#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
05/04/2011 16:12
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πρώην «πράσινος» υπουργός με 180 offshore!!!



Στο δόκανο του ΣΔΟΕ φέρεται να έχει πιαστεί πρώην πράσινος Υπουργός. Η έρευνα των αρμοδίων υπηρεσιών με τη δικαστική συνδρομή και ξένων χωρών έδειξε ότι είναι  ιδιοκτήτης 180 offshore!!! Μην πάει το μυαλό σας στους «συνήθεις υπόπτους», σε ονόματα που με τον ένα ή τον άλλο τρόπο έχουν απασχολήσει τη δημοσιότητα για παρόμοιες υποθέσεις. Ο εν λόγω κύριος θεωρούνταν έντιμο και αδιάφθορο στέλεχος και το όνομα του, εάν και εφόσον δημοσιευτεί, θα προκαλέσει κομματικούς τριγμούς, έντονη πολιτική αντιπαράθεση και ιδιαίτερη αίσθηση στο ευρύ κοινό.

Δημοσιογραφικές πληροφορίες αναφέρουν ότι για κάθε πολυτελές ακίνητο, ιδρυόταν και μια υπεράκτια εταιρεία. Με τη μέθοδο αυτή ως ιδιοκτήτες των ακινήτων δεν εμφανίζονταν φυσικά πρόσωπα, αλλά  offshore με έδρες κυρίως τροπικά νησιά αλλά και της Μεσογείου.

Η πολύμηνη έρευνα ολοκληρώθηκε ύστερα από άνοιγμα των προσωπικών και εταιρικών λογαριασμών στην Ελλάδα και το εξωτερικό, όλων των μελών της οικογένειας του πολιτικού αλλά και τεσσάρων ακόμη φυσικών προσώπων, στενών συνεργατών επί πολλά χρόνια του έμπειρου πολιτικού. Κατά τη διαδικασία αυτή αποδείχθηκε ότι ο πρώην Υπουργός είχε και το προνόμιο της άνετης και απρόσκοπτης  πρόσβασης στον τραπεζικό δανεισμό.

Η δημοσιοποίηση του ονόματος  του προκαλεί ήδη πονοκεφάλους στην κυβερνητική παράταξη, η οποία και αναμένεται να βρεθεί για μία ακόμη φορά τους τελευταίους μήνες «με την πλάτη στον τοίχο», να τρέχει να δικαιολογήσει τα αδικαιολόγητα. Η περαιτέρω αποσυσπείρωση  των ψηφοφόρων του ΠΑΣΟΚ θεωρείται δεδομένη και για το λόγο αυτό αναμένεται να δοθεί «μάχη χαρακωμάτων» για να μην πάρει έκταση η όλη υπόθεση.

Υ.Γ.

Το πιστέψατε; Φυσικά όχι. Άλλοι όμως αφελείς πιστεύουν όσα κατασκευάζει κάθε τόσο η πράσινη παραγωγή φυκιών για μεταξωτές κορδέλες. Με μια αόριστη κατηγορία να αιωρείται, στην ουσία θέτουν σε ομηρία καμιά εικοσαριά πρώην Υπουργούς και των δύο μεγάλων κομμάτων. Νέος δικαστικός πολιτισμός: ένοχοι είναι όλοι, μέχρι αποδείξεως του «λάθους». Κάποιοι ποντάρουν στη γενικευμένη απαξία της πολιτικής, κάποιοι ποντάρουν στον-δικαιολογημένο- θυμό του κόσμου και θέλουν να τον κατευθύνουν. Οι επιλεκτικές «διαρροές» έχουν στόχο τη δημιουργία εντυπώσεων και όχι τον ουσιαστικό καταλογισμό ευθυνών. Η πολιτική καταδίκη έχει σημασία. Ο ατομικός επιμερισμός των ευθυνών και των εγκληματικών πράξεων μπορεί να περιμένει.

Μέχρι να διευκρινισθεί ποιοι, πως και πότε, θα ισχύει η « λογική» της συλλογικής ευθύνης καθώς και  το ρητό «μαζί τα φάγαμε τα λεφτά».

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. loretta avatar
    loretta 05/04/2011 16:19:18

    Σ αυτη την χωρα υπαρχουν και εισαγγλεις ας κανουν την δουλεια τους.

    • sifis avatar
      sifis @ loretta 05/04/2011 18:17:46

      σε αυτη τη χώρα ολοι ειναι διεφθαρμένοι ....

    • Orestios avatar
      Orestios @ loretta 05/04/2011 18:18:09

      Τί να κάνουν?
      αχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

      • loretta avatar
        loretta @ Orestios 05/04/2011 18:43:53

        Kαλο το ανεκδοτο που ειπα ε Ορεστιε?? χαχαχαχα

        • Orestios avatar
          Orestios @ loretta 05/04/2011 19:52:58

          Πως να μην γελάσει κανείς όταν βλέπει να γίνεται τις τρελής από δηλώσεις για χρεωκοπία και τους δικαστικούς να κυνηγάνε κάποιους μπλόγκερς με τον ισχυρισμό ότι διακινούσαν φήμες ότι θα χρεωκοπήσει η χώρα.
          Για τα κλεμένα, η απραξία των δικαστικών όχι απλά είναι για γέλια αλλά καλύτερο κι από κωμωδία.

          • loretta avatar
            loretta @ Orestios 05/04/2011 20:04:28

            .....ειναι για να κανουμε ασκησεις γελιου οι ανθρωποι..

    • ELLINFREE avatar
      ELLINFREE @ loretta 06/04/2011 14:23:07

      ΕΡΩΤΗΣΗ:ΤΙ ΚΟΙΝΟ ΕΧΟΥΝ ΔΥΟ ΠΡΩΗΝ ΦΙΛΟΙ ΜΕΓΑΛΟΕΚΔΟΤΕΣ ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΥΠΟΥΡΓΟΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ?
      ΓΡΑΨΤΕ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΥΤΟ,ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΖΟΥΓΛΑ!!
      ΞΕΡΕΤΕ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΚΕΙ?ΤΑ ΘΗΡΙΑ ΕΧΟΥΝ ΦΑΓΟΠΟΤΙ!!!

  2. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 05/04/2011 16:22:08

    Εαν εχει μεινει εστω και ΕΝΑΣ ΜΑΓΚΑΣ Δικαστικος θα πιασει τα Δικηγορικα Γραφεια που εστησαν πασης φυσεως offshore σε καθε σκανδαλο !!!
    ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΑΠΛΟ !
    Εχουμε 10 δες ονοματα offshore χωρις ιδιοκτητες και ΧΩΡΙΣ να εχουμε μαθει ποτέ Ποια Γραφεια τις εστησαν !!!!
    Αν ο ΜΑΓΚΑΣ Δικαστικος βρει τα Γραφεια... θα Βρει και τα ονοματα των ιδιοκτητων!!! Διοτι εκει στο Δικηγορικο Συλλογο μονο για να βλεφαριαζουν ασκουμενες τα εχουν τα ματια.. οκ??
    Εαν βρεθουν τα Δικ Γραφεια θα πρεπει να μπουν και φυλακη οι ιδιοι!!! διοτι παραβιασαν την αδεια τους !! βοηθωντας στην διαπραξη κακουργηματος εν γνωση τους!!! ΟΚ???? πως πλουτισαν ολοι αυτοι οι Νομικοι??
    Απ τα διαζυγια και τις αγωγες? Απ τις κλησεις? Απ τα ενοικιοστασια και τις μεταβιβασεις??
    ΜΑΖΙ ΚΑΙ ΟΙ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟΓΡΑΦΟΙ στη Συσταση της offshore!

    Το εχω ξαναγραψει. Εχω ξαναφωναξει.. τπτ..

    Που ειναι ο ΜΑΓΚΑΣ Δικαστικος??

    ΠΠ

    • Misha avatar
      Misha @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 05/04/2011 20:45:14

      ΠΠ

      Ο μάγκας δικαστικός απέθανε , τον πάτησε το τραίνο τής διαπλοκής...
      Είναι κι αυτός οικογενειάρχης, έχει παιδιά και συζυγο και γονείς κι αδέρφια κι αγαπημένους...Και το βράδυ οταν πάει σπίτι του δεν έχει μια διμοιρία ΜΑΤ να τον φυλάει επί μονίμου βάσεως , όπως οι μαυρογιαλούροι...

      Κι έχει κι αυτοκίνητο και οδηγεί, και τα σωληνάκια των φρένων κόβονται...και τα παιδιά του πάνε σχολείο και γίνονται και τροχαία....

      Ο μάγκας δικαστικός προτιμά να μεταμορφωθεί σε κότα-δικαστικό από το να νεκροτομηθεί προωρα , μια και δε μπορεί να γίνει η Βride τού Kill Bill ...

  3. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 05/04/2011 16:24:10

    Άν φαντασθώ ότι είναι "απόμαχος", "απόμακρος" και "αποστασιοποιημένος" εδώ και αρκετά χρόνια, κάποτε υπερδραστήριος και "καίριος", μπορεί να πεθάνω!

  4. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 05/04/2011 16:25:47

    Πάει και η Τορτούγκα, έχασε κάθε γοητεία, νησί σε οροπέδιο, μακριά από τη θάλασσα κατάντησε!

  5. Νικος avatar
    Νικος 05/04/2011 16:32:51

    Θείε Άκη παλι εσύ;;;;

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Νικος 05/04/2011 16:36:17

      http://www.youtube.com/watch?v=8ahVghkW5WI&feature=player_embedded

      Σοσιαλισμος και Ξερο Ψωμι !

      ΠΠ

      • GEODETIS avatar
        GEODETIS @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 05/04/2011 17:04:19

        έτσι βρε έτσι είναι .... αχχχχχ.... που είναι η ΑΛΛΑΓΗ να δούμε άσπρη μέρα ....

        • fantomas avatar
          fantomas @ GEODETIS 05/04/2011 22:59:45

          του χρονου........ οταν θα χιονισει !!!

  6. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 05/04/2011 16:40:45

    Ρε παιδιά, καταλάβατε όσοι σχολιάσατε ως τώρα, τι ακριβώς λέει το άρθρο;

    Προς συγγραφέα: Στο "το πιστέψατε;" η απάντηση είναι, "φυσικά ναι" και όχι "φυσικά όχι"...

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Επώνυμος 05/04/2011 16:46:04

      ΜΙΑ ΧΑΡΑ!!! αλλα δε θα με αποπροσανατολισει εμενα ο συνακτης !! χαχαχαααααααααααααα

      ΠΠ

    • neotera avatar
      neotera @ Επώνυμος 05/04/2011 19:20:07

      Κανείς δεν έχει αυταπάτες ! ))

  7. Enzo avatar
    Enzo 05/04/2011 16:40:45

    πες το ψεμματα!

  8. Evangelos avatar
    Evangelos 05/04/2011 16:45:24

    ΕΧΩ ΒΑΡΕΘΕΙ ΤΙΣ ........ . Ο ενας ετσι, ο αλλος αλιως. Και εγω θα βγω να πω οτι η γυναικα του "ταδε" ειναι ιεροδουλη. Ο αλλος εχει κατακλεψει τον κοσμο.
    Ε ΚΑΙ ΤΙ ΜΕ ΑΥΤΟ ?
    Αν ξερετε κατι , αυτο το κατι εχει ονομα, επιθετο, διευθυνση κλπ.
    Δοξα το θεο, σημερα υπαρχουν τοσα μεσα για να βγαλεις κατι προς τα εξω να το μαθει ο κοσμος, που δεν πιστευω οτι κατι τετοιες αναφορες, γενικα και αοριστα αποσκοπουν καπου, παρα μονο να ΜΟΥ ΣΠΑΝΕ ΤΑ ΝΕΥΡΑ.
    Ευχαριστω.

  9. Isovitis avatar
    Isovitis 05/04/2011 16:52:22

    Το τρομακτικό δεν είναι ό,τι εύκολα θα γινόταν πιστευτή μια τέτοια "διαρροή", αλλά ότι θα υπήρχαν και άτομα που θα λέγανε: "Ε, και τι έγινε; Ένα δωράκι έκανε στον εαυτό του".

  10. deldio avatar
    deldio 05/04/2011 16:52:56

    Είμαι δικηγόρος και έκανα off shore σε πελάτη μου, ένοχος και στα κάγκελα εγώ, αθώος ο Βουλγαράκης και ο πράσινος υπουργός; Είσαι ωραίος ρε ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ, γι' αυτό με κυβέρνηση αυτό το ελεεινό ΠΑΣΟΚ η ΝΔ έχει 19% με το ζόρι!

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ deldio 05/04/2011 17:12:28

      Συγγνωμη δλδ τι ορκο εδωσες?? να βοηθας πελατες να φοροδιαφευγουν?? ηθικα και νομιμα?? ΝΟΜΙΜΟ ΚΑΚΟΥΡΓΗΜΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ παρα η "χορηγιες" της Μιζενς στο Μαντελη του ΠΑΣΟΚ. Διαφωνεις σε κατι?
      μεσα κ εσυ και οι πελατες σου !
      και αν μπειτε εσεις και οι πελατες σας η ΝΔ θα παει στο 55%. Γκαραντι.

      ΠΠ

      • GEODETIS avatar
        GEODETIS @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 05/04/2011 17:24:23

        σε κάνω χάζι κύριε ΠΠ, καλά που δεν του ζήτησες και μια γενική αίματος, ούρων κτλ... βέβαια αν ο νομικός κόσμος είχε επίγνωση των ευθυνών του, για την ολική απαξίωση της έννοιας του Δικαίου θα είχαν επιχειρήσει αυτοκάθαρσης αρχικά ...

        • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
          ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ GEODETIS 05/04/2011 18:14:29

          Εαν μπεις σε σοβαρο δικηγορικο γραφειο και πεις..
          "κυριοι ειμαι ο GEODETIS και θελω να κανω μια οφσορ στα Καϊμαν, στην οπιια μετοχοι να ειναι 3 αλλες του Ντελαγουεαρ, να περασω κατι $$$ απο τριγωνικες συμβασεις..., τι αμοβη θελετε και ποσο χρονο?"
          1. πανε τουαλετα και καλουν Ασφαλειαν και εισαι στην ψειρου!
          2. Εαν εισαι βαλτος.. και απαντησουν και προχωρησουν σε συσταση κλπ... ΕΧΟΥΝ ΠΑΕΙ ΦΥΛΑΚΗ και τους εχει αφαιρεθει η ΑΔΕΙΑ !!! οκ??

          Πριν 3 χρονια νομιζω βγηκε νομος οπου εαν οι νομικοι υποψιαστουν!!! αδικημα πελατη τους.. και δεν το καταγγειλουν ειναι συναυτουργοι !! με ολα τα επακολουθα!!!
          ΞΕΡΩ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΤΙ ΛΕΩ !!

          Γ αυτο εκει δεν ψαχνει κανεις!! διοτι ολοι εχουν κανει λαδιες στα ιδια γραφεια !!

          ΠΠ

          • Orestios avatar
            Orestios @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 05/04/2011 19:54:21

            Είναι τυφλή η δικαιοσύνη.
            αχαχαχαχαχαχαχαχα

          • loretta avatar
            loretta @ Orestios 05/04/2011 20:05:57

            ..και κουφη και μουγκη!! εχουμε κοινως δικαιοσυνη με ειδικες αναγκες!!

          • loretta avatar
            loretta @ loretta 05/04/2011 20:14:51

            When there's a single thief, it's robbery. When there are a thousand thieves, it's taxation. !!!!!

            ....δεν ταιριαζει αψογα με την σημερινη καταντια που μας εχει φερει το ΠΑΣΟΚ??

          • Orestios avatar
            Orestios @ loretta 05/04/2011 20:15:59

            Η Δικαιοσύνη της Μεταπολίτευσης είναι.
            Ανύπαρκτη

      • Enzo avatar
        Enzo @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 05/04/2011 17:51:54

        ο τελευταιος να κλεισει την πορτα παρακαλω γιατι μπαζει.

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 05/04/2011 17:52:39

        Δυστυχώς ΠΠ η ίδρυση οφ σορ που "θεσπίστηκε" νομίζω αρχές δεκαετίας '90 από τους εκσυγχρονιστές είναι απολύτως "νόμιμη', δεν ξέρω με ποια νομολογία.

        Απλά αντιβαίνει στη λογική κάθε έντιμου ανθρώπου που επιχειρεί στην Ελλάδα να λειτουργεί την επιχείρησή του εδώ και να έχει έδρα τη Λιβερία και τα Γκαλαπάγκος.

        • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
          ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ αλλενάκι 05/04/2011 18:07:49

          Δν μιλω για την Ιδρυση μονον.. που ειναι παρανομη...
          αλλα πχ σου ερχεται στο γραφειο ενα λαμογιο του κανεις οφσορ?? για να αποκρυψει εισοδηματα? γιανα περασει πανω τους ακινητα?
          ολες αυτες οι πραξεις ειναι παρανομες!! εως κακουργηματικες.
          ΞΕΧΝΑ τα πιο πανω..
          Ψαχνουν να βρουν πχ DRUMILAN... ee ποιο γραφειο την ιδρυσε?
          Αυτο επισημαινω!!! ΑΝ βρεις τ γραφεια "πισω" απ τις οφσορ των Μιζων καθε ειδους που εχουμε 3 χρονια τωρα και κοιταμε τα ονοματα τους ΚΑΙ δεν μπορουμε ν ανοιξουμε λογαριασμους...
          ΤΟΤΕ θα βρεςι και τον μετοχο!!!! και τους λογαριασμους!
          ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΟ !!! απλα δεν ψαχνει κανεις εκει που βρωμαει! οκ???
          Τι θα κανει το Δικ Γραφειο?? θα πει δε δινω τα στοιχεια του πελατη μου?? χαχαα το κλεινουν τηνιδια μερα και φυλακιζουν τον Δικηγορο ( προβλεπεται! απ τον κωδικα... ως συνεργος σε κακουργημα )

          ΠΠ

          • αλλενάκι avatar
            αλλενάκι @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 05/04/2011 18:39:48

            Δεν είχα ποτέ σχέση με το άθλημα ίδρυσης οφ σορ, αλλά πάρε να διαβάσεις για την εξωχώρια ή παράκτια, "εταιρεία στα όρια της νομιμότητας και της παρανομίας". Είναι έτσι όπως στα είπα, χονδρικά.

            h**p://www.lawnet.gr/case_study.asp?PageLabel=3&MeletID=97

          • αλλενάκι avatar
            αλλενάκι @ αλλενάκι 05/04/2011 18:48:35

            Και βέβαια πέρασαν επάνω τους ακίνητα, αγορές, κληρονομιές, και βέβαια πέρασαν επάνω τους κέρδη και μερίσματα που δεν φορολογήθηκαν, ενώ οι άλλοι φορολογούνταν και μάτωναν, και κυρίως υστερούσαν επιχειρηματικά.

            Λοιπόν αν δεν λυθεί το θέμα των οφ σορ, η φορολογική δικαιοσύνη θα μείνει κενό γράμμα

            όπως και τα ταμεία εξάλλου.

            Βασικό φορολογικό αντικειμενικό κριτήριο: ΜΕ οφ σορ, ΧΩΡΙΣ οφ σορ.

          • αλλενάκι avatar
            αλλενάκι @ αλλενάκι 05/04/2011 18:51:22

            Και σεμινάρια συμβούλων επιχειρήσεων:
            "Η εξωχώρια εταιρεία ως επιχειρηματικό εργαλείο".

            Αυτή ήταν η διεθνής πρακτική.

            Άντε μάζεψέ το τώρα όλο αυτό το δίχτυ που έχει απλώσει.

          • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
            ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ αλλενάκι 05/04/2011 18:55:51

            αλλενακι
            να γινω συγκεκριμενος!!
            εχουμε 20 ονοματα οφσορ στη Μιζενς, ΝΑΙ ? "νομιμα και ηθικα" σου λεω εγω!! οκ?
            τι ψαχνουμε? - τινος ειναι !
            Ποιος γνωριζει?
            Ο Δικηγορος ΣΙΓΟΥΡΑ ! μονες τουε δε φυτρωνουν!
            Παμε στην πηγη δημιουργιας του οχηματος και βρισκουμε την ακρη, διοτι στη Μιζενς μιλαμε για ΚΑΚΟΥΡΓΗΜΑΤΑ και οχι για απλη αποφυγη διπληςς φορολογησης τυπου Βιλγαρακη !! οκ??
            Τα σεμιναρια ειναι για τους ασχετους!
            Η Ομερτα ειναι ΚΑΝΟΝΑΣ.

            ΠΠ

          • αλλενάκι avatar
            αλλενάκι @ αλλενάκι 05/04/2011 18:59:15

            Eσύ μιλάς για τους πολιτικούς και τους γύρω τους, που ναι, συμφωνώ μαζί σου, εμπίπτουν σε άλλου είδους άμεση διαδικασία διερεύνησης και δικαιοδοσίας.

            Οφ σορ είχε ιδρύσει και η κάθε Μαρία όμως.
            Και αυτό το θέμα λύνεται μόνο με γενική φορολογική ρύθμιση.

          • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
            ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ αλλενάκι 05/04/2011 19:11:47

            Mιλαω ΜΙΖΕΝΣ ΜΟΝΟ... μετα ο μιτος ειναι μακρυς!
            Θες και υποβρυχια?? Μεσα.. αυτα τα 2.

            ΠΠ

          • Orestios avatar
            Orestios @ αλλενάκι 05/04/2011 19:54:47

            Πράσινη ανάπτυξη????????

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 05/04/2011 19:44:54

        Συγγνώμη ρε παιδιά, για να μην τρελαθούμε, το να έχεις μετοχές σε μια ξένη εταιρία είναι παράνομο; Το να έχεις μετοχές σε εταιρία με έδρα χώρα που έχει φορολογικά πλεονεκτήματα είναι παράνομο; Αγαπητοί φίλοι, το να έχεις off-shore ΔΕΝ είναι παράνομο και ποτέ δεν ήταν ούτε μπορεί να γίνει!

        Το θέμα είναι ότι όσοι έχουν φάει λεφτά χρησιμοποιούν τις off-shore για να τα κρύβουν. Το παράνομο δηλαδή δεν είναι να φτιάχνεις μια off-shore (δηλαδή: μια εταιρία σε αλλοδαπή χώρα με φορολογικά πλεονεκτήματα), αλλά το ότι έχεις φάει λεφτά. Από κει και πέρα, το πώς τα κρύβεις είναι άλλη ιστορία, μπορεί κι εκεί να υπάρχουν παρανομίες, αλλά θα πρέπει να βρει κανείς συγκεκριμένες παρανομίες (π.χ. φοροδιαφυγή από τα έσοδα που έχεις από τα κλεμμένα).

        Το να έχεις απλώς μετοχές μιας αλλοδαπής εταιρίας ΔΕΝ είναι παράνομο!

        Για να ξέρουμε για τι μιλάμε και για να μη δαιμονοποιούμε καταστάσεις.

        • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
          ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Επώνυμος 05/04/2011 19:59:03

          Μα δεν ειπε κανεις πτο το να εχεις / συμμετεχεις σε αλοδαπη εταιρια ειναι παρανομο!! αλλα μην αθωωνουμε τις "Ελληνικης" προεελευσης οφσορ !!!
          Οι Ελληνικες οσες εμπλεκονται σε σκαδμαλα Μιζενς/Συμβασεις/Υποβρυχια κλπ ολες εχουν τον πονηρο σκοπο ξεπλυματος και αποκρυψης αποδοχης παρανομου χρηματος.
          Αυτο λεμε... ο καθε εφοπλιστης εχει τοσες οφσορ οσες τα καραβια του και αλλες τοσες για νομιμες δουλειες.. κατ βασην..

          Μιλαμε για την ΠΑΣΟΚΙΚΗ καταβασην πατεντα της οφσορ με μετοχους σε αυτην αλλες οφσορ για να μην υπαρχει trace...

          Εεεε λεω βρειτε ποιος την εστησε ( νομικα ) και αρπαξτε το μιτο να βρειτε ποιοι ειναι απο πισω.

          Να σε ρωτησω και κατι.. ποιος εστελνε τα νομιμοποιητικα εγγραφα ν ανοιξουν οι λογαριασμοι?? ο δικαιουχος?? χαχαχαχα
          ΟΧΙ ενας πληρεξουσιος Δικηγορος! οκ??

          ΠΠ

        • αλλενάκι avatar
          αλλενάκι @ Επώνυμος 05/04/2011 20:00:46

          Πως Επώνυμε, οι καθόλα νόμιμες οφ σορ, δεν αντιλέγω, δημιούργησαν φορολογούμενους σε ομοειδές αντικείμενο, για να είναι πιο σαφές - Έλληνες πολίτες που ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΠΟΙΟΎΝΤΑΝ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ- αλλά δύο φορολογικών ταχυτήτων, αυτών με το 45% ανώτατο συντελεστή και αυτών με συντελεστή 10% [χώρια τις μεταβιβάσεις και αγορές ακινήτων όπου γλιτώνουν ένα σωρό φόρους, άλλη πονεμένη ιστορία εκεί] για ίδιο αντικείμενο.

          Δηλαδή, εσύ πως το βλέπεις, να έχουμε το ίδιο αντικείμενο, εγώ ΜΕ οφ σορ και εσύ ΧΩΡΙΣ οφ σορ, έχουμε ίδιες επιχειρηματικές ευκαιρίες και ανταγωνιζόμαστε από την ίδια αφετηρία στην ίδια αγορά;
          Δεν υστερείς έναντι εμού;
          Εσύ αποδίδεις επί σειρά ετών Α. φόρο και εγώ αποδίδω ένα κλάσμα αυτού.

          Και στο τέλος εσύ που αποδίδεις υπερτριπλάσιο φόρο τιμωρείσαι λόγω κρίσης, χώρια που πτωχεύεις.

        • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
          ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Επώνυμος 05/04/2011 20:04:53

          και μη μου πεις οτι ενα πρωι ξυπνα ενας πολιτης και παει με αγαθες προθεσεις ν ανοιξει μια οφσορ .......!!!

          θα καταρεεευσωωωωωω

          ΠΠ

  11. Προφήτης avatar
    Προφήτης 05/04/2011 17:00:20

    Στο μικροσκόπιο του ΣΔΟΕ βρίσκεται πρώην υπουργός

    Συμμετέχει στο Δ.Σ. 165 εταιρειών διαχείρισης 220 ακινήτων μεγάλης αξίας, που βρίσκονται σε κεντρικές και εμπορικές περιοχές της Αθήνας

    Της Ιωάννας Μανδρου

    Η χρήση αρχαίων ελληνικών ονομάτων στις επωνυμίες δεκάδων εταιρειών ήταν εκείνο που προκάλεσε αρχικά το έντονο ενδιαφέρον των ελεγκτικών μηχανισμών του ΣΔΟΕ. Έτσι ξεκίνησε μια μεγάλης κλίμακας έρευνα, από την οποία προέκυψε ότι κοινός παρονομαστής σε όλες ήταν πολιτικός, πρώην υπουργός σε παλαιότερες κυβερνήσεις του ΠΑΣΟΚ, από εκείνους που ποτέ δεν έχουν απασχολήσει την επικαιρότητα.
    Οι εταιρείες φέρουν επωνυμίες από το πάνθεον των αρχαιοελληνικών ονομάτων. Με βάση τους ισολογισμούς τους δραστηριοποιούνται στο κομμάτι του real estate και τράβηξαν την προσοχή των ελεγκτών του ΣΔΟΕ πριν από περίπου ένα τρίμηνο. Το ενδιαφέρον τους εστιάζεται σε ενδεχόμενη φοροδιαφυγή, και όχι μόνο.

    Κεντρικό πρόσωπο
    Σύμφωνα με πληροφορίες της «Κ», από τις έως τώρα συντονισμένες έρευνες του ΣΔΟΕ που βρίσκονται σε πλήρη εξέλιξη έχουν προκύψει σημαντικά στοιχεία από τα οποία φαίνεται ότι ο εν λογω πολιτικός συμμετέχει σε 165 τέτοιου είδους εταιρείες διαχείρισης και αξιοποίησης ακινήτων, στις οποίες εμφανίζεται να είναι είτε διευθύνων σύμβουλος είτε μέλος του διοικητικού τους συμβουλίου. Οι εν λόγω εταιρίες, με τη σειρά τους, έχουν στην κατοχή τους περί τα 220 ακίνητα, τα περισσότερα μεγάλης αξίας, που βρίσκονται σε κεντρικούς δρόμους της Αθήνας, όπως η οδός Πανεπιστημίου, αλλά και σε εμπορικές περιοχές της Κηφισίας. Από την ίδια έρευνα, που σημειωτέον συντονίζεται από υψηλόβαθμα στελέχη του ΣΔΟΕ, έχει γίνει αναλυτικός κατάλογος, σύμφωνα με ασφαλείς πληροφορίες, όλων των περιουσιακών στοιχείων που διαθέτουν, αλλά και των φυσικών προσώπων που μετέχουν στις διοικήσεις τους.
    Ο πολιτικός που αποτελεί κεντρικό πρόσωπο των εταιρειών αυτών βρίσκεται ήδη στον πυρήνα των ελέγχων, καθώς έχουν διαπιστωθεί φορολογικές παραβάσεις, ενώ ελέγχεται και για άλλα ενδεχόμενα αδικήματα, οικονομικού περιεχομένου. Εντύπωση έχει προκαλέσει στις ελεγκτικές αρχές το γεγονός ότι όλες οι εταιρείες -δηλαδή και οι 165 που έχουν προς το παρόν εντοπιστεί και καταγραφεί- έχουν συσταθεί μετά το 2000 και το μετοχικό τους κεφάλαιο είναι περίπου πανομοιότυπο. Κυμαίνεται, όπως ανέφεραν στην «Κ» αρμόδιες πηγές, στις 60 χιλιάδες ευρώ και όλες εμφανίζονται να είναι ζημιογόνες.
    Μεγάλα δάνεια
    Εκείνο, όμως, που πραγματικά προκαλεί προβληματισμό στις ελεγκτικές αρχές είναι το γεγονός ότι -όπως έχει διαπιστωθεί από την έρευνα- όλες αυτές οι εταιρείες έχουν λάβει μεγάλα δάνεια από τράπεζες, παρά το γεγονός ότι εμφανίζονται ως ζημιογόνες. Ερευνάται, λοιπόν, πώς τα εξυπηρετούν. Η έρευνα των ελεγκτών του ΣΔΟΕ έχει προχωρήσει σημαντικά. Στο πλαίσιό της διερευνάται η πιθανότητα να βρίσκονται και τρίτα πρόσωπα πίσω από αυτές. Για την ιστορία, η έρευνα ξεκίνησε περίπου στις αρχές του περασμένου καλοκαιριού. Αφορμή, σύμφωνα με πληροφορίες, στάθηκε η μελέτη των ισολογισμών για δεκάδες εταιρείες διαχείρισης και αξιοποίησης ακινήτων. Τότε οι ελεγκτές του ΣΔΟΕ πρόσεξαν με έκπληξη ότι πολλές έφεραν επωνυμίες με αναφορές στο αρχαιοελληνικό πάνθεον, γεγονός μάλλον ασύνηθες, που τους προκάλεσε προβληματισμούς. Οι πρώτες έρευνες έδειξαν ομοιότητες που δεν μπορούσαν να δικαιολογηθούν, όπως για παράδειγμα ότι το μετοχικό κεφάλαιο ήταν περίπου ίδιο σε όλες, ότι εμφανίζονταν στο σύνολό τους ζημιογόνες, ότι είχαν λάβει από τράπεζες μεγάλα δάνεια και ότι σε όλες έδινε το παρόν ο πρώην υπουργός από διάφορες θέσεις. Εντύπωση, τέλος, προκάλεσε το γεγονός ότι όλες ήταν ελληνικές και όχι εξωχώριες ή κυπριακές.
    Οι τελευταίες πληροφορίες αναφέρουν ότι ο πρώην υπουργός ευρίσκεται ήδη υπό καθεστώς πλήρους έρευνας. Αυτή τη στιγμή ελέγχονται εξονυχιστικά τα περιουσιακά του στοιχεία, το πόθεν έσχες του, οι φορολογικές του δηλώσεις, η επαγγελματική του δραστηριότητα και βέβαια οι τραπεζικοί λογαριασμοί του. Σε κάθε περίπτωση, η υπόθεση χαρακτηρίζεται «ιδιαίτερα σοβαρή» από στελέχη του ΣΔΟΕ και σύντομα αναμένεται η ολοκλήρωση του ελέγχου που διενεργείται και η σύνταξη ανάλογου πορίσματος.

    h**p://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_ell_2_28/11/2010_424158

    • victoria (true) avatar
      victoria (true) @ Προφήτης 05/04/2011 18:33:03

      Τώρα συγγνώμη γιατί μπερδεύτηκα, κάνουμε (μπλακ) χιούμορ ή όχι?

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Προφήτης 05/04/2011 19:47:58

      Κι εγώ μπερδεύτηκα...

      • effie B. avatar
        effie B. @ Επώνυμος 05/04/2011 22:27:48

        μην μπερδευεστε καθολου. δειτε ημερομηνια δημοσιευσης, 28/11/10, και θα καταλαβετε οτι καπου κολλησε παλι η βελονα!

  12. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 05/04/2011 17:09:44

    τι προβλεπει ο Νομος?? αυτο ! τπτ παραπανω.
    αν ο πελατης σου δημιουργησε παρανομο πολουτισμο εν γνωσει σου... θελω την αδεια σου ΤΩΡΑ ! και το ονομα του πελατη σου !!! της offshore του Συμβολαιογραφου, και τους αριθμους λογαρισμων σε Τραπεζες ημεδαπες κ αλοδαπες.
    Τελος το ποθεν/ποτε εσχες σου, των συνεταιρων σου και της οικογενειας σου!
    Εχεις προβλημα??? αλλαξε επαγγελμα. ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ!!

    ΠΠ

  13. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 05/04/2011 17:19:57

    Δικεφαλα χταποδια και τριπρωκτοι ελεφαντες...

    ΠΠ

    • Orestios avatar
      Orestios @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 05/04/2011 18:19:10

      χι χι χι

  14. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 05/04/2011 17:44:20

    Όσοι έκαναν οφ σορ κοροϊδεύοντας όλους τους υπόλοιπους, πρέπει να πληρώσουν τους αναλογούντες φόρους, για ακίνητα και επαγγελματικές στέγες.

    Ισχύουν δύο μέτρα και δύο σταθμά φορολογίας, σε δύο ομοειδείς επιχειρήσεις, μία εξωχώρια και μία εξωχώρια;

    Η μια, η εξωχώρια του εξυπνάκια, φοροδιέφευγε "νόμιμα από το ανοιχτό παραθυράκι στην Καραϊβική" επί 15ετία και η άλλη, η εσωχώρια αφελής, πληρώνει την κρίση και οδεύει προς κλείσιμο. Συν ότι κινδυνεύει και με πλειστηριασμούς.

    Ας σχεδιάσει το υπουργείο ένα μακρόπνοο πρόγραμμα συλλογής των φόρων.
    Και ας ξεκινήσει με 72 δόσεις όπως γίνεται με τα ασφαλιστικά ταμεία.
    Διαφορετικά, δεν πρόκειται να εισρεύσει σεντ και θα επιβαρύνει και το σύστημα της δικαιοσύνης με φορολογικά δεσμωτήρια.

    Το ανωτέρω σχόλιο δεν αφορά πολιτικούς και κρατικούς αξιωματούχους με οφ σορ, αυτοί εμπίπτουην σε άλλη κατηγορία δικαιοδοσίας.
    Αφορά τις εκατοντάδες χιλιάδες επαγγελματίες με οφ σορ που αδίκησαν κατάφωρα τους ομολόγους τους "βλάκες" χωρίς οφ σορ.

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ αλλενάκι 05/04/2011 17:45:01

      διόρθωση: μία εξωχώρια και μία εΣωχώρια

  15. tiramola avatar
    tiramola 05/04/2011 17:50:58

    Όλα τώρα θα αποκαλυφθούν.

    • juliet avatar
      juliet @ tiramola 05/04/2011 19:55:02

      @Τιραμόλα
      θα σου πω και μια αλλη θεωρία πασοκική
      Ο νόμος είναι σαν τον ιστό της αράχνης.Μπορεί να πιάνει μύγες και άλλα μικρά έντομα ,αλλά δεν μπορεί να παρεμποδίσει τους μεγάλους κοριούς να περάσουν.

      • tiramola avatar
        tiramola @ juliet 05/04/2011 22:33:40

        Σοβαρά πασοκική είναι αυτή η θεωρία?
        Σωστή, αφού όλοι γνωρίζαμε ότι ίσχυε μεχρι τώρα που ήταν το δίκιο του ισχυρού.
        Από εποχή ΓΑΠ και μετά μιλάμε για την ισχύ του δικαίου.
        Φυσικά δεν φταίει ο νόμος..

  16. σούλα η κομμώτρια avatar
    σούλα η κομμώτρια 05/04/2011 18:19:46

    τo προβλημα της χώρας είναι η δικαιοσύνη και όχι οι πολιτικοι.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ σούλα η κομμώτρια 05/04/2011 18:30:42

      ντακαπαζ πολιτικοι, μιζαμπλι δικαστικοι?? εσυ ξερεις !!

      ΠΠ

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 05/04/2011 19:48:51

        Καλό!

      • juliet avatar
        juliet @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 05/04/2011 19:50:02

        @ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ
        Το έχω ξαναγράψει,αλλά το θεωρώ μοναδικό,οπως μοναδικός ήταν και αυτός που το είπε.
        Στρατής Μυριβήλης:
        ''Η Δικαιοσύνη βαστά σπαθί.Σαν της πάρεις το σπαθί ,απομένει μόνο με τη ζυγαριά.Αυτήν την έχουν όμως και οι μπακάληδες''.

        • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
          ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ juliet 05/04/2011 19:54:01

          μπραβο... και το εψαχνα !!

          ΠΠ

          • juliet avatar
            juliet @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 05/04/2011 20:01:03

            @ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ
            και ένα άλλο ενός Γερμανού νομικου του Jhring Rudolf:
            ''Τ ο ξίφος χωρίς την πλάστιγγα είναι η γυμνή βία.Η πλάστιγγα χωρίς το ξίφος είναι η αδυναμία του δικαίου.Και τα δυο αλληλοεξαρτώνται κι αλληλοπροσδιορίζονται.''

  17. politco on avatar
    politco on 05/04/2011 18:36:03

    Το πρόβλημα έγκυται στο ότι ακόμη αφήνουμε καθημερινώς το πασοκοσύστημα να εισβάλει και να διαβάλει την κοινωνία με τις πολυποίκιλες μορφές του. Για πόσο ακόμη; Πιστεύω ότι η πασοκοκατάσταση θα πάει το πολύ μέχρι τον Σεπτέμβριο. Εκεί που ο κάθε προβατοΈλληνας θα έχει εξαντλήσει όλες τις οικονομίες του και θα πρέπει να βγει πραγματικά στην επαγγελματική κονίστρα για τα προς το ζειν . Εκεί θα έχουμε πράγματι για πρώτη φορά Θέμα Σοβαρό. . . . .

    • effie B. avatar
      effie B. @ politco on 05/04/2011 22:31:06

      Ο Σεπτεμβρης ειναι πολυ μακρυα. Θα τελειωσουν πολυ πιο γρηγορα.
      Ειδικα μετα τη χτεσινη επισκεψη του Σορος...

  18. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 05/04/2011 18:37:00

    Αν τυχόν είναι το όνομα που έσκασε μούρη, είναι άλλη μεγάλη στελεχάρα, με δόξες αλλοτινών καιρών.

  19. Αργοναύτης avatar
    Αργοναύτης 05/04/2011 18:44:42

    Κ ρ ε μ ά σ τ ε τους ψηλά

  20. tiramola avatar
    tiramola 05/04/2011 18:55:17

    Ο μυστακοφόρος καραφλός λευκός ιππότης της διαφάνειας δίνει τον υπερ πάντων αγώνα κατά του τέρατος της διαφθοράς.

    • loretta avatar
      loretta @ tiramola 05/04/2011 22:07:49

      ναι ναι ναι σε λιγο θα μας πεις οτι ειναι και ο Αι Γιωργης !! σωπα ρε τιραμολα!!

  21. Enzo avatar
    Enzo 05/04/2011 19:24:30

    ο door door στην βουλη!!!!!!!!
    ειπαμε εδω ειναι η ευα στην βουλη, εσυ δεν θα πας? θα βγουνε τρελοι ολοι απο τις ερωτησεις του ΠΠ!

  22. factorx avatar
    factorx 05/04/2011 21:15:45

    Ο Εκπρόσωπος της Ν.Δ. κ. Γιάννης Μιχελάκης, έκανε την ακόλουθη δήλωση:

    «Την ώρα που το αποκλειστικά “πράσινο” σκάνδαλο των υποβρυχίων παίρνει το δρόμο για τη Βουλή, δημοσιεύματα και φημολογίες επιχειρούν να στρέψουν την προσοχή του κόσμου αλλού. Μιλούν για καταθέσεις 178 εκατ. ευρώ πρώην υπουργού σε ξένη τράπεζα.
    Από την πλευρά της Νέας Δημοκρατίας υπήρξε:

    • Σκληρή καταδίκη των κατευθυνόμενων διαρροών με δήλωση του Γραμματέα της Πολιτικής Επιτροπής κ. Α. Λυκουρέντζου.

    • Κατάθεση μηνυτήριας αναφοράς από τον πρώην υπουργό και βουλευτή κ. Γ. Γιακουμάτο, ώστε να αναζητηθεί η αλήθεια.

    • Κατάθεση και ερώτηση στη Βουλή από το βουλευτή κ. Αθ. Γιαννόπουλο, έτσι ώστε να δοθούν άμεσες διευκρινήσεις για το τι πραγματικά ισχύει.

    • Κατηγορηματική διάψευση από τον πρώην υπουργό Μ. Λιάπη.

    Παρόλα αυτά, το παιχνίδι των διαρροών συνεχίζεται. Έχει πάρει, πλέον, διαστάσεις σκανδάλου.
    Και γι’ αυτό υπόλογη είναι η κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ.

    Ενώ, μια απλή ερώτηση στο ΣΔΟΕ θα μπορούσε να φέρει στο φως την αλήθεια, εξακολουθεί να κωφεύει και να αδρανεί.
    Φαίνεται ότι θέλει να αιωρούνται σκιές και φήμες για να αποπροσανατολίζει την κοινή γνώμη. Και αυτό είναι κάτι περισσότερο από ύποπτο».

    • cveng avatar
      cveng @ factorx 05/04/2011 23:27:36

      εγω παντως εαν δεν εκανε διαψευση ο Λιαπης,δεν θα τον υποψιαζομουν ουτε μια στο εκατομυριο.

  23. O Chazos tou Choriou avatar
    O Chazos tou Choriou 05/04/2011 21:21:05

    Παντως οι σοβαροι πολικικοι μιζαδοροι δεν κανουν τις υπερακτιες σε ελληνικα δικηγορικα γραφεια...

    Και τετοιους εχει εκθρεψει το συστημα παμπολλους !!!

    • tiramola avatar
      tiramola @ O Chazos tou Choriou 05/04/2011 22:17:03

      Στου συγχωρεμένου του Τάσου Παπαδόπουλου το γραφείο είχαν πολύ δουλειά.
      Το καλύτερον και ταχύτερον γραφείον στην Κύπρον παραγωγής off shore.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ O Chazos tou Choriou 06/04/2011 09:11:43

      καλημερα,
      εε γιατι κανεις δεν ψαχνει ΚΑΝΕΝΑ Δικηγορικο γραφειο?? μα ΚΑΝΕΝΑ !!!
      ουτε ημεδαπο ουτε αλλοδαπό???

      ΓΙΑΤΙ???? τι ψαχνουν να βρουν ποιοι ειναι πισω απο λογαριασμους και πανε στις Τραπεζες οι οποιοες εχουν διαδικασιες και απορρητα ανω ισως πολλοι Τραπεζικοι ειναι λαδωμενοι και καθυστερουν επι τουτου τις διαδικασιες ετσι ωστε να περνανε οι ημερομηνιες??????

      ΠΠ

  24. Εnzo avatar
    Εnzo 05/04/2011 22:25:01

    ο Σαμαρας θα ειναι ο ανθρωπος που θα ενωσει την Λαϊκη Δεξια με την Αριστερα επιμενω.
    τωρα τελευταια πολυ αρχιζουν και συγκλινουν οι αποψεις του Τσιπρα με τον Σαμαρα.
    στο Ζαππειο θα εχουμε μεγαλο σοκ για τους New world order.

  25. ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΡΑΙΟΣ avatar
    ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΡΑΙΟΣ 05/04/2011 22:49:29

    Καλησπερα, καιρο εχουμε να τα πουμε....αλλα ας ελθουμε στο θεμα μας.

    Διαβαζα καποτε το βιβλιο του Σπ. Μελα με τιτλο Η ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ 1909
    και σκεφτηκα να μεταφερω εδώ ενα μικρο αποσπασμα απο το βιβλίο αυτο(αναφερεται σε γεγονοτα λιγο πριν την επανασταση του 1909-κυβερνηση Θεοτόκη). Οι σκεψεις , οι συγκρισεις και τα τα συμπερασματα δικα σας.
    ΣΠΥΡΟΥ ΜΕΛΑ - Η ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ 1909
    ..........Το πιο φοβερό από τ' αποσυνθετικά όπλα, που μεταχειριζόντανε ο αχαλίνωτος κοµµατικός ανταγωνισµός, ήτανε όµως (µέσα στη Βουλή αυτό, στις συζητήσεις) η κωλυσιεργία, οι ατέλειωτες «αγορεύσεις», που δεν λέγανε τίποτα και και που µοναδικός σκο¬πός τους ήτανε ν' αναβάλουν την επιψήφιση και του πιο σωτή¬ριου νόµου. Σ' αυτό το σύστηµα, που είχε εφευρεθεί σατανικά εναντίον κάθε χρήσιµης νοµοθετικής εργασίας, είχανε µορφωθεί ειδικοί ρήτορες κωλυσιεργοί, που µπορούσαν να µιλούν ολάκερα µερονύχτια. Την εποχή εκείνη, µ' είχανε δοκιµάσει, από την «Πα¬τρίδα», για πραχτικογράφο της Βουλής ή µάλλον, για να είµαι πιο ακριβής, για να κάνω την ευθυµογραφική γαρνιτούρα των πρα¬χτικών. Ήτανε η πρώτη φορά που ανέβαινα στο δηµοσιογραφι¬κό θεωρείο, να παρακολουθήσω συστηµατικά κοινοβουλευτικές συζητήσεις. Έπεσα σε κωλυσιεργούς. Ένας «ρήτωρ» παραλη¬ρούσε, συστηµατικά κι ενσυνείδητα, στο βήµα. Και στα βουλευτικά εδώλια βλέπατε ανθρώπους καταπονηµένους από φλυαρία ωρών, που άλλοι κουτουλούσαν από τη νύστα κι άλλοι ροχάλιζαν, αλλά έµεναν εκεί, γιατί κάποιος µπορούσε να κάµει ξαφνικά πρό¬ταση αποδοκιµασίας ή ένσταση µη απαρτίας κι έπρεπε να είναι παρόντες για να ψηφίσουν.
    Απάνω στην οδυνηρή µου κατάπληξη γι' αυτό το θέαµα, είχε γεννηθεί αυτόµατα µέσα µου η ερώτηση: «Αυτοί, λοιπόν, είναι οι άνθρωποι που µας κυβερνούν;»

  26. undercover gpr avatar
    undercover gpr 05/04/2011 22:58:29

    Sorry guys που επεμβαίνω ,

    το παράνομο δεν είναι η κατοχή μετοχών offshore εταιριών αλλά η μη δήλωση εσόδων από αυτές.

    Το ίδιο ισχύει και εάν κατέχεις μετοχές γερμανικού ή αμερικάνικου χρηματιστηρίου και δεν δηλώσεις τα μερίσματα που παίρνεις ετησίως στην Ελληνική εφορία.

  27. ΝΤΑΝΤΟΝ avatar
    ΝΤΑΝΤΟΝ 06/04/2011 03:21:29

    Τι θα γίνει με αυτά ¨ντέρμπι¨ και τα catenazio στην Αποικία των Αθηνών ;

    Ο ένας βγάζει σήμερα στην φόρα ( Σπύρος Καρατζαφέρης στο ¨ αποκαλυπτικό δελτίο ¨ του κ. Παπαγιάννη ) την ύπαρξη τραπεζιτικού λογαριασμού του Μιχάλη Λιάπη ύψους 148 εκατομμυρίων ευρώ ( ! ) , όπου , ¨εάν άκουσα καλά¨ , του τα εμπιστεύτηκε ο ¨μακαρίτης εθνάρχης¨ Κ. Καραμανλής ( ¨δεν ¨ το πιστεύω – διαφορετικά που μπορεί να τα βρήκε ; ) για να ενισχύει την Ν.Δ. όταν πέφτει σε κατάσταση απορίας και πενίας …

    ΚΑΙ οι ¨άλλοι¨ του ελληνικού ¨GAU¨ ( η ρίζα της γνωστής μας λέξης ¨Γκάουλαϊτερ¨ ) ρίχνουν την μπάλα στην ¨απέναντι σέντρα¨ με αποκαλύψεις για πρώην πράσινο υπουργό με 180 offshore εταιρείες !

    Κοινό σημείο και στις δύο περιπτώσεις οι αναγραφόμενοι αριθμοί ξεπερνούν τον εντυπωσιακό αριθμό του ¨100¨ ( 148 – 180 ) !

    Αυτά διάβασα και άκουσα στα ¨έγκυρα Μ.Μ.Ε¨ του GAU και τα μεταφέρω με κάθε επιφύλαξη , πιστεύοντας ότι γίνεται πιο κατανοητή η ¨προσβλητική¨ δήλωση του Παγκόσμιου Κυβερνήτη , Ντομινίκ Στρος Καν , στο Γαλλικό Canal+
    ¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨
    ¨Στην Ελλάδα οι άνθρωποι είναι βουτηγμένοι στα σκατά ¨ .
    ¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨
    Απίστευτο δεν είναι ;

  28. Γεώργιος Καραϊσκάκης avatar
    Γεώργιος Καραϊσκάκης 06/04/2011 11:34:49

    "επιλεκτικές διαρροές". Σωστά. Αυτό δεν γίνονταν πάντα και εξακολουθεί να γίνεται; Αμφιβάλλει κανείς ότι το χρέος είναι απότοκο της μίζας και της αρπαχτής σ' αυτή τη χώρα; Στο κόλπο και οι δικαστικοί. Ξεχνάτε τον υψηλόβαθμο δικαστικό του οποίου ο 25χρονος, αν θυμάμαι καλά, γιος έχει στην κατοχή του δεν ξέρω κι εγώ πόσα ακίνητα, βίλες κ.λ.π. σε Σύρο και αλλού; Τον δίκασε κανείς αυτόν; Το χρέος δεν διογκώθηκε απ' τις προσλήψεις στο Δημόσιο, τουλάχιστον όχι μόνο απ' αυτές. Διογώθηκε κυρίως απ' το τρελό φαγοπότι που επί δεκαετίες έκαναν οι πολιτικοί και πολιτικολογούντες, στις πλάτες του ελληνικού λαού, με αντάλλαγμα ένα ξεροκόμματο, όπως μία θεσούλα ή μία σύμβαση των 700 ευρώ στο Δημόσιο.