01/05/2009 23:57
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πως μπορεί να καταπολεμηθεί η διαφθορά;


_______________________________________________________________________________________________
Γκρινιάζουμε, διαμαρτυρόμαστε αλλά υπάρχει  ένα βόλεμα, που προφανώς πολλοί δεν θέλουν να ταράξουν γιατί απλά, είναι βολεμένοι.

Από πέρυσι τον Ιούλιο μέχρι σήμερα, έχουν γίνει τα εξής: 1) το ξεφούσκωμα μιας διεθνούς φούσκας, 2) η κρίση τραπεζικής ρευστότητας, 3) ο φόβος ύφεσης, 4) κάτι φασαρίες τον Δεκέμβριο και 5) η διεθνής κρίση ξεγύμνωσε και ταρακούνησε, στην Ελλάδα, την  διαπλοκή, που τολμάμε πια να πούμε είναι 2-3 ιδιωτικές τράπεζες, τα ΜΜΕ και 2-3 επιχειρηματίες.

Έχει γίνει προφανές ότι η διαφθορά, μεγαλύνει την ανικανότητα, και η ανικανότητα την διαφθορά, και αυτή η άρρωστη σχέση είναι συνυφασμένη με την παραπάνω διαπλοκή.  Όταν μπορείς να λαδώσεις για να λύσεις ένα πρόβλημα, δεν λύνεις το πρόβλημα, απλά το παρακάμπτεις.

Ωστόσο δεν είναι εφικτό να «απαγορέψουμε» την διαπλοκή, ή την διαφθορά. Είναι λοιπόν καταδικασμένη η Δημοκρατία και η αποτελεσματικότητα που ονειρεύομαι; Όχι, αν βρούμε ποιοι μοχλοί δημόσιας διοίκησης, ή λειτουργίας της αγοράς, πρέπει να πειραχτούν, ώστε όλοι να κάνουν την δουλειά τους. Και ό,τι πειράξουμε να μην βασίζεται ούτε σε ανεφάρμοστη αστυνόμευση ούτε σε πολυνομία που απλά ρίχνει μελάνι σουπιάς στα νερά. Ούτε θέλουμε να αστυνομεύουμε, ούτε να μας αστυνομεύουνε.

Έσπασα το κεφάλι μου όλη μέρα να βρω κάτι. Θυμάστε τον «έλεγχο» στο συνάλλαγμα;  Το αποτέλεσμά του ήταν να κάνουν όλοι λαθραία εξαγωγή και να κάνουν χρυσές δουλειές μερικοί χρηματιστές και άλλοι λαθρέμποροι. Απελευθερώσαμε το συνάλλαγμα και ήταν το «μπουμ» του 89-91. Κάτι τέτοιο χρειαζόμαστε, αλλά δεν το έχω βρει...

Δύο είναι τα κλειδιά: 1. Διαφάνεια και 2. Φορολογική μεταρρύθμιση.

Πως θα σας φαινόταν αν κάθε δημόσιος ή νομαρχιακός ή δημοτικός διαγωνισμός, κάθε μελέτη, κάθε  απόφαση δημοτικού συμβουλίου, κάθε προμήθεια, κάθε εργολαβία,  κάθε ανάθεση, ανέβαιναν σε ιστοσελίδες;  Κάθε πολεοδομική άδεια; Τεχνολογικά δεν είναι τίποτα. Και η Google θα λύσει τα υπόλοιπα. Άντε να εξαιρέσουμε τους εξοπλισμούς (και αυτοί σε διακομματικό έλεγχο για να τρώνε κάτι οι λεβέντες).

Μήπως να μειωθεί ο συντελεστής φόρου εισοδήματος; Οι υψηλοί συντελεστές  είναι κίνητρο φοροδιαφυγής. Ένας κεφαλικός φόρος για κάθε Έλληνα, Αλβανό, ή οποιονδήποτε μένει εδώ. Συν φόρος εισοδήματος, σταθερός και ενιαίος, όχι πάνω από 20%. Αύξηση του ΦΠΑ. Κατάργηση της εταιρικής φορολογίας. Είναι αντισυνταγματική: Αν είναι να φορολογούνται οι εταιρίες, θα έπρεπε να φορολογούνται και οι πολεοδομίες, και η νομαρχιακή αυτοδιοίκηση, και οι εφορίες και τα Υπουργεία, και τα νεκροταφεία, κάθε νομικό πρόσωπο που παράγει πλούτο. Ή όλοι ή κανένας. Τέλος, είμαστε 10-11  εκατομμύρια ψυχές. Η φορολόγηση του καθενός στο διαδίκτυο. Δημόσια πληροφορία.

Αυτά είναι τα εύκολα (και αν το πολυψάξετε, νεοφιλελεύθερα μέτρα είναι). Δεν έλυσα την διαφθορά. Με παιδεύει...

Να μια ιδέα. Να μειωθούν οι αποδοχές κάθε δημόσιου ή δημοτικού υπαλλήλου, βουλευτή, υπουργού, βοηθού, νομάρχη κλπ σε 400 ευρώ το μήνα, (ή ό,τι δίνει το ταμείο ανεργίας), ασχέτως θέσεως και βαθμού. Να επιτραπούν οι μίζες, νόμιμα. Να φορολογούνται με το μειωμένο συντελεστή εισοδήματος για τον αποδέκτη. Να εκπίπτουν από το άθροισμα του κεφαλικού φόρου και φόρου εισοδήματος αυτού που πληρώνει. Έτσι τουλάχιστον θα αμείβονται μόνο οι πραγματικά χρήσιμοι και οι αποτελεσματικοί.

Λείπουν κάτι λεπτομέρειες, αλλά είμαι σίγουρος θα τις βρούμε.

Archaeopteryx

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 02/05/2009 00:10:19

    Σαφως και ειναι σωστα μετρα και παρα πολυ απλα.
    Τοσο απλα που στην Ελβετια (η αναρτηση διαγωνισμων και δημοπρασιων στο διαδικτυο)ειναι ηδη ατυπος θεσμος!

    Οι Ελβετοι μπορει να μην ειναι εντελως #καθαροι# σε σχεση με τα ξενα κεφαλαια στην χωρα τους-σαφως πιο καθαροι ομως απο αλλους που κοπτονται ΗΠΑ,Νταλαουερ,Μεγ.Βρεττανια Τζερσευ και Αιλ οφ Μαν,Γαλλια και Μονακο,Ισπανια και Ανδορρες,Ιταλια και Σαν Μαρινο κ.λ.π.-αλλα στην τοπικη τους οικονομια ειναι Καθρεφτης!!!

    Δεν εχετε εξ αλλου παρα να συγκρινετε τι θεωρειται σκανδαλο στην Ελβετια (π.χ. εγινε τεραστιο σουσουρο επειδη ενας υπουργος εστειλε μια μερα το παιδι του σχολειο με το υπουργικο αυτοκινητο ενω διαπιστομενα το δικο του ηταν χαλασμενο)!!!

    Εξηγουσα προχθες σε ελβετο εισαγγελεα την υποθεση Βατοπεδιου και αφου με ρωτησε 3 (!!!) φορες να τα επαναλαβω,μου ειπε...να πανε οι υπουργοι σας στο Χολλυγουντ να γραψουν σεναρια να θυσαυρισουν ακομα πιο πολυ...

  2. Προφήτης avatar
    Προφήτης 02/05/2009 02:01:59

    Η Ελλάδα χρειάζεται δύο πράγματα : Παιδεία και Αεροπορία.
    Ο καρκίνος δεν θεραπεύεται με δερματικές αλοιφές για το έκζεμα.
    Αρχαίε, ξέρω ότι βασανίζεσαι ειλικρινά. Αλλά μένουμε στην επιφάνεια.
    Γι' αυτό δεν γίνεται τίποτα και διαρκώς (λέμε ότι) κατρακυλάμε.
    Έχουμε καλή νομοθεσία και Σύνταγμα. Απλά παρακάμπτονται.

    Όταν υπάρχει δομική κρίση απαιτούνται διαρθρωτικές αλλαγές.
    Πάσχει το πρότυπο : το λέει κι ένας 85χρονος γκουρού της Wall Str, που έχει ζήσει την Μεγάλη Ύφεση, τον 2ο ΠΠ, τα πάντα.

    Πήγαινε μια βόλτα στην Παραλιακή. Όλο το αρχικά υπέροχο τοπίο, απ' τη Καστέλλα μέχρι τη Βούλα, έχει καταντήσει ένα συνεχόμενο τσιμεντένιο έκτρωμα. Καφετέριες και κέντρα της συμφοράς, με βαρύγδουπα ονόματα, και "μυστήριο" φωτισμό για να δημιουργεί ατμόσφαιρα λαγνείας - και να μη βλέπεις τι πίνεις, τι τρως, τι πληρώνεις. Και πού βρίσκεσαι. Αν τα δεις μέρα, σίχαμα. Λαμαρίνα, νοβοπάν, μελαμίνη και γαρμπιλομπετό. (

    Γιατί όλα αυτά ;
    Γιατί κάποιοι πρέπει να εισπράττουν πουλώντας παραμύθι και μπόμπες, με κράχτη τη θέα που έχουν με ύποπτο τρόπο νοικιάσει.
    Και τα πουλάνε γιατί οι πολλοί θεωρούν μόνη κοινωνική καταξίωση να μοστράρουν ένα δανεικό κάμπριο, να πάνε να πιούν βιτριόλι και να το πληρώσουν χρυσάφι.

    Και έχουν δίκιο, γιατί στην αγωνία της αυτο-πραγμάτωσης κάθε άτομο αυτά συναντά κάθε μέρα σαν απαραίτητα.
    Πήγαινε τη κοπέλλα ή τη γυναίκα σου με λεωφορείο στον Άλιμο και καθίστε σε παγκάκι.
    Άμα την ξαναδείς, γράψε μου.

    Όλοι αυτοί, με τα δανεικά κάμπριο, τις μαιζονέττες και τα βιτριόλια, θα σου πάρουν το σκαλπ, εσένα του καλού παιδιού, άμα σε βρουν εμπόδιο στο να αποκτήσουν όσα θεωρούν ότι θα τους κάνουν μάγκες.

    Θα βγάλουν πέτσινη άδεια, άμα δουλεύουν σε πολεοδομίες.
    Θα εκβιάσουν στον έλεγχο, άμα δουλεύουν σε εφορίες.
    Θα ρίξουν λειψό υλικό στην άσφαλτο.

    Διαφάνεια; Με ποιούς; Και σε ποιούς;

  3. Το πνεύμα του Μάη avatar
    Το πνεύμα του Μάη 02/05/2009 05:46:04

    Εδώ οι απόψεις διίστανται βαθειά και με πάθος !
    Χρειάζεται πρώτα Αποκέντρωση με ευρεία συμμετοχή και προσωποποίηση ευθυνών, υποχρεωτική διαφάνεια, αυστηροποίηση με απλοποίηση διαδικασιών και αποκομματικοποίηση της διοίκησης, αμεσοδημοκρατικός δημόσιος έλεγχος-διάλογος σε τοπικές κοινωνίες. Ενεργοποίηση της ανθρώπινης πρωτοβουλίας στη διοίκηση σε πνεύμα φιλότιμης συνεργασιας. Επιτρέπονται συζητούνται τα λάθη.
    Πολιτισμική ανάταση, "επανακατάληψη" στους δημόσιους χώρους από τους πολιτες, πολλά δημόσια δρώμενα, καλλιτεχνικά, τέρμα η τρομοκρατική προπαγάνδα, γενικότερα η αγγλοαμερικάνικη απαθλίωση του κοινού, από τιβί. Η πανελλήνια εμβέλεια θα είναι μόνον δημόσια και κατά το δυνατόν αναδραστική με ευρεία συμμετοχή κοινού, φορέων,κλπ. Απολυτη ελευθερία και χρηματοδότηση σε τοπικά μέσα.
    Μισθοί να μπορείς να ζήσεις(ένα προς πέντε η ψαλίδα ανειδίκευτου με διευθυντή), κατάργηση κάθε μονιμότητας, μόνον πραγματική εργασία, με ευθύνη του προϊστάμενου, μέριμνα για οργάνωση σε παιδικές δραστηριότητες, μπολικη εθελοντική προσφορά από οργανώσεις νέων, ζωή στην ύπαιθρο. Στρατόπεδα περίθαλψης-εργασίας για λαθρομετανάστες απ' όπου θα προσλαμβάνονται όσοι όπου χρειάζονται ακριβώς όπως οι έλληνες. Μετά απο κάποιο χρονικό διάστημα, όσοι θέλουν θα προωθούνται στας ευρώπας.
    Ελληνική δημόσια αυτοδιαχειριζόμενη εκπαίδευση , αποκλειστική χρήση της ελληνικής για τα μαθήματα θετικής-τεχνολογικής κατεύθυνσης, ξένες γλώσσες όχι πριν το γυμνάσιο.
    Ασφάλεια και άμυνα αμοιγώς ελληνικής κατεύθυνσης. Σοβάρεμα και πνεύμα ευθύνης απέναντι στον τόπο και στους κατοίκους του απ' όλους τους δημόσιους λειτουργούς. Δημόσια διαπόμπευση (σε μετριασμό!)) ως ποινή σε διάφορους παραβάτες... Κάθαρση, εξιλέωση, πολύ μικρός πληθυσμός σε φυλακές. Ναρκωτικά μόνο σε φαρμακεία νοσοκομεία.
    Μαφιόζοι-πράκτορες αντιμετωπίζονται με πολυβόλο !

    Προκαταβολικώς περδόμενος(τρις) μετά τιμής διατελώ δικός σου, αμερικανοπτέρυγά μου !

  4. ΣΚΟΡΠΙΟΣ avatar
    ΣΚΟΡΠΙΟΣ 02/05/2009 06:08:25

    Συζητηση καφενειου!
    "Έσπασα το κεφάλι μου όλη μέρα να βρω κάτι. Θυμάστε τον «έλεγχο» στο συνάλλαγμα; Το αποτέλεσμά του ήταν να κάνουν όλοι λαθραία εξαγωγή και να κάνουν χρυσές δουλειές μερικοί χρηματιστές και άλλοι λαθρέμποροι. Απελευθερώσαμε το συνάλλαγμα και ήταν το «μπουμ» του 89-91. Κάτι τέτοιο χρειαζόμαστε, αλλά δεν το έχω βρει…"
    Αυτα δεν ελεγε και ο Αλογοσκουφης?
    Αυτος δεν ελεγε να απελευθερωθει το συναλλαγμα και καλουσε τους ελληνες που εχουν χρηματα στο εξωτερικο να τα φερουν στην Ελλαδα?
    Πολυ γελιο!
    Προφανως τα φιλαρακια του απο την πολιτεια τενις κλαμπ θα βολευοντουσαν (δεν ξερω αν εγινε τελικα).

    Για τους δημοσιογραφους που το παιζουν blogger δεν μας ειπες. Που τους τοποθετεις στην κλιμακα της διαφθορας?

  5. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 02/05/2009 07:42:06

    "Πως μπορεί να καταπολεμηθεί η διαφθορά;”

    Πολύ απλά και με τη διαχρονική μέθοδο της αγχόνης. Ας στηθούν μερικές κρεμάλες περιμετρικά της πλατείας Συντάγματος, κατ`αρχήν, και βλέπουμε μετά τον Παυλίδη και τον κάθε Παυλίδη (ανεξαρτήτως κόμματος).

  6. Μιζαδόρος avatar
    Μιζαδόρος 02/05/2009 07:45:40

    Για τις κοινωνικές 'μίζες' δεν μας μίλησες αρχαιοπτέρυγα, μόνο για τις άλλες τις απλές του λαουτζίκου. Ξέρεις η διαφθορά όσο ανεβαίνεις κοινωνικά στρώματα γίνεται όλο και πιο αφηρημένη ως έννοια και γι'αυτό πιο πολύπλοκη στη... σύλληψη.

  7. γάιδαρος avatar
    γάιδαρος 02/05/2009 08:02:00

    Archaeopteryx

    Πλησίασες επικίνδυνα το θέμα, από την άποψη ότι τα νεύρα σου θα τσιτώσουν ακόμη περισσότερο.

    Ο πυρήνας της σημερινής κρατικής διάλυσης και της ταυτόχρονης ληστείας του Ελληνικού Λαού από τους λίγους βρίσκεται στην "συνειδητή ανυπαρξία" οργάνωσης των λειτουργιών εκείνων των Δημοσίων Υπηρεσιών που έχουν οικονομική σημασία.

    Οταν λέω Υπηρεσίες Οικονομικής σημασία εννοώ σημεία όπου ο Πολίτης συναλλάσεται με το Δημόσιο (πολλά και ευκόλως προσδιορίσιμα) και σημεία όπου οι "έξυπνοι πολίτες" συναλλάσονται με το Δημόσιο δια λογαρισμό των πολλών και με την "ευλογημένη πολιτική ηγεσία", η οποία όλως συμπτωματικώς ασχολείται αποκλειστικά με οικονομικά θέματα.
    Στην κατηγορία αυτή συμπεριλαμβάνονται και οι Τράπεζες, εκτός των υποθετικών Τραπεζών οι οποίες θα λειτουργούν χωρίς να αποδέχονται καταθέσεις τρίων, δηλαδή θα ρισκάρουν ΜΟΝΟΝ τα κατατεθειμένα κεφάλαια των μετόχων τους.
    Οταν κάποτε μπούν διαδικασίες λειτουργίας που δεν θα μπορεί η εκάστοτε πολιτική μαφία να διαχειρίζεται τις υπηρεσίες κατά το δοκούν, τότε ίσως αρχίσει να συμμαζεύεται η κατάσταση.
    Οσο συνεχίζει για παράδειγμα να μην υπάρχει Κτηματολόγιο για την Ακρόπολη, μην εκπλαγείς αν κάποια στιγμή δείς Υπουργική Απόφαση "ανταλλαγής" με δέκα υπογραφές από κάτω.
    Οργάνωση και διαδικασίες είναι το σκόρδο για τους λεβέντες που μας διοικούν.

  8. fantomas avatar
    fantomas 02/05/2009 08:05:59

    Archaeopteryx

    δεν ειναι ετσι φιλε μου.
    εγω εργαζομαι καπου που δεν εχω επαφη με τον πολιτη. απο που θα περνω μίζες, νόμιμα?
    θα μπωρω να ζησω με 400 ευρω το μηνα?
    (μαλλον για κρεμαλα με βλεπω!!!)

  9. Tasos avatar
    Tasos 02/05/2009 08:20:40

    Μερικές σκέψεις συμπίπτουν, από άλλη οπτική.

    Γράφτηκαν εδώ
    bloggingreece.blogspot.com/2008/01/blog-post_21.html

    Εγω που δεν "τα παίρνω" από πουθενά θέλω διαφάνεια.

    Οι νομοθετούντες όχι.

    Πώς θα τους το επιβάλλουμε; Δεν ξέρω. Τουλάχιστον πλέον ψηφίζω μόνο μικρά κόμματα...

  10. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 02/05/2009 08:34:17

    fantoma,

    Φυσικά και δεν είναι έτσι, ειδικά στην τελευταία παράγραφο (οι άλλες δύο δεν είναι τόσο παλαβές), αλλά πώς; πώς; πως;

    Εσύ και εγώ μας βλέπω να φεύγουμε, αλλά που να πάμε...

    Η διαφάνεια στις πάσης φύσεως προμήθειες και δημόσιες συναλλαγές είναι εύκολη (ΔΕΝ την θέλουν). Ειλικρινά πιστέυω ότι μείωση των φορολογικών συντελεστών, ο "κεφαλικός" φόρος και η αύξηση του ΦΠΑ είναι λύση, σε μια χώρα που η πλιροψηφία δεν έχει, οι πονηροί κρύβονται αλλά και καταναλώνουν. Αλλά ποιός ακούει...

  11. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 02/05/2009 08:44:36

    Εαν η καθε Ελληνικη οικογενεια στρεψει 500 ευρω ετησιως σε Ελληνικα προινοντα, τοτε για καθε 1.000 οικογενειες θα εχουμε ζητηση 500.000 ευρω, ενω θα δημιουργηθει κινηση χρηματος περιπου 4.500.000 Ευρω.

    Πιο απλα 1.000 οικογενειες θα δημιουργησουν 100 θεσεις εργασιας τουλαχιστον.

    1.000.000 οικογενειες, 100.000++ θεσεις εργασιας και 4.500.000.000 Ευρω κυκλοφορια χρηματος.


    Στα υπολοιπα ο Αρχαιος πολυ σωστα προσεγξισε το θεμα.


    ΠΠ

  12. fantomas avatar
    fantomas 02/05/2009 08:55:16

    archaeopteryx

    για τις δυο πρωτες παραγραφους δεν θα ηθελα να πω κατι διοτι το θεμα δεν ειναι ευκολο.

    η διαφανεια ειναι μια τεραστια υποθεση.
    που να δεις τι γινετε στις ιδιωτικες εταιρειες (βλεπε μιζενς) ποσο μαλλον στον δημοσιο βιο!!!!

    παντως ενα ειναι σιγουρο...... ειτε ετσι, ειτε αλλιως με βλεπω να περνω τα βουνα!!!!!
    (και οχι για ανταρτικο...... αλλα για να ηρεμησω!!)

  13. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 02/05/2009 08:58:08

    το #11, ο κωδικός για τα ελληνικά προϊόντα είναι 520.

  14. fantomas avatar
    fantomas 02/05/2009 08:58:08

    archaeopteryx

    για να μην σου πω οτι θα το κοψω για καναδα μερια αν στριμωξουν και αλλο τα πραγματα!!!

  15. donaE avatar
    donaE 02/05/2009 09:05:06

    Αν διαλυθει η παραοικονομια με ολα αυτα,να δουμε τι θα κανουμε με κανονικη οικονομια.Τοτε θα βγουν στους δρομους.Με το μαλακο.

  16. ... avatar
    ... 02/05/2009 10:49:47

    Το δεύτερο πιο σημαντικό μέρος της καταπολέμησης της διαφθοράς είναι η δημοσιοποίησή της, κάτι που προφανώς έχει αντιληφθεί προ πολλού ο αρχαιός. Το πιο σημαντικό όμως είναι αυτό που λέει το αλλενάκι. Σιωπηρό( ή και φωναχτό, ακόμα καλύτερα) μπουκοτάζ σε αυτούς που μας δουλεύουν.

  17. ΣΚΑΙς avatar
    ΣΚΑΙς 02/05/2009 12:03:41

    Ήταν πράγματι μια ανάλυση που τσακίζει κόκκαλα. Οι λύσεις που απαιτούνται είναι πιο απλές από αυτές που προτείνεις.

    Ας αποφασίσουμε πρώτοι εμείς, οι πολίτες, να μην ενδίδουμε στην παρανομία. Είμαστε όλοι βολεψάκηδες (Σαν τον Αρχαίο, που θα κάθεται στο γραφείο του και θα μπαίνει στο Ιντερνετ και θα βλέπει "τα πάντα-όλα"-οι αγγράματοι που να τα δουν όμως-ανισότητα) και σκεφτόμαστε μόνο τον εαυτό μας. "Θα τα δώσω να ησυχάσω.... Έγω θα σώσω την Ελλάδα" ή "να δώσουμε κάτι στον γιατρό να μας προσέξει την επόμενη φορά".
    Όλοι μας δεν τα έχουμε πει. Τι σημασία έχει το ύψος του μισθού του υπουργού (γιατί 400 Ευρώ και όχι 428,35). Πάλι λαμόγιο δεν θα είναι με τόσα λίγα!!!!!

  18. ataktos avatar
    ataktos 02/05/2009 12:33:35

    donaE-Μας αιφνιδίασες μα αυτά ακριβός έλεγαν παλιά οι εξουσιαστές Αντρέας ,Σημίτης κλπ και μας κορόιδευαν ...

  19. donaE avatar
    donaE 02/05/2009 13:04:53

    @19 ατακτε
    Το οτι το λεγανε αυτοι δεν σημαινει οτι ειναι λαθος.Λαθος ειναι που δεν το διορθωσανε.Αν αφησουν τις χορηγησεις στους ημετερους και στους διαφορους συλλογους θα βρεθουν πολλα λεφτα.Και ας μαζεψουν και κανενα φορο.Και εμεις ας μην διοριστουμε.Το αντεχουμε?

  20. ataktos avatar
    ataktos 02/05/2009 13:13:08

    Μα ακριβός τότε θα καταρρεύσει όλο το πελατειακό και ρουσφετολογικό σύστημα που τους συντηρεί και τους διατηρεί εκεί

  21. Aurοra avatar
    Aurοra 02/05/2009 13:13:41

    1. Ωραια τα ειπε, Χαζε! σε συγχαιρω
    Πολυ πιστευω οτι οι Ελληνες βατοπεδινοι βουλευτες, που επιασαν το κολπο της ευκολης και γρηγορης αποχτησης θα μας αφησουν απογονους και μιμητες
    για να μετατρεψουν την Ελλαδα σε μια απεραντη αποξηραμενη Βιστωνιδα.
    Αυτος ο επι πλεον καρκινος δεν πολεματε με τιποτα.

  22. Γιόζεφ Κ. avatar
    Γιόζεφ Κ. 02/05/2009 13:30:02

    "Πέμπτη βράδυ, παραμονή Πρωτομαγιάς και χωρίς εφημερίδες την επομένη, κατατέθηκε τελικά η τροπολογία στη Βουλή, με την οποία παρατείνεται για τρία χρόνια το καθεστώς που δίνει τη δυνατότητα στους εκδότες να διαθέτουν το 2% του τζίρου των επιχειρήσεων τους χωρίς παραστατικά και με ελάχιστη φορολόγηση, γεγονός που τους επιτρέπει οποιεσδήποτε συναλλαγές με τρίτα πρόσωπα.

    Κι έτσι πέρασε απαρατήρητη, η συνέχιση αυτής της ανεκδιήγητης διάκρισης που δίνει τη δυνατότητα στους καναλάρχες και λοιπούς ιδιοκτήτες ΜΜΕ να διαχειρίζονται περίπου 20 εκατομμύρια ευρώ κατάμαύρα σε μια εποχή που ολόκληρη η οικονομία δοκιμάζεται…

    Να θυμίσουμε ότι στο παρελθόν, όταν ο κ. Ρουσόπουλος ήταν κυβερνητικός εκπρόσωπος, είχε δηλώσει κατηγορηματικά στη Βουλή ότι κάτι τέτοιο δεν πρόκειται να συμβεί!"

    Από το mediablog.

    Να πώς χτυπάει μια σοβαρή κυβέρνηση σε συνεργασία με την αντιπολίτευση τη διαφθορά:)

  23. ataktos avatar
    ataktos 02/05/2009 13:41:39

    Και πως συντηρεί την ηλίθια ΠΡΟΠΑΓAΝΔΑ

  24. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 02/05/2009 14:07:38

    BE QUICK OR BE DEAD.

    Iron Maiden.


    ΠΠ

  25. ataktos avatar
    ataktos 02/05/2009 14:52:06

    http://www.youtube.com/watch?v=sH-q7uQeLnE&feature=related

  26. Στριφτόμπολας avatar
    Στριφτόμπολας 02/05/2009 15:21:57

    Η διαφθορά δεν καταργείται. Περιορίζεται. Σταδιακά, όπως επεκτάθηκε.

    Πόθεν έσχες για όλους. Εξαντλητικός έλεγχος ας πούμε 10.000 αφμ το χρονο με βάση π.χ. την κλήρωση του πρωτοχρονιάτικου λαχείου.

    Θα πιάσει κάθε είδους ψάρια. Μικρά και μεγάλα.

    Και μικρά: το να έρθω να σε χαστουκίσω δεν είναι κάτι που συγχωρείται επειδή τα ματ δέρνουν κόσμο.

    Και οι ελεγκτές είναι διεφθαρμένοι: ωραία ξεκινάμε με εξωτερικό έλεγχο, ας φέρουμε λογιστές απ' εξω. Γίνονται ελεγκτές μόνο όσοι περάσουν το πόθεν έσχες (γιατί ας πούμε η γυναίκα του δηλώνει κέρδη από εικονικό κομμωτήριο και ξεπλένει τα μαύρα).


    Η πραγματική δυσκολία είναι ότι πολλοί γκρινιάζουν για την διαφθορά, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι είναι ειλικρινείς, ότι πραγματικά θέλουν να γίνει κάτι.

    Από κωλύματα αντισυνταγματικότητας μέχρι ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα θα προστατέψουν τα λαμόγια. Και ενστάσεις, ασφαλιστικά μέτρα, αναβολές, κλπ. ...

  27. ataktos avatar
    ataktos 02/05/2009 16:04:31

    Παλιά μου τέχνη κόσκινο ....

  28. isnogood avatar
    isnogood 02/05/2009 19:30:37

    Αρχαιοπτέρυγα, συμφωνώ με αρκετά απο τα μέτρα σου και συμπληρώνω με κάποια ακόμη που πόσταρα πριν απο ένα μήνα στο μπλόγκ μου για να κάνουμε εισαγωγή Γερμανών, Άγγλων και λοιπών δημοσίων υπαλλήλων σε υψηλές κυβερνητικές θέσεις αλλά και στο δημόσιο τομέα γενικά:

    Από τα συνθήματα με τη μεγαλύτερη διαχρονικότητα στη χώρα μας, είναι το : φύγετε εσείς, να έρθουμε εμείς για να νοικοκυρέψουμε την Ελλάδα!

    Και φυσικά έφευγαν οι μεν λόγω σκανδάλων, για να έλθουν οι …άλλοι για να τα …στρώσουν και να ξαναφύγουν μετά πάλι λόγω σκανδάλων, για να έρθουν ξανά οι προηγούμενοι και έτσι να έχει δημιουργηθεί αυτός ο φαύλος κύκλος της απαξίωσης του πολιτικού μας συστήματος και του κράτους από τους πολίτες.

    Ακούγαμε για τα 10 ή 12.000 κατά άλλους κυβερνητικά στελέχη του κρατικού μηχανισμού, που άλλες φορές ήταν γαλάζια, άλλες πράσινα, με τους μισθούς όμως πάντα να …αυξάνονται με γεωμετρική πρόοδο.

    Τα στελέχη εκείνα, που μεγάλωναν όντας το κόμμα τους στην αντιπολίτευση, στην κομματική θερμοκοιτίδα και προετοιμάζονταν να …διοικήσουν την Ελλάδα μόλις γίνουν κυβέρνηση.

    Η γνωστή ανά την ιστορία …αυλή με τους αυλικούς της.

    Και έκανα μια σκέψη…την ώρα που διάβαζα ότι ήλθε πάλι η ΣΚΟΤΛΑΝΤ ΓΥΑΡΝΤ για να βοηθήσει την Ελληνική Αστυνομία να εξουδετερώσει τους τρομοκράτες.

    Να κάνουμε το ίδιο ακριβώς για να εξουδετερώσουμε τους μεγαλύτερους …’τρομοκράτες’ του ΔΗΜΟΣΙΟΥ που μας τρομοκρατούν εδώ και δεκαετίες!

    Η σκέψη είναι απλή και εφαρμόζεται άμεσα: να επανδρωθούν όλες οι κυβερνητικές θέσεις των γκόλντεν μπόις, των σίλβερ μπόις και των …χάλκινων –όχι της Γουμένισσας- με σοβαρούς γνώστες τεχνοκράτες Γερμανούς, Άγγλους και …Δανούς!

    Για παράδειγμα, σκεφτείτε λίγο, να είχαμε Γερμανούς διευθυντές στα μεγάλα τελωνεία, Άγγλους προϊσταμένους στις μεγάλες Πολεοδομίες και Δανούς –εδώ παίζουν και άλλες εθνικότητες- διευθυντές στις μεγάλες Δ.Ο.Υ.!

    Γιατί δηλαδή να μην είχαμε σπουδαγμένους Ευρωπαίους ως μάνατζερ στα μεγάλα νοσοκομεία της χώρας, αντί για κομματικούς συνδικαλιστές άλλων ειδικοτήτων του δημοσίου της ΔΑΚΕ ή της ΠΑΣΚΕ της κακιάς ώρας made in Greece;

    Αφού απέτυχαν οι εκσυγχρονιστές παλαιότερα και οι γαλάζιοι της επανίδρυσης του κράτους στις μέρες μας, γιατί να μη δοκιμάσουμε και την …Ευρωπαϊκή λύση στο πρόβλημά μας;

    Είμαι από τους ανθρώπους εκείνους που πιστεύουν, ότι οι περισσότεροι πολιτικοί μας όλων των κομμάτων, είναι έντιμοι άνθρωποι με πραγματικά καλή πρόθεση και διάθεση προσφοράς. Θέλουν, αλλά δεν μπορούν, γιατί απλά έχουν να αντιμετωπίσουν τη μεγάλη γάγγραινα της γραφειοκρατίας, της πολυνομίας και γενικά της διάβρωσης της δημόσιας διοίκησης.

    Αφού δεν θέλουν όμως οι πολιτικοί να γκρεμίσουν και να ξαναχτίσουν από την αρχή, ας δοκιμάσουμε την …άλλη λύση!

    Οι Άγγλοι δηλαδή, είναι καλοί μόνο ως …μπάτσοι και δεν κάνουν για ανώτεροι δημόσιοι υπάλληλοι; Ή για πρόεδροι για παράδειγμα στην επιτροπή …ανταγωνισμού;

    Γιατί να μη δοκιμάσουμε και το …ξένο, που είναι και πιο …γλυκό;

    Για να δούμε μετά και ποιος δουλεύει και ποιος μας…δουλεύει σε αυτόν τον τόπο!



    Υ.Γ.

    Να βλέπατε μόνο το άγχος που είχε προϊστάμενος του ΟΤΕ για τις υπηρεσίες του οργανισμού και τον ανταγωνισμό, τώρα που έρχονται οι …Γερμανοί! Μόνο να βλέπατε το άγχος του!

  29. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 02/05/2009 20:24:21

    Μακάρι να ήμουν σε θέση να αξιολογήσω τις αποψεις και τις σκέψεις σας...

    Όχι ότι λύσαμέ τίποτα, αλλά θυμάμαι τα εξής: Το να πετύχουμε διαφάνεια είτε με το internet ή κάτι αντίστοιχο είναι εύκολο, αν το θέλουμε. Λέμε ότι ίσως το θέλουμε αλλά δεν επιμένουμε και σιγά μην μας κάνουν την χάρη.

    Δεν μας αρέσει η διαφθορά άλλά είτε την εχουμε συνηθίσει είτε αμφιβαλουμε ότι μπορούμε να αλλάξουμε κάτι. Οι αγχόνες μου αρέσουν αλλά δεν το θεωρώ πρακτικό σε χώρα που ούτε τα αυθαίρετα τολμά να πειράξει.

    Το φορολογικό είναι τρομερό εργαλείο, αν το θέλαμε, αλλά ή πολύ λαϊκιστές είμαστε, ή κατα βάση δεν θέλουμε να ταράξουμε τα νερά.

    Τα περί Αγγλων, ή Φιλανδών στην δημόσια διοίκηση... Μου αρέσει, αλλά και αυτό χλωμό.

    Γιατί βρε παιδιά ο ο φαντομάς και εγώ θέλουμε να την κάνουμε; Εγω φαντομά μου την έκανα μια φορά και δεν το μετάνοιωσα... Να το δοκιμάσουμε ξανά;

    Πάντως, σας το υπογράφω: Έτσι δεν μπορεί να συνεχίσει για πολύ καιρό. Είμαστε νομίζω σε περίοδο σοβαρής αστάθειας... Το "Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει" δεν το πιστέυω, έχει πεθάνει αρκετές φορές στο παρελθόν.