#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
09/01/2011 09:05
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πόσες άλλες ισορροπίες μπορεί να αντέξει ο Σαμαράς;



Υπάρχει θέμα αναδιάταξης των ψηφοφόρων και επομένως και των πολιτικών δυνάμεων. Δυστυχώς τα μεγάλα ελληνικά κόμματα , όπως λειτουργούν σήμερα, δεν εκπροσωπούν τις πραγματικές τάσεις και όσο πιο γρήγορα το φωνάξουμε εμείς, η πλέμπα, τόσο μεγαλύτερες πιθανότητες υπάρχουν να γίνει κάτι.

Να σκεφτούμε τι θέλουμε… Και όχι τι χρώμα έχει ο εκφωνητής που προεδρεύει των συνεδριάσεων των υπουργικών Συμβουλίων.

Είμαστε φιλογερμανοί, φιλοαμερικάνοι, φιλέλληνες, ή Έλληνες;

Δεν ξέρω πλέον τι θέλει ο Λαός… ξέρω μόνο τι θέλω εγώ. Κι εγώ θέλω, με γνώμονα τον κοινό νου, απελευθέρωση από το Μνημόνιο και Εθνική Αξιοπρέπεια. Θέλω ανάπτυξη για όλους και όχι για τους λίγους. Θέλω να μηδενιστεί το κοντέρ και να ξεκινήσουμε από την αρχή. Θέλω ειλικρίνεια, χρηστή διαχείριση, τιμωρία των ενόχων, ελαχιστοποίηση λαμογιάς, ελεύθερη μεσαία τάξη, λιγότερα τρωκτικά και παράσιτα,  ίσες ευκαιρίες, προστασία από την εξαθλίωση,  αριστεία στην παιδεία, ρυθμιστικές αρχές και όχι διοικητικές παρεμβάσεις, ελεύθερη πρωτοβουλία με μόνο κανόνα την μη κατάχρηση, πάταξη της διαπλοκής, διαχωρισμό εξουσιών, λιγότερη διαφθορά… Απλά πράγματα.

Δεξιά είναι, ή αριστερά, αυτά;

Το ΠΑΣΟΚ, σε όλα αυτά, προτάσσει επιφάσεις, παραμύθι και αερολογία σαν σιρόπι κατάποσης. Λέει βασικά ότι δεν θέλει Έλληνες. Θέλει Νέα Τάξη. Θα βάλει πράσινα ταμπελάκια «don’t worry, be happy» σε εξαθλιωμένους βεδουίνους και θα κάνει 5-6 αρπαχτές εφάμιλλες αυτών του παρελθόντος, με μη ανατρέψιμες καταστροφές, επίσης εφάμιλλες αυτών του παρελθόντος.

Ωστόσο το ΠΑΣΟΚ είναι σαφές στην ιδεολογική και ιδεοληπτική του ασάφεια.

Και ποιο είναι το αντίπαλο δέος;

Ποιος θα κάνει την αναδιάταξη και την ανατροπή;

Η ΝΔ που αδυνατεί να συλλάβει τα μηνύματα των καιρών;

Οι δημοσιογράφοι εκφωνητές του Μέγκα;

Οι πληθωρικές ντιζέζ στα πρωινάδικα;

Ελπίζω η ανατροπή, να μην γίνει ύστερα από βίαια καταστροφή, αν και κάτι μέσα μου, λέει ότι είναι η μόνη διέξοδος.

Ο Μητσοτάκης χρειάστηκε δέκα χρόνια για να καθίσει στην καρέκλα του Μαξίμου και θα ήταν ακόμα στην αντιπολίτευση αν δεν αρρώσταινε ο Ανδρέας και αν δεν εμφανιζόταν ο Κοσκωτάς με τον Λούβαρη. Χρειάστηκε να εξαντλήσει όλες τις εφεδρείες του ο Σημίτης για να αρχίσει να χαλαρώνει στην καρέκλα του Μαξίμου ο Καραμανλής.

Αυτό το μαγαζί που λέγεται “Νέα Δημοκρατία” με τα φθαρμένα υλικά δεν τραβάει άλλο. Και ούτε μπορεί να αναγεννηθεί, να αναβαπτισθεί, να αναζωογονηθεί και γενικώς να παίξει μπάλα.

Τι προτείνω στην θέση του; Δεν ξέρω. Το μόνο που ξέρω είναι ότι Νέα Μεταπολίτευση με τα υλικά της παλιάς δεν γίνεται.

Και τόσα χρόνια έμαθα τουλάχιστον ένα πράγμα: Ο,τι δεν πρέπει να υποτιμούμε ποτέ τον λαό, ούτε και να τον περιφρονούμε.

Και νομίζω ότι αντί να σπαταλά τον καιρό του στην Ρηγίλλης, αναλώνοντας εαυτόν σε ισορροπίες που κανέναν πέραν των ενδιαφερομένων δεν αφορούν, ο κ. Σαμαράς πρέπει επιτέλους να βγει στον κόσμο γιατί έχει μια  μοναδική ευκαιρία να συσπειρώσει γύρω του τους αστούς, τους μικροαστούς, τους μεγαλοαστούς, πλούσιους, φτωχούς, αριστερούς, δεξιούς, με κοινές προδιαγραφές: «τίμιος», «ορεξάτος», «μπαϊλντισμένος», «αντιπράσινος», «Έλληνας».

Αντιθέτως, αν συνεχίσει να ασκεί πολιτική με εκείνους που τον περιτριγυρίζουν στην Ρηγίλλης, η κλεψύδρα που γέμισε προσδοκίες για τον ελληνικό λαό στις 29/11/2009 θα αδειάζει συνεχώς.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. FOTZIO avatar
    FOTZIO 09/01/2011 09:22:44

    ENA ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑΑΡΘΡΑ ΚΑΙ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΚΕΙΜΕΝΑ ΤΟΥ ANTINEWS ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΟΛΗ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΤΗ ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ....ΑΝ ΘΕΛΕΙ Ο ΑΡΧΗΓΟΣ ΝΑ ΙΣΟΡΡΟΠΗΣΕΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΠΟΤΥΧΗΜΕΝΟΥΣ ΚΑΙ ΠΑΡΤΑΚΗΔΕΣ ΤΟΤΕ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΔΙΚΑΣΜΕΝΟΣ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΝ ΑΝΑΛΑΒΕΙ ΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ....ΣΥΝΕΧΙΣΤΕ ΜΕ ΤΕΤΟΙΑ ΚΕΙΜΕΝΑ ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΞΥΠΝΗΣΟΥΝ....ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΤΙ ΑΣΧΕΤΟ ΕΚΕΙ ΣΤΟ ΣΥΝΔΙΚΑΛΙΣΤΙΚΟ ΤΗΣ ΝΔ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΣΗΚΩΣΟΥΝ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΜΕ ΤΙΣ ΕΡΓΑΣΙΑΚΕΣ ΣΦΑΓΕΣ ΠΟΥ ΓΙΝΟΝΤΑΙ Η' ΘΑ ΑΝΑΛΩΝΟΝΤΑΙ ΣΕ ΚΑΡΕΚΛΕΣ ΚΑΙ ΤΑΞΙΔΑΚΙΑ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ....ΑΝΤΕ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ

  2. ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
    ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 09/01/2011 09:30:24

    Ο Σαμαράς να τα σκεφτόταν αυτά όταν τον Νοε 09 φαγώθηκε να πάρει την αρχηγία και εμείς πιστέψαμε σ'αυτόν και τον ακολουθήσαμε.Τώρα είναι αργά για δάκρυα.
    Εδώ κολλάει και το σύνθημα του ΓΑΠ:ή αλλάζουμε ή βουλίαζουμε(μάλλον πνιγόμαστε γιατί είμασταν βουλιαγμένοι).
    Η ρήξη και η ανατροπή των πάντων σε κόμματα και κοινωνιά είναι μονόδρομος.
    Όσο αργεί και αντιδρά σ'αυτό η ΝΔ τόσο θα χάνει και τους πιο θερμούς οπαδούς της.Απαιτείται άμεση κινητοποίηση του κομματικού μηχανισμού και όποιος κωλυσιεργεί και δημιουργεί εμπόδια να φεύγει σπίτι του.Αυτός είναι και ο πιο φυσιολογικός τρόπος να ξεβρωμίσει το κόμμα.
    " Έρχεται όποιος θέλει μένει όποιος μπορεί "

  3. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 09/01/2011 09:30:50

    Σωστή η τοποθέτηση του άρθρου , ή αλλιώς: Αν δεν βγάλει σπίθες ο μασπιές, τη στροφή δεν την παίρνεις.

    • Θραξ Αναρμόδιος avatar
      Θραξ Αναρμόδιος @ Strange Attractor 09/01/2011 10:46:32

      Ναι, αλλά πρέπει να ξέρεις και να την πλαγιάζεις... Και να μη φοβάσαι την ...άσφαλτο.

      Θραξ Αναρμόδιος

    • σιδεράκιας avatar
      σιδεράκιας @ Strange Attractor 09/01/2011 11:55:32

      στο όριο σε βρίσκω! :) καλό είναι να βγει κι από το κάθισμα! αν δεν αλλάξει-χαμηλώσει το κέντρο βάρους η πτώση είναι προδιεγραμμένη....

    • factorx avatar
      factorx @ Strange Attractor 09/01/2011 13:42:22

      Ρε Strange, RD350 δίχρονο οδηγάς. Αυτά είναι ξεπερασμένα πράγματα. Μόνο με το αυτί στην άσφαλτο στρίβεις - μεταφορικά με το αυτό στον κόσμο

      • Brain avatar
        Brain @ factorx 10/01/2011 10:49:21

        Εχω μετρήσει την Πειραιώς με ενα τέτοιο Φακτορα, μαζί και τα πλευρά μου βέβαια, πριν πολλά χρόνια!!!

  4. STATHIS avatar
    STATHIS 09/01/2011 09:45:47

    ["Και νομίζω ότι αντί να σπατάλα τον καιρό του στην Ρηγίλλης, αναλώνοντας εαυτόν σε ισορροπίες που κανέναν πέραν των ενδιαφερομένων δεν αφορούν, ο κ. Σαμαράς πρέπει επιτέλους να βγει στον κόσμο γιατί έχει μια μοναδική ευκαιρία να συσπειρώσει γύρω του τους αστούς, τους μικροαστούς, τους μεγαλοαστούς, πλούσιους, φτωχούς, αριστερούς, δεξιούς, με κοινές προδιαγραφές: «τίμιος», «ορεξάτος», «μπαϊλντισμένος», «αντιπράσινος», «Έλληνας».

    Αντιθέτως, αν συνεχίσει να ασκεί πολιτική με εκείνους που τον περιτριγυρίζουν στην Ρηγίλλης, η κλεψύδρα που γέμισε προσδοκίες για τον ελληνικό λαό στις 29/11/2009 θα αδειάζει συνεχώς."]

    * Επι των παραπάνω ,εν μέρει συμφωνώ , σχολιάζω τη ταπεινή συνέχεια :

    Αν δε σχεδιάσει & παρουσιάσει μια διέξοδο από το "Ευρωπαϊκού προσανατολισμού" ΠΑΡΑΓΩΓΙΚΟ ΑΝΑΠΤΥΞΙΑΚΟ ΜΟΝΤΕΛΟ και ΝΑ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ την ΕΘΝΙΚΗ ΑΝΑΠΤΥΞΗ ως πρωτεύουσα & με ΙΣΧΥΡΗ ΠΑΡΑΓΩΓΙΚΗ ΒΑΣΗ (όχι μέσω της κατανάλωσης εισαγωμένων αλλά ενδοπαραγωμένων προϊόντων & υπηρεσιών ) & με ΠΛΗΡΗ ΑΠΕΜΠΛΟΚΗ από ΥΠΕΡΕΘΝΙΚΕΣ ΔΙΕΘΝΕΙΣ ΔΕΣΜΕΥΣΕΙΣ παρελθοντικές (της Δ. Σ. & του/ων μνημονίου/ων εφαρμογής των ,συμπεριλαμβανωμένων ) .....ΤΟΤΕ οι λύσεις θα αναζητηθούν από όλους μας (το ΛΑΟ) ΣΕ ΑΛΛΕΣ ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ (που εαν σήμερα δεν υπάρχουν ΠΙΘΑΝΑ αύριο να τις ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΟΥΜΕ ) . Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΛΘΕΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΣΥΝΤΟΜΑ (χθές όχι αύριο) και πρέπει να περιλαμβάνει και την ΑΜΕΣΗ ΑΣΚΗΣΗ ΤΩΝ ΕΘΝΙΚΩΝ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΩΝ κατά ΤΩΝ ΔΑΝΕΙΣΤΩΝ (με τη μη αναγνώρηση ΟΡΩΝ "ιδιωτικού" χρέους που ΠΕΡΙΟΡΊΖΟΥΝ τη κυριαρχία μας και τη διαπραγματευτικη δυνατότητα μας ) .

    ΟΠΟΙΟΣ ,ΠΑΝΤΩΣ, ΔΕΝ ΑΡΘΕΙ ΣΤΟ ΥΨΟΣ ΤΩΝ ΠΕΡΙΣΤΑΣΕΩΝ ,ΕΙΝΑΙ ΒΕΒΑΙΟ ΟΤΙ , ΘΑ ΒΡΕΘΕΙ ΣΥΝΤΟΜΑ ΣΤΟ ΠΕΡΙΘΩΡΙΟ , ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΙΣΟΤΗΜΑ, ΜΑΖΙ ΜΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΘΑ ΔΙΩΧΘΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗ ΛΑΪΚΗ ΘΕΛΗΣΗ ΚΑΙ ΟΡΓΗ .

    *Μια άποψη (όσο πιο συνοπτικά ).

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ STATHIS 09/01/2011 10:22:12

      Δεν ξερω τι προσδοκιες ειχαν οσοι τον ψηφισαν αλλα σε απαντηση σε ερωτηματα της ΟΝΝΕΔ πριν τις εσωκομματικες εκλογες του 2009 ο Σαμαρας ταχθηκε υπερ της Ευρωπαικης Ομοσπονδιας.Αν δε διαβασαν καλα τι ειπε δεν φταιει αυτος.

      • STATHIS avatar
        STATHIS @ ψυχραιμια 09/01/2011 10:39:02

        Ευρωπαϊκή Ομοσπονδία με ΑΛΛΗ ΟΡΓΑΝΩΣΗ και τη διαφύλαξη ΕΘΝΙΚΩΝ συμφερόντων & Εθνικού Δικαίου εις το Ομόσπονδο Κράτος της ΕΛΛΑΔΟΣ (υπερισχύοντα του ομοσπονδιακού ) , Δε βλάπτει αντίθετα ΙΣΧΥΡΟΠΟΙΕΙ .
        ΑΠΛΑ ....Η ΒΑΣΙΚΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣ ΤΟ ΕΘΝΙΚΟ ΣΥΜΦΕΡΟΝ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΥΓΚΑΤΑΒΑΤΙΚΗ - ΕΝΔΟΤΙΚΗ(όπως έως σήμερα) ΜΕ ΑΝΤΑΛΑΓΜΑ ΤΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΕΝΝΟΠΟΙΗΣΗ (η εννοποίηση δε πρέπει να μειώνει αλλά να ΑΥΞΑΝΕΙ τα ΕΘΝΙΚΑ "ΚΕΡΔΗ" - ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ). Επίσης ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΟΝ ΙΔΕΑΤΟ ΣΤΟΧΟ ΤΩΝ ΧΡΗΜΑΤΙΣΤΩΝ ΓΙΑ "ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΠΟΙΗΣΗ" ΜΕΣΩ ΤΩΝ ΑΧΥΡΑΝΘΡΩΠΩΝ ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ Ή "ΚΥΒΕΡΝΗΤΙΚΩΝ" ΕΠΙΤΡΟΠΩΝ .



        *Μιά άποψη (με περιορισμένη ΑΤΟΜΙΚΗ αντίληψη).

        • ψυχραιμια avatar
          ψυχραιμια @ STATHIS 09/01/2011 10:51:07

          Ναι βεβαια αλλα αυτο δεν εξαρταται απο εμας.
          Αν θελεις ο Σαμαρας ηταν ο μονος πολιτικος που πλην ΚΚΕ ειχε καποιες ενστασεις για την πορεια προς το ευρω (ενω τασσοταν υπερ του στοχου ηταν κατα της σκληρης δραχμης και υπερ της διολισθησης της ισοτιμιας) αλλα αυτη τη στιγμη υπαρχει μια δεδομενη κατασταση.
          Εχει υποβαλλει κατα τη γνωμη μου το καλυτερο δυνατο προγραμμα στα πλαισια της ευρωζωνης που απο τους αντιπαλους του κατηγορειται και ως ανεφικτο.
          Αυτη ειναι σημερα η Ευρωπη.Οποιος θελει εξοδο απο αυτην και οχι προσπαθεια να βελτιωθει -με ευρωομολογο ή αλλιως - δεν θα το βρει στη ΝΔ.

          • STATHIS avatar
            STATHIS @ ψυχραιμια 09/01/2011 11:02:36

            ["Εχει υποβαλλει κατα τη γνωμη μου το καλυτερο δυνατο προγραμμα στα πλαισια της ευρωζωνης που απο τους αντιπαλους του κατηγορειται και ως ανεφικτο."]

            -*Σε παλαιότερη ανάρτηση έχω σχολιάσει σχετικά με το πρόγραμμα αυτό ΟΤΙ "ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΔΙΑΡΚΗ ΕΠΙΚΑΙΡΟΠΟΙΗΣΗ & ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΥΝΟΔΕΥΤΕΙ ΜΕ ΜΕΣΟΜΑΚΡΟΠΡΟΘΕΣΜΟ ΣΧΕΔΙΑΣΜΟ ΑΝΑΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗΣ ΤΟΥ ΕΘΝΙΚΟΥ ΠΑΡΑΓΩΓΙΚΟΥ-ΑΝΑΠΤΥΞΙΑΚΟΥ ΜΟΝΤΕΛΟΥ" πέρα από τις ΑΤΥΧΕΙΣ έως τώρα ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ ΕΥΡΩΠΑΪΚΕΣ ΣΥΜΦΩΝΙΕΣ (που μας οδήγησαν εδώ) .

            Κατά τα λοιπά ,η άποψή μου καταγράφεται στα προηγούμενα .

            *Μιά άποψη.

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ ψυχραιμια 09/01/2011 17:22:44

        Απαγορεύεται να πεις "συγγνώμη, λάθος;" Και εμενα μου άρεσε η Ευρώπη. Τώρα δεν μ' αρεσει, (και ΔΕΝ είναι επειδή χρωστώ)

        • STATHIS avatar
          STATHIS @ archaeopteryx 09/01/2011 17:36:17

          Δε λέμε αυτό ..... λέμε για επανασχεδιασμό και αναδιατύπωση των συμφωνιών στη βάση της ΕΘΝΙΚΗΣ ΛΑΪΚΗΣ ΑΠΑΙΤΗΣΗΣ και των ,εν πολλοίς , νέων συνθικών που προέκυψαν και αποκάλλυψαν τις αδυναμίες των εως τώρα ΣΥΜΦΩΝΗΜΕΝΩΝ πολιτικών .
          Οι νόμοι αλλάζουν με νέους νόμους και σε μία ΕΤΑΙΡΙΚΗ σχέση Οι συμφωνίες μπορούν να επικαιροποιούνται και να ΕΠΑΝΑΔΙΑΜΟΡΦΩΝΟΝΤΑΙ για τη κάλυψη των ανεπαρκειών που ΥΠΗΡΧΑΝ .
          ΙΣΧΥΡΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΒΟΥΛΗΣΗ χρειάζεται .... και ΕΘΝΙΚΗ ΑΝΤΙΛΗΨΗ . Τα λοιπά είναι ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΕΣ .

          Μ

        • ΠΗΛΕΑΣ avatar
          ΠΗΛΕΑΣ @ archaeopteryx 09/01/2011 21:45:56

          Η Ευρώπη Αρχαίε, είναι Ελληνοπρεπής σκοπός, όπως τουλάχιστον διεκυρήχθη και δεν πρέπει να τον εγκαταλείπουμε, γιατί θα μείνουμε μόνοι, με τους λαθροεισβολείς μας. Το Ευρώ, ήταν το δεύτερο καρπούζι στην έρμη την μασχάλη μας! Και η διολίσθηση, που ζήταγε ο Σαμαράς από πριν, για να μπούμε πιό ανταγωνιστικοί, δεν ήταν τυχαία πρόταση, αν και από μόνη της δεν νομίζω ότι θα έφερνε την άνοιξη.
          Ειλικρινά πιστεύω ότι, κάπου εκεί, ή περίπου, πρέπει να βρεθεί η πραγματική τομή, που θα διαφοροποιήσει την οικονομική πρόταση της ΝΔ σε πράγματι αναπτυξιακή -αν και με τόση πλύση εγκεφάλου, χρόνια τώρα ΚΑΙ από τη ΝΔ, το πως θα γίνει και επαρκώς δημεγερτική η πρόταση, μου είναι δυσεπίλυτο.

  5. Nίκος Θ. avatar
    Nίκος Θ. 09/01/2011 09:50:39

    Ο Αντώνης Σαμαράς έχει ένα χρέος σε όλους εμάς που τον πιστεύομε και τον ακολουθούμε χρόνια. Να ξεκινήσει αυτό που η μεγάλη πλειοψηφία των Ελλήνων πολιτών ζητούν επιτακτικά. Να ανοίξει ο βηματισμό του συμπαρασύροντας τα πλήθη που ζητούν ειλικρίνεια, πίστη στην πατρίδα, ικανότητα, όρεξη για δημιουργία.

  6. ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΑΚΟΣ avatar
    ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΑΚΟΣ 09/01/2011 10:10:35

    Γι'αυτουs που θελουν να φυγουν αs φτιαξουν χρυσο γεφυρι 'μπαs και φυγουν ταχυτερα.Ο Σαμαραs δεν ελαβε εντολη για ν'αγιασει σαν ηγουμενοs σε μοναστηρι αλλα σαν γατοs για τα ποντικια που εξακολουθουν να χορευουν χωρια στη ΝΔ.
    Εξαλλου στο χωριο μου 'λεμε οτι στο τελοs ξυριζουν τον γαμπρο.

    • SPYROS avatar
      SPYROS @ ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΑΚΟΣ 09/01/2011 14:38:09

      Στο τέλος ξυρίζουν τον γαμπρό αλλά μέχρι τότε θα φύγει η Νύφη...

  7. Αγρινιώτης avatar
    Αγρινιώτης 09/01/2011 10:12:05

    Συμφωνώ και γώ ότι το άρθρο αν μη τι άλλο , βγάζει μια "αγνότητα" προθέσεων και κινήτρων. ¨Ομως, επιτρέψτε μου να διαφοροποιηθώ κάπως:
    Πρώτον, "έξω απ 'το χορό, ξέρουμε όλοι πολλά τραγούδια" !!! Τουτέστιν, άλλο το ιδεατό και άλλο το εφικτό !!! Μην παραβλέπετε τις εγγενείς δυσκολίες , οι οποίες φύονται και αναπτύσσονται σ' αυτό που αποκαλείτε "λαό"! Σταματείστε , λοιπόν να αναπαράγετε αυτήν τη φράση (υπέρ της ορθής γνώμης του λαού), γιατί όταν δεν είναι αφέλεια, μπορεί να είναι βλακεία έως και αθέλητη καταστροφή !!
    Και εξηγούμαι. Τα εκκωφαντικά παραδείγματα είναι αμέτρητα, αλλά θα παραθέσω μόνο ένα και πιστεύω αρκεί : .Αν ο λαός δεν διέθετε το .... "αλάθητο" κριτήριό του να το "βιάσει" κτηνωδώς η πέραν του Ατλαντικού αδίστακτη προπαγάνδα εν μιά νυκτί , ή μάλλον, εν μιά εβδομάδι επί το ακριβέστερον, με ένα θέμα (Βατοπέδι), το οποίο τώρα όλοι βλέπουμε πόσο στημένο ήταν, θα αναστρέφονταν οι τάσεις κατά τρόπο εντυπωσιακό , ώστε να συντριβεί το εμπόδιο που λέγεται Καραμανλής ;;;;;

  8. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 09/01/2011 10:18:20

    Δεν ειναι θεμα στελεχων.Εαν υπηρχε προγραμμα πολυ διαφορετικο απο του ΠΑΣΟΚ θα βρισκονταν και στελεχη,θα ερχονταν καποιοι ,θα εφευγαν αλλοι και αλλα πολλα.
    Καποιος ζητησε εξοδο απο τον ευρωπαικο προσανατολισμο.Αυτο δεν προκειται να το κανει ο Σαμαρας και η ΝΔ και το εχει πει.Αλλο αν μας πεταξουν οι Ευρωπαιοι εξω.Αυτοβουλως παντως δεν θα φυγουμε με Σαμαρα και ΝΔ.
    Βρειτε αλλα κομματα οσοι το θελετε.Ισως και να δημιουργηθουν οπως αναφερθηκε.

  9. Ηλίας avatar
    Ηλίας 09/01/2011 10:20:14

    Ακόμα ασχολείστε με τη νεα δημοκρατια;

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ Ηλίας 09/01/2011 10:23:14

      Εμεις ασχολουμαστε.Οσοι νομιζουν οτι αλλα κομματα ειναι καλυτερα ας ασχοληθουν με αυτα.

      • Ηλίας avatar
        Ηλίας @ ψυχραιμια 09/01/2011 10:51:04

        Μπράβο σου και χαρά στο κουράγιο σου που ασχολείσαι ακόμα. Η νεα δημοκρατια όμως δεν ασχολείται μαζί σου ή μαζί μας αδερφέ. Το καταλαβαίνεις αυτό έτσι δεν είναι;

        • ψυχραιμια avatar
          ψυχραιμια @ Ηλίας 09/01/2011 10:53:00

          Ασχολειται οχι οσο θα ηθελα.Οτι μπορουμε κανουμε για να την επηρεασουμε γιατι εγω τουλαχιστον δεν ξερω κατι καλυτερο.

  10. Petros avatar
    Petros 09/01/2011 10:27:00

    Φάκτορα +1000.

    Ο κύκλος της μεταπολίτευσης που κλείνει κατέγραψε την πολιτική και οικονομική αποτυχία των επιλόγων από τους πρωταγωνιστές του .
    Ήταν όμως και παραμένει όσο αναπαράγεται προνομιακό γήπεδο πασοκικής ηγεμονίας.

    Ο Αντώνης ο Σαμαράς οφείλει να αλλάξει γήπεδο .
    Να οδηγήσει την πολιτική αντιπαράθεση στο γήπεδο της Νέας Μεταπολίτευσης
    Να απευθυνθεί οριζόντια σε κοινωνικά στρώματα που οι άλλοι θέλουν να παραμένουν εγκλωβισμένα σε παλιές πλαστές αντιθέσεις:
    Αριστερά -Δεξιά , ΠΑΣΟΚ -ΝΔ , Φιλοαμερικάνοι -Ευρωπαϊστές κλπ.

    Η ΝΔ είναι πολύ μικρή και εξίσου ενοχοποιημένη παίζοντας στο παλιό γήπεδο.
    Οι δε εξέδρες του θα παραμένουν άδειες.
    Κανείς δεν πληρώνει εισιτήριο για τέτοιο θέαμα.

    Εκεί έξω από το ερειπωμένο παλιό γήπεδο υπάρχει πολύ κόσμος που περιμένει το Νέο , την υπέρβαση .
    Η νέα πλατιά κοινωνική συμμαχία θα συγκροτηθεί και θα συντρίψει το πασοκικο κατοχικό σύστημα και τους συμμάχους του ,
    μόνο αν κληθεί από τον Αντώνη Σαμαρά
    στο γήπεδο της Νέας Μεταπολίτευσης.

    • ΝΑΥΤΗΣ avatar
      ΝΑΥΤΗΣ @ Petros 09/01/2011 11:06:03

      "Ο Αντώνης ο Σαμαράς οφείλει να αλλάξει γήπεδο"
      Οσο περνάει ο χρόνος αναρωτιέμαι , ΘΕΛΕΙ ? Η εμείς θέλουμε κι έχουμε ευσεβείς πόθους?
      Κάτι μ' αρρωσταίνει σ' αυτή την πολιτεία , και παίρνω σβάρνα τα φαρμακεία...

  11. Κάποιος avatar
    Κάποιος 09/01/2011 10:30:16

    Ενας πολιτικός αρχηγος που θέλει να κάνει τομές και μεταρρυθμίσεις πρέπει πάνω απ'όλα να διαθέτει πυγμή και πειθώ και φυσικά τους αντίστοιχους συνεργάτες που θα στηρίζουν το όραμα του.
    Ο Περικλής στον χρυσό αιώνα αφουγκραζόταν την θέληση του λαού αλλά δεν περίμενε από αυτόν να τον πάρει απ'το χεράκι και να του δώσει το πράσινο φως ώστε να χαράξει και να εφαρμόσει την πολιτική του.
    Αυτός χάραζε την κοίτη που θα έρεε το ποτάμι και όχι το αντίθετο.

  12. blue nile avatar
    blue nile 09/01/2011 10:33:41

    Δύσκολοι καιροί γαι προβλέψεις.
    Ο Σαμαράς ίσως να έχει αποδεχτεί το γεγονός ότι η αδιάκοπη πορεία προς την επερχόμενη εθνική καταστροφή είναι μη αντιστρέψιμη είτε το θέλει ο ίδιος είτε όχι.
    Είναι απλά τα πράγματα, οι ίδιοι που στήριξαν τον ΓΑΠ στην άνοδο του στην εξουσία οι ίδιοι θα τον κρατήσουν με νύχια και με δόντια εκεί ωσότου υλοποιήσει τις επιθυμίες τους.
    Υπό άλλες συνθήκες η τωρινή κυβέρνηση θα είχε βυθιστεί από τα ρήγματα των ατοπημάτων της, ότι επικοινωνιακό να σκαρφιζόταν, αλλά η σωσίβια λέμβος των ΜΜΕ τη κρατά στην επιφάνεια.
    Ίσως τον νοιάζει η προετοιμασία της επόμενης μέρας η οποία θα απαιτήσει νέες και άφθαρτες εκπροσωπήσεις που δεν πρέπει επουδενί να απωλέσουν μέρος της δυναμικής τους από τυχόν συμμετοχή στη σημερινή ανωμαλία.

  13. Bloody_Ophelia avatar
    Bloody_Ophelia 09/01/2011 10:54:42

    Εθνική Αξιοπρέπεια και Ελλάδα προτάσσει η νέα Ν.Δ αλλά στην πρώτη μεγαλειώδη ευκαιρία να ξεβρακώσει επ αυτών το ΠΑΣΟΚ, έβγαλε μια χλιαρή ανακοίνωση του ( ακόμη πιο χλιαρού) Γκαστόνε της πολιτικής, Αβραμόπουλου. Αναφέρομαι στην αρμένικη βίζιτα του Γίώργου στον ομόλογό του. Και τελικώς, τους ξεβράκωσε όλους μαζί, η Αλέκα. Η Ν.Δ ήταν φαίνεται μπίζυ, φτιάχνοντας το νέο οργανόγραμμα.

  14. Περδικιδης Βασιλειος avatar
    Περδικιδης Βασιλειος 09/01/2011 11:07:28

    ΕΔΩ ΣΕ ΘΕΛΩ ΚΑΒΟΥΡΑ ΝΑ ΠΕΡΠΑΤΑΣ ΣΤΑ ΚΑΡΒΟΥΝΑ .Αντώνη εμείς σε στηρίξαμε δικαίωσέ μας.....γιά να βγούμε στον δρόμο....

    • STATHIS avatar
      STATHIS @ Περδικιδης Βασιλειος 09/01/2011 11:23:38

      *Στο δρόμο θα βγούμε ΣΙΓΟΥΡΑ (θέμα χρόνου τίθεται μόνο) ,το ζήτημα είναι το ΑΝ ΘΑ ΒΓΟΥΜΕ ΟΡΓΑΝΩΜΕΝΑ ή απλώς ΟΡΓΙΣΜΕΝΑ ??? και το ΕΑΝ ΘΑ ΥΠΑΡΧΕΙ "ΚΑΘΟΔΗΓΗΣΗ ΜΕ ΣΧΕΔΙΑΣΜΟ Ή ΑΝΟΡΓΑΝΩΤΗ ΜΑΖΙΚΗ ΕΠΙΘΕΣΗ ΚΑΙ ΕΠΙΛΟΓΗ ΝΕΑΣ ΟΡΓΑΝΩΣΗΣ ΜΕΤΑ ΤΗ ΔΙΑΛΥΣΗ ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΩΓΜΟ ???

      ΟΙ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΛΙΓΟΣΤΕΥΟΥΝ ΩΡΑ ΤΗΝ ΩΡΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΕΡΑ ΤΗ ΜΕΡΑ !!!!!

      *Μιά άποψη. (λαϊκή).

  15. Αγρινιώτης avatar
    Αγρινιώτης 09/01/2011 11:17:06

    Όσο δεν αντιστεκόμαστε στις ...."ορέξεις" της παγκοσμειοποίησης, όχι ο Σαμαράσ, αλλά ούτε ο ... Μέγας Αλέξανδρος να αναστηθεί δεν θα μπορέσει να μας σώσει !!!!!

  16. Panagiotis anagnostopoulos avatar
    Panagiotis anagnostopoulos 09/01/2011 11:27:47

    Εξαίρετο άρθρο, με πολλά σωστά θέλω. Ειδικά επειδή φαίνεται να μην ακολουθεί την κομματική τύφλωση. Δείτε κάποιες σκέψεις στο http://www.casss.gr/PressCenter/Articles/2259.aspx Είναι αρκετά ενδιαφέρουσες. Καλή Κυριακή.

  17. φωτεινη avatar
    φωτεινη 09/01/2011 11:31:07

    πολυ καλο αρθρο.ο σαμαρας χρησιμοποιει συχνα τον ορο καταθλιψη,μαλλον εθνικη καταθλιψη.δεν εχω καταλαβει αν την εννοει σαν παθολογια που η εκβαση της οδηγει μοιραια στο θανατο ή στην αδιαλειπτη τουλαχιστον επιδιωξη του ή αναφερεται στην αεναη μαχη που διεξαγεται στο υποσυνειδητο μεταξυ ζωης και θανατου ή αλλιως οριζομενου ως δραση και σταση.η πρωτη περιπτωση κλινικως αποκλειεται.,αλλα η υιοθετησης της πιθανως θα καταστησει κλινικα παθοντα τον ιδιο. απομενει η δευτερη.ειμαστε λοιπον στην περιπτωση της στασης,της ακινησιας ,της καταθλιψης,της περσεφονης στον Αδη,και της διογκουμενης οργης της δημητρας.η ελευση του Ερμη προετοιμαζεται.ειναι και ο προστατης των διδυμων,του ζωδιου του σαμαρα νομιζω.

  18. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 09/01/2011 11:36:50

    Καλημερα,
    οταν ηρθε ο Αντρεας το 74 και μετεπειτα οταν εξελεγη το 81, τι ελεγε?? Γιατι τα ελεγε? τι κατασταση επικρατουσε στην κοινωνια και βρηκε "τρυπα" στα κεφαλια τους και μπολιασε τις πρσιναδες? Γιατι τον υμνουσαν ολοι? Γιατι ολοι ειχαν μια χαρα στα ματια τους? γιατι τα σπιτια ηταν ανοιχτα ? γιατι ???????
    (Τιραμολα μη χαιρεσαι φιλε μου....)
    Εαν ο Σαμαρας δεν κατανοησει πληρως την σημερινη κατασταση και δεν κανει μια αναλυση μεσα του, να βρει τις ακριβης λεξεις και στομφο στις ομιλιες του να ακουμπησει με αληθειες αλλα και ΟΡΑΜΑ τον Ελληνικο λαο, χωρις τυμπανοκρουσιες και ΠΑΣΟΚΙΚΕΣ γενικοτητες τυπου παππου Αντρεα.. ΜΟΝΟ τοτε θα παει μπροστα ο τοπος μαζι του. "Βυθισατε το Χωρα" θα το πει ο Σαμαρας?? Εξω απο το το Μνημονιο και τη ληστρικη Δανειακη θα πει ο Σαμαρας? Αν ηταν ο Αντρεας αντιπολιτευση θα εβγαινε δημοσια και θα τους εκανε ολους ρομπες... ασχετα με το εαν ειχε δικη του ατζεντα...ο λαοπλανος καταστροφεας.

    Δε θελουμε λαοπλανο. Θελουμε Αρχηγο με καχονες, ετοιμοπολεμο που να μιλα τη γλωσσα του λαου, ο οποιος θα μπορει με ολπο την εμπιστοσυνη του λαου να δωσει μαχες και οχι να κανει διαλογους με κασκολ και σκι. Να βαλει τους συνδικαλιστες στη θεση τους. Τυπους σαν τον Παναγοπουλο να τους βγαλει στο κλαρι για την ενδοτικοτητα του σημερα. Ξερα, χωρις πολλα λογια.

    Σαμαρας ο οποιος σε καθε κουβεντα του να βγαινουν φλογες απ τα ματια του. Ο καθε συνομιλητης του εντος εκτος, να βοβαται να του ανταπαντησει χωρις επιχειρηματα ... με γλοιωδη ξυλινη γλωσσα.

    "Το μόνο που ξέρω είναι ότι Νέα Μεταπολίτευση με τα υλικά της παλιάς δεν γίνεται." ΤΑ υλικα ειναι πολυ σημαντικα. Ο ζαχαροπλαστης ειναι αυτος που τα συνθετει και τα παρουσιαζει. Τελος ειναι αυτος που τα "πουλα" μαζι με το βιογραφικο του, και δε μασαει στον ανταγωνισμο.

    Επαγγελμα Πολιτικος. Λειτουργημα Ανθρωπος.

    ΠΠ

  19. Προφήτης avatar
    Προφήτης 09/01/2011 12:00:10

    "Μπαϊλντισμένο" σε διαβάζω Φάκτορα.

    Προσωπικά στηρίζω τον Σαμαρά γιατί είναι έντιμος, ακέραιος, ικανός και πατριώτης.
    Και η μόνη ελπίδα στο πολιτικό σκηνικό. Το τελευταίο το ομολογούν πλέον κι αυτοί που χλεύαζαν όταν το (πρωτο)έγραψα.

    Από κει κι έπειτα, πέρα από τη διακριτή προσωπική σφραγίδα που (οφείλει να) θέτει ο ηγέτης, τα όριά του είναι οι κοινωνικές διεργασίες που έχουν συντελεσθεί αλλά και τα όρια του κόμματος του.
    Τι περίμενες;
    Δεν πήρες χαμπάρι στο Συνέδριο, όταν οι Φεβρωνίες πήραν 1000 ψήφους και οι Χρύσανθοι 150;

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Προφήτης 09/01/2011 12:05:49

      Αν πηγαινε ο Σαμαρας Ερζερουμ, εμεις ολοι θα τον κριτικαραμε ασχημα !!!... ασε που δε θα του εκανε δωρο σκι ο μεμετης!!!
      Δεν ειμαστε ΠΑΣΟΚΟΙ να νομιζουμε οτι το ΓΑΠ πηγε κ εκανε τσαμπουκαδες στον Ερντογαν !! Αυτη ειναι η διαφορα μας μαζι τους. Εμεις σκεφτομαστε!!!...

      Στηριζω Σαμαρα, αλλα θα του παρει ο Δ τ. π. εαν κανει κυβερνηση με φιογκους. Bluetooth
      Συν ολα οσα εγραψα απο πανω.

      ΠΠ

      • effie B. avatar
        effie B. @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 09/01/2011 17:20:25

        Προφητη και ΠΠ,
        στηριζουμε Σαμαρα γι αυτο που ξερουμε οτι ειναι!! ΔΕΝ θα κανει κυβερνηση με φιογκους!!!!!!!!! Θα το δεις....

  20. MK avatar
    MK 09/01/2011 12:16:14

    Πολυ σοβαρη η αναλυση του συγγραφεα. Η ΝΔ εχει μοναδικη ευκαιρια να διευρυνει το ακροατηριο της και δεξια και αριστερα της υπηρετωντας με θαρραλεο τροπο την πολιτικη της...λογικης, στην οποια κανενας λογικος ανθρωπος δεν μπορει να εχει αντιρηση. Δεν ειμαι οπαδος της αποιδεολογικοποιησης της πολιτικης.Αυτο το εκανε ο Καραμανλης και εχασε, γιατι το ΠΑΣΟΚ επεισε οτι θα εκανε καλυτερη διαχειριση της καθημερινοτητας.
    Τωρα που τα πραγματα δυσκολεψαν τραγικα ωριμαζουν συνθηκες ανατροπης και επαναστασης της μεσαιας ταξης και των απελπισμενων νεων.. Η δυναμη του Σαμαρα ειναι ο λαος Απο αυτους εξελεγη.Οι ισοροπιες αφορουν το συστημα εξουσιας.Ομως ο Σαμαρας εξελεγη σαν αντισυστηματικος... Ετσι οι πολλες ισοροπιες ακυρωνουν ποσοστα της δυναμης του.Ειδικα αν γινουν μονιμες. Ο αρχηγος για να γινει ηγετης πρεπει να πετυχει 4 πραγματα. 1/Να δικαιωσει τον ουσιαστικο λογο που εγινε αρχηγος 2/Να επιβληθει στο κομμα του με τους δικους του ορους 3/Να υποταξει τον βασικο του αντιπαλο ,δηλαδη τον ΓΑΠ στη βουλη 4/Να περιγραψει το οραμα για τηνπατριδα και την κοινωνια.
    Προσωπικα του εχω εμπιστοσυνη.Καταλαβαινω οτι ολα εχουν τον χρονο τους και τον τροπο τους. Ωστοσο η ταχυτητα των εξελιξεων μπορει να ειναι μεγαλυτερη απο αυτην της ωριμανσης της ΝΔ. Αυτη ειναι η πραγματικη απειλη για τον Σαμαρα και οχι τα προσωπα και οι ισορροπιες.

  21. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 09/01/2011 12:17:23

    Να γινει η ερωτηση σε Σαμαρα και ΓΑΠ.
    - Τι σημαίνει να είσαι έλληνας κατα τη γνώμη σας?

    Σε δημοσιο διαλογο.

    ΠΠ

    • Προφήτης avatar
      Προφήτης @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 09/01/2011 12:28:03

      Απάντηση ΓΑΠ :

      Κώπηλατώ με το κανώ
      δίπλα στ' αντιτορπιλλικό (*)
      και φοράω τη μπαντάνα
      ω, ρε, μεγαλεία μάνα

      Έχω και σκι και απρεσκί
      αλλά θέλουν να με ξεσκί
      γιατί μου τάδωσε ο Ταγίπ
      αφού είμαι χαϊβάνι ντιπ

      (*) για να τον προσέχει

  22. Κώστας avatar
    Κώστας 09/01/2011 12:19:10

    Στην Κοινοβουλευτική Δημοκρατία-και ιδιαίτερα όταν λειτουργεί η σταυροδοσία- οι ευθύνες δεν είναι ποτέ μόνο στις ηγεσίες. Και αν και είναι πανθομολογούμενη η έλλειψη πολιτικών στελεχών με στοιχειώδεις ικανότητες και ήθος, στη ΝΔ το φαινόμενο αυτό είναι ιδιαίτερα εκτεταμένο. Όποιος διαφωνεί ας βρει 30 άξια στελέχη από την Κοινοβουλευτική Ομάδα για να στελεχώσει Υπουργικό Συμβούλιο...
    Ας μην ζητάμε λοιπόν από τον Σαμαρά τα αδύνατα. Δεν τα 'κανε. Τα βρήκε. Η κατάσταση είναι δύσκολη. Υπάρχουν θετικά στο κόμμα της ΝΔ( ηγεσία με όραμα και γνώση, ιδεολογική αφύπνιση, επίγνωση των λαθών του παρελθόντος κ.α) και πολλά αρνητικά, που όμως θέλουν χρόνο και επιμονή για να θεραπευθούν ή αν μη τι άλλο να αμβλυνθούν(κατιμάς της κοινοβουλευτικής ομάδας, αποστροφή ικανών πολιτών για ενασχόληση με την πολιτική, υπολείμματα μεσαιοχωρίτικης τιποτολογίας:πχ άρθρο Ν.Παπανδρέου και Πρετεντέρη σε περιοδικό της ΝΔ...).
    Για πολλά χρόνια η ΝΔ ήταν μια συνομοσπονδία φεουδαρχών. Δεν φταίει ο Σαμαράς γι'αυτό. Φταίνε όμως-έστω και δευτερευόντως- οι σταυροδοτούντες την αναξιότητα, την φαυλότητα και την ασχετοσύνη. Τώρα τους θέλουμε δια μαγείας έξω... Αλλά όταν αυτοί κρώζουν "Ξέρεις πόσα χρόνια με ψηφίζουν εμένα οι Νεοδημοκράτες, ο Λαός;" δεν λένε ψέμματα...Τις ευθύνες του εκλογικού σώματος περιγράφουν.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Κώστας 09/01/2011 12:24:13

      και με ποιους θα κυβερνησει Κωστα μου?? θελεις να φταξουμε σκιωση κυβερνηση?? εχουμε χρονο.. ν αρχισουμε την ασκηση θαρρους απο νωρις.. ????!!!!!
      Συμφωνω σε οσα λες, ΑΛΛΑ η Χωρα βρισκεται σε κατασταση Εκτακτης αναγκης. Σε "Πολεμο". Δεν χωρανε πολλες θεωριες και χρωματισμοι παρα μονο ενας. ΕΛΛΑΣ.

      ΠΠ

    • STATHIS avatar
      STATHIS @ Κώστας 09/01/2011 12:29:29

      " ΟΠΟΥ Η ΕΛΠΙΔΑ ΠΩΛΕΙΤΑΙ ΦΘΗΝΑ ... Η ΑΠΕΛΠΗΣΙΑ ...ΔΙΔΕΤΑΙ ΔΩΡΟ ΜΕ ΚΑΘΕ ΑΓΟΡΑ "


      ΜΟΝΗ Η ΕΛΠΙΔΑ ΔΕ ΘΕΡΑΠΕΥΕΙ ... ΑΠΛΑ ΟΔΗΓΕΙ ΣΕ ΑΝΟΧΗ Ή ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΠΟΔΟΧΗ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΩΝ "ΦΑΡΜΑΚΩΝ" .
      ΤΕΤΟΙΑ ΕΛΠΙΔΑ ΠΩΛΕΙΤΑΙ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΑΠΟ ΠΟΛΛΟΥΣ .....ΕΕΕΕ ΑΣ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ ΟΤΙ ΔΕ ΘΕΛΟΥΜΕ Ν'ΑΓΟΡΑΣΟΥΜΕ φθηνή ΕΛΠΙΔΑ (με το δώρο) , ΠΡΟΤΕΙΜΑΜΕ ΤΗΝ ΑΚΡΙΒΗ ΠΟΥ ΚΕΡΔΙΖΕΤΑΙ ΜΕ ΑΓΩΝΑ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΤΩΝ ΑΠΟ ΚΑΤΩ ΓΙΑ ΕΠΙΚΡΑΤΗΣΗ ΤΩΝ "ΗΓΕΤΩΝ". ΑΥΤΟ ΤΕΛΕΙΩΣΕ !!!!

      *Μιά άποψη.

  23. spiros avatar
    spiros 09/01/2011 12:22:07

    Φάκτορα Πολύ καλό στον κατάλληλο χρόνο. Επιβάλλεται Επιβάλλεται Επιβάλλεται άμεσα να γίνει εκ βάθρων ανανέωση στελεχών , ρόλων και υπαλλήλων . Άμεση νέα εκκίνηση. Χωρίς άμεσα , ανάταξη, ανάκαμψη, αξιοπρέπεια των Ελλήνων και της πατρίδας δεν γίνεται.

  24. donaE avatar
    donaE 09/01/2011 12:28:22

    Χρονικο προαναγγελθεντος θανατου;
    Η αλλιως με μπαγιατικα υλικα τι φαγητο να φτιαξεις;
    (υπαρχει και το αλλο με την αλεπου και το παζαρι...).

  25. Αγροφύλακας avatar
    Αγροφύλακας 09/01/2011 12:29:44

    @ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ
    Όλα αυτά τα είχε ο Κώστας Καραμανλης (μίλαγε και σου ανέβαινε η τρίχα)αλλά δεν φτάνει. Χρειάζονται και οι πεζικάριοι για να παρθεί το ύψωμα, όσο και ημίθεος να είναι ο αρχηγός θα τον φάνε μόλις βγει στο ξέφωτο χωρίς κάλυψη. Ούτε πεζικάριους έχουμε ούτε επιλοχίες. Μόνο επίδοξους επιτελάρχες με φανταχτερες στολές έχουμε, και κατά φαντασίαν πολιτικούς καθοδηγητές να ακονίζουν τον κοντυλοφόρο όλη την ημέρα.

  26. Κώστας avatar
    Κώστας 09/01/2011 12:35:21

    Μα αυτό λέω, αυτό που λένε όλοι και γνωρίζει όλη η κοινωνία. Πως προς το παρόν δεν έχει ούτε 30 άτομα ικανά να ανταποκριθούν στις παρούσες δύσκολες συνθήκες.
    Το πρώτο "πλεονέκτημα" που πρέπει να έχουν οι νέοι Τομεάρχες, οι νεοεμφανιζόμενοι υποψήφιοι βουλευτές κλπ είναι ένα: να είναι άγνωστοι μέχρι τώρα. Να μην ξέρουν πως πάνε στα studio του Μega. Να τους ξέρει μόνο το περιβάλλον τους(προσωπικό, επαγγελματικό κλπ) και ο Σαμαράς ή όσοι θα αναλάβουν την ανάδειξη νέων προσώπων.
    Ο Σαμαράς ναι μεν δεν είναι δικτάτορας για να απομονώσει με τη μία τον κατιμά που χρόνια τώρα λιμνάζει στον βούρκο που λέγεται στελεχιακό δυναμικό της ΝΔ, αλλά πρέπει και να καταλάβει πως πολλά, ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ, εκ των προβελημένων στελεχών προκαλούν οργή στην κοινωνία.

  27. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 09/01/2011 12:36:16

    χαχααααα μαμαει τ ασμα ! μπορω να το διαδωσω???

    ΠΠ

    • Προφήτης avatar
      Προφήτης @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 09/01/2011 12:46:19

      Οπωσδήποτε.

      Συνέχεια :

      Βαριά με πήρε το σκαμπίλι
      γιατί βαράς κι εσύ Μπιρμπίλη;
      δεν είμαι ούτε για κουρέας
      θα πάω στο ΝΑΤΟ γραμματέας

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Προφήτης 09/01/2011 12:47:58

        στις μοναχικες του τρυπες
        διωχνω βασανα και λυπες..

        αχχααα σολαρεις !!

        ΠΠ

        • Κώστας Ροδινός avatar
          Κώστας Ροδινός @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 09/01/2011 12:49:31

          Κυριακάτικος Προφητικός Οίστρος!

  28. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 09/01/2011 12:39:12

    Συμφωνω για τον Καραμανλη !! εεεε ειναι ωρα να μαθουμε απο τα λαθη μας - τους.
    Δεν ειναι μονο η καταλληλη ευκαιρια ( μην παραιξηγηθω! ), ΑΛΛΑ εχουμε καταστραφει ως κρατος με το ΓΑΠ. Δεν υπαρχουν περιθωρια συζητησεων.

    Οχι αλλους φιογκους.

    ΠΠ

    • STATHIS avatar
      STATHIS @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 09/01/2011 12:51:37

      ΚΑΙ ΠΡΟΣ ΘΕΟΥ ....ΟΧΙ ΑΛΛΟ "ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ" Ο ΠΟΛΕΜΟΣ ΕΧΕΙ ΘΥΜΑΤΑ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΟΛΟΚΛΗΡΩΤΙΚΑ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ "ΓΑΝΤΙ".


      *Μιά άποψη(παλαιότατη).

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ STATHIS 09/01/2011 12:55:01

        Συμφωνουμε Απολυτα !
        οχι αλλο.. παμ παμ παμ πως μου πανε τα μπουφαν...

        ΠΠ

  29. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 09/01/2011 12:46:56

    http://www.youtube.com/watch?v=YX4b8jM-xJA&feature=related

    Θυμασαι τον τεραστιο Μητσικωστα???!!! εδω Πρεκας ποιητης !
    αχχααααα

    ΠΠ

  30. thanos avatar
    thanos 09/01/2011 12:47:31

    To άρθρο είναι πάρα πολύ εύστοχο στην κριτική, αλλά το χαλάει στις προτάσεις. Δεν είναι η Ν.Δ. φθαρμένο προϊόν που δεν πουλάει. Αντιθέτως, με έναν αρχηγό που είναι το μεγάλο της ατού με τις ιδέες και την πολιτική του σε όλους τους τομείς, είναι έτοιμη για απογειωση.
    Την φρενάρει όμως η επιμονή του αρχηγού στα παλιά πρόσωπα (λόγω ανικανότητας κ αναξιοπιστίας τους, δεν μας χαλάει η φάτσα τους).
    Εγώ ξέρω ότι όταν θέλεις αποτελέσματα κ έργο βάζεις υπαρχηγούς (τους ονομάζεις αντιπροέδρους ή όπως αλλιώς γουστάρεις, σκιώδεις υπουργούς ή όπως αλλιώς σου αρέσει) τους καλύτερους. Αλλιώς το κάρο δεν τραβάει. Το να αλλάξεις το κόμμα σε όνομα σήμα ή ότι επικοινωνιακό νομίζεις είναι φούμαρα.
    Μόνο τα κατάλληλα πρόσωπα αλλάζουν τις καταστάσεις (κ τον κόσμο γενικότερα).
    Εκτός αν υπάρχει λειψανδρία, οπότε χρειάζεται επειγόντως νέο αίμα. Αλλιώς ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ.

  31. mavros pit avatar
    mavros pit 09/01/2011 12:55:59

    ΜΠΡΑΒΟ ANTINEWS
    Το δικό μου ερώτημα είναι ένα και πολύ απλό . Πού είναι τα νέα πρόσωπα από την κοινωνία ;
    Έτσι θα δώσει όραμα και ελπίδα στον λαό μας.
    Με αυτά τα υλικά θα κτίσει το αύριο της πατρίδος μας ;
    Ποιος δεν γνωρίζει πως για τις θέσεις τους , είναι στο περιθώριο , πολλά υψηλά στελέχη του πατριωτικού ΠΑΣΟΚ η του ΛΑΟΣ . Τους πλησίασε αυτούς η του το απαγορεύουν οι ντιντίδες και οι βαψομαλλιάδες, βουλευτές καλοπερασάκηδες της πολιτικής , που για το μόνο που νοιάζονται είναι η επανεκλογή τους και όχι το καλό της πατρίδος και της παράταξης.
    Μήπως επίσης δεν του το επιτρέπει το "σύστημα " που ελέγχει τα πάντα ;
    ΣΑΜΑΡΑ , ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΕΙΣΑΙ ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΙΔΙΑ .
    ΣΚΕΤΗ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ
    ΛΥΠΑΜΑΙ ΠΟΛΥ

  32. ANONYMOS avatar
    ANONYMOS 09/01/2011 13:08:56

    Factorx: αδελφέ ευχαριστώ, αλλά δεν νομιζω οτι πρεπει να το ανεβασω αυτό

  33. ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
    ΣΟΝ ΠΕΝ 09/01/2011 13:09:51

    Σας μιλάω εκ πείρας.
    Όταν η Νέα Δημοκρατία εισπράττει αρνητική κριτική για δηλώσεις στελεχών της ή για την Πολιτική της πανικοβάλλεται.
    Κυρίως για δηλώσεις στελεχών της.
    Τότε, πέραν των άλλων βγαίνουν τα εσωκομματικά μαχαίρια να ξεκαθαρίσουν λογαριασμούς με τον τολμήσαντα.
    Μάλιστα εκτός από τα μαχαίρια συχνά σφάζουν με το βαμβάκι.
    «Δρυός πεσούσης, πας ανήρ ξυλεύεται».
    Τέτοια συντροφική συμπεριφορά και αλληλεγγύη είναι η συνήθης σε ανάλογες περιπτώσεις.
    Ακόμη κι αν συμφωνούν, αφήνουν το συνάδελφό τους στη γωνία να γρονθοκοπείται μέχρι τελικής του εξόντωσης.
    Όμως το ζήτημα δεν είναι η αξία της αλληλεγγύης μεταξύ ομοϊδεατών.
    Είναι ότι η Ν.Δ δεν έχει μάθει να συγκρούεται για την επίτευξη του σκοπού της και την επικράτηση των ιδεών της.
    Όταν συναντά αντίσταση μαζεύεται σαν το σαλιγκάρι.
    Δοκιμάζει άλλη διαδρομή κι αν ξανασυναντήσει πάλι εμπόδιο αλλάζει ξανά κατεύθυνση.
    Γι’αυτό συχνά γυρίζει γύρω από τον εαυτό της κι ύστερα της βγαίνει η γλώσσα να προλάβει τους άλλους, διερχόμενη βέβαια από το μονοπάτι που πέρασαν οι προπορευόμενοι.
    Γιατί όμως συμβαίνει αυτό?
    Είναι πολύ απλό.
    Το κόμμα της Ν.Δ είναι ένας γερασμένος οργανισμός.
    Οι παροικούντες τη Ρηγίλλης γνωριζόμαστε με τα μικρά μας ονόματα.
    Αν δεν δούμε κάποιον σε κάποια συγκέντρωση ρωτάμε για την υγεία του.
    Οι περισσότεροι ιδίως κατά την τελευταία διακυβέρνηση χρωστάνε υποχρέωση στους Βαρόνους και τους Κόμηδες μη μπορώντας έτσι να τους δυσαρεστήσουν.
    Ο Παυλόπουλος π.χ , ενώ λοιδορείται από την κοινωνία ως αποτυχών, στις κομματικές συναντήσεις γίνεται αντικείμενο λατρείας.
    Πώς λοιπόν να χάσει το ενδιαφέρον του ώστε να μη θέλει να μας αντιπροσωπεύσει ξανά?
    Αποτέλεσμα αυτής της κατάστασης είναι η αδυναμία της να αντιμετωπίσει τα σημερινά προβλήματα με νέα δυναμική.
    Έχουν μάθει να μη βγαίνουν από την πεπατημένη.
    Να μη ξενίζει η Πολιτική τους.
    Να μη ξαφνιάζει με πετάγματα και θαρραλέες απόψεις.
    Γιατί οι νέες πολιτικές απαιτούν νέα πρόσωπα.
    Απαιτούν αποστρατείες.
    Έτσι ξαφνιάζεται η Ν.Δ όταν ακούει για το φράχτη στον Έβρο, αντιδρώντας σπασμωδικά αρχικά και εμπρός στην κοινωνική αποδοχή της πρότασης (ανεξαρτήτως της αποτελεσματικότητάς της) να σύρεται τελικά συμφωνώντας.
    Είναι δυστυχώς εγκλωβισμένη στην ανθρωπογεωγραφία της.
    Στελεχωμένη με προβλέψιμους ανθρώπους, χωρίς το πάθος των ανατροπών, χωρίς ιδεολογική έμπνευση ούτε από την ιστορία της παράταξης ούτε της Πατρίδας, σπρώχνουν τον καιρό ώστε να ανταλλάξουν την φτωχή σήμερα κομματική εξουσία με την αυριανή κυβερνητική, χωρίς να τρέξει ρουθούνι.
    Γι’αυτό άφησαν το Φαήλο έκθετο- πέραν ελαχίστων εξαιρέσεων- χωρίς βέβαια να έχουν το θάρρος να τον αντιμετωπίσουν βέβαια.
    Σιγουρατζήδες.
    Αυτό το ξέρουν πολύ καλά εκεί έξω και γι’αυτό συνεχίζουν να βυσσοδομούν εναντίον του Φαήλου από τον τύπο όσοι θέλουν τη Ν.Δ καθηλωμένη και προβλέψιμη και όχι Δύναμη ανατροπής.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ΣΟΝ ΠΕΝ 09/01/2011 13:27:32

      Συ Ειπας ΣΟΝ ΠΕΝ.
      Στοχος του ΠΑΣΟΚ δεν ειναι να βελτιωσει την κοινωνια, αλλα να αλλαξουν την κοινωνικη τους θεση ! Οταν ο λαος ασχολειται ή τελος παντων ασχολητω μια καθε 4 χρονια να ριχνει ενα χαρτι σε μια καλπη και μετα πηγαινε για σπαλομπριζολες, τι να περιμενει?

      Ποιος αρχηγος θα βγει να πει Η ΕΛΛΑΔΑ ΑΝΗΚΕΙ ΣΤΘΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ, σημερα. Καλα το ΓΑΠ ειναι ικανο... αλλος σοβαρος ! Οχι απο Σοσιαλισμος ή Βαρβαροτητα στο Αλλαζουμε η Βουλιαζουμε.

      Ο αποβλεπτος θα ειναι και ο νικητης για την Ελλαδα. Οι υπολοιποι στον πατο.

      ΠΠ

    • chrisss avatar
      chrisss @ ΣΟΝ ΠΕΝ 09/01/2011 16:11:00

      Εξαιρετική άποψη...ακριβής απεικόνιση του τι πραγματικά συμβαίνει εντός της ΝΔ. Αδυνατώ να καταλάβω γιατί ο Σαμαράς δεν σπάει αυγά...το να πλευρίσεις κάποια άτομα φίλα προσκείμενα στον εσωκομματικό σου αντίπαλο προκειμένου να ισχυροποιηθείς εσωκομματικά, είναι κατανοητό αν και όχι πάντοτε θεμιτό..από εκεί και πέρα νέκρα...αυτά τα σιχαμένα ντορογεννή συστήματα ...... γιατί χρειάζονται?δεν ξέρω...πάντως η υπομονή του κόσμου εξαντλείται...ο Σαμαράς δυστυχώς έχει ως τώρα υιοθετήσει το λογική του ώριμου φρούτου..

  34. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 09/01/2011 13:32:50

    Να απαντήσω στο βασικό ερώτημα:
    Ο Σαμαράς εξελέγη από τη βάση του κόμματος με την εντολή να τα αλλάξει όλα.
    Επομένως, δεν είχε λόγο να κρατήσει καμμιά ισορροπία.

    Ας δούμε, όμως, τα πράγματα ψύχραιμα.
    Ο Α. Παπανδρέου χρειάστηκε 7 χρόνια για να γίνει πρωθυπουργός, ο Μητσοτάκης, 6, ο Καραμανλής 7, ο Γ. Παπανδρέου 5. Και όλοι αυτοί ενδιαμέσως υπέστησαν και ήττες. Κάποιοι μικρές, άλλοι μεγάλες.
    Αλήθεια πίστευε κανένας μετά τις εκλογές του 2007 οτι ο Γ.Παπανδρέου είχε πιθανότητες να γίνει πρωθυπουργός;

    Ο Σαμαράς παρέλαβε ένα κόμμα διαλυμένο, ηττημένο με 11 μονάδες διαφορά και με το ηθικό καταρρακωμένο.

    Μέσα σ' ένα μόλις χρόνο, ξεχώρισε την ήρα από το σιτάρι, οργάνωσε συνέδριο, κατέθεσε μια ολοκληρωμένη πρόταση εξόδου από την εξουσία, έφτασε σε απόσταση αναπνοής από το να φέρει τα πάνω κάτω στις δημοτικές και σχεδόν έχει μηδενίσει μια διαφορά 11 μονάδων;

    Είναι λίγα αυτά;

    Ναι άλλα, θα αντικρούσει κάποιος, στο μεταξύ η Κυβέρνηση διέπραξε όργια.

    Σωστά. Ομως, η κυβέρνηση είχε περιθώρια αντοχής και αυτό φάνηκε στις δημοτικές.

    Ο,τι και να λέμε, το εκλογικό σώμα δεν μεταστρέφεται από τη μια μέρα στην άλλη. Θέλει κάποιο εύλογο χρονικό διάστημα.

    Κατά τη γνώμη μου τώρα διανύουμε τη φάση μεταστροφής.
    Υστερα είχε κάποιο νόημα για τον Σαμαρά να κερδίσει την εξουσία χωρίς προηγουμένως να έχει απαξιωθεί πλήρως το ΠΑΣΟΚ;
    Θα εύρισκε μπροστά του ένα άλλο ΠΑΣΟΚ με άλλον αρχηγό που θα τον "τάραζε στην αντιπολίτευση".
    Αυτό θέλαμε;

    Το έχω γράψει κατ΄ επανάληψη οτι είμαι εναντίον της θεωρίας του "ώριμου φρούτου".

    Οπως είμαι εναντίον και των βιαστικών ενεργειών.

    Στο επόμενο ερώτημα: Ο μύθος οτι δεν υπάρχουν στελέχη. Αυτο το ψευτοεπιχείρημα το καλλιεργούν οι εκάστοτε καρεκλοκένταυροι που έχουν πιάσει τις θέσεις και δεν αφήνουν κανέναν άξιο να πλησιάσει ούτε στο πεζοδρόμιο της πάλαι ποτέ Ρηγίλλης.

    Ο Γ.Α.Π. κέρδισε τις εκλογές με τρείς ανθρώπους μπροστά και μια ισχυρή επιτελική ομάδα από πίσω.

    Προφανώς και στη Ν.Δ. υπάρχουν πολύ περισσότεροι.

    Για πιό λόγο να βγαίνουν στα κανάλια οι ίδιοι και οι ίδιοι.
    Θέλετε ονόματα;'
    Να γράψουμε ονόματα:
    Δηλαδή ο κ. Στυλιανίδης τι έργο προσέφερε ως Υπουργός για να είναι σήμερα πρώτο βιολί σε μια πολύ σημαντική γραμματεία.
    Ο κ. Μαρκόπουλος επίσης. Το ίδιο ισχύει και για τον κ. Παναγιωτόπουλο.
    Ακόμα και ο κ. Σπηλιωτόπουλος που προαλείφεται για θέση τομεάρχη

    Οταν ο ΓΑΠ πήρε τον Ραγκούση, τον Παπακωνσταντίνο, τον Γερουλάνο, τον Παμπούκη και τον Δρούτσα τους ήξερε κανένας;
    Οταν στηρίχθηκε σε παλαιοκομματικούς του τύπου Αθανασάκη, Τσούρα και στελέχη με "βεβαρυμένη" θητεία του τύπου Παπουτσή, Ρέππα ή Πάγκαλου και Σηφουνάκη, αντέδρασε κανένας;

    Μακρυγόρησα ήδη.
    Κατά τη γνώμη μου ο Πρόεδρος της Ν.Δ. θα είναι ο επόμενος Πρωθυπουργός. Ουδείς αυτή τη στιγμή είτε εντός της Ν.Δ., είτε εκτός της Ν.Δ. είτε παραλλήλως της Ν.Δ., είτε αντιθέτως της Ν.Δ, μπορεί να τον αντιμετωπίσει.
    Χρειάζεται μια ισχυρή ηγετική ομάδα αποφασισμένη για όλα. "πεζικάριους" όπως έγραψε κάποιος φίλος παραπάνω.
    Γιατί γεμίσαμε από 'chiefs". Χρειαζόμαστε και ....Ινδιάνους!
    Και δεν έχω καμιά αμφιβολία οτι υπάρχουν πολλά νέα, άξια και ικανά στελέχη.
    Περιμένουν την ευκαιρία.
    Ιδού το στοίχημα.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Κώστας Ροδινός 09/01/2011 13:38:53

      διόρθωση: πρόταση εξόδου από την κρίση.

    • Προφήτης avatar
      Προφήτης @ Κώστας Ροδινός 09/01/2011 14:10:12

      Κώστα, η τοποθέτησή σου σε συνδυασμό με αυτήν του ΣΟΝΠΕΝ καταγράφουν την πραγματικότητα.

    • ierofantis avatar
      ierofantis @ Κώστας Ροδινός 09/01/2011 14:11:11

      Καλησπέρα κύριε Ροδινέ, καλησπέρα λοιποί Συνέλληνες...

      Αφού σας συγχαρώ κ. Ροδινέ, για την ανάλυση και αφού πω ότι συμφωνώ με το πνεύμα και γράμμα των λεγομένων σας, να προσθέσω στις σκέψεις σας, ότι εξαιρετικά χρήσιμος και ανέξοδος αλλά ιδιαιτέρως αποτελεσματικός μηχανισμός διάχυσης πολιτικής και ιδεών είναι τα ηλεκτρονικά μέσα ενημέρωσης και ειδικώς το διαδίκτυο.

      Λειτουργούν ως πολλαπλασιαστές ισχύος, και καλά θα κάνουν εκεί στη Ρηγίλης μαζί με τους ομαδάρχες, τους τομεάρχες και τους λοιπούς καρεκλάτους να συστήσουν επιτέλους και μια επίσημη, δυνατή και "επιθετική" ομάδα διαχείρισης και διασποράς ενημέρωσης στο διαδίκτυο, που με διαδραστικό τρόπο να συγκεντρώνει "αφανείς" δυνάμεις.

      Ας οργανώσει δράσεις και κανάλια επικοινωνίας πέραν των κλασικών (δηλ. τηλεόραση και έντυπος τύπος) όπως, πχ με την λειτουργία ραδιοφώνου. Γιατί δηλαδή να υπάρχει το 902 Αριστερά στα FM και να μην υπάρχει κάτι αντίστοιχο από τη δική μας μεριά. Γιατί να χώνουμε χρήματα και τηλεθέαση ή ακροαματικότητα στους σταθμούς και στα έντυπα της διαπλοκής κα να μην στηρίξουμε δικά μας μέσα.

      Και να σας πω και κάτι. Δεν χρειάζονται δημοσιογραφάρες για να κρατήσεις ένα σταθμό. Εσείς, ο Φαήλος, ο Φάκτορας και μερικοί άλλοι που, ας με συγχωρέσουν, δεν τους θυμάμαι όλους, μπορείτε να κάνετε δουλεία για 100 δημοσιογράφους.

      Ποτέ μου δεν περίμενα ότι εν έτει 2011 θα δυσκολευόμασταν να κυκλοφορήσουμε τις ιδέες μας για πατρίδα, εθνική αξιοπρέπεια, τιμή, φιλότιμο, εντιμότητα, και πίστη στα πάτρια αξιακά μας πρότυπα, ωσάν κυνηγημένοι. Ποτέ μου δεν πίστευα ότι θα αποδομείται καθημερινά η κοινωνική και εθνική μας υπόσταση χωρίς αντίδραση ή έστω διαμαρτυρία.

      Αν ο Σαμαράς έχει ανάγκη από πεζικό, δεν φαντάζεται πόσες στρατιές βρίσκονται εν υπνώσει. Αρκεί μόνο ένα νεύμα του στρατηγού για να ξεχυθούν και να πνίξουν το σκότος που μας έχει περικυκλώσει.

      Από εδώ μέσα στον λίγο καιρό που γράφω αλλά στον αρκετό που παρακολουθώ, έχω διαπιστώσει ότι υπάρχουν φλογεροί Έλληνες πατριώτες, με όραμα, αξίες και πιστεύω. Σίγουρα υπάρχουν και αλλού. Βρείτε τους κύριοι της Ρηγίλης, βρείτε τους και αφυπνίστε τους. Και αν δεν μπορείτε να το κάνετε για όλους εσείς, τουλάχιστον δώστε την δυνατότητα με επιχειρηματολογία, πολιτική σκέψη και όραμα να το κάνουμε εμείς για σάς. Στο σχολείο, στη δουλειά, στο διαδίκτυο, στην εκκλησιά, στα χωριά, στα πανυγήρια, κάθε ένας από εμάς είναι φορέας τον νέου λόγου, του νέου ήθους, της νέας μεταπολίτευσης.

      Το ερώτημα είναι θέλετε; Γιατί το αν μπορείτε είναι απαντημένο. ΜΠΟΡΕΙΤΕ!

    • Αγροφύλακας avatar
      Αγροφύλακας @ Κώστας Ροδινός 09/01/2011 15:43:39

      Συμφωνώ απόλυτα, και συγχαίρω τον Κώστα Ροδινο για την γλαφυρότητα του.
      Μετά από αυτήν την ολοκληρωμένη ανάλυση της όλης κατάστασης Σαμαράς/ΝΔ (όπως συμπληρώθηκε κατωτέρω και από τον Ιεροφάντη) δεν βλέπω τον λόγο γιατί να συνεχίζεται η εσωστρέφεια.
      Ας προχωρήσουμε στο διαταυτα (δηλ. τι πρέπει, τι μπορούμε, εμείς οι πεζικάριοι να κάνουμε για να βοηθήσουμε την κατάσταση με έργα και όχι μόνο με λόγια).
      Εγώ είχα προτείνει καθιστική διαμαρτυρία έξω από το MEGA, αλλά δεν δευτερολόγησε κανένας. Ας ακούσουμε και άλλες ιδέες για ‘δράση’.

      • effie B. avatar
        effie B. @ Αγροφύλακας 09/01/2011 17:33:09

        Κωστα,
        αφου ξερεις πολυ καλα οτι θα τα κανει ολα οσα λες, γιατι προτρεχουμε?
        Ολοι ξερουμε τι ειδους κομμα παρελαβε τον Νοεμβρη του 09. Ποιους ειχε και εχει απεναντι του...
        Ειρησθω εν παροδω, σημερα πηρες και τα ευσημα σου απο το Βημα, τουλαχιστον παραδεχονται οτι γραφεις καλα.....
        Χαϊλικια και ο Φακτορας, ολο με το antinews ασχολουνται!!!

        • Κώστας Ροδινός avatar
          Κώστας Ροδινός @ effie B. 09/01/2011 17:47:21

          Effie B.
          Τι εννοείς;

          • Misha avatar
            Misha @ Κώστας Ροδινός 09/01/2011 17:48:10

            Κουίζ: Ποιος σύμβουλος του προέδρου της ΝΔ αρθρογραφεί σε ιστοσελίδες με το ψευδώνυμο Κώστας Ροδινός; Το «κουίζ» μπορεί να φαίνεται δύσκολο, αλλά αν επιχειρήσει κανείς μια αναζήτηση στο Ιnternet θα βρει άρθρα ουδόλως «ρόδινα» αλλά σχετικώς καλογραμμένα και, ως γνωστόν, μόνο ένας από τους «ελληνόφρονες σαμαροφύλακες» ξέρει τόσο καλά ελληνικά ώστε να υποστηρίζει αρθρογραφία... ανεκτού επιπέδου.

            Διαβάστε περισσότερα: ht--p://www.tovima.gr/default.asp?pid=46&ct=58&artId=326225&dt=09/01/2011#ixzz1AYaFRv5L

          • Κώστας Ροδινός avatar
            Κώστας Ροδινός @ Misha 09/01/2011 17:56:35

            Misha,
            Ευχαριστώ,
            Το αγνοούσα
            Ευφάνταστοι!
            Εχουν χάσει και τα αυγά και τα καλάθια!

          • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
            Γιάννης Φαίλτωρ @ Κώστας Ροδινός 09/01/2011 18:11:21

            Αφού μπήκατε και στο Βηματοδότη κύριε μυστικοσύμβουλε, τα θερμά μου συγχαρητήρια. Και εις ανώτερα.
            Πάω τώρα να διαβάσω τα Ρόδινα Ακρογιάλια

          • Κώστας Ροδινός avatar
            Κώστας Ροδινός @ Κώστας Ροδινός 09/01/2011 18:25:36

            Βλέπουν παντού φαντάσματα και ...σαμαροφύλακες!

            Από εδώ και στο εξής λέω να τους στέλνω τα άρθρα μου να τα επιμελούνται ....γλωσικώς!
            Μου αρέσουν οι παρατηρήσεις!
            Βελτιώνομαι!

          • Misha avatar
            Misha @ Κώστας Ροδινός 09/01/2011 18:32:34

            Πέρα από την πλάκα , αυτό το κυνήγι διαδικτυακών μαγισσών μπορεί να ενέχει και σπέρματα μαφιόζικων τακτικών. Τις σέχτες κλπ γκρουπούσκουλα τα έχουν υπό πλήρη έλεγχο.

    • Βασιλειος Περδικιδης avatar
      Βασιλειος Περδικιδης @ Κώστας Ροδινός 09/01/2011 21:26:40

      ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!!!!!!!!!!Αν δουλεψει λιγο το φτυαρι ο Αντωνης απο εκει και μετα ο δρομος ειναι ανοικτος.

  35. Ακροβολιστής avatar
    Ακροβολιστής 09/01/2011 13:34:33

    @FactorX: έτσι ακριβώς είναι.

    @FactorX και υπόλοιπους: Με και για αυτόν τον κόσμο που περιγράφεται εδώ h**p://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_ell_2_31/12/2010_427381, τι θα γίνει? Όσο τραγικό κι αν ακούγεται ο κόσμος ΠΕΙΝΑΕΙ και ΕΞΑΘΛΙΩΝΕΤΑΙ συνεχώς, ΧΑΝΕΙ ΤΗΝ ΑΞΙΠΡΕΠΕΙΑ ΤΟΥ και η ΝΔ σκέφτεται ακόμη τα εσωκομματικά της... Καταλαβαίνει κανείς τι γίνεται εκεί έξω στον πραγματικό κόσμο?

  36. tiramola avatar
    tiramola 09/01/2011 13:40:17

    Οι σύμβουλοι του Σαμαρά τον έχουν πάρει στο λαιμό τους αναδεικνύοντας έτσι από σπόντα την δική του ανεπάρκεια.
    Τον παρέσυραν σε αντιμνημονιακή ρητορική λέγοντας όμως ναι στην χρηματοδότηση.
    Κατηγόρησαν την κυβέρνηση ότι φούσκωσε το έλλειμμα στο 12,5 ενώ δεν έκαναν το ίδιο για την eurostat που το ανέβασε στο 15%.
    Μετά από 6 χρόνια ΝΔκρατικής διακυβέρνησης καταλήξαμε στο έσχατο σημείο αδυναμίας δανεισμού και έρχονται τώρα οι ίδιοι ως μάγοι με συνταγή μείωσης του ελλείμματος σε 1 χρόνο.Πρίν 1 χρόνο δηλαδή αυτή η συνταγή ήταν άγνωστη.Το πρόβλημα δεν είναι μόνο η διατήρηση των ισσοροπιών(είναι και αυτό) αλλά ο βλακώδης τρόπος προσέγγισης των προβλημάτων.
    Ο ίδιος ακριβώς μηχανισμός που συστήθηκε για την Ελλάδα ισχύει για όλες τις χώρες της ΕΕ που αντιμετωπίζουν ή θα αντιμετωπίσουν σύντομα τα ίδια προβλήματα δανεισμού.
    Υπάρχει κανένας που να γουστάρει μηχανισμούς επιτήρησης?
    Όχι βέβαια.
    Αναγκαίο κακό θα το χαρακτηρίζαμε όσο οι λύσεις που προτείνονται είναι συστημικά αυτονόητα.
    Αν υποθέσουμε ότι η Αριστερά μάχεται για την ανατροπή του καπιταλισμού, η Δεξιά με την δήθεν αντιμνημονιακή ρητορική, τι ακριβώς επιδιώκει?
    Η σύγχηση και τα ψεύτικα τα λόγια τα μεγάλα θα συνεχίζονται όσο δεν υπάρχουν πολιτικοί που θα υποχρεώσουν τις αγορές να λειτουργούν στην υπηρεσία των πολιτών και όχι της υπερεθνικής οικονομικής ελίτ των τοκογλύφων.
    Και ο Σαμαράς δεν είναι τέτοιος.Παιδί του συστήματος είναι και αυτός που καμιά άλλη δουλειά στη ζωή του δεν μπορεί να κάνει πλην της επαγγελματικής εκπροσώπησης του λαού.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ tiramola 09/01/2011 14:14:14

      Tiramola,
      Ο Σαμαράς ήταν τόσο αγαπημένο παιδί του συστήματος, που τον κράτησε έξω για μια δεκαετία!

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ tiramola 09/01/2011 14:50:54

      H αντιμνημονιακη πολιτικη της ΝΔ επιζητει καπιταλισμο χωρις μνημονιο δηλ. με δανεισμο απο τις αγορες οπως γινοταν πριν ή αν αυτο ηταν αδυνατον ενα αλλο μνημονιο γιατι ξερεις μνημονιο απο μνημονιο εχει διαφορα και δεν ειναι το ιδιο αυτο που εχουν οι Ιρλανδοι ή αυτο που θα παρουν οι Πορτογαλοι.
      Το αλλο μιγμα πολιτικης ισχυριζεται οτι οι περικοπες ειναι υπερβολικες και κανουν ζημια.Τωρα να βγαινει καποιος σαν τον Παπανδρεου που μεχρι να αναλαβει ελεγε οτι δε χρειαζονται καθολου περικοπες ειναι και αυτο ανακολουθο.
      Οσο για το επιχειρημα οτι ηταν οροι των δανειστων ακομη και αν το δεχθουμε οφειλε η κυβερνηση να τους επισημανει τα αδιεξοδα και να διαπραγματευθει αφου και αυτοι θα εχαναν σε περιπτωση χρεωκοπιας.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ tiramola 09/01/2011 17:17:40

      Για την σημερινή κατάντια έχουν συμβάλει ΠΟΛΛΟΙ. Αλλά ένας είναι ο παμμέγιστος. Ο Αντρέας. Αυτός κατέστρεψε την παιδεία, αυτός μας έμαθε να αγαπάμε την μετριότητα, αυτός είπε ψέμματα και χορτάσαμε, αυτός, μας είπε ότι είναι ΟΚ να κλέβουμε αλλά όχι πολύ, αυτός μας έμαθε χρηματοδότηση βίλας με δανεικα΄από μπατίρη. Αντε.

      Ναι. χρειάζεται πολιτκή πρόταση. Αυτή την στιγμή έχουμε ένα ίχνος θετικό. Ψέματα. Ίχνη θετικά. Και το Πασόκ έχει. Τα άλλα είναι μούχλες.

      • anonymous avatar
        anonymous @ archaeopteryx 09/01/2011 23:03:05

        Ο Αντρέας αγαπητέ έκανε ότι κάνει σήμερα ο Τσάβες. Σου λέει. Οι δικοί μου είναι ξυπόλητοι, ξεβράκωτοι, αγράμματοι. Πρέπει με αυτούς τους λαλάκες να βρω ένα τρόπο να ανταγωνιστώ τους άλλους, που είναι νοικοκυραίοι, ξέρουν πέντε αράδες γράμματα και μπορούν να σταθούν στην κοινωνία.
        Πως θα το κάνω;;
        1) Θα καταστρέψω τους άλλους. Θα τους καταστρέψω όλες τις πηγές εισοδήματός τους. (Ακίνητα-ενοικιοστάσιο-απαξίωση αστικών περιοχών, Βιομηχανία-μπλοκάρισμα χρηματοδότησης-μίζες κλπ. Δημόσιο-διωγμός)
        2) Θα ενισχύσω τους δικούς μου. Επειδή όμως οι δικοί μου είναι κατσαπλιάδες θα δανειστώ και θα τους τα δώσω λεφτά ενώ θα διορίζω χαραμοφάηδες στο δημόσιο.

        Η ΝΔ δεν ανέτρεψε αυτή την κατάσταση αν και ήταν πανεύκολο να το πετύχει. Αυτή είναι η οικονομική ιστορία της Ελλάδας μετά τη μεταπολίτευση. Εγώ δεν τους εμπιστεύομαι και λεφτά δεν τους δίνω. Το αποφεύγω όσο μπορώ.

  37. STATHIS avatar
    STATHIS 09/01/2011 13:42:57

    *ΟΣΟ ΕΠΙΤΡΕΠΟΥΝ(ουμε) ΣΕ ,ΕΓΧΡΩΜΟΥΣ ΚΑΙ ΜΗ, ΠΑΠΑΓΑΛΟΥΣ & OPINION DEVELOPERS (makers) , ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ ΤΗ ΣΥΛΛΟΓΙΚΗ ΜΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑ (αμισθή μάλιστα) ΠΟΥ ΛΕΓΕΤΑΙ ΣΥΧΝΟΤΗΤΕΣ Ή "ΑΕΡΑΣ", ΓΙΑ ΝΑ "ΕΛΕΓΧΟΥΝ" ΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ (ουσιαστηκά να υπηρετούν τη πραγματική υποκριτική & παρασκηνιακή εξουσία) ΤΟΣΟ Η ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΘΑ ΕΚΦΥΛΙΖΕΤΑΙ ΣΕ "ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ" ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΕΡΓΟΥΜΕΝΑ ΥΠΟΧΕΙΡΙΑ ΤΩΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΤΩΝ ΤΟΥΣ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΗΝ "ΑΝΑΓΝΩΡΗΣΗΜΟΤΗΤΑ" ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΙΔΕΟΛΟΓΙΚΗ ΤΟΥΣ ΒΑΣΗ .
    ΟΣΟ Η ΔΙΚΤΑΤΟΡΙΑ ΤΩΝ ΜΜΕ ΘΑ "ΚΑΤΕΥΘΥΝΕΙ" , ΜΕ ΑΜΦΙΒΟΛΟΥ ΠΡΟΕΛΕΥΣΗΣ ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ "ΔΗΜΟΣΚΟΠΙΣΕΙΣ", ΤΟ ΤΡΟΠΟ ΣΚΕΨΗΣ ΚΑΙ ΤΟ ΔΡΟΜΟ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗΣ (στο όπου στοχεύουν οι χρηματοδότες τους) ,ΤΟΣΟ Η ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΚΑΙ ΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ΘΑ ΠΕΡΝΑΝ ΣΕ ΔΕΥΤΕΡΟ ΡΟΛΟ ..... ΣΤΟ ΡΟΛΟ ΤΟΥ ΑΠΛΟΥ ΔΙΕΚΠΕΡΑΙΩΤΗ ΜΕ ΤΗΝ ΕΠΙΦΑΣΗ ΝΕΩΝ ΙΔΕΟΛΟΓΙΚΩΝ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΕΩΝ ΠΟΥ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΠΡΩΤΑ ΒΑΠΤΙΣΘΕΙ "ΣΥΓΧΡΟΝΕΣ" Ή "ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΕΣ" .
    ΓΙ ΑΥΤΟ ΑΣ ΚΑΝΟΥΝ ΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ΤΗ ΡΗΞΗ ΜΕ ΤΑ ΜΜΕ ΚΑΙ ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗ ΠΡΟΒΟΛΗ ΤΟΥΣ .... ΕΔΩ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΝΑ ΜΑΣ ΜΙΛΗΣΟΥΝ , ΚΑΤΑ ΠΡΟΣΩΠΟ ΚΑΙ ΔΙΑ ΖΩΣΗΣ .
    ΑΣ ΧΑΛΑΣΟΥΝ ΚΑΙ ΜΕΡΙΚΑ ΖΕΥΓΑΡΙΑ ΠΑΠΟΥΤΣΙΑ ΚΑΙ ΛΙΓΗ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΒΕΝΖΙΝΗ ...... ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΓΚΗ ΝΑ ΤΑ ΛΕΝ ΟΛΑ ΑΠΟ ΤΑ STUDIOS , ΟΙ ΓΕΙΤΟΝΙΕΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΟΙ ΤΟΠΙΚΕΣ ΚΟΙΝΩΝΙΕΣ ΜΠΩΡΟΥΝ ΝΑ ΑΚΟΥΝ ΚΑΙ ΕΚ ΤΟΥ ΣΥΝΕΓΓΥΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΑΠΑΝΤΟΥΝ ΚΙΟΛΛΑΣ !!!!!!!


    *Μιά άποψη.

  38. azxc avatar
    azxc 09/01/2011 13:47:41

    Συγχαρητήρια παιδιά του Αντί...

  39. φωτεινη avatar
    φωτεινη 09/01/2011 13:57:10

    ο προεδρος του λαικου ευρωπαικου κομματος,του πιο ισχυρου κομματος στην ευρωπη ,εχει ηδη απαντησει στα ερωτηματα σου τιραμολα.διαβασε τη συνεντευξη του στο βημα.θα σου λεισει πολλες αποριες.

    • tiramola avatar
      tiramola @ φωτεινη 09/01/2011 14:00:24

      Πότε θα ξυπνήσεις?
      Όταν μπουν καμιά δεκαρία χώρες στον μηχανισμό στήριξης ή παραπάνω?

    • STATHIS avatar
      STATHIS @ φωτεινη 09/01/2011 14:05:49

      *ΠΟΥ ΕΙΠΑΤΕ ....ΣΤΟ ΕΓΓΥΡΟΝ "ΒΗΜΑ" ΠΟΥ ΑΝΑΜΕΤΑΔΙΔΕΙ ΤΑ "ΝΕΑ" ΤΟΥ "ΕΘΝΟΥΣ" ΜΕ ΑΠΟΤΕΡΟ ΣΚΟΠΟ ΤΗΝ "ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ" ?????

      Άσε καλύτερα ...... θα ψάξω να βρώ τη συνέντευξη "διεθνώς" δημοσιευμένη !!

      *Μιά άποψη (βεβαιωμένη).

  40. antiΛΑΟΣ avatar
    antiΛΑΟΣ 09/01/2011 14:06:46

    Οι επισημάνσεις του άρθρου σας , θεωρούμε πως εκφράζουν την απογοήτευση του μέσου Έλληνα, που άλλα περίμενε από τον Αντώνη Σαμαρά και άλλα βλέπει να γίνονται ( ή να μην γίνονται ). Η λαϊκή βάση της ευρύτερης δεξιάς ψήφισε χωρίς δισταγμό τον Μεσσήνιο πολιτικό , δίνοντας μήνυμα ανανέωσης και αναγέννησης.
    Αν ήθελε ( λίγο από τα ίδια ) θα είχε ψηφίσει , Ντόρα Μπακογιάννη.
    Δηλαδή , τζάκια , νεποτισμό , συμφέροντα ,διαπλοκή ,"δικά μας παιδιά", ναι σε όλα σε Σκοπιανούς και Τούρκους , ευχαριστίες στους μετανάστες που διάλεξαν την Ελλάδα ( Παυλόπουλος ) κλπ
    Ο πρώτος χρόνος της προεδρίας Σαμαρά ήταν φυσικό να αναλωθεί στην απαραίτητη ενημέρωση του προέδρου στα προβλήματα και στις πληγές που άφησε στην πατρίδα η ανίκανη διακυβέρνηση της ομάδας Καραμανλή και η επονείδιστη φυγή της από την Εξουσία.
    Ήδη διερχόμαστε τον δεύτερο χρόνο της παρουσίας Σαμαρά στο πηδάλιο της ΝΔ
    Αναμένουμε τις αναγκαίες τομές , τα άλματα και την φυγή προς τα εμπρός!
    Η πατρίδα αποσυντίθεται κοινωνικά , οικονομικά , ιστορικά και ημείς άδομεν .

  41. φωτεινη avatar
    φωτεινη 09/01/2011 14:10:32

    κ.Ροδινε,εγω πιστευω οτι ο σαμαρας ακολουθει λιγο τη λογικη του ωριμου φρουτου.δηλαδη και ο ιδιος πολλες φορες επισημαινει ποσα νομοσχεδεια εχει ψηφισει ωσ αντιπολιτευση,οτι πολλα απ αυτα προερχονται απ το προγραμμα της ν.δ. οτι ειναι συνεπης κ.λ.π.πολλες διαρθρωτικες αλλαγες μετατεθηκαν για μετα τα χριστουγεννα,αλλαγες ιδιαιτερα δυσαρεστες.ισως γιαυτο κραταει αυτη τη χαλαρη σταση,περιμενει να ψηφιστουν απ το πασοκ ,διοτι δικαιως δεν θελει να επωμιστει αυτος το χρεος για ανομηματα που κατα γενικη ομολογια εχει δημιουργησει το ιδιο.το προβλημα αυτης της τακτικης ειναι η κηρυξη εκλογων προωρα ,πριν απ το απριλη,οπως φημολογειται.η ενεργειες του γαπ τελευταια ,οπως τειχος,πατριωτικο ντελιριο στο εζρερουμ ισως να προοιωνιζουν κατι τετοιο.και θα τον εχουν βρει τελειως απροετοιμαστο το σαμαρα.

    • STATHIS avatar
      STATHIS @ φωτεινη 09/01/2011 14:17:51

      "Τις περισσότερες φορές η λύση είναι το ίδιο το πρόβλημα "

      Κάποιος το είπε και το απέδειξε !!!! (ονόματα δε λέμε , τουλάχιστο προσώρας).

      *Μιά άποψη.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ φωτεινη 09/01/2011 14:24:03

      Φωτεινή μου,
      Ποιόν θα έπειθε ο Σαμαράς την Ανοιξη, άν έλεγε ο,τι η Ν.Δ. είναι έτοιμη νά κυβερνήσει;
      Ούτε εμένα!
      Ηθελε, λοιπόν, ένα εύλογο χρονικό διάστημα.
      Αυτό δεν είναι τακτική "ωριμου φρούτου".
      Περίοδο προσαρμογής θα το έλεγα.
      Ομως, από και πέρα αρχίζει η πραγματική μάχη γιατί ο χρόνος πλέον θα δουλεύει αντίστροφα.

  42. φωτεινη avatar
    φωτεινη 09/01/2011 14:13:20

    προς το παρον ειναι δυο.και για ριξε μια ματια σε αυτο της ιρλανδιας,να καταλαβεις τη διαφορα.

  43. tiramola avatar
    tiramola 09/01/2011 14:17:08

    Η ΝΔκρατική κομματική ισσοροπία Μητσοτάκηδων και Καραμανλικών τον κράτησε.
    Αλήθεια μιά που το έφερε η κουβέντα.
    Που δούλευε τόσα χρόνια, πως την έβγαζε?

    • ierofantis avatar
      ierofantis @ tiramola 09/01/2011 14:31:38

      Νομίζω απο τη βουλευτική αποζημίωση. Μετά απο δύο εκλογές στο βουλευτικό αξίωμα, όλοι οι βουλευτές δικαιούνται αποζημίωσης δια βίου, ώς σύνταξη.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ tiramola 09/01/2011 14:33:37

      Tiramola,
      απορώ που κατεβάζεις τη συζήτηση σε επίπεδο παραπολιτικής.

      • tiramola avatar
        tiramola @ Κώστας Ροδινός 09/01/2011 14:41:40

        Επί 30 και πλέον χρόνια κτυπάει το ρημάδι το ξυπνητήρι στις 6:30 και πάω για δουλειά στη φάμπρικα.
        Από τη στιγμή που δεν βρίζω, δικαιούμαι!

        • Προφήτης avatar
          Προφήτης @ tiramola 09/01/2011 14:54:11

          Είσαι γεννηθείς το 63.
          Πριν 30 και πλέον χρόνια που ξεκίνησες, ΛΕΣ, να δουλεύεις ήταν Ιανουάριος του 1981 και ήσουν λιγότερο από 18 χρονών.

          Και να πούμε δούλευες συνέχεια, φαντάρος δεν πήγες;
          Εσύ λες ήσουνα στο Α2.

          Άρα : 30 χρόνια δεν συμπληρώνεις.

          Άρα : λες ψέμματα. Κάπου.
          Στην ηλικία;
          Στην προϋπηρεσία;
          Στη φάμπρικα;
          Στο ξυπνητήρι;
          Στο στρατιωτικό;
          Στο φύλο;
          Μπορεί να 'σαι γυναίκα.

          Λοιπόν αποφάσισε που λες ψέμματα που λες αλήθεια.

          Δικαίωμα σου να ρωτάς ότι θέλεις.
          Αλήθεια, ο Γιωργάκης, η Μαργαρίτα, ο Νίκος, πώς ζούσαν τόσα χρόνια;

          • tiramola avatar
            tiramola @ Προφήτης 09/01/2011 14:57:46

            Το 82 μέχρι το 85 ήμουν φαντάρος και απολύθηκα έφεδρος ανθυπολοχαγός.
            Τους τελευταίους 14 μήνες υπηρέτησα στο Α2 στο πεντάγωνο.Μετά επέστρεψα στη φάμπρικα.
            Ευχαριστήθηκες χωροφύλακα?

          • Προφήτης avatar
            Προφήτης @ Προφήτης 09/01/2011 15:03:50

            Εγώ σε ρώτησα πώς ζει ο Νικολάκης.

            Ότι για τα δικά σου μάς λες παπατζιλίκια το ξέρω.

          • tiramola avatar
            tiramola @ Προφήτης 09/01/2011 15:43:06

            Είναι συγραφέας, νομίζω από το 1990 και μετά όπου δούλευε στην Διεθνή Τράπεζα.
            Έχει γράψει καμιά δεκαριά βιβλία.
            Εγώ επαναλαμβάνω, ο Σαμαράς έχει κολλήσει 1 ένσημο?

          • Κώστας Ροδινός avatar
            Κώστας Ροδινός @ Προφήτης 09/01/2011 15:47:43

            Tiramola,
            Ευτελίζεις τη συζήτηση.
            Είναι και αυτός ένας τρόπος για να πετάς τη μπάλλα στην εξέδρα.

          • tiramola avatar
            tiramola @ Προφήτης 09/01/2011 16:05:44

            Μόνο εγώ ευτελίζω?
            Όσοι ασχολούνται με τον αδελφό του Παπανδρέου τι ακριβώς κάνουν?
            Πολιτικές ερωτήσεις?

        • Μετανάστης στη χώρα μου avatar
          Μετανάστης στη χώρα μου @ tiramola 09/01/2011 23:04:07

          Μόνο παριπτώσεις σαν την συγγραφέα του παραμυθιού "Χάρυ Πότερ" ζουν (καλά) από τα βιβλία τους. Υπηρξα μεταφραστής λογοτεχνίας και έχω εικόνα για το τι πληρώνουν οι εκδοτικοί οίκοι στο Ελλαδιστάν ακόμη και τους επώνυμους Έλληνες συγγραφείς. Τώρα το παραμύθι της οικογένειας ΓΑΠ δεν χρειάζεται συγγραφικά δικαιώματα. Αυτά αντλούνται LIVE από το αίμα που μας πίνουν, σωστά...

    • Βασιλειος Περδικιδης avatar
      Βασιλειος Περδικιδης @ tiramola 09/01/2011 21:30:08

      Ασε φιλε αυτο το δουλεψε πολυ η Ντορα στις εσωκομματικες.

  44. DeltaLamda avatar
    DeltaLamda 09/01/2011 14:32:52

    Συμφωνώ απόλυτα με το άρθρο αλλά και με τίς παρατηρήσεις των περισσότερων. Κανένας όμως απο τους σχολιαστές δεν λαμβάνει υπόψη του τα παρακάτω:

    α) οτι η Ν.Δ. έχει συγκεκριμένο δυναμικό και με αυτούς ο Σαμαράς ειναι υποχρεωμένος να πορευτεί. Τι είδους ανανέωση θα μπορούσε να κάνει σήμερα? Να βάζει στην άκρη εκλεγμένους βουλευτές, όποιοι και ότι είναι αυτοί και εκπροσωπούν στο συλλογικό υποσυνείδητο και να προωθεί εξωκοινοβουλευτικούς? Υπομονή και σε λίγο καιρό που θα γίνουνε εκλογές με λίστα τότε θα μπορούμε να κρίνουμε τις επιλογές του. Τώρα είναι πρώιμο να το κάνουμε.

    β) η χώρα βαδίζει για χρεοκοπία ή όπως πιο light θέλει να την ονομάσει κανείς, ελεγχόμενη, αναδιάρθρωση, επιμήκυνση με αναδιάρθρωση, κτ.τ. Η 4η δόση είναι απίθανο να εγκριθεί αφού δεν διαφαίνεται καμία αναστροφή του οικονομικού κλίματος και των θεμελιωδών δεδομένων που να δημιουργεί υποψίες ανάκαμψης και δυνατότητα επιβίωσης του κράτους και κατ’ επέκταση την δυνατότητα να ανταποκριθεί σε οποιονδήποτε περαιτέρω δανεισμό.

    Εκ των πραγμάτων λοιπόν οποιαδήποτε επιθετική και δυναμική αντιπολίτευση υπό τις παρούσες συγκυρίες, θα δώσει το άλλοθι στον ΓΑΠ να πάει σε εκλογές τις οποίες προφανώς θα χάσει. Θα απαλλαγεί όμως από το να πιει το πικρό ποτήρι της χρεοκοπίας της χώρας το οποίο θα μεταβιβαστεί αναπόφευκτα στον Σαμαρά! Δεν θα ηταν άδικο να χρεωθεί ο Σαμαράς τα αποτελέσματα της πολιτικής του ΓΑΠ και των άλλων και να γίνει ο αποδιοπομπαίος τράγος όλων?

    Φάγαμε τόσα χρόνια πασόκ στη μούρη. Δυο-τρεις μήνες ακόμα υπομονή με λιγότερη γκρίνια και εμπιστοσύνη στον αρχηγό και δεν θα έβλαπτε…

  45. mavros pit avatar
    mavros pit 09/01/2011 14:36:36

    ΑΝΤΩΝΗ ΣΑΜΑΡΑ !!!

    Σου είχα προτείνει να διαβάζεις τακτικά το ANTINEWS.
    Μελετώντας τους αρθρογράφους , θα διαπίστωνες που βρίσκονται εκείνοι τους οποίους χρειάζεσαι .
    Δηλαδή , με ώριμη σκέψη , πατριώτες , δημοκράτες .
    ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΡΓΑ

  46. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 09/01/2011 14:36:45

    Η κινηματική διαδικασία η οποία ανέδειξε το Σαμαρά στην ηγεσία της ΝΔ είναι ἐνα ποτάμι. Μέσα σε αυτό ορμητικό ποτάμι βρίκεται ακίνητο το Île de la Cité όπου βρίσκεται ο καθεδρικός ναός του κόμματος (είναι το μικρό νησάκι στο Σηκουάνα όπου βρίσκεται η παναγία των Παρισίων).
    Το ποτάμι ρέει γύρω του ορμητικό προς τη θάλασσα ενός νέου οράματος για την Ελλάδα. Ο Σαμαράς μοιάζει πολλές φορές εγκλωβισμένος στα υπόγεια αυτού του καθεδρικού ναού ενώ απέξω ακούγονται φωνές που τον καλούν να μπει καπετάνιος στη βάρκα, να πιάσει το πηδάλιο για να βγούμε σε μια κοινούργια θάλλασα.
    Έχουμε ξαναπεί ότι ίσως για πρώτη φορά στην ιστορία αυτής της παράταξης γίνεται ζύμωση ιδεών. Και αυτός ο ιστότπος παίζει πρωταγωνισκό ρόλο σε αυτή τη ζύμωση. Αυτό μάλλον τρομάζει τους Φίφηδες του κόμματος είτε γιατί αποκαλύπτεται η ανθυπομετριότητα ορισμένων είτε γιατί δεν μπορούν να λειτουργήσουν εκτός της συστημικής γυάλας. Θα σκάσουν! Αρκετά λοιπόν με τον κομματικό λωγιοτατισμό.
    Και κάτι ακόμα. Θέλω να πιστέυω ότι΄οι περισσότεροι από εμάς οι οποίοι πιστεύουμε στις ίδιες αρχές με τον πρόεδρο, είμαστε συνοδοιπόροι κοινών αντιλήψεων και όχι πιστοί ακόλουθοι. Στο κάτω κάτω μας χρωστάει, δεν του χρωστάμε.
    Ο μεγάλος πολιτικός δεν φτάνει μόνο να έχει συλλάβει μια σπουδαία πολιτική. Πρέπει να την μεταλαμπαδεύσει στο πολιτικό σώμα για να έχει επιτυχία στην εφαρμογή της. Και εν τέλει καθένας μας είναι ότι πράττει.

    • effie B. avatar
      effie B. @ Γιάννης Φαίλτωρ 09/01/2011 18:40:51

      Να διαλεξουμε: Φιφηδες η Ντιντηδες? Το Φλουφληδες παιζει?
      Σοβαρα ομως, ξερεις οτι το ποταμι φουσκωσε και θα τα σαρωσει ολα!!!

  47. φωτεινη avatar
    φωτεινη 09/01/2011 14:37:26

    εγω δεν διαφωνω μαζι σας,ουτε θεωρω τελειως ασχετη τη συγκεκριμενη πολιτικη.φοβαμαι ομως κι εγω το χρονο που τρεχει αντιστροφα.

    • STATHIS avatar
      STATHIS @ φωτεινη 09/01/2011 14:56:46

      Φτάνει να μην έχουμε στο τέλος δηλώσεις για "ΙΣΤΟΡΙΚΟΥΣ ΣΥΜΒΙΒΑΣΜΟΥΣ" ....Τότε το τέλος έρχεται με ταχύτητα και ο χρόνος (ακριβώς όπως η εμπιστοσύνη ) όταν χάνεται ΔΕΝ ΕΠΙΣΤΡΕΦΕΙ .!

      *Μιά άποψη .-

  48. SPYROS avatar
    SPYROS 09/01/2011 14:57:05

    Φάκτορα χαρά στο κουράγιο σου!

    Κι εγώ στηρίζω Σαμαρά με τα μπούνια αλλά να σου πω την ελήθεια έχω αρχίσει σιγά-σιγά να κουράζομαι να περιμένω και να περιμένω πράγματα, αλλαγές, θέσεις, δηλώσεις και να μην γίνονται/ακούγονται...

    Αλλά όπως σου λέει και ο Προφήτης πιο πάνω, όταν στο Συνέδριο στην "αναγέννηση" του Κόμματος, έβλεπες πρώτη σε ψήφους την Παπακώστα και δεύτερη την ανεκδιήγητη Πατριανάκου, τί περίμενες (κι εμείς μαζί με εσένα)...

    Ο Αντώνης πρέπει να ξεκαθαρίσει ΧΘΕΣ με κινήσεις, αν είναι με εμάς τον λαό ή εάν είναι με τις Φεβρωνίες και όλα αυτά που αντιπροσωπεύουν οι Φεβρωνίες...

  49. φωτεινη avatar
    φωτεινη 09/01/2011 14:58:59

    το δημοσιευμα του βηματος εμενα προσωπικα μου λεει ενα, μπηκαμε σε προεκλογικη περιοδο

    • STATHIS avatar
      STATHIS @ φωτεινη 09/01/2011 15:08:29

      ["το δημοσιευμα του βηματος εμενα προσωπικα μου λεει ενα, μπηκαμε σε προεκλογικη περιοδο"]

      Ή ΑΠΛΑ ΕΤΣΙ ΕΞΥΠΗΡΕΤΕΙ ("ΔΟΛ", ΠΑΝΤΕΛΗ, ΝΙΚΟ,κ.α.) ΝΑ ΝΟΜΙΖΟΥΜΕ !!!!!

      *Μιά άποψη.(επιφύλαξης εις νέον).

  50. πατριώτης avatar
    πατριώτης 09/01/2011 15:01:27

    Φίλε κε Ροδινέ ,
    τα πολιτικά κόμματα υπάρχουν για να εκφράζουν τις τάσεις , τις φιλοδοξίες , τις ανησυχίες και τα οράματα των Κοινωνιών.
    Δεν υπάρχουν για να κυβερνούν , ντε και καλά , όπως δείχνετε να φαντάζεσθε.
    Βεβαίως ο Σαμαράς δεν μπορούσε να πει πως είναι έτοιμος να κυβερνήσει , όμως θα μπορούσε να ανασυντάξει το κόμμα , προωθώντας νέες ιδέες από νέους ανθρώπους , με νέες Πολιτικές.
    ΔΕΝ το έκανε πιθανότατα από απειρία ή αδυναμία , κινδυνεύει όμως να επαναλάβει αύριο τον κακό εαυτό του και τότε δεν θα έχει καμία δικαιολογία !
    Αυτό αποδεικνύουν οι πρόσφατες περιφερειακές εκλογές με τις άστοχες προσωπικές επιλογές του , που δυστυχώς απέτυχαν ( Δράκος , Κικίλιας , Γκιουλέκας )
    Όπως επίσης τραγική η απόφαση στήριξης του Κακλαμάνη .
    Τεράστια λάθη που πνίγηκαν στην δύνη των οικονομικών μέτρων του ΓΑΠ
    Αλλαγή λοιπόν , όσο υπάρχει καιρός !
    "Αντιθέτως, αν συνεχίσει να ασκεί πολιτική με εκείνους που τον περιτριγυρίζουν στην Ρηγίλλης, η κλεψύδρα που γέμισε προσδοκίες για τον ελληνικό λαό στις 29/11/2009 θα αδειάζει συνεχώς".

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ πατριώτης 09/01/2011 15:08:01

      Πατριώτη,
      Δεν διαφωνώ με την ουσία των λεγομένων σας.
      Ισα-ίσα.
      Ομως, τα κόμματα εξουσίας είναι για να κυβερνάνε χωρίς αυτό να σημαίνει οτι η εξουσία είναι αυτοσκοπός.

  51. φωτεινη avatar
    φωτεινη 09/01/2011 15:13:21

    σωστα .θα μπορουσε να ειναι και στο πλαισιο δυο σε ενα,κυβερνηση και αντιπολιτευση μαζι.

  52. Λευκοθέα avatar
    Λευκοθέα 09/01/2011 15:14:46

    Θεωρώ αξιοπερίεργο το ότι υπάρχει ακόμα ΝΔ.
    Κατά ένα μέρος το αξιοπερίεργο αυτό
    οφείλεται στον Αντώνη τον Σαμαρά προσωπικά.
    Κατά ένα άλλο μέρος, όμως,
    οφείλεται σε άλλους ανθρώπους και στο τεράστιο έργο που επιτελούν:
    Να συγκρατούν τους -όχι απογοητευμένους-
    αλλά απελπισμένους ψηφοφόρους της ΝΔ.
    Ανθρώπους που βρήκαν έναν τρόπο να "μιλάνε" στην καρδιά
    του νεοδημοκράτη. Μόνο στην καρδιά. Και όχι στο μυαλό.
    Γιατί το μυαλό έχει καταγράψει την τεράστια προδοσία.

    Αν θέλει να καταλάβει ο Σαμαράς ποιοί παράγουν έργο,
    ας αρχίσει να τεστάρει. Να τεστάρει και να απομακρύνει...
    Ας ξεκινήσει π.χ. στέλνοντας mails ως απλός πολίτης
    στα διάφορα "τμήματα" της ΝΔ. Με σοβαρότητα,
    αντλώντας π.χ. θέματα από τις ερωτήσεις στην Βουλή
    άλλων κομμάτων. (Αν πάρει απάντηση, να με φτύσει).

    Η πρόκληση σήμερα για τη ΝΔ είναι ότι ο κομματικός αγώνας γίνεται
    σύμφωνα με το σοσιαλιστικό όραμα:
    Γίνεται από κάτω, από τον απλό πολίτη.
    Και ο απλός πολίτης ταυτίστηκε με τον Σαμαρά
    γιατί είδε στο πρόσωπό του τον μοναδικό Έλληνα πολιτικό
    που είχε την εντιμότητα να μείνει εκτός συστήματος.
    Και επειδή ο απλός πολίτης εξέλεξε τον Σαμαρά,
    ο ίδιος ο φ ε ί λ ε ι να αποκλείει από τις επιλογές του
    τις γνώριμες "χλιδάτες" λέρες του διεφθαρμένου συστήματος.

  53. factorx avatar
    factorx 09/01/2011 15:23:35

    Ο κυβερνητισμός θα μας φάει

    • Misha avatar
      Misha @ factorx 09/01/2011 15:34:03

      Ετσι Φάκτωρ!

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ factorx 09/01/2011 15:44:08

      Εγώ δεν μίλησα για κυβερνητισμό.
      Μην διαστρεβλώνετε τα λεγόμενα μου.
      Είπα οτι ένα κόμμα εξουσίας πρέπει να έχει στόχο την εξουσία.
      Και διευκρίνισα οτι η εξουσία δεν πρέπει να είναι αυτοσκοπός.
      Σαφέστερο δεν γίνεται!

  54. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 09/01/2011 15:27:48

    Πες μας τιραμόλα.

    Σαφής η ερώτηση. Ή μερικά ζώα είναι πιο ίσα από τα άλλα.

    Δεν το πιστέυω το real estate στον Καναδά. Και ο Τόνυ Σοπράνο ζει από ρήαλ εστέητ.

  55. Misha avatar
    Misha 09/01/2011 15:32:37

    Χαίρομαι για την ξεκάθαρη τοποθέτηση του ΑΝΤΙ και συγχαίρω τον συγγραφέα του άρθρου.
    Οι προσωπικές μου απόψεις απέχουν πόρρω από αυτές της ΝΔ , ειδικά στα οικονομικά ζητήματα. Στα εθνικά ζητήματα η γραμμή Λαζαρίδη με βρίσκει, κατά το μάλλον ή ήττον, σύμφωνο όπως νομίζω συμβαίνει και με ένα ευρύτατο φάσμα πολιτών από όλο το πολιτικό φάσμα, από τους επιγόνους του εθνικοαπελευθερωτικού κινήματος της ΕΟΚΑ, τους κεντρώους και σοσιαλιστές της γραμμής Μαύρου , Τάσσου και Λυσσαρίδη , τους αριστερούς συντρόφους σαν τον Στάθη, τον Λαφαζάνη , την Λιάνα Κανέλλη και όχι μόνο.

    Αν ο Σαμαράς αγαπά τον τόπο και την παράδοση του , (κάτι που νομίζω πως συμβαίνει σε αντίθεση με τη ληστοσυμμορία του ΓΑΠ) , οφείλει να ακολουθήσει την πρόταση του άρθρου και να εγκαταλείψει τις ασκήσεις ισορροπίας επί του φθαρμένου, από τον χρονίζοντα νεοφιλελευθερο σκώρο, ιμάντα της ΝΔ.

    ΑΝΑΤΡΟΠΗ ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΗΣ ΠΑΤΡΙΔΑΣ.

    Σε αντιπαράθεση με τους Τιποτίστας του γάπικου λάιφ στάιλ , μπορεί να δημιουργηθεί ένα νέο πατριωτικό κίνημα που θα βγάλει τον τόπο από το σπιράλ του θανάτου που την έριξαν οι ευρωλιγούρικες πολιτικές της τελευταίας 20ετίας.

    Και σε αυτή την προοπτική, ο Σαμαράς εχει την δυνατότητα να παίξει κομβικό ρόλο. Μπορεί ; Θα τον αφήσουν τα συμφέροντα που έχουν ζωσει την πατρίδα σαν βόες σφιγκτήρες και της στερούν μέρα με τη μέρα τις ανάσες της;

    Η ευχή μου είναι να αναδειχθεί σε έναν νέο Τάσσο.
    Ο χρόνος όμως θα δείξει, όπως συμβαίνει πάντα.

    • factorx avatar
      factorx @ Misha 09/01/2011 16:07:04

      Βρε Misha, δεν υπάρχει "γραμμή Λαζαρίδη". Γραμμή Σαμαρά υπάρχει

      • Misha avatar
        Misha @ factorx 09/01/2011 16:45:04

        @factorx,
        αναφέρομαι στη γραμμή Λαζαρίδη σημειολογικά επειδή γνωρίζω πάνω κάτω τις απόψεις του , από παλιότερα όταν ο Σαμαράς ήταν ακόμα στην «απέξω».
        Και γνωρίζω πως αυτές οι απόψεις εχουν πολύ ευρύτερη αποδοχή από την κομματική πελατεία της ΝΔ.

  56. πατριώτης avatar
    πατριώτης 09/01/2011 15:49:39

    Ενώ κε Ροδινέ οι βουλευτά δες της ΝΔ , όπως ξέρετε έχουν αυτοσκοπό την επανεκλογή τους και ΜΟΝΟ . Τίποτε άλλο και δυστυχώς ενώ στο παρελθόν περιμέναμε καρτερικά να έρθει η σειρά μας , για να κυβερνήσουμε , σήμερα , στις πολύ δύσκολες περιόδους που περνά ο τόπος μας , δεν υπάρχουν τα χρονικά περιθώρια. Κινδυνεύει από τις πολιτικές του ΓΑΠ η πατρίδα μας και ο Αντώνης Σαμαράς δεν έχει την πολυτέλεια του χρόνου που είχε ο ΓΑΠ.
    Προφανώς δεν έχει καταλάβει ( ο Σαμαράς ) τις ιστορικές στιγμές του Έθνους.
    Σε τέτοιες στιγμές χρειάζονται Μεγάλοι Ηγέτες .
    Είναι τέτοιος ο Σαμαράς ;
    Θα δείξουν οι επόμενες ημέρες!

  57. φωτεινη avatar
    φωτεινη 09/01/2011 16:10:22

    ειδες που εχει αρχισει να ονομαζεται« γραμμη λαζαριδη»

  58. ΚΟΙΝΟΝ ΕΛΛΗΝΩΝ avatar
    ΚΟΙΝΟΝ ΕΛΛΗΝΩΝ 09/01/2011 16:11:17

    ΣΤΗΝ ΠΟΛΙΤΙΚΗ,ΠΟΛΛΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΛΕΓΟΝΤΑΙ
    ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΛΕΓΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΓΙΝΟΝΤΑΙ..........

    ΤΑ ΠΡΟΣΩΠΑ ΔΙΝΟΥΝ ΚΥΡΟΣ ΣΤΑ ΚΟΜΜΑΤΑ
    ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΑ ΚΟΜΜΑΤΑ ΚΥΡΟΣ ΣΤΑ ΠΡΟΣΩΠΑ...........

    ΜΟΝΗ ΛΥΣΗ..............ΥΠΕΡΒΑΣΗ .........ΠΑΝΤΟΥ......ΚΑΙ ΠΑΝΤΟΤΕ

  59. factorx avatar
    factorx 09/01/2011 16:29:30

    Μια παράταξη θα υπάρχει σε λίγο καιρό: Παράταξη τιμίων και μπαϊλντισμένων Ελλήνων

    • STATHIS avatar
      STATHIS @ factorx 09/01/2011 16:32:38

      * και μονο το ΕΛΛΗΝΩΝ αρκεί !!!!! Το δε τιμίων ας είναι ΕΝΤΙΜΩΝ καλύτερα. !!!!


      *Μιά άποψη.-

    • ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
      ΣΟΝ ΠΕΝ @ factorx 09/01/2011 17:00:37

      Φακτορ-χ
      Έβαλα το σχόλιό μου αλλά ξέχασα να πω το κυριότερο.

      Και αυτή τη στιγμή να κλίσει το "ΑΝΤΙ", με το άρθρο σου τα έχει πει ΟΛΑ.
      Όποιος θέλει να ακούσει δεν χρειάζεται τίποτα περισσότερο.
      Να μη μας λένε μόνο μετά ότι δεν τα λέγαμε.

  60. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 09/01/2011 16:46:35

    Aν ήταν όντως συντηρητικό κόμμα θα ήταν και πατριωτικό. Συντηρητικός στις πολιτικές ιδεολογίες δε σημαίνει ούτε τυφλός ούτε ανίκανος για αλλαγή. Για περισσότερα μπορεί όποιος θέλει να διαβάσει Heywood.

  61. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 09/01/2011 17:09:18

    Εχεις καταλαβει οτι κανενα κομμα πλην ΚΚΕ δε ζηταει σημερα αποχωρηση απο την ευρωζωνη;Ουτε ο Συνασπισμος.
    Δηλαδη τι περιμενουν να ζητησει ο Σαμαρας;Αυτο ομως δε σημαινει οτι το ραντεβου δεν θα ελθει αναγκαστικα.Το ραντεβου ισως ελθει αλλα ισως εχει αλλα χαρακτηριστικα,συντηρητικα.
    Ολη η κοινωνια υπο την πιεση των πραγματων θα εγκαταλειψει τα συννεφα στα οποια ζουσε και θα προσγειωθει στη πραγματικοτητα.
    και οχι μονο στην οικονομια αλλα και σε αλλα : θελουμε μεγαλυτερο φραχτη.
    Ηδη ο Μιχαλολιακος σημερα στον Πειραια επεδραμε κατα του παραεμποριου : αυτο ειναι συντηρητικο ή ριζοσπαστικο;

    • Misha avatar
      Misha @ ψυχραιμια 09/01/2011 17:46:19

      Tι έκανε σήμερα ο Μιχαλολιάκος;
      15.00 ήμουν στον σταθμό του Ηλεκτρικού στον Πειραιά και ήταν όλοι οι (λαθρο)μετανάστες -μικροπωλητές εκεί , όπως κάθε Κυριακή.
      Αν ηξερα πως θα μετέφερες τετοια παραπληροφόρηση θα εβγαζα και φωτογραφίες.
      Όπως επίσης και τα σκουπίδια βουνό σε πολλές συνοικίες της πολεως.
      Τα προβλήματα είναι αντικειμενικά: οι μετανάστες είναι χιλιάδες , οι μπάτσοι ασχολουνται με την υπερασπιση των συμφερόντων Μπόμπολα στην Κερατέα και εξάλλου πώς να τα βάλουν δεκα -εικοσι άνθρωποι της δημοτικής αστυνομίας με διμετρους σομαλους και νιγηριανούς ;

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ Misha 09/01/2011 18:31:46

        Δεν ξερω λεπτομερειες.Τον ειδα στη τηλεοραση με τη δημοτικη αστυνομια και τη κανονικη αστυνομια να μαζευει πλανοδιους μικροπωλητες και να λεει οτι ενα παζαρι που ειχαν θα καταργηθει.
        καλυτερα να μη βιαζεσαι να αποδιδεις προθεσεις παραπληροφορησης.Την εκταση της παρεμβασης δεν την ξερω αλλα στα καναλια βγηκε.

        • Misha avatar
          Misha @ ψυχραιμια 09/01/2011 18:45:00

          Στον Πειραιά εδώ και δεκαετίες γινεται ένα κυριακάτικο παζάρι. Η κατάργηση του είναι αίτημα του Εμπορικού συλλόγου της περιοχής γιατί εκει πωλούνται φτηνά πραγματα και ο κοσμάκης τα προτιμά.
          Από πού κι ως πού αυτό έχει να κάνει με την βελτίωση της ζωής της πόλης , την στιγμή που σε όποια λαϊκή αγορά και αν πάς μετά τις 2-2.30το μεσημέρι , βλέπεις ανθρωπους να κάνουν βουτιές στα σκουπίδια , μένει να μάς το εξηγήσει ο νέος δήμαρχος.

  62. Αγρινιώτης avatar
    Αγρινιώτης 09/01/2011 17:36:56

    Φίλε factorx, πιστεύεις αλήθεια ότι σε λίγο οι "Τιμιοι" ,( ή "έντιμοι' κατά τον STATHIS) , θα αποτελούν το 42% ας πούμε, για να κθβερνηθεί η Χώρα εντίμως ;;
    Να με συγωρείς , αλλά το βρίσκω πολ,υ αφαλές !!!!!!!

    • STATHIS avatar
      STATHIS @ Αγρινιώτης 09/01/2011 17:39:42

      ΟΙ ΕΝΤΙΜΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 80% (άσχετα αν είναι παραπλανηθέντες και εντέχνως καθοδηγούμενοι) .


      *Μιά άποψη.-

  63. Αγρινιώτης avatar
    Αγρινιώτης 09/01/2011 17:41:45

    Καλά θα είναι να μην αιθεροβατούμε !!!!Δεν βγαίνει κανένα κέρδος με αιθεροβάμονα ευχολόγια και ....αρώματα !!!!
    Μόνο με ρεαλισμό και προσπάθεια υπάρχει κάποια ελπίδα !!

    • STATHIS avatar
      STATHIS @ Αγρινιώτης 09/01/2011 17:49:23

      DEFINE το "ρεαλισμός" (μήπως εννοείς) = συμβιβασμός ????

      Εάν οι μεγάλες ιδέες ήταν "πεζές" δε θα τις σκεπτόταν ούτε θα τις υλοποιούσαν "αιθεροβάμονες " αλλά ΡΕΑΛΙΣΤΕΣ (οι ρεαλιστές όμως τείνουν να συμβιβάζονται με το φόβο του φόβου) .


      *Μιά άποψη.-

  64. Αγρινιώτης avatar
    Αγρινιώτης 09/01/2011 17:44:24

    Τι σας κάνει να αισιοδοξείτε ότι θα πάψουν να παραπλανούνται και να ποδηγετούνται εντέχνως ;;;;;;;;;;;;;;;;;

    • STATHIS avatar
      STATHIS @ Αγρινιώτης 09/01/2011 17:51:36

      Η ΑΝΤΙΛΗΨΗ ΤΟΥ "ΨΕΥΔΟΥΣ" ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΔΙΑΧΥΘΕΙ Ή ΕΣΤΩ ΑΡΧΙΖΕΙ ΝΑ ΔΙΑΧΕΕΤΑΙ ΑΠΟ ΠΟΛΛΕΣ ΠΛΕΥΡΕΣ .


      *Μιά άποψη.-

  65. Αγρινιώτης avatar
    Αγρινιώτης 09/01/2011 18:02:17

    Ήξερε πολύ καλά τι έκανε πριν 30 χρόνια ο Αντρέας, όταν έσπερνε "ανέμους" (μισαλλοδοξία, φανατισμό, πολιτική βλακεία, αμοραλισμό, κ.ο.κ. ) !!!!
    Μοιραίο λοιπόν, να θερίζει τώρα η Ελλάδα μονο θύελες Γιαυτό σου λέω, μην είσαι τόσο αισιόδοξος με το .."γανωμένο" (προσοχή: γ αν ω μ έ ν ο ) μυαλό το μέσου νεοέλληνα !!!!!!!!

    • STATHIS avatar
      STATHIS @ Αγρινιώτης 09/01/2011 18:06:44

      Η ΑΙΣΙΟΔΟΞΙΑ ΜΟΥ ΕΓΓΥΤΕ ΣΤΗ ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΟΜΕΝΗ "ΑΠΕΛΠΙΣΙΑ " ΠΟΥ ΘΑ ΑΡΕΙ ΤΙΣ "ΨΕΥΔΑΡΓΥΡΩΣΕΙΣ" ΠΡΟΣ ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ ΤΟΥ ΚΑΘΑΡΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ "ΜΕΤΑΛΛΟΥ" ΠΟΥ ,ΟΠΩΣ ΣΕ ΚΑΘΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ, ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΤΗ ΘΕΣΗ ΤΟΥ ΟΤΑΝ Η ΑΝΑΓΚΗ ΤΟ ΚΑΛΕΙ.


      *Μιά άποψη.-

  66. καθρέφτης avatar
    καθρέφτης 09/01/2011 18:04:29

    "Και ποιος σας είπε ότι θέλουμε έντιμους, μορφωμένους και ικανούς στην ΝΔ; Ειδικά τέτοιους δεν θέλουμε. Μη σώσουν κι έρθουν. Εδώ κουμάντο κάνουμε εμείς".
    Άποψη μεσαίου στελέχους της ΝΔ στην επαρχία (ωφελημένου πολλαπλώς για τις κομματικές υπηρεσίες του και κανενός άλλου προσόντος) σε συζήτηση για την ανανέωση του κόμματος.
    Αυτοί οι τύποι θα διαφεντεύουν για πολύ ακόμη;

    • ΠΗΛΕΑΣ avatar
      ΠΗΛΕΑΣ @ καθρέφτης 09/01/2011 22:03:25

      Ακριβώς. Κάπως έτσι εκφράζονται και πολλοί δικοί μας "νομαρχιακοί", πολλαπλώς ωφελημένοι από τις δολοπλοκίες τους. Οι σοβαροί όμως, δεν μπορούν ούτε να ξημεροβραδυάζονται στα κομματικά γραφεία, ούτε να ευτελίζονται με μικροπρέπειες.

  67. Misha avatar
    Misha 09/01/2011 18:07:24

    Κώστα ,
    προφανώς έχουν πάθει νταράκουλο.Κάτι διαισθάνονταο, κάτι γνωρίζουν.

  68. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 09/01/2011 18:12:24

    σωστό, αλλά η τακτική αυτή μου θυμίζει περίοδο...προγραφών!

  69. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 09/01/2011 18:12:43

    Άκου "άρθρα σχετικώς καλογραμμένα"!
    Μίσα έβγαλες λαγό!

  70. Αγρινιώτης avatar
    Αγρινιώτης 09/01/2011 18:21:38

    Ήξερε πολύ καλά τι έκανε πριν 30 χρόνια ο Αντρέας, όταν έσπερνε "ανέμους" (μισαλλοδοξία, φανατισμό, πολιτική βλακεία, αμοραλισμό, κ.ο.κ. ) !!!!
    Μοιραίο λοιπόν, να θερίζει τώρα η Ελλάδα μονο θύελες Γιαυτό σου λέω, μην είσαι τόσο αισιόδοξος με το .."γανωμένο" (προσοχή: γ αν ω μ έ ν ο ) μυαλό το μέσου νεοέλληνα !!!!!!!! Όσο για το <>, γιατι τώρα το είδα, ας μην πιάνουμε τα άκρα . Η όλη πρότασή σου είναι ειλικρινά όμορφη και με εμπνέει ακόμα και όταν διαφωνώ με το κυρίαρχο μύνημά της, αλλά φαντάζομαι ότι δεν θεωρείς τολμηρό όποιον ορμά στον κίνδυνο, επειδή τον αγνοεί !!!! Όυτε ότι θα μπορούσαμε να εμπνευστούμε απο τον Λεβέντη, που κάθε φορά αισιοδοξεί ότι ........!!

  71. STATHIS avatar
    STATHIS 09/01/2011 18:29:22

    Η άγνοια του κινδύνου δεν επιτρέπεται .Ο φόβος όμως επίσης . Ο κίνδυνος αντιμετωπίζεται με καλή γνώση του και προετοιμασία για ΟΡΜΗΤΙΚΗ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ (άφοβη με πίστη στη ΝΙΚΗ).

    *Μια άποψη ( τελική).-

  72. Αρματιστής avatar
    Αρματιστής 09/01/2011 18:30:22

    Οι τρεις τελευταίες παράγραφοι του άρθρου τα λένε όλα:

    1) Δεν πρέπει να υποτιμούμε ποτέ τον λαό, ούτε και να τον περιφρονούμε.

    2) Ο Σαμαράς πρέπει επιτέλους να βγει στον κόσμο

    3) Αν συνεχίσει να ασκεί πολιτική με εκείνους που τον περιτριγυρίζουν στην Ρηγίλλης, η κλεψύδρα που γέμισε προσδοκίες για τον ελληνικό λαό στις 29/11/2009 θα αδειάζει συνεχώς.

    Και εγώ εδώ και πολύ καιρό φωνάζω ότι ο Σαμαράς θα πρέπει να πάρει τον αγώνα στους ώμους του. Να κατέβει στο λαό. Να σηκώσει ο ίδιος τη σημαία και όσοι από τη Ρηγίλης μπορούν, ας ακολουθήσουν. Ο Σαμαράς θα πρέπει να εμπιστευθεί και να στηριχθεί σε αυτούς που τον ψήφισαν, που είναι και η ψυχή του κόμματος. Ας μιλήσει επιτέλους. Έχει πολλά να πει απέναντι στη νεοφιλελεύθερη και ανθελληνική λαίλαπα.

    • Αρματιστής avatar
      Αρματιστής @ Αρματιστής 09/01/2011 18:31:24

      Διαφορετικά ..... χαιρετίσματα!!!

  73. Αγρινιώτης avatar
    Αγρινιώτης 09/01/2011 18:37:55

    Αγαπητέ καθρέφτη, θεωρώ a priori δεδομένο ότι εμείς τουλάχιστον σχολιάζουμε ανυστερόβουλα και με πατριωτικό αυθορμιτισμό !! Παρ΄΄ολα αυτά, το σχόλιό σας έχει αξία, γιατί μπορεί να προβληματίσει τον φίλο STATHIS !

  74. STATHIS avatar
    STATHIS 09/01/2011 18:42:02

    Ο "καθρέπτης" απαντά μόνος στο προβληματισμό του (έστω και μ'ερώτηση).!!!

    ΟΠΟΤΕ ΜΗΔΕΝ ΠΡΟΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟ (η λύση είναι το πρόβλημα).


    *Μιά άποψη ( διχως άλλο ή τελική).- (.) (-)

  75. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 09/01/2011 18:54:48

    Είμαι άσχετος με τις κομματικές διαδικασίες, αλλά θα πρότεινα τα εξής:

    Μία λίστα με τα 5 10, 15 ερωτήματα για τα οποία η περιβόητη "βάση", όπως ορίστικε, τότε, να μπορεί και να πρέπει να έχει άποψη.

    Αναφέρομαι σε ερωτήματα συμβατά με τις θέσεις του Προέδρου του κόμματος. Η μόνες θέσει που ξέρω εγώ είναι "κοινωνικός φιλελευθερισμός" και τα περί ευρωπαϊκού προσανατολισμού. Αλλά όποιες είναι οι θέσεις, είναι.

    Από τις θέσεις προκύπτουν ερωτήματα (μερικά τα φαντάζομαι) στα οποία ο Πρόεδρος ίσως θέλει να έχει την άποψη της Βάσης. Αυτά τα ερωτήματα μπορούν να τεθούν

    Η σύνταξη αυτών των ερωτημάτων είναι από δύσκολη έως πονηρή

    Ο σχεδιασμός των ερωτημάτων να είναι τέτοιος που να επιδέχεται Ναι ή Όχι ή Ασπρο, Μαύρο, για απάντηση.


    Οι απαντήσεις να μαζευτούν σε ηλεκτρονική ψηφοφορία (το να ξαναπάει ο κόσμος κάλπη χλωμό, ή μάλλον ακριβό, αλλά μπορεί και να αξίζει τον κόπο). Είμαι σίγουρος ότι υπάρχει τρόπος να γίνει αδιάβλητα και μόνο απο καταγεγραμμένους ψηφοφόρους ή "φίλους".

    Ας αρχίσει η ΝΔ να λειτουργεί "δημοκρατικά", όχι μόνο στο πρόσωπο του Προέδρου, αλλά και σε θέματα που ο Πρόεδρος μπορεί να θέλει απόψεις.

    Η παραπάνω ανάρτηση θέτει 5-6 ερωτήματα. Δεν θα είναι αυτά (αν και εγώ δεν χαλιέμαι). Μπορεί το αντινιουζ να φτιάξει μερικά ερωτήματα για δημοψήφισμα και να τα δώσει στην ΝΔ για επεξεργασία, ή μπορεί το αντινιουζ να κάνει το πολ (αλλά άντε να ξέρεις ότι δεν ψηφίζει το επιτελείο του τιραμόλα). Εάν υπάρξουν 10.000 ή 100.000 ψήφοι, μπορεί όλοι να μάθουμε κάτι για το τι είμαστε και τι θέλουμε.

    Εγω το λέω από τώρα: Θέλω Σύνταγμα. Αυτό που έχουμε ή η εφαρμογή του είναι τα αποτελέσματα που βλέπουμε. Γαλλικό; Ότι να' ναι. Checks and Balances. (Ο @πέτρος χασάπης τα λέει πολύ καλύτερα από εμένα, αλλά έξυπνα παιδιά που καταλαβαίνουν τι λέει υπάρχουν πολλά)

    ΥΓ Διευκρινίζω ότι δεν εννοώ ερωτήματα σαν "θέλετε να βγούμε από το Μνημόνιο τώρα και να πεινάτε". Αυτά είναι για τα κανάλια

    Να μία πρόταση στο τραπέζι, ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ που τριγυρνάμε εδώ. Γράψτε από 10 ερωτήσεις ο καθένας (ερωτήσεις, όχι εκθέσεις ιδεών) που να επιδέχονται απάντηση 0 ή 1, α ή β, και στείλτε την στο αφεντικό εδώ. Ή ακόμα. Τις αναρτά, σχολιάζετε (φυσικά υπό την αίρεση να συμφωνεί ο ιδιοκτήτης)

    • rally monkey avatar
      rally monkey @ archaeopteryx 09/01/2011 20:24:34

      Αν εφαρμοζονταν το ισχυον Συνταγμα νομιζω πολλα θα ηταν καλυτερα
      Νεο Συνταγμα ζηταει και ο κ.Γιανναρας www.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_kathpolitics_2_09/01/2011_1294134 ..αλλα οχι απο δωσιλογους (αν και τελικα εννοει οχι απο βουλευτες..)
      Το προβλημα ηταν εξαρχης και παραμενει η φερρεγγυοτητα της κυβερνησης - ΓΑΠ & Co
      Καποιοι απο τους διαμαρτυρομενους απεργους το ειχαν πει live 'αμα ειναι για την πατριδα να δουλεψω και τζαμπα' - αλλα οταν βλεπουν ποιοι ειναι στην εξουσια και τα πεπραγμενα τους μην περιμενουμε εθνικη προσπαθεια και συναινεση.
      Το παιρνω απο το παραπανω αρθρο (μιας το λεει καλα) 'Πώς θα παρακαμφθεί αυτή η δεδομένη, αντικοινωνική «μαύρη αντίδραση» χωρίς να καταλυθεί η δημοκρατία;' και αποφευγοντας νεα Εθνικη τραγωδια (θα προσθετα).
      Επομενως 'αλλαγη πολιτικης' δεν ηταν το προβλημα. Και με κινδυνο να μου την πει παλι ο ιδιοκτητης ο'τι 'μονο εναντιον του Σαμαρα μπαινεις να γραψεις' φοβαμαι ο Προεδρος βγηκε εκτος θεματος.

  76. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 09/01/2011 18:56:15

    Κοινώς, stop talking and start shooting (μεταφορικό το shooting, μέρες που είναι)

    • tiramola avatar
      tiramola @ archaeopteryx 09/01/2011 19:06:34

      To stop talking and start shooting θα το δεις σύντομα.
      Κάποιοι θα οδηγηθούν στη φυλακή.
      Α, αν βρεις χρόνο ρίξε και καμιά ματιά στα ΝΔκρατικά όργια(άλλα αυτά...) της διετίας 2008-2009 για τα πεπραγμένα του ΕΟΤ.
      Διότι καλές οι κραυγές περί πατριωτισμού αλλά όταν τα ληγούρια έπεσαν στη μαρμίτα έφαγαν μέχρι σκασμού με αποτέλεσμα να παραπονείται τώρα ο Strange που του έκοψαν το μισθό...

      • Misha avatar
        Misha @ tiramola 09/01/2011 19:26:00

        Tiramola

        O Άκης σου κάθε πρωι πίνει το καφεδάκι του βλέποντας φάτσα την Ακρόπολη. Εκεί είναι η φυλακή όπου εκτίει την ποινή της «αναστολής κομματικής ιδιότητας».

        Το χρωμα της τσιπας το έχετε δει ποτέ εκεί στην Ιπποκράτους;

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ archaeopteryx 09/01/2011 19:36:48

      αν νομίζεις ότι μιλας σε εραστή της ΝΔ, κάνεις λάθος. Ονειροπόλος της Δημοκρατίας είμαι, και αρκετά μπαϊλντισμένος, που λέει και η ανάρτηση.

      Και σκέφτομαι... αν σπρωξω αυτό με τα διόδια, τι χαμός μπορεί να γίνει... μέχρι ΔΝΤ! Εχει αρχίσει και μου θυμίζει το πάσατζ το Ιντια. Είσαι να υφαίνουμε αδράχτι στα διόδια .. ποιά θες; (διόδια εννοώ)

  77. φωτεινη avatar
    φωτεινη 09/01/2011 19:18:41

    αν εχω καταλαβει καλα,γιατι δεν το κρυβω οτι εχω καποιες δυσκολιες στην αποκρυπτογραφηση, συμφωνω με τις ψευδαργυρωσεις και για το μεταλλο. η λυση ειναι το προβλημα;

  78. φωτεινη avatar
    φωτεινη 09/01/2011 19:23:45

    τιραμολα,ελπιζω η παρουσια σου εδω και τα γραπτα σου να αποτελουν προιον εργασιας.οχι για τιποτα αλλο αλλα γιατι θα επροκειτο για προιον απυθμενης βλακειας.βρε να μιλαει το πασοκ για διαφθορα;

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ φωτεινη 09/01/2011 19:39:52

      σώπα μωρέ, την δουλειά του κάνει. Μετράει τι όρεξη έχουν, πόσοι βαρέθηκαν, τι βόσκει για αύριο... Θυμώνει όποτε ψελλίζω την "φορολογική αντίσταση". Και χλέυασε και τον Δεύτερο Νόμο. Πες στα αφεντικά, ότι η ενέργεια δεν είναι φάλαινες , αρκουδάκια και ποδήλατα (ποδήλατα είναι , αλλά σε χώρες ..επίπεδες... Δανία, Ολλανδία) Έχεις δει ποτέ Ελβετό σε ποδήλατο;

      • anonymous avatar
        anonymous @ archaeopteryx 09/01/2011 19:40:58

        επιτελειο...

    • tiramola avatar
      tiramola @ φωτεινη 09/01/2011 19:49:19

      Βρίσε όσο θέλεις την κυβέρνηση, εμένα, όποιον θέλεις, δεν είναι εκεί το πρόβλημα.
      Το πρόβλημα είναι ότι δεν έχεις πάρει χαμπάρι τίποτα, και αυτό είναι το ανησυχητικό...

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ tiramola 09/01/2011 19:57:14

        εν οίδα ότι ουδέν οίδα
        Τι φοβάσαι; Μην πέσει η αγορά;

        (ή αναφέρεσαι στην Ελβετία;)

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ tiramola 09/01/2011 19:57:52

        Και δεν νομίζω ότι σε έβρισα... Πού;

        • tiramola avatar
          tiramola @ archaeopteryx 09/01/2011 21:16:07

          Έχω γράψει κάτι Αρχαίε, περιμένω να ανέβει..

  79. rally monkey avatar
    rally monkey 09/01/2011 19:29:45

    ποιες ακριβως ισορροπειες οδηγησαν τον Σαμαρα στις υποψηφιοτητες Κικιλια, Κακλαμανη στις αυτοδοιηκητικες ? (δηλ. στη μονη ευκαιρια που ειχε* και η οποια μπορουσε να ειχε δημιουργησει προοπτικες για αλλαγη κυβερνησης πριν ολοκληρωσουν το ξεπουλημα οι ΓΑΠ&Co)
    Θελω να πω πως περα απο την προφανη προσπαθεια να διατηρησει εσωκομματικες ισορροπειες εχει ευθυνη για επιλογες λιγο-πολυ προσωπικες.

  80. φωτεινη avatar
    φωτεινη 09/01/2011 19:30:44

    misha,για να δεις το χρωμα της τσιπας,πρεπει να εχει πετσα η μουρη του.

  81. καθρέφτης avatar
    καθρέφτης 09/01/2011 19:44:40

    Αγαπητέ Αγρινιώτη
    η καμαρίλα ζει και βασιλεύει, η αγανάκτηση της βάσης είναι έκδηλη, αλλά ουδείς ενδιαφέρεται για αλλαγές εκ θεμελίων. Θα μπορούσαν να τους αποστρατεύσουν, εάν ήθελαν, αν όχι να τους εκδιώξουν, όπως θα έπρεπε.
    Δεν τους ξέρουν άραγε ; Απίθανο. Έχουν εφαλτήριο και βάση το "κόμμα" , αλλά είναι - λόγω ιδιοτέλειας - οι τυπικοί εκπρόσωποι της διακομματικής διαπλοκής.

  82. Επαγρυπνών avatar
    Επαγρυπνών 09/01/2011 20:02:08

    Λεμε λεμε λεμε γραφουμε αραδες αλλα δεν αναρωτιομαστε το τι μπορουμε να κανουμε για να βοηθησουμε τον Αντωνη ΜΕ ΠΡΑΞΕΙΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΕ ΛΟΓΙΑ!

    Γιατι οσα μελη της Ν.Δ. θελουμε να βοηθησουμε τον Αντωνη δεν συγκροτουμε ομιλους εργασιας (εκτος του στενου κομματικου πυρηνα) και ο καθενας με τις γνωσεις και την εμπειρια του να προσφερει επι του πρακτεου στην παραγωγη πολιτικου σχεδιασμου και προγραμματος ??

    Π.χ. το να συγκροτηθει ενας (οι πολλοι ομιλοι σε καθε πολη) απο απλα μελη αλλα με σχετικες γνωσεις και εμπειρια που θα ασχολειται με θεματα αμυνας,οπλικων συστηματων και μελετης για την αναπτυξη εγχωριας αμυντικης βιομηχανιας?

    Αλλοι ομιλοι να ασχοληθουν με θεματα περιβαλλοντος που αφορουν την περιοχη τους και ου το καθεξης!

    Αυτοι οι ομιλοι εργασιας να υπαγονται κατευθειαν στον Αντωνη χωρις ενδιαμεσους κομματικους νταβατζηδες και βαρωνους!

    Θα μου πειτε οτι υπαρχουν οι τοπικες,υπαρχει η οννεδ κλπ αλλα πιστευετε πως αυτοι θα σωσουν την κατασταση??
    Το αφηνω στην κριση σας!

    Οπως φαινεται το βαρος πεφτει σε εμας και μονον εμας!

  83. victoria avatar
    victoria 09/01/2011 20:40:47

    Πολύ καλό άρθρο... Αν και πιστεύω ότι είναι θέμα πολιτικού πολιτισμού και στελεχών σε όλο το φάσμα, όχι μόνο νδ/Σαμαρά. Εμάς βέβαια αυτό μας ενδιαφέρει, αλλά αν δεν αλλάξει σιγά-σιγά η άποψη του κόσμου για τους πολιτικούς, αν δεν κερδηθεί (δικαίως) ξανά η εμπιστοσύνη, υπάρχει πρόβλημα, και οι τυχόν εφεδρείες δεν θα μπουν στο παιχνίδι.
    Γιατί να το κάνουν; Εγώ είμαι απογοητευμένη από αυτό, όχι το Σαμαρά, πόσα πια να κάνει ένας άνθρωπος, να σώσει την οικονομία, την ευρωζώνη, ή το Σύνταγμα.

    Είναι σαν να είσαι δημόσιος υπάλληλος στη χώρα αυτή: στο δημόσιο περνάς καλά συνήθως, 1) αν τα παίρνεις ή 2) αν ξύνεσαι.
    Αν πιστεύεις σε αυτό που κάνεις, συνήθως χολοσκάς, δουλεύεις παραπάνω και φταις κιόλας, και αν δεν διαθέτεις πολύ καλά διπλωματικά αντανακλαστικά (γιατί πήρες κάποια στιγμή θέση, ή ανέδειξες την ανεπάρκεια κάποιων -δεν γίνεται) σε τρώει αργά ή γρήγορα η μαρμάγκα.
    Ή για να μη σε φάει συμβιβάζεσαι, ανατρέχοντας στις τακτικές 1) ή 2) ανωτέρω. Σε μικρό ή μεγαλύτερο βαθμό.

    Τα ίδια και οι πολιτικοί νομίζω... Όλα αυτά πρέπει να αλλάξουν.

  84. ο ξένος avatar
    ο ξένος 09/01/2011 20:42:43

    Η ΝΔ, ένα κόμμα που κυβέρνησε τη χώρα, έστω και με κατώτερες των περιστάσεων κυβερνήσεις, εξελίσσεται σε σέχτα διαμαρτυρίας ?
    Ίσως είναι οι επιδόσεις του κ.Παπανδρέου που "τρομάζουν", καθώς σε μερικούς μήνες προχώρησε σε αλλαγές (να μην τις απαριθμήσω), που άλλοι θα χρειάζονταν δεκαετίες για να τις "προχωρήσουν".

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ ο ξένος 09/01/2011 20:49:14

      Μα αν ο Παπανδρέου δεν έκανε τέτοιες μεγάλες αλλαγές, θα τον κατέτασσαν στους 100 μεγαλύτερους εν ζωή παγκόσμιους διανοητές; Όχι βέβαια. Ισως γι' αυτό και τις έκανε. Για να κερδίσει τον επίζηλο τίτλο.

      • ο ξένος avatar
        ο ξένος @ ΒΙΣ 09/01/2011 21:04:04

        Αν κυριολεκτείς, το έχεις "πιάσει" :)

        • Misha avatar
          Misha @ ο ξένος 09/01/2011 21:07:27

          Εχουν αφησει πολλοί τέτοια «εποχή».
          Με πρώτο τον Ηρόστρατο, στα βηματα του οποιου πιστότατα βαδιζει ο ΓΑΠ

          • tiramola avatar
            tiramola @ Misha 09/01/2011 21:14:41

            Όχι Ηρόστρατος, Νέρωνας ρε Μίσα...

          • Misha avatar
            Misha @ tiramola 09/01/2011 22:46:54

            Και ο Γρηγόρης στο ρόλο του Σπόρου;

          • ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
            ΣΟΝ ΠΕΝ @ tiramola 10/01/2011 07:22:32

            Aυτό τί σου λέει? Ηρόστρατος ή Νέρων?
            Κιθαρίστας ή Ντράμερ?

            "Ασύδοτοι οι Τούρκοι στο Αιγαίο
            Πρώτη καταχώρηση: Δευτέρα, 10 Ιανουαρίου 2011, 08:04- ΖΟΥΓΚΛΑ


            "Μειώθηκαν δραματικά οι αναχαιτίσεις τουρκικών αεροσκαφών από ελληνικά μαχητικά κατά το 2010, όπως δείχνουν στοιχεία της Πολεμικής Αεροπορίας.

            3.024 τουρκικά πολεμικά αεροπλάνα πέταξαν παράνομα πάνω από το Αιγαίο το 2010. Από αυτά, τα 421 ήταν οπλισμένα και παραβίασαν 1.239 φορές τον ελληνικό εθνικό εναέριο χώρο. Σε 14 περιπτώσεις πέταξαν πάνω από ελληνικά νησιά, πραγματοποιώντας ασκήσεις εικονικού βομβαρδισμού.

            Οι εμπλοκές με ελληνικά μαχητικά, σε όλες αυτές τις περιπτώσεις, ήταν μόνο 14, σε σχέση με 237 που ήταν το 2009.

            Στα θαλάσσια επεισόδια είχαμε 60 παραβιάσεις των χωρικών μας υδάτων από τουρκικά πλοία, πολλά από αυτά ελάχιστα μίλια από τον ναύσταθμο της Σαλαμίνας".

  85. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 09/01/2011 20:45:38

    Την κατάσταση στον χώρο της κεντροδεξιάς θα την περιέγραφα ως εξής:
    Απ' έξω (στον Σηκουάνα, όπως εύστοχα έγραψε πιο πάνω ο Γιάννης Φαίλτωρ) υπάρχει το πλήθος των παραδοσιακών ψηφοφόρων της ΝΔ που είναι αγανακτισμένοι με την υπάρχουσα κατάσταση και με την ακινησία του κόμματος. Σε αυτούς να προσθέσουμε και πολλούς πατριώτες απλούς ανθρώπους που παραδοσιακά ανήκουν στον κεντροαριστερό χώρο, αλλά όχι στη μουλτι-κούλτι πρασινορόζ ομάδα που κατέχει τώρα την εξουσία.
    Στη μέση του ποταμού υπάρχει το Ile de la Cité, το νησάκι με τον καθεδρικό ναό της Παναγίας των Παρισίων, δηλαδή τα παλιά τζάκια και καπετανάτα της ΝΔ.
    Από την άλλη, γύρω από το ποτάμι αυτό, υπάρχει μία άκρως εχθρική ομάδα διαμορφωτών της κοινής γνώμης. Είναι οι άνθρωποι που με χίλια πρόσωπα και ονόματα αλλά με όμοια ή παρόμοια ιδεολογία διαμορφώνουν την κατευθυντήρια ιδεολογική γραμμή. Είναι οι σύγχρονοι "ορθοφρονούντες" ή αλλιώς, για να συνεχίσουμε με τις γαλατικές παρομοιώσεις και προσομειώσεις, οι bien-pensants. Από αυτούς, ο χειρότερος εθρός της συντηρητικής παράταξης, γιατί ακριβώς αντιποιείται την ταμπέλα μιας παραδοσιακής εφημερίδας του συντηρητικού χώρου, είναι το συγκρότημα του Αλαφούζου. Η "Καθημερινή" και ο Σκάι.
    Θεωρώ όνειδος μία παραδοσιακή εφημερίδα του συντηρητικού χώρου να έχει φτάσει στο σημείο να έχει ως διευθυντή τον Αλέξη Παπαχελά, έναν μεταλλαγμένο Εσωτερικάκια (καλά τα λέει ο Τζίμης Πανούσης, παντού αυτοί του παλιού ΚΚΕ Εσ κάνουν τις βρώμικες δουλειές, και δεν αναφέρομαι εδώ στον Χρύσανθο Λαζαρίδη, που εκτιμώ απεριόριστα). Δεν υπήρχε ένας σοβαρός δεξιός δημοσιογράφος να αναλάβει τη διεύθυνση; Είναι όνειδος μία τέως συντηρητική εφημερίδα να φτάσει στο σημείο να έχει τακτικούς αρθρογράφους ανθρώπους βαμμένους αριστερούς όπως η Μαρία Κατσουνάκη, η Ξένια Κουναλάκη, ο Παντελής Μπουκάλας, ο Τάκης Καμπύλης (αυτός εκδιώχθηκε...), ή κάτι ανύπαρκτους μεταλλαγμένους τέως σταλινικούς όπως ο Διονύσης Γουσέτης. Να θυμίσω ότι το σκουπίδι αυτό είχε προτείνει σε άρθρο του να επιβληθεί στην Εκκλησία να δίνει τη θεία Κοινωνία με πλαστικά κουταλάκια για να μην μεταδοθεί η (ανύπαρκτη) πανδημία της Γρίππης των Χοίρων (από την οποία ωφελήθηκαν τα μάλα ορισμένοι καλοταϊσμένοι χοίροι φαρμακευτικών εταιρειών και ορισμένα χοιρίδια της διαπλοκής). Και έγραψε τέτοιο γελοίο και ΦΑΣΙΣΤΙΚΟ άρθο ο Γουσέτης, δηλαδή το Τίποτα, και δεν κουνήθηκε φύλλο στη "έγκυρη" εφημερίδα του. Και το Τίποτα αυτό συνεχίζει να αρθρογραφεί. Κρίμα που ο κόσμος δεν άκουσε το Τίποτα και συνέχισε να πηγαίνει στις εκκλησιές και να μεταλαμβάνει, και ενήλικες και παιδιά και βρέφη. Και η "πανδημία" να μην εξαπλώνεται, αλλά αντίθετα να αποδεικνύεται ανύπαρκτη...

    Οι μόνοι μη αριστεροί που επιτρέπεται να γράφουν στην "Καθημερινή" είναι...νεοφιλελεύθεροι, βαμμένοι αντιχριστιανοί και εθνομηδενιστές και αυτοί, όλως τυχαίως. Οι ελάχιστες εξαιρέσεις, Νίκος Ξυδάκης, Κώστας Ιορδανίδης, Χρήστος Γιανναράς, απλά επιβεβαιώνουν τον κανόνα και είναι χρήσιμοι για να ξεγελούν το παραδοσιακό συντηρητικό και χριστιανικό ή φιλοχριστιανικό ("πολιτισμικά χριστιανικό") αναγνωστικό κοινό της "Καθημερινής".
    Εδώ θα πρέπει τα ιστολόγια που στηρίζουν τον παραδοσιακό συντηρητικό χώρο να καταγγείλουν ανοιχτά τη γραμμή της "Καθημερινής" και του συγκροτήματος Αλαφούζου γενικά. Πολύς συντηρητικός κόσμος, απλοί άνθρωποι, δεν έχουν αντιληφθεί πόσο διαβρωτικά απέναντι στη συντηρητική παράταξη δρα το συγκεκριμένο συγκρότημα. Δεν μπορεί να το κάνει επίσημα η ΝΔ, μπορούν να γίνει ανεπίσημα.
    Αν δεν ήταν οι δεξιοί πατεράδες και παππούδες μας που αγόραζαν την "Καθημερινή" και την καθιέρωσαν ως την κατεξοχήν έγκυρη και σοβαρή εφημερίδα της Δεξιάς, ο κύριος Αλαφούζος δεν θα έβρισκε να αγοράσει παρά έναν τίτλο μιας προ πολλού πεθαμένης εφημερίδας (όπως τόσες άλλες), κατατεθειμένο σε κάποιο Πρωτοδικείο...

  86. tiramola avatar
    tiramola 09/01/2011 21:18:37

    Δεν αναφερόμουν σε σένα Αρχαίε, εσύ είσαι κύριος!
    Πάμε παρακάτω.
    Η κρίση χρέους που ταλανίζει όλη σχεδόν την ΕΕ στην χώρα μας συνέπεσε με τον εκσυγχρονισμό της Δημόσιας Διοίκησης, ενός Δημόσιου που όλοι γνωρίζουμε όχι μόνο την ταλαιπωρία, τα φακελάκια, τις λαμογιές, την αναποτελεσματικότητα αλλά και την αναξιοκρατία.
    Για μένα ας πούμε και πολλούς συναδέλφους μου που κτυπάει επί δεκαετίες το ξυπνητήρι το πρωί και που οι περισσότεροι από μας πηγαίναμε ακόμα και άρρωστοι στη δουλειά, το επίδομα έγκυρης προσέλευσης ή το επίδομα επειδή δεν παίρνεις επίδομα ήταν αδιανόητα και σε ορισμένες περιπτώσεις προκαλούσαν θυμό.
    Το έργο της κυβέρνησης δύσκολο.
    Θα τα καταφέρει η κρίση να περάσει με τις λιγότερες δυνατές απώλειες για τους πολίτες?
    Εγώ πιστεύω πως ο ΓΑΠ θα τα καταφέρει.
    Οι διαχειριστές και η συντριπτική πλειοψηφία των σχολιαστών της ιστοσελίδας αντιμετώπισαν με καχυποψία από την αρχή και απίστευτη εμπαθεια στην συνέχεια αυτή την προσπάθεια.
    Διακαίωμά μου να πιστεύω στον ΓΑΠ και δικαίωμα των υπόλοιπων να πιστεύουν στο Σαμαρά.
    Διαφορές επί της ουσίας καμία, αλλά ας είναι..
    Δεν μπορώ όμως ρε φίλε να διαβάζω ούτε λίγο όυτε πολύ ότι όλα σε αυτή τη χώρα ήταν καλώς καμωμένα και ήρθε ο πράκτορας της νέας τάξης να τα ισοπεδώσει.
    Και εσύ όμως πριν δεν ασχολήθηκες με το πόσα ένσημα έχει κολλήσει ο Σαμαράς αλλά με τι δουλειά κάνει ο αδελφός του πρωθυπουργού.
    Εγώ έγραψα ότι ξέρω, αν ξέρεις κάτι παραπάνω γράφτο.
    Φυσικά μέχρι τώρα οι Έλληνες δεν ψήφιζαν ανάλογα με τα ένσημα του κάθε υποψηφίου.
    Επείδή όμως είσαι με την Δημοκρατία και το πιστεύω αυτό για σένα, πρόσεξε μήπως άθελά σου αλοίφεις βούτυρο στο ψωμί μιάς επόμενης μικρής νομενκλατούρας της εξουσίας.
    Φιλικά

    • Petros avatar
      Petros @ tiramola 09/01/2011 21:42:28

      Ο σοσιαλιστής ΓΑΠ δικαιώνει τους μακρόχρονους αγώνες του προλετάριου σε διαθεσιμότητα Τιραμόλα.
      Πραγματικά ρε φίλε περιγράφεις αυτό που βιώνει η Ελληνική κοινωνία σήμερα.
      Επειδή πραγματικά δεν μπορώ να πιστέψω ότι μπορεί να υπάρχει τόση αφέλεια πάρτο αλλιώς γιατί θα απολυθείς και από την πραγματική σου δουλειά.

      • tiramola avatar
        tiramola @ Petros 09/01/2011 21:48:06

        Για εξηγήσου για το "αλλιώς".

        • Petros avatar
          Petros @ tiramola 09/01/2011 21:54:32

          Αλλιώς ρε παιδί μου , πως να στο πω.
          Πιο πειστικά .
          Ακόμα και η Ντόρα να διαβάσει αυτά που γράφεις
          θα καταλάβει ότι είναι λίγο ...άκυρα.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ tiramola 09/01/2011 22:12:50

      Με καθυστερείς , και προσπαθώ να συντάξω μία ανάρτηση σχετικά με την εμμονή του Υπουργείου Κλιματικής Αλλαγής, να επιμένει να ονομάζέται κάτι που είναι καραμπινάτη απάτη. Σου είμαι ευγνώμων που με ανάγκασες και το έψαξα το θέμα, αλλά σας καρφώνει στον τοίχο. Τακ, τακ, τακ. Εσύ φταίς. Πες το στον προϊστάμενο.

      Σαμαράς vs αδερφός του Πρωθυπουργού. Δεν ξέρω τι κάνει ο Σαμαράς. Η οικογένεια Μπενάκη είχε πολλά λεφτά από την Αίγυπτο νομίζω, και δεν έχω δει κανέναν από αυτούς να με ενοχλεί, ή να μπαίνει στην τσέπη μου. Κανέναν.

      Ούτε οι αδερφοί του πρωθυπουργού ξέρω τι κάνουν για να ζουν. Θες να το ψάξω; Δεν με αφορά. Όμως, ο ένας αδερφός του Πρωθυπουργού, προωθεί κάτι που είμαι πεπεισμένος, 100%, είναι σε βάρος τους Ελληνικού Λαού, σε βάρος της Οικονομίας, σε βάρος της βιομηχανίας, σε βάρος της ΔΕΗ, σε βάρος της Ελλάδας, και ενοχλεί και ένα σωρό τύπους που ξέρω και που μαθαίνω . Πώς το λένε... Απάτη, fraud, scam, κομπίνα. Που μου ζητάς να την πληρώσω εγώ. Γιατί; Επειδή σώζεις τον πλανήτη. Και οι flagellants, το μεσαίωνα, αυτο έκαναν.

      Να ένας: h++p://konstantinosdavanelos.blogspot.com/2011/01/blog-post_07.html. Κλαίει για τα Βαρδούσια. Τι είναι αυτός; Μακάκας; Τι σας έκανε; Πώς ξέρεις ότι δεν είναι (ήταν) πασόκος; Παιδί είναι και κλαίει για τον τόπο του. (Που θα χάσει, για να πληρώνω εγώ το ρεύμα 30 ή 60% πάνω. Αν είναι δυνατόν)

      Αν είχατε ιδέα πόσο σας έχει μισήσει μία κατηγορια ανθρώπων με τις ελληνοποιήσεις, και αλλη κατηγορία ανθρώπων με τις φτερωτές, θα ντρεπόσαστε να κυκλοφορείτε.

      Η μεθόδευση του Μνημονίου είναι λίγο βαρύτερο θέμα. Ψάξε τι συμβουλή είχα δώσει στον ΓΑΠ και τον ΚΚ, πριν τις εκλογές του 09. Το εννοούσα.(όχι ότι χρωστάτε να διαβάζετε κάθε παλαβό σχολιαστή, αλλά scripta manent.

      Ο Ελληνικός Λαός δεν έχει την χώρα του για πέταμα. Ο Ελληνας δεν είναι κοπρίτης.

      • tiramola avatar
        tiramola @ archaeopteryx 09/01/2011 22:31:07

        Έχεις καβάτζα τον καρκινογόνο λιγνίτη και πουλάς μούρη.
        Όσο για το ποιοί πρέπει να ντρέπονται να κυκλοφορήσουν, καλό θα είναι εσύ να κυκλοφορείς λίγο περισσότερο γιατί έχεις τελείως λάθος εντύπωση.

        • archaeopteryx avatar
          archaeopteryx @ tiramola 09/01/2011 22:44:57

          Να ρωτήσεις τέως Διοικητές ΔΕΗ να σου πούνε για προμήθειες καζανιών, τεχνολογιών και αντιρρυπαντικής τεχνολογίας. Και τον τέως Υπουργό Βιομηχανίας που έγινε Πρωθυπουργός. Και αυτός ξέρει. Και από προμήθειες καζανιών , και από προμήθειες αντιρρυπαντικών φίλτρων.

          Αιολικά βάζετε ΜΟΝΟ για να φάτε. Εσείς τα λίγα, οι μεγάλοι τα πολλά. Χεστήκατε για τον κόσμο, και ο κόσμος το ξέρει.

          • tiramola avatar
            tiramola @ archaeopteryx 09/01/2011 22:51:33

            Ποιούς να ρωτήσω?
            Αυτούς που μας έδιναν τη δουλειά χωρίς το απαραίτητο παρελκόμενο το οποίο έβγαζαν σε δημοπρασία και μετά ζήταγαν ποινικές ρήτρες για καθυστέρηση?
            Θα βάλετε μυαλό θέλετε δεν θέλετε!
            Είναι απαίτηση της κοινωνίας!

          • archaeopteryx avatar
            archaeopteryx @ tiramola 09/01/2011 22:57:03

            Μελέτη της ΕΟΝ αποδεικνύει ότι η Γερμανία, τίγκα στα αιολικά, ΔΕΝ μείωσε ρύπους, ούτε υποκατέστησε καμία μονάδα κάρβουνου. Απεναντίας, το Σπήγκελ λέει ότι το κάρβουνο ζει και βασιλέυει

            Όσο για την Δανία, επίσης τίγκα στα αιολικά, έχει το ακριβότερο ρεύμα στην Ευρώπη, και μειώνει ρύπου ΜΟΝΟ όταν εισάγει από την Σουηδία (Υ/Η και πυρηνικό).

            Πότε ήταν ο ΓΑΠ Υπουργός Παιδείας; Τότε σπουδαζες; χαχαχα!

      • tiramola avatar
        tiramola @ archaeopteryx 09/01/2011 22:39:11

        Και ακριβώς επειδή δεν είχαμε τη χώρα μας για πέταμα φέραμε τον Παπανδρέου για να την καθαρίσει από τους κοπρίτες, και αυτό κάνει!
        Σας πονάει?
        Δεν πειράζει θα συνηθίσετε...

        • archaeopteryx avatar
          archaeopteryx @ tiramola 09/01/2011 22:50:14

          Ποιόν κοπρίτη ακριβώς καθαρίσατε;

          Θα συνηθίσουμε, φασιστομουτράκι... Θα συνηθίσουμε.

          • tiramola avatar
            tiramola @ archaeopteryx 09/01/2011 22:54:40

            Εσύ τουλάχιστον που ταξιδεύεις και συχνά στην Αμερική δεν θα έπρεπε να τα λες αυτά.
            Εκτός και αν συμβαίνει το σύνηθες.
            Έξω νομιμόφρων και μέσα ελληνόφρονων...

          • archaeopteryx avatar
            archaeopteryx @ tiramola 09/01/2011 23:01:41

            Ποιά δεν θα έπρεπε να λέω; Ότι η Πασοκική γραμμή "θα συνηθίσετε" είναι φασιστική;

            ΠΟΙΟΝ καθαρίσατε;

            (Αμερική; Άστα κατηγορούν τον Ομπάμα για ...σοσιαλιστή!)

          • tiramola avatar
            tiramola @ archaeopteryx 09/01/2011 23:12:16

            Ξέρεις πολύ καλά τι εννοώ.
            Κατακλέψατε τη χώρα και τώρα το παίζετε πατριώτες.
            Τόσα χρόνια είχατε συνηθίσει στο κλέψιμο και τώρα το παίζετε δημοκράτες.
            Θέλετε να κάνετε και φορολογική αντίσταση δήθεν του κ....
            Η ώρα του λογαριασμού ήρθε!
            Αρκετά πληρώναν μόνο τα κορόιδα.

          • Orestios avatar
            Orestios @ archaeopteryx 09/01/2011 23:13:26

            τιραμόλα, αντί να κρυφτείς που υποστηρίζεις το κόμμα των κλεφταράδων βγάζεις και γλώσσα?

          • Κώστας avatar
            Κώστας @ archaeopteryx 09/01/2011 23:20:46

            Την Ελλάδα κατέκλεψε ο "σας τσούζει" Αντιπρόεδρος Κουτσόγιωργας που πουλούσε νόμους, το Χρηματιστήριο των χρυσοκάνθαρων με πολιτική-σημιτική κάλυψη, ο υποψήφιος για την αρχηγία Πασόκ Τσοχατζόπουλος, ο κολλητός του ψευτοεκσυγχρονιστή Τσουκάτος, ο Μαντέλης, τα υπερτιμολογημένα δημόσια έργα του ψευτοεκσυγχονισμού, ο Σμπώκος, η Siemens, το γιουγκοσλαβικό καλαμπόκι, οι μαιμού συντάξεις του Ανδρέα, το πράσινο όργιο στις ΔΕΚΟ.

            Μην προκαλείτε, γιατί η κοινωνική έκρηξη είναι μπροστά.

          • tiramola avatar
            tiramola @ archaeopteryx 09/01/2011 23:24:16

            @Κώστας
            Ξεκόλλα, δεν είναι μόνο ΠΑΣΟΚ-ΝΔ, υπάρχουν σοβαρά προβλήματα και κάποιος έπρεπε να κάνει τη "βρώμικη" δουλειά.
            Άιντε ξυπνάτε!!!!!!!!!
            Κοντεύει να ξημερώσει...

          • archaeopteryx avatar
            archaeopteryx @ archaeopteryx 09/01/2011 23:27:48

            Κατακλέψαμε ή δεν κατακλέψαμε χαχαχα; Προσπαθείς όμως, καλός είσαι.

          • Κώστας avatar
            Κώστας @ archaeopteryx 09/01/2011 23:29:10

            Α, σε αυτό συμφωνούμε.
            Γιατί είναι όντως βρώμικη δουλειά να μετατρέψεις τα αεροδάνεια του Ελληνικού Κράτους σε ενυπόθηκα,να εξασφαλίσεις τους δανειστές τσακίζοντας τον κόσμο και βυθίζοντας τη χώρα στην ύφεση. Και όλα αυτά χωρίς να διαπραγματευτεί τίποτα, μα απολύτως τίποτα.

    • rally monkey avatar
      rally monkey @ tiramola 09/01/2011 22:53:20

      @ tiramola
      φυσικα και δεν ηταν 'καλως καμωμενα' τα πραγματα στη χωρα - αλλα απο εκει μεχρι το να αρνησαι να δεις το ποσο καταστροφικος υπηρξε για την Ελλαδα ο ΓΑΠ ..το βρισκω υποπτο ακομα και για οπαδο του ΠΑΣΟΚ.
      (ειλικρινα θελω να καταλαβω την ανθρωπογεωγραφια αυτων που τον ψηφιζουν ..καποιους που ξερω δεν ψηφιζαν ΠΑΣΟΚ παλιοτερα και δεν πρεπει να ειναι τυπικη περιπτωση)

      και μη γελιεσαι δεν προκειται να αλλαξει κατι απο τα κακως καμωμενα που λες - προπετασμα καπνου για να παει αλλου η κουβεντα - δεν εχουν το ηθικο αναστημα να το κανουν - αφου διασυραν τη χωρα απεμπολωντας κυριαρχικα δικαιωματα συμβαινει το εξης παραδοξο να συζηταμε για.. μετρα, το ανοιγμα των κλειστων επαγγελματων και αναπτυξη. Σε ευνομουμενη και κυριαρχη χωρα ΓΑΠ& Co αυτη τη στιγμη θα ηταν κατηγορουμενοι - ο μονος λογος που την γλυτωνουν ειναι ο'τι ειναι ο preferred counterparty των δανειστων μας.

      • tiramola avatar
        tiramola @ rally monkey 10/01/2011 09:42:23

        @rally monkey
        Να σου περιγράψω την ανθρωπογεωγραφία.
        Όσοι πιστέψαμε και αγωνιστήκαμε για να εκλεγεί ο Παπανδρέου πρωθυπουργός είμαστε κυρίως εργαζόμενοι στον ιδιωτικό τομέα που είχαμε αγανακτήσει με το άθλιο, αναξιοκρατικό κράτος των λαμόγιων και των πελατών των πολιτικών.
        Αιασθανθήκαμε και μεις υπεύθυνοι για το τι χώρα θα παραδόσουμε στα παιδιά μας.
        Θέλαμε και πιστεύαμε πως θα βάλουμε ένα τέλος στην αθλιότητα.
        Δεν συμφωνώ με όλες τις επιλογές της κυβέρνησης.
        Άποψή μου είναι πως τα πήρε κυρίως από τα εύκολα θύματα και όχι από τους πραγματικούς φοροφυγάδες.
        Ενδεχομένως στην πορεία αυτό να μαζευτεί.
        Θα δείξει...
        Σε κάθε περίπτωση θα δώσω ένα περιθώριο προκειμένου να αποκαταστήσει, αν αποκαταστήσει, την αδικία.
        Αν δεν το κάνει, με έχασε.
        Εκείνο που πρέπει να καταλάβετε είναι ότι αν αυτή η κυβέρνηση αποτύχει καήκαμε όλοι.

  87. Enzo avatar
    Enzo 09/01/2011 21:25:36

    αντε ρε μπαρμπα παραπερα και εσυ με τον γαπ σου που μου ειναι υπουργος απο τα 35 του , εχει μοιρασει τα απειρα λεφτα ουτε ξερει αυτος σε ποσες μκο και ερχεσται ολοι σας και μας το παιζεται παρθενες σημερα. αντε ρε στα τσακιδια απατεωνες που θα μας πειτε και απο πανω οτι ειμαστε διεφθαρμενοι οι ελληνες. α στα διαλα παλιοπασοκια.

    • ο ξένος avatar
      ο ξένος @ Enzo 09/01/2011 21:33:31

      Δεν ξέρω για σένα, αλλά εμένα δεν μου φαίνεται και πολύ "ΠΑΣΟΚ" ο γαπ :)

      • Enzo avatar
        Enzo @ ο ξένος 09/01/2011 21:36:04

        πολυ θρασος και υποκρισια σε αυτη την χωρα.
        μονο με χουντα σωζεται η κατασταση πλεον.

        • ο ξένος avatar
          ο ξένος @ Enzo 09/01/2011 21:40:58

          Είμαστε "καταδικασμένοι" να τα καταφέρουμε, οι Έλληνες. Τουλάχιστον σ'αυτό ελπίζω.

  88. tiramola avatar
    tiramola 09/01/2011 21:42:02

    @Enzo
    Βρίσκω την ευκαιρία να σε συγχαρώ για την προσφορά σου στο διάλογο και να αναγνωρίσω ότι μας έχεις μουρλάνει στα επιχειρήματα...

  89. agioritis avatar
    agioritis 09/01/2011 21:44:25

    Καλησπέρα σας.
    Εγώ ένα έχω να επισημάνω και απευθύνεται προς τον Κώστα Ροδινό.
    Είδα και εγώ το βηματοδότη, που αρκετές φορές έχει εσωτερική πληροφόρηση από γραφείο της Ρηγίλλης. Δεν ξέρω, εάν είναι αλήθεια και δεν με ενδιαφέρει σε τελική ανάλυση. Με τα περισσότερα που γράφεις Ροδινέ συμφωνώ και να συνεχίσεις να τα λες τσεκουράτα και πάντα με την οπτική που αναδεικνύεις, την εθνικοπατριωτική, αλλά και τη ρεαλιστική πολλές φορές. Τώρα, εάν είσαι συνεργάτης του Σαμαρά, τι να σου πω. Μακάρι να είσαι. Θα έπρεπε να έχει τέτοιους συνεργάτες.
    Επί της ουσίας του αρχικού και κεντρικού άρθρου, το θέμα είναι ο Σαμαράς να σπάσει αυγά και να μην κοιτάξει ισορροπίες. Θα δείξει τις επόμενες ώρες. Σχετικά με την γκρίνια που υπάρχει: Νομοτελειακά, και με το δεδομένο πολιτικό προσωπικό που έχει, όσο λάθη και να έχουν γίνει, ο Σαμαράς θα γίνει πρωθυπουργός: τώρα σε ένα ή μισό χρόνο δεν μπορώ να πω με ακρίβεια. Πάντως δεν υπάρχει εναλλακτική πρόταση εξουσίας, εκτός από τη Ν.Δ., με τα όποια λάθη και με αυτό το πολιτικό προσωπικό που νοιάζεται για την πάρτη του.
    Είδαμε να αδειάζουν πολλοί το μεσαίο χώρο. Καλά κάνουν. Έτσι πρέπει. Και κυρίως να μην τους φοβίζει η δεξιά στροφή. Η κοινωνία έχει συντηρητικοποιηθεί, κατά κάποιους το έχει πάρει δεξιόστροφα. Άρα, πεδίον δόξης λαμπρό. Ο Κρανιδιώτης το είπε ξεκάθαρα. Γιατί τους τρομάζει μερικούς στη Ρηγίλλης.
    Είδα στο Βήμα, ότι το καραμανλαίικο ετοιμάζει τον Καραμανλή τον Γ, τον Κώστα του Αχιλλέα. Με τις υγείες μας.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ agioritis 09/01/2011 22:36:29

      Agioriti,
      Οσο συμβουλεύεις εσύ τον Πρόεδρο της Ν.Δ., άλλο τόσο τον....συμβουλεύω και εγώ!
      Σ' ευχαριστώ κατά τ' άλλα.

      • Misha avatar
        Misha @ Κώστας Ροδινός 09/01/2011 23:01:56

        «Διότι δεν συνεμορφώθη προς τας υποδείξεις, Διότι δεν συνεμορφώθη προς τας υποδείξεις.....»

    • Gaetano avatar
      Gaetano @ agioritis 09/01/2011 22:39:48

      Του Αχιλεως βεβαίως βεβαίως . Ελληνικη ασπρόμαυρη μου θυμίζει η πολιτικη στην Ελλαδιτσα .

  90. φωτεινη avatar
    φωτεινη 09/01/2011 21:53:40

    τιραμολα ποιο απ τα δυο θεωρεις εξυβριση;τη δουλεια η τη βλακεια;διοτι η δουλεια δεν ειναι ποτε υβριστικη.αλλα ουτε και η βλακεια,ειναι απλα κατασταση οπως η ομορφια, η ασχημεια ,η εξυπναδα ,και επειδη ειναι κατι απ τη φυση προσδιοριζομενο το να θεωρηθει βρισια ειναι ακρως ρατσιστικο.απλα επειδη δεν δεχομαι το politically correct δεν χρησιμοποιησα την εκφραση «μη εξυπνος»

    • tiramola avatar
      tiramola @ φωτεινη 09/01/2011 21:57:49

      Τι θέλεις ρε Φωτεινή από τη ζωή μου?
      (Για να βοηθήσω και τον Πετράν...)
      Να ξαναφέρω στην κυβέρνηση τον Αβραμόπουλο, το Κούλη, την Παπακώστα, τον Γιακουμάτο και τους λοιπούς ανίκανους?
      Δεν πάσχω από αυτοκτονικό ιδεασμό, λυπάμαι..

      • Petros avatar
        Petros @ tiramola 09/01/2011 22:13:39

        Τον Αντώνη Σαμαρά θα φέρεις.
        Σκέψου λίγο.
        Σε τι διαφέρει από τον ΓΑΠ;

        α) Δεν είναι νεοφιλελεύθερος σοσιαλιστής.
        β) Δεν συμμετείχε ουσιαστικά σε κυβερνήσεις τα τελευταία 18 χρόνια
        γ) Δεν τον γουστάρει το Μητσοτακέικο
        δ) Ψήφισε κατά του μνημονίου

        Μπορείς να επιλέξεις πάνω από μια απαντήσεις.

        • ο ξένος avatar
          ο ξένος @ Petros 10/01/2011 11:56:18

          Σημασία δεν έχουν τα πρόσωπα αλλά οι πολιτικές. Παπανδρέου-Σαμαράς έχουν την ίδια πολιτική. Το ζητούμενο είναι ποιος πιστεύουμε ότι μπορεί να την εφαρμόσει καλύτερα.

      • loretta avatar
        loretta @ tiramola 09/01/2011 22:44:16

        ....τιραμολα δεν χρειαζεται να πασχεις απο ...αυτοκτονικο ιδεασμο(τι μου θυμιζει αυτο αραγες)....απλα εισαι νεκρος και ο ΓΑΠ σε εβαλε στη κασα 10 μετρα κατω απο το χωμα...οπως και ολους μας....και αν εχεις παιδια να τα χαιρεσαι σου το ευχομαι ολοψυχα ...αλλα βρε ανθρωπε δεν τα λυπασαι???

  91. φωτεινη avatar
    φωτεινη 09/01/2011 22:08:29

    τι να σου πω τωρα;οτι με αυτους που εφερες στην κυβερνηση μπορεις να θεωρεις τον εαυτο σου΅«αυτοκτονημενο»;

  92. Gaetano avatar
    Gaetano 09/01/2011 22:34:53

    Εξαιρετο αρθρο .
    Σαμαρα τ´ακους ;
    Παναγιωτόπουλος εκπρόσωπος και επιστροφή Σπηλιωτοπουλου ;
    "Ωδινεν όρος και έτεκεν μυ "

  93. aristeidis avatar
    aristeidis 09/01/2011 22:57:18

    Eθνικό σχέδιο για τα επόμενα 20 χρόνια με πρόσκληση σε όλους τους επιστήμονες ανά κλάδο για συνδιαμόρφωση , νέα πρόσωπα και ανοικτό κόμμα στην κοινωνία
    http://logia-starata.blogspot.com/2011/01/blog-post_1753.html

  94. Δημήτρης avatar