#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
03/04/2013 12:44
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πως θα' θελα να έχω ένα και δυο και τρία και τέσσερα τζαμιά






Κύριε Διευθυντά

,

Σύμφωνα με Τα Νέα :  Το κάλεσμα του ιμάμη σε προσευχή ακούστηκε τη Δευτέρα για πρώτη φορά έπειτα από 90 χρόνια στο πρώην Γενί Τζαμί στη Θεσσαλονίκη.

Ο χώρος παραχωρήθηκε στους σπουδαστές της Ιερατικής Σχολής - του Μεντρεσέ, της Κομοτηνής - από τον Δήμο Θεσσαλονίκης, με πρωτοβουλία του δημάρχου Γιάννη Μπουτάρη.

Τους περίπου 50 σπουδαστές και τη συνοδεία τους υποδέχτηκε στην είσοδο του ιστορικού κτιρίου στις 30 Μαρτίου ο ίδιος ο δήμαρχος. Ακολούθησε παρουσίαση του χώρου από ξεναγό και στη συνέχεια τελέστηκε η μεσημβρινή προσευχή.

Στην όλη εκδήλωση παρών εκτός από τον Γιάννη Μπουτάρη ήταν και ο συντονιστής μειονοτικής εκπαίδευσης Ροδόπης-Έβρου, Νίκος Παπαγεωργίου.

Σύμφωνα με Το Βήμα : Στην ανάγκη να υπάρξουν ανταλλάγματα και από την ελληνική πλευρά για να προωθηθεί η επαναλειτουργία της Θεολογικής Σχολής στη Χάλκη αναφέρθηκε εκ νέου ο Ταγίπ Ερντογάν, σε εφ’όλης της ύλης τηλεοπτική συνέντευξή του.

Όπως εξήγησε ο τούρκος πρωθυπουργός η επαναλειτουργία (ένα πάγιο αίτημα του Οικουμενικού Πατριαρχείου) δεν είναι δύσκολη υπόθεση.

Συνέδεσε πάντως το ζήτημα με το αίτημα προς την ελληνική κυβέρνηση να επιτρέψει στην μουσουλμανική μειονότητα της Θράκης να επιλέγει μουφτή, όπως προβλέπει η Συνθήκη της Λωζάνης. Παράλληλα,  συνέδεσε το θέμα και με τον τρόπο εκλογής Πατριαρχών.

Ο Ερντογάν ανάφερε ότι έθεσε το ζήτημα και στην καγκελάριο Μέρκελ κατά την πρόσφατη συνάντησή τους, αν και η καγκελάριος απάντησε ότι δεν το γνωρίζει.

«Για αυτό της ζήτησα να προειδοποιήσει την ελληνική κυβέρνηση. Της είπα ότι, αν το λύσει αυτό, θα είμαι έτοιμος να λύσω το θέμα της Σχολής στη Χάλκη», υπογράμμισε.

Πρόσθεσε δε ότι επιθυμία της Τουρκίας είναι και η λειτουργία δύο τεμενών στην Αθήνα.

Μετά από αυτά ρωτώ :

Σύμφωνα με ποια δικαιοδοσία ασκεί εξωτερική πολιτική ένας δήμαρχος εκλεγμένος με  52.174 ψήφους και ποσοστό 50,16% ;

Διότι ο μεντρεσές μπορεί να βρίσκεται σε ένα δήμο, της Κομοτηνής, αλλά οι αποφάσεις για τον χειρισμό των θρησκευτικών θεμάτων άλλων δογμάτων, ιδιαίτερα των επιθετικών έναντι της χώρας, ανήκει στην κεντρική κυβέρνηση.

Υιοθετώντας γενικά την πολιτική ανταλλαγμάτων που πρεσβεύει ο Ερντογάν, όχι ειδικά για τη Χάλκη, πότε θα ακουστεί το Ευαγγέλιο από την Ωραία Πύλη της Αγίας Σοφίας για την παραχώρηση Μπουτάρη;

Εκτός ο αν κ. Μπουτάρης αυθαίρετα παρέχει μονομερώς σε κρίσιμα εθνικά ζητήματα, οπότε οφείλει να ελεγχτεί πειθαρχικά από τον προϊστάμενό του Περιφερειάρχη Κεντρικής Μακεδονίας, και αν εκείνος δεν το πράξει με τη σειρά του να ελεγχτεί από τον Υπουργό Εσωτερικών.

Όσο για τα τεμένη που με την ανατολίτικη κουτοπονηριά αυξάνονται συνεχώς, αύριο θα ζητηθούν τρία, κακώς και που έγινε προφορικά αποδεκτό, πιστεύω η κυβέρνηση να ασκεί παρελκυστική πολιτική ακόμα και για το ένα.

Η Αθήνα δεν είναι Μέκκα

Τζαμιά υπάρχουν στις περιοχές με πληθυσμό μουσουλμάνων. Με ιδιαίτερα υψηλούς μιναρέδες, χρηματοδοτημένους από την Άγκυρα για να εντυπωσιάζουν τους διερχόμενους - ιδίως από την Εγνατία, που κακώς η κατασκευή τους δεν απαγορεύτηκε από τις ελληνικές κυβερνήσεις.

Και ουδεμία έχουμε υποχρέωση να φροντίσουμε τις θρησκευτικές ανάγκες χιλιάδων λαθρομεταναστών που εισέβαλαν παράνομα.

Με τιμή

Προφήτης

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Μαριος Σιδας avatar
    Μαριος Σιδας 03/04/2013 09:39:45

    οχι αλλο εθνομηδενισμος. ελεος πια

  2. Κυθήριος Τ. avatar
    Κυθήριος Τ. 03/04/2013 09:44:05

    Καί σάν καλό παιδάκι ὁ Ἐρντογάν,πῆγε καί τό εἶπε στή δασκάλα (Μέρκελ),γιά νά πεῖ μιά κουβέντα στό κακό παιδί (ἑλλ. κυβέρνηση),μπάς καί ἀκούσει...
    Ὁ Μπουτάρης πάντως τόν ἔχει σηκώσει πολύ ψηλά τόν ἀμανέ καί κάποιος πρέπει νά τοῦ τόν κόψει...

    • Zugzwang avatar
      Zugzwang @ Κυθήριος Τ. 03/04/2013 18:05:03

      Ποιος να συγκρατησει τον Μπουταρη; Τωρα εχει εξαιρετικες σχεσεις και με τον Παναγιωτατο (εντος της επικρατειας του) Μητροπολιτη Θεσσαλονικης.
      http://www.agioritikovima.gr/arxeio/19085-i-paratirii-to

      Λυπουμαι για την σχετικα μικρη συμμετοχη σχολιαστων σ'αυτη την αναρτηση οπως και στις αναρτησεις που αναφερονταν στην επιθεση απο Αλβανους κομμαντος κατα των φυλακων Τρικαλων, την αποδραση των βαρυποινiτων λαθρομεταναστων και τα αιματηρα γεγονοτα που ακολουθησαν. Φαινεται οτi οι συμπατριωτες μας δεν ενδιαφερονται για την λαθρομεταναστευση και την βαρεια εγκληματικοτητα που φερνει μαζι της ουτε για τις ζωες των αθωων Ελληνων που χανονται, οπως αυτη της ατυχης νεαρης Κορινθιας. Ενα ακομα θυμα που προστιθεται στην μακρια lista των δολοφονημενων απο λαθρομεταναστες Ελληνων.

      • Κυθήριος Τ. avatar
        Κυθήριος Τ. @ Zugzwang 03/04/2013 21:55:06

        Ἔχεις δίκιο Zugzwang σέ ὅλα!
        Δέν ἤξερα ὅτι ὁ Ἄνθιμος ἀποκατέστησε τίς σχέσεις του μέ τόν Μπουτάρη!

        • Zugzwang avatar
          Zugzwang @ Κυθήριος Τ. 04/04/2013 18:24:15

          Ειλικρινα θλιβομαι που το λεω αλλα στην Πατρα, τεσσερεις δειλοι "νεαροι αγνωστοι" ληστεψαν ενα αιωνοβιο 101 χρονων, εξω απο την πορτα του σπιτιου του και του εκλεψαν (ριχνοντας τον κατω!) την συνταξη που μολις ειχε εισπραξει. Καταλαβαινουμε βεβαια τι ειναι οι "νεαροι αγνωστοι"...Σε τι καταντια εφτασε η κοινωνια mas!

  3. Queen For The Black Side avatar
    Queen For The Black Side 03/04/2013 09:52:19

    ''Και ουδεμία έχουμε υποχρέωση να φροντίσουμε τις θρησκευτικές ανάγκες χιλιάδων λαθρομεταναστών που εισέβαλαν παράνομα.''
    Το ''παράνομο'' σιγά-σιγά νομιμοποιείται, αποκτά δικαιώματα και επιβάλλεται.
    Όμορφα, ήσυχα, με ανθρωπισμό, με υπερβάλλουσα ευαισθησία και θαυμαστή ...ανωτερότητα.
    '' Η Αθήνα δεν είναι Μέκκα''
    Όσον αφορά τον ανεξέλεγκτο συνωστισμό μουσουλμάνων λαθροεισβολέων, είναι ήδη ..Μέκκα. Τώρα όσον αφορά το πλήθος των μιναρέδων, δεν είναι ακόμα, αλλά αυτό εύκολα διορθώνεται...... Καλή διάθεση να υπάρχει.

    • Ευαγγελος avatar
      Ευαγγελος @ Queen For The Black Side 04/04/2013 15:52:31

      Η Ρωμη - στην οποία βρίσκεται και το Βατικανό- που έχει το μεγαλύτερο τζάμι της Ευρώπης ειναι Μέκκα?

  4. Δρόλαπας avatar
    Δρόλαπας 03/04/2013 09:55:54

    Ασκεί Εξωτερική Πολιτική...
    Ας δούμε πως αντιλαμβάνετε η απέναντι πλευρά τα ανοίγματα αυτά
    1)Πριν από λίγες εβδομάδες, μια ομάδα νέων από το τουρκικό στρατιωτικό προσωπικό επισκέφθηκε την Ελλάδα, στο πλαίσιο των δραστηριοτήτων για την οικοδόμηση εμπιστοσύνης μεταξύ των χωρών μας. Αυτή τη φορά, η οικοδόμηση εμπιστοσύνης ήταν μέσω του αθλητισμού: Διοργανώθηκαν παιχνίδια μπάσκετ, βόλεϊ και ποδοσφαίρου μεταξύ μικτών τουρκικών και ελληνικών ομάδων. Καθώς τα παιχνίδια άρχισαν και διαμορφώνονταν οι μικτές ομάδες, μου είπαν ότι οι Τούρκοι και οι Έλληνες διοικητές των ομάδων δεν ήταν πλέον σε θέση να διακρίνουν τους παίκτες τους, καθώς έμοιαζαν τόσο πολύ, όπως μπορεί να δει κανείς, επίσης, στις δημοφιλείς τηλεοπτικές σειρές! Έτσι είναι λίγο-πολύ το πώς βλέπουμε το ΝΑΤΟ. Είναι μια μεγάλη οικογένεια εθνών. Παίρνουν αποφάσεις με συμμαχική αλληλεγγύη. Και όταν επιδιώκουν να πετύχουν κοινούς στόχους, δεν είναι δυνατόν να διακρίνει κανείς τον ένα σύμμαχο από τον άλλο. Αυτό είναι το πνεύμα που διέπει την προοπτική μας! δια χειρός Τούρκου Πρέσβη στην Αθήνα- Kerim Uras (http://foreignaffairs.gr/articles/69233/kerim-uras/ta-zitoymena-tis-toyrkias-sti-mesi-anatoli?page=show#)

    2)Αδελφότητες στην Θράκη (Αδελφότητα ΣΟΥΛΕΪΜΑΝΤΣΙ,Αδελφότητα ΑΖΙΖ ΜΑΧΜΟΥΝΤ ΧΟΥΝΤΑΪ,Αδελφότητα ΦΕΪΔΟΥΛΛΑΧ ΓΚΙΟΥΛΕΝ,
    Αδελφότητα ΝΟΥΡΤΖΟΥ)-Οι αδελφότητες αυτές λειτουργούν ως διαμετακομιστικές οδοί του κύριου όγκου του χρήματος που εισάγεται για τις μη νόμιμες δραστηριότητες του τουρκικού προξενείου της Κομοτηνής και για την τουρκική προπαγάνδα που πραγματοποιείται στην Θράκη.Πως συνδέονται οι αδελφότες αυτές με το Το Κέντρο Έρευνας Ισλαμικής Ιστορίας , Τέχνης και Πολιτισμού ( IRCICA) του OIC και ποιός ο ρόλος του τελευταίου στην καταγραφή οθωμανικών μνημείων στα Βαλκάνια και στην επιστροφή τους στους νομιμους ιδιοκτήτες τους ("Μουσουλμανική μειονότητα=Τουρκική μειονότητα");

    3)Ακολουθώντας μία συνεχή ανοδική πορεία, η Τουρκία εισήλθε για πρώτη φορά στο τοπ 20 των χωρών με τη μεγαλύτερη ήπια ισχύ στον κόσμο. Πρόκειται για ετήσια έρευνα του περιοδικού Monocle.Καταλύτης για να λάβει αυτή τη θέση, ήταν οι τηλεοπτικές σειρές που προβάλλονται στην Ευρώπη και στην Μέση Ανατολή, αλλά και οι νέες διαδρομές που έχουν εγκαινιάσει οι Τουρκικές Αερογραμμές.Ο όρος ΗΠΙΑ ΙΣΧΥΣ αναφέρεται στην ικανότητα να ελκύεις και να πείθεις, και προέρχεται από τη θελκτικότητα της κουλτούρας, των πολιτικών ιδανικών και των πολιτικών επιλογών μιας χώρας.

    4)Η "Ηπια" Δύναμη της Τουρκίας και ο ρόλος του ΤΙΚΑ (Οργανισμός Συνεργασίας και Συντονισμού της Τουρκίας) ο οποίος και στοχεύει στο να αυξήσει την αποτελεσματικότητα της Τουρκίας στο να αναδείξει τις κληρονομιές της σε κάθε γωνιά του κόσμου,

    Αυτοί λοιπόν που ασκούν Εξωτερική Πολιτική θα πρέπει να έχουν ως βάση στην σκέψη τους πως η Τουρκία λειτουργεί πλέον ως Ισλαμική χώρα (Το Ισλαμικό Τάγμα Γκουλέν είναι αυτό που διαμορφώνει το νέο Ισλαμικό προφίλ της Τουρκίας αυτού του λαιτ Ισλάμ),Βασίζεται και στην Ηπια Ισχύ της προκειμένου να αυξήσει την επιρροή , ταυτίζει το κάθε τι μουσουλμανικό με τον όρο Τουρκικό και θεωρεί ως απότοκος της Οθωμανικής Αυτοκρατορίας τον εαυτό της ως νόμιμο ιδιοκτήτη της Οθωμανικής Κληρονομιάς

    • Προφήτης avatar
      Προφήτης @ Δρόλαπας 03/04/2013 13:43:03

      Γνωστές οι πιέσεις που ασκούνται με ήπιο ή μη τρόπο, αλλά ή θα αντιδράσουμε ή θα αφήσουμε να μάς κλείσουν το μαγαζί "Ελλάς".

  5. Tonia G. avatar
    Tonia G. 03/04/2013 09:57:35

    Οι μετανάστες στην Ελλάδα κατά 95% εισήλθεν παράνομα. Παρανόμως επίσης τους δίδεται άδεια παραμονής λόγω ανικανότητας της Πολιτείας να διαχειριστεί το πρόβλημα δηλαδή να ανασχέσει τις μεταναστευτικές ροές και να απελάσει του παρανόμως εισελθόντες. Δηλαδή πολιτική βούληση δεν υπάρχει. Η "επιχείρηση Ξένιος Δίας" είναι αντιμετώπιση διαχειριστικής προσέγγισης και ΟΧΙ επίλυσης.

    Τα γραφω αυτά γιατί πραγματικό πρόβλημα με τους μουσουλμάνους μετανάστες (90% του συνόλου των λαθρομεταναστών) η Ελλάδα δεν έχει. Όταν μια πραγματικά πατριωτική κυβέρνηση (όπως σε κάθε αξιοπρεπή χώρα) αποφασίσει να επιβάλει το υφιστάμενο δημοκρατικά ψηφισμένο νόμο περί "εισόδου και διαμονής αλλοδαπών", χρησιμοποιώντας τα θεσμικά εργαλεία που έχει κάθε κρατική οντότητα, δηλαδή Αστυνομία και οπωσδήποτε στην περίπτωση μας το Στρατό (ειδικά στο αρχικό στάδιο), τότε το πρόβλημα θα λυθεί σε 3 μήνες. Θεσμικά εργαλεία και φορείς κρατών είναι αυτά... Ούτε ο UNESCO είναι, ούτε οι διεθνείς ΜΚΟ περί δικαιωμάτων είναι. Η προς αντικατάσταση εγχώρια πολιτική τάξη τα χει μπερδέψει. Αντί να προασπίζει το συμφέρον των πολιτών που εκπροσωπεί και να εφαρμόζει τους νόμους, τελικά υπερασπίζεται τη γνώμη κάθε τυχάρπαστου μισθοφόρου "ακτιβιστή" ΜΚΟ.
    Εφαρμόστε τους νόμους και ούτε τζαμιά θα χρειαζόμαστε, ούτε καν θα τίθεται θέμα!

  6. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 03/04/2013 10:19:12

    Εχεις ομως υποχρεωση να φροντισεις τις αναγκες των εσωτερικων μουσουλμανων μεταναστων απο τη Θρακη που υπαρχουν πλεον στην Αθηνα.
    Φυσικα δεν εχεις υποχρεωση να πληρωσεις για το τζαμι.

    • Γιώργος avatar
      Γιώργος @ ψυχραιμια 03/04/2013 10:51:53

      Αυτοί είναι Έλληνες. Το τζαμί θα φτιαχτεί για τους Πακιστανούς, τους Μπαγκλαντεσιανούς και τους λοιπούς -ανούς...

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ ψυχραιμια 03/04/2013 12:29:06

      Ο ψευδο-μουφτής της Ξάνθης, τον οποίο ακολουθεί η πλειονότητα της εκεί μειονότητας όμως, είχε πει ότι πρέπει να γίνει μία Αρχιμουφτία στην Ελλάδα με προκαθήμενο αυτόν, δίκην Αρχιεπισκόπου (είχε κάνει τον παραλληλισμό) και με υπαγόμενους σε αυτόν ΑΠΑΝΤΕΣ τους μουσουλμάνους σουννίτες της Ελλάδας. Ως γνωστόν, το Ισλάμ δεν αναγνωρίζει έθνη, παρά μόνο θρησκευτικές κοινότητες.
      Για να το κάνω πιο λιανά:
      Είπε ότι οι Πακιστανοί, Μπαγκλαντεσιανοί, Αφγανοί, Νιγηριανοί, Αιγύπτιοι, Σομαλοί, Ταλιμπανέζοι, Καφριστανοί και λοιποί αποτέτοιοι που μας κουβαλήθηκαν από του διαόλου το κέρατο θα υπάγονται πνευματικά σε αυτόν. Και επειδή στο Ισλάμ, το πνευματικό δεν υπάρχει άνευ του πολιτικού, είπε ότι ο πολιτικοθρησκευτικός αρχηγός όλων των μουσουλμάνων της Ελλάδας θα βρίσκεται στην Ξάνθη και θα μισθοδοτείται από το τουρκικό κράτος...
      Τα συμπεράσματα δικά σας...
      Hello!!! Ακούει κανείς;

  7. helios avatar
    helios 03/04/2013 10:54:43

    http://www.triklopodia.gr/2013/04/blog-post_8552.html

  8. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 03/04/2013 10:56:22

    Να υπενθυμίσω ότι η Τουρκία έχει επανειλημμένα μιλήσει για εκατοντάδες χιλιάδες μουσουλμάνους στην Αθήνα. Άρα, δεν συμπεριλαμβάνει μόνο αυτούς της μειονότητας...
    Να υπενθυμίσω ότι δημοσιεύθηκε πρόσφατα επίσκεψη μειονοτικου μουσουλμάνου τουρκόφρονα παράγοντα (βλ. χρηματοδότηση από προξενείο) στον Σύλλογο των Πακιστανών της Αθήνας, παρουσία ενός απίθανου τύπου με μούσια και κελεμπία (διανοητικής συγκρότησης εκδοροσφαγέα Ταλιμπάν, υποθέτω, όπως και το 90% των λαθρο-μουσουλμάνων που βρίσκονται εδώ).
    Άρα, η Τουρκία πλέον ΕΠΙΣΗΜΩΣ, ΑΡΓΑ ΑΛΛΑ ΣΤΑΘΕΡΑ, εμφανίζεται ως ο προστάτης των λαθρομεταναστών, τους οποίους η ίδια προωθεί.
    Στην Καλλονή της Λέσβου ένας ολίγον "ευήθης" παπάς συνέστησε ΜΚΟ με σκοπό την περίθαλψη λαθρομεταναστών (με λεφτά των αφελών ενοριτών του...). Μέχρι που προχθές συνελήφθη Μπαγκλαντεσιανός γιατί έκανε άσεμνες χειρονομίες σε 6χρονο κοριτσάκι...Αν ήμουν αστυνομικός διοικητής, και επειδή έχω μικρά παιδιά, σας υπόσχομαι ότι η φάτσες των συλληφθέντων τρομοκρατών ΒΠ στις γνωστές φωτογραφίες, θα έμοιαζαν παρφουμαρισμένες και έτοιμες για πασαρέλλα μπροστά στη φάτσα του "αναξιοπαθούντος" "πρόσφυγα" (άνευ πολέμου)....
    Οσο για τους δύο μητροπολίτες μας που βαφτίζουν όποιον σκουρόχρωμο περνά τα σύνορα "αναξιοπαθούντα", τον Δημητριάδος Ιγνάτιο και τον "πιο συριζαίος πεθαίνεις" Σιατίστης Παύλο Ιωάννου, να θυμίσω ότι ο αμοραλισμός τους δεν έχει όρια. Διότι περί αμοραλισμού πρόκειται, όταν περιφρονείς το προφανές σε τέτοιο βαθμό, προκειμένου να εξυπηρετήσεις σκοπιμότητες. Τα περί φιλανθρωπίας τους ουδόλως πείθουν...

  9. Ρηνα avatar
    Ρηνα 03/04/2013 11:02:26

    Μιναρεδες, μουεζινηδες, προσκυνημενοι δημαρχοι.....
    Τι εχουμε παθει συνελληνες; εφτασαν ουτε 200 χρονια για να ξεχασουμε; το ξαναειπαμε ΟΙ ΤΟΥΡΚΟΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ ΜΑΚΡΟΠΡΟΘΕΣΜΑ. Θα μας καταπιουν συντομα με ολους αυτους τους τροπους που μηχανευονται, θα ξαναχασουμε εδαφη, ποσο πιο καθαρα πια να μας το δειξουνε; τωρα μαλιστα με τον ορυκτο πλουτο; Η ασκοπη περιδινηση της χωρας ΜΟΝΟ γυρω απ τα οικονομικα δεν προσφερει τιποτα. Λοιπον ζησαμε 30 χρονια πιο καλα και για να διατηρησουμε αυτη την επιπλαστη ευμαρεια θα ξεπουλησουμε και το χωμα που παταμε που ειναι η πατριδα μας, το σπιτι μας, οι ταφοι των προγονων μας, τα ενδοξα οστα των ηρωων μας και τα Αγια λειψανα της Ορθοδοξιας μας;
    Οσο ασχολουμαστε με τα "αργυρια" καλο δεν θα δουμε....δε λεω να απεμπολησουμε το μελλον και τη ζωη μας αλλα μεχρι ενα σημειο. Ολοι πια τις καταθεσεις τους, τις οικονομικες συμφωνιες, τις αγοραπωλησιες εθνικου πλουτου...Ενας μα ενας να βρεθει να μας πει την αιωνια αληθεια:"οτι ευκολοτερο ειναι να περασει καμηλα απο βελονα παρα πλουσιος στον Παραδεισο"δεν βρεθηκε; μονο μερικοι παπαδες που κι αυτοι φοβουνται τη προγκα...Ολοι αυτοι που διαρκως και τωρα ακομα ενθυλακωνουν δεν σκεφτονται οτι υπαρχουν κι αλλοι τροποι που μιλαει ο Θεος; οτι μπορει να πεσει αστροπελεκι στις οικογενειες τους στα παιδια τους; Τι νοημα θα εχει μετα να κλαινε σαν τον Ωναση; σκοπος ειναι να καταλαβαινουμε απο τα διδαγματα αυτης της ζωης. Τα μεγεθη συγκρισεως δεν εχουν σημασια, οι πραξεις μετρανε ακομα και στον τελευταιο ταμια που κλεβει εις βαρος του διπλανου του.
    Λιγη αυτομεμψια πατριωτες, λιγη μετανοια μερες που ειναι....Που ξερετε αυτη η "πολιτικη" μπορει να δωσει καλυτερα αποτελεσματα απ ολες τις αλλες.....

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ Ρηνα 03/04/2013 12:23:41

      Ρήνα μου, επειδή είσαι και συ χριστιανή στο λέω: Ο "άγιος" Σιατίστης κ. Π. Ιωάννου (του οποίου η επαρχία μόλις πριν 100 χρόνια απελευθερώθηκε από τον ισλαμικό ζυγό και ήταν σε μεγάλο βαθμό εξισλαμισμένη, βλέπε Βαλαάδες....) θα σε αφορίσει που λες τέτοια....
      Από εδώ και στο εξής, τους μητροπολίτες που εξυπηρετούν αλλοτρίων σχέδια θα τους αναφέρω ως πολιτικά-κοσμικά πρόσωπα...κ. Π. Ιωάννου, κ. Χρ. Σαββάτος, κ. Ι. Γεωργακόπουλος, κ.λπ. Οι μετάνοιες και τα χειροφιλήματα σε αυτούς που τα αξίζουν....

    • Παύλος avatar
      Παύλος @ Ρηνα 03/04/2013 12:30:05

      Πολύ σωστά όσα γράφεις , αγαπητή Ρήνα, αλλά .......εις ώττα μή ακουόντων, ή μάλλον, εις ....νόες μή νοούντων !
      Πάντως, επίτρεψέ μου να σε συγχαρώ, για το κουράγιο και την παρησία σου, να δίνεις τον αγώνα σου, παρά το ότι βλέπεις την πλειοψηφία των σχολιαστών να διατυμπανίζουν με χίλιους τρόπους, ότι ......".έχουν ώδε - και μόνον - μένουσαν πόλιν" και να παρουσιάζουν βαθυνούστατες αναλύσεις, κομπορημονούντες και κλασαυχενιζόμενοι, μακράν πάσης πευματικής αξίας και με λόγο αποχυμωμένο από κάθε ιδανικό !

    • Ένας avatar
      Ένας @ Ρηνα 03/04/2013 13:03:43

      @ Ρήνα : '' Ενας μα ενας να βρεθει να μας πει την αιωνια αληθεια:”οτι ευκολοτερο ειναι να περασει καμηλα απο βελονα παρα πλουσιος στον Παραδεισο”δεν βρεθηκε; ''
      Μπράβο Ρήνα για το βαθιά αληθινό σχόλιό σου.

    • Κυθήριος Τ. avatar
      Κυθήριος Τ. @ Ρηνα 03/04/2013 13:11:57

      Ἀγαπητή Ρήνα σοῦ ἀξίζουν πολλά συγχαρητήρια γιά τήν παρρησία σου,μπράβο!
      Ὅπως ἐπίσης πολλά μπράβο καί στούς ἀγαπητούς μου ΒΙΣ καί Παύλο,γιά τά καθαρά,ἑλληνοπρεπῆ καί χριστοκεντρικά τους λόγια,πού δέν τά μασᾶνε οὔτε τά ''λυποῦνται''...
      Τέτοιες φωνές ἔχουμε ἀνάγκη οἱ Ἕλληνες σήμερα κι ἄς μή τό καταλαβαίνουμε...

    • Πατωματζής avatar
      Πατωματζής @ Ρηνα 08/04/2013 09:58:26

      Πολύ εύστοχο το σχόλιό σου Ρήνα (όπως και του ΒΙΣ).
      Δυστυχώς, ως έθνος κοιτάμε κοντόφθαλμα και την πάρτη μας. Κάτι πρέπει να γίνει γιατί θα καταλήξουμε ισλαμική χώρα. Τόσους αγώνες έκαναν το 1821 οι πρόγονοί μας για να διώξουν όλο αυτό το συνωθύλευμα και τώρα μπαινοβγαίνουν άφοβα.

  10. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 03/04/2013 11:20:55

    Αντε , με το καλό να ξαναδούμε σύντομα και τον Παρθενώνα τζαμί!

  11. Ένας avatar
    Ένας 03/04/2013 12:49:35

    Πραγματικά πολύ ''περίεργα'' όλα αυτά. Εντύπωση δε κάνει, η ανά την επικράτεια αναζήτηση τόσο μεγάλου αριθμού εισαγόμενων ''αλιεργατών''!!

  12. Προφήτης avatar
    Προφήτης 03/04/2013 13:53:41

    Διευκρινίζω ότι το άρθρο γράφτηκε πριν γίνει γνωστό ότι
    "Εγκρίθηκε η δημοπράτηση του τζαμιού στον Βοτανικό
    Δημοσιοποιείται, σήμερα, στη «Διαύγεια» η προκήρυξη του διαγωνισμού, καθώς δόθηκε το «πράσινο φως» από τον Αντώνη Σαμαρά" :
    h**p://www.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_kathremote_1_03/04/2013_491495

  13. Jbest21 avatar
    Jbest21 03/04/2013 15:52:34

    Θα τρίζουν τα κόκκαλα του Κολοκοτρώνη του Καραϊσκάκη του Ανδρούτσου του Λεωνίδα τσάμπα αέρα πάτερα το αίμα που έχυσαν για να περνάμε ζάχαρη σήμερα όλοι εμείς, οι νεοελληνες του καναπε του φραπε και του μαλμπορο περασε η ειδηση ντουκου και δεν ανοιξε μυτη.

    Οι αρχαίοι ημών πρόγονοι ο Πλάτωνας ο Αριστοτέλης θα βρικολακιάσουν που μας εμπιστεύτηκαν τέτοια κληρονομία, μας άφησαν το καλύτερο οικόπεδο στον πλανήτη γη αλλά δυστυχώς αυτοί οι 300 τις ρεμούλας και τις αρπαχτής οι εκ παραδρομής βουλευτές είμαι σίγουρος νοιώθουν ότι βρίσκονται στη Ν.Γουινεα εκεί με τους Παπούα είναι αλλού αντ' αλλού ανάξιοι, ανίκανοι, μικροί, ανύπαρκτοι, υπηρέτες ξένων συμφερόντων ,βλέπεις τα έχουν λύσει όλα τα προβλήματα που ταλανίζουν την χώρα μας εδώ και κάτι δεκαετίες, Παιδεία-Υγεία-Εργασία-Ισονομία, Δίκαιη έντιμη φορολογία-Διαβίωση-Ναρκωτικά-Ευέλικτο λιγότερο κράτος που να αφουγκράζεται τα προβλήματα μας και να δίνει λύσεις εδώ ταιριάζει το ήμουν νιος και γέρασα και αφού τα έλυσαν όλα τώρα ασχολούνται και με τις αιτιάσεις της γείτονος χώρας που ένα σκοπό έχει το πώς θα μας πνίξουν όλους μαζί στο αιγαίο δυστυχώς δεν μάθανε οι 300 από τους διωγμούς των ελλήνων της Κωνσταντινούπολις, από την πρόσφατη περιπέτεια της Κύπρου απλά γιατί αυτοί δεν πάθανε τιποτα άφησαν στα δύσκολα μελάνι όπως οι σουπιές και την κάνανε με γοργά πηδηματάκια.

    Λοιπόν για να βάλουμε τα πράγματα στην σειρά εάν φτιάξουν τζαμί καλά θα κάνουν στον περιβάλλοντα χώρο να φτιάξουν και τους τάφους τους γιατί εκεί αξίζει να τους θάψουμε.

  14. popaia avatar
    popaia 03/04/2013 16:17:51

    Προφήτη μπράβο για το άρθρο σου. Δυστυχώς δεν είμαστε Ελβετία που τέθηκε σε δημοψήφισμα το θέμα και πήρανε τον πούλο οι ισλαμιστές. Ο απλός λαός στην Ευρώπη, ακόμα και στο κέντρο του καπιταλισμού, αντιστέκεται στην επέλαση του Ισλάμ. Γιατί δεν πρόκειται μόνο για την Τουρκία, και μάλιστα η στροφή της Τουρκίας είναι απόρροια της γενικότερης έκρηξης του Ισλάμ. Έργο της Δύσης φυσικά, οι μάσκες έχουν πέσει προ πολλού. Κι έτσι η Τουρκία επωφελείται διπλά αφού η Δύση εκτός από φιλότουρκη είναι και ισλαμολάγνα πλέον.
    Εμείς εδώ έχουμε Μπουτάρηδες... Κι από δημοψηφίσματα γιοκ.

  15. fe avatar
    fe 03/04/2013 16:59:18

    και αυτο που θα γινει στον ελαιωνα ο μπουταρης θα φταιει;

  16. Θ. avatar
    Θ. 03/04/2013 17:01:28

    Εχει δημοσιευτεί ήδη πάντως πως "δεν θα υπάρχει μιναρές.."

    • Ένας avatar
      Ένας @ Θ. 04/04/2013 08:16:56

      Ευτυχώς. Γιατί η αίρεσή μου ήταν ...εικαστική!
      Έτρεμα μην τραυματιστεί η καλαισθησία μου από τον μιναρέ και τον Μοεζίνη..

  17. Βανζετι avatar
    Βανζετι 03/04/2013 18:04:15

    Αν ψάξεις στο google θα διαπιστώσεις πως όντως υπάρχει μακέτα τζαμιου...χωρίς όμως μιναρε. Εξάλλου εδώ τα τζάμια δε γίνονται για τους Τούρκους..αλλά για τους Αραβες..στις χώρες των οποίων υπάρχουν πολλά ορθόδοξα πατριαρχεια

  18. *Mara* avatar
    *Mara* 03/04/2013 18:07:52

    Όλα τα΄χε η Μαριορή.....

  19. fe avatar
    fe 03/04/2013 18:09:43

    πειτε το βρε παιδια να ησυχασω...δεν θα εχει μιναρε και δεν θα ειναι για τουρκους.Μου εφυγε ενα βαρος.

  20. helios avatar
    helios 03/04/2013 18:43:48

    Η ανέγερση του τζαμιού αποτελεί την επίσημη νομιμοποίηση του εποικισμού της πατρίδας μας. Και φυσικά δεν θα μείνουμε μόνο στο ένα. Το ένα θα φέρει το άλλο καθώς ο αριθμός των μουσουλμάνων στην Ελλάδα είναι πλέον τεράστιος, μουσουλμανικές κοινότητες έχουν πλέον δημιουργηθεί σχεδόν σε όλη την επικράτεια της πατρίδας μας, ακόμα και η όμορφη Κέρκυρα έχει γεμίσει με Πακιστανούς. Με την ανέγερση του τζαμιού στην Αθήνα τα αιτήματα για τζαμιά θα ξεπηδάνε σαν μανιτάρια.

    Η χώρα έχει περιέλθει σε μια απίστευτη οικονομική κρίση με πάνω από ενάμιση εκατομμύριο ανέργους, και αντί να προστατευθεί με όλα τα δυνατά μέσα το εγχώριο εργατικό δυναμικό ώστε να χάσουν οι αλλοδαποί τις άδειες παραμονής - εργασίας τους και να ξεκινήσουν άμεσα μαζικές απονομιμοποίησεις, εμείς συνεχίζουμε ακόμη και σήμερα με υπουργικές αποφάσεις να εισάγουμε αλλοδαπούς από τρίτες χώρες (κυρίως μουσουλμάνους) προκειμένου να εγκατασταθούν και να εργαστούν στην Ελλάδα.

    Είμαστε ένα βήμα πριν την ολοκληρωτική καταστροφή και αντί να βάλουμε όλους τους Έλληνες και τις Ελληνίδες κάτω των 65 ετών να ξανά εργαστούν πραγματικά (μέσω κινήτρων ακόμη και με επιβολή αν χρειαστεί) προκειμένου να σωθεί αυτός ο τόπος, εμείς βολευόμαστε με πενιχρά επιδόματα ανεργίας και πλασματικές εργασίες πεντάμηνης εξάσκησης και απλά περιμένουμε την οριστική κατάρρευση.

    Όποίος δεν βλέπει ότι δημογραφικά καταρρέει αυτή η χώρα και το πολύ σε 10 με 20 χρόνια θα είμαστε μειονότητα μέσα στην ίδια μας την πατρίδα απλά δεν ξέρει τι του γίνεται.
    Ζούμε ένα μοντέρνο 1453.

    • Προφήτης avatar
      Προφήτης @ helios 04/04/2013 10:46:30

      "Ζουμε ένα μοντέρνο 1453"
      +1000

  21. dem avatar
    dem 03/04/2013 19:05:07

    Αν θέλετε δείτε σας παρακαλώ αυτό το βίντεο για το τι συμβαίνει στην δημοκρατική και πολυπολιτισμική Βρετανία σήμερα.
    http://www.youtube.com/watch?v=psZBaJU_Cvo
    Ερώτηση. Αυτό θέλουμε για τη χώρα μας;

  22. MCA avatar
    MCA 03/04/2013 19:55:17

    Πως επιβιώνουν οι λαθραίοι εισβολείς μουσουλμάνοι στην χώρα μας. Δουλεύουν για κάποιον; Ποιοί είναι τα αφεντικά τους; Η λύση είναι απλή. Ανελέητο κυνήγι των αφεντικών τους, μέσα στα πλαίσια της νομιμότητας, από την πολιτεία. Όλες οι υπόλοιπες λύσεις είναι παρηγοριά στον άρρωστο.

  23. kat avatar
    kat 03/04/2013 20:54:26

    Δεν το λεγες νωρίτερα?Τώρα ησύχασα...

  24. Kimon avatar
    Kimon 03/04/2013 21:04:05

    Η κοινωνίες ενδύονται τα πολιτιστικά κριτήρια της πλειοψηφίας των πολιτών. Επειδή η Ελλάδα άνοιξε τις πύλες της στο Ισλάμ και επειδή η πληθυσμιακή δεξαμενή τους είναι ανεξάντλητη, είναι βέβαιο ότι η χώρα οδηγείται στην ισλαμοποίηση και συνεπώς στην Τουρκοποίηση, αφού ο σημερινός μουσουλμάνος λαθρομετανάστης είναι ο αυριανός Τούρκος με Ελληνική υπηκοότητα. Το νεοελληνικό κράτος οικοδομήθηκε πάνω στην αντιπαλότητα με το Ισλάμ. Τα να χτιστεί τζαμί στην Αθήνα σημαίνει ότι αναγνωρίζονται πολιτικά δικαιώματα στους μουσουλμάνους λαθρομετανάστες, τους οποίους ελέγχει η Τουρκία.
    Σήμερα στην Μεγάλη του Γένους Σχολή φοιτούν περίπου 200 μαθητές. Από αυτούς οι 110 είναι αραβόφωνοι, 50 περίπου προέρχονται από μικτούς γάμους και μόνο 40 είναι Ρωμιοί. Οι περισσότεροι από τους Ρωμιούς της πόλης δεν μιλούν Ελληνικά, ενώ στέλνουν τα παιδιά τους σε Τουρκικά σχολεία. Ο Ελληνισμός της πόλης έχει συναισθηματική αξία για τον Ελληνισμό σήμερα, χωρίς να αποτελεί πληθυσμιακή ομάδα πολιτικής επιρροής στην Τουρκία. Η προβολή της πολιτικής θέσης της εξίσωσης της ανέγερσης τεμένους στην Αθήνα με την λειτουργία της θεολογικής σχολής της Χάλκης από το πολιτικό σύστημα, είναι η απαρχή δεινών για την πατρίδα.

  25. Απλός χαζός αστός avatar
    Απλός χαζός αστός 03/04/2013 23:42:41

    Για να υπάρξει κράτος πρέπει να υπάρχει και εχθρός, αν δεν υπάρχει εχθρός φτιάχνουμε φανταστικούς εχθρούς για να μισούμε.

  26. Nik avatar
    Nik 04/04/2013 00:10:22

    Εύγε Τόνια! Εύστοχο σχόλιο.

    Γιατί όμως τζαμί; Γιατί όχι έναν πολυχώρο όπου θα φιλοξενούνται ιεροί χώροι άλλων θρησκειών, για να κρατάμε ισορροπίες και να αποφεύγουμε τα Ερντογκανιλίκια. Οι Βουδδιστές είναι τόσο λίγοι που δεν αξίζουν χώρο λατρείας;

  27. μπλουμ avatar
    μπλουμ 04/04/2013 01:35:37

    α)σκασιλα μου για τη χαλκη, το θέμα είναι εδώ τι γινεται
    β) η συνθήκη της λωζάννης. ισα ισα λεει ότι εμείς εκλέγουμε τους μουφτήδες τους, δεν το λεει αυτο το βήμα?

  28. ΓΡΗΓΟΡΗΣ avatar
    ΓΡΗΓΟΡΗΣ 04/04/2013 08:59:31

    εμενα μου κανει εντυπωση οτι οι τυποι σαν τον Μπουταρη που θεωρουν καθυστερημενους τους πιστους χριστιανους,τους λοιδωρουν & κανουν προπαγανδα αθειας γιατι δεν επιχειρουν τα ιδια στους αντιστοιχους μουσουλμανους Ελληνες η λαθρομεταναστες?