#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
16/10/2011 07:06
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πως ο Γιώργος ξανάγινε… Γιωργάκης



«Θα ήθελα πολύ να εγγυηθώ σε όλους μία άμεση λύση, μία καλύτερη ζωή σήμερα. Θα ήμουν ο ευτυχέστερος άνθρωπος του κόσμου αν μπορούσα να το κάνω. Αλλά δεν μπορώ».

M’ αυτά τα λόγια στο "Πρώτο Θέμα" όπου έδωσε συνέντευξη, ο Γιώργος Παπανδρέου ουσιαστικά ομολόγησε την αποτυχία του και ταυτόχρονα την αδυναμία του να διαχειριστεί τις τύχες της χώρας αυτές τις κρίσιμες στιγμές.

Και απέδειξε πόσο λάθος έκανε ο ελληνικός λαός να τον εμπιστευτεί πριν από δύο χρόνια.

Ο Γιωργάκης, που έγινε Γιώργος λίγους μήνες πριν αναλάβει τα ηνία της χώρας, ομολογεί ότι όχι μόνο χαρισματικός δεν είναι, όχι μόνο απλός διαχειριστής δεν είναι αλλά κι ότι είναι επικίνδυνος.

Το θέλει ο κόσμος; Έναν ηγέτη να τον οδηγήσει μακριά από το αδιέξοδο. Όταν λοιπόν ο υποτιθέμενος ηγέτης λέει μόνος του ότι «δεν μπορεί» τότε η κατάσταση της χώρας είναι σοβαρή. Ακόμη κι όταν δεν μπορεί ο αρχηγός δεν το λέει και δεν το δείχνει. Για φανταστείτε τον στρατηγό την ώρα της μάχης να στρέφεται στους στρατιώτες του και να τους λέει ότι έκανε ότι μπορούσε, δεν έχει τίποτε άλλο να δώσει.

Με τι θάρρος θα προχωρήσει ο λαός; Ποιο είναι το όραμα που του δίνει ο πρωθυπουργός ο οποίος χρειάστηκε μόλις λίγους μήνες για να γίνει από Γιώργος ξανά Γιωργάκης;

Τη λέξη ΥΠΕΡΒΑΣΗ δεν την γνωρίζει στα αγγλικά;

Από την άλλη, όταν λέει ότι θα ήθελε να δώσει λύση, ότι «πονάει», «θλίβεται», αγανακτεί» αλλά δεν μπορεί να κάνει τίποτε παραπάνω, ουσιαστικά παραδίδει την όποια λύση για την Ελλάδα στα χέρια των ξένων. Αυτοί θα αποφασίσουν και απλά εμείς θα ακούσουμε την ετυμηγορία. Μοιάζει με το γιατρό που λέει στους συγγενείς του ασθενή «έκανα ότι μπορούσα, η επιστήμη σηκώνει τα χέρια ψηλά, τώρα ο ασθενής είναι στα χέρια του θεού».

Ποιου Θεού βρε αθεόφοβοι που περιμένετε ένα θαύμα για να σώσετε τον άρρωστο;

Έτσι και ο Γιωργάκης ελπίζει πλέον στο θεό, στη Μέρκελ, στον Σαρκοζί αλλά αυτός ότι ήταν να κάνει το έκανε.

Μα καλά, αφού δεν έχει τίποτε άλλο να δώσει στην Ελλάδα γιατί δεν παραιτείται; Και δεν ντρέπεται να λέει αφενός ότι δεν μπορεί και αφετέρου να τονίζει ότι «Ούτε διαμαρτύρομαι ούτε εγκαταλείπω. Ούτε στιγμή δεν μου πέρασε από το μυαλό ότι θα μπορούσα να τα παρατήσω, να φυγομαχήσω»;

Μα ο κόσμος σου ζητά να φυγομαχήσεις κ. πρωθυπουργέ, να πας σπίτι σου μπας και σωθεί η χώρα. Να αναλάβει ο ίδιος την ευθύνη για τη σωτηρία του, ή την καταστροφή του.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. mhtsos karditsa avatar
    mhtsos karditsa 16/10/2011 00:31:26

    εχει γραμματια ακομη να πληρωσει ο γιωργακης πολλα. φυσικα και δε φευγει εκτος αν τον ριξουν. αλλα ποιοι ? οι κοτες βουλευτες του? αλλα να ξερουν κατι ολοι αυτοι οι κυριοι και κυριες του πασοκ. ολα εδω πληρωνονται.

  2. madprof avatar
    madprof 16/10/2011 02:16:13

    «Οι αντιπροσωπευτικοί μας θεσμοί αποδυναμώθηκαν, επικράτησε η ανομία, η αδιαφάνεια, η γραφειοκρατία, η παρα-οικονομία, ο κρατισμός, καθώς δεν φροντίσαμε έγκαιρα να ενδυναμώσουμε τον έλεγχο και την συμμετοχή του πολίτη στη δημόσια ζωή της χώρας».
    G. Gap, “καθημερινή” 16-10-11.
    Με τέτοιες υποψηφιότητες [Μαιρούλες, Μαριλιζούλες, Νταλαρίτσες, Ντινούλες, Κατερινούλες, Μπεμπούλες, Βοσκοπουλίτσες, Κηπουρούς γρασιδιού, Πεταλωμένους καρούμπαλους, Γερολάγνους και λοιπά γιουσουφάκια, ων ουκ έστιν αριθμός (sic!)] που επέλεξε το καρούμπαλο (trēs sic!), έχει το θράσος και μιλά; Το παιδί=κύμβαλο αλαλάζων, δεν έχει συναίσθηση της καταστροφής που δημιούργησε! Όμως το έγκλημα είναι διαρκές και προμελετημένο. No mercy, για όσους επιμένουν να στηρίζουν τον εθνικό προδότη!
    ΥΓ. Ο Θ. Ρομπόπουλος πρέπει να δηλώσει ότι καταψηφίζει την κυβερνητική οικονομική-δημοσιονομική πολιτική γιατί με αίσθημα ευθύνης και σεβόμενος τους πολίτες που εκπροσωπεί και που τον επέλεξαν να τους αντιπροσωπεύει στο κοινοβούλιο, αυτό είναι το ελάχιστο που οφείλει να πράξει!
    Ας τολμήσουν να τον διαγράψουν μετά τα εξαπτέρυγα – γιουσουφάκια του ακατονόμαστου!

    • madprof avatar
      madprof @ madprof 16/10/2011 02:41:04

      Προσθέτω στην black list: Βασούλες-μπατατούλες, αρχιχαμαιλέοντες ΑνδρεοΜανοΝεοφιλεύθερολαμόγια, Αρχιχαμαιλέοντες Μίμους-Μαρίες, Χαρινστρούκτορες της συμφοράς, Παπουτσομένους κρετίνους ..
      Μας απογοητεύσατε, τρομοκρατήσατε, χρεοκοπήσατε σαν πολίτες και χώρα και μας Κουράσατε καρούμπαλαααα! Επιτέλους αποδράστε πριν ξεκινήσει το ολοκαύτωμα!

  3. nikos avatar
    nikos 16/10/2011 09:51:35

    Ο Γιωργάκης ουδεποτε υπηρξε πραγματικά Γιωργος. Αρα το πολύ πολύ να γινει Τζεφρυ πάλι οταν επιστρεψει στην πραγματικη του πατριδα. Το θεμα ειναι ποτε ο δικός μας θα γινει Αντωνης να τον στείλει στον αγυριστο μια ωρα γρηγορότερα.

  4. ελιζα βοζεμπεργκ avatar
    ελιζα βοζεμπεργκ 16/10/2011 09:57:22

    Καλημέρα. Σημειώσατε οτι πρώτη φορά πρωθυπουργός χώρας που βρίσκεται σε δραματικές οικονομικές συνθήκες, δηλώνει δημόσια επιπόλαια και θρασύτατα οτι "δεν μπορεί" μεν, "δεν εγκαταλείπει" δε! Και το σημαντκό είναι οτι δεν επικαλείται την ανυπαρξία άλλης οικονομικής πολιτικής ή ευρύτερης εναλλακτικής λύσης, αλλά οτι ....Ο ΙΔΙΟΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ! Το γεγονός μάλστα οτι δεν εγκαταλείπει την προσπάθεια (οταν ομολογουμένως δεν μπορεί), βεβαιώνει απλώς την αλαζονική και ακρως ιδιοτελή πλευρά του χαρακτήρα του Γιωργου Παπανδρέου να νέμεται με το "ετσι θ'ελω" μια εξουσία που αδυνατεί να διαχειριστεί. Και όλα αυτά, με ασκησεις επι χάρτου επί 2 χρόνια στις πλάτες του ελληνικού λαού! Ηρθε ισως η ώρα του Κάρολου Παπούλια. Ποτέ δεν είναι αργά να αναλάβει τις ευθύνες του ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας

    • manos avatar
      manos @ ελιζα βοζεμπεργκ 16/10/2011 11:12:41

      Καλημέρα σας,

      Πιστεύω ότι ποτέ δεν ήταν Γιωργάκης και ότι επίσης 2 χρόνια τώρα δεν κάνει ασκήσεις επί χάρτου.
      Είναι ένα κανονικό μέλος της ομάδας που παίρνει αποφάσεις. Δουλεύει ένα σχέδιο το οποίο έχει προαποφασισθεί χρόνια πριν. Ενα σχέδιο για τον αφανισμό του Ελληνισμού.
      Και πιό πολύ απ'όλα μου τη δίνει να ακούω συμπολίτες μας, να ανησυχούν περί ανικανότητας.
      Ισως ακούγομαι συνομωσιολόγος, αλλά αυτά που έχουν γίνει δεν μπορούν να δικαιολογηθούν ως λάθη ή παραλείψεις ή ατυχείς στιγμές.
      Είναι καλά σχεδιασμένα και δομημένα, και απλά χρειαζόταν ψυχρούς εκτελεστές να τα εφαρμόσουν.
      Ο Θεός να με βγάλει ψεύτη.

      • ΝΕΚΚ avatar
        ΝΕΚΚ @ manos 16/10/2011 19:54:42

        Οταν εχει επισκεφτει επισημα ο Σορος τον Παπανδρεου στην Ελλαδα και ποιος ξερει που αλλου συναντηθηκαν, οταν ο πρωην Υπουργος Οικονομικων, ο κατα πολλους "αποτυχημενος", διοριζεται Υπουργος Real Estate (χωρια η ενεργεια και ποιοι θα την καρπωθουν), που επισης παρευρισκεται στη συναντηση με το Σορος, οταν ο διαχειριστης του Δημοσιου Χρεους ηταν πρωην στελεχος της Goldman Sachs, οταν μεσα στο χρεος μας "ανακαλυψαμε" πετρελαια, (εκει που το Αιγαιο δεν εκρυβε "ουτε ενα ποτηρι" σε ποσοτητα), αερια, χρυσαφια τοτε νομιζω οτι εισαι υπερβολικος να σκεφτεσαι σεναρια συνομωσιας! Απλα, τωρα ηρθε η ωρα να βγαλουμε στη φορα τα προικια μας...

    • Νίκος Αργεάδης avatar
      Νίκος Αργεάδης @ ελιζα βοζεμπεργκ 16/10/2011 11:23:15

      Καλημέρα, Κ. Βόζεμπεργκ. Ο Κ. Παπούλιας, ως μέρος του προβλήματος, προσωπικά και θεσμικά, δεν μπορεί να κάνει τίποτα. Είναι έρμαιο αυτών που τον στήριξαν να γίνει Προεδρος. Αν ήταν ουσιαστικός Πρόεδρος θα τους είχε "χορέψει στο θεσμικό ταψί" που λένε στο χωριό μου.
      Εχουν περάσει εδω και καιρό από την ατομικη ανομία στην θεσμική, με ουσιαστική κατάργηση του συντάγματος και με τακτικές πλέον που απειλούν την ίδια την ζωή μας και αυτή των οικογενειών μας. Στην αναρρίχηση τους το 2009 ουσιαστική βοήθεια τους έδωσε και η διαφθορά που διέσπειραν και καλλιέργησαν σε ΟΛΟ το Λαό. Πιστεύω, αλλά είθε να λανθάνω, ότι όχι μόνο δεν θα "ξεκουμπιστούν" αλλά και ότι μας οδηγούν σε εμφυλιοπολεμικές καταστάσεις. Μου θυμίζουν (ιστορικά και μόνο) τους ΝΑΖΙ την περίοδο 1932-1939. Τα θανατηφόρα, καθεστωτικά τους πλοκάμια τα έχουν απλώσει όχι μόνο στον κρατικό μηχανισμό (ΑΕΙ με τους ξενοπληρωμένους ιστορικούς, στις ΔΕΚΟ κ.α.) αλλά και στον κοινωνικό ιστό. Υπάρχουν άτομα που ευχαρίστως θα φορούσαν περιβραχιόνιο για να "υπερασπιστούν" την "δημοκρατία τους". Δυστυχώς.

    • μαρικα avatar
      μαρικα @ ελιζα βοζεμπεργκ 16/10/2011 12:33:49

      Κυρια Βοζεμπεργκ.Απορο πως εσεις που εισαστε μεσα στη βουλη,δεν τα λετε αυτα εκει μεσα παρα μονο εδω σε εμας .Να βγητε και να πειτε δημοσια οτι μας καταστρεφουν και να ξεκουμπιστουν να φυγουν πριν ειναι πολυ αργα για τον λαο μας.Να πατε εσεις στον Παπουλια και να τον καλεσεται να κυνηθει προς την κατευθηνση εκλογων και οτι αν δεν το κανει αμεσως ειναι αυτος υπολογος για ολα αυτα που συμβαινουν στην πατριδα μας.Δεν
      μας νοιαζει πλεον ο Χαρακτηρας του ακατανομαστου αυτος εκτελει εντολες εσκεμενα και δεν εχει καμια δουλεια ο χαρακτηρας του.Βαρεθηκαμε πλεον να πληρωνουμε τα λαθοι αλονων και βαρεθηκαμε πολιτικους που δεν γραφουν με πενα αλλα με βαμβακι.
      ΑΓΑΝΑΚΤΗΣΑΜΕ

    • anonymous avatar
      anonymous @ ελιζα βοζεμπεργκ 16/10/2011 15:24:50

      Θεωρούμε, λάθος κατά τη γνώμη μου, ότι ο ΠτΔ δεν έχει αρμοδιότητες και ότι μόνο να παραιτηθεί μπορεί. Ο ΠτΔ είναι ρυθμιστής του πολιτεύματος. Έτσι λέει το σύνταγμα. Μπορεί λοιπόν άμεσα να καλέσει το ΓΑΠ και να του ζητήσει παραίτηση. Μπορεί να κάνει και δήλωση επί του θέματος. Μπορεί να ζητήσει από τη βουλή να επιβεβαιώσει την εμπιστοσύνη της στο ΓΑΠ.
      Το ότι όλοι μας παγιδευτήκαμε στο παιχνίδι των ΠΑΣΟΚων περί του άχρηστου ΠτΔ μόνο και μόνο για να κάνουν ότι θέλουν χωρίς θεσμικό αντίβαρο και αντίλογο δε σημαίνει ότι έτσι είναι τα πράγματα.

    • NEKK avatar
      NEKK @ ελιζα βοζεμπεργκ 16/10/2011 17:54:41

      Με ολο το σεβασμο, ο κορυφαιος Συνταγματολογος κ. Κασιματης (πρωην συμβουλος του Α. Παπανδρεου) ειχε πει καποτε οτι υπογραφοντας τους ορους του Μνημονιου προκειται για "Πραξικοπηματικη Εξουσια", για "de facto εξουσια", καταλυοντας το Αρθρο 1 (!) παρακαλω του Συνταγματος. Ειναι Νομοθετικο Διαταγμα η ψηφιση του Μνημονιου? Δεν επρεπε τοτε να αντιδρασει? Εδω ΥΠΟΘΗΚΕΥΤΗΚΕ η Χωρα με παρανομες διαδικασιες! Ευχαριστω!

  5. Aσπροποταμίτης avatar
    Aσπροποταμίτης 16/10/2011 10:00:57

    Οι υποτελείς και οι προδότες πολιτικοί τελικά εκδιώκονται από τους πάτρωνές τους όταν ολοκληρώσουν το έργο που συμφώνησαν--πάντα επ' αμοιβή-- να εκτελέσουν. Καμία πλευρά δεν θέλει να χάσει τα χρήματα που έδωσε ή πήρε.

    Στην περίπτωση του ΓΑΠ στη συμφωνία δεν είναι μόνο η εκποίηση του εθνικού πλούτου αλλά και η συγκυριαρχία στο Αιγαίο με Τούρκους και η προετοιμασία της μείωσης των βορείων συνόρων.

    Θα τον διώξουν οι πάτρωνές του όταν όλα αυτά θα έχουν συντελεσθεί ως εξιλαστήριο θύμα για να σταματήσουν τις αντιδράσεις των Ελλήνων προτού υπάρξει καθολική εξέγερση που την τρέμουν.

    Πόσες φορές δεν έχουμε δει αυτό το σκηνικό από τους χρόνους της δήθεν απελευθέρωσής μας από τον τουρκικό ζυγό;

  6. giorgio kaisaris avatar
    giorgio kaisaris 16/10/2011 10:04:07

    ΟΓιωργακης πάντα ηταν γιωργακης ο Κοσμος εγινε κοσμακης που του εδωσε την εξουσια να μας φερει εδω που μας εφερε

  7. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 16/10/2011 10:41:10

    Μα γιατί να φύγει;
    μπορεί να διαδηλώσει για το ασφαλιστικό
    για την ιδιωτικοποίηση της ΕΥΑΘ να φορέσει μπλούζα
    να κλαίει στον ΟΛΠ
    να διώξει τους Κινέζους
    να μην βάλει νέους φόρους
    να δώσει αυξήσεις
    να πάρει πίσω τον ΟΤΕ

    Τι;

    Αααα όλα αυτά τα έκανε σαν αντιπολίτευση;
    Ναι αλλά θα μας σώσει μέχρι την επόμενη δόση.
    Δεν έχει σημασία που σήμερα το διάστημα 1/1-30/9 είμαστε μεγαλύτερες δαπάνες από πέρσυ σαν το 2009 ένα πράγμα ούτε που μοίρασε ένα δις τον Δεκέμβριο του 2009, τώρα θα μας ξανά σώσει....21η Ιουλίου 23η Οκτωβρίου κάποιο πλάνο με φόντο θάλασσα θα βρει για να σωθούμε πάλι.

    Για αυτό μην φύγει ακόμα και χαθεί ο πάτος στο βαρέλι...θα μας ξανά σώσει.

  8. ΓΙΩΡΓΟΣ avatar
    ΓΙΩΡΓΟΣ 16/10/2011 11:03:25

    Να φύγει και να πάει στην Αμερική. Στην πατρίδα του δηλαδή.

  9. knight rider avatar
    knight rider 16/10/2011 11:05:57

    Δεν μπορεί για τον Ελληνικό λαό. Να τρώει σούσι με την κόρη του στο Λονδίνο μπορεί? Αυτός, τ΄αδέλφια του και η μάνα του δεν έχουν δουλέψει ποτέ και ζούν σαν πολυεκατομμυριούχοι. Που τα βρίσκουν για την πάρτη τους και δεν μπορούν για την Ελλάδα? Πλησιάζει η ώρα του. Σχοινί & σαπούνι!

  10. ΔημΒας avatar
    ΔημΒας 16/10/2011 11:40:59

    Καλύτερα να μη μιλάμε για τα αυτονόητα.
    Ότι δηλαδή ο ΓΑΠ ήταν πάντα Γιωργάκης ως καλός και υπάκουος υπαλληλίσκος των τοκογλύφων θέλει και απόδειξη; Τό ότι σε όλη του τη ζωή ήταν ένας άχρηστος που ΧΩΡΙΣ ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΕΝΣΗΜΟ διετέλεσε "Υπουργός" σε διάφορα Υπουργεία με αποκορύφωμα της "υψηλής πολιτικής" του τη νομιμοποίηση της μπάφας και φυσικά το ξεπούλημα της χώρας;
    Συζητώντας με γνωστούς και αγνώστους καθημερινά ακούω να μεγαλώνει η ανυπομονησία τους για το πότε θα γίνει το μεγάλο μπάμ προκειμένου να βγει ο κόσμος στους δρόμους και να σαρώσει το ΓΑΠ. Η αγωνία τους δε είναι τόσο μεγάλη όχι για το πότε θα γίνει αυτό αλλά μήπως δεν προλάβουν να τους λιντσάρουν πριν μπουν σε αεροπλάνα, βαπόρια και ελικόπτερα...
    Επίσης αγαπητή "ελίζα βόζεμπεργκ" όταν λες ότι ήρθε η ώρα του Παπούλια τι εννοείς; Να μας αδειάζει και αυτός τη γωνία ή να παρέμβει; Γιατί το δεύτερο δεν πρόκειται ποτέ να το κάνει ένα ανθρωπάριο κατώτερο των περιστάσεων. Ένα γερόντιο που όπως φαίνεται "χρωστάει" πολλά στο ΠΑΣΟΚ και που δεν έμαθε στη ζωή του ότι "τα στερνά τιμούν τα πρώτα"...

    • μαρικα avatar
      μαρικα @ ΔημΒας 16/10/2011 12:37:22

      ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΣ

    • Diamond Angel avatar
      Diamond Angel @ ΔημΒας 16/10/2011 15:19:27

      Μπράβο ΔημΒας, πολύ σωστός!!!!!!!!!!

  11. Krax avatar
    Krax 16/10/2011 11:55:21

    Εκτος από τη βάση, στη ΝΔ σήμερα πολύ ελάχιστοι γνωρίζουν τι εστί ΠΑΣΟΚ.
    Θα φάνε και την έκτη δόση κι έπειτα θα εξαφανιστούν, αν μέχρι τότε δεν προκύψει κάτι νεότερο με σχέση το φρέσκο χρήμα,ιδιαίτερα σε Ευρώ που το έχουν ιδιαίτερη αδυναμία!.
    Τα πασόκια δεν αφήνουν το φρέσκο χρήμα(€) με τίποτα!

  12. Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΑΡ ΕΓΓΥΣ avatar
    Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΑΡ ΕΓΓΥΣ 16/10/2011 12:03:22

    Αφού ομολογεί επίσημα πλέον την αποτυχία του και ότι δεν μπορεί (ουδέποτε μπορούσε) ας παραιτηθεί και ας προκηρύξει εκλογές.

    Μας έχουν ζαλίσει με συναίνεση και συγκυβέρνηση για να μην χάσουν την κουτάλα και τις θεσούλες τους οι πασόκοι , μιας και ο αυτοσκοπός τους είναι η λαφυραγώγηση του κράτους και το βόλεμα ημετέρων.

    Ας κάνουν εκλογές, να πάρει την νίκη και την αυτοδυναμία (είναι σίγουρη πλέον) ο Αντώνης Σαμαράς και μετά όντας στην αντιπολίτευση οι πασόκοι τότε να κάνουν συναίνεση και να μην κρεμιούνται στα κάγκελα σαν χιμπατζήδες όπως ο καστανίδης στον ΟΛΘ....

    Ο απίθανος του ΛΕΦΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ , τώρα μας λέει ότι δεν μπορεί...Παραιτήσου ρε, τι περιμένεις?Τι σε κρατάει?

    Συγκυβέρνηση με πασόκ σημαίνει συνενοχή και να την ακούσουν και στέρεο κάποιοι δικοί μας ντιντήδες,που θα τους μαυρίσουμε στις εκλογές.

    ΕΚΛΟΓΕΣ ΤΩΡΑ!!!

  13. τάσος avatar
    τάσος 16/10/2011 12:23:17

    σαν να άκουσα ξαφνικά τη φωνή της αλήθειας από το υπερπέραν να μου ψιθυρίζει κάτι στ'αυτί. το σχόλιό σου πρέπει νά'ταν.

  14. Τem avatar
    Τem 16/10/2011 12:40:28

    Να φύγει λοιπόν άμεσα ο Γιώργος ή Γιωργάκης.

  15. μαρικα avatar
    μαρικα 16/10/2011 12:43:07

    Πριν 4 χρονια ενας Γερμανος μου ειπε ,Μαρικα στην πατριδα σου ετοιμαζουν εμφοιλιο πολεμο,γελασα και τον κοροιδεψα.Τωρα ψαχνω να τον βρω για να μου πει που το ηξερε?Αλλα ομως διεροτωμαι που τα ηξερε ολα αυτα η Ψαρουδα βρε
    παιδια?

  16. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 16/10/2011 12:44:39

    Τώρα που το κατάλαβε και η κουτσή Μαρία, μας το λένε και οι παπαγάλοι καθοδηγητές μας.

    Αν δειτε αναρτήσεις και σχόλια στο αντινιουζ το καλοκαίρι του 2009, τα λέγατε, τα λέγαμε. Αν θυμάστε τι είπε ο ΚΚ στην ΔΕΘ τι είπε και αυτός. Οι Πασόκοι είναι πονηροί λαοπλάνοι και ...πασόκοι, αλλά το ήξεραν. Και ο ΓΑΠ το ήξερε. Αλλά μπλόφαρε και έχασε.

    Τώρα, στο post mortem θα ανρωτιόμαστε εάν η Γερμανία, στην διαφωνία της με Γάλλους και Αμερικανούς, είναι απλά συμεφροντολόγα, ή εκτελεί μέρος δικού της καλοδουλεμένου σχεδίου (που μπορεί ή μπορεί να μην της βγει).

    Πολύ φοβάμαι όμως ότι από το δικό μας "δις ιζ Πάρτα", μάλλον θα πάμε στο δικό ΤΟΥΣ "δις ιζ Φέρτα", και θα τα "πάρουν όλα" και τελειώσαμε, εμείς.

    Αυτό είναι το φρικτό λάθος του ΓΑΠ. Αντί να μιλήσει και να διαχειριστεί με την άνετη πλειοψηφία του, μας παραπλάνησε, μας αποκοίμισε , μπλόφαρε και έχασε. (Και αυτό μόνο επειδη δεν μπορώ να πιστέψω ότι επίτηδες μας παραδίδει στους Γερμανούς, αλλά ποτέ πάλι δεν ξέρεις... Αλλά και καλές προθέσεις να είχε, το Εθνικό πήδημα που τρώμε δεν θα του το συγχωρήσει κανείς)

    ΔΕΝ μπορεί και είναι άρρωστο να υπάρξει "συνεργασία". Όχι επειδή είμαι των αυτοδυναμιών και τέτοια, αλλά επειδή κουμάντο κάνει -- μην κρυβόμαστε -- ακόμα η Ζήμενς εδώ πέρα.

    Και εκλογές με "απελευθέρωση". Έχω βαρεθεί να έχω Βουλή με εκβιαζόμενους Βουλευτές, και κόμματα με εκβιαζόμενα στελέχη. Και εάν στην απελευθέρωση πέσουν ένοχοι από όλα τα κόμματα, ας πέσουν. Ειδεμή δεν θα έχουμε κάθαρση ποτέ, και απλα θα κληρονομήσει ο επόμενος τον εκβιασμό. ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ. Πλήηηηζ.

    Όσο για τον καημένο τον Γιωργάκη, it's over baby, εκτός εάν θες και εσύ ...ανένδοτο. Η συμβουλή μου είναι άστα να πάνε.

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ archaeopteryx 16/10/2011 13:03:48

      Φίλε μου ότι και να λέμε ...game over.
      Οταν εσύ εγώ και πέντε άλλοι γράφαμε “δις ιζ Πάρτα” και τώρα δύο χρόνια μετά θα είχε η χώρα τουλάχιστον ανάπτυξη μας κοιτούσαν ως ΑΤΙΑ τώρα χρωστάμε όχι μόνο στο ΔΝΤ και σε ΕΚΤ αλλά σε κρατικές οντότητες οπότε “δις ιζ Φέρτα”.

      Θα μπορούσαμε να είμαστε Ουραγουάη ή Ισλανδία τώρα η Αργεντινή θα μοιάζει σαν ανέκδοτο.
      Κανένας δεν βγαίνει να πει Α+Β για χ Χρόνο γιατί η πλειοψηφία επιθυμεί να συνεχίσουμε με τον ίδιο συντεχνιακό και οπαδικό τρόπο έχοντας ως σωτήρες το € ή δραχμή, Κινέζους ή Ρώσους, φωτοβολταϊκά ή πετρέλαια κλπ κλπ κλπ... σαν τα παραμύθια με δράκους και καλούς ιππότες.

      ας ετοιμαστούμε λοιπόν για την επόμενη ημέρα γιατί η σύγκρουση είναι προ των πυλών.

  17. Θοδωρής avatar
    Θοδωρής 16/10/2011 12:54:52

    Ο "βασιλιάς" ήταν γυμνός ανέκαθεν, απλώς οι περισσότεροι συμπατριώτες μας ήταν τυφλοί, θεότυφλοι.
    Και τώρα που ανέβλεψαν είναι πλέον αργά...

  18. ΝΙΚΗ avatar
    ΝΙΚΗ 16/10/2011 14:52:09

    Ο Γιωργάκης δεν είναι καθόλου Γιωργάκης! Είναι πολύ μεγάλος Γώργος!!!! γιατί ένα ανθρωπάκι περιορισμένων ικανοτήτων δε θα σκεφτόταν ποτέ τόσο πανούργα να καταστρέψει τη χώρα του και όλο τον κόσμο της για δικό του οικονομικό όφελος. Γιατί ποιο το μοναδικό κέρδος για τον ίδιο και την οικογένεια του από όλη αυτή την ιστορία; ΧΡΗΜΑ! όλα προσχεδιασμένα από χρόνια όλα μελετημένα όλα τέλεια εκτελεσμένα! ακόμα και το τελευταίο, η αποδοχή της αποτυχίας του δημόσια πια, και η ταυτόχρονη άρνηση παραίτησης μόνο ένα πράγμα δείχνει: η εκτέλεση της συμφωνίας μέχρι τέλους. Γιατί ένα άτομο χωρίς ηγετικές ικανότητες, χωρίς κανένα υψηλό IQ, χωρίς ισχυρή προσωπικότητα, σ'αυτό το χάος που επικρατεί αυτή τη στιγμή στη χώρα, κάτω από αυτή την απίστευτη πίεση στο πρόσωπό του το μόνο που θα σκεφτόταν θα ήταν να εξαφανιστεί! Ο Γιώργος όμως έχει τα κότσια και να μας πει κατάμουτρα "απέτυχα" και να μένει ακλόνητος στην καρέκλα του. Το μόνο που φοβάμαι για κείνον είναι το μετά... την προδοσία πολλοί αγάπησαν, τον προδότη κανεις!

    • anonymous avatar
      anonymous @ ΝΙΚΗ 16/10/2011 15:28:50

      Σε αυτό δεν έχεις άδικο. Ελάχιστοι το έχουν καταλάβει.

  19. Diamond Angel avatar
    Diamond Angel 16/10/2011 15:43:29

    Υπέρβαση..... Μα σοβαρά τώρα πιστεύει κανένας ,ότι ο συμπλεγματικός, γεμάτος απωθημένα ,' ευνουχισμένος ',περιορισμένων δυνατοτήτων ,γεμάτος απέχθεια για τη χώρα (ενδιαφέροντος ειδικού επιστήμονα) , ένας ξένος ούτε καν φιλέλληνας, γνωρίζει τη σημασία της λέξης και πολλώ δε μάλλον, είναι σε θέση να την εφαρμόσει; Η υπέρβαση προυποθέτει ήθος , αγάπη προς τον άλλον ή τους άλλους και καμμία σκέψη προς όφελος του εαυτού σου. Ο άνθρωπος ο οποίος ομολογεί την αποτυχία του αλλά είναι γαντζωμένος στην εξουσία , ο υπεύθυνος των δεινών , του εξευτελισμού και της λεηλασίας της χώρας, είναι έτοιμος για να προκαλέσει τα χειρότερα και γι'αυτό και η τιμωρία του, είναι επιτακτική ανάγκη όπως η κάθαρση στην τραγωδία που βιώνουμε.

    • ΝΙΚΗ avatar
      ΝΙΚΗ @ Diamond Angel 16/10/2011 17:31:25

      Έτσι ακριβώς, έχει να κάνει με το ήθος που διαθέτει, όχι με τις ικανότητες. ικανότητες έχει άπειρες για να μας φέρει ως εδώ και ίχνος ηθικής. γι'αυτό δεν μπορώ να ακούω για ανικανότητα να κυβερνήσει και να δώσει λύση στο πρόβλημα.

  20. SATO avatar
    SATO 16/10/2011 17:47:25

    Από μία κλωστή κρέμεται ο τελευταίος της αθλιότερης πολιτικά οικογένειας του σύγχρονου Ελληνικού Έθνους. Ας τον βοηθήσουμε να συναντήσει την πολιτική του μοίρα αυτή την βδομάδα μέσα από τους δρόμους της οργής.

  21. Stefanos avatar
    Stefanos 16/10/2011 18:25:55

    Ελπίζω όλα τα σχόλια των αναγνωστών, σε όλα τα άρθρα να τα διαβάζουν με προσοχή οι κύριοι της ΝΔ. Γιατί αν διανοηθούν να σκεφτούν μόνο πως θα συνεχίσουν αυτή την κατρακύλα, όταν τους δώσει ο λαός την εντολή, να ξέρουν πως τους περιμένουν χειρότερα από τους ΠΑΣΟΚους. Αυτό που περιμένω από τη ΝΔ είναι να κινηθεί με πατριωτική γενναιότητα και να διώξει από την Ελλάδα τους τοκογλύφους και τα γεράκια της παγκοσμιοποίησης. Ακόμη και αν είμαστε υποχρεωμένοι πλέον να ζήσουμε ως λαός μόνο με αυτά που παράγουμε. Άμεση στάση πληρωμών προς τους διεθνείς τοκογλύφους για να καταλάβουν ότι το πείραμά τους δεν θα περάσει στην Ελλάδα των ηρώων. Τους ήρωες θα γράψει η Ιστορία. Όχι τα ανδρείκελα και τους προσκυνημένους.

  22. foros avatar
    foros 16/10/2011 23:21:01

    Ο Γιωργάκης δεν αποτελεί παρά μέρος ενός συστήματος ( εκδοτικά, κατασκευαστικά, πρεσβειών κ.λ.π) που προωθεί όλους τους ανύπαρκτους γόνους πολιτικών οικογενειών και αδούλευτους τυχοδιώκτες δήθεν ανανεωτές- δημοκράτες που σαν στόχο έχουν να φτιαχτούν οικονομικά αυτοί και οι χρηματοδότες τους. Προσοχή Σαμαρά η παράταξη έχει αρκετά σαπάκια!!!!!! Ονόματα όλοι γνωρίζουμε.