#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
26/07/2011 07:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ραντεβού τον Σεπτέμβρη...στους δρόμους



Ένα μεγάλο κύμα Ελλήνων θα φύγει τις επόμενες ημέρες για διακοπές, τις τελευταίες ίσως πριν τη μεγάλη ανατροπή της κοινωνίας λόγω νέων δανείων, νέων μέτρων, Μεσοπρόθεσμου και αποσάρθρωσης του κοινωνικού ιστού. Όλοι θα πουν ραντεβού το Σεπτέμβρη, αλλά αυτά που έρχονται θα έκαναν τον κόσμο να πάθει έμφραγμα αν καταλάβαινε τι τον περιμένει. Σκεφτείτε μόνο ορισμένα από τα νέα δεδομένα που μας περιμένουν.

Θα έρθει ο Σεπτέμβρης και τα πανεπιστήμια πιθανόν να μην είναι ανοικτά. Δεν ξέρω αν θα τα κλείσουν οι πανεπιστημιακοί, οι φοιτητές ή το ίδιο το νομοσχέδιο της κ. Διαμαντοπούλου που είναι μνημείο αντισυνταγματικών διατάξεων. Πιθανόν λοιπόν να μπει λουκέτο στα ΑΕΙ και η αναταραχή να σαρώσει την εκπαίδευση.
Πιθανόν να μην ανοίξουν και τα σχολεία ή να ανοίξουν με τεράστιες ελλείψεις σε δασκάλους, βιβλία, σχολικές μονάδες.
Στα νοσοκομεία επικρατεί το απόλυτο χάος. Η συγχώνευση ή συνένωση μονάδων, παρότι είναι αναγκαία, γίνεται εκ του προχείρου, χωρίς σχεδιασμό παρά μόνο με στομφώδεις εξαγγελίες του κ. Λοβέρδου.
Στην οικονομία το χάλι δεν έχει προηγούμενο, ειδικά στην πραγματική. Τα μπιλιετάκια της εφορίας θα έρχονται απανωτά το ένα μετά το άλλο και ο κόσμος θα πρέπει να βρει να πληρώσει έκτακτες εισφορές, κεφαλικούς φόρους, τέλη, τεκμήρια και ποιος ξέρει το άλλο θα σκαρφιστεί το μυαλό του Βενιζέλου.
Στον εργασιακό χώρο η ανεργία θα χτυπά κόκκινο αλλά και όσοι θα έχουν δουλειά θα πληρώνονται με μισθούς πείνας.
Έρχεται και η λίστα με τα βαρέα και ανθυγιεινά από την οποία έως 120.000 άνθρωποι θα δουν να αλλάζει η ζωή τους, οι μισθοί, οι συντάξεις τους, πότε θα τερματίζουν τον εργασιακό τους βίο.
Πιθανότατα από Σεπτέμβρη να έχουν γεμίσει οι φυλακές από οφειλέτες των 5.000 ευρώ αφού θα ισχύει το αυτόφωρο.
Επίσης, από Σεπτέμβρη θα δούμε τι πουλιέται και τι όχι. Θα χαθούν για ένα κομμάτι ψωμί εταιρείες του δημοσίου και ακίνητα φιλέτα στο όνομα της δημοσιονομικής εξυγίανσης.
 Θα μας ξανάρθει και η τρόικα για να κάνει ελέγχους και να επιβάλει νέα μέτρα.
Θα ξεκινήσει η υλοποίηση του Μεσοπρόθεσμου που θα διαλύσει τα πάντα.
Τον Σεπτέμβρη θα υπογραφεί και η νέα δανειακή σύμβαση για τα 109 δις ευρώ, με ό,τι αυτό συνεπάγεται για τις εγγυήσεις και τις υποθήκες που έδωσε η κυβέρνηση.
Τον Σεπτέμβρη κανονικά ξεκινά και το πρωτάθλημα ποδοσφαίρου που μας κάνει συνήθως να ξεχνιόμαστε από τα βάσανα. Αλλά μπορεί και να μην ξεκινήσει αν γίνουμε… Τούρκοι και αποφασίσουμε να ξεκαθαρίσουμε πρώτα τη βρομιά της κάθε παράγκας.

Κι αν με όλα αυτά και πολλά περισσότερα υπάρχουν ακόμη κάποιοι που αισιοδοξούν ότι ο φετινός Σεπτέμβρης θα είναι η αρχή για κάτι καλό, καλό είναι να κοιταχθούν σε κανένα ψυχίατρο, εκτός κι αν είναι ψηφοφόροι του ΠΑΣΟΚ.

Αριστερός Ψάλτης

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Νικος avatar
    Νικος 26/07/2011 08:17:29

    Μια χαρα τα καταφερατε ΠΑΣΟΚ και ΝΔ !
    Προς τι λοιπον η κλαψα ?????

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ Νικος 26/07/2011 12:09:02

      Μεταβολή. Λαγούμι. Έφυγες.

    • Kennan avatar
      Kennan @ Νικος 26/07/2011 12:20:13

      Εσύ πρέπει να είσαι ή στημένος Πασόκος, ή κολημένος αριστερός. Για ποια ΝΔ μιλάς; Αυτήν που δεν υπάρχει ήδη; Πάρτε το χαμπάρι, η ΝΔ που ξέρατε είναι παρελθόν. Αλλά ακόμα και η ΝΔ του Καραμανλή δεν παρέδωσε την χωρα υπόδουλη στο ΔΝΤ, με τα ελλείματα και το χρέος εκτροχιασμένα και την δημόσια διοίκηση διαλυμένη

      • GOOD LIFE avatar
        GOOD LIFE @ Kennan 26/07/2011 16:23:20

        Καλά σοβαρά μιλάς τώρα; Επιδεί άλλαξε ο αρχηγός; Παρέα με την Amy Whitehouse κάνεις; Μα τι πίνεις;

    • Γιώργος avatar
      Γιώργος @ Νικος 26/07/2011 12:56:56

      ενώ ο κωλοτούμπας είναι καλύτερος; ή μήπως η παπαρήγα;

      • GOOD LIFE avatar
        GOOD LIFE @ Γιώργος 26/07/2011 16:25:09

        Τουλάχιστον το ΠΑΣΟΚ προσπαθεί να αλλάξει την μπανανία και να την κάνει Ευρώπη. Και μάλλον αυτό σας πονάει, γιατί όλοι έχετε συμφέροντα να χάσετε. Αλλά κανείς σας δεν πονάει την Ελλάδα. Η Ελλάδα πρέπει να πάει μπροστά.

        • matrix avatar
          matrix @ GOOD LIFE 26/07/2011 17:24:46

          Εισαι τοσο κομπλεξικος που περιμενεις απο μια συμμορια να σε κανει να νοιωσεις Ευρωπαιος. Δεν εχεις καταλαβει οτι εισαι υποδουλος. Σου αρπαξαν ο,τι καλο εχεις και στα επομενα πεντε χρονια το πολυ δεν θα εχεις ουτε δεκαρα στην τσεπη σου. Αυτα κατορθωσε να κανει αυτο το μορφωμα που νομιζεις οτι θα σε κανει Ευρωπαιο για να μην αισθανεσαι κομπλεξ.

          • GOOD LIFE avatar
            GOOD LIFE @ matrix 26/07/2011 18:00:16

            Τι;;;;; Ενώ πριν ήσουν ελεύθερος; Ξέρεις πόσα χρόνια ζει η Ελλάδα με δανεικά; Από το 1821! ΠΟΤΕ δεν είμασταν αυτόνομοι οικονομικά! Και σαφώς προτιμώ την υποδούλωση στην Ευρώπη από την υποδούλωση στους τούρκους.

          • Φωτεινή avatar
            Φωτεινή @ GOOD LIFE 26/07/2011 18:31:30

            GOOD LIFE,
            ῾Η κατάντια τῆς Ἑλλάδας ἔχει ὀνοματεπώνυμο: ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ!

            ἘΛΛΑΣ ἘΛΛΑΣ, ἈΝΤΩΝΗΣ ΣΑΜΑΡΑΣ, γιά τήν ἘΛΛΑΔΑ καί ὀχι για τήν WORLD GOVERNANCE

          • Praeses spurius est vobis avatar
            Praeses spurius est vobis @ matrix 26/07/2011 18:07:44

            Έχεις την ψευδαίσθηση ότι ήμασταν ποτέ ελεύθεροι; Από το 1821 πάμε από δάνειο σε δάνειο σε δάνειο. Ειδικά μετά την μεταπολίτευση, είναι μόνιμη κατάσταση. Όταν λέμε το να βγούμε στις αγορές τι εννοούμε; Να βγούμε στις αγορές να ξανά-δανειστούμε! Οπότε να μην κοροϊδευόμαστε. Καλύτερα υπόδουλοι των Ευρωπαίων και Ευρωπαίοι παρά να γίνουμε Αλβανία!

          • dino avatar
            dino @ Praeses spurius est vobis 27/07/2011 18:07:50

            Μα πως να γινουμε Αλβανια απ την στιγμη που ειμαστε Μπανανια.Προυποθετει πιο σφικτους προυπολογισμους ελεγχο σπαταλης και δανεισμου περιορισμενο δημοσιο τομεα διατηρηση της ανεργιας σε σταθερα επιπεδα οικοδομικη δραστηριοτητα κατι που εμεις δεν εχουμε.Lol.

        • JOHN avatar
          JOHN @ GOOD LIFE 26/07/2011 18:20:46

          Good life.Πως προσπαθει να τη κανει Ευρωπη οταν η ιδια η Μερκελ παραδεχτηκε οτι εαν αυτα τα μετρα εφαρμοζονταν στη Γερμανια θα ηταν καταστροφικα.Τοσα χρονια στην εξουσια γιατι δεν προσπαθησαν να κανουν κατι τετοιο αλλα ρημαξαν τα παντα και τωρα ζητουν με το χυδαιοτερο τροπο απο τους απλους πολιτες να πληρωσουν για τις μασες τους?Πρεπει να εισαι η αρρωστιμενα φανατικος η αφελης η βολεμενος για να εκφραζεσαι ετσι.Και κατι τελευταιο,με φθαρμενα υλικα δεν σωζεται η κατασταση αντιθετα μαλιστα οπως απεδειξε και η εμπειρια απο τις επιλογες του ΓΑΠ επιδεινωνεται.

          • sam avatar
            sam @ JOHN 27/07/2011 19:33:51

            ενταξει ρε παιδια, οποιος δεν συμφωνει ας κατσει σπιτι του τον Σεπτεμβρη..Απλα τα πραγματα!

        • BlackWhite avatar
          BlackWhite @ GOOD LIFE 29/07/2011 22:07:24

          Όποιος πάει κόντρα στα συμφέροντα "όλων" ,κατά τα λεγόμενα σου,είναι τύραννος και δικτάτορας.
          Εγώ π.χ γιατί να πληρώσω τέλος επιτηδεύματος ενώ δηλώνω κανονικά το εισόδημα μου στην εφορία και πληρώνω τους φόρους που μου αναλογούν και τώρα τρώω φέσι 500 ευρώ;
          Να καούν τα χλωρά με τα ξερά λοιπόν,είναι κράτος δικαίου αυτό;
          αποτέλεσμα θα είναι να κάνω διακοπή επαγγέλματος και το κράτος να χάσει την εφορία που πλήρωνα,τον ΦΠΑ από τις δραστηριότητες μου και ο ΟΑΕΕ έναν ενήμερο ασφαλισμένο,ωραία αύξηση εσόδων ε;
          Το ΠΑΣΟΚ κάνει μπανανία την Ελλάδα με την δουλικότητα του και την πλήρη υποταγή στους δανειστές μας,ανόητοι όλοι εκεί μέσα και δεν πρόκειται να σε σώσουν απλά κομματικές παρωπίδες φοράς.

      • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
        ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ Γιώργος 31/07/2011 22:10:43

        Παιδιά, το Νικολιό πάσχει από πασοκίαση, φαίνεται!

  2. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 26/07/2011 09:19:16

    Το Σεπτέμβρη τα σπουδαία λοιπόν και θα είμαστε όλοι εκεί, εδώ, παντού!

  3. geopan avatar
    geopan 26/07/2011 09:26:16

    ώστε έχουμε συγκυβέρνηση λοιπόν;καλά που μας το είπες..

  4. Bloody Mary avatar
    Bloody Mary 26/07/2011 09:51:17

    Δεν θα κουραστώ ποτέ να το λέω και να το γράφω: Αυτή τη φορά ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ, με άποψη, στόχευση και προτάσεις, δυναμισμό στη διεκδίκηση των δημοκρατικών δικαιωμάτων μας, αλλά και ΣΤΡΑΤΗΓΙΚΗ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΙΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΤΗΣ ΚΑΤΑΣΤΟΛΗΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΠΡΟΒΟΚΑΤΣΙΑΣ.

    Είναι λίγοι και φοβισμένοι - είμαστε πολλοί και αποφασισμένοι!

    • AUD avatar
      AUD @ Bloody Mary 26/07/2011 11:21:15

      χωρίς να θέλω να σε προσβάλω.. προσωπικά σταμάτησα να κατεβαίνω στο σύνταγμα.... δεν κουράστηκα... αλλά αγανάκτησα να βλέπω στις διάφορες τσιφλικο-παράγκες κάτι ανθρωπάκια να διψούν για εξουσία, να μιλούν και να πρεσβεύουν συνδικαλισταράδικα, ιδέες, προτάσεις του κώλου...
      Αναρωτιόμουν τι αγανακτούσαν τελικά όλοι (κάποιο) αυτοί!!! Είδα σαπίλα που μου σηκώθηκε η τρίχα... άκουσα τα ανήκουστα... και πρωτίστως το γενικό καπέλωμα.. ΟΧΙ ΠΛΕΟΝ.. ΔΕΝ ΓΟΥΣΤΆΡΩ ΠΑΡΑΓΚΕΣ και κρυφά ΧΡΏΜΑΤΑ, ΚΑΙ ΘΈΣΕΙΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ.. ΕΝΑ ΟΛΟΙ Η ΚΑΝΈΝΑ... το πιάσατε μερικοί απο τις κώλο-παράγκες ????? ο λαός δεν θα κατέβει...

      • ZXSpectrum avatar
        ZXSpectrum @ AUD 26/07/2011 11:51:56

        ++++++++

      • Kennan avatar
        Kennan @ AUD 26/07/2011 12:21:40

        Ο Βενιζέλος σε έβαλε να γράφεις AUD; Ο λαός ήταν στο Σύνταγμα. Και όπως συμβαίνει συνήθως πήγαν και τα κόμματα και τα αποκόμματα να εκμεταλλευθούν την περίσταση

        • AUD avatar
          AUD @ Kennan 26/07/2011 12:39:56

          ναι ήταν μια 2-3 Κυριακές μόνο... όπως τα λες.. μετά κλασαμε μπανάνες και φύγαμε.. εσυ ρε μεγάλε, κατεβηκες κομματικά?

          μπορούσες εσύ να σταματήσεις τα τσαντίρια? θα πλακωνόμασταν όλοι μαζι μετα???? αυτό δεν θέλουν??... το κατάφεραν καλα χωρίς να ανοίξει μύτη (προ-καταστολής λέω)!!!!!

      • ζιο avatar
        ζιο @ AUD 26/07/2011 15:51:06

        ΚΑΛΑ ΤΑ ΛΕΣ

    • AUD avatar
      AUD @ Bloody Mary 26/07/2011 12:21:21

      +++++++++!!!!!

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ Bloody Mary 31/07/2011 22:28:46

      Αυτή τη φορά, το πάθημα να γίνει μάθημα. Από το Σεπτέμβρη που θα ξεκινήσουν ξανά οι συγκεντρώσεις των Αγανακτισμένων στις πλατείες, θα πρέπει να μην αφήσουμε τους οποιουσδήποτε κουκουλοφόρους να εισχωρήσουν.

      Και για να γίνει αυτό, κάθε φορά που συγκεντρωμένοι απολιτίκ νέοι με αριστερόστροφο ρομαντισμό συνθηματολογούν με τα ανώριμα γνωστά "μπάτσοι γουρούνια δολοφόνοι" ή "Ελλάς Ελλήνων Αστυνομικών, Ρουφιάνων Δολοφόνων και Βασανιστών" και τα συναφή, στοχοποιώντας στην ουσία το πρόβλημα εκεί που δεν πρέπει δίνοντας ακουσίως πάτημα σε προβοκάτορες κουκουλοφόρους, θα πρέπει να τους δίνουμε απάντηση. Λογική και άμεση. Όπως για παράδειγμα αυτή που έχει πει πριν κάποιο καιρό ένας αγαπημένος καλλιτέχνης αυτών των παιδιών, με αφορμή τα γεγονότα του Δεκεμβρίου 2008-->

      "Αυτά τα συνθήματα τα λέμε χρόνια. Ίσως ήρθε η στιγμή να κάνουμε κάτι πιο ουσιαστικό, εκτός από συνθήματα. Καταλαβαίνω την οργή σας, καταλαβαίνω το άχτι να καίμε τράπεζες και όλα αυτά, αλλά έχω την εντύπωση ότι σε αυτή τη στιγμή, η βία τους βολεύει (σ.σ. βολεύει το σύστημα). Θα προτιμούσα αυτό το άχτι μας να γίνει περισσότερο συνείδηση, επίμονη παρουσία στους δρόμους, μπας και καταφέρουμε ποτέ και γίνει χώρα ... αυτό το τσίρκο

      Γιάννης Αγγελάκας
      Δεκέμβριος 2008".

  5. Ένας avatar
    Ένας 26/07/2011 10:03:35

    Ε ναι.
    Είμαστε όλοι "αγανακτισμένοι", αλλά ένα χιλιάρικο τουλάχιστον το διαθέτουμε για να πλατσουρίσουμε στα νησάκια.

    Όπως και με τους "εξεγερμένους" μετά τη δολοφονία Γρηγορόπουλου που έκαιγαν την Αθήνα μέχρι να έρθουν οι διακοπές των Χριστουγέννων και να φύγουν με τη μαμά και τον μπαμπά για το Γκστάαντ, έτσι και με τους "αγανακτισμένους".

    Επανάσταση με διάλειμμα για διακοπές, δεν γίνεται.
    Επανάσταση με ωράριο δημόσιας υπηρεσίας, δεν είναι επανάσταση.
    Θέατρο είναι.

    • Lux aeterna avatar
      Lux aeterna @ Ένας 26/07/2011 10:49:24

      Έτσι ακριβώς. Και τώρα ένα συντηρητικό κόμμα μιλάει για κόσμο στους δρόμους. Απίστευτη υποκρισία. Τα συμφέροντα μετράνε.

      • Αυτόνομος avatar
        Αυτόνομος @ Lux aeterna 26/07/2011 12:24:44

        Σας πονάει που ο κόσμος της συντηρητικής παράταξης κατεβαίνει στους δρόμους ε; Σας ενοχλεί που ο κόσμος έδιωχνε το ΚΚΕ και την Κόκκινη Λιάνα. Το δεκανίκι του συστήματος Παπανδρέου - Καραμανλή ήταν η Αριστερά και το ΚΚΕ μέχρι τώρα, αλλά ο Σαμαράς θα το αλλάξει αυτό. Μείνει στο antinews για να μαθαίνεις

    • Bloody Mary avatar
      Bloody Mary @ Ένας 26/07/2011 10:59:27

      Κάνεις λάθος, τουλάχιστον ως προς τους ισοπεδωτικούς χαρακτηρισμούς. Μην ξεχνάς πως ανάμεσα στους αγανακτισμένους υπήρχαν γονείς με μωρά στα καρότσια και μικρά παιδιά, καθώς και ηλικιωμένοι, άτομα με αναπηρία και πολλοί άνθρωποι με προβλήματα υγείας.

      Τους φαντάζεσαι όλους αυτούς στην πλατεία με 40 βαθμούς και την άσφαλτο να "αχνίζει"; Οι υψηλές θερμοκρασίες θα "αποτελειώσουν" όσους τη γλύτωσαν από τα χημικά...

      Όσο γι' αυτούς που πλατσουρίζουν ανέμελα στα νησιά, ο μόνος λόγος που - πιθανόν - να έκαναν κανένα "πέρασμα" από την πλατεία θα ήταν για χαβαλέ, καμάκι ή για να τους "δείξει η τηλεόραση" και νά 'χουν να λένε με τους κολλητούς.....

      • dino avatar
        dino @ Bloody Mary 27/07/2011 18:20:37

        Ο κοσμακης θα μπορουσε να συνδιασει πολυ ανετα τα μπανια μιας και η Αθηνα εχει δεκαδες χιλιομετρα παραλιας αλλα και συγκοινωνιες για φθηνοτερη μεταβαση σε μερικες πλαζ αλλα και την ειρηνικη διαδηλωση η οποια παντα γινοταν μετα τις 8 που εχει πεσει ο ηλιος.
        Προτιμησε ομως να τα παρατησει για να παει σε πιο γραφικους προορισμους.Η οποια δικαιολογια ειναι τραγελαφικη.

    • δημητρης avatar
      δημητρης @ Ένας 26/07/2011 11:14:54

      σωστος !!!

  6. man8os avatar
    man8os 26/07/2011 10:09:54

    Μα δεν μπορω να το καταλαβω με τιποτα...
    Υποτιθετε οτι εαν περνουσε το μεσοπροθεσμο δεν θα επρεπε η Βουλη να περασει και αλλα πακετα, οποτε το ΠΑΣΟΚ θα μπορουσε ευσχημα να παει σε εκλογες τον Σεπτεμβριο αφου δε θα ειχε αλλα εμποδια.
    Πλεον φαινεται πως πρεπει να ψηφισει καινουρια μνημονια.
    Συνεπως δεν αναμενονται εκλογες ουτε κοινωνικη ειρηνη. Πρεπει να αυξησουμε τις αντιδρασεις μας και επιτελους να πει ο προεδρος οτι θα ελεγχθουν για την συνταγματικοτητα των πραξεων τους ολοι οσοι τα ψηφιζουν και τα εφαρμοζουν τα μετρα που προσκρουουν σε διαταξεις του συνταγματος.

  7. mhtsos karditsa avatar
    mhtsos karditsa 26/07/2011 10:49:50

    εκλογες τον σεπτεμβριο ? ξεχαστε τες. τωρα που αρχιζει το μεγαλο φαγοποτι εκλογες? αποκλειεται.καταρχην δεν το επιτρεπει η τροικα. οταν δε θα μεινει τιποτα ορθιο τοτε θα παμε σε εκλογες. το μονο που θα γινει τον σεπτεμβριο ειναι η αλλαγη πρωθυπουργου. ο παπανδρεου επειδη το ξερει οτι δεν τον παιρνει αλλο θα την κανει με ελαφρα πηδηματακια κατα μαιαμι μερια ,παραδιδοντας την πρωθυπουργια στο θυμα τον βαγγελη.
    μονο μια περιπτωση υπαρχει να παμε σε εκλογες , να παραλυσουν τα παντα απο απεργιες ,να βγει ο κοσμος στους δρομους πιο πολλοι ακομη αγανακτισμενοι. επισης κινημα ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ ουτε εκτακτες εισφορες ουτε τιποτα. θα μου πειτε θα μας βαλλουν φυλακη αν χρωσταμε πανω απο 5000 ε ας μας βαλλουν φυλακη. η δικλη τους φυλακη ομως θα ειναι μια. ΓΟΥΔΗ.
    καποιος καινουριος ΠΛΑΣΤΗΡΑΣ θα βρεθει. η ιστορια επαναλαμβανεται.

  8. AUD avatar
    AUD 26/07/2011 11:06:10

    προέχουν οι διακοπές!!!!.... ποιο Σεπτέμβρη τώρα???? αν θέλαμε ανατροπή, έπρεπε τώρα.... πάει, πέταξε το πουλάκι... είμαστε τόσο Έλληνες που στο πετσί μας δεν χωράει άλλο...

  9. Γλαυξ avatar
    Γλαυξ 26/07/2011 11:08:33

    Τα τσαντήρια θα πάνε διακοπές ή θα κρατήσουν θέση για τον Σεπτέμβρη?

  10. dead by dawn avatar
    dead by dawn 26/07/2011 11:22:45

    Ηρεμηστε ρε παιδια !
    Οι οικογενειαρχες με παιδια δηλαδη,να μην πανε διακοπες ?
    Τι μ@@@@@@ιες ειναι αυτες περι τσαντηριων,πλατσουρισματος σε νησια και αλλα ισοπεδωτικα σχολια ?
    Αυτοι που τα λενε αυτα δεν εχουν ιδεα απο το κινημα των αγανακτισμενων,και τι θυσιες εμπεριεχει η σταθερη παρουσια στις πλατειες-δεν ειναι πλακα,ιδιως τωρα Αυγουστιατικα.
    Οι πλατειες θα ξαναγεμισουν τον Σεπτεμβρη,και θα τα ξαναπουμε τοτε.

    • AUD avatar
      AUD @ dead by dawn 26/07/2011 11:34:37

      αααα είναι κίνημα τελικά...????? όχι ότι πάμε κάτω στο σύνταγμα να εκφράσουμε την δυσαρέσκιά μας για αυτά που γενικός θα πάθουμε η παθαίνουμε!!!!!!! πάμε να ενταχθούμε σε κάτι που κατα συνέπεια θα έχει χρώμα και τίτλο??? αυτό μας λες????

      οχι ρε φίλε... δεν γουστάρουμε κινήματα... ούτε ιδέες... ούτε μπαρούφες του καθενός πίσω από ένα μικρόφωνο να εκφράζουμε αηδίες..

      η παρουσία μου, με χιλιάδες ακόμη μαζί, με δεκάδες χιλιάδες μαζί ακόμη, είναι αρκετό να κάνεις πολλά.... τα νέα κινήματα αποβράσματα των σημερινών είναι αρκετά μέχρι τώρα.

      • Dee Jay Stelios avatar
        Dee Jay Stelios @ AUD 26/07/2011 13:07:59

        Kάτσε στο καναπέ σου και ασε εμας να κατεβαίνουμε στους δρόμους,έτσι κι αλλιώς δεν σε πίεσε κανένας,καλά είσαι στη μιζέρια σου

        • AUD avatar
          AUD @ Dee Jay Stelios 26/07/2011 13:15:16

          μακάρι φίλε... ότι μπορείς κάνε και εσύ... αλλά εγώ ξέρω ότι ο καθαρός ουρανός τις παράγκες δεν τις φοβάται... λοιπόν τράβα στη παράγκα να γίνεις ακόμη ποιο μίζερος από μένα....

          αλλά να ξέρεις... στη παράγκα σου κάτω θα με βρεις απέναντί σου..... επί χιλιάδες.....

          • Dee Jay Stelios avatar
            Dee Jay Stelios @ AUD 26/07/2011 13:49:16

            Εγώ φιλαράκο δε συχνάζω σε παράγκες,πάντα βρισκόμουνα στο πάνω μέρος της πλατείας μπροστά στη Βουλή να φωνάζω μπας και ξυπνήσεις που με την ψήφο σου μας έφερες εδώ,εσύ και όλοι οσοι στηρίζετε αυτό το σάπιο σύστημα....

  11. NIK THE GR avatar
    NIK THE GR 26/07/2011 12:34:23

    Και αυτο το ανοστο πιλαφι συσχετισμου ΝΔ-ΠΑΤΣΟΚ να σταματησει.
    Οι αριστεροκαρατζαφερηκες ατακες αλλου,το ψαρεμμα σε θολα νερα ειναι δικιας τους επιλογης ,ας αφησουν την ΝΔ να δειξει σολους οτι ο λογος Σαμαρα ειναι λογος αντρα παντελονατου και Ελληναρα.

  12. Μάρκος avatar
    Μάρκος 26/07/2011 12:44:14

    Εγώ πάντως προχθές που πέρασα από το Σύνταγμα, είδα αρκετό κόσμο να παραμένει στα λεγόμενα "τσαντήρια". Και είδα και φυσικά το παρεμπόριο των λαθρομεταναστών να ανθεί στην κάτω πλευρά της Πλατείας. Ο νταβατζής Κωνσταντίνου κάνει καλή δουλειά, κι εσείς περιμένετε να γίνει...επανάσταση...

  13. δημητρης avatar
    δημητρης 26/07/2011 13:03:41

    Ανακοίνωση αγανακτισμένων Λευκού Πύργου 25/07/11

    Η ανακοίνωση ίσως διαφωτίζει για την μικρή (εως ανυπαρκτη) συμμετοχή του κόσμου τουλαχιστον εδω στη Θεσσαλονικη .



    ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ – ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ ΑΓΑΝΑΚΤΙΣΜΕΝΩΝ Λ. ΠΥΡΓΟΥ
    Δευ, 25/07/2011 - 18:13.

    Οι πλατείες γέμισαν από κόσμο που είχε περισσότερες διαφορές παρά ομοιότητες. Όμως τα κοινά στοιχεία μας είναι πιο δυνατά και μας ενώνουν σε έναν κοινό αγώνα για να γκρεμίσουμε τα μόνιμα μέτρα που επιβάλλονται από το οικονομικό και πολιτικό κατεστημένο της Ελλάδας και της Ευρώπης.

    Ανάμεσά μας υπάρχουν και χρήστες ναρκωτικών αλλά και κάποιοι που είναι υπό επανένταξη ή απεξάρτηση. Αυτή η κοινωνική ομάδα συμμετέχει στο κίνημά μας με ότι δυνάμεις διαθέτει. Λόγω της παραμονής αυτών των κοινωνικών ομάδων στην πλατεία καταλογίστηκε στους αγανακτισμένους, ότι υποθάλπουν εγκληματικές ενέργειες στην πλατεία Λ. Πύργου. Γι’ αυτό το ζήτημα δηλώνουμε τα ακόλουθα :

    Η κρατική ηγεσία συκοφαντεί το κίνημά μας. Ενορχηστρώνει αστυνομία, ΜΜΕ, εμπόρους ναρκωτικών και παπαγαλάκια στις γειτονιές για να φαίνεται η πλατεία μας ως τόπος εγκλήματος. Επιδιώκει τη διάλυση της πλατείας και μιας αποφασισμένης, ανυποχώρητης, συλλογικής και πλειοψηφικής αμφισβήτησης κατά της ισόβιας εκμετάλλευσης και καταπίεσης που μάς ετοιμάζουν. Στην ευρύτερη περιοχή και στις γειτονιές του Λ. Πύργου γινόταν πάντοτε διακίνηση ναρκωτικών. Αν ήθελαν οι αρμόδιες αρχές να λάβουν μέτρα θα το είχαν κάνει. Τα ναρκωτικά είναι παθογένεια της κοινωνίας. Δεν είναι χαρακτηριστικό της πλατείας που αγωνιζόμαστε. Οι κοινωνικές συνθήκες οξύνουν το πρόβλημα των ναρκωτικών. Η κυβέρνηση, η περιφέρεια και ο Δήμος Θεσσαλονίκης πρέπει να αναλάβουν τις ευθύνες τους σχετικά με τη στήριξη των ευαίσθητων κοινωνικών ομάδων. Το πρόγραμμα ΟΚΑΝΑ έχει αποτύχει και πλέον αποτελεί γωνιακό μαγαζί για ιδιοτελή συμφέροντα.

    Οι έμποροι ναρκωτικών που πλησιάζουν στην πλατεία είναι ανεπιθύμητοι και θα ληφθούν μέτρα περιφρούρησης για να παρεμποδιστεί η δράση τους.

    Ξεσκεπάζουμε το σχέδιο καταστολής της αστυνομίας που οδηγεί τους χρήστες ναρκωτικών από όλη την πόλη να ζητούν άσυλο στη πλατεία Λ. Πύργου με αποτέλεσμα και στην πλατεία να γίνεται διακίνηση ναρκωτικών. Οι αρμόδιες αρχές πρέπει να αναλάβουν δράση να εμποδίζεται το εμπόριο ναρκωτικών σε όλη την πόλη.

    Ζητούμε από τους αγανακτισμένους χρήστες ναρκωτικών ( Α.Χ.Ν. ) να συμμετέχουν ενεργά στο κίνημά μας και να βοηθάνε εθελοντικά στη λειτουργία των ομάδων εργασίας. Να είναι ζωντανό κομμάτι του κινήματος και να μην αναζητούν καταφύγιο για τη χρήση ναρκωτικών στην πλατεία Λ. Πύργου. Οι αδύναμες κοινωνικές ομάδες, όπως κάθε πολίτης, είναι ευπρόσδεκτες στην πλατεία και αναγκαίες για τη νίκη μας.

    Επιθυμούμε προσωπικότητες, αθλητές, ειδικούς, ιδρύματα και θεραπευτικές υπηρεσίες να συμπράξουν στην αντιμετώπιση του προβλήματος.

    Δεν θα επιτρέψουμε σε κανένα να μετατρέψει τη πλατεία σε ένα πεδίο καθημερινών συρράξεων με αποτέλεσμα να συκοφαντείται πολύ εύκολα.

    ΚΑΤΑΓΓΕΛΟΥΜΕ οποιαδήποτε προσπάθεια λασπολογίας μας με παράδειγμα τον συνδικαλιστή των αστυνομικών ΔΙΑΣ που χαρακτήρισε τους αγανακτισμένους πρεζάκηδες και τις αγανακτισμένες πρόστυχες. Χαρακτηριστικό μας δεν είναι το έγκλημα, αλλά ο αγώνας κατά των κυβερνητικών μέτρων.

    ΚΑΛΟΥΜΕ τον λαό της Θεσσαλονίκης να συνεχίσει να συνέρχεται στην πλατεία, για να αγκαλιάσουμε τους αδύναμους συναγωνιστές μας και να διώξουμε τα κακοποιά στοιχεία.

    Θεσσαλονίκη

    • Ένας avatar
      Ένας @ δημητρης 26/07/2011 23:37:39

      Ναι, να συνεχίσουν οι Θεσσαλονικείς να μαζεύονται στον Λευκό Πύργο, να λένε τον πόνο τους στα ψάρια τού Θερμαϊκού. Τι νόημα έχει η "αγανάκτηση" στη Θεσσαλονίκη όταν οι αποφάσεις παίρνονται στην Αθήνα και, ως γνωστόν, η Αθήνα τη Θεσσαλονίκη... μπιρ παρά!

  14. ataktos avatar
    ataktos 26/07/2011 13:58:14

    Επεκτείνεται η επιβολή ΦΠΑ σε όλες τις παροχές νερού και αποχέτευσης από τους δήμους, καθώς και στο αγροτικό νερό. Με τις 38 αλλαγές στο πολυνομοσχέδιο, που κατέθεσε χθες το βράδυ ο αναπληρωτής υπουργός Οικονομικών Παντελής Οικονόμου, σε ΦΠΑ θα εντάσσονται πλέον κάθε τύπου υδρεύσεις και αποχετεύσεις σε όλη τη χώρα.

  15. tasos avatar
    tasos 26/07/2011 13:59:15

    +1

    Αγανακτησμενοι με ωραριο....χαχαχαχαχχαχαχαχαχαχα και το αλλο πρωι κανονικα σκλαβακι στη δουλεια ολη μερα για 506 ευρω καθαρα....

    Αστειος λαος.....

  16. AUD avatar
    AUD 26/07/2011 14:00:05

    ρε φίλε... τα ίδια λέμε με διαφορετικά γραπτά.. και εγώ πάνω ήμουν.. και σταμάτησα λόγω των κάτω...

    εκεί που με χάλασε πάρα πολύ όμως.. ότι οι κάτω, "είναι οι κάτω".... αλλά είμαι σίγουρος ότι είδες αρκετά, και ποιοι ξαφνικά, όπως ανεβαίνεις στις σκάλες και στρίψεις δεξιά (στην γωνία) ποιοι ήταν εκεί την 4η Κυριακή....

    τέλος πάντων.. μαζί σου....

    • Dee Jay Stelios avatar
      Dee Jay Stelios @ AUD 26/07/2011 14:17:36

      Και εγώ μαζί σου είμαι,αν ήμουν λίγο επιθετικός sorry,το θέμα είναι ότι δεν περισεύει κανένας και το τι κάνουν κάποιοι με τις παράγκες όπως λες δεν με αφορά,αυτό που με νοιάζει είναι να φύγουν οι προδότες που μας πάνε για εξαθλίωση και να σταθούμε όρθιοι σε αυτούς που θέλουν να μας πάρουν και την Ακρόπολη ακόμα.....

  17. tasos avatar
    tasos 26/07/2011 14:06:36

    ""Ρε θα τρελαθώ εντελώς! Ακούω τον Τσίπρα να μιλάει στην τηλεόραση, να αρθρώνει τον αντιμνημονιακό λόγο που με εκφράζει και εκεί που περιμένω να δω τη φάτσα του αρχηγού μου του Αντώνη Σαμαρά, να φωνάξω ΜΠΡΑΒΟ ΡΕ ΑΝΤΩΝΗ ΧΩΣΤΑ, βλέπω τον…ΤΣΙΠΡΑ! Και αναφωνώ: μήπως είμαι σε λάθος
    κόμμα ή να κάνουμε τον Τσίπρα αρχηγό""

    • Bloody Mary avatar
      Bloody Mary @ tasos 26/07/2011 14:38:48

      Αυτό το έχω σκεφτεί κι εγώ πολλές φορές (κι ας μην ανήκω στη ΝΔ). Ο σημαντικότερος λόγος, όμως, για τον οποίο δεν πρόκειται ποτέ να ψηφίσω ΣΥΡΙΖΑ, είναι γιατί έχει κάνει "σημαία" την υποστήριξη των λαθρομεταναστών.

  18. ασχετουά avatar
    ασχετουά 26/07/2011 14:40:34

    Ήπια αντιπολίτευση,ήπια αντίσταση, ήπιες διακοπούλες..........

  19. Bloody Mary avatar
    Bloody Mary 26/07/2011 14:43:24

    ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΣΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΠΑΓΙΔΑ.

    Εξηγούμαι:

    1. Η παντελής απουσία ιδεολογικής κατεύθυνσης (ΙΔΕΟΛΟΓΙΚΗΣ, ΟΧΙ ΚΟΜΜΑΤΙΚΗΣ),

    2. η απροσδιόριστη - έως και μηδενιστική - θέση/θεώρηση των στόχων της εξέγερσης από τους ίδιους τους συμμετέχοντες με απόψεις του τύπου "δεν θέλουμε κόμματα, αρχηγούς, κοινοβούλιο, άμεση δημοκρατία, δεν θέλουμε κανέναν", "δεν προτείνουμε τίποτα, μόνο μουτζώνουμε, βρίζουμε και απειλούμε με κρεμάλες", "είμαστε ειρηνικά διαμαρτυρόμενοι και ακίνδυνοι νοικοκυραίοι" κλπ.

    και

    3. ο φόβος (ή η προκατάληψη) σχετικά με τη διατύπωση ουσιαστικής και ρεαλιστικής πολιτικής (ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ, ΟΧΙ ΚΟΜΜΑΤΙΚΗΣ) πρότασης, για να μη θεωρηθεί "καπέλλωμα",

    είναι τα καλύτερα "όπλα" κατά του εξεγερμένου λαού στα χέρια του συστήματος, ήτοι βουλευτών, κυβερνητικών, στελεχών, δημοσιογράφων, επικοινωνιολόγων, αλλά και στρατευμένων οπαδών των κατεστημένων (απο)κομμάτων.

    Αν παρατηρήσουμε τις αντιδράσεις και τις κατά καιρούς δηλώσεις όλων αυτών, θα διαπιστώσουμε ότι αποφεύγουν να αντιπαρατεθούν ευθέως με τη λεγόμενη "Πλατεία", αλλά εστιάζουν ύπουλα – ευθέως ή ύπαινικτικά – στο "χύμα" χαρακτήρα των κινητοποιήσεων και την απουσία αντιπρότασης για πραγματική διακυβέρνηση, που θα λύσει τα προβλήματα της Χώρας.

    Έτσι, όταν θα έρθει η ώρα της κάλπης, ο πάλαι ποτέ "αγανακτισμένος" και μπουχτισμένος ψηφοφόρος θα βρεθεί προ του έντεχνα χαλκευμένου διλήμματος, να επιλέξει ανάμεσα - ΑΠΟ ΤΗ ΜΙΑ ΠΛΕΥΡΑ - στην "οχλοκρατία", τα αντίσκηνα, τα ταγάρια, τους καταστροφείς-"μπαχαλάκηδες" και όλα όσα θα έχουν εμφυτεύσει στο υποσυνείδητό του οι επικοινωνιακοί μηχανισμοί του καθεστώτος και – ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΠΛΕΥΡΑ – στην εκθειαζόμενη (δια της συστηματικής και στοχευμένης σκληρής προπαγάνδας) "συντεταγμένη δημοκρατία" που, μαζί με το "οργανωμένο κράτος" θα εγγυώνται στο διηνεκές τον "πολιτικό πολιτισμό" και την αδιατάρακτη μακαριότητα του λαού ("άκρα του τάφου σιωπή").

    Θέλουμε, λοιπόν, η εξέγερση των αγανακτισμένων να γίνει "μπούμεραγκ";
    Είμαι βέβαιη πως ΞΕΡΟΥΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΠΕΤΥΧΟΥΝ και τέτοιες θέσεις και αντιπαραθέσεις τους εξυπηρετούν.

    Η αλήθεια είναι, βέβαια, πως το ιδεολογικοπολιτικό τοπίο δεν έχει ξεκαθαρίσει ακόμη, τη στιγμή που οι εξελίξεις δρομολογούνται από τους κυβερνώντες εν είδει ριπής πολυβόλου, έτσι ώστε να μην προλάβουν να κυοφορηθούν ιδεολογήματα και να σχηματιστούν θύλακες αντίστασης.

    Επιπλέον, είναι απόλυτα κατανοητός ο φόβος των αγανακτισμένων ότι η γνήσια – και για πρώτη φορά τόσο μαζική – αντίδρασή τους θα γίνει αντικείμενο εκμετάλλευσης από τους καιροφυλακτούντες πολιτικούς αμοραλιστές και καιροσκόπους. Όμως, εξίσου ορατός είναι και ο κίνδυνος εκφυλισμού του κινήματος λόγω αναποφασιστικότητας, απραξίας και μη εξέλιξης.

    Γι’ αυτό, επιβάλλεται να γίνουμε ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΜΕΝΟΙ ΚΑΙ ΕΝΕΡΓΟΙ ΠΟΛΙΤΕΣ (και μάλιστα σύντομα) ή, τουλάχιστον, να αρχίσουμε να διαμορφώνουμε θέσεις και απόψεις. Για να μην παρουσιαστεί το κίνημα ως δήθεν apolitique "γκρουπάρισμα" του facebook, είναι ανάγκη να αποκτήσει ιδεολογικό/πολιτικό χαρακτήρα και δράση.

    Και, τέλος, δεν πρέπει να ξορκίζουμε τη λέξη ΚΙΝΗΜΑ. Αντίθετα, ίσως είναι η πρώτη φορά στη μεταπολιτευτική ιστορία του τόπου μας που καλούμαστε να δεχτούμε την πρόκληση και να της δώσουμε το σωστό περιεχόμενο, μέσα από αντίσταση και δημοκρατικούς αγώνες!

  20. ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
    ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 26/07/2011 15:17:47

    Σεπτέμβρης χωρίς σάλιο!!!!!!!

  21. ΣΩΤΗΡΗΣ avatar
    ΣΩΤΗΡΗΣ 26/07/2011 15:31:13

    φιλοι βαλτε μυαλοοοοοοοο!!!!!!!!!!!!!
    ξερει τι κανει ο Αντωνης!!!!!!!! Δεν το παιζει ωριμο φρουτο αλλα ξερει τι κανει!!!!!
    Το μονο που φοβαμαι μηπως τον φαν και αυτον σαν τον ΚΑΡΑΜΑΝΛΗ!!!!!!!!!!!!

    • AUD avatar
      AUD @ ΣΩΤΗΡΗΣ 26/07/2011 15:52:24

      μεγάλε έγραψες!!!!!!!!!!!

    • GOOD LIFE avatar
      GOOD LIFE @ ΣΩΤΗΡΗΣ 26/07/2011 19:20:24

      Σαφώς και ξέρει. Το παίζει για να βγει και μετά να μας αποτελιώσει!!!

      • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
        ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ GOOD LIFE 31/07/2011 23:00:28

        Η ασθένεια της πασοκίασης καλά κρατεί, θες αντιβίωση

  22. ΣΠΥΡΟΣ avatar
    ΣΠΥΡΟΣ 26/07/2011 15:53:21

    Φίλε μου αυτό το τελευταίο τι το ήθελες; Σταμάτησαν οι Τούρκοι το πρωτάθλημα ποδοσφαίρου για να το καθαρίσουν. Αν ήξερες θα καταλάβαινες γιατί το ποδόσφαιρο δεν καθαρίζετε , όχι μόνο το επαγγελματικό αλλά και το ερασιτεχνικό εκεί να δεις τι γίνεται . Αρκεί να σου πω ότι όλοι οι διαιτητές ΠΑΡΑΚΑΛΑΝΕ να παίζουν Γ ΚΑΙ Δ ΕΘΝΙΚΗ. Πώς να είναι διαφορετικά τα πράγματα αφού κάθε ΚΥΡΙΑΚΗ στην κυριολεξία ισχύει Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΣΟΥ Η ΖΩΗ ΜΟΥ. Εάν δεν το έχεις ζήσει δεν το καταλαβαίνεις ούτε με φροντιστήριο.

  23. ασχετουά avatar
    ασχετουά 26/07/2011 19:30:23

    Ωραία, τι αντιπροτείνεις? Γιωργάκι μέχρι να βγει η ψυχή μας on the rocks, Καρατζαφέρ με πιτσουνάκια ψητά , Τσίπρα για την όρεξη, Αλέκα οκρατέν (μη ευρωπαϊκη) ή Ντόρα της ώρας?

    • Lux aeterna avatar
      Lux aeterna @ ασχετουά 26/07/2011 19:41:08

      Όχι αναγκαστικά Γιωργάκη. Αλλά το θέμα είναι ότι πρέπει να πάμε μπροστά και όχι πίσω. Και το μπροστά είναι η ΕΕ. Και πρέπει να κάνουμε ότι μπορούμε να παραμείνουμε στην ΕΕ. Οποιαδήποτε άλλη εξέλιξη θα είναι τραγική. Σε σημείο Αλβανοποίησης της Ελλάδας. Αυτό θέλετε; Ο "Σ" μήπως όμως έχει άλλα σχέδια; Δραχμή και πρωθυπουργός σε μία σακατεμένη Ελλάδα;

      • ό παγωτατζής avatar
        ό παγωτατζής @ Lux aeterna 27/07/2011 20:02:26

        Σε ενοχλεί και μόνο ή σκέψη ε;;

        τί θέλουμε;;
        Να ξέρουμε ποσοι είστε τελικά..οι δήθεν εκσυγχρονιστές
        Σοσιαλ-κεντρωο-φιλελεύθερο-δεξιοί Εθνομηδενιστές πατριώτες με αριστερά κόμπλεξ.
        Οργανωθείτε και πάρτε ένα ποσοστό.....Νά ξέρουμε....
        Αυτό θέλουμε.!

  24. ΑΓΡΟΤΗΣ avatar
    ΑΓΡΟΤΗΣ 26/07/2011 19:56:45

    Συμπατριώτες ηρεμήστε και βρείτε κάτι να κάνετε- ένα μπάνιο , ηλιοθεραπία , ένα ουζάκι στην παραλία κτλ- ως τον Σεπτέμβρη. Μην σας τρομάζει ο Αριστερός Ψάλτης ......... Έτσι κι αλλιώς έχουμε καιρό ως τον Σεπτέμβρη....... Δε βαριέσαι....... αρκετά αγωνιστήκατε,,,,, κάντε και ένα διάλειμα, Στην Ελλάδα ζούμε χαρείτε τον ήλιο τα βουνά την θάλασσα και τον Σεπτέμβρη τα ίδια θα γίνονται και όλοι θα σας περιμένουν να γυρίσετε από τις διακοπές σας -μαζί και ο γιωργάκης - για να συνεχίσουμε τα ίδια χάλια.

    • Bloody Mary avatar
      Bloody Mary @ ΑΓΡΟΤΗΣ 26/07/2011 21:58:40

      Δηλαδή εσύ, που τόσο ειρωνικά και επιτιμητικά μας κρίνεις, βρίσκεσαι αυτή τη στιγμή στο Σύνταγμα και ολομόναχος υπερασπίζεσαι το κίνημα ή μήπως πίνεις τα εσπρεσσάκια σου στη γειτονική πλατεία (Κολωνακίου); Γιατί το ψευδώνυμό σου (ΑΓΡΟΤΗΣ) μου γεννά περίεργους συνειρμούς.

      • ΑΓΡΟΤΗΣ avatar
        ΑΓΡΟΤΗΣ @ Bloody Mary 27/07/2011 02:10:57

        Κανέναν πολίτη δεν κρίνω και άρα δεν υποτιμώ, παρά μόνο τους πολιτικούς και τους παρατρεχάμενούς τους. Στο Σύνταγμα δεν βρέθηκα ως υποστηρικτής του οποίου κινήματος και ναι μου αρέσει να πίνω καφέ στην πλατεία Κολωνακίου χωρίς γκλαμουράτο τζίπ αν και με τέτοιες ζέστες προτιμώ την παραλία.
        Και για να σοβαρευτούμε λίγο, και το Σεπτέμβρη τα ίδια χάλια θα έχουμε. Πάλι η άθλια κυβέρνηση θα ψάχνει τρόπους για να σωθούμε , πάλι θα επιβάλλουν πρόσθετα μέτρα για να πληρωθούν δήθεν οι μισθοί και οι συντάξεις , πάλι οι διαμαρτυρίες θα πληθύνουν και πάλι οι Ευρωπαίοι θα μας κουνάν το δάκτυλο γιατί δεν συναινούμε ή δεν αποδίδουμε τόσο ώστε να μπορούμε να πληρώνουμε τους τόκους για χρήματα που δεν έχουν δώσει και πάλι τα λαμόγια θα ευημερούν.Και εμείς τι θα κάνουμε? Θα συνεχίσουμε τις μοιρολατρίες στηριζόμενοι στο κίνημα της πλατείας - που το καλοκαίρι κάνει διακοπές έτσι κι αλλιώς- ή θα πάρουμε την κατάσταση στα χέρια μας (πώς?) ?
        Δεν βλέπεις αγαπητέ με το καλοκαιρινό αλλά καθόλου ελληνικό ψευδώνυμο ότι δεν οδηγούμαστε πουθενά απλά αποπροσανατολιζόμαστε? Έμείς - οι περισσότεροι΄- τα φάγαμε τα ψωμιά μας , όπως λένε στο χωριό μου, αυτά τα σημερινά παιδιά ποιός τα σκέφτεται? Οι αγώνες γίνονται για ένα καλύτερο αύριο για το μέλλον των παιδιών μας. Οι λαοί επιβιώνουν μέσα από τον πολιτισμό τους , τις αρχές , τα ήθη και τα έθιμα την ΠΑΙΔΕΙΑ. Εμείς επιλέξαμε να μεταλλαχτούμε από Έλληνες εργατικοί, αυτάρκεις , έντιμοι σε ουρά της Ευρώπης, βλαχοκολωνακιώτες ευρωπαίοι.
        Άκουσες κανέναν να διαμαρτύρεται γιατί περνάει καλά? Ακουσες κανέναν να διαμαρτύρεται γιατί του έδωσε η τράπεζα δάνειο για να πάρει σπίτι , τζίπ , να πάει διακοπές , να καταναλώσει? Άκουσες κανέναν από αυτούς που λάδωσαν , που έδωσαν μίζα , που έγλειψαν και στο τέλος έκαναν την δουλειά τους να διαμαρτύρεται? Τώρα ξαφνικά όλοι θίγονται και όλοι μπαίνουν στο ίδιο τσουβάλι. Τώρα όπως και τον Σεπτέμβρη λίγοι θα κλιθούν να βγάλουν τα κάστανα από την φωτιά και θα το κάνουν.

        • Bloody Mary avatar
          Bloody Mary @ ΑΓΡΟΤΗΣ 28/07/2011 23:37:02

          Αγαπητέ ΑΓΡΟΤΗ, διαφωνώ κάθετα (αν και, σε γενικές γραμμές, οι απόψεις μας συμπίπτουν): Το κίνημα της Πλατείας δεν αποτελεί το αποενοχοποιητικό άλλοθι για τη μοιρολατρική αποδοχή της οικτρής πραγματικότητας.

          Βέβαια, επειδή στηρίζεται κατά κύριο λόγο στο θυμικό και την απόγνωση του λαού (εξ' ου και η ονομασία "αγανακτισμένοι"), οδηγεί εν τέλει στην απεμπόληση βασικών αρχών πολιτικής δράσης και δεοντολογίας. Έτσι, κινδυνεύει είτε να αναλωθεί στις προσβλητικές χειρονομίες και βρισιές της "πάνω Πλατείας" είτε να ταυτιστεί με το λαθρο-πολυπολιτισμικό τσίρκο της "κάτω Πλατείας".

          Επιπλέον, χαρακτηρίζεται από πολυσυλλεκτικότητα, ανομοιογένεια και ποικιλία κινήτρων, ενώ λείπει ο "ψυχρός", επιτελικός νους που θα οργανώσει τους πολίτες και θα τους καταστήσει ικανούς για μακροχρόνια, σκληρή αντίσταση απέναντι στις δυνάμεις της άγριας καταστολής, με διαρκείς και συντονισμένες επιθέσεις σε όλη την επικράτεια (αντίσταση δια της δράσης).

          Όμως, το σημαντικότερο – κατά τη γνώμη μου – είναι ότι δεν έχει διαμορφωθεί ακόμη το σαφές πολιτικό στίγμα και λείπει ο συγκεκριμένος ιδεολογικός προσανατολισμός που θα δημιουργήσουν φρόνημα και θα τροφοδοτήσουν μια εμπεριστατωμένη, αποστομωτική επιχειρηματολογία απέναντι στην ξύλινη γλώσσα και την τρομολαγνεία πολιτικών, δημοσιογράφων κλπ. (αντίσταση δια του λόγου).

          Το ΘΕΤΙΚΟ είναι ότι ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ κινήθηκε κάτι. Το κίνημα αυτό, νεόκοπο μεν, αλλά "σαν έτοιμο από καιρό", με κοινή ιδεολογική συνισταμένη τη συνειδητοποίηση της φαυλότητας του νοσηρού πολιτικού συστήματος και αίτημα την εκ βάθρων ανατροπή του, φέρει το σπέρμα της αντίδρασης που θα κυοφορήσει την ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ.

          Το πώς, πού και πότε θα συντελεστεί αυτό δεν είμαι σε θέση να το προβλέψω (ούτε και κανένας άλλος, φαντάζομαι). Όμως, εάν τελικά βγουν αληθινά όσα πιστεύω και εύχομαι, θα είμαι κι εγώ εκεί, μαζί με τον εξεγερμένο λαό, για να το ζήσω και να συμβάλλω όπως μπορώ, παλεύοντας μέχρι τέλους για την Πατρίδα, τη δημοκρατία, την αξιοπρέπεια των ηλικιωμένων και το μέλλον της νέας γενιάς.

          Αν, αντί για όλα αυτά, επικρατήσουν οι ζοφερές συνθήκες που περιγράφεις και υποκύψουμε στην κατάρα ενός αταβιστικού ραγιαδισμού (είναι γνωστό ότι η Ελλάδα βγάζει ηγέτες και ήρωες, αλλά και προδότες και υποταγμένους), ακυρώνοντας το μήνυμα της Πλατείας και υποβιβάζοντάς το σε μάταιη και ανώφελη εκτόνωση με προδιαγεγραμμένη πορεία προς τον εκφυλισμό και την αυτοκατάργηση, τότε τι να πω ... θα είμαστε άξιοι της μοίρας μας και όσων δεινών θα απεργάζονται για μας μέχρι την ολοκληρωτική καταστροφή ...

          Σχετικά με το ψευδώνυμό μου, είναι παντός καιρού και δεν το επέλεξα επειδή θυμίζει καλοκαιρινό beach bar (δεν θα σχολιάσω την έμμεση μομφή σου προς όλους εμάς που χρησιμοποιούμε ψευδώνυμα "καθόλου ελληνικά"). Το δεύτερο συνθετικό είναι το όνομά μου. Όσο για το πρώτο συνθετικό, με εκφράζει πλήρως και ίσως - στο τέλος - αποδειχθεί προφητικό.

          Τελεία και παύλα.

  25. Lux aeterna avatar
    Lux aeterna 26/07/2011 19:58:14

    Δεν θα μας αποτελειώσει αλλά δεν νομίζω πως θα μπορέσει να αλλάξει απολύτως τίποτα. Τουλάχιστον για τον μέσο πολίτη. Θυμάμαι σε κάποια φάση είπε: Θα επανορθώσω τις αδικίες στου συνταξιούχους, και μετά πρόσθεσε, ΟΤΑΝ εξαφανιστεί το έλλειμμα. Βασικά μας δουλεύουν όλοι τους. Και επιτέλους, ας σταματήσει η ΝΔ να το παίζει ΚΚΕ και ας κοιτάξει λίγο να συναινέσει, γιατί πάμε για φούντο όλοι μαζί. Δεξιό κόμμα είναι, ας το πάρει χαμπάρι.

    • Enzo avatar
      Enzo @ Lux aeterna 26/07/2011 20:04:03

      που να συναινεσει? τρελος εισαι?
      μονο αυτο το λαβαρο εμεινε σηκωμενο, αμα το παραδωσει και αυτο θα παλευει μαζι με την ντορα να μπει στην βουλη μετα.

      • oops avatar
        oops @ Enzo 31/07/2011 11:45:37

        Και αυτο το λαβαρο μισοσηκωμενο ειναι. Προχθες βγαλανε συνθημα να πληρωσουμε το Μαζι τα φαγαμε.
        Εχεις εσυ εμπιστοσυνη??? Ποιος λεει οτι δεν θα υπογραψει μετα που θα βγει για να συμπληρωσουν τους 180 βουλευτες και να γλυτωσουν και τη μηνυση του Αντωνιου και να ξεπουλησει "νομιμα"???
        Εγω μετα απο 30 χρονια ΝΔ πηρα τους δρομους και ακομα τρεχω....

  26. Aris avatar
    Aris 26/07/2011 21:05:49

    Εμετικό ρεπορτάζ πριν από λίγο στο μεγκα με τον εκπρόσωπο της ΕΛας να ζητάει και τα ρέστα για τα επεισόδια του Ιουνίου! Εμετός! τίποτα άλλο...

  27. oops avatar