Πώς τα αμπέχονα γίνανε σανέλ και ακριβά κοστούμια
28/09/2015 14:07
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πώς τα αμπέχονα γίνανε σανέλ και ακριβά κοστούμια

Οι ριζοσπάστες που κάποτε φώναζαν «φονιάδες των λαών Αμερικάνοι» τώρα προσκυνάνε τον... ταξικό και εθνικό εχθρό, τις ΗΠΑ

Αχ, πού ‘σαι νιότη που ‘δειχνες πως θα γινόμουν άλλος, θα τραγουδάει ο Τσίπρας και η παρέα της Αριστεράς που κυβερνά.

Οι ριζοσπάστες που κάποτε φώναζαν «φονιάδες των λαών Αμερικάνοι» τώρα προσκυνάνε τον... ταξικό και εθνικό εχθρό, τις ΗΠΑ. Για σκεφτείτε τον ΣΥΡΙΖΑ στα χρόνια της ανυποληψίας, να κάνει διαδηλώσεις προς την αμερικανική πρεσβεία και να βρίζει τις παρεμβάσεις της Ουάσιγκτον. Να μιλά για αχυρανθρώπους των Αμερικανών και να ζητά εθνική ανεξαρτησία

Σκεφτείτε τον Τσίπρα με κοτσίδα και μπλουζάκια με τον Τσε Γκεβάρα να υψώνει τη γροθιά και να βρίζει το κεφάλαιο που όλα τα δεινά έχει φέρει στην Ελλάδα.

Ο ίδιος Τσίπρας και οι ίδιοι Συριζαίοι είναι αυτοί που βρίσκονται στη Νέα Υόρκη και ζουν το αμερικανικό όνειρο. Μαζί και η Περιστέρα Μπαζιάνα βεβαίως, η πρώην κνίτισσα και μάλιστα σκληρή απ' ότι μαθαίνουμε. Για λόγους... αβρότητας συνοδεύει τον «επαναστάτη» σύζυγό της στην μητρόπολη του καπιταλισμού.

Εκεί όπου η επιτομή του κεφαλαίου στην Ελλάδα, η Γιάννα Αγγελοπούλου, έστησε ένα σόου για το «φιλαράκι» της τον Αλέξη. Όχι, ο Τσίπρας δεν έχει καμιά σχέση με τη διαπλοκή, ούτε η lady Gianna, με τα σκάνδαλα των Ολυμπιακών Αγώνων. Τι λέτε τώρα;

Η Γιάννα απλά ως επικεφαλής του ιδρύματος Κλίντον έκλεισε τα ραντεβού του πρωθυπουργού στις ΗΠΑ. Εκεί όπου στο τετ α τετ με τον πρώην πλανητάρχη, θαυμάσαμε την ευφράδειά του στα αγγλικά. Άλλα τον ρωτούσαν, άλλα απαντούσε και γενικά άλλα καταλάβαινε.

Αλλά δεν πειράζει, σιγά μην ασχοληθούμε με τον Κλίντον όταν ο μέγιστος Τσίπρας μίλησε για το χρέος και το έβαλε στο τραπέζι της διεθνούς κοινότητας, όπως λένε και τα παπαγαλάκια της αριστεράς. Μην απορήσετε να δείτε δημοσιεύματα του στυλ «έλαμψε ο Αλέξης στη Νέα Υόρκη». «Κέρδισε τους Αμερικανούς ο έλληνας πρωθυπουργός» ή ακόμη «εντυπωσιακή η Μπέτυ στο πλευρό του Αλέξη έκανε την Μισέλ Ομπάμα να φρίξει από το κακό της γιατί φοβήθηκε ότι ο Μπάρακ μπορεί να... παρεκτραπεί».

Κάποτε η επίσκεψη ενός πρωθυπουργού στις ΗΠΑ ήταν περίπου σαν προδοσία. Αλλά και η επίσκεψη αμερικανού προέδρου στην Αθήνα προκαλούσε χάος, διαδηλώσεις και επεισόδια, από τους ίδιους που σήμερα κυβερνούν.

Τώρα είναι ένα ταξίδι ρουτίνας γιατί οι Αμερικανοί είναι φίλοι μας. Μετά και τις αποκαλύψεις ότι ο Αλέξης είχε αμερικανικό «σκονάκι» στις διαπραγματεύσεις με τη Μέρκελ, αποδεικνύεται ότι ο Τσίπρας όχι μόνο το αγαπημένο παιδί της Ουάσιγκτον είναι αλλά και ο δικός τους άνθρωπος στην Ευρώπη. Με τη βοήθεια του «καλού κεφαλαίου», όπως η Γιάννα και ο σύζυγος που βοήθησαν τον ΣΥΡΙΖΑ να γίνει κυβέρνηση χωρίς... ανταπόδοση, ο Τσίπρας γίνεται υπερατλαντικός μετά της συζύγου του.

Και επιβεβαιώνεται η μετάλλαξη. Πώς τα αμπέχονα γίνανε σανέλ και ακριβά κοστούμια.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Παράξενος avatar
    Παράξενος 28/09/2015 14:57:11

    Δεν μπορείτε να καταλάβετε ότι όλα αυτά εξυπηρετούν το μεγάλο σχέδιο της Ιστορίας, που οδηγεί αναπόφευκτα στον παράδεισο της αταξικής κοινωνίας. Κάποτε, στο μέλλον, θα συμβεί.

  2. roadrunner avatar
    roadrunner 28/09/2015 15:25:19

    Το ξεπούλημα ή ξεγύμνωμα της αριστερής ιδεολογίας που παρακολουθούμε αυτήν την εποχή, θα πρέπει να μας προβληματίσει. Γιατί αυτό μοιραία θα τελειώσει κάποτε. Και τότε κάποιοι θα αναζητήσουν προς άλλη κατεύθυνση τους βολικότερους δούρειους ίππους.

  3. λαέρτης avatar
    λαέρτης 28/09/2015 15:32:23

    παιδιά ποτέ και πουθενά οι αριστεροί δεν δημιούργησαν αταξική κοινωνία ούτε εξυπηρέτησαν τον λαό απλώς τον εξευτέλισαν. μια ζωή απατεώνες ήταν , ακολουθώντας την θεωρία ότι όλα τα ζώα είναι ίσα αλλά μερικά ζώα είναι πιο ίσα από τα υπόλοιπα που έλεγε κι ο προφητικός Όργουελ!!!!! Όσοι λαοί τους πίστεψαν κι εγκατέλειψαν τα ιδανικά και τις πατρογονικές δυνάμεις που διατηρούσαν την αποβίβασή τους το πλήρωσαν ακριβά με εμφυλίους , μαζικές δολοφονίες, χαφιεδοκρατία, δικτατορία , εξαθλίωση ως την εκπόρνευση των λαϊκών στρωμάτων και τα τελευταία 20 χρόνια σε σύγχρονους σκλάβους των πολυεθνικών .... Ας πρόσεχαν .... ( ας προσέχαμε.....)

    • λαέρτης avatar
      λαέρτης @ λαέρτης 28/09/2015 15:38:50

      που διατηρούσαν την επιβίωσης τους ήθελα να πω και με το συμπάθιο!!!!!

  4. δεξιος αγωνιστης avatar
    δεξιος αγωνιστης 28/09/2015 15:50:52

    Ας παει πρωτα ο καταληψιας στον Στρατηγακη για εντατικα Αγγλικα,γιατι αρκετα ρεζιλι γιναμε ως χωρα με τετοια επιλογη Πρωθυπουργου δευτερη φορα ''αριστερα'',.και μετα ολα τ αλλα γινονται κατα την γνωμη τους,δεν ανησυχουν οι ανθρωποι,εχουν χρονια μπροστα τους οπως πιστευουν. Αλλοιμονο αν δεν γινει σωστη επιλογη στην ΝΔ,μας περιμενουν μαυρες μερες. Ισως ο λαος τελικα εχει και τον κυβερνα αυτος που του αξιζει,τοσο σε μορφωση οσο και σε ηθος.

  5. Ελενα Κανελλοπούλου avatar
    Ελενα Κανελλοπούλου 28/09/2015 16:45:41

    @δεξιέ αγωνιστή , η "σωστή επιλογή" είναι συνάρτηση και των υποψηφιοτήτων . Αν όσοι κατέβουν ή καλίτερα όσους αφήσουν να κατέβουν είναι ο ένας χειρότερος από τον άλλον τι να ψηφίσεις?

    • δεξιος αγωνιστης avatar
      δεξιος αγωνιστης @ Ελενα Κανελλοπούλου 29/09/2015 23:55:32

      Αγαπητε/η, μολις τωρα ειδα την απαντηση ετσι σου απαντω με καθυστερηση.Σωστη επιλογη λοιπον εννοω ενα ατομο με πειρα,ηθος,εργατικοτητα,ειλικρηνεια,απο μη τζακια,με αξιες και ιδεωδη,γαλουχημενο απο μικρο στις αξιες της πατριδος και του εθνους γενικοτερα.Οχι λοιπον ο ενας χειροτερος απο τον αλλον.Υπαρχει ο ενας που ξεχωριζει για ολα τα παραπανω.Πιστευω να καταλαβες για ποιον μιλω. ΑΓ .

  6. Naruto avatar
    Naruto 28/09/2015 17:21:32

    Καλά δεν μπορούσε να έχει ενα διερμηνέα να μην γίνεται ρεζίλι αφού είναι στούρνος στα αγγλικά ; Η αγγλική είναι μια γλώσσα που δεν αρκεί να γνωρίζεις τις λέξεις , βασίζεται στο συντακτικό και γί αυτό οι έννοιες είναι πολύ ρευστές . Για να μιλήσει κάποιος σωστα αυτή τη γλώσσα πρεπει να ζήσει κάμποσο καιρό σε αγγλόφωνη χώρα .

  7. Φιλελεύθερος avatar
    Φιλελεύθερος 28/09/2015 17:42:25

    Τέτοιες στιγμές....είναι να ντρέπεσαι που είσαι Έλληνας και να σε εκπροσωπεί σε διεθνή forum ένας πρωθυπουργός ελαχίστων δυνατοτήτων, χωρίς γνώση της γλώσσας, με...αμήχανες απαντήσεις και μπουρδολογίες περί διαπλεκόμενων συμφερόντων, τη στιγμή που έγινε πρωθυπουργός από τους δύο μεγαλύτερους...νταβαντζήδες της πατρίδας. Έχει δίκιο ο Τζήμερος που λέει ξεσκονίστε τα διαβατήρια, γιατί αυτή η χώρα της τελευταίας σοβιετίας δεν έχει καμία γιατρειά με τους ΚΡΑΤΙΣΤΕΣ πολιτικούς της.

  8. Ελενα Κανελλοπούλου avatar
    Ελενα Κανελλοπούλου 28/09/2015 18:02:02

    Μόλις ανακοίνωσε ο Αδωνις ότι κατεβαίνει υποψήφιος .Μακάρι ...

  9. Βιεννεζος avatar