Ρεσιτάλ αθλιότητας από τον ΣΥΡΙΖΑ
15/01/2015 19:46
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ρεσιτάλ αθλιότητας από τον ΣΥΡΙΖΑ

Πιο εξευτελισμένη προεκλογική περίοδο δεν έχουμε ξαναδεί εδώ και χρόνια. Ακόμη και το «Τσοβόλα δώσ΄τα όλα», ακόμη και το «λεφτά υπάρχουν» ωχριούν μπροστά στις υποσχέσεις των Συριζαίων.

Υπάρχουν φορές που η λογική σταματά εκεί που αρχίζει ο ΣΥΡΙΖΑ. Κι ευτυχώς που οι εκλογές θα γίνουν σε 10 ημέρες γιατί αλλιώς αυτά που θα ακούγαμε από τους υποψήφιους και από τον ίδιο τον Τσίπρα, δεν θα είχαν προηγούμενο. Πιο εξευτελισμένη προεκλογική περίοδο δεν έχουμε ξαναδεί εδώ και χρόνια. Ακόμη και το «Τσοβόλα δώσ΄τα όλα», ακόμη και το «λεφτά υπάρχουν» ωχριούν μπροστά στις υποσχέσεις των Συριζαίων.

Για βάλτε κάτω επιγραμματικά τι έχετε ακούσει σε δύο ημέρες:

1.Η Ραχήλ Μακρή θα κόψει 100 δισ. ευρώ αν η ΕΚΤ μας κόψει τη χρηματοδότηση γιατί όπως λέει το προβλέπει η Ευρωζώνη.

2.Ο Τσακαλώτος θα βάλει περισσότερους φόρους και ανώτατο συντελεστή 50% αλλά θα ελαφρυνθούν οι Έλληνες.

3.Η Αγλαϊα Κυρίτση θα μπουκάρει στην ΕΡΤ μαζί με 2.500 που απολύθηκαν και το Ραδιομέγαρο θα ξεκινήσει από εκεί που έκλεισε. Με μισθούς που δεν υπάρχουν πουθενά στον ιδιωτικό τομέα, με Καλφαγιάννηδες, με αργόσχολους και με... Αρβανίτηδες και Βαξεβάνηδες που θα εξαργυρώσουν τον αντιμνημονιακό τους αγώνα.

4.Ο Στρατούλης θα προσλάβει τους 9.500 που απολύθηκαν από το Δημόσιο και θα επαναφέρει όλα τα συνδικαλιστικά προνόμια που κόπηκαν. Να φανταστούμε και τις άδειες επ' αόριστω, τις επιδοτήσεις για ταξιδάκια και συνέδρια και τον τσαμπουκά της απεργίας όποτε γουστάρουν.

5.Η Βαλαβάνη θα καταργήσει το ΤΑΙΠΕΔ, θα ακυρώσει όλες τις ιδιωτικοποιήσεις και θα επανακρατικοποιήσει τα πάντα.

6.Η ίδια θα φορέσει τις παλάσκες και σαν νέα Μπουμπουλίνα θα πει στην τρόικα: «Φτάνει, δεν θέλουμε τα βρομολεφτά σας. Πάρτε πίσω τα 7,5 δισ. ευρώ». Και γιατί όχι; Να επιστρέψει και όλα τα υπόλοιπα δάνεια, πάνω από 250 δισ. που πήρε η Ελλάδα.

7.Ομάδα Συριζαίων θα μπουκάρει στην ΤτΕ, θα στήσει στον τοίχο τον Στουρνάρα και θα του πει να φέρει τα 11,5 δισ. ευρώ του ΤΧΣ για να τα μοιράσει στον κόσμο.

8.Ο Ήσυχος θα καλέσει την τρόικα το πολύ για κανένα καφεδάκι και στη συνέχεια θα τους πετάξει με τις κλωτσιές έξω.

9.Ο Λεουτσάκος, αφού τακτοποίησε τον Ξηρό ως «συνεργάτη του Σαμαρά», θα καταργήσει τον ΕΝΦΙΑ από τις 26 του μήνα και δεν θα πληρώσουμε τις επόμενες δόσεις.

10.Ο Σκουρλέτης είπε τους πάντες άσχετους με τα έντοκα καθώς η Ελλάδα μπορεί να εκδόσει μέχρι και... 120 δισ. ευρώ κι όχι 15 όπως λέει η κυβέρνηση.

Την ίδια στιγμή όλοι στο εξωτερικό μας λένε ότι πρέπει να συμμορφωθούμε γιατί η διακοπή της χρηματοδότησης είναι προ των πυλών και δε μας σώζει τίποτε.

Κι όμως, η προεκλογική εκστρατεία είναι στρωμένη με καραβιές από ευρώ. Σαν τα στραγάλια και τον πασατέμπο καταπίνουμε τα δισ. ευρώ του ΣΥΡΙΖΑ όταν μέχρι πρότινος δεν μπορούσαν να εξοικονομήσουν 100 εκατ. για τους ένστολους.

Λεφτά υπάρχουν λοιπόν και μάλιστα δισεκατομμύρια. Απλά τα έκρυβε η προηγούμενη κυβέρνηση και τα αποκαλύπτει τώρα ο Τσίπρας.

Ε ρε έρμη Ελλάδα τι σε περιμένει...

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Διογένης avatar
    Διογένης 15/01/2015 20:03:06

    Το πρόβλημα δεν είναι οι ΣΥΡΙΖΑίοι. Οι ΣΥΡΙΖΑίοι τέτοιοι είναι, τέτοιοι ήταν πάντοτε. Και προηγούνται στις δημοσκοπήσεις χωρίς να έχουν καν ανάγκη να λένε τέτοια πράγματα. Δεν τα λένε για να τους ψηφίσουν, τα λένε γιατί τα πιστεύουν. Τέτοιοι είναι, τέτοια πιστεύουν. Το πρόβλημα είναι ο κόσμος που διαλέγει να κυβερνηθεί από αυτούς. Μου έλεγε κάποιος σήμερα "γιατί κάνει παροχές προεκλογικά ο Σαμαράς, αυξήθηκε σήμερα η σύνταξη του αποστράτου θείου μου, ώστε έτσι, ε; προεκλογικά έ; σιγά να μην ψηφίσω Σαμαρά". Άντε να προσάψεις και λίγο παλαιοκομματισμό σε όλα αυτά, σιγά το πράγμα. Αλλά θα βάλεις βρε ανόητε τον λίγο παλαιοκομματισμό, αν υπάρχει, στην ίδια μοίρα με όλη αυτή την τρικυμία εν κρανίω που απειλεί να γίνει κυβέρνηση; Πολύ φοβάμαι ότι με το ΣΥΡΙΖΑ θα έλθει απλώς η θεία νέμεσις, θα πάθουμε αυτό που αξίζουμε ως χώρα για τόσα και τόσα χαμένα χρόνια οκνηρίας που ζήσαμε μέσα σε αφθονία και πλούτο...

    • Ιαπετός avatar
      Ιαπετός @ Διογένης 15/01/2015 20:36:31

      «Όπως στρώσεις, έτσι θά κοιμηθείς». Αλλά τί στεναχωριέσαι Διογένη; Η Αριστερά δέν είναι ο εγγυητής τής «νομοτελειακά» τέλειας κοινωνίας; Γιά όλους; Θά ζούμε όλοι σέ καθεστώς «πλέριας ευτυχίας» (μόλις αλώσει καί τήν εξουσία καί όχι μόνον τήν κυβέρνηση). Ιθαγενείς, λαθρομετανάστες, χριστιανοί, μουσουλμάνοι, εργάτες, αγρότες, άνεργοι, συνταξιούχοι, χαρτοπαίκτες, ομόφυλοι, παντρεμένοι, χωρισμένοι, ερωτευμένοι καί ερωτύλοι. Όλοι μαζί. Όλοι ευτυχισμένοι. Οι μόνοι πού θά κοπιάζουν, θά είναι οι κομισάριοι τής αριστεράς. Αυτοί θά φροντίζουν πρίν από μάς γιά μάς. Όπως στά φυλλάδια πού μοιράζουν οι Ιεχωβάδες. Λιοντάρια, λύκοι, κουνέλια, γαζέλες, προβατάκια, γουρουνάκια καί άνθρωποι, όλοι μαζί σέ κατάσταση πλήρους ευδαιμονίας. Κανένας δέν πεινάει, κανένα ζώο καί κανένας άνθρωπος. Όλα τά ζωντανά σέ κατάσταση απόλυτης ευδαιμονίας.

    • ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
      ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ @ Διογένης 15/01/2015 21:16:52

      Οι συριζαίοι είναι και παραμένουν στο 4%. Αυτοί που πολλαπλασιασαν το ποσοστό του είναι οι παμφάγοι του παλαιοπασοκ οι οποίοι είχαν μάθει μόνο να "τρώνε" και να μπουκώνουν και τον κόσμο. Εκεί ήταν που γλυκάθηκε ο πρόεδρος του 15μελούς και η παρέα του και είπε γιατί να μην κάνω κι εγώ αυτά που έκαναν οι φαμίλια Παπανδρέου (Τσοβόλα δώστα όλα, Λεφτά υπάρχουν) και να κυβερνήσω αυτόν τον χαζολαό; Ας τάξω, ας τα κάνω λαμπόγυαλο και μετά γαία πυρί μιχθήτω.

  2. Ιαπετός avatar
    Ιαπετός 15/01/2015 20:06:38

    Έχουμε ακόμα καιρό γιά περισσότερες «υποσχέσεις-παροχές». Τζάμπα Βιάγκρα γιά όλους δέν θά υποσχεθεί; Θά υποσχεθεί. Καί όταν μοιράσει τήν πρώτη φουρνιά, εσείς ξέρετε τί θά συμβεί!!!

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ Ιαπετός 15/01/2015 21:29:58

      Τώρα που αποδεσμεύτηκε ο Τατσόπουλος; και δωρεάν προσθετικές θα υποσχεθεί...

    • airman avatar
      airman @ Ιαπετός 16/01/2015 07:03:49

      Στη Ρόδο, κάνοντας το γνωστό λογοπαίγνιο, υπονόησε κατά μία ερμηνεία ότι από το βράδυ της 25ης Ιανουαρίου θα καταβάλει και προσπάθειες να μας κάνει και παιδιά! Όχι ότι τον πήρε κανένας σοβαρά, αλλά αυτός το σκέρτσο το έκανε!

  3. η Dimi avatar
    η Dimi 15/01/2015 20:32:00

    Ο Αλέξης Τσίπρας σε προεκλογική ομιλία του, ανακοίνωσε τη Κάρτα Πολίτη. Ομιλία Τσίπρα στο Διαρκές Συνέδριο ΣΥ.ΡΙΖ.Α (πηγή: Nerit) “Γνωρίζουμε Φίλες και Φίλοι, Συντρόφισσες και Συντρόφοι, ότι βασικό πρόβλημα των πολιτών είναι η γραφειοκρατία. Και οι καθυστερήσεις. Είναι η πολυνομία. Στη πραγματικότητα είναι μία τεχνολογία εξουσίας και συντήρησης της διαφθοράς. Είναι δηλαδή, οι διαδικασίες οι οποίες δυστυχώς είναι οι διαδικασίες της δημόσιας διοίκησης. Γι αυτό το λόγο, περιορίζουμε τη φυσική επαφή Διοίκησης και Διοικουμένου, για τη καταπολέμηση της μικρής διαφθοράς! Αναβαθμίζουμε τα Κέντρα Εξυπηρέτησης Πολιτών, μετατρέποντάς τα σε Πολυδύναμα Κέντρα Εξυπηρέτησης Πολιτών και Επιχειρήσεων και δημιουργούμε Τμήματα Εξυπηρέτησης Πολιτών, σε όλες τις δημόσιες υπηρεσίες. ΕΙΣΑΓΟΥΜΕ ΤΗΝ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΚΑΡΤΑ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΠΟΛΙΤΗ. ΜΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗ ΣΥΝΑΛΛΑΓΗ ΜΕ ΤΗ ΔΗΜΟΣΙΑ ΔΙΟΙΚΗΣΗ. ΚΑΤΑΡΓΟΥΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΜΕΤΡΗΤΟ ΠΛΗΘΟΣ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΩΝ ΠΟΥ ΑΠΑΙΤΟΥΝΤΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΚΔΟΣΗ ΟΙΚΟΔΟΜΙΚΩΝ ΑΔΕΙΩΝ ΚΑΙ ΑΔΕΙΩΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΩΝ. ΣΤΗ ΘΕΣΗ ΤΟΥ ΠΡΟΛΗΠΤΙΚΟΥ ΕΛΕΓΧΟΥ: ΕΙΣΑΓΟΥΜΕ ΤΟΝ ΚΑΤΑΣΤΑΛΤΙΚΟ ΕΛΕΓΧΟ. ΣΥΓΚΡΟΤΟΥΜΕ ΕΙΔΙΚΟ ΓΡΑΦΕΙΟ «ΚΩΔΙΚΟΠΟΙΗΣΗΣ ΤΗΣ ΝΟΜΟΘΕΣΙΑΣ» ΥΠΟ ΤΗΝ ΕΥΘΥΝΗ ΤΗΣ ΒΟΥΛΗΣ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ. ΣΠΑΜΕ! ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΑΠΟΣΤΗΜΑ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΟ ΚΟΣΜΟ! ΕΙΣΑΓΟΥΜΕ ΤΗΝ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΚΑΡΤΑ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΠΟΛΙΤΗ.” ••• Ο. κ. Τσίπρας νομίζει ότι ανακάλυψε τη πυρίτιδα. Από το 2010 στο antinews.grενημερώνουμε για το Θέμα: “Κάρτα Πολίτη με Τσιπ Καταδότη” http://www.noiazomai.net/ukkartapoliti.html και τον εθισμό ακόμα και των μικρών μαθητών στην εκχώρηση των προσωπικών τους δεδομένων, στον άκρατο καταναλωτισμό και την ισόβια δουλεία τους στο Χρέος. Τη Κάρτα-Καταδότη υποχρεώθηκε να καταργήσει η βρετανία, μετά τις έντονες αντιδράσεις των πολιτών. Και ο πρωθυπουργός των Μνημονίων ΔΝΤ Γιωργάκης Παπανδρέου του Ανδρέα, Κάρτα-Καταδότη ορεγόταν, αλλά, έμεινε με την όρεξη. ΔΕΝ..

  4. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 15/01/2015 20:36:16

    Είμαστε άξιοι για καταστροφή αν πιστέψουμε αυτούς...

  5. Ιαπετός avatar
    Ιαπετός 15/01/2015 20:50:08

    του Ραφαήλ Μεν. Μαϊόπουλου

    1. Αδύνατο να τα χωρέσει ο νους (που σκέφτεται):

    (α) Να σου λένε οι ηγέτες των χωρών της Ευρωζώνης, της ΕΚΤ και του ΔΝΤ (όλοι χωρίς καμιά εξαίρεση) πως:

    - οι δεσμεύσεις που έχει αναλάβει η Ελλάδα για τη δημοσιονομική ισορροπία και τις μεταρρυθμίσεις θα πρέπει να
    γίνουν σεβαστές από οποιαδήποτε κυβέρνηση, μετά τις εκλογές,

    - διαπραγμάτευση εκτός του ισχύοντος συμφωνημένου Προγράμματος δεν μπορεί να υπάρξει,

    και εσύ, ο κύριος Τσίπρας, να βαυκαλίζεσαι:

    - Δεν αναγνωρίζουμε τις δεσμεύσεις που έχουν αναλάβει οι προηγούμενες κυβερνήσεις της Ελλάδας!

    - Θα καταργήσουμε το ισχύον συμφωνημένο Πρόγραμμα και θα εφαρμόσουμε το δικό μας «Πρόγραμμα Θεσσαλονίκης», άμεσα και ανεξάρτητα από τη διαπραγμάτευση με τους δανειστές!

    (β) Να επιμένει η Ευρωπαϊκή Κεντρική Τράπεζα πως ρευστότητα για την Ελλάδα θα υπάρξει μόνο στην περίπτωση επιτυχούς ολοκλήρωσης της τρέχουσας αξιολόγησης και της συμφωνίας για διάδοχο Πρόγραμμα

    και εσύ, ο κύριος Τσίπρας, να κομπορημονείς:

    - Δεν θα δεχτούμε την αξιολόγηση της Τρόικας! (των εντολοδόχων των χωρών της Ευρωζώνης, της ΕΚΤ και του ΔΝΤ!).

    - Δεν θα δεχτούμε συμφωνία για την προληπτική γραμμή στήριξη της Χώρας!

    (γ) Να σου φωνάζουν σύντροφοί σου της Αριστερής Πλατφόρμας, πως στα πλαίσια της Ε.Ε. και της Ευρωζώνης είναι αδύνατο να εφαρμοστούν πολιτικές με τις οποίες δεν θα συμφωνούν τα θεσμοθετημένα Όργανά τους

    και εσύ, ο κύριος Τσίπρας, να κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις:

    Εμείς θα πείσουμε τους Ευρωπαίους να δεχτούν τις δικές μας πολιτικές!

    (δ) Να μην έχεις στην Ευρώπη κανένα σύμμαχο, μέσα σ’ αυτούς που παίρνουν τις αποφάσεις,

    και εσύ, ο κύριος Τσίπρας, να ονειρεύεσαι:

    Εμείς, με τους συμμάχους μας (Podemos και Die Linke), θα αλλάξουμε την Ευρώπη!

    2. Και ενώ αυτά που δεν χωράει ο νους συμβαίνουν, βλέπουμε τους φίλους του κ. Τρίπρα στα Κανάλια και Ραδιόφωνα (τους κυρίους Λυριτζή, Αυτιά, Καμπουράκη, Οικονομέα, Παπαδάκη, Χατζηνικολάου και κάποιους άλλους):

    (α) Να προσπερνούν όλα αυτά τα άκρως σοβαρά και να γεμίζουν τις «ενημερωτικές εκπομπές» τους με τα παραπολιτικά, τα διαδικαστικά, τα κουτσομπολίστικα...

    (β) να αποφεύγουν τη διερεύνηση των θολών υποσχέσεων του κ. Τσίπρα, για παράδειγμα, να μη ρωτάνε:

    - Γιατί μέχρι σήμερα δεν έχει κάνει γνωστό στους πολίτες κάτι το συγκεκριμένο από το «δίκαιο και αποτελεσματικό» φορολογικό σύστημα που από καιρό έχει εξαγγείλει ο ΣΥΡΙΖΑ; (ποιοι «οι πλούσιοι που θα επιβαρυνθούν», ποιοι «οι «φτωχοί που θα ελαφρυνθούν», ποια η «μεγάλη ακίνητη περιουσία», ποια η «άλλη» περιουσία που, στα πλαίσια του εξαγγελθέντος «Περιουσιολογίου», θα προστεθεί στην ακίνητη περιουσία και θα φορολογηθεί, ως ένα σύνολο, μαζί της...).

    - Γιατί τόσα χρόνια δεν έχει καταφέρει να ετοιμάσει τρία έστω σχέδια νόμων, για τη διαρκώς υποσχόμενη «πάταξη της φοροδιαφυγής, της γραφειοκρατίας, της διαφθράς»;

    - Γιατί δεν έχει καταφέρει να καταρτίσει το «Πρόγραμμα του ΣΥΡΙΖΑ», που ο κ. Δραγασάκης τρία χρόνια τώρα «ετοιμάζει» και ποτέ δεν το τελειώνει;

    (γ) να επιχειρούν να πείσουν, με κατάλληλες «ερμηνείες» των θολών και βολικές περικοπές των σαφών υποσχέσεών του, πως ο κ. Τσίπρας «έχει αλλάξει», «έχει κάνει στροφή», «έχει γίνει πιο ρεαλιστής» («Ο κ. Τσίπρας δήλωσε ότι δεν θα προβεί σε μονομερείς ενέργειες», μας λένε κάποιοι απ’ αυτούς, παραλείποντας («έξυπνα») από τη δήλωσή του τις τρεις μικρές λεξούλες: «εκτός αν προκληθούμε»!).

    3. Ο κ. Τσίπρας βαδίζει προς τις εκλογές, με επικίνδυνες φαντασιώσεις, με θολές θέσεις, με υποσχέσεις προς όλους και για όλα, με την χωρίς αντίκρυσμα «εγγύηση» για «ένα τέρμα στη λιτότητα», αλλά με τη στήριξη των φίλων του στα ΜΜΕ.

    Εκτίμησή μας είναι πως, αν τυχόν υλοποιούνταν αυτά που ο κ. Τσίπρας υπόσχεται, αντί για το «τέρμα» της σημερινής, θα είχαμε μια τρισχειρότερη λιτότητα! http://taxalia.blogspot.de/2015/01/blog-post_706.html#more

  6. GJ avatar
    GJ 15/01/2015 21:03:25

    Το πράγμα χειροτερεύει!! Σήμερα η λύση στο πρόβλημα από την κα Ραχήλ Μακρή στον Flash Κοζάνης ήταν να τυπώσουν 100 δις ευρώ στην Τράπεζα της Ελλάδος. Το ανεβάζεται παρακαλώ στο antinews!!! Αυτό το τέρας μορφώσεως και αντίληψης, αυτή η γαζέλα της πολιτικής μας ζωής, θα πληρώνεται κιόλας για να "εκσφενδονίζει" τέτοια αγκωνάρια.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ GJ 15/01/2015 23:01:51

      Και όπως σοφά απάντησαν από τη ΝΔ:"Γιατί δεν τυπώνουν 300 δις να σβήσουμε και το χρέος;"

    • Μικρασιάτης.. avatar
      Μικρασιάτης.. @ GJ 16/01/2015 05:24:09

      Ενας σχολιαστης σε σαιτ, εγραψε επ αυτου > με τα 120 ΔΙΣ Ευρω του Σκουρλετη και τα 100 ΔΙΣ της Ραχηλ, βρήκαμε μεσα σε λιγες μερες 220 ΔΙΣ Ευρω. Αν αυτοι συνεχισουν στο ιδιο ρυθμο, μεχρι τις εκλογες, θα εχουμε βρει τοσα ΔΙΣ Ευρω, που θα χουμε ''καβα'' για να δανείζουμε και τη ...Μερκελ !

  7. Ιαπετός avatar
    Ιαπετός 15/01/2015 21:35:46

    Ο ΣΥΡΙΖΑ ανακοίνωσε ότι θά ζητήσει από τήν Γερμανία νά αποπληρώσει τό αναγκαστικό δάνειο τής κατοχής καί πολύ καλά κάνει. Γιατί νά πληρώσει όμως η σημερινή ομοσπονδιακή Γερμανία τό κατοχικό δάνειο τού Γ Ράϊχ; Πολύ απλό καί αυτονόητο. Πρόκειται για συμβατική υποχρέωση της Γερμανίας, καθώς αποτελεί νομική συνέχεια του Γ Ράϊχ. Μέχρι εδώ καλά. Μιά νέα κυβέρνηση, πού θά προκύψει από φυσιολογικές δημοκρατικές διαδικασίες (π.χ. εκλογές), πώς διακηρύσσει ότι δέν δεσμεύεται από αποφάσεις τής πρηγούμενης διακυβέρνησης; Δηλαδή, η νέα κυβέρνηση θεωρεί ότι τό κράτος δέν έχει νομική συνέχεια καί δέν θά σεβασθεί τίς συμβατικές του υποχρεώσεις, ενώ η Ομοσπονδιακή Γερμανία πού προέκυψε από τήν επιλογή τών δυνάμεων κατοχής είναι -παρ' όλα αυτά- (καί είναι όντως) η νομική συνέχεια τού Γ Ράϊχ καί πρέπει νά εκληρώσει τίς συμβατικές της υποχρεώσεις στό ακέραιο (όπως η αποπληρωμή τού κατοχικού δανείου); Αυτή η ασυμβατότητα θέσεων, τί τελικά δείχνει; Ο Καραμανλής (ο γέρων) θά επαναλάμβανε τό αμίμητο. «Η Ελλάς είναι ένα απέραντο φρενοκομείο» Ευτυχώς πού η αριστερά τού Τσίπρα δέν ακολουθεί αυτό τόν δρόμο. Αυτοί είναι νέοι καί άφθαρτοι νεοσσοί στό παιχνίδι τής εξουσίας!!! Μάλλον θέλω πολλά. Η κοινή λογική έχει εξαφανισθεί πρό πολλού από τήν χώρα μας. Όταν συναντήσουμε τήν μοίρα μας, μπορεί νά τήν ξαναβρούμε.

    • Ρουμελιώτης avatar
      Ρουμελιώτης @ Ιαπετός 15/01/2015 21:52:58

      Πόσο λείπει από τη χώρα ο Εθνάρχης Καραμανλής, ώστε ο καθένας να πάει στη θέση του....Ζούμε τον απόλυτο ευτελισμό της Δημοκρατίας και του πολιτικού συστήματος.

      • Ρεαλιστης avatar
        Ρεαλιστης @ Ρουμελιώτης 16/01/2015 02:02:19

        Μη ξεχνατε οτι ο Εθναρχης θα εχανε απο τον Παπανδρεου το 81. Ο κοσμος ξεχασε τον σωτηρα του πολυ γρηγορα. Σημερα πληρωνουμε την ανοδο στην εξουσια του ΠΑΣΟΚ το 81. Τα νεα τζακια, τα δωρα , τις μιζες, το Τσοβολα δωστα ολα, τα λαμογια, τα δημοσια εργα , την ΠΑΣΕΓΕΣ και τις συντεχνιες. Αξιος συνεχιστης ο ΣΥΡΙΖΑ.

    • ορεσείβιος avatar
      ορεσείβιος @ Ιαπετός 15/01/2015 22:15:41

      Οσο ο παλαβός πιστεύει ότι μπορεί να περπατήσει πάνω στο νερό, σαν τον Χριστό, δεν μπορεί να τον πείσει κανείς με επιχειρήματα. Ούτε οι νόμοι της φυσικής ισχύουν, ούτε τα μαθηματικά, ούτε οι προειδοποιήσεις. Δεν πρόκειται να ζητήσει ούτε σωσίβιο. Λύση πέραν του να αφεθεί να δοκιμάσει δεν υπάρχει. Μόνο έτσι μπορεί να ησυχάσει ο παλαβός. Βέβαια και πάλι δεν θα φταίει αυτός για την βύθιση...Κάποιος που τον ζηλεύει πολύ θα τον έχει ματιάσει, τα παπούτσια δεν ήταν καλά, το νερό ήταν κρύο... Το φρενοκομείο μας φωνάζει ότι θα περπατήσει πάνω στο νερό..Τι να κάνουν πιά οι εξαποδώ? Θα μας αφήσουν να δοκιμάσουμε, άλλη λύση δεν υπάρχει. Εν τω μεταξύ έχουν σαλτάρει οι τσιριζαίοι. Δεν μπορεί να τους συμμαζέψει κανείς...Το πουλέν του Αλέξη, η πολύφερνος νύφη Ραχήλ σήμερα μοίρασε εκατοντάδες εγκεφαλικά, γέλωτος ένεκα...Είναι αδίστακτη..Η θα πεθάνεις στο γέλιο ή θα παγώσεις από αποπληξία....Αυτή θα στείλουμε στους τροικανούς σε μια βδομάδα.. Με μηλιό,τσάκαλο και μπάρμπα τόλιο τους ξεκάναμε σε δέκα λεπτά..Θα χτυπήσουν μπιέλες και θα καούν όλα τα τσιπάκια...Αν μπορείς βρες απάντηση στο πυρηνικό οπλοστάσιο ραχήλ

  8. dim avatar
    dim 15/01/2015 21:37:52

    Δε θέλω να προτρέχω αλλά το κλίμα αλλάζει ραγδαία τις τελευταίες ώρες... Η τρομακτική επίθεση, η σφαγή που ετοιμάζει ο Σύριζα στη μεσαία τάξη, έχει αρχίσει και γίνεται αντιληπτή από τα μεσαία στρώματα της κοινωνίας, που καταλαβαίνουν ξαφνικά ότι πίσω από τις εξαγγελίες Σύριζα κρύβεται μια ανελέητη φορολόγηση των μεσαίων στρωμάτων... Η φορολόγηση των μεσαίων στρωμάτων θα είναι τόσο μεγάλη, που οι φόροι της τελευταίας πενταετίας για αυτά τα στρώματα θα φαντάζει σε λίγο καιρό παράδεισος... Αφορολόγητο για οικογένεια στα 24.000 ευρώ, αφορολόγητο για ακίνητα στα 200.000 ευρώ, σημαίνει σφαγή για τα μεσαία στρώματα, που θα κληθούν να καλύψουν το τεράστιο ποσό μόνοι τους... αφού θα έχει αφαιρεθεί από τα έσοδα του προϋπολογισμού αυτό το λίγο που πληρώναν τα χαμηλά στρώματα... Τετραπλασιασμός του φόρου εισοδήματος, του φόρου ακινήτων για τα μεσαία στρώματα, 35% συντελεστής για τους μικρομεσαίους... Τρελή σφαγή... Αναποφάσιστοι, σκεπτόμενοι, που σκέφτονταν για Ποτάμακι, Γέφυρες και Ρυάκια, τρέχουν και με τα δύο χέρια τώρα να στηρίξουν Σαμαρά, για να μη βγούν οι μαρξιστές - λενινιστές στην εξουσία... Τις εκλογικές μάχες τις κρίνει πάντα η μεσαία τάξη, και αυτή η τάξη έχει αρχίσει να καταλαβαίνει τις τελευταίες ώρες ότι με Σύριζα στην εξουσία, με αυτή την μαρξιστική – ριζοσπασιτκής αριστεράς – λενινιστική κυβέρνηση νεοκομμουνιστών και νεομπολσεβίκων, θα σφαγιαστεί, για χάρη του αριστερού οράματος περί ισότητας των τάξεων, φένροντας δηλαδή τη μεσαία τάξη στα ίδια επίπεδα με τη κατώτερη τάξη (εξισσορόπηση προς τα κάτω δηλαδή) για να μην υπάρχουν μεγάλες ανισότητες...

  9. ΙΚΟ avatar
    ΙΚΟ 15/01/2015 21:40:57

    Ρεσιτάλ σαχλαμάρας από τον ΣΥΡΙΖΑ αλλά παρόλα αυτά, είναι το κόμμα που καθορίζει την προεκλογική ατζέντα, είναι το κόμμα που προηγείται σαφώς σε όλες τις δημοσκοπήσεις. Τι μας λέει αυτό; Ότι υπήρξε μια κυβερνητική πολιτική και μια εκλογική στρατηγική καθώς επίσης, υπάρχει μια προεκλογική εκστρατεία που συνέβαλαν και συμβάλλουν στο να αναδειχθεί νικητής των εκλογών το σαχλαμαρένιο κόμμα. Κρίμα!

  10. η Dimi avatar
    η Dimi 15/01/2015 22:04:14

    Πασίδηλα και ασύστολα πλέον ο ΣΥΡΙΖΑ ψεύδεται και προκαλεί, κάνοντας ότι μπορεί για να ΜΗΝ εκλεγεί.

  11. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 15/01/2015 23:33:17

    Πήραν κάποιοι χαμπάρι φαίνεται ότι,με το όργιο μπαρουφολογίας που γίνεται, γυρίζει το παιχνίδι εις βάρος τους και προσπαθούν να το παίξουν εγκρατείς. Έγραψε ο Παπαδημούλης στο τουίτερ του ότι όσοι δεν γνωρίζουν κάποιο θέμα να μη μιλάνε και βεβαίως φωτογράφισε τη Ραχήλ. Το θέμα βέβαια είναι όχι να μη μιλάνε πρίν,αλλά τι έχουν στο μυαλό τους να κάνουν μετά... Πάντως καλό είναι που εξωτερικεύουν τις σκέψεις τους. Θα τις λάβει υπόψη του όμως ο κόσμος,ή είναι όλοι τόσο μεθυσμένοι;...

    • Ms avatar