Πόσους μήνες μπορούν να αντέξουν;
18/07/2015 06:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πόσους μήνες μπορούν να αντέξουν;

Είναι φανερό ότι οδεύουμε προς μια συνολική κατάρρευση της ερμαφρόδιτης Συριζοψεκασμένης κυβέρνησης

Όλα τα κόμματα που κυβέρνησαν τη χώρα είχαν πάντα εσωκομματικά προβλήματα. Και το ΠΑΣΟΚ του Ανδρέα, του Σημίτη, του ΓΑΠ και η ΝΔ του Καραμανλή, του Σαμαρά. Προβλήματα που άλλοτε λυνόταν με διάλογο και συνέδρια κι άλλοτε απλά οι διαφωνούντες έφευγαν ή διαγράφονταν.

Ακόμη και η Ντόρα, η οποία ποτέ δεν ηρέμησε στη ΝΔ της έδωσαν το καπελάκι της στο χέρι και έφυγε, μέχρι να ξαναγυρίσει. Όμως, αυτό το χάλι με τον ΣΥΡΙΖΑ δεν το έχουμε ξαναδεί στην Ελλάδα. Ίσως είναι και παγκόσμια πρωτοτυπία τα όσα συμβαίνουν στην Κουμουνδούρου

Έχουμε μια κυβέρνηση και ένα κόμμα «δύο σε ένα». Μοιάζει με τις πολυσυσκευασίες που τις αγοράζεις και παίρνεις κι ένα δώρο. Έτσι, η Αριστερή Πλατφόρμα είναι το 30% και κάνει κουμάντο στην Κεντρική Επιτροπή ενώ ελέγχει και καμιά 40αριά βουλευτές του ΣΥΡΙΖΑ. Ο δε Τσίπρας, που το ήξερε όπως και όλος ο κόσμος ο οποίος τους ψήφισε, καλείται να κάνει διαχείριση του προβλήματος που έκρυβε κάτω από το χαλάκι.

Όλη η χώρα βασανίζεται, χρεοκοπεί και ετοιμάζεται να πάει σε εκλογές απλά και μόνο γιατί ο πρωθυπουργός δεν μπορεί να μαζέψει το κόμμα του. Απλά και μόνο γιατί συγκυβερνούν το φιλοευρωπαϊκό κομμάτι του ΣΥΡΙΖΑ με το ακραίο αντιευρωπαϊκό. Ο δε Τσίπρας πατά σε δύο βάρκες και ετοιμάζεται να τις βουλιάξει και τις δύο. Ακόμη και ο ανασχηματισμός – παρωδία που έκανε δεν μπορεί να κρύψει τους σκελετούς στο ντουλάπι. Έφυγαν κάποιοι ακραίοι αλλά έμειναν και άλλοι που είναι αμφίβολο πώς θα υποστηρίξουν την ευρωπαϊκή προοπτική της χώρας.

Πώς π.χ. θα κάνει ο Κατρούγκαλος με τον Χαϊκάλη τη μεταρρύθμιση στο ασφαλιστικό; Ο ένας έκανε καριέρα δικηγόρου με «περίεργες» υποθέσεις κι ο άλλος ήταν καλός διαχειριστής πολυκατοικίας στην ομώνυμη σειρά ή εργοστασιάρχης Μίμης στο Πενήντα – Πενήντα. Έχει τόση σχέση με τα εργασιακά όσο κι εμείς με την ηθοποιία.

Πώς θα στηρίξει ο Δρίτσας την ιδιωτικοποίηση του ΟΛΠ και των άλλων λιμανιών; Ποιος είναι ο Βερναρδάκης που θα υποστηρίξει το νέο Μνημόνιο όταν το έβριζε μέχρι να το υπογράψει ο Τσίπρας; Τι είδους «διευθέτηση» είναι αυτή για τον γνωστό δημοσκόπο που είχε σχέσεις και με το ΠΑΣΟΚ;

Ο συνδικαλιστής εφοριακός που έβριζε το μνημόνιο και τους δανειστές πως θα μιλά μαζί τους για την είσπραξη των εσόδων με βάση τις προβλέψεις του μνημονίου; Τρελά πράγματα. Για να μην πούμε για τους αποτυχημένους υπουργούς που έμειναν στις θέσεις τους. Η Τασία Χριστοδουλοπούλου που βλέπει τους μετανάστες να λιάζονται, ο Μπαλτάς που διαλύει την παιδεία, ο Κουρουμπλής που έχει διαλύσει τα νοσοκομεία και την αγορά φαρμάκου, ο Κοτζιάς που ανοίγει το στόμα του και προκαλεί διπλωματικά επεισόδια ή ο Σκουρλέτης που έσκιζε τα μνημόνια και τώρα πρέπει να στηριχθεί σ’ αυτά μπας και φέρει καμιά ανάπτυξη;

Είναι φανερό ότι οδεύουμε προς μια συνολική κατάρρευση της ερμαφρόδιτης Συριζοψεκασμένης κυβέρνησης. Πόσους μήνες μπορούν να αντέξουν; Πόσους βουλευτές θα χάσουν στην επόμενη ψηφοφορία της Τετάρτης; Πότε θα… δραπετεύσει από τις ευθύνες του ο Τσίπρας;

Νομίζουμε ότι είναι θέμα χρόνου. Γιατί ένα κόμμα που έχει δύο διαφορετικούς κόσμους μέσα του, έναν επικίνδυνο και έναν ανίκανο, δεν έχει μέλλον.

Όμως, το ξαναλέμε. Ο κόσμος φταίει γι’ αυτό που ζει. Αυτός ψήφισε Τσίπρα και Χαϊκάλη. Αυτός ανέχθηκε την προεκλογική φιέστα του Χαϊκάλη με τις δωροδοκίες και τις υποκλοπές. Ο κόσμος έδωσε δύναμη στον Καμμένο να κόβει κορδέλες όταν καίγεται η Ελλάδα ή έκανε μάγκα τον Λαφαζάνη ο οποίος ξεκάθαρα λέει ότι έχει άλλο πλάνο για τη χώρα. Μην βαράμε λοιπόν ούτε το σαμάρι, ούτε το γαϊδούρι. Ας βαράμε καλύτερα το κεφάλι μας στον τοίχο γι’ αυτό που επιλέξαμε στις 25 του Γενάρη.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Διογένης avatar
    Διογένης 18/07/2015 06:15:55

    Η επιτυχία για τον Τσίπρα όμως είναι ότι πήρε κάποιους μήνες παράταση. Το πήγαινε μέρα-μέρα, ώρα-ώρα, βδομάδα-βδομάδα, τώρα πήρε κάποιους μήνες. Και μπήκε τουλάχιστον σε διαδικασία φθοράς στο εκλογικό σώμα; Αν οι επόμενες δημοσκοπήσεις τον δείχνουν χαμηλά, πάει καλά, όμως αν τον δείχνουν ακλόνητο σε ποσοστά προ δημοψηφίσματος ή υψηλότερα (!), τότε θα είναι να τραβάμε τα μαλλιά μας. Η χώρα καταστράφηκε για να προσποιηθεί ο Αλέξης τον σκληρό διαπραγματευτή και οι ψηφοφόροι θα το έχουν φάει αμάσητο. Ας περιμένουμε να δούμε, τι άλλο να πούμε.΄ Όλο το πρόβλημα ξεκινάει από το ότι ο Αλέξης "δικαιούται" να παίζει με τη χώρα, ενώ οι άλλοι όχι. Τι σόι αμοραλιστικό δικαίωμα είναι αυτό που έχει εκχωρηθεί στην αριστερά, είναι ένα μυστήριο...

    • ουδέτερος avatar
      ουδέτερος @ Διογένης 18/07/2015 09:47:17

      κανείς δεν δικαιούται να παίζει με τη χώρα. Ο Τσίπρας πρέπει να υλοποιήσει τη συμφωνία. Είναι κρίμα και για τον ίδιο να μείνει στην ιστορία ως ο πρωθυπουργός της δραχμούλας. Ο Σρεντερ της Γερμανίας που δεν δίστασε να πάρει σκληρά μέτρα για να ανορθώσει τη χώρα του, είναι το παράδειγμα που θα πρέπει να ακολουθήσει ο Τσίπρας και ο κάθε Έλληνας πολιτικός. Το ατού του Τσίπρα είναι η ... παραδοσιακή πολιτική. Σύγκρινε τον πχ με μια πολιτικό όπως η Κεφαλογιάννη που θέλει και αρχηγία κόμματος.. Είναι από τζάκι, παίζει με τη εμφάνιση της. Νομίζει πως υπάρχει περίπτωση να ψηφιστεί μαζικά από τη νεόπτωχη Ελλάδα;;; Μονότερμα θα παίζει ο Τσίπρας, όσο έχει τέτοια αντιπάλους. Ή θα αλλάξει η δεξιά ή θα παραμείνει στα τζάκια και ο Τσίπρας στη ... κυβέρνηση.

      • Παρατηρητής avatar
        Παρατηρητής @ ουδέτερος 18/07/2015 15:17:10

        Eνω ο τσιπρας υιος του τσιπρα του εργολαβου της χουντας ο οποιος ειναι το αρσενικο ο.κεφαλογιαννη και που το μεγαλυτερο ατου του ειναι το "ειναι συμπαθητικος", "φαινεται αγαθος" ειναι πολιτικος ογκολιθος. Για ονομα του ΘΕΟΥ.

  2. ουδέτερος avatar
    ουδέτερος 18/07/2015 08:35:34

    Ο Τσίπρας βγήκε επειδή ο κόσμος, ας το πω ωμά, δεν θέλει ούτε καν να βλέπει τα στελέχη της ΝΔ και του ΠΑΣΟΚ. Το 28% του Σαμαρά ήταν εν πολλοίς προσωπικές του ψήφοι επειδή ο ίδιος έπεισε ανθρώπους που δεν εμπιστευόντουσαν το Τσίπρα. Μόνο μια νέα δεξιά χωρίς τζάκια και προϊόντα του κομματικού σωλήνα μπορεί να νικήσει το Τσίπρα. Ακόμα και ένα αμιγές σαμαρικό κόμμα με νέα πρόσωπα.

    • Φωτεινή avatar
      Φωτεινή @ ουδέτερος 18/07/2015 10:49:20

      Ξεκόλλα ἀπό τήν κασέττα. Τό σχόλια σου εἶναι ἐπαλαμβανόμενα, τά ἴδια καί τά ἴδια. Τό ξένο σῶμα στ΄ν ΝΔ εἶναι οἱ μητσοτάκιδες καί οἱ ἐπίδοξοι ἀρχηγοί.

      • ουδέτερος avatar
        ουδέτερος @ Φωτεινή 18/07/2015 12:13:34

        δεν λέω κάτι διαφορετικό από τη τελευταία σου πρόταση. Μόνο που το πρόβλημα των πολιτικών τζακιών δεν εξαντλείται μόνο στους μητσοτάκηδες. Δεν θέλω κανένα τζάκι. Δεν μου αρέσουν τα τζάκια, όπως και σε πολύ κόσμο. ΄Οπως και δεν μου αρέσουν και άτομα τύπου Αντώναρου, Μαρριέτας, Στυλιανίδη και Σπηλιωτόπουλου. Πειράζει;; Κάνε μια δημοσκόπηση στο κύκλο σου, σε άτομα που δεν είναι μέλη της ΝΔ. Ρώτησε τα για τα τζάκια και θα καταλάβεις.. Βρίσκω άδικη και φαιδρή την επίθεση αυτών των κύκλων στον ΑΣ, διότι είναι οι ίδιοι που έχουν απομακρύνει τεράστιο αριθμό ψηφοφόρων μετά το 2004.. Αλλάξτε, αν θέλετε ανταγωνιστικό κόμμα. Κόμμα που προάγει στελέχη με βάση τις πολιτικές οικογένειες είναι απολύτως λογικό να χάνει πόντους στη κοινωνία. Διότι προωθεί το πολιτευτή από το τζάκι και όχι τον καλλίτερο.

        • Φωτεινή avatar
          Φωτεινή @ ουδέτερος 18/07/2015 13:22:12

          Τά πρόσωπα πού ἀναφέρεις προκαλοῦν φλοῦμπες στήν βάση καί τούς σουτάραμε. Παρακάτω. Καί οἱ Kennedy ἦταν πολιτικά τζάκια, οἱ Bush, etc. etc. Βασικά συμφωνοῦμε ὅταν ἀναφέρεσαι σέ συγκεκριμένα πρόσωπα.

          • Παρατηρητής avatar
            Παρατηρητής @ Φωτεινή 18/07/2015 15:21:16

            Και το χαζι ειναι οτι ενω ο Σαμαρας εκανε ακριβως οσα λεει ο ουδετερος, απομακρυνε τζακια, τα πολεμησε εντος της ΝΔ, προωθησε αξιους στη πρωτη γραμμη οπως βρουτσης, αδωνις, κικιλλιας ακομα και αυτον τον δενδια, ενω πολεμησε συνδικαληστες, ενω εφερε αποτελεσματα ενω ενω ενω ,κατηγορηθηκε ουδετερε λοιδωρηθηκε και τον διωκτηκε απο την πολιτικη κατασταση της χωρας επειδη δεν τουμπαρε τη χωρα για να κανει τον επαναστατη. Υπαρχουν λογικα κενα σε οσα λες. Με βαση τη πραγματικοτητα και τα γεγονοτα παντα.

          • Παρατηρητής avatar
            Παρατηρητής @ Παρατηρητής 18/07/2015 15:22:52

            *λογικα κενα σε οσα λεει ο σχολιαστης ουδετερος.

          • ουδέτερος avatar
            ουδέτερος @ Παρατηρητής 18/07/2015 16:58:13

            @παρατηρητής 1. o Βρούτσης αποδείχτηκε ανακόλουθος στο χαράτσι για τα ακίνητα. Και αυτό δεν μπορείς να ισχυρισθείς ότι το λέω αυθαίρετα. 2. δεν απομάκρυνε όλα τα τζάκια ο Σαμαράς. 3. νομίζεις ότι δεν υπάρχουν άνθρωποι που πιστώνουν στη ΝΔ και το ΠΑΣΟΚ τη πτώση του βιοτικού τους επιπέδου; εσύ λες ότι θα έτρεμαν από ενθουσιασμό για την Όλγα Κεφαλογιάννη;; Ή οποιονδήποτε αρχηγό από πολιτική δυναστεία. Η σημερινή δημοσκόπηση δείχνει ότι ίσως έχω δίκιο, όταν λέω ότι η ΝΔ ή ότι τη διαδεχτεί, θέλει παρά πολλές αλλαγές για να επιστρέψουν όσοι απογοητεύτηκαν από το ΣΥΡΙΖΑ. Αυτός που πήγε ΣΥΡΙΖΑ, ΑΝΕΛ ή ΧΑ είναι κομματάκι δύσκολο να γυρίσει με ηγεσία από τζάκι. Τον/την αρχηγό δεν τη διαλέγεις με βάση τη καταγωγή, την εξωτερική εμφάνιση και την ηλικία. Το ότι πήγε καλά ο τουρισμός οφείλεται και στις παρενέργειες της αραβικής άνοιξης. Μη νομίζει η Κεφαλογιάννη ότι επειδή είχαμε παρά πολλούς τουρίστες, είναι και η πλέον κατάλληλη να διοικήσει κράτος.

          • Φωτεινή avatar
            Φωτεινή @ ουδέτερος 18/07/2015 19:52:54

            ᾿Εσύ, Οὐδέτερε, ἔχεις ἐμμονές μέ ὀρισμένα πρόσωπα. Καί γιά νά σέ καθυχάσω, γιά μένα, ἡ ῎Ολγα Κεφαλογιάννη εἶναι πολύ πλαστική, δέν τήν πάω μέ τίποτα. ῎Αλλος/λη;;; Θά ἤθελα πολύ νά ξαναβάλη ὑποψηφιότητα ὁ ΑΣ. Εἶναι ὁ μόνος ἄξιος καί εἰλικρινής πολιτικός πού διαθέτει ἡ ῾Ελλάδα.

          • ουδέτερος avatar
            ουδέτερος @ Φωτεινή 18/07/2015 22:40:45

            ο ΑΣ θα βγει άνετα αν ξαναβάλει Φωτεινή. Και πιστεύω βάσιμα πως αρκετοί δεξιοί που φώναζαν κάποτε, σήμερα του δίνουν δίκιο. Ίσως πάω και εγώ να τον ψηφίσω, μόνο και μόνο για να μην δω τους ντιντήδες και τα τζάκια να ξανακυριεύουν τη ΝΔ. Αν δεν ήθελε να ξαναβάλει, τότε θα προτιμούσα το Μάκη Βορίδη.

          • airman avatar
            airman @ ουδέτερος 18/07/2015 20:00:59

            "... είναι κομματάκι δύσκολο να γυρίσει με ηγεσία από τζάκι." Για να δούμε, εκείνος που δεν κρατάει από τζάκι θα έχει τη δέουσα αποδοχή; Βέβαια θα εξαρτηθεί και από τους ανθυποψήφιους. Άλλο να είναι πχ άλλοι τρεις "από τζάκι" κι άλλο να συσπειρωθούν "τα τζάκια" γύρω από το "φωτεινότερο". Όταν έρθει το πλήρωμα του χρόνου βέβαια και πάντως όχι μέσα στο 2015.

    • λαέρτης avatar
      λαέρτης @ ουδέτερος 18/07/2015 11:21:26

      ο Μειμαράκης δεν είναι από τζάκι , αν αυτό σε καλύπτει. Από την άλλη αν προτιμάς αυτό που ζούμε τώρα και μάλιστα πριν να έρθουν τα επιπλέον 12.5 δις που υπάρχει σοβαρή πιθανότητα να επαναδιαπραγματευτούν οι ίδιοι τωρινοί του ΣΥΡΓΕΛΑ από αυτό που είχες μέχρι τον Δεκέμβριο τότε δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποιο άλλο επιχείρημα που μπορεί να σου προτάξει κανείς... Και φυσικά η ΝΔ δεν πρέπει να κάνει απλά την ...αυτοκριτική της αλλά το ξεσκαρτάρισμά της σε ιδέες, αρχές, ήθος και πρόσωπα αλλά δε νομίζω ότι θα υπήρχε καμμία ελπίδα αν δεν ήταν αυτή σήμερα αντιπολίτευση...

      • ουδέτερος avatar
        ουδέτερος @ λαέρτης 18/07/2015 13:45:36

        επί Σαμαρά ήμασταν καλλίτερα. Το κράτος λειτουργούσε. Δεν είχαμε capital controls. Νομίζω πως,μόνο ωφελημένη θα έβγαινε η δεξιά, μετά από ένα ξεσκαρτάρισμα. Ο Μειμαράκης είναι προτιμότερος από τη Κεφαλογιάννη και διάφορους άλλους. Μολαταύτα, πιστεύω ότι κακώς παραιτήθηκε ο Σαμαράς. Γιατί πλέον ακόμα και δυσαρεστημένοι με την τότε κυβέρνηση, αρχίζουν να τον αναπολούν.

        • Αστακιωτης avatar
          Αστακιωτης @ ουδέτερος 18/07/2015 15:10:36

          Σωστός

    • ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
      ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ @ ουδέτερος 19/07/2015 19:26:13

      Παραθέτω απόσπασμα από το άρθρο του μητροπολίτη Σύρου το οποίο απαντά -ιστορικά- στο ερώτημα γιατί βγήκε ο Τσίπρας στις τελευταίες εκλογές :" "Δεν μπορώ να καταλάβω τους Έλληνες….. Ένας Αιγύπτιος είπε στο Σόλωνα κατά τον Πλάτωνα: «Σόλων, Έλληνες αεί παίδες εστέ, γέρων δε Έλλην ουκ έστιν» και συνέχισε, όταν ο Σόλωνας δεν καλοκατάλαβε: «Νέοι εστέ τας ψυχάς πάντες. Ουδεμία γαρ εν αυταίς έχετε δι΄αρχαίαν ακοήν παλαιών δόξαν ουδέ μάθημα χρόνω πολιόν ουδέν», δηλαδή: «Νέοι είστε στις ψυχές σας όλοι. Γιατί δεν έχετε πεποιθήσεις ριζωμένες σε κληρονομημένες δοξασίες, ούτε γνώσεις γερασμένες». Ο Αιγύπτιος αυτός ιερέας θαύμαζε τους τότε Έλληνες για τη νεανική δροσιά, την ελευθερία και την πρωτοτυπία της σκέψης τους. Για τους νέους Έλληνες, η παραπάνω κρίση του, σίγουρα, αποκτά διαφορετικό νόημα: Είσαστε πάντα παιδιά, δε σοβαρευόσαστε σε ό, τι καταπιάνεστε, ούτε βάζετε μυαλό και δε φρονηματιζόσαστε από την πείρα των περασμένων. Έχετε, όμως, πάντα ψυχή αγνή και ευκολόπιστη… “

  3. ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
    ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ 18/07/2015 09:10:41

    ΟΙ ΣΥΡΙΖΟ-ΨΕΚΑΣΜΕΝΟΙ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΚΑΚΟ ΤΕΛΟΣ ,ΑΥΤΟ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΣΗΜΕΙΟΛΟΓΙΚΑ Η ΕΠΙΛΟΓΗ ΤΟΥ ΜΕΤΑΜΦΙΕΣΜΕΝΟΥ ΣΕ "ΜΝΗΜΟΝΙΑΚΟ" ΧΑΙΚΑΛΗ.

  4. Φρουρός avatar
    Φρουρός 18/07/2015 09:30:33

    Το νέο παραμύθι του Τσίπρα είναι ότι διαπραγματεύτηκε ενώ οι προηγούμενες κυβερνήσεις όχι, αλλά τι να κάνουμε οι κακοί δανειστές τον υποχρέωσαν σε 3ο μνημόνιο. Δυστυχώς ακόμα και αυτή η σαχλαμάρα περνάει σ΄αυτόν τον απαίδευτο λαό. Με τέτοια μυαλά σωτηρία δεν υπάρχει. Είναι μαθηματικώς βέβαιο ότι οδεύουμε στην κατάρρευση της χώρας.

    • Μανια avatar
      Μανια @ Φρουρός 18/07/2015 22:15:02

      +++++++++++++++

  5. ENIGME avatar
    ENIGME 18/07/2015 09:40:27

    Θα ''αντέξουν'', όσο απαιτείται για να ψηφιστούν τα απαραίτητα και να υπογραφεί η συμφωνία. Όσο χρόνο τους επιβάλουν να στέκονται όρθιοι οι δανειστές δηλαδή. Μετά, εκλογές.

  6. ΤΤ avatar
    ΤΤ 18/07/2015 09:49:45

    τα αποτελεσματα των εκλογών των τελευταίων ετών εξηγούνται απο την αποδημία αποκλειστικά ανέργων του ιδιωτικού τομέα. Τα δε επόμενα έτη ο καθοριστικός παράγοντας θα ειναι η ψήφος των ελλαδοποιηθεντων παρανόμων.

    • ουδέτερος avatar
      ουδέτερος @ ΤΤ 18/07/2015 13:34:41

      υπάρχει θέμα. Έλληνες φεύγουν έξω, και η λαθρομετανάστευση οργιάζει. Ανησυχώ σοβαρά για το δημογραφικό μέλλον της χώρας. Υπογεννητικότητα, έξοδος 'Ελλήνων και πολιτογράφηση με ιδιαίτερα χαλαρούς όρους. Τα γεγονότα στη Μέση Ανατολή θα πρέπει να προβληματίσουν όλους.

    • Παρατηρητής avatar
      Παρατηρητής @ ΤΤ 18/07/2015 15:25:50

      Ετσι εχουν φυγει πανω απο 400 -500 000 τα τελευταια χρονια που θα μπορουσαν να αποτελεσουν το αναχωμα στον λαικισμο. εχει μονο η βλακεια πισω. εαν μπουν καλπες εξωτερικου ισως να εκπλαγουμε με τα αποτελεσματα.

      • Φωτεινή avatar
        Φωτεινή @ Παρατηρητής 18/07/2015 19:56:56

        !!!!!!!!!!!!!!!!

  7. MoonWalk avatar
    MoonWalk 18/07/2015 10:40:21

    Εμείς; Πόσον καιρό ακόμα θ΄αντέξουμε τους κάθε είδους μνημονιολάγνους σωτήρες, που αποτυγχάνουν επανειλημμένα να μας σώσουνε;

    • Φωτεινή avatar
      Φωτεινή @ MoonWalk 18/07/2015 10:51:23

      Μέχρι νά ποῦμε "Καλῶς ἦλθε τό δολλάριο!"

    • λαέρτης avatar
      λαέρτης @ MoonWalk 18/07/2015 11:13:48

      μπορούμε να αφήσουμε τελείως την ...μνημονιολάγνα (ωραίο δε λέω!) πολιτική και να αρχίσουμε να σκεφτόμαστε την στροφή προς την υπερήφανη αλβανική, τύπου Εμβέρ Χότζα προοπτική, υιοθετώντας ένα υπερήφανο και ...αξιόπιστο νόμισμα καλή ώρα σαν το ...Μπολιβάρ !!! Άντε και καλή ανεύρεση κωλόχαρτου σύντροφε !!! (Ή συναγωνιστή για να προσβάλλω κιόλας, σε κάθε περίπτωση όμως σοιμπλιστή!!!)

    • ουδέτερος avatar
      ουδέτερος @ MoonWalk 18/07/2015 13:36:18

      Πόσο αντέχει μια οικογένεια να γεμίζει το τραπέζι με λίγες εκατοντάδες δραχμές;;

      • Το τζίνι avatar
        Το τζίνι @ ουδέτερος 18/07/2015 14:19:23

        Eίτε Ευρώ, είτε Δραχμή, όταν η τσέπη είναι άδεια, δεν υπάρχει σωτηρία. Τα λοιπά, τα λένε και τα φοβούνται μόνο οι βολεμένοι.

        • airman avatar
          airman @ Το τζίνι 18/07/2015 18:38:46

          Οπότε η προοπτική να μπει κάποια στιγμή στην τσέπη δραχμή αντί για ευρώ είναι προτιμότερη! Ή μήπως βολικότερη για κάποιους; Αλήθεια κάποιος που δεν έχει τίποτα στην τσέπη, έχει περισσότερες πιθανότητες κάποια στιγμή να βάλει κάτι σε δραχμές ή σε ευρώ; Κι αν υποθέσουμε ότι είναι πιθανότερο να βάλει κάτι στην τσέπη σε δραχμές, υπό ποιες συνθήκες και με τι αντίκρισμα σε σχέση με το ευρώ; Γρήγορα στο φροντιστήριο Λαφαζάνη-Λεουτσάκου για τα περαιτέρω! Περιμένω απάντηση και ποιος ξέρει μπορεί να αρχίσω να το σκέφτομαι!

          • Φωτεινή avatar
            Φωτεινή @ airman 18/07/2015 20:03:50

            ᾿Αρκεῖ ὁ ἀριθμός νά παραμείνη ὁ ἴδιος, εἴτε εὐρώ εἴτε δραχμή, airman. :)

        • Geros avatar
          Geros @ Το τζίνι 18/07/2015 20:09:07

          Κοιτάξτε, η τσέπη δεν είναι ποτέ εντελώς άδεια εκτός και αν ζείτε σαν τους ερημίτες της εκκλησίας μας, με ακρίδες και βρόχινο νερό, που δεν το νομίζω. Η τσέπη σας δεν είναι καθόλου άδεια, απλά δεν έχετε όσα χρειάζεστε, πράγμα που είναι εντελώς διαφορετικό και κάνει ακόμα και για εσάς τις συνέπειες μιας χρεοκοπίας και εξόδου από το κοινό νόμισμα, δραματικές. Το επιχείρημα "ο βρεγμένος την βροχή δεν την φοβάται" είναι ψευδές και παραπλανητικό. Δεν υπάρχει πάτος στο βαρέλι που το λένε οικονομία αγαπητέ, πάντα υπάρχει η δυνατότητα για μεγαλύτερη και πολύ επώδυνη πτώση. Μια χρεοκοπία θα είχε πολύ μεγάλες συνέπειες στο βιοτικό σας επίπεδο, στην παιδεία, στην υγεία, στις προοπτικές των παιδιών σας, ΣΤΑ ΠΑΝΤΑ ! Τέλος έχω να παρατηρήσω ότι μιλώντας με διαφορους γνωστούς μου τις προηγούμενες μέρες που η καταστροφή είχε γίνει πολύ πιθανή, κατάλαβα ότι οι βολεμένοι δεν φοβήθηκαν καθόλου ....

          • M.V avatar
            M.V @ Geros 18/07/2015 21:32:02

            Εγώ πάλι, μιλώντας ''με διαφορους βολεμένους γνωστούς μου τις προηγούμενες μέρες που η καταστροφή είχε γίνει πολύ πιθανή'', κατάλαβα το αντίθετο. Είναι μάλλον συμπτωματική και έωλη η διαμόρφωση γνώμης από τις συζητήσεις με τους ...γνωστούς μας.

          • Geros avatar
            Geros @ M.V 19/07/2015 06:08:04

            Αν με το "βολεμένος" εννοείτε οικογένειες που τα βγάζουν πέρα με έναν μισθό και ένα ενοίκιο που λαμβάνουν , χρωστώντας παράλληλα και το μεγαλύτερο μέρος από το στεγαστικό τους, τότε αγαπητέ μου δεν ξέρετε τι πάει να πει βολεμένος. Βολεμένοι είναι αυτοί που έχουν σπίτι η σπίτια που δεν χρωστούν πουθενά και έχουν και ένα πακέτο παρκαρισμένο κάπου έξω. Αυτοί αγαπητέ μου πιστέψτε με τις προηγούμενες δυο εβδομάδες έτριβαν τα χερια τους.

  8. ΚΡΗΤΙΚΟΣ avatar
    ΚΡΗΤΙΚΟΣ 18/07/2015 10:49:39

    Λίγες να είναι οι μέρες τους. Ποιός νοιάζεται;

  9. ΝΙΚΟΣ Ζ. avatar
    ΝΙΚΟΣ Ζ. 18/07/2015 10:59:07

    Δεν νομίζω οτι χρειάζεται να κάνουμε εμβριθείς αναλύσεις για τό πόσους μήνες μπορούν ν΄αντέξουν ακόμη. Η απάντηση είναι 2-2,5 . Το έχουν πεί άλλωστε οτι μέσα στο Σεπτέμβριο ο Τσίπρας θα ρίξει την κυβέρνηση μόνος του και θα πάει σε εκλογές με λίστα, ώστε να απαλλαγεί απο τους 39 . Καθότι ενώ στο σύνολο των ψηφοφόρων μετά βίας παίρνουν 1-2% , τώρα επωφελούμενοι του αντιμνημονιακού ρεύματος Πασόκων και Νεοδημοκρατών που πήγε σύσσωμο στον Τσίπρα ελέγχουν το 30% του Κόμματος που είναι συνολικά το 3% του εκλογικού σώματος...

  10. ΜΑΡΤΙΟΣ avatar
    ΜΑΡΤΙΟΣ 18/07/2015 11:29:02

    Φίλοι μου η παράνοια δεν προσεγγίζεται με την λογική.Ας παρακαλέσουμε τον Θεό, εν μετανοία, να μας σώσει για μια τελευταία φορά.

  11. αντίθετος avatar
    αντίθετος 18/07/2015 13:10:20

    Άντε να γίνουν εκλογές, ποιος θα βγει και ποιος θα αναλάβει; Η ΝΔ; Μην εκπλαγείτε αν τα ποσοστά πέσουν ακόμα περισσότερο. Η ΧΑ; Τρόμος και φρίκη, θα είναι σαν να αυτοκτονούμε. Το πιο πιθανό είναι να γίνει ένας συνασπισμός με λίγο από όλα. Ποτάμια, Ξύριζα, ΠΑΣΟΚΟΤΕΛΙΩΜΕΝΟΙ, Ψεξασμένοι κτλ. Το τρελό είναι πως ο Τσίπρας έκανε ξεκάθαρη ΠΡΟΔΟΣΙΑ με το να κάνει το ΟΧΙ, ΝΑΙ και είναι μακράν ο ... δημοφιλέστερος!

    • ΝΙΚΟΣ Ζ. avatar
      ΝΙΚΟΣ Ζ. @ αντίθετος 18/07/2015 14:13:08

      Αν ο Τσίπρας στις εκλογές διώξει του 39 δεν χρειάζεται τα Ποτάμια, Ξύριζα, ΠΑΣΟΚΟΤΕΛΙΩΜΕΝΟΥΣ, Ψεξασμένους κτλ. Πολύ σωστά διαπιστώνεις οτι ο Τσίπρας με το να κάνει την ΠΡΟΔΟΣΙΑ σε βάρος των Δραχμαζάνηδων είναι πλέον μακράν ο ... δημοφιλέστερος! Πόσο μάλλον που κανένας άλλος δεν διεκδικεί να παραλάβει την καυτή πατάτα του 3ου Μνημονίου και της νέας Τρόικας...Και αυτό το μνημόνιο είναι τριετές άν δεν κάνω λάθος...

      • Ουαί ημίν... avatar
        Ουαί ημίν... @ ΝΙΚΟΣ Ζ. 18/07/2015 20:30:22

        Ναι. Είναι ο ...δημοφιλέστερος, μεταξύ άχρηστων και μισητών. Πάμε γι άλλα. Κάηκε κι αυτός. Να περάσει ο επόμενος.

    • Το τζίνι avatar
      Το τζίνι @ αντίθετος 18/07/2015 14:16:23

      O...δημοφιλέστερος στα κατασκευασμένα γκάλοπς των νταβατζήδων; Όπως ''δημοφιλέστεροι'' υπήρξαν όλοι οι προηγούμενοι Πρωθυπουργοί που τους εξυπηρετούσαν, μέχρι να πάρουνε τον πού..ο που τους άξιζε; Για περίμενε να το τσεκάρουμε. Μάλλον θα υπάρξουν εκπλήξεις. Τα θύματα ξυπνήσανε πια.

      • airman avatar
        airman @ Το τζίνι 18/07/2015 18:48:08

        "Μάλλον θα υπάρξουν εκπλήξεις." Το μόνο καλό που θα κάνει ο Δραχμαζάνης και οι πέριξ αυτού είναι να ανακόψουν την άνοδο της Χρυσής Αυγής. Για να γίνει αυτό βέβαια πρέπει να αυτονομηθούν από το ΣΥΡΙΖΑ, παίρνοντας μαζί και άλλες συνιστώσες με ότι αυτό σημαίνει και συνεπάγεται. Πάντως η εκτόνωση και προς αυτή την κατεύθυνση και όχι μόνο προς τη Χρυσή Αυγή είναι κάτι που θα παίξει το ρόλο του, λαμβάνοντας υπόψη ότι το "αντιμνημονιακό" μπλοκ καλύπτει πλέον ξεκάθαρα τα δύο άκρα και εκφράζει ανοιχρά την επιστροφή στη δραχμή. Όσο για το ΚΚΕ, θα παραμείνει και πάλι περιχαρακωμένο στο "κάστρο" του Περισσού.

        • Διογένης avatar
          Διογένης @ airman 18/07/2015 18:59:33

          Η Χ.Α. είναι πολιτικά τελειωμένη και αυτό εξαιτίας όχι του Λαφαζάνη αλλά του "όλου" ΣΥΡΙΖΑ. Τι δίνει σήμερα ο ΣΥΡΙΖΑ στο λαό; Εθνικολαϊκισμό ανάκατο με σοσιαλισμό. Αν τα βάλεις αυτά όλα μαζί βγάζεις λαϊκό εθνικοσοσιαλισμό. Οι της Χ.Α. τι είναι; Εθνικοσοσιαλιστές. Αλλά είναι και "λαϊκοί", εξ ου και "λαϊκός σύνδεσμος". Δηλαδή τα εθνικολαϊκά και τα σοσιαλιστικά του ΣΥΡΙΖΑ, έχουν υποκαταστήσει την αναζήτηση του τμήματος εκείνου του λαού που έψαχνε στην Χ.Α. τον "λαικό σύνδεσμό" με ολίγον εθνικοσοσιαλισμό... Η Χ.Α. είναι τελειωμένη για πολλούς λόγους, όμως ο βασικός σήμερα είναι ο ΣΥΡΙΖΑ. Δεν ξέρουμε πού θα πάει το πράγμα μετά τον ΣΥΡΙΖΑ, όμως το πιθανότερο είναι να μην πάει στην Χ.Α.

    • κατωυποστάθμης avatar
      κατωυποστάθμης @ αντίθετος 18/07/2015 15:19:47

      παρακολουθω πολυ τα Ελληνικά πραγματα στην τηλεόραση την Ελληνική δεν ξέρω; υπάρχει κόμμα που θα [πολύ τρομακτικό οπως λέτε] γίνει εξουσία και το λένε ΧΑ; που ειναι αυτό; πως και δεν το ξέρω; δεν εχω ακόυσει τίποτα, υπάρχει; εγω βλέπω πέρα απο τους Νδ ,κατι πασόκ ποτάμια κκε και κατι γκρουπουσκουλα του 0,00% που θα μας βρουνε την λύση στα φλέγοντα, ποιοί ειναι ρε παιδιά αυτοί ; και τί λένε;πέστε μου και εμένα ,η ζω σε αλλο παράλληλο σύμπαν; και γιατί να μην γίνει πρωθυπουργός εκείνος ο Κυρ Σταυρος που ειναι και πολύ σοβαρός και νουνεχής 'ανθρωπος όπως λένε στην Ελληνική αντικειμενική δημοσιογραφία που μου δίνει ,ωρα της καλή ,και ετοιμη μασημένη τροφή

  12. valia avatar
    valia 18/07/2015 15:09:32

    Δεν μπορεί να κάνει εκλογές πριν τελειώσει η συμφωνία και δεν τον συμφέρει να περιμένει πολύ γιατί θα έχουν φανεί στην τσέπη των πολιτών οι συνέπειες. Εξάλλου δε γίνεται να ψηφίζει συνέχεια νομοσχέδια με τη στήριξη της αντιπολίτευσης. Άρα, οι εκλογές το φθινόπωρο μοιάζουν μονόδρομος.

    • Φωτεινή avatar
      Φωτεινή @ valia 18/07/2015 20:21:07

      Δἔν ἤξερε ὅτι τά πακέτα Ντελόρ εἶχαν πεθάνει μαζί μέ τόν "λαοπρόβλητο";; Τί ἤθελε καί ἔταζε ποεκλογικά λαγούς μέ πετραχήλια; Καί ὁ κόσμος τόν ψήφισε γιατί ὡς ἄλλος ἀνδρέας ξεφώνιζε "τσοβόλα δῶστα ὅλα". Δέν ἦταν ἕτοιμος ὁ τσέ τῆς Εὐρώπης νά κυβερνήση. ᾿Αλλά γιά τήν ἐξουσία καί ξεκαθάρισμα παλιῶν λογαριασμῶν, χρησιμοποιήσε τό θυμικό τοῦ λαοῦ καί συγκυριακά καί ἔτσι κέρισε τίς ἐκλογές. Καί ἀπό ΑΝΤΙΜΝΗΜΟΝΙΑΚΟΣ ἔγινε Ο ΜΝΗΜΟΝΙΑΚΟΣ πού ὑπέγραψε τό τρίτο καί σκληρώτερο μνημόνιο!

      • ENIGME avatar
        ENIGME @ Φωτεινή 18/07/2015 20:47:05

        E, και τώρα που έγινε Ο μνημονιακός, γίνεται λίγο λίγο και ο εκλεκτός των ΜΜΕ, ο λαοπρόβλητος που εμπιστεύεται η πλειοψηφία του ''πάσει θυσία Ευρώ'', ο πρωταγωνιστής του παρόντος και ο ρυθμιστής των εξελίξεων. Όταν κάθεσαι σούζα στους δανειστές, αυτοί δεν σε βοηθούν βεβαίως όπως όλοι γνωρίζουμε, αλλά ευχαρίστως σε χρησιμοποιούν όσο εξυπηρετείς. Τον σκοπό του είτε έτσι είτε αλλιώς ο Αλεξάκος πάντως μάλλον τον πέτυχε, έστω και από σπόντα. Ό,τι κι αν λέμε τώρα εμείς.

        • Φωτεινή avatar
          Φωτεινή @ ENIGME 18/07/2015 21:18:23

          Πάντως, τόν ΑΣ δέν μόρεσαν νά τόν χρησιμοποιήσουν. ᾿Αλλά ποῦ νά καταλάβη ὁ "σοφός" λαός τό checkmate (almost) τοῦ Σαμαρᾶ;

  13. Ελενα Κανελοπούλου avatar
    Ελενα Κανελοπούλου 18/07/2015 16:14:48

    @ Διογένη Οι κοινωνίες και οι εποχές έχουν τους ηγέτες που τους αρμόζουν. Δεν ξέρω γιατί αλλά απο τις πρώτες εβδομάδες της διακυβέρνησης Τσίπρα θυμόμουν όλο και πιό έντονα το βιβλίο του Antonin Arthaud : Heliogabale l' anarchiste couronne .Σε κάποιο σημείο του βιβλίου ο Arthaud γράφει : Héliogabale va dans le sens de la décadence, il accompagne, accentue et précède ce mouvement descendant, cette chute de la société... Δηλ. Ο Ηλιογάβαλος ακολουθεί , συνοδεύει και επιτείνει την παρακμή , την καθοδική πορεία και τη πτώση της κοινωνίας ... ΥΓ1.Σαν σήμερα 18 Ιουλίου ο Νέρωνας έκαψε την Ρώμη ΥΓ2 Μαθήτρια δεν αγαπούσα καθόλου το μάθημα της Ιστορίας γιατι το πάθος μου ήταν η Φυσική και η Χημεία και τελικά οι σπουδές μου ήταν θετικής κατευθύνσεως .Στην ωριμότητά μου ανακαλύπτω την χρησιμότητα του να γνωρίζει κανείς καλά και να αναλύει την Ιστορία

  14. Φιλελεύθερος avatar
    Φιλελεύθερος 18/07/2015 17:35:17

    Δεν υπάρχουν εκλογές στον ορίζοντα...Ο Τσίπρας....θα παραδώσει την κυβέρνηση σε κυβέρνηση ειδικού σκοπού με περισσότερους υπουργούς τεχνοκρατικούς για τις περιβόητες μεταρρυθμίσεις που δεν μπορεί να κάνει κανένα κόμμα, λόγω ψήφων. Κάπου εδώ τελειώνει η μεταπολίτευση.....

  15. airman avatar
    airman 18/07/2015 19:17:26

    "Έχει τόση σχέση με τα εργασιακά όσο κι εμείς με την ηθοποιία." Αυτός μπορεί να "το παίξει" υπουργός ως ηθοποιός. Μπορεί κάποιος να το "παίξει" ηθοποιός; Εκτός κι αν είναι υπουργός! Άλλωστε δεν είναι και λίγοι εκείνοι που "το έπαιζαν" ή "το παίζουν" υπουργοί χωρίς να είναι ηθοποιοί!