, είναι τα κείμενά σου τόσο δυνατά, καλογραμμένα, ευφυή και γλαφυρά παρουσιασμένα, που μόνο να χαμογελάσω μπορώ. Αυτοί εκεί στο Σύριζα, τι κρίμα. Αδυνατούν ν΄απαντήσουν με χιούμορ.
    Εμένα πάντως, μου άρεσε ειδικά και κυρίως, η παράγραφος :
    '' Τιμητική εξαίρεση, το λέω, ο Πάνος Λαφαζάνης. Μπορεί να διαφωνώ σε πολλά, λιγότερα απ’ όσα νομίζετε, αλλά ο Πάνος ήταν εκεί, παρών και στα εθνικά και δεν ήταν από τους ψωραλέους ψευτοπροοδευτικούς, που προμοτάρανε μαζί με Τούρκους ισλαμοφασίστες και Αγγλοαμερικανούς το σχέδιο απαρτχάιντ σε βάρος της Μικρής Ελλάδας του Νότου, το επαίσχυντο και ρατσιστικό Σχέδιο Ανάν. Κάτι τσανάκια, ταλιροφονιάδες, «αγωνιστές» παρά τω πλευρώ επιχειρηματιών – νταβατζήδων, τρόφιμοι του πρυτανείου της μεταπολιτευτικής παράγκας, δώσανε τα ρέστα τους. Ο Λαφαζάνης όχι. Κάτι άλλοι όμως…''

    • αννίβας avatar
      αννίβας @ BLACKQUEEN 07/01/2013 20:16:29

      Αγαπητή Βασίλισσα και εμένα αυτή η παράγραφος κατ' εξαίρεση μου άρεσε, αν και αμμέσως φαντάστηκα την αντίδραση του "θείου" για τον Δραχμαζάνη και νάτος εδω πιό κάτω με το ανάλογο σχόλιο!...
      Ο Φαήλος έχει όντως μια ενδιαφέρουσα γραφή που θυμίζει πατριωτικά κόμιξ με λίγο απο ατμόσφαιρα 'νουάρ'. Του τόχω ξαναπεί, πρέπει να διάβαζε πολύ Γιώργο Θαλάσση στα νιάτα του...
      Τί να κάνουμε αγαπητέ Φαηλο, αυτή την Αξιωματική αντιπολίτευση ψήφισε ο λαός, με αυτήν θα πορευτούμε...

  61. SOTPAP avatar
    SOTPAP 06/01/2013 23:15:42

    μπράβο Φαήλο!!!!!!!

  62. Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 06/01/2013 23:16:00

    Πάει, τὸν ἔκαψε τὸν Λαφαζάνη... Τὴν καλημέρα θὰ τοῦ κόψουν οἱ σύντροφοι

  63. Karenin avatar
    Karenin 06/01/2013 23:18:36

    Για όσους δεν πιάσανε το υπονοούμενο, αν είστε νοικοκυραίοι, χριστιανοί ορθόδοξοι, και δεξιοί πατριώτες, δεν κινδυνευεται απο ανεργια, να κλεισει το μαγαζί σας η η επιχειρησή σας. Κατα τα άλλα η χωρα υποφέρει και αναστενάζει κάτω απο τον αναρχοσυριζαίικο ζυγό.....

  64. Clausewitz avatar
    Clausewitz 06/01/2013 23:31:20

    Ουσιαστικά ο ΣΥΡΙΖΑ επιτίθεται στον Φαήλο για να χαρακτηριστεί ο Σαμαράς ακροδεξιός, καθώς χάνει πολύτιμο έδαφος στον μεσαίο χώρο λόγω κυριαρχίας Σαμαρά.

  65. Βατάτζης avatar
    Βατάτζης 06/01/2013 23:32:05

    Πόλεμος σχολίων στο κουτίΠανδώρας για την κριτική ΣΥΡΙΖΑ στο άρθρο του Φαήλου Κρανιδιώτη..

  66. anonimos avatar
    anonimos 06/01/2013 23:58:40

    Δεν περιμέναμε κάτι καλύτερο από τον Κρανιδιώτη.
    Μαύρη μαυρίλα πλάκωσε.
    Αλλά βλέπω ότι και οι αναγνώστες του, του ταιριάζουν γάντι.
    Κύλησε ο τέντζερης και βρήκε το καπάκι.
    Αλλά για την ταμπακιέρα, την κυβέρνηση των δοσίλογων, το προτεκτοράτο πυ κατάντησαν την πατρίδα μας τσιμουδιά.
    όπως και τσιμουδιά για τις ευθύνες του συνεταίρου Βενιζέλου για τη λίστα Λαγκάρντ. Ας το γνωρίζουν καλά. Υποστηρίζοντας τον Βενιζέλο για τη λίστα Λαγκάρντ αποδεικνύονται συνένοχοι για τη διαφθορά για το κατάντημα της Ελλάδας.
    Αλλά είπαμε γι αυτά τσιμουδιά. Επεβλήθη σιωπή ασυρμάτου. Ας μιλήσουμε για άδεια μπουκάλια λες και ο κόσμος έχει άδεια κεφάλια

    • Kώστας ΜΠ avatar
      Kώστας ΜΠ @ anonimos 07/01/2013 00:15:41

      Διεφθαρμένοι είστε οι Συριζαίοι που κατά δήλωση δικού σας βουλευτή τα αρπάζατε το 1989-90.
      "Π. Κοροβέσης: «Πήρε χρήματα και η Αριστερά το 1989»
      Σοκ στην Κουμουνδούρου από τις δηλώσεις του βουλευτή του ΣΥΡΙΖΑ"
      http://www.tovima.gr/politics/article/?aid=283938


      Διεφθαρμένοι είστε εσείς οι συριζαίοι που έχετε τις συμβούλους του Τσοχατζόπουλου ( Δούρου) πρωτοκλασάτα στελέχη.

      Διαφθαρμένοι είστε εσείς με πρώην πρόεδρο διορισμένο πρόεδρο Παε από τον Βαρδινογιάννη( μα πόσο ρόμπες...πρώην αρχηγός κόμματος, σε θέση προέδρου ΠΑΕ;) , ενώ ο ίδιος πρώην προέδρος σας είναι και συνήγορος του Αλαφούζου.
      Μη μιλάτε λοιπόν και πείτε πόσα αρπάξατε το 1989-90 όπως ο βουλευτής σας ομολόγησε.

      Το ότι είστε και κουτοπόνηροι συνωμοσιολόγοι ότι τάχα ο Βενιζέλος βάλθηκε να εξοντώσει τον ...πεθαμένο Παπακωνσταντίνου σβήνοντας αυτός τις ξαδέρφες και δεν αποδεχόμαστε τον αριστερίστικο λιακοπουλισμό σας , δεν σας γλιτώσει από το να αντιμετωπιστείτε ως αυτό που πράγματι είστε: αριστεροί χρυσαυγίτες. Δεν το λέμε εμείς. Το είπε πρώτη η Παπαρήγα με την μοναδική φάπα/ξεβράκωμα που σας έκανε το 2008: "Ο Σύριζα να σταματήσει να χαιδεύει τα αυτιά των κουκουλοφόρων".

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ anonimos 07/01/2013 08:21:08

      Η μπάλα στην εξέδρα πάλι; Ρεζίλι των σκυλιών η διαλεκτική σας δυνατότητα...

    • anonymous avatar
      anonymous @ anonimos 07/01/2013 09:07:15

      Τα έχουμε ξαναπεί κι άλλη φορά. Το σύστημα ΠΑΣΟΚ είναι σαρξ εκ της σαρκός της νεολαίας του ΚΚΕ εσ. της ΕΚΟΝ ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ. Επειδή δεν είχε μάσα στο ΚΚΕ εσ. ΕΑΡ, ΣΥΝ, ΣΥΡΙΖΑ (ελπίζω να μην ξέχασα κανένα όνομα) πήγαν στο ΠΑΣΟΚ και είναι ανακατεμένοι σε όλα τα σκάνδαλα που συγκλόνισαν τη χώρα. Άρα τη χώρα τη χρεοκοπήσατε εσείς, όπως, σε μικρογραφία, διαλύσατε το Αριστοτέλειο με τα καμώματα των στελεχών σας.

      Όσο για τους δοσίλογους για εξήγησε μου εμένα γιατί σκοτώσατε δυο αδέρφια του παππού μου όταν: α) στο χωριό μου δεν είχε Γερμανούς, και β) δεν είχαν βγει έξω από το χωριό. Θα σου πω εγώ γιατί. Διότι δεν ήταν δικοί σας, είχατε σκοπό να καταλάβετε την εξουσία και καθαρίζατε όσους δεν ήταν δικοί σας και θα ήταν εν δυνάμει εμπόδια. Εν συντομία: είχατε στραφεί κατά των μη ελεγχόμενων ενόσω οι Γερμανοί ήταν στην Ελλάδα και μετά τους βαφτίσατε δοσίλογους όπως βαφτίσατε μοναρχοφασίστες αυτούς από τους οποίους χάσατε τον πόλεμο.

      • tak avatar
        tak @ anonymous 07/01/2013 17:50:52

        Έξοχα! Όπως ακριβώς τα λέτε είναι... Καιρός να τα ακούσουν, όπως πρέπει και τους ταιριάζει...

      • Ραβινος avatar
        Ραβινος @ anonymous 07/01/2013 18:48:14

        Οσο για το ποιος σκοτωσε ποιον βουλωστο συριζαυγητη του κερατα που λες ο,τι σου καταβασει η κλουβια η γκλαβα σου !Σου αντιτεινω λοιπον την εκτελεση του θειου μου και της εγκυου γυναικας του που δεν δεχτηκε να φυγει και να τον αφησει μονο του στον τοπο της εκτελεσης και την εξετελεσαν κι αυτην οι δειλοι η αχρειοι οι ''ανταρτες '' του κ@λου !Ειχε οπως και γι'αυτους ραμματα η γουνα τους οταν ηρθε η ωρα της εκδικησης απο τους Ταξιαρχιτες {Χιτηδες κατα τα κουκουδια } στους οποιους ενταχτηκε ο πατερας μου αμεσως μετα την εκτελεση του αδελφου του και της εγκυου γυναικας του!Εχω ιστοριες να σου πω για τους ''ανταρτες '' της δειλιας και του κλαψουρισματος για να τους χαριστει η αθλια ζωης τους !Και κατι αλλο εαν χρειαστει εδω ειμαστε να τα ξαναπουμε απο εκει που σταματησαμε στον εμφυλιο!Δειλοι και ανανδροι λεχριτες της αριστερης γιαλαντζι νομεκλατουρας !

        • Κυθήριος Τ. avatar
          Κυθήριος Τ. @ Ραβινος 07/01/2013 22:00:02

          Ἀγαπητέ Ραβίνε ἄν καταλαβαίνω καλά,οἱ συγγενεῖς καί πρόγονοι καί οἱ δικοί σου καί τοῦ anonymous στήν ἴδια πλευρά βρισκόντουσαν,μήπως παρεξήγησες;

          • tasos1 avatar
            tasos1 @ Κυθήριος Τ. 08/01/2013 17:08:29

            Κυθήριε, μάλλον πήρε στροφή λάθος ο Ραβίνος! Από την ίδια μεριά ήταν οι συγγενείς!

  67. Γιάννης Π avatar
    Γιάννης Π 07/01/2013 00:05:10

    Αγαπητέ Φαήλο
    Τέτοιο άρθρο να περιγράφει μέσα σε λίγες αράδες λέξεων την πραγματικότητα ,δεν το έχω διαβάσει μέχρι σήμερα θεωρω ότι άμα ο πρωθυπουργός μας έχει τέτοιους συμβούλους πρέπει και επιβάλλεται σε όλους εκείνους που νιώθουν είτε ειναι έλληνες να σταθούμε δίπλα του και να των στηρίξουμε . επιτελους και ένας έλληνας Πολιτικος

  68. Nik avatar
    Nik 07/01/2013 00:18:57

    Μια σπάνια έκφραση δεξιού αντίλογου στον οδοστρωτήρα της "προοδευτικής και δημοκρατικής" ιδεοληψίας που ρήμαξε τη χώρα, και αμέσως γίνεται εβιασμός στην κυβέρνηση. Απαρνηθείτε ή συμφωνήστε ότι δεν είστε "προοδευτικοί".

    Δεν ξεχνάμε ποιοι υποσήριζαν το Αννάν. Αυτό αρκεί και τους καθιστά γελοίους.

    Δεν λέει τίποτε ο Κρανιδιώτης για την Κύπρο που δεν έχει ήδη γράψει δεκάδες φορές ο Τουρκοκύπριος Σενέρ Λεβέντ ή η κυρία Σεβγούλ Ουλουγκτάγκ για τους αγνοοόυμενους και τις σφαγές.

  69. Orgilos avatar
    Orgilos 07/01/2013 00:25:31

    Όντως, το άρθρο του κ. Κρανιδιώτη είναι εξαιρετικό και το προσυπογράφω από αρχής μέχρι τέλους.

    Αυτό το οποίο όμως δεν ανέφερε κανείς, είναι ότι η επέμβαση του ΣΥΡΙΖΑ έχει ξεκάθαρη πολιτική στόχευση. Καλεί τη ΝΔ να πάρει θέση σχετικά με το άρθρο ώστε να χτυπήσει την υπάρχουσα κυβέρνηση: Αν μεν η ΝΔ φανεί ότι αποδέχεται τη λογική του κ. Κρανιδιώτη, τότε ουσιαστικά θα φανεί ότι η ΝΔ αφίσταται πολύ από τις θέσεις των άλλων δύο κομμάτων της συγκυβέρνησης και ότι στρέφεται σε πιο ριζοσπαστικές θέσεις όπως αυτή του άρθρου. Αν δε η ΝΔ πάρει αποστάσεις από το άρθρο, τότε οι καθαρόαιμοι δεξιοί ψηφοφόροι θα δυσαρεστηθούν και θα απομακρυνθούν ακόμα περισσότερο από τη ΝΔ και έτσι αυτή θα χάσει μέρος της δύναμής της (το ότι αυτοί βέβαια θα πάνε στη ΧΑ, μάλλον δεν το λαμβάνει υπ' όψιν ο ΣΥΡΙΖΑ ή ενδεχομένως και να το επιδιώκει...)

    Δεν χωρεί αμφιβολίας πάντως περί του ότι όλα αυτά δεν είναι κάτι περισσότερο από πολιτικά παιχνίδια. Αυτό όμως το οποίο δείχνει αυτό το αδιέξοδο στο οποίο έχουν περιέλθει τα κόμματα της συγκυβέρνησης, δείχνει κάτι το πολύ βαθύτερο: Στη συγκυβέρνηση υπάρχουν ουσιαστικά δύο πόλοι· η ΝΔ και το ΠΑΣΟΚ με τη ΔΗΜΑΡ. Μένουν στην κυβέρνηση καθαρά με τεχνικά μέσα και σε κάθε περίπτωση φαίνονται οι μεγάλες πολιτικές διαφορές τις οποίες εκμεταλλεύονται οι υπόλοιποι όμοροι πολιτικοί χώροι. Στην πραγματικότητα είναι μία συγκυβέρνηση ανάγκης και καθόλου συνεκτική. Κάποια στιγμή πρέπει οπωσδήποτε να ξεκαθαρίσει το τοπίο και δυστυχώς φοβάμαι ότι αυτό θα συμβεί, αλλά όχι με καλό τρόπο κυρίως για τη χώρα (για το πολιτικό σύστημα δε δίνω πεντάρα, αντιθέτως θα χαιρόμουν πολύ να τους δω να τιμωρούνται παραδειγματικά)

    • roadrunner avatar
      roadrunner @ Orgilos 07/01/2013 00:57:49

      Orgilos, σε αδιέξοδο κάποιος έχει περιέλθει, αλλά είναι ο ΣΥΡΙΖΑ, εφόσον, η συνεννόηση μεταξύ των συνιστωσών και των τάσεών του, θυμίζει βαβέλ. Με συνέπεια να είναι απών και αδρανής, ανίκανος να πάρει θέση πάνω σε ερωτήματα που έμειναν να αιωρούνται αναπάντητα όπως:
      α) Γιατί ο ΣΥΡΙΖΑ εξαίρεσε τον ΓΑΠ από τους κατηγορουμένους, σε βάρος των οποίων θα προτείνει να γίνει έρευνα για τη λίστα Λαγκάρντ ;
      β) Γιατί ο ΣΥΡΙΖΑ δεν πήρε επίσημα θέση ως προς τις προδοτικές, αντιεθνικές δηλώσεις της βουλευτού του, κ. Γαϊτάνη ;
      γ) Γιατί ο ΣΥΡΙΖΑ δεν πήρε επίσημα θέση ως προς τις εμπρηστικές και αντιδημοκρατικές ανακοινώσεις της νεολαίας του και γιατί εποίησε την νίσσαν ακόμη και όταν βουλευτής του, από το βήμα της Βουλής προέτρεψε σε λιντσάρισμα πολιτικών ;
      κτλ κτλ κτλ
      Εάν ο ΣΥΡΙΖΑ αποτολμούσε να κινηθεί και να τοποθετηθεί ως προς τα παραπάνω, θα δυσαρεστούσε με κάθε κίνηση, και κάποιες διαφορετικές συνιστώσες του. Άρα ο ΣΥΡΙΖΑ είναι εγκλωβισμένος μέσα στα συνθετικά του στοιχεία. Πλήρως ακινητοποιημένος.
      Και αφού ο ΣΥΡΙΖΑ αδυνατεί να παλέψει τα του οίκου του, (και αφού με τους χειρισμούς του με αφορμή τη λίστα Λαγκάρντ, προσέθεσε και το κερασάκι στην τούρτα) , τι του απομένει ; να ασχοληθεί και να «συγυρίσει» το απέναντι σπίτι. Μόνο που κανείς δεν πρόκειται να ξεγελαστεί, από τις υπεκφυγές τους να ασκήσουν πραγματική πολιτική και να διατυπώσουν οι ίδιοι με σαφήνεια τις πολιτικές τους θέσεις. Ειδικά ο κόσμος, δεν «μασάει» πια, με τέτοια παλαιοκομματικά επικοινωνιακά τερτίπια….

    • Πετρόπουλος avatar
      Πετρόπουλος @ Orgilos 07/01/2013 01:20:33

      Η Κυβέρνηση δεν έχει να κάνει τίποτα , ούτε να επιδοκιμάσει ούτε να αποδοκιμάσει.
      Ενυπόγραφο κείμενο είναι εκφράζει τον υπογράφοντα και όλους εκείνους που συμφωνούν με αυτό.
      Σε λίγε αράδες περιγράφει με ακρίβεια όλα αυτά που διάσπαρτα όλοι γνωρίζουμε , ας γράψει και ο Σκουρλέτης τις δικές του απόψεις και να τις θέσει στην κρίση των αναγνωστών (είδα σε άρθρο του Παπαχρήστου ότι ασχολείται με χαλάουες και λιποαναρροφήσεις) αλλά δεν του "βγαίνουν" ούτε στο γραπτό ούτε στο προφορικό.
      Με την πρώτη παραπατάνε τι θα γίνει όταν αρχίσουν οι γρήγορες και οι ΠΑΣΟΚΟΛΕΜΟΥΡΙΟΙ αρχίσουν να διαρρέουν ;
      Δένδια, αργείς πολύ κάθε εβδομάδα πρέπει να γίνεται και ένα ντου σε όλη την Ελλάδα υπάρχουν "Αμαλίες" και "Ματσάγκοι"....

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ Orgilos 07/01/2013 11:27:13

      Η ΔΗΜΑΡ δεν τσιμπαει απο τετοια.Ειναι πιο ευρωπαιστες και απο τη ΝΔ και ποτε δεν θα θεσουν σε κινδυνο την ευρωπαικη πορεια.

  70. Angeleyes avatar
    Angeleyes 07/01/2013 00:33:15

    Από ποιούς πληρώνωνται οι "βουλευτές" του ΣΥΡΙΖΑ, για ποιό λόγο και για πόσο χρόνο ακόμα;

    Οι τύποι αυτοί θα πάρουν και "βουλευτική" σύνταξη;

  71. Άργουεν avatar
    Άργουεν 07/01/2013 00:44:26

    ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΣ !!!! Φαήλο , θα κάνω σκονάκι το άρθρο σου, θα χτυπήσω και μια ρακή και θα πάω να δώσω πόνο αύριο,σε κάτι συρίζια που τα νταραβερί αναγκαστικώς λόγω συναδερφικότητας. Παρεμπιπτόντως, δεν έχω γνωρίσει σκληρότερα και πιο άδικα αφεντικά από τη μέχρι τώρα εμπειρία μου.Ως νέοι βέβαια ,πρώτοι και καλύτεροι στις επάλξεις...μετά που αφεντέψανε σου λένε κάτι επικά του τύπου "ναι...δικαιούσαι ασφάλιση αλλά πρέπει να μου αποδείξεις με τον αγώνα σου πως την αξίζεις κιόλας ".!!!!Εν τω μεταξύ..δεν υπάρχει πιο γελοίο θέαμα από το να βλέπεις αναψοκοκκινισμένους (φύσει και θέσει )λοβοτομημένους πενηντάρηδες σε γλέντια συντροφικά, να απολαμβάνουν τις ανέσεις του σάπιου καπιταλισμού τρώγοντας και τραγουδώντας με ανοιχτό το στόμα το αδηφάγο για εξουσία ή επανάσταση "στ΄άρματα, στ' άρματα μπρος στον αγώνα " Ε Μ Ε Τ Ο Σ !!!

  72. Ρύκιος avatar
    Ρύκιος 07/01/2013 01:31:51

    Πολύς φανατισμός.
    Και από τα δύο μέρη.

    Δεν πάμε όμως πουθενά έτσι, δεν πάμε καλά.
    Για να ακριβολογήσω, πάμε πολύ κακά.

    ΥΓ Δεν είμαι ...στατιστικολόγος, αλλά η λογική λέει πως δε μπορεί και οι 90 σχολιαστές να ναι νέοι στην ηλικία. Αλλά ακόμα κι αν είναι, θα χουν πατεράδες που έχουν ζήσει τον εμφύλιο πόλεμο.

    • Δουρειοι γαιδουριοι!! avatar
      Δουρειοι γαιδουριοι!! @ Ρύκιος 07/01/2013 05:39:53

      Σου αφιερώνω την ""προφητεία των "ποταμων", αίματος και καταστροφής, οπως τα πρόβλεψαν και καμάρωναν κιόλα, οι μάγισσες Φούρκες :
      Δώστε σημασία στην αφισσα υπερ του ΕΑ τον Ιανουάριο του 09, λίγο μετά τον εσκεμμένο Δεκέμβριο του 08,
      http://4.bp.blogspot.com/_SYRDRclMq4Q/TCPx1oAMeNI/AAAAAAAAANw/rc4hm-dS5tw/s1600/afisaatuybw.jpg
      "εΠηδηξη ισχύος και καταστροφής"

      "...Η προσεχής κατάρρευσητης ελληνικής οικονομίας και η κοινωνική αναταραχή που θα ακολουθήσει μπορεί να πυροδοτήσουν αλυσιδωτές αντιδράσεις και σε άλλες ευρωπαϊκές χώρες, καθώς οι κοινωνίες τους βρίσκονται ήδη σε δεινή οικονομική και κοινωνική θέση.
      Το περιβάλλον που διαμορφώνεται είναι εκρηκτικό και για πρώτη φορά μετά από δεκαετίες ανοίγει ο δρόμος για την από τα κάτω αποσταθεροποίηση του καθεστώτος...
      Αυτή είναι άλλωστε και η ευκαιρία που προσφέρει κάθε μεγάλη οικονομική κρίση...
      Είναι η εποχή που ανοίγουν οι μεγαλύτερες ρωγμές...
      Είναι η εποχή που δίνεται η μοναδική ευκαιρία στις επαναστατικές δυνάμεις να δράσουν προς την κατεύθυνση της ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗΣ
      Ε.Α. Γενάρης '09"

      Αυτοί είναι οι ...ομοδοξοι πρωτερΓατες αγαπητέ! Αν εννοείς βέβαια "αυτούς", εντάξει! Αν όχι, για να πάμε με το πολιτικ-ορθόν( τα του κώλου δηλαδή αρχαιοπρεπώς!), πρέπει να το ξαναδούμε όλοι!

      Όπως βλέπουμε, τα ... Φίδια που εκκολαφθήκαν στα γνωστά εκκολαπτήρια που μαράζωσαν αυτόν τον τόπο, από τότε, τον οργανωμένο και στημένο Δεκέμβρη του 08, "ήξεραν" τα μελλούμενα για την Ελλάδα και μιλούν ήδη τον Γενάρη του '09 για κατάρρευση της ελληνικής οικονομίας και κοινωνική αναταραχή που θα την ακολουθήσει.

      Η Κοινωνική Μηχανική έχει και νόμους και κανόνες και οι "διδακτορικοί" της εφαρμοστές ξέρουν και το αίτιο και το αποτέλεσμα!

      Ξέρουν πως θα αποσταθεροποιήσουν το καθεστώς!

      Δημιούργησαν την ΕΥΚΑΙΡΙΑ μετά από δεκαετίες(!)
      Αυτά τα όρνια δούλεψαν και έκτισαν τα γεγονότα και είναι έτοιμα να "δράσουν προς την κατεύθυνση της Επανάστασης"!!!
      Το σκηνικό έχει στηθεί, οι εναλλακτικές έχουν μπλοκαρισθεί!
      Όλες!
      Σε καλοστημένα σενάρια Ινστιτούτων και γεωστρατηγικών «θινκΤανκερς»
      Δεν τους νοιάζει το "παιχνίδι"!

      Να το κλείσουν- μπαμ!- το Κουτί του Σκακιού στα μούτρα μας ζητάνε και μας, μαύρους- άσπρους κομπάρσους (τα πούλια), ανάκατα, με βασιλιάδες και ιππότες και κουρσεμένους πύργους, χωμένους κι ανίσχυρους στο σκοτάδι του, θέλουν!

      Μη κάνουμε τους Αχρείους, ηγέτες της δουλείας μας και εκφραστές της οργής μας! Ώρες που είναι! Μέρες που έρχονται!
      Ανάμεσά μας είναι, λίγη γενναιότητα χρειάζεται, να τους ξεβρακώσουμε!
      Για να ξεμακιγιαριστή επιτέλους η ...λογική μας!
      Άλλωστε γι αυτά τα "τσιμπούρια" της Δημοκρατίας, που τα καλοθρέφει με την ανοχή ,την βλακεία ,τους νόμους της και τους υπερασπιστές της, έχουμε υποστεί τα πάντα 40 χρόνια τώρα!
      Το ΙνδυΜίνδια "οργάνωνε και διαλαλούσε" τη κάθοδο του συριζα στη Άνω πλατεία, εκεινον τον Ιουλιο του '11! ήθελαν να πάρουν το ...οχυρό, οι "Δούρειοι γάιδαροι"!
      Και τα κατάφεραν, όσο τους το επιτρέψαμε! Για να μας θυμίσουν εμάς που γνωρίσαμε από πρώτο χέρι τις μνήμες των παππούδων μας και κείνες τις τραυματικές των γονιών μας, τι εστί βερίκοκον!!!~!
      Μαυροκόκκινον και καλοπληρωμένον

      • Ρύκιος avatar
        Ρύκιος @ Δουρειοι γαιδουριοι!! 07/01/2013 13:02:31

        Δε διαφωνώ στην παράθεση των γεγονότων.

        Στην πολιτική ανάλυση προκειμένου να χαραχτεί Εθνική στρατηγική (βραχυπρόθεσμης και μακροπρόθεσμης) αντιμετώπισης διαφωνώ.
        Κάτι που δεν είχαμε ποτέ στη σύγχρονη ιστορία της Ελλάδας. Δυστυχώς.

      • άγρυπνη avatar
        άγρυπνη @ Δουρειοι γαιδουριοι!! 07/01/2013 14:42:12

        Μπράβο!

        • άγρυπνη avatar
          άγρυπνη @ άγρυπνη 07/01/2013 14:43:37

          [για τους δουρείους]

      • Γεώργιος Τ. avatar
        Γεώργιος Τ. @ Δουρειοι γαιδουριοι!! 07/01/2013 17:38:04

        Άψογος! Και να μαθαίνουμε για να μην επιτρέψουμε να ξαναγίνουν τέτοια αίσχη από τέτοιους κοκκινο-φασίστες.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Ρύκιος 07/01/2013 08:33:50

      Ο εμφύλιος ξεκινά όταν δυναμώνουν τα άκρα. Ο σύριζα και η ΧΑ δεν είναι άκρα; Αυτοί λοιπόν πρέπει να αποδυναμώνονται και να καταστρέφονται δημοκρατικά και μέσω διαλόγου τα επιχειρήματά τους. Αντίρρηση;

      • Ρύκιος avatar
        Ρύκιος @ Γεώργιος Τ. 07/01/2013 12:57:42

        Ο "ΣΥΡΙΖΑ" δεν είναι άκρα: Το παιχνίδι των Αμερικάνων παίζει. Τα σχέδιά τους θα εξυπηρετήσει με δουλοπρέπεια.
        Αυτή είναι η ΓΝΩΜΗ μου, ξέρω μπορεί να μην το πιστεύετε, θα φανεί ολοκάθαρα εν καιρώ.
        Κρατήστε το σχόλιο αυτό, μην το διαγράψετε, θα σας το θυμίσω πολύ σύντομα, και τι συζητάμε τότε αν θέλετε (...)

        • Γεώργιος Τ. avatar
          Γεώργιος Τ. @ Ρύκιος 07/01/2013 17:51:19

          Μα συμφωνούμε για το ποιους εξυπηρετεί. Μόνο που αν θυμάσαι αυτοί κάλυψαν πολιτικά όσα έγιναν (ουσιαστικά ενθάρρυναν) το 2008 στην Αθήνα και τις άλλες πόλεις και κοντράρουν οτιδήποτε σωστό και ελληνικό εδώ και χρόνια στηρίζοντας εχθρούς μας (π.χ. σχέδιο Ανάν). Ο Τσαρούχας που ψάχνει σε δρόμους που άλλοι τρέμουν να περπατήσουν είπε πως με πληροφορίες από Γερμανία η ΧΑ της Ελλάδας είναι το σεξί χέρι της μασονίας στην χώρα μας. Επομένως οι ίδιοι ελέγχουν τα 2 άκρα για να αποσταθεροποιήσουν και πάλι τη χώρα επειδή θέλουν τα κοιτάσματά μας μέσω θερμού επεισοδίου με Τουρκία για να καταλήξουμε να μοιραστούμε τα δικά μας κοιτάσματα με διαμεσολαβητή όπως στα Ιμια τις ΗΠΑ. Επομένως δεν είναι το θέμα ποιους εξυπηρετούν μονο είναι και το ποιο στόχο έχουν και τα μέσα που έχουν για να τον πετύχουν. Η ηθική και πολιτική αποδυνάμωση του σύριζα είναι εθνικό καθήκον εκεί που πάει το πράγμα. Και μπράβο στο Φαήλο 100 φορές που τους χτυπάει έτσι αλύπητα. Και ο Λαζαρίδης που ήταν πολύ πιο αριστερός από τους σημερινούς φλούφληδες όταν απειλούσαν τη ζωή σου, τους έχωσε πολύ άγρια στη συνέντευξη στην ΕΤ1 προσφάτως.

    • BLACKQUEEN avatar
      BLACKQUEEN @ Ρύκιος 07/01/2013 21:59:23

      ...Δυστυχώς, τα εμφυλιοπολεμικά σύνδρομα δεν έχουν ακόμη ξεπεραστεί. Κυρίως για τους ηλικιωμένους. Οι νεότεροι και όσοι σκέπτονται ως νεότεροι, έχουν πιό καθαρή ματιά και κρίση.

  73. Οι Πινοκιοι και οι Τζεπετοι! avatar
    Οι Πινοκιοι και οι Τζεπετοι! 07/01/2013 05:04:58

    χιλιάδες τα μπουκάλια...για ανακύκλωση,
    κιλά η κηροζίνη... για την Κεροζαν,
    εεε, οι βαριοπούλες...για χόμπι,
    Αμ οι αντιασφυξιογόνες ...για το άσθμα!
    Τα ίδια κι απαράλλαχτα από την γιαφκα του Ρεσάλτο....
    Όπως οταν προσπαθούσαν να μας πείσουν ότι κάποιος, σχωρεμένος τώρα, είχε κόκα για ιδία χρήση, σε ποσότητα που έφτανε να μπαφιάσει όλη η Αθήνα!
    Έχει και η ...μαλθακία όρια, ρε παιδιά! Εκτός από την ηλιθιότητα!

    Αλλά έτσι είναι τα παλικάρια της ...αριστεράτζας!
    Όταν τσακίζουν στον ξύλο όσους γουστάρουν, έχει καλώς! Αποδίδουν δικαιοσύνη!
    (Υπόθεση 19χρονου γυιου αστυνομικού που μπήκαν μέσα στην σχολή του στην Πάτρα και τον έστειλαν στο νοσοκομειου φτιάνοντας και αφίσα για να διαφημίσουν τα έργα τους! Πολυζωγόπουλος, Χατζηδάκης, για να θυμόμαστε ότι όταν πέφτει ξύλο, πεφτει ξύλο όχι βοϊδοσκάμπιλα μη πώ τίποτα άλλο ανεπίτρεπτο!)
    Άμα φάνε αυτοί καμιά σφαλιάρα, σηκώνουν τον κόσμο στο αέρα!
    Όταν σκοτώνουν αυτοί, είναι απόφαση των Λαϊκών δικαστηρίων που κάθε μέρα στήνουν τα τσιράκια τους στο Ινδυμίντια και τ΄ αλλα φερέφωνά τους!
    Απαλλάχτηκαν οι τύποι που δικάζονταν ως συμμετέχοντες στο ΕΛΑ και πάει, αποδείχτηκε η αληθεια ότι ήταν αθώοι και τους ζήταγε συγνώμη ο...Σόμπολος!
    Ότι η δολοφονία του Νεκτάριου Σάββα έκλεισε το στόμα της κυρίας μάρτυρος, ήταν α-τυχαίο γεγονός και σιγά τα λάχανα!(h..p://athens.indymedia.org/front.php3?lang=el&article_id=1071432)
    Καίνε τα μαγαζιά, σπάζουν τα Πανεπιστήμια, ρημάζουν τα πάντα ως ξέσπασμα λέει θρήνου και πένθους, καίνε την Ελληνική σημαία και ανεβάζουν το "γκωλόπανό" τους στο ιστό που την φιλοξενούσε, απαιτώντας σεβασμό για αυτό!
    Όταν ένα άλλο Αρμενόπουλο, που περπατούσε αμέριμνο στο δρόμο έχασε τη ζωή του από την παράνοια των ...τιμωρών της 17 Ν δεν βγήκε κανένας από τα κωθώνια αυτά να διαμαρτυρηθεί! Αντίθετα, όπως κάναν πάντα, κατάγγειλαν για ...ένοχο την αργοπορημένη άφιξη, μέσα στο χάος που δημιουργήθηκε μετά την έκρηξη, του ασθενοφόρου!
    Οι δικοί τους δολοφόνοι, είναι αγωνιστές και τα θύματά τους "ένοχα από την γέννησή τους"!
    Αυτού του είδους τα όρνια υπερασπίζεστε! Συριαζιαραιοι και λοιποί συγγενείς τους!
    Ομόδοξοί τους!
    Και να μη ξεχάσουμε τον ορισμό της παράνοιας και του συμφέροντος τους!
    Την μέρα που έκαιγαν τις τράπεζες -και μαζί μ αυτές 5 ανθρώπους- γκαρίζοντας ότι κτυπάνε το ...κεφάλαιο, ζητούσαν να καταθέσουν στις ...καταραμένες τον οβολό τους, για την... Κουνεβα!
    Ουαί υμίν Φαρισαίοι Υποκριτές! Θεατρίνοι της κακιάς ώρας!
    Ψευταράδες Πινόκιοι, με Τζεπέτους όλα τα αμόρφωτα στουρνάρια, που σας στηρίζουν ανερυθρίαστα, ...οι Ερυθροί! Χμ...ερ!

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Οι Πινοκιοι και οι Τζεπετοι! 07/01/2013 18:04:29

      Εύγε!!! Πρέπει να καταλάβουν πως τους καταλάβαμε και είμαστε πυρ και μανία εναντίον της νοοτροπίας και της ιδεολογίας τους!

  74. κουκουλοφόρος του ΣΥΡΙΖΑ avatar
    κουκουλοφόρος του ΣΥΡΙΖΑ 07/01/2013 08:18:52

    Μπράβο κ. Κρανιδιώτη, καλά τα γράφετε,πρέπει να αποδομηθεί η αριστερή μαφία των Πανεπιστημίων,των καταλήψεων,των ΜΚΟ και των αντισυγκεντρώσεων. Ο ρατσιμός του ΣΥΡΙΖΑ εναντίον των Ελλήνων,έφτασε η ώρα να λάβει τέλος.

  75. οδυσσεας avatar
    οδυσσεας 07/01/2013 09:42:49

    Καλα τα ειπες Φαήλο.
    Η εξωκοινοβουλευτική αριστερα, νυν βουλευτες του ΣΥΡΙΖΑ , ενίοτε μαρτυρες υπερασπισης της τρομοκρατίας .
    Μεταφιεσμενοι κουκουλοφοροι, νοσταλγει του σταλινοφασισμου εραστες του λενιν με λιγο τροτσκυ και γαρνιτουρα Μαο .
    Οι πολιτικα χρεοκωπημενοι , κριτες επι παντου επιστιτου οι αρνητες συνείδησης οι Αντιεξουσιαστες, φλερταρουν και διεκδικουν να κυβερνήσουν !!!! και εμεις απλα τους κοιτάμε ????

  76. ΗΛΕΚΤΡΑ avatar
    ΗΛΕΚΤΡΑ 07/01/2013 09:59:31

    ΠΟΣΟ ΠΕΡΗΦΑΝΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Η ΜΑΝΑ ΣΟΥ
    ΠΟΥ ΣΈΧΕΙ!!!!!!!!!!!!!!!!

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ ΗΛΕΚΤΡΑ 07/01/2013 21:15:57

      Άσε, τι έχει τραβήξει... Λαχτάρες!

  77. WY avatar
    WY 07/01/2013 10:00:13

    Αυτό είναι πού έλεγε ό Σαμαράς ότι θά ##τούς βγάλω τίς κουκούλες##.
    Μόνον πού εσύ Φαήλε,μέ τό άρθρο σου, τούς έβγαλες καί τά..........σώβρακα!!!!!!!

    ΕΥΓΕ!!!!!!!!!!!!!!!!!

    • οδυσσεας avatar
      οδυσσεας @ WY 07/01/2013 10:48:14

      Τι εγινε οι Αντιεξουσιαστες δεν δεχονται κριτική !!!!!
      Εκπλησομαι !!!!
      Τι έγινε παιδια ?
      Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΠΟΝΑΕΙ !!!!!!
      ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ

      • WY avatar
        WY @ οδυσσεας 07/01/2013 20:12:57

        @@@
        οδυσσεας είπε:
        07/01/2013 στις 10:48 am
        .......................................................


        Σέ ΄μένα (WY)απευθύνεις τό σχόλιό σου???
        Εάν ναί!!!Τότε λάθος κατάλαβες!!!!
        Έλα μ..... στόν τόπον σου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  78. τις avatar
    τις 07/01/2013 10:39:10

    Ότι πολιτική τεστοστερόνη λείπει από τους επί μέρους συνοίκους σου Φαήλε περισσεύει σε εσένα... κάτι είναι και αυτό αλλά συνολικά δεν φθάνει.

  79. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 07/01/2013 10:42:49

    Αγαπητέ Φαήλο, ως παλαιόν ζώον πολιτικόν, εξίσταμαι αλλά δεν απορώ. Καταλαβαίνω ευκόλως τι "παίζει".
    Ένα μόνον μου είναι μάλλον ακατανόητον:
    Τι τρέχει με τον Δραχμαζάνη;

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ Ο Θείος 07/01/2013 11:23:46

      Εκεινο που τρεχει ειναι οτι ο Φαηλος εχει εκτιμησει την αντιθεση του στο σχεδιο Αναν και άλλα εθνικα θεματα και τον επαινει.
      Αλλά η Νεα Δημοκρατια ειναι σε συγκυβερνηση με το κομμα της Ρεπουση και οχι με τον Λαφαζανη.Ευρωπαικη αριστερα ειναι οι "εθνομηδενιστες" του μπαρμπα Φωτη πρωην ΚΚΕεσωτ και αυτοι βαζουν πλατη τωρα για να μεινει η χωρα στην ευρωζωνη και οχι ο Λαφαζανης.
      Δεν μπορουμε να τα εχουμε ολα.
      Εκεινο ομως που ισως δεν εχει καταλαβει ο Φαηλος ειναι οτι ουτε στα εθνικα θα τα εβρισκε με το Λαφαζανη.Γιατι οταν ο Φαηλος θα προτεινε οπως προτεινε συμμαχια με το Ισραηλ ο Λαφαζανης θα ελεγε οχι.
      Εχθρος του Φαηλου ειναι η Τουρκια ενω εχθρος του Λαφαζανη οι ΗΠΑ και η Δυση γενικοτερα.Μπορει να συμπλευσουν αλλα οχι για παντα.

      • BLACKQUEEN avatar
        BLACKQUEEN @ ψυχραιμια 07/01/2013 15:03:13

        '' Για ...πάντα'' δεν υπάρχει, ούτε στους πιό μεγάλους ...έρωτες !!! Σημασία έχει να υπάρχει διάθεση συνεννόησης, αλληλοσεβασμός ΚΑΙ μεταξύ αντιπάλων, ΑΠΟΛΥΤΗ σύμπνοια στα Εθνικά μας θέματα και περισσότερη ειλικρίνεια από κάθε πλευρά. Οι διαφορές να συζητιούνται, τα ...χάσματα να γεφυρώνονται και το ζητούμενο ΟΛΩΝ μας να είναι πάντοτε η εξυπηρέτηση των δικαίων της Ελλάδας και των ΕΛΛΗΝΩΝ.
        Ποτέ τα μικροκομματικά μας συμφέροντα.
        Ο κ. Φαήλος Κρανιδιώτης, διαθέτει την ευφυϊα, την καλλιέργεια και τη μεγαλοψυχία, που του επιτρέπουν να ΜΗΝ καταντά ποτέ φανατικός, ακόμη κι όταν επιλέγει να εμφανίζεται, εξόχως επιθετικός. Εν αντιθέσει με άτομα του ''χώρου του'' [αν και δεν φυλακίζονται ποτέ τα ελεύθερα πνεύματα σε ''χώρους''] λιγότερο προικισμένα, που αδυνατούν να ισορροπήσουν μεταξύ ''πάθους'' και
        '' δίκαιης κρίσης''..... Ας παραδειγματιστούν λοιπόν οι έχοντες ροπή προς τας ...παρεκτροπάς των λόγων αλλά κυρίως των έργων .... ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ !!!!

      • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
        Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ ψυχραιμια 07/01/2013 16:48:25

        Τι κεντρικές επιλογές στην εξωτερική πολιτική τις κάνει ο Πρωθυπουργός, όχι η ...Ρεπούση.

        • O Bixiou avatar
          O Bixiou @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 07/01/2013 21:34:05

          Η Ρεπουση ομως και οι φιλες της, μελη συγκυβερνωντος κομματος, συνεχιζουν να δηλητηριαζουν τις ψυχες των παιδιων μας με ελληνοφοβικο φαρμακι! Και αυτο, μακρυπροθεσμα, θα εχει (αν δεν εχει ηδη) αντικτυπο και στην εξωτερικη μας πολιτικη.

      • BLACKQUEEN avatar
        BLACKQUEEN @ ψυχραιμια 07/01/2013 18:38:44

        '' Για ...πάντα'' δεν υπάρχει, ούτε στους πιό μεγάλους ...έρωτες !!! Σημασία έχει να υπάρχει διάθεση συνεννόησης, αλληλοσεβασμός ΚΑΙ μεταξύ αντιπάλων, ΑΠΟΛΥΤΗ σύμπνοια στα Εθνικά μας θέματα και περισσότερη ειλικρίνεια από κάθε πλευρά. Οι διαφορές να συζητιούνται, τα ...χάσματα να γεφυρώνονται και το ζητούμενο ΟΛΩΝ μας να είναι πάντοτε η εξυπηρέτηση των δικαίων της Ελλάδας και των ΕΛΛΗΝΩΝ.
        Ποτέ τα μικροκομματικά μας συμφέροντα.
        Ο κ. Φαήλος Κρανιδιώτης, διαθέτει την ευφυϊα, την καλλιέργεια και τη μεγαλοψυχία, που του επιτρέπουν να ΜΗΝ καταντά ποτέ φανατικός, ακόμη κι όταν επιλέγει να εμφανίζεται, εξόχως επιθετικός. Εν αντιθέσει με άτομα του ''χώρου του'' [αν και δεν φυλακίζονται ποτέ τα ελεύθερα πνεύματα σε ''χώρους''] λιγότερο προικισμένα, που αδυνατούν να ισορροπήσουν μεταξύ ''πάθους'' και '' δίκαιης κρίσης''.....
        Ας παραδειγματιστούν λοιπόν οι έχοντες ροπή προς τας ...παρεκτροπάς των λόγων αλλά κυρίως των έργων .... ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ !!

        • Παύλος avatar
          Παύλος @ BLACKQUEEN 07/01/2013 20:03:34

          " Ας παραδειγματιστούν λοιπόν οι έχοντες ροπή προς τας …παρεκτροπάς των λόγων αλλά κυρίως των έργων …. ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ !! "

          Τί κρίμα, που αυτή την προτροπή δεν την απευθύνεται στον ....αρμόζοντα την ώρα που .....χτενίζεστε !!!!!!

          • ΑΝΤΩΝΗΣ avatar
            ΑΝΤΩΝΗΣ @ Παύλος 07/01/2013 21:23:14

            Ακριβώς Π. Για σένα και τους ομοίους σου μιλάει.Πολύ σωστά το κατάλαβες και πέρασες στην....αντεπίθεση. Άλλο τίποτε;

          • ΚΜ avatar
            ΚΜ @ ΑΝΤΩΝΗΣ 07/01/2013 21:58:56

            Ένα ακόμα νικνέημ της ξιπασμένης.

    • akenaton avatar
      akenaton @ Ο Θείος 07/01/2013 11:56:23

      Μπίγκο !!!!!

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Ο Θείος 07/01/2013 16:53:40

      Θειούλη, τρέχει πάντα αυτό που γράφω. Αυτή είναι η αλήθεια. Θες "θεωρία συνωμοσίας"; Τι να κάνουμε; Ήταν εκεί και στα εθνικά κι είχε αξιοπρεπή πατριωτική θέση. Πρέπει να τους τσουβαλιάζω όλους, όπως κάνουν αυτοί οι γελοίοι που παριστάνουν τα στελέχη του ΣΥΡΙΖΑ/ΕΚΜ/"Βίλλα Αμαλία";
      Και στο κάτω - κάτω ο Λαφαζάνης δεν είναι πολιτικό "τραβεστί" σαν κάτι άλλους. Πιστεύει στην έξοδο από το ευρώ, στο "εθνικό προοδευτικό νόμισμα" (έτσι δεν το είχε πει;). Τα λέει, όχι μια έτσι μια αλλιώς. Μπορείς να διαφωνήσεις μαζί του και να αντιπαρατεθείς.
      Με αυτά τα νούμερα σε τι να αντιπαρατεθείς; Μια θα το καταγγείλουν το Μνημόνιο, μια θα το γυαλίσουν, τρέχα γύρευε.

      • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
        Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 07/01/2013 16:55:02

        Για να μην το ξεχάσω, κάποτε πριν χρόνια κι ο Αλαβάνος είχε κάτι θέσεις τις προκοπής σε μερικά εθνικά ζητήματα (μερικά, όχι όλα). Μετά "σφύριξε".

        • Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
          Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 07/01/2013 17:00:26

          ...καὶ ἔληξε

          • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
            Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 07/01/2013 18:03:00

            Ακριβώς.

    • Παύλος avatar
      Παύλος @ Ο Θείος 07/01/2013 20:09:39

      Η Πυθία ξαναχτύπησε !

      • Παύλος avatar
        Παύλος @ Παύλος 07/01/2013 21:14:36

        Για τον σεβαστό Θείο !

        • Κυθήριος Τ. avatar
          Κυθήριος Τ. @ Παύλος 07/01/2013 22:05:34

          Παύλο καλή χρονιά μέ πνευματική καί σωματική ὑγεία καί δύναμη!

          • Παύλος avatar
            Παύλος @ Κυθήριος Τ. 08/01/2013 23:10:00

            Ευχαριστώ θερμώς και αντεύχομαι εγκαρδίως, φίλτατε Κυθήριε Τ. !!!

  80. Σε -έας και σε -άκος γνήσιος Μανιατάκος avatar
    Σε -έας και σε -άκος γνήσιος Μανιατάκος 07/01/2013 14:00:07

    "Δώστου κορώνι", αυτό αγουγόταν συχνά στα ριγκ παλαιότερα, μια και υπήρχαν πολλά Μανιατάκια επίδοξοι πυγμάχοι. Δώστους Φαήλο λοιπόν!!!! Φαήλο αδελφέ μου (επέτρεψε μου να σε αποκαλώ έτσι, είσαι και φίλος του μπάρμπα μου από τις μέρες των καταδρομών, Γιάννης το όνομά του) συνέχισε και μην σταματάς. Δεν με ενδιαφέρουν τα κομματικά οφέλη (χτύπημα στη ΧΑ κοκ). Με νοιάζει μόνο να λακίσουν από την πατριωτική δεξιά οι διάφοροι τζιτζιφιόγκοι Κολωνακίου, Ψυχικού κοκ. Όλα εκείνα τα αχαμνόμερα (σε ψυχή, μυαλό και σώμα) που άφησαν τα γκροπούσκουλα της εθνοκτόνας ψευτοαριστεράς (βλέπε απόψεις Μπακούνιν για πατρίδα για το ψευτοαριστερά) να αλωνίζουν για χρόνια. Όλα εκείνα τα τσουτσέκια που στο βωμό του καθώς πρέπει και του σον σον κατάντησαν τον Έλληνα να ντρέπεται να πει τη λέξη "πατρίδα" γιατί θα τον χαρακτηρίσουν "φασίστα"!!!!
    Δεν πιστεύω να λιγοψυχάς από τα κρωξίματα των κόκκινων φασιστοειδών και λοιπών παρατρεχάμενων κορώνα μου!!! Όσο για κάτι "δικά" μας ρεντίκολα του μεσαίου χώρου, κοίτα τα λίγο άγρια και θα στρώσουν... σε μερικά βέβαια μάλλον θα αρέσει, οπότε πρόσεχε... δώστους Φαήλο!!!!!!
    Σε φιλώ αδελφέ

  81. Kostas G avatar
    Kostas G 07/01/2013 14:15:54

    Αγαπητέ Φαήλο
    Σωστό και πολύ περιεκτικό το άρθρο σου. Αλλά εμένα δεν με ενδιαφέρει ο ΣΥΡΙΖΑ. Με ενδιαφέρουν εμείς , οι αποδώ μεριά. Οσο δεν "κατεβαίνουν οι κουκούλες", όσο δεν "αλλάζουν όλα" ,'οσο δεν γίνεται η "υπέρβαση του Σαμαρά", όσο η πόρτα είναι ανοικτή ο ΣΥΡΙΖΑ θα μπαίνει και θα λέει και θα κάνει ότι θέλει. Και συ θα γράφεις και θα λές αλήθειες και εγώ θα ελπίζω.

  82. SAVVAS avatar
    SAVVAS 07/01/2013 14:45:40

    Μπραβο κυριε Κρανιδιωτη, και λιγα τους ειπατε !!!

  83. Άργουεν avatar
    Άργουεν 07/01/2013 15:19:00

    (καλά...να ΄χαμε να λέγαμε.).. σόρυ που η δεξιά σας χαλάει την φαντασίωση....ε ναι λοιπόν δεν είναι ο Μάγος Γκάνταλφ που θα κάνει όλη τη βρωμοδουλειά με τόσα γκόλουμ παραπλεύρως....χελόουυυ
    btw οι αριθμοί δεν σας λένε τίποτα ;
    φέτος μέχρι και το μήνα Νοέμβριο ,σημειώθηκε σημαντική αύξηση στις επιστροφές αλλοδαπών στις χώρες καταγωγής τους σε ποσοστό 38 % , σε σχέση με πέρυσι

    η COSCO μετά από τόσους μήνες παρανοϊκής αντίστασης από τους γαπ, σύριζα και παμε, κατάφερε να τριπλασιάσει τις εργασίες της ,να έχει χίλιες νέες θέσεις εργασίας και να αποδίδει στο κράτος 2 εκατομμύρια ευρώ το μήνα....

    αλλά τι να λέμε τώρα...αυτά είναι "σιγά τα ωά",για την πασοκική νοοτροπία τη θολοκουλτουριάρα που δαιμονοποίησε μέσω των πατερούληδων συνδικαλιστάδων την επιχειρηματικότητα

  84. Αγανακτισμένος avatar
    Αγανακτισμένος 07/01/2013 15:51:30

    Ο Φαήλος έβαλε τά πράγματα στή θέση τους καί παρά τό ότι προσωπικά δέν τόν πολυπάω, συμφωνώ μέ τό άρθρο του. Φτάνει πιά μέ τούς απάτριδες θολοκουλτουριάρηδες πού πουλάνε τή μάνα τους καί τόν πατέρα τους στό άψε - σβήσε καί δέν έχουν ούτε ιερό ούτε όσιο. Τά χάλια τής Ελλάδας σ' αυτή τή φάρα οφείλονται. Η μόνη τους επιδίωξη είναι ή αρπαγή καί ή εκμετάλλευση τών πάντων.

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Αγανακτισμένος 07/01/2013 22:09:16

      Γιατί δε με πολυπάς; Είμαι πολύ τραβηχτικός, άμα με δεις από δεξιά αλλά από αριστερά δεν παίζομαι.

  85. Ισαάκ avatar
    Ισαάκ 07/01/2013 16:14:45

    Συγχαρητήρια- ευτυχώς που υπάρχουν ακόμα πατριωτικές Ελληνικές απόψεις μέσα σ΄αυτό το κόμα που κοντευει να γίνει απόκομα.

  86. Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
    Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 07/01/2013 16:57:45

    Να κάποιος που τα περιγράφει καλύτερα από μένα. Μην το παρακολουθήσετε πίνοντας καφέ κλπ, γιατί θα πνιγείτε από τα γέλια:
    https://www.youtube.com/watch?v=FFswQenA-Qw

    • Lichnee avatar
      Lichnee @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 07/01/2013 20:38:29

      +1000

  87. kat avatar
    kat 07/01/2013 18:12:38

    Aγαπητέ Φαήλο,
    στόλισε μου λίγο τον Καμίνη σε παρακαλώ. Το θέμα δεν είναι τόσο πιασάρικο όσο ο ΣΥΡΙΖΑ,αλλά χρονιάρες μέρες πολλοί έχουν αναγκη να γελάσουν λιγάκι.
    Ευχαριστώ για την παραγγελιά,
    kat

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ kat 07/01/2013 21:13:09

      Έμαθα ότι τελικά βρέθηκε συμβιβαστική λύση. Στην βασιλόπιττα έκοψε κι ένα κομμάτι "τω αγνώστω Θεώ".

      • Κυθήριος Τ. avatar
        Κυθήριος Τ. @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 07/01/2013 21:30:31

        Ναί γιατί τοῦ σβούριξε ἕνα μπατσίδι ὁ Ἀπ.Παύλος..

      • Re, ti ginetai! avatar
        Re, ti ginetai! @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 08/01/2013 16:14:32

        @ “τω αγνώστω Θεώ”

        Αυτό είναι πολύ πρόσφατος αστικός μύθος. ΔΕΝ υπήρχε, ΠΟΤΈ, τέτοιος βωμός στην Αθήνα:

        Ο Παύλος στην Αθήνα:
        Εδώ, οι κοινωνικές συνθήκες είναι πιο ήσυχες κια όχι όπως στην Βέροια που αναγκάσθηκε να φύγει νύχτα. Πολιτισμού πρωτεύουσα, γιά, ακόμη, τότε, «αι Αθήναι»! Αυτό το κεφάλαιο, είναι εξόχως διαφημιστικό για την Πόλιν των Αθηναίων!

        «Διαλέγετο μεν ουν εν τη σ-υ-ν-α-γ-ω-γ-ή τους Ιουδαίους και τοις σεβομένοις κατά πάσαν ημέραν προς τους παρατυγχάνοντας».

        (: 1ον «άρα»: οι Αθηναίοι ήταν αποδεδειγμένα ανεξίθρησκης Πολιτικής, και 2ον : στις εβραϊκές συναγωγές έριχνε τα δίκτυα του και «ψάρευε ...ψάρακλες», ο πάλαι ποτέ «νεανίας εξωφυλαρούχας Σαύλος», που ως Παύλος, τώρα, λέει!, «το ’παιζε» «Απόστολος των εθνών», αλλά, όπως αποδεικνύεται, έψαχνε αυτά τα ...«έθνη» (= τους μη Ιουδαίους), μέσα στον ...εθνικό ιουδαϊκό πυρήνα κάθε πόλης που επισκεπτόταν, δηλαδή, τις Ιουδαϊκές Συναγωγές!?!

        Στην Αθήνα, όποιος ήθελε, μπορούσε ΕΛΕΥΘΕΡΑ να διακινεί τις Σκέψεις των Ιδεών του, όχι, βέβαια, με παραληρηματικούς μονο-θεϊστικούς μονο-λόγους, που είναι ί δ ι ο ν των τ ρ ε λ ώ ν, αλλά απατώντας σε ερωτήσεις, ώστε να προάγεται ο ΔΙΑ_ΛΟΓΟΣ, ένεκα ΑΝΤΙ_ΛΌΓΟΥ, και να έχει, εν τέλει, γεύση ΛΟΓΟΥ η συν-ζήτηση, αφού, σ’ ενάντια περίπτωση, είναι «ά-χρωμη, ά-οσμη κι ά-γευστη» => «ά-νοστη», δηλαδή: άνευ Ουσίας...

        Έτσι, ρωτούν ευγενικά τον Παύλο: «Δυνάμεθα γνώναι, τις η καινή αύτη υπό σου λαλουμένη διδαχή; Βουλόμεθα, ουν, γνώναι, τι αν θέλοι ταύτα είναι». «Μπορούμε να γνωρίσουμε, γιατί θέλουμε να γνωρίζουμε, if you please, ποια είναι αυτή η νέα διδασκαλία σου;». «Αθηναίοι δε πάντες και οι επιδημούντες ξένοι εις ουδέν έτερον ευκαίρουν ή ΛΕΓΕΙΝ ΤΙ ΚΑΙ ΑΚΟΥΕΙΝ ΚΑΙΝΟΤΕΡΟΝ»!
        Όχι μόνον οι Αθηναίοι, δηλαδή, αλλά κι οι ξένοι επισκέπτες της Αθήνας, «δεν ευκαιρούσαν για τίποτα άλλο, παρά ν’ ακούνε και να λένε κάτι καινούργιο»!

        (ΠΡΟΣΟΧΗ, από δω και κάτω)

        Αυτοί οι ξένοι «επι-δημούντες» στην Αθήνα μπορούσαν να χρησιμοποιούν και τον της περίφημα διαστρεβλωμένης από τους Υπαρκτοχριστιανούς αυθεντικής έννοιας βωμό …«ΤΩ ΑΓΝΩΣΤΩ ΘΕΩ». Που δεν ήταν, βέβαια, στον ενικό, όπως τον παραχάραξε ο Παύλος. Ακόμα κι ο ίδιος ο Άγιος Ιερώνυμος εξέφρασε την άποψη ότι ο Παύλος στην περίπτωση του επίμαχου βωμού μετέτρεψε τον πληθυντικό «ΘΕΟΙΣ ΑΓΝΩΣΤΟΙΣ» σε ενικό: «αγνώστω θεώ». Και σαν να μην έφτανε αυτό, παρέλειψε και το υπόλοιπο κομμάτι της επιγραφής, που έλεγε: «[…] θεοίς Ασίας, Ευρώπης και Αφρικής θεοίς αγνώστοις και ξένοις»!

        Ο δε ΠΑΥΣΑΝΙΑΣ, («Αττικά», 1.4), γράφει και αποδεικνύει το ψεύδος: «[…] ενταύθα (: Φάληρο) και Σκιράδος Αθηνάς ναός εστι και Διός απωτέρω, βωμοί δε θεών τε ονομαζομένων αγνώστων […]». Και στο «Ηλιακά Α΄», 14.8, (για την Ολυμπία): «[…] τα δε ες τον μέγαν βωμόν ολίγω μεν τι ημίν πρότερον εστιν ειρημένα, καλείται δε Ολυμπίου Διός: προς αυτώ δε εστιν αγνώστων
        θεών βωμός […]».

        Δεν ήταν για κάποιον θεό που δεν είχαν ανακαλύψει, οι ...ανίκανοι της πρωτεύουσας της Φιλοσοφίας, ανά τους αιώνες και έως το 529, που ο Ιουστινιανός απαγόρευσε την λειτουργία των ελληνικών φιλοσοφικών σχολών, -όπου γης, κι όχι μόνο των Αθηνών. Δεν ήταν για κάποιον ένα, μόνο κι ...έρημο θεό, ιθαγενείας, δε, ...Ερημικής, που δεν είχαν ανακαλύψει οι ...αστοιχείωτοι Έλληνες κι ήρθε, επιτέλους! ο «νεανίας εξωφυλαρούχας πρώην Σαούλ, τέως Σαύλος και νυν Παύλος», να ξεπλύνει την «τσίμπλα» απ’ το μάτι των Ελλήνων. Και δη των Αθηναίων! -που ό,σο νερό για πλύσιμο είχαν ξοδέψει όλοι μαζί ως «περιούσιος λαός» οι Εβραίοι, από την εποχή του Αβραάμ έως του Σαούλ ή Σαύλου ή Παύλου, το ’θελε …μόνη της η Φρύνη, για ένα «τερψισωμάτιον» περιώνυμο λουτρό της!

        Οι Αθηναίοι τον άκουγαν, μέχρι: «Ο Θεός παραγγέλλει μετανοείτε, διότι έστησε ημέραν εν η μέλλει κρίνειν την οικουμένην, εν ανδρί ω όρισε, πίστιν παρασχών πάσιν α-ν-α-σ-τ-ή-σ-α-ς αυτόν ε-κ ν-ε-κ-ρ-ώ-ν». Ήτοι: «ο Θεός (των Εβραίων) σας παραγγέλνει να μετανοήσετε, διότι καθόρισε συγκεκριμένη ημέρα στο μέλλον, κατά την οποία θα κρίνει όλη την οικουμένη, μέσω ενός άνδρα, που ο ίδιος διόρισε γι’ αυτόν τον σκοπό, κι έκανε τους πάντες να τα πιστέψουν αυτά, γιατί ανέστησε αυτόν τον άνθρωπο, ενώ είχε πεθάνει». Οι Αθηναίοι, που δεν είχαν πάει στην Ιουδαία για «να τα δουν όλα» με τα ματάκια τους, τ’ …άκουσαν όλα, με μιας! Μπαμ και κάτω μαντολάτο! Τον «πήραν στο ψιλό», στην «γιούχα», στην «πλάκα», σαν τον σύγχρονό μας Λεβέντη, ή τον αλήστου μνήμης, Μπάμπη, την δεκαετία του ’70: «Οι μεν ΕΧΛΕΥΑΖΟΝ οι δε είπον: ακουσόμεθά σου πάλιν περί τούτου».

        «-Μεγάλε, μη χαθείς! Να περνάς να σ’ ακούμε, γιατί απ’ τον ...Αριστοφάνη είχαμε να γελάσουμε τόσο! Και, που ’σαι, μέγιστε, να ναυλώσουμε καμιά τριήρη, να πεταχθείς να φέρεις, ρε, φιλαράκι, τίποτα συγγενείς σου, κανένα φίλο σου, κάποιους συγχωριανούς σου, ή όποιον, τέλος πάντων, άλλον από ’κείνα τα μέρη εσύ θες φέρε, εμάς «δεν μας χαλάει», αρκεί να είδε εκείνη την «ΑΝΑΣΤΑΣΗ ΕΚ ΝΕΚΡΩΝ» αυτού του ανθρώπου που λες, να κάνουμε καμιά ...«αρπαχτάουα», -you know?-, ως ανά την Ελλάδα περιοδεύον ...γαμάουα θίασος; Πάντως, τεράστιε, μη χάνεσαι, να περνάς να τα λέμε»!..

  88. panos avatar
    panos 07/01/2013 18:46:50

    Φαηλο παντα σωστος και με τη γλωσσα της αληθειας. Ο συριζα ειναι ενα κομμα χωρις ιδεολογια και επικινδυνος για τη χωρα, οπως και οι ΑΝΕΛ. Φοβαμαι οτι ο θειος ΣΑΜ εξ Αμερικης εχει βρει το νεο Παπανδρεου ωστε.........να κανει τη ζημια στην Ευρωπη και στη χωρα,και επ αυτου θελω την αποψη σου.

  89. κάποτε κουκουλοφόρος avatar
    κάποτε κουκουλοφόρος 07/01/2013 18:46:50

    Καλησπέρα σας.

    Παρότι εκ φύσεως δεν αρέσκομαι να μιλώ, ούτε και να ταυτίζομαι με κομματικούς ψευδοσχηματισμούς, θα ήθελα να πω ότι για τους Αριστερούς αυτής της χώρας το εμφανιζόμενο από τον κ. Κρανιδιώτη ως δόγμα, δήθεν, της Αριστεράς, «οι μετανάστες, είναι πιο σημαντικοί από τους Έλληνες» είναι ό,τι πιο άστοχο έχει γραφεί σε αυτή την ιστοσελίδα. Όσες τοποθετήσεις βουλευτάκων «αριστερών» και μη, να μου βάλετε, αυτό δεν αλλάζει. Ούτε και οι συριζαίοι πιστεύουν κάτι τέτοιο, ωστόσο δε θέλω να χάσω το χρόνο μου ούτε και με δαύτους.
    Θα ήθελα όμως να ρωτήσω τον κ. Κρανιδιώτη και τους θαυμαστές του το εξής: Γιατί στα των ελληνικών μειονοτήτων στο εξωτερικό εκφράζετε πιο αριστερές θέσεις κι από τους αριστερούς και στα των εδώ μεταναστών βγάζετε τα 'σώψυχά σας με – ρατσιστικές συχνότατα - κραυγές; Στο εξωτερικό προοδευτικοί και εδώ ...χρυσή αυγή; Γράφετε πολύ καλά κύριε Κρανιδιώτη και σας συγχαίρω για αυτό. Όμως η σκληρή ουσία και ο βαθύς ακροδεξιός πυρήνας των όσων γράφετε, δεν καλύπτονται με την καλλιγραφία σας.

    Ευχαριστώ για τη φιλοξενία

    Την καλησπέρα μου και τις ευχές μου για καλή χρονιά σε όλους.
    Ευχές θα χρειαστούμε πολλές ακόμη, όπως όλα δείχνουν.

    • Νίκος Αργεάδης avatar
      Νίκος Αργεάδης @ κάποτε κουκουλοφόρος 07/01/2013 19:19:43

      Κρίμα που δεν το αντιλαμβάνεστε κ. "κάποτε κουκουλοφόρε".
      έχετε ακούσει για διεθνείς σχέσεις που είναι ετεροβαρείς;
      έχετε ακούσει για εθνικά συμφέροντα -αν δεν το θυμάστε ζούμε ακόμα στην εποχή των εθνικών κρατών όσο και να κραυγάζουν ένθεν κακείθεν του νοητού τόξου τα άκρα;
      έχετε ακούσει ότι δεν αυτοπυροβολούμαστε;
      Πότε θα κατανοήσετε εκεί στο ΣΥΡΙΖΑ, και αλλού, πως το εθνικό συμφέρον υπερέχει κάθε διεθνιστικής ονείρωξης;
      Το ότι ¨είμαστε όλοι άνθρωποι" δεν τους δείνει περισσότερεα δικαιώματα από τους Έλληνες.
      Το ότι δεν ξέρε να ιεραρχείτε τα συμφέροντα -τρομάρα σας! θα γίνετε και κυβέρνηση- δείχνει πλήρη αφασία ως προς τις διεθνείς σχέσεις.
      Τέλος, την τύφλα σας την ιδεολογική την χρηματοδοτούν γενναιόδωρα οι εκείθεν του ατλαντικού άσπονδοι φίλοι.

      • Γεώργιος Τ. avatar
        Γεώργιος Τ. @ Νίκος Αργεάδης 07/01/2013 19:45:59

        Τέλειο! Αν και υποπτεύομαι κε Αργεάδη πως ο ανωτέρω γράφων ανήκει σε πατριωτική αριστερά (όσο οξύμωρο κι αν ακούγεται, αφορά κάποιους νοοτροπίας Λαφαζάνη όπως έγραψε ο Φαήλος), αυτό που γράφεις γενικά απαντά στο ερώτημά του πλήρως. Και να προσθέσω ταπεινά πως όταν μιλάμε για μεταναστευτικό στην Ελλάδα εμείς οι Έλληνες εννοούμε την παράνομη και ασύδοτη σε πλήθος μετανάστευση. Μην ξεχνούν όσοι τολμούν να εκστομίσουν τη λέξη ρατσισμός στους Έλληνες πως έχουμε πάνω από 20 χρόνια που φιλοξενούμε τεράστιο πλήθος μεταναστών και τα κρούσματα από γηγενείς εναντίον τους είναι απολύτων ελάχιστα. Το αντίθετο όμως έχει ξεπεράσει κάθε όριο. Το ένστικτο αυτοσυντήρησης λοιπόνν επιβάλλει να τελειώνουμε με το τεράστιο θέμα που δημιουργήθηκε μια και καλή. Σωστά και ήρεμα.

    • Παύλος avatar
      Παύλος @ κάποτε κουκουλοφόρος 07/01/2013 20:37:45

      Φίλε "κάποτε κουκουλοφόρε", απορώ, για το πώς είναι δυνατόν κάποιος που έχει τη δύναμη να αυτοπροσδιορίζεται ως τάχα " κάποτε" κουκουλοφόρος έστω, να μην αντιλαμβάνεται ότι οι μετανάστες στην Αμερική , για παράδειγμα, θα είχαν βλαστημήσει το γάλα της μάνας τους, αν δεν συμμορφωνόταν απολύτως με τους εκεί υπάρχοντες και τηρούμενους νόμους !!!
      Υπάρχει καμιά ομοιότητα ;;;;
      Δεν ξέρεις,
      δε ρωτάς ;;;;;
      Για να μην εκτίθεσαι !

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ κάποτε κουκουλοφόρος 07/01/2013 21:09:56

      Αγαπητέ"κουκουλοφόρε",
      Ώστε δεν έχει σημασία τι λένε και πράττουν οι βουλευτές και τα στελέχη του ΣΥΡΙΖΑ/ΕΚΜ/"Βίλλα Αμαλία" για τη λαθρομετανάστευση; Δηλώσεις, θέσεις, πράξεις είναι σαν να μην υπάρχουν για σένα.
      Εμείς και βλέπουμε και ακούμε.
      Οι Έλληνες στο εξωτερικό ποτέ δεν πήγαν ως επιδρομείς, παράνομα στίφη, και μάλιστα με την ώθηση και το κέρδος του ισλαμοφασιστικού κράτους/παρακράτους της Τουρκίας, που βγάζει μερικά χιλιάρικα από κάθε κεφάλι.
      Η πλειοψηφία των συμπατριωτών μας μετανάστευσε μετά από χρονοβόρες διαδικασίες, με αίτηση ή πρόσκληση, μετά από ιατρικές εξετάσεις, με δουλειά να τους περιμένει στην Β. Αμερική, την Γερμανία, το Βέλγιο ή την Ωκεανία. Δεν πήγαν ως άοπλοι επιδρομείς να ζήσουν παρασιτικά.
      Σε ποια χώρα από αυτές που μετανάστευσαν οι Έλληνες με νόμιμες διαδικασίες (πλην λίγων σκαστών από εμπορικά πλοία) το 70% των ποινικών κρατουμένων στις φυλακές τους είναι αλλοδαποί;
      Σε ποια χώρα από αυτές που πήγαν οι Έλληνες μετανάστες τα πρωτεία στην σκληρή εγκληματικότητα έχουν αλλοδαποί;
      Αν γινόταν αυτό, ποια από αυτές τις χώρες θα το ανεχόταν; Καμμία.
      Το παραμύθι που ήξερες πέθανε, ψόφησε κι ο ψωριάρης "προοδευτικός" δράκος του. Νομίζεις πως δίνω μια πεντάρα για την κακοήθη και ολοκληρωτική πρακτική σας να βαφτίζετε "ρατσιστικές κραυγές" και "χρθσαυγίτη", όποια φωνή ξεβρακώνει τις ιδεοληψίες σας; Πείτε μου ό,τι θέλετε, αρκεί να μην μου πείτε ότι είμαστε ίδιοι.
      Η χώρα, φίλτατε, έγινε ο απόπατος της Ασίας και της υποσαχάριας Αφρικής, με τους Τούρκους ισλαμοφασίστες να σπρώχνουν εδώ με το αζημίωτο ολόκληρες ορδές. Γειτονιές ολόκληρες γίνανε μαχαλάδες παράνομων, άντρα ανομίας. Καταστράφηκαν περιουσίες, εξευτελίστηκαν οι μόχθοι μιας ζωής από την γκετοποίηση ολόκληρων γειτονιών και την πτώση των αξιών και τον ευτελισμό του επιπέδου ζωής. Η ανοχή σε αυτό δεν είναι "προοδευτική", είναι απλά αυτοκαταστροφική βλακεία, ρατσισμός σε βάρος των Ελλήνων και των νομίμων μεταναστών, διαλύει τον εθνικό και κοινωνικό ιστό. Πρέπει να μην μπουν άλλοι και να φύγουν πάρα πολλοί από αυτούς που ήρθαν.
      Η ασφάλεια δεν είναι δεξιά ή αριστερή, είναι κοινωνικό αγαθό που πρέπει να παρέχεται στους πολίτες αδιάκριτα.
      Η ανομία δεν είναι "δικαίωμα", το μπάτε σκύλοι αλέστε δεν είναι αριστερή πολιτική, είναι υπηρεσία σε ξένα συμφέροντα.
      Δεν μπορούμε να περιθάλψουμε μιλιούνια, να διαλύσουμε την κοινωνία μας. Αυτοί που βομβαρδίζουν τις χώρες τους, ας τους πάρουν να τους βολέψουν. Άδεια είναι η Μοντάνα, μια χαρά να βόσκουν αγελάδες οι κατατρεγμένοι πχ Αφγανοί.
      Έτη Πολλά

      • O Bixiou avatar
        O Bixiou @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 07/01/2013 22:01:41

        Αυτη ακριβως ειναι η πραγματικοτης. Αλλα τι ψαχνουμε; Οσα δεν φτανει η διεθνιστικη "αριστερα" τα κανει "χρυσ'αυγη"...

      • αννίβας1 avatar
        αννίβας1 @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 07/01/2013 22:09:22

        Φαήλε, για να διώξουμε τους μετανάστες πρέπει να μην είμαστε νηστικοί ούτε άστεγοι τώρα που θα μας στείλουν οι Γερμανοί τις εξώσεις μαζί με τα εκκαθαριστικά γιατί λέει και πολλές δόσεις κάνει η εφορία...Αν δεν τόχουν καταλάβει στη Συγγρού, πές τους το εσύ, που σίγουρα τόχεις καταλάβει.
        Ο ΣΥΡΙΖΑ δεν ανεβαίνει απ' τους μετανάστες, απ' τους ανέργους και τους άστεγους ανεβαίνει . Κι αυτοί δεν ταίζονται με μετανάστες...Ούτε θα ανακοπεί η άνοδός του αν "ρίξουμε το βάρος" στο μεταναστευτικό όπως λένε οι Λούληδες και τους χρυσοπληρώνουμε για τις "ιδέες" τους ...

        • BLACKQUEEN avatar
          BLACKQUEEN @ αννίβας1 08/01/2013 00:04:45

          Aγαπητέ Αννίβα, εκ παραλλήλου, ενώ θα προσπαθούμε να πάψουμε να είμαστε νηστικοί και άστεγοι, οφείλουμε να στέλνουμε και στα σπίτια τους όσους περισσότερους από τους ανθρώπους που εισήλθαν (και εισέρχονται συνεχώς) παράνομα στη χώρα μας ως ρακένδυτος κατοχικός στρατός. Πόσο μάλλον αφού παραδεχόμαστε όλοι, οτι το μόνο που μας είναι δυνατόν να τους προσφέρουμε, είναι το εισιτήριο της επιστροφής στην πατρίδα τους. Η παραπάνω απάντηση του κ. Φαήλου στον ''κουκουλοφόρο'', αναλύει με σαφήνεια για πολλοστή φορά την αντικειμενικά ειδωμένη πραγματικότητα και κάθε συνετά σκεπτόμενος, δε γίνεται παρά να συμφωνήσει. Δεν αποτελεί η υποχρέωση της κυβέρνησης να αντισταθεί σθεναρά απέναντι στο σχέδιο αλλοίωσης του Ελληνικού πληθυσμού μέρος του πολιτικού παιχνιδιού ΝΔ-ΣΥΡΙΖΑ, απλά γιατί το υπερβαίνει.

          • Αννίβας avatar
            Αννίβας @ BLACKQUEEN 08/01/2013 09:59:05

            Αγαπητή Βασίλισσα εδώ κάνεις λάθος, ελπίζω μόνο φραστικό... Λες:
            "οφείλουμε να στέλνουμε και στα σπίτια τους όσους περισσότερους από τους ανθρώπους που εισήλθαν (και εισέρχονται συνεχώς) παράνομα στη χώρα μας ως ρακένδυτος κατοχικός στρατός. "
            Eμείς οι πολίτες δεν οφείλουμε να το κάνουμε αυτό. Εχουμε και πληρώνουμε με παχυλές αμοιβές κυβερνήσεις ΠΑΣΟΚ , ΝΔ καί τώρα ΠΑΣΟΚΝΔΔΗΜΑΡ που άν έκαναν το καθήκον τους βγάζοντας εκτός συνόρων όπως κάνουν τα "ευγενή" κράτη του Βορρά ΟΠΟΙΟΝ μετανάστη εισήλθε παράνομα, δεν θα είχαμε το πρόβλημα τώρα. Αλλα έστω και τώρα, εμείς ΟΥΔΟΛΩΣ εμποδίζουμε την κυβέρνηση Σαμαρά να το κάνει. Είναι όμως προφανώς ανίκανη ΚΑΙ σε αυτόν τον τομέα...

          • BLACKQUEEN avatar
            BLACKQUEEN @ Αννίβας 08/01/2013 10:55:27

            Το ''οφείλουμε'', φυσικά και δεν πάει ατομικά σ΄εσάς κι εμένα καλέ μου Αννίβα, αλλά στους εκ του νόμου επαϊοντες. Εννοείται.
            Για πρώτη φορά όμως, επιχειρούνται επί τέλους από την πλευρά της κυβέρνησης (Πασόκ-Δημάρ αν μπορούσαν θα ...Ελληνοποιούσαν όλους τους λαθρο ας μη γελιόμαστε, απλά τους φρενάρει η οργή του κόσμου) κάποιες σωστές κινήσεις επ΄αυτού. Τόσα χρόνια, η ύποπτη ανοχή των υστερόβουλων ''ψυχόπονων'' πολιτικάντηδων, έχει τερατοποιήσει το πρόβλημα.
            Ε, δε θα πω ''ανίκανο'' κάποιον που πρι 6 μήνες ανέλαβε και αν και ΑΠΑΙΤΩ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ, βλέπω οτι κάτι προσπαθεί....
            Αυτό το ''Είναι όμως προφανώς ανίκανη ΚΑΙ σε αυτόν τον τομέα…'', νομίζω οτι είναι υπερβολικό και εμφανώς προκατειλημμένο αρνητικά :-).

          • Αννίβας avatar
            Αννίβας @ BLACKQUEEN 08/01/2013 14:00:10

            Αγαπητή βασίλισσα βάζεις όλες τις τελείες στα ιώτα. Απολογούμαι για τον γεροντικό μου θυμό. Δέχομαι το "εννοείται" καθώς και το "υπερβολικό". Οχι όμως το "προκατειλημμένο"...

            Y.Γ. Mετά έχω άδικο εγώ να σε θαυμάζω?

      • ΜΙΧΑΗΛ Ο ΗΛΙΟΥΠΟΛΙΤΗΣ avatar
        ΜΙΧΑΗΛ Ο ΗΛΙΟΥΠΟΛΙΤΗΣ @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 10/01/2013 18:15:56

        Έυγε κ.Φαήλο.
        Το κακό που υπάρχει εδώ και 30 χρόνια στην πολιτική μας ζωή είναι οτι υπήρχε και υπάρχει μόνο το ένα άκρο στην Αριστέρα που ασκεί "επαναστατική γυμναστική" και από την άλλη υπάρχει η πλήρης ανυρπαξία της Δεξιάς.
        Παράδειγμα...

        στα Πανεπιστήμια κάνουν οτι θέλουν οι διάφοροι προοδευτικοί επαναστάτες-φοιτητές της Αριστεράς χωρίς να υπάρχει απάντηση απο την Δεξιά.
        Οι λόγοι πολλοί.....
        Οι φοιτητές της Αριστεράς είναι "διαβασμένοι", μοιράζουν εφημερίδες του κόμματος δωρεάν χάνοντας τον ελευθερο χρόνο τους, "χτιζουν" καθηγητές και ασκούν "δυναμικές παρεμβάσεις" στις συνελευσεις.
        Στον αντίποδα, οι φοιτητές της Δεξιάς, φοβούνται να πουν ακόμα και το ονομά τους. Δεν αναφέρουν ποτέ κάτι το εθνικό, κάτι το πατριωτικό μη και χαρακτηριστουν φασίστες. Οι περισσότεροι δεν γνωρίζουν τι έγινε το 1944-49, τι είναι η πηγάδα του Μελιγαλά, τι έγινε στου Μακρυγιάννη με την Χωροφυλακή κ.α.
        Έτσι ασχολούνται με τα ευρωπαϊκά προγράμματα, την Ευρωπαϊκή ολοκλήρωση και άλλα τέτοια χωρίς να έχουν πιάσει ένα ιστορικό βιβλίο στα χέρια τους.

        Η μόνη φορά στην Ιστορία της Δεξιάς που οι φοιτητές της ήταν δυναμικοί ήταν την εποχή μετά το 1955. Παιδιά που είχαν χάσει δικούς τους στην Πηγάδα του Μελιγαλά από τον ΕΛΑΣ, στην Αθήνα από την ΟΠΛΑ, παιδιά που ο πατέρας τους ήταν Αστυνομικός (άρα και λαϊκη οικογένεια) και σκοτώθηκε στην μάχη των Αθηνών.
        Αυτά τα παιδιά ήταν οι φοιτητές της δεκαετίας του 1955-1965 που τσακίζαν την αριστερή αλητεία στα πανεπιστήμια. 'Ηταν οι Φοιτητές της ΕΚΟΦ.

  90. κάποτε κουκουλοφόρος avatar
    κάποτε κουκουλοφόρος 07/01/2013 19:44:00

    Για ποιο λόγο κάποιος να εξισώνει το "είμαστε όλοι άνθρωποι" με το να έχει περισσότερα δικαιώματα από τους Έλληνες; Οποιοσδήποτε θέλει να έχει γενικά περισσότερα δικαιώματα, ιδίως από τους αυτόχθονες, είναι ανεπιθύμητος. Περισσότερα δικαιώματα έχουν πολλοί άλλοι (βλ. πολιτευτές and friends) σε αυτή τη χώρα και όχι οι αλλοδαποί.
    Επαναλαμβάνω ότι είναι άστοχο να ζητάμε λ.χ. την προστασία του Οικουμενικού Πατριαρχείου και της ελληνικής μειονότητας στην Πόλη, και την ίδια στιγμή να βλέπουμε κάποιον μελαμψό και να τον κυνηγάμε επιρρίπτοντας σε αυτόν την ευθύνη ακόμη και για το ...τσερνόμπιλ. Ας επιλέξουμε τί θέλουμε.
    Αγαπητέ κύριε ενδεχομένως να απαντάτε σε κάποιον άλλον. Αν το θέμα σας είναι ο ΣΥΡΙΖΑ, πραγματικά απευθύνεστε στο λάθος άνθρωπο.

    Την καλησπέρα μου, εκ νέου

    • O Bixiou avatar
      O Bixiou @ κάποτε κουκουλοφόρος 07/01/2013 21:24:33

      @κάποτε κουκουλοφόρος
      Μας δουλευετε κυριε; Με ποια λογικη μπορει κανεις να συγκρινει την γηγενη ελληνικη μειονοτητα της Πολης με τους παρανομους, ΠΑΡΑΝΟΜΟΥΣ, λαθρομεταναστες;

      • αννίβας1 avatar
        αννίβας1 @ O Bixiou 07/01/2013 22:11:23

        Δηλαδή με τους ΝΟΜΙΜΟΥΣ μετανάστες η σύγκριση είναι σωστή και έχει δίκιο ο φίλος "κουκουλοφόρος".

        • O Bixiou avatar
          O Bixiou @ αννίβας1 07/01/2013 22:53:47

          Ειναι "νομιμοι" οσοι "νομιμοποιηθηκαν" η "ελληνοποιηθηκαν" με πλαστα εγγραφα; Ποσοι ειναι οι πραγματικα νομιμοι μεταναστες στην Ελλαδα; Σε πολλες χωρες αν ανακαλυψουν οτι χρησιμοποιησε καποιος πλαστα εγγραφα τον διωχνουν αμεσως και του περνουν πισω και την υπηκοοτητα, αν του την ειχαν δωσει. Εκεινο που παριστανει πως ξεχνα ο κουκοuλοφορος μαθητης της Ρεπουση ειναι οτι οι Ελληνες της Πολης ειναι γηγενεις.

          • BLACKQUEEN avatar
            BLACKQUEEN @ O Bixiou 08/01/2013 08:00:48

            Πολύ σωστά Βixiou. Ελάχιστοι είναι οι νόμιμοι ''μετανάστες'' στην Ελλάδα. Αυτές οι ουσιώδεις ....λεπτομέρειες που επιμελώς ξεχνιούνται και οι συγκρίσεις των ανόμοιων που επιχειρούνται, αποτελούν απλά εναγώνια (και ανεξήγητη) προσπάθεια, δικαίωσης των λαθροεισβολέων. Όλοι ''πονόψυχοι'' είμαστε ρε παιδιά, αλλά ας εξαντλήσουμε πρώτα τη ....μεγαλοσύνη μας στους Έλληνες κι αν περισσέψει ... υλικό, τότε βλέπουμε.

          • Αννίβας avatar
            Αννίβας @ BLACKQUEEN 08/01/2013 10:04:58

            Η ουσία της παρέμβασής μου δεν είναι στο ΠΟΣΟΙ είναι οι νόμιμοι μετανάστες, αλλά οτι και οι λίγοι έστω Νόμιμοι μετανάστες υφίστανται ρατσιστικές διακρίσεις και στην Τουρκία και σε όλα τα κράτη του κόσμου σύμφωνα με το γνωστό ανέκδοτο: "Eγώ κυρ' πρόεδρε δεν είμαι ρατσιστής, αλλά πως να το κάνουμε, αυτός είναι γύφτος..."

          • BLACKQUEEN avatar
            BLACKQUEEN @ Αννίβας 08/01/2013 10:23:36

            Γι αυτό αγαπητέ μου Αννίβα, καλύτερα να μένει ο καθένας τελικά στην πατρίδα του, και να παλεύει ΕΚΕΙ για τη βελτίωση της ζωής του και της ζωής των συμπολιτών του. Στην Ελλάδα πριν υπάρξει ανεξέλεγκτη επέλαση λαθροεισβολέων, ρατσισμός δεν υπήρχε. Υπήρχε ανεκτικότητα. Τώρα, που είναι πια εμφανέστατος ΣΕ ΟΛΟΥΣ ο στόχος και ο σκοπός των ''αποστολέων'' των δυστυχισμένων ορδών, δεν πρόκειται πάλι περί ρατσισμού, αλλά περί καθήκοντος προστασίας των ερχόμενων Ελλήνων και υποχρέωσής μας στην αυτοάμυνα.
            Όσο για το οτι ''οι Ελληνες της Πολης ειναι γηγενεις'', αυτό είναι Ιστορική αλήθεια και αν οι Οθωμανοί δεν φρόντιζαν, θα ήμασταν περισσότεροι.
            Η Κωνσταντινούπολη απλά, σήμερα κατέχεται. :-)

          • Αννίβας avatar
            Αννίβας @ BLACKQUEEN 08/01/2013 14:20:32

            Θα μπορούσαμε να συζητάμε ήσυχα κι απλά για ώρες και μέρες ισως...
            Σε άλλο σημείωμά μου αναφέρω οτι πιστεύω πως ο ρατσισμός είναι ένστκτο, όπως και το της επιβίωσης ή της αναπαραγωγής. Μη μου πείς οτι το ανέκδοτο για το γύφτο δεν προυπήρχε της ανεξέλεγκτης εισβολής μεταναστών και πως εμείς ακόμα και το 1970 θα δεχόμασταν πχ. να παντρευτεί η κόρη μας μαύρο ή άραβα .
            Οσον αφορά το "καλύτερα καθείς στην πατρίδα του" είναι αυτονόητο.
            Πλήν όμως "ανάγκα θεοί πείθονται".
            Οπως ο παππούς μου που ο πατέρας του πολέμησε για την Πατρίδα τους Τούρκους στο Μεσολόγγι, εγκατέλειψε την αγαπημένη του πατρίδα και για 15 ολόκληρα χρόνια έκτιζε μαζί με εκατοντάδες άλλους Ελληνες την Αμερική...
            Δεν είναι μόνο "οι Ελληνες της Πόλης " γηγενείς. Είναι σχεδόν ο μισός πληθυσμός της Τουρκίας και δή σχεδόν ολόκληρος ο πληθυσμός Δυτικά της Αγκυρας μέχρι το Αιγαίο και Βόρεια της ¨Αγκυρας μέχρι τον Εύξεινο πόντο. Πήγα και το διαπίστωσα " ιδίοις όμμασιν". Είναι ΟΛΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ εξισλαμισθέντες για να σώσουν κυριολεκτικά το κεφάλι τους, αλλα δεν έχουν καν ξεχάσει εντελώς τη γλώσσα, αν και στην "Τοπική Ευρωπαική Υπερδύναμη" δεν τολμούν να την μιλήσουν... Ετερον εκάτερον αγαπητή Βασίλισσα...

          • Ο Θείος avatar
            Ο Θείος @ BLACKQUEEN 08/01/2013 15:49:44

            Αγαπητή Βασίλισσα, πριν το 2008 υπήρχε ανεκτικοτητα γιατί οι μεγαλο-μεσοαστοί επωφελούνταν απο το χαμηλόμισθο και ανασφάλιστο εργατικό δυναμικό των δυστυχισμένων. Τώρα η παχειά αγελάδα ψόφησε, όσο και να τραβάνε δεν βγαίνει γάλα. Η ευκαιρία έγινε βάρος.
            Αυτή είναι η μαύρη αλήθεια. Αλλά ποτέ δεν θα κάνουν αυτοί την βρώμικη δουλειά, να διώξουν το "βάρος". Θα χρησιμοποιήσουν τον μικροαστό ή τον άνεργο. Οι Πιλάτοι πάντοτε θέλουν "καθαρά" τα χέρια τους. Ευτυχώς γι αυτούς, υπάρχει ο όχλος και οι Φαρισαίοι.

          • BLACKQUEEN avatar
            BLACKQUEEN @ BLACKQUEEN 08/01/2013 17:38:20

            @Αννίβας : Δεν είναι ρατσισμός καλέ μου Αννίβα να μην επιθυμώ το παιδί μου να έχει ...Πακιστανικά χαρακτηριστικά. Είναι απλά επιλογή-προτίμηση :-). Οι Πακιστανοί, Αφρικανοί, Αλβανοί είναι μιά χαρά άνθρωποι στην Αφρική, στο Πακιστάν, στην Αλβανία. Εμείς δεν είμαστε Αμερική να χρειαζόμαστε εργατικά χέρια στα εκατοντάδες ...εργοστάσια και στις αχανείς καλλιέργειές μας. Ούτε και οι παππούδες μας μπούκαραν κατά εκατομμύρια σε καμιά ξένη χώρα ανεξέλεγκτα ποτέ. Στα άλλα που αναφέρετε συμφωνούμε.

            @ Θείος : Αγαπητέ Θείε, όσο και να έχετε απόλυτο δίκιο για το ποιοί και πως εκμεταλλεύτηκαν οικονομικά τους λαθροεισαχθέντες, το πάρτυ τους ΤΕΛΕΊΩΣΕ και δεν χρειάζεται να είναι κανείς ούτε κάφρος, ούτε άνεργος, ούτε Φαρισαίος, αλλά ούτε και ..όχλος :-) για να καταλάβει τι παιχνίδι παίζεται με την συνεχιζόμενη ανεξέλεγκτη εισαγωγή στην Ελλάδα, δυστυχισμένων μουσουλμάνων. Ψύχραιμα, ήσυχα και συνειδητά, ο καθένας στη χώρα του, ώστε να αγωνιστεί για την πατρίδα του. Εγώ ούτε καρφί σε τοίχο δεν πλήρωσα ούτε θα πληρώσω ποτέ σε αλλοδαπό να βάλει για λογαριασμό μου, γιατί ξέρω καλά οτι στερώ μ΄αυτή την κίνηση, το μεροκάματο από έναν Έλληνα. Δεν είναι ρατσισμός. Είναι συνειδητή επιλογή και πολιτική πράξη.

          • αννίβας avatar
            αννίβας @ BLACKQUEEN 08/01/2013 18:18:39

            @BLACKQUEEN
            Καλή μου Βασίλισσα, δεν το λέω εγώ ρατσισμό, η εγκυκλοπαίδεια το λέει.
            Το να μην επιθυμείς επιμειξία με άλλη ράτσα επειδή την θεωρείς κατώτερη είναι το ίδιο με το να μην επιθυμείς επιμειξία με κάποιον ωραίο μέν αλλά φτωχόν Ελληνα.
            Στην πρώτη περίπτωση πρόκειται για φυλετική διάκριση και στη δεύτερη για κοινωνική διάκριση.
            Και τα δύο είναι νόμιμα δικαιώματα και δεν αποτελούν παραβίαση αλλοτρίων δικαιωμάτων. Αλλωστε ο γάμος χρειάζεται αμοιβαία αποδοχή.
            Κανείς δεν λέει οτι πρέπει να παντρευόμαστε μετανάστες για να μην χαρακτηριστούμε ρατσιστές...

          • O Bixiou avatar
            O Bixiou @ BLACKQUEEN 08/01/2013 19:00:24

            Προσυπογραφω BLACKQUEEN .

          • BLACKQUEEN avatar
            BLACKQUEEN @ BLACKQUEEN 08/01/2013 19:32:32

            @Αννίβας : Ποιά ακριβώς εγκυκλοπαίδεια καλέ μου Αννίβα χαρακτηρίζει ρατσισμό την προτίμηση κάποιου στο ομοειδές του, όχι γιατί το θεωρεί ανώτερο, αλλά γιατί το θεωρεί συγγενικό και ΟΜΟΡΦΟΤΕΡΟ; Διαστρέφετε αυτό που λέω τεχνηέντως για να δικαιολογήσετε χαρακτηρισμούς που δεν στέκουν. Άλλο το ανώτερο, άλλο το διαφορετικό. Εγώ δε μίλησα ποτέ για ανωτερότητα. Για διαφορετικότητα όμως σαφώς και μιλάω, πόσο μάλλον όταν...τυχαίνει σε κανένα απολύτως επίπεδο να μην είναι ...δελεαστικό το ενδεχόμενο...μπόλιασμα. :-) Η φύση ευθύνεται. όχι εγώ.
            Ρατσίστρια λοιπόν, με κριτήριο την ψυχοσωματική ομορφιά. Δέχομαι. :-)

          • αννίβας avatar
            αννίβας @ BLACKQUEEN 08/01/2013 20:37:11

            @BLACKQUEEN
            Wikipedia: Ρατσισμός είναι να θεωρούμε κάποιους ανθρώπους ως κατώτερους ή ακόμη και άξιους περιφρόνησης, λόγω της φυλετικής ή εθνικής τους καταγωγής

          • αννίβας avatar
            αννίβας @ BLACKQUEEN 08/01/2013 20:42:14

            @BLACKQUEEN
            Βικιπαίδεια:
            "Ρατσισμός είναι να θεωρούμε κάποιους ανθρώπους ως κατώτερους ή ακόμη και άξιους περιφρόνησης, λόγω της φυλετικής ή εθνικής τους καταγωγής."

          • O Bixiou avatar
            O Bixiou @ BLACKQUEEN 08/01/2013 22:25:26

            @Αννίβας
            “Ρατσισμός είναι να θεωρούμε κάποιους ανθρώπους ως κατώτερους ή ακόμη και άξιους περιφρόνησης, λόγω της φυλετικής ή εθνικής τους καταγωγής.”
            Πουθενα δεν ειπε η BLACKQUEEN τετοια πραγματα Μη βαζετε στα στοματα των αλλων λογια που δεν ειπαν.

          • Ο Πολεμικός Ανταποκριτής avatar
            Ο Πολεμικός Ανταποκριτής @ BLACKQUEEN 08/01/2013 23:45:42

            @ Αννίβας : Τα βρήκαμε σκούρα και διαστρέφουμε τα λεγόμενα Αννίβα; Μονάχα εσύ φαντάστηκες αυτά που λες οτι γράφει η blackqueen. Για ξαναδιάβασε προσεκτικά. Δυστυχώς για σένα, στερείσαι επιχειρημάτων.

          • O Bixiou avatar
            O Bixiou @ BLACKQUEEN 09/01/2013 15:19:05

            @Αννιβας
            Ποια ειναι η σχεση σας με την ιησουητικη μεθοδο"ανταλλαγης αποψεων"; H BLACKQUEEN δεν ειπε οτι θεωρει kanena κατωτερο η αξιο περιφρονησης.

          • ανιβας avatar
            ανιβας @ BLACKQUEEN 09/01/2013 15:58:18

            @Bixiou.
            Ούτε εγώ είπα πουθενά οτι το είπε...

          • O Bixiou avatar
            O Bixiou @ BLACKQUEEN 09/01/2013 21:24:17

            @ Αννίβας
            Αντε παλι. Το κρεας το βαφτισατε φασολι χωρις λαδι και το φαγατε Μ. Παρασκευη.

          • BLACKQUEEN avatar
            BLACKQUEEN @ BLACKQUEEN 10/01/2013 11:16:54

            @ Αννίβας : Είστε ''τυφλός διεθνιστής'' καλέ μου Αννίβα ;; Πας μη αποδεχόμενος τον εποικισμό της χώρας του από ορδές ''δυστυχισμένων αδελφών μουσουλμάνων'' είναι ρατσιστής; Δεν στέκει αυτό και το ξέρετε. Όσο για το ''ρατσίστρια με κριτήριο την ψυχοσωματική ομορφιά '', εδώ χάσατε και την αίσθηση του χιούμορ σας και πασχίζετε να πιαστείτε από ένα λογοπαίγνιο.... Ένδεια επιχειρημάτων διαπιστώνω.

            @ O Bixiou : Καλέ μου Bixiou, ας μην τον ''στριμώχνουμε'' άλλο τον Αννίβα, βρέθηκε στα ...σχοινιά και δεν υπάρχει λογική λεκτική διαφυγή.....

    • Κυθήριος Τ. avatar
      Κυθήριος Τ. @ κάποτε κουκουλοφόρος 07/01/2013 21:46:57

      Ἀγαπητέ φίλε σοῦ ἀπάντησε πολύ καθαρά ὁ Φαήλος.
      Ἣ ἑλληνική μειονότητα στήν Πόλη,μιά πού τό ἀνέφερες,ὑπάρχει ἐκεῖ πρίν τούς σημερινούς ἐποίκους,καί ζεῖ διαρκῶς ἀπειλούμενη ἀπό τό ἐπίσημο τουρκικό κράτος,ἐνῶ οἱ ἐδῶ παρανόμως εὐρισκόμενοι μελαμψοί, κινούνται κι ἀναπνέουν στούς ἑλληνικούς δρόμους μέ μόνο σκοπό τήν παρανομία,γιατί οἱ περισσότεροι ἀπ' αὐτούς,εἴτε τό δέχεσαι εἴτε ὄχι,δέν ἦλθαν ἐδῶ νά ζήσουν εἰρηνικά,τό μάτι τους γυαλίζει καί τό μυαλό τους στριφογυρίζει...

    • Κυψελιώτης avatar
      Κυψελιώτης @ κάποτε κουκουλοφόρος 07/01/2013 23:41:53

      Για το μόνο που δεν επιλέξαμε μεγάλε είναι να ζούμε ανάσεμα σε μιλούνια Αφρικανών παράνομων μεταναστών.Οι δήθεν θολοκουλτουριάρηδες απόψεις σου απο τα Βόρεια προάστια μου προκαλούν πλέον εμετό και οργή.

      Σου αντιπροτείνω να έρθεις να μείνεις για λίγο εδώ μπας και βάλεις μυαλό.
      όταν σε κλέψουν,σε μαχαιρώσουν και σε βιάσουν 1-2 φορές μπες και ξαναγράψε την άποψή σου

    • άγρυπνη avatar
      άγρυπνη @ κάποτε κουκουλοφόρος 08/01/2013 01:26:44

      Προς τον ''κάποτε κουκουλοφόρο'' Παρ'όλο που διαχωρίζετε την θέση σας απ'αυτήν του Σύριζα,υποστηρίζετε απόψεις που ανήκουν καθαρά στην προπαγάνδα του.Δεν μπορείτε αβασάνιστα να αποδίδετε κατηγορίες για ρατσισμό σε πολίτες,που κύριο πιστεύω τους είναι η δημοκρατία και που κατέχουν ιστορική μνήμη και γνώση.Και είναι η πλειοψηφία του Ελληνικού λαού.Ας γίνετε περισσότερο αντικειμενικός και αποστασιοποιηθείτε λίγο από τους ''αυτοματισμούς''της ναρκισσευόμενης και αυτοσχεδιάζουσας εγχωρίας αριστεράς.

  91. Kimon avatar
    Kimon 07/01/2013 19:57:14

    Ο Φαήλος Κρανιδιώτης είναι η ΜΟΝΑΔΙΚΗ Ελληνική φωνή στην ΝΔ. Βαψομαλιάδες Αργεντίνοι ζυγκολό είναι οι υπόλοιποι. Θεωρούν ότι το «πολιτικώς όρθον» είναι η σύγκλιση των αποψεών τους με τον Σύριζα, συναγωνίζονται σε «προοδευτηλίκι και δημοκρατιλίκι» τους ανθέλληνες ρατσιστές του SIRIZA. «Τα δικαιώματα των μεταναστών είναι υπεράνω του εθνικού συμφέροντος»,Πάκης, «Ο Καθένας έχει δικαίωμα να καίει την Ελληνική σημαία, «Το καλόπαιδο».

    • Κυθήριος Τ. avatar
      Κυθήριος Τ. @ Kimon 07/01/2013 21:48:53

      Κι ὅμως ἀγαπητέ μου,ἐμεῖς διαμαρτυρόμενοι,συνεχίζουμε νά τούς ψηφίζουμε...

  92. Σίμος avatar
    Σίμος 07/01/2013 20:34:59

    Ειδικά στο κομμάτι για τα εθνικά θέματα (Κύπρο & Β. Ήπειρο κτλ) το άρθρο θέτει τον δάκτυλον επί τον τύπον των ήλων.. για μια συμπεριφορά που επικράτησε μεταπολιτευτικά ... στην κοινωνία μας .. σε θέματα που η λογική του Carthago delenda est.. ή του δεν ξεχνώ θα έπρεπε να επικρατεί.

  93. ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΛΑΚΩΝ avatar
    ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΛΑΚΩΝ 07/01/2013 21:39:50

    Φαήλε νομοτελειακά, κι όταν το πλήρωμα του χρόνου φτάσει (σύντομα, η εκτίμησή μου), θα 'σαι σε νέα ηγετική ομάδα, νέου σχήματος, που θα δώσει την υστάτη υπέρ πατρίδος μάχη. Πίστεψέ με, ψάχνω να βρω άλλους από τη ΝΔ συμπεριλαμβανομένης απάσης της ηγεσίας της. Με λύπη!
    ΥΓ. για τον κοντοπατριώτη μου "Σε -έας και σε -άκος γνήσιος Μανιατάκος" που τα λέει σωστά για όλα τα επίκαιρα, αλλά ξέρω πάμπολλους Μανιάτες που δεν έχουν επώνυμο σε -έας ή -άκος: οι συγγραφείς Κάσσης και Κουτσιλιέρης, ο εκδότης Δημακόγιαννης, τα -άκης (Τζαννετάκης, Καλαποθάκης, Βουγιουκλάκης) κ.π.ά. ...τί είναι ...κορώνα μου, δεν είναι ...γνήσιοι; Το '21 των Μανιατών το στήσανε Μαυρομιχάλης (Αρεόπολη), Γρηγοράκης (Γύθειο) και Τρουπάκης (Τρουπάκης)!!

    • ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΛΑΚΩΝ avatar
      ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΛΑΚΩΝ @ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΛΑΚΩΝ 07/01/2013 21:41:06

      Τρουπάκης (Καρδαμύλη - Δυτική Μάνη)

    • Σε -έας και σε -άκος γνήσιος Μανιατάκος avatar
      Σε -έας και σε -άκος γνήσιος Μανιατάκος @ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΛΑΚΩΝ 08/01/2013 08:16:19

      Καλημέρα κορώνι!!! Εννοείται ότι είναι γνήσιοι, όπως και άλλα ονόματα με κατάληξη σε -όγιαννης, -όγγονας, -άρος ακόμα και -όπουλος σε μερικές περιπτώσεις. Φυσικά δεν τελειώνουν εκεί τα μανιάτικα ονόματα!!! Στο www.mani.org νομίζω υπάρχει άρθρο με αφιέρωμα στα μανιάτικα επίθετα. Την καλημέρα μου και πάλι

  94. kon. avatar
    kon. 07/01/2013 21:50:45

    Δεν είμαι δεξιός ούτε αριστερός ένας απλός έλληνας πολίτης. Όλα τα προηγούμενα χρόνια ο ΤΣΙΡΙΖΑ μας το έπαιζε κόμμα πλουραλιστικό, προοδευτικό, με μεγάλη ανοχή στην κριτική, και στην ελευθερία του λόγου, αλλά τώρα που άρχισε τα όργανα της κριτικής δεν αντέχουν είναι πικρή η αλήθεια. Δεν φτενέ όμως αυτοί όλοι οι τεμπέληδες ,κρατικοδίαιτοι αλλά αυτοί που τους έμαθαν όλα αυτά τα χρόνια για να είμαστε δίκαιοι κ. Κρανιδώτη κατά τα άλλα συμφωνούμε σε όλα.

  95. Κυθήριος Τ. avatar
    Κυθήριος Τ. 07/01/2013 21:52:31

    Μπορεῖ μέ τό ''Μανιατάκος'' νά μή δηλώνει τήν καταγωγή του μόνο ἀλλά ἴσως τό ἐπώνυμό του;

  96. αννίβας1 avatar
    αννίβας1 07/01/2013 22:14:18

    Κι εσύ τέκνον ΚΜ? Ταπεινόφρων?

    • Πολεμικός Ανταποκριτής avatar
      Πολεμικός Ανταποκριτής @ αννίβας1 07/01/2013 22:34:07

      όχι Αννίβα. Ο ΚΜ δεν είναι ταπεινόφρων. Είναι ατυχής κολαούζος της blacqueen. Από χθες προσπαθεί, αλλα μπα.... Σημασία.

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ αννίβας1 07/01/2013 22:38:08

      Να και το χτεσινό της νικνέημ!

    • Ο Πολεμικός Ανταποκριτής avatar
      Ο Πολεμικός Ανταποκριτής @ αννίβας1 07/01/2013 23:28:12

      @ ΚΜ : να σου το πω ευγενικά. Κάθε βράδι σε καταλαμβάνει η συγκεκριμένη εμμονή, ή και το πρωϊ με το ζόρι το ελέγχεις; Από ανθρωπιστικό ενδιαφέρον ρωτάω.

  97. Aφροδίτη avatar
    Aφροδίτη 07/01/2013 22:31:44

    Πανικοβλημένοι είναι επειδή, ενώ για πολλά χρόνια ήταν στο απυρόβλητο ως συνεπείς αγωνιστές της Αριστεράς και της Προόδου, βρήκαν επιτέλους τον μπάρμπα τους από την καυστική πένα του Φαήλου.
    Για να βγουν οι κουκούλες και να αποκαλυφθεί όλος ο εσμός που κρύβει ο συγκεκριμένος χώρος, πρέπει ο μεν Φαήλος να συνεχίζει να γράφει, ο δε Δένδιας να μπουκάρει στους «κοινωνικούς χώρους» - τους νοικοκυρεμένους με τα είδη οικιακής χρήσεως - για την ανακατάληψή τους, από τους επίδοξους διαδόχους του μεγάλου συντονιστή των σχολικών καταλήψεων των αρχών του 90΄.
    Έτσι δεν θα χρειάζεται κανείς να βάλει τα χέρια του για να τους βγάλει τις κουκούλες. Θα τις βγάζουν μόνοι τους και θα αποκαλύπτονται, μη αντέχοντας ούτε την ενόχληση της πένας, ούτε την έξωσή τους από τα κρησφύγετα-εργαστήρια των δυνατών κοκτέιλ!
    Γράφε Φαήλο, τους πάτησες τον κάλλο γι αυτό και σε παρασημοφορούν! Κάθε αντίδρασή τους εναντίον σου, αναμφισβήτητα αποτελεί τίτλο τιμής για εσένα!

  98. Ρεαλιστης avatar
    Ρεαλιστης 07/01/2013 23:13:59

    Εξαιρετικη τοποθετηση. Ποτε δεν ηθελα να πστεψω οτι σε ενα ψευτοκουλτουριαρικο και ψευτοαριστερο κομμα υπαρχουν αυτοι οι λεγομενοι κουκουλοφοροι. Τελικα τα στελεχη του ΣΥΡΙΖΑ το επαληθευουν. Και φυσικα δεν μπορω να ξεχασω τους ατυχους της Μαρφιν που καηκαν ζωντανοι απο καποιους παλι κουκουλοφορους με μολοτωφ. Οπως επισης δεν πρεπει να ξεχναμε οτι ο ΣΥΡΙΖΑ προσπαθει να εκμεταλευτει το ατυχο παιδι Γρηγοροπουλο αλλα ηθελημενα ξεχνα τα παιδια της Μαρφιν. Αναφερονται στην επιθεση απο την ΧΑ στον Στρατουλη αλλα δεν μιλησαν ποτε εναντιον αυτων που επιτεθηκαν στον Χατζηδακη. Τι διαφορα εχουν οι ΧΑγητες ταραχοποιοι απο τους κουκουλοφορους μπαχαλακηδες που υποστηριζονται παντα απο τον ΣΥΡΙΖΑ?

  99. Kώστας ΜΠ avatar
    Kώστας ΜΠ 08/01/2013 01:35:03

    Aπάντηση.

    1. Γράφετε: "μου θυμίζει κυρίως το πραγματικό trade mark της Δεξιάς στην Ελλάδα: Την αμφισβήτηση του πατριωτισμού και της εθνικής συνείδησης της Αριστεράς."
    Ως μη κλασσικός δεξιός, αλλά ιστορικά κεντρώος( δηλαδή για να το αποδώσω σχηματικά ως κάποιος που θα ψήφιζε Ένωση Κέντρου και όχι ΕΡΕ προδικτατορικά) θα σας πω πως η πεποίθηση σας είναι λανθασμένη. Είναι κάτι λιγώτερο από τη μισή αλήθεια.
    - Ο "δικός μας" Ελευθέριος Βενιζέλος ψήφισε το ιδιώνυμο( ψάξτε τι ήταν).
    - Ο "δικός μας" Γεώργιος Παπανδρέου αποκάλεσε το ΚΚΕ "κόμμα αίματος και προδοσίας" ( και ασφαλώς διαφωνώ μαζί του, ήταν δημαγωγός με βαρειές ιστορικές ευθύνες).
    - Ο "δικός μας" κεντρώος Σοφούλης διήυθηνε τον Εμφύλιο πολιτικά και ο "δικός μας" κεντρώοε Τσακαλώτος στρατιωτικά.

    Οι ηγέτες της Δεξιάς, Παναγιώτης Κανελλόπουλος και Κ.Κ αραμνλής ποτέ δεν εξετράπησαν σε ακραίους χαρακτηρισμούς όπως οι "δικοί μας".


    2. Στα σημερινά τώρα που έχουν και αξία. Ο Αλέξης Τσίπρας ( έχω λόγο που ονοματίζω αυτόν) για μας δεν είναι προδότης. Είναι άσχετος, ψεύτης, δημοκόπος, λαικιστής,ακραίος, καλύπτει τραμπούκους και φλερτάρει με τον φασιστικό αντιεξουσιαστικό χώρο, αλλά ο πατριωτισμός του δεν αμφισβητείται.
    Αμφισβητεί τον πατριωτισμό κάποιου όποιος γράψει ή πει για παράδειγμα πως μια θέση, μία πολιτική είναι "εσχάτη προδοσία".
    Ερώτηση: ποιός έχει μιλήσει για εσχάτη προδοσία;
    Απάντηση: ο Αλέξης Τσίπρας.

    Ιδού: "Διερωτόμαστε, πρόσθεσε ο κ. Τσίπρας, ποιος Έλληνας πολιτικός, ποιος υπουργός ή πρωθυπουργός μπορεί να βάλει την υπογραφή του σ΄ένα τέτοιο σχέδιο εκποίησης του δημόσιου πλούτου και επίσης. Διερωτόμαστε εάν μια τέτοια επιλογή δεν σημαίνει έσχατη προδοσία για τον ελληνικό λαό και για την πατρίδα. Και αν δεν σημαίνει αυτό προδοσία, τότε τι είναι προδοσία;"
    http://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=314030


    Εγώ λοιπόν που υποστηρίζω ως πολίτης ένα εκτεταμένο πρόγραμμα ιδιωτικοποιήσεων είμαι κατά τον Αλέξη Τσίπρα υποστηρικτής προδοτικής γραμμής, δηλαδή είμαι κατ' αυτόν προδότης. Και εδώ αρχίζει το πρόβλημα. Ο Τσίπρας και οι Συριζαίοι θα καταλάβουν πως η πλάκα τελείωσε. Και επειδή δεν βάζει μυαλό θα τα ακούει. Με "εσχάτη προδοσία" , με "μερκελιστές" και λοιπά πανοκαμμενικά θα τα ακούει. Και αυτός και όλες οι συνιστώσες. Προσβολές από τον Τσίπρα τέλος.
    Να το κάνω πιο λιανά, για να γίνει κατανοητός ο ψυχισμός που αυτός δημιούργησε μιλώντας για "εσχάτη προδοσία" και για "μερκελιστές": την επόμενη φορά που θα μιλήσει για "προδοσία" και αν ποτέ τον πετύχω στο δρόμο θα τον βάλω να φάει τυπωμένο άρθρο του Νάσου Θοδωρίδη για να καταλάβει και να χωνέψει- κατά κυριολεξία όμως να χωνέψει- τι θα πει προδοσία.
    Η πλάκα τελείωσε. Ο Τσιπράκος να μετράει τα λόγια του γιατί θα 'χουμε άσχημα ξεμπερδέματα. Να κοροιδεύει όσο θέλει τα κορόιδα πως θα καταργήσει το Μνημόνιο τη μία, θα το καταγγείλει πολιτικά την άλλη, θα το επανδιαπραγματευτεί την τρίτη, ας γίνει όσο καταγέλαστος θέλει τάζοντας ταξιδιωτικά έγγραφα σε όλους τους παρανόμους, ας καλύψει όσο θέλει τους τραμπούκους του αντιεξουσιαστικού χώρου ως ακραίος που είναι. Όλα τα παραπάνω είναι πολιτική και ας τα συνεχίσει. Καλή , κακή, χείριστη, ό,τι να 'ναι, αλλά ...πολιτική.
    Μόνο μην ξαναμιλήσει για "εσχάτη προδοσία" και για "μερκελιστές" γιατί θα 'χουμε άλλα.

    • Kimon avatar
      Kimon @ Kώστας ΜΠ 08/01/2013 11:53:06

      Ο πατριωτισμός του ΚΚΕ και των αριστερών συνοψίζεται στα εξής:
      "Εμείς αγωνιζόμαστε για εννιαία και ανεξάρτητη Μακεδονία και Θράκη".
      "Εμείς όχι μόνο χαρήκαμε με την Μικρασιατική καταστροφή αλλά και την επιδιώξαμε".

      • JE NE REGRETTE RIEN avatar
        JE NE REGRETTE RIEN @ Kimon 08/01/2013 16:33:14

        @ Κimon... " Eμείς δεν δίνουμε δεκάρα γιά τους Ελληνες και τα προβλήματά τους, καλοπέρασαν τόσα χρόνια άς πληρώσουν τα σπασμένα, ΑΛΛΑ μήν πειράξουν τρίχα από σκουρόχρωμο αλλοδαπό, πού άλλως τε έχει προτεραιότητα από τους ημεδαπούς, διότι είναι αδύναμοι και πεινασμένοι. Καλά κάνουν και φεύγουν οι Ελληνες στο εξωτερικό έτσι θα μπορέσουν στη θέση τους να δουλέψουν αλλοδαποί"...
        Και δεν είναι επιστημονική φαντασία...τα έχω ακούσει με τα αυτιάμου.
        Πείτε μου τι είδους ψυχασθένεια είναι αυτή.

        • BLACKQUEEN avatar
          BLACKQUEEN @ JE NE REGRETTE RIEN 08/01/2013 17:46:13

          @ JE NE REGRETTE RIEN : Μήπως μιλάμε για εντελώς σαλεμένο άτομο και άκριτα το γενικεύουμε;;; Εγώ δεν άκουσα ποτέ τίποτε παρόμοιο !!! :-) :-) Δε μπορεί, θα αστειεύεστε ....

          • JE NE REGRETTE RIEN avatar
            JE NE REGRETTE RIEN @ BLACKQUEEN 09/01/2013 09:39:40

            Αχ καλή μου Blackqueen πώς θα μπορούσα να αστειεύομαι με ένα τόσο σοβαρό θέμα...
            Βεβαίως ,χάριν... εντυπωσιασμού έβαλα κάποια υπερβολή στην διατύπωση,όμως το σκεπτικό είναι ακριβώς αυτό.! Και τέτοια "σκεπτικά "έχω ακούσει αρκετές φορές.
            Γι'αυτό σέ άλλο σχόλιό μου άλλου άρθρου έχω σημειώσει ότι (επειδή έχω ζήσει χρόνια εκτός Ελλάδος) αυτό το "φαινόμενο" να αυτοκατηγορούμεθα ευχαρίστως και παράλληλα να υπεραμυνόμαστε των αλλοδαπών, είναι ελληνική αποκλειστικότητα.
            Νομίζω ότι ειδικοί μπορούν ίσως να δώσουν μία εξήγηση.

          • JE NE REGRETTE RIEN avatar
            JE NE REGRETTE RIEN @ BLACKQUEEN 09/01/2013 09:39:40

            Αχ καλή μου Blackqueen πώς θα μπορούσα να αστειεύομαι με ένα τόσο σοβαρό θέμα...
            Βεβαίως ,χάριν... εντυπωσιασμού έβαλα κάποια υπερβολή στην διατύπωση,όμως το σκεπτικό είναι ακριβώς αυτό.! Και τέτοια "σκεπτικά "έχω ακούσει αρκετές φορές.
            Γι'αυτό σέ άλλο σχόλιό μου άλλου άρθρου έχω σημειώσει ότι (επειδή έχω ζήσει χρόνια εκτός Ελλάδος) αυτό το "φαινόμενο" να αυτοκατηγορούμεθα ευχαρίστως και παράλληλα να υπεραμυνόμαστε των αλλοδαπών, είναι ελληνική αποκλειστικότητα.
            Νομίζω ότι ειδικοί μπορούν ίσως να δώσουν μία εξήγηση.

  100. άγρυπνη avatar
    άγρυπνη 08/01/2013 02:35:12

    Ειλικρινά,δηλώνω άγνοια,πως προσδιορίζεται ο πατριωτισμός και η εθνική συνείδηση της Αριστεράς;Γιατί τότε δεν συναντώνται όλοι οι Ελληνες σ΄ένα πατριωτικό κίνημα;πόσοι πατριωτισμοί υπάρχουν επιτέλους σ'αυτόν τον τόπο;πατρίδα είναι κυρίως η παράδοσή μας,θρησκευτική και εθνική, κάτι που αντικρούει τα τσιτάτα του ιστορικού υλισμού.Ζούμε σε παράλληλες πατρίδες.Εξ ου και η σχιζοφρενική πραγματικότητα που βιώνουμε όλοι.Αδιέξοδο..

  101. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 08/01/2013 07:51:05

    Διοτι διαφερουμε.Ο πατριωτισμος ετσι οπως τον εννοουν αυτοι ειναι μια μεταλλαξη του κανονικου και εννοειται ως αντιιμπεριαλισμος.Ως ιμπεριαλισμος δε και το αντιθετο του αντιτετοιος δεν εννοειται βασικα η εισοδος ξενων στρατευματων αλλα ξενων εταιριων.
    Δηλαδη πατριωτισμος αλα αριστερα καταληγει να μην υπαρχουν ξενες επενδυσεις και κατα προεκτασιν γενικως ιδιωτικες επενδυσεις.
    Ξενοι πληθυσμοι ας υπαρχουν καθοτι ειναι και αυτοι "εργαζομενοι".
    Δεν εχει νοημα συνεπως να ψαχνεστε για ενιαια μετωπα γιατι με τις ιδιες λεξεις λετε άλλα πραγματα.
    Και ο Λαφαζανης που εκθειαζει ο Φαηλος μπορει να ειναι κατα των Τουρκων εποικων και στρατιωτων στην Κυπρο αλλα δεν εχει κανενα προβλημα με τους εποικους - λαθρομεταναστες στην Αθηνα.
    Εαν αμφιβαλλει γιαυτο ο Φαηλος μπορει να τον ρωτησει.

  102. Νικήτας avatar
    Νικήτας 08/01/2013 10:50:52

    Δηλαδή ποιοί είναι οι πατριώτες .
    Αυτοί που στο όνομα της πατρίδας ρουφάνε το μεδούλι απο τον πατριωτικό λαό αφήνοντας τα φιλαράκια στα φράγκα και στα προνόμια;
    Που βγάζουνε στο σφυρί τον πλούτο για να μην δώσει ανάσα στον λαό εξω απο λίγες θέσεις εργασίας και τα κέρδη στα παιδιά αυτωνών που καίγανε Δίστομα και Καλάβρυτα ;
    Που σπάζανε τα κεφάλια στους επονίτες για να πάμε και παλιότερα ;
    Που καθαρίσανε τις λίρες απο την μαύρη αγορά και τη προδοσία στο ωραίο ντούς της εθνικοφροσύνης ;
    Όλοι αυτοί οι ψέυτες λοιπόν και υποκριτές που μας κοροιδεύουνα τόσα χρόνια ασπαζόμενοι την Σημαία και τον Σταυρό ώς κόσμημα βιτρίνας και αντίκρυσμα κοσμικής εξουσίας έχουν περισσότερο κρίμα απο τους πλανεμένους αριστερούς που στο κάτω κάτω της γραφής κρύβουν και μιαν επαναστατικότητα υγιή κατά τα άλλα .

    • Ρεαλιστης avatar
      Ρεαλιστης @ Νικήτας 08/01/2013 11:06:30

      Πατριωτες ειναι αυτοι που εβγαλαν την Ελλαδα απο τις κρισεις στο παρελθον. Πατριωτες ηταν αυτοι που ειπαν ΟΧΙ . Πατριωτες ειναι αυτοι που εχυσαν το αιμα τους για την Ελλαδα. Πατριωτες ειναι αυτοι που δεν υποστηριξαν το σχεδιο Αναν. Πατριωτες ειναι αυτοι που δεν παραδιδουν τοσο ευκολα το ονομα Μακεδονια. Πατριωτες ειναι αυτοι που δεν βαζουν πανω απο τους Ελληνες τους λαθρο. Πατριωτες ειναι αυτοι που λενε την αληθεια και οχι ωραια ψεματα. Πατριωτες ειναι αυτοι που πολεμησαν για την Σημαια και την Ελλαδα και οχι για το σφυροδρεπανο. Αληθεια ποσο νοθευμενο ποτο ηπιες τις εορτες?

      • Ρηνα avatar
        Ρηνα @ Ρεαλιστης 08/01/2013 12:32:33

        !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  103. Δημοκράτης avatar
    Δημοκράτης 08/01/2013 11:21:21

    Εύγε Φαήλο,
    είσαι από τους λίγους που μετουσιώνει σε πράξη το δημοκρατικό ρητό:

    "Τους φασίστες τους τσακίζεις (με επιχειρήματα το κάνουμε εμείς οι δεξιοί),
    δεν τους χαϊδεύεις, γιατί ο φασίστας είναι σαν το ανδρικό μόριο. όσο το χαϊδεύεις, τόσο σηκώνεται !" (κλεμμένο από τον Μπαλζάκ)

    • Πέτρόπουλος avatar
      Πέτρόπουλος @ Δημοκράτης 08/01/2013 14:43:03

      Ο φασισμός είναι ριζοσπαστικἠ αυταρχική εθνικιστική πολιτική ιδεολογία και μαζικό κίνημα που έχει ως στόχο να θέσει το έθνος, το οποίο ορίζει βάσει αποκλειστικών βιολογικών, πολιτισμικών ή/και ιστορικών συνθηκών, υπεράνω κάθε άλλης αξίας και να δημιουργήσει μια κινητοποιημένη εθνική κοινότητα.(wikipedia)

      Καλό δεν ακούγεται;
      Γιατί τέτοια υστερία με το φασισμό όταν χορτάσαμε Δημοκρατία (από τoν Παπατζής και τα συντρόφια του).

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Πέτρόπουλος 08/01/2013 15:03:24

        Έλα, κόφτε την πλάκα, αρχίσατε όλοι...
        Δεν αστειευόμαστε μ' αυτά τα πράματα: Αποκλειστικά βιολογικά είναι μόνον το καλό πράσινο τσάï με αντιοξειδωτικά, τα καλά προïόντα αγελαδοτροφίας και τα υγιεινά λαχανικά χωρίς νιτρικά και κατάλοιπα φυτοφαρμάκων.
        Οι φίλοι της βιολογικής διατροφής, το διαιτολόγιό μας πρέπει να το προσέχουμε για να έχουμε (υγεία): Άν κατά λάθος παρεισφρύσει στην τσαγιέρα κανένας φασίστας και καταλήξει στο φλυτζάνι μας, ξέρετε που πάει...
        "Είσαι ό,τι τρως και πίνεις, έλεγε ο σοφός Ιπποκράτης!"

  104. αχιλλεας avatar
    αχιλλεας 08/01/2013 12:27:50

    Γεια στο στομα σου και στη γραφη σου Φαηλο.Το πλεον σταλινικο κομμα διχως συνιστωσες και κουραφεξαλα, εχει το θρασος και μιλα για δημοκρατια.Καποιος πρεπει να τους ξεβρακωσει για να το εμπεδωσουν καλα οτι η δημοκρατια θελει αρ@ιδια που αυτοι δεν εχουν.

  105. JE NE REGRETTE RIEN avatar
    JE NE REGRETTE RIEN 08/01/2013 12:33:03

    ...Δυστυχώς όμως Φαήλος υπάρχει ΜΟΝΟΝ ΕΝΑΣ στην Ν.Δ.
    Καί, όπως λέει ο λαός, " ένας κούκος δέν φέρνει την άνοιξη " ...

  106. τα των πολιτικών avatar
    τα των πολιτικών 08/01/2013 13:25:57

    Πάντα αφοπλιστικός και σωστός.....
    Εύγε Φαήλο!!!

  107. ΜΙΧΑΗΛ Ο ΗΛΙΟΥΠΟΛΙΤΗΣ avatar
    ΜΙΧΑΗΛ Ο ΗΛΙΟΥΠΟΛΙΤΗΣ 08/01/2013 20:31:48

    Εύγε κύριε Κρανιδιώτη! Απλά.

    • Παύλος avatar
      Παύλος @ ΜΙΧΑΗΛ Ο ΗΛΙΟΥΠΟΛΙΤΗΣ 08/01/2013 23:17:23

      Αγαπητέ Φαήλο,
      μην κουραστείς να μας εκφράζεις, να μας εκπροσωπείς, να μας κάνεις υπερήφανους και......
      να μας κάνεις να ελπίζουμε !!!!

      • Μικρασιάτης avatar
        Μικρασιάτης @ Παύλος 10/01/2013 20:55:58

        Αυτο ακριβως. Εκπληκτικο κειμενο. Πολλα μπραβο!

  108. ΓΙΩΡΓΟΣ avatar
    ΓΙΩΡΓΟΣ 08/01/2013 23:53:10

    Όταν έλεγε ο Σαμαράς ότι θα τους βγάλει τις κουκούλες δεν πίστεψα ότι θα το έκανε και εν μέρει επιβεβαιώθηκα. Πράγματι δεν το έκανε.Τις βγάλανε μόνοι τους.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ ΓΙΩΡΓΟΣ 09/01/2013 20:18:28

      Αυτό είναι μεγαλύτερο επίτευγμα και θέλει μυαλό. Νομίζω συμφωνούμε.

  109. αννίβας avatar
    αννίβας 09/01/2013 11:54:18

    Αγαπητέ Πολεμικέ Ανταποκριτή, οι "μάχες" στο antinews για μένα δεν έχουν ποτέ "Δυστυχώς", ιδίως όταν νικιέμαι. Γιατί τότε μαθαίνω κάτι που προφανώς αγνούσα και παρέμενα στη δική μου εσφαλμένη άποψη. Ουδέποτε κατηγόρησα την Βασίλισσα για Ρατσισμό. Δέχομαι όμως αυτό που εκείνη γράφει οτι δέχεται επίσης: "Η φύση ευθύνεται. όχι εγώ.
    Ρατσίστρια λοιπόν, με κριτήριο την ψυχοσωματική ομορφιά. Δέχομαι."

  110. JE NE REGRETTE RIEN avatar
    JE NE REGRETTE RIEN 09/01/2013 19:41:51

    Αγαπητέ Αννίβα στο σχολιό σου 8/1 , 2.20 pm με μπέρδεψες...
    Λές διαφορετικά πράγματα,από τη μιά ότι το 70 δεν θα θέλαμε να παντρευτεί η κόρη μας μαύρο (ε, και ; άλλως τε ΔΕΝ είναι αυτό ρατσισμός) και μετά μας λές πόσοι Ελληνες εξισλαμισθέντες υπάρχουν στην Τουρκία.. Ε, το ξέρουμε. Τι σχέση έχει αυτό πάλι ;
    Πάντως εντυπωσιάζομαι άλλη μιά φορά με την αγωνία μερικών Ελλήνων να αποδείξουν ότι οι Ελληνες είναι ρατσιστές. Που αποσκοπεί αυτό;
    Φίλε Αννίβα, έχεις ζήσει στην κεντρική Ευρώπη να νοιώσεις ποιος είναι ο πραγματικός ρατσισμός;
    Ενα άλλο παράδειγμα τώρα : Εάν κάποιος Ελληνας δεν επιθυμεί να παντρευτεί η κόρη του π.χ. Νορβηγό, αυτό θα το θεωρήσεις ρατσισμό; γιά σκέψου λίγο...

    • αννίβας avatar
      αννίβας @ JE NE REGRETTE RIEN 09/01/2013 20:46:48

      Aγαπητή JE NE REGRETTE RIEN
      Σου απαντώ απο την Avenue des champs Elyssees όπου υποθέτω θα γνωρίζεις οτι Ιl y a tout ce que vous voulez
      au soleil sous la pluie a midi ou a minuit .
      Καταλαβαίνω οτι σε μπέρδεψα διότι προσπαθούσα να πω οτι σύμφωνα με τα πορίσματα της επιστήμης ΟΛΟΙ οι άνθρωποι είναι ενστικτωδώς ολίγον ρατσιστές. Οπως πχ. η επιστήμη λέει οτι όλοι οι άνθρωποι (άνδρες και γυναίκες) είναι ενστικτωδώς ολίγον βιαστές. Μιλούσα δηλαδή με την έννοια του βιολογικού ρατσισμού.
      Τα ένστικτα βέβαια ελέγχονται απο την συνείδηση του πολιτισμένου ανθρώπου και όταν υπερβούν τα κοινωνικά αποδεκτά όρια ελέγχονται και απο τον νόμο . Ο πολιτικός ρατσισμός είναι αυτός που αναφέρει η Εγκυκλοπαίδεια. Πιό πολύ μπερδεύτηκες όμως γιατί απαντούσα σε ήδη υπάρχοντα σχόλια άλλων σχολιαστών...

      • O Bixiou avatar
        O Bixiou @ αννίβας 09/01/2013 21:47:02

        @ αννίβας
        Aφου ειστε στο Παρισι, γιατι δεν κανετε και μια επισκεψη στους γεζουιτες του Παρισιου. Θα σας βοηθουσαν προθυμα να βελτιωσετε τη μεθοδο σας, η οποια χρειαζεται λιγο φινιρισμα. Δεν ειναι μακρια απο εκει που λετε οτι ειστε τωρα:
        Centre Sèvres,
        35 bis, rue de Sèvres
        75006 PARIS
        Tél : 01 44 39 75 00

        • Annibas avatar
          Annibas @ O Bixiou 10/01/2013 16:18:05

          Aγαπητέ Bixiou,
          merci beaucoup pour l' addresse.
          Iησουίτες διάβαζα πολύ ως υποψήφιος για το ΕΜΠ το 1971. Κυρίως όμως Γεωμετρία.
          Λές να μου επηρέασαν και τον τρόπο σκέψης?
          Πάντως σ' ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.
          Αν κάνω λάθη, γηράσκω αεί διδασκόμενος και δεν έχω πρόβλημα να το αναγνωρίσω...

  111. Νικηφόρος Ουρανός avatar
    Νικηφόρος Ουρανός 09/01/2013 23:26:42

    Η αλήθεια είναι πικρή, αλλά αναγκαία. Οι αξιότιμοι κ. συριζαίοι παραξηγηθήκανε και ζητούν να επιβληθεί , στα άρθρα που δεν συμφωνούν, λογοκρισία και να απειληθούν ποινές. Αυτή είναι η αίσθηση της ελευθερίας που έχουν. Εξάλλπυ πώς να δεχθούν τα αληθ'η , όταν η αλήθεια εμπεριέχει και το στοιχείο της ελευθερίας. "Γνώσεσθε την αλήθειαν και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς".

  112. JE NE REGRETTE RIEN avatar
    JE NE REGRETTE RIEN 10/01/2013 23:22:31

    Aγαπητέ @ Αννίβα,
    Ευχαριστώ γιά την απάντηση
    Σ έυχαριστώ πού μού θύμισες το τρυφερό τραγουδάκι του Joe Dassin...
    Σε ζηλεύω πού είσαι στο αγαπημένο Παρίσι , αλλά όχι τόσο γιά το Champs Elysees, γιατί τώρα πιά είναι γεμάτο από Ιάπωνες (είδες; πάλι...ρατσισμός !) και Mac Donalds...
    Πάντως σε κάθε περίπτωση απόλαυσε το ταξίδι σου και μην ξεχνάς την Ελλάδα μας.
    Βέβαια ...δεν θα ξεχνάς και ότι "όπου και άν πάω η Ελλάδα με πληγώνει"...

    • Αnnibas1 avatar
      Αnnibas1 @ JE NE REGRETTE RIEN 11/01/2013 09:25:42

      Για την ακρίβεια δεν έφτασα ακόμα αλλά τη Δευτέρα, συνοδεύοντας την κόρη μου στο Le Mans. To ανέφερα για να σου πω ότι όχι απλα γνωρίζω την κεντρική Ευρώπη στην οποία έζησα μερικά χρόνια αλλά την ζώ καθημερινά οικογενειακά...Βεβαίως έχω ζήσει στο μαυριδερό Μεσογειακό πετσί μου τον ρατσισμό των ανοιχτόχρωμων "εντίμων εταίρων" μας του Βορρά που τώρα έχει γίνει ακόμα ποιό έντονος. Κάποτε μας αντιετώπιζαν όπως εμείς τους Αλβανούς. Τώρα όπως εμείς τους ΑφροΠακιστανοΑφγανούς. Γι αυτό έχω πεισθεί ότι ο ρατσισμός είναι στα ένστικτά μας και χρειάζεται να παλεύουμε καθημερινά να τον περιορίζουμε τουλάχιστον, γιατί ΟΛΟΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΤΩΤΕΡΟΙ για κάποιους άλλους κάφρους προφανώς...

      • Bixiou avatar
        Bixiou @ Αnnibas1 11/01/2013 15:00:37

        Αγαπητε Αννιβα, δεν ειπε κανεις μας οτι οι λαθρομεταναστες ειναι κατωτεροι μας! Αυτο που φωναζουμε ειναι οτι οι λαθρομεταναστες σημερα, ΣΗΜΕΡΑ, ειναι επιδρομεις! Επαναλαμβανω: επιδρομεις!!! Δεν εχει σημασια απο που ειναι η αν ειναι ασπροι, μαυροι η μπλε. Σημασια εχει οτι ειναι επιδρομεις και κινδυνευουμε να γινουμε οτι καταντησαν να ειναι οι γηγενεις Ινδιανοι στην Αμερικη. Κατατρεγμενη μειονοτητα στο τοπο μας! Εχουν αρχισει μαλιστα οι λαθρομεταναστες να θεωρουν εμας κατωτερους και δεν δισταζουν να το πουν.

  113. Λέμε ΟΧΙ στην Χρυσή Αυγή avatar
    Λέμε ΟΧΙ στην Χρυσή Αυγή 11/01/2013 14:43:38

    Κύριε Κρανιδιώτη, όρθως λέτε πολλά όσα λέτε για τον ΣΥΡΙΖΑ, που πράγματι λειτούργησε και λειτουργεί πλέον ως ο βασικός πόλος του εθνομηδενισμού στην Ελλάδα. Δεν είναι βέβαια ο μόνος, καθώς τόσο το ΚΚΕ όσο και το ΠΑΣΟΚ, αλλά και η πλειοψηφία δυστυχώς της ΔΗΜΑΡ, ανήκουν στο ίδιο εθνομηδενιστικό στρατόπεδο.

    Έχω όμως και μία ερώτηση. Πιστεύετε ωστόσο ότι, σε δεύτερο επίπεδο και μετά από την καταπολέμηση του εθνομηδενισμού θα πρέπει να υπάρξει και μία συγκροτημένη αποφασιστική απάντηση στη Χρυσή Αυγή, που υμνεί τα εγκλήματα των Γερμανών κατακτητών σε βάρος των Ελλήνων; Θα πρέπει να αποτραπεί πάση θυσία ο εκφασισμός του πατριωτικού χώρου, που θα απειλήσει το δημοκρατικό πολίτευμα, θα βλάψει την πατρίδα και θα συκοφαντήσει για μία ακόμα φορά τα εθνικά ιδεώδη; Μήπως θα έπρεπε να αποκτήσει και αυτή η διάσταση περίοπτη θέση στην επικοινωνιακή στρατηγική του πατριωτικού χώρου;

    Με φιλικούς χαιρετισμούς

  114. JE NE REGRETTE RIEN avatar
    JE NE REGRETTE RIEN 11/01/2013 19:42:07

    Φίλε Αννίβα γειά ! (αλήθεια ,από πού η έμπνευση του ονόματος;) Εχω πάλι μερικές ...ενστάσεις :
    Οπως εσύ, έζησα και εγώ κάποια χρόνια στην Κεντρική Ευρώπη, μάλιστα σε 2 χώρες όπου όχι μόνον σπούδασα και εργάστηκα αλλά και παντρεύτηκα ! (Και μάλιστα ...ξένο , χεχε !!!)Είπατε τίποτα; Αρα νομίζω έχω αρκετή εμπειρία και βιώματα και μάλιστα "εκ των έσω" δηλ. έζησα σε οικογένεια ξένων, συναναστρεφόμουν ξένουςκλπ.κλπ.
    Επίτρεψέ μου να σου πώ λοιπόν, ότι σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση δεν μας έβλεπαν όπως εμείς τους Αλβανούς ή τους Πακι.! Δεν αναφερόμουν άλλως τε σε αυτού τού είδους ρατσισμό των Κεντρο-Ευρωπαίων αλλά ως προς τον ανάλογο προς τους Αφρικανούς,Ασιάτες κλπ.
    Αλλη ένσταση έχω επίσης στο ότι μιλάς γιά "κατώτερους" ή "ανώτερους".
    Αυτό δεν μπορώ να το ισχυριστώ καθόλου, διότι είναι σχετικό και υποκειμενικό.
    Δεν θα πώ ποτέ "ο Πακιστανός είναι κατώτερος". Θα πώ όμως ανεπιφύλακτα ότι είναι "διαφορετικός" και δεδομένου του τεράστιου αριθμού των εποίκων,πλέον,
    ΔΕΝ επιθυμώ να συμβιώσω με αυτούς. Εάν ήταν μερικές εκατοντάδες ,
    ή 5-6 χιλιάδες ,το θέμα δεν θα υφίστατο.
    Το ίδιο -περίπου- θά ένοιωθα εάν αίφνις κατέφθαναν στίφη Ιαπώνων, ή 2-3 εκατομμύρια Νορβηγών.Πώς να το πώ βρε παιδί μου, μού άρεσε η Ελλαδίτσα μας με τον πληθυσμό της πρό του 2.οοο ! Τόσο απλά.
    Και κάτι τελευταίο : Να μην ακούω κανέναν να συγκρίνει την μετανάστευση των Ελλήνων την δεκαετία του '60 ,με αυτό πού υφιστάμεθα τώρα !
    Δέν υπάρχει τίποτα το συγκρίσιμο.

  115. Yannis avatar
    Yannis 11/01/2013 20:21:04

    Πολύ σωστός. Αλλά αυτά τα θέματα θα πρέπει να τίθενται και στις προεκλογικές συζητήσεις για να αποκαλύπτεται ο πραγματικός ΣΥΡΙΖΑ και να μη συζητούνται μόνο οικονομικά θέματα.

  116. Αnibas12 avatar
    Αnibas12 11/01/2013 21:01:42

    Aγαπητή JE NE REGRETTE RIEN. Είμαστε λοιπόν ομοιοπαθείς, Οπως εσύ, έζησα και εγώ κάποια χρόνια στην Κεντρική Ευρώπη, μάλιστα σε 2 χώρες όπου όχι μόνον σπούδασα και εργάστηκα αλλά και παντρεύτηκα ! (Και μάλιστα …"ξένη" , χεχε !!!) διότι και εγώ είμαι παντρεμμένος με Γαλλίδα εδώ και 36 χρόνια! Είναι γεγονός ότι απ' τη στιγμή που θα μπείς στον "εσωτερικό" κύκλο των Β.Ευρωπαίων γίνεσαι αποδεκτός . Τον Ρατσισμό τους (που τόν έχουν στον ίδιο βαθμό με εμάς) δεν τον εκδηλώνουν ανοιχτά όπως και όλα τα συναισθήματά τους εν αντιθέσει με εμάς. ¨Ομως αν είσαι αρκετά ευαίσθητος, τον "αισθάνεσαι" όσο σε νοιώθουν ξένο και μάλιστα κατώτερο, δηλαδή σκουρόχρωμο που ο νούς τους πάει σε Άραβα ή Β.Αφρικάνο απο χώρες του Μαγκρέμπ. Οταν όμως σε "μάθουν" και σε θεωρήσουν δικό τους (και ιδιαίτερα αν είσαι και οικονομικά ευκατάστατος) ο ρατσισμός τους φεύγει τουλάχιστο απο την επιφάνεια...
    Εσύ προσωπικά αγαπητή φίλη,ξέρω ότι δεν θα πεις ποτέ “ο Πακιστανός είναι κατώτερος”, όμως η μεγάλη πλαιοψηφία των Ελλήνων το λέει, όπως το λένε και για εμάς οι περισσότεροι Γερμανοί σήμερα.
    Ουδέποτε είπα οτι πρέπει να συμβιώσουμε με τους λαθρομετανάστες. Είπα οτι πρέπει να φύγουν όλοι πλήν των πολιτικών και πολεμικών προσφύγων και αυτών υπο τον όρο οτι τους αντέχει η χώρα. Αλλα να τους διώξουμε όμορφα, πολιτισμένα και με συμπόνοια, επειδή αδυνατούμε να τους θρέψουμε, όπως ταιριάζει σε ΕΛΛΗΝΕΣ.
    Η ουσία όμως της ενόχλησής μου απο το μεταναστευτικό, είναι οτι χρησιμοποιείται σαν ανέξοδο ψηφοθηρικό δόλωμα όπως κάποτε το "λεφτά υπάρχουν" του ΓΑΠ. Και διαγκωνίζονται οι πλιατσικολόγοι πολιτικοί της εξουσίας που μας κατέστρεψαν υποσχόμενοι (αφού πλέον λεφτά δεν υπάρχουν) ότι "εμείς θα διώξουμε τους λάθρο" ή "εμείς θα τους πετάξουμε αμέσως όλους έξω" ή "έμείς θα τους πετάξουμε με τις κλωτσιές". Το μεταναστευτικό ζήτημα ΔΕΝ ΑΠΟΤΕΛΕΙ πολιτικό κατόρθωμα. Είναι επαγγελματική υποχρέωση των αρμοδίων υπαλλήλων του κράτους και μάλιστα καλά αμοιβόμενη σε εποχή κρίσεως ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΩΣ . Αρα ούτε ΜΙΑ ψήφος σε κανέναν για το μεταναστευτικό. Τό έχει πληρώσει ο λαός και με το παραπάνω.
    Οι "σκούπες" και οι "Δίες" του Δένδια είναι άθλια πολιτική ψευδής προπαγάνδα.
    Πολύ θέαμα και μηδεν αποτέλεσμα. Το να σε κοροιδεύουν είναι πολύ χειρότερο απο το να μην κάνουν τίποτα. Επί Δένδια οι μετανάστες δεν μειώθηκαν ούτε κατα 1% ενώ οι τηλεοράσεις προσπαθούν να μας πείσουν ότι σχεδόν έχει λυθεί το πρόβλημα...

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ Αnibas12 11/01/2013 22:22:17

      Πῶς γίνεται ἀγαπητέ Ἀνίβα νά διώξεις εὐγενικά,ὄμορφα καί μέ συμπόνια,ἐγκληματίες λαθρομετανάστες,πού πουλᾶνε ναρκωτικά,λευκή σάρκα καί πλιατσικολογοῦν;Πῶς γίνεται νά ἀποχωριστεῖς Ἀλβανούς ,πού ἡ βασική τους ἐνασχόληση εἶναι νά μπαίνουν σάν κύριοι στή χῶρα μας,νά ληστεύουν καί νά ἀποχωροῦν φορτωμένοι σάν νά ἐπιστρέφουν ἀπό ταξιδάκι ἀναψυχῆς καί νά τό παινεύονται κιόλας; Μέ συγχωρεῖτε,ἀλλά αὐτοί οἱ ἄνθρωποι δέν χρειάζονται εὐγένειες καί συμπόνιες.. Εἶχα κι ἐγῶ στόν στενό οἰκογενειακό μου κύκλο ἀνθρώπους πού ἔζησαν ὥς μετανάστες,ἀλλά σάν κύριοι πῆγαν καί σάν κύριοι ἐπέστρεψαν.

      • aristos11 avatar
        aristos11 @ Κυθήριος 12/01/2013 09:43:45

        Γιατί τώρα τους διώχνουμε κλωτσηδόν?Ή απλώς τους μεταφέρουμε απο τη μια γειτονιά στην άλλη? Ο τρόπος που περιγράφω είναι αυτός που εφαρμόζουν ¨Ολα τα πολιτισμένα κράτη. Τό πρώτο βήμα είναι το πέρασμα ΟΛΩΝ των μεταναστών απο την Αστυνομία και η λήψη δακτυλικών αποτυπωμάτων. Τό δεύτερο η εξασφάλιση κονδυλίων για αεροπορικά εισιτήρια +ενα χαρτζηλίκι ως αποζημίωση για όσα τράβηξε ο "λαθρο"στα χέρια του λαθρέμπορα μεχρι να βγει ζωντανός σε στεριά. Αλλες χώρες τους προσφέρουν κι ένα γεύμα δωρεάν ή έστω μια κούπα τσάι πριν φύγουν. Βεβαίως επειδή εμείς αντιμετωπίζουμε ανθρωπιστική κρίση ως χώρα της ΕΕ αυτα τα έξοδα ΜΑΣ ΤΑ ΟΦΕΙΛΕΙ η ΕΕ. ¨Οπως επίσης μας οφείλει να παραλάβει ενα μεγάλο μέρος εξ αυτών, ιδιαίτερα απο τους πολιτικούς και πολεμικούς πρόσφυγες...
        Δεν νομίζω να λέω παράλογα πράγματα.

    • O Bixiou avatar
      O Bixiou @ Αnibas12 11/01/2013 22:38:23

      Αγαπητε Αννιβα, κανεις σ'αυτην την συζητηση δεν ειπε οτι οι λαθρομεταναστες ειναι κατωτεροι. Και αυτο το τονιζω για την αποφυγη εντυπωσεων...
      Οταν περιγραφεις τις εμπειριες σου απο τη Γαλλια, φοβουμαι οτι συγχεεις τον ρατσισμο με τον σωβινισμο. Επισης, ο μεσογειακος τυπος που λες οτι εχεις, περναει απαρατηρητος, ιδιως απο Λυων και νοτιωτερα, γιατι Η Γαλλια ειναι και εντονα μεσογειακη χωρα. Και αναφερομαι στον τυπο των γηγενων Γαλλων (οχι των βορειοαφρικανων που εχουν γαλλικη υπηκοοτητα), κατοικων των νοτιων περιοχων οπου ακομα και οι καλλιεργειες εχουν κι'αυτες τον μεσογειακο τυπο. Και, φανταζομαι, δεν χρειαζεται ν'αναφερουμε την Κορσικη.
      Αυτα για να μην δημιουργουνται εντυπωσεις bizarres σ'αυτους που μας διαβαζουν. N'est-ce pas?

      • aristos11-ανιβ. avatar
        aristos11-ανιβ. @ O Bixiou 12/01/2013 09:47:59

        Ουτε εγώ αγαπητέ Bixiou είπα οτι λέει κανείς φανερά ότι οι οι λαθρομεταναστες ειναι κατωτεροι. Το αισθάνεται όμως στο υποσυνείδητό του. Και το εκφράζει υποκριτικά χωρίς να το αντιλαμβάνεται και ο ίδιος, ως "δικαίωμα προτιμήσεως' ή "δικαίωμα στη διαφορετικότητα' ενώ το ένστικτο, εν αγνοία του, έχει κάνει τη δική του κατάταξη σε ανώτερη και κατώτερη ράτσα.

  117. JE NE REGRETTE RIEN avatar
    JE NE REGRETTE RIEN 12/01/2013 10:00:32

    @ Νίκο Μπάρκα, φοβάμαι ότι ΕΣΥ δεν έχεις καταλάβει τα σχόλια των περισσοτέρων...Σε ότι αφορά εμένα,τουλάχιστον,βεβαίως και "τα έχω" με τους Πολιτικούς γιά το θέμα των λάθρο, πότε είπα το αντίθετο;
    Βεβαιότατα, οι Πολιτικοί μάς τους "έφεραν" υπογράφοντας επαίσχυντα Δουβλίνα, τσεπώνοντας από ΕΕ , κλπ.κλπ.κλπ.(αυτό δεν σημαίνει ότι όταν τους βιώνω καθημερινά στη γειτονιά μου δεν με ενοχλούν γιατί δεν "φταίνε "αυτοί)
    Εκείνο όμως πού τους προσάπτω απόλυτα είναι η συμπεριφορά τους μέσα στην Ελληνική κοινωνία : Η συντριπτική πλειοψηφία (βέβαια υπάρχουν φωτεινές εξαιρέσεις) όχι μόνον δεν ΘΕΛΕΙ (και δεν μπορεί) να ενταχθεί, αλλά ζεί και συμπεριφέρεται με φθόνο, εριστικότητα χωρίς ΣΕΒΑΣΜΟ γιά την χώρα πού τους φιλοξενεί, τους νόμους, τα ήθη και τον πολιτισμό της και στην καλύτερη περίπτωση με αδιαφορία.
    Αγαπητέ @ Αννίβα ! Η διαφορά μας είναι ότι εγώ δεν έμεινα παντρεμένη με τον "ξένο" χεχεχε.... Ο λόγος ήταν κατά 90% περίφημος ΝΟΣΤΟΣ...
    Τώρα γιά την ιδεαλιστική σου πρόταση πώς να επιστρέψουν οι λάθρο...πρέπει να είσαι πολύ ρομαντικός ! Ποιό πάνω απάντησαν και άλλοι επ'αυτού...
    Βεβαίως, και εμένα θα μού άρεσε, θα ικανοποιούσε τα ανθρωπιστικά μου αισθήματα και την παιδεία μου ώς Ελληνίδα να γινόταν π.χ. το εξής:
    Ολοι οι Ελληνες εφοπλιστές να ενώνονταν ναέβαζαν στόλο από πλοία που θα έκαναν δρομολόγια πρός Τουρκία όπου θα τους κατέβαζαν υπο τις καλύτερες συμθήκες και με ένα γερό χαρτζιλίκι γιά να αρχίσουν τη ζωή τους.
    Από το να πληρώνουμε τα ΑΔΙΚΑ χαράτσια, Εφορίες κλπ. ας δίναμε γιά να επιστρέψουν οι λαθρο...
    Αλλά ΠΟΙΟΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ; ΠΟΙΟΣ ΕΦΟΠΛΙΣΤΗΣ;...
    ξής:

  118. O Bixiou avatar
    O Bixiou 12/01/2013 11:55:30

    Αγαπητα Αννιβα, εαν εσυ αισθανεσαι ανωτερος η κατωτερος απο καποιους ξενους, αυτο ειναι δικο σου προβλημα και θα πρεπει να το παρακολουθησεις μηπως σου δημιουργησει ιστοριες. Εγω παντως δεν αισθανομαι ουτε ανωτερος ουτε κατωτερος απο κανενα ξενο. Το μονο που θελω ειναι να μην γινουμε οι Ελληνες κατατρεγμενη μειονοτητα στον τοπο μας!

  119. Eleos! avatar
    Eleos! 12/01/2013 13:04:09

    Θα παρακαλουσα τον κρυπτοσυριζαιο που μας μιλαει για υποσuνeiδητα και "ανωτερους" και"κατωτερους" ανθρωπους - θα αναγνωρισει τον εαυτο του - να δειξει περισσοτερο σεβασμο στους 45 Ελληνες νεκρους, κυριως ηλικιωμενους, που δολοφονηθηκαν το 2012 με φρικτο τροπο, οι περισσοτεροι στα σπιτια τους, απο λαθρομεταναστες ληστες.

  120. Νίκος Μπάρκας avatar
    Νίκος Μπάρκας 12/01/2013 15:35:22

    Σεβασμός σε όλους τους νεκρούς,τόσο στους 45 από ληστές(αυτοί με τα καλάσνικοφ δεν ήταν λαθρομετανάστες,γαμώτο!),όσο και στους 3.130 αυτόχειρες,δια τους οποίους δεν μιλήσατε κανείς(!).Κανένας δεν είναι ανώτερος από κανέναν,,απλά επισημαίνω το σύνδρομο ''κακοί είναι οι άλλοι''...Κρυπτοσυριζαίος σαν να λέμε κρυπτοχριστιανός?Δεν ασπάζομαι την ευθύγραμμη θεώρηση του κόσμου,δυστυχώς για σένα,αδελφή του ελέους..

  121. O Bixiou avatar
    O Bixiou 13/01/2013 14:48:03

    Πενθουμε και τιμουμε εξ'ισου ολους τους νεκρους μας. Τους 3000-3500 αυτοχειρες απο το 2009 οπως και τους 45 σφαγιασθεντες το 2012, κυριως ηλικιωμενους. Καποιοι δε απο τους αυτοχειρες αυτοκτονησαν γιατι, εμποροι, δεν μπορουσαν ν'αντιμετωπισουν τον αθεμιτο ανταγωνισμο του παρανομου εμποριου (πλανοδιου και μη) που δεν φαινεται να ενοχλει ουτε τους τροïκανους ουτε τους "αλληλεγγυους".