#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
26/10/2010 10:46
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πως ο Σαμαράς έσυρε τον Παπανδρέου στο γήπεδό του

Η δικαίωση του Αντώνη Σαμαρά και το στοίχημα του μέλλοντος



Όλες οι αθηναϊκές εφημερίδες, άλλες άμεσα και άλλες έμμεσα και δειλά, παραδέχονται σήμερα ότι ο Γ. Παπανδρέου σύρθηκε σε μετωπική πολιτική αντιπαράθεση επί του Μνημονίου και όχι επί του «Καλλικράτη» απο τον Αντώνη Σαμαρά.

Στα «συν» του προέδρου της ΝΔ καταγράφονται επίσης άλλα δύο βασικά επιτεύγματά του στον χρόνο που πέρασε (μην ξεχνάτε ποια κατάσταση επικρατούσε στη ΝΔ τέτοιες ημέρες πέρυσι): Έχοντας παραλάβει ένα κόμμα βαριά ηττημένο και σε κατάσταση πλήρους διάλυσης κατόρθωσε πρώτον, να καθορίζει την πολιτική ατζέντα με την αντιπαράθεση της πολιτικής του Μνημονίου με την οικονομική πρόταση της Ν. Δ. και δεύτερον, να διατηρήσει την συνοχή της παράταξης παρά τον πόλεμο από την Οικογένεια Μητσοτάκη και τις ακροδεξιές παραφυάδες της.

Όλοι επίσης αναγνωρίζουν πλέον ότι το βασικό όπλο του Σαμαρά στον αγώνα αυτόν  ήταν η απευθείας επαφή του με τους πολίτες, η «προσωπική» του σχέση με ευρύτερα λαϊκά στρώματα.

Εύκολο να το γράφεις και να το διαπιστώνεις, δύσκολο όμως να το κάνεις. Πως έγιναν όλα αυτά; Ιδού λοιπόν μερικές σκηνές που ζήσαμε ... αυτοπροσώπως που λένε και «τα λένε» όλα.



Πρώτη σκηνή: Καρδίτσα, κεντρική πλατεία Σάββατο 23 Οκτωβρίου, 8 μμ. Ένα σουβλατζίδικο. Δυο νεαροί τρώνε τα σουβλάκια τους όταν τους αιφνιδιάζει ένας κουστουμαρισμένος ψηλός τύπος με γυαλιά. «Είμαι ο Αντώνης Σαμαράς» τους λέει και τους πιάνει την κουβέντα για το πως την βγάζουν, πως είναι η ζωή στην επαρχία, αν διαβάζουν, για το ίντερνετ και τι θα κάνουν το βράδυ. Στην αρχή οι δυο νεαροί μένουν κάγκελο, στην συνέχεια όμως ανταποκρίνονται και πιάνουν την κουβέντα με τον Αντώνη. Πως ένιωθαν το βλέπετε στην φωτογραφία. Την ίδια στιγμή έξω από την τζαμαρία του σουβλατζίδικου παρακολουθούν αμήχανοι ένας πολιτικά νεκρός υποψήφιος βουλευτής που θέλει να παριστάνει τον σαμαρικό μπας και διασωθεί, ένας γιος παραδοσιακού βουλευτή της ΝΔ που πριν από δέκα ημέρες μου έλεγε ότι ετοιμάζεται να πάει στο Ντοροκόμμα και διάφοροι άλλοι Γκρούεζες που μόνον τον εαυτό τους (και την οργή της παράταξης) εκφράζουν πλέον.



Δεύτερη σκηνή: Τρίκαλα, Σάββατο μεσημέρι. Όπως κάνει σε όλες τις περιοδείες του, ο Σαμαράς τελειώνει το «γραφειοκρατικό» μέρος της περιοδείας (επισκέψεις σε κέντρα υποψηφίων, τοπικούς παράγοντες κλπ κλπ), τους αφήνει πίσω του όλους και παίρνει σβάρνα τα κέντρα και τις πλατείες. Μπαίνει σε ένα καφενείο, πάει στην πρώτη παρέα, τους χαιρετάει έναν έναν και κάθεται για να αναλύσει με λίγα λόγια το οικονομικό πρόγραμμα της ΝΔ. Το τέλος των επικοινωνιολόγων, με λίγα λόγια. Αποδείχτηκε μεγάλης “επικοινωνιακής εμβέλειας”, η απόφαση του Σαμαρά να πλησιάσει προσωπικά όσους περισσότερους πολίτες μπορεί. Πόσοι άλλοι πολιτικοί μπορούν να το κάνουν αυτό σήμερα; Πόσοι “πολιτικοί ηγέτες” μπορούν να σφίξουν το χέρι του απλού πολίτη και να του πουν: “Ξέρω ότι σε απογοήτευσαν οι πολιτικοί και η πολιτική. Αλλά εγώ είμαι εδώ, γιατί πέρασα μέσα από ίδιες καταστάσεις πίκρας, απογοήτευσης και θυμού”.



Σκηνή Τρίτη: Σε πόλη της Θεσσαλίας, Παρασκευή 22/10, μεσημέρι: Ο Σαμαράς μπαινοβγαίνει σε καφενεία και μαγαζιά κουβεντιάζοντας με τον κόσμο. Προπορεύεται ένας από τους απαρχαιωμένους βουλευτές της ΝΔ που απασχόλησαν πολύ την επικαιρότητα επί κυβέρνησης Καραμανλή. Ο οποίος σφίγγει τα χέρια του κόσμου και τους λέει: «Έρχεται ο Σαμαράς».

Τον πετάς, ή δεν τον πετάς στο σιντριβάνι της πλατείας; Αντιλαμβάνεστε μόνοι σας την ζημιά που έκανε.

Σκηνή Τέταρτη: Σύσκεψη νομαρχιακών στελεχών σε πρωτεύουσα θεσσαλικού νομού. Επαναλαμβάνεται η ίδια σκηνή όπως και στις προηγούμενες και επόμενες συσκέψεις. Η μειοψηφία των παρευρισκομένων στελεχών, που είναι αυτή που δραστηριοποιείται, διαμαρτύρεται έντονα για την «απάθεια» της κομματικής νομενκλατούρας του νομού και των βουλευτών. Ο Σαμαράς παίρνει το λόγο και ξεχ....κανονικά βουλευτές και κομματικούς Φιλισταίους. «Εγώ δεν είμαι ....» λέει (να μην λέμε ονόματα). «Στρωθείτε στην δουλειά γιατί δεν σας βλέπω καλά».



Αυτός είναι λοιπόν ο Σαμαράς, σε αυτόν τον Σαμαρά ελπίζουμε.

Έπρεπε να μπορούσατε να τον δείτε Κυριακή βράδυ, σε μια ταβέρνα της Καλαμάτας, λίγο μετά την μεγάλη συγκέντρωση της Μεσσήνης. Ήταν «λιώμα» στην κυριολεξία, δεν μπορούσε να περπατήσει από την κούραση, τα μάτια του κατακόκκινα. Και τι έκανε στις 12 τα μεσάνυχτα; Έπαιρνε τηλέφωνο υποψήφιους δημάρχους για να τους ρωτήσει πως πάνε και να τους εμψυχώσει.

Τι λείπει από την «εικόνα» που περιγράψαμε; Ένας βασικός κρίκος ανάμεσα στον Σαμαρά και τις μάζες: το κόμμα.

Η ΝΔ όπως είναι σήμερα δεν μπορεί να εξυπηρετήσει ούτε τους στόχους του Σαμαρά, ούτε την επιτακτική ανάγκη για την συγκρότηση και ανάπτυξη ενός πανίσχυρου πατριωτικού και παλλαϊκού κινήματος που θα ανατρέψει το Μνημόνιο και τις νοοτροπίες δεκαετιών και θα βάλει την Πατρίδα στον δρόμο της ανάπτυξης και ΤΗΣ ΕΥΗΜΕΡΙΑΣ ΤΟΥ ΛΑΟΥ.

Φτάνει λοιπόν η ώρα του λογαριασμού για όλους και για όλα στη  ΝΔ. Δεν γίνεται διαφορετικά!

Γιατί ο Σαμαράς δεν πρέπει να ξεχνά ποτέ ότι ο λαός τον έκανε αρχηγό, μόνο ο λαός θα τον κάνει πρωθυπουργό

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 26/10/2010 10:57:29

    Η ΝΔ να κλείσει, να αλλάξει ονομασία και να επανιδρυθεί με συνέδριο επανίδρυσης.

    • χρηχα avatar
      χρηχα @ ΒΙΣ 26/10/2010 14:35:26

      καλύτερα να μην κλείσει...
      ο Σαμαράς έχει μια μεγάλη μερίδα του κομματικού μηχανισμού μαζί του....το πρόβλημα είναι ότι αρκετά στελέχη ακόμα ελπίζουν σε μιά ανατροπή και σε επαναφορά της ντόρας για αρχηγό....

      μην το γελάτε είναι ένα σοβαρό θέμα....

      και είναι το μεγαλύτερο τροχοπέδι σ'αυτές τις τοπικές εκλογές....είναι αρκετοί αυτοί που πολεμούν το ίδιο τους το κόμα, με αυτούς τους στόχους....

      το γεγονός αυτό πρέπει μετά τις εκλογές να μπεί σε μια βάση και να γίνει ένα καλό ξεκαθάρισμα......

      επίσης πρέπει οι τοπικοί φορείς να πάρουν αξία....να γίνουν όλες οι αναδείξεις στελεχών δημοκρατικά απ'την βάση με εκλογές και να μην υπάρχει διαδικασία στην οποία θα αποφασίζουν και θα διανέμουν οφίτσια οι ήδη υπάρχοντες στο κόμα...

      ο κόσμος ξέρει καλύτερα ποιός τον εκφράζει....ενώ τα "παλιά" στελέχη καμιά φορά εκφράζουν κατεστημένες καταστάσεις και ακόμα και διαπλοκή , αλλά σίγουρα καμαρίλα τις περισσότερες φορές....

      να κοιτάξει ο Σαμαράς και τους "δικούς του" ανθρώπους....κάποιοι στρογκυλοκάθησαν σαν να τους ανήκει δικαιωματικά η έδρα....
      όποιος θέλει έδρα πρέπει να δουλεύει...αλλιώς σπιτάκι του...

      αλλά το βασικότερο είναι να γίνουν όλες οι διαδικασίες εκλογής στελεχών από την βάση με ψηφοφορία του κόσμου απευθείας....

      αυτό θα κάνει την διαφορά....θα δείτε μετά αλλαγές και ανανέωση....θα δέιτε και τον κόσμο κοντά σας-μας...

  2. nic avatar
    nic 26/10/2010 10:59:42

    Ετσι ακριβως. Και πλεον το βασικο ζητουμενο και προβλημα συναμα η οργανωση της αμφιδρομης σχεσης Σαμαρα και αυτου του λαου. Τα πολλα λογια ειναι φτωχεια...

  3. Nεφέλη avatar
    Nεφέλη 26/10/2010 11:01:12

    Ο Κικίλιας ως υποψήφιος περιφερειάρχης θα μπορούσε, να εντάξει στο πρόγραμμά του...ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ ΓΙΑ ΠΑΙΔΙΑ, που θα διεξάγονται σε μόνιμη βάση στην ΑΤΤΙΚΗ ΓΗ;

    Μιά ιδέα του γυιού μου,που αναζητά πολιτικό, για να του την χαρίσει!

    Μια πρόταση που σίγουρα θα κέρδιζε πολλούς υποστηρικτές στο εξωτερικό...
    Στην Αττική;

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Nεφέλη 26/10/2010 11:25:10

      Νεφέλη,

      Η ιδέα είναι εξαιρετική.

      • βαγόνι avatar
        βαγόνι @ Κώστας Ροδινός 26/10/2010 11:46:14

        Δεν έχει ξαναειπωθεί από κανέναν αυτή η ιδέα κι αληθινά την σκέφτηκε ο δεκάχρονος γυιός μου!
        ...ας είναι καλότυχη...

      • Νεφέλη avatar
        Νεφέλη @ Κώστας Ροδινός 26/10/2010 11:47:06

        ...συμπληρώνει κι ο΄μπαμπάς!

      • danaos avatar
        danaos @ Κώστας Ροδινός 26/10/2010 13:18:39

        Μπράβο στο γιο σας!Να έχει τύχη ο μικρός και να γεννά ιδέες!

      • δρόμος avatar
        δρόμος @ Κώστας Ροδινός 26/10/2010 15:33:24

        Χαίρομαι ιδιαίτερα για την απάντηση, και για την οικογένειά σας. Από όσο γνωρίζω, ο Πανελλήνιος Γυμναστικός Σύλλογος είναι ένα καλό φυτώριο και βάση για μετεξέλιξη της ιδέας του νεαρού βλαστού σας, και ο Κικίλιας παλαιό στέλεχός του - πιστεύω ότι θα χαρεί να ακούσει την πρόταση.

      • translator avatar
        translator @ Κώστας Ροδινός 27/10/2010 08:14:35

        Μπράβο στο παιδί για την ιδέα και τη φαντασία του

        Οι υπόλοιποι όμως εσείς που τη θεωρείτε πρόταση που πρέπει να υποβληθεί στον Κικίιλια και το Σαμαρά, μήπως στερείστε κάποιας σοβαρότητας;

        Πρώτα απ'ολα έχουν γίνει ολυμπιακοί αγώνες για παιδιά 14-18 ετών...
        http://en.wikipedia.org/wiki/Youth_Olympic_Games

        Αν τώρα θέλετε να γίνουν και για μικρότερα παιδιά, να κάνουμε και αγώνες βρεφών... ποιο κοιμάται περισσότερες ώρες, ποιο λερώνει περισσότερο την πάνα... Και όλα αυτά να γίνονται κάτω από το αθάνατο φως της Ελλάδας... Έτσι θα πάμε μπροστά..

        Μάλιστα θα πρότεινα και τη σύσταση μιας επιτροπής με μόνο αντικείμενο τη συνεχή διοργάνωση "Ολυμπιακών Αγώνων πάσης φύσεως στο λίκνο του πολιτισμού"

        Ε ρε μυαλά που κουβαλάμε...

    • Misha avatar
      Misha @ Nεφέλη 26/10/2010 12:08:50

      Αρκετά με τις φιέστες της Κόκα Κόλα.
      Τους είδαμε, τους παρακολουθήσαμε και τώρα πληρώνουμε τα σπασμένα τους.Αντι για φιέστες καλό είναι να γίνουν βρεφονηπιακοί σταθμοί για τα παιδάκια που οι γονεις τους τρέχουν από το πρωι μεχρι το βράδυ για το μεροκάματο και να φιλοξενούνται τα καλοκαίρια ελληνόπουλα της ομογένειας , τα οποία φέτος δεν ήρθαν λόγω μνημονιου, δλδ των μαυρογιαλούρων υπηρετων των τραπεζων

      • Νεφέλη avatar
        Νεφέλη @ Misha 26/10/2010 12:52:44

        @Misha

        Προφανώς, αγνοείς τους κοινοτικούς περιορισμούς για τις διαφημίσεις προιόντων που έχουν σαν κοινό-στόχο (target group στα ελληνικά)... παιδιά!...

        Προφανώς, ΄δεν σκέφτεσαι, πόσοι βρεφονηπιακοί σταθμοί θα μπορούσαν, να γίνουν σαν΄δημιουργική διοχέτευση των διαφημιστικών κονδυλίων μιάς τέτοιας οργάνωσης....

    • victoria avatar
      victoria @ Nεφέλη 26/10/2010 12:21:52

      Πραγματικά πολύ καλό.
      Δεν το στέλνετε στο blog του Κικίλια;

      • Νεφέλη avatar
        Νεφέλη @ victoria 26/10/2010 12:54:53

        Αν θέλει, ας το κάνει ο φάκτορας, ή ο κ.Ροδινός.
        Απλά, ο μικρός μου το πρωτεσκέφτηκε, όταν ο Αντώνης Σαμαράς ήταν υπουργός Πολιτισμού και ήθελε, να του στείλει μάλιστα επιστολή... Αλλά δεν πρόλαβε!

      • δρόμος avatar
        δρόμος @ victoria 26/10/2010 15:51:10

        μη σε νοιάζει, Νεφέλη, θα βρούμε τρόπο, μάλλον όμως μετά τις εκλογές, εκτός κι αν όντως γράψει ο ίδιος ο γυιός σας απ'ευθείας στο blog του - μάλλον θα το εκτιμήσει ο Βασίλης.

      • Νεφέλη avatar
        Νεφέλη @ victoria 26/10/2010 16:02:00

        @δρόμος

        Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Δεν θέλω, να βάλω το παιδί από τώρα σε πολιτικά πέρα δώσε... Αν γράψει την ιδέα που ονειρεύτηκε και πάρει μόνο μια ευγενική απάντηση, θα απογοητευτεί. Τα παιδιά τα θέλουν όλα...

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ Nεφέλη 26/10/2010 12:23:42

      Εξαιρετικός Νεφέλη ο μικρός!

      • Νεφέλη avatar
        Νεφέλη @ αλλενάκι 26/10/2010 13:02:07

        Σε ευχαριστώ αλλενάκι μου!

    • victoria avatar
      victoria @ Nεφέλη 26/10/2010 12:23:46

      Ε.. συμπληρώνουμε στην ιδέα όμως: χωρίς corporate χορηγούς και μόνο σε υποδομές που ήδη υπάρχουν.

      (μας έβαλε στο σωστό δρόμο ο Μίσα)

  4. Νίκος Θ. avatar
    Νίκος Θ. 26/10/2010 11:03:23

    Μόνος του τραβάει το σταυρό του μαρτυρίου ο Αντώνης Σαμαράς, αφού η πλειοψηφία των βουλευτών της παράταξης περπατούν τα τελευταία μονοπάτια της πλήρους εξαφάνισής των. Αντώνη, σπρώξε τους να φύγουν. Κάνουν μεγάλο κακό στην Νέα Δημοκρατία.

    • ΓΙΑΝΝΗΣ - ΑΛΙΜΟΣ avatar
      ΓΙΑΝΝΗΣ - ΑΛΙΜΟΣ @ Νίκος Θ. 26/10/2010 15:29:23

      Το θέμα είναι όλους αυτούς τους Γκρούεζες να τους στείλουμε στον εξ από δω ΕΜΕΙΣ με την ψήφο μας. Και όχι να σταυρώνουμε στις εκλογές τα πάσης φύσεως λαμόγια, ανεπάγγελτους γόνους και λοιπούς άχρηστους..ΕΜΕΙΣ να κάνουμε με την ψήφο μας πραγματικότητα τη ΝΕΑ ΝΔ. Ο Σαμαράς κάνει Ό,ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ. Να μην τα περιμένουμε όμως ΟΛΑ από εκείνον. Στο χέρι μας είναι το ξεσκαρτάρισμα της παράταξης.

  5. ΙΩΑΝΝΗΣ ΜΑΥΡΟΒΙΤΗΣ avatar
    ΙΩΑΝΝΗΣ ΜΑΥΡΟΒΙΤΗΣ 26/10/2010 11:06:40

    ΠΡΑΓΜΑΤΗ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΑΜΑΡΑ.ΑΛΛΑ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΘΕΛΕΙ ΤΟΥΣ ΚΑΘΕ ΛΩΓΕΙΣ ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ ΣΤΗΝ ΦΥΛΑΚΗ!!!!.ΕΑΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ Ο ΣΑΜΑΡΑΣ ΤΗΝ ΘΕΛΕΙ ΤΗΝ ΚΑΘΑΡΣΗ ΑΣ ΖΗΤΗΣΗ ΑΡΣΗ ΤΙΣ ΠΑΡΑΓΡΑΦΗΣ ΑΠΟ ΤΟ 1974 ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ.ΜΟΝΟ ΤΟΤΕ ΘΑ ΠΟΥΜΕ ΟΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΘΑ ΤΑ ΚΑΝΕΙ.

  6. Ηλίας avatar
    Ηλίας 26/10/2010 11:18:38

    Δεν πρέπει οι συγκλονιστικές εξελίξεις που έρχονται να βρουν τον Αντώνη να ηγείται του κόμματος νέα δημοκρατία. Στη συνείδηση των ελλήνων το κόμμα αυτό είναι πλέον νεκρό.
    Ας γεννησει το καινούριο και ο κόσμος θα τον ακολουθήσει.

  7. Aris. A avatar
    Aris. A 26/10/2010 11:19:47

    Είμαι πολύ ήσυχος και σίγουρος επειδή:

    α) Ο Σαμαράς είναι φανερό ότι βρήκε τον ρυθμό του και δύσκολα από εδώ και πέρα θα τον χάσει.
    Η ψυχολογία του είναι άριστη και θα τον βοήθησει η αυτοπεποίθηση που έχει στις επόμενες κινήσεις του.
    Μου θυμίζει αθλητή που πηδάει εμπόδια και το βασικότερο είναι να πετύχει τον σωστό ρυθμό από εμπόδιο σε εμπόδιο ώστε να τα πηδάει με τα λιγότερα δυνατά βήματα.

    β) Με την αγωνιστικότητα και την δυναμική που έδειξε κέρδισε τον απλό οπαδό της ΝΔ.
    Αρα τα σενάρια περί εσωστρέφειας μετά τις περιφερειακές εκλογές πάνε περίπατο αφού όποιος τολμήσει να μας ξαναγυρίσει στο παρελθόν θα βρει μπροστά του την βάση του κόμματος.
    Εξάλου τα νταούλια θα παίζουν τόσο δυνατά στο Πασόκ που θα καλύπτουν τα πάντα.

    γ) Με την διαγραφή της Μπακογιάννη ανάγκασε την οικογένεια να αποκαλύψει επί τέλους τον πραγματικό εαυτό της.
    Ακόμα και όσοι αφελής νεοδημοκράτες πίστευαν ότι οι Μητσοτάκηδες εκπροσωπούσαν δήθεν ιδεολογική τάση μέσα στο κόμμα αντιλήφθηκαν ότι η οικογένεια δουλεύει μόνο για το συμφέρον της.
    Ελάχιστοι είναι αυτοί που θα τους ακολουθήσουν και ακόμα λιγότεροι αυτοί που θα τους εμπιστευτούν.

    δ) Από την στιγμή που είναι προσωπική του επιτυχία η αξιοπρεπέστατη εμφάνιση της ΝΔ στις εκλογές έχει το δικαίωμα να προχωρήσει στην ριζική στελεχιακή ανανέωση καλώντας ευρύτερες κοινωνικές ομάδες να στρατευθούν δίπλα του.

    ε) Κλείνοντας όσοι σταθήκαμε στην ουρά για να τον βγάλουμε αρχηγό νοιώθουμε μεγάλη ικανοποίηση ότι πράξαμε το σωστό.
    Μπορεί να φανταστεί κανείς την χώρα με πρωθυπουργό τον μειωμένων ικανοτήτων Παπανδρέου και αρχηγό αντιπολίτευσης την μούχλα και δολοπλοκία της οικογένειας Μητσοτάκη.

    ΥΓ. Πρέπει να αναγνωρίσουμε ότι ο Μητσοτάκης είναι ένα πανέξυπνος και διορατικός άνθρωπος.
    Τώρα καταλαβαίνουμε τέως επίτιμε γιατί φώναζες στην Ντόρα να μην δεχθεί να ενταχθεί ξανά στην ΝΔ ο Σαμαράς.

    Ηξερες δύο πράγματα:

    α) Οτι στην ψυχή των νεοδημοκρατών ο Σαμαράς πάντα ήταν σάρκα από την σάρκα της, η αφύσικη απουσία του αδελφού από το τραπέζι που ο χρόνος θα τα έφερνε να διορθωθεί.

    β) Και δεύτερον ότι είχε το πολιτικό τσαγανό να κάνει αυτό που δεν έκανε ο Καραμανλής.
    Η να ενσωματωθείτε πραγματικά στην ΝΔ χωρίς εκβιασμούς και διαπραγματεύσεις ή να αποχωρήσετε.

    Αναμένουμε τα επόμενα βήματα του Σαμαρά όχι απλά για να πάρουμε την κυβέρνηση αλλά για να προσφέρουμε στην χώρα.

    Ο δρόμος παραμένει μακρύς και δύσκολος.

  8. ΝΑΥΤΗΣ avatar
    ΝΑΥΤΗΣ 26/10/2010 11:25:28

    Ολα αυτά καλά ! Αλλά εν όψει εξελίξεων η ΝΔ έχει έτοιμο κανένα πρόγραμμα ανασυγκροτήσεως του κράτους μπάς και πάει λίγο μπροστά αυτός ο τόπος ή θα περιπέσουμε πάλι στην διαχείρηση της καθημερινότητας και θα συνεχίσουμε τον κατήφορο ? Τώρα πιά τα πράγματα δεν είναι καθόλου ίδια με το χθές, όσοι το καταλαβαν προχωρούν, όσοι ασχολούνται με μικροπολιτικές βουλιάζουν (ΓΑΠ). Φοβάμαι ότι και ο Σαμαράς στο ίδιο τρυπάκι θα πέσει δυστυχώς...

  9. Greco avatar
    Greco 26/10/2010 12:07:36

    θα μπορουσε επισης ο σαμαρας να ζητησει απτον μικη θεοδωρακη να συνθεσει εναν υμνο-εμβατηριο για την παραταξη,εναν νεο υμνο επιτελους

    ο μικης του ειχε πεταξει το γαντι με την επιστολη του που "πανηγυριζε για την εκλογη του"

  10. lianos avatar
    lianos 26/10/2010 12:28:03

    Τελικά το αίσθημα της αυτοσυντήρησης το έχουμε ακόμα ως ¨ράτσα¨. Για φανταστείτε πριν ένα χρόνο (παρά κατι μέρες) να είχε εκλεγεί άλλος αρχηγός στην Ν.Δ. !!!!!

  11. Yδροκερος avatar
    Yδροκερος 26/10/2010 13:55:40

    Δεν θέλω να σχολιάσω αυτό που είπε για «Το έλλειμμα και το χρέος που μας άφησε η προηγούμενη κυβέρνηση είναι μεγαλύτερο από αυτό που υπολογίζαμε», διότι θα προέκυπτε η καθόλου κολακευτική γι’ αυτόν και ολόκληρο το κόμμα του, υπενθύμιση ότι, η πενόμενη Ελληνική κοινωνία, διαθέτει τα εκατοντάδες εκατομμύρια που κοστίζει η συντήρηση της λειτουργίας του κόμματός του, για έναν μόνο λόγο: την πλήρη γνώση και έλεγχο της πορείας κάθε εξέλιξης των κρατικών υποθέσεων, με αιχμή τα οικονομικά της. Η υπενθύμιση αυτής της αλήθειας, θα είχε σα συνέπεια το συμπέρασμα, ότι κακώς ξοδεύονται αυτά τα λεφτά που λείπουν από την φτωχή, πλέον, κοινωνία μας και θα έθετε το ερώτημα «ποιος είναι ο λόγος της ύπαρξης του άχρηστου και επιζήμιου αυτού μηχανισμού»;
    Δεν θέλω να σχολιάσω αυτό που ο ΓΑΠ είπε για τις «αγορές» που θα μας τιμωρήσουν αν δεν ψηφίσουμε τους «ανεξάρτητους» του ΠΑΣΟΚ, στις επικείμενες εκλογές. Αν το κάνω, θα προκύψει ότι το ΠΑΣΟΚ είναι το αγαπημένο κόμμα των «αγορών», που σημαίνει ότι «οι αγορές» το αγαπάνε γιατί από αυτό κερδίζουν, δεδομένου ότι «οι αγορές» αγαπάνε μόνο το κέρδος και αυτούς που τους το φέρνουν…..
    Δεν θέλω να σχολιάσω τι εννοούσε ο ΓΑΠ, λέγοντας: Έκανα το πατριωτικό μου καθήκον! ενώ, αυτό που έκανε, ήταν η μέγιστη και ως εκ τούτου ανεπίτρεπτη και αδιανόητη πολιτική παραχώρηση, αφού παρέδωσε σε ξένους την ΚΥΡΙΑΡΧΙΚΗ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ μας στη διαχείριση της οικονομίας μας. Και, όταν κάποιος αναλογισθεί ότι η Οικονομία μίας χώρας είναι το κατ’ εξοχήν «εργαλείο» που ρυθμίζει τον βαθμό δυσκολίας / ευκολίας της καθημερινής διαβίωσης των πολιτών της στο παρόν και στο μέλλον, αντιλαμβάνεται ότι παραδόθηκαν τα εθνικώς απαράδοτα!!!
    Αν αυτό εννοεί «πατριωτισμό», πρέπει να εκδιωχθεί πάραυτα από τη θέση που κατέχει, ως Εθνικά επικίνδυνος.
    Ευτυχώς, το ενδεχόμενο της εκδίωξής του το έθεσε, χθές, στη διάθεσή μας, με την ανακήρυξη των επικείμενων εκλογών σε Δημοψήφισμα για την υπογραφή ή μη του Μνημονίου.
    Τον λόγο, τον έχουμε πλέον εμείς, οι πολίτες.

  12. soulegas avatar
    soulegas 26/10/2010 14:17:37

    πέριση τέτοια εποχή είχε σύρει στο γήπεδο του την ντορίτα... φέτος έσυρε το το ΓΑΠ...

  13. Λαχανάς avatar
    Λαχανάς 26/10/2010 14:51:18

    Επειδη παρακολουθω αυτο το site μολις τους τελευταιους μηνες, να ρωτησω, τον Καραμανλη τον υποστηριζατε με αναλογο ζηλο τοσα χρονια?

    • Greco avatar
      Greco @ Λαχανάς 26/10/2010 14:53:06

      oxi

  14. δρόμος avatar
    δρόμος 26/10/2010 15:03:36

    αφού σας συγχαρώ κι εγώ για το παιδί, που θέλει να ζει με όραμα, παράκληση: κάντε και μια συζήτηση μαζί του για το αγαθό του ευ αγωνίζεσθαι, σε αντίθεση με τις λοβιτούρες του πρωταθλητισμού -για επαναφορά του αρχαίου αθλ. ιδεώδους

  15. Λαχανάς avatar
    Λαχανάς 26/10/2010 15:11:56

    Γιατι ομως?

  16. δρόμος avatar
    δρόμος 26/10/2010 15:15:56

    Άρη, για μιά φορά ακόμη συμφωνώ μαζί σου. Από την πρώτη σου (πολύ σημαντική) μέχρι την τελευταία φράση (που είναι και ο συμβολισμός του... ψευδωνύμου που έχω διαλέξει). Με μία μικρή-μικρή προσθήκη: αρκετοί από τους εκλογείς που στάθηκαν στην ουρά έχουν παράπονο, γιατί το κόμμα δεν τους έχει θυμηθεί ακόμη. Προσπερνώντας τη φωνή της λογικής, που λέει ότι μπορούσαν ... κι εκείνοι να το αναζητούσαν, αν πραγματικά το θέλανε, νομίζω ότι πρώτιστο μέλημα μετά τις εκλογές πρέπει να είναι η επαναπροσέγγιση της βάσης.

  17. Νεφέλη avatar
    Νεφέλη 26/10/2010 15:18:40

    @δρόμος
    Τα παιδιά μας μεγαλώνουν με τις αρχές του "ευ αγωνίζεσθαι".
    Ευγενής άμιλλα, συναγωνισμός κι όχι στείρος ανταγωνισμός, στα πλαίσια ενός μοδάτου στείρου καταναλωτισμού!

  18. δρόμος avatar
    δρόμος 26/10/2010 15:23:14

    Μια που το αναφέρεις, υπενθυμίζω ότι ο Μίκης ανοίγει απόψε στις 7μμ. στο Ίδρυμα Θεοχαράκη (Β. Σοφίας 9 και Μέρλιν 1), με ελεύθερη είσοδο στο κοινό, κύκλο συζητήσεων με συντονιστή τον δημοσιογράφο και συγγραφέα Γ. Μαλούχο. Δεν αποκλείεται να ακούσουμε κάποια αυθόρμητη αναφορά του, με βάση και τις εξελίξεις των ημερών.

  19. δρόμος avatar
    δρόμος 26/10/2010 15:25:20

    άντε του χρόνου και τη Νέα Τάξη!

  20. δρόμος avatar
    δρόμος 26/10/2010 15:28:41

    Σφόδρα επιθυμώ να μάθω το όνομα του βολευτή της τρίτης σκηνής. Υπόσχομαι να τον πετάξω στο συντριβάνι αυτοπροσώπως.

    • ΓΙΑΝΝΗΣ - ΑΛΙΜΟΣ avatar
      ΓΙΑΝΝΗΣ - ΑΛΙΜΟΣ @ δρόμος 26/10/2010 15:30:46

      Για Σωτήρη Χατζηγάκη μου ακούγεται που διόριζε προεκλογικά όλο το σόι του. 35 χρόνια βουλευτής Τρικάλων!

      • δρόμος avatar
        δρόμος @ ΓΙΑΝΝΗΣ - ΑΛΙΜΟΣ 26/10/2010 15:34:58

        δεν νομίζω, Παρασκευή μεσημέρι ήτανε στον Βόλο

      • δρόμος avatar
        δρόμος @ ΓΙΑΝΝΗΣ - ΑΛΙΜΟΣ 26/10/2010 15:37:02

        μάλλον όχι, γράψε λάθος: Λάρισα πρέπει να ήτανε

  21. δρόμος avatar
    δρόμος 26/10/2010 15:38:43

    Παιδιά, τελευταία σχόλια βλέπετε, ή μόνο εγώ είμαι που δεν τα βλέπω?

  22. Nikos S avatar
    Nikos S 26/10/2010 16:40:24

    Το κόμα δεν έχει ανάγκη για επανίδρυση του ονόματό του αλλά των οργανωτικών δομών του. Κανένα όργανο δεν δουλεύει ούτε κεντρικά ούτε περιφερειακά. Όσοι παριστάνουν τα κομματικά στελέχοι είναι ανύπαρκτοι σε επίπεδο προσφοράς προς το κόμα και την κοινωνία. Για το μόνο που μάχονται είναι η "βελτίωση της ποιότητας ζωής τους" μέσα από το κόμμα. Έτσι αντιλαμβάνονται την κατάληψη της κοματικής καρέκλας. Ενημέρωση του πολίτη για τα τεκτενόμενα; παραγωγή ιδεών και θέσεων για το κόμμα; σκέψεις ανύπαρκτες στο φιλόδοξο μυαλό τους. Αν θέλει ο Σαμαράς να κάνει κόμμα, πρέπει πρώτα να βάλει τις δομές του κόμματος σε λειτουργία και να επαναπροσδιορίσει τις αξίες που πρέπει να διέπουν τα "στελέχη" του κόμματος. Τώρα!! που δεν έιναι στην κυβέρνηση, γιατί μετά θα είναι αργά και θα την πατήσει όπως ο "Κωστάκης".

  23. δαιμονάκι avatar
    δαιμονάκι 26/10/2010 16:47:43

    το θέμα είναι ποιος ευθύνεται για την δημιουργία του (τελικού-πραγματικού)ελλείμματος του 2009 σε επίπεδα πάνω από το 15,5% και το οποίο ΚΑΚΩΣ θα ανακοινώσει η Eurostat μετά τις εκλογές(έπρεπε ήδη να το έχει ανακοινώσει ήδη) ή ποιος μιλάει για αναθεώρηση του ελλείμματος από 13% περίπου σε πάνω από 15,5%?
    Εμάς τους πολίτες δεν πρέπει ΠΡΩΤΙΣΤΑ να μας ενδιαφέρει ποιος ευθύνεται για την υπέρμετρη αύξηση του ελλείμματος του έτους 2009?

  24. s54elas avatar
    s54elas 26/10/2010 17:39:28

    .. υψωσε τα χερια .. τον επιασε απο τα πετα .. και τον κατεβασε στο ..επιπεδο του ..

  25. DARK-BLUE avatar
    DARK-BLUE 26/10/2010 20:25:12

    Η φώτο με τα "πανκιά" είναι όλα τα λεφτά ! !

  26. thanos avatar
    thanos 26/10/2010 21:45:50

    Αντιγράφω από το κείμενο:

    "Τι λείπει από την «εικόνα» που περιγράψαμε; Ένας βασικός κρίκος ανάμεσα στον Σαμαρά και τις μάζες: το κόμμα.
    Η ΝΔ όπως είναι σήμερα δεν μπορεί να εξυπηρετήσει ούτε τους στόχους του Σαμαρά, ούτε την επιτακτική ανάγκη για την συγκρότηση και ανάπτυξη ενός πανίσχυρου πατριωτικού και παλλαϊκού κινήματος που θα ανατρέψει το Μνημόνιο και τις νοοτροπίες δεκαετιών και θα βάλει την Πατρίδα στον δρόμο της ανάπτυξης και ΤΗΣ ΕΥΗΜΕΡΙΑΣ ΤΟΥ ΛΑΟΥ".

    Συνεπώς, η Ν.Δ. δεν είναι έτοιμη να κερδίσει εκλογές ούτε να κυβερνήσει (αποτελεσματικά). Πρέπει πρώτα να παράξει στελέχη που να έχουν στόχο όχι μόνο τη δική τους προβολή (αναγκαίο κακό) αλλά πρωτίστως την προσπάθεια για το καλό της Ελλάδας. Η παραγωγή δε θα γίνει με φυτώρια και ακαδημίες (πολυτέλεια χρόνου δεν υπάρχει) αλλά σοβαρών και καταρτισμένων προσώπων που δεν είναι απαραίτητο να γνωρίζουν από πολιτική.

    Το ερώτημά μου όμως είναι: Αν από τις εξελίξεις (περιφερεικές εκλογές, δυσχέρειες της οικονομικής πολιτικής που στις αρχές του 2011 γίνουν ανυπέρβλητο εμπόδιο για το Πασοκ που θα αναγκαστεί να προκηρύξει εκλογές, η Ν.Δ. τι θα κάνει?
    Θα πεί θέλω χρόνο?
    Δε νομίζω,
    οι εξελίξεις θα είναι ραγδαίες και ο χρόνος των αλλαγών πρέπει να τοποθετηθεί την άνοιξη.

  27. ΤΗΕΟ avatar
    ΤΗΕΟ 28/10/2010 00:58:31

    ΑΥΤΗ Η ΠΕΡΙΦΗΜΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΑΤΖΕΝΤΑ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΙ?? ΕΞΟΔΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΜΝΗΜΟΝΙΟ Η' ΟΧΙ?? ΑΛΛΟ ΜΕΤΡΑ ΓΙΑ ΚΑΤΑΠΟΜΕΛΗΣΗΣ ΤΗΣ ΥΦΕΣΗΣ ΑΛΛΟ ΕΞΟΔΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΜΝΗΜΟΝΙΟ....ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΝΑΦΟΡΑ ΣΕ ΘΕΜΑΤΑ ΕΠΙΘΕΤΙΚΗΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΗΣ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ?? ΟΛΕΣ ΟΙ ΓΕΙΤΟΝΙΚΕΣ ΧΩΡΕΣ ΕΧΟΥΝ.ΔΙΑΦΩΤΙΣΤΕ ΜΕ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ. ΕΛΠΙΖΩ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΝΗΜΕΡΩΜΕΝΟΣ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ..