Πως θα εφαρμόσει μια συμφωνία που δεν πιστεύει ο Τσίπρας;
15/07/2015 18:50
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πως θα εφαρμόσει μια συμφωνία που δεν πιστεύει ο Τσίπρας;

Μάλλον πιο κοντά στην καταστροφή με ενδιάμεση στάση κάποιες εκλογές ή μια άλλη κυβέρνηση είμαστε…

Πάει, θα τρελαθούμε τελείως. Την ώρα που η χώρα δίνει μάχη επιβίωσης και περίπου 7 στους 10 πολίτες θέλουν να ψηφιστεί η συμφωνία κι ας είναι κακή, ο Τσίπρας είναι εκτός τόπου και χρόνου.

Την ίδια στιγμή που τα κόμματα της αντιπολίτευσης ουσιαστικά σπάνε τα ταμπού και τις γραμμές, κάνουν πίσω σε βασικές θέσεις τους και ακυρώνουν τις αρχές τους βάζοντας πάνω απ’ όλα την Ελλάδα, ο Τσίπρας μας προετοιμάζει για… δραχμούλα.

Δεν θα σχολιάσουμε τα όσα είπε για το μυστικό σχέδιο που είχε εκπονηθεί και μελετηθεί μέχρι λεπτομέρειας αλλά απορρίφθηκε όταν τρόμαξαν από τα όσα θα συνέβαιναν στην Ελλάδα. Αυτό θα κριθεί από την ιστορία για να μην πούμε τίποτε χειρότερο.

Όμως, αν είναι κάτι που ο κ. Τσίπρας είπε χθες και είναι άκρως εγκληματικό, αλλά αφήνει ανοικτό το ενδεχόμενο να εγκαταλείψει την προσπάθεια και να αφήσει τη χώρα στον αέρα είναι ότι θα εφαρμόσει μια συμφωνία που είναι κακή και ο ίδιος δεν την πιστεύει!

Έχουμε και λέμε λοιπόν:

1.Ο πρωθυπουργός δεν πιστεύει σε ένα κείμενο που υπέγραψε.

2.Δεκάδες βουλευτές δεν πιστεύουν στην κυβέρνηση και είναι έτοιμοι να φύγουν από τον ΣΥΡΙΖΑ.

3.Δεκάδες άλλοι βουλευτές θα ψηφίσουν παρ’ ότι δεν πιστεύουν ούτε λέξη και παρά το γεγονός ότι έχουν γίνει… μνημονιακότεροι των μνημονιακών.

4.Ο Καμμένος και η παρέα του κάποια μέτρα θα ψηφίσουν,κάποια άλλα δεν θα τα ψηφίσουν.Δεν έχουμε καταλάβει ακριβώς.Αν ήξεραν τι τους γίνεται θα ήταν όλα καλά.

Πώς λοιπόν αυτό το πράμα που λέγεται συγκυβέρνηση θα εφαρμόσει τη συμφωνία; Πώς θα πείσει υπουργούς, υφυπουργούς, γενικούς γραμματείς να εφαρμόσουν μέτρα σκληρά αλλά αναγκαία; Πώς θα λειτουργήσει ο νέος ΦΠΑ, απολύσεις αν χρειαστούν, το Ταμείο με τα ακίνητα ή οι μειώσεις στις συντάξεις και τους μισθούς που ο Τσίπρας δεν… διάβασε στο Μνημόνιο;

Τι μηνύματα στέλνει άραγε όταν λέει ότι αυτός δεν πιστεύει στη συμφωνία αλλά θα ήθελε να έχει κυβέρνηση τετραετίας; Υπάρχει περίπτωση να μπορεί να σταθεί τέσσερις μήνες κι όχι τέσσερα χρόνια όταν έχει τον Βαρουφάκη να χαρακτηρίζει γελοιωδέστατο το κείμενο που έφερε ο πρωθυπουργός του; Και όταν η Κωνσταντοπούλου σίγουρα δεν θα καθίσει στα αυγά της ή όταν ο Λαφαζάνης λέει να «μπουκάρουν» στην ΤτΕ, να πάρουν 22 δις και μ’ αυτά να τυπώσουν χρήμα αφού πρώτα πληρώσουν μισθούς και συντάξεις του… Δημοσίου αφού κανείς άλλος δεν έχει ψυχή;

Είναι πράγματι απορίας άξιο να πιστεύει ο Τσίπρας μετά από την εμφάνιση αυτή, η οποία βεβαίως ήταν μακριά από τις παλιότερες ψευτομαγκιές (αφού έγινε κι αυτός… γερμανοτσολιάς τώρα) ότι μπορούν να τον εμπιστευτούν οι πολίτες και να προχωρήσει η χώρα μπροστά.

Μάλλον πιο κοντά στην καταστροφή με ενδιάμεση στάση κάποιες εκλογές ή μια άλλη κυβέρνηση είμαστε…

ΣΧΟΛΙΑ

  1. λαέρτης avatar
    λαέρτης 15/07/2015 07:19:17

    βασικά μην το πιέζετε το παιδί γιατί τώρα ψάχνεται να δει πόσοι ακόμα θα το πουλήσουν και δεν είναι μικρό άγχος αυτό όσο να πεις!!!! Από την άλλη θα του κόψει (ή θα του πούνε να του κόψει!!) ότι αν δεν κινηθεί ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΑ εντός της ΕΕ θα μεταμορφωθεί σε πολιτικό απολίθωμα από τα 40 του (εκτός κι αν νομίζετε ότι οι Έλληνες θα ξαναψηφίσουν τέτοιου είδους πολιτικές ρήξης και εξόδου από το ευρώ είτε ΚΚΕ λέγονται είτε ΑΝΤΑΡΣΥΑ είτε χρυσή αυγή!!! Καλά τα μεγάλα λόγια αλλά χωρίς κανονικότητα δύσκολο το βλέπω να αρέσουν (εκτός κι αν υποβόσκει ψυχική νόσος!!!) τι να κάνουμε?? η φύση πάντοτε υπήρξε σκληρή με τους λιγότερο ...έξυπνους!!! (Σωστά κύριε Φίλη??????)

  2. dimitris avatar
    dimitris 15/07/2015 07:21:20

    Για πεντε μηνες:Διοριζαν κοσμο στο δημοσιο με 12 τις εκατο προμήθεια Εδιναν αυξηση σε προνομιουχους υπαλλήλους Τοποθετουσαν κομματικα στελεχη στο δημοσιοΕβριζαν τους παντες οσους τους αντιπολιτευονταν ως προδότες Εκαναν τους εξυπνους σε ολη την Ευρώπη χλευαζοντας τουςΠαράλληλα προετοιμαζαν την δραχμη που σημαινει οτι κατανοουσαν την κρισιμοτητα της καταστασης. Με λιγα λογια : πιο πασοκ πεθαινεις. Δεν πρόκειται να φυγει μονος ο Τσιπρας. Ειναι τυχοδιωκτης και δεν θα αφησει την εξουσία με τιποτα.

  3. airman avatar
    airman 15/07/2015 07:27:22

    Αυτό που διατυμπανίζει ο Πρωθυπουργός εδώ και καιρό είναι ότι δεν θα γίνει "Παπαδήμος". Μήπως μια προσωρινή λύση είναι "Παπαδημούλης";

  4. Βιεννεζος avatar
    Βιεννεζος 15/07/2015 07:48:23

    Εφαρμώσαμε τις προηγούμενες , για να εφαρμόσουμε αυτή ; Αφού εκ φύσεως η συμφωνία αυτή δεν μπορεί, να εφαρμοστεί...στο πλανήτη Άρη ίσως...

    • λαέρτης avatar
      λαέρτης @ Βιεννεζος 15/07/2015 12:46:57

      μπορείς να πας καρφί στη γραμμή Σόιμπλε λοιπόν εναλλακτικά για ... Time out, μια που σε βλέπω να αποκλίνεις προς τα εκεί μαζί με Μπαρούφ, Μιχαλολιάκο και ΚΚΕ!!!

  5. Βιεννεζος avatar
    Βιεννεζος 15/07/2015 07:52:23

    7 σους 10 πολίτες...ποιος το λέει αυτο...οι έγκυρες εταιρείες δημοσκοπήσεων με το οριακό αποτέλεσμα δημοψηφίσματος; Οι εταίροι έκαναν τον απλό πολίτη να τους σιχαθεί.Πηγαίνετε και λίγο στις γειτονιές να ρωτήσετε...

    • Φωτεινή avatar
      Φωτεινή @ Βιεννεζος 15/07/2015 13:39:50

      ῾Η γειτονιά θέλει ΔΡΑΧΜΗ, ΔΝΤ καί ΜΝΗΜΟΝΙΟ. Εἶναι πάνσοφος ὁ λαός. Τόν λόγο ἔχουν οἱ ψυχίατροι ΕΛΛΑΔΑΣ.

      • Βιεννεζος avatar
        Βιεννεζος @ Φωτεινή 15/07/2015 16:10:14

        Συμφωνούμε όλοι , πιστεύω , ότι γεννηθήκαμε σε πατρίδα και όχι αποικία...Ούτε ο Σαμαράς δεν θα υπέγραφε αυτό το πράγμα.Γιατί είναι πράγμα και όχι συμφωνία...

        • Γεώργιος Τ. avatar
          Γεώργιος Τ. @ Βιεννεζος 17/07/2015 09:20:40

          Κάποιος μας έφτασε εδώ όμως με δόλο. Το 1 δις έγινε 15 σε 6 μήνες. Μόνο επίτηδες γίνεται αυτό όταν ο Σαμαράς έβγαζε πλεονάσματα και τον ειρωνεύονταν...

  6. ουδέτερος avatar
    ουδέτερος 15/07/2015 07:53:51

    η πραγματικότητα είναι ότι ακόμα και ο Μιχαλολιάκος με τον Κουτσούμπα να έπαιρναν την εξουσία, πάλι θα υπέγραφαν διαφορετικά θα διαλυόταν το κράτος. Το ΕΛΚ δεν είναι καθόλου φιλικό προς την Ελλάδα, και δεν βοήθησε ούτε το κεντροδεξιό Σαμαρά. Σε αυτό θα συμφωνήσω με το Τσίπρα. Ο χερ Σόιμπλε συνέβαλλε αποφασιστικά στην άνοδο μιας αριστερής κυβέρνησης.

  7. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 15/07/2015 08:16:28

    Δεν θα την εφαρμόσει.

  8. greg avatar
    greg 15/07/2015 09:01:07

    Ποιός είπε ότι ο Πρωθυπουργός μας είναι ανεύθυνος; Χθές εξήγησε τί εννοούσε στή Βουλή όταν είπε ότι κι ο ίδιος έκανε λάθη καί ότι αναλαμβάνει τήν ευθύνη, λέγοντας ότι υπερτίμησε τη σημασία του δικαίου ενός λαού καί υπονοώντας ότι ευθύνονται οί άδικοι καί σκληροί Ευρωπαίοι. Δηλαδή πάλι, άλλοι τού φταίνε γιά τά λάθη πού έκανε. Φυσικά η εισαγωγή ήταν η πιό νόστιμη. Ξεκαθάρισε ότι "θά πώ μόνο αλήθειες σήμερα". Δηλαδή χθές, προχθές, 5 μήνες τώρα, πρίν τίς εκλογές, πού δέν διευκρίνιζε τί θά πεί, τί έλεγε; Κρίμα τελικά, γιατί ακόμα κι όταν αναγκάζονται νά μιλήσουν τάχα ανοιχτά, πάλι κρύβονται.

  9. Jim Beam avatar
    Jim Beam 15/07/2015 09:02:10

    Εξακολουθεί να λέει ότι εκβιάστηκε για να πάρει τα μέτρα και να συνάψει αυτή τη συμφωνία και ότι περιμένει να αλλάξει η ΕΥΡΩΠΗ για να εχει καλύτερη αντιμετώπιση στο μέλλον .... Ζήσε Μαΐ μου να φας τριφύλλι .... Και μέχρι τότε θα κυβερνάει η ΤΡΟΙΚΑ .... Και ο Αλεξης απλώς θα παριστάνει τον Πρωθυπουργό !!!!

  10. Βιεννεζος avatar
    Βιεννεζος 15/07/2015 09:45:25

    Υπάρχει κανείς ,που θέλει να γίνει υπουργός σε τέτοια κυβέρνηση;;;

  11. Got avatar
    Got 15/07/2015 10:21:06

    Ανήγαγε το μπαταχτσιλίκι σε ...δίκιο ενός λαού, φέρνει το λαό σε αδιέξοδο, αντιμέτωπο με ένα μνημόνιο-γίγας και οι υπόλοιποι τον κοιτούν σαν χάνοι! Ε είναι θεός! Ή φτωχοδιαβολοι οι άλλοι! Όπως το βλέπει κανείς!

  12. κατωυποστάθμης avatar
    κατωυποστάθμης 15/07/2015 10:48:55

    γιατί βρε παίδες οι Σαμαράς -Βενιζέλος πως εφαρμόσαν αυτά που δεν πίστευαν και οι ίδιοι;[ Ζαπεια 1 , 2 , 3, οχι της ΝΔ στο α μνημόνιο ,διώξιμο τησ τροικας απο τον Ευάγγελο οταν ανέλαβε αυτός κλπ κλπ]μετα ομως μια χαρά συνεργάσθησαν ,ο Τζίφρας μαζί με τον Βίτσα και τους αλλους που τους βλέπουμε πως πιάσαν κλωστη και βελόνι να μπαλώνουν [μπαλωνεται αυτη η τρυπάρα;] δεν θα μπορέσουν; που σαν κλασσικοί αριστεροί ειναι οπου φυσαει ο άνεμος; μια χαρά θα τα πάει , και η Ελλάδα ναι μεν θα πονέσει για 80 χρόνια αλλα μετα θα γινει αλλο κράτος ,σαν Ευρώπη, μπορεί και Αυστραλία να μην πω καί Σαουδική Αραβία

    • Φωτεινή avatar
      Φωτεινή @ κατωυποστάθμης 15/07/2015 13:44:21

      ῾Η καραμέλα τῶν Ζαπείων ἔλιωσε. Γράψε κάτι γιά τήν καινούρια καραμέλα τσίπρα, ντέ.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ κατωυποστάθμης 17/07/2015 09:23:03

      Τα Ζάππεια είχαν ορίζοντα 4 ετών. Ξαναδιάβασε τις ομιλίες. Δεν τον άφησαν λοιπόν αυτοί που το πρόγραμμα Θεσσαλονίκης θα το εφάρμοζαν ΑΜΕΣΩΣ. Μη συγκρίνεις Ηγέτες με αρχιψεύταρους...

  13. ΝΙΚΟΣ Ζ. avatar
    ΝΙΚΟΣ Ζ. 15/07/2015 12:13:08

    Aς μην αδικούμε τον Τσίπρα αλλά ας του δείξουμε κατανόηση όπως έκανε και ο Μειμαράκης στη Βουλή. Αυτά που αναφέρετε στο άρθρο ίσχυαν ακριβώς και για τον Σαμαρά, το 2012 , αλλά τότε η αντιπολίτευση ήταν ανελέητη μαζί του. Και ο Σαμαράς μόλις ανέλαβε, είχε ακριβώς την ΙΔΙΑ κατάσταση να αντιμετωπίσει. Ήτοι: 1.Ο τότε πρωθυπουργός δεν πιστευε σε ένα κείμενο που υπέγραψε. (Πίστευε και το διακήρυττε, αν και το ψήφισε, οτι το μνημόνιο είναι η λάθος συνταγή που σκοτώνει την Ελλάδα και δεν το διέψευσε ούτε σήμερα). 2.Δεκάδες βουλευτές δεν πιστεύανε στην κυβέρνηση και ήταν έτοιμοι να φύγουν από την ΝΔ . (Έφυγαν τελικά και ίδρυσαν τους ΑΝΕΛ, όπως μάλλον θα φύγουν και οι Λαφαζανικοί...) 3.Δεκάδες άλλοι βουλευτές ψηφίσανε παρ’ ότι δεν πιστεύανε ούτε λέξη και παρά το γεγονός ότι είχαν γίνει, απο αντιμνημονιακοί , όπως κι ο Σαμαράς,… μνημονιακότεροι των μνημονιακών. 4.Ο Βενιζέλος και η παρέα του ψηφίσανε αλλά διαφωνούσανε και καταψηφίσανε κάποια άλλα μέτρα αργότερα. Αν ήξεραν τι τους γίνεται θα ήταν όλα καλά. Η ιστορία επαναλαμβάνεται ως φάρσα και είναι πλέον προφανές οτι ούτε αυτό το μνημόνιο θα εφαρμοστεί, όπως δεν εφαρμόστηκαν και τα προηγούμενα*, ούτε το Γερμανικό Ευρώ και η Γερμανική ΕΕ θα πάνε πιό πέρα απο 10-15 μήνες ακόμα. Η επιτυχία του Τσίπρα είναι οτι πυροδότησε τον φόβο των Γερμανών στους Ευρωπαίους και έχει προκαλέσει κύμα αντιγερμανισμού στην Ευρώπη. Το διαδίκτυο φλέγεται ακόμα και απο προτάσεις μπουκοτάζ στα Γερμανικά προιόντα... * Ο Ελληνικός λαός έχει στο DNA του την υπόγεια αντίσταση στους Επικυρίαρχους που την απέκτησε και την έκανε δεύτερη φύση του στα 400 χρόνια Τουρκοκρατίας. Για να εφαρμοστούν τα μνημόνια απαιτείται ένας Γερμανός πάνω απο το κεφάλι κάθε Έλληνα επι 24 ωρες το εικοσιτετράωρο, για ΠΑΝΤΑ.

    • Φωτεινή avatar
      Φωτεινή @ ΝΙΚΟΣ Ζ. 15/07/2015 13:49:07

      Παρηγοριά γιά τήν ὑπογραφάρααα τσίπρα στό ΜΝΗΜΟΝΙΟ 3 ἀπό τόν ΑΝΤΙΜΝΗΜΟΝΙΑΚΟ πρωθυπουργό!

  14. Ρηνα avatar
    Ρηνα 15/07/2015 13:15:04

    Σημερα ακομα ολοι εχουν κανει λιγο η πολυ τα κουμαντα τους. Οι μεσοι και φτωχοι πηραν τα μακαρονια τους και οι πλουσιοι μαζεψαν τα ευρω τους, ολοι δε ακομα μπορουν και μιλουν στο ιντερνετ.... Ακουγοντας καποιους το πρωϊ να αστειευονται λεγοντας οτι γεμισε η τσεπη τους λεφτα, δεν εχουν πληρωσει κανενα λογ/σμο, δεν εχουν πληρωσει Εφορια, δεν εχουν καταβαλλει ενοικιο, κυκλοφορουν με τις δωρεαν συγκοινωνιες κ.α. σκεφτηκα ποσο ευκολο και γρηγορο ειναι να αποδομηθει μια χωρα και μια κοινωνια.... Μετα απο ενα χρονο ας πουμε, που θα βρισκομαστε; θα ανοιξουν οι Τραπεζες που και μονο το κλεισιμο τους μας κατατασσει σε τριτοκοσμικη χωρα και κανεις απο τους νεους δεν δειχνει να το καταλαβαινει (αναρωτιεμαι τι στο καλο σπουδαζουν ολοι;), θα εχουμε μισθους συνταξεις και φαγητο, θα ειμαστε χωρισμενοι σε πεινωντες και μη και θα αλληλοσφαζομαστε; θα εχουμε επικοινωνιες; θα εχουμε καυσιμα για πλοια κι αεροπλανα κι εφοδια για το στρατο; Τοτε λοιπον θα χρειαστει ν αποδειξουμε τι λαος ειμαστε, αν εχουμε καποιο υπολειμμα του ενδοξου DNA μας η αν θα μας καταπιει η αδυσωπητη ιστορια αυτανδρους. Το οτι θα "τραβηξει πισω το κεφαλαιο" μας το εχουν πει και μας εχουν προειδοποιησει για το τι ερχεται. Ποιος ομως θα φανει για να διαχειριστει τη κατασταση που ερχεται καλπαζοντας που ειτε προσπερασει για λιγο σημερα ειτε οχι, ειναι βεβαιο οτι ερχεται μεγαλο τρανταγμα για τη χωρα και στο εσωτερικο της αλλα και απ εξω και οταν λεω απ εξω εννοω απο καθε θεμα οχι μονο οικονομικα.... Πραγματικα ο Θεος να βαλει το χερι Του αλλα τι να δει κι Εκεινος να βοηθησει;;;;;

    • ΝΙΚΟΣ Ζ. avatar
      ΝΙΚΟΣ Ζ. @ Ρηνα 15/07/2015 20:45:14

      Mετά απο ένα χρόνο αγαπητή Ρήνα θα βρισκόμαστε μπροστά στο ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΗΣ ΕΥΡΩΖΩΝΗΣ, ήτοι Λεπέν ή Σαρκοζί? Αν ο Νικολάκης καταφέρει να ανατρέψει τα προγνωστικά, θα παραταθεί για κανα χρόνο ακόμα η ζωή του Ευρώ και της Ε.Ε. Στο μεταξύ μάλλον θα έχει φύγει η Αγγλία, και στο ΝΟΤΟ θα γίνεται ο αντιμνημονιακός χαμός.
      Η Ελλαδίτσα τότε θα έχει ξαναπέσει στα "κιλά" της , ήτοι στο μόλις 1,8% της Ε.Ζ. θα ψωμοζεί όπως πάντα και κανείς δεν θα ασχολείται μαζί της. Μην πανικοβάλλεσαι. Το πολύ πολύ να μην έχουμε iphone γιατί θα έχει φόρο πολυτελείας 300%.

  15. ENIGME avatar
    ENIGME 15/07/2015 13:29:42

    Θα υπάρξει τελικά συμφωνία; Αν υπάρξει, δεν πιστεύω οτι θα την υλοποιήσει ο κ.Τσίπρας παρέα με τον κ.Παπά και τον κ. Φλαμπουράρη.

  16. ΝΤΑΗΣ avatar
    ΝΤΑΗΣ 15/07/2015 13:42:52

    ΑΝΕΤΑ,ΜΕ ΔΙΠΛΗ ΚΩΛΟΤΟΥΜΠΑ

  17. Φωτεινή avatar
    Φωτεινή 15/07/2015 16:54:19

    Θά ἐφαρμόση τήν συμφωνία μέ τήν ἀνοχή τῆς ἀντιπολίτευσης καί μέ τήν ἀριστερή πλατφόρμα τοῦ λαφαζάνη νά στηρίζη τήν κυβέρνηση ἀλλά νά μήν ψηφίζη τό μνημόνιο! ᾿Επειδή ἡ ἀριστερή πλατφόρμα ἀποκλείεται νά ρίξη τήν πρώτη-φορά ἀριστερή κυβέρνηση, γνώμη μου εἶναι ὅτι ὑπάρχει κρυφή συμφωνία τσίπρα-λαφαζάνη νά παίξουν θέατρο γιά δῆθεν διαφωνίες, διαγραφές, καί μομφές μέχρι νά γίνη ἡ τελειωτική ρήξη μέ τήν ΕΖ. IOUs ἔχουν ἤδη σχεδιασθῆ.

    • κατωυποστάθμης avatar
      κατωυποστάθμης @ Φωτεινή 15/07/2015 18:50:51

      γνωστό σενάριο ,οι διαφωνούντες, πολυ διαφωνούντες ,να ειναι το άλλοθι μιας κυβέρνησης που την στηρίζουν ομως στο τέλος φανατικα ,το θυμαμαι τα ωραία χρόνια της αλλης πρωτης φορά αριστεράς ,λέγε με πασοκάρα,τώρα το χοντρύναν αυτοί τόσο πολύ καί δεν θα πιασει το κόλπο ετσι εύκολα,θα τους πάρει και θα τους σηκώσει μεν αλλά ας ειναι καλά το μπλοκ νδ μπομπ ελιά που θα ειναι ...σώφρον και θα τους ξελασπώνει